Hlavní Bolest

MRI během těhotenství

Ženy v pozici jsou kontraindikovány v mnoha metodách diagnostiky nemocí pomocí ionizujícího záření: rentgen, fluorografie, počítačová tomografie. Nejbezpečnější metodou pro vyvíjející se plod je magnetická rezonance..

Taková hardwarová instalace pracuje způsobem výroby magnetických polí různých sil, které způsobují rezonanci vnitřních částic těla. Senzory snímají rezonanční signály a odesílají je ke zpracování do počítače, který následně zobrazuje výsledný obraz na obrazovce. V tomto procesu se nepoužívá škodlivé ionizující záření, proto nemá škodlivé účinky na organismy matky a dítěte.

Provedení MRI během těhotenství není kontraindikováno, počínaje druhým trimestrem. Počáteční fáze mají své vlastní podmínky..

Je možné provést MRI v počátečních stadiích těhotenství?

V prvních dvanácti týdnech bez nutnosti nouze podstoupit tomografii. Důvodem je skutečnost, že plod se teprve začíná formovat, téměř všechny orgány jsou pokládány. Vzhledem k nízkým znalostem účinku magnetických polí různých intenzit na nitroděložní vývoj plodu je MRI přiřazena těhotným ženám v počátečních stádiích pouze tehdy, existuje-li přímé ohrožení života matky a dítěte..

V dalších fázích MR je vyšetření považováno za naprosto bezpečné. Třicetiletá zkušenost s používáním této metody se ukázala jako neškodná, takže pokud vás lékař pošle ke studiu, neměli byste se bát.

Je diagnostikována nejen nemoc, kterou nastávající matka trpěla, ale také vývojový proces dítěte. Zobrazování magnetickou rezonancí vizualizuje abnormality a abnormality tvorby plodu v raných stádiích, což vám umožňuje předepsat správnou léčbu co nejdříve.

Proces provádění MRI hlavy pro těhotné ženy

Těhotenství je velkou zátěží pro tělo, které prochází silnou hormonální transformací. Práce všech orgánů, včetně kardiovaskulárního systému, závisí na hormonální rovnováze. Kromě tohoto faktoru existují situace, kdy nastávající matka dostane zranění v domácnosti. Za účelem včasného odhalení problému a odstranění nebezpečí pro dítě může lékař stanovit diagnózu.

Metoda magnetické rezonance zkoumá patologie a nemoci, jako jsou:

 • posttraumatický stav;
 • podezření na rakovinu, cysty;
 • abnormality v práci mozkových cév.

Tento postup nezpůsobuje nepohodlí, nevyžaduje podrobnou přípravu. Stačí přijít na kliniku s balíčkem dokumentů, které poskytují představu o přítomnosti nebo podezření na vyšetřované onemocnění (doporučení lékaře a lékařský záznam).

Na klinice budete zaregistrováni a pozváni do místnosti, kde je zařízení nainstalováno.

Tomograf vypadá jako válcový „tunel“ se sklopnou pohovkou - dopravníkem. Pacient je umístěn na gauči, kolem lebky jsou instalovány speciální senzory, tělo je upevněno ve stacionárním stavu.

Protože se vyšetření provádí pouze v oblasti hlavy, není nutné umístit celé tělo do jednotky. To eliminuje i sebemenší účinek na plod a také nezpůsobuje útok strachu z uzavřeného prostoru.

Důvody jmenování MRI pro pacienty na pozici

Na její vlastní pochopení a touhu nemůže nastávající matka postupovat. Chcete-li to provést, musíte mít doporučení od ošetřujícího lékaře a konečné rozhodnutí o přijetí k postupu pohotovostního specialisty - radiologa, který se účastní tomografické kliniky.

Metoda MR je často předepisována kvůli nemožnosti vyšetření jinými způsoby, například agresivní iontové záření je přísně kontraindikováno pro ženy v dané pozici. Zobrazování magnetickou rezonancí může potvrdit nebo vyvrátit diagnózu stanovenou na základě výsledků testů. Pokud je indikováno předčasné potraty, pak studie může nejpřesněji ukázat, zda by se tomu mělo nebo nemělo zabránit..

Dalším důvodem, proč můžete získat doporučení na MRI, je obtížnost provedení ultrazvukového vyšetření kvůli obtížně viditelné poloze dítěte v děloze k poslednímu dni. Je obtížné provést ultrazvukové vyšetření u pacienta s nadváhou a obezity břišní dutiny.

Indikace MRI během těhotenství

Pokud vás specialista nasměruje na MR tomografii, pak jsou důvody. Mohou být následující povahy:

 • podezření na patologii ve vývoji plodu;
 • podezření na výskyt onkologických novotvarů, stanovení jejich obrysů a lokalizace, přítomnost metastáz;
 • diagnostika poruch centrálního nervového systému;
 • kardiovaskulární choroby;
 • zranění
 • poškození páteře, kýla;
 • abnormality v činnosti a fungování zažívacího traktu atd..

V případě ostrých nebo chronických bolestí hlavy je pacientovi předepsána MRI mozku. Při stálé bolesti v zádech, dolních zádech, krku nebo po zranění se provádí MRI páteře.

Kontraindikace

V prvním trimestru se snaží postup nepředepsat nebo s velkou péčí. Důvodů je několik:

 • V raných stádiích se vyskytuje pokládání a formování všech životně důležitých orgánů dítěte. Pro nastávající matku je důležité chránit dítě před vlivem agresivních faktorů prostředí a nevystavovat tělo dalším zatížením, jako je zvýšený hluk a horečka. Během relace MR vydává jednotka monotónní zvuk a produkuje velké množství tepla.
 • I když dovolíme možnost provedení tomografie v počátečních fázích, existuje vysoká pravděpodobnost, že získané snímky nebudou schopny pomoci při diagnostice. Je to proto, že plod je stále příliš malý a velmi mobilní, není schopen dlouhodobě opravit svou polohu.
 • Bezpodmínečnou kontraindikací pro tento postup je přítomnost cizích předmětů vyrobených z kovu (implantáty, zubní korunky, fragmenty) nebo elektronických zařízení (kardiostimulátory) v lidském těle. Procedura bude také zpochybněna v přítomnosti tetování s kovovou impregnací.
 • Se silným strachem z uzavřeného prostoru byste neměli projít relací v uzavřené instalaci. Je lepší zvolit zdravotnické zařízení, které používá otevřené přístroje se vzduchovými mezerami, claustrofobie v tomto případě přestane být kontraindikací.
 • Epilepsie a duševní poruchy se stanou překážkou relace, protože je pravděpodobné, že pacient nebude schopen být během procesu imobilizován..
 • K dispozici je také kontraindikace pro hmotnost do dvou set kilogramů. Tomografy se jednoduše neprodukují pod váhou nad tímto ukazatelem. Při registraci na klinice uveďte, jakou maximální hmotnost má zařízení MR v této instituci.

Abychom to shrnuli: MRI během těhotenství je možné?

Shrneme-li všechny výše uvedené, shrneme - lze provést MR studii pro ženy v pozici. Dokladem toho doktoři z celého světa, dokazuje třicetiletá zkušenost s aplikací této metody, četné experimenty na zvířatech. Neškodné pro matku a dítě.

Pokud porovnáme různé typy diagnózy, doporučuje se MR metoda pro těhotnou ženu, protože neprodukuje škodlivé ionizující záření. Například MRI hlavy během těhotenství vypadá lépe než CT sken, který generuje rentgen. Ve srovnání s ultrazvukem je tomografie informativní a má větší potenciál..

Je třeba poznamenat, že během těhotenství není MRI s kontrastem obvykle předepsána. Chemické léky jsou kontraindikovány pro budoucí matky a roztok obsahující jód nebo kontrast na bázi solí gadolinia může způsobit alergickou odolnost organismu. Účinek těchto léků na tělo dítěte je špatně pochopen.

Pokud jde o použití kontrastních látek během kojení, výrobci uvádějí po použití kontrastu dvoudenní období abstinence od kojení. Je lepší hrát na bezpečí a zdržet se laktace v uvedeném čase..

MRI mozku během časného těhotenství

MRI se provádí pouze u těhotných žen a plodu. Maminky jsou předepisovány v případě podezření na nádory mozku, krvácení, trauma a patologii centrálního nervového systému. Plod je předepsán tomografie, pokud existuje podezření na nitroděložní vývojové vady.

Neexistuje jediná skutečná odpověď, nikdo neřekne, zda mozkové MRI lze provést během těhotenství. Do konce minulého století odborníci tvrdili, že magnetická diagnostika těla poškozuje matku i plod. Výhody zobrazování magnetickou rezonancí se však objevují každý rok..

Dnes většina diagnostických lékařů řekne, že můžete udělat MRI mozku těhotným. Ale plod je pro výzkum relativní kontraindikací. Spíše se považuje za zajištění a prevenci genových mutací. To platí zejména pro první trimestr těhotenství - první tři měsíce.

Problém možnosti provedení MRI mozku plodu během těhotenství se objevil v období inovace magnetické tomografie jako metody lékařského výzkumu. V důsledku nedokonalosti diagnostického zařízení měli odborníci a pacienti silný názor, že magnetické pole je škodlivé pro matku a nenarozené dítě..

První magnetické tomografy byly nedokonalá zařízení, která vydávala hlasitý hluk, a uvnitř byla během studie přeplněná a horká. Těhotné pacientky podlehly spíše psychickému nepohodlí než skutečnému fyziologickému. Nastávající matky musely strávit v tomografu průměrně 30 minut. Bylo to nepříjemné a děsivé pro ty, kdo nezná medicínu a počítačový výzkum..

Moderní magnetické tomografy, na rozdíl od starých, jsou tichým a prostorným zařízením, jehož studium nepřináší nepohodlí. V zařízeních je instalována zařízení snižující hluk. Tím se snižuje účinek akustického hluku na psychický stav těhotných žen..

Jaká jsou omezení

Magnetické rezonance nelze otěhotnět v těchto případech:

 1. Pokud jsou v těle pacienta nainstalovány kovové a elektronické přístroje, například umělý srdeční frekvence, kochleární přístroj, automatická inzulínová pumpa.
 2. Pokud máma váží více než 120 kg. Vzhledem k masivnímu tělu se jednoduše nevejde do diagnostického zařízení.
 3. Pokud těhotná žena má endoprotézy, kovové pletací jehlice nebo kostní desky.

S omezením se používají kontrastní látky. Problém - Farmakologický přípravek obsahuje látky, které mohou způsobit alergickou reakci. Ta může u zdravého dospělého způsobit vážné komplikace, nemluvě o zranitelné těhotné matce a plodu. Kontrast se používá pouze k životně důležitým indikacím - pokud matka nebo dítě ohrožuje smrt.

Bezpečnostní postup

Mluvíme-li o škodlivosti a bezpečnosti metody, měli bychom zmínit koncept „prahové hodnoty“. Aby jakákoli látka poškozovala tělo, musí její množství přesáhnout určitou úroveň. Pro každou látku je tato tyč odlišná, stejně jako různé individuální citlivosti těla. Překročení povolené hodnoty zvyšuje nebezpečí. Pro zobrazování magnetickou rezonancí takový prah existuje.

Síla standardního průměrného tomografu je až 1,5 Tesla. V celé historii existence digitální počítačové diagnostiky s takovou silou nedošlo nikdy k poškození způsobenému magnetickým polem.

Na rozdíl od počítačové tomografie, která používá relativně agresivní rentgenové záření, je MRI založeno na měkkém magnetickém poli. Navíc každý den člověk narazí na tento fyzický jev - magnetické pole Země a Slunce, elektrickou zásuvku, železo, mikrovlnnou troubu, televizi a lednici. Proto, když mluví o škodlivosti postupu, obvykle znamenají nepoškození magnetického pole, ale vedlejší účinek tohoto účinku - zahřívání tkání.

Čím je plod starší, tím odolnější vůči vnějším škůdcům. To znamená, že poškození stejné síly ovlivní zdraví plodu v různých stádiích zrání různými způsoby. Takže existují tři fáze vývoje plodu:

 • První trimestr. Dítě v lůně má nyní vysokou citlivost na všechno: nedostatek kyslíku nebo výživy. Počáteční MRI mozku se nedoporučuje, protože je velmi obtížné předvídat a predikovat fetální odpověď na magnetické pole. Studie je také kontraindikována, protože první tři měsíce jsou základem pro vývoj dítěte. Jakákoli minimální odchylka od normy může v budoucnu vést k vážným zdravotním problémům. MRI by se proto neměla provádět v prvním trimestru těhotenství..
 • Druhý trimestr - 3-6 měsíců. Plod se stal odolnějším vůči dráždivým látkám. Pokud se během prvního trimestru plod vyvíjí normálně a nedochází k podezření na odchylky, je možné studii provést.
 • Třetí trimestr - vývoj 6-9 měsíců. V tomto okamžiku mohou těhotné ženy provádět MRI bez obav o zdraví dítěte.

Doporučení pro maminky

Aby byla MRI prováděna s maximálním přínosem as minimálním poškozením a výsledek má vysokou diagnostickou hodnotu, je třeba dodržovat následující doporučení:

 1. Diagnóza se nejlépe provádí v první polovině dne. V této době je plod nejklidnější. Je neaktivní, což znamená, že zkreslení obrazu bude minimální.
 2. 3-4 hodiny před studiem nemůžete jíst. Před zákrokem musíte také přijít s prázdným močovým měchýřem a střevy.
 3. Vezměte svého manžela nebo přítelkyni na proceduru. Přestože postup není nebezpečný, některé ženy se inspirují újmou, a proto se obávají. Milovaný člověk se může uklidnit.
 4. Pokud ležel na gauči během studie obtížné dýchat, můžete se převrátit po boku. Nezkreslí to obrázek.

Postup u těhotných žen je stejný jako u ostatních pacientů..

Zobrazování magnetickou rezonancí během těhotenství: možné poškození

Během těhotenství je třeba kontrolovat proces vývoje plodu a stav nastávající matky. V případě, že tradiční vyšetření a analýzy nejsou informativní, provádějte zobrazování magnetickou rezonancí. Je však MRI bezpečná během těhotenství??

Je možné udělat tomografii pro těhotné ženy?

MRI při přenášení dítěte je přijatelný diagnostický postup, musí však být dohodnut s lékařem, který pacienta vede.

Popsaná událost není nebezpečná jak pro tělo matky, tak pro nenarozené dítě, protože rezonanční jevy nemají nebezpečný účinek, který by mohl vést k nežádoucím následkům.

Metoda je relativně mladá a v současné době neexistují spolehlivé vědecké důkazy o nepříznivých účincích magnetických vln na ženu a dítě během jeho nitroděložního vývoje. Podobné studie na populacích zvířat byly provedeny bez jakýchkoli nepříznivých účinků..

Proč tomografie pro těhotné ženy?

Těhotenství není patologie, ale stav ženy a nenarozeného dítěte vyžaduje šetrný přístup. Magnetická tomografie se provádí pro nastávající matky v extrémních případech - v případě potřeby podrobnou diagnostiku patologických procesů v těle ženy a plodu.

Čtení

Pokud není možné diagnostikovat konkrétní orgán jinými metodami, může být indikována diagnostika MRI. Hovoříme o klinických případech s podezřením na vznik benigních nebo maligních nádorů, zraněními nebezpečnými pro zdraví, jakož i obdobím exacerbace chronických chorob nebo výskytem vážných chorob (mrtvice)..

MRI může být indikováno pro:

 • podezření na vznik závažných patologií vývoje dítěte v podmínkách nemožnosti získání úplného klinického obrazu pomocí ultrazvuku;
 • nemožnost provedení ultrazvuku kvůli nadváze matky;
 • neúspěšné postavení dítěte pro ultrazvukové vyšetření v pozdním těhotenství.

Podle statistik bylo téměř 21% případů diagnózy ultrazvukem, které ukazují ukončení současného těhotenství, vyvráceno po další studii MRI.

Brzy MRI

V případě neexistence naléhavé potřeby, ohrožení zdraví nebo života lékaři nepředepisují MRI. Toto však ve větší míře slouží spíše jako doplňkové pojištění než k prevenci nebezpečí pro dítě.

V situacích, kdy žena provedla MRI bez podezření na těhotenství, neexistuje žádná zvláštní lékařská strategie pro činnost (předepisování léků)..

Obecné obavy lékařů ohledně MRI v časném těhotenství lze přičíst skutečnosti, že v této fázi vývoje plod nemá ochranný plášť a je vystaven vnějším vlivům..

Pokud existují náznaky pro skenování v časném těhotenství, lékaři dávají přednost použití MRI místo CT kvůli neškodnosti magnetického pole, na rozdíl od rentgenového záření z počítačového tomografu.

Nejškodlivější diagnostická metoda

Statistiky říkají: děti, které podstoupily MRI vyšetření v lůně, nemají následně vývojové patologie.

Omezení studia

Na vyšetření existují absolutní a relativní kontraindikace. Pro přehlednost je zapíšeme do následující tabulky:

AbsolutníRelativní
- kardiostimulátor
- implantáty v těle (kovové, feromagnetické, elektronické)
- Ilizarovův přístroj
- hmotnost pacienta vyšší než 120 kg
- klaustrofobie (je možná otevřená tomografie)
- tetování na těle pacienta (v přítomnosti kovových sloučenin v barvách)
- neadekvátní stav pacienta
- vážný stav ženy
- konzolové systémy, protézy na zubech
- potřeba monitorování
- 1 trimestr těhotenství
- chlopňové protézy, nervové stimulanty, nitroděložní zařízení

V případě magnetické tomografie používající kontrast, absolutní omezení také zahrnují: období porodu dítěte, hemolytické onemocnění, selhání ledvin.

Vlastnosti studie nastávajícím matkám

Jedním z rysů diagnostikování žen v pozici je neschopnost najít nastávající matku v pozici „ležící na zádech“ s postupem těhotenství. Při provádění MRI vyšetření během těhotenství může pacient ležet na levé straně.

Aby se zabránilo nepříjemným pocitům v procesu ve stísněném prostoru, je pacient umístěn v přístroji dopředu. Studie začíná až poté, co se dítě přestane pohybovat.

Odborníci doporučují vyšetření MRI těhotným ženám ráno nebo večer, protože během těchto období je dítě nejklidnější.

Výzkum mozku

Diagnóza MRI mozku během těhotenství je indikována v následujících klinických případech:

 • novotvary v místní zóně;
 • patologie cévního systému mozku;
 • poruchy hypofýzy;
 • poruchy krevního oběhu v mozku;
 • zranění hlavy;
 • onemocnění centrálního nervového systému;
 • silná bolest hlavy temné povahy.

Diagnostika se provádí v tradičním režimu. V případě pravděpodobnosti vzniku útoku na klaustrofobii je vhodné použít otevřené vybavení.

Vyšetření těhotné páteře

MRI páteře u žen v pozici lze provést. Během tohoto období života se pacienti často uchylují k takové proceduře. Tato skutečnost je vysvětlena rostoucí zátěží páteře, jak roste plod, což stimuluje projevy neurologických patologií..

Základní příznaky v takových případech jsou bolestivost a nepohodlí. Mezi běžné indikace průzkumu patří:

 • meziobratlová kýla;
 • osteochondróza;
 • zhoubné nádory v místní oblasti.

Bez ohledu na postavení ženy uvnitř tomografu budou výsledky MRI informativní.

Magnetická tomografie plodu

Během období těhotenství může lékař prokázat MRI plodu. Toto opatření je nezbytné k diagnostice vývoje patologií neslučitelných s životem dítěte..

Procedura se provádí obvykle ráno. Současně je psychická útěcha a sebevědomý stav matky dosaženo přítomností příbuzných nebo nenarozeného otce dítěte.

Pokud byla identifikována patologie neslučitelná s životem plodu nebo matky, odpovědnost lékařů zahrnuje varování o pravděpodobných důsledcích dalších událostí. Rozhodnutí rodičů je navíc dobrovolné.

Kontrastní MRI

V lékařské praxi lze přesný a jasný obraz během studie MR získat pomocí kontrastní látky zvané gadolinium. Avšak vzhledem ke skutečnosti, že složka má schopnost překonat placentární bariéru a neexistují žádné spolehlivé údaje o účincích na tvorbu plodu, je použití MRI s kontrastem u těhotných žen zakázáno..

Tomografie a plánování těhotenství

Pokud věříte statistikám a názorům většiny technických odborníků, diagnostika MRI je pro organismus neškodná a neovlivňuje proces přípravy na početí. Naopak, MRI pomáhá diagnostikovat vznikající patologie, které narušují početí bez vytvoření vhodné terapie. Za takových okolností lze magnetickou tomografii považovat za nezbytnou při plánování těhotenství..

Jak dlouho po zákroku mohu otěhotnět

Odborníci říkají, že diagnostiku MRI během plánování těhotenství lze provést kdykoli. Podle lékařských statistik nemá magnetická tomografie nepříznivý vliv na reprodukční funkci ženy, bez ohledu na její pohlaví.

Služby a náklady

Vzhledem k vysokým nákladům na diagnostické vybavení MRI nemají všechna zdravotnická zařízení odpovídající vybavení. To je relevantní ve vztahu ke státním a regionálním centrům..

Podobné průzkumy provádějí komerční organizace a vládní agentury ve velkých městech..

Cena se liší v závislosti na stavu kliniky, studované oblasti a použitém vybavení. Ve veřejných institucích bude diagnostika MRI stát těhotné ženě 4–9 tisíc rublů. Na soukromých klinikách je cenovka poněkud předražená: žena musí platit za diagnózu asi 11 tisíc rublů. Tento cenový rozdíl je vysvětlen kvalifikací ošetřujícího zdravotnického personálu, cenovou politikou centra a úrovní použitého vybavení.

Vyšetření zdarma je možné, pokud je popsaný typ služeb zahrnut do pacientovy pojistky.

Diagnóza MRI těhotných žen, stejně jako v tradičních případech, je účinnou metodou, která se používá k podrobné diagnostice stavu plodu a nastávající matky. Pokoušejí se nepředepsat studii ženě v raných stádiích těhotenství, v případě pacientek na svém místě se uchýlit k postupu s kontrastním.

Diagnostické rysy nastávajících matek jsou omezeny na možnost změny polohy pacienta uvnitř tomografu (zezadu na stranu) a provádění studie v určitých obdobích dne (kdy je plod méně aktivní). Vzhledem k nedostatku důkazů o nepříznivých účincích magnetické tomografie na reprodukční systém žen není plánování těhotenství důvodem k odmítnutí vyšetření.

MRI během těhotenství: kontraindikace, důsledky

Lékařské odborné články

Z nějakého důvodu musíme někdy někdy podstoupit nějaký diagnostický výzkum. Ženy během těhotenství nejsou výjimkou, protože musí sledovat nejen stav svého zdraví, ale také vývoj nenarozeného dítěte. Kromě plánovaného ultrazvuku může lékař předepsat MRI během těhotenství. K čemu je tato diagnostická metoda a k čemu se používá?

Mohu udělat MRI během těhotenství??

MRI (zkratka pro zobrazování magnetickou rezonancí) je diagnostická metoda, která využívá vlastnosti magnetických polí. Během těhotenství může být MRI předepsána, pokud je to nutné, k vyšetření nemocí ženy a plodu.

MRI během těhotenství se používá jako nezávislá izolovaná studie nebo jako doplněk k již provedené diagnostice:

 • posoudit stávající patologie plodu;
 • pro diagnostiku nádorových procesů;
 • objasnit dříve diagnostikovanou.

Metoda zobrazování magnetickou rezonancí umožňuje detekovat problémy s páteří, klouby, centrální nervovou soustavou.

Vliv MRI na těhotenství

Metoda MRI je někdy zaměňována s CT - počítačovou tomografií, která používá nebezpečné ionizující paprsky. Negativní účinek záření na tělo byl prokázán již dlouhou dobu a nevyžaduje další potvrzení. Je zvláště nežádoucí provádět CT vyšetření během těhotenství - to může způsobit značné poškození těla matky i dítěte.

MRI znamená použití zcela jiného principu získávání informací. Uvnitř zařízení MRI se objeví silné magnetické pole se silou 0,5-3 T. Takové pole nemůže zpočátku poškodit lidské tělo..

Četné studie potvrzují, že zobrazování magnetickou rezonancí je zcela bezpečné, jak pro těhotné ženy, tak pro ostatní pacienty..

Je MRI škodlivá během těhotenství? Určitě ne. Jedinou podmínkou je, že MRI je nežádoucí v prvním trimestru. A tady to vůbec není považováno za škodlivé. Právě období prvního trimestru je doba položení hlavních orgánů budoucího dítěte. Kromě toho, dokud se nevytvoří placenta, plod stále nemá dostatečnou ochranu. Proto je lepší hrát na bezpečí a předepsat MRI na pozdější období těhotenství.

Výhody a nevýhody MRI během těhotenství

Tento postup je bezpečný, protože metoda neznamená použití záření a rentgenového záření.

Obrázek nelze získat okamžitě.

Můžete získat trojrozměrný obraz zkoumané oblasti.

Někdy je obraz zkreslený dýcháním, srdeční frekvencí.

Výsledný obraz má přirozený kontrast z krevního oběhu.

MRI je obvykle relativně drahá..

Obrysy kostní tkáně na obrázku nejsou zkreslené..

Nelze diagnostikovat u osob s kovovými implantáty.

Měkké tkáně mají přísně diferencovaný displej..

Těhotná žena musí být po určitou dobu ve stacionárním stavu nehybná.

Indikace

MRI během těhotenství nelze předepsat „takhle“: pro tento postup by měly být formulovány jasné indikace, které určí lékař. Mezi tyto údaje patří:

 • podezření na patologii u nenarozeného dítěte;
 • patologie páteře, kloubů nebo vnitřních orgánů těhotné ženy;
 • posouzení indikací pro potrat;
 • objasnění diagnózy podezřelého nádorového procesu.

Kromě toho lze MRI během těhotenství použít místo tradičního ultrazvuku v případech, kdy není možné ultrazvuk. Například ultrazvuk nemusí ukazovat na obezitu u ženy, nebo je-li dítě v pozdní fázi těhotenství v nepohodlné poloze.

Výcvik

Ve většině případů nevyžaduje vyšetření MRI žádnou zvláštní přípravu. Pouze v některých případech lékař při zkoumání určitých oblastí doporučí přípravnou fázi před zákrokem.

 • Před MRI vnitřních orgánů v břišní dutině je vhodné pít a nejíst jídlo asi 5 hodin před zákrokem.
 • Před provedením pánevní MRI musíte vypít dostatečné množství tekutiny, abyste naplnili močový měchýř.
 • Před MRI páteře musíte být připraveni na to, že musíte být po nějakou dobu stacionární - tento postup nejde tak rychle.

Bezprostředně před zákrokem je třeba odstranit kovové šperky, hodinky, brýle a piercingové prvky.

Technika pro MRI během těhotenství

Žena před procedurou MRI je upozorněna na možné kontraindikace a jemnosti diagnózy. Poté pacientka, pokud je to nutné, převlékne šaty a pomocí zdravotnického personálu leží na speciální ploše, která se pak jemně přesune do zařízení MRI.

Pak se žena musí uvolnit, uklidnit se a čekat na konec zákroku. Při fotografování se nemůžete pohybovat, jinak můžete „rozmazat“ obrázek.

Pokud vás obtěžuje cizí hluk, požádejte zdravotnický personál během procedury o speciální „ušní zátky“, zařízení vydává malý monotónní hluk, který může zvýšit míru nepohodlí.

Je nutné se připravit na to, že relace může trvat 20-40 minut.

MRI s kontrastem během těhotenství

MRI s kontrastem se nejčastěji používá k detekci nádorových a metastatických procesů - tomografie umožňuje vyhodnotit velikost a strukturu patologického zaměření.

Kontrast je sůl gadolinia, která je rozpustná ve vodě a má nejnižší toxicitu. Pro kontrastní látku lze použít i jiná kontrastní činidla: Endorem, Lumirem, Abdoskan, Gastromark.

Kontrast je zaveden do oběhového systému a hromadí se ve tkáních - tím je vyšetřovaná oblast jasnější a také vám umožňuje posoudit kvalitu přísunu krve do tkání.

MRI s kontrastem během těhotenství lze provádět ve druhém nebo třetím trimestru, s výjimkou časných stádií, kdy plod ještě není obklopen ochrannou vrstvou - placentární vrstvou. V ostatních případech není použití kontrastního média zakázáno: v případě potřeby se podává i dětským pacientům.

MRI mozku během těhotenství

MRI mozku pro těhotné ženy lze předepsat, jsou-li k dispozici následující indikace:

 • nádorové procesy v mozku;
 • vaskulární patologie v mozku;
 • poruchy hypofýzy;
 • akutní cerebrovaskulární příhoda;
 • zranění hlavy;
 • Patologie CNS;
 • silné bolesti hlavy neznámého původu.

U takových indikací je diagnostika MRI informativní. Jiné postupy nemusí vždy určit příčinu patologie. MRI během těhotenství poskytuje nejen komplexní informace o stavu mozku, ale je to také bezpečná metoda výzkumu..

MRI plodu během těhotenství

Předepište MRI plodu během těhotenství s podezřením na závažné vývojové vady, což může být známkou pro umělé ukončení těhotenství - potrat.

Mnozí si mohou všimnout, že většina pacientů podstoupí ultrazvukové vyšetření, aby vyhodnotila stav plodu. Ultrazvukové vyšetření však není vždy možné nebo nemusí být poučné. Například MRI je výhodnější, pokud těhotná žena má významnou tukovou vrstvu (obezitu). Indikací pro MRI jsou také oligohydramnios (oligohydramnios) a nepříjemná poloha plodu v pozdním těhotenství.

MRI dutin během těhotenství

Diagnóza dutin pomocí MRI je povolena od asi 18 týdnů, ale pouze po konzultaci s gynekologem. Lékař může předepsat MRI dutin během těhotenství, pouze pokud existují přísné indikace:

 • podezření na nádory v této oblasti;
 • zánětlivý proces v dutinách;
 • plísňové infekce dutin;
 • cysty a jiné nezhoubné novotvary;
 • krvácení do nosní dutiny, hnisavá sinusitida.

MRI sinusů nemá negativní účinek, a to ani v případě opakovaného použití. Tento postup je považován za bezbolestný a bezpečný..

MRI plic během těhotenství

Magnetická rezonance respiračního systému, konkrétně plic a průdušek, se používá, pokud těhotná žena má podezření:

 • zánět pohrudnice;
 • vaskulární změny v plicích;
 • nádorové procesy;
 • oběhová porucha v plicích;
 • cystická fibróza;
 • zápal plic
 • atelektáza;
 • tuberkulóza.

Během těhotenství je MRI mnohem výhodnější než rentgenové vyšetření, což se v tomto období velmi nedoporučuje, protože to může nepopiratelně poškodit plod..

Brzy MRI

MRI v časném těhotenství se nedoporučuje. Pokud však existují přísné indikace, může lékař předepsat tento diagnostický postup - například v případě podezření na závažné fetální abnormality (MRI poskytuje mnohem více informací než ultrazvuk).

Pokud je v prvním trimestru nutné vyšetřit mozek nebo míchu, lékař vždy upřednostní MRI. Někdy lze MRI použít místo ultrazvuku při prvním screeningu (po 12 týdnech). Tomografie vám umožňuje lépe vizualizovat tkáň, identifikovat pravděpodobné fetální defekty a poskytovat včasnou lékařskou péči..

Magnetické pole v MRI není pro lidské tělo škodlivé. Skutečnost, že v některých případech lékaři nedoporučují používat MRI v raných stádiích, není nic jiného než „zajištění“. Prvním trimestrem je období, ve kterém se plod aktivně formuje, takže se lékaři v této době snaží zabránit jakýmkoli procedurám a zásahům.

MRI páteře v časném těhotenství

Pokud se onemocnění páteře zhorší s počátkem těhotenství, může lékař předepsat postup MRI k objasnění diagnózy. Je možné provést postup v raných fázích?

Pokud je patologie páteře taková, že můžete počkat několik týdnů až do druhého trimestru, je lepší nespěchat s diagnózou. Časná MRI páteře se provádí pouze podle přísných indikací:

 • s podezřením na nádorové procesy v páteři;
 • s akutní bolestí nejasné povahy.

Postup MRI v zásadě není nebezpečný, ale obecně se uznává, že v raných stádiích je možné jej provést pouze v případě nouzové indikace..

Pozdní těhotenství MRI

Zobrazování magnetickou rezonancí nezahrnuje použití ionizujícího záření. Hlavním mechanismem působení v MRI je účinek elektromagnetického pole. Snímek potřebné oblasti těla je získán následujícím způsobem: zařízení pumpuje magnetické pole o síle 0,5-2 T a vlny, které přenášejí rotační hybnost na protony, jsou posílány do zkoumané oblasti. Po zastavení působení vln se částice „uklidní“ a současně vytvoří určitou dávku energie zaznamenanou speciálním hardwarovým senzorem. Reakce atomů na vliv elektromagnetických vln je popsána termínem „rezonance“, který definuje název postupu MRI.

Pokud pečlivě prostudujete mechanismus působení tohoto typu diagnózy, můžete vidět, že tento postup nemá pro tělo ničivé následky. Alespoň, magnetické pole používané v MRI zařízeních může být použito bez jakéhokoli rizika v medicíně, včetně pozdního těhotenství.

Kontraindikace

Je nežádoucí provádět MRI během těhotenství v prvním trimestru - při tvorbě hlavních orgánů nenarozeného dítěte. I když v tomto období není přítomnost a míra poškození MRI u dítěte prokázána.

Mezi další kontraindikace pro MRI během těhotenství patří:

 • přítomnost kovové interference v těle, která může ovlivnit funkci magnetického pole (kardiostimulátory, kovové implantáty, rámečky a pletací jehlice);
 • tělesná hmotnost ženy více než 200 kg.

Protože MRI je doprovázeno umístěním pacienta do stísněného prostoru, lidé trpící klaustrofobií nebo některými duševními poruchami se obvykle nemohou tohoto postupu zúčastnit..

Komplikace po zákroku

Ženy, které se obávají normálního průběhu těhotenství a stavu nenarozeného dítěte, se často obávají takové diagnostické metody, jakou je MRI. Po celou dobu praxe však po tomto postupu neexistovaly žádné negativní důsledky.

Pokud těhotná žena bez kontraindikací podstoupila MRI, nepoškodí zdraví dítěte.

Navzdory všemu je však MRI během těhotenství nezbytná pouze v případě přísných lékařských indikací, nikoli „zájmu“. MRI je velmi vážná metoda a je předepsána pouze lékařem pro určité diagnostické účely..

Může poškodit tomografii během těhotenství

Těhotná žena se musí vzdát většiny léků a lékařských služeb kvůli jejich negativním účinkům na plod. Proto lze MRI během těhotenství provádět pouze v nezbytně nutných případech, v jiných případech je lepší odložit diagnostický postup. Zjistíme, jak magnetické rezonance zobrazování vnitřních orgánů matky ovlivňuje budoucí dítě a zda je možné plánování těhotenství, pokud žena nedávno provedla MRI.

Princip MRI a jeho vliv na lidské tělo

Metoda zobrazování magnetickou rezonancí je založena na reakci jader jader atomů chemických prvků při vystavení vysokým magnetickým polím. Všechny lidské tkáně se liší v typech buněk, z nichž jsou složeny. Buňky mají také rozdíly ve struktuře, takže reagují odlišně na elektromagnetické vlny. Tomograf velmi přesně zachycuje reakce atomů a převádí je do grafické podoby prezentace informací. Výsledkem diagnostiky jsou proto vysoce kvalitní snímky vnitřních orgánů a tkání v různých projekcích.

S příchodem této metody výzkumu u lidí existují určité obavy. Termín „elektromagnetické záření“, „magnetické pole“, „napětí“ a zejména „vysoké napětí“ vždy vzbudil mezi lidmi strach. Dříve byl diagnostický postup nazýván zobrazování pomocí nukleární magnetické rezonance, což ještě více děsilo: je děsivé představit si, jak věci, které ovlivňují jadernou úroveň, mohou ovlivnit člověka. Zjistíme, zda je účinek zobrazování magnetickou rezonancí na tělo tak nebezpečný a zda je možné provést MRI během těhotenství..

Možná rizika diagnózy

Těhotenství není nejlepší čas na experimentování. Nastávající matky se musí vzdát všeho, co může negativně ovlivnit plod. Patří sem také léky a byliny. Existují však patologie, které mohou nenarozenému dítěti způsobit větší újmu ve srovnání s léčbou této choroby. Předepisování by mělo být odůvodněno a mělo by souviset s potenciálními riziky, která s sebou nese. Proto musí být diagnóza zkontrolována pečlivým vyšetřením těhotné.

Radiografie je jednou z nejpopulárnějších a nejlevnějších diagnostických metod. Je však spojena s ozářením: během vyšetření pacientka dostává dávku ozařování, což může mít negativní důsledky pro těhotenství, zejména v raných stádiích. Proto je pro těhotnou ženu rentgen vhodné nahradit jinými, relativně bezpečnými, výzkumnými metodami. Jedním z nich je MRI..

Dlouhodobá praxe ukázala, že zobrazování magnetickou rezonancí je pro člověka zcela bezpečné. Diagnóza na tomografu proto nepoškozuje zdraví ženy a jejího nenarozeného dítěte. Během trimestrů II a III je tento postup předepsán beze strachu. Ale v raných stadiích těhotenství (trimestr I) lékaři doporučují opustit MRI, pokud to není naléhavě nutné. Koneckonců, během tohoto období jsou položeny všechny orgány plodu.

Studie na zvířatech ukázaly, že MRI nemá nepříznivý vliv na časné těhotenství. Proto se v prvních 12 týdnech takový postup neprovádí pouze z bezpečnostních důvodů: takové experimenty nebyly provedeny na lidech.

MRI a plánování těhotenství

Doporučuje se ženě, která plánuje těhotenství, podstoupit vyšetření a provést testy k identifikaci nemocí, které by mohly narušit úspěšné početí nebo porod dítěte. A to je prostě nezbytné, pokud již dlouho (1 rok a více) nebyla schopna otěhotnět. Za tímto účelem je MRI někdy předepsána. Pomocí této metody můžete vidět, co se rentgen nebo ultrazvuk orgánů nastávající matky neukáže. Plánování těhotenství po MRI skenování je možné okamžitě, protože postup nemá žádné důsledky pro ženské tělo. Pokud diagnóza prokázala přítomnost patologií, je lepší naplánovat dítě po úspěšném vyléčení.

MRI při plánování těhotenství je nejlepším způsobem, jak zjistit přítomnost možných nemocí, o nichž by nastávající matka možná nevěděla. A ideální zdraví ženy výrazně snižuje riziko porodu dítěte s vrozenými patologiemi..

Někdy se stane, že brzy po MRI si žena všimne prvních příznaků těhotenství. To znamená, že postup byl prováděn s již vytvořeným vajíčkem plodu. Nemusíte se však obávat možných důsledků pro plod, který právě začal s jeho tvorbou. Existují případy, kdy byly ženy, které nevěděly o své situaci, vyšetřeny na tomografu. Porodily zdravé děti bez odchylek, protože postup je bezpečný pro každého.

Pokud je nutná diagnóza

MRI během těhotenství je předepisováno pouze k potvrzení nebo vyvrácení diagnózy, která představuje hrozbu pro zdraví nebo život těhotné ženy nebo plodu. Povoleno:

 • Chcete-li provést MRI páteře s jeho zraněními a patologiemi (přemístění disků, meziobratlové kýly);
 • Studie pánevních orgánů, pokud ultrazvukové vyšetření neposkytlo požadované výsledky;
 • MRI hlavy a mozku během těhotenství, pokud existuje podezření na nádor;
 • Provádění postupu pro detekci nemocí centrálního nervového systému;
 • Vyšetření, nejsou-li testy normální a příčiny odchylek nejsou určovány jinými typy diagnostiky.

Pokud existuje podezření na onkologii, je možné provést MRI sken s kontrastem, aby bylo možné pečlivě prozkoumat stav měkkých tkání. Toto je jediný způsob, jak detekovat novotvary od průměru 1 mm a určit jejich typ. Kontrastní látka je však kontraindikována v prvním trimestru. Později je kontrast přijatelný, ale pouze v případě, že žena není alergická na složení zadaného kontrastu. Je bezpečný jak pro matku, tak pro plod, protože nevstupuje do reakcí v těle a je z ní rychle vylučován. Lékaři jsou však zajištěni a nijak nespěchají předepsat podobnou studii nastávající matce.

Když je předepsána fetální tomografie

Během těhotenství může být MRI přiřazena ke zkoumání nejen žen, ale i budoucího dítěte. Potřeba takového postupu vzniká, pokud:

 • Ultrazvukové vyšetření plodu není možné kvůli obezitě matky.
 • Plod je nesprávně umístěn, což ztěžuje studium jiným způsobem.
 • Výsledky screeningu ukázaly abnormality plodu a jejich potvrzení nebo vyvrácení před umělým ukončením těhotenství ze zdravotních důvodů je nezbytné.

Během těhotenství je MRI plodu prováděna jen zřídka: pro sledování jejího vývoje jsou dostatečná data získaná vyšetřením mateřské krve a ultrazvuku nenarozeného dítěte. K takové výzkumné metodě se přistupuje v případech, kdy vyvstává otázka zachování nebo ukončení těhotenství.

Kontraindikace

Tento typ diagnózy je kontraindikován u těhotné ženy v následujících případech:

 • Je první trimestr těhotenství. Jedná se o relativní kontraindikaci, ale obvykle vám lékaři doporučují počkat do druhého trimestru.
 • Žena váží více než 130-200 kg. Zařízení je navrženo pro specifické zatížení, jehož maximální hodnota se liší u různých modelů tomografů.
 • Žena má kovové předměty, které nelze před zákrokem odstranit (zubní kovové korunky, implantáty, kardiostimulátor a pletací jehlice).
 • Nastávající matka trpí epilepsií. Uvnitř zařízení může dojít k útoku, zejména pokud se žena obává.
 • Existuje alergie na složení kontrastního média nebo na anamnézu bronchiálního astmatu, senné rýmy (tato kontraindikace platí pouze pro MRI s kontrastem).

Jednou z kontraindikací MRI během těhotenství je klaustrofobie (strach z uzavřených prostorů). Uvnitř zařízení v tomto případě může pociťovat silný strach, budoucí matka nebude schopna zůstat nehybná. Stres je škodlivé pro dítě a obrázky rozmazané chaotickými pohyby nedají skutečnou představu o zdraví těhotné ženy. Výjimka je však: jde o MRI mozku. Lze to provést ponořením pouze hlavy do tomografu, zatímco celé tělo zůstává venku a žena vidí otevřený prostor.

Hlavní mýtus o MRI spočívá v tom, že postup je životně nebezpečný pro pacienta, pokud se rozhodne provést implantáty nebo jiné kovové předměty. Lidé vyprávějí příběhy o tom, že kov je žhavý, zanechává popáleniny a někdy kovové předměty vypuknou z těla pod vlivem magnetického pole vysoké intenzity. Ale tohle všechno je fikce. Přítomnost kovu v MRI nepoškodí ani těhotnou ženu a její plod. Jediným možným důsledkem jsou zkreslené výsledky výzkumu. Ale to je jen v případě, že se jedná o kovový ferromagnet. Ostatní kovy neovlivňují spolehlivost diagnózy. Proto se poraďte se svým lékařem, co jsou vaše protézy nebo rovnátka vyrobeny.


MRI během těhotenství je bezpečná jak pro plod, tak pro nastávající matku. Tato studie poskytuje přesnější informace ve srovnání s jinými diagnostickými metodami. Z bezpečnostních důvodů je však v období porodu dítěte předepsán pouze ve výjimečných situacích. Například pokud výsledky ultrazvuku ukazují malformace plodu. V tomto případě je MRI nezbytná pro správné a racionální rozhodnutí o zachování nebo ukončení těhotenství.

Mohu udělat MRI během těhotenství?

MRI je studie, ve které je osoba umístěna ve speciální zkumavce podobné válci a uvnitř jsou měřena elektromagnetická pole z jejích vnitřních orgánů a tkání. Tyto informace jsou odeslány do počítače, analyzovány programem a lékař vyhodnotí konečný výsledek.

Je možné provést MRI během těhotenství. Účinek na plod

Každá budoucí maminka, když jí je tento postup předepsán, se bojí: je možné provést vyšetření MRI pro těhotné ženy??

Lékaři potvrzují: MRI je bezpečný postup. Tato důvěra je založena na četných studiích, které byly provedeny od 70. let. v minulém století, kdy byl tento postup rozšířen.

Statistika pokračuje dodnes..

Pokud jde o těhotné ženy, MRI se provádí pouze v případě, že není možné podstoupit další vyšetření a získat informace jiným způsobem..

Nechtějí znovu obtěžovat budoucí matky, protože postup není příjemný. A oni dostanou tomografii, když jejich zdravotní problémy jsou příliš vážné..

Při provádění MRI během těhotenství může žena v poloze ležet nejen na zádech, ale také na boku.

V tomografu je pacient umístěn dopředu v nohou nebo je použit otevřený přístroj. Děje se tak, aby žena nevyvolala útok na klaustrofobii.

Potom lékaři čekají, až se dítě přestane pohybovat, a pak zahájí studium.

Povinná MRI je předepsána těhotným ženám se silnou bolestí v těle, s poraněním hlavy, s podezřením na patologii CNS nebo se závažnými cévními změnami.

Pokud těhotná pacientka chce mít MRI pro profylaxi, je nejlepší ji přenést do porodního období. Uvedený kontrast může vyvolat závažnou alergickou reakci.

MRI plodu je předepsána k potvrzení podezření na intrauterinní patologie neslučitelné s jeho životem po narození.

Tomografie se doporučuje ráno, když je dítě klidnější. Pokud se dítě pohybuje často, výsledky testu budou nepřesné.

Na některých klinikách je povolena přítomnost manžela / manželky budoucí matky nebo někoho blízkého.

Pokud je předběžná diagnóza potvrzena, je okamžitě předepsán lék.

V extrémních případech identifikace nevyléčitelné patologie jsou rodiče vyzváni, aby ukončili těhotenství, ale rozhodnutí je dobrovolné a individuální. Doktor to nemůže přijmout sám.

Vlastnosti MRI v prvním trimestru. Účinky tomografie

Plod v prvních třech měsících je velmi zranitelný. Pokud neexistuje žádná naléhavá indikace, zkuste se uchýlit k postupu MRI.

Pokud žena provedla MRI, aniž by věděla, že je těhotná, nebude jí předepsána další léčba. Tento postup neovlivní vývoj plodu, i když samotná studie je doprovázena určitým nepohodlím:

 • nemůžete se pohnout;
 • těžce dýchat;
 • kýchání, kašel;
 • mluvit.

U dětí, jejichž matky provedly MRI v raných stádiích, nedochází k fyzickým ani psychickým výkyvům.

Výhody a nevýhody výzkumu během těhotenství

Lékaři zdůrazňují několik významných výhod této metody výzkumu:

 • získání trojrozměrného obrazu ve vysokém rozlišení - to zvyšuje přesnost diagnostiky a usnadňuje diagnostiku;
 • nedostatek škodlivého záření. Proto může být tomografie provedena i pro děti;
 • získávání snímků z vnitřních orgánů, které nejsou ultrazvukem vidět. Například mícha nebo vnitřní ucho;
 • kontrast, který pomáhá studovat nádory bez biopsie a získat schopnost sledovat stadia rakoviny.

Metoda má navíc určité nevýhody:

 • procedura trvá půl hodiny a může trvat i několik hodin;
 • celou tu dobu by měla pacient ležet nehybně, a to je obtížné, zejména pro těhotnou ženu, u které se dítě pravidelně pohybuje;
 • někdy je zaznamenán nepříjemný hluk z pracovního přístroje a zvýšení okolní teploty;
 • lidé trpící klaustrofobií těžko tolerují;
 • pokud se MRI děje dětem, jsou anestetizovány tak, aby se během studie nepohybovaly;
 • nežádoucí chování předčasného těhotenství;
 • přítomnost kovu v lidském těle (sluchadla, kardiostimulátory, talíře);
 • vysoká cena této studie. Důvodem je skutečnost, že zařízení, jeho provoz a další opravy jsou velmi drahé a v místnosti s tomografem musí být dodrženy zvláštní podmínky..

Indikace pro MRI

Seznam indikací roste každým rokem, metoda umožňuje úspěšně diagnostikovat více nemocí.

Indikace MRI pro těhotnou pacientku:

 1. MRI mozku těhotné ženy. Je předepsán pro těžké bolesti hlavy, nádory, zranění, ischemii a poškození zraku..
 2. MRI páteře (hrudní, lumbosakrální, krční a kostrčí). Pokud si pacient stěžuje na zranění zad, kýly, těžkou bolest, otoky, osteochondrózu a akutní bolest krku.
 3. MRI plodu. Ne každý lékař je schopen to provést, protože dítě je malé a pohybuje se. Tato studie je předepsána, pokud ultrazvukové vyšetření vykazuje patologii. MRI by pak měla diagnózu buď potvrdit, nebo ji vyvrátit. Je zbytečné dělat tomografii v prvním měsíci těhotenství, protože embryo této velikosti není zobrazeno.
 4. MRI pánevních orgánů. Těhotná žena si může stěžovat na bolesti břicha, krev v moči a stolici. MRI ukáže, zda existují náznaky hospitalizace pro zachování. Problém je také způsoben jizvami, které zůstávají na vnitřních tkáních, pokud nastávající matka měla infekční nemoc.

Příprava ke studiu

Není třeba se připravovat na MRI.

Je však třeba věnovat pozornost některým bodům:

 • pro pánevní MRI musíte použít několik sklenic vody předem, aby byl močový měchýř lépe viditelný.
 • MRI pomocí kontrastu naznačuje předběžný test na alergen.
 • Před postupem musíte odstranit všechny kovové předměty. Oblečení by mělo být také bez zipů, knoflíků, knoflíků. V kosmetice mohou být také kovové částice - je lepší barvit před MRI.
 • Do místnosti s tomografem nepřenášejte telefony a plastové karty. Mohou být poškozeny v důsledku expozice magnetickým polím..
 • v přítomnosti implantátů a tetování by měl být lékař upozorněn. S největší pravděpodobností v tomto případě bude MRI nahrazena počítačovou tomografií, která nereaguje na kov.
 • z důvodu bezpečnosti bude muset pacient před zákrokem projít detektorem kovů.

Postup

 1. Pacient leží na vodorovném výsuvném stole. Hlavní pozice je na zádech, ale těhotné ženy mohou ležet na levé straně, protože plod tlačí svou hmotností a po dlouhou dobu nebudete ležet.
 2. Během studie se nemůžete pohybovat, což má vliv na kvalitu výsledků. To je zvláště důležité u MRI páteře. Pacient je upevněn pomocí popruhů a válečků v krku a končetinách. Můžete pít sedativum.
 3. Pokud tomograf pracuje příliš hlasitě, je povoleno používat sluchátka nebo ušní zástrčku.
 4. Tomograf má vestavěnou hlasovou komunikaci, takže pacient může slyšet lékaře a řídit se jeho pokyny.

Lékařská zpráva a obrázky jsou vydávány následující den..

Těhotenství MRI kontraindikace

Kontraindikace jsou někdy dočasné a lze je zcela vyloučit. Existují však absolutní zákazy:

 • kardiostimulátor;
 • kovové implantáty pro jakýkoli účel;
 • nadměrná tělesná hmotnost, horní mez přípustné - 120 kg.
 • chronické onemocnění ledvin, neurologické patologie, epilepsie.
 • tetování s kovovou součástí;
 • nitroděložní zařízení, piercing;
 • rehabilitační období po operacích na srdci nebo mozku;
 • klaustrofobie;
 • nervový stav těhotné pacientky;
 • srdeční selhání.

MRI je užitečný postup pro diagnostiku a bezpečný pro pacienty, ale nastávající matky by měly být opatrné a neměly by mít tomografii bez zvláštních potřeb.

Když pár plánuje těhotenství, tomografie ukáže možné problémy, které by mohly poškodit dítě a matku. Navíc samotný postup neovlivňuje početí. Po MRI skenu s kontrastem je nutné odolat den před pohlavním stykem, aby se látka vylučovala tělem.

Články O Neplodnosti