Hlavní Neplodnost

Kdy a jak otěhotnět po antikoncepčních pilulkách

Je také důležité stanovit správný čas pro plánování početí a tak, aby důsledky po perorální antikoncepci neovlivnily zdraví matky a jejího nenarozeného dítěte. Pomocí antikoncepčních pilulek si může být dívka 99,9% jistá, že nebude otěhotnět. Po ukončení perorální antikoncepce začnou vaječníky fungovat více, proto se zvyšuje početí.

Antikoncepční pilulky - poškození nebo výhoda?

Přijetí jakéhokoli antikoncepčního prostředku je povoleno pouze po konzultaci s odborníkem. Gynekologové doporučují začít užívat speciální pilulky, ve kterých je malé množství hormonů (mini-nápoje). Ty zase vytvářejí blokádu pro normální ovulaci, bez níž je početí nemožné.

Tablety se užívají od prvního dne menstruačního cyklu podle pokynů. Při přeskočení alespoň 1 příjem je pravděpodobnost neplánovaného těhotenství vysoká.

Pilulky samy o sobě nepoškozují ženské tělo, s výjimkou případů, kdy příjem prochází bez dozoru gynekologa a lék není pro dívku vhodný.

Hormonální léky jsou určeny k potlačení funkce vaječníků. Protože reprodukční systém brání jeho práci, početí je nemožné. Gestageny a estrogeny - 2 hormony, které jsou součástí perorálních kontraceptiv, ovlivňují ovulaci, zabraňují tvorbě luteu v těle. Místo menstruace dochází k menstruačnímu výboji.

Hlavním důvodem pro použití perorálních kontraceptiv je prevence neplánovaného těhotenství. Gynekologové však mohou předepsat použití tablet k léčbě polycystické nebo ovariální dysfunkce..

Účel antikoncepce je založen na hladině hormonů v ženském těle. K určení toho musí pacient projít určitými testy.

Ale poté, co žena vzala antikoncepční pilulky, z jakéhokoli důvodu, ona a její partner, kteří dospěli ke společnému rozhodnutí otěhotnět, zeptejte se na jejich vzrušující otázku - jak a kdy mohu otěhotnět po antikoncepčních pilulkách?

Plánování těhotenství po antikoncepčních pilulkách

Jakmile žena přestane používat antikoncepční pilulky, její vaječníky začnou fungovat od samého začátku cyklu. Stává se, že 2-3 cykly vymizí ze zvyku, aniž by došlo k uvolnění vajíčka, ale je možné, že v prvním cyklu může dojít k ovulaci..

Jak rychle je možné otěhotnět po porodu u pacienta, záleží na sobě, přesněji na tom, jak je její menstruační cyklus normalizován. Jak praxe ukazuje, po ukončení léčby je pozorováno několik nepravidelných cyklů. Pokud fluktuace trvají přibližně 6 měsíců nebo déle, je nutné zjistit příčinu s odborníkem.

Lékař s největší pravděpodobností poradí pacientovi, aby se nespěchal a nečekal do šesti měsíců, dokud se tělo po užití perorální antikoncepce úplně neobnoví..

Gynekologové často dávají doporučení, aby otěhotněli po antikoncepci. Mezi tato doporučení mohou patřit:

 • stanovit rytmus života;
 • zajistit vyváženou stravu;
 • začít brát vitamíny;
 • naneste kyselinu listovou.

Na několik měsíců připravuje budoucí matka tělo pro budoucí narození nového života:

 1. práce ženského reprodukčního systému je normalizována;
 2. menstruační cyklus se vrací k normálu;
 3. funkce vaječníků se zlepšuje;
 4. endokrinní systém přichází v pořádku.

Mimochodem, v lékařské praxi je mnoho pacientů předepsáno antikoncepční pilulky k léčení nemocí s hormonálními poruchami. Odrazový efekt je krátká doba, asi 3 měsíce, kdy se používají antikoncepční prostředky ke stimulaci práce vaječníků, která chvíli odpočívala.

Je možné otěhotnět ihned po zrušení antikoncepce

Po konzultaci s gynekologem se ženy často zajímají o to, kdy je možné otěhotnět po antikoncepčních pilulkách. Specialista je povinen pacientovi poradit, sdělit, jak ukončit antikoncepci, co dělat dál a po jaké době se vyplatí čekat na požadovaný výsledek..

Když žena dojde k závěru, že je čas přestat pít pilulky, mělo by se to provést na konci menstruačního cyklu..

Účinek perorálních kontraceptiv je platný v cyklu, ve kterém byly použity. Je možné otěhotnět po porodu i v příštím měsíci, kdy byla tabletka zastavena. Všichni odborníci však tvrdí, že toho nelze dosáhnout. Vyšetření by mělo být provedeno za účelem stanovení hladin hormonů..

Faktory ovlivňující početí

Jak je pravděpodobné, že otěhotní po antikoncepci, a kolik času je potřeba k obnovení těla, závisí na mnoha faktorech:

 • doba používání OK;
 • věk dívky;
 • předchozí těhotenství a porod;
 • hmotnost ženy.

Pokud vezmete antikoncepci po dobu několika let v řadě, bude trvat normálně menstruační cyklus a obnovit ovulaci dostatečně dlouhou dobu. Čím starší žena, tím více času potřebuje.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Antikoncepční pilulky, stejně jako většina léků, mají kontraindikace a vedlejší účinky. Při používání pilulek čelí mnoho žen vedlejším účinkům, které se objevily, mají-li výraznou expresivitu, pak jsou perorální antikoncepční prostředky předepsány nesprávně a je třeba, abyste se dříve seznámili s lékařem.

Mezi vedlejší účinky patří:

 1. nevolnost;
 2. závrať;
 3. podrážděnost;
 4. zvýšení "vegetace" na těle;
 5. malý výboj.

Vzhledem k tomu, že orální antikoncepční prostředky mají poměrně výrazné a rychle se projevující účinky, musí být užívány pouze podle pokynů odborníka. Neoprávněný příjem perorálních antikoncepčních prostředků může nepříznivě ovlivnit ženské tělo:

 • problémy s kardiovaskulárním systémem;
 • neplodnost;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • zhoršení metabolismu lipidů a uhlohydrátů.

Odborná rada

Těhotenství po antikoncepčních pilulkách je snadné, hlavní věcí je dodržovat doporučenou dávku. Správný příjem, konkrétně denní příjem v určitou dobu, je klíčem k pozitivnímu výsledku. Pokud se tak stalo, že při užívání tablet došlo k pauze, měli byste postupovat podle pokynů uvedených v pokynech.

Statistiky ukazují, že některé ženy dokážou otěhotnět po užití antikoncepčních tablet a porodí dvojčata. Když se tělo zotaví, potřebuje pomoc, proto byste měli pít komplex vitamínů. Správně zvolený průběh a dávka pozitivně ovlivní vývoj budoucího těhotenství.

Pro úspěšné pojetí v době, kdy žena přestala užívat antikoncepční pilulky, by měla provést následující kroky:

 1. Vzdejte se špatných návyků - žádný alkohol a tabák.
 2. Zkontrolujte svůj jídelníček, musíte jej vyrovnat.
 3. Esenciální vitamíny by neměly přijít pouze ve formě tablet, ale také jako součást jídla.
 4. Pro obnovení ovulace může být pacientovi předepsán Duphaston, Utrozhestan, Cyclodinone, Time Factor.

Pokud shrneme všechny výše uvedené, můžeme dojít k závěru, že můžete otěhotnět okamžitě po zrušení antikoncepce. S gynekologem by měly být prodiskutovány pouze vlastnosti užívání tablet. Chcete-li otěhotnět zdravé dítě a nestarat se o jeho zdraví a vývoj, je vhodné naplánovat těhotenství po 6 měsících.

Funkce plánování těhotenství po zrušení perorálních kontraceptiv

Většina žen, které užívají perorální antikoncepci (OK), plánuje mít v budoucnu dítě, a možná ne jen jedno.

Proto problémy spojené s početí po převzetí antikoncepce neztrácí význam. Pokusme se zjistit, kdy naplánovat těhotenství po antikoncepčních pilulkách a jaké rysy se připravují na početí po zrušení?

Pokyny pro všechny moderní perorální antikoncepční prostředky obsahují upozornění, že těhotenství po antikoncepci se může objevit v dalším cyklu po jejich zrušení. V praxi není všechno tak jednoduché a pro některé ženy, které užívají hormonální antikoncepci, je docela těžké otěhotnět po zrušení OK.

Souvislost mezi těhotenstvím a perorálními antikoncepčními prostředky je velmi zvláštní: antikoncepci lze předepsat, aby se zabránilo těhotenství, a naopak - aby se urychlil její nástup.

Látky obsažené v orálních antikoncepcích potlačují ovulaci, v důsledku čehož vaječníky „usnou“ a mohou být v tak neaktivním stavu po dlouhou dobu. To však neznamená, že atrofují. Po zrušení antikoncepce se vaječníky probudí a mohou začít pracovat i s dvojitou horlivostí. Tento jev se nazývá odrazový efekt. Gynekologové jej využívají k obnovení ovulace a boji proti některým formám ženské neplodnosti. Pokud tedy žena nebyla schopna otěhotnět dlouhou dobu, může být předepsána perorální antikoncepce. Antikoncepční postup ke zvýšení plodnosti je obvykle několik měsíců. Pravděpodobnost těhotenství bezprostředně po zrušení OK je velmi vysoká. Někdy je však nutné absolvovat několik takových kurzů: 3 měsíce po absolvování OK s následnou dvouměsíční přestávkou.

Ale s antikoncepčním účelem mnoho žen bere antikoncepci mnohem déle než několik měsíců. A někdy, aby se vrátilo k normálnímu stavu po zrušení antikoncepce, potřebuje tělo určité množství času. Doba zotavení je individuální - u některých žen nastává těhotenství po zrušení OK téměř okamžitě, zatímco u jiných bude trvat týdny nebo dokonce měsíce, než obnoví ovulaci a reprodukční funkce.

Čím déle žena užívala antikoncepční pilulky, tím déle bude období obnovy plodnosti. Pokud byla ochrana perorální antikoncepcí prováděna po dobu kratší než 1 rok, může se po 1 až 3 měsících objevit početí po zrušení OK.

Ale pro těhotenství po dlouhém příjmu OK, může to trvat, možná i déle než rok. U žen starších 30 let může obnovení reprodukční funkce po dlouhodobém používání OK trvat roky.

To je způsobeno skutečností, že i nejbezpečnější a nejnovější hormonální léky jsou zásahem do přirozených procesů v ženském těle a riziko nežádoucích účinků není vyloučeno..

Po zrušení OK může nastat amenorea - zmizení menstruace. Podle statistik se to děje u 2% žen užívajících hormonální antikoncepci.

Nežádoucí účinky, které nemají zjevně hmatatelné projevy, jsou však mnohem běžnější, ale z toho se nestávají méně závažnými.

Hormony, které jsou součástí antikoncepčních léků, tedy mění rovnováhu vitamínů a minerálů v těle. Proto je užívání OK plné nedostatku některých vitamínů a minerálů, především vitamínů E, C, skupiny B, kyseliny listové, jakož i hořčíku a selenu.

Pro odstranění nedostatku živin, které jsou nezbytné pro úspěšné početí a vývoj plodu ve velmi časném stádiu těhotenství, se v přípravě na těhotenství po ukončení OK doporučuje další příjem některých vitamínů a minerálů.

Vitaminy C a E určují citlivost ženského těla na pohlavní hormony, podílejí se na syntéze tak důležitých reprodukčních hormonů, jako je gonadoliberin, LH a FSH. Nedostatek těchto vitamínů vede ke zhoršení celkového stavu reprodukčního systému a jejich chronický nedostatek vede k selhání menstruačního cyklu a jeho delší normalizaci po zrušení OK. Kromě toho mohou být při užívání antikoncepcí vyvolány různé krvácivé síly mezi menstruačními cykly kvůli nedostatku vitamínů E a C. Mezi další možné nepříjemné důsledky nedostatku vitamínů C a E patří:

 • Vzhled defektů na kůži - tmavé kruhy pod očima, výskyt pigmentace v otevřených částech těla, špatně se hojící rány.
 • Problémy s játry.
 • Poruchy srážení krve.

Nedostatek vitamínů B2 a B6 v důsledku antikoncepce může způsobit rozvoj cervikální dysplazie, hyperplázie endometria (nadměrné množení buněk lemujících povrch dělohy), jakož i porušení vývoje placenty v prvních týdnech těhotenství. [1] [2] [3] Užívání vitamínů B2 a B6 v přípravě na početí po přijetí OK může pomoci snížit projevy toxikózy během těhotenství, normalizovat emoční stav nastávající matky a přispět k normálnímu vývoji mozku a nervového systému dítěte.

Kyselina listová hraje důležitou roli při tvorbě placenty a nových krevních cév v děloze, zabraňuje rozvoji defektů u dítěte. Nedostatek kyseliny listové způsobený antikoncepcí je spojen se zvýšeným rizikem předčasného ukončení těhotenství, krvácení, defektů neurální trubice u novorozenců.

Jedním z možných důsledků užívání perorálních kontraceptiv může být nedostatek jódu, který může vyvolat výskyt ovariálních cyst a vést k vývoji anovulace a polycystózy [4]. Také nedostatek jodu v těle matky je příčinou vrozených malformací u dítěte.

Nedostatek hořčíku, který se často vyvíjí v důsledku antikoncepce [5], může způsobit eklampsii (těžká toxikóza, která se objevuje v pozdním těhotenství a je charakterizována křečovými záchvaty), způsobit pomalejší růst dítěte a dokonce vést k potratu..

Nedostatek selenu je spojen s rizikem hormonální nerovnováhy a nedostatek zinku v důsledku užívání OK může vést k předčasnému oddělení placenty během těhotenství, komplikovanému porodu, vrozeným vadám dítěte.

Většina žen, které ukončily antikoncepci, očekává, že těhotenství po zrušení OK nastane okamžitě. Někdy se to stane - těhotenství po OK je možné v dalším cyklu po zrušení. Odborníci však doporučují koncepci plánování tři měsíce po zrušení OK. Toto období je nezbytné k obnovení normální funkce vaječníků..

Jiná konkrétní doporučení pro plánování těhotenství po zrušení OK neexistují. Měli byste věnovat pozornost pouze všeobecnému zdraví, brát vitamíny a opustit špatné návyky. Tím se zvýší šance na ranou početí po antikoncepci a sníží se riziko těhotenských poruch.

[1] Co by každá žena měla vědět o antikoncepci - http://www.virginiahopkinstestkits.com/everywomanbc.html

[2] Perorální antikoncepční prostředky: účinek metabolismu folátu a vitamínu B12. A. M. Shojania - Can Med Assoc J. 1982 1. února; 126 (3): 244–247. PMCID: PMC1862844

[3] Nutriční účinky perorální antikoncepce: přehled. Webb JL J Reprod Med. 1980 říjen; 25 (4): 150-6.

Těhotenství po zrušení OK - kdy můžete otěhotnět po užití antikoncepčních tablet?

Perorální antikoncepční prostředky jsou běžnou metodou prevence nechtěného těhotenství. Mnoho žen je bere už roky. Po rozhodnutí o plánování početí vyvstává otázka, kdy nastane těhotenství po zrušení OK. Závisí to na několika faktorech..

Jak zrušit perorální antikoncepci?

Zpočátku, před začátkem plánování těhotenství, je žena postavena před úkol zastavit OK. Avšak mnoho lidí neví, jak správně zrušit hormonální antikoncepci. Některé ženy náhle přestanou pil tablety. Takové akce vedou k rozvoji hormonálního selhání a způsobují abstinenční syndrom.

Aby k tomu nedocházelo při zrušení perorálních antikoncepcí, je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Před zastavením OK nezapomeňte dokončit zahájené balení až do konce a nezačínat nové.
 2. Nepřestávejte užívat antikoncepci v polovině kurzu.
 3. Je zakázáno sdílet prášky, aby se snížilo dávkování, „závislost“ na těle.

Kdy mohu otěhotnět po užití antikoncepčních tablet??

Období, po kterém těhotenství nastane po zrušení antikoncepce, je jiné. Ve většině případů, čím déle žena vzala OK, tím déle bude trvat úplné obnovení reprodukčního systému. Pokud například užívání hormonálních antikoncepčních prostředků trvalo 1 rok, je možné početí 1–3 měsíce po jejich zrušení.

Druhým určujícím faktorem, kdy je možné otěhotnět po zrušení antikoncepce, je věk ženy. Problém obnovení reprodukčního systému se často potýká s ženami staršími 30 let. Tito zástupci spravedlivého sexu od okamžiku ukončení užívání hormonálních léků k těhotenství mohou trvat i několik let.

Je možné otěhotnět okamžitě po vysazení antikoncepce?

Jak ukazují pozorování lékařů, k těhotenství po zrušení OK v prvním cyklu dochází často, ale ne vždy. Hormony obsažené v tabletách potlačují ovulační procesy. Vaječníky jsou v neaktivním stavu, takže proces jejich „probuzení“ může trvat roky. To však neznamená, že vaječníky zcela atrofovaly..

Často, po užití antikoncepčních prostředků, je pozorován opačný proces - pohlavní žlázy začínají pracovat ve zvýšeném režimu a po zrušení OK se vyvíjí vícenásobné těhotenství. Tento jev se nazývá odrazový efekt. Lékaři jej často používají k obnovení reprodukčního systému, procesu ovulace. Kurz OK pro zvýšení plodnosti je vyvíjen individuálně. Žena bere hormony několik měsíců a potom těhotenství nastane okamžitě po zrušení OK, již v 1-2 cyklu.

Neplánované těhotenství po zrušení OK

V praxi je těhotenství po zrušení OK v prvním měsíci často neplánované. Žena, která antikoncepci dlouhodobě používá, po ukončení používání zapomíná na potřebu použít jiné prostředky ochrany.

Aby tomu zabránili, gynekologové doporučují dodržovat následující pravidla:

 1. Zrušit OK pouze po předchozí dohodě s lékařem.
 2. Během vyšetření určete odborníka - vhodnou metodu pro další antikoncepci.
 3. Mechanické antikoncepční prostředky (kondomy, vaginální prsteny, uzávěry dělohy) používejte již při prvním pohlavním styku po zrušení OK.

Jak se připravit na těhotenství po zrušení OK?

Aby se předešlo možným negativním důsledkům, musí být vždy naplánováno pojetí dítěte. Těhotenství po OK může být spojeno s nestabilním hormonálním pozadím: sexuální žlázy potřebují čas, aby se vrátily k předchozímu pracovnímu rytmu. To má nepříznivý vliv na vývoj plodu..

Kromě toho se po dlouhodobém používání hormonálních kontraceptiv v těle snižuje koncentrace kyseliny listové. Lékaři doporučují tento vitamín zahájit 3 měsíce před početí. Po určitém časovém období můžete naplánovat těhotenství po zrušení OK.

Ovulace po zrušení OK

Dlouhodobé a nepřetržité používání OK vede k narušení ovulace. V důsledku změn v těle nemusí dojít k opuštění vajíčka z folikulu v každém cyklu - anovulačním menstruačním cyklu. Pokud lékaři po vyšetření přímo zjistí tento důvod pro dlouhou nepřítomnost těhotenství, ovulace je stimulována po zrušení OK.

Stojí za zmínku, že nedostatek ovulace není vždy spojen s užíváním OK. To je pozorováno pouze ve 3% případů nedostatku ovulace po vysazení hormonálních léků.

Mezi další možné důvody:

 • chronické patologie reprodukčního systému;
 • infekce močového ústrojí;
 • nádory v reprodukčním systému;
 • počátek těhotenství.

Koncepce po zrušení OK

Aby bylo zajištěno, že plánované těhotenství po ukončení užívání antikoncepčních pilulek přijde co nejdříve, lékaři radí ženám, aby dodržovaly několik jednoduchých pravidel.

 1. Spolu s užíváním OK používejte vitamíny.
 2. Vyberte a zrušte hormony pouze po lékařském schválení.
 3. Plánujte počátek nejdříve 3 měsíce po ukončení antikoncepce.
 4. Vyhněte se náhodnému pohlavnímu styku, abyste vyloučili infekci.
 5. Odmítněte špatné návyky, vést aktivní životní styl a jíst správně.

Příznaky těhotenství po zrušení OK

Ve většině případů je obtížnější stanovit těhotenství po perorální antikoncepci. Jejich příjem vede ke změně hormonálního pozadí. Výsledkem je, že klasické příznaky početí početí jsou rozmazané, nemají závažnost.

Mezi možné příznaky naznačující těhotenství po nedávném zrušení OK:

 • změny nálady;
 • podrážděnost;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • únava;
 • snížený výkon;
 • změna chuťových preferencí;
 • ráno nevolnost.

Těhotenství po antikoncepčních pilulkách

Drtivá většina všech žen užívajících antikoncepční pilulky plánuje v budoucnu, a možná i vícekrát, otěhotnět. Otázka a pravděpodobnost početí dítěte po zrušení OK tedy vyvstává poměrně často. A možná ani jeden: je možné otěhotnět po antikoncepčních pilulkách, jak rychle, jaké jsou šance, rizika, nuance atd..

V pokynech pravděpodobně najdete u každého moderního perorálního antikoncepčního prostředku upozornění, že těhotenství je možné v dalším cyklu po zrušení tablet. Ale všechno není tak jasné...

Obecně existuje poměrně zvláštní souvislost mezi antikoncepčními pilulkami a těhotenstvím, protože různé hormonální antikoncepční přípravky se užívají jak k prevenci pravděpodobné početí, a naopak - k jejímu urychlení.

Účinné látky antikoncepčního prostředku inhibují funkci vaječníků a dočasně ovulaci zastavují. V takovém spánkovém stavu mohou být vaječníky dostatečně dlouhé, ale po zrušení orálních antikoncepčních prostředků se postupně zotavují a často pracují s dvojitou horlivostí, kterou gynekologové používají pro některé formy neplodnosti. To znamená, že v mnoha případech, kdy žena neotěhotní, mohou jí být předepsány antikoncepční pilulky. Obvykle je kurz 2-4 měsíce a bezprostředně po zrušení OK dochází ve většině případů k těhotenství. Někdy je nutné provést několik takových kurzů: 3 měsíce, užívání tablet - 2 měsíce přestávka. Podobný přístup (tzv. Rebound efekt) pomáhá obnovit ovulaci.

Ale s antikoncepčním účelem bereme tablety mnohem déle než několik měsíců. Ovlivňuje délka užívání hormonálních léků možnost těhotenství v budoucnosti? Na tuto otázku odpoví různí odborníci různě.

Vše o těhotenství po hormonální antikoncepci

Hormonální drogy jsou dnes poměrně populárním způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Při správném výběru tyto tablety nezpůsobují závislost ani vedlejší účinky, zaručují vysoké procento antikoncepce a umožňují vám svobodně mít sex v kterýkoli den cyklu, aniž byste se museli bát další ochrany a pravděpodobnosti otěhotnění.

Farmáři však vždy nedoporučují perorální antikoncepci (OK), aby zabránili těhotenství - někdy hormonální průběh naopak pomáhá otěhotnět dítě rychleji. Jak fungují moderní farmaceutika, jaký účinek mají na ženské tělo a jak následně ovlivňují reprodukční funkci? Podívejte se na odpovědi na populární otázky týkající se funkcí těhotenství po přijetí OK v našem článku!

Jak hormonální léky ovlivňují ženské tělo? Jemnosti orální antikoncepce

Na policích moderních lékáren najdete desítky odrůd antikoncepčních tablet, které se liší účinnou látkou a pomocnými látkami, jejich koncentrací a formou. Takový bohatý sortiment umožňuje gynekologům zvolit optimální lék pro každého pacienta, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla, klinické anamnéze a dalším nuancím. Ve většině případů však bude mít každá hormonální látka přibližně stejný účinek, který zaručuje vysoké procento ochrany před nežádoucím těhotenstvím:

 • potlačení ovulačních mechanismů, v důsledku čehož je práce vaječníků inhibována, vejce nezraje a v důsledku toho je nástup těhotenství nemožný;
 • zahušťování děložního hlenu v děložním čípku, kterým je pohyb spermií mnohem obtížnější;
 • změna ve struktuře sliznice dělohy, díky které v ní nelze vajíčko po oplodnění fixovat;
 • snížená pohyblivost spermií ve vejcovodech.

I přes nízké procento hormonů v moderní antikoncepci mají významný vliv na reprodukční systém žen, který by měl být při těhotenství zohledněn, a to jak žádoucí, tak ne příliš. V žádném případě byste si neměli vybrat své OK „okem“ nebo na radu přítele. Hormonální antikoncepci může doporučit pouze ošetřující lékař, který je obeznámen s vaší anamnézou a anamnézou - to pomůže snížit pravděpodobnost nežádoucích účinků jak pro pacienta, tak pro její dítě.

Plánování těhotenství po OK: jak zvýšit pravděpodobnost úspěchu?

Vzhledem ke zvláštnostem vlivu OK na reprodukční funkci žen se mnozí reproduktologové shodují na tom, že krátký průběh hormonální terapie neinhibuje, ale naopak stimuluje aktivitu vaječníků a zvyšuje pravděpodobnost těhotenství na konci cyklu. V gynekologii byla tato funkce nazývána odrazovým efektem, tj. Efektem zrušení. Podle toho, malý (obvykle od 3 měsíců do 6 měsíců) ovariální odpočinek od každodenní práce začíná řetězovou reakci, proto po zrušení hormonálního průběhu začne reprodukční systém „pracovat“ s pomstou, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšného početí několikrát.

Účinek odskočení se považuje za možný, pouze pokud jsou splněny následující podmínky:

 • ošetřující lékař vybral hormonální antikoncepci s přihlédnutím ke všem fyziologickým charakteristikám konkrétního pacienta;
 • během podávání nebyly žádné výrazné vedlejší účinky;
 • průběh perorální antikoncepce nepřekročil šest měsíců;
 • žena je z gynekologického hlediska zcela zdravá a problémy s početím nemají závažnou klinickou patologii;
 • OK příjem, včetně ukončení kurzu, byl proveden v souladu se všemi doporučeními o hormonální antikoncepci.

A i když jsou všechny výše uvedené podmínky splněny, žádný odborník neposkytne 100% záruku těhotenství po zrušení OK - to vše závisí na individuální reakci těla budoucí matky a vlastnostech jejího menstruačního cyklu..

Užitečné tipy

Chcete-li zvýšit šance na úspěch, měli byste při užívání hormonálních antikoncepcí správně přistupovat k plánování těhotenství. K tomu potřebujete:

 • Udělejte své vlastní zdraví. Zatímco tělo odpočívá, máte čas rutinně projít všemi testy a, pokud je to nutné, léčit se na skryté infekce a další problémy, které ovlivňují reprodukční funkci. Standardní kurz zahrnuje vyšetření gynekologem, ultrazvuk pánevních orgánů a nátěr pro stanovení vaginální mikroflóry, ale ošetřující lékař může tento seznam rozšířit v závislosti na anamnéze pacienta. Strávit toto období s výhodou - takže pravděpodobnost úspěšného těhotenství bude mnohonásobně vyšší.
 • Postupujte podle pokynů pro přijetí OK. Každá tableta by měla být užívána přibližně ve stejnou dobu po dobu 21 dnů, poté dojde k týdenní přestávce. Nepřerušujte cyklus a neměňte dobu užívání léku - to může negativně ovlivnit nejen kvalitu antikoncepce, ale i následnou početí.
 • Vezměte si vitamíny pro nastávající matky. Hormonální průběh „propláchne“ vitaminy z těla, zejména kyselinu listovou, která je nezbytná pro tvorbu nervové trubice plodu. Proto stojí za to zahájit kurz multivitaminů nebo alespoň kyseliny listové předem - taková opatrnost dále zamezí nedostatku užitečné látky. Nastávající matka bude navíc potřebovat hořčík, jód, selen, vitamíny skupin B, C a E.

Dodržováním těchto pravidel výrazně zvýšíte pravděpodobnost zdravého a plného těhotenství po užití hormonální antikoncepce.

Jak je těhotenství po hormonální antikoncepci?

Podle dostupných lékařských statistik nemá včasné zrušení perorálních kontraceptiv žádný vliv na průběh těhotenství, ke kterému dochází bezprostředně po ukončení kurzu. Zbytky hormonálních látek jsou bezpečně vylučovány z ženského těla, aniž by ovlivňovaly tvorbu plodu, i když antikoncepce byla dlouhá. Takový úspěšný výsledek je však možný pouze v případě, že k koncepci došlo okamžitě po zrušení OK.

Je možné otěhotnět při kontrole antikoncepce?

Moderní perorální antikoncepční prostředky jsou nejen bezpečné, ale také mimořádně účinné - se správným výběrem léčiv a dodržováním pravidel pro přijímání dosahuje procento ochrany před nežádoucím těhotenstvím 99%. Nicméně notoricky známé 1% zůstává vždy, což nevylučuje možnost početí. Taková chyba je však zanedbatelná ve srovnání s počtem případů těhotenství, ke kterým došlo na pozadí chyb samotných pacientů užívajících hormonální pilulky. Mezi nejčastější příčiny těhotenství v průběhu hormonální terapie patří:

 • Chyba při výběru nástroje. Jediný, kdo může předepsat správnou a účinnou antikoncepci, je ošetřující lékař pacienta. Žádná rada od přítelkyň nebo „zkušených“ účastníků fóra nemůže být objektivní a užitečná - to, co je ideální pro jednoho, může být pro druhého úplně neúčinné. Kromě toho je třeba vzít v úvahu zdravotní stav a fyziologické vlastnosti těla - předejde se tak nežádoucím účinkům a poskytne nezbytný stupeň ochrany.
 • Špatný příjem. To je možná nejoblíbenější příčinou těhotenství při kontrole antikoncepce. Pouze 1 vynechaná tableta, knock-down režim nebo prodloužený interval mezi antikoncepčními metodami - a hladina hormonů v krvi již nemůže chránit před neplánovanou početí.
 • Problémy s trávením. Porucha stolice nebo zvracení snižuje vstřebávání lékových hormonů, takže se také snižuje množství látky vstupující do krevního řečiště. Výsledkem je, že účinek kurzu se může výrazně zhoršit, zejména pokud užíváte antikoncepci 1-2 hodiny před zvracením.
 • Neslučitelnost s jinými léčivými přípravky. Společné podávání s některými antibiotiky, doplňky stravy a bylinnými přípravky může neutralizovat antikoncepční účinek hormonálních tablet, takže před zahájením jakéhokoli kurzu byste se měli nejprve poradit se svým gynekologem.

Pokud během užívání hormonálních antikoncepcí dojde k těhotenství, nepanikařte - moderní antikoncepční prostředky nemají prakticky žádný negativní vliv na tvorbu plodu. Kurz by však měl být dokončen, jakmile se dozvíte o jeho neefektivnosti, a také o tom informujte svého gynekologa a reproduktora - řeknou vám, jaké vyšetření je třeba provést, aby se eliminovala minimální rizika.

Možné problémy po ukončení perorální antikoncepce

Bohužel ne všechno je tak růžové, jak by se mohlo zdát na první pohled: v některých případech hormonální pilulky nejen nezvyšují, ale naopak snižují šance na úspěšné těhotenství. To se zpravidla děje za přítomnosti následujících faktorů:

 • dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv (více než rok) nebo porušení současných doporučení: neúplné dokončení kurzu, podávání v různých časech, výběr aktivních složek bez zohlednění fyziologických charakteristik;
 • přítomnost gynekologických chorob, která nesouvisí s hladinou hormonů;
 • výskyt vedlejších účinků na pozadí hormonální terapie (křečové žíly, angina pectoris, hypertenze atd.);
 • přítomnost špatných návyků (kouření, zneužívání alkoholu), proti nimž je orální antikoncepce obtížnější.

Pamatujte, že jakákoli antikoncepční látka je primárně hormonální droga, která zcela mění uspořádání reprodukčního systému, takže je prostě nereálné zcela vyloučit situace, kdy taková restrukturalizace nebude přínosem pro budoucí těhotenství..

Jednou z možných komplikací je dysfunkce vaječníků, při které se nemohou zotavit samy od sebe - bude to vyžadovat dlouhodobou léčbu jinými hormony a ve zcela odlišné dávce. Navíc u žen, které berou OK dlouho, po zrušení, je často narušen menstruační cyklus a metabolismus tuků, což dále zhoršuje stávající problémy s početím. Proto stojí za to nejprve projednat se svým lékařem vlastnosti vašeho těla, jeho připravenost otěhotnět a porodit dítě a teprve poté pokračovat s plánováním těhotenství po hormonálních tabletách.!

Těhotenství na pozadí zrušení perorálních kontraceptiv

Kombinované perorální antikoncepční prostředky jsou dnes jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak zabránit těhotenství. Ale mnoho dívek se zajímá o otázku - co se stane, když se rozhodnou mít dítě? Kdy může dojít k těhotenství? Jak mohou antikoncepční pilulky ovlivnit reprodukční funkci ženy? Zda užívání antikoncepčních prostředků ovlivní zdraví nenarozeného dítěte?

Termíny těhotenství

Těhotenství může nastat okamžitě po ukončení léčby. Současně, co se týče načasování plánování, se názory odborníků liší: na jedné straně někteří doporučují přestávku 2 až 3 měsíce před zahájením pokusů o otěhotnění, aby dali tělu „odpočinek“ a obnovili reprodukční funkci. Na druhé straně může přerušení užívání tablet vyvolat tzv. „Abstinenční účinek“ nebo „rebound efekt“ - když se po přerušení léčby zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění ve srovnání s obvyklou hladinou pro tuto ženu. Tento účinek se může znovu objevit v prvních 2 až 3 měsících po stažení..

Dopad na zdraví ženy

Účinek hormonálních kontraceptiv na zdraví ženy není zcela objasněn. Na jedné straně jsou hormonální antikoncepční prostředky předepisovány pro léčbu některých nemocí ženského reprodukčního systému, jako jsou ovariální cysty. Na druhé straně existují vážné obavy, že ženské tělo si může „zvyknout“ na příjem hormonů z vnějšku a po zrušení přestat vyrábět vlastní.

Účinek na dítě

Neexistuje žádný důkaz, že kdyby žena užívala antikoncepci, mohla by nějak ovlivnit zdraví jejího nenarozeného dítěte. Pokud již těhotenství začalo, neměli byste se o dítě starat. Existuje další běžný mýtus o dítěti, které bylo vytvořeno po zrušení antikoncepce. Z nějakého důvodu se věří, že v tomto případě existuje vyšší pravděpodobnost otěhotnění dvojčaty. Neexistuje žádný důkaz o takovém účinku. Možná „lidová pověst“ tuto situaci jednoduše zaměňuje s IVF, kde je pravděpodobnost mnohočetného těhotenství opravdu vysoká.

Je velmi důležité, abyste si nemohli vyzvednout antikoncepci pro sebe. V současné době existuje na trhu široká škála produktů a pouze lékař vám může pomoci vybrat ten, který vyhovuje vašim individuálním charakteristikám. Před předepisováním antikoncepcí je vhodné provést studii hormonálního pozadí, aby užívání tablet nemělo nepříznivý vliv na zdraví ženy..

Jak urychlit těhotenství po antikoncepci

Mnoho žen, které se chrání před nechtěným početí s antikoncepčními pilulky, plánuje mít v budoucnu děti, takže otázka, jak rychle nastává těhotenství po antikoncepčních pilulkách, je docela běžná. Ke každému balení je přiložen návod k použití antikoncepčního prostředku, který říká, že žena ihned po zrušení pilulek dokáže otěhotnět. V praxi však dosažení oplodnění po zrušení antikoncepčních pilulek není vůbec snadné, jak psají lékárníci.

Účinky antikoncepčních prostředků na oplodnění a plod

Porodníci-gynekologové často předepisují určitý druh antikoncepční metody při komplexní terapii různých reprodukčních patologií, jako je neplodnost, myomy, atd. Hormony obsažené v těchto antikoncepcích inhibují ovariální aktivitu, ale okamžitě po zrušení se hormonální stav dramaticky změní, orgány začnou tvrdě pracovat. Na tomto pozadí, pokud žena dříve měla problémy s ovulací, kvůli prudkému skoku v hormonech, je uvolněno zralé vajíčko, které dává ženě šanci otěhotnět.

Hormonální antikoncepční prostředky potlačují ovulační procesy, mění strukturu endometriální vrstvy tak, aby se vajíčko nemohlo fixovat, ztluštěly sliznice, které zabraňují spermatu proniknout do dělohy nebo vejcovodů. Když hormonální složky přestanou v těle užívat antikoncepci, je aktivována syntéza jejich vlastních hormonů, která v těle vyvolává následující procesy:

 • Gonadotropní funkce hypofýzy přestávají být inhibovány, proto je aktivována ovariální aktivita;
 • Vaječníky intenzivně produkují luteinizační a folikuly stimulující hormony, které jsou nezbytné pro normální průběh ovulačního období, poskytují početí a dále napomáhají rozvoji těhotenství;
 • Dochází k úplnému zrání folikulů;
 • Endometriální vrstva zhoustne a připraví půdu pro upevnění vajíčka;
 • Sliznice děložního hrdla je zředěna, což zvýhodňuje průchod spermií.

Plnohodnotná práce s reprodukčními funkcemi však obvykle nezačne hned hned, obnova těla trvá nějakou dobu, takže není možné otěhotnět ihned po převzetí antikoncepce.

Pravděpodobné důsledky stažení antikoncepce

Pro některé ženy je zrušení dlouhodobé antikoncepce zcela nežádoucí. Je to způsobeno řadou faktorů, jako jsou charakteristiky související s věkem, patologické exacerbace nebo typ užívaného léku. Například u žen trpících anémií může zrušení perorální antikoncepce vést ke zvýšení počtu menstruačního krvácení. A pokud žena užívala drogy ze skupiny antiandrogenů, může se na jejím těle a obličeji aktivovat růst vlasů.

Kromě toho se po vysazení léčiva hlen ředí. Tento faktor dává ženě naději na početí, ale má také negativní stránku - zvyšuje se riziko vzniku zánětlivých patologií v nízko pánevních orgánech. A v některých případech, po zastavení hormonální antikoncepce u žen, byl pozorován pokles sexuální touhy a sexuální touhy, což negativně ovlivňuje sexuální život páru. Jmenování a zrušení antikoncepčních pilulek by proto měl provádět kvalifikovaný gynekolog.

Kromě toho jsou po vysazení těchto léků často pozorovány menstruační nepravidelnosti, metabolické poruchy, problémy s krevními cévami a srdcem, jako jsou křečové žíly, angina pectoris, plicní hypertenze nebo žilní trombóza..

Jak dokončit antikoncepci

Mnoho žen se domnívá, že je možné otěhotnět po porodu téměř okamžitě, a proto přestanou užívat drogy, nejsou chráněny. O tomto přístupu je zásadně nesprávný. Když pacient podstoupí dlouhou hormonální terapii, podstoupí vážný účinek na její tělo, který změní všechny intraorganické procesy. Proto jsou důsledky, které se vyskytnou po vysazení tablet, velmi nepříjemné. Proto by se příjem a dokončení hormonální antikoncepce mělo provádět podle určitého schématu a podle některých doporučení.

Abychom v budoucnu nenalezli řešení problému, jak otěhotnět co nejdříve po převzetí antikoncepce, nezačněte je brát sami - všechny antikoncepční pilulky by měl předepisovat gynekolog. V průběhu kurzu nemůžete porušit dávkování léků a jejich režim. Pokud byla hormonální antikoncepce předepsána léčebným přípravkem, a nikoli s ochranným účelem, pak je přerušení kurzu přísně nepřijatelné. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, musíte problém prodiskutovat s lékařem, který vybere vhodnou náhradu za lék.

Kolik těhotenství lze naplánovat

Odborníci obvykle doporučují, aby se ženy po antikoncepci po dobu dalších 2 měsíců vyhnuly nechráněnému pohlavnímu styku. K tomu existuje oprávněné vysvětlení..

 • Tentokrát stačí, aby se tělo po antikoncepci plně zotavilo, stabilizovalo hormonální stav a obnovilo ovulaci.
 • Toto pravidlo nefunguje u žen, kterým byly předepsány antikoncepční prostředky na krátkou dobu, v takových případech těhotenství po užití antikoncepčních tablet obvykle nastává okamžitě.
 • S naléhavým doporučením lékaře bude muset odložit početí o několik cyklů antikoncepci bariéry. Důvody tohoto zpoždění jsou způsobeny skutečností, že při užívání hormonálních léků může být těhotenství po vysazení léku patologické (mimoděložní, s krvácením, infekčními lézemi atd.)..

Je obtížné otěhotnět po dlouhé antikoncepci hormony u žen starších 30 let, což je způsobeno změnami souvisejícími s věkem.

Jak otěhotnět po antikoncepci

Jak otěhotnět rychle po antikoncepčních pilulkách? To je docela možné, ale pro dosažení tohoto cíle a pro zabránění komplikacím je třeba dodržovat určité pokyny. Obecně jsou šance na početí v prvních cyklech poměrně vysoké, ale stále je třeba přijmout přiměřená preventivní opatření. Pouze takový správný přístup pomůže udržet zdraví žen a porodí zdravé dítě. Jak rychle můžete otěhotnět a jak bezpečně dosáhnout početí?

Nejprve musíte podstoupit důkladné lékařské vyšetření. I když se budete cítit dobře, nebude se bolet připravit na početí. Někdy je to, jak brzy dojde k oplodnění, způsobeno včas odhalenými skrytými patologiemi, které jsou aktivovány po ukončení ochrany. Někdy je díky zpětnému účinku (tj. Opaku) pomocí léků možné vyvolat nástup ovulace a oplodnění krátce po ukončení hormonální terapie. Když ustane vliv hormonů, nastane ovulace a úspěšné oplodnění ženské buňky. Ale takováto rychlost se může proměnit v tragédii ve formě fetálních patologií nebo komplikací v ložisku. Proto musíte správně přestat užívat antikoncepci, po dokončení kurzu do konce, pak se hormonální pozadí normalizuje rychleji.

Ale kdy můžete otěhotnět v podobné situaci? Gynekologové obvykle doporučují počkat asi 2-3 měsíce po průběhu antikoncepčních pilulek. Během těchto měsíců se reprodukční systém plně zotaví a pacientka sama bude mít čas se zbavit některých špatných návyků (pokud existují). U potenciálně zdravých pacientů ve věku 18–24 let, kteří užívají antikoncepci déle než jeden rok, je obvykle pozorována absence nebo minimum těhotenských problémů..

Přehled populární antikoncepce

Obecně platí, že antikoncepce nezasahuje do mateřství v budoucnu, kdy končí příjem. Instrukce pro léky takové skupiny varují, jak dlouho můžete otěhotnět na konci kurzu - početí může nastat již ve dnech prvního cyklu. Existuje mnoho antikoncepčních prostředků, ale Regulon, Novinet, Yarina nebo Jess jsou nejčastěji předepisovány.

Novinet

Po kurzu Novinet není zpoždění početí vůbec povinné, i když většina gynekologů doporučuje počkat tři měsíce, aby se cyklus plně zotavil. Novinet rychle opouští organické tkáně, takže jeho dlouhodobý příjem neovlivňuje ložisko. Někdy u pacientů dochází k menstruačním havárím na pozadí pilulek, takže někdy můžete otěhotnět i po užití přípravku Novinet až po šesti měsících nebo roce.

Regulon

Při užívání léků jako je Regulon je plánování početí povoleno pouze tři cykly po průběhu tablet. K početí obvykle dochází v období 3-18 cyklů, což je obecně přijímaná norma. Pro odstranění složek přípravku Regulon je nutná přestávka, ale pokud početí přijde dříve, pak se není čeho bát, protože Regulon nemá toxický účinek na plod, ale v případě laktace je kontraindikován..

Vyžaduje také 3měsíční odkladné období. Kolik času je obvykle zapotřebí pro početí? Těhotenství je považováno za normální během roku. Pokud byl lék předepsán k léčbě endometriózy nebo cyst, můžete začít zkoušet těhotenství až po diagnostickém vyšetření a souhlasu lékaře.

Yarina

Také docela populární antikoncepční léky. Mohu otěhotnět po drogě? Zde jsou povoleny dvě možnosti pro další akce - početí se objevuje v prvním cyklu po přijetí, nebo po roce, který je stráven na konečném obnovení měsíčního cyklu. Konečné načasování počátku početí do značné míry závisí na délce průběhu užívání tablet. Chcete-li se vyhnout zpožděním početí, můžete Yarinu užívat maximálně 2–3 měsíce.

Společná stanoviska

O hormonální antikoncepci a těhotenství existuje několik běžných mýtů. Některé jsou pravdivé, jiné absurdní, takže potřebují objasnění

 1. Hormonální antikoncepční přípravky vedou k mnohočetnému těhotenství. Takové tvrzení je velmi pravdivé. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění s dvojčaty? Celkově jsou šance vysoké. Když jsou přijímány hormony, ovariální aktivita je potlačena a po vysazení léku vaječníky pracují ve zrychleném režimu a dohání. Proto v tomto období několik buněk současně zraje, což vede k mnohočetnému těhotenství. Podobný účinek je obvykle pozorován v prvním měsíci po terapii.
 2. Hormony jsou nebezpečné pro nenarozené děti. To není pravda. Nehromadí se v organických strukturách, aby nepříznivě ovlivňovaly děti.

Pokud k oplodnění nedojde během roku a půl, je nutné podstoupit gynekologické vyšetření, aby se určila příčina neplodnosti. Někdy je spojena s komplexními změnami v těle, které se objevují po zrušení hormonů, což komplikuje nástup těhotenství. Čím dříve začnete řešit problémy, tím rychlejší je dlouho očekávaná koncepce.

Těhotenství po dlouhodobém užívání COC

Pokud užíváte pilulky po dlouhou dobu, potom vaječníky usnou, děloha vyschne a nebudete otěhotnět. Odkud pocházejí tyto husté myšlenky a co říká věda?

"Už rok beru pilulky na antikoncepci." Musím si dát pauzu?
- plánujete těhotenství?
- Ne, neplánuji další rok a půl..
- Tak proč si musíš udělat pauzu?
- Říkají, že nemůžete pít dlouho! Pak nebudete otěhotnět nebo budete muset být léčeni po dlouhou dobu.

Po mnoho let jsem nemohl pochopit, odkud tato doporučení vycházejí. Ne v žádné antikoncepční příručce, v žádné studijní příručce ani v žádném vědeckém článku jsem se nikdy nesetkal s údaji o potřebě „odpočinku“ po dlouhodobém používání hormonálních antikoncepcí.

Hormonální antikoncepce byla původně koncipována jako reverzibilní metoda - schopnost otěhotnění je rychle obnovena. Přesto je strach, že vaječníky „usnou a nevstanou“, zcela běžný.

Věřím, že čelíme určitému druhu gynekologického folklóru. Doporučení „přestávku“ při užívání COC se předává z úst do úst od starší generace gynekologů k mladším. Toto nepsané pravidlo může vycházet z metodických dopisů ministerstva zdravotnictví SSSR, vydaných ve stovkách tisíc výtisků v letech 1981 a 1985. V těch dnech v SSSR se věřilo, že počet kontraindikací k hormonální antikoncepci byl obrovský, a vedlejší účinky byly tak zničující, že jmenování KOC sovětským lékařem zpochybňuje jeho odbornou způsobilost 1.

"V naší zemi není ani zdaleka neobvyklé, že by lékař upřímně věřil, že při přijímání COC je třeba přerušit."
Khamoshina - MD, profesor, Ústav porodnictví a gynekologie, Univerzita přátelství národů Ruska.

Uplynulo více než 30 let. Mladí studenti a mladí lékaři těchto konfliktních časů vstoupili do období významné profesní zralosti a klinické autority. Dojem mládí je nejjasnější. Je možné, že mnozí při zachování mimořádně opatrného přístupu k hormonální antikoncepci ignorují data z moderních studií a doporučení WHO pro antikoncepci 2.

Jak je taková opatrnost odůvodněna?

Každý porodník-gynekolog v "prasátko" je celá řada takových příběhů. Tento případ předložil lékař lékařských věd, profesor M. B. Khamoshina 3.

Mladá žena, která užívala COC s nízkou dávkou po dobu 8 měsíců, aplikovala preventivní léčbu na prenatální kliniku. Droga byla dobře tolerována, byl jsem spokojený s vybranou metodou antikoncepce.

U pacienta byl proveden ultrazvuk, podle kterého dospěl lékař nejvyšší kategorie k závěru: „Máte malou dělohu a nikdy nebudou děti. Jsi blázen? Okamžitě zrušte hormonální drogu, zvedneme vaši dělohu! “ Žena samozřejmě okamžitě přestala brát takové „nebezpečné“ pilulky a podle lékařského předpisu začala „zvyšovat dělohu“ pomocí Cyclo-Proginova. Přesně o 2 měsíce později se děloha rozrostla na 6 týdnů těhotenství a pacientka se vydala na potrat. Samozřejmě, tato žena, klidně a šťastně užívající COC, bylo vše v pořádku. Před návštěvou u lékaře.

Snížení velikosti vaječníků a dělohy při dlouhodobém používání COC je známým jevem. V letech 2011–2014 skupina dánských vědců vedená Petersenem 4 přesvědčivě ukázala, že u žen užívajících orální antikoncepci se objem vaječníků snižuje dvakrát a hladina AMH (antimullerového hormonu - koreluje s počtem „fit“ folikulů ve vaječnících) klesá o 19 % Autoři však zdůrazňují, že tento účinek je zcela reverzibilní..

Úzkost u pacienta může být způsobena nedostatkem nezávislé menstruace po ukončení COC. To je přesně ten případ, kdy musíte trochu počkat a nechat tělo „probudit se“, ale neběhat na léčbu, zatímco shromažďujeme „expertní“ názor druhých, že nyní je vše definitivně pryč a KOK zničil váš život. Spontánní menstruace je obnovena během jednoho až dvou cyklů.

U většiny žen je schopnost otěhotnění vracet ihned po ukončení COC. Na počátku mé lékařské praxe, s některými formami neplodnosti (s poruchami ovulace), byl úspěšně použit efekt „rebound“ nebo abstinenční efekt: pacientovi bylo doporučeno užívat perorální antikoncepci po dobu 6 měsíců, aby se zvýšila pravděpodobnost ovulačních cyklů a nástup těhotenství. Tato metoda má jednu významnou nevýhodu, která vážně omezuje její použití dnes: ve srovnání s IVF to zabere hodně času.

Problematika obnovy plodnosti byla pečlivě studována v různých studiích - s nástupem těhotenství nedochází k žádným zpožděním. Každá pátá žena otěhotní v prvním cyklu po vysazení léku.

Žena může otěhotnět okamžitě po ukončení užívání COC (obr. 1 5)

 • 21,1% žen otěhotní po jednom cyklu;
 • 45,7% žen otěhotní po 3 cyklech;
 • 79,4% žen otěhotní po 12 cyklech.

U žen, které používaly bariérovou antikoncepci nebo přirozené metody plánování rodiny, byly získány přesně stejné údaje o frekvenci těhotenství. Výše neplodnosti v manželství u žen užívajících COC se rovná průměrné populaci.

Moderní věda navíc považuje za problém, že po ukončení užívání COC ženy otěhotní příliš rychle, aniž by měly čas nashromáždit dostatek folátů v těle, aby zabránily malformacím plodu a defektům nervové trubice. Folát se v těle hromadí pomalu, takže zahájení léčby je 2–3 měsíce před početí.

Alternativou může být použití antikoncepčních prostředků obohacených metafollinem (Jess Plus nebo Yarin Plus). Pro pacientky, které plánují těhotenství v dohledné době, se doporučují antikoncepční prostředky..

Jak dlouho mohu vzít COC

Hlavním požadavkem na výzkum plodnosti je krátká doba užívání perorální antikoncepce účastníky. V různých studiích je to organizováno různými způsoby, obvykle je toto období 1-2–4 roky. Dlouhodobé užívání COC déle než 4 roky.

Je velmi obtížné zorganizovat takovou studii pro ženy, které používají COC 5–10 let. Nevidíte často ženu, která má pravidelný sexuální život a potřebuje stálou antikoncepci po dobu 10 let. Život nás buď odděluje od milovaných, potom se nás rozvede od manžela, pak se reprodukční plány změní ve prospěch plození. Je téměř nemožné soustředit alespoň několik stovek takových pacientů pod dohledem lékařských vědců.

To je důvod, proč moderní medicína k otázce "Jak dlouho mohu vzít COC?" dává vyhýbavou odpověď: „Stejně jako žena potřebuje tento druh antikoncepce“.

"Ale můj příteli..."

Na internetu můžete snadno najít stovky a tisíce komentářů o tom, jak někdo hloupě vzal COC, a pak nemohl otěhotnět, byl léčen po dlouhou dobu, vaječníky zaspávaly, menstruace zmizela... V takových případech je zcela zbytečné vstoupit do diskuse. COC tím, že poskytuje pravidelné menstruační reakce, jsou docela schopné maskovat vážné problémy s reprodukčním systémem.

Důvody předčasného vyčerpání vaječníků mohou být hodně: dědičnost, ztráta hmotnosti, stres, endokrinní a autoimunitní onemocnění, virové infekce, pánevní chirurgie a zánětlivé procesy. Proto je před výběrem léku důležitá podrobná konverzace s lékařem, vyjasnění situace a stanovení správné diagnózy před použitím COC..

Pokud přestávky na cyklus nebo dvě ohrožené ženy pouze s neplánovaným těhotenstvím, nemusí tato diskuse dokonce začít. Zdá se, že to, co je špatné, je žít bez pilulky po dobu několika měsíců v roce?

Bohužel obnovení COC po přestávce trvající déle než 4 týdny je spojeno se zvýšeným rizikem žilní tromboembólie. Příště si povíme o antikoncepci a trombóze..

1. Radzinsky V. Ye., Khamoshina M. B. Factologie „upřímných chyb“. Postoj ruských lékařů k hormonální antikoncepci / V.E. Radzinsky, M. B. Khamoshina // Status Praesens. 2011. - č. 3 - S. 16–19.
2.http: //www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/en/
3. Na základě materiálů All-ruského vědecko-praktického semináře „Reprodukční potenciál Ruska: verze a rozpory“, Soči, 3. září 2011. Přepis úplného zvukového záznamu brainstormingu je k dispozici na www.praesens.ru.
4. Peterson K. B. Ovarianova rezerva hodnocení u uživatelů orální antikoncepce, kteří hledají rady ohledně plodnosti na reprodukční délce // Human Reproduction, 2015. Vol. 30. č. 10. P. 2364–2375.
5. Údaje jsou prezentovány ve formě bodového odhadu (plná čára) s horní a dolní 95% CI (přerušovaná čára) a vztahují se na ženy, které v souvislosti s plánováním těhotenství přesně zrušily užívání COC (n = 2064). Cronin M. a kol. Míra těhotenství po použití drospirenonu a dalších perorálních kontraceptiv obsahujících progestin. Obstetrics & Gynecology, 2009. roč. 114 (3). P. 616–22.

Související produkty: Klayra, Zoely, Yarina, Jes, Diane-35, Jeanine, Marvelon, Femoden, Belara, Mercilon, Logest

Články O Neplodnosti