Hlavní Analýzy

Mohu během kojení jíst dýně nebo dýňový džus

Období kojení samotné ženy je charakterizováno odmítnutím mnoha produktů. Zároveň by měla být výživa bohatá na vitamíny a další prospěšné látky. Dýně během kojení pomůže naplnit tělo chybějícími prvky.

Všechny výhody produktu během kojení

Dýně by měly být zahrnuty do stravy nejen kojící ženy, ale také dítěte, když přijde čas. Zelenina je bohatá na vitamíny, minerály a minerály. Mohou ji jíst ženy, které po porodu získaly další libry. 100 g produktu obsahuje pouze 23 kcal.

Jídlo obsahuje hodně vlákniny, která je schopna vytvořit střeva, vyrovnat se se zácpou a odstranit přebytečnou tekutinu z těla..

Dýně je 90% vody, takže pomáhá při nemocech močových cest a má protizánětlivé účinky.

Složení zeleniny zahrnuje karoten, který může vyvolat alergické reakce (vyrážka, nevolnost, zvracení, otoky). Proto je s opatrností zaváděna dýně do jídelníčku během kojení dříve, než dítě dosáhne jednoho měsíce.

Známé a výhody dýňových semen, která obsahují mnoho mastných kyselin, bílkovin, zinku a dalších stopových prvků. Jsou schopni posílit imunitu, zlepšit fungování srdečního, cévního a nervového systému, odstranit toxiny z těla.

Dýňová šťáva ze surové buničiny zlepší zdraví a dodá energii. Normalizuje fungování vnitřních orgánů, zlepšuje koagulaci krve, posiluje krevní cévy. Surový produkt by se však měl používat velmi opatrně, zejména v prvním měsíci. Pokud byl proces vaření dýňové šťávy tepelně zpracován, pak se některé vitaminy rozpadly.

Dýňová šťáva je účinný prostředek k odstranění zácpy, normalizace metabolismu a fungování trávicího systému.

Jaké období je zelenina zavedena do stravy

První týdny po porodu musíte dodržovat přísnou stravu. Strava by neměla obsahovat produkty s jasnými barvami, které zahrnují dýně. Když dítě dosáhne jednoho měsíce, můžete zkusit jíst malý kousek dýně bez dalších komponent, abyste pochopili, zda dítě na produkt reaguje. Pokud dítě není alergické, stolička není rozbitá, můžete si připravit jídlo s touto zeleninou.

Za prvé, porce dýně by neměla překročit jednu lžičku. Dávka se postupně upraví na 100 g.

Je třeba mít na paměti, že nadměrná spotřeba přípravku může vést ke zvýšení bilirubinu u žen a dětí. V některých případech může být onemocnění asymptomatické. V ostatních případech můžete detekovat zbarvení určitých oblastí kůže a bílkovin oka ve žluté barvě. Po vyloučení produktu ze stravy se stav stabilizuje. Proto se vyplatí tento produkt pečlivě zavádět až do doby, kdy dítě dosáhne jednoho měsíce.

V jaké formě je dovoleno produkt používat

Existuje mnoho receptů na výrobu dýně. Kojící matka smí jíst vařenou, pečenou, dušenou zeleninu.

Dýně se hodí s obilovinami, jinou zeleninou a dokonce i ovocem. Užitečné dýňová šťáva.

Recept na rýžovou kaši s dýní povolený v prvním měsíci kojení

Oloupejte zeleninu, nakrájejte na malé kostky a přidejte vodu. Po 20 minutách vaření rozemelte zeleninu mixérem. Odděleně vařte rýži, dokud se nevaří, a zkombinujte s dýňovou hmotou. Podle chuti přidejte mléko a cukr. Vaříme dalších 5 minut..

Dýňová a bramborová polévka recept

Zelenina by měla být nakrájena na kostky, nalít vodu. Poté, co se voda vaří, se vývar nalije do další nádoby. Míchejte zeleninu do stavu pyré. Polévku znovu nalijte do výsledné hmoty, přidejte dýňová semínka, zelení a sůl. Hotové jídlo lze ochutit zakysanou smetanou.

Dýňová šťáva v malém množství je povoleno pít každý den. Zlepšuje laktaci a obohacuje tělo živinami. Lze kombinovat se šťávami z jiného ovoce a zeleniny.

Pokud matka a dítě nemají alergie, může být produkt zahrnut do moderování v nabídce bez obav ze zdraví. Dýně se do těla dostává hodně zdravých vitamínů a tato zelenina dokáže rozšířit nabídku.

Je možné jíst matku při kojení novorozence?

Zelenina obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, organických kyselin, vlákniny, antioxidantů. Při kojení je povoleno postupně přidávat dýně do nabídky kojící ženy do 1 měsíce po porodu. Navzdory světlé barvě buničiny jsou výhody produktu mnohem více potenciální škody..

Co je užitečné dýně pro mámu a dítě?

Vliv zeleniny na organismus je způsoben jeho biochemickým složením. Při rozhodování o tom, zda lze dýně přirozeně krmit, je třeba vzít v úvahu její účinek, přítomnost kontraindikací a individuální vlastnosti organismů kojící ženy a jejího dítěte. Obecně se jedná o velmi užitečný produkt, který se široce používá v kulinářských recepturách, tradiční medicíně a kosmetologii..

Tabulka 1. Biochemické složení buničiny

LátkaObsah ve 100 g syrové zeleninyProcento normálu pro dospělého,%
Proteiny, g1,01,2
Tuky, g0,10,15
Sacharidy, g4.43.4
Energetická hodnota, kcal22,01,5
Dietní vláknina, g2,010,0
Organické kyseliny, g0,1-
Vitamin A, mcg250,027.8
p-karoten, mg1,530,0
Vitamin B1, mg0,053.3
Vitamin B2, mg0,063.3
Vitamin B5, mg0,48,0
Vitamin B6, mg0,136.5
Vitamin B9, mcg14.03,5
Vitamin C, mg8,08.9
Vitamin E mg0,42.7
Vitamin PP, mg0,73,5
Železná mg0,42.2
Jód, mcg1,00,7
Draslík mg204,08.2
Vápník mg25,02,5
Kobalt, mcg1,010,0
Hořčík mg14.03,5
Mangan, mg0,042,0
Měď, mcg180,018,0
Sodík, mg4.00,3
Síra, mg18,01.8
Fosfor mg25,03,1
Fluor, mcg86,02.2
Chlor mg19,00,8
Zinek mg0,242,0

Vysoký obsah užitečných složek vysvětluje výhody dýně pro kojení:

 • zlepšení metabolismu, zraku, imunity;
 • normalizace metabolismu voda-sůl, gastrointestinální trakt, spánek;
 • snížení krevního tlaku, zvýšení kyselosti žaludeční šťávy;
 • posílení stěn krevních cév;
 • čištění střev;
 • snížení otoků, odstranění přebytečné tekutiny z těla;
 • obnova buněk, zrychlení regenerace poškozených tkání.

Na poznámku! Hodnota není jen buničina zeleniny, ale také šťáva, semena a dýňový olej z nich získaný.

Kojení Dýně Harm

Během kojení nemůže použití přípravku kojící žena v povolené dávce a formě bez kontraindikací ublížit jejímu dítěti. Buničina má charakteristickou jasně oranžovou barvu, její intenzita závisí na obsahu karotenu. Během novorozeneckého období (do 28 dnů života) je vhodné takové produkty z mateřské stravy úplně vyloučit, bez ohledu na to, jak jsou užitečné. Trávicí trakt dítěte musí mít příležitost přizpůsobit se novému druhu výživy.

Nadměrná konzumace dýně s přirozeným krmením může způsobit karotinémii v důsledku vysoké koncentrace karotenů. Příznaky se mohou objevit u matky nebo dítěte ve formě zažloutnutí kůže, očí. Po vyloučení produktu z nabídky zcela zmizí příznaky nemoci.

Pozornost! Dýně trochu oslabí, což má příznivý účinek na tendenci k zácpě, ale pokud je dítě charakterizováno průjmem, pak konzumace zeleniny kojící ženou tento problém ještě zhorší..

Kontraindikace

Při přirozeném krmení můžete jíst dýně téměř pro každého. Výjimkou je situace, kdy kojící žena nebo dítě má alespoň jednu kontraindikaci:

 • nesnášenlivost produktu;
 • alergická reakce;
 • žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy;
 • gastritida s nízkou kyselostí;
 • těžký diabetes.

Dýňová šťáva - je to možné a jaký je přínos?

Čerstvě vymačkaný nápoj obsahuje stejné účinné látky jako samotná dýně. Spolu s dužinou se ztratí část balastových látek, které čistí střevní stěnu, ale šťáva má stále mírný projímavý účinek. V opačném případě jsou příznivé vlastnosti a vlastnosti stejné jako u čerstvé zeleniny.

Při kojení by měli dýňový džus místo buničiny volit ti, kteří chtějí získat co největší užitek, a plod nelze jíst bez tepelného ošetření. Chuť nápoje je velmi specifická, proto se doporučuje přidávat čerstvě vymačkané jablkové a mrkvové šťávy. Je vhodné obejít se bez cukru, aby nedocházelo ke koliku u dítěte, je lepší připravit nápoj z plně vyzrálého sladkého ovoce.

Na poznámku! Šťáva by měla být opilá čerstvá, s přídavkem vody nebo jiných přísad. Tepelné zpracování sníží množství živin.

Je možné dýňová semínka?

V chemickém složení se velmi liší od dýně. Obsah kalorií je 559 kcal na 100 g. Hlavní nutriční hodnotou jsou tuky a bílkoviny. Dietní vláknina 6 g, nikoli 2 g, jako v buničině. Vitaminy E, PP, skupina B jsou přítomny ve větším množství, navíc se přidá B4 a K. Obsah vitamínů A a C je snížen. Minerální složení je také ve vyšší koncentraci ve srovnání s buničinou.

Na poznámku! Při kojení jsou dýňová semena výhodnější než slunečnicová semínka, protože jsou méně alergenní.

Výrobek má stejné vlastnosti jako zelenina, ale ve většině případů je výraznější. Dýňová semínka jsou dobře známým lidovým léčivem proti parazitům, protože v zelené kůži pod tvrdou skořápkou obsahuje cucurbitin. Za tímto účelem se doporučuje používat na lačný žaludek v množství 1 šálku, důkladně žvýkat, nepít s vodou. Odborníci nedoporučují provádět takové experimenty, zejména při přirozeném krmení, ale nepopírají malý terapeutický a preventivní účinek.

Je přípustné, aby kojící matka nejedla více než 35–80 g dýňových semen denně. Můžete začít po 2-3 měsících s malými porcemi, pokud dítě nemá alergii na samotnou zeleninu. Mějte na paměti, že zažívací potíže, kolika, nadýmání a kožní vyrážka jsou možné. Z tohoto důvodu je nežádoucí jíst dýňová semínka častěji 3-4 krát týdně..

Pravidla pro zavádění do stravy a používání dýní pro HS

V prvním měsíci se při kojení nedoporučuje jíst dýně. Nezralý trávicí systém novorozence se nebude moci vyrovnat s vysokým obsahem účinných látek, které mohou v budoucnu způsobit alergie..

Dodržování doporučení pomůže vyhnout se nežádoucím důsledkům zavedení zeleniny do stravy s HS:

 • Poprvé můžete vyzkoušet po 1-2 měsících života dítěte;
 • velikost porce by měla začínat 1 lžička, postupně zvyšovat na 100 g;
 • nový produkt by měl být takový, aby nebylo pochyb o tom, na co přesně tělo dítěte reagovalo negativně;
 • použijte vařenou, dušenou nebo pečenou dýni, zkuste ji přidat do nabídky později;
 • pečlivě sledujte reakci dítěte s jakýmkoli vedlejším účinkem, odstraňte ze stravy po dobu 1–2 měsíců;
 • udržujte si deník jídla.

Jak si vybrat dýně?

Zelenina musí být celá, bez mechanického poškození, příznaků nemoci. Jasná barva indikuje vysoký obsah karotenu, který při přirozeném krmení může vyvolat alergie ve strouhankách, proto je pro první měsíc konzumace produktu lepší zvolit méně výraznou barvu buničiny. Velké plody jsou více vláknité, tuhé, proto je vhodné používat malé a střední dýně na vaření po dobu 6-7 měsíců. Je méně pravděpodobné, že u kojenců způsobí koliku, navíc jsou sladší, což do jídla přidá méně cukru.

Šupka by měla být pevná, s jasně viditelným vzorem a rovnými pruhy charakteristickými pro zeleninu. Posledně uvedený parametr je zvláště důležitý, protože diskontinuální pravítka nebo ohyby jsou možným příznakem zvýšeného obsahu dusitanů a dusičnanů. Pokud lehce poklepete na povrch, je třeba slyšet tupý zvuk. Nezralé ovoce lze identifikovat šupkou, snadno vytlačenou nehtem.

Na poznámku! Při přírodním krmení je třeba pečlivě zvážit kvalitu produktu a vybrat pouze čerstvé, zralé celé ovoce.

Dýňové recepty pro kojící matku

Ukázalo se, že zelenina připravuje mnoho chutných jídel, je univerzální, dobře se hodí k různým složkám potravin. Při výběru receptu je třeba pečlivě vybrat další složky, které by neměly u kojenců způsobovat poruchy trávení nebo alergické reakce. Při přírodním krmení se dává přednost vařeným, pečeným a dušeným dýňovým pokrmům. Mletý pepř a další koření lze přidávat v malém množství po povolení pediatra.

Dýňová kastrol

 • čerstvá dýně - 400 g
 • rýže - 110 g
 • vejce - 3 ks..
 • granulovaný cukr - 100 g
 • máslo - 5 lžící. l.
 • vanillin, sůl - podle chuti
 1. Vařte rýži, oloupanou dýni ze slupek a semen, nahrubo nastrouhejte.
 2. K cukru přidat 3 lžíce. l oleje, žloutky, vanilin, dýně a rýže, důkladně promíchejte.
 3. Porazte proteiny solí, vstříkněte do směsi.
 4. Naolejujte formu, vložte hmotu. Zbývající 2 lžíce. l rozetřete olej na malé kousky po povrchu.
 5. Pečeme 40-50 minut. při 200 ° C.

Manti

 • pšeničná mouka - 1 kg
 • voda - 360 ml
 • sůl podle chuti
 • připravená dýně - 900 g
 • cibule - 400 g
 • máslo, sůl, pepř - podle chuti
 1. Vaříme vodu se solí, mírně vychladneme, nalijeme roztok do proséřené mouky, těsto promícháme hustou konzistencí. Zakryjte čistým suchým hadříkem, nechte působit 20 minut, poté hněte a znovu vyčkejte 20 minut.
 2. Odpočívané těsto by mělo být měkčí a pružnější. Vyjměte z toho klobásu, vložte ji do sáčku bez přístupu vzduchu, nechte ji 10 minut.
 3. Dýně nakrájejte na plátky 0,5 x 0,5 cm, smíchejte s nakrájenou cibulkou, solí, pepřem. Při kojení lze vynechat poslední složku.
 4. Kostkové máslo 1x1 cm.
 5. Přitiskněte část těsta, nakrájejte klobásu, nakrájejte na kousky 1-1,5 cm, naklápějte do kruhu.
 6. Ve středu ležel 2 lžíce. l náplně a kostka másla, tvoří manti.
 7. Hotové výrobky vařte v mantyshnitsa 45 min.

Zeleninový guláš

 • dýně - 600 g
 • lilek - 2 ks..
 • cuketa - 1 ks.
 • cibule - 1-2 ks.
 • slunečnicový olej - 6 lžíce. l.
 • sůl, pepř - podle chuti
 1. Umyjte lilek, nakrájejte je na kostky, sůl a nechte stranou 20 minut. opláchnutím odstraníte hořkost.
 2. Umyjte, loupejte a nastrouhejte dýni.
 3. Připravené cukety a cibule nakrájené na kostky.
 4. Smažte cibuli v rostlinném oleji v zahřátém kotli, přidejte dýně, dušte po dobu 5 minut, zavádějte lilek a cuketu, sůl, pepř, dobře promíchejte.
 5. Vařte na mírném ohni, dokud nejsou součásti vařeny pod uzavřeným víkem..

Dezert

 • dýně - 1,5 kg
 • sušené švestky - 150 g
 • sušené meruňky - 150 g
 • rozinky - 150 g
 • sušená jablka - 150 g
 • voda - 1 šálek
 • cukr podle chuti
 1. Dýně, umyjte, oloupejte, nakrájejte na kostky 2x2 cm.
 2. Rozložte sušené ovoce ve vrstvách v kastrolu střídavě s vrstvami dýně (měla by být nad a pod) - jablka, sušené meruňky, rozinky, švestky.
 3. Posypeme povrch cukrem, nalijeme do vody. Vaříme, dokud se nevaří..

Při přirozeném krmení může dýně konzumovat kojící žena. Největší množství živin se nachází v čerstvém produktu, ale rozmanitost receptů vám umožní jíst chutná jídla bez snížení přínosů pro tělo.

Kompatibilita kojících dýní

Během kojení jsou ženy nuceny pečlivě sledovat jejich stravu a odmítat mnoho potravin, aby se zabránilo alergickým reakcím u dítěte. Zároveň je lepší jíst takovým způsobem, aby jak maminka, tak dítě dostaly dostatek vitamínů a živin. Vynikající volbou je v tomto případě dýně a nádobí z ní. Rostlina obsahuje velké množství užitečných stopových prvků, nezpůsobuje alergie a zlepšuje laktaci, což je důležité v prvních měsících po narození dítěte.

Co je dýně, jak je zdravá a kdy je škodlivá?

Dýně je tykev z Mexika. Používejte syrové, pečené nebo dušené. Používá se také jako semena a šťáva. Olej získaný ze semen označuje léčiva. Pomáhá v boji proti ekzémům a lupénce, chrání před nadměrným cholesterolem v cévách, posiluje vlasy a nehty.

Použití dýně:

 • oranžová označuje beta-karoten. Tento pigment je v těle přeměněn na retinol (vitamin A), který posiluje zrak. Dýně (dýňové ovoce) obsahuje 5krát více karotenu než mrkev. Vitamin A má antioxidační a imunostimulační účinky;
 • dýně obsahuje vzácný vitamin K, který pomáhá zlepšovat koagulaci krve, podílí se na tvorbě kostní tkáně a tvorbě krve;
 • Vitamín T v dýně pomáhá rozkládat tuky a snižuje pravděpodobnost krevních sraženin a lipidových plaků na stěnách krevních cév;
 • Vitamin D podporuje vstřebávání těžkých potravin. Dýně - užitečná příloha pro maso;
 • vysoký obsah vápníku (46 mg na 100 g produktu) pomáhá udržovat požadovanou hladinu tohoto stopového prvku v těle;
 • draslík ve složení dýně (340 mg na 100 g produktu) má antiedematózní účinek, podporuje cévní tonus;
 • lykopen chrání před tvorbou nádorů, prodlužuje mládí, zlepšuje vidění. Je důležité vědět, že po tepelném zpracování se objem lykopenu zvyšuje.

Kromě toho obsahuje dýně vitamíny B, C, PP, E a stopové prvky železo, fluor, zinek, fosfor. Díky této vlastnosti jsou plody rostliny nepostradatelné pro problémy s trávením (v důsledku projímavého účinku), při léčbě ran a popálenin, s očními chorobami, nespavostí, cystitidou a pyelonefritidou. Použití dýně u pacientů s hypertenzí pomůže normalizovat tlak, u pacientů s diabetes mellitus - ke snížení hladiny cukru v krvi. Výjimkou je diabetes v pozdním stádiu: dýňová šťáva je kvůli vysokému glykemickému indexu zakázána.

Ale kromě nepochybných výhod je dýně také škodlivá. Produkt je kontraindikován v:

 • gastritida s nízkou kyselostí. Protože dýně obsahuje hrubou vlákninu, je velmi obtížné ji trávit při nízké kyselosti;
 • střevní kolika a nadýmání. Produkt tyto problémy zhoršuje;
 • porušení rovnováhy voda-sůl. Použití dýní ve velkém množství i v syrové formě způsobuje nadýmání, průjem a následné dehydrataci těla;
 • poškození zubní skloviny díky nekontrolovanému množství dýňových semen.

Energetická hodnota syrové dýně je malá a činí 28 kcal na 100 g produktu. Po tepelném zpracování se kalorie mění.

Tabulka: kalorická jídla

Produkt / jídloKalorie, kcal / 100 g
Syrové dýně28
Dýňová šťáva34
Vařená dýně37
Pečená dýně46
Dýňová nektar48
Pečená dýně76
Dýňová pyré88
Dušená dýně189
Dýňová mouka305

Dýňová semínka

Dýňová semínka obsahují bílkoviny, zinek, hořčík a organické mastné kyseliny, díky nimž je produkt vysoce kalorický a výživný (556 kcal / 100 g). Vitamin E zlepšuje stav pokožky. Denně by se mělo jíst alespoň 50 g semen. Produkt pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla a zabraňuje ukládání solí..

Vlastnost dýňových semen je také známá jako schopnost rychle a efektivně zbavit tělo parazitů. Výrobek obsahuje cucurbitin. Tato látka imobilizuje červy, poté se nemohou chytit na střevní stěnu a přirozeně ji opustit. Chcete-li se zbavit parazitů, semena se používají jak v syrové, tak mírně smažené formě. Jsou také sušeny nebo drceny a použity jako součást anthelmintických směsí.

Dýňový olej - přírodní medicína

K získání produktu se používá lisování dýňových semen za studena, což pomáhá zachovat velké množství živin. Dýňový olej se často prodává v lékárnách jako lék, který zahrnuje:

 • kyseliny linolové a palmitové, které pomáhají zabránit tvorbě krevních sraženin a cholesterolových plaků na stěnách krevních cév;
 • flavonoidy s antimikrobiálními a dezinfekčními účinky;
 • tokoferoly, které chrání tkáňové buňky v celém těle;
 • fytosteroly, které snižují pravděpodobnost vzniku nádoru;
 • fosfolipidy nezbytné v boji proti lupénce a ekzémům;
 • karotenoidy, které pomáhají posilovat kostní tkáň, zpomalují stárnutí a zlepšují vidění.

Olej pomáhá při léčbě pálení žáhy a onemocnění ledvin, používá se jako choleretikum. Lék by se však měl používat opatrně u lidí, kteří mají ve žlučníku kameny, protože se mohou pohybovat. Všechny manipulace se nejlépe provádí po konzultaci s lékařem.

Dýňová olej ze semen účinně eliminuje onemocnění pokožky hlavy (seborrhea, lupy) díky vysokému obsahu zinku. Lék je nezbytný pro vypadávání vlasů. K dosažení požadovaného výsledku je nutné z oleje vyrobit speciální masku:

 1. Rub 1 lžíce. l produkt do pokožky hlavy.
 2. Zabalte vlasy celofánem, přikryjte froté ručníkem nahoře.
 3. Nechte masku přes noc, ráno opláchněte šamponem.
 4. Aplikujte až 3krát týdně po dobu jednoho měsíce.

Navzdory mnoha výhodám by měl být olej z dýňových semen používán šetrně. Je vhodné získat souhlas lékaře, protože takový nástroj může způsobit rozrušení stolice nebo nepříjemné říhání a ve vzácných případech alergickou reakci.

Prsní dýně

Během kojení žena pečlivě monitoruje její stravu, aby nepoškodila křehké tělo dítěte. V nabídce se musí objevit dýně. Kultura melounů z Mexika přináší značné výhody jak kojící matce, tak kojenci:

 • železo v plodu se stává nepostradatelným nástrojem v boji proti poporodní anémii. V kombinaci se stopovými prvky, jako je měď, kobalt a zinek, se molekuly železa účastní hematopoézy a přispívají ke zvýšení hladin hemoglobinu;
 • vitamin PP snižuje koncentraci cholesterolu v krvi, snižuje riziko zánětlivých procesů v těle;
 • kyselina askorbová (vitamin C) pomáhá posilovat imunitní funkce;
 • tekutina, z níž je složeno 90% dýňové buničiny, má močopudný účinek, pomáhá v boji proti otokům a nadváhu v poporodní době;
 • Vitamin B1 má pozitivní vliv na mozkovou aktivitu a uklidňuje nervový systém. Dýně je účinná profylaktika v boji proti únavě a nespavosti.

Dýně zlepšuje činnost gastrointestinálního traktu. To však ne vždy pozitivně ovlivňuje blaho kojící ženy, protože to způsobuje projímadlo. Dítě může mít koliku a nadýmání.

Další důvody pro odmítnutí použití dýně kojení:

 • alergická reakce způsobená karotenem;
 • snížení kyselosti u mámy;
 • duodenální vřed;
 • rozvoj karotinémie (množství karotenoidů v krvi překračuje normu). Karotinémie se vyskytuje při nekontrolované spotřebě dýní. Jedním z hlavních příznaků onemocnění je žlutá barva kůže. V tomto případě je nutné dočasně vyloučit dýňová jídla z nabídky.

Dýňová alergie by neměla být. Naopak pediatr doporučil jíst dýňová jídla, protože jsme se narodili malí a dýně podporuje rychlý růst a správný vývoj dětí. Navzdory skutečnosti, že jsme měli riziko alergie od narození, jsme ve stravě dobře snášeli dýně. Hodně štěstí!

chistyakova víra

http://nedeli.org/mama/forum21/topic1473/

Dýně a jídla z ní různými způsoby ovlivňují tělo matky a dítěte, v závislosti na metodě přípravy:

 • syrové oranžové ovoce pomůže zvýšit hladinu železa v krvi. Ale při použití ve velkém množství dojde k rozrušení střev a nadýmání. Syrová dýně by měla být zahrnuta do stravy kojící matky co možná nejméně;
 • dušené maso zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému, pomáhá snižovat množství krve v prvním měsíci po narození dítěte. Vaření dýně s rostlinným olejem zlepšuje vstřebávání vitamínu A;
 • vaření zachovává živiny. Takto připravený produkt je považován za hypoalergenní a bezpečný pro použití při kojení. Vařená dýňová jídla pomáhají se zácpou a cystitidou;
 • dušený produkt je nejužitečnější pro kojení. Miska je šťavnatá, zdravá a voňavá;
 • pečené a smažené dýně, když by kojení nemělo být konzumováno, protože to ohrožuje koliku u dítěte.

Dýně zvyšuje objem mateřského mléka. To je zvláště důležité v prvních měsících po narození, kdy kojení dosud nebylo stanoveno..

Video: produkt zvyšující laktaci

Navzdory možnosti alergie na karoten u kojící ženy a dítěte je syrová dýně hypoalergenním produktem. Alergická reakce se často vyskytuje u dítěte a projevuje se ve formě:

 • vyčnívající po tvářích vyrážky, zarudnutí, loupání;
 • poruchy střev, poruchy stolice;
 • Přetížení orgánů ORL.

Aby se zabránilo možným negativním důsledkům konzumace tohoto ovoce, je lepší ho zahřát. V této podobě se dýně stává hypoalergenním a bezpečným produktem..

Dýňová šťáva v nabídce kojící matky

Čerstvá vylisovaná dýňová šťáva obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Napít se:

 • zlepšuje koagulaci krve;
 • čistí tělo toxinů;
 • zabraňuje tvorbě akné;
 • blahodárně působí na nervový systém a zmírňuje depresi.

Vzhledem k vysoké biologické aktivitě se dýňová šťáva nedoporučuje pro kojení. Všechny stopové prvky v něm obsažené jsou okamžitě vstřebávány, když vstoupí do žaludku a jsou přenášeny na dítě mateřským mlékem. Vaše dítě může mít alergickou reakci nebo průjem. Při pití by měl být nápoj opuštěn ve prospěch různých cereálií ochucených kousky dýně. Můžete pít šťávu zředěnou vodou a v množství nepřesahujícím 0,2 litru denně.

Myslím si, že prvních šest měsíců je lepší to riskovat, jinak existuje pravděpodobnost alergie, i když tam dříve nebyla, může se objevit. A pak samozřejmě je možné, že nedojde k žádné reakci, ale neměli byste to přehánět, musí existovat nějaký druh normy, a ne tak, abyste mohli pít dýňový džus ve sklenicích. Půl šálku je v pořádku.

zeppelin

http://nedeli.org/mama/forum21/topic1473/

Jak zavést produkt do výživy při kojení

Dýně není během laktace zakázaným produktem. Vzhledem k tomu, že maminka není alergická na karoten, můžete vstoupit do nabídky již desátý den po narození. Dýně by se měla používat po tepelném zpracování, ne syrová. Nejlepší je zvolit odrůdy zelené nebo bílé barvy, protože se jedná o nejméně alergenní druhy..

Při prvním použití je nutné připravit misku v malém množství (do 20 g). Je lepší používat ji ráno nebo uprostřed dne. Reakce dítěte na produkt může být tedy monitorována. Pokud neexistují žádné negativní důsledky (žádné alergie, zhoršení stolice, nadýmání a průjem), zvyšte podávání jídla. V případě alergické reakce je dýně ze stravy vyloučena. Po uplynutí 1–2 měsíců je třeba znovu zadat nabídku do nabídky.

Dítě smí vyzkoušet syrovou dýni 4–5 týdnů po narození v množství nejvýše jedné lžičky denně. Následně se dávka upraví na 100 g za den bez negativní reakce u dítěte. V případě alergií je používání plodu zakázáno 1-2 měsíce. Poté je produkt opět zahrnut do nabídky, počínaje malými porcemi. Je důležité si uvědomit, že při kojení by se dýňová miska neměla konzumovat více než dvakrát týdně. Jedna porce - 100-300 g.

Užitečné recepty pro kojící matku

Výrobek se hodí k cereálím. Je také užitečná jako příloha pro maso nebo ryby. Pro kojící ženu je nejlepší použít vařenou, dušenou a dušenou dýni, protože i malá hnědá kůra na ovoci (po smažení nebo pečení) může způsobit kolizi dítěte..

Užitečné recepty:

 1. Pyré z pyré: nalijte 250 g buničiny bez slupky a semen do vody a nechte ji 20 minut vařit. Dýně musí být protírána sítem nebo nasekána mixérem a poté zředěna mateřským mlékem. Podávejte teplé.
 2. Jáhlová prosa s dýní pro mámu: nakrájejte buničinu, nalijte horké mléko a vařte do měkka. Proso se propláchne a nalije do mléka s dýní, přidá se cukr a sůl podle chuti a vaří se dalších 15 minut, pak se kaše nechá půl hodiny vařit v předehřáté troubě..
 3. Plněné dýně: umyjte ovoce, odřízněte část vrcholu ve formě čepice, odstraňte semena. Vařte rýži, přidejte malé množství rozinek a cukru. Výslednou směs vložte do dýně, přidejte máslo a pevně zakryjte víčkem. Vložte do trouby na pečení po dobu 45 minut nebo dokud zelenina nezměkne.
 4. Dýňová polévka pyré. Kousky dýně vařte v malém množství vody, dokud nezměkne. Vařenou zeleninu rozemeleme, dokud se nerozbije. Podle chuti přidejte máslo, sůl a cukr. Před podáváním vložte do talíře lžíci zakysané smetany a posypeme bylinkami.

Video: lahodné dýňové polévkové pyré

Dýně je přírodní produkt obsahující komplex zdravých vitamínů a minerálů. Doporučuje se, aby kojící matky zahrnovaly dýňová jídla do své stravy v prvních měsících po narození dítěte. Je důležité mít na paměti negativní důsledky nadměrné spotřeby produktu. Je také nutné pečlivě sledovat kvalitu ovoce a reakci dítěte.

Je dýně dobrá pro kojení?

Po porodu leží na těle ženy velká zátěž: to se stará o dítě a krmí ho. Pouze správná výživa kojící matky může dítěti poskytnout potřebné množství mateřského mléka. Během tohoto období nejsou povoleny všechny produkty, seznam omezení je velký..

Dýně je jedním z produktů povolených k použití v období po porodu.

Jídla z dýně mohou poskytnout mamince, a tím i dítěti, vitamíny, stopové prvky, minerály nezbytné pro jejich zdraví. Poskytuje normální laktaci a kvalitní mléko. Dýně pro kojení je nezbytná.

Příznivé vlastnosti

Přínos spočívá v chemickém složení léčivé zeleniny:

 • voda;
 • proteiny
 • tuky
 • uhlohydráty;
 • popel;
 • celulóza;
 • škrob;
 • organické kyseliny;
 • pektin;
 • draslík;
 • vápník;
 • hořčík;
 • mangan;
 • měď;
 • zinek;
 • vitaminy: PP, C, karoten, B1, B2, B9, E, K;
 • cukr.

Dýně je díky svému složení považována za cenný dietní produkt. Snadno strávitelný, pomáhá snižovat hmotnost. V kombinaci s masem podporuje rychlou absorpci bílkovin.

Dýně je užitečná pro krevní cévy, posiluje jejich stěny, normalizuje krevní tlak: snižuje hypertenzi, zvyšuje hypotenzi. Diuretický účinek buničiny lze použít ke snížení otoku. Protizánětlivé vlastnosti pomáhají tělu zotavit se z porodu.

Dýně, vrací mládí a zdraví kůži. Regenerace kožních buněk se zlepšuje použitím dýní v jakékoli formě. Zelenina v suché temné místnosti trvá dlouhou dobu. V zimě ji můžete zahrnout do stravy kojících matek. Pomocí semen buničiny a dýně prodlužují ženy období kojení. Tím se snižuje riziko alergií, diatéza u kojenců. Dítě s HS je méně pravděpodobné, že onemocní, lépe se vyvíjí. Na otázku, zda je možné, aby kojící matka mohla dýně, bude odpověď kladná: nejen možné, ale také nutné.

Kdy zapnout dýni v nabídce?

Dýně by neměla být zařazena do nabídky ihned po narození. Vysvětlení je jednoduché: ve 100 gramech produktu může obsahovat od 2 mg do 28 mg karotenu, množství závisí na odrůdě. U odrůd s jasně oranžovou kůrou je obsah β - karotenu vyšší.

β-karoten je velmi užitečnou a nezbytnou látkou pro život, ale pokud jde o dítě, kterému může být škodlivé více než několik dní od narození. To lze odůvodnit konkrétními důvody. 70% novorozenců má známky fyziologické žloutenky:

 • Pro kůži, sliznice úst je charakteristický žlutý nádech;
 • Sací reflex je slabý;
 • Dítě má zvýšenou ospalost.

To není patologie. Příznaky se nejčastěji vyskytují po třech, čtyřech dnech po porodu. Na konci prvního měsíce života úplně zmizí. V tuto chvíli by všechny produkty stimulující produkci bilirubinu v těle měly být vyloučeny z nabídky matky. Mezi tyto produkty patří dýně obsahující β-karoten.

Absence příznaků fyziologické žloutenky neznamená, že maminka může jíst dýně v prvním měsíci života svého dítěte. Její enzymový systém je špatně vyvinutý. Přebytečný karoten dodávaný s mlékem může způsobit žloutenku karotenu.

Abychom to shrnuli: je vhodné postupně zařadit dýně do nabídky kojící matky pouze 30 dnů po porodu, pokud u dítěte nejsou patologie..

Je možné ho jíst v případě jakýchkoli odchylek ve vývoji dítěte, je nutné se poradit s lékařem o pediatrovi.

Dýňová šťáva

Trávicí systém dítěte je něžný. Jakýkoli produkt konzumovaný matkou ovlivňuje pohodu dítěte. Zeleninové a ovocné šťávy, které lze zakoupit v obchodě, obsahují konzervační látky. Přinesou jen malou výhodu tělu mé matky a dětí. Kromě alergií mohou u dítěte způsobit koliku a nadýmání, a to je pláč, noci bez spánku a kojící matka a dítě se cítí dobře..

Čerstvě vyráběná dýňová šťáva má výhody pouze:

 • Nezpůsobuje nadměrný plyn u dítěte.
 • Posiluje mateřskou imunitu, chrání dítě před infekcí.
 • Zlepšuje kojení, chutí mateřského mléka.
 • Odstraňuje problémy se zácpou u kojící ženy.
 • Pomáhá obnovit vlasy, nehty, obnovit pružnost pokožky.

Jak připravit šťávu?

Výroba dýňové šťávy je snadná. Budete potřebovat dýni a odšťavňovač. První věc, kterou je třeba při nákupu kuchyňského gadgetu hledat, je síla. Struktura dýňové buničiny je velmi hustá. U odšťavňovače s nízkým výkonem bude málo šťávy a produkt bude převeden. Vhodné jsou modely s výkonem nejméně 800 W:

Výběr dýně na trhu, jeden by měl dávat přednost pestrobarevné ovoce, obsahují více živin a udržet je déle. Šťáva je nasycena podle chuti..

 • Umyjte a loupejte dýně.
 • Nakrájejte na plátky 3 x 3 cm.
 • Squeeze juice.
 • Nevhazujte semena. Opláchněte. Osušte papírovou utěrkou. Posypeme ubrouskem. Suší se při pokojové teplotě. Sušení v troubě nebo na pánvi zabíjí všechny živiny.

Kolik může maminka pít šťávu? Prospěšné látky se uchovávají v šťávě po dobu nejvýše půl hodiny. Nápoj je ihned po přípravě. Denně nepoužívejte více než 0,5 šálku šťávy s dužinou. Při prvním pití 1–4 šálku. Je nutné zkontrolovat reakci těla dítěte na šťávu, můžete ji pít každý den, pokud dítě nemá:

Několik dní po zahájení příjmu šťávy se produkce mateřského mléka zvýší.

Při mírném nachlazení může mít šťáva terapeutický účinek, pokud má máma kašel, šťáva jí pomůže zbavit se.

Pro všechny její výhody má šťáva kontraindikace. Ne všechny ženy si to mohou dovolit pít. Použití je nutné odmítnout, pokud:

 • Hnačka se týká.
 • Pokud má žena gastritidu s nízkou kyselostí.
 • Žaludeční vředy se zhoršily.
 • S diabetes mellitus typu I a II.

Uvolněte zácpu

Zácpa je problém, kterému mnoho žen čelí po propuštění z nemocnice. U některých je po porodu dlouhé období. Problémy s trávením jsou z několika důvodů:

 • noci bez spánku, chronický nedostatek spánku;
 • nízká fyzická aktivita bez sportovních cvičení;
 • omezená kojící strava.

Zácpa je škodlivá nejen pro matku, ale i pro dítě. Toxické látky vytvářené ve střevě v důsledku stagnace jídla, vstupují do dítěte s mlékem, nepříznivě ovlivňují jeho zdraví.

Po celá staletí je dýně známá jako zelenina, která může lehce uvolnit střeva. Pokud bude maminka jíst dýně, problém s zácpou vyřeší jemně, aniž by měla škodlivé účinky na tělo dítěte:

 • Zlepšuje střevní motilitu. Vlákna a pektiny obsažené v buničině usnadní průchod stolicí, vyčistí sliznici.
 • Stimuluje produkci žluči. Adekvátní žlučové kyseliny normalizují trávení.
 • Odstraňte toxiny z těla.
 • Vitamin T, který je jeho součástí, usnadní vstřebávání těžkých potravin, odstraní špatný cholesterol.

Dýně je nepostradatelným produktem k zácpě. Časté zácpy přestanou mučit, jakmile denní menu obsahuje jídla s obsahem.

Hubnutí dýně

Mnoho žen přibírá na váze během těhotenství. Po porodu by neměla kojící matka dodržovat přísnou stravu, dítě by mělo dostávat dobrou výživu. Hubnutí je obtížné. Ženy, zejména mladé ženy, trpí depresí kvůli ztrátě harmonie, doplnění boků a pasu nejsou povzbuzující.

Starší generace žen často poskytuje službu mladým matkám, přičemž je učí staromódním způsobem, který během krmení potřebuje:

 • jíst pro dva;
 • SPI více;
 • pohybovat méně.

Nesprávný životní styl při krmení vede k dalšímu přibírání na váze. Mladé matky udělají chybu, pokud jedí příliš mnoho nebo příliš málo.

V prvním případě kalorií nemají čas spotřebovat a tělo je zpracovává na tuk. Ve druhém případě, když není dostatek jídla, tělo ukládá tuk v rezervě, takže je zde něco, co novorozence živí.

Ti, kteří do své stravy vstřikují dýně, dělají správnou věc. Odborníci na výživu milují tuto zeleninu pro její nízkokalorický obsah. Pouze 23 kcal obsahuje 100 g produktu. Podle jejich názoru, během kojení jsou všechny druhy stravy na hubnutí kontraindikovány, stačí řádně organizovat jídlo, dýně je jeho důležitou součástí. Jeho nízkokalorická hodnota je vysvětlena vysokým obsahem tekuté a dietní vlákniny..

Unikátní vitamin T, který je součástí, je schopen:

 • urychlit metabolismus;
 • zabránit ukládání tuku;
 • snížit riziko obezity;
 • omezit strusky těla.

Dýně na hubnutí lze použít v jakékoli formě:

 • saláty;
 • dýňové dušené maso;
 • polévky, cereálie;
 • pečená dýně.

Je možné dýňová semínka?

Lékaři se domnívají, že pokud nedojde k alergické reakci u dítěte, je povoleno konzumovat semena dýně během kojení. Alergie se mohou vyskytovat ve formě:

 • Vyrážky;
 • Zarudnutí kůže;
 • Svědění
 • Špatné trávení.

Kojení dýňová semena jsou nutná, tělo dostává:

Doporučují je používat dva měsíce po porodu. Nejprve se musíte poradit s pediatrem. Začněte 5 kousky. Jezte po večeři. Nečistěte zelený film, je to nejužitečnější. Pokud během dne nedochází k negativním reakcím z těla, může použití pokračovat.

Chcete-li zvýšit nutriční hodnotu mateřského mléka, zvýšit jeho množství, musíte jíst několik najednou, můžete je přidat do salátu, ovesné kaše, polévky, jogurtu. Chuť jídel se zlepší. Maximální přípustná denní dávka není vyšší než 60 semen.

Infuze pomůže posílit laktaci a zvýšit nutriční hodnotu mateřského mléka.

Recept na laktaci. Složení:

 • Loupaná dýňová semínka - 1 díl.
 • Vlašská jádra - 1 díl.
 • Mléko - 3 díly.

Večer vařte. Vařte mléko. Nalijte je ořechy a semena. Nechte trvat na noci. Vezměte si lžičku infuze třikrát během dne.

Zinek, hořčík a vitamíny, které jsou součástí semen, mají uklidňující účinek na nervový systém, stabilizují ho a pomáhají bojovat proti porodu po porodu. Vitamíny pomáhají zotavit se po těhotenství a porodu. Zdravá jsou pouze sušená dýňová semínka, zatímco smažená semena ztrácí všechny léčivé vlastnosti..

Jednoduché recepty

Dýně jde dobře s různými produkty živočišného i rostlinného původu. Pomocí tohoto můžete vytvořit pestrou nabídku pro každý den. Vynikající polévky, cereálie, kastrol, muffiny.

Již dlouho se ukázalo, že kaše vařená s dýní zlepšuje laktaci. Existuje spousta kaše recepty.

 1. 1. Rýžová kaše s dýní. Vaření je jednoduché:
 • Oloupejte zeleninu, nakrájejte. Kusy do střední.
 • Dejte je na pánvi. Nalijte trochu vody..
 • Vařte to. Rozemelujte mixérem, dokud nebude hladký.
 • Souběžně s tímto dát vařit rýži. Nestráví.
 • Míchané brambory smícháme s rýží, nalijeme mléko, přidáme sůl a cukr podle chuti, promícháme.
 • Ztmavnout po dobu 5 nebo 10 minut. Kaše pro mámu a dítě je připravena. V případě potřeby můžete namísto rýže vzít proso obiloviny. Je také velmi zdravá a chutná..
 1. 2. Recept na lahodnou kaši vařenou v pomalém hrnci.
 • Do misky pro více hráčů vložte nasekanou dýni a sušené ovoce.
 • Nalijte rýži, nalijte vodu s mlékem, dejte kousek másla.
 • Zvolte režim kaše.
 • Výstupem je chutné, nízkokalorické a výživné jídlo. Užitečné pro matku pro její postavu i dítě. Mateřské mléko bude chutné a uspokojivé. Do kaše však nebyl přidán žádný cukr.
 1. 3. Další recept, snadno se připravuje, velmi chutný a zdravý. Vaření sladké dýňové směsi k snídani.
 • Dýňová buničina - 450 g.
 • Jablečné pyré ze zelených jablek - 200 g.
 • Cukr - 1 lžíce. l.
 • Skořice - špetka.
 • Dýně nakrájejte na kousky.
 • Vařte ve vroucí vodě, dokud nezměkne..
 • Vypouštíme vodu. Broušení na pyré.
 • Přidejte další komponenty. Směs.
 • Šedá, dokud se nevaří.
 • Snižujeme teplo. Tomim 30 minut.
 • Ochladit. Tato směs může být potřena na sendviči nebo jíst jako nezávislé jídlo..
 1. 4. Vaření dýně a jablečný salát. Budete potřebovat:
 • Jablka - 200 g.
 • Dýňová buničina - 200 g.
 • Přírodní jogurt bez tuku.

Nastrouhejte všechno malými buňkami, osolte jogurtem.

Takový salát lze jíst alespoň každý den, je velmi užitečný pro střeva, sníží riziko zácpy, pomůže tělu rychleji se zotavit po porodu.

 1. 5. Dýně uvařte v troubě. K vaření tohoto jednoduchého jídla v troubě potřebujeme:
 • Dýňová buničina - 0,5 kg.
 • Oloupané vlašské ořechy - hrstka.
 • Miláček.

Buničinu nakrájejte na plátky o tloušťce 1 cm. Pečicí list zakryjte pečícím papírem. Namažte jej olejem. Rozložte plátky. Nalijte je tekutým medem. Předehřejte troubu na 180. Vložte pánev do trouby. Pečeme půl hodiny.

Sušte vlašské ořechy trochu v horké pánvi. Rozemelte je mixérem. Pečená dýně, krásně položená na ploché velké misce posypaná nasekanými vlašskými ořechy, bude skvělý dezert.

 1. 6. Vaření dýně s masem.

Při pečení dýně v troubě s masem můžete získat velmi uspokojivé a vyvážené jídlo. Skvělá věc je, že to bude nízkokalorická, mumie ji mohou jíst beze strachu z postavy.

 • Střední dýně - 0,5 ks..
 • Lean Beef - 600 g.
 • Bulharský pepř - 2 ks..
 • Česnek - 2 hroty.
 • Jakékoli zahradní greeny.

Příprava je jednoduchá: slupka dýně slupkou. Odstraňte semena. Rozkrojte buničinu a pepř na kostky. Nasekejte česnek. Řezané greeny.

Namažte plech na pečení olejem. Položte na to nějakou zeleninu. Nahoře dát kousky hovězího masa. Sůl všeho. Okořenit. Dejte zbývající zeleninu. Na sůl. Posypeme bylinkami. Zavřete fólií. Předehřejte troubu na 200 C. Pečte po dobu 60 minut..

 • Dýňová buničina - 700 g.
 • Brambor - 3 ks..
 • Zeleninový vývar (voda) - 700 ml.
 • Cibule - 1 ks..
 • Rosemary - 1 snítka.
 • Rostlinný olej.

Čistíme zeleninu. Rozstříhali jsme se na malé kousky. Přidejte k stewpan. Přidejte rozmarýn, slunečnicový olej 2 polévkové lžíce a část vývaru. Vaříme do měkka. Drtit mixérem do stavu pyré. Nalijte zbývající vývar. Na sůl. Přiveďte k varu, vařte pár minut. Odstraňte z tepla. Podáváme s bylinkami. Dobré pro zdobení dýňových semen.

Rodiče by se měli starat o zdraví dítěte. Správně organizovaná výživa matek pomůže udržet kojení déle. Dýně obsažené v nabídce poskytne matce potřebné živiny a prospívají dítěti mateřským mlékem.

Příznivé vlastnosti

Přínos spočívá v chemickém složení léčivé zeleniny:

 • voda;
 • proteiny
 • tuky
 • uhlohydráty;
 • popel;
 • celulóza;
 • škrob;
 • organické kyseliny;
 • pektin;
 • draslík;
 • vápník;
 • hořčík;
 • mangan;
 • měď;
 • zinek;
 • vitaminy: PP, C, karoten, B1, B2, B9, E, K;
 • cukr.

Dýně je díky svému složení považována za cenný dietní produkt. Snadno strávitelný, pomáhá snižovat hmotnost. V kombinaci s masem podporuje rychlou absorpci bílkovin.

Dýně je užitečná pro krevní cévy, posiluje jejich stěny, normalizuje krevní tlak: snižuje hypertenzi, zvyšuje hypotenzi. Diuretický účinek buničiny lze použít ke snížení otoku. Protizánětlivé vlastnosti pomáhají tělu zotavit se z porodu.

Dýně, vrací mládí a zdraví kůži. Regenerace kožních buněk se zlepšuje použitím dýní v jakékoli formě. Zelenina v suché temné místnosti trvá dlouhou dobu. V zimě ji můžete zahrnout do stravy kojících matek. Pomocí semen buničiny a dýně prodlužují ženy období kojení. Tím se snižuje riziko alergií, diatéza u kojenců. Dítě s HS je méně pravděpodobné, že onemocní, lépe se vyvíjí. Na otázku, zda je možné, aby kojící matka mohla dýně, bude odpověď kladná: nejen možné, ale také nutné.

Kdy zapnout dýni v nabídce?

Dýně by neměla být zařazena do nabídky ihned po narození. Vysvětlení je jednoduché: ve 100 gramech produktu může obsahovat od 2 mg do 28 mg karotenu, množství závisí na odrůdě. U odrůd s jasně oranžovou kůrou je obsah β - karotenu vyšší.

β-karoten je velmi užitečnou a nezbytnou látkou pro život, ale pokud jde o dítě, kterému může být škodlivé více než několik dní od narození. To lze odůvodnit konkrétními důvody. 70% novorozenců má známky fyziologické žloutenky:

 • Pro kůži, sliznice úst je charakteristický žlutý nádech;
 • Sací reflex je slabý;
 • Dítě má zvýšenou ospalost.

To není patologie. Příznaky se nejčastěji vyskytují po třech, čtyřech dnech po porodu. Na konci prvního měsíce života úplně zmizí. V tuto chvíli by všechny produkty stimulující produkci bilirubinu v těle měly být vyloučeny z nabídky matky. Mezi tyto produkty patří dýně obsahující β-karoten.

Absence příznaků fyziologické žloutenky neznamená, že maminka může jíst dýně v prvním měsíci života svého dítěte. Její enzymový systém je špatně vyvinutý. Přebytečný karoten dodávaný s mlékem může způsobit žloutenku karotenu.

Abychom to shrnuli: je vhodné postupně zařadit dýně do nabídky kojící matky pouze 30 dnů po porodu, pokud u dítěte nejsou patologie..

Je možné ho jíst v případě jakýchkoli odchylek ve vývoji dítěte, je nutné se poradit s lékařem o pediatrovi.

Dýňová šťáva

Trávicí systém dítěte je něžný. Jakýkoli produkt konzumovaný matkou ovlivňuje pohodu dítěte. Zeleninové a ovocné šťávy, které lze zakoupit v obchodě, obsahují konzervační látky. Přinesou jen malou výhodu tělu mé matky a dětí. Kromě alergií mohou u dítěte způsobit koliku a nadýmání, a to je pláč, noci bez spánku a kojící matka a dítě se cítí dobře..

Čerstvě vyráběná dýňová šťáva má výhody pouze:

 • Nezpůsobuje nadměrný plyn u dítěte.
 • Posiluje mateřskou imunitu, chrání dítě před infekcí.
 • Zlepšuje kojení, chutí mateřského mléka.
 • Odstraňuje problémy se zácpou u kojící ženy.
 • Pomáhá obnovit vlasy, nehty, obnovit pružnost pokožky.

Jak připravit šťávu?

Výroba dýňové šťávy je snadná. Budete potřebovat dýni a odšťavňovač. První věc, kterou je třeba při nákupu kuchyňského gadgetu hledat, je síla. Struktura dýňové buničiny je velmi hustá. U odšťavňovače s nízkým výkonem bude málo šťávy a produkt bude převeden. Vhodné jsou modely s výkonem nejméně 800 W:

Výběr dýně na trhu, jeden by měl dávat přednost pestrobarevné ovoce, obsahují více živin a udržet je déle. Šťáva je nasycena podle chuti..

 • Umyjte a loupejte dýně.
 • Nakrájejte na plátky 3 x 3 cm.
 • Squeeze juice.
 • Nevhazujte semena. Opláchněte. Osušte papírovou utěrkou. Posypeme ubrouskem. Suší se při pokojové teplotě. Sušení v troubě nebo na pánvi zabíjí všechny živiny.

Kolik může maminka pít šťávu? Prospěšné látky se uchovávají v šťávě po dobu nejvýše půl hodiny. Nápoj je ihned po přípravě. Denně nepoužívejte více než 0,5 šálku šťávy s dužinou. Při prvním pití 1–4 šálku. Je nutné zkontrolovat reakci těla dítěte na šťávu, můžete ji pít každý den, pokud dítě nemá:

Několik dní po zahájení příjmu šťávy se produkce mateřského mléka zvýší.

Při mírném nachlazení může mít šťáva terapeutický účinek, pokud má máma kašel, šťáva jí pomůže zbavit se.

Pro všechny její výhody má šťáva kontraindikace. Ne všechny ženy si to mohou dovolit pít. Použití je nutné odmítnout, pokud:

 • Hnačka se týká.
 • Pokud má žena gastritidu s nízkou kyselostí.
 • Žaludeční vředy se zhoršily.
 • S diabetes mellitus typu I a II.

Uvolněte zácpu

Zácpa je problém, kterému mnoho žen čelí po propuštění z nemocnice. U některých je po porodu dlouhé období. Problémy s trávením jsou z několika důvodů:

 • noci bez spánku, chronický nedostatek spánku;
 • nízká fyzická aktivita bez sportovních cvičení;
 • omezená kojící strava.

Zácpa je škodlivá nejen pro matku, ale i pro dítě. Toxické látky vytvářené ve střevě v důsledku stagnace jídla, vstupují do dítěte s mlékem, nepříznivě ovlivňují jeho zdraví.

Po celá staletí je dýně známá jako zelenina, která může lehce uvolnit střeva. Pokud bude maminka jíst dýně, problém s zácpou vyřeší jemně, aniž by měla škodlivé účinky na tělo dítěte:

 • Zlepšuje střevní motilitu. Vlákna a pektiny obsažené v buničině usnadní průchod stolicí, vyčistí sliznici.
 • Stimuluje produkci žluči. Adekvátní žlučové kyseliny normalizují trávení.
 • Odstraňte toxiny z těla.
 • Vitamin T, který je jeho součástí, usnadní vstřebávání těžkých potravin, odstraní špatný cholesterol.

Dýně je nepostradatelným produktem k zácpě. Časté zácpy přestanou mučit, jakmile denní menu obsahuje jídla s obsahem.

Hubnutí dýně

Mnoho žen přibírá na váze během těhotenství. Po porodu by neměla kojící matka dodržovat přísnou stravu, dítě by mělo dostávat dobrou výživu. Hubnutí je obtížné. Ženy, zejména mladé ženy, trpí depresí kvůli ztrátě harmonie, doplnění boků a pasu nejsou povzbuzující.

Starší generace žen často poskytuje službu mladým matkám, přičemž je učí staromódním způsobem, který během krmení potřebuje:

 • jíst pro dva;
 • SPI více;
 • pohybovat méně.

Nesprávný životní styl při krmení vede k dalšímu přibírání na váze. Mladé matky udělají chybu, pokud jedí příliš mnoho nebo příliš málo.

V prvním případě kalorií nemají čas spotřebovat a tělo je zpracovává na tuk. Ve druhém případě, když není dostatek jídla, tělo ukládá tuk v rezervě, takže je zde něco, co novorozence živí.

Ti, kteří do své stravy vstřikují dýně, dělají správnou věc. Odborníci na výživu milují tuto zeleninu pro její nízkokalorický obsah. Pouze 23 kcal obsahuje 100 g produktu. Podle jejich názoru, během kojení jsou všechny druhy stravy na hubnutí kontraindikovány, stačí řádně organizovat jídlo, dýně je jeho důležitou součástí. Jeho nízkokalorická hodnota je vysvětlena vysokým obsahem tekuté a dietní vlákniny..

Unikátní vitamin T, který je součástí, je schopen:

 • urychlit metabolismus;
 • zabránit ukládání tuku;
 • snížit riziko obezity;
 • omezit strusky těla.

Dýně na hubnutí lze použít v jakékoli formě:

 • saláty;
 • dýňové dušené maso;
 • polévky, cereálie;
 • pečená dýně.

Je možné dýňová semínka?

Lékaři se domnívají, že pokud nedojde k alergické reakci u dítěte, je povoleno konzumovat semena dýně během kojení. Alergie se mohou vyskytovat ve formě:

 • Vyrážky;
 • Zarudnutí kůže;
 • Svědění
 • Špatné trávení.

Kojení dýňová semena jsou nutná, tělo dostává:

Doporučují je používat dva měsíce po porodu. Nejprve se musíte poradit s pediatrem. Začněte 5 kousky. Jezte po večeři. Nečistěte zelený film, je to nejužitečnější. Pokud během dne nedochází k negativním reakcím z těla, může použití pokračovat.

Chcete-li zvýšit nutriční hodnotu mateřského mléka, zvýšit jeho množství, musíte jíst několik najednou, můžete je přidat do salátu, ovesné kaše, polévky, jogurtu. Chuť jídel se zlepší. Maximální přípustná denní dávka není vyšší než 60 semen.

Infuze pomůže posílit laktaci a zvýšit nutriční hodnotu mateřského mléka.

Recept na laktaci. Složení:

 • Loupaná dýňová semínka - 1 díl.
 • Vlašská jádra - 1 díl.
 • Mléko - 3 díly.

Večer vařte. Vařte mléko. Nalijte je ořechy a semena. Nechte trvat na noci. Vezměte si lžičku infuze třikrát během dne.

Zinek, hořčík a vitamíny, které jsou součástí semen, mají uklidňující účinek na nervový systém, stabilizují ho a pomáhají bojovat proti porodu po porodu. Vitamíny pomáhají zotavit se po těhotenství a porodu. Zdravá jsou pouze sušená dýňová semínka, zatímco smažená semena ztrácí všechny léčivé vlastnosti..

Jednoduché recepty

Dýně jde dobře s různými produkty živočišného i rostlinného původu. Pomocí tohoto můžete vytvořit pestrou nabídku pro každý den. Vynikající polévky, cereálie, kastrol, muffiny.

Již dlouho se ukázalo, že kaše vařená s dýní zlepšuje laktaci. Existuje spousta kaše recepty.

 1. 1. Rýžová kaše s dýní. Vaření je jednoduché:
 • Oloupejte zeleninu, nakrájejte. Kusy do střední.
 • Dejte je na pánvi. Nalijte trochu vody..
 • Vařte to. Rozemelujte mixérem, dokud nebude hladký.
 • Souběžně s tímto dát vařit rýži. Nestráví.
 • Míchané brambory smícháme s rýží, nalijeme mléko, přidáme sůl a cukr podle chuti, promícháme.
 • Ztmavnout po dobu 5 nebo 10 minut. Kaše pro mámu a dítě je připravena. V případě potřeby můžete namísto rýže vzít proso obiloviny. Je také velmi zdravá a chutná..
 1. 2. Recept na lahodnou kaši vařenou v pomalém hrnci.
 • Do misky pro více hráčů vložte nasekanou dýni a sušené ovoce.
 • Nalijte rýži, nalijte vodu s mlékem, dejte kousek másla.
 • Zvolte režim kaše.
 • Výstupem je chutné, nízkokalorické a výživné jídlo. Užitečné pro matku pro její postavu i dítě. Mateřské mléko bude chutné a uspokojivé. Do kaše však nebyl přidán žádný cukr.
 1. 3. Další recept, snadno se připravuje, velmi chutný a zdravý. Vaření sladké dýňové směsi k snídani.
 • Dýňová buničina - 450 g.
 • Jablečné pyré ze zelených jablek - 200 g.
 • Cukr - 1 lžíce. l.
 • Skořice - špetka.
 • Dýně nakrájejte na kousky.
 • Vařte ve vroucí vodě, dokud nezměkne..
 • Vypouštíme vodu. Broušení na pyré.
 • Přidejte další komponenty. Směs.
 • Šedá, dokud se nevaří.
 • Snižujeme teplo. Tomim 30 minut.
 • Ochladit. Tato směs může být potřena na sendviči nebo jíst jako nezávislé jídlo..
 1. 4. Vaření dýně a jablečný salát. Budete potřebovat:
 • Jablka - 200 g.
 • Dýňová buničina - 200 g.
 • Přírodní jogurt bez tuku.

Nastrouhejte všechno malými buňkami, osolte jogurtem.

Takový salát lze jíst alespoň každý den, je velmi užitečný pro střeva, sníží riziko zácpy, pomůže tělu rychleji se zotavit po porodu.

 1. 5. Dýně uvařte v troubě. K vaření tohoto jednoduchého jídla v troubě potřebujeme:
 • Dýňová buničina - 0,5 kg.
 • Oloupané vlašské ořechy - hrstka.
 • Miláček.

Buničinu nakrájejte na plátky o tloušťce 1 cm. Pečicí list zakryjte pečícím papírem. Namažte jej olejem. Rozložte plátky. Nalijte je tekutým medem. Předehřejte troubu na 180. Vložte pánev do trouby. Pečeme půl hodiny.

Sušte vlašské ořechy trochu v horké pánvi. Rozemelte je mixérem. Pečená dýně, krásně položená na ploché velké misce posypaná nasekanými vlašskými ořechy, bude skvělý dezert.

 1. 6. Vaření dýně s masem.

Při pečení dýně v troubě s masem můžete získat velmi uspokojivé a vyvážené jídlo. Skvělá věc je, že to bude nízkokalorická, mumie ji mohou jíst beze strachu z postavy.

 • Střední dýně - 0,5 ks..
 • Lean Beef - 600 g.
 • Bulharský pepř - 2 ks..
 • Česnek - 2 hroty.
 • Jakékoli zahradní greeny.

Příprava je jednoduchá: slupka dýně slupkou. Odstraňte semena. Rozkrojte buničinu a pepř na kostky. Nasekejte česnek. Řezané greeny.

Namažte plech na pečení olejem. Položte na to nějakou zeleninu. Nahoře dát kousky hovězího masa. Sůl všeho. Okořenit. Dejte zbývající zeleninu. Na sůl. Posypeme bylinkami. Zavřete fólií. Předehřejte troubu na 200 C. Pečte po dobu 60 minut..

 • Dýňová buničina - 700 g.
 • Brambor - 3 ks..
 • Zeleninový vývar (voda) - 700 ml.
 • Cibule - 1 ks..
 • Rosemary - 1 snítka.
 • Rostlinný olej.

Čistíme zeleninu. Rozstříhali jsme se na malé kousky. Přidejte k stewpan. Přidejte rozmarýn, slunečnicový olej 2 polévkové lžíce a část vývaru. Vaříme do měkka. Drtit mixérem do stavu pyré. Nalijte zbývající vývar. Na sůl. Přiveďte k varu, vařte pár minut. Odstraňte z tepla. Podáváme s bylinkami. Dobré pro zdobení dýňových semen.

Rodiče by se měli starat o zdraví dítěte. Správně organizovaná výživa matek pomůže udržet kojení déle. Dýně obsažené v nabídce poskytne matce potřebné živiny a prospívají dítěti mateřským mlékem.

Články O Neplodnosti