Hlavní Výživa

Je možné jíst řepu kojící matce: v prvním měsíci po porodu

Datum zveřejnění: 24.8.2018 | Zobrazení: 2515

Život ženy se od početí radikálně změnil. Již během těhotenství pocítila nastávající matka celé „kouzlo“ omezení. S příchodem dítěte se jejich počet snížil, ale stále zůstaly. Je tedy možné pro řepu kojící matku a jak to ovlivní kojené dítě (GV)??

Složení a výhody řepy

Červená řepa obsahuje mnoho cenných látek. Co je pozoruhodné, vařená řepa je také užitečná, protože zelenina neztrácí své vlastnosti během tepelného zpracování. Má nízkokalorický obsah, což je důležité pro ženy, které chtějí po porodu normalizovat svou hmotnost.

Použití řepy je dáno jejím bohatým složením:

 1. Vitamin A zlepšuje zrak, vlasy a pokožku, inhibuje procesy stárnutí.
 2. Vitaminy: B1 - pozitivně ovlivňuje trávení, zvyšuje odolnost proti stresu; NA2 - snižuje množství cukru v krvi, normalizuje metabolické procesy, napomáhá krevnímu oběhu; NA5 - posiluje ochranné funkce těla; NA6 - zlepšuje stav nervového systému, snižuje hladinu cholesterolu v krvi; NA9 - zvyšuje účinnost těla a jeho ochranné funkce.
 3. Vitamin C pomáhá posilovat imunitu, snižuje sklon k depresi.
 4. Vitamin E je považován za ženský kosmetický vitamin, stabilizuje hormonální pozadí, pomáhá zlepšovat kvalitu pokožky, vlasů, nehtů.
 5. Vápník ovlivňuje zuby, kostní tkáň, podílí se na tvorbě krve, zvyšuje hladinu hemoglobinu.
 6. Draslík normalizuje tlak, podporuje fungování srdečního systému, stimuluje mozek.
 7. Hořčík zlepšuje fungování srdce, podílí se na obnově kostních buněk, což ovlivňuje stav zubů.
 8. Sodík normalizuje tlak, zvyšuje ochranné funkce těla.
 9. Fosfor se podílí na syntéze enzymů zodpovědných za produkci energie, zlepšuje paměť, posiluje zubní sklovinu a kostní tkáň.
 10. Síra potlačuje stárnutí, zlepšuje trávení, zlepšuje funkci jater, podporuje odbourávání tuků.
 11. Železo se podílí na hematopoéze, pomáhá při anémii.
 12. Jód normalizuje štítnou žlázu.
 13. Rubidium zvyšuje aktivitu leukocytů a lysozymu, což kvalitativně ovlivňuje ochranné funkce těla.
 14. Cesium ve spojení s rubidiem stimuluje krevní oběh a vyvolává vazokonstrikční účinek.
 15. Relativně velká část vlákniny normalizuje fungování trávicího systému matky. Ženy po porodu často trpí zácpou, hemoroidy se vyvíjejí, je nutné včasné vyprázdnění střeva. Řada projímadel pro HS se nedoporučuje a použití této zeleniny má projímavý účinek..
 16. Antioxidanty ve formě vitamínů a minerálů pomáhají čistit tělo toxinů, zlepšují ochranné funkce.

Je červená řepa u hepatitidy B

Starostliví rodiče se nejčastěji bojí červeného stínu zeleniny a jejích projímavých vlastností. Barviva řepy je pro kojence bezpečná. Je povoleno konzumovat řepu kojící matce, pokud rodiče novorozence nemají individuální citlivost na látky obsažené v zelenině. Je důležité dodržovat opatření - i užitečný produkt může nepříznivě ovlivnit tělo.

Vzhledem k vlivu syrového plodu na tělo dítěte (i když není náchylný na alergie), musíte během kojení jíst řepu pouze po tepelném ošetření: snižuje se počet alergenů a snižuje se zátěž zažívacího systému. Současně se doporučuje dodržovat pravidla pro zavádění do stravy (diskutována níže) a spotřební normy. V rozumných mezích je povoleno konzumovat řepu během kojení, s mlékem dostává dítě spoustu užitečných složek.

Řepa může ovlivnit chuť a vůni mateřského mléka [1], změnit smyslové vlastnosti (podobně jako mrkev [2]).

Řepa v prvním měsíci

Nedoporučuje se, pokud má dítě sklon k alergiím. Odborníci na výživu také doporučuje vyloučit ji v případě nedostatečně vyvinutého trávicího systému matky.

Jak vstoupit do stravy

Specialisté GV vyvinuli řadu doporučení, jak správně zavést řepu do stravy. Tato pravidla jsou univerzální pro zavedení jakéhokoli nového produktu do nabídky mámy:

 1. Představte pouze jeden nový produkt. Jinak, pokud se objeví negativní reakce, nebude skutečný důvod pochopen..
 2. První porce by měla být minimální, do 50 g.
 3. Během 2-3 dnů sledujte reakci dítěte, pokud nejsou detekovány žádné reakce, můžete postupně zvýšit spotřebu na 120-150 g.
 4. Pokud tělo dítěte reagovalo negativně na nový produkt, provede se opakované podávání po 2-3 týdnech.

Kontraindikace

Přes množství užitečných vlastností má řepa řadu významných kontraindikací:

 1. Nedoporučuje se pro onemocnění jater, močového měchýře, ledvin a žaludku.
 2. Když je diabetes konzumován v omezeném množství.
 3. Kontraindikováno v případě individuální nesnášenlivosti, tendence k alergiím na složky plodu.

Jednoduché recepty pro kojící matky

Existuje mnoho produktů, které mohou kojit. Hlavní věc je správně je vložit do stravy. Doporučujeme používat vařenou řepu pro HS, vyhýbat se kořeněným kořením, majonéze (v případě gastrointestinálních potíží), omezit cibuli a česnek.

Borsch je vynikající první chod, který můžete jíst pro kojící matku. Kromě řepy zahrnuje i další užitečné produkty: mrkev, maso, zelenina. Doporučení pro vaření:

 1. Je lepší smažit zeleninu, nýbrž přejít a dusit malým množstvím slunečnicového oleje nebo oliv.
 2. Před jídlem můžete přidat zakysanou smetanu a posypat koprem..

Červená řepa kaviár

V této podobě lze řepu jíst jako svačinu nebo jako hlavní přílohu:

 1. Vařte 250 g zeleniny.
 2. Twist v mlýnku na maso.
 3. Do nádoby nalijte 25 ml olivového nebo slunečnicového oleje a jemně nasekanou cibuli v ní přelijte.
 4. Přidejte nakrájenou řepu, sůl a dušené maso.
 5. Před použitím posypte nastrouhanými ořechy..

Polévka z červené řepy

Červená řepa na oběd jako první chod je skvělou volbou v horkých dnech, protože se podává studená:

 1. Vařte řepu, brambory, vejce.
 2. Vařte vývar z libového masa.
 3. Kostky maso, vejce a zelenina. Pokud je dítě starší než dva měsíce, doporučuje se přidat čerstvé nakrájené okurky.
 4. Před použitím vložte lžičku na talíř s nízkotučnou zakysanou smetanou a posypte nasekaným koprem.

Pro kojící matku je lepší jíst produkty, z nichž mají prospěch nejen ona, ale i dítě. Řepa během kojení má příznivý účinek na matčino tělo, a pokud bude správně používána, budou také užitečná. Je důležité dodržovat pravidla pro uvedení nového produktu do nabídky a doporučené spotřeby.

Řepa červená

Ošetřující matky vždy zpochybňovaly přidání červeného ovoce a zeleniny do stravy. Řepa není výjimkou. Mladé matky se obávají, že řepa nepoškodí kojení a jak to ovlivní zdraví dítěte. Známe léčivé vlastnosti této zeleniny, pokusíme se zjistit, zda ji lze během kojení jíst.

Výhody a poškození řepy při kojení

Při zodpovězení otázky, zda je kojící matka možná řepou, zvažte doporučení týkající se použití této červené zeleniny. Hlavní důvody, které pochybují o použití řepy při kojení, jsou:

 1. Zelenina obsahuje vlákninu a pektin, jejichž projímavá vlastnost vede k problémům se žaludkem u dítěte.
 2. Při kojení je červená zelenina přísně zakázána..

Tyto pochybnosti však lze snadno rozptýlit, pokud:

 1. Projímadlo vlastnost řepy není přenášena přes mateřské mléko: zelenina ovlivňuje pohyb střeva osoby, která jí to. Plod je v těle tráven a metabolické produkty vstupují do krve a mateřského mléka.
 2. Červená řepa je hypoalergenní produkt, jehož použití pomáhá získat chybějící vitaminy a minerály. Vařená řepa během kojení má zvláštní význam. Bez vyvolání alergií, koliky a bolesti u kojenců mohou novorozenci se svými matkami posílit své zdraví. V tomto případě je stanovení GV a problémy s bříškem v takových případech extrémně vzácné.

Červená řepa s GV má několik výhod:

 • normalizuje trávení;
 • obsahuje přírodní antioxidanty s baktericidními vlastnostmi;
 • odstraňuje toxiny z těla;
 • posiluje imunitní systém;
 • díky obsahu železa je dobrá prevence anémie;
 • zvyšuje hladinu hemoglobinu;
 • obsahuje jód, kyselinu listovou, vitamíny E, C, PP, B;
 • obsažený hořčík pomáhá posílit činnost srdečního svalu a normalizuje krevní tlak;
 • řepa pro kojící matku - skvělý způsob, jak řešit problémy, jako je zácpa a hemoroidy.

Riziko možné alergie je u novorozenců, takže v prvním měsíci by se matky měly lépe vyhýbat konzumaci řepy. Je lepší začít ji zavádět do stravy ráno, abyste pozorovali reakci dítěte během dne. Tato kořenová plodina má tedy příznivý účinek na zdraví kojící matky, a tedy i na zdraví dítěte. V tomto případě nezapomeňte, že pro začátek bude stačit jíst malou porci 1krát týdně.

Kdy můžu jíst řepu s HS

Při zodpovězení otázky, zda řepa může být kojena, je nutné vzít v úvahu všechny nuance této zeleniny. Dokonce i v porodnicích jsou některé matky přivezeny na oběd s borščovou nebo řepnou polévkou. Ale jak bezpečné je to pro novorozence, mnoho žen to neví.

V prvním měsíci života kojenců funguje jejich trávicí systém nestabilně, v důsledku čehož je pro ně obtížné trávit jídlo. To vede k zácpě a kolice. Tento problém se můžete zbavit zahrnutím vařené řepy do stravy pro kojící matku.

Matky, které si nejsou jisty, zda je možné jíst řepu, by měly zeleninu zavádět postupně:

 • první den snězte malý kousek a počkejte na reakci dítěte během dne;
 • při nepřítomnosti vyrážky u novorozence může být množství spotřebovaného produktu zvýšeno (v případě alergie odmítněte zeleninu);
 • postupně, každý den, zvýšit používání této zeleniny.

Mnoho žen se obává o svou postavu a přemýšlí, zda je možné, aby matky během laktace zakořenily plodiny. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií (pouze 43 kcal na 100 g) tento produkt neovlivní ženskou postavu. Po vymýšlení odpovědi na otázku, je buryak možný pro kojící matku, musíte znát pravidla pro používání této zeleniny.

Podmínky použití

Hlavním doporučením, když ženy během kojení používají řepu, je jíst zeleninu, která není syrová, ale pouze po tepelném ošetření. Nedoporučuje se pít ani šťávu z červené řepy. Vědět, od kterého měsíce může být kořenová plodina zahrnuta do mateřské stravy, lze předejít zbytečným negativním důsledkům. Kojícím matkám se doporučuje jíst kořenové plodiny nejdříve 2-3 měsíce po narození dítěte. Zároveň musí být zelenina uvařena, protože v surové formě může způsobit infekci. Před použitím musí být zelenina dobře umytá. Nejlepší volbou je ovoce získané z vaší vlastní zahrady, neobsahující chemikálie ani konzervanty. Věnujte pozornost vzhledu zeleniny: musí být tvrdý na dotek, bez trhlin a jiných vad. Kořenová plodina by se měla jíst pravidelně, ale v malém množství. Maminka trpící cukrovkou se zelenině nedoporučuje kvůli vysokému obsahu uhlohydrátů. Rovněž není možné u žen trpících osteoporózou: plod blokuje normální absorpci vápníku v těle.

Recepty z červené řepy

Existuje mnoho receptů na nádobí z tohoto produktu. Může být použit jako součást jiných jídel a nezávisle na něm může být vařen, pečen nebo napařen. Tepelné zpracování vám umožní usnadnit proces asimilace kořenové plodiny v těle při zachování všech prospěšných vlastností. Během vaření byste neměli přidávat koření a přetížit jídlo. Namísto koření se doporučuje dát více zeleně (kopr a petržel, jako řepa, mají příznivý vliv na laktační proces). Je lepší sezonovat saláty z červené řepy olivovým nebo slunečnicovým olejem. Zvažte užitečné recepty na kořenovou zeleninu, které se doporučuje zahrnout do stravy kojící matky:

 1. Salát z červené řepy. Chcete-li jej uvařit, musíte nakrájenou zeleninu nakrájet na malé kostky. Poté přidejte do salátu červenou cibuli a červené řepy. Rozdrťte vlašské ořechy, přidejte lžíci lněného oleje. Sůl a mrholení citronovou šťávou.
 2. Boršč by neměl být tlustý. K jeho přípravě budete potřebovat tyto produkty: kousek hovězího masa, kořenovou zeleninu, brambory, bílé zelí, bobkové listy, sůl, cibuli, zelení. Maso se uvede do varu, poté se voda vypustí a přidá se čistá. Vařte vývar do měkka (1-1,5 hodiny). Veškerá zelenina se umyje, oloupá a poté naseká: řepa a mrkev - s brčkami, bramborami a cibulkou - v kostkách. Zelenina se přidává v tomto pořadí: kořenová zelenina, po 10 minutách brambory, mrkev a cibule. Poté, co se polévka začne vařit, přidejte nasekané zelí, bobkový list a byliny.
 3. Polévka z červené řepy. Esenciální produkty: hovězí maso, řepa, brambory, rostlinný olej, byliny a sůl. Kořenová plodina je předvařena, vývar je připraven. Oloupané a nakrájené brambory se přidají do kapaliny spolu s rostlinným olejem. Vařené maso je vyjmuto, nakrájeno na kousky a znovu hodeno do pánve. Zbývající zelenina a byliny se přidají do vývaru.
 4. Nápoj z červené řepy a mrkve se připravuje z řepy, mrkve, citronu a cukru. Za tímto účelem opláchněte zeleninu, zalijte vroucí vodou, očistěte a opláchněte vodou. Poté se mrkev a řepa rozemele na struhadlo a nalije se vařenou vodou. Výsledná hmota se zfiltruje, přidá se cukr a citronová šťáva se strouhanou kůrou.
 5. Červená řepa kaviár. Pro toto jídlo budete potřebovat přímo kořenovou zeleninu, rostlinný olej, citronovou šťávu, cukr a sůl. Vařená zelenina je rozemleta na struhadle, pak dušená v pánvi s rostlinným olejem. Na konci vaření musí být kaviár sůl, přidat cukr a citronovou šťávu.
 6. Plněné řepy. Kořenovou zeleninu můžete vařit lahodně a plnit ji rýží, tvarohem a jablky. Pro vytvoření jídla se zelenina a rýže vaří, dokud se nevaří. Poté se kořenová plodina očistí od jádra a naplní se předem připravenou náplní rýže, jablek s cukrem, bramborovou kaší, vejci a máslem. Namažte zakysanou smetanou a vložte do žáruvzdorné misky. Pečeme, dokud se nevaří. Základní produkty: řepa, jablka, rýže, vejce, zakysaná smetana, cukr, sůl, máslo.

Poté, co dítě dosáhne věku 3 měsíců, můžete pro změnu přidat do řepy další zeleninu. Hlavní věcí zároveň není použití rajčete a sledování reakce dítěte na konkrétní produkt.

Je červená řepa možná při kojení novorozence

Menu pro kojení je kontroverzní téma. Tipy a triky vás mohou zmást jejich nekonzistentností.

Během kojení jsou velmi často velmi užitečné a hodnotné ve svých složeních produkty. U některých z nich byl stav zakázaných zaveden zcela nezaslouženě. Řepa se svou jasně červenou barvou také často spadá do tohoto seznamu. Je možné použít řepu při kojení novorozence??

Obavy a nedorozumění kojící matky

Známou vlastností řepy je její projímavý účinek na organismus. Matka se proto obává, že jí zeleninový salát způsobí průjem u dítěte. To je chyba - koneckonců se nezměněné produkty nedostanou do mateřského mateřského mléka.

Ze stejného důvodu by se nemělo bát zvýšené koliky u dítěte, pokud maminka sní kus kořenové plodiny. Vlákno má účinek pouze ve střevech toho, kdo ho snědl. Do mateřského mléka vstupují pouze metabolické produkty..

Jasně červená barva červené řepy je také schopna vyděsit výskyt alergií. Je dobře známo, že veškerá zelenina a ovoce světlé barvy jsou potenciálně nebezpečné kvůli riziku alergických reakcí. Pokud jde o řepu, tento strach je zcela zbytečný. Je prokázáno, že barevné pigmenty, které jsou v něm obsaženy, jsou přírodní barviva, která jsou neškodná pro zdraví dítěte.

Jeho použití by samozřejmě mělo být omezeno nebo vyloučeno v případech individuální negativní reakce na dítě. Ale pokud je vše v pořádku, pak můžete do nabídky zahrnout tuto velmi běžnou a cenově dostupnou zeleninu. Ostatně řepa je díky své skromnosti užitečnější než drahé exotické ovoce. Svým složením je schopen obohatit se o vitamíny, a to jak tělo kojící ženy, tak i dítě.

Výhody pro matku a dítě - proč by měla být zahrnuta do stravy

Jedním z naléhavých a delikátních problémů po porodu jsou potíže s pohybem střev. Stehy na perineu nebo po řezu císařským řezem, hemoroidy - činí tento proces bolestivým a nepříjemným. Příznivý účinek zeleniny je, že:

 • velké množství vlákniny eliminuje fermentační procesy, absorbuje škodlivé látky, podporuje lepší čištění střev a hubnutí;
 • kyselina listová a vitaminy B, které jsou obsaženy v kořenové plodině, jsou velmi důležité pro správnou tvorbu nervového systému dítěte a pro matku nejsou o nic méně důležité. Po objevení dítěte je její nervový systém velmi zranitelný;
 • použití řepy pomáhá snižovat krevní tlak v důsledku hořčíku, který je jeho součástí, a také pomáhá snižovat cholesterol;
 • velké množství stopových prvků a vitamínů zvyšuje imunitní obranu ženy, která porodila.

Unikátní vlastností řepy je, že po tepelném zpracování neztrácí své prospěšné vlastnosti a zachovává všechny cenné vitamíny a minerály.

Kdy omezit - kontraindikace

Přes užitečné vlastnosti může zelenina v některých případech poškodit tělo kojící matky.

Červená kořenová zelenina může poškodit tělo:

 • čerstvá šťáva z červené řepy dráždí sliznici a způsobuje zhoršení zánětlivých onemocnění žaludku;
 • kyselina šťavelová v kompozici přispívá k tvorbě ledvinových kamenů;
 • velké procento sacharózy je při diabetu nepřijatelné;
 • řepa narušuje vstřebávání vápníku, což je velmi důležité pro kojící matku. Je lepší nekombinovat jeho použití s ​​produkty, které obsahují tento stopový prvek..

Stanovisko Dr. E. O. Komarovsky

Mnoho rodičů se ve svém jednání, které se týká zdraví dítěte, spoléhá na názor pediatra E.O. Komarovského.

Dr. Komarovsky obhajuje, aby krmení kojící matky bylo co nejrůznější. Je nutné odmítnout pouze bezpodmínečně nebezpečné a škodlivé produkty - alkohol, nikotin, uzená masa, další výrobky s mnoha přísadami a konzervačními prostředky.

Pokud matka nemá zdravotní problémy, které brání používání řepy, Komarovsky považuje za možné ji zavést do stravy ihned po porodu. Ale výhradně po tepelném zpracování.

Jak správně a chutně jíst během kojení

Stejně jako všechny nové produkty, musíte ji zavádět postupně, sledovat reakci dítěte. Je lepší jíst nový produkt ráno, takže v případě negativní reakce na něj dítě netrpí celou noc následky pití.

V prvních dvou týdnech po narození dítěte by mělo být menu s touto zeleninou diverzifikováno ve velmi minimálním množství, nejvýše 50 gramů denně. Je lepší jíst to každý den. Bude to stačit 2-3 krát týdně. Pokud po požití řepy v dobrém stavu dítěte nejsou pozorovány žádné negativní projevy, lze počet postupně zvyšovat. Od druhého měsíce života dítěte je povolená denní dávka 200g.

Pečená nebo vařená řepa může zpestřit jejich stravu. Je součástí mnoha chutných a zdravých jídel a je kombinován s dalšími produkty..

Salát se sýrovými a piniovými oříšky

 • vařená nebo pečená řepa;
 • sýry všeho druhu;
 • oranžový;
 • piniové oříšky;
 • listový salát;
 • rostlinný olej nebo balsamikový krém.

Nakrájená řepa, pomeranč a sýr se umístí do salátu na listech salátu. Posypeme piniovými oříšky smaženými na pánvi. Obléknuté rostlinným olejem nebo balsamicovým krémem.

Klasická červená řepa

 • vařená řepa;
 • brambory;
 • mrkev;
 • cibule cibule;
 • rostlinný olej;
 • rajčatová pasta;
 • zakysaná smetana;
 • zeleň.

Řepa se vaří ve slupce, chlazená, loupaná a nakrájená na kostky. Cibule, mrkev a rajčatová pasta jsou pasážovány v rostlinném oleji. Nasekané brambory se vaří ve vývaru nebo vodě a přidá se restovaná zelenina a řepa. Oblékané zakysanou smetanou a bylinkami.

Je možné jíst řepu při kojení dítěte?

Během kojení jsou matky nuceny opustit mnoho zdravých potravin, zejména červených, které u dítěte způsobují alergie. Je červená řepa zakázána? Jak řepa ovlivňuje tělo během kojení? Pojďme analyzovat všechny klady a zápory.

Výhody a kontraindikace řepy pro kojící matky

Řepa je velmi bohatá na vitamíny a minerály nezbytné pro člověka. Ale je možné jíst řepu vůbec s kojením? Ukazuje se, že neobsahuje žádné alergenní složky a bude přínosem pouze pro matku i dítě. Tento produkt podporuje obnovu oslabeného těla v poporodním období, doplňuje nedostatek vitamínů a minerálů, posiluje imunitní systém. Zlepšuje trávicí systém, čistí tělo toxinů, zlepšuje pleť. Někdy marně honíme drahé vitamíny, pokud může být v každém ročním období ve stravě kojící matky levný a cenově dostupný produkt, což je univerzální medicína.

 • Vysoký obsah vlákniny má projímavý účinek. Téměř všechny ženy po porodu musí mít zavedené střevní funkce a řepa to bude skvělou práci. Čistí střeva, chrání vás před zácpou, odstraňuje škodlivé látky z těla a vrátí gastrointestinální trakt zpět do normálu. To platí zejména pro ženy přibývající na váze po porodu. A co je nejdůležitější, laxativní účinek řepy neovlivňuje laktaci, ale pouze na zdraví mámy.
 • Pokles hemoglobinu není po porodu vzácným problémem. Železo pomáhá zbavit se anémie, slabosti a závratě.
 • Jód je hlavním regulátorem štítné žlázy, který pomáhá obnovovat hormony.
 • Hořčík normalizuje krevní tlak, srdeční frekvenci.
 • Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků, které žena dává svému dítěti ve velkém množství. Posiluje zuby a kosti.
 • O váš vzhled se postarají vitamíny skupiny A, B, E. Posiluje vlasy, zlepšuje stav pokožky, zlepšuje zrak, plní tělesné buňky kyslíkem, inhibuje stárnutí, normalizuje metabolismus.
 • Vitamin C podporuje imunitu, chrání před infekcemi, dodává sílu a energii.

U HB může být kontraindikací řepy onemocnění ledvin, diabetes mellitus nebo nesnášenlivost určité složky.

Je možné jíst řepu při kojení

Přínos karmínové zeleniny je nepochybně velký. Je možné jíst řepu během kojení? Beze strachu můžete říct, co potřebujete. Potřebné a užitečné látky kořenové plodiny se přenášejí na dítě s mateřským mlékem a laxativní účinek ovlivní pouze tělo matky a neovlivní mléko.

Důležité! Řepa může být pro kojící matku užitečná a bezpečná pouze po tepelném zpracování: vařené, pečené, dušené.

Odpovídáme na důležitou otázku: je možné jíst kojenou řepu při kojení.

Zázrakem tohoto produktu je, že hlavní prospěšné látky se během tepelného zpracování neztratí. Vařená řepa se dobře vstřebává, jemně ovlivňuje žaludek a střeva matky a nasycuje mléko vitamíny nezbytnými pro dítě.

Nejdůležitější opatrností při použití je opatření. Pro kojící matky bude zelenina přínosem pouze tehdy, bude-li používána rozumně. Barvivo v něm zůstává s jakoukoli metodou přípravy. Pokud do své stravy přidáváte řepu každý den, může mléko změnit barvu a způsobit alergii na dítě. Tento produkt musí být proto do potravin dodáván velmi pečlivě a dodržovat určitá pravidla.

Pravidla pro používání řepy u HS

Matky mají samozřejmě pochybnosti o dopadu tak kontroverzního produktu, jako je řepa, na kojení. Aby nedošlo k poškození dítěte, dodržujte osvědčené pravidlo - pomalu na lžičku.

Jak vstoupit do stravy

Odborníci si myslí, že jinak: od kterého měsíce můžete jíst řepu při kojení. Někteří doporučují zavedení od třetího měsíce krmení, zatímco druhé je povoleno začít od prvních dnů.

Pokud jsou vaše zdravotní ukazatele normální, dítě netrpí kolikou, nepoškodí břicho a cítí se normálně, řepa neublíží ani v prvních dnech po porodu.

Uvařte malou kořenovou zeleninu a zkuste jíst kousek bez soli. První dávka by neměla být vyšší než 50 gramů. Dále se podívejte na reakci dítěte. Pokud není vyrážka, bolest žaludku, stolice se nezměnila, pak se nepopírejte tak cenným produktem.

Další test proveďte za několik dní beze změny dávky. Pro začátečníky stačí 50 gramů jednou nebo dvakrát týdně, abyste získali co největší užitek..

Kolik může kojící matka jíst??

Pokud dítě dokonale vnímá tento produkt během prvních týdnů, můžete jeho množství zvýšit vždy o 20 gramů. Výsledkem je, že během kojení můžete denně jíst 150-200 gramů řepy, a to i měsíc po narození dítěte..

Důležité! Není třeba jíst řepu denně. Velmi silný červený pigment může barvit mléko, jeho chuť se stane červenou řepou, která nemusí dítě potěšit, a v nejhorším případě může vyvolat alergickou reakci.

Do své stravy přidávejte řepu a pokrmy z ní jen jednou nebo dvakrát týdně. Po třech až čtyřech měsících můžete jíst více, až čtyřikrát týdně.

V tom případě nemůžete jíst?

Je možné během kojení jíst řepu syrovou? Rozhodně ne. Syrová zelenina obsahuje mnoho škodlivých mikroorganismů, které se mohou dostat do těla dítěte, což způsobuje trávení a střeva. Po šesti měsících krmení můžete zkusit jíst syrovou řepu. Je však lepší riskovat a opustit tento podnik, než přestanete kojit.

V jaké formě může být řepa kojící matkou?

Při kojení se doporučuje pouze vařená řepa. V závislosti na vašich preferencích ji můžete jíst jen vařené, nastrouhané nebo nakrájené na kousky. Lze kombinovat s dalšími produkty, které jsou prospěšné pro kojící matku. Pečeme v troubě nebo v páře.

Tato zelenina vás nikdy neobtěžuje, protože s ní můžete vařit tolik různých pokrmů, výživných a stravy. Neváhejte jej kombinovat s masem, zeleninou, sušeným ovocem, ořechy, tvarohem a sýrem..

Pravidla vaření

Při kojení v prvním i druhém chodu můžete jíst řepu. Je důležité sledovat ostatní ingredience, které přidáte..

 • Měli byste být opatrní s feferonkami, česnekem, cibulí a kořenitým kořením. Je lepší se těmto sloučeninám úplně vyhnout..
 • Je vhodné ochutnat jídla majonézou a tukovou zakysanou smetanou. Kyselý jogurt, nízkotučné smetany a olivový olej jsou k tomu dobré..
 • Zeleninu dobře vařte, dokud se nevaří, takže v polotovaru nezůstanou žádné škodlivé sloučeniny.

Je možné ošetřovat matku boršč

Začněte zkusit boršč trochu poté, co jste již vyzkoušeli účinek vařené kořenové plodiny. Pokud dítě nic neobtěžuje, může se boršec jíst v malých porcích několikrát týdně.

Může kojící šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je dobrá pro člověka jako celek, ale během kojení je ženám zakázána. Ke zdravému pití se vrátíte, až bude vaše dítě starší.

Recepty z červené řepy

Zvažte nejjednodušší a nejdostupnější recepty pro řepné pokrmy, které lze měnit, doplňovat a experimentovat se součástmi.

Saláty

Klasický salát s řepou je považován za vinaigrette. Ale váš oblíbený salát může být ten, o kterém si myslíte. Například se sýrem a sušeným ovocem:

 • Kostkou vařenou řepu a sýr přidejte sušené meruňky, rozinky a vlašské ořechy, předem namočené v horké vodě. Dochuťte nízkotučnou zakysanou smetanou nebo smetanou.

Nebo masový salát:

 • Vařte drůbeží maso nakrájené na kostky, také nakrájejte vařenou mrkev a vejce. Můžete přidat rozinky a ořechy. Můžete plnit jogurtem bez přísad nebo nízkotučného krému.

Červená řepa Stew

Nejjednodušší způsob je nastrouhnout řepu, sůl, cukr a nechat mírně smažit na pánvi v rostlinném oleji. Získejte kaviár z červené řepy. Ale tam si můžete nechat cuket, mrkev, brambory nebo jinou zeleninu podle svého vkusu a dostanete vynikající zeleninový guláš.

Plněné řepy

Chutná a plněná řepa vypadá lahodně a luxusně. K tomu nakrájejte na polovinu nakrájenou zeleninu, naplňte ji mletým masem, nalijte zakysanou smetanu a vložte do trouby na 15–20 minut..

Jako mleté ​​maso lze použít rýži s rozinkami, jablky, vejcem nebo tvarohem..

Polévka z červené řepy

K přípravě jednoho z nejlepších prvních kurzů červené řepy budete potřebovat hovězí maso, brambory, zeleninu z červených kořenů a některé zelené.

Masový vývar je třeba uvařit, brambory do vývaru promíchat, maso nakrájet na plátky a přidat nastrouhaný již uvařený kaše pár minut před tím, než bude připraven. Ozdobte zelení a odkapejte lžičku zakysané smetany.

Nechte naše doporučení, aby vám pomohla, ale sami si vytvořte vlastní stravu. Dodržujte obecný stav vašeho dítěte a v souladu s tím budete moci určit množství a dobu uvedení produktu na trh, hlavní věc je dodržovat opatření. Doufáme, že všechny vaše obavy ohledně řepy pominuli, oceníte veškeré bohatství karmínové zeleniny a stane se skutečným favoritem vašeho stolu..

Vařené, pečené, v červené řepě - v jaké formě je červená řepa s HS

Snad nejvíce podceňovanou zeleninou jsou řepa. Koneckonců, jen málo lidí ji používá denně ve své stravě. A postoj lidí k této kořenové plodině je dvojznačný. Někdo to netoleruje, pro někoho je to běžná neomylná zelenina. Nicméně ani jeden nový rok není úplný bez tradičního sledě pod kožichem..

Všichni víme, že řepa je vynikající přírodní barvivo. Díky bohatému jasnému kaštanovému pigmentu byla kořenová plodina nechtěně připsána nebezpečným produktům způsobujícím alergii. U mladých matek je spuštěno „pravidlo semaforu“ ​​a otázkou na programu je, zda je řepa přijatelná pro kojení. Koneckonců, všechny nedostatky ve stravě vyvolávají alergickou reakci u dítěte nebo naštvaný trávicí systém.

Může řepa pro kojící matky

Jedná se o jedinečnou zeleninu. Jeho hlavní vlastností je, že si i po ošetření parou zachovává všechny cenné vitaminy a minerály a zůstává stejně užitečný jako v surové formě. Což je velmi důležité pro kojící matku. A kromě toho se světlý pigment, který byl podroben tepelnému ošetření, stává pro novorozence bezpečný. Proto je jíst řepu během kojení nejen možné, ale také nezbytné.

Navzdory svému poněkud nevšednímu vzhledu je to jen skladiště zdraví. Koneckonců, při správném skladování se všechny cenné látky a stopové prvky ukládají v nezměněné podobě. Zde jsou výhody řepy pro kojení:

 • Obsahuje dostatečné množství železa, které se podílí na tvorbě krve a pomáhá matce rychle se zotavit a po porodu zesílit.
 • Přítomnost kyseliny listové je nezbytná pro normální fungování ženského nervového systému.
 • Tato zelenina obsahuje jód, který zajišťuje normální fungování štítné žlázy, která je odpovědná za stav hormonálního pozadí těla.
 • Je přítomen tryptofan, který stejně jako čokoláda pomáhá vyrovnat se s depresí a slezinou..
 • Můžete jíst řepu kojící matce a nestarat se o její vzhled, protože její obsah kalorií je pouze 40 Kcal.
 • Dokonale doplňuje nedostatek fosforu, vápníku, draslíku a hořčíku, jedná se především o zdravé zuby, silné kosti a nehty, krásné vlasy.
 • Zdroj vitamínů, jako jsou vitamíny C, PP, E, B. Poskytují matce dobrou imunitu, silný nervový systém a správnou hladinu cholesterolu v krvi..
 • Maminky během krmení mohou jíst řepu jako profylaxi zácpy. Jeho pektin a vláknina mají mírný projímavý účinek na střeva a odstraňují všechny toxiny a toxiny..

Kdy a jak ji zavést do stravy

Jak jsme již pochopili, není kontraindikováno zavádění řepy během laktace do vaší stravy. Někteří dětští lékaři se domnívají, že pokud je dítě s matkou zdravé, je možné si ji dovolit jíst během kojení v prvním měsíci. Koneckonců, všechny živiny, vitamíny a minerály pomohou rychlejší regeneraci po porodu. Jiní odborníci se domnívají, že by se nakonec řepa měla zadržovat nejméně po dobu 2 měsíců. Je to kvůli stále nepřizpůsobenému tělu novorozence novým podmínkám. A také se skutečností, že alergenicita této kořenové plodiny není vysoká, ale je.

Nejprve musíte jíst nejvýše jednu polévkovou lžíci strouhané zeleniny nebo pár malých kousků bez obvazu a soli. Sledujte, jak dítě reaguje. Pokud vše proběhlo hladce, můžete příště zvýšit porci o 20 gramů a sezonovat např. Zakysanou smetanou nebo máslem.

Pokud se obáváte, že dítě bude mít průjem, pak není důvod k obavám. Řepná řepa nic neublíží, má projímavý účinek pouze na matčino tělo. Pouze ve velmi ojedinělých případech mohou drobky mít problémy s bříškem, ale je pravděpodobnější, že se jedná o individuální rys těla.

Jak vařit řepu při kojení

Kojící matky mohou jíst řepu, pouze před použitím je lepší ji vařit. Syrové, protože je množství hrubé vlákniny v těle špatně absorbováno, a proto mohou mít ženy problémy s gastrointestinálním traktem a slinivkou břišní. Vařené nebo pečené má mírnější účinek na střeva

Uvádění vařené řepy do vaší stravy během kojení je povoleno v jakékoli formě. Stačí ho otřít na struhadlo a sníst s trochou soli a přidat rostlinný olej. Lze zahrnout do jiných pokrmů. Například vařit řepnou polévku. Nebo si udělejte neuvěřitelně lahodný salát z červené řepy s švestkami, ořechy, strouhaným sýrem a zakysanou smetanou.

Každodenní používání řepy během kojení se však nedoporučuje. Přesto je v něm barvící pigment přítomný a při častém používání se hromadí v matčině těle. Ve vzácných případech to může následně u dítěte vyvolat alergii..

V jakých případech je kontraindikován

Toto je jediná kořenová plodina, ve které jasný pigment nezpůsobuje mámě potíže při konzumaci červené zeleniny. Červená řepa je alergen, pouze pokud je pozorována individuální nesnášenlivost tohoto produktu. A pokud se u dítěte přesto projevila alergická reakce na řepu, stačí ji dočasně vyloučit. Možná, že tělo dítěte ještě není připraveno k jídlu zeleniny.

Mamkám se doporučuje vyloučit řepu ze stravy, pokud:

 • predispozice k hypotenzi (snižuje tlak);
 • s cukrovkou (hodně přírodního cukru);
 • máma trpí urolitiázou (obsahuje kyselinu šťavelovou);
 • existuje predispozice k rozvoji osteoporózy (ovlivňuje vstřebávání vápníku).

Pokud během kojení chcete diverzifikovat své menu bez poškození dítěte, začněte řepou. Ačkoli zelenina vypadá hladce, je nutné být ve stravě.

Je možné kojit řepu při kojení a jak ji správně zavést do stravy

Přečtěte si také:

Kojení: základní tipy pro kojící matku

Mohu jít na sport při kojení a na jaký sport si vybrat?

Může hrozny kojit, výhody a poškození

Ahoj znovu, moji drazí čtenáři! Navrhuji dnes diskutovat o výživě kojících matek. Myslím, že mnozí z vás slyšeli, že během laktace jsou červená jídla zakázána, že? Ale tady je kolaps, a to i v nemocnici hned po narození dítěte pro první přinést boršč! A tady je otázka: je možné řepu s kojením nebo ne?

Sám si pamatuji menu nemocnice. Neřekl bych, že je to dietní. A boršč byl také nabídnut mně. Má zákaz červených výrobků své výjimky? Pojďme to pochopit!

1. Výhody červené kořenové zeleniny

Řepa sama o sobě je docela cenný produkt..

Zpočátku bych chtěl učinit rezervaci, že obsahuje spoustu užitečných vlastností, mezi které patří:

 • vitamíny C, E a PP;
 • železo a jod;
 • kyselina listová;
 • celulóza.

Tato kořenová plodina má pouze příznivý účinek na tělo matky, a tedy na zdraví novorozence. Červená řepa normalizuje trávení, odstraňuje toxiny z těla.

Kromě toho si mladé matky dobře uvědomují, že po narození je problém se stolicí. Praskliny a slzy vyvolávají bolest při vyprazdňování. Červená řepa příznivě ovlivňuje proces defekace ženy při porodu. Proto v nemocnici od prvních dnů žena přináší boršč na oběd!

2. Co je škodlivé řepy během kojení

Mladé matky jsou zvyklé hledat „úlovek“ ve všem. Opravdu, červený produkt, a je to možné? Opravdu nepoškodí novorozence??

Jak se ukázalo, neexistují žádné kontraindikace pro použití této kořenové plodiny. Samozřejmě, pokud nezohledníte individuální nesnášenlivost produktu. Pokud jste alergičtí na řepu nebo po jídle dítěte se objevila vyrážka - tuto zeleninu zlikvidujte. Žádné další zákazy.

3. Jak zavést řepu do vaší každodenní stravy

Předpokládá se, že jakýkoli nový produkt, který by mladá matka měla vstoupit postupně do svého menu. Kromě toho je základním pravidlem poporodní stravy to, že červená výživa se nepřidává do každodenní stravy, dokud dítě nedosáhne čtyř měsíců..

Naštěstí toto pravidlo nemá nic společného s řepou. Tento produkt je výjimkou z pravidla, takže jej můžete začít jíst již od prvních měsíců života vašeho novorozence..

Pokud se však bojíte reakce těla dítěte na nový produkt, můžete ho zavést postupně:

 1. první den snězte malý kousek řepy a počkejte alespoň na jeden den na reakci dítěte;
 2. pokud dítě nemá vyrážku - zvyšte množství přípravku (pokud byla zaznamenána alergická reakce - řepu vyhoďte);
 3. postupně zvyšujte množství řepy.

Řepa má obvykle pozitivní vliv na celkový stav matky a dítěte, proto se nestojí za obavu. A tato zelenina se na obrázku neodráží - kalorický obsah řepy je pouze 43 kcal na 100 gramů.

4. Vařená nebo surová řepa

Přišli jsme na to, že řepa není při kojení kontraindikována. Existují však určité nuance, které by měla vědět každá mladá matka..

Řepa se nejlépe používá vařená. Faktem je, že surová řepa může (kvůli nesprávnému skladování) obsahovat bakterie a viry a tepelné zpracování je zaměřeno na jejich zničení. Současně kořenová plodina neztrácí své prospěšné vlastnosti..

Navíc se jedná o vařenou řepu, která je tělem nejlépe trávena (dospělí i děti).

Na internetu však najdete úplně jiné recenze: ženy doporučují k použití surovou řepu. Tvrdí, že tepelné zpracování „ruší“ všechny výhody kořenové plodiny. Toto riziko bych neriskoval. I když, jak se říká, kolik lidí - tolik názorů.

5. Jaká jídla z červené řepy mohu jíst během kojení?

Ve skutečnosti můžete jíst jakékoli jídlo pomocí řepy, je důležité si uvědomit, že je bezpečné během kojení pouze při vaření!

Začali jsme diskutovat o tomto produktu s borščem, takže pokud je počet řep v boršči relativně malý, můžete jej zahrnout do své stravy. Mladé matky na fórech sdílejí všechny druhy receptů, které nejsou během laktace ženě zakázány. Většina z nich však tvrdí, že je nejlepší použít vařenou řepu jako další složku v salátu oblečeném z nerafinovaného oleje..

V každém případě, pokud máte nějaké dotazy, může žena v porodu vyhledat radu pediatrického pediatra, který jí dá nezbytná doporučení týkající se výživy a poporodní stravy.

V tomto videu se můžete seznámit s obecnými pravidly výživy během kojení:

V této poznámce navrhuji rozloučit se, ale ne na dlouho. Pokud vám byl tento článek užitečný, doporučte jej přátelům ke čtení. A přihlaste se k odběru mých aktualizací, musím vám něco říct. Ahoj!

Červená řepa pro kojení: užitečné vlastnosti a recepty

Řepa je zdravá zelenina, která se často používá k očistě těla. Odstraňuje škodlivé toxiny, zmírňuje bolest a zánět. Pokud má kojící matka zácpu, řepa bude v této nemoci vynikajícím pomocníkem. Kromě toho vám malé množství kalorií umožňuje jíst produkt beze strachu z nadváhy..

Řepa je však pro matku velmi opatrná, protože obsahuje alergen a má agresivní účinek. Přebytečná řepa v těle povede k alergii a kolice u dítěte.

Proto může řepa používat kojící matka v malém množství a za určitých podmínek.

Vlastnosti červené řepy

 • Odstraňuje zažívací problémy kojící matky;
 • Čistí střeva a odstraňuje škodlivé látky z těla;
 • Stabilizuje játra a ledviny;
 • Normalizuje činnost štítné žlázy;
 • Rozvíjí a posiluje kostru;
 • Zvyšuje tlak;
 • Podporuje normální hematopoézu;
 • Posiluje tělo a pomáhá při anémii.

Užitečné prvky

Vitaminy a makroživinyAkce na těle
Vitamin AZachovává zrakovou ostrost, obnovuje, zlepšuje a posiluje strukturu pokožky a vlasů, zpomaluje stárnutí
Vitamin B1Odstraňuje přebytečné tuky z těla, normalizuje trávení a pomáhá při stresu
Vitamin B2Spaluje cukr a zajišťuje normální metabolismus, pomáhá při loupání kůže a dodává kyslíku buňkám těla
Vitamin B5Posiluje tělo a bojuje proti celulitidě, rychle obnovuje tělo
Vitamin B6Zabraňuje svědění kůže a nervovým poruchám, stabilizuje množství cholesterolu v krvi
Vitamin B9Podporuje pracovní kapacitu těla a zlepšuje duševní stav, zlepšuje imunitu
Vitamín CVytváří a posiluje imunitní systém, zlepšuje náladu, pomáhá při slabosti a depresi, dodává sílu a energii, chrání před nachlazením a viry
Vitamin E„Ženský“ vitamin normalizuje hormonální hladiny a obnovuje tělo po porodu
VápníkPosiluje zuby a kosti, zajišťuje normální koagulaci krve, snižuje hladinu cholesterolu v krvi
DraslíkReguluje krevní tlak, stimuluje mozkovou aktivitu a normalizuje funkce svalů, pomáhá při alergiích
HořčíkZmírňuje stres a pomáhá při křečích, normalizuje srdeční frekvenci, vytváří zubní a kostní sklovinu
SodíkReguluje krevní tlak a podporuje normální srdeční rytmus, zvyšuje tělesnou výdrž
FosforPodílí se na výměně energie, zlepšuje paměť a funkce mozku, posiluje zuby a kosti
SíraBojuje proti škodlivým bakteriím, zpomaluje proces stárnutí, podporuje noriální trávení potravin
ChlórOdstraňuje otoky, zlepšuje funkci jater a stimuluje chuť k jídlu, odbourává tuky

Pravidla pro používání řepy u hepatitidy B

 • Do výživy kojící matky můžete zavést řepu nejdříve tři měsíce po porodu;
 • Začněte s malým kouskem a po dobu dvou dnů sledujte blaho dítěte. Pokud nedojde k žádné negativní reakci, můžete bezpečně jíst zeleninu;
 • Pokud máte alergie nebo zažívací potíže, pak se zelenina na nějakou dobu nedoporučuje. Můžete to zkusit znovu za měsíc;
 • Jíst řepu během kojení lze vařit, pečit nebo dusit. Syrová zelenina má agresivní účinek na dítě a někdy způsobuje infekci. Syrová řepa může být konzumována nejdříve šest měsíců po narození dítěte;
 • Před vařením a jídlem si pečlivě vyberte zeleninu a opláchněte. Pokud budou z vlastní zahrady. Budete tedy mít jistotu, že produkt neobsahuje nebezpečné konzervační látky a chemikálie;
 • Řepa se nedoporučuje pro matky s diabetem a osteoporózou;
 • Používejte produkt pravidelně, ale v malém množství. Překročení standardů povede k otravě.!

Recepty z červené řepy

Vařená řepa s kojením je nejlepší volbou, která bude vyhovovat kojící matce. Tepelné ošetření usnadňuje proces asimilace v těle a přitom neztrácí prospěšné vlastnosti.

Je však nepravděpodobné, že někdo bude jíst jen vařenou řepu. Pojďme zjistit, co lze pomocí této zeleniny vařit.

Pečená řepa s ořechy a švestkami

Budete potřebovat surovou řepu, švestky a vlašské ořechy nebo mandle. Loupejte a nakrájejte řepu na kroužky. Zabalte do fólie a střídejte ingredience řepy, švestek, ořechů. Používáte-li vlašské ořechy, nejprve produkt brouste. Pečte po dobu 10-15 minut, zkontrolujte připravenost vidličkou nebo párátkem.

Salát z červené řepy

K vaření si vezměte sýr, sušené meruňky, vlašské ořechy a řepu. Vařte řepu a nakrájejte na malé kostky se sýrem. Přidejte ořechy a sušené meruňky. Mimochodem, sušené meruňky a jiné sušené ovoce jsou během laktace velmi užitečné a výživné. Ořechy nejprve namočte do horké vody. Salát lze lehce osolit a ochutit krémem s nízkým obsahem tuku.

Salát z červené řepy

K masu používejte libové kuře nebo krůty. Maso uvaříme a nakrájíme na kostky. Řezejte také vařenou řepu, vařená vejce a mrkev. Přidejte namočené vlašské ořechy a rozinky. Masový salát můžete plnit beztukovými švestkami nebo jogurtem bez přísad.

Buďte opatrní s vejci, nejíst více než jedno vařené vejce denně, s maximální dávkou dva za týden. Křepelčí vejce jsou považována za bezpečnější a výživnější. Jaká vejce k jídlu kojící máma, čtěte zde.

Plněné řepy

Vařte rýži a rozinky. Pro omáčku si vezměte lžíci nemletého krému, lžičku cukru a půl lžičky másla. Vařte řepu a odstraňte jádro a dovnitř přidejte smíšenou rýži s rozinkami.

Nalijte omáčku a pečte 15-20 minut při teplotě 180 stupňů. Neobvyklý a užitečný recept diverzifikuje menu během kojení a stane se vynikajícím druhým chodem.

Červená řepa kaviár

Chcete-li připravit takové jídlo, musíte vařenou řepu otřít na jemném struhadle. Na pánvi nalijte na pánvi polévkovou lžíci rostlinného oleje, půl lžičky citronové šťávy. Přidejte trochu soli a cukru, vařte 15-20 minut.

Squashový kaviár bude také chutné a zdravé jídlo. Cuketa je nejbezpečnější zelenina pro kojení, kterou lze konzumovat v prvních týdnech po porodu. Cuketa je navíc skutečným zdrojem vitamínů a energie.!

Polévka z červené řepy

K vaření vezměte 300 gramů hovězího masa, jednu vařenou řepu a dva brambory. Vařte hovězí vývar. Brambory nakrájíme na proužky a odešlete vařit ve vývaru. Můžete přidat lžíci olivového nebo slunečnicového oleje.

Nakrájenou řepu nakrájejte a přidejte pět minut před vařením. Připravené maso jemně nasekejte a přidejte do připraveného vývaru. Vařené hovězí maso lze také použít jako doplněk hlavního jídla v bramborové kaši.

Do červené řepy můžete přidat trochu zelené a nízkotučné zakysané smetany. Mimochodem, petržel a kopr dokonale stimulují kojení. Ale buďte opatrní, protože zeleň u kojenců někdy způsobuje alergie.

Články O Neplodnosti