Hlavní Neplodnost

Antibiotika a těhotenství. Seznam schválených léků

Po pozitivním těhotenském testu začnou v ženském těle prudké změny. Některé z nich, pokud jste to nevěděli, vážně zasáhly imunitní systém, vedou k infekcím. To znamená jednu věc - další lék! Včetně antibiotik.

Nedávná studie ve Spojených státech mezi více než 13 tisíci ženami v různých stádiích těhotenství ukázala, že přibližně 30% z nich je léčeno antibiotiky nejméně jednou během celých devíti měsíců. Nejčastěji se používají ve čtvrtém měsíci.

Samozřejmě ne všechna antibiotika jsou stejně užitečná. Mnohé mohou vést k vrozeným vadám a malformacím u dítěte. A co by měla nastávající matka dělat v takové situaci: riskovat, nebo se s nimi vůbec nezacházet, riskovat ještě víc? Nebojte se - ne všechno je tak černé a bílé a existují bezpečné možnosti. Zvažte, která antibiotika lze brát během těhotenství a kterým se nejlépe vyhnete..

Kdy brát antibiotika během těhotenství

Virové infekce by neměly být léčeny antibiotiky ze dvou důvodů:

  Nepomáhají proti virům;

Vyvíjí se odolnost (imunita) na antibiotika. Příště, když je droga skutečně potřebná, nemusí fungovat..

Dobrou zprávou je, že většina virů (jako jsou viry SARS) zabije vaše tělo sami.

Bakteriální infekce

Mezi běžné bakteriální infekce v těhotenství patří nemoci močových cest a streptokokové infekce skupiny B. V tomto případě by se měla používat antibiotika - to je v podstatě jediný způsob, jak se s nimi vypořádat. Musí být přijata, navzdory možnému riziku pro dítě. Proč?

Kamal Badzhai, MD, specialista na reprodukční zdraví v Jacobi Medical Center, poznamenává, že odmítnutí léčby je potenciálně nebezpečnější, protože hrozí vážným vývojovým postižením. Streptokoky skupiny B jsou nebezpečné v tom, že mohou u kojenců vyvolat spoustu vážných chorob:

Je bezpečné brát antibiotika těhotným ženám vůbec

"Deštníkový termín" antibiotikum "vždy děsí mé pacienty vážně," říká Dr. Badzhay. - Je třeba věnovat přiměřenou péči, ale antibiotika jsou důležitou součástí klinické terapie. V každém případě lékař pečlivě vybere, který lék je pro vás vhodný a který je zcela vyloučen. Navíc na trhu nyní existuje velké množství drog. “.

V současné době jsou tedy antibiotika klasifikována podle stupně rizika pro těhotné ženy. Ve Spojených státech to provádí Food and Drug Administration (USA FDA), která rozdělila všechna antibiotika do pěti kategorií: A, B, C, D a X.

Léky kategorie A jsou považovány za naprosto bezpečné, kategorie X je úplný zákaz kvůli výjimečnému riziku pro plod..

Antibiotika z kategorie X jsou nebezpečná s vrozenými a vrozenými vadami. Mezi nimi:

anencefalie (deformace lebky neslučitelná se životem);

atresie choana (obstrukce nosního průchodu);

kýlová brána jícnu;

vrozené srdeční vady;

rozštěp patra (rozštěp patra).

Podobné léky jsou také schopny vyvolat potrat v jakékoli fázi těhotenství s nekontrolovaným užíváním..

Aby byl lék certifikován v kategorii A, vyžaduje se poměrně velké množství klinických údajů a dlouhodobé sledování zdravotního stavu pacienta..

Kategorie B, například Augmentin, je také obvykle bezpečná pro těhotné ženy. Toto antibiotikum se používá pro celou řadu bakteriálních infekcí: sinusitida, pneumonie, bronchitida - všechny jsou mimořádně nebezpečné pro zdraví nenarozeného dítěte s nedostatečnou léčbou. Proto jsou zde rizika opodstatněná.

Penicilinová antibiotika se nejčastěji používají během těhotenství. Bylo zjištěno, že také nejsou spojeny se zvýšeným rizikem alespoň 30 nejběžnějších vrozených chorob..

Při testování nových léků je však poměrně významný problém: etické standardy a stávající zákony neumožňují jejich testování na těhotné ženy. Proto některé léky z kategorie B mohou mít negativní účinky na plod, které v současné době nejsou oficiálně potvrzeny. "Lékař by měl předepsat takové léky, pouze pokud výhody pro zotavení daleko převáží možná rizika pro plod a matku," řekl Alexander Fuchs, vedoucí oddělení porodnictví a gynekologie, Queens Hospital Center.

Je penicilin bezpečný během těhotenství?

Mnoho antibiotik, jako je penicilin, bylo použito po celá desetiletí. Obecně je během těhotenství jedním z nejbezpečnějších léků. Během této doby se však objevily bakteriální kmeny odolné vůči nim, které vyžadují, aby lékaři předepisovali účinnější léky.

A zde začíná bezpečnost ovlivňovat mnoho různých faktorů, nejen aktivní složka: dávka, délka léčby, dávkování, frekvence podávání atd..

Například antibiotika ze skupiny sulfonamidů (Septrin, Bactrim-Forte) jsou spojena s trojnásobným zvýšením rizika hypoplasie levého srdce. Celková frekvence tohoto onemocnění je 1 případ na 4 200 novorozenců. Proto se při užívání sulfonamidů riziko zvyšuje na 1 případ na 1400 novorozenců.

Obecně lze jakékoli antibiotikum rozdělit na bezpečné a nebezpečné (nedoporučuje se) pro použití během těhotenství.

POZNÁMKA: Níže jsou uvedeny pouze příklady nejběžnějších léků. Toto není úplný seznam.!

Bezpečná antibiotika během těhotenství, seznam

Existuje poměrně omezená skupina antibiotik, která jsou během těhotenství považována za zcela bezpečná:

Povolená a zakázaná antibiotika během těhotenství

Užívání většiny léků, zejména antibiotik, je během těhotenství vysoce nežádoucí. Protože mnoho z nich je schopno vstoupit do plodu přes placentu, což negativně ovlivňuje jeho vývoj a růst. Někdy však existují situace, kdy užívání léků, zejména antibiotik, je prostě zásadní.

Užívání některých antibiotik během těhotenství je přísně kontraindikováno, protože může způsobit poruchy vývoje plodu. Je obzvláště nebezpečné brát je v raných stadiích těhotenství (první trimestr), když jsou položeny všechny systémy a orgány budoucího dítěte..

Těhotenství významně oslabuje imunitu ženy, což způsobuje zhoršení stávajících chronických chorob a vede k nejzávažnějšímu průběhu mnoha nemocí, což nutí lékaře předepisovat antimikrobiální látky. V některých případech je musí žena brát téměř všech 9 měsíců (chronická pyelonefritida).

Antibiotika během těhotenství jsou předepisována pouze lékařem a podle přísných indikací.

Zakázaná antibiotika

 • Tetracyklin, doxycyklin. Mohou proniknout plotem přes placentu, kde se hromadí v pupenech a kostech zubů a narušují mineralizaci. Také negativně ovlivňují játra..
 • Phloxal, Nolitsin, Abactal, Ciprolet, Ciprofloxacin. V průběhu studií bylo zjištěno, že tato antibiotika poškozují klouby plodu. Studie na zvířatech.
 • Clarithromycin (Klabaks, Klacid, Fromilide). Toxický.
 • Midecamycin, roxithromycin (Rulid, Macropen). Toxický pro plod. U těhotných žen nebyly provedeny žádné testy.
 • Aminoglykosidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin). Mohou projít placentou, mají negativní vliv na vnitřní ucho a ledviny a mohou u dítěte způsobit hluchotu.
 • Furazidin (Furagin, Furamag), Nifuroxazid (Enterofuril, Ersefuril). Antibiotika mají škodlivé účinky na nenarozené dítě.
 • Chloramfenikol (syntetomycin, chloramfenikol). Proniká fetálním tělem placentou ve vysoké koncentraci, což způsobuje narušení vývoje kostní dřeně a buněčného dělení. Obzvláště nebezpečné je užívání těchto léků v pozdním těhotenství.
 • Dioxidin (Dichinoxid). Toto antibiotikum je během těhotenství zakázáno kvůli toxickým a mutagenním účinkům na plod u zvířete.
 • Co-trimoxazol (Biseptol, Groseptol, Bactrim). Proniká plodem ve vysokých koncentracích placentou, což má negativní vliv na jeho vývoj.
 • Trimethoprim. Zpomaluje růst plodu, zvyšuje riziko srdečních vad a vrozených malformací.

Platí v extrémních případech

 • Azithromycin (Sumamed, Hemomycin, Zi-faktor, Zitrolid). Tato antibiotika se používají pouze jako poslední možnost, například s chlamydiální infekcí během těhotenství.
 • Nitrofurantoin (furadonin). Může být použit pouze ve druhém trimestru těhotenství.
 • Metronidazol (Flagil, Klion, Metrogil, Trichopolum). Je zakázáno užívat v prvním trimestru, protože to může vyvolat vývoj vad končetin, mozku a genitálií plodu. Použití těchto antibiotik ve druhém a třetím trimestru je přijatelné, ale pouze ve zvláště extrémních případech.
 • Gentamicin. Je povoleno použít pouze ze zdravotních důvodů a v přesně vypočtené dávce. Při předávkování antibiotikem je rýže narozením dítěte hluchá.

Bezpečný

Zvažte, jaká antibiotika lze během těhotenství užívat:

 • Penicilin a jeho analogy (Amoxiclav, Amoxicillin, Ampicillin). Mohou projít placentární bariérou, ale nemají škodlivý účinek na plod. Vylučuje se zrychlenou rychlostí ledvinami.
 • Cefalexin, Cefazolin, Cefepim, Cefixime (Suprax), Ceftriaxon, Cefotaxime, Cefuroxim, Cefoperazon, Ceftazidime. Projděte placentární bariérou v malé koncentraci. Žádné nepříznivé účinky na plod.
 • Erythromycin, Spiramycin (Rovamycin), Josamycin (Vilprafen). Pronikněte placentou v nízkých koncentracích, aniž byste způsobili vrozené vady nebo abnormality ve vývoji plodu..

Absolutně jakékoli antimikrobiální lék je účinná látka, takže ji nelze užívat bez konzultace s lékařem. Pokud během užívání antibiotika dojde k nepříjemným pocitům nebo viditelným vedlejším účinkům, měli byste je okamžitě zastavit a navštívit lékaře.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství

Každá budoucí maminka musí vědět, že antibiotika během těhotenství mohou způsobit nenapravitelné poškození dítěte, pokud budou přijata bez lékařského předpisu..

Tyto léky mohou ovlivnit proces porodu dítěte následujícím způsobem:

 • léky pronikají placentou;
 • mají embryotoxický účinek: ovlivňují sluchový nerv, ovlivňují pokládání zubů, funkci ledvin;
 • schopen způsobit patologický vývoj dítěte.

Bez konzultace s lékařem můžete ublížit dítěti

To je důvod, proč pouze lékař musí rozhodnout, která antibiotika mohou být použita, aby nedošlo k problémům během těhotenství. Tyto léky mohou ovlivnit pouze viry, bakterie a další patogeny, takže nejsou předepisovány na běžnou chřipku nebo nachlazení..

Kromě toho mohou být během těhotenství dívky léčeny antibiotiky pouze ve 2. a 3. trimestru. V tomto období nemají schválená léčiva škodlivý účinek na plod..

Existuje mnoho nemocí, kdy je nezbytným opatřením antibiotika během těhotenství. Tyto zahrnují.

 1. Chlamydia.
 2. Tuberkulóza.
 3. Popáleniny, hnisavé rány.
 4. Angina.
 5. Hnisavá bronchitida.
 6. Zápal plic.
 7. Pyelonefritida.

Většina antibiotik schválených pro použití během těhotenství je pro dítě bezpečná. Nezapínejte užívání těchto léků, protože pokud se onemocnění neléčí, může to nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Jak již bylo zmíněno, chřipka, ARVI a ARI nejsou léčeny. Tyto léky nejsou vhodné pro snižování horečky nebo léčení rozrušení střev, ale mohou působit na různé bakterie, které jsou pro tělo nebezpečné. Přečtěte si také recenze o Doctor Moma během těhotenství a proč je Actovegin předepisován těhotným ženám.

Existují schválené léky

Antibiotika se vyrábějí ve formě tablet, roztoků, které se podávají injekcemi. Ty jsou co nejbezpečnější a nejúčinnější, protože nejsou absorbovány v žaludku. Proto během těhotenství musíte vědět, která antibiotika lze brát a která ne. Zkusme na to přijít.

Povolené drogy

V 1. trimestru těhotenství je používání antibiotik extrémně nežádoucí. Měl by je předepisovat pouze lékař v nouzových podmínkách.

Žena někdy bere drogy v prvních dnech po početí, kdy je vajíčko oplodněno, a poté začíná implantace vajíčka. Nastávající matka ještě nedochází k podezření na její stav, proto terapii nezastaví. Obecně se není čeho bát.

Je nutné vzít hCG k identifikaci možného narušení dynamiky procesu, provést několik ultrazvukových studií a konzultovat se svým lékařem.

Při těhotenství ve 3. trimestru lékař předepisuje antibiotika, pokud se bez nich neobejdete. Dítě je již vytvořeno a je chráněno silnou placentární bariérou.

Navzdory tomu byste neměli předepisovat léky pro sebe a samoléčit. To může být nebezpečné, protože pouze lékař ví, jaké dávky by měly být použity k léčbě určitého onemocnění u nastávajících matek.

Podívejme se, jaká antibiotika jsou možná během těhotenství, kdy a proč jsou předepisována.

TrimetrTitulPročprůměrná cena
2-3AmoxiclavLéčba cystitidyAsi 300 rublů
2CeftriaxonJe předepsán pro infekce kůže, zažívacího traktu, dýchacích cest, urogenitálního systému.Asi 50 rublů
2-3VilprafenJe indikován pro urogenitální infekční choroby.Asi 600 rublů
2-3CefazolinK léčbě infekcí močového systému, kůže, kostního systému, kloubů, osteomyelitidy, pneumonieAsi 60 rublů
2-3AmoxicilinPředepsáno pro lymfadenitidu, pyelonefritidu, pneumonii, bronchitidu, sinusitiduAsi 65 rublů
2-3AmpicilinJe předepsán k léčbě pyelonefritidyAsi 25 rublů

Doporučuje se pro urogenitální infekční choroby

Jaké prostředky by se neměly brát

Musíte přesně vědět, jak mohou antibiotika ovlivnit těhotenství. Nejedná se o ohroženou matku, nýbrž o své dítě, protože účinné látky léku pronikají placentou do krevního oběhu plodu a mají negativní vliv na v současnosti rostoucí orgán. Existuje seznam antibiotik, která jsou během těhotenství přísně zakázána..

 1. Doxycyklin a tetracyklin jsou schopné procházet placentou. Také se hromadí v zubních zárodcích a kostech plodu a narušují mineralizaci.
 2. Fluorochinolony (phloxal, abactal, nolicin, ciprolet, ciprofloxacin) jsou zakázány. Poškozují klouby plodu.
 3. Klarithromycin (clubax, formilid, clacid), známý svými toxickými účinky, je nebezpečný. Podobný účinek má roxithromycin, midecamycin (rulide, macropen).
 4. Aminoglizoidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin) mohou způsobovat komplikace v ledvinách, vnitřním uchu dítěte, až do hluchoty.
 5. Nifuroxazid (enterofuril, ercefuril), furazidin (furagin, furamag) jsou známy svými potenciálně škodlivými účinky..
 6. Chloramfenikol (olazol, syntetomycin, chloramfenikol) je přísně zakázán. Vysoká koncentrace rychle prochází placentou, po které narušuje proces dělení krevních buněk, negativně ovlivňuje kostní dřeň plodu.
 7. Přestože se antioxidant používá k dezinfekci ran, je během porodu zakázán..
 8. Co-trimoxazol (groseptol, bactrim, biseptol) se skládá z trimethoprimu a sulfamethoxazolu. Pronikají placentou ve vysokých koncentracích, zpomalují růst plodu a zvyšují riziko srdečních vad a možných malformací.

Plánování dítěte po léčbě

Těhotenství po antibiotikach může probíhat docela bezpečně. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

 1. Počkejte nějakou dobu.
 2. Dokončete vyšetření celého těla.
 3. Poraďte se s lékařem.

Lékaři doporučují léčbu chronických onemocnění před plánováním početí. Je nutné podstoupit lékovou terapii nejen pro nastávající matku, ale také pro otce. Abyste se zbavili některých bolestí, musíte vzít silnou dávku drog. Není čeho se obávat. Hlavní věc je vědět, kolik měsíců po užití antibiotik si můžete naplánovat těhotenství.

Konzultace s několika odborníky

Reproduktologové se domnívají, že k početí by mělo dojít nejméně 2 měsíce po léčbě. Pokud byla terapie předepsána manželovi, je možné naplánovat těhotenství přibližně 3 měsíce po užití antibiotik.

Faktem je, že antibakteriální látky mohou negativně ovlivnit stav spermií. Kvůli porušení jejich struktury a struktury může dojít k embryonálnímu vývoji s porušením. Změněné spermie musí opustit tělo, a to trvá asi 3 měsíce.

Současně některé léky neovlivňují spermie, proto je nutná konzultace s reproduktologem. Pokud je to možné, mělo by těhotenství po užívání antibiotik pokračovat bez předepisování léků. Pouze v případě potřeby.

Nebojte se, že těhotenský test může být po užití antibiotik nepravdivý. Testovací proužek je schopen reagovat pouze na hladinu hormonu CG a antibakteriální látky nemohou ovlivnit hormonální pozadí. Test může být mylný, pokud je gestační věk po použití antibiotika příliš malý nebo je citlivost testovacího proužku nízká.

Způsoby, jak udržet zdraví

Abyste zabránili užívání antibiotik v časných a pozdních stádiích těhotenství, musíte si udržet své zdraví, abyste se vyhnuli různým onemocněním.

Doporučení výživy.

 1. Musí mít každé ráno snídani. Snídaně by měla být vydatná a měla by zahrnovat mléčné výrobky: tvaroh, mléko, fermentované pečené mléko.
 2. Není třeba se přejídat.
 3. Jezte, stejně jako vaše tělo potřebuje dostatek.
 4. Vyhněte se spoustě těstovin a cukru..
 5. Zkuste také nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, minimalizovat množství spotřebované soli, smažené, uzené jídlo.

Pijte alespoň dva litry vody denně, ale nepijte jídlo s vodou. Nejlepší je pít tekutinu mezi jídly.

Přes ložisko dítěte musí tělo neustále pracovat. Pokud svaly nefungují, začnou oslabovat a zhroutit se. Kromě toho cvičení odstraní z těla jedy a toxiny a pokožka funguje jako druh čističe: škodlivé látky se vylučují potem.

Pro nastávající matky existuje zvláštní cvičení. Poraďte se s lékařem a začněte pravidelně trénovat.

Je velmi důležité věnovat pozornost procházkám na čerstvém vzduchu. Tělo by mělo přijímat co nejvíce kyslíku. Pokud je to možné, projděte se v lese, v parku, vydejte se na večerní procházky před spaním.

Pokud to finanční prostředky umožňují, pronajměte si letní dům a strávte tam co nejvíce času. To by byla perfektní volba..

Nepřetěžujte a nepřetěžujte své tělo, abyste se svého lékaře zeptali, zda během těhotenství můžete pít různá antibiotika.

Pokud jste unavení, musíte si dát přestávku. Nejezděte své tělo k vyčerpání a stresu. Musíte správně sestavit svou každodenní rutinu. Je nutné spát nejméně 7-8 hodin denně. Postel by měla být pohodlná a prádlo čisté a vysoce kvalitní. Nejlepší je v určitých časech jít spát..

Ano, během těhotenství můžete pít některá antibiotika, ale stojí za to, pokud se jejich použití vyhnete prevencí různých chorob. Zjistěte také pravdu, proč je přípravek Hofitol předepsán během těhotenství a Lizobakt ve 2. trimestru těhotenství.

O autorovi: Olga Borovikova

Antibiotika během těhotenství

Lékařské odborné články

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika kontraindikována během těhotenství

V období porodu dítěte je lepší opustit jakékoli léky, zejména antibiotika, a užívat je pouze v nezbytných případech. Existují léky, které díky svým vlastnostem mohou mít kromě léčby nastávající matky také negativní dopad na vyvíjející se dítě. Názvy těchto léků by měly být známy a neměly by se používat.

 • tetracyklinová řada (má toxický účinek na embryo, může se akumulovat v kostním systému dítěte). Taková léčiva zahrnují doxycyklin, morfcyklin a ve skutečnosti tetracyklin.
 • fluoroquinolone series (léky této skupiny nebyly klinicky testovány na jejich účinek na vyvíjející se plod, proto je jejich použití riskantní). Ofloxacin, ciprofloxacin, nadifloxacin, pefloxacin lze mezi těmito látkami nazvat nejoblíbenější..
 • chloramfenikolová řada (může vyvolat vývoj určitých typů anémie a zhoršené tvorby krve).
 • nitrofuranová řada (furadonin, furazolidon). U dítěte může způsobit hemolytickou anémii a methemoglobinemii.
 • quinoxalinová řada (experimentálně prokázané embryotoxické účinky, které nepříznivě ovlivňují embryo a mohou poškodit plod). Taková léčiva zahrnují dioxidin..
 • sulfonamidová řada (kontraindikovaná v těhotenství). Jsou to drogy Biseptolum, Bactrim, Oriprim, Trixazol, Novotrimed, Oribact, Bactrizolum..

Povolená antibiotika během těhotenství

Během těhotenství by měla žena omezit užívání drog, kdykoli je to možné. Nastávající léky, nastávající matka riskuje nejen své zdraví, ale především zdraví svého dítěte. Existují však situace, kdy je nutné léky. Nejčastěji je nutné užívat antibakteriální látky. Je možné používat antibiotika během těhotenství? Tato otázka vyžaduje velmi pečlivý a kompetentní přístup. Zkusme na to přijít..

Je možné používat antibiotika během těhotenství?

Antibakteriální léčiva se používají k léčbě bakteriálních infekcí. Je třeba si uvědomit, že tyto prostředky neovlivňují viry, nejsou léky proti bolesti a antipyretika. Kromě toho antibiotika nejsou vůbec neškodnými léky, které mají mnoho kontraindikací a mohou mít mnoho vedlejších účinků. Můžete je tedy užívat pouze podle pokynů lékaře.

Je zvláště důležité si to pamatovat pro ženu během těhotenství. Tělo nastávající matky během tohoto období je více oslabené a bezbranné proti různým infekcím. Kromě skutečnosti, že žena v této době často zhoršuje chronická onemocnění, stává se bezbrannou proti mnoha nachlazením, infekčním onemocněním. A často existují situace, kdy je nemožné to udělat bez lékařského ošetření. Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná pro léčbu akutní pyelonefritidy, těžkého bolestí v krku, bronchitidy, pneumonie, těžkých střevních infekcí, hnisavých ran, popálenin. Kromě toho jsou antibiotika během těhotenství předepisována pro závažné infekční komplikace, jako je otrava krve, sepse. Ženy někdy trpí specifickými chorobami, při nichž jsou antibiotika jednoduše potřebná. Jedná se zejména o brucelózu (infekční onemocnění přenášené ze zvířat na člověka), boreliózu přenášenou klíšťaty (infekční onemocnění přenášené klíšťaty) a další choroby.

Účinek antibakteriálních léků

Antibiotika během těhotenství mají kromě terapeutického účinku mnoho negativních vedlejších účinků. Zaprvé negativně ovlivňují lidské játra, normální mikroflóru těla, významně snižují imunitu. Pro budoucí matku to může mít velmi závažné důsledky..

Účinek na plod do značné míry závisí na gestačním věku ženy.

 • Antibiotika v časném těhotenství jsou zvláště nebezpečná pro zdraví budoucího muže. Během tohoto období dochází k snášení a tvorbě tkání a orgánů plodu. Současně mateřská placenta ještě není připravena chránit dítě před pronikáním drog a jejich škodlivými účinky. Proto je většina antibiotik v časném těhotenství kontraindikována.
 • Ve druhém trimestru jsou již vytvořeny hlavní tkáně a orgány plodu. Ve fázi formace jsou mozek dítěte a genitálie. Budou se vyvíjet až do narození dítěte. Některá antibiotika jsou povolena během těhotenství druhého trimestru..
 • Ve třetím trimestru jsou povolena antibiotika mnohem širšího spektra.

V každém případě by však předpokladem užívání antibiotik během těhotenství mělo být jmenování léku lékařem. Pouze zkušený odborník si může správně zvolit antibakteriální látku, její dávkování, délku trvání léčby.

Při vývoji nejmenších vedlejších účinků by nastávající matka měla naléhavě konzultovat lékaře.

Druhy antibiotik

Všechna antibakteriální léčiva lze rozdělit do tří skupin:

 1. antibiotika, která jsou během těhotenství absolutně kontraindikována;
 2. antibiotika, která mohou těhotné ženy užívat opatrně;
 3. antibiotika, která mohou být použita během těhotenství pod dohledem lékaře.

Antibiotika během těhotenství: v jakých případech lze použít

Je těžké si představit náš život bez použití antibakteriálních léků. Pomáhají bojovat proti virům a bakteriím, které díky vlastnostem moderního života ovlivňují lidské tělo. Těhotné ženy jsou zvláště náchylné k nemocem. Jejich tělo je oslabené, imunitní systém je vyčerpán, zatímco fyzická zátěž na orgány se zvyšuje. Pro tyto ženy je obtížné bojovat s touto chorobou, protože je nesmírně nežádoucí používat antibiotika během těhotenství. Pokud neexistuje žádný jiný způsob, musíte použít ty léky, které jsou předepsány výhradně lékařem. Samoléčení může situaci zhoršit a nepříznivě ovlivnit vývoj plodu..

Citlivost na antibakteriální léky

Moderní medicína rozlišuje následující typy antibiotik:

 1. se širokým spektrem působení (zaměřeným na ničení různých skupin mikrobů);
 2. ty, které ničí pouze bakterie určitého typu.

Těhotenství nelze nazvat časem, kdy můžete experimentovat na svém zdraví. Přivedení nemoci do kritického stavu je však nepřijatelné. Mnoho žen se obává kašle během těhotenství a nastávající matka to okamžitě spojí s chřipkou nebo SARS. Žena začne panikařit, že bude muset brát antibiotika. Ale tato léčiva nejsou účinná pro tato virová onemocnění..

Antibakteriální léky mohou užívat nastávající matky. Jsou předepisovány na základě výsledků jejích analýz a pouze v případě, že je v nich detekován původce choroby. Lékař musí stanovit citlivost ženského těla na určité antibiotikum a také účinek léku na plod. Teprve po tomto předepsaném ošetření je předepsáno. Mnoho nastávajících matek si myslí, že citlivost na antibakteriální léky bude nižší, pokud snížíte dávku léku. Menší dávka však nebude schopna ničit bakterie, které se v těle množí. Snížení dávky
vede k tomu, že patogeny
přizpůsobuje se léku.

Jaká antibiotika lze brát během těhotenství?

Mnoho nastávajících matek se zajímá o otázku: jaká antibiotika jsou možná během těhotenství? Seznam povolených antibakteriálních léků je uveden níže, ale jak bezpečné by nebyly, je vhodné se poradit s lékařem před jejich použitím.

Během porodu můžete být léčeni:

 1. penicilin;
 2. jakékoli cefalosporiny;
 3. spiramycin;
 4. erythromycin;
 5. vilprafenom.

Řada penicilinů je považována za nejbezpečnější pro nastávající matku a dítě.

Cefalosporiny, které žádným způsobem neovlivňují zdraví plodu, se předepisují, když bakteriální infekce, ke které dochází u těhotné ženy, nelze léčit penicilinovými léky.

Když lékař předepíše léčbu spiramycinem, vilprafenem nebo erythromycinem, nemusí se nastávající matka obávat - takové léky nezpůsobují vrozené malformace plodu.

Jaká antibiotika by neměla být užívána během těhotenství?

Věnujte pozornost antibiotikům, která by neměla být užívána během těhotenství. Během porodu nemůžete být léčeni:

 1. tetracyklin;
 2. ciprofloxacin;
 3. klaritromycin;
 4. Biseptolum;
 5. abactal;
 6. bactrin;
 7. doxycyklin;
 8. Groseptol;
 9. ciprolet;
 10. nolicin;
 11. clubax;
 12. chloramfenikol;
 13. phloxal;
 14. celou skupinu aminoglykosidů;
 15. Fromilide;
 16. klacidom.

Použití tetracyklinů a doxycyklinů vede k tomu, že plod narušuje mineralizaci kostí a zubů, je pozorováno poškození jater.

K poškození kloubů dítěte dochází, pokud se nastávající matka obrací k lékům, jako jsou ciprolet, phloxal, ciprofloxacin, nolycin, abactal.

Pokud je během těhotenství žena předepsána bactrim, groseptol nebo biseptol, vývoj dítěte se zpomalí, začne se vyvíjet onemocnění srdce a začnou se vyvíjet další mutace plodu.

K intoxikaci dítěte dojde, pokud se nastávající matka změní na klacid, clubax, klaritromycin, fromilid.

Antibiotika během těhotenství ze skupiny aminoglykosidů mohou způsobit vývoj patologie plodu ve vývoji vnitřního ucha.

Použití chloramfenikolu budoucí matkou způsobuje poškození kostní dřeně dítěte a vede k narušení hematopoetické funkce.

Vlastnosti používání určitých typů antibiotik během těhotenství

Antibakteriální léky, které lze považovat za relativně bezpečné pro použití během těhotenství, jsou:

 1. zyrolid;
 2. sumamed.

Tyto léky jsou předepsány, pokud je chlamydie detekována u těhotné ženy. Nebyl žádný negativní účinek těchto léků na plod, ale je lepší je nahradit jinými antibiotiky, pokud je to možné.

Během období porodu musíte být opatrní:

 1. nitrofurantoin;
 2. furadonin.

Tyto léky se nesmí užívat až do 14. týdne těhotenství a od 27. týdne. Pokud nastávající matka v období od 15. týdne těhotenství do 26. týdne trpí zánětem močového měchýře, lékař může tyto léky předepsat.

Antibiotikum povolené pro těhotné ženy v období 15-40 týdnů těhotenství je gentamicin. Předepisuje se k léčbě těch stavů, které jsou klasifikovány jako život ohrožující. Maminka užívání tohoto léku může ovlivnit sluch dítěte..

Během období porodu dítěte může být pokračující nemoc doprovázena různou mírou bolesti za předpokladu, že nastávající matka je nemocná. V tomto případě, stejně jako během všech 9 měsíců, je ne-spa během těhotenství nezbytnou drogou pro ženu.

Během lékařských studií řady antibiotik se jejich bezpečnost během těhotenství nepotvrzuje. Je známo pouze to, že jsou toxické. Taková léčiva zahrnují nifuroxazid, roxithromycin, furazidin, midecamycin a další antibakteriální léčiva.

Jakákoli antibiotika v časných stádiích těhotenství (i ta, která jsou povolena pro nastávající matky) by měla být užívána s opatrností. Jinak je pravděpodobnost, že plod trpí.

Těhotenství po užití antibakteriálních léků

Často se vyskytují případy, kdy žena bere antibiotika a neví, co má pod srdcem. Pokud se o tom stále dozvěděla, musíte okamžitě zastavit průběh užívání drog. Příštích několik týdnů pomůže pochopit, jak antibiotická léčba během těhotenství ovlivnila vývoj plodu. Pokud léky neměly čas na něj jednat, nemůžete se bát vývoje dítěte.

Když se plánuje těhotenství, nemělo by se bát, že některé faktory způsobí zastavení vývoje plodu. V tomto případě není žena předepsána antibakteriální a další léky, které jsou schopny poškodit dítě. Ale vitamín E je při plánování těhotenství nepostradatelným lékem.

Pokud těhotenství pokračovalo v nevědomosti ženy, která užívala drogy z antibakteriální řady, mohou být důsledky takové nepozornosti žalostné. Je možné, že se vývoj plodu zastaví, a to je ve většině případů plné potratů.

Těhotenství po antibiotikach vyžaduje neustálý lékařský dohled. Speciální studie mohou odhalit stav plodu a zabránit potratu. Žena, která užila antibiotika v raných fázích těhotenství, bude muset tvrdě pracovat, aby zachránila své dítě a v budoucnu uslyšela jeho první výkřik..

Je nemožné nezodpovědně a nekontrolovaně souvisí se sexuálním životem. Pokud je žena těhotná a neví o tom, ale bere antibiotika, zabije plod, čímž se připravuje o možnost stát se matkou.

Těhotenství by mělo být vždy naplánováno. To umožní lékaři předepsat antibiotika v případě onemocnění těhotné ženy, což umožní nastávající matce zlepšit její zdraví bez poškození dítěte.

Jaká antibiotika lze brát během těhotenství

Co jsou antibiotika

Antibiotika jsou léčiva přírodního nebo polosyntetického původu, která ničí nebo inhibují růst mikroorganismů. Jejich vlastnosti byly objeveny britským bakteriologem Alexandrem Flemingem v roce 1928, který upozornil na vlastnosti obyčejné formy Penicillium ničit patogenní bakterie. Později bylo možné izolovat penicilin v jeho čisté formě a během druhé světové války antibiotika zachránila obrovské množství lidských životů. Objev antibiotických vlastností nepochybně významně přispěl ke zvýšení lidské životnosti.

Jak antibiotika ovlivňují těhotenství

Mohu pít antibiotika během těhotenství? Těhotenství je obtížné období v ženském životě, během kterého se výrazně zvyšuje zatížení celého těla. Antibiotika zvyšují toto zatížení orgánů, jako jsou játra a ledviny, protože mnoho z nich je toxických.

Nastávající matky by také měly pamatovat na to, že když antibiotika vstoupí do lidského těla, nerozdělí bakterie na „špatné“ a „dobré“, takže rána je nejen škodlivá, ale také prospěšná. Výsledkem je, že v důsledku porušení střevní mikroflóry často dochází k bolesti břicha, nevolnosti a průjmu. Ženy často kvůli narušení mikroflóry vagíny čelí tak nepříjemnému jevu, jako je drozd. To vše neovlivňuje imunitu tím nejlepším způsobem a pro koho, bez ohledu na to, jak je těhotná žena, je důležité být v období porodu zdravý.

Nejnebezpečnější je použití antibiotik v prvním trimestru těhotenství, protože se vytvářejí základní systémy plodu a ochrana placenty dosud nevstoupila v platnost. Negativní účinek antibiotik v tomto období je nejsilnější. Nelze-li se antibiotické léčbě vyhnout, lékař se snaží odložit příjem až do poloviny těhotenství, ledaže by samozřejmě hrozilo ohrožení života a zdraví nastávající matky.

V jakých případech můžete bez antibiotik

Je důležité si uvědomit, že antibiotika jsou při boji s viry zbytečná. Nepomáhají při léčbě akutních respiračních virových infekcí, chřipky, střevních virových infekcí ani anestetizujících a antipyretických léků.

Antibiotika schválená v těhotenství

Navzdory všem vedlejším účinkům a kontraindikacím existují situace, kdy není možné, aby nastávající matka zabránila užívání antibiotik. Například je stanovena diagnóza pyelonefritidy a antibiotická léčba je pro ženu životně důležitá. V takových případech si lékař zvolí menší zlo.

Přijatelné skupiny antibiotik během těhotenství:

 • peniciliny (amoxicilin, amoxiclav + kyselina klavulanová) - placenta prochází tímto antibiotikem, ale nezpůsobuje znatelné poškození plodu. Obchodní název přípravků: Amoxicilin, Amosin, Flemoxin Solutab, Hiconcil, Amoxiclav;
 • cefalosporiny (v současné době se široce používá pouze cefixim) - placenta prochází těmito léky v extrémně nízkých koncentracích a nebyl zaznamenán žádný negativní účinek na plod. Obchodní název přípravků: Pantsef, Suprax, Ceforal Solutab;
 • makrolidy: (erytromycin) - povoleno během těhotenství. Obchodní název léčiva: erytromycin; (azithromycin) - používá se velmi pečlivě během těhotenství. Obchodní název léčiv: Azithromycin, Azitral, Azitrox, Azicide, Zetamax, Zi-factor retard, Zitrolid, Zitrolid forte, Sumamed, Sumamed forte, Hemomycin, Ekomed.
Články O Neplodnosti