Hlavní Analýzy

Může žena kojit při zvýšené teplotě?

Pediatrové doporučují dát dítěti prsu na vyžádání. Nicméně řada okolností může mamince bránit v dodržování doporučení. Někdy žena onemocní a začne pochybovat o tom, zda je možné kojit při vysoké teplotě.

Důvody teploty

Samotná hypotermie je jen příznakem nějaké nemoci. Přesnou příčinu může určit pouze lékař. Pokud se provádějí laboratorní testy, aby se zjistilo, zda je možné kojit, pokud se teplota zvýší, je u ženy nejčastěji diagnostikována:

 1. Zánět po porodu. Pokud matka pociťuje bolest břicha, která je doprovázena teplotou subfebrilu (až do 38%), jsou pravděpodobně poporodní komplikace. Nejzávažnější patologií je endometritida. Může to mít negativní důsledky. Proto byste při nejmenším podezření na zánětlivý proces měli vyhledat lékaře.
 2. Viry. V chladném období jsou běžné akutní respirační virové infekce různé závažnosti. Mohou být rozpoznány prudkým zvýšením teploty na 38,5 - 39,5 stupně, výtok z nosu. Často se vyskytují příznaky, jako jsou bolesti těla, bolesti hlavy, „zlomený“ celkový stav.
 3. Stagnace mléka. Laktostáza a mastitida jsou závažné problémy, které vyžadují okamžitou léčbu. Vyskytují se nejčastěji v důsledku přebytečného mléka nebo nesprávně organizovaného krmení. Pokud jsou na bradavkách pozorovány hluboké trhliny, může se připojit houbová nebo bakteriální infekce. Hlavní příznaky laktostázy: silný otok mléčné žlázy, bolest (zpočátku to nemusí být), zarudnutí, mírné zvýšení teploty.
 4. Intoxikace těla. Častěji kvůli otravě jídlem, doprovázené nevolností, silnou bolestí břicha, průjmem. Lze pozorovat vysoké hodnoty (nad 39 stupňů).
 5. Stres. Kardinální změna životního stylu může ženu srazit natolik, že si všimne častého neočekávaného zvýšení teploty.
 6. Ovulace. Mýty o tom, že tento proces je nemožný, zatímco se GW děje, jsou odborníky dlouho rozptýleny. K ovulaci dochází již v prvním měsíci po narození dítěte. Současně je pozorována změna bazální teploty - stoupá mírně nad 37 stupňů.
 7. Chronická onemocnění: cystitida, angína, pyelonefritida atd..

Kojící matky by měly věnovat pozornost stavu žil. Během porodu jsou často žilní stěny zapáleny, což může způsobit tromboflebitidu.

Je možné během nemoci krmit dítě?

Pediaři doporučují kojení pro téměř jakoukoli příčinu hypertermie. Výhody jsou vysvětleny těmito faktory:

 • bez pravidelného vyprazdňování prsu dítětem se může lakostáza zhoršovat, protože je nemožné se vyjádřit až do poslední kapky;
 • během nemoci tělo matky tvoří protilátky, které pronikají do mateřského mléka a poté do těla dítěte.

Jakmile maminčin horečka dosáhne 38 stupňů, musí být svrhnuta antipyretikem. Ženy s kojením mohou používat paracetamol a ibuprofen ve formě tablet nebo čípků..

Pokud je hypertermie způsobena virovou infekcí, je indikován hojný nápoj ke zmírnění stavu, rychlé zotavení. Při silném stresu by první maminka měla udělat odpočinek, uklidnit se. Pak se její zdraví postupně stane normální.

Případy selhání prsu

Můžete pokračovat v kojení, pouze pokud žena vyloučila léčiva, která jsou kontraindikována u hepatitidy B. Zastavení laktace se doporučuje z následujících důvodů:

 • bolest na hrudi (zejména pokud je vysoká horečka);
 • závažná onemocnění vnitřních orgánů;
 • máma je bakteriální (což zahrnuje léčbu antibiotiky).

Kontraindikace hepatitidy B jsou matky, jako jsou:

Léčba

Protože hypertermie je způsobena řadou nemocí, existuje několik způsobů, jak ji léčit. Hlavní věc je mít na paměti, že stav drobků závisí na zdraví kojící matky, takže jakákoli terapie je přijatelná pouze po konzultaci s lékařem.

Lidové léky

Léčba přírodními metodami „babičky“ má smysl, pokud je zvýšení teploty způsobeno:

 1. Virová infekce. Pro ošetření je indikován hojný nápoj čisté vody. Užitečné a efektivní bylinné čaje, infuze. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C jsou indikovány nápoje s malinami, citronem, rybízem a dalšími plody. Pro zmírnění bolesti uvnitř nosohltanu se doporučuje teplé mléko, ale nemá smysl pít ze suchého kašle. Chcete-li chránit dítě před alergiemi na bobule, měli byste zkusit nový čaj postupně a nezapomenout sledovat stav drobků. Pro kojící matku je vhodné nosit gázový obvaz, aby bylo dítě co nejvíce chráněno před infekcí..
 2. Stresem. Pomůže ticho, mír a studená komprese. Textilie pro ni může být navlhčena v roztoku octa s vodou.

Oba případy zahrnují zachování klidového stavu postele. Pokud existuje asistent, například blízký příbuzný, který bude dítě sledovat.

Běžným způsobem, jak rychle snížit teplotu, je stírání. K tomuto účelu použijte vodku nebo ocet, zředěný vodou (poměr 30: 70) a také měkkou přírodní látku. Nejprve je vhodné si otřít lokty, kolena, chodidla a podpaží. Pokud není pozorován žádný účinek, můžete své tělo zcela navlhčit. Potom si lehněte bez přikrývky, aby se kapalina volně vypařovala..

Úspěšně srazí teplotu klystýru odvarem lékárny heřmánku. Suché listy (4 lžíce L.) Nalijte 250 ml vroucí vody. Poté se infuze zfiltruje, zředí se vodou (100 ml infuze na 100 ml vody) a vytvoří se klystýr.

Léky

V současné době WHO jmenuje pouze 2 účinné antipyretické látky, které jsou přijatelné pro hepatitidu B: ibuprofen a paracetamol.

Ibuprofen zmírňuje bolest, neutralizuje zánět, snižuje teplotu. Je předepsán pro infekční onemocnění dýchacích cest, neuralgické a jiné odchylky. Nejvyšší koncentrace v krvi je pozorována po několika hodinách po užití léčiva obsahujícího ibuprofen. Proto nemá smysl očekávat rychlý pokles teploty, k maximálnímu účinku dochází nejméně po hodině. Pro kojení je maximální bezpečná dávka 800 mg denně..

Po předávkování jsou pozorovány následující nežádoucí účinky:

 • nevolnost;
 • alergické reakce;
 • závrať.

Běžné léky obsahující ibuprofen: Ibuprom, Ibufen, Nurofen.

Lék je vhodné užít ihned po příštím krmení, aby se příště snížila koncentrace látky.

Přípravky obsahující paracetamol nejsou o nic méně populární, často se vyskytují v truhlicích domácí medicíny. Mají mírný protizánětlivý účinek, často je předepisují lékaři spolu s analginem (což je kontraindikováno u kojících žen). Maximální antipyretický účinek nastane do 40 minut po podání. Při laktaci je přípustné užívat maximálně 4 tablety denně, přesnou dávku však může předepsat pouze lékař.

Protože paracetamol přechází do mateřského mléka, má toxický účinek na játra dítěte. Abyste snížili rizika, nemůžete pít takové léky déle než 5 dnů. Chcete-li vyloučit alergickou reakci u kojenců, měli byste zvolit možnosti, kde je minimum pomocných látek.

Populární léky založené na paracetamolu: Fervex, Panadol, Coldrex, Teraflu, Anvimax, Flucoldex.

Pokud léčivo s jednou účinnou látkou nefunguje, je možné užít další po 2 hodinách. Například paracetamol někdy nesníží teploty nad 39 stupňů. Pak byste měli vzít ibuprofen.

Je vhodné, aby kojící matky věnovaly pozornost antipyretickým rektálním čípkům. Výhody aplikace:

 • účinná látka prakticky nepronikne do mléka;
 • má jemnější trvalý účinek.

Dospělí a děti by neměli být léčeni čípky déle než tři dny..

Jsou chvíle, kdy je žena přísně zakázána samoléčit. V případě výskytu takových příznaků musíte okamžitě vyhledat lékaře:

 • hypertermie se periodicky objevuje z nějakého důvodu;
 • po antipyretických zbytcích kolem 37,5-38 stupňů;
 • trvá déle než 3 dny.

Tyto stavy znamenají bakteriální nebo plísňové infekce. Potom jsou vyžadovány léky, které může předepsat pouze lékař.

Hypertermie není důvodem k tomu, aby se dítě zbavilo mateřského mléka. Vždy však existují předpoklady. Abychom pochopili důvod a udrželi zdraví, je lepší vyhledat radu zkušeného lékaře.

Vysoká teplota pro hepatitidu B: jak léčit a zda je možné pokračovat v krmení

Po narození dítěte matka samozřejmě měla cosi bolet a dokonce spát. Obrana těla však někdy ztratí svou pozici a nemoc si vybírá svou daň. V tomto případě vyvstává otázka okamžitě - je možné kojit při teplotě? Mnoho matek se obává, že se mikrobi nebo virus dostanou k dítěti mlékem. Většina lékařů však souhlasí s tím, že teplota kojící matky není důvodem k vzdání se HB. Hlavní věc je pochopit důvody a zahájit léčbu.

Proč může teplota skočit na horkou vodu

Než začnete problém řešit, měli byste zjistit jeho zdroj..

Teplota kojící matky se může zvýšit z několika důvodů, což vyžaduje zcela odlišný přístup k léčbě:

 • mírné zvýšení (až o 37-37,5 stupně) je často doprovázeno ovulací a druhou fází menstruačního cyklu. To není nebezpečné a nevyžaduje zásah;
 • také malé kolísání teploty během kojení (do 37 stupňů) může způsobit stres a těžké přepracování. V tomto případě se musíte nechat odpočívat a spát;
 • ihned po porodu může zvýšení teploty hlásit zánětlivé procesy v děloze. Pokud je doprovázena bolestí v dolním břiše, je lepší okamžitě vyhledat lékaře;
 • docela často po narození dítěte může matka mít zhoršená chronická onemocnění, která také způsobují horečku;
 • Jedním z nejčastějších důvodů zvyšování tempa je ARVI nebo ARI. Jsou doprovázeny bolestmi v krku, rýmou, kašlem a neklidem;
 • velmi často během kojení způsobuje teplota laktostázu nebo mastitidu, ke které dochází v důsledku stagnace mléka. S prasklinami a odřením na bradavkách začínají hnisavé komplikace v důsledku bakteriální nebo plísňové infekce. Příčinou mastitidy se mohou také stát kožní choroby nebo problémy v endokrinním systému;
 • otrava jídlem může být také doprovázena zvýšením teploty. Souběžně se vyskytují bolesti břicha, nauzea, zvracení, průjem.

Každý z těchto důvodů má jiný vliv na zdraví dítěte a vyžaduje různé ošetření. Prudký nárůst teploměru je jednoznačným signálem pro naléhavou návštěvu u lékaře. Pokud zmeškáte počáteční stádia mastitidy nebo poporodní komplikace a nebudete je léčit včas, možná budete potřebovat seriózní lékovou terapii, ve které není žádná hepatitida B. A poté je s největší pravděpodobností možné pokračovat v přirozeném krmení, protože dítě si na láhev zvykne.

Teplota kojící matky: co dělat

Nejprve si musíte uvědomit, že teplota během GV není důvodem paniky. Jakmile zjistíte příznaky malátnosti, musíte se postarat o minimalizaci jejích účinků a co nejdříve se zbavit nemoci bezpečnými prostředky pro dítě.

Dalším důležitým bodem je správné měření. Během krmení se často stává, že při měření v podpaží může teploměr dávat mírně zvýšené hodnoty. Pro získání přesných informací je nejlepší změřit teplotu v lokti nebo tříslech. Někteří lékaři také doporučují držet teploměr v ústech - dali ho pod jazyk, blíže k uzdu, kde prochází krevní cévy.

Pokud máte podezření na laktostázu nebo mastitidu, musíte do obou podpaží umístit teploměr. Laktostáza se může často tvořit bez zvýšení teploty nebo s mírným zvýšením - až o 37 stupňů a rozdíl mezi těmito dvěma "podpažemi" může být významný. Zvýšení na 38 stupňů a více, bez výrazného rozprostření mezi oběma stranami, však může znamenat mastitidu.

Nejlepší je změřit teplotu 20-30 minut po krmení nebo dekantaci. Rtuťový teploměr musí být uchováván po dobu nejméně 5 minut a samotný elektronický teploměr vám řekne, kdy to bude stačit.

Zavolejte lékaře a zjistěte důvod

Prvním krokem, kdy teplota stoupá, je zjistit příčinu. K tomu je nejlepší poradit se s lékařem - pouze on může určit zdroj nemoci a navrhnout optimální způsob léčby. Autodiagnostika a samoléčení jsou spojeny s nesprávným výběrem léků a zhoršováním stavu nejen matek, ale i dítěte..

Pokud je zvýšená teplota během kojení způsobena infekčními chorobami (chřipka, nachlazení, SARS), pak někdy existuje dostatek lidových prostředků. Pokud však nepomohou dlouho, lékař vám předepíše silnější léky.

Domácí léky na teplo

Na samém začátku nemoci, kdy má kojící matka teplotu až 38 stupňů, nemusí být sražena. V tomto případě je to spíše užitečné, protože se zvýšením tělesné teploty začíná vznikat speciální protein - interferon, který bojuje s viry.

Pokud je příčinou tepla virus nebo nachlazení, musíte tělu poskytnout podporu. Pijte hodně (prostě ne med nebo maliny, zvyšují teplo. Nemusíte se balit, neměli byste být horkí a ne chladní, ale pohodlní. Zázvor, brusinky, citron pomáhají dobře, současně posilují imunitu, urychlují regeneraci).

Tělo má dva způsoby, jak „obnovit“ nadměrnou teplotu - zahřátím vdechovaného vzduchu a potu. Proto, když teplota stoupá, často se doporučuje silný nápoj - takže je třeba se potit a ochladit vnitřní vzduch - aby se něco zahřeje.

Je lepší pít nejen vodu, ale i „zdravé“ nápoje - ovocné nápoje z bobuloviny, čaj s marmeládou, kompoty, odvarky léčivých bylin. Z nich se osvědčily:

 • heřmánek - zmírňuje zánět;
 • linden - má diaforický účinek;
 • rybízové ​​listy a bobule - mají silný antivirový účinek.

Bylinné čaje, bobuloviny a ovocné nápoje lze pít, pouze pokud nejsou alergické. Pokud tyto nápoje ještě nebyly zavedeny do stravy kojící matky, musíte je brát pečlivě a v malých dávkách podle pravidel pro zavádění nových produktů s HS..

Otírání teplou vodou také pomáhá - je teplo, ne chladno! Do vody můžete přidat malé jablko nebo, pro nedostatek takový, stolní ocet. Otírají pokožku rukou, nohou, dlaní a nohou, zad a hrudníku. Můžete si dát obklad na čelo. Tření alkoholem se nejlépe odkládá - kůží snadno proniká do mléka.

Pokud byla teplota během kojení způsobena laktostázou nebo mastitidou, silné pití je pro matku kontraindikováno, protože vyvolává nával mléka. Jít do extrémů a obecně odmítat pít, to nestojí za to - můžete pít, když se objeví žízeň, ale ne horlivost.

S laktostázou pomáhá pumpování nebo kojení snížit teplotu. Ale s některými formami mastitidy se musíte na chvíli vzdát krmení. Forma nemoci může určit pouze lékař.

Co lze udělat při teplotě pro kojící matku

Pokud během kojení nemůžete snížit teplotu pomocí lidových léků, musíte se obrátit na léky. V ideálním případě by měl být předepsán ošetřujícím lékařem s přihlédnutím ke všem vlastnostem těla matky i dítěte, jakož i diagnóze.

Zpravidla jsou při vysokých teplotách kojícím matkám předepsány Ibuprofen, Nurofen nebo Paracetamol. Během tohoto období se považují za nejbezpečnější, protože se z těla rychle vylučují. Tablety musíte užít ihned po krmení, aby v době příští aplikace již účinné látky léčiv opustily mateřské mléko a krev. Dodržujte doporučené dávkování, které je uvedeno v pokynech nebo předpisu.

Svíčky obsahující paracetamol nebo ibuprofen mohou také pomoci kojící matce kvůli teplotě. Při této aplikaci se jejich účinné látky prakticky nedostanou do mléka, a proto jsou pro dítě bezpečnější. Zároveň jsou však svíčky méně účinné než tablety.

Důležité pravidlo - pilulku je možné užívat pouze v případě, že teplota stoupne nad 38 stupňů. Pijte lék čistou vodou, ne čajem nebo kávou. Pokud není účinek pozorován do tří dnů, je třeba navštívit lékaře, který vám poskytne vhodnější léčbu.

Antipyretika zakázaná pro hepatitidu B

Existuje mnoho komplexních léků, které mohou rychle snížit teplotu za chladu a zbavit se příznaků nemoci. Patří sem fondy jako Coldrex, Teraflu a podobně. Je zakázáno používat je během HB, protože obsahují mnoho nebezpečných látek pro dítě.

Pokud má matka během kojení vysokou horečku, je přísně zakázáno užívat aspirin a přípravky, které jej obsahují. Je velmi toxický pro dítě a může způsobit lokální poškození jater a mozku..

Pokud v domácím lékárničce není nic kromě Aspirinu nebo Coldrexu, neměli byste doufat, že „možná foukáte“ a vezměte je. Je lepší naléhavě poslat příbuzné do lékárny na bezpečný lék nebo vyzkoušet lidové léky.

Mohu kojit horečkou

Nejdůležitější otázkou, která se obává nemocné matky, je to, zda je možné krmit dítě při teplotě. Odpověď je jasně pozitivní - zastavení laktace kvůli teplotě nestojí za to.

Pokud byla vysoká teplota matky způsobena virovou infekcí, znamená to, že byla nemocná již několik dní před nástupem horečky (inkubační doba) a v těsném kontaktu s dítětem se mu virus podařilo přenést. Se zvyšující se teplotou v těle matky začíná produkce protilátek, zejména řada z nich je koncentrována v mléce. Proto pokračováním v krmení můžete zabránit onemocnění dítěte nebo mu pomoci překonat ho rychleji a snadněji.

Kromě toho se ostré odmítnutí krmení stává pro dítě velkým stresem, zejména na pozadí nemoci. Díky této „zradě“ a dostupnějšímu mléku z láhve mohou děti později úplně opustit prsa. A pokud bylo dříve nemocným matkám doporučeno přenést dítě do směsi, dnes lékaři (mimo jiné Dr. Komarovsky) radí matkám, aby klidně pokračovaly v přirozeném krmení i během nemoci.

Můžete kojit dítě, i když byla teplota způsobena laktostázou nebo mastitidou (s výjimkou některých jeho forem) - to pomáhá snížit horečku a zmírnit stav matky.

Souhrnně lze říci, že teplota neinterferuje s pokračujícím kojením a někdy pomáhá vyrovnat se s nemocí. Hlavní věc je pečlivě přistupovat k výběru léčby, pečlivě dodržovat dávky a pravidla pro přijetí. Mateřské mléko je nejdůležitějším zdrojem nejen výživy, ale také protilátek potřebných pro dítě, které je třeba zlikvidovat pouze v extrémních případech.

Kojení při teplotě - přijatelné ukazatele bezpečnosti dítěte

Co žena potřebuje vědět během kojení

Kojení dítěte je považováno za základ jeho správného a harmonického vývoje. Ale ženské tělo není vždy imunní proti infekci, která může vyvolat vážné porušení jeho práce. Jednou známkou infekce je horečka..

Nejčastěji dochází ke zvýšení teploty, když virová infekce proniká do těla. Symptomy se však objevují i ​​po rozmnožování patogenních mikroorganismů a před tím uplyne další inkubační období, kdy se matka cítí úplně zdravá, ale je nosičem a může infikovat ostatní.

Když tedy teplota vzroste v důsledku virové infekce, matka již dokáže přenést virus na dítě, protože jejich kontakt je velmi blízký. Ukázalo se, že není nutné přestat krmit a izolovat ženu, pokud se zvýšila tělesná teplota matky.

Kromě toho je mateřské mléko hlavním prostředkem léčby a prevence nemocí u dítěte. V těle ženy, v procesu zvyšování teploty, jsou již vytvářeny protilátky, které přijímají, které dítě nezdraví, a když k tomu dojde, pak v nejjednodušší formě.

Pokud je během této doby dítě připraveno o matčino ňadro, protilátky nepřijdou a to bude pro jeho tělo stresem. Zastavení kojení je také pro ženu nebezpečné. Mastitida se může připojit k patologii, která vyvolala horečku, protože pouze dítě správně a úplně vyprázdňuje mléčné žlázy.

V současné době, kdy mnoho zemí uzavřelo své hranice na dobu neurčitou kvůli pandemii koronavirů SARS-CoV-2, je cestování v tomto roce hodně neúspěšné. Například Španělsko nepřijme zahraniční turisty až do roku 2021. Itálie oznámila stejná opatření..

Existuje však dobrá cesta ze situace - online prohlídky měst po celém světě. Nejedná se o videa, ale o živé exkurze vedené profesionálními místními průvodci. Pokud v zemi neexistují žádná omezení pohybu, vysílají přímo z města, například z centra Prahy. Nebo z domova ve formátu webináře, pokud je chůze legálně omezena. Vy a vaše rodina můžete sedět na gauči a dívat se, pít čaj nebo víno a dokonce dělat domácí práce.

Zde můžete navštívit slavnou Sagrada Familia v Barceloně online - slavný a velmi neobvyklý chrám, Bibli v kameni a smysl života slavného španělského architekta Antonia Gaudího. "Konec světa přijde, až bude postaven," říkají.

A toto je zajímavé a poučné turné o 10 mýtech o Anglii a Britech. Navštivte starou galerii Uffizi ve Florencii. Historik umění v jednoduchém jazyce vypráví o tvorbě, významu a symbolech velkých obrazů Botticelliho, Leonarda Da Vinciho, Raphaela, Titiana a Caravaggia..

Navštivte krásnou Prahu, projděte se průvodcem po nábřeží Vltavy, prohlédněte si slavný Karlův most a naučte se mnoho tajemství Prahy. Vydejte se nyní do ulic Evropy!

Prohlídky jsou k dispozici v Rusku. Velmi zajímavé v Petrohradě, Moskvě, Bajkalu, Tule. Celý seznam živých online prohlídek s průvodcem naleznete zde..

Příčiny zvýšení tělesné teploty u kojící matky

Chcete-li se rozhodnout, zda pokračovat v kojení při teplotě, měli byste nejprve pochopit důvody jeho zvýšení. Může jich být několik:

 1. Poruchy po porodu Zánět v těle po porodu vyžaduje okamžitou konzultaci s lékařem, ale neinterferuje s kojením. Mezi tyto problémy patří: zánět stehů, endometritida, divergence stehů.
 2. Exacerbace chronických patologií. Porod se stává častým provokatérem exacerbace chronických onemocnění u žen - pyelonefritida, herpes, angína. Ale s včasnou korekcí nemusíte kojení zastavit.
 3. Pouze 4 chronické patologie jsou přímou indikací pro odmítnutí pokračovat v laktaci: tuberkulóza; HIV infekce, syfilis, hepatitida B a C.
 4. SARS - virová infekce ve většině případů nezakazuje laktaci, ale je lepší se poradit s lékařem.
 5. Bakteriální zánět. Patří sem mastitida, lakostáza, která se vyvíjí v důsledku nesprávného připojení dítěte k hrudníku, a na bradavkách se objevují praskliny..

Indikace pro hepatitidu B: proč nezastavit

Při mírném nárůstu teploměru, kdy se lékaři zeptají, zda je možné krmit dítě při teplotě, téměř vždy doporučují pokračující kojení. Je to důležité, protože:

 • Přerušení přirozeného krmení způsobuje, že teploměr stoupá ještě více kvůli přeplnění mléčných žláz a rozvoji tak závažné komplikace, jako je lakostáza..
 • Aby se předešlo stagnaci, mělo by se mléko často vyjadřovat, ale bez pomoci dítěte jsou zbytky prsou stále uloženy v hrudi, což narušuje laktační proces..
 • Když se teplota vlivem viru zvýší, okamžitě se v ženské krvi vytvoří protilátky proti němu, které mléko vstupují do těla dítěte a chrání jej.

Kontraindikace: kdy by mělo být krmení zastaveno

Přes výhody kojení existují situace, kdy je třeba laktaci přerušit:

 • Když prsa bolí při krmení a teplota během krmení přesáhne značku 39 ° C. To ovlivňuje konzistenci a chuť mléka, protože v těle dochází k závažné intoxikaci..
 • Když došlo ke zvýšení teploty pod vlivem akutních nebo chronických forem patologií jater a ledvin, srdce.
 • Pokud je vyžadována antibiotická léčba, protože když novorozenec vstupuje do těla spolu s mlékem, způsobuje dysbiózu a další komplikace.

Při měření pod paží bude výsledek nespolehlivý. Na teploměru během kojení je vždy více než 37 ° C. To je norma a pro správnou hodnotu je teploměr umístěn v ohybu lokte. V nemocnici se teplota měří v záhybu slabiny nebo v ústech, ale tam je také vyšší. Kojení při vysokých teplotách je zakázáno..

Jak bezpečně snížit teplotu

Rychlá stabilizace indikátorů je možná za následujících doporučení:

 • Příjem antipyretik, když teplota dosáhne 38 ° C - jejich složení by mělo být založeno na paracetamolu nebo ibuprofenu. Nemají vliv na tělo dítěte.
 • V čípcích můžete použít antipyretika, abyste snížili riziko, že se jejich složky dostanou do mléka.
 • Dokud teplota nezvýší na 38 ° C, neměla by se snižovat, aby tělo mohlo produkovat protilátky.
 • Musíte sledovat před a po krmení, abyste sledovali stav. Při skákání si můžete vzít antipyretikum.
 • V případě infekce viry potřebuje žena odpočinek a dostatek teplého nápoje - toxiny se tak z těla rychleji vylučují.

Dopad na kvalitu mléka

Mechanismus produkce mléka je stanoven na genetické úrovni a mírné zvýšení ukazatelů žádným způsobem neovlivňuje tento proces a kvalitu - nezmění kyselý ani tvaroh. V tomto ohledu je důležité pochopit, při jaké teplotě můžete dítě krmit. Jedinou komplikací je snížení objemu laktace pod vlivem fyziologie:

 1. Ženské tělo ztrácí hodně tekutin a voda je základem mléka.
 2. Během nemoci a intoxikace je dítě méně aplikováno na hrudník. A čím méně krmíte, tím nižší je produkce mléka. Jakmile se zotavíte, obnoví se normální laktace..

V tomto článku je popsáno, jak obnovit laktaci, pokud mléko chybí. A o příčinách laktační krize, ke které dochází téměř u každé kojící matky, najdete zde.

Uzdravovací proces

Antibakteriální lék může předepsat pouze lékař, samoléčení má vážné důsledky pro samotnou ženu a pro novorozence. Lékař dává doporučení a vybírá léčebný režim, který minimalizuje poškození.

Žena by měla správně měřit její teplotu, v podpaží budou indikátory nesprávné. Měření se také doporučuje ihned po krmení..

U akutních onemocnění dýchacích cest existuje velké množství symptomatických metod k nápravě stavu - inhalace, oplachování, oplachování, které jsou bezpečné pro ženy i děti.

Hlavní podmínkou pro snížení je používání pouze bezpečných léků, které neovlivní blaho dítěte a neovlivní složení mléka.

Pokud jsou čísla nižší než 38 ° C, nemusíte je srazit. To ukazuje na nezávislou opozici vůči organismu nemoci. V takové situaci mu však může pomoci - často pijí ovocné nápoje, želé, džusy atd. Kapalina pomáhá eliminovat složky intoxikace. Musíte si vybrat nápoj s ohledem na reakci dítěte, abyste nevyvolávali alergii.

K normalizaci ukazatelů se nejčastěji berou Ibuprofen, Paracetamol nebo fondy na nich založené. Při zánětu mléčných žláz je zakázáno provádět kompresní oteplování. Pokud jsou detekovány uzly v hrudi, provede se masáž..

Lidové léky na horečku

Pokud žena během kojení čelí horečce, mohou jí bezpečně pomoci jednoduché recepty tradiční medicíny - pití čaje s medem a citronem, pokud u dítěte nedochází k alergické reakci. Příčiny vyrážky u dítěte mohou být různé a nemusí být nutně alergické projevy. Může se jednat o obyčejné pichlavé teplo, ale doporučujeme přečíst si o 16 typech vyrážek, které mohou dítě ovlivnit.

Užitečné jsou také dekorace z bylin, ale léčivé rostliny by měly být vybírány s velkou opatrností. Šalvěj a máta snižují produkci mléka. Je lepší upřednostnit odvar z meduňka, eukalyptu a jalovce. Pomáhají bojovat proti virům a zastavují zánět..

Závěr

Pokud tedy žena objevila horečku, neměla byste okamžitě panikařit. Je třeba správně odpovědět na otázku, zda je možné kojit při teplotě. Je důležité začít sledovat výkyvy, pít hodně tekutin a udržovat normální zdraví. To ušetří laktaci a nezpůsobí ještě větší poškození zdraví..

Jak vybrat bezpečné řešení pro ženu s virovou infekcí, která i nadále kojí, říká Dr. Komarovsky ve videu:

Co dělat, když během kojení teplota matky stoupne?

Dobrý den, milí čtenáři, Lena Zhabinskaya je s vámi. Moderní matky jsou velmi zodpovědné a náročné na svůj životní styl, stravu a zdraví, protože je již dlouho známo, že to vše ovlivňuje kvalitu mléka.

Co mohu říci, když začnou zdravotní problémy? V tomto případě vyvstává mnoho otázek. Jedna z nich se týká těch situací, kdy je třeba odpovědět, co dělat, pokud během kojení vzroste teplota matky? Mohu i nadále krmit své dítě, jak si mohu v této situaci pomoci a je možné nějaké ošetření? Dozvědět se o tom všem a ještě mnohem více dnes..

Příčiny horečky

Zánět v období po porodu.

Císařský řez i přirozený porod jsou stresující pro ženské tělo a ne vždy odejdou bez následků. Možný vývoj nemocí, jako je zánět děložní sliznice nebo stehy.

Takovým podmínkám vždy předchází horečka. Ale hlavní nebezpečí není v tom, ale v riziku náhlého krvácení, při kterém počet klesá doslova několik minut, a jednoduše nemůžete mít čas se dostat do nemocnice.

Proto byste měli být velmi opatrní při tělesné teplotě nad 37,5 stupňů během prvních dvou týdnů po porodu. Chcete-li být v bezpečí a vyloučit zánět v ženské části, proveďte obecný krevní test s vyvinutým vzorcem bílých krvinek.

Pokud není možnost okamžitě navštívit lékaře, zkuste nejprve dešifrovat výsledky online na speciálních lékařských portálech a adresářích. Pokud se odchylují od normy, velmi naléhavě naplánujte výlet do gynekologa.

Horečka nízké kvality.

Tělesná teplota až 37,2 stupňů při absenci dalších příznaků a celkový stav není narušen, může být výsledkem zvýšené produkce mléka v těle a považována za podmíněně normální.

Doporučujeme také provést klinický krevní test, abyste se ujistili, že nic vážného není..

Virové infekce jsou nejčastější příčinou horečky. K příznakům se zpravidla přidává rýma, kašel, bolest v krku. Tyto projevy mohou být společně, jednotlivě, v různých kombinacích navzájem..

U lidí se také nazývá nachlazení, chřipka atd. - to nemění podstatu.

Tělesná teplota se v tomto případě může zvýšit v různých rozsazích, od 37 do 39 stupňů a více.

Laktostáza a mastitida.

Obvykle s takovými problémy je zvýšená teplota doprovázena bolestí a těžkým nepohodlím na hrudi, takže kojící matka si alespoň uvědomuje, že příčinou teploty jsou problémy v mléčné žláze..

Nemoci vnitřních orgánů.

Zpravidla je možná exacerbace stávajících chronických onemocnění. Je to například cystitida, pyelonefritida, pneumonie, zánět středního ucha atd..

V takových případech je teplota obvykle doprovázena symptomy a bolestmi, které jsou lokalizovány v určité oblasti..

V důsledku toho může mladá matka alespoň odhadnout důvod zvýšení na teploměru.

Jak měřit

Tělesná teplota se měří v podpaží. Nejbezpečnější je to pomocí moderního elektronického teploměru, který by se měl po spolehlivém signálu po zvukovém signálu držet ještě nějakou dobu. Je lepší sledovat obrazovku a získat ji, pouze když se značka přestane měnit. Tento ukazatel bude spolehlivější..

Pokud máte podezření, že právě díky prsní produkci mléka vyvolává teplotu, můžete se sami zkontrolovat následujícím způsobem. Změřte teplotu v lokti a pevně stlačte ruku.

Právě tato metoda byla použita v oddělení poporodních komplikací, které jsem navštívil po prvním narození. Pokud není teplota způsobena hrudníkem, pak „běží“ a v lokti.

Jak mléko ovlivňuje

Existuje mnoho mýtů, že s rostoucí teplotou musí kojící matka okamžitě ukončit kojení, protože mléko je sražené, kyselé, žluklé atd. Někteří doporučují vařit mléko během nemoci před podáním dítěte.

To vše jsou mýty a spekulace vycházející z lidí, kteří nejsou zběhlí v kojení..

Vařící mléko obecně ničí téměř všechny živiny v něm..

Zvýšená tělesná teplota sama o sobě nemá vliv na kvalitu mléka.

Proto se při zvyšování značky na teploměru doporučuje nejen přerušit kojení, ale aktivně v ní pokračovat. Proč? Číst dál!

Mohu kojit

Odpověď na tuto otázku bude záviset na tom, co způsobuje zvýšení tělesné teploty a jaké akce se objeví během léčby.

Pokud je příčinou virová infekce, chřipka, nachlazení, pak lékař předepíše symptomatickou léčbu.

Mléko je tvořeno krví a lymfou. Viry nepronikají do krve a lymfy. V důsledku toho mateřské mléko není infikováno SARS a chřipkou..

Naopak obsahuje protilátky produkované tělem matky k boji proti viru. Jsou to tyto protilátky, pokud dítě jí prsa, pomůže mu buď se úplně vyhnout infekci vzduchovými kapičkami od jeho matky, nebo přenést nemoc v mírné formě.

Proto je u virové infekce kojení jednoduše nezbytné.

Pokud matka trpí bakteriálním onemocněním (zánět sliznice dělohy, mastitida, cystitida, pneumonie, zánět středního ucha atd.), Jejichž léčba vyžaduje, aby lékař jmenoval antibiotika, pak vyvstává otázka, zda jsou kompatibilní s kojením..

Antibiotika jsou předepisována výhradně lékařem, který by měl vědět, že jsme kojící matka..

V moderním světě existují antibiotika, která jsou schválena pro použití u kojících matek. Příslušný lékař si určitě vybere tu verzi léku, která je účinná a současně schválená pro použití během kojení..

Pokud předepsané antibiotikum není kompatibilní s kojením, bude nutné po dobu jeho používání převést novorozence na umělé krmení..

K udržení laktace je také třeba mléko 6–7krát denně exprimovat. To bude pro tělo signálem, že mléko je odstraněno z prsu, resp. Je nutné pokračovat ve výrobě.

Až budete léčeni, můžete své dítě kojit znovu.

Pokud máte mastitidu, můžete se v každém případě nakrmit, pokud vám to nezpůsobí zjevnou bolest. Pokud je bolest nesnesitelná, měla by být krmena zdravým prsu a pacient by měl být vyjádřen.

Léčba

Pokud je příčinou vysoké známky na teploměru virová infekce (chřipka, nachlazení, jiné akutní respirační virové infekce), pak bude léčba, kterou vám předepíše lékař, symptomatická, protože v současné době neexistují žádná léčiva s prokázanou účinností, která by mohla viry ovlivnit.

Usnadnění stavu kojící matky:

 1. Vnitřní vzduch 18-20 stupňů. V důsledku rozdílu v tělesné a pokojové teplotě bude tělo schopno ztratit přebytečné teplo, a tím nezávisle snížit tělesnou teplotu. Zároveň by měly být šaty teplejší.
 2. Vlhkost je 50-70 procent. S tímto úkolem se vypořádá pouze speciální zařízení - zvlhčovač (bude stát od 2000 rublů). Se zvyšující se teplotou začne tělo drasticky ztrácet tekutinu. Pokud musíte také dýchat suchý a teplý vzduch, pak jsou ztráty katastrofické, dehydratace, rýma a bronchitida jsou zaručeny.
 3. Pijte hodně. Minerální voda, sušené ovocné kompoty, ovocné nápoje, speciální rehydratační roztoky (prodávané v lékárnách) jsou navrženy tak, aby výrazně zmírnily stav a zkrátily dobu zotavení odstraněním toxinů a virů z těla močí a potem. Při absenci kontraindikací byste měli pít až 5-6 litrů denně.
 4. Antipyretika, pokud je to nutné, symptomaticky. Pokud vás zajímá, co snížit teplotu, doporučení jsou následující. Během kojení jsou paracetamol a ibuprofen schváleny k použití podle pokynů a předpisů lékaře.

Jak brát léky

Obecným doporučením pro antipyretickou kojící matku je, že byste měli užívat paracetamol nebo ibuprofen při vysoké teplotě od 38,5 stupně..

Je to proto, že když teplota v těle stoupne, dochází ke zvýšené produkci interferonu - hlavního bojovníka proti viru. Čím vyšší je teplota, tím více je produkována a čím rychleji se tělo s touto chorobou vyrovná.

Neměli byste však tolerovat teploty vyšší než 38,5 - 39 stupňů, protože v tomto případě začíná nejsilnější dehydratace těla, a tím je mnohem více poškozeno.

Aby se minimalizovala koncentrace antipyretika v mléce, měla by se brát, pokud je to možné, ihned po kojení. V této situaci, v době další aplikace na prsu, se množství léčiva v těle již významně sníží.

Tato opatření v komplexu jsou navržena tak, aby zmírnila stav kojící matky a vedla k zotavení co nejdříve. Obvykle by se 4. den nemoci měla ve srovnání s předchozími indikátory snížit teplota. Do 5-7 dnů by měla teplota úplně klesnout.

Toto je standardní vývojový diagram pro běžnou virovou infekci. Jinak (nedostatek uzdravení do konce týdne) byste měli okamžitě vyhledat lékaře, protože to může naznačovat komplikace onemocnění a přidání bakteriálních komplikací.

Během kojení jsem musel onemocnět a díky výše uvedeným doporučením jsem se rychle dostal lépe a děti se vůbec vůbec neinfikovaly (je to zázrak, je pravda, že magické protilátky v mléce opravdu fungují), nebo to bolí, ale v mírné formě. A museli jste onemocnět během kojení a co pomohlo vyrovnat se s nemocí?

Buďte zdraví, a pokud onemocníte, snadno se zotavte a znovu navštivte, Lena Zhabinskaya byla s vámi, sbohem!

Teplota během kojení

Je nutné a jak snížit teplotu během kojení

Nachlazení během kojení, ke kterému dochází při teplotě, není důvodem k odmítnutí laktace. Je důležité udělat vše pro to, aby infekce nebyla přenášena vzduchovými kapičkami na dítě. A pokud je to nutné, užívejte pouze ty léky, které jsou povoleny během kojení.

Kojení při teplotě matky způsobené nakažlivou nemocí, jako je jakékoli akutní onemocnění dýchacích cest, musí být provedeno v lékařské masce.

Někdy se stává, že teplota během kojení je vysoká, žena prostě nemůže vstát z postele, ale dítě potřebuje jídlo. V takovém případě je přípustné krmit dítě mlékem, které je v něm obsaženo. Ve kterých, mimochodem, budou již přítomny protilátky proti této infekci, což samo o sobě je užitečné pro dítě. Můžete dojit dítě mlékem ze lžíce. Pokud však potřebujete vyměnit celé krmení tímto způsobem, pak samozřejmě musíte použít pouze láhev, ale se správnou velikostí bradavky. Pokud je dítě stále velmi malé, měla by být velikost otvoru minimální. V opačném případě se může teplota u kojící matky nakonec ukázat jako odmítnutí prsu. Koneckonců, sání mléka z láhve je mnohem snazší. Proto, aby se zabránilo takovému oddělení od dítěte, se mnoho žen snaží najít způsob, jak během kojení snížit teplotu, i když není vysoká, až do 38 ° C, jednoduše způsobuje nepohodlí. To by se nemělo dělat, přinejmenším s použitím antipyretik.

A tady to je. Během evoluce se vyvinulo zvýšení tělesné teploty jako specifická ochranná reakce těla na infekční onemocnění. Jinými slovy, zvýšení teploty je pokusem těla potlačit vývoj patogenů. Zvýšení teploty na 37–38 ° C během nachlazení je normální reakcí těla a je důležitým příznakem..

Kojení během zimy s horečkou je zpravidla doprovázeno silnou bolestí hlavy a svalů, slabostí, emoční depresí. Nikdo samozřejmě nechce vydržet takový stav a první lék užívaný s prvními příznaky virového onemocnění je antipyretikum. Kromě toho člověk často před tím ani neměří teplotu. V důsledku toho připravujeme tělo o schopnost vyrovnat se s infekcí samotnou, což dále „uvolňuje“ imunitní systém. A to je jen jeden bod. Druhým je kojení při teplotě, pouze pokud mléko nepřijímá příliš mnoho léků používaných matkou. Některé ženy doslova neznají opatření v užívání drog, včetně antipyretik.

Teplota je nutné snížit, ale pouze v případě, že je obtížné ji tolerovat. Kritická tělesná teplota dospělého je skutečně v rozmezí 39 ° C. Je přísně zakázáno porušovat lůžko při zvýšených teplotách, protože to může mít vliv na zdraví ledvin a srdce. Doporučuje se konzumovat více teplé (ne horké!) Tekutiny: vařené mléko, slabý čaj s citronem, infuze šípkového vývaru a další věci, které se mohou používat během kojení. Obecně je hojný teplý nápoj užitečný jak z hlediska prevence dehydratace, tak iz hlediska snižování teploty, ke kterému dochází, když se člověk trochu potí.

Je možné kojit při vysoké teplotě, pokud je příčinou tepla mastitida? Kupodivu, ale je to možné, a krmení včetně nemocných prsou. Ale pouze v případě, že zánět nezískal hnisavý charakter. V tomto případě se žena již musí postarat, aby nekrmila nebo nekrmila, ale o své vlastní zdraví a nadcházející chirurgický zákrok.

Co bolest v prsu během krmení a zvýšení teploty? Po porodu se to často stává, když je stanoveno laktace. Musíte dítě krmit častěji. Nenechte znovu dekantovat, zejména do poslední kapky. S lakostázou se musíte pokusit nakrmit dítě ve správné poloze vzhledem k bradavce, aby těsnění „rozpustil“. Pokud to nefunguje žádným způsobem, můžete vyhledat pomoc lékaře nebo se pokusit rozpadnout se pod proudem teplé vody. Pro někoho je snazší to udělat ne rukama, ale prsní pumpou. Ale požádat svého manžela, aby nahradil dítě, pokud vám nepomůže, vám to nestojí. V ústech dospělého je mnoho patogenů, které, jakmile se v mléčných žlázách skrze kanály, tam určitě způsobí skutečný zánět - hnisavou mastitidu. A pak se bez operace neobejdete. Jakmile je stagnace mléka odstraněna, teplo ustane.

Zvýšení teploty lze také pozorovat při alergických reakcích těla a při otravě. V tomto případě je nutné odstranit příčinu abnormální teploty a nepoužívat antipyretika.

Pokud není všechno tak smutné, problémem je virové nebo jiné onemocnění, hlavní věc je, že existuje diagnóza a teplota vzrostla na 38,5 ° C, můžete užívat „Ibuprofen“ nebo „Paracetamol“ v dávce specifické pro věk. Tyto léky nejen zmírní horečku, ale mírně zlepší vaši pohodu, protože jsou také slabými léky proti bolesti.

Mohu kojit při teplotě?

Každá žena měla nachlazení více než jednou a každý z nás má obvyklé prostředky ke snížení teploty. Pokud však horečka začala u kojící matky, vyvstává mnoho otázek o tom, jak správně pomoci sobě, aniž by ublížilo dítěti. Mohu užívat antipyretika? Stojí za to udržet GV s chladem a je to zima?

• Při teplotě 37,6 ° C a vyšší okamžitě vyhledejte lékaře. Tento indikátor může být příznakem mnoha nebezpečných nemocí a je nutné určit příčinu horečky..

• Pokud teplota stoupla nad 38 ° C, kojení je na chvíli lepší přerušit. Je možné pokračovat v kojení i po jeho úpadku, záleží na tom, jaké onemocnění způsobuje horečku a jaké léky lékař předepsal.

Jak měřit teplotu v horké vodě?

Pokud změříte teplotu v podpaží, když je mléčná žláza plná, během nebo bezprostředně po krmení nebo dekantaci, bude obvykle 37,1-37,3 ° C nebo dokonce o něco vyšší. To je způsobeno tím, že mléko se tvoří hluboko v tkáních a jeho teplota je nad 37 stupňů, a navíc, když vyjde z hrudníku, svaly kanálů se smršťují, což uvolňuje teplo.

Proto, pokud změříte teplotu v podpaží, musíte to udělat 25-30 minut po krmení nebo vyjádření. V podpaží je třeba otřít pot, protože voda absorbuje teplo. Pouze tehdy budou výsledky spolehlivé.

Proč teplota během kojení stoupá?

První věc, o které v této situaci přemýšlíme, je zima. Ale pokud kojící matka nenastane v přeplněných místech, nikdo nemá doma nachlazení, nemá ani rýmu ani kašel, nedošlo k podchlazení, musíte hledat jiný důvod pro teplotní skok, kromě akutních respiračních infekcí (akutní respirační onemocnění).

Horečka může mít mnoho příčin a lékař stanoví diagnózu s ohledem na to, kolik času uplynulo od narození.

Pokud se teplota zvýšila během prvních 2-3 týdnů po narození dítěte (zejména pokud bylo porod komplikované nebo došlo k operaci), je to nejčastěji způsobeno poporodními zánětlivými onemocněními (endometritida, divergence nebo zánět stehu na perineu nebo po císařském řezu, mastitida) a exacerbace chronických infekcí (např. pyelonefritida, herpes).

Méně často se v tomto období ženy obávají o akutní respirační infekce a akutní respirační virové infekce (akutní respirační virové infekce), protože mladé matky méně často opouštějí dům a mají méně důvodů k vychladnutí.

Poporodní (laktační) mastitida, zánětlivé onemocnění prsu způsobené bakteriemi, se obává kojících matek. Může to začít i v nemocnici, ale mnohem častěji se vyskytuje po propuštění domů. Infekce mléčných žláz může nastat z ohniska chronické infekce (například pyelonefritidou) nebo „vinou“ mikrobů z vnějšího prostředí. Hlavním původcem mastitidy je Staphylococcus aureus.

Pravděpodobnost mastitidy zvyšuje laktostázu, praskliny bradavek, abnormality jejich vývoje (ploché, obrácené bradavky), změny v mléčných žlázách (mastopatie, cikatrické změny po chirurgickém ošetření předchozí mastitidy nebo odstranění fibroadenomů atd.), Porušování pravidel čerpání a hygieny, hnisavá onemocnění mléčné kůže žlázy, endokrinní choroby (diabetes mellitus).

Pokud po porodu uplynulo více než 2-3 týdny, je příčinou horečky častěji ARI, SARS, otrava jídlem.

Co dělat, když během kojení vzroste teplota?

V situaci, kdy teploměr vzrostl nad 37,6 ° C, nepokoušejte se o samoléčení a neprodleně vyhledejte lékaře. Pokud od propuštění z nemocnice uplynulo méně než 6 týdnů, můžete vyhledat pomoc u lékaře, který převzal porod, nebo na prenatální klinice. Během tohoto období, které se nazývá poporodní období, je porodník-gynekolog primárně odpovědný za zdraví ženy..

Pokud máte příznaky nachlazení (kašel, rýma) nebo otravu jídlem (nevolnost, zvracení, průjem), musíte nejprve zavolat terapeuta. Pro bolestivé močení, bolest v močovém měchýři nebo dolní části zad je nutné naléhavě kontaktovat urologa.

Pokud je známa příčina horečky a potřebujete snížit teplotu (v případě akutních respiračních infekcí, přijme opatření od 38,5 ° a výše, přijmou opatření), mohou mladé matky bezpečně užívat léky, které lze podávat malým dětem. Jedná se o paracetamol a ibuprofen (Efferalgan, Panadol, Nurofen a další), ale v dávkách pro dospělé.

Mohu kojit při vysoké teplotě?

Odpověď na tuto otázku samozřejmě závisí na příčině, která způsobila horečku. Lékař vám může předepsat lék, který není kompatibilní s HBV, nebo v mateřském mléce bude příliš mnoho patogenních bakterií nebo virů. V takových případech bude nutné převést dítě do mléčných přípravků, ale pouze po konzultaci s lékařem ošetřujícím mladou matku.

Pokud teplota během kojení vzrostla nad 38 stupňů, je lepší dítě krátce přenést do směsi, dokud nezjistíte příčinu horečky a nezačnete léčbu, aby dítě nezačalo průjem (průjem) a mikrobi se nedostali do mléka.

Množství mléka u mladé matky se může snížit, ale ne kvůli zvýšení teploty, ale kvůli oslabení těla, například snížení hladiny hemoglobinu..

Horečka sama o sobě neovlivňuje kvalitu mléka, ale například při akutních respiračních infekcích dokonce doporučuje (při teplotách do 38 ° C) pokračovat v kojení, aby dítě dostalo ochranné protilátky. Přirozeně, blížící se k dítěti, maminka musí nosit masku.

U mastitidy není také nutné přerušování GV ve všech případech. Vše záleží na formě a závažnosti nemoci a na tom, jaké léky je třeba použít k léčbě mladé matky.

Články O Neplodnosti