Hlavní Testy

Citramon během těhotenství. Mohu pít v 1,2,3 trimestrech

Těhotenství je poznamenáno nejen důležitými perestroika procesy v těle ženy, ale také dobrovolné akce ke změně režimu, stravování a návyky. V každém kroku musíte učinit rozhodnutí, které mezi sebou nemůžete - je to možné, a na prvním místě v kontrolním seznamu jsou obvyklé léky, které je třeba vyhodnotit z hlediska nežádoucích vedlejších účinků. Citramon, zachraňující před malátností - včetně.

Popis Citramonu

Lék je kombinační činidlo, které zahrnuje kofein, kyselinu acetylsalicylovou a také paracetamol. Někteří výrobci také přidávají vitamin C. Terapeutický účinek léčiva přímo souvisí s účinkem jeho jednotlivých složek na organismus. Výrobek je dostupný ve formě tablet, nejčastěji v blistrech po 6 až 10 kusech. Kulaté tablety s uprostřed uprostřed. Barva je heterogenní s tmavými skvrnami po celém povrchu.

Tento lék snižuje teplotu, odstraňuje bolest a také bojuje proti zánětlivým procesům různého původu..

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není tento lék zcela bezpečný. To platí nejen pro ženy čekající na narození dítěte, ale také pro všechny ostatní lidi..

Nežádoucí účinky při užívání léku jsou velmi závažné:

 • zvýšená nervová dráždivost;
 • možné narušení spánku a bdělosti;
 • selhání ledvin;
 • vnitřní krvácení;
 • výskyt různých alergických reakcí;
 • toxické účinky na plod;
 • problémy srážení.

Výše uvedený seznam zdaleka není úplný. Skutečnost, že lék může způsobit takové hrozné následky, vůbec neznamená, že to způsobí. Stále však stojí za to vědět o možnosti patologických reakcí z různých tělesných systémů. Nebezpečí alergických reakcí během těhotenství je poměrně vysoké. Proto je užívání léku předepsáno pouze v naléhavých případech. Alergie mohou velmi negativně ovlivnit zdraví plodu a dokonce vést k jeho smrti.

Jaký druh drogy?

Citramon je komplexní lék, obsahuje několik aktivních složek. Účelem tohoto přípravku je:

 • eliminace bolesti;
 • snížení tepla;
 • úleva od zánětlivého procesu.

Složení léčiva má okamžitě tři aktivní složky:

 • Kyselina acetylsalicylová, která je lépe známá jako aspirin. Jedná se o derivát odvozený od kyseliny octové. Její účinek spočívá v úlevě od bolesti, ředění krve (droga zabraňuje ulpívání destiček a tvorbě krevních sraženin), eliminaci tepla.
 • Paracetamol. Další dobře známé analgetikum a antipyretikum, které nemá narkotický účinek.
 • Kofein. Látka patří do skupiny psychostimulancií, přispívá k rozšíření krevních cév, má tonizující účinek.

Kromě uvedených aktivních složek jsou do složení léčiva zahrnuty další látky. Zpravidla se jedná o škrob, kyselinu citronovou a řadu dalších látek.

Rada! Zpočátku byla do složení citramonu - fenacitinu zahrnuta další účinná látka. Tato látka však má nepříznivý účinek na ledviny, takže její použití bylo zakázáno..

Princip činnosti Citramonu

Před odpovědí na hlavní otázku, je možné, aby těhotné ženy pily Citramon, je nutné jasně pochopit, jak droga funguje.

Účinek léku přímo závisí na jeho složkách, z nichž každá má svůj vlastní rozsah a způsob vylučování z těla. Složení tablet zahrnuje: paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou a kofein.

 • Aspirin má vazokonstrikční účinek, který snižuje krevní tlak na mozek, a tak zmírňuje bolest. V tomto případě má lék teratogenní účinek, který může způsobit různé abnormality ve vývoji plodu, včetně podvýživy u dítěte. Kyselina acetylsalicylová přispívá k výskytu zánětlivých procesů v gastrointestinálním traktu, a proto může způsobit ulcerózní krvácení.

Kyselina acetylsalicylová může v časných stadiích těhotenství vyvolat patologie vývoje centrálního nervového systému plodu a dokonce způsobit hluchotu. Existují však podmínky, kdy je použití aspirinu oprávněné, například gestační diabetes, zejména v posledním trimestru. To je způsobeno možnou předporodní smrtí plodu, což vede k tvorbě krevních sraženin při diabetu.

 • V tomto případě bude aspirin pracovat pro dobro. O vhodnosti užívání drogy se však může rozhodnout pouze lékař.
 • Paracetamol je dobrý protizánětlivý přípravek. Ovlivňuje centrum termoregulace a inhibuje jej. To vysvětluje antipyretické vlastnosti látky. Složka má velmi nízkou toxicitu a je určena k použití během těhotenství. Současně je však analgetický účinek aplikace velmi slabě vyjádřen.
 • Kofein má stimulační účinek na nervový systém a do určité míry zvyšuje krevní tlak. Současně zvyšuje účinek aspirinu v léku. Kofein má stimulační účinek na tělo, ale zároveň energie pochází z vlastních zdrojů těla, což neprospívá ani ženě ani jejím dítěti. V tomto případě může látka urychlit srdeční rytmus plodu, což může nepříznivě ovlivnit kardiovaskulární systém dítěte.

Pravidla pro užívání léků

Ujistěte se, že Citramon lze užívat během těhotenství, nestačí. Je důležité vědět, jak to udělat. Chcete-li získat pozitivní účinek z užívání tohoto léčivého přípravku a nezpůsobit nežádoucí důsledky pro sebe a plod, musíte dodržovat následující doporučení:

 • pilulku užívejte až po jídle, abyste snížili škodlivé účinky aktivních složek na sliznici vnitřních orgánů;
 • maximální délka léčby by neměla přesáhnout 5 dnů;
 • je-li lék užíván symptomaticky k úlevě od bolesti, pak by minimální interval mezi dávkami Citramonu neměl být menší než 4 hodiny;
 • během těhotenství denní dávka nepřesahuje 1 tabletu. Ve většině případů stačí polovina.

Odborníci doporučují tento nástroj užívat pouze v naléhavých případech, kdy je naléhavě nutné zmírnit bolest.

Mohu si vzít Citramon během těhotenství??

V závislosti na gestačním věku bude odpověď na otázku o užívání některých léků odlišná. Kromě toho se lékaři sami nemohou dohodnout na užívání léků obsahujících aspirin. Proto, pokud chcete předepsat Citramon v těhotenství nebo ne, může se rozhodnout pouze lékař.

Použití Citramonu v 1 trimestru

Vzhled bolesti hlavy v počátečním období porodu dítěte není zdaleka neobvyklý. Důvodem je restrukturalizace těla, která je ovlivněna velkým množstvím hormonů. Vzhled paroxysmální bolesti v hlavě je spojen se zvýšenou prací krevních cév v mozku.

Citramon během těhotenství v 1. trimestru se velmi doporučuje. Je to způsobeno obsahem kyseliny acetylsalicylové ve složení léčiva. Lék proniká do krve ženy a vstupuje do plodu a přispívá k narušení tvorby hlavních orgánových systémů. Který systém bude trpět účinky léku závisí na tom, jak dlouho byl aspirin požit. Například, pokud příjem přijel ve fázi aktivního formování kostry, pak je jeho nedostatečný vývoj a následné porušení možné.

Kofein, který je součástí léku, také nelze označit za užitečný. Tato látka způsobuje zvýšení srdeční frekvence plodu, a proto může nepříznivě ovlivnit činnost srdce dítěte.

Účinek léku může vyvolat genetickou mutaci, která zase povede k „smrti těhotenství“ v důsledku neživotaschopnosti embrya. Tyto hrozné důsledky nejsou vůbec nutné, ale stále stojí za to vědět o možnosti jejich výskytu. Z tohoto důvodu nestojí za to používat Citramon během těhotenství v raných stádiích.

Použití Citramonu ve 2. trimestru

 • Druhý trimestr je nejčastěji charakterizován zlepšením stavu ženy, tělo se již přizpůsobilo probíhajícím změnám a bolesti hlavy ustupují. To však neznamená, že bolest nemůže nastat.
 • Neexistuje žádný definitivní zákaz užívání drogy od 13 do 28 týdnů. Pro určité indikace může lékař předepsat nesteroidní protizánětlivé léčivo. Ale pouze pokud zamýšlený přínos výrazně převyšuje možná rizika..
 • Citramon během těhotenství ve 2. trimestru lze použít, ale pouze pod přísným dohledem. Droga pomáhá ředit krev, a proto, pokud dojde ke krvácení, bude extrémně obtížné ji zastavit. Existují bezpečnější léky na úlevu od bolesti. Můžete se na ně zeptat svého lékaře.

Použití Citramonu ve 3. trimestru

V této fázi jsou již vytvořeny všechny orgány dítěte a tělo ženy se připravuje na nadcházející narození. V důsledku toho se výrazně zvyšuje zatížení oběhového systému. To může vést k bolestem hlavy, protože se zvyšuje tlak v mozku. Ale rozhodně byste neměli tento lék užívat.

Zákaz užívání této drogy v této době není spojen pouze se schopností kyseliny acetylsalicylové ředit krev, ale také s účinkem na hormonální pozadí. Aspirin ovlivňuje tvorbu prostaglandinů a významně snižuje jejich obsah v krvi.

Právě tyto hormony jsou zodpovědné za úspěšnou práci. To je plné buď nedostatečnou silou kontrakcí, nebo významným prodloužením doby těhotenství. Nadměrná expozice má velmi negativní důsledky pro vývoj dítěte. Proto je užívání léku nepraktické těsně před porodem.

Panadol pro úlevu od bolesti

Pokud očekáváte druhé dítě, určitě je v lékárničce dětský „Panadol“. Obsahuje pouze paracetamol, který je považován za zcela bezpečný pro matku a dítě. Účinek této látky byl dobře prozkoumán, takže jej můžete bezpečně vzít k úlevě od akutní bolesti. Maximální denní dávku stanoví lékař, obvykle však 2-3 tablety. Pokud bolest nezmizí, vyhledejte lékaře. Možná předepíše silnější lék nebo další vyšetření.

Indikace pro použití Citramonu během těhotenství

Užívání této drogy při přepravě dítěte je možné pouze pod přísným dohledem lékaře. Vzhledem k vysoké propustnosti léčiva placentární bariérou je rozsah léku velmi omezený.

Indikace pro jmenování protizánětlivých léků:

 • bolesti hlavy, které se vyvíjejí na pozadí nízkého krevního tlaku;
 • bolest zubů;
 • bolest v kloubech;
 • horečka při virových onemocněních;
 • neuralgická bolest;
 • bolest svalů.

Užívání léku je povoleno pouze po dobu 13 až 28 týdnů. V rané a pozdní fázi se Citramon nepoužívá.

Co lze nahradit

Analogy citramonu ve složení s rozdíly pouze v koncentraci účinných látek jsou následující léčiva:

 • Askofen (Askofen-P);
 • Excedrine;
 • Citrapar
 • Coficil Plus;
 • Aquacitramon;
 • Citramarin;
 • Migrenol Extra.

Některé léky z tohoto seznamu jsou kontraindikovány během těhotenství, jiné jsou přijatelné jako jednorázová sanitka ve druhém trimestru. V každém případě by však ženy měly dávat přednost lékům s nižší úrovní rizika pro plod a průběh těhotenství. Požádejte o bezpečnou léčbu bolesti důvěryhodného lékaře. Některé možnosti jsou popsány v tabulce..

Tabulka: přípravky na bolesti hlavy a jiné typy bolesti předepsané v různých trimestrech těhotenství

TitulÚčinná látkaFormulář vydáníIndikaceKontraindikaceTěhotenství
PanadolParacetamol
 • Tablety;
 • rozpustné tablety.
 • Zvýšení tělesné teploty při akutních respiračních onemocněních, chřipce a jiných infekčních a zánětlivých onemocněních;
 • bolestový syndrom mírné nebo střední intenzity.
 • Těžké poškození ledvin nebo jater;
 • epilepsie;
 • glaukom;
 • arteriální hypertenze;
 • přecitlivělost na složky léku.
Bez omezení
Paracetamol
 • Tablety;
 • sirup.
 • Přecitlivělost;
 • zhoršená funkce ledvin.
Efferalgan
 • Šumivé tablety;
 • rektální čípky;
 • sirup.
 • Přecitlivělost na paracetamol;
 • těžká porušení jater, ledviny;
 • krevní choroby;
 • deficit enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
 • krvácení do střev - pro čípky.
Cefecon DRektální čípkyPřecitlivělost na složky léčiva
Ne-shpaDrotaverin hydrochlorid
 • Tablety;
 • roztok pro intravenózní a intramuskulární podání.
 • Křeče hladkého svalstva;
 • napětí hlavy.
 • Přecitlivělost;
 • závažné jaterní nebo renální selhání;
 • závažné srdeční selhání;
 • děti do 6 let;
 • období laktace;
 • dědičná nesnášenlivost galaktózy, deficit laktázy a syndrom malabsorpce glukózy a galaktózy.
Použití drotaverinu nemá teratogenní a embryotoxické účinky, ale výrobci doporučují korelovat potenciální přínosy pro matku a možné riziko pro plod..
Drotaverinum
 • Tablety;
 • prášková látka.
SpazmonetTablety
IbuprofenIbuprofen
 • Tablety;
 • kapsle;
 • odpružení pro děti;
 • rektální čípky pro děti;
 • prášková látka.
 • Bolest různé lokalizace a etiologie;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • zánětlivá onemocnění.
 • Přecitlivělost;
 • peptický vřed žaludku a dvanáctníku;
 • ulcerativní kolitida;
 • Astma „aspirinu“;
 • krvetvorba;
 • amblyopie;
 • zhoršení barevného vidění;
 • závažné poškození ledvin a jater.
 • Kontraindikováno ve třetím trimestru těhotenství;
 • v trimestru I a II postupujte opatrně podle pokynů lékaře.
Panadol Extra
 • Paracetamol;
 • kofein.
 • Tablety;
 • rozpustné tablety.
 • Zvýšení tělesné teploty při akutních respiračních onemocněních, chřipce a jiných infekčních a zánětlivých onemocněních;
 • bolestový syndrom mírné nebo střední intenzity.
Přecitlivělost na složky léčivaPoužívejte opatrně podle pokynů lékaře.

Fotogalerie: léky proti bolesti a antipyretika, která nejsou kontraindikována během těhotenství


Je povoleno užívat ibuprofen podle pokynů lékaře v prvním a druhém trimestru těhotenství


Efferalgan je k dispozici, stejně jako mnoho jiných léků s paracetamolem, také ve formě sirupu pro děti, který se často doporučuje těhotným ženám, pokud je třeba užít dávku individuálně přizpůsobenou hmotnosti pacienta


Tablety Panadol jsou populární paracetamolové léčivo


Drotaverin - levný analog No-shpa


No-spa obsahuje drotaverin a je účinný proti bolesti způsobené křečemi hladkých svalů


Panadol Extra obsahuje kofein a pomáhá při bolestech hlavy za sníženého tlaku


Tablety Migrenol lze použít během těhotenství, ale možnosti pro tento lék Migrenol PM a Migrenol Extra nemohou být

Kontraindikace

Pokud na tuto otázku odpovíte, je možné, že těhotná Citramon má bolesti hlavy, pak bude odpověď zjevně záporná. Vzhledem k teratogennímu účinku jeho složek je použití v raných stádiích těhotenství přísně zakázáno. Kromě toho existuje řada kontraindikací.

Nepoužívejte lék, pokud existuje:

 • riziko potratu;
 • individuální nesnášenlivost jedné nebo více složek;
 • problém srážení;
 • významný nedostatek vitaminu K;
 • gastritida s erozivními projevy;
 • riziko vředů v žaludku nebo střevech;
 • selhání ledvin;
 • těžká hypertenze;
 • dna;
 • zvýšená podrážděnost;
 • porušení spánku a bdělosti.

V jakých případech je předepsáno?

Instrukce poskytuje řadu indikací, ve kterých můžete Citramon užívat. Lék je předepsán pro:

 • bolest hlavy způsobená nízkým krevním tlakem;
 • bolest svalů a kloubů;
 • bolest zubů (jako dočasná úleva před návštěvou zubaře);
 • neuralgické bolesti;
 • febrilní nachlazení.

Dávkování léku je předepsáno lékařem, v žádném případě by nemělo být překročeno. Lék se užívá jednou pro zmírnění bolesti nebo teploty..

Návod k použití přípravku Citramon během těhotenství

 • Citramon, návod k použití během těhotenství, je uveden níže, musí být používán s velkou péčí a pouze pod dohledem lékaře. Je lepší obecně vyloučit tento nástroj z lékárničky po celou dobu těhotenství. Ale občas a pouze ve druhém trimestru je aplikace možná.
 • Dávka během těhotenství je přísně individuální a je vybírána pouze na základě nezbytného terapeutického účinku. Nejčastěji je v nouzových podmínkách povolena jedna dávka léku.
 • V časných stádiích je vhodné používat paracetamol, aby se odstranily příznaky horečky. Vzhledem k absenci toxických účinků na plod neexistují žádná omezení pro jeho použití. Je to kofein a kyselina acetylsalicylová, která nepříznivě ovlivňuje dítě, zejména při pokládání vnitřních orgánových systémů..
 • Jedno použití drogy v případě nouze je odůvodněné. Je však lepší preferovat antispasmodické léky, které jsou povoleny během těhotenství, například no-shpu. Ukázala se v otázce úlevy od bolesti. Pokud je migréna způsobena stresující situací, můžete to udělat s bylinkovým čajem a užívat si valeriánskou tabletu.

Citramon a Citramon P-rozdíl

Mezi těmito léky není velký rozdíl v aplikaci - hlavním je zastavení syndromu bolesti v jakékoli části těla.

Rozdíl mezi léčivy je pouze ve složení. Pokud je běžný citramon tvořen aspirinem (kyselina acetylsalicylová), paracytamolem a kofeinem, přidá se do uvedených složek v citramonu P, kakao a kyselina citronová.

Během těhotenství jsou oba nežádoucí..

Video o užívání Citramonu během těhotenství

Z tohoto videa můžete získat informace o vhodnosti užívání drogy. Mohu brát lék během těhotenství a jakým rizikům mohu čelit? V jakém případě lze látku použít a jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat?

Po čtyřicet týdnů, které uplynou od okamžiku početí po dobu narození, může bolest žena navštívit více než jednou. Trpět takovými onemocněními je nejen nepříjemné, ale také často škodlivé.

Už jste narazili na bolesti hlavy ve fázi porodu dítěte? Jak se vypořádat s takovými projevy? Užili jste nějaké léky nebo jste je léčili lidovými léky?

Jak odstranit bolesti hlavy?

Pokud nastávající matka přijde k terapeutovi a stěžuje si na pravidelné bolesti hlavy, může jí doporučit, aby pila No-shpa nebo Paracetamol. Ale co když tyto léky nepomohou? Pomocí lidových receptů můžete eliminovat nepříjemné pocity v hlavě:

 • Naneste na hlavu studený obklad.
 • Osprchujte se.
 • Pijte čaj s mátou, meduňkovým medem, květy heřmánku.
 • Lehněte si a odpočiňte si v temné místnosti.
 • Projděte se na čerstvý vzduch.

Když se budoucí matky zajímají o fóra o tom, zda těhotné ženy mohou pít Citramon nebo ne, někdy jim je nabídnut následující recept na bolest: vypijte dvě tablety Paracetamolu a vypijte šálek horké sladké kávy. To vám umožní dosáhnout téměř stejné kombinace léků jako v Citramonu, ale vyhnout se negativním účinkům kyseliny acetylsalicylové. Vezměte prosím na vědomí, že recept je vhodný pouze pro ženy, které mají normální nebo mírně nižší krevní tlak..

Přestože Citramon nesmí pít těhotné ženy, některé ho stále berou, protože tvrdí, že pouze tento lék jim pomáhá. Bolest hlavy však může být příznakem nebezpečné nemoci, a to nejen těhotenství.

Neztrácet sebe otázkou, zda může být Citramon těhotná pro bolesti hlavy nebo vytrvat neustálé nepohodlí. Poraďte se s lékařem a vyberte si lék, který je zaručen k odstranění nepohodlí, aniž by došlo k poškození matky a nenarozeného dítěte.

Články O Neplodnosti