Hlavní Neplodnost

Jaký druh ryb může kojící matka jíst?

Ryby jsou zcela nejednoznačnou součástí stravy nejen kojící matky, ale i jakékoli jiné osoby. Někdo preferuje maso před rybími výrobky. Mnozí ji nemají rádi kvůli kostem - nejedí, navzdory jejím blahodárným vlastnostem. Ryby při kojení jsou někdy silným alergenem, jehož použití není zcela žádoucí. Obecně však pro správnou a vyváženou stravu potřebuje kojící žena jíst mořské plody nebo rybí pochoutky, i když s velkou péčí a jen několikrát týdně.

Příznivé vlastnosti

Výběr povolených odrůd ryb během laktace je poměrně velký. Marine se často doporučuje - obsahují hodnotnější jód a zdravé tuky.

Esenciální omega-3 kyseliny jsou nejvíce koncentrovány v červených odrůdách (růžový losos, pstruh, losos nebo chum losos), stejně jako v rybích pokrmech ze sledě, makrely nebo capelinu. Červeným odrůdám se doporučuje jíst s gv až dvakrát týdně nebo ještě častěji, pokud nejsou detekovány alergické reakce, protože mírná konzumace mastných kyselin:

 • chrání před vaskulárními chorobami, aterosklerózou, zabraňuje výskytu infarktu, cévní mozkové příhody, snižuje pravděpodobnost vzniku srdečních chorob;
 • poskytuje stabilní srdeční funkci, její rytmus;
 • normalizuje krevní oběh, posiluje stěny krevních cév;
 • zlepšuje paměť, zlepšuje výkon mozku;
 • výrazně posiluje vlasy, nehtové talíře, zlepšuje vnější a vnitřní stav pokožky;
 • snižuje riziko rakoviny;
 • urychluje proces regenerace.

Je to jen ve prospěch matky. Užitečné mastné kyseliny, které pronikají do mateřského mléka do těla dítěte, však příznivě ovlivňují duševní schopnosti, jeho fyzickou kondici a celkový vývoj. Neexistuje lepší zdroj jódu než mořské plody, což je dobré pro štítnou žlázu. Výběr mořských plodů je široký a mnoho z nich může být konzumováno během kojení. Je užitečné přidat řasy do stravy kojících matek, které také obsahují velké množství jódu.

Významným přínosem pro děti je vitamin D a vápník. Tato složka je často, zejména na podzim a v zimě, kdy je slunečný den zkrácen, předepsána v lécích. Aby se zabránilo užívání léků jako dítě, je pro matku přípustné jíst červené ryby až třikrát týdně. Takže dítě dostane vitamín A s mateřským mlékem, které zajistí zdravý vývoj pohybového aparátu a nervového systému. Kromě toho je vitamin D užitečný pro zuby a kost u dětí, pomáhá mamince vyrovnat se s osteoporózou a také zabraňuje rozvoji nádorů v těle.

Kromě jódu jsou ryby hlavním zdrojem fosforu, který zlepšuje metabolismus, příznivě působí na zuby, vlasy a nehty. Z užitečných mikroživin obsahují rybí výrobky také zinek, měď, sodík, draslík, mangan, kobalt, hořčík.

Nezanedbávejte vedlejší produkty z ryb - kaviár doplní zásoby bílkovin; kyselina listová, vitamíny E, A jsou bohaté na mléko a játra. Rybí bílkovina se vstřebává lépe než bílkovina masného nebo mléčného původu. Tyto složky dobře zvyšují hemoglobin a jsou profylaxí proti rozvoji anémie. Vzhledem k retinolu (vitaminu A), který obsahuje, populární tresčí játra (může být přítomna pollock) zlepšuje vidění, je považován za silný antioxidant a zlepšuje imunitu. Je lepší používat mléko z jesetera nebo lososa. Obsahuje nejen zdravý protein, ale také potřebné kyseliny, protaminy, glycin, imunomodulátory ovlivňující mozek.

Aby se dosáhlo maximální koncentrace živin a bílkovin, měla by být část rybí moučky nejméně 250 g.

Rizika a rizika laktace

Nejdůležitější věcí pro každou matku je zdraví jejího dítěte, takže při zvažování výhod zavedení nového produktu byste měli přemýšlet o možném poškození. Například, pokud někdy v životě mé matky došlo k alergické reakci, musíte si uvědomit, že děti pravděpodobně zdědí podobné příznaky.

Nebezpečné ryby mohou být z hlediska trávení. Kojící ženy musí ze stravy vyloučit sušené ryby. Sušené ryby by také neměly být v nabídce mladé matky. Při výrobě tohoto typu často používejte produkt nízké kvality nebo zachycený v zakázaných vodních útvarech. Aby nedošlo k zachycení střevní infekce, nebo ještě hůře, červů, stojí za to při výběru produktů pečlivě vybírat produkty - uveďte oblast bydliště, způsob zpracování.

Obzvláště elegantní je to s odrůdami řeky. Protože ryby mohou být odebírány z vodních útvarů nebezpečně blízko městských limitů, kde existuje vysoká pravděpodobnost vypouštění technického odpadu, vypouštění odpadních vod, které zanechává na rybích otisk ve formě částic škodlivých prvků a těžkých kovů - rtuti, olova nebo dokonce arzenu..

Škodlivé karcinogeny a radionuklidy, které se hromadí v živé bytosti, následně poškozují lidská játra, která jednoduše nedokáže zpracovat a chránit lidské tělo před takovými látkami.

Konzervované ryby, konzervovaný kaviár z kapucínu různých barev nebo mořský koktejl se nedoporučují pro kojící ženu. Tyto produkty obsahují škodlivé konzervační látky a obsah zakoupených sklenic neodpovídá vždy deklarovaným. Alergie a otrava jsou zde možné. Pokud jsou nasolené ryby, je lepší koupit celý sledě, ale sami je nakrájet. Kromě toho obvaz v nakoupených konzervách - rajčata, majonéza nebo koření - není pro kojení zcela užitečný.

Jaký druh ryb se doporučuje kojit

Zkušení dietologové doporučují při kojení jíst různé ryby žijící v místě bydliště. Ze zástupců bílého masa stojí za to jíst pollock, candát, štikozubec, tresku nebo mořský okoun. Takové odrůdy jsou obvykle dražší než například makrely, které za to nestojí s gv, protože se jedná o běžný alergen u kojenců. Pokud se jedná o říční druhy, doporučujeme štiku, říční okoun, burbot. Taková ryba je známá svou kostnatostí a vůní, ale při správné přípravě se tyto nedostatky prakticky nepociťují..

Červené ryby jsou považovány za alergennější, takže by se jejich použití mělo střídat s bílými odrůdami. Jídla z pstruhů, růžového lososa nebo lososa chum mohou být konzumována častěji než několikrát za měsíc.

Metody vaření

V moderním vaření najdete mnoho receptů na vaření ryb pro dietní menu i obvyklý způsob života. Nejčastěji používané možnosti vaření jsou:

- smažené ryby - nedoporučuje se kojit. Po smažení již nemá užitečné vlastnosti, navíc se do dítěte mohou dostat škodlivé karcinogeny přehřátého oleje, což vyvolá koliku nebo zažívací potíže.

- vařená ryba je nejbezpečnějším, dokonce zdravým způsobem vaření. V této formě jsou zachovány téměř všechny živiny a cenné stopové prvky. Vařenou porci lze podávat se zeleninou, s minimálním obsahem koření.

- uzená ryba - ani to nemůžete zvážit. U stravy kojící matky je tato kategorie produktů zakázána. Tato metoda vaření ponechává produkt částečně syrový a nedostatečné tepelné zpracování může ovlivnit lidské tělo různými mikroby. Ano, a užitečné látky při tomto způsobu vaření zůstávají mnohem méně než smažené.

- Sušené, sušené nebo solené ryby - primárně se nedoporučuje kojit kvůli vysokému obsahu soli. Takový produkt negativně ovlivňuje mléko, podporuje tvorbu otoků a zabraňuje odstranění tekutiny z těla..

- dušené, dušené nebo pečené - to jsou také způsoby vaření ryb, které jsou přijatelné pro kojení.

Jak zavést ryby do stravy

Pokud během těhotenství a dlouho před ní snědla nově razená matka rybí jídla bez omezení a negativních důsledků, to znamená, že jsou možné i ryby po porodu. Při krmení dítěte byste však měli dodržovat několik pravidel:

 • první měsíce jsou vařené nebo dušené ryby;
 • při první dávce se vyplatí omezit se na malý kousek (ne více než 50 gramů), pozorovat dítě a pouze v případě, že nedochází k vyrážce nebo zarudnutí, pokračujte v používání po několika dnech a zvyšte podávání;
 • pokud dítě odmítne vzít prsa nebo jíst ryby, které vedlo k rozrušení gastrointestinálního traktu nebo koliky, je složka odstraněna z nabídky matky a po několika měsících je znovu zavedena;
 • při vstupu do trvalého menu je nejprve lepší jíst bílé odrůdy říčních ryb nebo rybích populací, poté přidávat červené druhy.

Ukazuje se, že pozitivní účinek rybích produktů na ženské tělo při krmení dítěte je mnohem vyšší než možná rizika. Jediným bodem je, že kojící matka by si měla při nákupu a vaření podle toho zvolit správnou porážku, pak použití takového cenného produktu přinese maximální přínos pro zdraví novorozence..

Kojení ryb: výhody a nebezpečí

Mnoho lidí věří, že ryby by se měly pravidelně objevovat na stole kojící matky. Často však můžeme slyšet opačný názor - že se jedná o nebezpečný a vysoce alergenní produkt. Je to opravdu tak a je možné, aby žena při kojení jedla ryby?

Anna Gordeeva
Pediatr, Volgograd

Jaké jsou výhody ryb pro kojení?

Kojící matka potřebuje kompletní a snadno strávitelný protein a ryby jsou vynikající bílkovinnou potravou doporučenou pro kojení. Navíc, na rozdíl od masa, rybí bílkoviny jsou snadněji stravitelné. V průměru jsou absorbovány za 2-3 hodiny, na rozdíl od 4-6 hodin, které jsou nezbytné pro trávení masných bílkovin.

Ryby obsahují tuky ve speciální formě - ve formě nenasycených mastných kyselin nezbytných pro růst a vývoj dítěte, stejně jako pro regeneraci ženského těla po porodu, syntézu hormonů a regulaci metabolismu. Navíc u ryb, zejména mořských, existuje mnoho minerálů užitečných pro kojení - jód, selen, fosfor a vápník. Jsou nezbytné pro silnou kostru, normální spánek a mozek dítěte. Tyto látky pomáhají dítěti růst a vyvíjet se rychleji.

Kojící ryby a mořské plody jsou bohatým zdrojem vitamínů B - pyridoxin, kyanokobalamin, riboflavin, kyselina pantothenová. Jsou nezbytné pro normální tvorbu krve a pro doplnění ztráty krevních buněk při porodu. Kromě toho tyto vitamíny pomáhají matce mít silné a zdravé vlasy, nehty a zuby, hladkou pokožku. Pravidelná konzumace ryb, řek a moře, usnadňuje boj proti stresu a únavě, protože tělo dostává jód, nenasycené mastné kyseliny a vitaminy B, které jsou nezbytné pro funkci mozku.

Pokud matka pravidelně jedla ryby před těhotenstvím a během očekávané doby dítěte, neměli byste omezit jeho použití po porodu..

Jaký druh ryb nelze kojit?

Avšak spolu s nepochybnými výhodami mohou ryby během kojení představovat potenciální nebezpečí pro ženu a její dítě. Zaprvé, pokud matka měla alergickou reakci na ryby, pak její dítě může zdědit sklon k alergiím. Poté, když kojíte, byste se měli buď vyhýbat rybám, nebo opustit potenciálně alergenní jídla, jako je makrela, červená ryba a mořské plody, a také si sushi neužívat..

Pokud matka dříve ryby dobře tolerovala, pak to může být. Je důležité, aby se rybí pokrmy vařily. Ošetřovatelce je tedy zakázáno jíst syrové, sušené a je třeba omezit sušené ryby. Faktem je, že takové produkty jsou potenciálně nebezpečné, pokud jde o otravu, střevní infekci a červovou infekci, navíc mají hodně soli a koření..

Je možné mořské plody během kojení?

Kaviár z jesetera a lososa, krevety, mušle, lastury a mnoho dalších mořských plodů - dnes již nejsou považovány za luxus a vzácnost. Nepochybně, mnoho lidí má rád tyto výrobky, ale ve stravě ženy během kojení je nutné je používat s mimořádnou opatrností, s výjimkou obyvatel pobřežních oblastí, kde takové jídlo je obvyklou součástí každodenního stravování (přesto stojí za to snížit množství konzumované potravy). Ale pokud jste je dříve zřídka snědli nebo vůbec nejedli, je během kojení lepší exotiku úplně opustit. Takové produkty mohou vyvolat alergickou reakci a zažívací potíže u matky i dítěte a způsoby jejich skladování a zmrazení (a na regálech, kde se prodávají hlavně zmrzlina nebo ve formě konzerv), mohou být zdaleka hygienické normy..

Rybí pochoutky a konzervované potraviny během kojení

Solené sledě v omáčkách, kaviár z kapucína s dresinkem, mušle v náplni - tyto produkty jsou potenciálně nebezpečné pro kojící matku. Nejprve se při jejich přípravě používají konzervační látky a jiné chemické přísady. Za druhé, většina ryb a mořských plodů v nich nepodléhá řádnému tepelnému ošetření a může být nebezpečná. Proto se doporučuje tyto potraviny dočasně opustit.

Jaký druh ryb by měl být při kojení preferován?

Ve stravě kojících žen mohou být přítomny jak říční, tak mořské ryby. Nedávejte přednost jedné odrůdě, musíte použít jiné. Sumec, štikozubec, treska, pollock, tilapie, ledovka, jazyk moře, okoun štika jsou zvláště užitečné. Sleď, platýz a červené ryby lze jíst nejvýše jednou týdně. Makrela jako velmi výrazný alergen by však měla být zcela vyloučena z jeho nabídky.

Jak snížit alergenicitu a nebezpečí ryb při kojení?

Není vždy možné přesně zkontrolovat kvalitu ryb, pak se můžete pokusit snížit své potenciální nebezpečí pro kojící ženu. Ryby musí být rozmrazeny ve studené slané vodě a poté vařeny, poté, co přivedete vývar do varu, vypusťte jej a poté pokračujte v procesu vaření již ve druhém vývaru asi 15–20 minut..

Je-li ryba čerstvá, je nutné ji ihned vařit, aniž by ji dlouho nechala ležet, protože takový produkt se dostatečně rychle kazí..

Upřednostňovanou metodou vaření ryb je vaření a dusení, méně ničí bílkoviny a při smažení vznikají karcinogeny a přebytečný tuk..

Jak si vybrat ryby pro menu kojící matky?

• Při výběru rybích produktů vždy pečlivě zkontrolujte obal, štítek a pokud je brzy vyprší, zkontrolujte datum exspirace - takový nákup byste neměli provádět.

• Pokud se ryby prodávají podle hmotnosti nebo jatečně upravených těl, důvěřujte svým pocitům - čichejte, pociťte a zkontrolujte. Podívejte se pod žábry - měly by být červené, prozkoumat váhy - mělo by být neporušené, ne kluzké a nelepivé..

• Je důležité si uvědomit, že zmrazené ryby by neměly být pod silnou vrstvou ledu, což znamená porušení pravidel pro jejich skladování.

• Odpusťte pikantní občerstvení s rybami, často kytice koření zakrývá špatnou kvalitu surovin. A otrava je pro tebe naprosto zbytečná.

Jak zjistit, jaký druh ryb dokáže kojící matka?

Pravidelné stravování ryb je důležité pro zdraví dospělých i dětí. Ale co kojící matky? Koneckonců, všechno, co jedí, určitě skončí v mateřském mléce a nakonec to může u dítěte vyvolat alergii. Pediatrové říkají: s GV není jíst mořské plody zakázáno, pokud přistupujete k jejich výběru a pečlivě vaříte.

Je možné, aby kojící matka lovila?

Protein ryb se vstřebává rychleji, snadněji než maso (za pouhé 2 hodiny), takže odborníci na výživu doporučují dar moře. U ženy s HS je tento produkt zobrazen také, protože po porodu její tělo potřebuje stavbu. Rybí pokrmy pomohou:

 • nižší cholesterol;
 • stabilizovat nervový systém;
 • posílit srdce;
 • zvýšit účinnost.

V mořských plodech je hodně bílkovin - až 25%. Zbytek jsou zdravé nenasycené tuky a voda..

Jaké druhy ryb jsou pro HS přijatelné?

Jaký druh ryb může být ostatně kojící matce povolen? Chcete-li minimalizovat změnu v chuti mléka a výskytu nežádoucích reakcí u dítěte, musíte si dobře pamatovat vlastnosti hotového druhu:

 1. Sušení a solení dezinfikuje produkt. Během kojení můžete jíst sušené ryby, ale nepřináší to žádné výhody. Je to příliš solená a sušená ryba s HS, která často mění složení mléka k horšímu. V důsledku toho drobky odmítají jídlo. Toto jídlo je lepší vyloučit.
 2. Solení je druh přípravku, pokud je čerstvá buničina několik dní pokryta solí. Při tomto postupu bere produkt tolik chloridu sodného, ​​kolik je potřeba. Ženy, které se zajímají, zda je možné během kojení jíst solené ryby, by si měly pamatovat: pouze v malém množství, jinak nedochází k problémům s vylučovacím systémem dítěte (zejména ledvinami)..
 3. Je docela možné jíst smažené ryby pro kojící matku, ale jen zřídka. Je třeba si uvědomit, že miska musí být podrobena tepelnému zpracování po dobu nejméně 15 minut, aby se zničily parazity a bakterie. Při použití je vhodné vyloučit smaženou krustu, aby dítě nemělo trávicí potíže.
 4. Ryba sušená na slunci pro kojící matku je produkt získaný sušením za studena. Výstupem je prakticky sušená miska s nízkou nutriční hodnotou. Je možné jíst kojené ryby během kojení? Obsahuje tolik soli, že ani nenasycené tuky s dalšími užitečnými prvky ve složení nebudou hrát viditelnou roli.
 5. Uzená ryba z regálů je škodlivá. Nejčastěji se připravuje zpracováním tekutým kouřem - suchým koncentrátem s "pestrým" chemickým složením. Toto aroma není užitečné pro ženu nebo její dítě. Je někdy možné pro kojící matku jíst uzené ryby? Domácí studené nebo uzené jídlo obsahuje mnoho karcinogenů, které do něj vstupují z kouře, dokonce i z přírodního kouře. Proto systematické používání může vést k problémům s játry, pankreasem, střevy a rozvojem onkologie. Navíc tato metoda zpracování nezabije všechny škodlivé bakterie, vajíčka parazitů.

Různé druhy ryb mají vliv na tělo matky s HS:

 1. Nejcennější živina, červená, je známá vysokým obsahem omega kyselin. Je prokázáno, že udržují normální fungování krevních cév, mají léčivý účinek na duševní vývoj žen s dětmi. Při zodpovězení otázky, zda lze červené ryby kojit, dětští lékaři nezakazují konzumaci rodiny lososů (losos, pstruh, růžový losos, losos chum, losos sockeye, coho losos atd.), Ale doporučují dodržovat opatření.
 2. Říční druh obsahuje mnoho kostí, ale jeho užitečnost nelze snížit. Nejbohatší na živiny - dravci - štika, okoun, okoun. Lepší je napařit, můžete si vyrobit kotlety. Smažené říční ryby však nejsou během kojení zakázány. Jednotlivci, kteří sbírají jídlo zdola (například sumec), v masu hromadí mnoho škodlivých látek.
 3. Mořské bílé ryby jsou také prospěšné, ale mohou být škodlivé. Mínus - vysoký obsah rtuti, který v posledních letech téměř 200krát překračuje normu. Mezi těmito plemeny se z hlediska chuti a živin obzvláště rozlišuje platýs, halibut, treska, treska jednoskvrnná, nelma, štikozubec atd. V HV jsou sušené mořské ryby výhodnější než říční.

Na poznámku! Většina druhů ryb rodiny lososů je chována na prodej. Často jako jídlo dostávají speciální krmiva pro rychlý růst a přísady, které dají buničině atraktivní červenou barvu, zatímco u zdravých jedinců má světle růžový odstín. Proto jsou pro HS preferovány divoké červené ryby.

Některé ženy přemýšlejí, zda je při kojení někdy k dispozici konzervované jídlo. Odborníci na tyto výrobky nemají důvěru a důrazně se doporučuje jíst pouze čerstvé, vařené jídlo. To je jediný způsob, jak kontrolovat proces a přísady. Je však nepravděpodobné, že by jednorázové použití poškodilo.

Jaký druh ryb nelze jíst s HS?

Výhody ryb převažují nad možnými negativními účinky. Ale použití jiných mořských plodů je lepší odložit. Mezi nimi:

Exotické, zejména pokud produkt zkoušíte poprvé, můžete si jej užívat až po dokončení laktace.

Čerstvé, právě ulovené ryby jsou mnohem chutnější a zdravější. Ale její kojící matka se nedoporučuje, protože můžete snadno chytit parazity. Produkt, který prošel hlubokým zmrazením a ležel v této formě po dobu nejméně 5 dnů, by měl být konzumován. Syrové mořské plody, sushi, rohlíky jsou přísně zakázány.

Od jakého měsíce do stravy?

Ryby lze pečlivě ochutnat nejdříve ve druhém měsíci života dítěte. V tomto případě je lepší dát přednost odrůdám stravy, které zřídka způsobují alergie. Mezi nimi: treska, okoun, pollock. Obzvláště užitečné štikozubce. Počínaje třetím měsícem je povoleno přecházet na tlustší druhy: okouna, platýse, tilapie atd. Makrela je užitečná, ale má vysoký obsah rtuti. Proto ji lze jíst pouze v malém množství. Je lepší uvařit ucho na druhý vývar (po varu se z pánve vypustí voda a přidá se nový).

Jaké jsou výhody pro matku a dítě?

Uvádíme hlavní vitaminy a minerály, které ryby obsahují:

 1. Mořské plody obsahují hodně vitamínu D, díky čemuž se vápník více absorbuje v těle..
 2. Rybí bílkovina je mnohem snazší než masová bílkovina, takže nezpůsobuje střevní potíže u dítěte.
 3. Fosfor obnovuje zdraví matek po porodu, pomáhá zlepšovat metabolismus.
 4. Jód ve složení je odpovědný za zdraví štítné žlázy, v postpartálním období je to zvláště nutné.
 5. Selen uklidňuje nervový systém, zlepšuje spánek.
 6. Díky vitamínům B stres neohrožuje zdraví a pomáhá matce soustředit se na své dítě.

Mořské plody se doporučuje konzumovat 1-2krát týdně. Jedna porce by neměla vážit více než 100 gramů.

Kontraindikace

Mastné kyseliny obsažené v mořských plodech jsou kontraindikovány při pankreatitidě a jiných onemocněních slinivky břišní. Kromě toho může časté používání vést k následkům:

 • hromadění solí těžkých kovů v orgánech;
 • otrava rtutí (podléhá časté konzumaci některých odrůd).

Lidé se sklonem k alergiím by neměli zneužívat mořské plody..

Jak si vybrat a čemu věnovat pozornost?

Pokud chce maminka koupit 100% čerstvých ryb, je vhodné si koupit živý produkt. Taková vajíčka však po vaření stále zničila hlístová vajíčka a další parazity. Chcete-li vybrat kvalitní zmrazené ryby, musíte si pamatovat tato pravidla:

 1. Vyberte pouze jednotlivce s jasně červenými žábry. Pokud tato část vypadá neatraktivní nebo změnila barvu, musí být produkt zastaralý nebo nesprávně uskladněný..
 2. Kvalitní ryby nemají žádný rybí zápach, bez ohledu na to, jak zvláštní to zní. Voní to jako řeka nebo moře. Proto je před nákupem lepší čichat, i když prodávající ujišťuje, že zboží je čerstvé.
 3. Potopené nebo sušené oči jsou jasným znakem nekvalitních mořských plodů. Obočí by nemělo být zataženo.
 4. Zakalené stupnice a hlen na jeho povrchu nejsou povoleny. I když u některých plemen je to varianta normy.
 5. Pružné maso - znamení čerstvosti.

Po příchodu domů po zakoupení byste měli zjistit, zda maso za masem zaostává. Pokud se jeden snadno odděluje od druhého, je lepší vrátit produkt do obchodu.

Recepty pro kojící matku

Během doby HB vyžaduje jakékoli jídlo řádné zpracování, aby tělo dítěte reagovalo co nejklidněji. Existuje několik receptů, pomocí kterých maminka snadno diverzifikuje její každodenní stravu a nepoškodí dítě.

Hake pro pár

 • štikozubec - 2 středně velké ryby;
 • velká cibule;
 • sůl, černý pepř, je-li to žádoucí.
 • čisté ryby (odstraňte vnitřnosti, hlavu a ocas), po částech nakrájejte;
 • nakrájejte plátky solí a položte na drátěný stojan;
 • vařit 20 min.

Dušená ryba sloužila horkě.

Rychlá ryba hodgepodge

 • burbotový filet - 0,5 kg;
 • okurky - 3 střední;
 • zelenina - rajče, cibule;
 • bobkový list, sůl;
 • pár lžic slunečnicového nebo olivového oleje.
 • nakrájíme filet na malé kousky;
 • nasekat cibuli, poslat na pánev namazanou rostlinným olejem, projít, dokud se neobjeví světle zlatý odstín;
 • přidejte nakrájená rajčata na cibuli, vše vařte další 2-3 minuty;
 • posuňte zeleninu do pánve, přidejte k nim filé a přidejte vodu;
 • po varu přidejte bobkový list, sůl a vařte 20 minut;
 • 5 minut před vařením přidejte nakrájenou okurku.

Něžné ryby v zakysané smetaně

 • 2 čerstvý pollock;
 • velké cibule;
 • 230 g zakysané smetany (je lepší brát tuk);
 • 50-70 ml krému s nízkým obsahem tuku;
 • 2 lžíce. l máslo;
 • 30 g pšeničné mouky 1 stupně;
 • sůl podle chuti.
 • položte čisté kousky mořských plodů na předehřátou pánev, lehce smažte na obou stranách;
 • přidejte cibuli nakrájenou na půl kroužky;
 • po 5 minutách nalijte převařenou vodu (tak, aby zcela pokrývala ryby);
 • přikryjte a vařte dalších 10 minut, mezitím smíchejte mouku, zakysanou smetanu, sůl, přidejte směs k rybám;
 • vařte dalších 10 minut, nalijte krém a udržujte misku v ohni dalších 30-50 sekund.

Toto jídlo je ideální pro ozdobu šťouchaných brambor, pohanky a rýže.

Apple dušená ryba

 1. Filet z tresky - 0,5 kg
 2. Pár jablek.
 3. 50 g másla.
 4. Sklenici zakysané smetany.
 5. Sůl.

Vášeň cibule do zlatého odstínu. Rozdělte filet na malé části a odešlete na cibuli. Jablka nakrájejte na polovinu prstenů, vložte do pánve a zalijte vodou. Vařte s víčkem uzavřeným po dobu 15 minut. Sůl smíchejte se zakysanou smetanou, přidejte do misky a na mírném ohni vařte 5-7 minut. Nebo vložte pánev do trouby předehřáté na 200 stupňů a vařte při této teplotě půl hodiny (k tomu byste měli brát nádobí s odnímatelnou rukojetí, abyste neroztavili plast). dobrou chuť.

Ryby pečené s bramborami

 • pár velkých lososů (je lepší brát tlustší druhy - losos, pstruh);
 • mrkev, cibule;
 • 5 velkých brambor;
 • máslo;
 • sůl.
 1. Udělejte si „polštář“ zeleniny - jemně nakrájejte cibuli, nastrouhejte mrkev na hrubém struhadle a společně jděte.
 2. Nádobu na pečení namažte olejem. Dejte mrkev s cibulí a poté nasekané brambory na tenké kroužky. Sůl, nahoře s rybami, oloupaná a nakrájená na střední kousky.
 3. Předehřejte troubu na 180 stupňů a vařte pokrm po dobu 40–50 minut. Horká ryba chutná lépe.

V prvních měsících HB je lepší nezneužívat koření a zejména koření s zvýrazňovačem chuti. Pokud chcete ochutnat pokrm kořením, měli byste dobře studovat možné vedlejší účinky.

Je docela možné, že kojící matky někdy loví ryby a dávají přednost nízkotučným mořským a říčním druhům. Hlavní věcí je vyloučit přejídání, těžká a smažená jídla a potom tělo dítěte bude klidně reagovat na nový produkt..

Kojení ryb: výhody, recepty

Lékařské odborné články

Kojící ryby mohou být superfood nebo škodlivé a vše záleží na tom, co jíte. Pokud mluvíme o výhodách konzumace ryb, pak to určitě jsou, a je důležité je používat ve prospěch dítěte. Proto by každá mladá matka měla znát prospěšné vlastnosti různých druhů ryb.

Je možné jíst ryby pro kojící matku?

Mateřství vyžaduje svou část oběti, aby ochránilo pohodu vašeho vzácného malého dítěte. Od těhotenství jste možná provedli několik změn ve stravě a životním stylu, abyste se ujistili, že máte zdravé dítě. Musíte mít vyváženou stravu, abyste zajistili svému dítěti dostatečnou výživu během kojení, protože vaše mateřské mléko je jeho jediným zdrojem výživy. Ano, kojící matky mohou jíst ryby, ale při výběru je třeba být opatrný..

Místo toho si vyberte ryby s nízkým legováním, jako je losos, pollock, sumec a tuňák. Pokud jíte čerstvé ryby ulovené místně, přečtěte si místní směrnice pro konzumaci ryb z této nádrže..

Některé ryby jsou superpotraviny pro těhotné a kojící matky, protože obsahují vyšší hladiny mastných kyselin a nižší hladiny rtuti. Zde je seznam ryb, které si můžete během kojení bezpečně užít: makrela obecná, capelin, sledě, parmice, krevety, losos, pstruh.

Hlavní věc je, že ryby, které jíte, jsou čerstvé. Jak zjistit, zda jsou ryby čerstvé? Při nákupu ryb musíte ryby cítit a zkontrolovat, zda jsou její tělo a filé těsné, což by mělo být pevné a lesklé. Pokud to vypadá bledě, lze předpokládat, že ryby nejsou čerstvé.

Konzumované v jakékoli formě, jako je grilovaná, dusená nebo jemně smažená ryba, obsahuje mnoho živin. Toto je jediné mořské plody, které odborníci na výživu doporučují, když se rozhodnete pro zdravý životní styl. Pokud navíc chcete zhubnout, abyste předešli dalším zdravotním problémům, měli byste do své každodenní stravy zahrnout různé druhy ryb, jako je tuňák, makrela a losos. Mají mnoho zdravých vitamínů, které zabraňují tomu, aby se vaše celkové pohoda stala kořistí pro chronická onemocnění..

Výhody laktace z ryb

Mezi zdravotní přínosy ryb během laktace patří poskytnutí okamžité energie, regulace cholesterolu, zlepšení kardiovaskulárního zdraví, udržení psychického zdraví, udržení respiračního zdraví, léčení nespavosti, zlepšení kůže a ošetření poškozené pokožky hlavy. Mezi další výhody patří stimulace silných svalů, regulace tělesných tekutin, léčba nedostatku železa, podpora silných kostí a zásobování těla vitamínem D.

Mnoho živin můžete konzumovat pouze jednou porcí rybí filé.

 1. Ryby poskytují okamžitou energii. Vaše tělo potřebuje dostatek bílkovin, aby zůstalo silné po každém krmení. Spotřebovaná ryba může díky vysokému obsahu bílkovin fungovat jako okamžitý posilovač energie. Vzhledem k požadovanému množství živin ve vašem těle budete nejen vyváženi energetickými hladinami, ale proteiny také omlazují poškozené buňky. Pro udržení hladiny energie ve vašem těle se doporučuje pravidelně konzumovat jakýkoli zdravý druh ryb..
 2. Nízkokalorické

Příjem kalorií je mnohem jednodušší než jejich spalování; Proto byste měli zvolit možnost s menším počtem kalorií, jako jsou ryby. Grilovaná nebo dušená ryba obsahuje minimální množství tuku, což je ideální pro matky po porodu. Kromě toho filé z ryb smažených v olivovém oleji mohou zdvojnásobit živiny, které vás nejen udržují plné po dobu několika hodin, ale také vyživují vaše kardiovaskulární zdraví podporou dobrého cholesterolu..

 1. Ryby zlepšují kardiovaskulární systém.

Když jsou ryby nabité omega-3 mastnými kyselinami, mohou ryby působit zázraky pro váš kardiovaskulární systém. Omega-3 také pomáhají rozšiřovat zúžené tepny, které pomáhají při srážení krve..

 1. Pro psychologické zdraví

Mnoho studií prokázalo účinky příjmu lososa a makrely na vaše psychologické zdraví. Odborníci na výživu doporučují zahrnout do výživy mladé matky mnoho ryb, aby se předešlo mozkovým poruchám spojeným s věkem. Výzkum navíc ukázal, že pokud konzumujete jídla připravená z ryb dvakrát týdně, může to zlepšit stav mozku zvýšením koncentrace a kognitivních funkcí. Kromě toho se předpokládá, že živiny pomáhají snižovat depresi, stres a úzkost, což je často případ mladých kojících matek.

 1. Pro zdraví dýchacích cest

Znečištění životního prostředí může ovlivnit vaše dýchací zdraví a vaše dítě. Musíte konzumovat potraviny, které obsahují živiny, jako je draslík a vitamin B, které brání vašemu dýchacímu systému před různými chronickými nemocemi. Kromě toho odborníci na výživu doporučují zahrnout losos a tuňáka do stravy žen s astmatem nebo v rodinách s astmatem, u nichž bylo prokázáno, že snižují riziko vzniku takové patologie u vašeho dítěte. Vlastnosti ryb mohou zmírnit faktory, které přispívají k zánětu v důsledku přetrvávajícího kašle a pomáhají zbavit se dušnosti..

Nespavost není pro mladou kojící matku nová, zejména v prvním měsíci kojení. Ale tento stav není jen otravný, ale může potenciálně negativně ovlivnit vaše psychické zdraví. Živiny jako vitamín D, bílkoviny, hořčík, mangan přispívají k mírnému spánku po dobu několika hodin a nedostatek těchto živin může vést k chronické nespavosti. Tyto základní ingredience můžete sklízet pouze konzumací čerstvých rybích filé..

Zdravá strava vede k mladistvé pokožce díky konzumaci mnoha vitamínů a minerálů. Začlenění ryb do vaší každodenní stravy se může stát vaším tajemstvím krásy v důsledku vysokých hladin kyselin, bílkovin, vitaminu A a vitaminu B. Když se tyto živiny konzumují společně, přispívají k pružnosti pokožky, což snižuje riziko předčasného stárnutí. Kromě toho mohou vlastnosti účinně bojovat proti faktorům, které přispívají k kožním onemocněním, jako je psoriáza..

 1. Pomáhá při regulaci tekutin

Vaše tělo potřebuje minerály, jako je hořčík, pro zajištění správného toku tekutin. V tomto ohledu můžete do své stravy zařadit ryby, místo výběru hořčíkových doplňků. Grilované rybí filé mohou účinně pomoci regulovat tekutinu v těle..

 1. Ryby brání nedostatku železa. Spotřeba červených krvinek po porodu u matek se snižuje, což přispívá k nedostatku železa u matek a dětí. Když obohacené železem, živiny nabízejí příjem ryb, pokud máte nedostatek železa. Zahrnutí tuňáků a lososů může přispět k rozvoji krevního oběhu a bojovat proti rizikům spojeným s chronickou únavou a anémií..
 2. Ryby jsou zdrojem Ca a vitamínu D, které vaše kosti během laktace potřebují pravidelně, aby zajistily dítě. Kromě mléčných výrobků mohou být ryby bezpečným zdrojem těchto základních živin..

Výše uvedené zdravotní přínosy naznačují, že jakýkoli druh ryb je nezbytný pro vaši celkovou pohodu. Měli byste konzumovat jednu porci ryb nejméně dvakrát týdně, abyste zmírnili faktory, které jsou zdraví škodlivé a nepoškozují dítě..

Výhody různých druhů ryb při kojení

Nealergenní ryby během kojení jsou hlavně všechny druhy bílých ryb. Obecně platí, že mnoho druhů bílých ryb, jako je treska, štikozubec, treska jednoskvrnná a treska bezvousá, obsahuje stejné základní živiny. Jsou to skvělé zdroje nízkotučných bílkovin..

Bílé ryby

to treska, což je bohatý zástupce mnoha užitečných prvků. Treska je bohatým zdrojem bílkovin a má velmi nízký obsah tuku a nasycených tuků, takže je vhodná pro každého, kdo sleduje hladinu cholesterolu. Treska obsahuje mnoho vitamínů B12, které jsou nezbytné pro zdravou krev a zdravý imunitní systém, protože pomáhají snižovat únavu a ospalost. Treska je bohatá na jód, který je nezbytný pro zdravý metabolismus dítěte a matky a udržuje zdravou štítnou žlázu. Treska je také velmi bohatá na selen - je to antioxidant, který je nezbytný pro zdravou pokožku, vlasy a nehty. Treska je také vynikajícím zdrojem draslíku, který pomáhá udržovat zdravý krevní tlak..

Haddock - také jeden z druhů bílých ryb. Haddock je vynikajícím zdrojem hořčíku, který snižuje hladinu stresu u mladých matek a podporuje dobrý spánek..

Platýs Je to vynikající zdroj bílkovin, který je nezbytný pro vytváření zdravých svalů, stejně jako pro zdravý růst a vývoj u dětí..

Platýs je dobrý zdroj vitaminu B1 (thiamin), který pomáhá udržovat zdraví srdce a nervového systému a pomáhá tělu získat energii z jídla.

Pollock - Jeden z běžných druhů ryb, který se běžně používá v každodenní stravě. Podle složení živin není pollock nižší než ostatní druhy ryb. Pollock je zdrojem fosforu, který je nezbytný pro zdravé kosti..

Pollock je také dobrým zdrojem jódu a selenu..

Hake obsahuje také klíčové živiny, jako je protein, tuk, vitamin B6, vitamin D, fosfor. Jako všechny ryby je štikozubec vynikajícím zdrojem bílkovin a na rozdíl od masa neobsahuje nasycené tuky. Filet štikozubce nevyžaduje přípravu. Maso štikozubce je obzvláště zdravé, výživné, snadno stravitelné, a proto ho kojení matek propůjčuje ke spotřebě. Vzhledem k velmi malému množství energie, které ji charakterizuje, se štikozubce maso často používá v nízkokalorických dietách. Štikozubec je zdrojem draslíku a vitamínů B. Draslík je nejběžnějším minerálem (nutný pro lidské tělo k udržení rovnováhy tekutin a krevního tlaku na normální úrovni, k regulaci neuromuskulární excitability a srdeční frekvence). Mezi vitamíny vyniká podíl vitaminu B3 (nebo niacinu nebo vitaminu PP), který chrání pokožku a usnadňuje trávení.

červená ryba

To je určitě velmi užitečný produkt pro každého. Ale pokud jde o kojící matky, to jsou jejich vlastní nuance. Červená ryba je vysoce kalorický, libový zdroj bílkovin bohatý na selen, vitamin A, draslík a omega-3 mastné kyseliny. Strava, která tyto živiny pravidelně obsahuje, může významně prospět vašemu zdraví tím, že zabraňuje závažným patologiím. Přes potenciální přínosy pro zdraví může červené okoun obsahovat rtuťovou hladinu, která je pro těhotné ženy a kojící matky nebezpečná, pokud jedí vícekrát za měsíc. Pokud však budete jíst s mírou, může poskytnout všechny živiny..

Jedna porce červených ryb obsahuje téměř 70 procent množství selenu doporučeného denně. Selen podporuje funkci bílých krvinek a je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. Je to antioxidant, který může být schopen zabránit tvorbě volných radikálů v důsledku poškození DNA, což může vést k revmatoidní artritidě, rakovině a srdečním onemocněním. Antioxidační síla selenu se zvyšuje, když se kombinuje se zdrojem vitamínu E. Podávejte ryby bohaté na selen, jako je červené okoun, s jídlem s vysokým obsahem vitamínu E, jako je chřest, sladké brambory nebo tmavé listové greeny, jako je špenát, zelenina nebo kale.

Každá porce vařené červené ryby poskytuje 10% vitamínu A pro dospělou ženu a 11% vitamínu A pro její dítě. Tento vitamin je životně důležitý pro imunitní systém. Vitamin A také hraje roli v reprodukci a diferenciaci buněk. Spotřeba dostatečného množství vitamínu A denně může snížit riziko vzniku očních poruch, jako je katarakta nebo makulární degenerace související s věkem. Vitamín A je výživná látka rozpustná v tucích a vyžaduje, aby se ve střevech absorboval zdroj tuku..

Některé odrůdy červených ryb obsahují v každé porci 444 miligramů nebo 9 procent draslíku. Draslík je minerál i elektrolyt. Draslík je potřebný pro fungování enzymů potřebných pro energetický metabolismus a pro zajištění správného vyhlazení hladkých, srdečních a kosterních svalů. Strava, která nemá dostatek draslíku, může zvýšit vaše šance na cévní mozkovou příhodu, vysoký krevní tlak, osteoporózu a ledvinové kameny..

Omega-3 mastné kyseliny jsou hlavní výhodou konzumace červených ryb během laktace, protože více než jedna odrůda ryb je neobsahuje v takovém množství.

Červená lehce solená ryba obsahuje 0,31 gramu omega-3 mastných kyselin v každé porci po 100 gramech. Tato koncentrace omega-3 mastných kyselin je přibližně stejná jako množství poskytované podáváním krevet, sumců, krabů nebo lasturek. Pravidelné stravování ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny může významně snížit riziko srdečních chorob, aterosklerózy a vysokého cholesterolu v krvi..

Vzhledem ke všem zdravotním přínosům je třeba říci, že červené ryby jsou užitečné pro kojící matky, ale ne více než jednou týdně. Musíte také začít jíst červené ryby, když je vaše dítě starší než dva měsíce, protože riziko alergií u dětí tohoto věku je mírně nižší.

Losos má klíčové živiny jako je protein, omega-3, vitamin B12, vitamin B1 (thiamin), vitamin B3 (niacin), vitamin B6, vitamin B5 (pantothenát), vitamin D, vitamin E, draslík, fosfor, selen, jód. Losos je jedno z nejživnějších potravin, které můžete jíst..

Nejen, že je to fantastický zdroj bílkovin, je to také powerhouse vitamínů. Losos je mastná ryba, což znamená, že je vynikajícím zdrojem omega-3 tuků. Pomáhají udržovat zdravé srdce, pomáhají udržovat zdravý krevní tlak a pomáhají udržovat vaše triglyceridy v krvi na normální úrovni. Uzený losos má všechny výhody čerstvého lososa, ale obsahuje vysoké hladiny soli..

Pstruh - Další zástupce mastných ryb. Užitečnými prvky pstruha jsou bílkoviny, omega3, draslík, selen. Pstruh je také bohatý na vitaminy B, které jsou nezbytné pro zdravý nervový systém..

Říční ryby

Samozřejmě užitečné, a to především kvůli čerstvosti jeho použití. Navzdory skutečnosti, že říční ryby nemají tolik zdravých omega-3 mastných kyselin, stále si vybírají výživnou volbu pro váš oběd nebo večeři, protože většina z nich má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Část sladkovodních ryb poskytuje 30% původního příjmu potravy dospělému. Přestože sladkovodní ryby nemají tolik zdravých omega-3 mastných kyselin, stále si vybírají výživnou volbu pro váš oběd nebo večeři, protože většina z nich má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Část sladkovodních ryb poskytuje 30% původního příjmu potravy dospělému. Taková ryba však může obsahovat některé sladkovodní parazity, které se rozmnožují ve svém těle a jsou pro člověka nebezpečné. Mohou to být některé druhy helmintů a tepelné ošetření není pro ně děsivé. Čerstvé ryby pro kojící matky se proto z tohoto důvodu nedoporučují. Pokud jste si jisti jeho kvalitou a místem úlovku, můžete ho po správné přípravě jíst.

Mastná ryba

Velmi užitečný produkt. Má mnoho zástupců.

Makrela také olejnaté ryby, které obsahují klíčové živiny: bílkoviny, omega-3, vitamin B12, vitamin D, fosfor, vitamin B2 (Riboflavin), vitamin B6, jód, selen. Makrela je jedním z nejbohatších zdrojů omega-3. Jsou užitečné pro vývoj mozku a očí u kojenců, když je požívají matky během těhotenství a kojení. Makrela je vynikajícím zdrojem vitamínu D, který nám pomáhá vstřebávat vápník a je nezbytný pro zdravé kosti a zuby..

Vaření a kojení rybí výrobky

Kojící rybí kaviár je stejně prospěšný jako samotná ryba, protože je to koncentrovaný rybí produkt. Kaviár má vysoký obsah bílkovin a má nízký obsah trans-tuků a uhlohydrátů, což z něj činí atraktivní součást zdravé výživy. Tato pochoutka je také bohatá na draslík, živinu, která může pomoci snížit krevní tlak. Předpokládá se také, že draslík pomáhá zabránit hromadění ledvinových kamenů, a někteří lidé trpící migrénou zjistí, že to pomáhá zmírnit jejich příznaky..

Zdravotní přínosy kaviáru jsou dány přítomností velkého množství vitamínů a minerálů. Vitamin A přispívá ke zdravé obnově kožních buněk, podporuje vidění, snižuje riziko katarakty a makulární degenerace. Studie ukazují, že vitamin A předchází močovým kamenům, pomáhá předcházet určitým typům rakoviny a zpomaluje proces stárnutí. Vitamin A posiluje imunitní systém v boji proti škodlivým antigenům a zvyšuje lymfatickou aktivitu v těle.

Nejvýznamnějším obsahem minerálů v kaviáru je vápník, hořčík, fosfor, draslík a selen. Vápník, který podporuje stavbu a údržbu silných kostí, poskytuje optimální funkce srdce, nervového systému a svalů. Studie také ukazují, že vápník pomáhá chránit před rozvojem rakoviny, cukrovky a hypertenze. Hořčík byl rozpoznán pro všechno od chronické nespavosti po budování silnějších svalů. Říká se, že mechanismem působení tohoto zázračného minerálu je vývoj růstového faktoru (IGF-1). Je to látka podobná inzulínu, která podporuje vývoj svalů a také uvolňuje nervový systém, což je dostatečné pro zvýšení nálady a hlubšího spánku. Draslík je další důležitý minerál nalezený v kaviáru, který udržuje vodní rovnováhu, posiluje svalovou sílu a snižuje riziko úzkosti. Selen je antioxidant a důležitý minerál. Působí jako antioxidant s vitaminem E k ochraně buněk před poškozením způsobeným volnými radikály a dalšími látkami v těle, které mohou vést k srdečním onemocněním nebo rakovině. Selen je důležitý minerál, který pomáhá imunitní funkci a podporuje růst buněk. Kaviár je také bohatý na vitamíny A a E, které jsou nezbytné pro růst buněk a zdravý imunitní systém. Zdravotní přínosy kaviáru v selenu jsou však nejznámější pro jeho schopnost stimulovat imunitní systém a provádět opatření proti stárnutí, jako je ochrana pokožky před vztekem volných radikálů.

Zdravé přínosy mastných kyselin v kaviáru jsou také dobře známy. Nutriční údaje docházejí k závěru, že v šálku kaviáru je obsaženo přibližně 13 mg omega-6 a 1086 mg omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty a také snižují frekvenci infarktu a mrtvice.

Během laktace byste však měli být opatrní, abyste jeli kaviár, protože tento produkt je alergennější než ryba. Proto musíte začít s půlkou lžičky a ne více než jednou týdně.

Slané ryby je jedním z produktů zpracování ryb. Proces přípravy solených ryb může být ve formě moření nebo sušení několik dní pod horkým sluncem. Díky procesu moření vypadají solené ryby jako čerstvé. Pokud jsou solené ryby sušeny na slunci nebo v peci, pak je pro skladování zapotřebí velké množství soli, což není pro kojící matku příliš užitečné..

Jaké jsou výhody solených ryb? Solená ryba má následující živiny: bílkoviny, tuky, vápník, fosfor, železo.

Výhody solené ryby mohou tělu pomoci urychlit hojení ran.

Železo se nachází v solených rybách, je také velmi prospěšné pro naše tělo, aby se zabránilo výskytu anémie. Anémie je příznakem nedostatku krve. Železo obsažené v solených rybách pomáhá tělu při tvorbě krvinek a zabraňuje anémii..

Solená ryba by také mohla podpořit a posílit imunitní systém. Důvodem je obsah výhod bílkovin, které existují v solených rybách..

Uzená ryba Vaří se na otevřeném ohni nebo v troubě přímým působením ohně a tepla. Tento způsob přípravy zahrnuje hromadění zvláštních látek na povrchu ryb, které mu dodávají tak úžasnou vůni a vůni. Tyto látky však mohou být velmi karcinogenní. Zvyšují také chutnost mateřského mléka a po takovém jídle vaše dítě může odmítnout prsa jednoduše kvůli silné „uzené vůni“. Ryba uzená za tepla má podobnou technologii vaření, pouze proces kouření je rychlejší.

Smažená ryba může být nejlepším způsobem, jak vařit ryby pro kojící matky, pokud používáte minimální množství oleje. Je třeba si uvědomit, že příliš velké tepelné zpracování se nedoporučuje. Pokud smažíte rybu se zeleninou, zachováte si její maximální prospěšné vlastnosti.

Sušené a populace ryb nepodléhá dostatečnému tepelnému ošetření, a proto je potenciálním zdrojem mnoha bakterií, včetně botulismu. Proto se nedoporučuje jíst, zejména při laktaci.

Rybí konzervy lze použít v mateřské stravě pro kojení, musíte však pochopit, že neobsahuje tolik živin, kolik je čerstvých. Musíte také vědět, že konzervované potraviny připravené výrobcem továrny jsou bezpečnější než ty domácí, protože hrozí skladování tyčinek s botulismem..

Vařená ryba bílé odrůdy - to je nejlepší a nejužitečnější produkt pro mladou matku a její dítě. Protože je ryba vařena dostatečně rychle, všechny živiny v ní jsou uloženy.

Kojení rybí recepty

 1. Dušený losos se zeleninou.

Tento rychlý recept je perfektní nízkokalorickou večeří. Pro jídlo, které potřebujete: 200 g hnědé rýže, 100 g zelené fazolky, 4 steaky z lososa, nakrájené na plátky. K ochucení potřebujete sladkou sojovou omáčku, 1 limetkovou šťávu, 2 lžíce. chilli ve sklenici nebo 1 červené paprice, 1 polévková lžíce. rýžový ocet, 1 polévková lžíce zlatý cukr.

K dekoraci jsou zapotřebí 4 cibule, 4 polévkové lžíce sezamových semen, nakládaný zázvor.

Chcete-li vařit v malé misce, smíchejte ingredience filet z lososa s kořením a odložte stranou. Vařte rýži ve velkém množství vody a vypusťte vodu poté, co byla uvařena a trvala na ní asi 15 minut. Vložte zeleninu a ryby do dvojitého kotle ve dvou vrstvách. Ryby by měly být vařeny 5-8 minut, dokud se nevaří. Když je vše hotové, smíchejte zeleninu s rýží, přidejte cibuli a dresink z omáček a nahoře položte lososa, zdobte sezamovými semínky.

 1. Ryby v troubě s rýžovými nudlemi.

Vařit si: 3 steaky z lososa, olivový olej.

Pro glazuru potřebujete 2 lžičky rajčatové pasty, 1 lžičky. jablečný ocet, 1 lžička sojová omáčka, pepř.

Pro ozdobu: 200 g sušených rýžových nudlí, 2 sec. l máslo, 2 stroužky česneku, 5 cibule, 3 chilli papričky.

Chcete-li připravit jídlo, musíte vařit nudle déle než 5 minut ve vodní lázni, pak se musíte napnout a odložit stranou.

Zahřejte troubu na maximum. Do pasty přidejte ocet, omáčku a pepř, abyste dostali polevu a masem z lososa filé s polevou. Kousky lososa položte na pekáč a počkejte 6 až 8 minut, aby se nechal vsáknout. Potom nechte v peci 8 - 10 minut, dokud ryba nebude hotová.

Smažte olej s česnekem a zelenou cibulkou, chilli pár minut, dokud nezměkne, poté přidejte nudle, fazole a pepř. Podávejte nudle s rybami a omáčkou.

Kojící ryby poskytují základní vitamíny a tuky, které musí matky a děti přijímat. Je velmi důležité vybrat tu správnou rybu s maximálním přínosem pro zdraví, pak budete vy a vaše dítě zdravé.

Články O Neplodnosti