Hlavní Analýzy

Zvýšená TSH během plánování těhotenství

Alarmující „zvonek“ je zvýšení hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu v krvi během těhotenství. Nastávající matky zpravidla začnou psát příspěvky k tomuto obsahu na online fórech: „Dívky, jsem těhotná a mám vysokou TSH. Pokud to někdo měl, řekněte mi, jak jste to zažili a jaké byly vaše důsledky? “ Na jedné straně je tento poplach oprávněný a na druhé straně stojí za přečtení odpovědí bezejmenných poradců, kteří nenesou žádnou odpovědnost za to, co bylo napsáno, ale s odkazem na příslušné zdroje. Tento článek z návštěvy u lékaře se nezruší, jeho účelem je pomoci pochopit mechanismus zvyšování TSH v krvi těhotných žen a posoudit možné důsledky tohoto stavu..

Hormony stimulující štítnou žlázu: jak se vyrábí a za co je zodpovědné v ženském těle

Thyrotropin (hormon stimulující štítnou žlázu nebo TSH) je hormon, který, i když není sexuální, jako je estrogen nebo progesteron, hraje důležitou roli při udržování ženské reprodukční funkce, protože přímo ovlivňuje fungování štítné žlázy. A ta během těhotenství vážně zatěžuje: v normálních dobách také „řídí“ orgány a tkáně, produkuje hormony nezbytné pro růst, vývoj a normální fungování těla a během těhotenství musí ženám poskytnout správné množství hormonů, ale také jeho ovoce nebo dokonce několik plodů. Proto je těhotné ženě předepsáno, aby užívala drogy obsahující jód (zejména pokud žije v oblasti, kde je kvůli klima stále pryč od moře, nedostatek jódu je neustále udržován), aby se zachovalo zdraví této žlázy s vnitřní sekrecí..

Thyrotropin je hormon, který nejprve reaguje na skutečnost, že se štítnou žlázou něco děje. Působí společně s hormony štítné žlázy T3 (trijodtyronin) a T4 (tyroxin), které hrají důležitou roli ve zdraví a vývoji těla, ale jejich nedostatek nebo nadbytek v případě bolestivých stavů je pociťován později a okamžitě je detekována zvýšená nebo snížená TSH. Během těhotenství by měly být včas odhaleny a odstraněny poruchy štítné žlázy nastávající matky, protože těhotná žena je zodpovědná za život v ní. A ona sama, po porodu, by měla zůstat zdravá, aby si mohla užívat mateřství a být šťastná.

Plánování těhotenství: proč je potřeba analýza TSH?

Přísně vzato, stojí za to se postarat o krevní test na TSH ještě před těhotenstvím. Koneckonců, 21. století je ve dvoře a každý ví, že těhotenství nemusí spontánně nastávat. Plánování těhotenství je velmi správný přístup k porodu, protože po předběžné prohlídce specialisty mají muž a žena velkou šanci stát se rodiči zdravého a žádaného dítěte.

Krev pro thyrotropin je jedním z povinných testů při plánování těhotenství, protože vám umožňuje objektivně posoudit, jak je štítná žláza připravena na další stres. Jmenování pro analýzu TSH uděluje endokrinolog - jeden z odborníků, který musí být při plánování těhotenství navštíven..

Na analýzu thyrotropinu nelze zanedbat následující příznaky:

 1. Žena se již neúspěšně pokoušela otěhotnět, a to buď nevedlo k početí, nebo skončilo potratem;
 2. Pacient má zhutnění štítné žlázy;
 3. Žena se neustále cítí unavená, často cítí bolest v kloubech jejích nohou a rukou;
 4. Její menstruační cyklus je neobvyklý (nepravidelná a / nebo slabá menstruace).

Skutečností je, že tyto příznaky mohou naznačovat existující patologii štítné žlázy, která musí být odstraněna před těhotenstvím.

Norma TSH v krvi dospělých žen v reprodukčním věku je 0,4 - 4,0 mU / l. Pokud při plánování těhotenství dojde ke zvýšení thyrotropinové normy, pak endokrinolog předepíše další testy na hormony štítné žlázy. V této situaci je však již jasné, že plánované těhotenství bude s největší pravděpodobností pokračovat s komplikacemi, pokud nebudou přijata žádná opatření. Naštěstí je zvýšení hormonu stimulujícího štítnou žlázu pro terapeutickou léčbu docela snadné..

Pokud je odchylka hladiny TSH od normy nízká, může se žena na doporučení lékaře dokonce omezit na užívání léků obsahujících jód a na speciální dietu, která má také eliminovat nedostatek jodu v těle. Při přísném dodržování lékařských doporučení bude žena schopna chránit svůj plod před vývojem patologických stavů v průběhu těhotenství a také si zachovat vlastní zdraví: zejména netrpět bradykardií - nižší srdeční frekvence, problémy s pamětí.

Normy thyrotropinu během těhotenství

Protože v procesu porodu dítěte je plod propojen pupeční šňůrou s tělem matky a vyvíjí se v matčině lůně, hormonální poruchy matky budou, bohužel, přímo ovlivňovat jeho.

Pokud během těhotenství zjistí, že nastávající matka zjistí, že krevní test na TSH najednou přinesl jiný, ne známý, normální výsledek, neměla by se okamžitě panikařit: mnoho případů fluktuací ve výsledku analýzy je vysvětleno skutečností, že hormony, které poskytují fyziologické funkce těla, jsou samy citlivé na změny fyziologického stavu. Samotná skutečnost těhotenství nemůže ovlivnit hladinu koncentrace hormonů v krvi a thyrotropin není výjimkou. Bude správné říci, že pro každý trimestr těhotenství existuje vlastní norma TSH, jejíž číselné výrazy jsou uvedeny zde:

 • První trimestr trvající od 1 do 13 týdnů těhotenství: 0,1 - 0,4 mU / l;
 • Druhý trimestr trvající od 14 do 27 týdnů těhotenství: 0,3 - 2,8 mU / l;
 • Třetí trimestr, trvající 28 až 40 týdnů těhotenství: 0,4 - 3,5 mU / l.

Z výše uvedených normativních údajů je vidět, že obecně je pro těhotnou ženu typické snížení TSH v krvi: během prvního semestru tento hormon sotva dosahuje nižší úrovně normy pro těhotnou ženu. Ve třetím semestru hladina thyrotropinu v krvi téměř zcela stoupne ke standardním ukazatelům pro analýzu těhotné ženy. Tento model má své vlastní důvody: čím delší je těhotenství, tím je plod více rozvinutý a po 28 týdnech těhotenství je již v zásadě schopen fungovat odděleně od matky, pokud bude v případě předčasného porodu umístěn včas na intenzivní péči se speciálně vytvořenými podmínkami péče. V prvních týdnech své existence nemá plod ani vlastní štítnou žlázu: vyvíjí se po 4–5 týdnech těhotenství a začíná fungovat pouze za 14–15 týdnů, a dokonce i hormony prozatím jsou odebírány hlavně z těla matky.

Zvýšená TSH během těhotenství: komu a co ohrožuje?

Nárůst thyrotropinu v krvi těhotné ženy nelze v žádném případě vnímat jako něco frivolního. V tomto případě je důležité dodržovat několik „ne“:

 1. Nedopusťte, aby se situace driftovala;
 2. Neodpisujte odchylku výsledku od normy vůči vnějším faktorům (například „snědl jsem něco v předvečer analýzy“);
 3. Nebuďte líní, abyste naléhavě opakovali analýzu v případě pochybností o správnosti výsledku;
 4. Nezanedbávejte lékařskou pomoc, zejména návštěvu endokrinologa;
 5. Neléčte sami;
 6. Nezvyšujte ani nesnižujte dávkování léků předepsaných endokrinologem ke snížení TSH.

V zásadě to může být malé zvýšení thyrotropinu v krvi těhotné ženy, ale přípustnost není stanovena těhotnou ženou, ale endokrinologem, který objektivně vyhodnocuje stav pacienta.

Nelze pochybovat o přípustném zvýšení TSH, pokud si těhotná žena všimne následujících příznaků:

 • Těsnění v krku;
 • Obtížnost soustředění;
 • Lhostejnost, deprese, deprese;
 • Neustálý pocit únavy;
 • Nadváha ve srovnání s obvyklými normami přírůstku hmotnosti během těhotenství od vzhledu k vzhledu po konzultaci;
 • Přetrvávající těžká nevolnost;
 • Otok končetin a obličeje;
 • Bledost kůže.

Kdo je více ohrožen zvýšením TSH, matky nebo dítěte? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože vše závisí na gestačním věku. V prvním trimestru těhotenství plod primárně trpí zvýšením hormonu stimulujícího štítnou žlázu, protože jeho vývoj v prvních týdnech těhotenství zcela závisí na hormonálním pozadí těla matky. Nedbalost na zvýšené hladiny TSH může následně vést k porušování fyzického i duševního zdraví dítěte.

Jak se vyrovnat se zvýšením TSH během těhotenství?

Nezávisle jakýmkoli způsobem. Neposlouchejte přátele a příbuzné, kteří budou nabízet zázračné lidové léky a potravinové doplňky, a trvat na odmítnutí pilulek, protože se jedná o „chemii“. Navíc, i to, co je uvedeno v článku, by mělo být bráno jako obecné pokyny naznačující, že je třeba, aby odborník dodržoval těhotnou odbornici.

Malé zvýšení hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu zpravidla nebude vyžadovat zvláštní léčbu, ale pokud hormonální testy současně ukazují zvýšenou hladinu TSH, sníženou tyroxin a zvýšené protilátky, pak je terapie nezbytná. Je také nezbytné, pokud je hladina thyrotropinu vyšší než 7 mU / l. Tyto stavy jsou relativně snadno korigovány hormonální terapií a užíváním drog obsahujících jód. Hormonální léčba je v této situaci syntetickým tyroxinovým přípravkem („tyroxin“ nebo „eutirox“). Tyto léky vyžadují opatrnost při používání. Endokrinolog obvykle předepisuje minimální dávku tyroxinu, která se postupně zvyšuje. Tato droga bude muset být přijata nějaký čas po porodu. Dávka thyroxinu se zvyšuje pouze na základě opakovaných krevních testů na thyrotropin.

Bohužel se často stává, že zvýšený hormon stimulující štítnou žlázu v krvi těhotné ženy je spojen s vývojem nemocí, jako je preeklampsie (toxikóza posledních měsíců těhotenství), poškození hypofýzy a hypotalamu, selhání ledvin, duševní poruchy a onkologické procesy v hypofýze. V tomto případě je nárůst thyrotropinu pouze příznakem: lékařská pomoc spočívá nejen ve snížení jeho úrovně na optimální, ale také v léčbě samotných nemocí, zejména nikoli ambulantně, ale v nemocničním prostředí.

Ale nemůže se TSH během těhotenství zvýšit, ale snížit?

Ano, a to se také stává. Mírná odchylka od normy ve směru snižování thyrotropinu je možná, ale významné snížení je již nebezpečné pro matku a dítě, protože může signalizovat oddělení placenty, což vede k hrozbě ukončení těhotenství a úmrtí plodu..

Zvláštní případ je vícenásobné těhotenství. S tím je možné významné snížení hladiny TSH v krvi, což bude zcela normální. V některých případech je produkce thyrotropinu u těhotných dvojčat obvykle nulová, což nic neohrožuje. Chcete-li však potvrdit, že nehrozí potraty, musíte se poradit s endokrinologem.

Zvýšený hormon stimulující štítnou žlázu je tedy obvykle varovným signálem, který naznačuje buď patologii plodu, nebo nemoc nastávající matky, která plánuje těhotenství, nebo již rodí dítě.

Samozřejmě je možné, že změna hladiny TSH je zanedbatelná a nemá žádné negativní důsledky, ale nepokouší osud: nechte lékaře zjistit možná rizika a důsledky, nechte mu předepsat léky, které se vypořádají se změnou koncentrace thyrotropinu. Jediným správným rozhodnutím bude včasné kontaktování kompetentního specialisty..

Normy TSH během těhotenství, optimální ukazatele pro narození zdravého dítěte?

Většina žen věří, že nejdůležitější událostí v jejich životě je narození dítěte. A to je pravda, protože není nic krásnějšího a velkolepějšího, než vést nový život.

Žena však může otěhotnět, bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě pouze tehdy, když je v dobrém zdravotním stavu. Závisí také na řadě faktorů, z nichž jedním je poměr hormonů předepsaných přírodou. Při narušení této harmonické kombinace začínají poruchy v těle, mimo jiné, jsou poškozeny funkce spojené s narozením dětí.

Proč všechno nejde podle plánu

Dříve se v pokračování lidské rasy spoléhali na přírodu a Boha, v dnešní době je plánování těhotenství rozšířené. S tímto přístupem k pokračování lidské rasy není nic špatného, ​​ale někdy všechno nejde tak, jak bylo zamýšleno. Například: ne všechny ženy uspějí s početí. A často nerovnováha hormonů, které regulují činnost hypofýzy a štítné žlázy, se stává překážkou početí.

Štítná žláza vytváří T4 (tyroxin) a T3 (trijodtyrotin), které se nazývají hormony štítné žlázy. Hypofýza produkuje TSH (hormony stimulující štítnou žlázu). TSH je znám pod názvem: thyrotropin, thyrotropin.

Řetěz v normálním stavu funguje takto. Hypofýza dostává informace o množství T3 a T4 v krvi. Pokud je přijímán signál o nízkém obsahu tyroxinu a trijodtyrotinu (hypothyroidismus), zvyšuje to uvolňování TSH, což stimuluje produkci T3 a T4. Se zvýšenou koncentrací tyroxinu a trijodtyrotinu (tyreotoxikóza) hypofýza snižuje uvolňování hormonů stimulujících štítnou žlázu.

Regulace poměru těchto hormonů však může být z nějakého důvodu narušena. Například: existuje situace, kdy zvýšená sekrece hormonu stimulujícího štítnou žlázu neovlivňuje hormonální aktivitu štítné žlázy. Hormonální nerovnováha vede ke zhoršení zrání folikulů, problémům s ovulací a funkcí luteu v těle.

Mohu otěhotnět s vysokou TSH? Umět. Pokud je však v průběhu početí překročena norma TSH, není vyloučeno následné těhotenské selhání. Tyto překážky vznikají z nějakého důvodu. Příroda odolává narození neživotaschopného tvora.

Proto je pro plánování narození dítěte rodinné unie nutná hormonální analýza, včetně TSH.

Dvě pozice v thyrotropinové normě

Jaká by měla být norma TSH pro plánování těhotenství a norma TSH pro těhotné ženy? Mezi lékaři neexistuje jediný pohled. Během těhotenství však podmíněně rozlišujte dva pohledy na TSH.

První pohled

Její příznivci se domnívají, že norma TSH kolísá během těhotenství v rozmezí 0,4 až 4 μMU na mililitr krve. Rozsah je navíc platný pro ty, kteří plánují pouze narození dítěte, a pro ty, kteří mají plod.

Tak velký rozdíl mezi minimální normální hodnotou a maximální normální hodnotou je vysvětlen skutečností, že hladina hormonů stimulujících štítnou žlázu je nestabilní v krvi a liší se od mnoha faktorů..

 1. Obsah thyrotropinu je ovlivněn například: denní doba. Maximální hodnoty dosahuje v noci (2-4 hodiny) a ráno (6-8 hodin). Večer (17-19 hodin) se zaznamenávají minimální hodnoty. Lidé ze skupiny „sovy“, zvyklí zůstat v noci vzhůru, a lidé pracující na noční směny mají jiné množství hormonu stimulujícího štítnou žlázu než lidé spící v noci.
 2. Zvýšení nebo snížení thyrotropinu způsobuje některá onemocnění.
 3. Léky také ovlivňují hladinu thyrotropinu.
 4. Silný fyzický a psycho-emoční stres má vliv na sekreci TSH..
 5. Norma se u žen mění podle věku. Dívky v pubertě mají vyšší míru TSH než ženy v reprodukčním věku. U žen starších 50 let jsou normální hormonální indikátory.
 6. A konečně, těhotenství ovlivňuje hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Jak se během těhotenství mění hormon? Norma TSH u žen se mění během těhotenství podle trimestru a týdne. Nejnižší TSH v prvním trimestru, když je norma v rozmezí 0,35-2,5 μMU / ml. Norma TSH během těhotenství (2 trimestry) v rozmezí 0,35 -3 μMU / ml. 3 trimestr normální se neliší od druhého.

Druhé hledisko

Rozdíly v hladinách thyrotropinu jsou známy v závislosti na různých faktorech.

 • Tvrdí se však, že horní hranice TSH během těhotenství v trimestrech by neměla překročit 2,5 μIU / ml. Stejný TSH by měl být při plánování těhotenství. Podle jejích příznivců bylo v tomto případě zaznamenáno nejméně patologických stavů během nitroděložního vývoje dítěte.
 • Dolní hranice TSH během těhotenství není kritická. Nízký thyrotropin je pozorován v krvi a u naprosto zdravých žen, u kterých těhotenství normálně pokračuje. Ve většině případů se tato odchylka od normy vyskytuje ve druhém trimestru těhotenství.

Proto jejich doporučení nastávajícím matkám vypadá takto: pokud upoutáte pozornost tabulky, která uvádí normy TSH pro těhotenství během trimestrů a týdnů, neodradí se, pokud výsledky analýzy neodpovídají údajům v tabulce. Hlavní věc je, že TSH nepřekračuje 2,5 μIU / ml.

Příznaky abnormální TSH u těhotných žen

Jakékoli hormonální poruchy ovlivňují zdravotní stav. Jaké příznaky pomohou ženě pochopit, že s hormony není v pořádku?

Signály, které zvýšily TSH během těhotenství

Koncentrace v krevním řečišti TSH nad normální se projevuje:

 • fyzická slabost,
 • únava,
 • snížená tělesná teplota,
 • bledost kůže,
 • denní spavost a nespavost v noci,
 • přírůstek na váze s podvýživou,
 • podrážděnost a mentální retardace.

Signály nízké TSH

Pokud v krvi není dostatek thyrotropinu, příznaky vypadají takto:

 • zvýšená srdeční frekvence,
 • potřást rukou,
 • bolesti hlavy,
 • nízká tělesná teplota (asi 37 stupňů),
 • zvýšená chuť k jídlu doprovázená úbytkem hmotnosti,
 • nervozita a záchvaty agresivity.

Neignorujte tyto příznaky a přiřaďte je k nákladům na těhotenství. Pokud takové projevy existují, je lepší poradit se s lékařem, provést analýzu TSH a podstoupit léčbu. Důsledky zanedbávání příznaků jsou žalostné.

Krevní test: jak se připravit

Abyste minimalizovali faktory, které mohou zkreslit výsledky testu TSH, musíte vědět, jak správně darovat krev pro analýzu. Tato doporučení jsou závazná pro všechny, nejen pro těhotné ženy..

 1. Nekuřte, nepijte alkohol. Je ideální zdržet se cigaret a alkoholických nápojů tři dny před datem dárcovství krve pro analýzu.
 2. Nepřehánějte to v tělocvičně nebo bazénu.
 3. Vyhýbejte se konfliktům.
 4. Nepřehřívejte se na pláži nebo v sauně.
 5. Pokud se podnikání děje v zimě, nepřekládejte.
 6. Pokud je to možné, vyloučte užívání léků, zejména léků obsahujících jód a hormony. Vyhněte se vitamínům. Přestaňte brát léky, pokud ošetřující lékař dává přednost.
 7. 12 hodin před podáním krve, aby nedošlo k jídlu. Může pít vodu.

Krev je odebírána ráno z žíly. Když dáváte krev, dávejte přednost jedné laboratoři. Různé laboratoře mají různé vybavení, používají různé metody pro vyhodnocení výsledků analýzy.

Krevní test: zvýšení TSH během těhotenství

Zvýšená hladina TSH během těhotenství signalizuje, že štítná žláza neplní své povinnosti. Jaké je nebezpečí zvýšené TSH v časném těhotenství? Nafouknutá TSH v prvním trimestru těhotenství je běžnou příčinou patologií v embryu. Ve druhém a třetím trimestru, pokud byl TSH v prvních měsících normální, se plod vyvíjí bez patologií. Jsou však možné komplikace těhotenství a porodu.

Příčiny zvýšené TSH

Co způsobuje nežádoucí zvýšení thyrotropinu?

 • K tomu často dochází při hypotyreóze. Snížená sekrece hormonů T3 a T4 během těhotenství je způsobena různými důvody - od geneticky podmíněných defektů štítné žlázy až po chronické infekce. Například: s autoimunitní tyreoiditidou (Hashimoto tyreoiditida) vzroste množství thyrotropinu v krvi, protože štítná žláza nereaguje na toto zvýšení se zvýšenou sekrecí hormonů.
 • Nadměrný thyrotropin se uvolňuje s hypofyzárním adenomem.
 • Vysoká TSH je zaznamenána s preeklampsií - závažnou komplikací, která se vyskytuje u těhotných žen ve druhém a třetím trimestru. Ženy se systémovými chorobami různých etiologií jsou ohroženy preeklampsií. Patologie je charakterizována narušeným přísunem krve do různých orgánů, což se mění ve vysokou aktivitu některých regulačních žláz, včetně hypofýzy..
 • Překračuje TSH při některých duševních poruchách.

Terapie s vysokou TSH

Je-li thyrotropin vysoký, zejména pokud se jedná o 1 trimestr, je jediným správným řešením okamžitá léčba tyroxinem, aby se zabránilo abnormalitám plodu.

Počáteční dávka se stanoví při dávce 2,3 μg / kg. Poté se provede druhý krevní test na přítomnost TSH a T4 (hormon, který je v nenavázaném stavu tyroxinového proteinu a dávka je upravena na základě výsledků studie. Po normalizaci jsou léčeny primární patologie, které narušují hormonální rovnováhu)..

Krevní test: nízký TSH během těhotenství

Nízká hladina TSH během těhotenství neohrožuje abnormální tvorbu orgánů dítěte. Lékaři někdy považují snížený TSH za fyziologický stav, který nevyžaduje léčbu.

Příčiny snížené TSH

Thyrotropin se snižuje, když existují endokrinní choroby.

 1. Tyroxin a trijodtyrotin jsou silně vylučovány v případě Basedovy choroby. Toto je autoimunitní patologie, která vyvolává abnormální aktivitu štítné žlázy..
 2. Dalším důvodem je nodulární štítná žláza. V endokrinní žláze vznikají nádorové útvary (uzly), které zvyšují sekreci hormonů.
 3. Nízká TSH se vyskytuje, když štítná žláza působí nezávisle na hypofýze..
 4. Velmi nízký thyrotropin může být důsledkem předávkování tyroxinem.
 5. Méně často jsou příčinou snížení normální koncentrace hormonů stimulujících štítnou žlázu patologie hypofýzy způsobená:
 • nádory,
 • autoimunitní onemocnění,
 • zranění hlavy,
 • infekce.

Nízká TSH terapie

Pokud důvod spočívá v hyperaktivitě štítné žlázy, používají se k léčbě tyreostatika, která snižují její nadměrnou aktivitu. Pokud štítná žláza není v pořádku, jsou detekovány a odstraněny patologie, které vedou ke snížení thyrotropinu..

Úroveň po porodu TSH

Porod a laktace mohou zvýšit nebo snížit koncentraci těchto hormonů v krvi mladé matky. Pro dítě není vyhýbání se normě nebezpečné. V případě významného snížení nebo zvýšení je nutné lékařské vyšetření. Například: nízký TSH po porodu lze pozorovat u hypofyzární nekrózy (Sheehanův syndrom). Vyskytuje se jako reakce na těžké krvácení během porodu..

Ošetření by mělo být určeno lékařem, aby se zlepšilo zdraví matky, aniž by došlo k poškození dítěte.

Samoléčení nebo léčba na základě rady moudrých přátel je nepřijatelná. Podobné příznaky a indikátory mohou prokázat různé patologie, které vyžadují specifickou terapii. Také byste měli být opatrní ohledně tradičních receptů na medicínu. Nemůžete je používat bez konzultace se svým lékařem.

Další informace k tématu lze získat z videa:

Články O Neplodnosti