Hlavní Neplodnost

Správné plánování těhotenství po antibiotikách

Vážený pane doktore! Je možné zachránit dítě, pokud otec v době početí užíval tyto léky: etaperazin, cyklodol, amitriptylin-lance.
O otázce záchrany dítěte byste se měli rozhodnout pouze vy.
Užívání léků, které vám jsou indikovány, je během období početí nežádoucí, je však obtížné říci, do jaké míry drogy ovlivnily spermatogenezi a kvalitu spermatu..
Při zachování těhotenství je třeba pečlivě sledovat vývoj dítěte ultrazvukem.

Pokud jsem to pochopil správně, je prakticky nemožné zjistit nějaké abnormality u dítěte během těhotenství a mohou se objevit v budoucnosti nebo se nemusí objevit? A mohu se rozhodnout riskovat, že mé dítě bude zdravotně postižené, zachrání mu život nebo poslouchá mého lékaře a okradne ho o zcela normální život, protože kvůli tomuto strachu musím jen udělat? Je opravdu nemožné nějak diagnostikovat plod, je to už asi sedm týdnů. A co znamená „malformace kosterního systému“? Není příliš jasné. Je to jediné riziko nebo existuje něco jiného? Možná existují nějaké statistiky týkající se důsledků antibiotik? Mám velmi obavy, nemůžu myslet na nic jiného než tohle, tohle je moje první dítě, možná se dá něco udělat, abych ho ochránil před těmito hrůzami?
Neexistují žádné přesné statistiky, jako zvláštní studie nebyly provedeny. Data byla získána z pozorování těhotných žen náhodně užívajících antibiotika v časných nebo pozdních stádiích těhotenství, jakož i ze studií na zvířatech. Mezi antibiotiky se skupiny léčiv s vysokým a nízkým rizikem rozlišují podle možného teratogenního účinku na plod. Doxycyklin je vysoce riziková skupina. Při užívání antibiotik ze skupiny doxycyklinů (například tetracyklin) v časném těhotenství bylo zaznamenáno narušení tvorby kostního systému a zubů (například nedostatečný vývoj končetin)..
Spolu s tím však existují pozorování, ve kterých nedošlo k negativním účinkům doxycyklinu a narodily se zdravé děti.
Bohužel v této fázi těhotenství lze riziko negativních účinků hodnotit pouze nepřímo na základě ultrazvuku. Se zvyšujícím se gestačním věkem se zvyšuje informační obsah ultrazvukové diagnostiky, i když to nevylučuje úplně možné problémy.

Ahoj! Prosím, řekněte mi, který lék je lepší použít k zavlažování krku během těhotenství: Cameton nebo inhalace a zda je možné vypláchnout hrdlo furacilinem. Těhotenství je 38 týdnů. Bolest v krku, žádná horečka nebo rýma.

Všechny tyto fondy jsou místní a lze je použít během těhotenství. Mezi inhalací a ketronem není žádný významný rozdíl.

Ahoj! Nyní přichází druhý měsíc poté, co jsem byl očkován proti zarděnkám. Byli jsme chráněni, ale teď mám zpoždění a test ukazuje druhý proužek. Přinutí mě k potratu? Pomoc!
Ahoj, Eleno. Neexistují žádné důvody k obavám a neexistuje náznak potratu. Jsou popsány případy, kdy byla vakcína proti zarděnkám podána v počátečním cyklu dítěte a dokonce i v časném těhotenství - neexistuje důkaz o negativním účinku na těhotenství.
V tomto případě - 2 měsíce - dostatečně dlouhou dobu, abyste se nebáli komplikací spojených s očkováním.

Je možné plánovat těhotenství na pozadí, kdy můj manžel užívá antibiotika (amoxicilin, nystatin) a tavegil, léčí si zuby a bude tam něco jiného, ​​abych ho mohl píchnout, ale právě jsem absolvoval kurz k obnovení hormonálního pozadí pro otěhotnění dítěte. Pokud ne, po jaké době to bude možné.

Je vhodné počkat s početí 2-3 měsíce (spermatogenezní cyklus je 74 dní) po zrušení antibiotik u manžela.

Můj manžel a já plánujeme otěhotnět dítě (chtěli jsme v určitých dnech naplánovat pohlaví dítěte), ale před pár dny můj manžel chytil nachlazení a vzal Biseptol 4 dny, 4 tablety (2ks. X 2krát denně). Jaké časové období by mělo uplynout po užití léků (před početí), aby neovlivnilo nenarozené dítě?
ARI a užívání biseptolu po dobu 4 dnů by nemělo vést k významným odchylkám. Pokud se manžel v současné době cítí dobře, pak antikoncepce stačí na několik dní (5-7 dní).

S manželem procházíme léčbou antibiotikem Klacid. Doktor řekl, že můžete otěhotnět měsíc po poslední pilulky. Ale co spermie? Koneckonců, u mužů jsou aktualizovány každé 3 měsíce? zda početí dítěte v měsíci bude bezpečné, nebo zda stojí za to vydržet delší dobu?
Clarithromycin patří do skupiny C - studie na zvířatech odhalily negativní vliv na plod, studie u lidí nebyly provedeny. Neexistují žádné údaje o procentech „špatných“ gamet po antibiotické terapii. Vzhledem k možnému mutagennímu účinku antibiotik dochází zpravidla k přirozené selekci na úrovni gamet a zabraňuje tvorbě „selhávajícího“ embrya.

Minulý týden jsem udělal rentgen krční páteře, na boku byla olověná sukně. Dnes se ukázalo, že jsem těhotná. Maximální možný gestační věk v době rentgenového záření je 12 dní, minimálně 4 dny.
Moje období vždy vycházejí s velkým zpožděním, takže nemohu říci, zda toto období spadá do cyklu nebo ne. Jak je pravděpodobné, že v tomto případě dojde k poškození buněk embrya a v jaké rané datum mohu zjistit, co je třeba udělat ?

V časných stádiích těhotenství (až 10–14 dní) mají všechny buňky embrya stejnou citlivost na možné účinky škodlivých faktorů, protože nedochází k diferenciaci buněk na orgány a tkáně. Výskyt malformací pro toto období není charakteristický. Pokud je účinek škodlivého faktoru významný, embryo umírá a těhotenství končí. Pokud se těhotenství dále vyvíjí, je pravděpodobnost škodlivého účinku menší než 1%. Navíc záření nebylo nasměrováno přímo na m / pánev.
V této situaci neexistují žádné vážné obavy..
Pro posouzení vývoje těhotenství je vhodné provádět ultrazvuk po dobu 2-3 týdnů od početí.

Chtěl bych se zeptat na váš názor na lék Cliod-D. V ZhK našli nějakou gardnerellu a předepsali tento lék a pokyny říkají kontraindikaci během těhotenství (mám období 20 týdnů), nevím, co mám dělat. Za dva týdny půjdu k lékaři. Roztrhávání pochybností. Nápověda rady. Můžu to mít?

Použití Klion-D během těhotenství je možné a bezpečné. Složení léčiva zahrnuje dvě aktivní složky (metronidazol a mikonazol), které patří do skupin A a B podle klasifikace léčiv během těhotenství. Léky těchto skupin nemají teratogenní účinky a jsou schváleny pro použití během těhotenství.

Prosím řekni mi. 1. Mám 20. týden těhotenství po poslední menstruaci. Doktor nařídil analýzu infekce streptokokem B po čtrnáctém týdnu, je příliš pozdě ji vzít a dává to smysl? 2. Řekněte nám, co je doppler během ultrazvuku.

Ne, není příliš pozdě na analýzu.
Protože přítomnost vysokých koncentrací streptokoků gr B v pochvě může ovlivnit průběh těhotenství v časných a pozdních stádiích.
Obzvláště nás znepokojuje druhá polovina těhotenství, kdy kolpitida způsobená streptokokem může negativně ovlivnit stav membrán. To je nebezpečné předčasným vypouštěním plodové vody. A v období po porodu - zánětlivá onemocnění u matky (např. Endometritida) a dítěte (zánětlivé procesy kůže atd.).
Pokud žena před těhotenstvím neprováděla analýzu na streptokoky skupiny B, je orientována na data po 14 týdnech, protože léčba může být předepsána po 16–18 týdnech (antibiotická terapie). V předvečer porodu je důležitá také nová diagnóza (s negativním prvním výsledkem).
Dopplerova studie je studie toku krve v nejdůležitějších velkých cévách dělohy, placenty, pupeční šňůry a plodu. To znamená, že se jedná o posouzení přiměřenosti dodávek krve plodu. Používá se jako další metoda pro diagnostiku stavu plodu. První studie se doporučuje ve 20-22 týdnech těhotenství. Dále - podle indikací. Provádí se pomocí stejného senzoru (externě) jako senzor používaný pro ultrazvuk. To znamená, že tento postup je neinvazivní.
Po studii je vydán závěr.
Odděleně bez ultrazvuku je docela možné provést (například, pokud ve vašem hlavním centru, kde jste pozorováni během těhotenství, je zde pouze obvyklý ultrazvuk - můžete jít na jiné místo pouze pro Dopplerův výzkum, přičemž dříve bylo uvedeno, že toto potřebujete pouze). Číst dál: Dopplerometrie

První těhotenství mám 6-8 týdnů. Před dvěma týdny jsem užíval antibiotické injekce na sinusitidu po dobu 5 dnů. Co dělat: zachraňte plod nebo potrat?
Ahoj Vere. Pravděpodobnost negativních účinků na vývoj těhotenství se u různých antibiotik liší. Pokud jde o klasifikaci drog na našem webu, najdete informace o drogách, které byly přijaty. Ale i když jsou tato antibiotika nebezpečnými skupinami drog během těhotenství (skupiny C, D), těhotenství lze zachránit (to do značné míry závisí na vaší náladě) a existuje šance na narození zdravého dítěte. Pro posouzení vývoje těhotenství je žádoucí provádět ultrazvuk v dynamice po dobu 16-17 týdnů - trojitý test.

Vážený pane doktore!
Neexistuje způsob, jak se dostat k lékaři (doktor je na dovolené). Byla mi předepsána léčba: Mikosist, Augmentin a čípky s Nystatinem.
Začalo to brát uprostřed cyklu, protože Nebylo provedeno ultrazvukové vyšetření: ani endometrium ani dominantní folikul (mám podezření na PCOS). A teď se bojím možného těhotenství. Dnes je 46. den cyklu a 5. den léčby. Bazální teplota 36.9. Jak nebezpečný je účinek těchto léků v případě možného těhotenství?

Naléhavě musíte kontaktovat porodníka-gynekologa, aby diagnostikoval nebo vyloučil těhotenství. Léky, které užíváte, by měly být zrušeny, jakmile je prokázána těhotenství (vyšetření gynekologem, krví nebo moči na hCG, pánevním ultrazvuku), protože augmentin (amoxicilin klavulanát) patří do skupiny B - s opatrností během těhotenství (lék prochází placentární bariérou, ale výsledky kontrolních klinických studií neindikují žádné riziko nepříznivých účinků na plod); mycosyst patří do skupiny C - je kontraindikován během těhotenství (byly zjištěny nežádoucí účinky na plod zvířat, nebyly provedeny kontrolní studie na těhotných ženách), nystatin - není kontraindikován během těhotenství, nepříznivý účinek není popsán.

Licence č. LO-77-01-013791 ze dne 01.24.2017

Centrum pro imunologii a reprodukci © CIR Laboratories LLC 2006–2020

Verze pro zrakově postižené ve vývoji

Proč je užívání a počet antibiotik nekompatibilní

Obsah článku

 • Proč je užívání a počet antibiotik nekompatibilní
 • Jak antibiotika ovlivňují těhotenství
 • Mohu brát antibiotika během těhotenství?

Jak říkají lékaři, příprava na početí je velmi důležitý a odpovědný proces. Přirozeně se musíte omezit mnoha způsoby, včetně užívání určitých drog. Antibiotika patří pouze do skupiny kontroverzních léků, jejichž příjem je velmi pochybný jak v přípravě, tak i v těhotenství.

Samozřejmě stojí za to si uvědomit, že nemluvíme o situacích, kdy existuje otázka života a smrti, není čas na výběr. Pokud však má osoba infekci, kterou lze vyléčit bez antibiotik, je lepší se pokusit je opustit. Koneckonců, pokud budou použity nesprávně, mohou se tyto léky stát smrtícími.

Je možné naplánovat těhotenství pomocí antibiotik

Lékaři jednomyslně říkají: pokud jste v době přípravy na těhotenství museli užívat antibiotika, je lepší odložit početí o 3 měsíce po léčbě. Důvodem je skutečnost, že antibakteriální léky spolu s patogeny zabíjejí všechny prospěšné bakterie. A také nepříznivě ovlivňují sexuální buňky těla, a to platí jak pro ženy, tak pro muže.

Používání antibiotik vyvolává produkci spermií nízké kvality, které budou životaschopné, letargické a dokonce se změní. Výsledkem je, že pokud dojde k početí, existuje u plodu riziko vzniku infekcí nebo patologií.

Antibiotikum se hromadí v ženském těle. V důsledku toho, jakmile nastane těhotenství, dítě, které ještě není chráněno placentou matky, je obdrží v plné výši. A mnoho z těchto drog má terratogenní účinek. Nezapomeňte, že konečné stažení antibiotika z těla nastane pouze 3 měsíce po ukončení léčby.

Užívání antibiotik bezprostředně před početí nebo v prvních dnech a týdnech těhotenství s vysokou pravděpodobností vede k potratu. A to není jen psychický stres pro oba budoucí rodiče, ale také silné hormonální otřesy pro ženské tělo. Pokud nemůžete dítě otěhotnět po velmi dlouhou dobu, tento proces uměle neprotahujte.

Co dělat

Pokud onemocníte a jste byli ve fázi plánování nuceni brát antibiotika, nenechte se odradit. Tři měsíce uběhnou rychle a během této doby je lepší se pokusit obnovit vaše tělo co nejefektivněji. Začněte brát laktobacily, což pomůže normalizovat a zvýšit imunitu. Změňte své jídlo na zdravější, více se projděte atd. To vše vám navíc pomůže nejen zotavit se z infekce, ale také vám zaručí úspěšné těhotenství..

Antibiotika pro plánování těhotenství

Při plánování dlouho očekávaného těhotenství je žena pečlivě připravena, vyšetřena, protože každý ví, že těhotenství by se mělo vyvíjet normálně, je potřeba zdravé tělo, a potom je pravděpodobnost zdravého dítěte mnohem vyšší. Ale mnoho budoucích matek se ptá na tuto otázku - plánování těhotenství a užívání antibiotik.

Koneckonců, téměř každý ví, že antibiotika v našem moderním světě jsou předepisována téměř vždy, když je detekováno infekční onemocnění, a pokud ano, jak potom ovlivňuje užívání antibiotik další těhotenství.

Proč jsou antibiotika předepisována??

Je třeba říci, proč jsou antibiotika předepisována lékaři při plánování těhotenství. Před počátkem dítěte je žena vyšetřena nejen gynekologem, ale i jinými odborníky, aby se vyloučilo jakékoli somatické onemocnění. Děje se tak, aby během těhotenství nedošlo k exacerbaci, která by mohla nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Skutečně, téměř každý lékař radí, před plánováním těhotenství, je nutné léčit všechna chronická onemocnění. Tomu však nevěnujeme dostatečnou pozornost - ovlivňuje užívání antibiotik další těhotenství?

Jak bezpečná jsou antibiotika?

Antibiotika jsou látky, které mohou zastavit růst a vývoj bakterií a jiných mikroorganismů. Existuje několik skupin antibiotik, například tetracykliny, aminoglykosidy, fluorochinolony, sulfonamidy a další. Jejich příjem nepříznivě ovlivňuje nejen patogenní mikroorganismy, ale také celý organismus.

Dlouhodobé užívání antibiotik může způsobit dysbiózu, protože tyto léky ovlivňují také prospěšnou mikroflóru, která se vyskytuje v našem těle. A co je nejdůležitější, antibiotika negativně ovlivňují stav zárodečných buněk. To vše významně oslabuje imunitní systém ženského těla, je to, že je to negativní a může dokonce ovlivnit samotnou početí..

Pokud se žena v předvečer početí chopila antibiotik, pak je riziko potratu v časném období velmi vysoké, protože v této době se tvoří všechny systémy a orgány plodu a negativní účinek těchto léků může způsobit jakoukoli patologii.

Plánování těhotenství po antibiotikach je nutné nejdříve tři měsíce po skončení kurzu, protože tyto léky nejsou okamžitě eliminovány, ale akumulují se po určitou dobu v těle.

Antibiotika a zdraví mužů

Antibiotika mohou negativně ovlivnit nejen ženské zárodečné buňky, ale i buňky mužské. Antibiotika a plánování těhotenství u mužů jsou stejné naléhavé téma, protože k tomu, aby těhotenství probíhalo bezpečně, potřebujete nejen zdravé ženské tělo, ale také muže. Pokud by si člověk vzal antibiotika, mohl by negativně ovlivnit sperma - zvyšuje se počet patologicky pozměněných spermií v spermatu a při oplodnění jednoho z nich se zvyšuje riziko vrozených patologií.

Pravidla pro užívání antibiotik

Antibiotika během plánování těhotenství jsou někdy předepisována lékaři a každá žena potřebuje znát některá pravidla pro užívání těchto léků:

 • užívání antibiotik pro akutní respirační virové infekce a chřipku se nedoporučuje, protože původci těchto nemocí nejsou bakterie, které jsou ovlivněny antibiotiky, ale viry;
 • antibiotika lze zahájit až po testování citlivosti, aby bylo možné přesně určit, který patogen;
 • pokud jste začali používat antibiotika, musíte podstoupit úplnou léčbu, i když příznaky onemocnění zmizely.

Zotavení po antibiotikách

Plánování těhotenství po užívání antibiotik začíná rehabilitací a posilováním těla. Je nutné pomoci tělu, jakmile to bude možné, zbavit se účinků antibiotik. Pro ženské tělo je to o něco složitější, protože vejce jsou položena od narození dívky a po celý život jsou přístupná negativním vlivům na životní prostředí, na rozdíl od mužských buněk, které se aktualizují každé 2-3 měsíce.

Nejprve musíte obnovit normální mikroflóru v těle, zejména ve střevě. Za tímto účelem se doporučuje zavést do stravy velké množství mléčných výrobků (kefír, jogurt, tvaroh).

K odstranění toxinů z těla můžete použít řadu antioxidantů. Místo farmakologických látek lze použít také přírodní antioxidanty, jako například:

A samozřejmě nesmíte zapomenout na posílení imunitního systému.

Žena by měla začít plánovat těhotenství po antibiotikach po alespoň jednom menstruačním cyklu, ale někdy se stává, že k léčbě antibiotiky dochází po početí, a žena to samozřejmě neví. Pak vyvstává otázka, co dělat? Nejprve musíte kontaktovat svého lékaře, sdělit, jaké antibiotikum jste použili, protože je velmi důležité, do které skupiny patří. Mezi nimi jsou ty, které jsou povoleny během těhotenství, a to i na krátkou dobu..

Závěrem lze konstatovat, že při plánování těhotenství je žena předepisována pouze lékařem a v případech infekčního onemocnění, jehož původcem je bakterie. Po převzetí ženy nebo muže je nutné se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, je nejlepší používat kondomy po dobu několika měsíců, a pak si budete jisti, že užívání antibiotik neovlivní zdraví nenarozeného dítěte..

Po kolik antibiotik můžete otěhotnět?

V současné době je za rozmnožování zodpovědných mnoho párů. Připravují se předem, aby se stali rodiči psychicky i fyzicky.

Během tohoto období je zvláště důležité léčit všechna infekční onemocnění, protože v budoucnosti bude užívání antibiotik, zejména u žen, mimořádně nežádoucí.

Není žádným tajemstvím, že antibiotická terapie má se všemi nezbytnostmi také negativní aspekty. Proto je při plánování početí důležité vědět, kdy můžete po užívání antibiotik otěhotnět.

Jak antibiotika ovlivňují tělo

Antibiotika jsou skupina léčiv, která ničí patogenní bakterie nebo inhibují jejich aktivitu..

Léčba mnoha infekčních nemocí bez antibiotické terapie je nemožná.

Účinkem těchto léků je skutečnost, že čistí tělo všech bakterií, které ji obývají.

Ale kromě patogenních mikroorganismů mnoho užitečných mikroorganismů žije v lidském těle.

Obývají především lidská střeva a tvoří imunitní systém.

S ničením těchto bakterií se oslabuje imunita, místo užitečných mikroorganismů se začnou množit houby a dochází ke střevní dysbióze a různým fungálním chorobám orgánů.

Proto je po léčbě antibiotiky velmi důležité obnovit normální mikroflóru v těle. To je zajištěno dlouhodobým používáním probiotik a dalších prostředků pro kolonizaci střev pomocí prospěšných bakterií, jakož i správnou výživou..

Negativní účinek antibiotik se také šíří na játra. Ucpané žlučovody tohoto orgánu.

Kromě toho negativní účinek antibiotik na játra převyšuje účinek stálé konzumace alkoholu.

Tlumicí systémy jsou vyčerpány v játrech, jejich funkce se mění a místo čištění těla toxinů naopak znečišťuje tělo.

Také při užívání antibiotik mohou ledviny trpět, protože vylučují lék z těla ve větší míře..

Toto je pouze část negativní stránky antibiotik. V mnoha ohledech závisí jejich vliv na konkrétní skupině drog a jejich působení, jakož i na délce léku.

Při užívání antibiotik je důležité dodržovat pravidla užívání drog, aby se snížil jejich negativní účinek.

Užívejte současně, obvykle po jídle, nepřestávejte užívat lék, i když se rychle cítíte lépe, užijte tolik dní, kolik Vám předepsal lékař.

Dávka antibiotika by měla odpovídat věku a hmotnosti pacienta. Krátké cykly antibiotik obvykle nejsou schopny způsobit vážné poškození těla..

Vliv antibiotik na těhotenství

Antibiotika ovlivňují genitourinární systém.

U mužů jsou spermie poškozeny, u žen se může vyvinout vaginální kandidóza, jakož i patologie během těhotenství.

Nejčastěji se může objevit spontánní předčasný potrat nebo zmeškané těhotenství..

Poruchy v genitourinárním systému mužů a žen navíc snižují pravděpodobnost otěhotnění.

Účinek těchto léků na těhotenství závisí na konkrétní skupině antibiotik. Studie to potvrdily

 • Penicilinová řada (ampicilin, amoxicilin atd.) Nejméně ovlivňuje tvorbu plodu a je považována za nejbezpečnější.
 • Cefalosporiny mají výraznější toxický účinek na plod, zejména v raných stádiích vývoje. Vzhledem k jeho účinnosti jsou však antibiotika této řady povolena během těhotenství, ale pouze po prvním trimestru.
 • Makrolidová skupina (Azithromycin, Erythromycin atd.) Také prokázala svou bezpečnost..
 • Jiná antibiotika nejsou považována za bezpečná během těhotenství.

Proto před použitím antibiotika při plánování těhotenství je nutné prodiskutovat s lékařem možnost dalšího početí a vybrat si nejbezpečnější skupinu léku.

Na internetu najdete také recenze žen, které otěhotněly ihned po užití těchto drog a všechny šťastně skončily. V tomto případě nedoporučujeme spoléhat se na šťastnou příležitost. Pro minimalizaci rizika negativních důsledků je lepší odložit těhotenství.

Negativní účinky užívání

Je prokázáno, že během těhotenství je imunita ženy snížena.

Zátěž na většinu orgánů a systémů těla se zvyšuje, pracují pro dva.

A protože důsledky užívání antibiotik jsou pokles imunity, zhoršená funkce jater a ledvin, vývoj plísňových onemocnění a dysbióza, je jasné, že v tuto chvíli nemůžete otěhotnět.

Je nutné počkat, až budou odstraněny důsledky užívání antibiotik: imunita bude obnovena, práce orgánů a systémů se zlepší.

Teprve potom bude možné otěhotnět a porodit zdravé dítě.

Pokud je budoucí otec přijal

Zdá se, co má váš manžel - budoucí otec, který porodí dítě, a jak může jeho příjem antibiotik ovlivnit těhotenství.

Ukazuje se, že má, a nejbezprostřednější. Antibiotika mohou ovlivnit kvalitu a složení spermií, poškozovat sperma a snižovat jejich aktivitu.

Pravděpodobnost oplodnění takovým spermatem je proto významně snížena a může také existovat riziko genetických abnormalit.

Pokud vadné spermie oplodní vajíčko, pak je pravděpodobné, že těhotenství bude ukončeno brzy, protože embryo bude životaschopné.

Možná výskyt patologií plodu později.

Spermie se vyvíjejí a dozrávají 75 dní od okamžiku nukleace. Vzhledem k trvání spermatogeneze se mohou škodlivé účinky projevit během několika měsíců.

Proto se nedoporučuje plánovat počátek dříve než tři měsíce po průběhu užívání antibiotik.

Kolik času by mělo uplynout před těhotenstvím

Během léčby antibiotiky se někdy vyskytne početí a vše je v pořádku s těhotenstvím a dítětem.

K tomu dochází během léčby nejbezpečnějšími léky. Stále to nestojí za riziko..

Obzvláště když jsou předepisována silná antibiotika s dlouhou eliminační dobou a nebezpečnými vedlejšími účinky.

Po kolika dnech nebo měsících můžete začít otěhotnět dítě?

Negativní účinek antibiotik je obzvláště velký v raných stádiích, kdy jsou položeny všechny orgány dítěte. Je nutné dát matčino tělo, aby obnovilo všechny funkce a zbavilo se toxinů.

Proto se při plánování těhotenství doporučuje zdržet se početí po dobu nejméně jednoho měsíce po ukončení léčby.

Nejoptimálnějším obdobím těhotenství po užívání antibiotik je však období 3-6 měsíců. Po tomto období, od konce léčby, můžete naplánovat početí.

Stejně jako, jak vypočítat den ovulace a zda mohou být období v raných stádiích - přečtěte si materiály na odkazech.

Jak se připravit na těhotenství po užívání antibiotik

Po ukončení antibiotické terapie a vyhodnocení účinnosti léčby můžete začít připravovat na těhotenství. Chcete-li to provést, musíte:

 1. Po ukončení léčby počkejte nejméně tři měsíce před početí;
 2. Pokuste se eliminovat účinek antibiotik na tělo.

Obnovte střevní mikroflóru, vyčistěte játra, vezměte léky, abyste v případě potřeby obnovili její funkci;

 • Budoucí otec musí také dokončit léčbu nejméně tři měsíce před početí;
 • Začněte tvrdnout tělo, posílit imunitní systém;
 • Jíst správně, brát vitamíny.
 • Prevence dysbiózy

  Dysbakterióza je onemocnění spojené s porušením střevní mikroflóry.

  Dysbakterióza je stálým společníkem léčby antibiotiky. Aby se zabránilo této nemoci, je pro rychlé zotavení střevní mikroflóry nezbytné:

  • Při přijímání antibakteriálních léků se držte rostlinných a fermentovaných mléčných potravin;
  • Je dobré, pokud strava obsahuje vývar divoké růže, čaj s citronem, ovocné nápoje;
  • Udělejte si kurs užívání speciálních léků k obnovení mikroflóry (bifidobakterie, laktobacily, jogurt atd.);
  • Podstupujte antimykotickou léčbu.

  Zdraví nenarozeného dítěte závisí na správném přístupu k plánování těhotenství. Proto je vhodné převzít veškerou odpovědnost za obnovení těla po užívání antibakteriálních léků..

  Související videa

  Elena Malysheva o antibiotikách:

  Jak obnovit tělo poté, co je vzal, říká Dr. Komarovsky:

  6 mýtů o používání antibiotik u těhotných žen

  Obsah

  Těhotenství trvá 40 týdnů. Toto je poměrně dlouhé období, ve kterém se může kdokoli stát. Infekční onemocnění u těhotných žen se vyskytují ještě častěji než ve zbytku populace, protože toto období života je doprovázeno spíše výrazným poklesem imunity. Někdy se žena může zeptat, zda brát antibakteriální léky nebo ne. Mnoho potenciálních matek se touto vyhlídkou velmi bojí, protože se obávají o zdraví budoucího dítěte. Portál MedAboutMe rozebírá základní antibiotické mýty o těhotných ženách.

  Mýtus číslo 1. Antibiotika pro těhotné ženy jsou přísně kontraindikována

  Přes dostupnost informací o léčivech na internetu je mnoho lidí, včetně těhotných žen, pevně přesvědčeno o platnosti tohoto mýtu. Ve skutečnosti by měla být farmakoterapie během těhotenství co nejvíce snížena, to znamená, že všechna doporučení léků by měla být diktována životně důležitou nutností. Antibiotika pouze spadají do této kategorie: jsou předepisována podle přísných indikací v případech, kdy se pacient bez nich nemůže zotavit.

  Antibiotika jsou velmi velká skupina léků, které se liší svou strukturou, spektrem účinku a indikací. Také všechna antibakteriální léčiva ovlivňují plod různě: existují relativně bezpečná a existují i ​​taková, která spolehlivě způsobují různé malformace a defekty plodu.

  Mýtus č. 2. Stará antibiotika jsou nejnebezpečnější, nové moderní léky jsou neškodné.

  To je druhá strana mince, to je další projev nevědomosti, který vede k problémům způsobeným úmyslným odmítnutím léčby antibakteriálními léčivy. Účinek antibiotika na plod, stejně jako jakýkoli jiný lék, je určen v procesu provádění klinických hodnocení a pouze jejich výsledky mohou spolehlivě posoudit jejich bezpečnost pro nenarozené dítě. V závislosti na stupni teratogenity se rozlišuje 5 hlavních skupin antibiotik, mezi nimiž jsou i ty, které byly použity velmi dlouhou dobu, a relativně nová..

  • Kategorie A. Ve speciálně provedených klinických studiích u těhotných žen nebyly jejich teratogenní účinky (schopnost způsobovat malformace plodu) spolehlivě detekovány. Tato kategorie je velmi vzácná, protože není etické provádět studii drog na tak zranitelné skupině lidí..
  • Kategorie B. V klinických studiích na zvířatech nebyl pozorován výskyt vývojových abnormalit. Nebo u zvířat byly pozorovány izolované případy, ale výsledek nelze považovat za spolehlivý. Při pozorování těhotných žen nebyla zjištěna žádná patologie plodu.
  • Kategorie C. V klinických studiích na zvířatech byl spolehlivě detekován teratogenní účinek. Nebyly provedeny žádné studie týkající se těhotných žen ani pozorování..
  • Kategorie D. Existují jednotlivá pozorování, která odrážejí negativní účinek léku na plod u těhotné ženy.
  • Kategorie X. Klinické studie u březích zvířat a žen přesvědčivě potvrdily teratogenní účinek léku.

  Mýtus číslo 3. Penicilinová antibiotika jsou pro těhotné ženy velmi nebezpečná, protože jsou syntetizována z plísní.

  Tento mýtus se zdá absurdní a přesto má poměrně velkou skupinu příznivců. Za účelem tečkování všech „i“ je nutné určit, do které kategorie teratogenity se v ambulantní praxi používají nejběžnější antibiotika..

  Kategorie A - bez drog. Důvodem je to, že není možné provádět klinická hodnocení u těhotných žen, a proto neexistují spolehlivé výsledky v oblasti bezpečnosti.

  Kategorie B. Patří sem poměrně velké množství antibiotik.

  • Penicilinová antibiotika (penicilin, ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxacillin).
  • Cefalosporinová antibiotika 1 - 4 generace (cefazolin, ceftriaxon, cefabol atd.).
  • Makrolidy (azithromycin, erytromycin).
  • Další antibiotika: Metronidazol, Nitrofurantoin, Fosfomycin.
  • Patří sem také další antibakteriální léky, ale používají se hlavně v nemocnicích k léčbě závažných infekcí (a lékaři dobře vědí, která léky mohou být předepsány těhotným ženám a které nemohou).

  Kategorie C. Tato skupina zahrnuje celkem slušnou skupinu drog.

  • Makrolidy (klaritromycin),
  • Fluorochinolony (Ciprofloxacin, Ofloxacin, Levofloxacin, Moxifloxacin),
  • Další léky (vankomycin, tinidazol, ko-trimoxazol, anti-TB léky, kolistin).

  Kategorie D. Tyto léky jsou jasně kontraindikovány u těhotných žen. Výjimkou jsou případy, kdy bez nich je život matky skutečně ohrožen a je si vědoma možného rizika. V obtížné situaci si lékaři vždy vyberou matku mezi životem matky a plodu, zejména pokud se jí potenciálně může narodit.

  • Aminoglykosidy (Amikacin, Gentamicin, Netilmicin, Streptomycin, Torbamycin),
  • Všechny tetracykliny,
  • Další drogy (chloramfenikol).

  Kategorie X - bez drog.

  Za zmínku také stojí, že u řady nových léků, které přirozeně neprováděly specificky studie o těhotných ženách, dosud nedošlo k akumulaci základu pro opožděné nežádoucí účinky. A pokud účinek léku není znám, měl by být interpretován jako potenciálně nebezpečný a neměl by být předepisován těhotným ženám..

  Mýtus č. 4. Pokud žena vezme antibiotikum během prvních 2-3 týdnů těhotenství, musí podstoupit potrat, protože se dítě narodí s vadami

  Toto tvrzení je jen částečně mýtem. Abychom zjistili, kdy léky s nejvyšším stupněm pravděpodobnosti mohou ublížit dítěti, musíte vědět o vlastnostech průběhu těhotenství..

  • První 2-4 týdny těhotenství. Během tohoto období existuje zásada „vše nebo nic“. Plod buď zemře nebo přežije bez následků. V současné době je ve vejcovodu a dosud neměl čas na implantaci, proto nemá žádnou komunikaci s krví své matky. Pokud se žena dozví o těhotenství při užívání antibiotik před tímto obdobím, potom se s největší pravděpodobností nedojde k vážnému dítěti.
  • První trimestr (až 12 týdnů). Toto období je nejnebezpečnější z hlediska vývoje lékových malformací, protože placenta ještě nefiltruje matčinu krev a vše vstupuje přímo do plodu. Zároveň tvoří nejdůležitější orgány a systémy, takže jakýkoli škodlivý účinek může ovlivnit tento mechanismus.
  • Druhý trimestr (12-28 týdnů). Objevuje se placentární bariéra, která výrazně snižuje riziko vstupu léků a toxinů do plodu. Nejdůležitější systémy a orgány se však stále vytvářejí, takže by se měla minimalizovat zátěž léčiva.
  • Třetí trimestr (28 týdnů - porod). Riziko fatálních malformací je minimální, protože hlavní orgány a systémy jsou již vytvořeny. Některé léky však mohou představovat riziko předčasného porodu a osud dítěte bude záviset na tom, jak dlouho se to stalo..

  Nicméně antibiotika kategorie B jsou relativně bezpečná pro použití během těhotenství. Pokud existuje riziko pro život matky a indikace pro užívání drog z kategorie C, pak stojí za to poslouchat lékaře.

  Mýtus číslo 5. Místo těhotných antibiotik byste měli užívat rostlinné přípravky, je to mnohem bezpečnější

  Antibiotikum je předepsáno, pokud to není možné bez něj. Ignorování nebo nahrazení různými bylinkami, doplňky stravy a homeopatickými prostředky může vést k velkým problémům. Těhotenství je stav dočasné imunodeficience: tělo mu proto neumožňuje odmítnout plod, jako cizí tělo s polovinou otcových genů. Proto jsou nachlazení a genitourinární infekce častým společníkem žen v zajímavém postavení. Neošetřená pneumonie, sinusitida, hnisavý zánět středního ucha, pyelonefritida nebo cystitida mohou způsobit šíření infekcí v celém těle, včetně plodu, rozvoji sepse, meningitidy a dalších extrémně závažných stavů.

  Všechna tato nekomplikovaná infekční onemocnění lze léčit antibiotiky z kategorie B. Obvyklý kurz vám umožní zcela zbavit patogenní bakterie, žena informovat dítě a porodit ho úplně zdravým..

  Mýtus číslo 6. Pokud již pijete antibiotika, pak jen pár dní - pak nebudou mít čas na tolik škody

  Krátký průběh antibiotika představuje riziko rozvoje rezistence na tyto léky. Bakterie se rozmnoží a nemoc bude pokračovat. V tomto případě může žena vyžadovat hospitalizaci a jmenování potenciálně nebezpečných antibiotik kategorie C nebo D.

  Průběh léčby by měl trvat tak dlouho, jak to onemocnění vyžaduje. Průměrně to je 7-10 dní, výjimkou je lék azithromycin (3-5 dní).

  Názor farmaceuta

  Antibiotika se mohou dobře používat u těhotných žen, ale pokud je jejich jmenování odůvodněno závažnými indikacemi, je vybrán bezpečný lék a lékař kontroluje stav ženy. Různé mýty a dohady mohou způsobit mnohem více škody než antibakteriální léky..

  Těhotenství po užívání antibiotik: kdy můžete plánovat početí?

  Antibiotika jsou účinnými pomocníky při léčbě bakteriálních infekcí a jejich komplikací. Účinek těchto léků je však agresivní, jsou schopni chvíli zůstat v těle a ovlivnit stav zárodečných buněk. To by mělo být zváženo pro páry, které si chtějí otěhotnět. Je těhotenství bezpečné ihned po stažení antibiotik? Kdy ji naplánovat, jak se připravit?

  Vliv antibiotik na těhotenství

  Užívání antibiotik narušuje acidobazickou rovnováhu v těle, což nevyhnutelně vede k dysbióze a vytváří příznivé prostředí pro šíření plísňových infekcí. To vede k rozvoji ženské vaginitidy, mužské balanoposthitidy. Mezi další nepříznivé účinky tohoto typu léků patří:

  • zvýšené zatížení jater, střev;
  • snížená imunita;
  • celková slabost, deprese;
  • negativní účinek na ženské a mužské zárodečné buňky.

  Pokud byla plodová vejce nepříznivě ovlivněna antibiotiky, bude s největší pravděpodobností zamítnuta samotným tělem. Je důležité kontrolovat těhotenství s pomocí lékaře, provést všechny potřebné testy včas.

  Matka vzala drogy

  Antibakteriální léky mohou zničit strukturu vajíček. V tomto případě mohou být v budoucnu pozorovány problémy s početím nebo genetickými abnormalitami plodu, hluchotou a postižením dítěte. Je vhodné učinit první pokus o otěhotnění nejdříve po 3 menstruačních cyklech po vysazení baktericidního léčiva. Netrpělivost může stát rodiče.

  Budoucí otec vzal antibiotika

  Antibiotika negativně ovlivňují stav mužských pohlavních gamet. Baktericidní léky různě ovlivňují kvalitu ejakulátu. Například doxycyklin způsobuje, že muž je dočasně neplodný, mění strukturu spermií DNA. Pravděpodobnost početí je v tomto případě extrémně nízká, nelze ji však vyloučit. Těhotenství je třeba se vyhnout, protože riziko chromozomálních abnormalit embrya je velmi vysoké.

  Populární Amoxicilin patří mezi peniciliny bezpečné pro reprodukční systém. Těhotenství můžete otěhotnět již 2 týdny po ukončení léčby. Většina reproduktologů však doporučuje čekat déle, protože mužské pohlavní buňky se aktualizují každé 2-3 měsíce. Během tohoto období je s intimními kontakty lepší používat antikoncepci.

  Kdy plánovat těhotenství?

  Koncepce silného dítěte do značné míry závisí na zdraví rodičů a přípravě na těhotenský proces. Lékaři jsou kategoričtí: všechna zánětlivá onemocnění je třeba léčit antibiotiky 2-3 měsíce před těhotenstvím. Tentokrát stačí aktualizace zárodečných buněk, což ženě umožňuje otěhotnět a vydržet zdravé potomstvo.

  Jak se připravit na početí?

  Příprava na početí po užití antibiotik by měla být zaměřena na obnovení střevní mikroflóry a imunitního systému a na celkové posílení těla. Doporučené mírné cvičení, zdravý životní styl, masáž, akupunktura.

  Důležitou roli při obnově výživy hraje. Nabídka by měla zahrnovat fermentované mléčné výrobky, švestky, lískové ořechy, fíky, bylinky, vlašské ořechy, mořské plody. Můžete pít vitamínové komplexy, kyselinu listovou.

  Po 3 měsících se tělo zesílí a můžete naplánovat těhotenství. Před tím se doporučuje poradit se s lékařem a absolvovat jím stanovené testy. Jejich výsledky zajistí, že je vše v pořádku a pár je připraven stát se rodiči.

  Články O Neplodnosti