Hlavní Bolest

Je možné otěhotnět s hyperplázií endometria?

Autor: Rebenok.online · Zveřejněno 15/15/2017 · Aktualizováno 02.14.2019

Hyperplázie endometria je překážkou při provádění přirozené koncepce. Nemoc je charakterizována nadměrným růstem endometria, který ovlivňuje procesy reprodukční funkce těla..

Co je to endometriální hyperplázie?

Růst endometria je při plánování těhotenství velmi důležitý, díky normální tloušťce je oplodněné vajíčko úspěšně připevněno ke stěně dělohy. Patologie je považována za nedostatečnou i nadměrnou hodnotu. Hyperplasie je získané onemocnění spočívající v zesílení endometria vzhledem k jeho normě.

Nadměrný růst endometria je nejčastěji způsoben hormonálními poruchami. Může zasahovat do procesu ovulace, což znemožňuje početí. Pokud vejce vyjde, potom se vajíčko plodu nemůže připojit k děloze. Procento úspěšného těhotenství s endometriální hyperplázií je extrémně malé. V některých případech může nemoc vést k onkologii. To situaci velmi zhoršuje..

Druhy hyperplázie

Další léčba závisí na povaze průběhu a typu onemocnění. Existuje několik typů hyperplazie. Mezi ně patří následující:

Atypická rozmanitost nemoci je považována za mimořádně nebezpečnou pro život pacienta. Pokročilá fáze onemocnění může vést k rakovině. Stav endometria je v tomto případě podroben úplné kontrole ze strany zdravotnického personálu. Jiné odrůdy nemoci jsou považovány za méně nebezpečné. Mohou však být přímou příčinou absence těhotenství..

Příznaky a příčiny

V počátečních stádiích je onemocnění velmi obtížně detekovatelné. Příznaky mohou být mírné nebo úplně chybí. Na pozadí vývoje nemoci se objevuje špinění uprostřed menstruačního cyklu. Bolest se pravidelně objevuje v dolním břiše. Menstruační cyklus je nestabilní. Menstruace s hyperplázií je hojná a dlouhá.

Příčiny onemocnění mohou být různé. Nejběžnější jsou následující:

  Syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Diagnóza a léčba

Diagnostické testy se provádějí po prohlídce ženy v gynekologickém křesle a jejím průzkumu. Lékař upozorňuje na příznaky, které mohou naznačovat existující onemocnění. Pacientovi jsou předepsány testy na přítomnost infekčních chorob a hladin hormonů. Následující postupy jsou považovány za stejně důležité:

  Hysteroskopie. Tento postup může vést k nepříjemným komplikacím. Z tohoto důvodu je vhodné nezačínat nemoc před kritickým stádiem..

V některých případech lze provést analýzu stavu ledvin a dalších životně důležitých orgánů. Spolu s charakteristickými příznaky si žena začíná všímat zhoršení celkového zdravotního stavu, snížení pracovní kapacity a přítomnost depresivních stavů..

Proces ošetření zahrnuje několik fází. V případě potřeby se krvácení zastaví. Z tohoto důvodu je žena umístěna v nemocnici.

S odchylkou hladiny hormonů se předepisují hormonální léky. Pokud nemoc nezmizí, může být nutný chirurgický zákrok. Kyretáž děložní dutiny nebo částečné odstranění orgánů.

Po komplexní léčbě je nutné neustále sledovat zdraví pacienta. Analýzy jsou pravidelně prováděny a menstruační cyklus je monitorován. V procesu obnovy těla se doporučuje ženě vyhýbat se stresu a provádět vitamínovou terapii.

Je možné otěhotnět s hyperplázií endometria?

Počátek těhotenství s endometriální hyperplázií dělohy je extrémně vzácný. Je však možné, a pokud k tomu dojde, může takové těhotenství kdykoli selhat. Proto je vhodné se zbavit hyperplázie před těhotenstvím. Nedostatek léčby může vést k dalším nemocem. Polypy, myomatózní uzliny nebo ovariální cysty se začínají vyvíjet.

Období, kdy byste měli plánovat těhotenství po léčbě endometriální hyperplázie, závisí na typu a způsobu léčby. Pokud byla během léčby provedena hormonální substituční terapie, je možné plánovat početí o měsíc později po ukončení léčby. Realizace hysteroskopie znamená obnovení těla po dobu nejméně šesti měsíců. Bezprostředně před početí se doporučuje provést další studii potvrzující nepřítomnost choroby..

Pokud byla léčba správná, nevznikají při porodu žádné rysy. Nebezpečí se objeví, pokud onemocnění zůstává neléčeno. V tomto případě hrozí potrat.

Preventivní opatření

Každá žena se může pojistit proti výskytu hyperplazie, pokud provede řadu akcí. Nejprve byste se měli starat o pravidelnou intimní hygienu a čistý pohlavní styk..

Tím bude zajištěna ochrana před infekčními chorobami. Profylaktické vyšetření gynekologem a endokrinologem zabrání hormonálním poruchám.

V této záležitosti hraje důležitou roli také správná výživa. Metabolické poruchy mohou vést nejen k hyperplázii, ale také k dalším nepříjemným následkům. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastné, slané a uzené potraviny.

Porušení menstruačního cyklu je mnohem snazší určit, zda máte zvláštní kalendář. Je nutné poznamenat datum nástupu menstruace a jejich intenzitu. Takový kalendář je velmi důležitý při plánování těhotenství. Menstruační graf, založený na analýze několika cyklů, pomáhá určit den ovulace.

Pokud zjistíte příznaky hyperplazie endometria, měli byste co nejdříve kontaktovat ženskou konzultaci. Včasná diagnóza nemoci pomáhá zbavit se ji co nejdříve..

Těhotenství s hyperplázií endometria

Příčiny endometriální hyperplázie

Je možné těhotenství s hyperplázií endometria?

Léčba endometriální hyperplázie

V případě diagnostiky cystických formací na pozadí hyperplázie pak nebude stačit léková terapie, bude nutné odstranit patologické řezy sliznice pomocí hysteroskopie.

Atypická endometriální hyperplázie bude vyžadovat konzultaci s onkologem, aby bylo možné posoudit stav sliznice a zabránit transformaci buněk na maligní nádor. Pokud je diagnóza rakovinných buněk potvrzena, pak jednou z metod boje je odstranění reprodukčního orgánu, aby se zabránilo růstu rakovinných buněk..

Následná koncepce také závisí na typu patologického procesu. Po hyperplázii a všech lékařských procedurách lékaři nějakou dobu sledují ženu, aby vyhodnotili měsíční cyklus. V případě stabilní ovulace dochází k úspěšnému těhotenství.

Možnost těhotenství s hyperplázií endometria

Hyperplasie je patologie, která se vyznačuje aktivní proliferací endometria dělohy. Lékaři považují toto onemocnění a nástup těhotenství za neslučitelné věci. Důvodem je skutečnost, že tento stav komplikuje proces oplodnění vajíčka a ve výjimečných situacích může způsobit neplodnost..

Ale s implementací racionální a včasné terapie pro endometriální hyperplázii může dojít k těhotenství. Pravděpodobnost existuje u fokální hyperplazie, ale přítomnost této patologie vyžaduje pravidelné sledování ošetřujícím lékařem.

Dopad na početí a těhotenství

Mnoho lékařů je přesvědčeno, že diagnóza hyperplazie endometria je překážkou početí a dobrým průběhem těhotenství. Je to způsobeno tím, že nastaly hormonální změny, jakož i aktivní růst sliznice, který zabraňuje možnosti ovulace. Kromě toho je změna struktury považována za překážku těhotenství, která neumožňuje plodu připojit se ke stěnám pohlavních orgánů..

Existují však výjimky, ve kterých pravděpodobnost těhotenství stále přetrvává. Je však třeba zvážit, že v takových případech je pravděpodobnost příznivého průběhu těhotenství minimální. Při přenášení dítěte ženou trpící hyperplázií endometria lze pozorovat následující:

 • embryonální vývojové poruchy;
 • výskyt vrozených chorob u dítěte;
 • potrat.

Kromě těchto důsledků mohou hormonální změny způsobené početí dítěte výrazně zvýšit pravděpodobnost benigního onemocnění degenerujícího se na onkologii. Z tohoto důvodu, když je zjištěna hyperplazie, lékaři důrazně doporučují umělé ukončení těhotenství a poté podstoupí úplné vyšetření a léčebný cyklus.

Abyste tomu zabránili, musíte udělat plánování. S rozvojem hyperplázie musí žena před těhotenstvím podstoupit úplné vyšetření a zahájit odpovídající léčbu.

Známky vývojových patologií

Je téměř nemožné samostatně diagnostikovat hyperplázii endometria. Důvodem je skutečnost, že takové onemocnění nemá specifické příznaky. Většinou se ženy obracejí na gynekologa se stížnostmi, že nejsou schopny otěhotnět, neplodnost. K takové komplikaci dochází na pozadí pokročilé nemoci, její dřívější stádia se mohou projevovat s následujícími příznaky:

 • prodloužení trvání menstruace;
 • selhání menstruačního cyklu;
 • vzhled hojné menstruace;
 • přítomnost malého děložního krvácení;
 • silná bolest v dolní části břicha.

Pokud se tyto příznaky vyskytnou, je nutná lékařská prohlídka. Důvodem je skutečnost, že když je patologie detekována v rané fázi, je její léčba značně zjednodušena. A účinná terapie vám umožní zachovat schopnost otěhotnět dítě.

Když se objeví výše uvedené příznaky patologie, je třeba věnovat pozornost přítomnosti faktorů vyvolávajících její vývoj. Mezi hlavní příčiny nemoci patří:

 • iracionální hormonální terapie;
 • dysfunkce, nádory, polycystický vaječník;
 • poruchy imunitního systému;
 • děložní myomy;
 • hypertenze
 • onemocnění endokrinních žláz;
 • endometrióza;
 • přítomnost sexuálně přenosných patologií;
 • diabetes;
 • mastopatie
 • časté potraty, kyretáž;
 • vrozené vady dělohy;
 • obezita;
 • jaterní patologie;
 • genetická predispozice.

Čím více žen má rizikové faktory, které ovlivňují vývoj nemoci, tím vyšší je pravděpodobnost hyperplazie.

Hyperplasie endometria: je možné otěhotnět

Po dlouhou dobu se věřilo, že není možné otěhotnět s hyperplázií. Avšak v důsledku vývoje medicíny byly vyvinuty metody pro účinnou léčbu této patologie. Po absolvování celého léčebného cyklu ženské tělo kompletně obnoví reprodukční funkci, je možné porodit zdravé dítě.

Aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného těhotenství, měla by žena podstoupit lékařské vyšetření, aby zjistila formu hyperplazie, fázi jejího vývoje. Na základě získaných diagnostických údajů lékař předepíše účinnou léčbu a bude konzultovat vyloučení všech faktorů, které vyvolávají výskyt této patologie..

S glandulární cystickou formou

Glandulární hyperplazie endometria dělohy je relativně bezpečný typ patologie, charakterizovaný mírným zesílením sliznice. Vypouštění dělohy je v tomto případě minimální. Lékaři říkají, že s tímto onemocněním není možné otěhotnět.

Totéž platí pro glandulární cystický typ. Vyznačuje se živými příznaky, endometrium začíná růst, tvoří cysty, polypy, které narušují početí.

V atypické podobě

Tento typ patologie je považován za nejnebezpečnější. Je charakterizována změnou struktury buněk tkání glandulární vrstvy. Není možné otěhotnět s atypickou formou. Navíc se z této formy onemocnění často vyvine rakovinový nádor..

Pokud nepoznáte patologii včas, je to nejen s nemožností početí, ale také s potřebou protirakovinné terapie, odstranění dělohy. Patologii lze rozpoznat nepravidelnými obdobími, změnou jejich povahy.

S ohniskovou formou

Tato forma patologie je kompatibilní s těhotenstvím. To je způsobeno tím, že endometrium roste ohnisky. Ale stojí za zvážení, že pravděpodobnost početí je velmi nízká.

Ženy s fokální hyperplázií, které mají podezření na známky těhotenství, by se měly neprodleně zaregistrovat u gynekologa a pravidelně ho vidět, protože v tomto případě je to možné:

 • vznik fetálních patologií;
 • výskyt endometriózy dělohy;
 • degenerace změněných míst na rakovinu;
 • předčasný potrat.

Komplikace mohou být podezřelé z šíření bolesti v podbřišku..

Ve výjimečných případech může těhotenství nemoc vyléčit. K tomu dochází, když se pod vlivem početí hladiny progesteronu vrátí do normálu..

S rozptýleným tvarem

Glandulární endometriální hyperplázie rozptýlené formy neumožňuje ženě otěhotnět, protože pokrývá téměř celou dutinu orgánu. I když ovulace přetrvává, oplodněné vajíčko ztratí schopnost připojit se k stěnám dělohy.

Obtížnost početí spočívá v tom, že rozptýlená forma patologie ovlivňuje menstruační cyklus a činí jej nepravidelným.

S takovým onemocněním by měla být provedena hysteroskopie - kyretáž endometria. Tento postup vám umožní studovat změněné buňky a předepsat účinnou léčbu, po které se vaginální sliznice zotaví, žena bude mít opět příležitost porodit dítě.

Způsob léčby nemoci

Terapie hyperplazie u žen v reprodukčním věku spočívá v použití konzervativních léčebných metod, které umožňují zachovat schopnost mít děti. Pokud má žena krvácení z dělohy, lékař nejprve předepíše postup kyretáže dělohy.

Poté se používají hormonální látky, jejichž účinkem je snížení hladiny estrogenu, jeho účinek na endometrium. Průběh léčby trvá v průměru 6 měsíců a poté se provádí dalších šest měsíců rehabilitační terapie. Režírovala:

 • normalizovat hormonální pozadí;
 • obnova menstruačního cyklu;
 • normalizace ovulačních procesů;
 • obnovení reprodukční funkce.

Pokud konzervativní léčba není účinná, je ženě předepsán chirurgický zákrok. Nejčastěji se to děje s pokročilými formami patologie. Chirurgie zahrnuje použití hysteroskopické resekce. Tato léčebná technika umožňuje udržovat schopnost mít děti.

Pokud je hyperplázie komplikována přítomností doprovodných patologií (polycystické vaječníky, nádory), může lékař předepsat závažnější operaci. Taková je resekce dělohy, vaječníků, zbavení ženy reprodukční funkce. Proto je velmi důležité diagnostikovat patologii v raných stádiích a zahájit léčbu včas.

Těhotenství po léčbě hyperplazie

Při provádění kompetentního a včasného ošetření lze obnovit reprodukční funkci. Současně je vysoká pravděpodobnost zcela zdravého dítěte. Pokud potíže s oplodněním vajíčka přetrvávají, může žena porodit dítě jedním z následujících způsobů:

 • IVF oplodnění in vitro;
 • použití intracytoplazmatické injekce spermatu do cytoplazmatické zóny vajíčka.

Tyto postupy zvyšují pravděpodobnost úspěšného početí i po vyléčení závažné hyperplazie.

Stojí za zvážení, že po léčbě by mělo být naplánováno těhotenství. Můžete určit dobu možného početí počínaje metodami používanými v procesu ošetření.

Pokud žena vypila hormony, které normalizují hladinu progesteronu a estrogenu, lze plánovat početí 4 týdny po jejich zrušení a obnovení menstruačního cyklu. Pokud léčba spočívala v chirurgickém zákroku, musíte podstoupit úplný rehabilitační kurz, jehož trvání je alespoň 6 měsíců.

Pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšného těhotenství by se žena měla řídit několika pravidly:

 • nezapomeňte navštívit gynekologickou ordinaci dvakrát ročně;
 • pokud jsou detekovány rušivé sekrece, svědění, pálení, krvácení, porucha menstruačního cyklu, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • v žádném případě nezabrání zvýšení tělesné hmotnosti;
 • vyhýbejte se stresu, emočním zážitkům;
 • úplně opustit špatné návyky;
 • uspořádat správnou stravu;
 • hrát sporty charakterizované mírnou fyzickou aktivitou.

Pokud se žena chce stát matkou, měla by dodržovat všechna výše uvedená pravidla a dodržovat úplný seznam doporučení ošetřujícího lékaře. Na konci léčby je nutné kontaktovat lékaře, aby znovu diagnostikoval přítomnost patologie, pravděpodobnost jejího vývoje. Tím se vyloučí všechna rizika komplikací během těhotenství..

Je možné těhotenství s endometriální hyperplázií dělohy: co lze udělat pro otěhotnění?

Činnost orgánů ženského reprodukčního systému je regulována hormony. Porušení jejich rovnováhy nevyhnutelně vede k patologiím, které brání těhotenství. Jedním z těchto onemocnění je hyperplazie endometria. Těhotenství s hyperplázií endometria je téměř nemožné. Při takovém onemocnění je menstruační cyklus narušen. Existuje několik typů endometriální hyperplázie, z nichž jeden je kombinován s onkologickými procesy.


Je velmi důležité diagnostikovat hyperplázii endometria včas, aby se zabránilo jejímu rozvoji. Proto je nutné, aby byl pravidelně vyšetřován gynekologem.

K čemu je endometrium?

Endometrium je přirozená bariéra, která chrání stěny dělohy před slepením. Při nepřítomnosti těhotenství se stěny genitálního svalstva obvykle dostanou do kontaktu, ale nelepí se kvůli endometrii, což zabraňuje rozvoji adhezí.

Za nejdůležitější účel sliznice však lze považovat poskytnutí podmínek pro připojení vajíčka plodu ve vnitřním prostoru dělohy. Po úspěšném oplodnění vajíčka se endometrium uvolní a v doslovném smyslu slova se změní na úrodnou půdu, ze které semeno vyroste - nový život. Během těhotenství zvyšuje vnitřní povrch dělohy počet krevních cév a žláz. Vaskulární síť roste a následně vstupuje do struktury placenty, která živí plod kyslíkem a různými prospěšnými látkami.

Mechanismus vývoje endometriální hyperplázie

Hlavním provokantem patologické modifikace endometria je estrogen. Estrogeny přispívají ke zdravému dělení buněk a rozvoji děložních žláz v endometriu. Děloha díky estrogenům obnovuje funkčnost své vnitřní vrstvy po kritických dnech. Hlavním zdrojem estrogenu jsou ovariální folikuly. Během ovulace, jakmile vajíčko připravené k oplodnění přesahuje folikul, klesá produkce estrogenu a praskající folikul se stává žlutým tělem vaječníku.

Hormon progesteron má funkce opačné k působení estrogenu. Tato látka inhibuje dělení buněk sliznice, zabraňuje růstu děložních žláz a staví je do sekrece. Samotný progesteron se objevuje v corpus luteum vaječníku. Proto po ovulaci hladina estrogenu v krvi klesá a progesteron se naopak zvyšuje.

Progesteron připravuje endometrium pro příjem embryí: pod vlivem děložních žláz se vyvíjí zvláštní tajemství, které uvolňuje děložní sliznici, zvyšuje její objem a podporuje růst oběhové sítě. Při dostatečné koncentraci progesteronu se děložní tón mírně snižuje, po kterém jsou vytvořeny všechny podmínky pro spolehlivou implantaci embrya a stabilní vývoj těhotenství.

S nedostatkem progesteronu:

 • těhotenství je přerušeno;
 • endometriální buňky se nekontrolovaně dělí, což vede k degradaci děložních žláz - jinými slovy k hyperplazii děložní sliznice.

Tato patologie je výsledkem akutního nedostatku progesteronu nebo jeho extrémně slabého účinku na endometrium. Není náhodou, že potrat a neplodnost jsou hlavními klinickými příznaky hyperplazie endometria.

Proč se vyvíjí hyperplázie endometria?

Míra predispozice ženy k rozvoji této patologie do značné míry závisí na celkovém stavu jejího těla. Nerovnováha v poměru hormonů může způsobit mnoho nemocí:

 • nedokonalost měsíčního cyklu (mluvíme o anovulaci, nedostatečnosti luteu v těle nebo příliš krátké luteální fázi);
 • přítomnost specifických novotvarů ve vaječnících, které přispívají k produkci estrogenu;
 • polycystické vaječníky;
 • porucha hypotalamu a hypofýzy;
 • dysfunkce štítné žlázy;
 • onemocnění nadledvin;
 • kriticky velká tělesná hmotnost;
 • diabetes;
 • patologie jater;
 • arteriální hypertenze;
 • zánětlivé reakce spojené s infekcí;
 • trauma na děložní sliznici (například kvůli kartáčování);
 • stres;
 • oslabený imunitní systém;
 • nemoci dělohy (např. myom).

Je možné těhotenství s hyperplázií endometria

Ve většině případů není možné otěhotnět a zachránit dítě s endometriální hyperplázií bez předchozí léčby. Po komplexní terapii jsou obnoveny reprodukční schopnosti ženského těla a můžete si naplánovat dítě.

Aby byla léčba účinná, musíte nejprve podstoupit úplné vyšetření, abyste zjistili formu hyperplazie, jakož i fázi jejího zanedbání..

Glandulární hyperplazie endometria a těhotenství

S glandulární formou patologie endometriální sliznice roste mírně a výtok z genitálního traktu je vzácný. Pro další typ patologie, glandulární cystiku, je charakteristický jasnější klinický obraz, vyjádřený aktivní proliferací endometria s tvorbou cyst a polypů. Podle lékařů tyto formy hyperplazie vylučují těhotenství.

Atypická hyperplazie endometria a těhotenství

Toto je nejméně příznivá forma patologie, ve které struktura buněk žlázové vrstvy endometria podléhá kardinálním změnám. Výsledkem takového znovuzrození se často stává výskyt maligních nádorů. Těhotenství s tímto typem endometriální hyperplázie je možné, ale vždy končí po potratu někdy po početí, protože léčebné metody pro toto onemocnění jsou převážně agresivní.

Pokud bylo porušení zjištěno příliš pozdě, existuje potřeba protirakovinné léčby a v některých případech dokonce resekce dělohy. Důvodem pro návštěvu lékaře by měla být nepravidelná menstruace nebo výrazná změna v jejich povaze.

Fokální endometriální hyperplázie a těhotenství

Tato forma nemoci nevylučuje možnost těhotenství, protože neovlivňuje celé endometrium, ale jeho jednotlivé části. Šance na pokračování normálního vývoje embrya jsou však zanedbatelné.

Pokud se početí stále objevuje, je při prvních příznacích těhotenství důležité, aby se žena okamžitě zaregistrovala na prenatální klinice a pravidelně navštěvovala gynekologa, protože důsledky „zajímavé“ situace s endometriální hyperplazií nejsou nejpodivnější:

 • výskyt intrauterinních patologií u plodu;
 • vývoj endometriózy dělohy;
 • degenerace ložisek hyperplázie na rakovinné nádory;
 • časné spontánní potraty.

Komplikace je obvykle indikována tažnou bolestí v dolním břiše..

Difuzní forma endometriální hyperplázie a těhotenství

S hyperplázií difúzního typu roste endometrium téměř všude, což ovlivňuje celou dělohu. I když dojde k ovulaci, je nepravděpodobné, že by oplodněné vajíčko bylo úspěšně implantováno do tloušťky modifikované sliznice. Difuzní forma nemoci navíc porušuje pravidelnost menstruačního typu, což dále komplikuje početí.

Je nemožné váhat s léčbou difúzní hyperplazie endometria, protože modifikovaná sliznice začne růst ve svalové vrstvě dělohy. Ve skutečnosti je tento proces stav, který usnadňuje rozvoj rakoviny.

Co je to patologie?

Endometrium - vrstva, která zakrývá dutinu dělohy. Měsíčně se přímo podílí na ovulaci. K významnému dni možného sloučení zárodečných buněk samců a samic dochází k postupnému zvyšování velikosti pojivové tkáně. Takové změny jsou nutné, aby oplodněné vajíčko mohlo spolehlivě získat oporu v dutině dělohy a pokračovat ve svém vývoji v endometriálních tkáních. Pokud je vnitřní vrstva dělohy příliš tenká, zlomí se již držená koncepce a způsobí potrat.


Existují však situace, kdy je neplodnost způsobena proliferací endometria. Taková odchylka je spojena s porušením hormonálního pozadí ženy, na které děložní vrstva reaguje ostře. Nedostatek progesteronu v kombinaci s přebytkem estrogenu zabraňuje rozvoji endometria v jeho přirozené cyklické formě. Roste neustále, takže žena neovuluje.

Endometriální hyperplázie je silná patologická proliferace benigní sliznice dělohy. Je doprovázeno porušením strukturálních prvků a funkčních schopností tkání..

Hyperplasie děložního endometria je nebezpečná, protože způsobuje menstruační cyklus „astray“, začíná se hojné krvácení z dělohy mimo cykly. Nejnebezpečnější jsou však cysty a endometriální polypy, které jsou příčinou vzniku maligních nádorů.

Je obtížné určit spolehlivou příčinu „hádky“ progesteronů a estrogenů. Lékaři se však domnívají, že tyto faktory ovlivňují tento proces:

 • Nádor vaječníků;
 • Cysty na vaječnících;
 • Poruchy neuroendokrinní povahy;
 • Patologie štítné žlázy;
 • Cukrovka;
 • Poškozená funkce nadledvin a játra;
 • Hypertenze;
 • Děložní myomy;
 • Obezita.

Je třeba poznamenat, že provokační faktory ovlivňující hormonální nerovnováhu žen jsou závažné:

 • Zánětlivé a infekční procesy;
 • Chirurgické zásahy do děložní dutiny (kyretáž, potrat a další mechanické poškození sliznice);
 • Snížená imunitní obrana;
 • Časté dlouhodobé napětí.

Endometriální hyperplázie je impozantní patologie, která zaujímá druhé místo mezi nemocemi reprodukčního systému. Stává se běžnou příčinou ženské neplodnosti.

Komplikace endometriální hyperplázie

Patologie bez řádného ošetření přináší mnoho problémů:

 1. Degenerace mutovaných slizničních buněk na maligní nádory. V 8% případů se vyvíjí adenokarcinom typu 1 endometria.
 2. Neplodnost. Narušené hormonální pozadí a zkreslená morfologická struktura endometriální tkáně vede k obvyklému potratu a pravidelnému krvácení z dělohy..
 3. Anémie. Ztráta krve negativně ovlivňuje zdraví ženy, protože to vyvolává vývoj anémie.

Příznaky endometriální hyperplázie

Hlavním příznakem patologie je krvácení z genitálního traktu různých intenzit. Podle charakteru krevního výboje se rozlišují následující typy krvácení:

 • cyklický, který je reprezentován hojnými a dlouhými obdobími;
 • acyklický, který nesouvisí s normálním menstruačním cyklem. Objeví se hlavně po zpoždění menstruace..

Závažné je krvácení způsobené hyperplázií endometria:

 • hojný;
 • prodloužené, s mírnou ztrátou krve;
 • mezitím, se špinící krví.

Téměř vždy je hlavní příznak patologie doprovázen sekundárními dalšími příznaky:

 • vysoký krevní tlak;
 • sada dalších liber;
 • nestabilní nálada;
 • obecná slabost;
 • apatie;
 • nadměrné ochlupení těla a obličeje.

Známky vývojových patologií

Je téměř nemožné samostatně diagnostikovat hyperplázii endometria. Důvodem je skutečnost, že takové onemocnění nemá specifické příznaky. Většinou se ženy obracejí na gynekologa se stížnostmi, že nejsou schopny otěhotnět, neplodnost. K takové komplikaci dochází na pozadí pokročilé nemoci, její dřívější stádia se mohou projevovat s následujícími příznaky:

 • prodloužení trvání menstruace;
 • selhání menstruačního cyklu;
 • vzhled hojné menstruace;
 • přítomnost malého děložního krvácení;
 • silná bolest v dolní části břicha.

Pokud se tyto příznaky vyskytnou, je nutná lékařská prohlídka. Důvodem je skutečnost, že když je patologie detekována v rané fázi, je její léčba značně zjednodušena. A účinná terapie vám umožní zachovat schopnost otěhotnět dítě.

Když se objeví výše uvedené příznaky patologie, je třeba věnovat pozornost přítomnosti faktorů vyvolávajících její vývoj. Mezi hlavní příčiny nemoci patří:

 • iracionální hormonální terapie;
 • dysfunkce, nádory, polycystický vaječník;
 • poruchy imunitního systému;
 • děložní myomy;
 • hypertenze
 • onemocnění endokrinních žláz;
 • endometrióza;
 • přítomnost sexuálně přenosných patologií;
 • diabetes;
 • mastopatie
 • časté potraty, kyretáž;
 • vrozené vady dělohy;
 • obezita;
 • jaterní patologie;
 • genetická predispozice.

Čím více žen má rizikové faktory, které ovlivňují vývoj nemoci, tím vyšší je pravděpodobnost hyperplazie.

Metody diagnostiky hyperplázie endometria před těhotenstvím

Pokud je podezření na tuto poruchu ve struktuře endometria, je ženě, která se neúspěšně snaží otěhotnět, ukázáno několik prioritních studií..

Transvaginální ultrazvuk

Děloha se zkoumá pomocí ultrazvuku, aby se vyhodnotila povaha změn v jejích tkáních, určila se tloušťka sliznice a našli se oblasti postižené hyperplazií a polypy. Procedura se provádí zavedením speciálního senzoru do pochvy 5. až 7. dne menstruačního cyklu.

Tloušťka endometriální membrány závisí na menstruačním cyklu:

 • v první fázi nepřekračují ukazatele tloušťky 3–4 mm;
 • ve druhé fázi cyklu se tyto počty zvyšují na 12 - 15 mm.

Nepochybným důkazem endometriální hyperplázie ultrazvukem je rozšířené zahušťování sliznice s jasně vizualizovanými hladkými okraji a rovnoměrným odrazem ultrazvukových vln. Polypy vypadají jako útvary s jasně viditelnými obrysy, tenkým echogenním rámováním a vysokou akustickou hustotou. Přítomnost tkáně postižené maligním nádorem je určena oblastmi s heterogenní echogenitou a naříznutými okraji. Věnujte pozornost orientačním echografickým příznakům patologie:

 • tloušťka sliznice se pohybuje od 14,6 do 15,4 mm;
 • polypy mají hodnotu 16,1 - 17,5 mm;
 • adenokarcinom je označen čísly 19,7 - 20,5 mm.

Všimněte si, že navzdory vysokému informačnímu obsahu ultrazvukové metody nelze na základě údajů z tohoto vyšetření učinit konečné rozhodnutí o nemoci..

Hysteroskopie děložní sliznice

K dřívějšímu potvrzení nebo vyvrácení diagnózy patologické změny endometria dělohy se používá hysteroskopická metoda. Vyšetření spočívá ve vizuální prohlídce vnitřního prostoru dělohy pomocí speciálního vybavení. Ve stejné fázi vyšetření, pod kontrolou vysoce citlivého zařízení pro endometriální hyperplázii, se děložní dutina seškrábne, aby se odstranila změněná sliznice.

Histologická analýza biologického materiálu

Závěrečný verdikt o nemoci, její formě a povaze je vydán po histologii - laboratorní studii odstraněného fragmentu endometriální tkáně pod mikroskopem. Na základě získaných informací se také vyvíjí optimální léčebná strategie pro pacienta. Vzhledem k tomu, že povahou endometriální hyperplázie je výhradně histologická analýza, lze spolehlivou diagnózu stanovit pouze v případě, že výsledky histologického vyšetření.

Diagnóza a léčba

Diagnostické testy se provádějí po prohlídce ženy v gynekologickém křesle a jejím průzkumu. Lékař upozorňuje na příznaky, které mohou naznačovat existující onemocnění. Pacientovi jsou předepsány testy na přítomnost infekčních chorob a hladin hormonů. Následující postupy jsou považovány za stejně důležité:

 • Hysteroskopie. Tento postup může vést k nepříjemným komplikacím. Z tohoto důvodu je vhodné nezačínat nemoc před kritickým stádiem..
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.
 • Hydrosonografie.
 • Histologie.

V některých případech lze provést analýzu stavu ledvin a dalších životně důležitých orgánů. Spolu s charakteristickými příznaky si žena začíná všímat zhoršení celkového zdravotního stavu, snížení pracovní kapacity a přítomnost depresivních stavů..

Proces ošetření zahrnuje několik fází. V případě potřeby se krvácení zastaví. Z tohoto důvodu je žena umístěna v nemocnici.

S odchylkou hladiny hormonů se předepisují hormonální léky. Pokud nemoc nezmizí, může být nutný chirurgický zákrok. Kyretáž děložní dutiny nebo částečné odstranění orgánů.

ODKAZ! Jedním ze způsobů, jak bojovat s hyperplázií, je brát gestageny.

Po komplexní léčbě je nutné neustále sledovat zdraví pacienta. Analýzy jsou pravidelně prováděny a menstruační cyklus je monitorován. V procesu obnovy těla se doporučuje ženě vyhýbat se stresu a provádět vitamínovou terapii.

Primární přitažlivost ženy k lékaři je způsobena neschopností otěhotnět. Diagnóza je intrauterinním vyšetřením a histologickým vyšetřením. Je stanovena povaha buněčných změn a je diagnostikována jedna z možných forem endometriální hyperplazie:

 • fokální;
 • šířit;
 • atypický;
 • žlázová cystika;
 • žlázový stromál.

Po stanovení povahy změn sliznice je předepsáno individuální ošetření, které zahrnuje:

 • hormonální léky;
 • orální antikoncepční prostředky;
 • gestageny;
 • multivitaminy;
 • přípravky železa.

Ve složitých případech je předepsána chirurgická léčba - kyretáž děložní dutiny s následnou hormonální terapií, která zabraňuje vzniku nových výrůstků. Délka léčby je dlouhá, od šesti měsíců nebo déle.

Léčba endometriální hyperplázie před těhotenstvím

Hyperplázie endometria a těhotenství nejsou nejžádanější kombinací, takže plánování dítěte by mělo být provedeno až po komplexní léčbě nemoci..

Metody pro nápravu tohoto problému jsou hlavně hormonální. Léčebný program je založen na takových skupinách drog:

 • kombinované perorální antikoncepční prostředky (COC). Mercilon, Yarina, Lindinet a podobně jsou předepsány podle schématu na následujících šest měsíců. Takové léky jsou potřebné u žen ve věku do 35 let a adolescentů s hojnou a (nebo) přerušovanou dobou s glandulární, glandulární-cystickou formou poruchy nebo s polypy. COC se také používají v šokových dávkách jako součást tzv. Hormonální hemostázy. Takové ošetření je předepsáno mladým dívkám v nouzových situacích - zastavit krvácení a obejít se bez chirurgického čištění. Antikoncepce bere 2 až 3 tablety denně a postupně snižuje dávku na 1 tabletu denně. Léčba bude trvat 21 dní. Pokud neexistuje žádná pozitivní dynamika a situace se stává kritickou, děloha je seškrábána;
 • gestageny (Duphaston, Utrozhestan). Tyto léky začínají pít od 16. do 25. dne měsíčního cyklu a jsou také přijímány v kurzech trvajících od 3 do 6 měsíců. Jejich všestrannost spočívá v tom, že jsou vhodné pro pacienty všech věkových skupin s jakoukoli formou zesílení endometria. Vynikající výsledky jsou v současné době prokázány antikoncepčním intrauterinním zařízením Mirena založeným na gestagenech. Působí lokálně, což nelze říci o orálních gestech, které se liší systémovým působením. Hormonální zařízení je nastaveno na 5 let. Hlavní nevýhodou Mireny je to, že její přítomnost způsobuje, že žena má krvavý výboj mezi menstruací během prvních 3 až 6 měsíců po začátku používání. Existuje také psychologické nepohodlí: některé ženy se velmi obávají přítomnosti cizího těla v děloze;
 • Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropin (Lucrin Depot, Zoladex). Pomocí léků této skupiny je možné kontrolovat vztah mezi hypotalamem a hypofýzou, které zajišťují normální fungování endokrinních žláz u žen s myomem dělohy, endometriózou, endometriální hyperplázií. Pod vlivem těchto hormonálních agens hypofýza částečně ztrácí svoji citlivost a snižuje se produkce gonadotropních hormonů, které regulují funkci pohlavních žláz. Výsledkem je stav známý jako jev kastrace drog. Jedná se o reverzibilní proces: po přerušení léku hypofýza obnoví normální proces kontroly reprodukční funkce po 14-21 dnech. Tento způsob léčby je vhodný pro ženy po 35 letech s jakoukoli formou endometriální hyperplazie. Průběh užívání hormonální drogy v této skupině je od 3 do 6 měsíců.

Oprava porušení zásadně závisí na jeho formě. Ženy, které trpí atypickým zahušťováním děložní sliznice, tedy vyžadují zvláštní pozornost odborníků. Podstupují plánovaný ultrazvuk v intervalu 3, 6 a 12 měsíců po očištění a zahájení hormonální terapie. Účinnost přijatých opatření můžeme posoudit pouze sledováním jejich zdravotního stavu v čase. Pokud se hyperplázie této formy opakuje, musí se uchýlit k resekci dělohy.

Pokud při opakovaném zanášení vnitřního povrchu dělohy polypy, jakož i glandulárními a glandulárně-cystickými formami nemoci hormonální korekce nepřinese pozitivní výsledek a pacient se v budoucnu nestane matkou, je ukázán postup úplné destrukce endometriální tkáně. K tomu se pomocí hysteroskopu k excise děložní sliznice používá elektrochirurgická a laserová metoda. Intervence se provádí v celkové intravenózní anestezii.

Ve stejný den (v extrémních případech, den) po očištění nebo odstranění endometriální membrány se žena vrací domů. Po dobu 3 až 10 dnů bude stále obtěžována skromným výtokem s příměsí krve. Po zničení endometria jsou fragmenty vyříznutých tkání obvykle smíchány do sekrecí. Mělo by to tak být, na které lékař jistě pacienta upozorní.

Společně s užíváním hormonálních léků jsou ženám předepisovány vitamíny. Obvykle se jedná o vitamíny C, vitaminy B, přípravky železa. Sedativní léky přirozeně nezasahují. Poprvé po operaci musíte pečlivě střídat způsoby fyzické aktivity a správného odpočinku. Do intimního života se můžete vrátit 2 týdny po očištění.

Jak zabránit rozvoji endometriální hyperplázie

Srdcem prevence je péče a sebe-láska. Aby se zabránilo rozvoji úrodné půdy pro úpravu endometria, pomohou tato opatření:

 • návštěvy gynekologa jednou za šest měsíců;
 • léčba genitálních infekcí a zánětlivých procesů včas;
 • použití COC podle doporučení specialisty;
 • včasná regulace měsíčního cyklu v případě jeho porušení;
 • kontrola tělesné hmotnosti, zbavení se nadváhy;
 • prevence potratů, tj. odpovědné plánování těhotenství;
 • vzdát se závislostí, jako je kouření;
 • prevence stagnace krevního oběhu v pánevních orgánech pravidelnou fyzickou aktivitou.

Preventivní opatření


Každá žena se může pojistit proti výskytu hyperplazie, pokud provede řadu akcí. Nejprve byste se měli starat o pravidelnou intimní hygienu a čistý pohlavní styk..

Tím bude zajištěna ochrana před infekčními chorobami. Profylaktické vyšetření gynekologem a endokrinologem zabrání hormonálním poruchám.

V této záležitosti hraje důležitou roli také správná výživa. Metabolické poruchy mohou vést nejen k hyperplázii, ale také k dalším nepříjemným následkům. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastné, slané a uzené potraviny.

Porušení menstruačního cyklu je mnohem snazší určit, zda máte zvláštní kalendář. Je nutné poznamenat datum nástupu menstruace a jejich intenzitu. Takový kalendář je velmi důležitý při plánování těhotenství. Menstruační graf, založený na analýze několika cyklů, pomáhá určit den ovulace.

Pokud zjistíte příznaky hyperplazie endometria, měli byste co nejdříve kontaktovat ženskou konzultaci. Včasná diagnóza nemoci pomáhá zbavit se ji co nejdříve..

Je možné léčit hyperplázii endometria s těhotenstvím

Koncepce, jak jsme již zjistili, může nastat s fokální formou patologie. K tomu dochází, když embryo vstoupí do zdravé oblasti sliznice dělohy a připojí se k němu. Tyto případy by však měly být považovány spíše za výjimku z pravidla a ne za naději na zázrak. Hyperplasie endometria během časného těhotenství se stává příčinou potratů a různých komplikací, pokud si plod po určitou dobu zachovává životně důležité funkce.

V současné době neexistují žádné vědecké důkazy o příznivých účincích těhotenství na průběh nemoci. Všechno je přesně naopak: těhotenství na pozadí endometriální hyperplázie se stává velmi problematickým a vyžaduje ostražitou pozornost odborníků. Kromě toho nezapomeňme, že v některých případech způsobuje běžící nemoc neplodnost ženy a v jiných degeneruje na rakovinový nádor. V tomto ohledu je nejobezřetnějším rozhodnutím plánování těhotenství po léčbě endometriální hyperplazie.

Způsob léčby nemoci

Terapie hyperplazie u žen v reprodukčním věku spočívá v použití konzervativních léčebných metod, které umožňují zachovat schopnost mít děti. Pokud má žena krvácení z dělohy, lékař nejprve předepíše postup kyretáže dělohy.

Poté se používají hormonální látky, jejichž účinkem je snížení hladiny estrogenu, jeho účinek na endometrium. Průběh léčby trvá v průměru 6 měsíců a poté se provádí dalších šest měsíců rehabilitační terapie. Režírovala:

 • normalizovat hormonální pozadí;
 • obnova menstruačního cyklu;
 • normalizace ovulačních procesů;
 • obnovení reprodukční funkce.

Pokud konzervativní léčba není účinná, je ženě předepsán chirurgický zákrok. Nejčastěji se to děje s pokročilými formami patologie. Chirurgie zahrnuje použití hysteroskopické resekce. Tato léčebná technika umožňuje udržovat schopnost mít děti.

Pokud je hyperplázie komplikována přítomností doprovodných patologií (polycystické vaječníky, nádory), může lékař předepsat závažnější operaci. Taková je resekce dělohy, vaječníků, zbavení ženy reprodukční funkce. Proto je velmi důležité diagnostikovat patologii v raných stádiích a zahájit léčbu včas.

Kompatibilita s těhotenstvím s hyperplázií endometria

V dnešní době se mnoho dívek s hyperplázií zajímá: je endometriální hyperplazie a těhotenství kompatibilní? Schopnost mít děti je skutečně jednou z hlavních rolí v životě každé dívky. A vzhledem k hyperplázii je tato šance ohrožena, protože tato nemoc ohrožuje neplodnost. Také, pokud je žena diagnostikována po porodu, vyvstává otázka ohledně možnosti kojení během hyperplazie endometria.

Pojem hyperplazie

Za prvé, endometriální hyperplázie je gynekologická diagnóza, během níž endometriální tkáně v děložní dutině začínají procesem intenzivního růstu na špatných místech. Tato patologie se vyvíjí v důsledku nerovnováhy hormonů v těle ženy. Množství estrogenu (pohlavní hormon) je nadměrné. Produkce dalšího hormonu - progesteronu je naopak minimální, a proto otázka - „můžu otěhotnět“ má často negativní odpověď. Dalším stupněm patologie je vytvoření benigního nádoru, díky kterému je ovulace nemožná.

Údajné, podle lékařů, příčin hyperplazie:

 • v ženském těle dochází ke zvýšení hladin estrogenu;
 • přítomnost chronických zánětlivých procesů;
 • porušení metabolismu (metabolismus);
 • diabetes mellitus;
 • mnoho potratů;
 • děložní myomy;
 • problémy s endokrinním systémem;
 • minulé kyretáž;
 • přítomnost endometriózy;
 • patologie jater;
 • přítomnost polycystických;
 • nádory pohlavních orgánů, stejně jako nádory mléčných žláz;
 • dědičná predispozice;
 • gynekologické operace;
 • přítomnost ovariální dysfunkce.

Jak hyperplázie ovlivňuje ložisko plodu

S touto diagnózou není možné početí a úspěšné těhotenství. V důsledku hormonální nerovnováhy a velkého rozšíření endometriální hmoty není ovulace možná. Kromě toho druhá struktura sliznice dělohy nemá příležitost vzít embryo.

Pokud přesto došlo k těhotenství, což je mimořádně vzácné, není prakticky pravděpodobné, že by dítě bylo příznivé. Ohrožení těhotenství s hyperplázií endometria:

 • Nesprávný vývoj plodu;
 • Vrozené patologie dítěte;
 • Potrat;
 • Zmrazené v prvním trimestru.

V časném těhotenství, vzhledem k vysoké pravděpodobnosti přechodu z benigního nádoru na rakovinu, odborníci důrazně doporučují umělé přerušení porodu dítěte a provedení následné léčby. Ať už se stane cokoli, před plánováním těhotenství byste měli podstoupit lékařskou prohlídku a v případě potřeby zahájit léčbu.

Je možné otěhotnět s hyperplázií endometria

Po velmi dlouhou dobu existoval názor, že je nemožné otěhotnět s endometriální hyperplázií. Nyní se však medicína pohybuje vpřed s velkými pokroky a do značné míry je úspěšná i v léčbě této nemoci. V současné době existuje velké množství určitých schémat účinných terapií pro hyperplázii, díky nimž je možnost početí a narození dítěte zcela reálná. Aby mohla porodit děti, měla by budoucí matka podstoupit důkladné vyšetření lékařem, který posoudí současnou formu a závažnost onemocnění. Na základě těchto údajů bude odborník schopen určit osobní zaujatost při léčbě pacienta.

Možnost těhotenství po léčbě

Pokud budete postupovat podle individuálně zvoleného léčebného postupu, je v mnoha případech oplodnění stále možné. Ale co když se dlouho očekávané těhotenství po endometriální hyperplázii nevyskytlo? Tento problém lze vyřešit pouze dvěma způsoby:

 • IVF znamená umělou implantaci dříve oplodněného embrya do dělohy.
 • ICSI, tento postup je jednou z variant IVF. Jediný rozdíl je v tom, že spermie, a nikoli embryo, je zavedeno do cytoplazmy.

Na základě toho stojí za pochopení, že moderní medicína nám dává příležitost mít děti, a to i po tak strašném onemocnění. Stále však stojí za to si pamatovat na možnost relapsu po porodu, i když šance na návrat choroby je velmi malá. V tomto případě může být ženě doporučena chirurgická intervence s odstraněním endometria. Po operaci by se žena měla cítit lépe a nemůžou se již opakovat.

Prvky patologie během kojení

Má účinek hyperplázie na dítě při kojení? Jasná odpověď zní ne. Protože se tato nemoc nachází v děložní dutině a nemá nic společného s mateřským mlékem. Stále však není nutné odkládat léčbu v dlouhé krabici. Protože hrozí různými komplikacemi, maligními nádory i neplodností.

Hlavním příznakem poporodní hyperplazie je přetrvávající narušení menstruačního cyklu. Příznaky jako:

 • Krvavý výboj před menstruací;
 • Časté krvácení poté, co došlo ke zpoždění.

Hlavním důvodem výskytu hyperplázie během kojení (dále jen HB) je hormonální změna po narození dítěte. Pokud si kojící matka všimne příznaků, je vhodné neprodleně konzultovat lékaře, který na oplátku předepíše správné ošetření, které lze provést několika způsoby:

 • léky;
 • Chirurgicky
 • Kombinovaný.

Stojí za zmínku, že u HB je léčba symptomatická. Při konzervativní léčbě jsou předepisována léčiva, která korigují tvorbu hormonů a snižují závažnost nežádoucích příznaků.

V pozdějších stádiích onemocnění předepisuje lékař operaci. Operace jsou: s radikálními opatřeními a odstraněním dělohy, jakož i se zachováním pohlavních orgánů.

Je třeba si uvědomit, že čím dříve se obrátíte na odborníka, tím větší je pravděpodobnost odhalení nemoci a vyšší šance na úplné zotavení ženy. A také méně škodlivé důsledky pro zdraví vašeho těla a dítěte.

Články O Neplodnosti