Hlavní Zdraví

Jak zacházet s nachlazením kojením

Po těhotenství a porodu je matčino tělo velmi oslabené a náchylné k různým virům. Z tohoto důvodu jsou ženy často diagnostikovány nachlazení, které jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky. Léčba je komplikována skutečností, že v tomto období je zakázáno mnoho léků. Mnoho matek se obává otázky, jak správně k léčbě nachlazení během kojení a zda nemoc ovlivní stav dítěte.

Mohu kojit dítě s nachlazením

Od prvního dne matčiny choroby dítě dostává viry samotné i protilátky proti nim prostřednictvím mléka. Na základě mateřských protilátek vyvíjí dítě své vlastní ochranné látky, které několikrát snižují riziko infekce.

V případě, že dítě je stále nemocné, není nutné ho izolovat od matky a dokončit kojení. Skutečností je, že to dále sníží jeho imunitu, protože mléko je nezbytným zdrojem výživy a ochranných protilátek.

Důležité! V žádném případě by žena neměla vyjadřovat své mléko a vařit jej během nemoci. Tepelné ošetření ničí všechny prospěšné vlastnosti, které chrání tělo dítěte před viry a infekcemi. Je nutné pokračovat v krmení dítěte obvyklým způsobem, dokud se žena zcela nezotaví.

Je důležité si uvědomit, že všechny léky během kojení mohou být užívány pod dohledem lékaře. Se zvýšenou opatrností byste měli pít léky obsahující aspirin, protože zvýšená koncentrace kyseliny acetylsalicylové může narušit metabolické procesy v těle ženy a dítěte. Není dovoleno užívat analgetika, protože brání normálnímu fungování nervových buněk dítěte.

Zákaz léčení nachlazení během laktace zahrnuje rovněž léky, které obsahují bromhexin. Je nutné užívat lék v dávce předepsané lékařem. Pokud je dítě náchylné k alergickým vyrážkám matky, doporučuje se užívat antihistaminika.

Co dělat, aby nedošlo k infikování dítěte

Při nachlazení se mnoho matek zajímá o otázku, jak chránit dítě před infekcí. Ve skutečnosti neexistuje žádná zvláštní ochrana proti nemoci, ale riziko infekce můžete snížit dodržováním následujících doporučení:

 1. Pokračujte v kojení. Během nemoci matky je kojení považováno za jeden z hlavních bezpečnostních faktorů pro dítě. Faktem je, že spolu s mateřským mlékem dostává dítě od ženského těla reakci na virový útok. V případě, že je dítě nadále krmeno mateřským mlékem, dostává imunitu, která ho následně chrání před onemocněním nebo výrazně usnadňuje průběh nemoci.
 2. Používejte obličejový štít. Mnoho odborníků tvrdí, že použití ochranné masky vůbec nesnižuje riziko infekce druhých. To je způsobeno skutečností, že virus se stane aktivním ne, když se objeví rýma nebo kašel, ale dlouho před tímto okamžikem. V případě, že matka je nemocná, můžeme s jistotou říci, že se dítě s patogenem již setkalo. Současně může použití ochranné masky ženy snížit koncentraci patogenních mikroorganismů v okolním prostoru a obvaz by se měl měnit každé 2 hodiny.
 3. Je nutné si umýt ruce. Přenos viru z nemocného na zdravého člověka nastává kontaktem nebo kapičkami ve vzduchu. Jeho hlavním zdrojem je výtok z nosu, který se obvykle otírá ubrouskem nebo šátkem. Ve skutečnosti zůstává na rukou velké množství virů, takže než si dítě vezmete do náručí, měli byste si důkladně umýt ruce mýdlem. Takové preventivní opatření několikrát sníží pravděpodobnost infekce dítěte.

Charakteristikou ARVI je skutečnost, že kritické období s nepříjemnými příznaky se obvykle vyskytuje v prvních dnech nemoci. Se ženou, která krmí dítě, je třeba zacházet velmi opatrně. Faktem je, že nachlazení s HS výrazně snižuje imunitu a během kojení se zvyšuje riziko vývoje ženy s různými komplikacemi.

Jak zacházet s nachlazení kojící matce

Při kojení ženy jsou vybírány ty léky, které neobsahují žádné škodlivé složky.

Antivirové léky

Antivirová léčiva mohou být použita k boji s akutními respiračními infekcemi, avšak mnoho z nich si s jejich úkolem nedokáže poradit, protože má pouze psychologické účinky na člověka. Během laktace jsou zakázány následující léky:

Pro nachlazení mohou být předepsány homeopatické léky, ale jejich účinnost je sporná. Mezi léky této skupiny lze rozlišovat jména jako Aflubin, Anaferon a Oscillococcinum. Některé léky obsahují alkohol, který může negativně ovlivnit kvalitu mateřského mléka. Homeopatické přípravky navíc obsahují rostlinné přísady, takže mohou u dítěte způsobovat alergie.

U virových nachlazení se často předepisují léky, které zahrnují lidský alfa interferon. Nejúčinnější léky této skupiny jsou Viferon a Grippferon. Antivirová léčiva se doporučují na samém začátku patologie, kdy jsou viry na sliznicích. V případě, že virus vstoupí do úst, antivirová činidla již jsou neúčinná a mohou narušovat zotavení..

Antipyretika

Se zvýšením tělesné teploty a horečkou mohou ženy během kojení užívat paracetamol. V případě, že dítě již má 3 měsíce, je dovoleno snížit teplotu pomocí Nurofen. Takové léky nejen pomáhají zbavit se tepla, ale také eliminují bolesti hlavy..

Důležité! Během kojení se nedoporučuje používat analgetika, protože mají negativní účinek na činnost centrálního nervového systému dítěte. Kyselina acetylsalicylová také spadá pod zákaz, který může v ženském těle způsobit metabolické poruchy. Kromě toho působí na buňky jater v těle dítěte a zvyšuje propustnost stěn krevních cév.

Nápravné prostředky pro běžné nachlazení

Při nachlazení je nejlepší léčit na výtok z nosu rostlinné kapky, například Pinosol. Kromě toho jsou pro tento účel vhodné spreje, které zahrnují mořskou vodu. Při těžkém přetížení může žena použít kapky, které mají vazokonstrikční účinek. Během kojení můžete k léčbě rýmy použít následující léky:

Je třeba si uvědomit, že tyto drogy mohou být návykové, proto je v žádném případě nepoužívejte dlouhodobě. Léky jako Pinosol a Vitaon pomáhají nejen zbavit nachlazení, ale mají také antimikrobiální účinek. Chcete-li urychlit odtok hlenu z nosních cest, můžete použít nástroj, jako je Aquamaris.

Ošetření krku

Během lokálního kojení je možné zvládnout bolestivé pocity v krku pomocí místních antiseptik. Doma se doporučuje propláchnout lékárnu nebo roztoky připravené samostatně. Dobrým účinkem v boji proti nemoci je řešení furatsiliny nebo sody, jakož i jodinolu, hexadalu a Ingaliptu. Pozitivním účinkem na krk je roztok mořské soli s přídavkem několika kapek jódu.

Je možné snížit bolest v krku na chvíli pomocí takových pastilek jako Sebidin a Strepsils. Léky ve formě sprejů mají lokální účinek a nepronikají do mateřského mléka. Při léčbě krku během kojení můžete použít léky jako Cameton, Camphomen a Chlorophyllipt.

Kašel prostředky

Výběr konkrétního léku proti kašli závisí na jeho typu. Pro zředění a odstranění sputa z dýchacího traktu lze předepsat prostředky na bázi rostlinných složek. Nejúčinnější jsou sirupy obsahující břečťan, tymián, lékořice a marshmallow.

Při laktaci může být inhalace prováděna lékem, jako je Ambroxol. Ovlivňuje pouze sliznici dýchacích cest a nevniká do systémového oběhu. Když kašel, maminka pomůže následujícím lékům:

V případě, že nachlazení způsobuje rozvoj různých komplikací, může být ženě předepsána antibakteriální léčiva. Během období kojení jsou povoleny léky skupiny penicilinů, makrolidů a cefalosporinů.

Lidové léky

Komarovsky věří, že nejvíce neškodné a nejjednodušší metody léčby nachlazení u žen s kojením jsou lidové recepty. Doma můžete vařit následující nástroje:

 1. Ředkvičky je třeba nakrájet na plátky, posypat cukrem a péct v troubě 2 hodiny. Výsledná šťáva se má užívat v 10 ml každé 3 hodiny a před spaním. Takové činidlo má protizánětlivý účinek a pomáhá rychle se vypořádat s onemocněním..
 2. Nalijte lžíci tymiánu 200 ml vroucí vody a nechte několik hodin vyluhovat. Takový nástroj se doporučuje pro kloktání bolestí v krku..
 3. Při silném kašlu se doporučuje nadechnout vařené brambory po dobu 15–20 minut a přidat trochu jedlé sody. Chcete-li to provést, ohněte přes pánev a zakryjte si hlavu ručníkem, po natažení brambor.
 4. Můžete nakrájet cibuli nebo česnek a smíchat s medem. Takový lék by se měl vypít 1-2 lžičky po každém jídle během chladu. Je však třeba mít na paměti, že tyto výrobky mají specifický zápach a mohou u kojenců vyvolat alergie..

Můžete se zbavit bolesti v krku:

 • tvarohová komprese;
 • teplé mléko s medem a máslem;
 • opláchněte šťávu z čerstvé řepy octem.

V případě, že katarální onemocnění je doprovázeno hojným výtokem z nosu, doporučuje se:

 • instilujte šťávu z aloe smíchanou v nosních pasážích s kapkou medu nebo mumie tablety;
 • namazat nosní dutinu citronovou šťávou;
 • nadechněte talíř čerstvě nasekané cibule;
 • do vnuku vštípit směs cibule nebo česneku s medem v poměru 1: 1.

Esenciální oleje, které lze použít k inhalaci, jsou považovány za dobrého pomocníka v boji proti nachlazení. Je nutné kapat několik kapek eukalyptu do vroucí vody a vložit do hubičky konvice lepenkovou nálevku. Pomocí těchto inhalací je možné vyčistit dýchací cesty nahromaděného hlenu, vypořádat se s rýmou a odstranit bolest v krku..

Během léčby nemoci odborníci nedoporučují zastavit krmení dítěte, protože mateřské mléko je považováno za zdroj protilátek. V případě, že nemoc přechází do komplikované formy a jsou vyžadována antibiotika, musíte ještě nějakou dobu zastavit laktaci. S včasnou diagnostikou patologie a jmenováním účinné terapie je možné se s problémem rychle vypořádat a zabránit vzniku nebezpečných komplikací.

Mohu kojit s ARVI

Léčba akutních respiračních virových infekcí laktací je proces, který by měl být pod dohledem lékaře. Zahrnuje jak použití schválených pro kojení léků, tak lidových léků. Není nutné přerušovat kojení.

Příznaky ARVI

Akutní respirační virové infekce jsou citlivé na absolutně všechny lidi v každém ročním období. Hlavním pravidlem pro kojící matku není panikaření, ale včasná opatření k rychlému zotavení a nenapadnutí dítěte.

V případě prvních příznaků nemoci je nutné okamžitě zahájit léčbu akutních respiračních virových infekcí během kojení:

 • zvýšení teploty na více než 37 ° C;
 • nosní kongesce, rýma;
 • kašel a kýchání;
 • bolest nebo bolest v krku;
 • Bolest svalů;
 • pocit slabosti a únavy, letargický stav.

Správná léčba léky schválenými pro kojící matky pomůže do jednoho týdne překonat nemoc.

Zda kojit během nemoci

Může kojení pokračovat, pokud má žena nachlazení? V minulosti většina lékařů doporučovala izolovat nemocnou matku od dítěte na období akutního průběhu nemoci a tentokrát odmítla kojit. Dnes se lékaři shodli: kojení se SARS v matce je nejen povoleno, ale také nutné pro dítě.

Názor pediatrů vychází ze dvou argumentů:

 1. Odstavení z mateřského prsu po dobu nemoci snižuje imunitu dítěte, proto mateřské mléko přinese mnohem větší výhody než běžné nachlazení.
 2. Než se objevily první příznaky nemoci, byl virus již nějakou dobu v těle matky. V době jejich projevu již původci nemoci spolu s protilátkami vstoupili do těla dítěte mateřským mlékem. V tomto případě, pokud dítě onemocní, mateřské mléko přispěje k rychlému uzdravení a snadnějšímu průběhu nemoci. A pokud vám nedojde, onemocní to jen imunitní systém.

Léčba akutních respiračních virových infekcí během kojení

Ihned po nástupu prvních příznaků je nutné léčit nachlazení. Za tímto účelem farmaceutické společnosti nabízejí mnoho účinných léků, které jsou kompatibilní s kojením a mají minimální vedlejší účinky a složky, které jsou škodlivé pro zdraví dítěte. Nezanedbávejte lidové metody.

1. Léky

Hlavním pravidlem léčby kojení je konzultace s lékařem. Pouze lékař může předepsat nejúčinnější léčbu pro kojící ženu a bezpečné ošetření pro dítě.

Jaké léky jsou nejčastěji předepisovány lékaři, co si mohu vzít s ARVI pro kojící matku, aniž by se obávala poškození dítěte:

 • antivirová léčiva schválená pro těhotné a kojící ženy - Grippferon, Aflubin a Oscillococcinum. V případě potřeby se používají při léčbě akutních respiračních virových infekcí u dětí mladších tří let;
 • prostředky na léčbu nachlazení. Je přípustné používat roztoky slané vody Aquamaris nebo Salin. Někteří dětští lékaři předepisují kapky s antimikrobiálním účinkem pinosolu. Při kojení je často předepsán Xymelin nebo Otrivin;
 • lék proti kašli - Lazolvan a Ambroxol. Je povoleno pít sirupy na bázi léčivých bylin;
 • nejbezpečnější antipyretika pro akutní respirační virové infekce během kojení jsou ta, která zahrnují paracetamol. Naneste a dětské antipyretické sirupy Panadol nebo Nurofen;
 • pro bolest v krku jsou předepisovány lokální léky s antimikrobiálními účinky: Miramistin, Ingalipt a Iodinol;
 • antibiotika jsou předepisována v extrémních případech. Absolutně bezpečná antibiotika neexistují, proto by se měla používat pouze pod dohledem lékařů a podle jejich doporučení.

2. Lidové metody

Spolu s léky se často používá tradiční medicína, ale pouze jako pomůcka pro tradiční léčbu. Několik tipů, jak zacházet s kojící matkou s ARVI z lidových prostředků:

 • čaj s citronem a medem, rakytníkem nebo malinami;
 • aromaterapie za použití éterických olejů: eukalyptus, rozmarýn, jedle;
 • inhalace pomocí vařených brambor, odvarů heřmánku nebo měsíčku;
 • kloktání sodou a solí;
 • ohřívání prsou vařenými bramborami;
 • použití ředkvičkové šťávy zředěné medem.

Existuje mnoho alternativních léků, ale vždy je nutné se předem poradit s lékařem, protože mnoho z nich způsobuje alergické reakce u dítěte.

Stanovisko Dr. Komarovského

Podle Dr. Komarovského by léčba akutních respiračních virových infekcí u kojící matky měla začít u prvních známek infekce. Pediatr doporučuje oblékat teplejší vodu, vypít hodně teplé tekutiny, zajistit chladný vlhký vzduch do místnosti a často do nosu přidat solný roztok. Je to jednoznačné: nestojí to za zastavení kojení, ale při komunikaci s dítětem je nutné dodržovat opatrnost.

Jak chránit a neinfikovat dítě SARS

Jak chránit dítě před nemocí a pokračovat v laktaci:

 1. Použijte čtyřvrstvý gázový obvaz, který se musí měnit každé 2-3 hodiny.
 2. Pravidelně si umyjte ruce a ošetřujte je antiseptiky.
 3. Místnost větrejte často po dobu 15 minut a proveďte mokré čištění..
 4. Pokud je to možné, méně komunikujte s dítětem (kromě doby krmení), protože ARVI se nepřenáší mateřským mlékem, ale vzduchovými kapičkami.

Nezapomeňte: nemedikujte - jakýkoli druh akutního respiračního onemocnění může vést ke komplikacím a dítě potřebuje zdravou matku.

Jak nenakazit dítě chladem během HS?

Tělo ženy, která se nedávno stala matkou, je nejzranitelnější vůči různým virovým onemocněním. Důvod spočívá v oslabené imunitě a chronické únavě..

Během kojení by však měla být zvláštní pozornost věnována i malým negativním změnám zdravotního stavu. Koneckonců, jakékoli katarální nemoci zasáhnou nejen ženu, ale i tělo dítěte.

První příznaky onemocnění u hepatitidy B

K infekci těmito nemocemi nejčastěji dochází horním dýchacím traktem, který je u mladé matky již přetížen, protože k produkci mléka je zapotřebí hodně kyslíku. Proto by při prvních známkách virové respirační infekce měla žena přijmout opatření zaměřená na její rychlé zotavení. První příznaky nachlazení jsou:

 1. silná slabost;
 2. únava;
 3. tinnitus nebo přetížení;
 4. rýma
 5. bolest krku;
 6. horečka;
 7. kašel, kýchání.

Běžná nachlazení zpravidla netrvá déle než 10 dnů, ale pokud během ní nezačnete léčit, můžete situaci ještě zhoršit a vyvolat výskyt závažnějších onemocnění..

Zda prsa s herpesem na rtu?

Ženy často během laktace objevují malé průhledné bubliny naplněné tekutinou na rtech. Po 3 až 4 dnech praskly a na jejich místě se vytvořila hustá kůra, pod kterou se sliznice regenerují..

Taková nachlazení se nazývá opary a nejčastěji vyžaduje pouze místní ošetření. S výskytem takových vyrážek není nutné kojení přerušit nebo dokonce přenést dítě do specializovaných směsí.

Vzhled oparu v ústní dutině je obvykle doprovázen jen mírným svěděním. Použití speciálních mastí a gelů vám umožní rychle a bezpečně léčit nachlazení.

Je možné krmit dítě mlékem a jak nakazit dítě??

Až do poloviny 20. století se všeobecně věřilo, že při nejmenším náznaku nachlazení by mělo být dítě odstaveno okamžitě a jeho kontakt s infikovanou matkou by měl být co nejvíce minimalizován..

V roce 1989 WHO Newsletter publikoval informace, které byly zcela v rozporu s tím, co bylo dříve šířeno. Od té doby všichni pediatři a kojení specialisté trvali na tom, že žena může nejen při nachlazení nejenže, ale musí přirozeně krmit své dítě.

Proto není nutné ukončit laktaci. Naopak, imunita dítěte se posílí, protože bude produkovat speciální protilátky.

Aby nedošlo k nákaze nachlazením, je nutné pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, pravidelně ventilovat místnost a provádět mokré čištění. A samozřejmě nesmíme zapomenout na vhodné léky.

Podívejte se na video o tom, zda můžete pokračovat v kojení, pokud máte nachlazení:

Stanovisko Komarovsky

Autoritativní lékař - Evgeny Komarovsky obecně věří, že slabé nachlazení během laktace, naopak, je užitečné pro dítě, pomáhá zlepšit fungování jeho imunity. Z tohoto důvodu bude při následné infekci tělo dítěte mnohem snáze zvládnutelné s touto nemocí.

Tento poctěný specialista věnuje zvláštní pozornost skutečnosti, že léky pro léčbu nachlazení by měl vybírat pouze specialista. Doporučuje používat lidová léčiva pouze jako doplňková opatření.

Podívejte se na video, na kterém jsou nejlepší léky na nachlazení a kojení:

Kdy se při krmení poradit s lékařem?

Hlavní důvody kontaktování specialisty jsou:

 • zhoršování zdraví každý den;
 • vzhled nových známek nachlazení;
 • selhání léčby.

V takových situacích musíte co nejdříve vyhledat lékaře. Pouze on, po přezkoumání a absolvování nezbytných testů pacientem, bude schopen předepsat správnou a bezpečnou léčbu pro dítě a matku.

Jak odstranit první příznaky nemoci během laktace?

Nejjednodušší způsob, jak léčit virové respirační onemocnění v počáteční fázi jeho vývoje. Kromě toho je v tomto případě riziko pro zdraví dítěte minimální. Základní principy pro odstranění časných známek nachlazení jsou:

 • použití velkého množství teplé kapaliny;
 • pravidelné zvlhčování vzduchu;
 • větrání místnosti;
 • použití schválených léčiv, nejlépe na rostlinné bázi;
 • zvýšit celkovou imunitu těla.

Obecně je rané ošetření nachlazení:

 1. Při správném poklesu teploty, pokud stoupne nad 38,5 stupně. Nejlepší je použít Paracetamol, který je neškodný pro kojící matku a její dítě..
 2. K odstranění nazální kongesce je nejlepší použít Vibrocil nebo Xylometazolin.
 3. Se suchým kašlem a bolestmi v krku, kromě silného pití, pomáhají také speciální pastilky.
 4. Když sputum opouští průdušky, můžete použít pouze sirupy, které neobsahují látku, jako je bromhexin.

Nezapomeňte na složitá antivirová léčiva, například Grippferon, který je ženám povolen během kojení.

Včasné ošetření nachlazení u ženy během laktace pomáhá nejen zlepšit její zdraví rychleji, ale také zabránit vážným komplikacím. Je nezbytné nejen přijímat včasná opatření zaměřená na zlepšení zdraví, ale měly by se používat pouze vhodné léky. Nevšímejte si návštěvy u lékaře, protože pouze skutečný odborník bude schopen sestavit skutečně účinný a bezpečný léčebný režim.

Když potřebujete a kdy nemůžete kojit nachlazení?

Imunita ženy po narození dítěte je velmi slabá, takže pravděpodobnost získání ARI nebo chřipky je vysoká. Po nalezení příznaků nemoci se mnoho žen, jejichž dítě je kojeno, začíná obávat, že mohou infekci projít mlékem a často přestanou kojit a přejít na krmení výživy.

Je však toto rozhodnutí pravdivé? Opravdu stojí za to zastavit kojení nachlazením během léčby kojící matky, nebo dělá takové rozhodnutí více škody než užitku? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v předloženém článku.

Mohu kojit s nachlazením?

Mateřské mléko je skladem živin pro dítě, protože obsahuje všechny bílkoviny, tuky, uhlohydráty a vitamíny nezbytné pro správný vývoj těla dítěte..

Lékaři doporučují pokračovat v kojení tak dlouho, jak je to možné, nejméně po dobu jednoho roku, protože ani jeden z nejoblíbenějších mléčných přípravků nelze ve složení s mateřským mlékem srovnávat..

Mnoho žen, zejména těch, které se poprvé staly matkami, chytily virus a nemoc, se obávají, zda je možné kojit a často jednat samostatně, přestat krmit nebo snížit frekvenci aplikace dítěte na prsu nebo přenést na umělou výživu, aniž by dostaly zvláštní oprávnění.

Při léčbě virového onemocnění kojící matky lékaři kategoricky zakazují zastavení kojení, a to i přes její nemoc, ale pouze v případě, že léčba nezahrnuje užívání tablet, které absolutně nelze použít během kojení..

Nachlazení, pokud k nim samozřejmě nebyla přidána bakteriální infekce, se téměř nikdy neléčí antibiotiky, z tohoto důvodu není důvod k zastavení kojení.

Žena je povinna při návštěvě lékaře informovat, že kojí své dítě, a poté si odborník bude moci vybrat správné zacházení pro ni. Je třeba také poznamenat, že kojení během nachlazení se považuje za prospěšné pro dítě, protože spolu s mlékem dostává protilátky, které odolávají viru.

Důležité! Úmyslným přenosem dítěte na umělé krmení se zvyšuje zátěž jeho imunitního systému a psychiky, protože pro dítě je obtížné odloučit se od prsu, a tím snížit tělesný kontakt s matkou. V této době je jeho tělo zvlášť ohroženo nemocí..

Může dítě dostat zima od mámy?

Virus se přenáší vzdušnými kapičkami nebo v přímém kontaktu s nositelem nemoci. Výjimkou nejsou ani malé děti, kterým se dosud nepodařilo získat silnou imunitu. Pokud má kojící matka nachlazení, může nemoc jít na dítě, ale ne kojením.

Pro ochranu dítěte je nutné dodržovat základní pravidla: provádět mokré čištění, větrat byt a při každém kontaktu obvaz. Pokračovat v krmení je nezbytné pro vaše vlastní zdraví a pro blaho dítěte, ale pouze v případě, že na léčbu nejsou předepisována antibiotika, která jsou na seznamu matek, které zakazují matkám, aby dojily své děti.

Pro snížení rizika infekce dítěte se doporučuje zohlednit a dodržovat určitá pravidla:

 • Stanovte čas na užívání léků a na krmení dítěte tak, aby mezi nimi uplynulo dostatečné množství času, a to 1,5–2 hodiny;
 • Prodlužte dobu mezi krmením na 4,5 hodiny. V tomto případě budete muset směs použít jako doplňkové jídlo a přebytečné mléko dekantovat, abyste zabránili rozvoji laktoázy, která se může vyvinout v mastitidu;
 • Kojení by mělo být zastaveno, pokud má dítě alergickou reakci nebo otok, a pak to ujistěte se, že se ukáže lékaři.

Preventivní opatření

V období nemoci přetrvává vysoké riziko infekce dítěte a dalších domácností, proto je důležité dodržovat preventivní opatření k ochraně vašich blízkých, ale především dítěte. Tak:

 • Při každém kontaktu s dítětem by měl být použit gázový obvaz, který zakrývá nos a ústa. Obvaz musí být měněn každé 3-4 hodiny, ale pokud je mokrý, musí být okamžitě vyměněn;
 • Aby nedocházelo k hromadění mikrobů v místnosti, je nutné místnost každou hodinu ventilovat;
 • Pokaždé, když se dotknete úst nebo nosu, musíte si důkladně umýt ruce mýdlem, to platí zejména v případě, že matka má na rty opar. Místo mýdla můžete použít láhev s antiseptikem.

Porodí mateřské mléko nachlazení??

Dobře zavedený názor, že během ženské nemoci její mateřské mléko může zkazit, pediatrové dlouho popírali. Pokud nebere léky zakázané po dobu laktace k léčbě nemoci, potom mléko nemůže být škodlivé pro dítě a nezmění kyselost..

Během tohoto období navíc není třeba vyjadřovat a ještě více vařit exprimované mateřské mléko, protože při vaření všechny užitečné látky zmizí.

Důležité! Kojení může být nebezpečné pouze v případě, že matka neposlouchá pediatry a je samoléčivá, užívá různé drogy, aniž by věděla, zda jsou zakázána..

Může máma brát drogy

Při léčbě nachlazení pro kojící matku je mnoho léků zakázáno, takže jakékoli použití zdravotnických prostředků by mělo být dohodnuto s terapeutem. Při samoléčení existuje vysoké riziko poškození sebe a vašeho vlastního dítěte. Co se dá léčit?

Antivirová činidla se používají k léčbě akutních respiračních virových infekcí a akutních respiračních infekcí, je však nutné okamžitě vyjasnit, že většina léků je pro matky, které kojí, zakázána. Mezi povolenými drogami je třeba zdůraznit nejúčinnější:

V případě, že během onemocnění vzrostla vysoká horečka, je nutné užívat antipyretika.

Tyto léky jsou samozřejmě nežádoucí pro ženu, jejíž dítě je kojeno, ale je nutné snížit teplotu, zejména pokud ji dlouho drží, ale než ji začnete užívat, zkuste lidový recept - otřením slabým kousnutím a postup musí být proveden před dokud značka na teploměru neklesne na 37 a 5 stupňů.

Pokud se ukáže, že tato metoda je zbytečná, můžete brát pro děti speciální sirupy:

Důležité! Vysoká tělesná teplota může přispět k úplné ztrátě mateřského mléka..

Při léčbě nachlazení může žena použít kontrolu nazální kongesce na základě mořské soli.

Pokud se žena bojí uchýlit se k lékařské léčbě, můžete věnovat pozornost tradiční medicíně. Je třeba poznamenat, že lidová léčiva mají jednu nevýhodu, alergická reakce se může objevit u matky, a tedy i u dítěte.

Kdy kategoricky nekrmit?

Při těžké intoxikaci těla by mělo být kojení zastaveno, stejně jako při užívání silných léků k léčbě zánětu. Pokud budete pokračovat v krmení, existuje riziko poškození zdraví dítěte..

Pokud se teplota během nemoci nezvýší nad 38 stupňů, pak musíte pokračovat v krmení ve prospěch vašeho dítěte, ale pokud teplota stoupá výš a výš, pak se kvalita a konzistence mateřského mléka výrazně zhoršuje.

Pokud žena bere antibiotika k léčbě nemoci, je zakázáno krmit dítě. Takže při požití může tento typ léku způsobit komplikace ve formě dysbiózy, která negativně ovlivní zdraví dítěte.

Pokračující krmení je rovněž zakázáno u následujících chorob:

 • Infekční choroby, které se vyskytují v akutní formě, protože toxické látky se mohou dostat do mléka;
 • Purulentní mastitida;
 • Je zakázáno krmit dítě po operaci, pokud byla použita anestezie, stejně jako silné léky, včetně antibiotik..

Co dělat, když kojící matka vykazuje známky nachlazení?

Včasné předepsané ošetření umožňuje mamince zbavit se viru v krátké době a neodmítnout kojení. Žena potřebuje:

 • Pokud se necítíte dobře, okamžitě vyhledejte pomoc lékaře, který zjistí nachlazení a předepíše příslušnou léčbu matce, která nepříznivě neovlivní zdraví dítěte;
 • Nedoporučuje se vylučovat a vařit mateřské mléko a potom dát dítěti pít, protože po zpracování ztrácí své vlastnosti. Pokud se cítíte dobře, měli byste i nadále dávat dítě na hruď;
 • Pokud však dítě infekci chytí a nachladne, pak mu není třeba podávat další léky, bude stačit ta, která bude obsažena v mateřském mléce, kterou matka bude krmit;
 • Léky, které obsahují aspirin, by měly být užívány s maximální opatrností, protože tento lék způsobuje metabolické poruchy u matky a dítěte;
 • Analgetika by měla být také na seznamu „stop“, protože mají silný vliv na psychiku dítěte. Měli byste také opustit léky, které obsahují bromhexin;
 • Pití všech drog je vyžadováno přísně v souladu s předepsanou dávkou;

Kojení během SARS. Existuje riziko pro mámu a dítě?

Mohu kojit dítě během nachlazení??

Vaše první dovolená s novorozencem! Moře emocí a... zajištění. Místo vysokých hor - stinných uliček, místo slaného moře - nafukovací bazén. Větr, průvanu - a teď máma již otevírá lékárničku v zemi. V této chvíli však ženy vzrušují: je možné kojit během nemoci?

Odpověď je jedna - je to možné a nutné! Faktem je, že i během těhotenství matky s dítětem štědře sdílely své protilátky. Po narození dítě dostává stejné protilátky s mateřským mlékem. Nejprve je tedy spolehlivě chráněna před viry.

Pravidla kojení během nemoci

Kojení poskytuje dětem ochranu a pomáhá našim dětem vyhýbat se problémům. Mnoho kojících matek si uvědomuje, že během jejich nemoci zůstává dítě naprosto zdravé. Když dítě s mateřským mlékem dostane vyvinuté imunoglobuliny, stane se rezistentní vůči útokům zákeřných virů a nijak na ně nijak nereaguje.

Pokuste se přerušit kojení během SARS. Koneckonců, to nejen připraví dítě o cenné proteiny a imunitu od její matky, ale také způsobí stres na novou výživu. Nezapomeňte, že viry vstoupily do vašeho těla mnohem dříve, než jste cítili nemoc. A dítě už pilo mléko s antivirovými protilátkami, které se v něm objevily. To sloužilo jako jeho prevence.

Během krmení nevyjadřujte mléko. Navíc nemusíte vařit toto mléko, jak to dělají některé matky. V té době je přerušeno kojení, pokud matka dostala předepsané léky, které jsou pro dítě nebezpečné. A to se stává velmi zřídka, protože lékaři se vždy snaží najít alternativní léčbu, která je při krmení absolutně bezpečná..

Při komunikaci s dítětem (včetně krmení) by matka měla používat masku. Častěji než obvykle vyměňte své oblečení a vyperte je, abyste zabránili vniknutí virů do sliznic dítěte. Neustále provětrejte byt, ale vyhýbejte se průvanu. Sledujte vlhkost v místnosti. Příliš suchý vzduch způsobuje vyschnutí nosu dítěte, což zvyšuje riziko virů.

Co dělat, když jste nemocní?

Neléčte sami, protože pouze lékař může poskytnout kompetentní doporučení, jak se s nemocí vypořádat, a nezhoršovat její průběh. Pouze lékař může například určit, jaké jsou příčiny vašeho běžného nachlazení - virového nebo alergického. Předepsaná léčba a výběr léků bude záviset na tom..

- Pokud má vaše matka vysokou teplotu (nad 38 stupňů), můžete se s ní vyrovnat před příjezdem lékaře, můžete ji otřít octem zředěným vodou. Měkký ručník navlhčený roztokem - otřete celé tělo, paže, nohy. Postup opakujte po 20–30 minutách.

Pokud odření nepomůže, můžete užít paracetamol ve formě tablet nebo rektálních čípků jednou, nepoškodí vás ani dítě.

- Při suchém kašlu dobře pomáhá černá ředkvičková šťáva ve směsi s medem. Tento lék má výrazné baktericidní vlastnosti a zjemňuje sputum. Musíte však být opatrní a sledovat možné alergické projevy u dítěte.

Při kašlání se také používá inhalace - můžete nadechnout horkou infuzi bylin nebo vařených brambor.

Pokud je to možné, získejte rozprašovač (pamatujte, že pro léčbu rozprašovačem potřebujete lékárnické výrobky, které lékař doporučí). Nebulizátor pomůže nejen celé rodině při léčbě kašle, ale stane se nezbytným pro vaše dítě, až vyroste..

- U rýmy je efektivní opláchnutí nosu slanou vodou. Připravte si roztok sami (1 polévková lžíce na sklenici vody) nebo si zakupte lékárenský přípravek na bázi fyziologického roztoku. Doma, na mytí, můžete použít infuzi heřmánku (posloupnost, matka a nevlastní matka, tymián, lípa). Tento vývar je také umytý nos a kloktadlo..

Ale musíme si uvědomit, že alternativní způsoby léčby jsou účinné, pokud je nemoc mírná!

Ve věku moderních technologií mladé matky stále dávají přednost lékárenským přípravkům. U rýmy se používají různé kapky a spreje. Obvykle se jedná o vazokonstrikční lék a také o léčiva obsahující éterické oleje a mořskou vodu.

Před použitím je nutné pečlivě prostudovat anotaci, abyste se ujistili, že jsou pro dítě bezpečné. Spreje a kapky se používají okamžitě po krmení, aby se minimalizovala penetrace léčiva do mléka. Mějte na paměti, že éterické oleje mohou u dětí vyvolat alergii..

Při kašlání hodně pomáhají expektoranti, jako je líp infuze, tymián, matka a nevlastní matka, což jsou silné přírodní léky..

V léčebném komplexu jsou samozřejmě zahrnuta také antivirová léčiva. Jedním z nejvíce doporučovaných prostředků je Viferon, který je dostupný ve formě čípků, gelu a mastí. Při léčbě akutních respiračních virových infekcí lékař radí Viferon / Čípky - jsou zcela vhodné pro kojící matku, protože lék nemá takové omezení, jako je kojení..

Standardní dávka je dávka 500 000 IU, ale délka léčby je stanovena ošetřujícím lékařem, obvykle je to 5 dní. Kromě toho může matka během nemoci použít gel Viferon pro dítě a své blízké k ochraně před infekcí.

Krmení a antibiotika

Pokud se bakteriální infekce připojí k virové infekci, vznikají komplikace ve formě pneumonie, angíny, zánětu středního ucha. V takových případech musí být použita antibiotika. To však neznamená, že by kojení mělo být zastaveno. Během kojení jsou povoleny léky, pokud ovšem neexistují zvláštní indikace. Nezapomeňte se poradit s lékařem!

Po jakékoli virové infekci se vyvine specifická imunita, ale neochrání nás to před nachlazením, protože bude způsobena úplně jiným kmenem viru. Ale nezoufejte, protože vaše zážitky jsou vždy přenášeny na dítě!

Zahajte léčbu včas, nezdržujte návštěvu u lékaře. Neustále posilujte imunitní systém: pokuste se dostat co nejvíce spánku! Jíst správně, nezapomeňte se svým dítětem chodit na čerstvý vzduch.

Naplní vás dva pozitivními emocemi a učiní vás odolnými vůči nemocem.!

Svíčky VIFERON® - umožňují zmírnit průběh nemoci, vyrovnat se s příznaky a snížit pravděpodobnost komplikací. Původní složení léku, obsahující interferon a vysoce aktivní antioxidanty, blokuje virus a obnovuje imunitu. Díky pohodlné formě uvolňování působí VIFERON® opatrně, aniž by působil negativně na žaludek. Je schválen pro použití dětmi od prvních dnů života a nastávajícími matkami od 14. týdne těhotenství, jakož i během laktace..


Jak dát svíčku na dítě? Krok za krokem video návody a tipy pro maminky

KONTRAINDIKACE JSOU DOSTUPNÉ. POTŘEBNÉ KONZULTACE SPECIALISTY.

Máma chytila ​​nachlazení: je možné krmit a jak se léčit

Na otázku, co si můžete vzít kojící matku s nachlazením, byla položena každá žena, která porodila dítě. Ve skutečnosti je během laktace většina léků zakázána z důvodu možného poškození, které mohou způsobit dítěti, když se dostane do jeho těla s mateřským mlékem.

Příznaky

Kojící matka by neměla panikařit, pokud má nachlazení v přítomnosti HS. Za prvé, lidské tělo je schopné samostatně bojovat proti mnoha virům. Za druhé, imunita dítěte je dostatečně silná, aby za několik dní zničila patogeny.

Během laktace se projevuje nachlazení:

 • rýma;
 • suchost a svědění v dutinách, které vyvolávají pravidelné kýchání;
 • chrapot hlasu;
 • podráždění a bolest v krku;
 • bolesti svalů a kloubních kloubů;
 • silná slabost a únava;
 • vysoká tělesná teplota.

Léčba

Moderní farmaceutické společnosti nabízejí mnoho účinných léků pro léčbu ženského nachlazení během kojení. Ale než pijete prášky se sirupy, maminka se musí poradit s lékařem.

Při léčbě akutních respiračních virových infekcí během kojení je důležité používat léky, ve kterých neexistují žádné škodlivé látky..

K odstranění silného kašle se doporučuje používat lék s expektorančním účinkem - Ambroxol nebo Lazolvan (nejlépe ve formě inhalace). Pití sirupů na bázi léčivých bylin může dýchat - Dr. Mom.

Paracetamol je nejbezpečnější proti teplu. Kojící matka smí brát ibuprofen nachlazení, pokud je teplota každý den vyšší. Pokud tyto tablety nepomohou, pouze lékař může určit, která antibiotika můžete pít s HB. S největší pravděpodobností to bude lék ze skupiny penicilinů.

Posílení terapeutického účinku léků pomáhá nosním kapkám a krčním sprejům založeným na mořské vodě.

Chcete-li odstranit bolest v krku, použijte lokální léky s antimikrobiálními účinky. Takovými jsou hexoral, jodinol, strepsils. Chcete-li rychle obnovit sliznici, ošetřte ji Lugolem.

Kapky bylinného oleje v nose mají dobrý protizánětlivý účinek..

Terapie virové ARI s Grippferonem. Instrukce pro lék říká, že nemá žádné kontraindikace, je naprosto bezpečná pro kojící matky, dobře tolerovaná tělem.

V každém případě má právo rozhodnout o tom, jaké léky může žena užívat s HS, pouze terapeut nebo specialista ORL. Mámám je zakázáno praktikovat samoléčení a užívat jakékoli léky bez lékařského předpisu.

Při kojení je možné užívat některé léky, pokud nebezpečí pro matku z této choroby překročí možné poškození drogou. Hlavními principy výběru léků by měly být:

 1. Jednosložkový přípravek je lepší než kombinovaný přípravek. U složených léčiv je obtížnější kontrolovat podle pokynů každou látku, zda proniká do mléka, a posoudit riziko.
 2. Pokud stav není závažný, zvolte místní léky na nachlazení a ne obecné: kapky, spreje na krk a nos, masti na odření mnohem méně poškozující dítě než tablety a sirupy.
 3. Je třeba zabránit možné alergické reakci dítěte na léky nachlazení, které jsou v mateřském mléce. Vezměte (podle dohody s lékařem) prášky nebo kapky na alergie a dítě dostane část léku.
 4. Ne všechna antibiotika jsou při laktaci stejně škodlivá. Pokud je teplota stabilní, trvá déle než pět dní, znamená to, že imunitní systém plní špatnou práci a potřebuje pomoc. Je také důležité, aby kojící matka se závažnými onemocněními zabránila možným komplikacím. Volba léku by měla být vždy u lékaře.
 5. Dávka léčiva se obvykle počítá na osobu bez ohledu na to, že část přechází do mléka. Překročení dávky se nedoporučuje..

Nebezpečné ošetření

Při léčbě nachlazení s kojením nemůžete brát bromhexin, aspirin, vazokonstrikční kapky a spreje. Pečlivě si přečtěte pokyny pro složené přípravky pro kašel a horečku.

Paracetamol je bezpečnější před teplem. V případě nachlazení použijte k zavlažování nosu hotové solné roztoky, které minimálně ovlivňují fluferferon a interferon pro dítě. Používejte antivirotika pouze podle lékařského světla..

Homeopatické léky jsou léky s neprokázanou účinností, ale jsou považovány za škodlivé při kojení..

Z bylin, heřmánku, šalvěje, třezalky tečkované jsou bezpečné, pokud se používají k inhalaci a výplachu. Pití uvnitř trávy se nedoporučuje kvůli riziku alergií u dítěte.

Mohu kojit s ARVI

Kojení s nachlazením je nejen možné, ale také nutné.

Pokud se během laktace matka nakazí respiračními infekcemi, její sliznice horních cest dýchacích jsou někdy velmi zaníceny a narušují normální dýchání. Co dělat v této situaci? Je možné kombinovat kojení a nachlazení?

Většina odborníků se domnívá, že i když je dýchací systém matky ovlivněn viry, nelze HBV přerušit. S mateřským mlékem dostává dítě nejen mikroby, ale také protilátky proti nim. Pokud tedy dítě onemocní, není to kvůli GB vůbec. Hlavní cestou přenosu jsou vzdušné kapičky..

V souladu s tím dítě chytí nachlazení pouze proto, že matka je poblíž. Matka se navíc nakazí i během inkubační (latentní) doby. Když začne rýma a kašel, dítě s největší pravděpodobností již dostalo svou část virů. A protilátky v mateřském mléce jim pomohou bojovat.

I když je stav matky vážný, nemůže se o své dítě starat, krmení by nemělo být přerušeno. Nechte pomocníky postarat se o dítě a přivést dítě pouze ke krmení.

Argumenty pro zachování kojení:

 • Dítě dostává zvláštní ochranu: imunitní buňky, které se v těle matky vytvářejí v reakci na působení specifického patogenu, pronikají mateřským mlékem. Dítě nemusí onemocnět, ale bude stále dostávat imunitu. Dokonce i nemoci mámy posilují dítě.
 • Odstavný stres může dítě mnohokrát tvrději ovlivnit, což oslabuje jeho celkové zdraví.
 • To se může ukázat jako zbytečné: dítě se již během inkubační doby nakazilo, nemoc se dosud neprojevila. A odmítnutí kojení se stane zbytečnou další zátěží.
 • Samotné dítě reguluje pitný režim, který je velmi důležitý pro akutní respirační virové infekce a nachlazení. Při kojení je důležité, aby matka vypila hodně tekutin, aby měla dostatek boje proti patogenům a tvorby dostatečného mléka. Krmte mléko během nachlazení na vyžádání.
 • Banální pohodlí je důležité plus. Pokud maminka onemocní, není na zahřívání směsí a sterilizaci lahví. Při nachlazení a stagnaci na hrudi od ukončení laktace je matka naprosto nevhodná.

Co dělat, aby nedošlo k infikování dítěte

Nachlazení během kojení není důvodem k úplnému laktaci, dítě potřebuje mléko, matku poblíž, psychologickou útěchu a imunitní obranu, kterou sdílí. Pokud se novorozenec nakazí, přijatelné léky a buňky mateřské imunity, které vstoupily do mléka, budou bojovat proti nachlazení.

Použijte tipy, jak infikovat dítě nachlazením. Přenáší se vzduchem kýcháním, kašlem, dotykem, část mikrobů proniká do mléka.

 • Kojení je intimní proces, dotyku nelze zabránit. Proto je velmi důležité si před každým kontaktem důkladně umýt ruce..
 • Lékařská maska, která se musí měnit každé 2-3 hodiny, vás ochrání před ochlazením vzdušnými kapičkami.
 • Časté mokré čištění povrchů v domě sníží koncentraci škodlivých mikrobů a tím i riziko infekce.

Co dělat, když kojící matka má nachlazení

Otázka kojení dítěte, když její matka má studené starosti, mnoho rodičů. Ale nebojte se, matka nachlazení neovlivní krmení.

Jak se může dítě nakazit?

Skutečnost je taková, že vaše dítě od vás může chytit nachlazení, pravděpodobněji prostřednictvím vzduchových kapiček než přes mateřské mléko.

Tělo matky během běžného nachlazení vytváří protilátky proti patogenním bakteriím a dítě je dostane spolu s mlékem. Pokud jsou drobky v době nemoci matky přeneseny na umělé krmení, potom dítě nedostane tuto přirozenou imunitu a pravděpodobnost nakažení dítěte se pouze zvýší.

Mohu kojit, pokud má matka nachlazení?

Je možné a nutné kojit dítě s nachlazením, protože tak můžete chránit dítě před vlastní nemocí.

Během krmení byste měli nosit pouze bavlněný gázový obvaz.

Jaké problémy pro matku a dítě mohou nastat při prudkém přerušení hepatitidy B?

Mateřské mléko je to nejlepší jídlo, jaké si dokážete představit. Žádná směs nedokáže plně uspokojit potřeby dítěte živinami a živinami nezbytnými pro správný vývoj a růst malého organismu.

Pokud je dítě po dobu nemoci matky bez mléka, nedostane jeho tělo ochrannou imunitu proti nemoci, kterou matka zvedla. Proto se riziko infekce drobků pouze zvýší.

Pro matku hrozí ukončení krmení stagnací mléka, laktostázou, která se při absenci léčby může stát mastitidou.

Kromě toho, pokud dítě neaplikujete na prsa, množství produkovaného mléka se sníží a v důsledku toho může úplně zmizet..

Proč je kojení během nachlazení považováno za bezpečné?

Jak zacházet s nachlazením s laktací?

Léčba kojící matky by měla být volena výhradně zkušeným lékařem, protože velké množství obvyklých léků může přecházet do mléka, což bude mít na dítě negativní důsledky..

Proto byste se měli poradit s lékařem, abyste se ujistili, že léky předepsané pro vás jsou bezpečné pro dítě nebo nejsou absorbovány do mléka..

Předchozí konzultace s lékařem vyžaduje přijetí lidových prostředků.

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá! Ohodnoťte tento článek!

Články O Neplodnosti