Hlavní Neplodnost

Je možné ošetřovat zuby těhotných žen anestézií v různých časech

Potvrzení těhotenství je skvělá zpráva! Nyní musíte naplánovat své změny a přizpůsobit svůj život nové poloze. Zdravé jídlo, příjemné emoce, dobrý odpočinek. Jedním z nejdůležitějších aspektů by však měla být návštěva u zubaře.

I když jste nikdy předtím neměli problémy se zuby, je téměř zaručeno, že se nyní objeví. Proto je nutné zabránit možným problémům kontrolou stavu zubů u zubaře. Jinak může těhotenství zanechat nepříjemný otisk nejen na vás, ale také na vaše dítě.

Zuby a těhotenství

Během těhotenství nevyhnutelně dochází ke změně metabolismu vápníku. Maminovy ​​rezervy jdou do struktury kostní tkáně dítěte. Nedostatek tohoto mikroelementu v těle těhotné ženy je téměř běžným jevem. A pokud žena stále trpí toxikózou, pak obecně můžete zapomenout na normální hladinu vápníku: nejen je prakticky nemožné ji dostat s jídlem, tak často, že byla způsobena toxikózou). V tomto případě (nebo v jiných případech, kdy zásoby vápníku nestačí k tomu, aby jim bylo dáno dítě), začne tělo těhotné ženy hledat jinde. A zuby jako první trpí.

Druhým faktorem je slinná žláza. Její práce během těhotenství se mění, což vede ke změnám ve složení slin. Obvykle obsahuje látky, které chrání zubní sklovinu před zubním kazem. Během tohoto období však ochranné vlastnosti slin klesají. Imunita matky navíc významně oslabí a spolu s dalšími infekcemi ji může napadnout i kaz. Vědci tvrdí, že u 30% těhotných žen se skrytými ložiskami infekce je plod infikován, což znamená narození dětí s nízkou imunitou, narušení trávicího traktu a rozvoj dalších nemocí v nich. Kromě toho je prokázáno, že v tomto případě bude mít dítě také kaz.

Je možné léčit zuby během těhotenství?

Předpokládá se, že to není možné. Toto stanovisko není platné.

Pokud jste při plánování těhotenství neošetřili své zuby, je nutné navštívit dítě, když máte dítě. V ideálním případě, jakmile zjistí, že se stanete matkou. To alespoň pomůže předcházet vážným problémům se zdravím ústní dutiny, a tedy se zdravím dítěte.

Během těhotenství prochází tělo ženy restrukturalizací metabolických procesů. Stopové prvky nezbytné pro zdraví zubů (vápník, fosfor a fluor) se vynakládají ve velkých množstvích na tvorbu plodu. To vše zvyšuje riziko rychlejšího rozvoje již existujících kazivých dutin a dalších onemocnění dutiny ústní.

Bolest zubů u těhotných žen způsobuje psychoemocionální stres, což je velmi špatné pro harmonickou tvorbu plodu. V tomto případě je patologie ústní dutiny téměř vždy zdrojem vysoce agresivní infekce, která může vstoupit do těla matky a nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

Nejvhodnější období těhotenství pro výlet do stomatologie

Těhotenství u žen je rozděleno do tří období nazývaných trimestry. V prvním trimestru jsou vnitřní orgány dítěte pokládány a začínají se formovat, takže je kontraindikováno užívání léků. Ve třetím trimestru za to nestojí ani provádění rutinních lékařských postupů souvisejících s emočním stresem a možným nástupem předčasného porodu..

Navíc je již fyzicky obtížné, aby žena byla po dlouhou dobu ve stejné poloze, která je nezbytná pro léčbu. Nejúspěšnějším obdobím pro návštěvu u zubaře je proto druhý trimestr těhotenství (13. - 27. týden). Zubní ošetření v této době je relativně bezpečné pro nastávající matku a dítě.

Využití anestezie při léčbě zubů během těhotenství

Většina nastávajících matek odmítá chodit na zubní kliniku, což se ospravedlňuje skutečností, že anestetika použitá během léčby mohou poškodit zdraví dítěte. Odložit léčbu na neurčito kvůli této obavě to nestojí za to, protože infekce, která se vyvíjí ve špatném zubu, se může zhoršit před porodem a představuje velkou hrozbu. V současné době zubní kliniky v léčbě těhotných žen používají lokální anesteziologická léčiva, která poskytují úlevu od bolesti bez ohrožení plodu, protože špatně pronikají placentární bariérou a jsou relativně bezpečné v přizpůsobených dávkách. Nejúspěšnější volbou jsou anestetika, jejichž základem je artikain. Současně lékaři velmi opatrně používají anestetika obsahující adrenalin, který zvyšuje analgetický účinek, ale je pro plod relativně nebezpečný..

X-ray zubů během těhotenství

Rentgen je dalším důvodem pro zkušenosti budoucí matky. Samozřejmě je lepší neprovádět rentgen. Existují však choroby zubů a dásní, pro jejichž správné ošetření musí zubař vidět rentgen. Pokud máte právě takovou situaci, neměli byste panikařit, protože moderní stomatologické vybavení je relativně bezpečné pro zdraví. Rentgenový paprsek má úzké zaostření, to znamená, že záření bude bodové, a krk, hrudník a břicho budou pokryty speciální zástěrou z olověných desek. Tato opatření minimalizují zdravotní rizika dítěte..

Co je zakázáno při léčbě zubů během těhotenství

V období porodu dítěte je třeba upustit od všech plánovaných zubních zásahů, včetně:

- od bělení zubů;

- z protetiky a umístění implantátu.

Extrakce zubu se provádí pouze na doporučení lékaře.

Zohlednění všech těchto faktorů je velmi důležité. Léčba těhotné ženy je skutečně odpovědným úkolem a má řadu funkcí. Zubař v této situaci zpravidla také působí jako psycholog, který může rozptýlit všechny obavy pacienta ohledně nadcházejících procedur.

Zubní centrum Art Smile
Tel.: 69-777-0, 30-30-59
Adresa: Ulan-Ude, ul. Klyuchevskaya 4/1

Zubní ošetření během těhotenství

Během těhotenství jsou vnitřní silné stránky žen zaměřeny na vývoj a udržování nového života. Často začínají problémy v oblasti stomatologie. Pacientka se proto dozví o zubním ošetření během těhotenství již od lékařů. Složitosti postupů a průběhu léčebné terapie jsou popsány níže..

Nebezpečí zubního kazu

Zubní kaz je infekční onemocnění ústní dutiny. Bakterie se množí na povrchu zubů a pronikají sklovinou do vnitřních struktur. Pokud není patologie léčena včas, mikroby pronikají dolů do buničiny.

Během těhotenství je hormonální systém nestabilní. Dochází ke změnám ve vodní soli, minerálním metabolismu. Kyselina slin a ústní dutina je narušena.

To pomáhá mikroorganismům proniknout do systémového oběhu a šířit se orgány.

Pokud žena nese dítě, vyvstávají následující nebezpečí:

 • výskyt infekce na mnoha dentálních prvcích;
 • dojde-li k sepse, zemře nejen dítě, ale i žena;
 • riziko šíření bakterií placentou s infekcí nenarozeného dítěte.

Pokud dojde k infekci embrya, dojde k intrauterinní patologii. Tvorba vnitřních orgánů je narušena, dochází k malformacím. Mezi ně patří narušení tvorby srdce, centrálního a periferního nervového systému.

I streptokoky a stafylokoky, které se v těle aktivně vyvíjejí, jsou pro dítě nebezpečné. Důvodem je skutečnost, že plodová voda je sterilní. Úplně postrádají bakterie.

Terapeutické funkce

Když pacientka otěhotní, plod prochází různými fázemi vývoje. Nejdůležitější je první trimestr. Během tohoto období jsou položeny všechny hlavní orgány. Proto jakékoli rušení způsobuje porušení.

Zohledňují dobu před porodem, stres a nervové napětí vyvolávají kontrakce, zubaři zjistí, zda lze zuby během těhotenství léčit.

V 1 trimestru

V tomto trimestru se vytvoří placenta. Týden po početí začnou teče vitaminy, stopové prvky, minerály. Žena sama o sobě nemá dostatek těchto látek.

Smalt se začne rozpadat. Rychle dochází k infekčnímu procesu. Lékaři doporučují fluoridaci k opravě destrukce..

Fluoridace zubů v časném těhotenství je pouze na odpovědnosti lékaře. Domácí ošetření zakázáno.

Na povrch skloviny je nanesen gel obsahující fluor, vápník a další stopové prvky. Po 10 minutách se kompozice zcela omyje.

Protože je postup lokální, do krevního oběhu nevstoupí žádná jediná látka. To vám umožní udržovat ústní dutinu v pořádku, zabránit patologii.

Není-li třeba úlevu od bolesti, je možné povrchový kaz odstranit. Přestože je koncentrace léčiva minimální, postup se provádí pouze lokálně.

Ve 2. trimestru

Druhý trimestr je pro nastávající matku a dítě nejnebezpečnější. V tuto chvíli jsou potraty běžné. Proto se zubní ošetření během těhotenství ve 2. trimestru přísně nedoporučuje.

Je povoleno provádět hygienické postupy. Pokud se kameny nahromadily, proveďte čištění. Děje se to pouze mechanicky. Ultrazvuk, chemikálie nelze použít.

V pozdních termínech

Od 7. měsíce jsou opět povoleny stomatologické výkony. Použijte různé místní postupy. Fluoridace a hygienické čištění jsou povoleny, ale nejsou chemické.

Pokud existuje povrchní nebo hluboký kaz, lékaři doporučují čekat na narození. Pokud existuje riziko pulpitidy, umožní zubař odstranění vzdělání s lokální anestézií.

Embryo je v tomto bodě dostatečně vyvinuté, aby se v jeho orgánech nevyskytovaly žádné poruchy. Používají se analgetika, která pronikají placentou v malém množství nebo to nejsou schopni. Nedostatek objemu léku, který by způsobil změnu.

Doprovodné nemoci

V ústní dutině se vyskytuje nejen kaz. Existují další patologie, zánětlivé stavy, které vyžadují léčbu i během těhotenství:

 • stomatitida, gingivitida, periodontitida - infekční a zánětlivý stav měkkých tkání;
 • povrchní a hluboký kaz;
 • pulpitida - průnik patogenního mikroorganismu do buničiny s rizikem poškození nervové a cévní tkáně.

V ústní dutině obsahuje různé mikroorganismy. Jedná se o podmíněně patogenní mikroflóru, skládající se převážně ze stafylokoků, streptokoků. Neubližuje, ale mění se během hormonální úpravy.

Infekce se šíří do sousedních tkání. Například, komplikace vznikají ve formě hnisavé tonzilitidy, sinusitidy, frontální sinusitidy.

V obličeji a hlavě je mnoho krevních cév. Infekční agens se snadno transportují krví, pronikají placentou a intrauterinní vodou. Pacient si ani nevšimne, jak k těmto změnám došlo..

Doplňkové služby

Ve stomatologii jsou poskytovány služby pro odstranění dentálních prvků nebo protetik. Během těhotenství se nedoporučuje provádět, protože je to pro ženu stres. Existuje však stav, kdy nedostatek lékařských zásahů vede ke komplikacím.

Pouze v tomto případě se doporučuje provést terapii po naučení, jak zacházet se zuby během těhotenství.

Je-li to možné, je zabráněno anestezii. Při ostré a silné bolesti budou existovat další rizika pro zdraví pacienta a dítěte.

Proto se zubní ošetření provádí pomocí malých dávek léků proti bolesti. Vstřikují se do nervového plexu dásní, ale ne do cév.

Bezpečná anestézie

Většina anestetik způsobí při přepravě poškození. Účinné látky patří do řady léků. Způsobují poškození neuronů, zejména plodu..

Je přísně zakázáno používat anestezii intravenózně. Aplikujte pouze lokální injekci na měkkou tkáň dásní.

Zubní ošetření se provádí pomocí léků, které jsou bezpečné pro nastávající matku:

Působí jemně, nepřecházejí placentou, ale během léčby způsobují prodloužený analgetický účinek. Citlivost se vrací po 1-2 hodinách v závislosti na podané dávce..

Pokud dojde k početí, jakékoli negativní účinky na tělo vedou k poškození plodu. Pacient by měl být čistý, vše konzultovat s lékařem. Přebytečné drogy se nepoužívají.

Specialisté umožňují řadu postupů v raných stádiích těhotenství. Doporučuje se zubní ošetření během těhotenství anestézií od 7 měsíců.

Během tohoto období jsou placenta a plod dostatečně vyvinuté, mohou narušovat negativní faktory. Lékaři doporučují počkat a léčba se nejlépe provádí po porodu.

Zubní ošetření v časném a pozdním těhotenství

Zubní ošetření je doprovázeno invazivními postupy, injekcemi anestezie, rentgenem a někdy i antibiotiky. S těmito recepty obvykle neexistují žádné problémy, ale co když je pacientkou těhotná žena? Zjišťujeme, které dentální manipulace jsou přijatelné během těhotenství a co by se mělo vyvarovat, aby nedošlo k poškození zdraví budoucí matky a dítěte.

Obsah článku

Je zubní ošetření během těhotenství nebezpečné??

Zdraví zubů a dásní matky je velmi důležité pro normální vývoj plodu. Jakýkoli zánětlivý proces může způsobit infekci v krevním řečišti, která představuje riziko pro dítě. To je zvláště nebezpečné v prvních týdnech těhotenství, kdy jsou tkáně a orgány pokládány a placentární bariéra buď stále chybí nebo je velmi slabá. Proto je tak důležité sledovat stav ústní dutiny a v případě stížností konzultovat zubního lékaře..

Nezapomeňte však, že během stomatologie se používají léky, zejména anestetika, av některých případech jsou předepisována antibiotika a léky proti bolesti. Ne všechny z nich jsou bezpečné pro plod a lékař by měl vždy vyvážit rizika předepisování těchto léků s přínosem léčby..

Procedury, které lze provádět během těhotenství:

 • léčba zubního kazu, periodontitida, periodontitida, pulpitida - nemoci, u kterých je infekce zaměřena a existuje riziko, že se do krevního oběhu dostane hnis a toxiny. Zubní pasta se provádí bez použití arsenu;
 • extrakce zubů, pokud je nemožné ji léčit konzervativními metodami nebo v přítomnosti cysty o průměru větším než 10 mm. Akutní bolest je také známkou extrakce;
 • instalace odnímatelných a neodstránitelných protéz, ale pouze v případě, že je nezbytné obnovit správnou výživu matky a postup nelze odložit až později;
 • profesionální ústní hygiena.

Odborníci důrazně nedoporučují během těhotenství korigovat okluzi, odstraňovat zuby moudrosti, provádět zubní implantáty a chirurgický zákrok, který není nutně nutný. I když postup nevyžaduje užívání drog, návštěva u zubaře je vždy stresem, což může být nebezpečné pro zdraví dítěte..

Zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Období porodu dítěte je obvykle rozděleno do tří hlavních stádií (trimestrů), z nichž každé je 13–14 týdnů. Je to kvůli změnám ve vývoji plodu a bariérové ​​funkci placenty, která chrání před negativními vnějšími vlivy..

1. trimestr je nejnebezpečnějším obdobím lékařských zásahů. Až do implantace oplodněného vajíčka (obvykle 17. den) je embryo kriticky náchylné ke stresu a toxinům a zubní ošetření v této době může vést ke spontánnímu potratu. Poté začíná tvořit tkáně a orgány embrya a užívání drog může způsobit vážné porušení těchto procesů. V prvním trimestru lze léčit pouze akutní onemocnění, která jsou doprovázena bolestí a hnisavým výtokem: řešení jakýchkoli jiných problémů musí být odloženo na 14 týdnů.

2. trimestr je pro léčbu relativně příznivé období. Hlavní fáze pokládky orgánů skončila a placenta formovala a spolehlivě chrání plod. K těmto datům můžete provádět profesionální hygienu i zubní terapii, jejichž stav se může ve třetím trimestru zhoršovat. Jakýkoli postup, který není urgentní, je však stále lepší odložit na období po porodu..

Zubní ošetření ve 3. trimestru je komplikováno vysokou hmotou plodu, která tlačí na dolní dutou venu cava a matkou aortu, což ji nepohodlně leží, když leží v zubařském křesle. Navíc v pozdějších fázích těhotenství se placenta stává tenčí a ne tak dobře plní bariérovou funkci. Zubní ošetření ve 34 týdnech těhotenství je stále možné, ale později je možné provést pouze pohotovostní zásah. Zubní ošetření ve 38 týdnech těhotenství je zcela zakázáno: riziko nástupu porodu je vysoké.

Anestezie, léky proti bolesti a antibiotika

Anestetika během těhotenství jsou nebezpečná, protože mohou proniknout placentou a také zvyšovat krevní tlak v důsledku vysokého obsahu adrenalinu. Bylo však prokázáno, že jeho koncentrace v poměru 1: 200000 je bezpečná jak pro matku, tak pro dítě. Jako injekce anestetika během těhotenství se doporučuje použít ultracaine a ubistesin. A lidokain, který je ve stomatologii populárnější, je lepší nepoužívat jako „zmrazení“: způsobuje křeče a slabost svalů. Také během těhotenství je anestezie přísně zakázána. Pokud nelze zabránit komplexní léčbě nebo extrakci zubu, může lékař předepsat pacientům léky proti bolesti. Za nejbezpečnější během těhotenství se považuje ibuprofen a paracetamol, ale je třeba mít na paměti, že užívání ibuprofenu se ve 3. trimestru nedoporučuje. Budoucí matky by se také neměly vyhýbat antibiotikům, ale pokud existuje riziko komplikací a rozvoje bakteriálních infekcí, jsou přijatelná léčiva ze skupiny penicilinů a cefalosporinů.

Je možné dělat rentgenové paprsky

Radiografie je nežádoucí pro těhotné ženy a je přísně kontraindikována v prvním trimestru. Ale později, pokud existují důkazy, je takový postup možný. Naštěstí moderní stomatologie používá vybavení s vysoce citlivými senzory a minimálním zářením. Po celou dobu vyšetření jsou hrudník a žaludek pacienta pokryty hlavní zástěrou.

Aby se předešlo riziku komplikací u plodu, stojí za to se o prevenci starat i ve fázi plánování těhotenství. Před rozhodnutím o rozšíření rodiny musí žena konzultovat zubního lékaře, vyléčit všechny kazivé léze, chronická onemocnění dásní a periodontální tkáně, a pokud je to nutné, podstoupit postupy pro posílení zubní skloviny. Ti, kteří se chystají stát matkou, by měli věnovat zvláštní pozornost hygieně a správné péči o ústní dutinu, protože v těhotenství se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu..

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií?

Každá dívka zažívá zvláštní radost a očekává počátek těhotenství. Zároveň však nesmí zapomenout, že v této výjimečné situaci by měla věnovat zvláštní pozornost svému zdraví. A nejde jen o to, že to může ovlivnit doručení.

Jakékoli i nevýznamné onemocnění může následně ovlivnit zdraví dítěte. Proto je během těhotenství tak důležité, aby každá nastávající matka podstoupila úplné vyšetření těla.

Jaké je nebezpečí zubního kazu během těhotenství

Neignorujte jednoho specialistu, včetně zubaře. To platí zejména pro dívky, které dříve neměly problémy se zuby, protože během těhotenství, jako nikdy předtím, se zvyšuje riziko vzniku zubních onemocnění.

Očekávající matka, která očekává nástup porodu, si musí pamatovat, že v tomto okamžiku dochází k významným změnám v těle. Hormonální pozadí je narušeno, tělo musí utratit více energie, zvyšuje se potřeba stopových prvků, změny ve složení a kyselost slin.

Všechny tyto změny ovlivňují všechny systémy těla, včetně zubů. V tomto ohledu odborníci doporučují věnovat zvláštní pozornost těhotným ženám, protože ve své pozici může zubní kaz poškodit nejen nastávající matku, ale i nenarozené dítě..

Na pozadí progresivních pečlivých procesů v dutině ústní se vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj různých nemocí nastávající matky a jejího dítěte. Dlouhodobá praxe naznačuje, že zubní kaz může nepříznivě ovlivnit zdraví plodu.

Pokud se o ústní dutinu staráte špatně, pak se v ní začnou hromadit bakterie a v určitém okamžiku mohou pronikat gastrointestinálním traktem. A to může vážně oslabit imunitní systém těla a postupem času se začnou vyvíjet kardiovaskulární onemocnění, choroby trávicího systému..

Při absenci terapeutických opatření může dojít k intoxikaci všech orgánů. Z toho vyplývá, že je nutné, aby se každá nastávající matka začala zabývat stomatologickým ošetření v době prvního výskytu příznaků, které naznačují problémy s nimi.

Hlavním důvodem rozvoje zubního kazu v ústní dutině je aktivita speciálních bakterií. Mezi nimi jsou ty, které jsou způsobeny přítomností těla, které může začít produkovat zvýšené množství cytokinů. A když ženská hladina v krvi dosáhne kritické úrovně v ženské krvi, může to vést k rozšíření krčku a způsobit pokles dělohy..

V této fázi je důležité zahájit zubní ošetření co nejdříve. Jinak se můžete setkat s různými vážnými chorobami, jako je parodontitida nebo pulpitida..

Včasná léčba zubního kazu během těhotenství je také důležitá, protože může způsobit vážné nepohodlí ženě v důsledku akutní bolesti. To může vážně ovlivnit její duševní stav a způsobit poškození plodu..

Jaká zubní onemocnění lze léčit během těhotenství?

Před zahájením stomatologického ošetření musí lékař odpovědět na otázku, zda je bezpečné provádět takové činnosti. Zkušený odborník ví, že u některých nemocí je lepší léčbu nezabývat.

 • Zubní kaz. Jedna z nejčastějších infekčních chorob, která je doprovázena poškozením tvrdých tkání zubu. Mnoho odborníků souhlasí s tím, že během těhotenství mohou ženy přijímat terapeutická opatření k boji proti zubnímu kazu a dokonce k vyplňování výplní. Můžete tak zabránit výskytu těžkých zánětlivých procesů v těle budoucí matky a dítěte.
 • Parodontitida Hlavním příznakem tohoto onemocnění je tvorba gingiválních kapes. Léčbu paradentózy u těhotných žen můžete zahájit při prvních projevech bez ohledu na délku těhotenství.
 • Pulpitida. Stav, při kterém se v buničině vyskytují zánětlivé procesy - zubní nerv. Pro ženu je to nebezpečné kvůli silné bolesti. Hlavním cílem předepsaných opatření v průběhu těhotenství je eliminace bolesti způsobené zánětem nervu.
 • Parodontální onemocnění a parodontitida. Jsou to akutní zánětlivé procesy, které se vyskytují v tkáni, která drží zub. Je velmi důležité zahájit léčbu periodontálního onemocnění v počátečním stádiu, jinak může způsobit intoxikaci celého organismu.
 • Zánět dásní. Zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození sliznic dásní.
 • Stomatitida. Stomatologické onemocnění, během kterého se vyskytuje zánět sliznic ústní dutiny.

Pokud zjistíte některou z výše uvedených stomatologických chorob, můžete okamžitě začít s jejich léčbou u těhotných žen. Zároveň však existuje řada problémů, jejichž řešení musí být odloženo před narozením dítěte. V tomto případě mluvíme o následujících postupech:

 • korekce kousnutí pomocí hardwarové metody;
 • odstranění zubního kamene;
 • bělení zubů;
 • operace k odstranění a léčbě zubů moudrosti;
 • Při implantaci zubů je během těhotenství nepřijatelné provádět implantaci zubů před porodem.

Kdy mohu během těhotenství léčit zuby?

Podle zubařů není zubní ošetření prokázáno pouze během těhotenství, ve většině případů je to nezbytné, protože to sníží riziko vážných patologií v těle nastávající matky a jejího dítěte.

Proto musíte být pozorní na všechny zánětlivé procesy - krvácení dásní, citlivost zubů a akutní bolest. Když jsou poprvé objeveny, musíte se obrátit na zubaře.

Zahájením zubního ošetření během těhotenství v raném stádiu tím zvýšíte šanci na úspěšné vyléčení nemoci. V závislosti na gestačním věku však mohou být opatření předepsaná odborníkem určitým způsobem upravena..

První trimestr

Tato fáze těhotenství trvá od 1 do 13 týdnů života plodu. V tuto chvíli musíte věnovat zvláštní pozornost ženskému tělu, protože v této fázi je největší pravděpodobnost vzniku komplikací.

Důvodem je významná restrukturalizace těla, ke které dochází po 5-6 týdnech. Na pozadí hormonální nerovnováhy jsou často pozorovány příznaky toxikózy, vyskytují se emoční poruchy.

A také v této fázi začíná tvorba embryí, protože jakýkoli sebemenší šok může vyvolat rozvoj vážných komplikací. V prvních měsících těhotenství je plod zvláště citlivý na toxiny a mechanický stres..

Vzhledem k tomu je nutné minimalizovat chirurgický zákrok, jinak se zvyšuje riziko neplánovaného potratu. Nedoporučuje se provádět zubní ošetření v tomto stádiu těhotenství, a pokud takové rozhodnutí učiní lékař, musí být k tomu dobré důvody - akutní zánět buničiny nebo parodontitida.

Druhý trimestr

Tato fáze těhotenství trvá od 14 do 27 týdnů vývoje plodu. Nejsou žádné zvláštní otřesy jak pro tělo matky, tak pro plod. Tato fáze je proto ideální pro zubní ošetření..

Ve druhém trimestru je proces vývoje placenty ukončen, dítě již plně formovalo všechny vnitřní orgány, současně se plod stává odolnějším vůči bakteriím a toxinům.

Při léčbě zubů v tomto stadiu těhotenství je povoleno použití anestezie. Při výběru léků pro zubní ošetření by však měl lékař věnovat pozornost jejich toxickým vlastnostem. A také tato fáze těhotenství je vhodná pro extrakci zubů pomocí anestézie.

Třetí trimestr

Toto období těhotenství trvá od 28 do 40 týdnů života plodu. U dítěte stále existuje vývoj mozkové kůry a smyslových orgánů. Asi za 38–40 týdnů se začnou tvořit dýchací orgány. V této fázi těhotenství však dochází k vážným změnám v psycho-emocionálním a fyzickém stavu žen.

Nastávající matky se často stěžují na náhlý nárůst tlaku, bolesti hlavy a rychlý srdeční rytmus. Zvláštní pozornost je třeba věnovat použití anestezie a pozornému stresu, protože to může vést k předčasnému porodu..

Vzhledem k výše uvedeným rizikům může lékař rozhodnout o stomatologickém ošetření ve třetím semestru, pouze pokud neexistují jiné možnosti.

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií

Podstatou anestézie je zmírnění bolesti pomocí speciálních léků. K léčbě zubů se obvykle používá injekce adrenalinu. Nejprve stojí za to zjistit, jak léky proti bolesti fungují. Aplikuje se anestetikum, které zmírňuje bolest dásní..

Lék začíná působit přibližně 2-3 minuty po průniku do těla a bolest okamžitě zmizí, což umožňuje lékaři provádět nezbytné manipulace pro zubní ošetření. Obvykle v časných stádiích kazu není bolest tak akutní, a proto není nutná anestézie. Existuje však celá řada nemocí, kdy nelze upustit od anestetik..

K léčbě zubů u těhotných žen je povoleno používat anestetikum. Tím lze zabránit stresu, který může negativně ovlivnit pohodu matky a dítěte.

K výběru léků na bolest je však třeba přistupovat velmi opatrně, protože existují léky, které je během těhotenství nepřijatelné.

Použití anestezie během těhotenství

Během těhotenství je anestezie povolena pro zubní ošetření. Ale tady jsou některé nuance - lékař si musí vybrat lék proti bolesti velmi pečlivě, s ohledem na konkrétní stav ženy.

Můžete zvýraznit řadu léků, které jsou během těhotenství zakázány:

 1. Léky obsahující adrenalin. Při požití způsobuje tato složka vazokonstrikci, která je plná zvýšeného tlaku. Během těhotenství vytváří vysoký krevní tlak velké nebezpečí pro zdraví nastávajících matek. Vzhledem k tomu je nepřijatelné používat léky proti bolesti na ošetření zubů během těhotenství, ve kterých adrenalin působí jako hlavní účinná látka.
 2. Lidokain. U tohoto léku musíte být také velmi opatrní kvůli přítomnosti vedlejších účinků. V případě jeho použití se mohou objevit nepříjemné příznaky, které mohou mít negativní dopad na proces porodu dítěte.
 3. Stopangin. Tento lék se nedoporučuje používat v těhotenství pro zubní ošetření kvůli přítomnosti látky methylsalicylát v jeho složení, protože může způsobit poruchy vývoje plodu..
 4. Mepivakain. Tento léčivý přípravek je během těhotenství zakázán pro zubní ošetření, protože může volně procházet transplacentární bariérou a způsobit zpomalení srdečních kontrakcí u dítěte..

Vzhledem k výše uvedeným rizikům lékaři nejčastěji užívají léky, které neobsahují adrenalin pro zubní ošetření během těhotenství. Obvykle je léčba prováděna léky obsahujícími ultracain a primacain. První složka není schopna překonat placentu, což vylučuje jakékoli negativní účinky na plod.

Přípravky obsahující ultracain jsou považovány za relativně bezpečné a lze je předepsat těhotným ženám i během kojení, protože nemohou proniknout do mateřského mléka.

Primakain nepředstavuje velké nebezpečí pro zdraví ani ve světle skutečnosti, že je schopen projít placentou v malém množství. Jeho negativní dopad je však minimální, protože se rychle rozpadá..

Během těhotenství by měla nastávající matka věnovat zvláštní pozornost svému zdraví. To je důležité nejen pro udržení dobrého zdraví, ale také pro zabránění komplikacím u dítěte. Proto musí být jakékoli onemocnění, které se vyskytne během těhotenství, okamžitě léčeno..

To platí také pro problémy se zuby. Zde je však nutná pomoc odborníka, protože pouze on může říci, zda je možné léčit určité onemocnění během těhotenství. A také musíte vzít v úvahu, že pro minimalizaci poškození během zubního ošetření během těhotenství musíte zvolit ten pravý okamžik.

To může udělat pouze specialista, který s ohledem na stav ženy při porodu může vybrat nejrychlejší léky a říci, zda jsou bezpečné pro těhotnou ženu.

Je možné během těhotenství ošetřit zuby anestézií a jaká jsou rizika?

Těhotné ženy nejsou bezpečné proti zubnímu kazu a jiným zubním onemocněním. Při plánování mateřství je samozřejmě lepší dezinfikovat ústní dutinu, ale náhle se mohou vyskytnout zdravotní problémy. Co by měly ženy dělat v podobné situaci??

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií??

Místní anestézie způsobuje mnohem méně škody než trpělivost v zubním křesle..

Pokud má těhotná žena problémy se zuby, nemůžete odložit návštěvu u zubaře - budoucí matky mají sníženou imunitu a zahájené kazy mohou snadno způsobit hnisavé komplikace..

Lékař řekne odděleně o tom, zda žena může provést tuto nebo tu manipulaci. Podmínky vyžadující urgentní zásah by měly být léčeny okamžitě..

Pokud jde o přípustnost použití anestezie, měla by být zachována rovnováha mezi intenzitou bolesti při léčbě a možným poškozením lékem. Lokální anestetika používaná ve stomatologii se téměř neabsorbují do krve, proto hlavním nebezpečím je alergická reakce.

Kdy je nutná anestézie?

Zubní ošetření během těhotenství se provádí pouze v naléhavých případech, z nichž každý vyžaduje anestézii.

Při jakékoli bolestivé manipulaci v ústní dutině je nutná anestézie. Protože neodkladné manipulace se během těhotenství provádějí jen zřídka, je analgezie téměř vždy nutná.

K výběru léku je třeba přistupovat obzvláště pečlivě - pokud pacientka již ošetřila zuby anestézií a pamatuje si, co znamená, že byla anestetizována, mělo by být toto léčivo znovu použito.

Dávku je třeba dodržovat velmi přísně, nemůžete ji překročit - to může vyvolat alergickou reakci..

Jak analgetika ovlivňuje těhotnou ženu??

Obecně je újma způsobená lokální anestézií během těhotenství snížena na možný projev alergií.

Ve stomatologii se používají moderní lokální anestetika, která se prakticky nevstřebávají do krve a nezpůsobují systémové komplikace.

Ty. pokud žena není alergická na konkrétní lék, pak na ni působí anestézie stejným způsobem jako před těhotenstvím - anestetizuje čelist a nezpůsobuje nežádoucí účinky.

Strach stojí za přecitlivělost. Těhotenství je doprovázeno hormonálními změnami, které mohou způsobit alergie v případech, kdy to nebylo dříve pozorováno..

Aby se předešlo nežádoucím reakcím, musí si pacient pamatovat, což znamená, že byla před anestézií a také během léčby informována, aby informovala lékaře o zhoršení zdraví..

Léky používané k anestézii těhotných žen

Ne všechny léky používané ve stomatologii mohou nastávajícím matkám povolit. V některých případech je vhodné odmítnout úlevu od bolesti - pokud postup sám o sobě není příliš bolestivý. Ale ne všechny ženy mohou snášet bolest, i menší, a bolest je pro plod více stresová než riziko alergie na anestezii..

V léčbě

Seznam schválených léků pro zubní ošetření:

 • Ultracaine;
 • Ubestezin;
 • Novokain (bez alergie).

Ultracaine je považován za nejoblíbenější nástroj ve stomatologii - je efektivní a bezpečný, ale jeho nevýhodou je cena. Výměna Ultracaine za Novocaine je možná, pokud to žena dobře snáší.

Je zakázáno používat ve svém složení drogy obsahující adrenalin - mohou dítě poškodit. Lidokain je také zakázán kvůli jeho účinku na srdeční aktivitu..

Při mazání

Při odstraňování zubu se používají stejné léky jako při jeho léčbě. Nejčastěji je nutné odstranit zuby z vyšší dávky, proto je vhodné nepoužívat injekci Novokainu a úplně jej nahradit Ultracainem. Jinak jsou doporučení podobná..

Kdy a jak zacházet se zuby

Zubní výkony, které nejsou terapeutické, je lepší odložit.

V ideálním případě byste se měli zabývat rehabilitací ústní dutiny před těhotenstvím, ale šťastná událost může nastat předtím, než má žena čas na dokončení léčby..

Zubaté zuby se mohou stát zdrojem infekce pro dítě, takže je třeba je léčit i nastávajících matek a prohlášení, že stojí za to čekat, až se porod špatně narodí.

A co skutečně lze odložit - neterapeutické postupy (bělení, fluoridace, profesionální čištění).

ObdobíPovolené manipulaceZakázaná manipulace
První trimestrNaléhavé zásahy při akutní bolesti, léčbě pulpitidy, poranění obličeje a čelistí, paradentózy, extrakce zubu. Ultrazvuková analgezie povolenaRentgen čelistí, protetika, výplně, ošetření zubního kazu v počátečních fázích, kosmetické a preventivní postupy
Druhý trimestrSanace dutiny ústní, ošetření zubního kazu všech fází, odstranění zubních usazenin, urgentní intervence. Anestezie - Ultacain, Ubestezin, Novocain s opatrností.Rentgen, protetika, rovnátka, kosmetické procedury
Třetí trimestrNouzové ošetření v pozdějších stádiích s akutní bolestí, hnisavými a nekrotickými procesy. Anestezie - UltracaineJakékoli naléhavé zásahy

Nejlepší čas pro zubní ošetření během těhotenství je druhý trimestr. To je v tuto chvíli, že musíte dokončit obnovu zubů, pokud žena neměla čas to udělat před početí. Rovněž do druhého trimestru nebo před porodem by měly být všechny vznikající problémy se zuby odloženy, pokud nevyžadují neodkladný zásah..

Nošení šle a jakékoli jiné provedení je nepraktické. Budoucí matky mají často gingivitidu (onemocnění dásní), jejich zuby jsou křehčí, takže je nemožné stanovit struktury správně a jejich přítomnost způsobí bolest a nepříjemnosti. Zubní protetika je odložena po porodu ze stejného důvodu..

Na jak dlouho, od kterého týdne je lepší léčit zuby

Pokud je to možné, je nejlepší neléčit zuby před 12 týdny těhotenství..

Zubní intervence, pokud nejsou naléhavé, je nežádoucí provádět před 12 týdny těhotenství. V této době jsou položeny všechny hlavní orgány a systémy dítěte, takže matka by se měla zdržet dalších stresových faktorů.

Pokud existuje nutnost urgentního zubního zákroku, který vyžaduje anestézii, a ještě více v radiografii (v případě traumatu), musí žena provést nezbytné postupy, pak o tom informovat svého gynekologa a složit předepsané testy - je třeba pochopit, zda manipulace nepoškozuje dítě.

Pokud je gestační věk tak brzy, že žena ještě neví, zda je těhotná, nebude možné zabránit poškození způsobenému zubním výkonem. V některých případech je to cesta k zubaři a nečekaná reakce na léčbu, která se ukáže jako faktor, díky kterému žena zjistí, že se stane matkou.

Jak dlouho

Pokuste se v případě potřeby dostat do zubaře před 36. týdnem těhotenství..

Zubní intervence po 36 týdnech jsou vysoce nežádoucí. V tomto okamžiku zvyšuje polopoložka, kterou žena zaujímá na židli, tlak na spodní část břicha. To může způsobit předčasný porod. Proto jsou v současné době zakázány všechny manipulace, které nesouvisejí s léčbou akutní bolesti.

Po 25 týdnech (začátkem třetího trimestru) se začne zvětšovat tón dělohy a jakýkoli účinek na matčino tělo, včetně zubního ošetření a souvisejícího stresu, může způsobit včasné oddělení placenty a fetální hypoxie. Aby se snížil stres, doporučuje se před porodem počkat s neodkladnými manipulacemi.

Při léčbě zubů u těhotných žen platí obecné pravidlo, které se vztahuje na všechna onemocnění nastávajících matek - přínos by měl převyšovat riziko. A pokud se dokážete obejít bez manipulace nebo odložit o několik měsíců, neměli byste riskovat své zdraví a pohodu budoucího dítěte. Akutní bolest, hnisavý zánět a trauma však musí být léčeny kdykoli a co nejdříve..

Recenze

Zanechte svůj názor na lékaře, kliniku nebo postup - pomůže ostatním čtenářům. Vaše zkušenosti s léčbou zubů během těhotenství pomohou dalším nastávajícím matkám včas navštívit lékaře.

Mohou těhotné ženy léčit zuby v anestezii a dalších 5 otázkách

Těhotné u zubaře: jaké postupy jsou nutné v každém trimestru?

Existuje mnoho mylných představ o léčbě zubů u těhotných žen. Odmítáme mýty a dáváme jednoznačné odpovědi na otázky: stojí za to vydržet bolest, jak nebezpečný je rentgen a je možné léčit zuby v anestézii? U všech postupů jsme dělali poznámky - od „zakázaných“ po „nezbytné“.

Zubař navštěvuje každý trimestr těhotenství

Nezbytné. Imunita během těhotenství je snížena. A to není překvapující: žena v sobě nese nový, odlišný organismus. Co se mění z pohledu zubního lékaře? Zaprvé se zvyšuje riziko destrukce kostní tkáně. Za druhé, existují změny ve fungování žláz, které produkují sliny. Snižuje se rychlost produkce slin, zvyšuje se jeho viskozita, pH se posune na stranu kyseliny.

Během těhotenství je zpravidla nedostatek vápníku a hořčíku - to snižuje mineralizační schopnost slin. Přestává plnit velmi důležitou funkci: umývat zuby, odstraňovat zbytky jídla, zásobovat zubní sklovinu minerálními látkami. Riziko onemocnění dásní a zubního kazu se zvyšuje. Proto by těhotná žena měla být zodpovědná za čištění zubů a pravidelně navštěvovat zubaře za účelem profesionálního čištění zubů, jakož i za prevenci a léčbu v nejranějších fázích.

Extrémně nežádoucí. Vyhněte se jakémukoli zubnímu zákroku (s výjimkou hygieny práce) v prvním a třetím trimestru: v prvním - všechny orgány a systémy dítěte jsou položeny, ve třetím - zvyšuje se dráždivost dělohy, takže jakékoli dráždivé látky mohou znamenat riziko potratu nebo předčasného porodu.

Umět. Druhý trimestr (to je přibližně 14-20 týdnů), když se všechny systémy dítěte vyvíjejí hladce, je nejbezpečnější pro zubní ošetření.

Zubní ošetření v celkové anestezii

Umět. Pokud je léčba nastávající matky stále nezbytná, upřednostňují se moderní lokální anestetika. Jsou hypoalergenní a tělo je dobře snáší. Takové léky proti bolesti nepronikají placentární bariérou a nepoškozují dítě.

Zakázáno. Vysoká adrenalinová anestezie. Takové léky byly již dříve používány na klinikách, mohly vyvolat svalové křeče. Přesně to se obávají porodnice-gynekologové a těhotné ženy a zcela odmítají úlevu od bolesti..

Na většině moderních klinik se takové přípravky nepoužívaly dlouhou dobu, ale kvůli ochraně sebe je lepší to udělat: v době schůzky s lékařem vysvětlete, že jste těhotná a že byste neměli používat anestezii s vysokým adrenalinem. Na schůzce zubaře se znovu ujistěte, že anestezie je bezpečná..

Extrémně nežádoucí. Chirurgické zákroky u těhotných žen jsou prováděny pouze pro naléhavé indikace. Co je toto svědectví? Poranění zubů a hnisavé zánětlivé procesy v ústní dutině. Všechny ostatní operace lze považovat za plánované a odložené do období po porodu..

Pokud byste během těhotenství snášeli bolest zubů?

V žádném případě! Mnoho žen stále odmítá úlevu od bolesti a trpí bolestí. "Tak neškodné pro dítě," říkají. A je dobré, pokud stále chodíte do ordinace lékaře - mnozí prostě trpí doma, používají nejnepříznivější domácí prostředky, ale ne zubaři! Internet je plný zpráv od takových žen, které se považují za téměř hrdinky, protože utrpěly těžkou bolest a nechtěly poškodit své nenarozené dítě..

Ve skutečnosti se ale jen zhoršuje: bolest, zejména těžká a prodloužená, narušuje funkce vnitřních orgánů a metabolismus. A dokonce to není vše! Bolest má další aspekt - psychologický. Žena se může bát bolesti, starat se o ni, ztratit náladu a spáchat vyrážky. To vše není vůbec užitečné pro těhotnou ženu a dítě. Znesnadňující bolest se vlastně dostane mimo kontrolu centrálního nervového systému a může způsobit vážné poškození těla..

Mimochodem, proč je bolest zubů tak silná? Faktem je, že receptory bolesti jsou umístěny téměř ve všech tělesných tkáních (s výjimkou nervové tkáně mozku a míchy). A největší hustota konců nervových vláken, které způsobují bolest, se nachází právě na hranici dentinu a zubní skloviny.

X-ray během těhotenství

Pouze pro přísné údaje! Citujeme hygienická pravidla a normy (SanPiN): „Těhotné ženy jsou předepsány k rentgenovému vyšetření pouze podle klinických indikací. Výzkum by měl být prováděn v druhé polovině těhotenství, kdykoli je to možné. “ To znamená, že zubař pošle rentgen, pouze pokud existuje vážné ohrožení zdraví pacienta. Studie s použitím tomografu a visiografu se rovněž nedoporučují - radiační expozice je stále přítomna, i když je nižší než u konvenčního rentgenového záření.

Umět. Existuje alternativa? Nyní je na některých klinikách používán DIAGNOcam pro výzkum - moderní zařízení, které vám umožňuje fotografovat korunu (viditelnou) část zubu bez rentgenového záření. To nenahradí rentgen o 100%, ale v mnoha případech to pomůže vyléčit těhotnou pacientku. Například u DIAGNOcam lze rozpoznat časný kaz a provést minimálně invazivní ošetření..

Prevence onemocnění ústní dutiny před a během těhotenství

Nezbytné. I ve fázi plánování těhotenství musíte navštívit zubaře. Lékař provede kompletní rehabilitaci ústní dutiny: vyšetření, prevence a léčba. Během těhotenství lékař předepíše profesionální kartáčování - v každém trimestru nebo pouze dvakrát (v závislosti na stavu ústní dutiny).

Domácí péče je také důležitá. Zahrnuje výběr správné zubní pasty s minimálním obsahem laurylsulfátu (nebo bez ní), pasta by také neměla mít mátové oleje.

Je užitečné použít remineralizační gely (prodávané v lékárnách). Pomáhají snižovat citlivost zubů, které se mohou objevit během těhotenství, posílí tvrdé tkáně zubu a stabilizují zubní kaz. Konzultace o domácí profylaxi lze získat na recepci hygienika.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Článek vytvořený sítí zubních klinik pro děti a dospělé

Články O Neplodnosti