Hlavní Bolest

Valeriánský extrakt pro kojení

Tinktura valeriánu je jedním z účinných bylinných prostředků, které pomáhají při nespavosti, neuróze, nervovém vzrušení. Je možné užívat takový lék ženou během kojení a jaký účinek bude mít valerián na dítě během kojení?

Tato otázka vzrušuje mnoho matek, protože dlouho očekávané mateřství přináší ženě nejen pocit neomezeného štěstí, ale také různé úzkosti a strachy. Emoční stav mladé matky je ovlivněn hormonálními změnami v těle, novými nemocemi, změnou obvyklého režimu a starostí o dítě.

Stálý emoční stres a stres mohou mít nepříznivý vliv na množství mléka potřebného k výživě dítěte. Aby se zachovalo kojení, které je neocenitelné pro zdraví dítěte, musí žena najít způsob, jak se uklidnit a najít klid mysli. Pokud sami nemůžete snížit úroveň úzkosti, mohou sedativa pomoci, včetně valeriánu.

Mohu si vzít bererianku z kojící matky

Návod k použití pro valeriány říká, že užívání tohoto léku kojící matkou je možné, ale pouze po schválení jeho použití ošetřujícím lékařem.

Použijte výtažek z valeriánu, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • potíže s usínáním a nespavostí;
 • bolest hlavy způsobená migrénou;
 • nadměrné nervové rozrušení;
 • vegetovaskulární dystonie;
 • křeče gastrointestinálního traktu;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem.

Hlavní účinnou látkou léčiva je kyselina valerianová, která má antispasmodický účinek, přispívá k relaxaci hladkých svalů a snižuje excitabilitu nervového systému..

Nežádoucí účinky při užívání valeriánu

Léky s valeriánem jsou populární, a to i kvůli malému počtu vedlejších účinků. Pokud je však dávka doporučená lékařem překročena, mohou nastat negativní důsledky:

 1. ospalost a snížený výkon;
 2. svalová slabost;
 3. zpomalení reakce;
 4. zácpa
 5. alergické reakce.

Ve srovnání s jinými drogami má valerián výhodu, protože nezpůsobuje závislost a naruší mozkové funkce.

I přes zjevný pozitivní účinek užívání valeriánu si každá pečující matka myslí, než si vezme jakýkoli lék, protože jakákoli látka prochází mateřským mlékem kojence. Kojící žena by měla brát valeriánu opatrně, pouze pokud je to naprosto nezbytné a pod dohledem lékaře.

Vliv valeriánu na tělo dítěte s HS

Kojenci jsou citliví na všechny látky, které vstupují do jejich těla s mateřským mlékem. Aby nedošlo k poškození jejího milovaného dítěte, musí žena pečlivě sledovat, jaké léky a výrobky kojí.

Pokud jde o účinek valeriánu na tělo dítěte, není k této otázce jednoznačný názor. Ve většině případů nezpůsobuje valeriánské kojence vážné zdravotní problémy. Stále však existuje šance na individuální reakci.

Možné negativní důsledky pro dítě

 1. Ve vzácných případech se může objevit alergie, navzdory rostlinnému původu léčivého valeriánu. Abyste se těmto důsledkům vyhnuli, měli byste snížit dávkování léku.
 2. Dlouhodobé užívání valeriánu může u dítěte způsobit zácpu.
 3. Letargie a apatie jsou také možné varianty reakce dítěte na léčivo. Mladá matka by měla být na pozoru před příliš dlouhými spánkovými drobky a zdráhavým sáním prsu.
 4. Může se zdát překvapivé, že valerián může způsobit opačný uklidňující účinek. U některých dětí je narušený spánek a nadměrné buzení..

Formy uvolňování a dávkování léků

Léčivý valerián je dostupný v různých formách:

 1. tablety;
 2. sušená tráva pro vaření;
 3. dražé;
 4. kořeny rostlin pro infuzi;
 5. připravená tinktura.

Valerian je při kojení obvykle předepisován pouze ve formě tablet, dvě až tři denně. Tablety mají mírnější účinek ve srovnání s odvarem a infuzí z kořenů valerií. Kojící žena by navíc neměla brát tinkturu alkoholu, aby nepoškozovala zdraví dítěte.

Průběh užívání tablet ve vzácných případech přesahuje deset dní, ale v případě potřeby může být prodloužen.

Mladé matky by si měly pamatovat, že uklidňující účinek léku nedochází bezprostředně po podání, a nesnaží se zvyšovat dávku. Ačkoli účinek léku je cítit až po nějaké době, sedativní účinek je poměrně stabilní a dlouhý.

Jaké léky lze nahradit valeriány

Kromě léčivého valeriánu existují i ​​další sedativa, která jsou schválena pro použití během kojení.

Lékaři odkazují na tyto prostředky:

Glycin - V jádru tohoto nástroje je aminokyselina proteinu, která se tělu snadno vstřebává. Důležitou podmínkou pro užívání glycinu je dlouhá doba trvání, protože se v těle pomalu hromadí.

Motherwort - Tento rostlinný lék má relaxační účinek na kardiovaskulární systém, bojuje proti nervozitě, vysokému krevnímu tlaku a tachykardii. Uklidňující účinek mateřské sladiny se obvykle projevuje do třetího týdne užívání drogy.

Novopassit - Tento lék se skládá ze sedmi léčivých bylin: valeriánu, meduňky, hloh, třezalky tečkované, chmele, bezinky, mučenky. Pokyny k použití léku naznačují nepřípustnost užívání léku kojícími matkami. Navzdory tomu mnoho lékařů předepisuje Novopassit, protože je to bezpečné, díky bylinným přísadám.

Persen - Persen obsahuje výtažky z rostlin, jako je valeriána, máta peprná a mateří. Při kojení je třeba při dávkování tohoto léku postupovat opatrně, protože máta může snížit produkci mléka..

Odvar z lékárenského kopru nebo fenyklu - Bylinné čaje mají nejen mírný sedativní účinek, ale mají také příznivý vliv na fungování žaludku a střev (přečtěte si o koprové vodě pro dítě)

Pokud se kojící matka nechce uchýlit k lékům, ale musí najít nrogové metody řešení nervového napětí - relaxační masáž, teplá voňavá koupel, příjemná hudba, tichá procházka na čerstvém vzduchu a dobrý spánek může být dobrou alternativou. Takové metody jsou naprosto bezpečné a dokonce prospěšné pro její vlastní zdraví a pohodu dítěte..

Mohu pít valeriána při kojení?

Těhotenství, porod, změna obvyklého způsobu života spojená s péčí a zvýšená odpovědnost za dítě mohou způsobit depresi ženy a narušení spánku. Léky někdy nelze upustit, ale většina z nich je během laktace zakázána. Je možné užívat Valerian, jeden z nejbezpečnějších léků, bez obav z poškození dítěte při kojení?

Akce Valeriana

Lék patří do skupiny sedativních (sedativních) léků. Efekt se objevuje pomalu, ale trvá dlouho. Při užívání léků je centrální nervový systém potlačen, srdeční frekvence se zpomaluje a koronární cévy se rozšiřují, což usnadňuje usínání. Je třeba mít na paměti, že Valerian zvyšuje účinek jiných pilulek na spaní a sedativ..

Účinné látky mají mírný antispasmodický účinek, který se používá ke křečím genitourinárního a gastrointestinálního traktu. Žaludeční sliznice pod vlivem léku zvyšuje sekreční funkci. Dobře vyjádřený choleretický účinek. Extrakt z valeriánu je předepsán hlavně pro depresivní stavy, nespavost, nervovou podrážděnost.

Přínos nebo újma?

Během kojení může být Valerian použit pouze podle pokynů lékaře. V případě potřeby je užívání sedativ nejbezpečnější. Klidná odpočinutá matka se bude moci lépe starat o své dítě a stresující stav může způsobit mnohem více škody než lék.

Extrakt z valeriánu nejen snižuje podrážděnost a podporuje usínání, ale také snižuje svalové křeče, má příznivý účinek na trávicí systém. V takovém případě může nahradit nebezpečnější léky..

Poškození kojenců přirozeným krmením může nastat ve formě vedlejších účinků. Je třeba zvážit možné kontraindikace. Dokonce i malé množství léku, který přichází pravidelně s mateřským mlékem, může negativně ovlivnit stav dítěte..

Vedlejší efekty

Při kojení ovlivňuje extrakt z Valeriánu nejen tělo matky, ale i dítě. Možné nežádoucí účinky se mohou objevit u obou:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • alergické reakce;
 • letargie;
 • Deprese
 • snížený výkon;
 • slabost.

Na poznámku! S výhradou předepsaných dávek a bezpečnostních opatření jsou nežádoucí účinky vzácné. Aby lékař mohl správně spočítat dávkovací režim, je nutné ho upozornit na kojení.

Jak droga ovlivňuje dítě?

Účinek Valeriana na dítě se může lišit. Nejočekávanější reakcí je, že může vyvolat alergii vyjádřenou v mírných formách, s kožní vyrážkou a svěděním, rýmou, kašlem. Pokud matka během kojení zneužívá lék, může mít dítě nežádoucí účinky charakteristické pro léčbu.

Sedativní účinek Valeriana může mít uklidňující účinek a vést dítě ke zvýšené nervové vzrušivosti. Obě podmínky nepříznivě ovlivňují zdraví a vývoj dítěte. V prvním případě spí pořád a přeskakuje krmení, v důsledku čehož mu chybí živiny. Ve druhé, naopak, nespí, špatně jí, stane se náladovým, podrážděným. V důsledku toho je vývoj dítěte do jednoho roku bráněn ztrátou zájmu o to, co se děje kolem.

Mohou se rozvinout poruchy trávicího traktu. S nesnášenlivostí na Valeriánský extrakt u dítěte při přirozeném krmení dochází často ke zvýšené tvorbě plynu, kolice, zácpě, průjmu a dalším střevním problémům.

Pozornost! Pokud se u dítěte vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, je třeba okamžitě zastavit užívání extraktu Valeriana.

Mohu pít kozlík s kojením?

Při dlouhodobém vystavení stresu mohou poruchy spánku nepříznivě ovlivnit produkci mléka, emoční a fyzický stav kojící ženy. Při kojení můžete užívat výtažek z Valeriánu podle pokynů specialisty. Jedná se o bezpečný, osvědčený lék, který málokdy způsobuje vedlejší účinky..

Kontraindikace pro použití jsou onemocnění ledvin, zánět gastrointestinálního traktu, duševní poruchy, hypertenze, nesnášenlivost fruktózy, laktózy, galaktózy. Pokud se u dítěte vyskytne některý z těchto stavů, nesmí Valerian pít kojící matce. V dětské praxi je lék schválen pro použití od 3 nebo 12 let (pro různé formy léku).

Indikace pro použití

Při kojení ženy lze pít valeriánský extrakt předepsat proti:

 • migréna;
 • vegetovaskulární dystonie;
 • poruchy spánku;
 • nervový stav;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému (jako adjuvans);
 • gastrointestinální křeče.

Formy uvolňování a dávkování léčiv pro hepatitidu B

Valerian je dostupný ve formě tablet, drceného kořene v pytlích (nebo ve velkém) pro přípravu čaje nebo odvarů, alkoholové tinktury. Pro kojení je vhodné použít tabletovou formu. Při přípravě odvarů nebo čaje s kořenem Valeriana můžete náhodně překročit koncentraci účinné látky a v tabletách je přísně změřena (20 mg). Alkoholická tinktura je kontraindikována pro použití během laktace kvůli obsahu alkoholu.

Anotace předepisuje použití 1-2 tablet 3x denně po jídle. Při předepisování lékaře je přípustné zvýšit dávku. Trvání léčby je 2-4 týdny, opakované cykly jsou možné. Při kojení si může vybrat správnou dávku pouze specialista, obvykle 1 tableta je předepisována 2-3krát denně. Trvání podávání během kojení by nemělo přesáhnout 7-10 dnů.

Funkce přijetí s HB - důležitá doporučení

Aby se předešlo možným nežádoucím účinkům na tělo dítěte, měla by se žena během kojení během užívání Valeriana řídit následujícími doporučeními:

 • Lék, dávkování, režim a trvání léčby předepisuje pouze lékař.
 • Konzultace s pediatrem odhalí možné kontraindikace u dítěte.
 • Valerian by měl být zrušen po dosažení požadovaného výsledku nebo dříve, podle pokynů odborníka..
 • Sledujte změny v blahu dítěte.
 • Dojde-li k negativní reakci na část těla dítěte, měla by být léčba okamžitě přerušena.

Co lze nahradit?

Přestože je extrakt z Valeriánu považován za neškodný při přirozeném krmení, existují situace, kdy je kontraindikován nebo způsobuje individuální nesnášenlivost. Pak můžete požádat svého lékaře, aby si vybral jiný lék.

Mezi další bezpečné a přijatelné léky patří:

 • Glycin je esenciální aminokyselina nezbytná pro fungování lidského těla. Lék má terapeutický účinek pouze s nedostatkem látky.
 • Motherwort je bylinný lék. Stejně jako Valerian je povoleno používat během kojení ve formě infuzí vody, čaje, tablet. Je předepsán pro tachykardii, vysoký krevní tlak, neurózu.
 • Někdy může lékař předepsat tenoten. Anotace uvádí, že účinek léku na kojení nebyl studován. Chcete-li se vyhnout vedlejším účinkům, můžete zkusit vzít dětskou dávku. V každém případě je nutná další konzultace s pediatrem..
 • Infuze léčivých bylin - heřmánku, kopru, fenykl a další. Výběr by měl učinit lékař a také by měl předepsat harmonogram a délku přijetí. Koncentraci účinné látky ve vývaru je obtížné spočítat, takže je musíte používat opatrně. Můžete pít balené čaje na bázi bylin povolených během kojení..

Extrakt z valeriánu lze užívat s kojením, jak je předepsáno lékařem. Dodržení předepsaného dávkování a pečlivé sledování stavu dítěte zabrání možným negativním důsledkům. Správnou péči mu může poskytnout pouze zdravá matka fyzicky a psychologicky.

Vše o použití valeriánu při kojení

Během období kojení mladé matky spí velmi málo, často zažívají stres, hodně se obávají a někdy, aby se mírně snížily emoční přetížení, rozhodnou se začít užívat valeriána. V návodu k použití mnoha valeriánských léků není kojení považováno za kontraindikaci. Téměř všude se však říká, že neexistují dostatečné údaje o účinku valeriánu na dítě, které může dostávat určitou dávku léku z mateřského mléka. U dětí do 3 let je valerián přísně kontraindikován.

Praxe ukazuje, že kojící matka často nepotřebuje valeriána, ale normální odpočinek.

Jak se může mladá matka postarat o sebe a neubližovat svému dítěti? Je možné vzít valeriána, nebo je lepší ji odmítnout? Abyste se mohli správně rozhodnout, musíte zjistit, kolik z drogy přechází do mateřského mléka a jaký účinek může mít na dítě. A poté - bez pochyb se poraďte s vaším terapeutem a pediatrem, který dítě vede.

Mohu při kojení vzít valeriána

Valerian je součástí tolika drog, homeopatických léků a doplňků stravy. Některé z nich jsou povoleny k použití během kojení, jiné jsou kontraindikovány. Často je to způsobeno obsahem dalších složek v léčivu. Například tinktura valeriánu je kontraindikována pro mladé matky, protože kromě valeriánského extraktu obsahuje asi 70% ethylalkoholu. Může pronikat mateřským mlékem do těla dítěte, kterému je alkohol kontraindikován i v nejmenších dávkách.

Podobně jako léky pouze s valeriánem jsou taková komplexní činidla při kojení kontraindikována.

Monografie o léčivých rostlinách Světové zdravotnické organizace říká, že užívání některých léků valeriánu je během kojení přípustné, jak stanoví lékař. Stejné stanovisko zastávají odborníci Výboru pro rostlinné léčivé přípravky, podřízeni Evropské agentuře pro hodnocení léčivých přípravků. Současně US Food and Drug Administration (FDA USA) nedoporučuje užívat valeriána během kojení..

Názor lékařů a vědců o bezpečnosti používání valeriánu při kojení se liší. K dnešnímu dni neexistují žádné vědecké údaje, které by umožnily učinit jednoznačné rozhodnutí. Přestože vědecké a klinické studie o účincích valeriánu na lidské tělo jsou prováděny pravidelně, zůstává otázka účinku na těhotenství, vývoj plodu a dítěte, které mohou přijímat určité množství léku s mateřským mlékem, stále nejasná. S ohledem na to lékaři rozhodují o užívání této drogy, hodnotí poměr přínosů pro mladou matku a možné poškození dítěte. Pití valeriánu bez lékařského předpisu se nedoporučuje.

Ve Španělsku byl vydán farmakologický průvodce E-laktancia pro kojící matky, ve kterém byly drogy rozděleny do 4 skupin podle stupně rizika pro dítě. Valerian je zařazen do druhé skupiny, kde klesly drogy s pravděpodobně nízkým rizikem. První skupinou jsou drogy s extrémně nízkým rizikem pro dítě, třetí je vysoká, čtvrtá je velmi vysoká. V souladu s tím jsou léky ze skupin 3 a 4 během kojení kontraindikovány.

Přecházejí účinné látky v léku do mateřského mléka

Účinné látky léčiv vstupují do krevního oběhu a cirkulují v celém těle oběhovým systémem. V důsledku toho přecházejí do mateřského mléka. Přípravky mají různou permeabilitu, ale v průměru asi 1% účinných látek přechází do mléka. Na první pohled se může zdát, že je to docela dost, ale i taková dávka může být pro dítě nebezpečná.

Valerian inklinuje k hromadění v těle, takže jeho obsah v mateřském mléce se zvyšuje po každé dávce. Pokud lékař předepíše tento lék kojící matce, je velmi důležité dodržovat doporučené dávkování, nepřekračovat jeho denní rychlost a trvání léčby. Zvýšení jedné dávky nebo příliš dlouhé užívání valeriánu může způsobit předávkování, což je nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.

Thomas Hale, MD, doktorát medicíny a profesor pediatrie na lékařské fakultě University of Texas Tech v Texasu, vydal nakladatelství Materental Medicines and Milk. V něm profesor píše, že během kojení by měl být Valerian používán velmi opatrně a při nejmenších dávkách, a v případech, kdy můžete odmítnout užívat lék, lékař to doporučuje. Hale se zaměřuje na skutečnost, že penetrace valeriánu do mateřského mléka nebyla v žádné studii studována, resp. Není známo, kolik léku dítě během krmení dostává a jak na něj působí. Při absenci potvrzených údajů není možné hovořit o bezpečnosti léku.

V Austrálii je extrakt z valerií zařazen do kategorie A. Jsou považovány za nejbezpečnější a jsou schváleny pro použití během těhotenství..

Jak valeriánské léky mohou ovlivnit pohodu dítěte

Jak přesně valerián ovlivňuje kojence, není známo, protože příslušné studie nebyly provedeny. Odborníci říkají, že u dítěte může droga způsobit:

 • Alergická reakce;
 • Nadměrné buzení a poruchy spánku;
 • Letargie;
 • Střevní kolika;
 • Zácpa a jiné poruchy zažívacího systému.
  Alergie u dítěte se mohou objevit i po jedné dávce léku matkou. Čím je dítě mladší, tím vyšší je pro něj pravděpodobnost takových následků. Dítě může mít vyrážku na kůži, svědění, zarudnutí a nádchu a kašel. V tomto případě je lepší odmítnout použití valeriána a nahradit jej jinými prostředky.

Typické příznaky, že látky užívané matkou ovlivňují stav dítěte.

Druhým nejčastějším vedlejším účinkem je nadměrné nadýchání. Přes skutečnost, že valerián má sedativní a hypnotický účinek, je někdy jeho účinek přímo opačný. Dítě může být narušeno spánkem a obvyklým chováním. Dítě nemusí normálně usnout, často se probudí, plače a je zlobivé. Valerian může mít také silné sedativní účinky na dítě. Dítě může být letargické, více spát, během kojení odmítnout kojit a nemusí projevovat zájem o oblíbené hračky..

Účinek léku na gastrointestinální trakt není neobvyklý. Existuje riziko koliky, zácpy a dalších funkčních poruch.

Účinek použití valeriánu není okamžitě zaznamenán, ale pouze po průběhu léčby. To je způsobeno akumulací valeriánu v těle. V důsledku toho se po určité době mohou objevit i vedlejší účinky léčiva. Je velmi důležité sledovat změny v pohodu a chování dítěte, jako by k jakýmkoli změnám došlo i za 2 týdny po zahájení léčby, mohou být také způsobeny..

Neonatologové doporučují, aby kojící matky nepoužívaly valeriány a jiná sedativa a prášky na spaní po dobu nejméně prvních 4–5 týdnů po narození. Možný sedativní účinek, který může mít lék na dítě v novorozeneckém období, je vysoce nežádoucí. Odborníci také nedoporučují užívat valeriána v případě předčasného porodu nebo porodu dítěte s nedostatečnou tělesnou hmotností.

Preventivní opatření

Valerian má poměrně rozsáhlý seznam kontraindikací a vedlejších účinků. Pouze lékař může rozhodnout o účelu léku pro kojící ženu. V takovém případě musíte konzultovat pediatra, který může posoudit pravděpodobné riziko pro dítě.

Valerian je součástí tolika léků, a proto byste si je měli před použitím pečlivě přečíst. Některá léčiva založená na valeriánu se kojení nedoporučují..

Výňatek z pokynů pro Valerian Extra

Nejčastěji se ženám předepisuje valeriánský extrakt v tabletách nebo odvar, který lze připravit doma ze sušených oddenků. Tablety mohou být libovolné, včetně slavné žluté (Valerian Forte), hnědé (Valerian Belmed) a dalších. Kapky by se neměly užívat, protože obsahují alkohol.

Pro dospělé a děti je extrakt z valeriánu předepisován 1-2 tablety 3-4 krát denně, zatímco maximální dávka denně je 6 tablet. Během kojení se ženám doporučuje užívat tento lék v minimálním dávkování, často je to 1–2 tablety 2krát denně. Dávku a průběh léčby však stanoví lékař individuálně a mohou se výrazně lišit od obecných doporučení..

Je velmi důležité dodržovat předpisy lékaře. Není možné překročit jednu dávku valeriánu, protože to zvyšuje riziko předávkování. Účinnost léku se však nezvýší. Valerian nemá rychlý, ale stabilní účinek, který se projevuje postupně, v souladu s akumulací aktivních složek léčiva v těle. Riziko předávkování se objevuje při dlouhodobém užívání valeriánu. Během kojení léčba léčivem zřídka přesahuje 7-10 dnů.

Předávkování může být nebezpečné jak pro ženu, tak pro dítě. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Ospalost a apatie;
 • Časté závratě a ztráta vědomí;
 • Nervózní nervozita, poruchy spánku;
 • Zvýšený tlak, bezpříčinné zvýšení srdeční frekvence;
 • Bolest hlavy;
 • Narušení zažívacího traktu (nevolnost, zácpa nebo průjem).
  Pokud pijete valeriána, může se u matky nebo dítěte objevit jeden nebo více příznaků. V takovém případě se doporučuje léčbu ihned přestat užívat a poradit se s lékařem.

Co může nahradit valeriána

Valeriánský extrakt se při kojení nepoužívá vždy jako sedativum. V některých případech lékaři doporučují brát infuzi mateřské, glycinové, Novo-Passitové nebo Persenové.

Tinktura mateřské mladiny je také omezena na kojící matky a o jejím přijetí by měl rozhodovat pouze lékař.

Matka je často předepisována, když je žena alergická na valeriány nebo je kontraindikována z jiných důvodů. Motherwort má také snadno sedativní a hypnotický účinek, ale také má jiné účinky. O jeho použití během kojení by měl rozhodnout také lékař.

Složení přípravku Novo-Passit zahrnuje extrakt z valeriánu, třezalku tečkovanou a guaifenesin. Sirup také obsahuje alkohol, proto se nedoporučuje pro kojící ženy. Pokud jde o použití tablet, kojení není přímou kontraindikací, ale pokyny uvádějí, že účinek léku přes mateřské mléko na dítě nebyl zkoumán..

Persen také obsahuje valeriánský extrakt, stejně jako melissa a máta peprná. Lék je kontraindikován v případě alergie na jeho složky, arteriální hypotenze, bronchiálního astmatu a některých dalších stavů..

Glycin je předepsán pro snížení mentálního postižení a emočního stresu. Má mírný sedativní účinek a po ukončení léčby pomáhá normalizovat spánek a zlepšit náladu. Kolik drogy přechází do mateřského mléka a jak může ovlivnit dítě, není známo. Současně je účinná látka léčiva - aminokyselina glycin - přirozená a nezbytná složka pro člověka, a proto je nepravděpodobné, že její vniknutí do trávicího traktu dítěte bude mít jakékoli nežádoucí účinky..

Účinek použití glycinu je podobný účinku valeriánu, ale glycin je zcela bezpečný, protože je jednou z 20 aminokyselin nezbytných pro lidské tělo.

Lehčí a bezpečnější prostředky, které může mladá matka použít, jsou uklidňující čaje pro děti, které jsou povoleny pro použití u dětí od 1 do 4 měsíců. Takové produkty různých značek - Hipp, Humana, Bebivita - najdete v odděleních dětské výživy. Jsou určeny pro kojence, ale dospělí je také mohou pít, pokud jsou koncentrovanější. Když kojící žena používá tyto léky, riziko pro dítě je výrazně menší než při užívání léků, ale nezapomeňte, že bylinné přípravky mohou vyvolat alergické reakce a jiné nežádoucí účinky.

Homeopatické léky přijaté matkou nezpůsobí dítěti újmu. Množství účinné látky v nich je tak malé, že riziko jeho průniku do mateřského mléka a účinek na dítě prakticky chybí. Za zmínku však stojí, že významný výsledek využívání těchto prostředků také nestojí za to čekat. Během klinických studií bylo zjištěno, že rozdíl v účinnosti homeopatických léků a placeba prakticky neexistuje.

Existuje mnoho léků s mírným sedativním účinkem. Často jsou umístěny jako bezpečné, ale jakýkoli lék má řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Během kojení by mělo být používání sedativ koordinováno nejen s terapeutem, ale také s pediatrem..

Je důležité pochopit, že valerián je často předepisován, když si mladá matka stěžuje na špatný spánek, výkyvy nálady nebo skleslost v důsledku únavy a emočního stresu. Někdy můžete zlepšit své blaho jednodušším způsobem, který rozhodně nepoškodí dítě. Můžete si například domluvit s někým z vaší rodiny, aby se o dítě starali několik hodin, a jít si zajít na masáž do lázní, jen se projít ulicí nebo dostatek spánku. Po narození dítěte se životní styl ženy výrazně mění a schopnost relaxace a věnování se sobě sama je nesmírně nezbytná. Po dobře naplánovaném a stráveném dni s přestávkami na odpočinek se může ukázat, že Valerian není vůbec potřeba, protože emoční stav matky je normalizován kvůli normálnímu rytmu..

Valerian kojícím matkám

Jak pít valeriána při kojení

Potřebujete brát léky s kojením s velkou opatrností, protože se v jedné nebo druhé koncentraci dostávají do mateřského mléka, které lze použít ze sedativ, což je nejnebezpečnější pro tělo dítěte? Mnoho lékařů odpoví na tuto otázku, že je to Valerian - známý sedativní bylinný lék. Často se doporučuje nastávajícím matkám. Mnoho matek se pomocí této pomoci snaží uklidnit děti, které vešly do noci.

Valerian během těhotenství je předepsán pro následující účely: snížení úzkosti, tachykardie, zlepšení spánku, v kombinaci s léčivy k normalizaci krevního tlaku, odstranění hypertonicity dělohy (valerián má také výrazný antispasmodický účinek).

Valerian v laktaci samozřejmě není lékem na nespavost. Možná, že všechny nedávno narozené ženy jsou připraveny usnout za jakýchkoli podmínek - dávají pouze příležitost. Koneckonců, malé děti jsou velmi vyčerpávající. Sedativum pro kojící matky je zapotřebí zejména při porodu po porodu. Když žena zůstane sama s dítětem, se všemi těžkostmi mateřství. Někdo dokonce věří, že mírné dávkování valeriánu pro kojící matky je způsob, jak udržet zdravou atmosféru v rodině. Může to být pravda.

V jakých formách je tento bylinný sedativum k dispozici? Jsou to tablety, tinktura (po kapkách) a sušená tráva, včetně filtračních sáčků na vaření.

Jak pít valeriána při kojení

Žena si může vybrat formulář pro přijetí sama, aniž by konzultovala lékaře. Plevel se prodává v lékárnách bez lékařského předpisu a není vůbec drahý. Až 100 rublů.

Valeriánské tablety při kojení jsou snad nejvhodnější formou užívání. Není třeba měřit kapky, vařit infuzi, vše je velmi jednoduché. Ano, a kočky kvůli výrazné vůni valeriánu nebudou doma nadšené, pokud vůbec nějaké. Podle pokynů musíte brát 1-2 tablety 3x denně. Dávka se může v případě potřeby mírně snížit nebo zvýšit..

Tinktura valeriánu na alkoholu u kojících matek se ze zjevných důvodů - obsahu toxické látky v léku, nedoporučuje. Pokud je to možné a pravděpodobně je, je lepší se vyhnout nastávajícím matkám a těm, které kojí děti. O tom, kolik kapek valeriánu lze vypít, aby se dosáhlo dobrého sedativního účinku, je lepší zjistit po dokončení laktace. Obvykle se pro dospělé doporučuje 25 kapek. Můžete je zředit ve vodě, aby bylo pití příjemnější.

Je možné brát kojenecké ošetřování ve formě odvarů? Ano, samozřejmě. Obvykle se doporučuje vařit pár pytlů ve 200 gramech vody a vzít 1 polévkovou lžíci 3x denně. Účinek je docela dobrý. Musíte však vzít v úvahu, že vývar má výraznou vůni, ne každému se to líbí.

Může valerián poranit dítě teoretickým kojením? Pokyny pro léčivo obvykle říkají, že by se nemělo používat během těhotenství a kojení. Proto jsou výrobci obvykle jen zajišteni. Toto sedativum však přejde do mateřského mléka, pokud je přijato kojící matkou. A pokud to výrazně přesáhne přípustné dávkování, může se dítě otupit, špatně kojit, což negativně ovlivní kojení. Ano, a takový stav, jako je náhlá kojenecká smrt, může být teoreticky způsobena právě sedativy, i když je používá matka.

Jakékoli léky, dokonce i rostlinného původu, by měly být kojící ženy užívány pouze v naléhavých případech. A vždy v malých dávkách.

Mohu pít valeriána při kojení

Zkušené matky jsou z první ruky seznámeny se stavem aha po porodu. Když jsou hromady práce v domácnosti, krmení, péče o starší děti rozrušeny a existuje neodolatelný pocit nervozity, úzkosti a neštěstí. Zejména v případě, že je dítě nemocné, existuje pocit, že mléko mizí, hrudník bolí, nebo, jak se může zdát banální, manžel téměř nepomáhá.

Poté jsou prostřednictvím slz zapamatovány všechny bezpečné léky, které mohou pomoci problém vyřešit. Patří mezi ně infúze valeriánu. Je valerián schopen kojit děti při kojení?

Valerian během kojení

Mnoho matek se rozhodlo uchýlit se k valeriánu, aby se zbavilo pocitů, vzrušení, úzkosti a nalezení klidu mysli. Protože v tomto období jsou téměř všechny léky zakázány, zůstává to jediné spasení. Valerian je přirozený přírodní lék, který opravuje nervový systém a ovlivňuje další životně důležité orgány člověka. Působení hlavní látky (bornyl isovaleric acid) - má relaxační, antispasmodický účinek a pomáhá snižovat nervovou excitabilitu.

Podle pokynů lze valeriána při krmení pít pouze po konzultaci s odborníkem a pod jeho přísnou kontrolou. V praktickém lékařství nebyly zaznamenány žádné případy, kdy by valerián způsoboval patologii a zdravotní problémy novorozenců. Ale máma by měla vždy přemýšlet o tom, jak její vlastní dítě vezme drogu a zda sedativní způsobí vážné choroby..

Ti, kteří se uchýlili k léčivé sedaci, by si měli pamatovat, že valerián má uklidňující účinek nejen na tělo matky, ale také na tělo dítěte. Není třeba spěchat k tabletám při prvním podráždění nebo vzrušení. Mnoho těhotných pilo valeriány. Lékaři i v nemocnici doporučují užívat 1-2 tablety, aby se zabránilo depresi.

Pomáhá vyhladit některé emoční projevy a překonat:

 • poruchy spánku, nespavost;
 • depresivní stav;
 • záchvaty migrény;
 • nadexcitace;
 • křeče mozku a urogenitálních kanálů;
 • tachykardie, rychlý puls, arytmie;
 • hypertenze.

Někdy je použití sedativních léků nezbytné pro další úspěšné krmení a odstranění přepětí. Pokud je mladá nezkušená matka odmítající užívat farmakologické látky, doslova spadne z nohou, strach a nervozita, pak se dítě také začne bát, křičet a vydávat další práce, čímž se zvyšuje stres matky. Na tomto pozadí se produkce mléka může snížit, což povede k ještě větší nervozitě a úzkosti dítěte. Chcete-li přerušit začarovaný kruh, můžete si vzít tabletu valeriána, která bude mít blahodárný a jemný vliv na matku i dítě. Účinek léku však nepřichází okamžitě, ale po chvíli.

Jak brát Valerian extrakt během HB

Ve volném přístupu bez větších obtíží si můžete koupit valeriána v nejbližší lékárně. Protože je k dispozici v různých formách, je třeba vzít v úvahu vlastnosti každé z nich..

Formulář vydání

Výrobci produkují sedativum v:

 • prášky
 • dražé;
 • kapky;
 • bylinné čajové sáčky;
 • kořeny pro výrobu infuzí.

Tinktura z alkoholu během kojení není povolena a kojící ženy by se měly zdržet užívání.

Pro pohodlné ovládání je vhodné užívat valeriány ve formě tablet. A pokud je terapeutický účinek čistého valeriána neviditelný, můžete požádat lékaře, aby předepsal bylinné léky zvané polydrugs, které navíc obsahují mateřskou vodu, heřmánku, meduňku a hlohu. Stále vyráběly infuze společně s mateří a pivoňkou. Tato kombinace má nejlepší účinek na tělo..

Důležité! Příjem valeriánu a trvání kurzu během kojení by měl být projednán s lékařem.

Valerian není návykový a může se někdy vařit místo čaje. Někteří jehlice vyrábějí polštář z valeriánu a na noc ho ukládají poblíž nich. Na okenní parapet můžete dát suché bylinky a éterické oleje budou mít uklidňující účinek na mámu a dítě.

Dávkování

K dosažení co nejlepšího účinku během kojení stačí vypít tabletu dvakrát denně. Ve velmi složitých a zanedbávaných případech jsou povoleny 2 kusy. rovnou. Terapeutický průběh trvá asi jeden až dva týdny. Nemůžete náhodně užívat lék ani překročit předepsané období léčby. Navzdory skutečnosti, že valerián není návykový, jako jakékoli jiné bylinné medicíny, měl by být opilý občas. To platí zejména pro ženy během kojení, protože účinné látky jsou zcela absorbovány do mateřského mléka.

Vedlejší účinky pro mámu a dítě

Nepříznivou reakci může způsobit i nejneškodnější plevel.

Valerian není výjimkou a má kontraindikace pro kojící ženy trpící:

 • hypertenze
 • gastrointestinální zánět;
 • duševní poruchy;
 • netolerance k valeriánu.

Protože je tento lék sedativní, měli byste se po jeho užívání zdržet řízení vozidla a činností, které vyžadují soustředěnou pozornost. Valerian zvyšuje účinek antispasmodik a dalších sedativ, proto je zakázáno brát je současně s těmito drogami. Nemůžete pít prášky s prášky na spaní.

Je třeba postupovat velmi opatrně, protože jakékoli porušení pokynů k použití může u dítěte způsobit negativní reakci:

 1. Alergie. Pokud překročíte dávku, jsou možné vyrážky, pálení, svědění v konečníku a nepohodlí.
 2. Nadměrné buzení. Ve vzácných případech může mít užívání valeriánu u dítěte opačný účinek, což způsobuje narušení spánku a bezpříčinnou úzkost. Tělo dítěte je mnohem citlivější než dospělý a může nepředvídatelným způsobem reagovat na neškodný lék.
 3. Zácpa. Dlouhodobé používání způsobuje poruchy zažívacího systému.
 4. Letargie. Mnoho matek si všimne, že dítě se stane letargickým, ospalom a může spát velmi dlouho ve dne. Slabé sání a příliš dlouhý spánek - signál pro stažení drogy.
 5. Existuje koncepce, že valerián má inhibiční účinek na produkci mléka. Tato skutečnost však není prokázána. Pokud jsou hlavními nepřáteli kojení nervozita a neustálé vzrušení, pak je valerián pomáhá eliminovat je.

U matky se mohou objevit alergie, nevolnost, zvracení v případě předávkování.

Kromě toho vedlejší účinky zahrnují:

 • dezorientace ve vesmíru;
 • stupor;
 • nadměrné buzení a poruchy spánku.

Preventivní opatření

 • dodržovat dávkování a pokyny lékaře;
 • dodržovat načasování léčby;
 • sledovat činnost a chování dítěte;
 • při prvních alergických příznacích přestaňte přípravek užívat.

Pokud valerián způsobuje nepříznivý účinek na dítě nebo matku a nervové napětí způsobuje mnoho problémů, můžete použít jiné bylinné prostředky, které nemají kontraindikace pro kojení. Jsou to „glycin“, „novopassit“, „tenoten“, „persen“.

Alternativou k lékům je masáž, klasická hudba, teplá koupel s levandulovým olejem, správná výživa, tiché procházky, dobrý noční spánek. Některá jídla vás rozveselí - lahodný jogurt, semena, sušené ovoce. Někdy byste si měli udělat dovolenou a měli byste si užívat malých radostí bez užívání léků..

Valerian pro kojící matku - poškodí to dítě?

Většina léků je kontraindikována pro kojící matku, protože přes mléko (s hepatitidou B) vstupují do těla dítěte, což vyžaduje malou dávku pro těžké otravy. Poporodní stresy a úzkosti však někdy nechávají mámu na výběr a musí si sedativně, nejčastěji valeriána. Proto vyvstává logická otázka - je Valerian nebezpečný při kojení?

Použití valeriána

Hormonální nárůst působící na ženu během těhotenství nezmizí ani po porodu. Bohužel, všechny matky se do určité míry obávají o dítě a jeho zdraví. Valeriánské přípravky jsou nejbezpečnějším a nejúčinnějším prostředkem při stresových situacích těhotných žen a matek, které kojí..

Je předepsán v tabletách, takže můžete sledovat přesné dávkování. Přestože valerián nemá prakticky žádné vedlejší účinky, je lepší být opatrný.

Valerian je nepostradatelný pro poruchy spánku, nervové stavy, bolesti hlavy a deprese. Kromě toho mohou valeriánské léky sloužit jako antispasmodikum pro střevní problémy..

Akční valerián

Valerian je rostlinný lék a existuje názor, že může být předepsán každému bez dohledu a rady lékaře. To však není tak valeriánské, které snadno proniká mlékem kojící matky k dítěti a má na něj účinek. Proto je valerián s kojením také lék, na který je třeba mít na paměti..

Ale předtím, než se vzdáte valeriána, zvažte negativní faktory, protože nebudete schopni vyřešit váš problém - nedostanete dostatek spánku, neklidněte se, bude bolet hlava. Nejdůležitější věcí je svěží, odpočívaná a veselá matka pro dítě.

Možné reakce na použití valeriánu při kojení

Ať už je to jakkoli - valerián má účinek na matku i dítě, proto je před použitím nutné konzultovat s terapeutem a pediatrem.

Některé důsledky užívání valeriánu mohou být negativní:

 1. Navzdory skutečnosti, že valerián je bylinný lék, dochází k alergii na něj. K takovým důsledkům dochází, když dávka výrazně překračuje přípustné limity..
 2. Účinek je často pravý opak - děti jsou nadměrné, jejich spánek byl narušen. Při dlouhodobém používání valeriánu u novorozence může dojít k zácpě.
 3. Letargie je také častou reakcí dítěte na valeriána. Dlouhý spánek, neochotný sání prsu - to vše by mělo upozornit mladou matku.
 4. Existuje také mýtus, že užívání valeriánu snižuje produkci mléka. Měli byste však vědět, že stres, nervozita, nedostatek spánku - to jsou hlavní nepřátelé snížené kojení. A mýtus zůstane mýtem. (o laktaci...)

Valeriánské dávkování

Léčivý valerián je dostupný v různých formách:

 • Tablety;
 • Dražé;
 • Tráva v pivovarských pytlích;
 • Kořeny a oddenky pro infuzi;
 • Čaj připraven.

Valerián s kojením se obvykle předepisuje pouze v tabletách - dvě až tři denně. Kurz zřídka přesahuje deset dní, ale občas může být prodloužen.

Několik dalších tipů pro matky, které kojí - Přečtěte si.

Na toto téma:

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Je možné ošetřovat kojící matku?

Při užívání valeriánu během kojení jasně dodržujte pokyny lékaře, nepřekračujte předepsané dávkování a průběh léčby. Pečlivě sledujte zdraví dítěte. Kojení kozlíků novorozence nepoškodí.

Upozorňujeme, že předávkování má negativní důsledky jak pro dítě, tak pro kojící matku. Pokud překročíte přípustný příjem, objeví se následující příznaky:

 • zácpa a zažívací potíže;
 • zpětná reakce na lék - nadměrné nadměrné vyvolávání a poruchy spánku, zvýšený tlak;
 • nevolnost a zvracení;
 • anální svědění.

Během stresu během kojení lze použít alternativní léky. Mateřská voda s kojením pomůže uklidnit se a pokud bude dodrženo dávkování, nepoškodí to dítě. Jsou povoleny také sedativa, jako je Tenoten nebo Persen. Tyto tablety byste však měli pít opatrně a pod přísným dohledem lékaře..

Nezapomeňte na lidové metody. Relaxační masáže a koupele, aromaterapie pomohou uvolnit a obnovit sílu. Často s únavou a stresem, plným spánkem, chůzí a chodením do bazénu, setkáním s přáteli a cvičením pomáhá..

Kontraindikace

Valerian ovlivňuje schopnost soustředit se. Je zakázáno pít při řízení automobilu nebo při práci s mechanismy. Je třeba mít na paměti, že lék znásobuje účinky jiných sedativ.

Lék se nedoporučuje lidem s alergickými reakcemi na složky trpící závažnými poruchami duševního a nervového systému, s onemocněním gastrointestinálního traktu a při renálních patologiích.

Použití valeriánu v prvním trimestru těhotenství je povoleno pouze při posuzování rizik ošetřujícím lékařem.

Mohu pít valeriána při kojení

Valerián v případě hepatitidy B je jedním z léčiv zařazených do užšího seznamu povolených uklidňujících léků. Předpokládá se, že koncentrace látek není tak vysoká, aby se ve významném množství dostala do mateřského mléka. Proto je při laktaci často užíván lék z valeriánu pro ženy, které potřebují lékovou podporu. To vám umožní, aby se maminka cítila lépe a dítě nezažilo vedlejší účinek..

Tento lék je k dispozici v různých typech:

 • alkoholová tinktura;
 • filtrační sáčky na vaření vody;
 • pilulky nebo tablety.

Alkoholické léčivo je vyloučeno: i v malých dávkách, ale alkohol nemá místo ve stravě kojící matky. Můžete pít komplexní čaje, které zahrnují valeriány, jen se ujistěte, že ostatní byliny mají povoleno i kojení. Například heřmáneková infuze s kořeny valeriánu je vhodným uklidňujícím nápojem, který má mírné sedativní a zároveň baktericidní účinky. U infuzí pouze jednoho valeriánu je obtížné kontrolovat množství účinných látek v porci, je snadné předávkovat a výhody budou mít za následek poškození.

Při výběru valeriánu v tabletách budete mít jistotu, že je stanoveno dávkování, nemůže dojít k žádné chybě.

Pokyny k použití léku nepředepisují množství dražé nebo tablet, přičemž je třeba se poradit s lékařem. Chcete-li udělat vše v pořádku, prodiskutujte se svým lékařem denní dávku, počet dní, kdy užíváte lék, zda potřebujete opakovat kurz.

Valeryanka s GV: možné nebo ne, výhody a kontraindikace

Po narození dítěte je tělo matky vyčerpané, vždy je nedostatek energie. Nedostatek spánku, únava a pocity negativně ovlivňují psycho-emoční stav žen.

Během kojení je však třeba se vypořádat se stresem, protože v pokročilých případech se rozvinou mentální a depresivní poruchy..

Přípravky založené na kořeni valeriány jsou osvědčeným prostředkem proti poruchám spánku, zvýšenému vzrušení a nadměrnému namáhání. Může být kojící matka dána valeriána? Jak rostlina ovlivňuje dítě? Dnes si s vámi o tom promluvíme..

Základní pravidla pro užívání valeriána během kojení

Při užívání léků založených na valeriánu je nutné striktně dodržovat pokyny odborníka, nepřekračovat jím předepsané dávkování a trvání léčby. Je třeba věnovat pozornost blahu dítěte. Tato jednoduchá pravidla pomohou zabránit nepříznivým účinkům na novorozence..

Jaká forma léku je preferována pro hepatitidu B?

Než začnete užívat lék perorálně, měli byste vyzkoušet jiné metody - pravděpodobně pomohou zmírnit nepříjemné příznaky..

S křečemi v břiše a střevech můžete udělat lehkou masáž pomocí esenciálního oleje z valeriánu. Při použití aroma lamp může zklidňující účinek způsobit výpary éterického oleje. Také sedativní účinek během kojení lze dosáhnout po teplé lázni s odvarem kořenů - prospěšné látky pronikají nejen kůží, ale také při vdechování par.

Můžete si ušít polštářový sáček, naplnit ho Valeriánskou trávou a udržet jej ve vaší blízkosti, když usnete nebo se objeví známky podrážděnosti. Valerián můžete položit na okenní parapet nebo na podlahu pod postel.

Pokud výše uvedené metody nepomohou, můžete se obrátit na jiné metody užívání valeriánských drog.

Pro kojící ženy by měla být dávána přednost valeriánům v tabletách: tato léková forma je nejpřesnější a snáze se dávkuje.

Dekorace a tinktury mají silný účinek a jejich použití může způsobit intenzivnější účinek na dítě, takže užívání valeriánu v této formě se nedoporučuje. Mohu pít poplatky? Kolekce různých bylin, i když mají dobré terapeutické sedativní vlastnosti. Ale v případě negativní reakce dítěte bude obtížné rozpoznat, která složka je způsobila.

Schémata pro přijetí valeriána

V tabulce jsou uvedeny hlavní parametry užívání drog uvedené v návodu k použití. Ošetřující lékař je musí opravit. Je nebezpečné zabývat se samoléčbou, zejména při laktaci, protože žena může ublížit nejen sobě, ale i zdraví svého dítěte. Pouze odborník určí, zda je možné pít valeriána konkrétního pacienta.

Tabulka 1 - Schéma pro odběr výtažku z valeriánu

Forma přípravy:Návod:
Valeriánské tablety1-2 tablety 3x denně před jídlem po dobu 10 dní až 4 týdnů.
Alkoholická tinktura (kapky)20-30 kapek v malém množství vody 3-4 krát denně. Kurz - 1–2 týdny.
Čaj (filtrační sáčky)1-2 sáčky nalijte sklenici vroucí vody, nechte působit 20 minut. Rozdělte obsah skla do 3 dávek po celý den. Kurz - 2-3 týdny.
Kořeny a RhizomesPro uklidňující koupele: 3-4 lžíce. l kořeny vařte 5 minut ve 2 litrech vody, nechte vychladnout a poté nalijte do horké vody.
Pro perorální podání: Nalijte 3 filtrační sáčky do půl sklenice vroucí vody, přikryjte a nechejte 20 minut, přidejte další půl šálku vařené vody. Vezměte půl hodiny před jídlem, 1 polévková lžíce. l 4krát denně.
Želé2-3 ks 3krát denně. Kurz - minimálně 2 týdny.
Vícesložkové sedativaSchéma závisí na složení sbírky..
MásloK masáži břicha použijte směs: 5 kapek valeriánského oleje a 10 kapek rostlinného oleje (pro žaludeční a střevní křeče).
Pro uklidňující koupel: ne více než 10 kapek.
Pro aromaterapii (v aroma lampách): ne více než 4 kapky.

Předávkovat

Předávkování valeriánem nezpůsobuje závažné příznaky. Jsou podobné projevům únavy, mírného nachlazení, střevních poruch. Předávkování může být naznačeno následujícími příznaky:

 • nadýmání;
 • pálení žáhy;
 • volné stoličky;
 • zvýšená ospalost, letargie, snížený výkon, koncentrace;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • poruchy srdečního rytmu.

Valerian má vlastnost akumulace v lidském těle, takže nejčastěji se projevují předávkování při dlouhodobém užívání léku. V takovém případě byste ji měli přestat užívat a vedlejší účinky zmizí samy o sobě, bez dalších opatření.

Pokud při jednorázovém použití příliš velké dávky došlo k předávkování valeriánem, je třeba žaludek opláchnout. K tomu pijte alespoň 1 litr vody a vyvolejte reflex roubíků. Potom vezměte lék s sorpčním účinkem. Tato opatření by měla být provedena, pouze pokud uběhly méně než 3 hodiny po užití valeriánu. V opačném případě stačí vzít jakýkoli adsorbent - aktivní uhlí, Polysorb, Enterosgel, Smectu.

Valerian při kojení: možné nebo ne

Existuje mylná představa, že bylinné přípravky jsou zcela bezpečné a nemohou poškodit matku ani její dítě a že je lze kombinovat s HB bez jakýchkoli omezení. To však není. Kromě pozitivní terapie pro kojící matku je možný negativní dopad na dítě.

Protože neexistují žádné zkušenosti s používáním valeriánu během kojení, může být vhodnější alternativní terapie, zejména při krmení novorozence nebo předčasně narozeného dítěte [1]..

Vliv valeriánu na ženu

Lék má pozitivní účinek na tělo:

 • zlepšuje se spánek;
 • křeče jsou zmírněny;
 • plavidla se rozšiřují;
 • tlak se normalizuje;
 • stres a deprese zmizí.

Možné negativní důsledky:

 • zvýšená ospalost, letargie;
 • snížený výkon;
 • pálení žáhy;
 • svalová slabost.

Terapeutický účinek léčiva se projevuje po určité době po užití.

Vliv léku na dítě

Vedlejší účinky se mohou objevit při předávkování nebo v důsledku individuální nesnášenlivosti:

 • letargie, ospalost;
 • reverzní reakce - v důsledku excitace centrálního nervového systému jsou pozorovány poruchy spánku, zvýšené vzrušení dítěte;
 • alergická reakce;
 • kolika a nadýmání;
 • anální svědění a zarudnutí sousední kůže;
 • problémy s pohybem střev při dlouhodobém užívání drogy;
 • snížená aktivita dítěte, a to i během krmení - nedojde tak energicky.

Účinek léku během kojení

Pokyny pro léčivo neukazují informace o nemožnosti použití během kojení. Jakýkoli lék během kojení by však měl být opilý s mimořádnou opatrností: účinné látky pronikají do krevního řečiště a do mléka.

Vhodnost valeriána pro mladou matku je lepší konzultovat se specialistou.

Bez konzultace s lékařem ohledně užívání drog se můžete obrátit na elektronické adresáře. Zkontrolujte kompatibilitu extraktu s kojením pomocí adresáře nemocnice Marina Alta - E-laktace. Místo určuje nízké riziko použití valeriánu: je možné jej použít při mírném dávkování.

Dalším autoritativním zdrojem je referenční příručka WHO, která nedoporučuje pití kojeneckého extraktu během kojení. Je povoleno pít lék pouze pod dohledem lékaře a v případě nadměrného prospěchu nad rizikem.

Kojící matka by měla užívat lék opatrně.

Vliv léku na dítě

Látky obsažené v extraktu valeriánu jsou schopné proniknout do mateřského mléka, což znamená, že ovlivňují dítě. Je třeba poznamenat, že dítě se zklidňuje, zlepšuje se spánek. Ale jako rostlinný lék může valerián vyvolat alergickou reakci.

S tendencí k vyrážkám je lepší ověřit bezpečnost přípravku u ošetřujícího pediatra nebo alergologa.

Poté, co se valerián dostane do mléka, mohou při kojení dítěte dojít k následujícím změnám:

 1. Letargie. U kojenců je tento stav nebezpečný oslabením sání prsu a následným nedostatkem živin.
 2. Alergie, zarudnutí kůže.
 3. Poruchy trávicího traktu. Může se vyskytovat ve formě zácpy, nadýmání, koliky.
 4. Vzrušení nervové soustavy. Zvláštností valeriánu je individuální reakce: dítě se může stát hyperaktivní, slzným a špatně spát.

Je nemožné dát dětskému valeriánu ve formě tinktury nebo extraktu. Důvěryhodný pediatr mnoha matek, Yevgeny Komarovsky, je výhradně proti takovým metodám uklidnění dítěte.

Alternativní medicína: což je lepší

Nejprve se musíte pokusit zlepšit svůj stav bez užívání drog:

 • Každodenní procházky s dítětem dávají matce možnost dýchat čerstvý vzduch, číst knihu na klidném místě - na zahradě nebo v parku. To vám pomůže uklidnit se, pokud chcete ticho a samotu. Pokud to chcete promluvit, můžete pozvat přítelkyni na procházku nebo najít nové přátele mezi kráčejícími matkami.
 • Teplá koupel. Přidejte zklidňující byliny - valerián, levandule, jehličnatý extrakt.
 • Relaxační masáž.
 • Nepřeplňujte domácí práce, nesnažte se předělat vše najednou.
 • Poslech klasické hudby.
 • Dostatek spánku. Musíte požádat někoho z vaší rodiny, aby seděl s dítětem. Mléko můžete předem vyjádřit tak, aby matka nebyla probuzena hladovým dítětem. Někdy, ke zlepšení stavu ženy, stačí dostatek spánku.

Počet možných vedlejších účinků při užívání valeriánu při kojení je malý. Pod podmínkou přijetí to nepoškodí ani matku, ani dítě.

Mohu pít valeriána při kojení?

Valerián v případě hepatitidy B je jedním z léčiv zařazených do užšího seznamu povolených uklidňujících léků. Předpokládá se, že koncentrace látek není tak vysoká, aby se ve významném množství dostala do mateřského mléka. Proto je při laktaci často užíván lék z valeriánu pro ženy, které potřebují lékovou podporu. To vám umožní, aby se maminka cítila lépe a dítě nezažilo vedlejší účinek..

Tento lék je k dispozici v různých typech:

 • alkoholová tinktura;
 • filtrační sáčky na vaření vody;
 • pilulky nebo tablety.

Alkoholické léčivo je vyloučeno: i v malých dávkách, ale alkohol nemá místo ve stravě kojící matky. Můžete pít komplexní čaje, které zahrnují valeriány, jen se ujistěte, že ostatní byliny mají povoleno i kojení. Například heřmáneková infuze s kořeny valeriánu je vhodným uklidňujícím nápojem, který má mírné sedativní a zároveň baktericidní účinky. U infuzí pouze jednoho valeriánu je obtížné kontrolovat množství účinných látek v porci, je snadné předávkovat a výhody budou mít za následek poškození.

Při výběru valeriánu v tabletách budete mít jistotu, že je stanoveno dávkování, nemůže dojít k žádné chybě.

Pokyny k použití léku nepředepisují množství dražé nebo tablet, přičemž je třeba se poradit s lékařem. Chcete-li udělat vše v pořádku, prodiskutujte se svým lékařem denní dávku, počet dní, kdy užíváte lék, zda potřebujete opakovat kurz.

Mohu pít Valerian během kojení

Období po narození dítěte neběží vždy hladce. Rytmus a životní styl se mění:
s rostoucí mírou odpovědnosti a úzkostí se objevuje velké množství nových úkolů
péče o dítě. Není dost času pro sebe a je obtížné se s tím vypořádat
domácí práce. To může způsobit mateřský stres.,
která ovlivňuje celou rodinu.

Je možné ošetřovat kojící matku

Valerian v tabletách mohou užívat kojící ženy, ale musíte se nejprve poradit se svým lékařem. Pamatujte, že účinné látky pronikají do mateřského mléka, ovlivňují stav dítěte.

Doporučená dávka je 1 tableta 2-3krát denně. Délka kurzu je 7-10 dní. Užívejte lék hodinu po jídle, vypijte hodně vody.

Pro uklidňující koupele používejte valeriánský olej - ne více než 10 kapek. A pro aromaterapeutické sezení - 3-4 kapky.

Valeriánská tinktura je u hepatitidy B kontraindikována, protože obsahuje alkohol. Dekorace a infuze jsou vysoce koncentrované, mohou u dítěte vyvolat výrazné vedlejší účinky.

Valerian pro kojence - výhoda nebo poškození

Potřebují děti valeriány? Komarovsky věří, že dítě tento lék nepotřebuje, a pro děti je to dokonce nebezpečné.

Rodiče by měli hledat příčinu nervozity, nespavosti, hyperaktivity dítěte a nejen odstranit příznaky.

Dlouhé procházky, aktivní hry, správná výživa, dodržování každodenní praxe - všechny tyto jednoduché akce často fungují mnohem efektivněji než jakýkoli lék.

Ale Valerian pro děti mohou být použity v aromaterapii a pro vodní procedury. Namočte vatovou tinkturu a položte vedle postele, nebo do lázně přidejte odvar kořenů.

Tyto metody nejsou kontraindikovány ani pro měsíční děti. Pomáhá dobře, když dítě nemůže usnout kvůli odstavení ze společného spánku s rodiči, během křídel, po těžkém nadměrném nadýchání.

Akční valerián

Sedativní účinek valeriánu je pociťován několik hodin po užití.

 • nespavost zmizí, spánek se stává silným a klidným;
 • úzkostné průchody, projevy stresu;
 • lék zmírňuje křeče, snižuje krevní tlak, rozšiřuje koronární cévy.

Valerian je bylinný přípravek. To však neznamená, že ji můžete pít neustále a v neomezeném množství. Nejprve to je lék. Musíte tedy jasně dodržovat pokyny, řídit se doporučenými dávkami.

Nemůžete brát valeriány, pokud máte hypotenzi, zvýšené srážení krve, křečové žíly, tromboflebitidu.

Závěr

Dr. Komarovsky říká, že účinnost lékařů je pro moderní lékaře sporná. Tento lék je hlavně psychoterapie pro toho, kdo ho užívá. Ale pokud se cítíte lépe po valeriánu, cítíte se klidnější, vy a dítě nemáte žádné negativní reakce - užívejte léky. Ale nezapomeňte se poradit s lékařem.

Řekněte nám v komentářích, pijete valeriány? Nebo máte jiné ověřené způsoby, jak se vypořádat se stresem a nespavostí.

Valerian při kojení - vedlejší účinky

Pokud matka vezme valeriána, mohou se u dítěte objevit následující negativní reakce:

 • alergie na valeriány - kašel, ucpání nosu, vyrážka, zarudnutí, svědění;
 • přecitlivělost, potíže se spánkem;
 • letargie;
 • kolika, nadýmání;
 • zácpa nebo průjem.

Máma může při překročení doporučených dávek mít problémy se stolicí, záchvaty zvracení a nevolností, svědění v anální oblasti, ospalost, svalovou slabost.

Lék má často opačný účinek, pozoruje se nadměrné nadměrné množství, zvyšuje se krevní tlak.

Do kojící máma pít valeriána

Matka dítěte má spoustu věcí, strachů a strachu. Stohování únavy a obtíže s přizpůsobením se novému životu to vše způsobuje nervozitu, výkyvy nálad a potíže se spánkem. Ale dítě potřebuje klidnou matku. Valerian, když kojení může být tím pravým lékem, který pomůže udržet střízlivý pohled na věci a klid mysli.

Vedlejší účinky a možné reakce

Valerian je bezpečný lék, ale na to existují individuální reakce. Nejčastěji jsou vedlejší účinky pozorovány při významném přebytku dávky.

Možné problémy spojené s užíváním valeriánu:

 • ospalost a zhroucení;
 • nevolnost;
 • nadměrné buzení, nespavost;
 • pocit dezorientace;
 • zácpa
 • alergie;
 • pálení a svědění v konečníku.

Pokud zjistíte příznaky, jako jsou alergie a nevolnost, měli byste přestat pít valeriány a poradit se s lékařem se svým dítětem. Lék již přešel do mateřského mléka, což znamená, že dítě může mít podobný účinek.

Formy a způsob užívání léku

Valerian najdete v lékárně nebo v obchodě s doplňky stravy. Droga je k dispozici v následujících formách:

 • alkoholová tinktura;
 • extrakt tablet;
 • sušená tráva;
 • oddenky pro naléhání;
 • bylinkový čaj.

Alkoholická tinktura se během kojení nedoporučuje pít kvůli obsahu ethylalkoholu.

Pokud není možné najít valeriána v jiné formě, doporučuje se pít tinkturu 30 kapek třikrát denně. Dekorace neumožňují správné stanovení dávky při perorálním podání, nejlépe se používají externě - přidávání do vody při plavání.

Doporučená forma během kojení je extrakt v tabletách. Obsahují optimální dávku (200 mg) a jsou bezpečné pro použití. Účinek léku je patrný až po dlouhodobém používání. Pití valeriánských tablet čas od času nedává smysl.

Ženám během kojení je předepsáno pít jednu tabletu třikrát denně před jídlem a vypít hodně tekutin. Maximální délka kurzu je 1 měsíc, ale během HB je lepší jej omezit na dva týdny kvůli obsahu alkaloidů ve valeriánu. Překročení dávky je možné pouze v extrémních případech.

Valerian má krátký hypnotický účinek. Při nespavosti by měla být droga vypita těsně před spaním..

Pro problémy s trávením a střevní bolestí se používá měkké tření břicha rostlinným éterickým olejem.

Jak mohu nahradit valeriána GV

Během kojení můžete v boji proti stresu kromě valeriánu používat i jiná sedativa.

Co mohu pít s HS z nervů:

Tyto léky jsou považovány za bezpečné pro kojící matky. To však neznamená, že je můžete přiřadit sami sobě..

Valerian pro kojení

Vzhledem k bylinnému složení může tento lék užívat mnoho kategorií lidí. Kojící matka by však měla tento lék brát opatrně. Mějte na paměti, že lék proniká do krve a plazmy, a tedy do mateřského mléka.

Valerian, když kojení může vést k negativní reakci dítěte:

 • Alergie (vyrážka, zarudnutí, svědění, rýma, kašel);
 • Poruchy spánku a nadměrné nadměrné buzení;
 • Letargie;
 • Kolika a zvýšená tvorba plynu;
 • Zácpa a jiné trávení.

Pokud dojde k negativní reakci, přestaňte přípravek užívat. Poraďte se s lékařem a předepište bezpečnou dávku valeriánu pro kojení.

K dosažení tohoto účinku užijte jednu tabletu dvakrát až třikrát denně. Průběh léčby je 7-10 dní.

Valerian - co to je, co pomáhá

Valerian je léčivá rostlina, v jejímž složení je kyselina bornylová isovalerová. Tato látka má relaxační účinek na hladké svaly, odstraňuje křeče, má příznivý účinek na fungování centrálního nervového systému.

Indikace k užívání valeriánu:

 • problémové spaní;
 • nervozita, podrážděnost;
 • bolest hlavy a migréna způsobená stresem;
 • depresivní stavy;
 • pokušení;
 • VVD;
 • poruchy trávicího traktu;
 • záchvaty tachykardie a arytmie.

Valerian se uvolňuje ve formě tablet, dražé, bylinných čajů. Můžete si koupit sušenou trávu a připravit odvar nebo infuzi.

Drogová akce

Bylinná rostlina zvaná Valerian officinalis je lidstvu známa již dlouhou dobu. Uklidňuje, pomáhá navozovat spánek.

Obsahuje éterické oleje, takže charakteristický zápach je tak intenzivní. V ní je více než deset alkaloidů, které jsou zodpovědné za prospěšné vlastnosti kořenů a stonků trávy:

 • Hladké svaly, z nichž jsou uvolněny orgány uvnitř těla (žaludek a střeva, děloha, krevní cévy atd.), Stejně jako pokožka. Tento typ svalu se může stahovat. A při nefunkčních křečích často dochází k bolesti. Valeriánský extrakt pomáhá vyrovnat se s takovými jevy..
 • Snižte zvýšený tón krevních cév. Tato vlastnost úzce souvisí s předchozí vlastností. V důsledku toho se bolest neodstraní a vysoký krevní tlak se vrátí do normálu. Srdce se už nemusí často stahovat, takže puls klesá.
 • Zvyšujte sekreci látek v gastrointestinálním traktu a pomáhejte trávit potravu. Lék je tedy indikován na nadýmání, nadýmání a trávení.
 • Uklidněte nervový systém, snižte úzkost, mírně potlačte mentální reakce. Tento léčivý přípravek má kumulativní účinek, a proto se nedoporučuje užívat valeriána déle než 2 měsíce a překračovat předepsané dávkování..

Esenciální extrakty Valerian

Valerian je bylinná droga. Jeho aktivní složkou je kyselina isovalerianová: uklidňuje buňky centrálního nervového systému, uvolňuje hladké svaly a uvolňuje křeče.

Indikace pro použití

Můžete pít valeriána, pokud dojde k takovým porušením:

 • depresivní stav;
 • zvýšená podrážděnost, nervozita, emoční nestabilita;
 • nespavost a jiné poruchy spánku;
 • stres;
 • migrény a bolesti hlavy;
 • chronická únava, ztráta síly, snížená vitalita;
 • porušení srdečních rytmů - arytmie, tachykardie;
 • dysfunkce střev;
 • křeče žaludku, urogenitální trakt.

Extrakt z valeriánu je klasifikován jako lehký lék, ale užívání valeriánu během kojení (HB) bez konzultace s terapeutem je vysoce nežádoucí.

Uvolněte formuláře

U kojících žen má forma užívané drogy velký význam. Valerian je k dispozici v několika formách:

 • v tabletách;
 • dražé;
 • sáčky na vaření uklidňujícího čaje;
 • drcené kořeny pro přípravu odvarů a tinktur;
 • alkoholové tinktury;
 • olej pro aromaterapii, masáže;
 • jako součást sedativ.

Ne všechny formy léku prodávaného v lékárenské síti jsou určeny k použití kojící matkou.

Jak pít valeriána při kojení

Potřebujete brát léky s kojením s velkou opatrností, protože se v jedné nebo druhé koncentraci dostávají do mateřského mléka, které lze použít ze sedativ, což je nejnebezpečnější pro tělo dítěte? Mnoho lékařů odpoví na tuto otázku, že je to Valerian - známý sedativní bylinný lék. Často se doporučuje nastávajícím matkám. Mnoho matek se pomocí této pomoci snaží uklidnit děti, které vešly do noci.

Valerian během těhotenství je předepsán pro následující účely: snížení úzkosti, tachykardie, zlepšení spánku, v kombinaci s léčivy k normalizaci krevního tlaku, odstranění hypertonicity dělohy (valerián má také výrazný antispasmodický účinek).

Valerian v laktaci samozřejmě není lékem na nespavost. Možná, že všechny nedávno narozené ženy jsou připraveny usnout za jakýchkoli podmínek - dávají pouze příležitost. Koneckonců, malé děti jsou velmi vyčerpávající. Sedativum pro kojící matky je zapotřebí zejména při porodu po porodu. Když žena zůstane sama s dítětem, se všemi těžkostmi mateřství. Někdo dokonce věří, že mírné dávkování valeriánu pro kojící matky je způsob, jak udržet zdravou atmosféru v rodině. Může to být pravda.

V jakých formách je tento bylinný sedativum k dispozici? Jsou to tablety, tinktura (po kapkách) a sušená tráva, včetně filtračních sáčků na vaření.

Preventivní opatření

Alkaloidy, které tvoří valeriány, jsou odpovědné za ovlivňování fungování nervového, kardiovaskulárního a jiného systému. Ano, účinek je považován za mírný ve srovnání se syntetickými drogami, ale tento faktor závisí na množství účinné látky. Nepodceňujte sílu tohoto léku, zejména při kojení. Například takové „léky na srdce“ jako Validol a Corvalol obsahují ve svém složení valeriánový olej a kyselinu valerianovou.

Je důležité si uvědomit, že se alkaloidy v těle hromadí. To může být návykové nebo změnit povahu účinku na opak. Poté sedativní lék způsobuje nervozitu, tachykardii, poruchy spánku, zvýšený tlak a další nepříjemné jevy. Užívání valeriánu během kojení by proto mělo být pod dohledem lékaře. Je obtížné předpovědět, jak zdánlivě jednoduchý lék ovlivní dítě s delším užíváním, než je přípustné.

Při krmení dítěte je důležité si uvědomit, že jakýkoli lék nebo jeho jednotlivé složky mohou být alergeny na člověka. Začněte brát prášky od valeriánu, dávejte si pozor na sebe a sledujte všechny změny. Pokud nesplňují očekávání, vyhledejte lékaře..

Tento faktor je obzvláště důležitý pro novorozence, protože poprvé se setkávají s novými látkami, byť v malém množství. Sledujte reakci dítěte.

Pokud matka již ví, že dítě je náchylné k alergickým reakcím, někteří dětští lékaři doporučují začít používat ne valeriánské tablety, ale éterický olej, jehož inhalace pomocí aroma lampy nebo bylinného polštáře pomáhá normalizovat spánek. Možná bude spolu s matkami užitečné pro kojence. Dobře zavedený režim bude matku vyváženější.

Alternativní zvládání stresu

Aby byl pokojný při kojení, Komarovsky, autorizovaný pediatr, radí své matce především k odpočinku a příznivému psychologickému klimatu ve svém bezprostředním prostředí. O valeriánu je skeptický: pokud maminka upřímně věří v pomoc s prášky, víra jí ještě více pomůže. A laktace není překážkou pro prášky.

Pokud stále pochybujete, zda je valerián užitečný pro kojící matku, stojí za zvážení jiné způsoby, jak se vrátit zpět k normálu. Díky GV jsou dlouhé procházky, mírná fyzická aktivita, promyšlená výživa, odpočinek a podpora blízkým jasně prospěšné pro zdraví nervového systému..

Účinnost rostlin

Není nutné spěchat, aby lékárna zaútočila, aby si koupila všechna sedativa. Pokud matka krmí dítě mateřským mlékem, některá léčiva nejsou pro použití schválena. Mezi bezpečné léky patří valerián. Je rostlinného původu a dlouhodobě se používá ke snížení nervového napětí a ke zlepšení spánku..

Pokud je dodrženo správné dávkování, valeriánské dítě nepoškodí.

Pro léčebné účely se používají kořeny a oddenky rostliny. Valerian obsahuje éterické oleje, taniny, organické kyseliny a valepotriáty. Posledně jmenované látky jsou odpovědné za tvorbu látky v těle, která snižuje motorickou aktivitu. Valerian také přispívá k syntéze své vlastní aminokyseliny GABA, která je inhibičním mediátorem.

Je nemožné určit, jak přesně probíhá proces uklidňování nervového systému při užívání valeriánu. Existuje teorie, že účinek je způsoben kyselinou valerianovou. V průběhu klinických studií se však zjistilo, že všechny látky obsažené v samotném valeriánu nezmiňují stresový stav. Akce je způsobena kombinací komponent.

Valeriánské tablety jsou klasifikovány jako doplňky stravy a účinnost způsobuje kontroverzi. Některé studie prokazují placebo efekt aplikace. Jiní říkají, že je pozorován zlepšený spánek a pozitivní účinek na nervový systém, ale pouze při jediné dávce vysoké dávky - od 300 mg. Rozdíly ve výsledcích jsou spojeny se zvláštnostmi skladování surovin a přípravou extraktu, což má vliv na léčivé vlastnosti..

Je možné, aby kojící matka valeriána: v tabletách, tinktuře atd..

Datum zveřejnění: 03/08/2020 | Zobrazení: 8985

V období po porodu se v těle ženy vyskytují závažné hormonální změny. V této době je náchylná ke stresu a depresi. Máma by neměla zapomenout, že její psychoemocionální stav ovlivňuje dítě. Pokud tato doba není bezbolestná, aniž byste brali léky, musíte najít ty, které budou mít nejmenší účinek na dítě při kojení mateřským mlékem.

Metody bezpečného použití

Mladé matky se bojí pít valeriána kvůli možným důsledkům, poruchám spánku a depresivní náladě. Použití alternativních metod používání valeriánu pomůže vyhnout se nežádoucím reakcím:

 1. Vany. Chcete-li připravit uklidňující koupel, musíte vařit sušenou trávu nebo oddenky a přidat do teplé vody. Pro větší efekt můžete přidat lístky máty.
 2. Pytle se sušeným valeriánem, umístěné vedle postele nebo zavěšené kolem domu. Účinným způsobem, jak usnadnit usínání, je sáček pod polštářem. Je-li to žádoucí, lze do něj vložit další byliny, které mají sedativní účinek..
 3. Aromaterapie Do aroma lampy nalijte 6 kapek éterického oleje zředěného malým množstvím vody.

Akce Valeriana

Lék patří do skupiny sedativních (sedativních) léků. Efekt se objevuje pomalu, ale trvá dlouho. Při užívání léků je centrální nervový systém potlačen, srdeční frekvence se zpomaluje a koronární cévy se rozšiřují, což usnadňuje usínání. Je třeba mít na paměti, že Valerian zvyšuje účinek jiných pilulek na spaní a sedativ..

Účinné látky mají mírný antispasmodický účinek, který se používá ke křečím genitourinárního a gastrointestinálního traktu. Žaludeční sliznice pod vlivem léku zvyšuje sekreční funkci. Dobře vyjádřený choleretický účinek. Extrakt z valeriánu je předepsán hlavně pro depresivní stavy, nespavost, nervovou podrážděnost.

Přínos nebo újma?

Během kojení může být Valerian použit pouze podle pokynů lékaře. V případě potřeby je užívání sedativ nejbezpečnější. Klidná odpočinutá matka se bude moci lépe starat o své dítě a stresující stav může způsobit mnohem více škody než lék.

Extrakt z valeriánu nejen snižuje podrážděnost a podporuje usínání, ale také snižuje svalové křeče, má příznivý účinek na trávicí systém. V takovém případě může nahradit nebezpečnější léky..

Poškození kojenců přirozeným krmením může nastat ve formě vedlejších účinků. Je třeba zvážit možné kontraindikace. Dokonce i malé množství léku, který přichází pravidelně s mateřským mlékem, může negativně ovlivnit stav dítěte..

Vedlejší efekty

Při kojení ovlivňuje extrakt z Valeriánu nejen tělo matky, ale i dítě. Možné nežádoucí účinky se mohou objevit u obou:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • alergické reakce;
 • letargie;
 • Deprese
 • snížený výkon;
 • slabost.

Na poznámku! S výhradou předepsaných dávek a bezpečnostních opatření jsou nežádoucí účinky vzácné. Aby lékař mohl správně spočítat dávkovací režim, je nutné ho upozornit na kojení.

Jak droga ovlivňuje dítě?

Účinek Valeriana na dítě se může lišit. Nejočekávanější reakcí je, že může vyvolat alergii vyjádřenou v mírných formách, s kožní vyrážkou a svěděním, rýmou, kašlem. Pokud matka během kojení zneužívá lék, může mít dítě nežádoucí účinky charakteristické pro léčbu.

Sedativní účinek Valeriana může mít uklidňující účinek a vést dítě ke zvýšené nervové vzrušivosti. Obě podmínky nepříznivě ovlivňují zdraví a vývoj dítěte. V prvním případě spí pořád a přeskakuje krmení, v důsledku čehož mu chybí živiny. Ve druhé, naopak, nespí, špatně jí, stane se náladovým, podrážděným. V důsledku toho je vývoj dítěte do jednoho roku bráněn ztrátou zájmu o to, co se děje kolem.

Mohou se rozvinout poruchy trávicího traktu. S nesnášenlivostí na Valeriánský extrakt u dítěte při přirozeném krmení dochází často ke zvýšené tvorbě plynu, kolice, zácpě, průjmu a dalším střevním problémům.

Pozornost! Pokud se u dítěte vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, je třeba okamžitě zastavit užívání extraktu Valeriana.

Valerian pro kojení: též

Po narození dítěte je tělo matky vyčerpané, chybí mu energie a vitamíny. Téměř veškeré úsilí a čas se věnuje dítěti. To způsobuje úzkost, podrážděnost a stres, s nimiž se musí kojící matka nutně vypořádat. Koneckonců, běhový stres se rozvine v duševní poruchu nebo těžkou depresi, což bude vyžadovat dlouhodobou léčbu a pozorování lékařem.

Mnozí jsou ve stresu zvyklí na speciální léky. Je však možné uklidnit kojící matky. Je známo, že každá složka, která vstupuje do těla ženy, spolu s mateřským mlékem, také při krmení přechází na dítě.

Užívání drog během laktace je nebezpečné. Složení mnoha léků povede k otravě, alergiím nebo vážným onemocněním dítěte. Tělo dítěte, zejména v prvních třech až čtyřech měsících, je slabé a není přizpůsobeno novým podmínkám. Negativně reaguje i na nová jídla, nemluvě o lécích.

Některé léky však dítěti neublíží. Mezi sedativa patří valerián. Pro kojící matku však můžete mít přirozený lék s přísným dodržováním dávkování a doporučení pro použití.

Články O Neplodnosti