Hlavní Neplodnost

Extrakce zubu během těhotenství: co dělat, pokud není na výběr?

Bolest zubů je něco, z čeho nikdo není v bezpečí, dokonce ani těhotná žena. Navíc, během těhotenství, kvůli kolosálním změnám v těle, se ženy nejčastěji setkávají s problémy se zuby, a proto vyžadují naléhavou léčbu a dokonce i odstranění. Mnoho lidí ví, že je lepší vyléčit zuby před těhotenstvím nebo odložit proces, dokud se dítě nenarodí, ale co dělat, pokud je situace tak závažná, že musíte naléhavě odstranit špatný zub?

Extrakce zubu během těhotenství

UltraSmile.ru zjistil, zda je možné odstranit zuby během těhotenství a kdy je lepší to udělat.

Indikace pro extrakci zubů u těhotných žen

Během těhotenství prochází ženské tělo znatelnými změnami: mnoho nemocí se může zhoršit v důsledku změny hormonálního pozadí a snížení imunity. Ústní dutina není výjimkou: vzhledem k tomu, že vitamíny, jako je vápník a fluorid, které jsou užitečné pro zuby, mají větší pravděpodobnost, že se dostanou k nenarozenému dítěti, často se zničí zuby matky. Během těhotenství je možné ošetřit zuby, ale odstranit je - podle přísných údajů:

 • velmi silná bolest, kterou nelze tolerovat (přirozeně za předpokladu, že destrukce je tak objemná, že ošetření zubů nepřinese výsledky). Mimochodem, nebude možné lékařsky utopit bolest - mnoho léků proti bolesti během těhotenství je zakázáno,
 • pokud infekce přesahuje hranice nemocného zubu, je to plné jeho šíření po celém těle a infekce plodu,
 • jestliže se nádor vytvořil v oblasti zaníceného zubu,
 • silná pohyblivost zubů způsobená periodontitidou (onemocnění dásní) nebo periodontitidou (zánět vazivového aparátu kolem zubu).
Lícní nádor

Pokud je to možné, pak by měla být extrakce zubu odložena až do narození dítěte, zejména proto, že období kojení není kontraindikací pro léčbu nebo odstranění (hlavní věc je vybrat jemný lék pro úlevu od bolesti). Pokud však existuje naléhavá potřeba, je dobré vědět, v jakém období je nejlepší operovat.

Během jaké doby těhotenství mohou být zuby odstraněny?

 • první trimestr: doporučuje se odstranit zuby pouze v naléhavých případech, protože v tomto období se vytvářejí všechny orgány a systémy nenarozeného dítěte. Kromě toho v prvních třech měsících existuje vysoké riziko nedobrovolného potratu, a to i kvůli malé stresové situaci.,
 • druhý trimestr: je považován za nejbezpečnější, protože se tvoří všechny tkáně a orgány a riziko chirurgického zákroku pro plod je výrazně sníženo,
 • třetí trimestr: jako v prvním případě je odstranění indikováno pouze v nezbytných případech. Během tohoto období je riziko předčasného porodu velké.

Během těhotenství je zakázáno

 • provést rentgen, jeho účinek je velmi škodlivý pro plod. Pro posouzení stavu zubních tkání je lepší použít radiovisiograf, jeho záření je mnohem nižší,
 • odstranit zuby moudrosti: jejich extrakce je plná mnoha problémů, protože je to složitá chirurgická operace. Nejčastěji je nutné odstraňovat zuby moudrosti v plánovaném, nikoli nouzovém pořadí, takže tato operace se nejlépe odloží, až po narození dítěte,
 • odstranit zuby v celkové anestézii - jeho účinek nepříznivě ovlivní plod,
 • užívejte léky na vlastní pěst, zejména antibiotika: je lepší, když je vybrána drogová terapie společně s terapeutem a gynekologem. Je důležité, aby léky byly odůvodněné a nepoškozovaly nenarozené dítě.
Použití celkové anestézie při odstraňování nemocného zubu

Nebezpečí extrakce zubů během těhotenství?

V důsledku hormonálních změn během těhotenství, snížené imunity, nedostatku vitamínů a zvýšeného napadení bakteriemi může extrakce zubu způsobit komplikace, jako je zánět pooperační díry a horečka. Špatné hojení tkání a celkové oslabení těla jsou také možné..

To je důvod, proč je extrakce zubů lepší odložit a zabránit rozvoji zubních onemocnění. První věcí, kterou musíte udělat, je udržovat ústní hygienu a čistit si zuby dvakrát denně, očistit ústa od zbytků potravin a opláchnout je infuzí šalvěje, heřmánku a měsíčku. Druhým je dobře jíst, dávat pozor na potraviny s vysokým obsahem vápníku. A třetím je pečlivé sledování vašeho zdraví, a to i při sebemenším nepohodlí, poraďte se s lékařem. Dnes je zubní ošetření nastávajících matek prováděno tak pečlivě a bezpečně, jak je to možné, bez ohledu na gestační věk.

Extrakce zubu během těhotenství: je možné odstranit a na jak dlouho

Většina gynekologů před plánováním početí doporučuje prevenci a léčbu dutiny ústní. To je způsobeno skutečností, že během těhotenství chodí k vápníku hodně vápníku a dalších stopových prvků, což v matce zanechává určitý nedostatek. Proto má často problémy. Zubní zásah je nežádoucí kvůli potřebě anestézie, rentgenového záření a některých dalších manipulací. V extrémních případech je však nutné během těhotenství odstranit zuby nebo řezáky moudrosti (druhé jméno je extrakce). V článku se zabýváme indikacemi tohoto postupu a vlastnostmi jeho implementace v závislosti na načasování.

Možné důvody

Zuby, které zažívá žena v zajímavém postavení, mohou způsobit svalové křeče v celém těle, včetně svalů dělohy a dalších vnitřních orgánů, což je velmi nežádoucí a může způsobit hypertonicitu. Přítomnost zánětlivého procesu také vede ke zvýšení tělesné teploty, bakteriální infekci dásní, hnisání - to vše negativně ovlivňuje jak stav matky, tak vývoj plodu..

Zubní lékaři a gynekologové proto naznačují, že je lepší umožnit extrakci zubů během těhotenství, než začít situaci a vést k nesnesitelné bolesti a zánětu.

Jaké jsou důvody:

 • Zánětlivý proces se může pohybovat z jedné oblasti do druhé, ovlivňovat různé části ústní dutiny, způsobovat onemocnění hrtanu.
 • Bakteriální infekce, která se hromadí v dásních a způsobuje hnisání, prochází sliznicí do ženské krve a placentou k dítěti.
 • Při silné bolesti nemusí dívka jíst tak dobře, což povede k nedostatečnému příjmu živin a stopových prvků.
 • Špatný emoční stav matky se přenáší na dítě (s negativním dojmem se vytváří hormon melatonin).

To vše určuje, proč je v některých případech nutná extrakce..

Indikace pro extrakci zubů u těhotných žen

Vzhledem k možné infekci rány a také kvůli použití anestézie lékaři ne vždy vytrhávají řezáky a stoličky (včetně těch třetích, tj. Osm), ale čekají na porod, ale někdy je to jednoduše nezbytné, pokud:

 • Velmi rozsáhlé a hlučné procesy vedly k onemocnění dásní.
 • Vznikla pulpitida - jedná se o hnisavou lézi kořenového systému.
 • Kostní tkáň je významně zničena..
 • Objevily se novotvary, které brání uzavření čelisti.
 • Bolest je konstantní a neodpovídá tolerovatelným lékům proti bolesti..

Velmi nepříjemná situace je, když potřebujete vytáhnout třetí stoličky, protože mají rozvětvený kořenový systém, který se může dotknout sousedních zubů. Často musíte provést řez a výsledná rána se může zvětšovat, pak musíte předepsat antibiotika. Jejich příjem je mimořádně nežádoucí (zejména v 1. trimestru). Osm se proto smaže pouze podle údajů:

 • Abnormální růst, během kterého může být zničen sousední druhý molár.
 • Vzhled zanícené „kapuce“, hnisání.
 • Ostrá bolest.

Je možné v průběhu těhotenství odstranit zub?

Každý případ je individuální. Pokud je těhotenství dobré a z pohledu extrakce zubního lékaře je nutné, pak stojí za to se o tom rozhodnout. Postup je povolen, pokud přínos pro matku převyšuje možné poškození dítěte.

Proč se během prenatálního období zhoršují zuby?

Existují velmi závažné změny, přestavba těla. Hormonální pozadí se mění, klesá imunita, objevuje se nedostatek vápníku. To vše vede ke snížení odolnosti vůči bakteriím, rozvoji zubního kazu a také ke skutečnosti, že tvrdá kostní tkáň se stává drobivější. Proto by ženy, zejména primiparózní, měly být před počátkem pozorné na stomatologické vyšetření.

V jakém období těhotenství mohou být zuby odstraněny

V případě nouze musíte léčbu podstoupit a vytáhnout v kterékoli fázi. Ale je tu ještě výhodnější. V porodnictví není celé prenatální období rozděleno na měsíce, jak jsme zvyklí, ale na týdny (celkem 40). Oni jsou zase rozděleni do tří trimestrů.

První

Považuje se za nejdůležitější, protože v této době je položena struktura všech buněk malého organismu - vznik embrya. Nejpravděpodobnějším rizikem odmítnutí plodu je také potrat, takže dívky se musí zvlášť starat o sebe - nejen normalizovat jejich fyzický stav, ale také chránit psychologické, emoční.

Dítě je formováno, aktivně přijímá všechny látky, které vstupují do krevního oběhu ženy. Placenta však dosud nebyla vytvořena (místo toho je chorion), proto prakticky nic nebrání proniknutí bakterií do dítěte. Je špatné odrážet všechno:

 • jakékoli anestetikum;
 • rentgen
 • strach z návštěvy u zubaře.

Trvalá akutní bolest je však přísně zakázána, může způsobit křeče a hypertonicitu, což povede k potratu. Proto odpovíme tímto způsobem: Je nežádoucí, aby těhotné ženy prováděly extrakci zubů v prvních třech měsících, je lepší počkat 16-17 týdnů, ale v případě nouze by měla být přijata účinná opatření, pokud možno minimalizovat negativní důsledky.

Druhý

Každý souhlasí s tím, že toto je nejvhodnější období pro zubní zásah. V této době je riziko přerušení těhotenství výrazně sníženo a je také vytvořena placentární bariéra. Velmi dobře brání požití různých látek pro plod, včetně léků proti bolesti. Kromě toho, břicho není v tuto chvíli příliš zaoblené - nebude to zasahovat do dívky. Nyní se doporučuje provádět nejen odstranění, ale také jakékoli ošetření. Jediným vážným omezením je to, že nedoporučujeme bělení smaltu, protože barvivo může proniknout do krevního řečiště..

Je možné odstranit zub během třetího trimestru těhotenství

Na jedné straně je anestézie používána zcela beze strachu, protože placenta je dobře chráněna před pronikáním drog a všechny orgány a systémy jsou téměř úplně vytvořeny a jejich vývoj již nelze přerušit. Bohužel se však pravděpodobnost předčasného porodu zvyšuje, protože se stresem (strachem nebo bolestí) se děloha může stahovat.

Pokud bylo nutné dezinfikovat ústní dutinu po dobu delší než 34–35 týdnů, doporučuje se počkat na dodání.

Jak je extrakce

Nejprve si lékař a pacient zvolí vhodný čas pro léčbu. Je také velmi důležité zvolit mírný anestetický účinek tak, aby dobře fungoval, ale byl povolen pro použití těhotnými ženami (lék by neměl proniknout placentou).

Nezapomeňte doma provádět preventivní postupy - opláchněte bylinnými odvarmi a roztokem sody. Pokud dojde k silné bolesti, je povoleno užívat „Paracetamol“ nebo „Tempalgin“, ale v přísném dávkování.

Pokud je nutné odstranit třetí molár, zubař během operace odřízne žvýkačku, vyvrtá kostní tkáň a poté pomocí kleští vytrhne. Poté doktor šije pro rychlejší hojení rány.

Funkce: je možné vytrhnout zub během těhotenství

Pokud je postup nutný, je třeba se během léčby zaměřit na zvláštní situaci pacienta a upravit expoziční schéma. Tím je minimalizováno riziko komplikací..

Proto musí dívka, i když se břicho ještě neobléhalo, určitě informovat svého zubaře o přítomnosti plodu..

rentgen

Radiografie se nedoporučuje. Rentgenové paprsky mají na organismus špatný účinek, zejména ještě nejsou plně vyvinuté. Ale na dobrých klinikách, včetně Dentiku, existuje modernější vybavení. Radiovisiograf jasně lokalizuje oblast, nerozptyluje proudy, takže léčba je desetkrát kratší než u starého vybavení. Svazek je úzký a neovlivňuje dítě, protože žena si na límec a žaludek nosí speciální zástěru, která chrání před paprsky.

Přes relativní neškodnost lékaři předepisují rentgenový paprsek pouze v extrémních případech, například když musíte zvážit kořenový systém osmičky, protože může být velmi rozvětvený, ovlivnit kořeny sousedních stoliček atd..

Mohou těhotné ženy s anestézií odstranit zuby moudrosti

Dříve používaný lidokain, který není příliš vhodný k použití a může vyvolat alergickou reakci. Nyní se používají lokální analgetika nové generace, která se neabsorbují do krevního řečiště a nemají žádné negativní účinky na dítě. Jedinou kontraindikací ve druhém a třetím trimestru je osobní nesnášenlivost léků.

Výběr konkrétního léčiva obvykle závisí na:

 • stáří
 • závažnost zubního postupu;
 • množství adrenalinu - čím méně, tím lépe.

Nejčastěji používané jsou Ultracain, Primacain, Ubistesin.

Léčivé přípravky

Je velmi důležité chránit vaše tělo před možnými následky, včetně krvácení, zánětu, bolesti. Proto je nutné používat léky pro nejrychlejší hojení.

Bohužel jsou však nejběžnější drogy, jako je Holisal, Metragil Denta nebo Solcoseryl, zakázány. Dobrým řešením je použití gelů na bázi léčivých bylin nebo propolisu, lze připravit domácí přípravky. Měli byste je však začít používat až po obdržení doporučení od svého lékaře. Jakákoli samoléčba může nepříznivě ovlivnit zdraví matky i dítěte.

Možná rizika, která se mohou objevit po odstranění zubů těhotnými ženami

Tento postup je považován za operativní opatření, je třeba vzít v úvahu všechny možné komplikace:

 • akutní alergická reakce na anestezii;
 • mdloby;
 • krvácející;
 • trauma do kosti sousedního zubu nebo dásní;
 • neuritida;
 • alveolitida a další patologické stavy, zánětlivé procesy.

Jedním z negativních důsledků, které se porodník-gynekologové obávají, je výskyt hypertonicity dělohy. Jednoduše řečeno, je to kontrakce svalů, křečí, které jsou svou povahou velmi podobné kontrakcím. V raných fázích mohou způsobit potrat, později - předčasný porod.

Je možné vytáhnout zub moudrosti během těhotenství

Třetí stoličky mají velmi velký a rozvětvený kořenový systém. Z tohoto důvodu mohou být kořeny, které jsou hluboké, také umístěny nesprávně - ovlivňují „souseda“, jděte silně do stran. Proto je jejich odstranění komplikovanější, v zásadě vyžaduje rentgen, část dásní a pak stehy.

Ale je tu druhý problém - při kroucení masivních osm často způsobuje hnisání, sousední tkáně se zanícují. V takových případech není možné oblast odložit a neléčit, je třeba přijmout nouzová opatření.

Mohou těhotné ženy vytáhnout zub s odstraněním nervů

Vláknina obsahuje nervové zakončení. Některé nemoci, například pulpitida (zánětlivý proces) v pokročilém stádiu, jsou nutně léčeny depulpací a čištěním kanálů. Z hlediska nebezpečí a důsledků se tento postup neliší od extrakce, není složitější.

Dívky v zajímavém postavení by se proto neměly bát, když zubař nabízí odstranění nervu.

Co se stane, pokud odložení odložíte

Někdy nemusí být zub vytažen, je ošetřen. Správná hygiena ústní dutiny je méně bolestivá a nebezpečná pro ženu i dítě. Lékaři se proto snaží používat všechny dostupné terapeutické látky, aby se nevyhýbali extrakci. Dokonce i velmi hluboká zranění mohou být očištěna a reakce zapečetěna, aby se „natáhla“ k narození.

Jak jsme však řekli, existují náznaky, ve kterých je přísně zakázáno zdržovat operaci. Protože v některých případech může dojít k vážné infekci tkání, bakterií vstupujících do krevního řečiště a bolest způsobuje křeče svalů, včetně dělohy..

Doporučujeme jednat v souladu se stanoviskem svého zubaře..

Preventivní metody

 • Každých šest měsíců musíte provést schůzku na zubní klinice, zejména - před zahájením plánování početí.
 • Vyvážte svou stravu, abyste odstranili možné nedostatky vápníku a dalších mikroživin.
 • Chůze více na slunci, pomáhá získat vitamín D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku.
 • Rada není příliš důležitá pro ženy v postavení, ale: zbavte se špatných návyků. Kouření vyvolává zubní kaz.
 • Vypláchněte si ústa dvakrát denně štětcem a pastou a také po každém jídle oplachovacím prostředkem.

V článku jsme hovořili o tom, který týden těhotenství můžete odstranit zuby, jak to ovlivní plod a zdraví budoucí matky. A pro kvalitní stomatologické služby si domluvte schůzku se společností Dentica.

Je možné v průběhu těhotenství odstranit zub?

Během porodu dítěte mají budoucí matky spoustu otázek. Jeden z nich: Je možné během těhotenství odstranit zub? V článku najdete informace o tom, jak tento postup probíhá, jaké léky se používají k anestezii, zda je možné vytrhnout osm a jaké jsou indikace a kontraindikace pro takovou manipulaci.

Kdy odstranit?

Ošetření a extrakce zubů je postup, který může být dobře proveden při přenášení dítěte. Během tohoto období samozřejmě takové manipulace mají své vlastní charakteristiky. Osm a třetí stoličky zubní lékaři doporučují trhat pouze v nezbytně nutných případech. Faktem je, že na tomto pozadí se může rozvinout zánětlivý proces, který bude mít nepříznivý dopad na plod. Lékaři doporučují tahat zub, pokud existují takové náznaky:

 • V přítomnosti syndromu akutní bolesti, který nelze zastavit léky. Stres, který se vyskytuje při dlouhodobé bolesti, má přímý vliv na psychiku ženy, resp. Má na dítě nepříznivý vliv.
 • Molár je ovlivněn kazem, proti kterému zánětlivý proces ovlivňuje dásní.
 • Se zánětem nervu (pulpitida), pokud nebylo možné zmírnit bolest léky.
 • Pokud je zub poškozen (zlomený nebo prasklý), což způsobuje bolest při jídle.
 • Na pozadí malignity.

Osm zubních lékařů doporučuje odstranit po porodu, ale v některých situacích jsou stále vytaženi.

To je nezbytné pro akutní bolest, která není přístupná lékařskému ošetření, stejně jako pro bolestivou erupci, doprovázenou rozvojem zánětlivého procesu..

Jaký je postup

Odstranění provádí chirurg-zubař v přítomnosti určitých indikací. V tomto případě musí žena projít několika fázemi:

 1. Rentgenové vyšetření. Rentgenové paprsky se často nepoužívají u těhotných žen, ale pokud je to nezbytně nutné, nelze jim zabránit. Během sezení je dívčí tělo pokryto zástěnou, takže dítě není poškozeno.
 2. Anestézie. Anestezie se podává injekcí. Při přepravě dítěte se používají pouze bezpečné prostředky. Jedním z nich je lidokain. Léky nepoškodí plod.
 3. Odstranění nemocného zubu. Po anestézii pacient nepociťuje bolest. Celý postup zpravidla netrvá déle než 5-10 minut.
 4. Rehabilitace. Aby se předešlo komplikacím, je ženě předepsáno máchání pomocí bylinných odvarů a kontroly tělesné teploty.

O několik dní později musí dívka přijít k lékaři na rutinní vyšetření. Dojde-li k určitým komplikacím, lékař vybere správnou léčbu.

Jaký je nejlepší čas na operaci?

Při plánování početí a během těhotenství by matka měla být velmi pozorná ke svému zdraví, včetně stavu ústní dutiny. S rozvojem negativních příznaků musíte kontaktovat svého zubaře, bez ohledu na termín.

V každé fázi těhotenství mají stomatologické výkony své vlastní vlastnosti:

 • První trimestr je považován za nejnebezpečnější, protože všechny vnitřní orgány a systémy jsou položeny v raných stádiích plodu. V tomto ohledu jsou v období od 1 do 13 týdnů jakékoli lékařské manipulace v ústní dutině nežádoucí. Chirurg může vytáhnout zub v extrémně obtížných situacích, například s pulpitidou.
 • Druhý trimestr je považován za nejvýhodnější pro stomatologické operace. Od 14 do 27 týdnů jsou již vytvořeny životně důležité orgány dítěte, takže rizika jsou minimální.
 • V pozdních fázích (28-40 týdnů) lékaři doporučují pokusit se vyloučit extrakci zubů, protože to je pro matku stresující.

Během porodu dítěte by mělo být jakékoli ošetření prováděno s mimořádnou opatrností pod přísným lékařským dohledem. Pokud se maminka vyvine po příchodu do stomatologické ordinace negativně, neměli byste čekat, dokud neprojdou sami. Žena musí navštívit lékaře.

Jaké jsou komplikace po odstranění?

Extrakce nemocného zubu, stejně jako jakýkoli jiný chirurgický zákrok, často způsobuje komplikace. Během relace nebo několik hodin po ní se u pacienta mohou vyvinout komplikace následující povahy:

 • Poranění čelisti.
 • Poškození tkáně dásní fragmenty.
 • Poranění moláře nebo řezáku umístěného vedle.
 • Šok, mdloby.
 • Porážka maxilárního sinu.
 • Hematom.
 • Krvácející.
 • Vývoj zánětlivého procesu.

Kromě toho je často pozorována neuritida - zánět nervu, snížení čelistních svalů, zánět díry vytvořené po extrakci zubu.

Při včasných návštěvách u zubaře lze tyto komplikace odstranit bez následků na zdraví matky a dítěte.

Nebezpečí postupu během těhotenství

V prvním, druhém a třetím trimestru porodu dítěte nesmíme zapomenout na nebezpečí chirurgických zákroků. Proto lékař předepisuje operaci pouze jako krajní řešení. Zaprvé, tahání zubu je kontraindikováno u citlivých dívek, pro které je tato manipulace psychologickým šokem.

Kromě toho má anestézie a rentgenové záření často negativní účinek, bez kterého by operace nebyla možná. Přesto se v životě těhotných žen často vyskytují situace, kdy je prostě nutná cesta do stomatologické ordinace. To se týká případů akutní bolesti nebo rozvoje závažného zánětlivého procesu..

Obecná doporučení v pooperačním období

Poté, co budoucí máma odstranila zub, musí projít rehabilitačním obdobím. Je důležité přísně dodržovat doporučení lékaře. Tyto zahrnují:

 • Po extrakci můžete jíst až po 3-4 hodinách.
 • Na postiženou oblast neaplikujte topnou podložku.
 • Léky proti bolesti můžete užívat pouze na lékařský předpis. Paracetamol se často používá k úlevě od bolesti. Zubař může také předepsat dezinfekční prostředek, jako je Amoxiclav.
 • Ráno a večer se doporučuje čistit si zuby a používat také antiseptické výplachy.
 • Po jídle vypláchněte ústa, abyste odstranili zbytky jídla.
 • Aby se zabránilo rozvoji zánětlivého procesu, doporučuje se vypláchnout ústní dutinu odvarem bylin (heřmánek, měsíček, řada)..

Pro vytržení zubu by měl být pouze zubní ordinace. V takovém případě musíte pečlivě zvážit volbu kliniky a lékaře. Pokud se po lékařské manipulaci objeví nějaké alarmující příznaky, poraďte se s lékařem.

Posudky od pacientů a lékařů naznačují, že pouze včasná pomoc lékaře a provedení všech jeho doporučení pomáhá předcházet mnoha problémům v budoucnosti.

Léčba drogy po zákroku

Aby se vyloučily komplikace a včasné hojení rány, lékaři často předepisují léčbu určitými léky. V tomto případě se používají následující léky:

 • Léky proti bolesti. Paracetamol je považován za relativně bezpečný. Měl by být užíván v dávce 500 mg ne více než čtyřikrát denně. Denní dávka nesmí překročit 4 gramy.
 • Antibiotika. Amoxiclav se používá během těhotenství. Předepisuje se mu 375 mg každých 8 hodin..
 • Opláchněte antiseptiky. K tomu můžete použít slabý roztok manganistanu draselného, ​​peroxid vodíku, bledý roztok jodu..

Pokud má pacient bolestivé pocity, neměl by jej v žádném případě prostor ohřívat. To může způsobit komplikace krvácení..

Prevence zubních onemocnění během těhotenství

Jakémukoli onemocnění je snazší předcházet než léčit. Během porodu dítěte by se žena měla řídit jednoduchými pravidly prevence, která pomohou vyhnout se návštěvě zubaře. Tyto zahrnují:

 • Kartáčování zubů dvakrát denně.
 • Po každém jídle vypláchněte ústa teplou vodou. Můžete také použít odvar z bylin.
 • Pasty se nejlépe volí s přídavkem přírodních ingrediencí (bylinné extrakty, vitamíny, minerály).
 • Každé 2-3 měsíce by se měl vyměnit zubní kartáček..
 • Těhotná žena by měla mít v každodenní stravě dostatečné množství potravin bohatých na fosfor a vápník..
 • Je důležité přestat kouřit, protože přispívá k tvorbě zubního kamene.

Pokud máma našla negativní příznaky sama o sobě, nezdržujte cestu k lékaři.

V počátečním stádiu je léčba jakéhokoli onemocnění mnohem jednodušší než u komplikací..

Proč máte během těhotenství problémy se zuby??

Je známo, že v období těhotenství je ženské tělo vystaveno obrovské zátěži. Všechny orgány a systémy budoucí matky pracují v nouzovém režimu. Tyto provokující faktory mohou způsobit problémy s ústní dutinou:

 • Hormonální změny znamenají drobivost dásní na pozadí zvýšeného krevního oběhu v této oblasti. V tomto ohledu se výrazně zvyšuje riziko rozvoje stomatitidy, kazu a dalších problémů.
 • Změna chuti. Během citlivých situací je mnoho matek přitahováno kyslou, slanou, sladkou. Na tomto pozadí trpí zubní sklovina.
 • Toxikóza vyvolává časté zvracení, ztrátu chuti k jídlu. To vyvolává pokles prospěšných minerálů a vitamínů v těle..
 • Snížená imunita. Při oslabení lokální a obecné imunity u těhotné ženy často dochází ke stomatologickým onemocněním.

Aby se vyloučily nežádoucí stavy, musí žena dbát na svůj jídelníček. Je důležité zahrnout do stravy zeleninu, ovoce, maso, ryby, mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka. Pomůže to posílit imunitu a sníží se riziko rozvoje onemocnění ústní dutinou..

Extrakce zubů moudrosti: Co potřebujete vědět?

Během plánování početí může lékař poradit dívce, aby problém odstranila osm, protože po těhotenství se to nedoporučuje kvůli vývoji častých komplikací.

Těžba v delikátní poloze se provádí pouze v nouzových situacích. Indikace jsou následující:

 • Akutní bolest, kterou nelze léčit.
 • Detekce rakoviny.
 • Přítomnost cyst v této oblasti.
 • Rozdělte stoličky a časté trauma na dásně a tváře.
 • Puls, tok.

Zubař také doporučí vytržení nemocného zubu s těžkou zhoubnou lézí. Faktem je, že v této oblasti se hromadí velké množství patogenů, což je během těhotenství velmi nežádoucí.

Doporučujeme odstranit zničené stoličky nebo řezáky od 14 do 35 týdnů. Chirurgie je nežádoucí dříve nebo později.

Odstranění nervů během těhotenství

Již jsme zjistili, že extrakce zubu během těhotenství je možná pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné. To se vysvětluje tím, že ne všechny léky na úlevu od bolesti a léčbu jsou pro matku povoleny v případě komplikací. Odstranění zaníceného nervu často pomáhá vyhnout se odstranění. Tato možnost léčby se často používá v delikátním období a je považována za velmi efektivní..

Pokud dojde k akutní bolesti, lékař se může pokusit vyléčit postižený nerv a tím prodloužit životnost zubu. Pokud jsou léky neúčinné, musíte je odstranit. Stejně jako extrakce zubů je i odstranění nervů během těhotenství považováno za nežádoucí postup. Operace se nedoporučuje v raných fázích a po 35 týdnech. Intervence se provádí pouze v případě akutní bolesti, kterou nelze zastavit analgetiky..

Dříve byla operace velmi bolestivá. Mnozí to věděli a šli ke zubaři s velkým znepokojením. Nyní se k odstranění nemocného nervu používá dobrá anestézie. Ve výzbroji lékařů je velký výběr léků bez adrenalinu, které lze použít během těhotenství.

Shrnout

Jen málo dívek při plánování koncepce ví o důležitosti zubního zdraví v této době. Nesprávná péče o ústní dutinu a předčasné léčení jejích nemocí může vést k vážným problémům, včetně potratu. V tomto ohledu musíte být velmi opatrní ohledně zubního zdraví. To pomůže porodit a porodit zdravé dítě a stát se šťastnými rodiči..

Video

V tomto videu naleznete další informace o tématu, které vás zajímá..

Je možné během těhotenství odstranit zuby??

Každá žena plánující těhotenství by měla navštívit zubního lékaře a v případě potřeby léčit nebo odstranit nemocné zuby. Stále však existují situace, kdy je nutná extrakce zubu. Za takových okolností se nastávající matka může začít bát: zda tato operace bude mít negativní dopad na dítě, které v ní roste. V tomto článku se podíváme na to, proč těhotné ženy často trpí stomatologickými chorobami. V takových případech je naléhavé odstranit nemocný zub, jak to bezpečně udělat a jaká preventivní opatření může těhotná žena přijmout, aby nemusela odstranit zub.

Proč se těhotenství během těhotenství zhoršuje?

Často se vyskytují případy, kdy se žena připravovala na nadcházející těhotenství, dříve byla vyšetřena zubařkou a ošetřovala nemocné zuby. A zatímco dítě leží, zuby se začnou zapalovat a bolet, což může zase vést k potřebě extrakce zubů. Proč se toto děje? Studie prováděné po dlouhou dobu ukázaly, že v těle ženy dochází k hormonálním změnám, které očekávají dítě, snižuje se imunita a dochází k nedostatku vápníku. Všechny tyto faktory zvyšují pravděpodobnost zubního kazu a / nebo zánětu. Snížení imunity během těhotenství zvyšuje patogenitu mikroflóry ústní dutiny, což zvyšuje pravděpodobnost rozšíření zubního kazu a / nebo zánětu na sousední zuby. Pokud se během těhotenství vyskytne akutní zánět zubů, může být extrakce zubu jedinou cestou z této situace..

Kdy je nutná extrakce zubu?

Odstranění zubů během těhotenství je možné pouze v krajním případě, kdy operaci nelze odložit na pozdější datum. Uvádíme lékařské indikace, kterými se odstraňují zuby v jakémkoli období „zajímavé pozice“:

 • akutní přetrvávající bolest zubů;
 • poškození zubů nebo čelistí;
 • výskyt zhoubných novotvarů nebo cyst zubů;
 • zánět nervu nebo šíření zánětlivého procesu v ústní dutině.

Ve všech těchto situacích je odstranění zubu pro zdraví ženy a jejího dítěte méně nebezpečné než ponechání pacienta na místě.

Jak bezpečně odstranit zub během těhotenství

Pokud nelze extrakci zubu zabránit, mělo by se to provést co nejbezpečněji pro zdraví ženy a jejího dítěte. A těhotná žena by se v první řadě měla starat o to. Chcete-li to provést, poraďte se se svým zubním lékařem, jaké léky se používají na lokální anestezii na této klinice a zda je jejich použití během těhotenství povoleno. Existují moderní lokální anestetika, která mohou být používána během těhotenství, protože nevstupují do krevního řečiště, a tedy ani k dítěti. Rovněž stojí za to diskutovat s gynekologem o bezpečnosti používání léků proti bolesti. Obecná anestézie je zakázána, protože to může u dítěte způsobit hladovění kyslíkem.

Před extrakcí zubu se vždy odebere rentgen dutiny ústní. To je nutné, aby se během chirurgického zákroku zabránilo nepředvídaným komplikacím. Žena nesoucí dítě nesmí provádět radiografii. Co dělat v tomto případě? Na velkých zubních klinikách nebo diagnostických centrech je radiovisiografické zařízení. Jedná se o elektronické zařízení, pomocí kterého můžete na monitoru počítače vidět rentgenový obraz zubů v reálném čase. Záření přijaté ženou po vyšetření na visiografu je několikrát méně než po rentgenovém vyšetření. Při absolvování studie se těhotná žena také vystaví speciální ochranné zástěře, která chrání vnitřní orgány ženy a jejího dítěte před zářením..

Jak dlouho mohou být zuby odstraněny?

Pokud je situace kritická, je žena odstraněna zubem, bez ohledu na délku těhotenství. Ale pokud jste těhotná v rané fázi a můžete počkat trochu, pak je nejlepší provést operaci od 18 do 32-35 týdnů těhotenství. Gynekologové toto doporučení vysvětlují tímto způsobem: do 18 týdnů se vytvoří vnitřní orgány dítěte, placenta se ještě plně nevytvořila a používání jakýchkoli léků, stres způsobený chirurgickým zákrokem může mít nepříznivý vliv na zdraví dítěte. V případě extrakce zubu v pozdějších stádiích může nadměrné vzrušení během operace vyvolat kontrakce a dokonce i předčasný porod. Proto, pokud to situace dovolí, je lepší odstranit zub v určeném čase nebo po porodu.

Preventivní opatření k prevenci zubních onemocnění

Aby se snížilo riziko zubního onemocnění během těhotenství, je třeba pamatovat na ústní hygienu.

 • Čištění zubů dvakrát denně: ráno a večer.
 • Doporučuje se střídat zubní pastu s vysokým obsahem vápníku a fluoru pastou obsahující přírodní složky: máta, rakytník, šalvěj, heřmánek, měsíček.
 • Po očištění zubů musíte zubní nit „vločkovat“ mezi zuby.

Aby se předešlo potřebě extrakce zubů během těhotenství, měla by žena po celou dobu užívat komplex vitamín-minerál obsahující vápník a vitamín D3. Je také důležité jíst správně, aby tělo dostalo všechny potřebné látky.

Doufám, že vám tento článek pomohl najít odpověď na otázku: „Mohou těhotné ženy odstranit zuby?“ A pokud zubař nabízí odstranění zubu, musíte se nejprve poradit s gynekologem a učinit v této záležitosti vyvážené rozhodnutí..

Chcete-li odstranit nebo vydržet: ve kterých případech je to možné a ve kterých je nemožné vytrhnout zub během těhotenství

Zubní patologie vyžadující urgentní extrakci zubů je vždy obtížné tolerovat, často se vyskytují neočekávaně.

Zuby bolí téměř každý, zejména v těhotenství, kdy matčino tělo prostě není připraveno nést plod nebo je zub dlouho nemocný, nemoc se protáhla a již nelze tolerovat, během těhotenství je nutná extrakce zubu.

Ženy v zajímavém postavení se více obávají strachu o dítě.

Je možné v průběhu těhotenství odstranit zub??

Zubní lékařství je dlouhodobá věda. Dnes lékaři s jistotou říkají, že během těhotenství je povolena operace extrakce zubu, ale je považována za mimořádně nežádoucí postup pro nastávající matku i plod..

Zuby „nepožadují“, potřebují kód, který by bolel, a oddálení nepohodlí, běžící nemoci, ovlivní mnohem horší, těžší pro těhotnou ženu, než včasné a správné odstranění.

Odpověď na otázku, zda lze během těhotenství vytáhnout zuby, však může být negativní, pokud například stav není tak nebezpečný a porod je velmi brzy.

Lékaři se však domnívají, že takové chirurgické zákroky během těhotenství jsou vysoce nežádoucí.

Proto se vždy doporučuje nejprve se připravit na těhotenství - léčit, odstraňovat nemocné zuby; posílení imunitního systému.

Eliminace zubních patologií je především bolest, různou intenzitou, kterou musí žena snášet. Emoční vzrušení, strach, skutečný stres.

Indikace a doporučení pro postup

Na otázku, zda lze během těhotenství odstranit zuby, lékaři reagují pozitivně, pokud:

 • je to zub moudrosti a roste nesprávně;
 • došlo ke zranění;
 • na dásni poblíž kořene se vytvořila cysta;
 • objevil se zhoubný novotvar;
 • tok začal;
 • silně zanícený nerv;
 • parodontitida.

Každý jev je velmi nebezpečný a vyžaduje náležitý chirurgický zásah, nemluvě o obecném stavu ženy.

Maximální „příznivé“ období pro výkon je těhotenství 13 - 32 týdnů. Extrakce zubu po 6 týdnech těhotenství a dříve může vést k potratu, po 32 týdnech předčasného porodu.

Extrakce zubu během těhotenství v prvním trimestru a ve zbývajících „nepříznivých“ obdobích pro chirurgický zákrok se provádí pomocí speciálních léků, které umožňují provádět lokální anestezii tak, aby pacient necítil bolest, ale lék nevstoupil do placenty.

Obecná anestézie je v každém případě vyloučena, povede k hladovění plodu kyslíkem. Jakmile lék začne působit, anestetizuje dobře, lékař odstraní zub. U dalšího pacienta budou poskytnuta doporučení pro péči o otvor zbývající ze zubu, ústní dutinu jako celek.

Taková péče se neliší od obecných doporučení pro všechny pacienty - vypláchněte ústní dutinu dezinfekčními prostředky denně po jídle, při použití odvarů léčivých bylin buďte opatrní, abyste „neroztáhli“ krevní sraženinu z vnitřku díry.

Odstranění zubu moudrosti během těhotenství

Obtížné odstranění zubu moudrosti během těhotenství, zubaři se snaží odložit, pokud je to možné. Důvod je ten, že odstranění osmičků je nejčastěji velmi bolestivé.

Samotná extrakce zubu během těhotenství (recenze žen, které to prošly, to potvrzují) je příliš komplikovaná, traumatická. Pooperační období je doprovázeno bolestí po dlouhou dobu, zbylou ranou po dlouhou dobu, bolestivě se uzdravuje a způsobuje vážné nepohodlí.

Někdy dochází ke zvýšení tělesné teploty. Obecně to, co se děje pro tělo, je skutečný stres.

Pokud je zub moudrosti nepříjemný, vyvolává zánět, otok, silnou bolest, musí být odstraněn:

 • rentgen se provádí pomocí radiovisografu, toto zařízení ovlivňuje vývoj dítěte je extrémně bezpečné. Ozařování je minimální, zatímco oblast břicha, hrudníku a pánve je pokryta ochranným materiálem;
 • zubař provádí sekání problémového zubu pomocí nejjemnějších léků proti bolesti. Většina těchto prostředků během těhotenství je samozřejmě kontraindikována, ale někdy je bolest tak silná, že není na výběr;
 • když v lokální anestezii začne ztuhnout oblast úst a tváří, citlivost zcela zmizí, lékař odřízne žvýkačku hluboko do strany několika řezy a poskytne přístup k obrázku osm;
 • takže je snazší odstranit kostní tkáň, je vyvrtána, rozdělena na části a postupně odstraněna malými fragmenty;
 • otvor na ránu zbývající po odstranění kostní tkáně zubu je ošetřen speciálním dezinfekčním, protizánětlivým analgetickým lékem;
 • dásně jsou „položeny“ na stejném místě, tahají se dohromady a sešívají ránu. Používají nitě, které se v budoucnu nebudou muset ze švů odstraňovat, a pokud to není možné, samy se rozpustí, poté, co lékař stanoví datum, kdy bude nutné dodatečně odstranit švy.

Preventivní opatření

Odstranění běžných zubů, osmičky, procedury samy o sobě jsou nebezpečné, doprovázené silnou bolestí, vzrušením, strachem pro pacienty.

Pokud se žena chystá porodit dlouho před početí, je třeba dbát na to, aby v tomto ohledu bylo co nejpohodlnější období těhotenství a aby nebyly problémy se špatnými zuby.

Aby zuby nemusely být odstraněny, musíte před prevencí provést prevenci nejméně šest měsíců:

 • jít do ordinace, zjistit, v jakém stavu je ústní dutina, zejména dásně, zuby;
 • zabývat se léčbou nemocných zubů, které lze vyléčit;
 • odstranit postižené zuby;
 • pokud vám zubní lékař doporučí odstranit zub moudrosti, který ani neublíží, radu dodržujte;
 • patologie dásní, vyléčit sliznici.

Po dokončení přípravy ústní dutiny se nemůžete uvolnit, je čas posílit tělo:

 • zahrnout do své stravy pouze zdravé, výživné jídlo, bohaté nejen na vitamíny, ale také na minerály, které pomáhají posilovat zubní sklovinu a zubní kost;
 • chrup, jazyk, musíte alespoň dvakrát denně čistit zubní prášek, pastu;
 • zkuste jíst méně sladkostí;
 • po každém jídle vypláchněte ústa speciálními dezinfekčními roztoky;
 • pro ústní hygienu by měly být upřednostněny vysoce kvalitní zubní pasty (lékárenské výrobky), někdy používejte speciální bělení (podle pokynů výrobce);
 • od přírody, slabý smalt, dásně, můžete navíc přikrýt speciálními ochrannými prostředky, proto musíte kontaktovat dobrou zubní kliniku.

Související videa

Jiný názor. Pokud jde o otázku, zda je možné odstranit zuby pro těhotné ženy, v programu Dr. Komarovského:

Je třeba si uvědomit, že početí v první řadě vyvolá restrukturalizaci těla. Plod začne „brát“ vápník, další minerální složky, které začnou přispívat k zubnímu kazu. Abyste tomu zabránili, musíte tělo co nejlépe připravit na těhotenství, posílit ochranné funkce.

Pokud je obtížné tyto problémy řešit sami, můžete se s plánovaným těhotenstvím předem poradit s gynekologem. Lékař vám podrobně řekne, co vzít, kdy, jak a kolik.

Mohou těhotné ženy odstranit zuby?

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte začít s nezbytnou předehrou, protože během těhotenství pracuje ženské tělo zvláštním způsobem (to musí být známo jako první): v důsledku změn v hormonálním pozadí se zhoršuje většina zánětlivých procesů, mění se také vnitřní rytmy těla, fungují podle nového programu mění oběh kůže a sliznice své funkční vlastnosti. Během této doby je každá žena jednoduše povinna pečlivě pečovat o ústní dutinu. Základním kamenem článku „Jak pečovat o dutinu ústní během těhotenství: tipy pro nastávající matky“ bylo „5 zlatých pravidel pro těhotné ženy“:

 1. Navštivte zubaře;
 2. Vyměňte a vyberte vhodný zubní kartáček;
 3. Jezte potraviny bohaté na vápník a hořčík;
 4. Proveďte preventivní oplach ústní dutiny;
 5. Přestaňte být nervózní a strach;

Stomatologie a těhotenství

Nejčastěji je těhotenství žen spojeno s rozvojem paradentózy (zánět dásní). Také ženské tělo v poloze, v 90% případů, má nedostatek vápníku. To platí zejména pro období 6-7 měsíců těhotenství (růst kostry plodu), kdy nenarozené dítě využívá zásoby vápníku své matky, což zhoršuje její osobní stav kostních tkání (včetně zubů). V případě exacerbace chronických onemocnění (gastritida, enteritida, kolitida) se vápník začíná v těle špatně vstřebávat a ve skutečnosti jsou takové situace spíše pravidlem než výjimkou. Snížení úrovně rezistence (imunity) těla těhotné ženy vede k intenzivnímu růstu mikroorganismů v dutině ústní, které mohou být virové povahy, což způsobuje kaz a periodontální onemocnění.

Pokud jde o zubaře, musí nastávající matka rozhodně upozornit lékaře na její pikantní postavení, aby si mohla vybrat léky, které jsou vhodné pro těhotenství a léčebný proces..

Nebude zbytečné připomenout, že samoléčení je během těhotenství přísně zakázáno, a to zejména u všech druhů zahřívání komprimuje (dokud nebudou objasněny skutečné příčiny problému se zuby).

V případě plánované návštěvy u zubaře během těhotenství je třeba mít na paměti, že léky používané během léčby mohou nepříznivě ovlivnit stav vašeho dítěte, proto by zubní ošetření mělo být naplánováno na období těhotenství delší než 18 týdnů (jedná se o tzv. „Období úplného odstranění ochrany placenty“). ) Plánovaná návštěva u zubaře nastávající matkou by v ideálním případě měla proběhnout dvakrát během celého období těhotenství - na začátku a na konci období..

Mohou těhotné ženy odstranit zuby?

Zvláštní přístup budoucí matky ke svému zdraví je zcela přirozený - protože nyní je zodpovědná nejen za újmu, kterou z jednoho důvodu může způsobit její vlastní tělo, ale také za negativní důsledky, které se mohou na plod vyskytnout. Proto jsou obavy a obavy nastávajících matek, pokud je to nutné, extrakce zubů pochopitelné.

Spěcháme, abychom vás ujistili: těhotné ženy mohou odstranit zuby, v tomto smyslu neexistuje žádný přímý zákaz odstranění. Moderní stomatologie ve skutečnosti vychází ze skutečnosti, že extrakce zubů se nazývá „posledním argumentem králů“, uchylují se k ní pouze ve výjimečných případech - když již byly vyčerpány všechny ostatní možnosti zubního ošetření. Tyto případy píku se však stále vyskytují poměrně zřídka. Většinu zubů lze zachránit, i když je nemoc již vážně zahájena. Moderní stomatologie má takové nástroje a materiály, které mohou doslova obnovit zub z popela.

Moderní stomatologie - bezbolestná

Otázka „mohou těhotné ženy odstranit zuby?“ v podstatě znamená léky proti bolesti, které jsou podávány před zákrokem. Z tohoto důvodu některé ženy souhlasí s argumenty lékaře o nutnosti extrakce zubu a žádají, aby je narkotizovaly, aby nedošlo k poškození dítěte. Pospěšte si však, abychom vás ujistili - není důvod vydržet takovou bolest!

Pro ženy (čekající na dítě) byly vytvořeny speciální typy léků proti bolesti, které nemohou proniknout placentou, což znamená, že se nemohou stát zdrojem nebezpečí pro dítě. To, co opravdu potřebujete udělat, je konzultovat se svým zubním lékařem na klinice. Hlavní věc je, že váš ošetřující lékař bude vědět o vašem těhotenství (pokud to není možné vizuálně určit), pak bude schopen sestavit postup, který je co nejbezpečnější pro budoucí matku i její dítě.

Při návštěvě zubaře mu nezapomeňte říct o těhotenství. To pomůže zubaři vybudovat léčebný proces, který je pro vás a pro nenarozené dítě co nejbezpečnější..

Nebojte se odstranit zuby na zubních klinikách YuliSTOM. Je to naprosto bezbolestné.!

Je možné během těhotenství odstranit zuby??

Těhotné ženy - zvláštní kategorie pacientů při jmenování zubaře.

Koneckonců, tělo budoucí matky prochází kompletní hormonální restrukturalizací. V důsledku toho se zvyšuje riziko různých nemocí..

Nedostatek vápníku, ke kterému dochází během těhotenství, je plný kazu. V nedotknutelných dutinách může být umístěn Staphylococcus aureus, což může s velkou pravděpodobností způsobit novorozence a jeho matce vážné problémy. Zdravé tělo úspěšně potlačuje vývoj mikrobů, ale těhotenství a porod výrazně snižují imunitu ženy a ložiska infekce v ústech se stávají nebezpečnými zdroji patogenních bakterií.

Během těhotenství se zvyšuje patogenita ústní flóry, a proto se zvyšuje intenzita a prevalence zubního kazu a periodontálních chorob během těhotenství. Potvrzuje to mnoho studií po dlouhou dobu..

Pokud jde o extrakci zubů, provádí se během těhotenství výhradně z naléhavých důvodů, tj. S akutní bolestí - tok, hnisavý zánět.

Všechno plánované odstranění se však nejlépe provádí ve fázi přípravy na těhotenství..

Zubní zdraví během těhotenství

Těhotné ženy představují zvláštní skupinu pacientů při jmenování zubaře. Důvodem jsou změny v těle nastávající matky, ke kterým dojde během tohoto nádherného období jejího života. Některé z přírodních onemocnění jsou způsobeny hormonálními změnami a zátěží, kterou tělo nese během těhotenství.

To vše ovlivňuje chrup. Zvyšuje se možnost vývoje různých onemocnění ústní dutiny. Během těhotenství má žena nedostatek vápníku, zejména pokud se stane matkou poprvé. Existuje tedy pravděpodobnost zubního kazu nebo exacerbace a někdy i výskyt cervikálních defektů tvrdých zubních tkání.

Těhotenství není kontraindikací zubního zákroku, zejména není zakázáno zubní ošetření během těhotenství..

Je však třeba si uvědomit, že v prvních třech měsících je největší riziko nepříznivých účinků stomatologických výkonů, protože v tomto období jsou kladeny tkáně a orgány dítěte. Také stomatologické výkony by neměly být plánovány na poslední měsíc těhotenství, protože se vyznačují zvýšením četnosti komplikací svého průběhu..

Pokud nemůžete problémy se zuby vyřešit předem, určitě byste se měli obrátit na zubaře.

V tomto případě je třeba vzít v úvahu některé nuance..

  Těhotné ženě se nedoporučuje rtg. Pokud potřebujete vyfotit zub, můžete ho pořídit pomocí radiovisiografu, toto zařízení má minimální záření (mnohem nižší než rentgenový přístroj). Léčba a extrakce zubů během těhotenství by měla být prováděna naprosto bezbolestně, což zajistí lokální anestézii zubů pomocí vhodných léků a v případě potřeby psychoterapeutické podpory. Biologický účinek lokálních anestetik na plod je velmi malý. Celková anestézie během léčby je nepřijatelná. Pokud jde o zvláštnosti protidrogové terapie u těhotných žen, je důležité si uvědomit, že předepisování léků by mělo být přísně odůvodněno a mělo by být dávkováno s ohledem na délku léčby a trvání těhotenství. Nejlepší je, pokud jsou léky předepisovány na základě konzultace se zubním lékařem, terapeutem a gynekologem..

Mohou těhotné ženy odstranit zuby

Je možné, aby těhotné ženy odstranily zuby, bohužel, poměrně naléhavá otázka mezi nastávajícími matkami.

Těhotenství je období, kdy je ženské tělo obzvláště zranitelné a metabolismus vápníku je velmi narušen. V důsledku toho je zubní sklovina zničena a objevují se naléhavé indikace pro léčbu a někdy i pro extrakci zubů..

Samozřejmě, že návštěva zubaře je vážný stres, který stav těhotenství jen zhoršuje. A v procesu ošetření a extrakci zubů při porodu dítěte není nic užitečného - ne. Ale ještě horší - neustálá bolest, která negativně ovlivňuje celkový stav nastávající matky a skrze ni - a stav rostoucího dítěte.

Negativním faktorem je přítomnost neustálého ohniska infekce, což je jakákoli zhoubná léze, protože pokud máte na výběr, zda odstranit špatný zub nebo vytrvat bolest, zubní lékaři doporučují léčit nebo odstranit zuby, bez ohledu na jejich stav, a zaměřit se pouze na indikace zubního léčba.

Nyní existují technologie a léky, které jsou vhodné pro léčbu žen nesoucích dítě, a dokonce ani anestézie nepůsobí na dítě žádné poškození..

Pro úlevu od bolesti používají stomatologové léky, které nemají schopnost proniknout placentární bariérou, ale působí výhradně na ženské tělo. Gynekologové - porodníci jsou opatrnější v otázce, zda těhotné ženy mohou odstranit zuby. Doporučují léčbu po osmnácti týdnech, kdy je placenta již vytvořena a spolehlivě chrání rostoucí dítě, a až do třiceti dvou až třiceti pěti týdnů, přičemž se domnívají, že se nadměrný stres může později stát faktorem vyvolávajícím předčasný porod.

Tato omezení se však samozřejmě nevztahují na případy, kdy situace není příliš závažná a existuje reálná příležitost odložit léčbu. Pokud je žena téměř každý večer trápena silnou bolestí nebo v ní propukne zub moudrosti, jehož růst je doprovázen rozvojem perikronitidy, potom co nejdříve zuby vyjměte.

Prevence komplikací po extrakci zubu

Aby se předešlo možným komplikacím, musí chirurg dodržovat určitá pravidla:

  Extrakce zubu by měla být provedena po konzultaci s porodníkem-gynekologem. Před zákrokem a během něj nevytvářejte stresové situace (krátké čekání, nedostatek bolesti, rychlé manipulace). Nesměřujte těhotnou pacientku na rentgen. Používejte lokální anestetika s minimální koncentrací vazokonstriktorů. Po odstranění předepište po konzultaci s lékařem pouze nízko toxické léky.

Pro rychlé uzdravení zubař nedoporučuje ženě vypláchnout ústa. Po extrakci je třeba se vyhnout expozici jamky. Jídlo bude možné jíst až po 3 hodinách od okamžiku extrakce zubu.

Po extrakci vám odborník poradí potřebné léky:

Léky proti bolesti.
Nejčastěji je to paracetamol. Dávka jedné dávky by neměla překročit 0,5 gramu léčiva. Dávku můžete pít až čtyřikrát během dne po jídle. Denně je povoleno maximálně 4 gramy paracetamolu..

Antibakteriální léčiva.
Nejbezpečnější pro těhotné ženy je Amoxiclav. Průměrná denní dávka je 375 mg s intervalem 8 hodin 3krát denně nebo 625 mg 3krát denně. Po provedení extrakce je zakázáno zahřát zraněný povrch.

Prevence zubních onemocnění během těhotenství

Abyste nemuseli podstoupit nepříjemný postup extrakce zubů a nemuseli byste se bát možných důsledků a dopadů na průběh těhotenství, zkuste opatrně udržovat ústa zdravě po celou dobu.

Existuje řada užitečných doporučení zubařů, kteří pomáhají vyhnout se problémům se zuby v nejdůležitějším období života ženy - při přenášení dítěte.

  Čistěte si zuby každý den ráno a večer. Nezapomeňte očistit povrch líc a jazyka, kde se hromadí také patogenní mikroorganismy. K účinnějšímu čištění mezizubního prostoru od zbytků potravin, zejména tvrdých a vláknitých, použijte dentální nit. Vyberte si vysoce kvalitní pasty s přídavkem fluoru a vápníku a také s užitečnými přírodními přísadami - propolis, šalvěj, máta. Nevšímejte si doporučení gynekologa a terapeuta ohledně užívání vitamínových a minerálních komplexů pro těhotné ženy, které vyrovnávají nedostatek látek v těle a chrání zuby před ztrátou vápníku. Jíst správně, jíst čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné výrobky.

Pokud právě plánujete těhotenství, pak je nejlepší čas na úplné připravení těla na těžkou práci - nesoucí plod.

Včetně péče o vaše zuby - vyléčení všech těžkých poranění až po nejmenší praskliny, nasycení těla všemi potřebnými stopovými prvky prostřednictvím zdravého životního stylu a správné výživy. A pak už nikdy nebudete čelit nutnosti navštívit zubaře během těhotenství, s výjimkou rutinního vyšetření.

Články O Neplodnosti