Hlavní Zdraví

Kojící tuňák

Tuňák je velká obchodní ryba rodiny makrely. Výrobek má vynikající chuť, je považován za delikátní a poměrně drahý. Vysoké náklady jsou způsobeny zvláštním složením masa. Červenohnědé maso těchto ryb obsahuje obrovské množství užitečných látek: od esenciálních aminokyselin po stopové prvky a vitamíny, antioxidanty. Pro nejcennější nutriční vlastnosti se tuňák často nazývá „mořské kuře“ nebo „mořské tele“.

Složení a vlastnosti tuňáka

Tuňák má velkou poptávku na trzích a v obchodech, což není překvapivé. Tento jedinečný produkt je stejně užitečný v jakékoli formě - chlazený, zmrazený, konzervovaný. Hlavní věc je, že jatečně upravené tělo by mělo být čerstvé. Tuňákový filet v barvě připomíná hovězí maso - je celkem světlé, jednotné barvy. Další informace o tom, zda mohou děti lovit tuňáky, od jakého věku a jak si vybrat chutný a kvalitní produkt, budou popsány níže..

Čerstvé maso z tuňáka obsahuje omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, retinol (vitamin A), pyridoxin (vitamin B6), riboflavin (vitamin B2), nikotinová a listová kyselina, tokoferol (vitamin E). Kromě toho jsou v buničině přítomny jód, zinek, chrom, selen, fosfor, hořčík a mangan, draslík, vápník, měď a sodík..

Výrobek prakticky neobsahuje uhlohydráty a tuky, proto je považován za dietní, vhodný pro dospělou a dětskou stravu, stejně jako pro stravu diabetiků a sportovců. Kalorický tuňák - asi 140 kcal na 100 gramů.

Výhody tuňáka

 • Podporuje funkce srdce, jater a štítné žlázy
 • Zlepšuje zrak a metabolismus
 • Stimuluje růst a opravy tkání
 • Posiluje kosti a svaly, vlasy a nehty
 • Stimuluje procesy tvorby krve
 • Má antioxidační aktivitu
 • Zvyšuje odolnost organismu vůči virům a toxinům
 • Stimuluje mozkovou funkci
 • Zlepšuje náladu a zbavuje stresu.
 • Zvyšuje imunitu.

Možné poškození

 • Hlavním nebezpečím jsou nekvalitní ryby, padělky. Takový produkt může způsobit vážné otravy - pozor na padělky. Níže si přečtěte, jak si vybrat správného tuňáka..
 • Ve vzácných případech jsou možné alergie. Projevuje se zarudnutím kůže, svěděním, otokem, slzami. Jakmile se tyto příznaky objeví, měl by být příjem tuňáka odložen..

Velká jatečně upravená těla ryb mohou obsahovat rtuť a soli těžkých kovů!

Tuňák pro děti: od jakého věku, v jakém množství

Začínáme s čerstvými rybami lépe. Maximální velikost porce je 50 gramů (surový produkt). Pokud je dítě alergické na mořské ryby, - ne více než 20 gramů.

Při první reakci musíte pečlivě sledovat reakci. Pokud se objeví příznaky alergie na jídlo, je vstup produktu zpožděn. Pokud nedojde k negativní reakci, může být tuňák ponechán ve stravě drobenek, přičemž se dávka postupně zvyšuje (až na 100-120 gramů denně, ale už ne).

Tuňák v konzervách pro děti od 4 let.

 • Proteinová alergie
 • Makrela Allergy
 • Nemoc ledvin
 • Selhání ledvin
 • Zakažte svého pediatra

Jak vybrat tuňáka pro krmení dítěte

Tuňák v prodeji je nabízen v chlazené a mražené formě i ve formě konzerv. Čerstvý produkt se skladuje nejdéle 4 dny, zmrazený - až 14 dní. Konzervy mohou ležet nejdéle (viz datum vypršení platnosti).

Čerstvé a zmrazené tuňákové maso je načervenalé růžové. Barevný odstín nebo nepříjemný zápach naznačuje, že je produkt zastaralý. Ještě horší je, když jsou viditelné nahnědlé skvrny - takové ryby byste nikdy neměli jíst.

Nejlepší čas na nákup čerstvého tuňáka je od května do srpna.

Jak si vybrat konzervované jídlo?

Preferovaný tuňák ve vlastní šťávě než v oleji. Takový produkt ukládá více vitamínů a živin. Tuňák v oleji je také výrazně více kalorický. Děti s nadváhou by neměly být nabízeny..

Balení nesmí mít deformace, promáčknutí, stopy rzi. Značení může být vytlačeno nebo naneseno nesmazatelnou barvou. Fuzzy postavy často označují falešné, ostražité. Proto je výhodné extrudované výrobní značení.

Hledejte produkt označený albacore nebo dolphinfriendly. První znamená, že uvnitř masa bílého tuňáka je nejzdravější a nejchutnější. Značka delfínů označuje, že úlovek delfíny nezabil..

Kvalitní konzervované tuňáky zahrnují pouze rybí maso, sůl a rostlinný olej (je-li to tuňák v oleji). Nejlepší konzervy se vyrábějí v Itálii, Španělsku a Japonsku. Ruský produkt se však často připravuje pomocí zmrazených surovin..

Plechovku můžete také před nákupem lehce protřepat, abyste zhruba odhadli poměr ryb k tekutině. Pokud je nádoba skleněná, je možné obsah pečlivě zkontrolovat.

Jak vařit tuňáka pro děti

Zmrazené a čerstvé ryby, stejně jako ve formě konzerv, jsou vhodné pro přípravu pokrmů pro kojeneckou výživu. Zmrazené jídlo by mělo být nejprve rozmrazeno při pokojové teplotě. V žádném případě byste filé nesměli ukládat do vroucí vody nebo do mikrovlnné trouby. Vyjměte produkt z mrazničky předem.

Pro děti je lepší vařit tuňáka ve vroucí vodě nebo dušené, dušené nebo péct. Nedoporučuje se smažení oleje, chleba a koření. Taková jídla se obtížněji stravují, vyvolávají poruchy příjmu potravy v drobenkách - tvorba plynu a nadýmání. Nemusíte dávat ani hodně soli.

Dětská jídla s tuňákem - od 3 let

Dušený tuňák

Složení:

 • Filet z tuňáka 300 g;
 • půl sklenice sušených meruněk;
 • půl sklenice švestek;
 • 1 cibule.

Opláchněte švestky a sušené meruňky důkladně, nakrájejte. Nasekaná oloupaná cibule v půl prstenech. Opláchněte je, suché, nakrájené na kousky ryb.

Připravené ingredience (1/2 jejich části) vložte do pánve s tlustými spodními (nebo pražícími) vrstvami: cibule, ryby, sušené ovoce. Poté vrstvy opakujte. Nalijte vyčištěnou (filtrovanou) vodu a zahřejte ji na nízké teploty. Dušte pod víkem asi půl hodiny.

Salát s konzervovaným tuňákem a vejcem

Pečený tuňák na pečení

Složení:

 • 200 g filé z tuňáka;
 • sůl na špičce nože;
 • ½ lžičky olivového oleje.

Ryby opláchněte, osušte, nakrájejte na steaky a poté natřete olivovým olejem a solí. Soli musí používat minimální množství. Vložte steaky na plech nebo do nelepivé formy a vložte do předehřáté trouby.

Pečeme 7-15 minut (v závislosti na tloušťce steaku). Připravenost můžete zkontrolovat vidličkou nebo dřevěným špízem. Steak z tuňáka můžete také vařit na grilu bez přidání oleje..

Ozdobené tuňákem jsou ideální syrová a dušená zelenina, kastrol, čerstvé bylinky.

Články O Neplodnosti