Hlavní Bolest

Rovnátka a těhotenství

Ortodoncie a těhotenství - kompatibilní? Co dělat, když jste se dozvěděli o zajímavé situaci poté, co jste zaplatili a vložili závorkový systém? Většina lékařů věří, že takový „tandem“ je škodlivý pro zdraví ženy.

Zvažte, jak zdůvodněné tvrzení je a jaká překvapení mohou nastat během léčebného procesu..

Je možné dát rovnátka těhotným ženám: teorie a názor lékařů

Je dobře známo, že během těhotenství jsou jakékoli zubní manipulace kontraindikovány a jsou povoleny pouze pro závažné indikace, například k zastavení septického zánětu nebo silné bolesti..

Dalším argumentem je přirozená restrukturalizace těla, která nasměruje všechny své zdroje na růst a vývoj plodu. Smalt zubů budoucí matky se stává křehčí, protože vápník je přesměrován na tvorbu kostního systému dítěte. Poškození skloviny během procesu zarovnání je možné iu zdravých lidí, a pokud je podvyživený, „účinek“ se zvýší pouze.

Co se děje v praxi

Praktikujícím ortodontistům se doporučuje, aby z různých důvodů neinstalovali rovnátka. Budeme jmenovat nejdůležitější z nich..

ZpůsobitVíce informací
Abychom pochopili strukturu struktury čelisti, je nutné vzít rentgen, někdy 2-3Rg záření je nebezpečné jak pro matku, tak pro plod, takže je vhodné se uchýlit k tomuto postupu co nejméně.
Na pozadí nedostatku vápníku není možné konečný výsledek kontrolovat. Proces průchodnosti kostí se stává nepředvídatelnýmOrtodontický oblouk, který táhne výztuhy, je tvarován podle určitého zatížení. Pokud se nedostatek vitamínů během těhotenství prohloubí, kost již nebude odolávat stresu a zuby se budou pohybovat po jiné trajektorii a na jiné místo.
Kvůli hormonální úpravě je narušena výživa kořenového systému a periodontálních zubůVznikají závažné komplikace: resorpce kořenů, gingivitida, paradentóza. Při zánětu dásní musí být odstraněn konzolový systém, protože nadměrné zatížení kostí a sliznice dásní způsobí nevratnou změnu struktury čelisti.

Výhody a nevýhody nošení rovnátka během těhotenství

Pozitivní aspekty léčby rovnátka během těhotenství:

 • zuby se vyrovnávají rychleji díky přirozenému změkčení kostní tkáně;
 • nosit dítě je psychologicky pohodlný čas, protože žena navštěvuje méně přeplněná místa, méně komunikuje, a proto se nesnaží o „žlázkách“ v ústech.

V tomto je seznam plusů omezený, ale seznam minusů je rozsáhlý:

 • zrychlené ničení skloviny;
 • potíže při čištění zubů, v důsledku toho se zvyšuje riziko gingivitidy;
 • neustálé sledování výživy;
 • pravidelné (nejméně 2krát měsíčně) návštěvy lékaře;
 • odlupování držáků v důsledku suchého smaltu;
 • nesprávný pohyb stoliček kvůli poklesu hustoty kostí.

Žena, která potřebuje více odpočívat v období porodu dítěte, bude muset být neustále „v pohotovosti“, protože kdykoli může závorkový systém vyvolat zubní problém.

Možné komplikace

Neškodnou komplikací nošení rovnátka během těhotenství je jejich spontánní odlepení. Omlouváme se za peníze a úsilí, už ne.

Je nemožné určit změny v kostní tkáni bez rentgenového vyšetření, takže se musíte buď spolehnout na zkušenosti lékaře, nebo riskovat.

Pokud vynecháte okamžik, kdy se stoličky začnou pohybovat v rozporu s anatomickou strukturou čelisti, bude výsledek nevratný. Vzhledem k tomu, že během těhotenství může být žena „uchována“, celkový zdravotní stav se změní, riziko přeskočení dalšího jmenování je velmi vysoké.

Co může ortodontista dělat v závislosti na gestačním věku?

Pokud otázka proveditelnosti instalace výztuh není (nebo úmyslně ignorována), řídí se následujícími doporučeními:

 • Nejvýhodnějším obdobím pro zahájení léčby je druhý trimestr těhotenství. Nyní je dítě chráněno placentou a emoční stav budoucí matky je stabilizován.
 • V 1. a 3. trimestru se pak tvoří plod a systémy na podporu života těla - příprava na porod, proto je jakýkoli zásah, včetně vnějšího, kontraindikován.

Je lepší věnovat první a poslední měsíce těhotenství vašemu zdraví: dlouhodobý pobyt v jedné poloze (to trvá nejméně 2 hodiny, než se umístí rovnátka do zubního křesla) může vyvolat narušení průtoku krve a fyzické nepohodlí - způsobit předčasný porod.

Těhotná s rovnátka: jak být

Pokud je již konzolový systém nainstalován, má žena s nástupem těhotenství dva způsoby: pokračovat v léčbě nebo „uchovat“.

Lékaři považují druhou metodu za rozumnější, protože v tomto případě je možné konsolidovat dosažené výsledky bez sebemenšího poškození zdraví matky a dítěte. Podle jednotlivých sád bude ortodontista vyrábět elinery, které bude třeba nosit po dobu 2-6 hodin každý den. Jsou téměř neviditelné a pohodlné na nošení, vyrobené z průhledného silikonu. Můžete je odstranit a nasadit bez pomoci lékaře.

Ošetření rovnátka pokračuje po ukončení laktačního období. Pokud se rozhodnete opustit systém, musíte uvolnit napětí oblouku a častěji chodit k lékaři, aby řídil proces pohybu zubů.

Zacházejte s radostí

Spolehněte se na názor svého lékaře a na své vlastní pocity. Pokud je těhotenství obtížné, situaci nezhoršujte. Oddělte dvě „potěšení“: nejprve porodte zdravé a silné dítě a poté se pusťte do fixace zubů. Proces bude delší, ale výsledek vás uspokojí 100%.

Šle během těhotenství: mýty a skutečná fakta

Hlavní lékař, ortopedický zubař

Poslední aktualizace: 26/26/2020

Oprava malokluze obvykle trvá několik let a těhotenství (plánované či ne) může ženu chytit do poloviny k dokonalému úsměvu. V tomto článku řekneme, zda je možné během těhotenství nosit rovnátka a zda je to bezpečné.

Těhotenství rovnátka: Klady a zápory

 • Moderní rovnátka jsou naprosto neškodná pro tělo a nezpůsobují alergie. Proto jejich nošení samo o sobě neovlivňuje průběh těhotenství a nitroděložní vývoj dítěte. Obzvláště pokud se žena pečlivě stará o ústní dutinu, správně jí a dodržuje všechny pokyny svého ortodontisty.
 • Pro přesnou instalaci výztuh je nutné vzít několik rentgenů maxilofaciálního aparátu, a někdy operaci pod anestézií, pak těhotenství je hlavní kontraindikace.
 • Kvůli hormonální nerovnováze a nedostatku vápníku během těhotenství mění kostní tkáň svou strukturu a zuby jsou křehčí. Proto, nošení rovnátka může těhotné ženě způsobit více škody než užitku.
 • Samotné těhotenství je vážným testem pro ženské tělo, zejména v prvním trimestru. A rovnátka v prvních dnech po instalaci a aktivaci způsobují nepohodlí nebo dokonce bolest. Nakonec to může být další důvod k obavám a podrážděnosti..

Žena by se určitě měla poradit se svým ortodontistickým zubařem. O tom, zda je v tuto chvíli vhodné použití rovnátka, rozhoduje on, nebo je lepší počkat.

Těhotenství a rovnátka: základní doporučení

 • úplná rehabilitace ústní dutiny a před těhotenstvím musí být provedeny všechny nezbytné rentgenové studie;
 • je žádoucí, aby žena měla několik klidných měsíců, aby si zvykla na rovnátka. První trimestr těhotenství je nejobtížnější, spojený s těžkou slabostí, toxikózou, náhlými výkyvy nálady, takže je nejlepší tyto dva procesy nekombinovat;
 • pokud žena již čeká dítě, je lepší odložit opravu kousnutí do poporodní periody nebo to udělat na konci kojení. Tělo bude mít čas na zotavení po tak silném stresu, jako je těhotenství;
 • Aby se vyrovnala nedostatek vápníku a dalších nezbytných látek, měla by těhotná žena užívat speciální komplexy vitamínů a minerálů.

Co dělat v případě neočekávaného těhotenství?

 • Pokud žena již začala používat rovnátka, musí okamžitě ohlásit těhotenství zubnímu lékaři ortodontisty, aby opravila léčebný plán.
 • Je vhodné na chvíli zastavit korekci kousnutí. V tomto případě musíte nosit speciální retenční chrániče úst. Upevňují již dosažený výsledek. Po porodu a na konci kojení by měla žena znovu podstoupit vyšetření a pokračovat v léčbě.
 • Nosiče během těhotenství trvají mnohem déle než obvykle.
 • V žádném případě nelze odstranit rovnátka bez následné instalace držáků. To může vést k úplné ztrátě výsledků nebo k ještě většímu zhoršení..
 • Konečné rozhodnutí může učinit pouze ošetřující lékař.

Nejčastější mýty o těhotenství a hranatých závorkách

 • „Oprava rychlejšího kousnutí těhotenství“

V měkčí kostní tkáni se zuby skutečně pohybují mnohem rychleji, ale v jakém směru k tomu dojde a jak přesně není známo.

„Lékaři radili, aby„ létali “, zatímco nosí rovnátka.“

Ani jeden svědomitý zubař nemohl něco takového říct. Během těhotenství je velmi obtížné kontrolovat pohyb zubů pod tlakem držáku. Proto je léčba, která již byla zahájena, obvykle pozastavena..

"Máte dítě nebo si sousto?"

Tento problém nemůže vyřešit nikdo kromě samotné ženy. Doporučujeme však nejprve dokončit nošení rovnátka, protože během těhotenství se stav zubů může výrazně zhoršit.

Těhotenství a rovnátka: je možné nosit systém těhotným ženám

Krása nebo zdraví? Jaké jsou rysy ortodontické léčby nastávajících matek: analyzujeme, co je možné a co je zakázáno

Když žena zjistí, že čeká dítě, začne věnovat zvláštní pozornost zdraví. Všechny škodlivé produkty jsou z nabídky odstraněny, jsou získávány vitamíny, studovány přínosy pro těhotné ženy. Nastávající matky se často obávají, co mohou a nemohou dělat, i když to opravdu chtějí. Dnes budeme hovořit o tak důležité otázce - je možné dát těhotným ženám rovnátka? A zda by měly být odstraněny, pokud byla léčba zahájena před těhotenstvím. Přečtěte si podrobnosti v dnešním článku..

Co se stane s kostí a zubů během těhotenství

Těhotné ženy vědí, že čekání na dítě není jen radost, ale také některé potíže. Kromě výkyvů nálady, zhoršeného pocitu pachu a toxikózy často dochází k problémům se zuby a bolestmi kostí. Vznikají v důsledku změn metabolismu a hormonálních změn.

Zajímavý fakt! Síly těla jsou „hozeny“ na potomstvo, to znamená, žena sama již dostává méně užitečné stopové prvky (vápník, hořčík, fosfor). Hormony také nepříznivě ovlivňují zuby a svaly (parodontium). Výsledkem je, že kosti, včetně čelistí, jsou trochu měkčí. Pokud však nastávající matka udrží zdravý stav racionální výživou a příjmem vitamínů, pak toto nádherné období života půjde bez komplikací.

Jaké jsou výhody a nevýhody rovnátka během těhotenství?

Vážení kladů a záporů nošení rovnátka během těhotenství, vypadá to jako ideální čas na opravu kousnutí. Možná si pomyslíte, že protože kosti jsou méně husté, znamená to, že je snazší v nich pohybovat kořeny zubů a zuby se budou vyrovnávat rychleji? A těhotná žena sama má spoustu volného času. Stejně tak můžete nosit rovnátka, která vás kolegové v práci nezavádějí? Ale zde není vše tak růžové, jak bychom chtěli. A teď vám řekneme proč.

Proč ortodontisté proti šle během těhotenství

Názor odborníků je opravdu důležitý v otázce „Je možné nosit rovnátka během těhotenství?“. Koneckonců, pouze ortodontista je schopen správně posoudit všechna rizika a včas přizpůsobit léčbu. Důvody, které mohou sloužit jako základ pro odmítnutí instalace nebo nošení výztuh během těhotenství, jsou následující:

1. Nelze provést vysoce kvalitní diagnostiku

Před opravou skusu je předepsán panoramatický snímek (OPTG) nebo jiné rentgenové vyšetření, což je kontraindikace pro těhotné ženy v život ohrožujících podmínkách. Panoramatický obrázek je také potřebný v konečné fázi léčby a během těhotenství by se to nemělo dělat.

2. Je obtížné se připravit na instalaci rovnátka

Systémy držáků se nosí po dlouhou dobu - mnohem déle, než trvá těhotenství. Proto je před instalací nutné ošetřit všechny nemocné zuby. Použití anestezie se navíc v trimestru I a III nedoporučuje. To znamená, že léčba hlubokého kazu nebo pulpitidy během těhotenství se stává problematickou. Samozřejmě je nutné ošetřovat zuby, pokud je to nutné, ale budou mít problémy s výběrem anestézie (aby nedošlo k poškození dítěte).

Před umístěním výztuh je nutné provést profesionální hygienu tak, aby se sklovina nekolabovala pod deskami bakteriálního filmu. Hygiena práce se provádí pomocí ultrazvukového a abrazivního čištění vzduchem, což může mít za následek bolestivost dásní (na to nejsou připraveny všechny nastávající matky). A v zásadě je během těhotenství lepší čištění odmítnout.

Navíc, v přítomnosti rovnátka kvůli špatné hygieně, zuby často kazí rychleji a je třeba je léčit včas. A jak již víme, během těhotenství je třeba tyto postupy minimalizovat.

3. Je obtížné naplánovat léčbu

Skutečnost, že čelisti jsou měkčí, mírně porušuje plán korekce. Zuby se mohou chovat velmi nepředvídatelně - zarovnat se velmi rychle, plazit se na sebe. Proto může být řízení bracketových systémů u těhotných pacientů plné neočekávaných komplikací. Ale samozřejmě se s nimi dá zacházet - je mnohem pravděpodobnější provést opravu zařízení, častěji navštívit lékaře (i když s tím mohou být problémy - viz následující odstavec).

4. Předčasná návštěva ortodontisty

Pokud pacient vynechá návštěvu, aby nahradil oblouk nebo ligatury na výztuhách (gumové pásy nebo dráty), může se průběh skusů vymknout kontrole. A pak se ortodontista bude muset uchýlit k dalším manipulacím.

Je důležité to vědět! Během těhotenství může žena náhle skončit v nemocnici kvůli zachování, nebo se může cítit špatně a zůstat doma. Návštěva u zubaře se tak odkládá o několik týdnů, protože dobří ortodontisté mají velmi těsné výsledky.

Musím po těhotenství odstranit rovnátka?

Dávají rovnátka na těhotné ženy a musí být odstraněny, pokud se dozvíte o své vynikající pozici? Ve skutečnosti stojí za to vědět, že samotné těhotenství není jasnou kontraindikací k instalaci a nošení rovnátka. Ortodontista však může odmítnout položit rovnátka na těhotnou ženu z výše uvedených důvodů. Pokud byl systém držáku nainstalován již před těhotenstvím, můžete jej v zásadě opustit a odstranit.

Když je ošetření výztužemi v konečné fázi - například konstrukce zbývá nosit jen 1-2 měsíce, pak bude zbytečné přerušit korekci. Ortodontista proto nemusí v tomto případě trvat na odstranění. Koneckonců, skus se téměř vyrovnal a jeho konečná korekce je docela předvídatelná.

Pokud byl systém právě nainstalován a žena otěhotněla, pak vše závisí na profesionalitě lékaře, zdravotním stavu těhotné ženy (celého těla, zubů a dásní). O otázce pokračujícího zacházení se proto rozhoduje přísně individuálně. Obecně je odstranění rovnátka po těhotenství samozřejmě raritou. Ale zde by měl být zvýšen počet následných návštěv u lékaře - musíte pochopit, že existují určitá rizika, takže je třeba kontrolovat stav. A pokud se zuby začnou pohybovat nesprávným směrem, pak je také třeba rychle zastavit.

Další možnost: zachování ortodontického ošetření

Co je zachování postupů? Obecně se jedná o zachování již dosaženého výsledku pomocí speciálních zařízení. To znamená, že po odstranění výztuh se zuby „nevplíží“ na obvyklá místa, vytvoří se silikonové chrániče zubů nebo eliners. Budou je muset nosit, dokud se žena nevrátí, aby pokračovala v ortodontické léčbě se rovnátkami (po dokončení zotavení po porodu a dokončení laktace). Tuto možnost lze použít, pokud jste během těhotenství stále museli odstranit rovnátka.

"Než jsem se dozvěděl o těhotenství, nosil jsem rovnátka po dobu 4 měsíců a trvalo to 2 roky." Zpočátku jsem si ani nemyslel, že s nimi musím něco udělat. Ale při konzultaci mě gynekolog poslal k ortodontistovi. Ačkoli jsem nechtěl léčbu zastavit, doktor mě přesvědčil o potřebě zachování. Řekl, že zatímco jsem vypadal jako průhledný chránič zubů, čím těžší bylo moje těhotenství, rovnátka by skutečně zasahovaly do normálního života... Tato neustálá toxikóza... A to není nic zvláštního - říkají, je to běžná praxe. Samozřejmě jsem nechtěl ztratit již dosažený výsledek, ale nechtěl jsem mít problémy se zuby. Ano, v každém případě, mé zdraví a zdraví dítěte jsou mnohem důležitější. Proto klidně nosil chránič úst “.

maria_91, recenze z webu baby.ru

Možné komplikace, kontraindikace a zdravotní rizika

Častými pacienty zubaře jsou dokonce těhotné ženy, které splňují všechna doporučení lékaře. Vzhledem k nedostatku výživy (a ne všechny vitamíny jsou zcela absorbovány v těle), zubní a paradentální tkáně ztrácejí spolehlivou ochranu. Nastávající matky, které během těhotenství neodepřely, by si měly být vědomy rizika komplikací. Kromě toho mohou být tyto komplikace současně kontraindikací pro instalaci nebo nošení držáků.

 • riziko zubního kazu: sklovina, která přijímá méně vápníku, se stane křehkou, takže zubní kaz na zubech těhotné ženy se může rychle rozvíjet (navíc na několika jednotkách najednou),
 • štěpení skloviny nebo zničení horních končetin zubů: tlakem oblouku konzolového systému,
 • resorpce zubních kořenů: mohou postupně změkčit (jako kosti čelisti) a z pohybu během ortodontické korekce jednoduše skolabují. K tomu dochází jen zřídka, ale je to považováno za velmi nebezpečné.,
 • gingivitida a parodontitida: zánět dásní a vazivového aparátu, který vede k nestabilitě zubů a pronikání bakterií do jiných orgánů s průtokem krve,
 • ztráta zubu,
 • výkyvy nálady: žena se nemusí líbit jejímu vzhledu s vzory na jejích zubech,
 • Nepijte léky proti bolesti, pokud vzpěry způsobují tlak,
 • může se vyskytnout alergie na vosk proti tření,
 • léčba bude delší, protože ortodontista bude muset zvolit oblouky s menší silou, aby se snížilo zatížení zubů a periodontálních tkání.

Je také důležité si uvědomit, že během těhotenství ženy často pociťují zhroucení, může dojít k toxikóze. Ztužidla se prostě dostanou do cesty, zejména pokud byly nedávno nainstalovány.

Péče o mateřské šle

Pokud si těhotná žena, která nosí rovnátka, chce udržovat zdravé zuby, musí být zvláště o hygienu ústní hygieny opatrná. V podmínkách vysokého rizika komplikací je nutné si čistit zuby po každém jídle. A to musíte udělat ve velmi vysoké kvalitě - asi 10 minut, abyste zcela odstranili všechny zbytky jídla.

Bude vyžadovat několik speciálních štětců se štětinami různých úrovní, štětce, irigátor. Hygiena musí být prováděna komplexně, všemi dostupnými prostředky. A po vyčištění - důkladně vypláchněte ústa. Pamatujte, že problémy s výztuhami mohou být nejen se zuby, ale také s dásněmi.

Chcete-li zabránit tomu, aby ortodontické přístroje praskly nebo poškodily zuby, měli byste je ošetřovat opatrně. Proto nejezte žádná viskózní nebo tuhá jídla (jako je toffee, celá semena nebo ořechy). Nejprve nasekejte pevná jídla a pak je můžete jíst. Pak - nezapomeňte vypláchnout ústa.

Co zubaři doporučují

Vzhledem k tomu, že instalace a nošení držáků je velmi individuální záležitost, je nutné se poradit se svým zubním lékařem, pokud máte nepohodlí, bolest v zubech nebo zvýšíte jejich citlivost.

Mimochodem, pro udržení zdravých zubů a dásní byste měli správně jíst - zdravé potraviny bohaté na minerály (tvaroh, libové maso, zelená zelenina) a vitamíny (ovoce, zelenina). Kromě lékových vitaminových přípravků je často předepsán také vápník. Musíte ji však brát obezřetně a pouze podle doktorského schématu, aby nedošlo k nebezpečné patologii hyperkalcémie.

Recenze ortodontistů

Naprostá většina ortodontistů věří, že nejprve se žena musí vypořádat s korekcí okluze, a poté - plánovat zvětšení rodiny. Je to taková sekvence, která je příznivá. Samozřejmě, že situace každého je jiná (jako je zdraví), ale pokuste se, pokud je to možné, oddělit rovnátka a těhotenství včas - pamatujte na komplikace.

Související videa

Ani jsem si nemyslel, že je lepší kombinovat rovnátka s těhotenstvím. Nyní se podrobuji léčbě ortodontisty. A ona mi o takových nuancích neřekla. A můj manžel a já přemýšlíme o druhém dítěti. Ani nevím, co mám dělat, pokud nemám čas na odstranění rovnátka před těhotenstvím?

Vše záleží na stupni ortodontické léčby. Pokud to právě začalo, nebo přibližně uprostřed, a nastává těhotenství, pravděpodobně musíte odstranit rovnátka a výsledek „uchovat“. Pokud se korekce blíží ke konci, nejspíš se rovnátka nestanou překážkou - přece jen budou brzy odstraněny. Nezapomeňte však, že po výztužích musíte stále nosit držáky nebo elinery (chrániče zubů). To musí být provedeno, jinak může být opravený skus znovu zdeformován.

Mohu během těhotenství dát a nosit rovnátka?

Pokud vezmeme v úvahu teoretickou stránku problému, jsou rovnátka a těhotenství zcela vzájemně kompatibilní. V praxi však musí být rozhodnutí o tom, zda instalovat ortodontické konstrukce pro dlouhodobé použití, odůvodněno dobrými důvody. Hormonální nerovnováha těhotné ženy může vést k nesprávnému umístění stoliček. Proto se těhotným ženám nedoporučuje korigovat dentální deformity.

Mohu nosit rovnátka pro těhotné ženy?

Těhotné ženy nepodstupují žádné stomatologické výkony, s výjimkou těch, které jsou podle indikací nezbytné. Jejich cílem může být odstranění zánětlivého procesu nebo intenzivní bolesti.

Tolik zubařů nedoporučuje rovnátka během těhotenství..

Mohu během těhotenství dát rovnátka?

Instalace výztuh v průběhu přenášení dítěte je možná, ale přináší seznam obtíží.

 • Je nutné pečlivě zkontrolovat stravu a navštívit zubního lékaře dvakrát častěji.
 • Šle během těhotenství mohou zhoršit stav již křehkého smaltu, protože v této době většina cenných stopových prvků z matčinyho těla chodí na své dítě. Zubní sklovina zaschne, což má za následek neustálé oddělení strukturálních prvků.

To vše může ovlivnit labilní emoční systém nastávající matky. To je důvod, proč je lepší zdržet se instalace výztuh, pokud máte v plánu otěhotnět..

Možné důsledky

Zde je malý, ale významný kauzální seznam, který vysvětluje, proč je nežádoucí nosit na zubech během těhotenství rovnátka.

 1. Ortodontisté potřebují k vytvoření léčebného plánu a určení stavu prvků ústní dutiny alespoň dva radiologické obrazy, nebo dokonce více. Rentgenové záření je pro plod nebezpečné a nedostatek informací způsobí nesprávnou instalaci korekčního systému. Chyby v léčbě způsobí zubní kaz nebo samy zlomí rovnátka.
 2. Tělo matky má nedostatek různých stopových prvků, včetně vápníku. To znemožňuje lékaři předvídat průchodnost tkáně a kontrolovat příjem konečného výsledku. Ortodontický oblouk působí na zuby určitým způsobem. Rostoucí nedostatek živin během těhotenství vede ke špatné kostní rezistenci, a proto se zuby pohybují na jiná místa a podél jiné trajektorie. Někdy nemůže být výsledek takového zkreslení opraven..
 3. Během těhotenství dostávají parodontální zuby i jejich kořenový systém nedostatečnou výživu. Důvodem je restrukturalizace těla na hormonálním pozadí. To může vést k rozvoji závažných komplikací, jako je zánět dásní, periodontální nebo dokonce resorpce kořene zubu. V takových případech může zatížení vyvíjené výztuhami vyvolat vznik nevratných maxilárních deformit..

Kontraindikace

Těhotenství, které probíhá normálně, není přímou kontraindikací pro instalaci korekčních struktur, ale výše uvedené informace jsou dostatečným důvodem k vyčkávání a zapojení po korekci kousnutí po porodu..

Co dělat, když jsem otěhotnil, když jsem nosil rovnátka

Pokud během procesu nošení závěsných systémů došlo k těhotenství, nejvhodnější bude „uchování“ výsledků. To umožní zachovat dosažené úspěchy a nepoškozovat ani nastávající matku ani její dítě. Ortodontista vyrábí transparentní silikonové elinery na základě jednotlivých odlitků. Takový nenápadný design se musí nosit denně od dvou do šesti hodin a lze jej samostatně vyjmout a nasadit.

Specialisté kategoricky nedoporučují porod s rovnátkama.

Pokud se přesto rozhodlo ponechat systém na zubech, je nutné uvolnit napětí oblouku a navštívit zubaře, aby sledoval průběh a stav ortodontického designu dvakrát tak často, jak je to za normálních podmínek nutné.

Doporučení pro těhotné

Před instalací nebo opuštěním existujících rovnátka během těhotenství je třeba si prostudovat pravidla a doporučení týkající se péče o struktury v tuto chvíli.

 1. Vyšetření je nutné k určení stavu těla a jeho schopností.
 2. Je nutné přísně sledovat, zda tělo budoucí matky dostává všechny potřebné vitamíny a minerály. Jídla by měla být plně vyvážená. Pokud některé látky nevstoupí do těla spolu s produkty nebo jejich obsah není dostatečný, měla by být strava obohacena na úkor léčiv vybraných gynekologem..
 3. Péče o ústní dutinu by měla být co nejdůkladnější. Kromě standardního zubního kartáčku je třeba používat speciální kartáčky a kartáče se štětinami ve tvaru písmene V. Do procesu hygieny by měla být zapojena dentální nit, stejně jako irigátor. Vypláchněte si zuby vodou tak často, jak je to možné po dobu 2 až 3 minut.
 4. Předčasné ženy musí často navštívit zubaře, aby zkontrolovaly, jak správně jsou strukturální prvky umístěny v ústní dutině. I když se svorky pohybují velmi nepatrně, může být ošetření zbytečné.

Když můžete po porodu dát rovnátka

Nejlepší čas pro zahájení nebo pokračování léčby pomocí konzolového systému je po uplynutí období kojení. Pak žena obnoví hormonální rovnováhu a tělo bude fungovat v obvyklém režimu.

Recenze pacientů

Moje těhotenství se objevilo, když léčba se rovnátkami překročila polovinu, a já jsem je odmítl odstranit, i když to lékař doporučil. Ale všechno šlo dobře a systém odstranili 2 týdny před dodáním. Musel jsem chodit k lékaři často jen kvůli šekům. Na noc jsem nasadil chránič úst, abych upevnil výsledky, a vyhlášku jsem už nechal s úžasným úsměvem.

Opravdu jsem chtěl své těhotenství kombinovat s rovnátkami, abych pro ně nešel pracovat, ale doktor mi to nedovolil. Studoval jsem všechny klady a zápory, které mi byly vyjádřeny, a rozhodl jsem se, že budu ještě čekat, až to bude pro mě a mé dítě správnější. Díky tomu se mi během mateřské dovolené stále podařilo opravit zuby.

Šle ne vždy vedou k negativním důsledkům u těhotné ženy. Ale stojí za to riskovat své zdraví, pokud můžete čekat a dokonce ani ztratit výsledky získané před zahájením těhotenství. Ve všech těchto věcech je lepší se spoléhat na ortodonta a řídit se jeho doporučeními.

Radostná událost nebo problém: je těhotenství při nošení rovnátka přijatelné??

Nejčastěji trvá léčba rovnátka déle než rok. Během této doby dochází ke změnám v životě ženy, včetně těhotenství.

Nosit dítě není nemoc a není kontraindikací k léčbě pomocí závorkového systému. Existují však funkce, které nelze ignorovat..

Rozhodnutí o instalaci kovové konstrukce pro těhotnou ženu je učiněno až po důkladném lékařském vyšetření, které ukáže bezpečnost a proveditelnost takového ošetření. Je důležité vzít v úvahu individuální charakteristiky těla každé ženy.

Těhotenství při používání rovnátka: klady a zápory

Výhody instalace rovnátka během těhotenství:

 1. Těhotná žena má obvykle více volného času a může se věnovat jeho zdraví.
 2. Nošení systému vyžaduje pečlivou péči o ústní dutinu. Po každém jídle je nutné si vyčistit zuby, používat kartáčky, dentální nit a vypláchnout ústa speciálními roztoky.
 3. Těhotné ženy upravují svůj jídelníček, dávají přednost dietním potravinám bohatým na vitamíny a minerály a snaží se vyhnout plýtvání potravinami. To je v pořádku u stravy, kterou vám lékař předepíše během rovnátka..
 4. Pokud nechcete inzerovat korekci kousnutí a na mateřské dovolené můžete řešit problémy s estetikou a ušetřit na instalaci. Například místo drahých keramických vzorů používejte levnější kov.

Odkaz. Tam je názor, že protože zuby se pohybují snadnější během těhotenství, pak jejich zarovnání bude rychlejší. To je nebezpečný klam. Když se kostní tkáň mění, tělo může vnímat jakékoli zatížení zubů nedostatečně. Dokončit nošení rovnátka rychleji kvůli těhotenství nebude fungovat.

Nevýhody nosné konstrukce:

 • Během těhotenství žena podstoupila globální hormonální změny v jejím těle. Na tomto pozadí začínají změny ve složení kostní tkáně, kvůli nedostatku vápníku, jsou zuby křehčí. V tomto případě může být léčba nekontrolovatelná a způsobit poškození zubů více než dobré..
 • Instalace a nošení výztuh, zejména zpočátku, je doprovázeno nepříjemnými pocity a dokonce bolestí. Žena se během těhotenství stává citlivější a další nepohodlí může způsobit nadměrnou podrážděnost a úzkost..
 • Pro diagnostiku a kvalitní instalaci struktury budete muset vzít několik rentgenových paprsků čelisti nebo dokonce provést operaci pod anestézií. To může negativně ovlivnit zdraví dítěte..
 • Těhotné ženy jsou náchylnější k onemocněním dutiny ústní. Často trpí citlivostí zubů, kazem a gingivitidou, což komplikuje proces korekce kousnutí.

Mohu dát těhotným ženám rovnátka??

Pokud se pacientka dozvěděla o těhotenství během rovnátka, musí o tom informovat svého ortodontisty..

Lékař upraví další akční plán. Pokud vyšetření neodhalí problémy s ústní dutinou, je nežádoucí odstranit systém a přerušit proces.

V tomto případě musíte lépe monitorovat zubní hygienu, jíst správně, dodržovat všechna doporučení ortodontisty a určitě přijít na plánovaná vyšetření.

Zachování procedur: co je nainstalované místo systému

Těhotná pacientka podstupující léčbu v závorce se musí poradit s odborníkem. Pokud je její stav na pochybách a lékař předpovídá, že výsledek ortodontické léčby se může vymknout kontrole, rozhodne se odstranit rovnátka. Zároveň je již dosažený výsledek zachován a práce nebude zbytečná.

Foto 1. Transparentní eliners jsou téměř neviditelné na zubech, což umožňuje jejich použití v každodenním životě bez omezení.

K dosažení tohoto účinku se používají speciální retenční chrániče úst, které se také nazývají eliners. Jedná se o přídržnou desku z plastu, která se vyrábí podle individuálního vzorku. Chrániče zubů drží již vyrovnané zuby a brání jim v návratu do původních poloh. Po porodu a dokončení kojení můžete pokračovat v opravě kousnutí od místa, kde jste přestali..

Možné komplikace při nošení konstrukce

Instalace a nošení ortodontického designu během těhotenství může vést ke ztrátě kontroly nad léčebným procesem. Je obtížné předpovědět, jak se bude chovat proces přestavby kostí a změn v kostní tkáni způsobených hormonálními změnami v těle těhotné ženy..

Foto 2. Lékař provádí diagnózu zubů, aby rozhodl o možnosti instalace struktury během těhotenství. Je důležité správně vypočítat rizika a možné komplikace.

Navíc těhotenství samo o sobě může nastat s komplikacemi, může vyžadovat hospitalizaci a léčbu v nemocnici. Pak žena prostě nebude mít příležitost se obrátit na ortodontistu a řídit se jeho jmenováním.

Mohu porodit rovnátka?

Šle jsou samy o sobě zcela bezpečné pro lidské zdraví..

Porod se také nestane vážnou kontraindikací, pokud je žena pod dohledem lékaře a dodržuje doporučení.

Bolest při porodu však může způsobit, že ženy utáhnou čelisti. Hrozí riziko poškození samotné kovové konstrukce i zubů.

Zařízení pro HS: zda nosit kojící matku?

Pokud během kojení dojde k období kojení, pak ortodontista raději lépe monitoruje ústní hygienu, zahrnuje potraviny bohaté na vápník a přijímá vitamíny.

Instalace systému během kojení může mít negativní dopad na samotnou kojící matku i na dítě. Mnoho léků, jako jsou antibiotika nebo léky proti bolesti, je při kojení kontraindikováno. A při nošení systému je možná budete muset použít.

Pozornost! Změny ve stravě ženy i předepsané léky by měly být koordinovány s gynekologem provádějícím těhotenství..

Po porodu je hormonální pozadí ženy po nějakou dobu stále nestabilní, což znamená, že změny v kostní tkáni pokračují. To může vést k různým onemocněním ústní dutiny: zubnímu kazu nebo zánět dásní a rovnátka komplikují léčbu. Kromě toho jsou zubaté zuby považovány za ložiska infekce, které mohou být přenášeny na dítě s těsným kontaktem.

Užitečné video

Podívejte se na video, ve kterém ortodontista sdílí svůj názor na zacházení se šlemi během těhotenství a nuance spojené s tímto postupem.

Účinek designu na tělo těhotné ženy

Ortodontický design sám o sobě neovlivňuje průběh těhotenství a vývoj dítěte. Žena může otěhotnět bez jakýchkoli zdravotních problémů..

Procedura má své klady a zápory a záleží na individuálních vlastnostech těla. Pokud se obrátíte na kompetentního ortodonta, pečlivě sledujte ústní hygienu a dodržujte doporučení lékaře, během těhotenství nebudou problémy s instalací a nošením rovnátka.

Jsou rovnátka během těhotenství vhodná?

Těhotenství je období, kdy jsou všechny stomatologické výkony prováděny pouze pro závažné indikace. Šle ortodontika nebyla výjimkou.

Jak pozorování ukázala, ortodontický design může vyvolat vývoj řady komplikací, které mají negativní dopad nejen na matčino tělo, ale také na plod.

Obsah článku:

Je možné kombinovat?

Kombinace těhotenství a léčby se rovnátkami nejsou vítány ortodontisty a jinými lékaři, protože klinické údaje prokazují možnost reverzibilních a nevratných důsledků.

Zubní lékaři vysvětlují svůj negativní postoj k tomuto rysu skloviny, která se během těhotenství křehne kvůli zvýšenému vyluhování vápníku. Noste vzpěry pouze zhorší situaci a způsobí zubní kaz. Za účelem posílení skloviny během těhotenství jsou ženám předávány léky obsahující vápník.

Doporučuje se také dodržovat speciální dietu zaměřenou na doplnění normálních hladin vápníku v těle..

Pokud v průběhu takového ošetření jeho indikátory dosáhnou normy, pak je výrazně zvýšena možnost korekce pomocí rovnátka během těhotenství.

Rozhodnutí nainstalovat rovnátka učiní pouze ošetřující lékař po prostudování všech údajů získaných v důsledku důkladného vyšetření pacienta. Zohledňuje to, co žena v důsledku léčby přesně chce - napravit abnormální skus nebo jednotlivé nepravidelnosti chrupu.

Ortodontická léčba je povolena, pokud jsou všechny ukazatele normální. Přípravná opatření se doporučuje provádět před nástupem těhotenství, ale lze je provést během těhotenství.

Mnoho moderních léků proti bolesti a léků je navrženo speciálně pro použití v tomto období. Neovlivňují nepříznivě vývoj plodu a celkové zdraví matek..

Instalace

Období porodu dítěte je spojeno s kardinálními změnami v práci všech tělesných systémů. Oprava se rovnátka zvýší jejich zatížení, což může negativně a často nepředvídatelně ovlivnit zdraví ženy.

Většina ortodontistů nedoporučuje rovnátka během těhotenství, i když se během léčby používají inovativní bezpečné technologie..

Důvodem negativního přístupu lékařů k ortodontické léčbě je vysoká pravděpodobnost negativních důsledků, které je v budoucnu obtížné odstranit..

Mezi nejnebezpečnější z nich patří:

  Změna struktury kořene zubu. Během období aktivního vývoje kosterního systému plodu má žena výrazný nedostatek fosforu a vápníku. To ovlivňuje nejen stav skloviny, ale také všechny zubní tkáně.

V důsledku toho může nedostatek stopových prvků ve spojení s výztuhami s konstantním tlakem vést ke změně tvaru kořenů zubu nebo k jejich úplné resorpci. V tomto případě ani pravidelná návštěva u zubaře nemůže vyloučit vývoj nevratných účinků. Lokalizovaný zánět čelistní kosti. U těhotných žen je často pozorován pokles imunitních funkcí, proti nimž intenzivní expozice ortodontického systému vyvolává vývoj patologických změn v kostní tkáni.

Pod vlivem tohoto faktoru se snižuje pravděpodobnost normálního průběhu korekce a zvyšuje se riziko šíření zánětu na celou kost čelisti. Hrozba pro normální průběh těhotenství. Nošení ortodontických konstrukcí je vždy spojeno se značným nepohodlím nebo dokonce bolestivostí..

V této době není emoční stav ženy příliš stabilní. Neustále je pozorována změna nálady a bolest z nošení systému pouze zhoršuje celkový obraz, což vede k neustálému stresu.

Kromě toho je před instalací zařízení nutné provést profesionální čištění, které je také doprovázeno nepohodlím a vyvolává psychologické přetížení. Porušení metabolických procesů. Vzhledem k tomu, že závorkový systém je křehkou strukturou, musíte během léčebného období zcela zkontrolovat svoji stravu. Období adaptace, které začíná okamžitě po instalaci a trvá 2–4 týdny, vyžaduje zvláštní pozornost..

Vyloučení některých potravin může vést k metabolickým poruchám a nedostatku vitamínů, makro a mikroživin, které jsou důležité pro správný vývoj plodu a pro zachování zdraví žen. Negativní dopad diagnostických postupů. Před instalací vždy předchází hardwarové vyšetření, které se používá jako radiografie.

Bez ohledu na moderní rentgenové vybavení v každém případě poskytuje minimální dávku záření. Provedení tohoto diagnostického postupu během těhotenství může vést k nedostatečnému přírůstku hmotnosti plodu.

 • Nepředvídatelnost procesu a výsledky opravy. Příčinou je v tomto případě hormonální restrukturalizace v těle ženy, v důsledku čehož se mohou vyvinout různá obecná onemocnění a záněty periodontální tkáně..
 • Jaké jsou výhody barevných výztuh - zvažte v samostatném článku.

  Co je Ainsworthův přístroj a proč je to potřeba.

  Pokračující léčba

  V některých případech vyvstává během léčby otázka vhodnosti nošení rovnátka, během nichž se žena dozví o jejím těhotenství.

  Prvním krokem by měla být návštěva ortodontky, která musí být informována o těhotenství.

  Na základě toho bude schopen správně upravit léčbu a rozhodnout o možnosti jejího pokračování s ohledem na fyzický a psychický stav nastávající matky.

  Pokud jsou všechny indikátory v pořádku a celkový zdravotní stav ženy vám umožňuje nosit rovnátka, pokračuje léčba v souladu s určitými pravidly, aby se předešlo dalším problémům:

  1. Ortodontista musí být pravidelně navštěvován bez mezer nebo změny plánu. To umožní včasné informování odborníka, nesprávný průběh nápravy nebo zubní problémy.
  2. Pokud trpíte onemocněním ústní dutiny, nemůžete sami léčit.
  3. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost ústní hygieně, protože během těhotenství jsou nejzranitelnější periodontální a zubní tkáně. K čištění úst používejte nejen standardní kartáč a pastu, ale také řadu dalších zařízení.

  Například pokaždé po jídle je třeba provést irigátor, ortodontickou nit, speciální kartáč atd. Čištění. Doporučuje se dokončit postup zubním oplachováním s antiseptickými a protizánětlivými účinky..

 • Strava nastávající matky by měla být vyvážená se zahrnutím velkého množství produktů obsahujících vápník a vitamíny.
 • V jakých případech je nutné provést rozšíření chrupu - seznam indikací.

  Vše o Hypodentia v tomto příspěvku.

  Jak tento termín ovlivňuje?

  Na dobu trvání těhotenství má vliv také rozhodnutí o provedení rovnátka. V prvním trimestru se instalace zařízení nedoporučuje, protože v této době jsou položeny všechny orgány dítěte.

  Jakýkoli negativní vliv může narušit správný průběh tohoto procesu..

  Poslední trimestr je také nepříznivý pro upevnění systému. Je nežádoucí, aby žena byla dlouhodobě v jedné poloze, protože to může vést k narušení průtoku krve, v důsledku čehož se zhoršuje výživa plodu a celkový stav ženy..

  Kromě toho se v posledních měsících děloha stává zvláště citlivou a dokonce i při mírném nepohodlí může reagovat zvýšením tónu, který je plný předčasného porodu..

  Druhý trimestr je považován za nejlepší volbu pro stanovení systému, protože v tuto chvíli jsou všechny orgány a systémy dítěte plně formovány a tělo nastávající matky si zvykne na nový stav a posiluje.

  Metody "konzervace" procesu

  Pokud podle indikací nemůže léčba se složenými závorkami pokračovat, uchovejte výsledek pomocí speciálních technik. K tomu se používají odnímatelné držáky typu..

  Jsou to silikonové chrániče zubů, které musí pacient nosit každý den po dobu 2-6 hodin. Chrániče zubů jsou zcela bezpečné a nevyžadují zvláštní dovednosti..

  Vlastnosti ortodontických postupů

  Pokud budete i nadále nosit rovnátka, měla by být léčba upravena tak, aby odrážela novou pozici ženy. Úprava zahrnuje následující:

  1. Zubař by měl předepsat léky, které vyrovnávají nedostatek vápníku v těle, a také doporučit speciální dietu.
  2. Mění frekvenci výměny oblouků systému. Během těhotenství jsou zpravidla nahrazovány méně často, což ovlivňuje délku léčby.
  3. Četnost návštěv se zvyšuje. To umožňuje včasné odhalení odchylek v korekcích a dentálních onemocněních..

  Potřeba korekce se zvažuje individuálně v závislosti na celkovém psychickém a fyzickém stavu ženy.

  Doporučení

  Pokud léčba ještě musela být zastavena, můžete ji po porodu obnovit.

  Za optimální období se považuje období po ukončení kojení.

  Ve fázi kojení se nedoporučuje provádět instalaci systému, protože bolestivé pocity spojené s korekcí mohou zastavit laktační proces..

  Navíc, poprvé po porodu se kostní a periodontální tkáň ještě úplně nezotavila a intenzivní expozice zařízení může způsobit vážné komplikace..

  Na závěr si ještě jednou připomeneme důležitost sledování zubního lékaře během těhotenství - sledujeme video:

  Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

  Líbí se vám článek? uchovávejte aktualizace

  Mohu během těhotenství dát rovnátka??

  Statistiky bohužel nejsou bohužel zklamáním. Pouze 10% lidí má správné sousto. Naštěstí mají ortodontisté nyní příležitost tento problém vyřešit pomocí rovnátka..

  Samozřejmě je lepší se touto otázkou zabývat v raném věku, ale ne každý je tak opatrný. Správné sousto je nepochybně krásné a ženy jsou považovány za hlavní věc v závodě o krásu. Snaží se vypadat skvěle v každé situaci, i když jsou na svém místě. Ortodontisté často musí otázku vyslechnout, je možné během těhotenství nosit rovnátka.

  Zpravidla nebyly zjištěny závažné kontraindikace. Nastávající matka navíc uvolní spoustu volných hodin, minimalizuje kontakt se společností, což vám psychologicky pohodlněji umožňuje během těhotenství dát rovnátka.

  Dobře, tak rovnátka a těhotenství

  Budoucí matka poté, co se dozví o těhotenství, začne být citlivější na své zdraví a pokaždé si myslí, že je nutný lékařský zásah. Všechny obavy a obavy těhotné ženy padají na jednu otázku - budou akce poškozovat nenarozené dítě?

  Vezměme si příklad s malokluze v budoucí matce a my odpovíme na otázku, zda je možné, aby těhotné ženy dávaly rovnátka? V poslední době na to byla spíše kategoricky negativní odpověď! Ale čas nestojí a technologie s nimi, což vede k rozdělení názorů na výše uvedenou otázku.

  Někteří ortodontisté věří, že rovnátka pro těhotné ženy se správnou výživou, dostatečným množstvím vápníku a stálým lékařským dohledem nepoškodí. Jiní doporučují odložit tento postup na období těhotenství, čímž svůj názor zdůvodňují tím, že kostní tkáň se již mírně mění a šle znesnadňují oslabené tělo. A mohou také způsobit nepříjemnosti a dráždit slabou psychiku ženy, která se chystá stát matkou.

  Pokud se během těhotenství rozhodnete nosit rovnátka, musíte si pamatovat postup přípravy na instalaci rovnátka. Ústní dutina by měla být plně připravena, a to by mělo být postaráno před nástupem zajímavé situace. Je nutné uvést ústní dutinu do úplného pořádku a podstoupit všechny potřebné rentgenové vyšetření. Nošení rovnátka znamená bezvadnou frekvenci dutiny ústní. Je třeba mít na paměti, že budete muset zuby čistit pokaždé po jídle.

  Existují také případy, kdy žena již má rovnátka a dozví se o novém rodícím se životě. Mohu během těhotenství nosit rovnátka? Nebo je lepší je sundat? Tento problém může vyřešit pouze pozorující specialista. Ortodontisté obvykle odpovídají na otázku, zda těhotné ženy mohou mít rovnátka, ale jmenují další návštěvy a upravují léčebný plán.

  Nakonec pouze žena sama může vydat rozsudek o tom, zda lze během těhotenství umístit rovnátka. Toleruje situace naléhavost, nebo je na čase, aby ucítila úsměv.

  Články O Neplodnosti