Hlavní Neplodnost

Turklub

Jídla z mladých výhonků chřestu (léčivého chřestu) v Rusku je obtížné připsat běžným a běžným, ale popularita užitečné rostliny neustále roste. Správně uvařený chřest je chutný a má mnoho cenných vlastností, ale je důležité, aby kojící matky byly ostražité k produktu.

Příznivé vlastnosti

Pro kulinářské účely se pěstují tři druhy chřestu - zelená, bílá a fialová. Barva závisí na odrůdě a podmínkách pěstování. Jíst mladé, nemít čas zdrsnit, výhonky chřestu. Pro celoroční použití je chřest nakládaný, zatímco si téměř zcela zachovává své cenné vlastnosti..

Chřest je bohatý na vitaminy B: B1, B2, B3 (niacin), B4 (cholin), B5 (kyselina pantothenová), B6; B9 (kyselina listová), která zajišťuje její blahodárný účinek na tělo. Vlastnosti chřestu jsou zvláště výrazné v boji:

 • s infekčními a chronickými nemocemi močového systému;
 • s poruchami trávení;
 • s diabetem;
 • s negativními změnami v hormonálním pozadí;
 • s problémy kardiovaskulárního systému;
 • nadváha.

Chřest má výrazný močopudný účinek, jeho šťáva by se neměla konzumovat v čisté formě, aby se zabránilo silnému stresu na ledviny. Použití chřestu pomůže zmírnit otoky, zvýšit diurézu, porazit nemoci způsobené infekcí močového ústrojí.

Vysoký obsah přírodního probiotického inulinu pomáhá normalizovat trávicí trakt - inulin vytváří ve střevě příznivé podmínky pro reprodukci prospěšných mikroorganismů.

Pravidelná konzumace chřestu v potravě pomáhá předcházet osteoporóze a udržuje pevnost a elasticitu kostí. To je usnadněno přítomností velkého množství vitamínu K a železa v produktu..

Kyselina listová je nesmírně důležitá pro ženské tělo, a to i v období po porodu, během laktace. Pomáhá odstraňovat hormonální nerovnováhu, snižuje riziko vzniku rakoviny děložního hrdla a mléčné žlázy..

Jídla s chřestem by měla být zařazena do nabídky pro lidi náchylné k depresím a nervovému vyčerpání, poruchám spánku. Látky obsažené ve výhoncích chřestu pomáhají produkovat dopamin, serotonin, norepinefrin, který má příznivý účinek na náladu, pomáhá normalizovat chuť k jídlu a spánek.

Chřest obsahuje řadu protizánětlivých složek a antioxidantů, které mohou příznivě ovlivnit procesy intracelulárního metabolismu. Díky tomu je použití přípravku dobrým preventivním opatřením proti rakovině..

Pro ty, kteří chtějí zhubnout, je chřest cenný ve velkém množství vlákniny a rostlinných bílkovin. Tyto složky pomáhají při přejídání a zvyšují rychlost trávení. Nízkokalorický chřest je součástí mnoha populárních dietních programů..

Kontraindikace

Chřest je kontraindikován, pokud má osoba:

 • onemocnění trávicího traktu;
 • alergie na cibule a lilie;
 • urolitiáza;
 • dna nebo revmatismus.

Chřest by neměl být konzumován souběžně s použitím ředidel krve, protože chřest obsahuje hodně draslíku.

Kojící chřest

Lékaři se domnívají, že by kojící matky měly být opatrné před chřestem, protože produkt je na těle velmi aktivní..

Je důležité vzít v úvahu, že chřest může způsobit zvýšenou tvorbu plynů a říhání, vyvolává nepříjemný zápach sekretů (moč, pot), protože obsahuje sloučeniny síry (merkaptan). Podle toho se také mění chuť mateřského mléka a dítě může jídlo odmítnout. Kojenci mají také zvýšené riziko gastrointestinálního rozrušení.

Mladá matka smí konzumovat chřest v omezeném množství - ne více než jednou týdně, v malém množství, v tepelně upravené formě. Do stravy je třeba zavést chřest postupně a ujistit se, že dítě není na nový produkt alergické.

K vaření je vhodné používat pouze čerstvé čerstvé výhonky - nakládaný chřest, stejně jako jakýkoli jiný konzervovaný produkt, je nebezpečný pro zdraví dítěte při kojení..

Brokolice může být kojena

Mateřské mléko nenahrazuje žádný produkt na světě. Ale pro toto menu by maminka měla být
perfektní. Pro začátek je nejlepší vyzkoušet osvědčené produkty. Brokolice dárky
zeleninová rostlina, lépe známá jako chřestové zelí. Geneticky
znakům předchází květák. Vypadá to jako tlustý stonek s listy,
horní část obsahuje skupiny zelených pupenů s neotevřenými květy,
shromáždili se v načechrané hlavě. Brokolice se konzumuje společně se stopkou a díky jedinečné
jeho složení může být velmi brzy zavedeno do výživy kojící matky. V nádherném zelí
obsahuje hodně kyseliny listové, vitamíny A a B a C je mnohem více než v
citrus.

Jak vybrat produkt

Kvalita potravin je pro mladé matky nejdůležitější otázkou. Pokud jde o chřest, lze jej zakoupit ve dvou formách - čerstvé a zmrazené.

První možnost by měla mít atraktivní odstín, všechny její části by měly mít nasycený zelený odstín, je povoleno světle fialové. Věnujte pozornost tomu, že stonek je silný a šťavnatý. Pokud zelenina vypadá pomalu a již začala žloutnout, je lepší se zdržet nákupu, protože je buď zatuchlá nebo přezrálá.

Při výběru zmrazeného typu zelí dávejte přednost známému nebo známému výrobci. Přítomnost lepivých kusů a ledu v obalu je důsledkem nesprávného skladování nebo opětovného zmrazení.

Spotřebitelé se domnívají, že zmrazený produkt obsahuje méně vitamínů než ten, který byl oškubán. Pokud jde o brokolici, není tomu tak. Pokud dodržujete pravidla kompetentního zmrazování a skladování, v chřestu z mrazničky je mnohem více léčivých vlastností. Ve skutečnosti se během přepravy ztratí zdraví produktu.

Cenné brokolice ingredience

Kojení nejprve poskytuje základní potřeby rychle se rozvíjejícího dětského těla. Z tohoto důvodu by menu maminky mělo mít rovnováhu, být rozmanité a plné. Složení ingrediencí zelí chřestu je nasyceno mnoha užitečnými prvky, takže tato zelenina je považována za nejužitečnější ve stravě všech lidí.

Mikro a makro prvky, bohaté složení vitamínů, které jsou přítomny v brokolici, vyživují mateřské mléko se vším potřebným. Odborníci doporučují konzumovat alespoň 200 g produktu v jednom jídle. Toto relativně malé množství obsahuje následující množství základních vitamínů z denního příjmu:

 • K - 170%;
 • C - 150%;
 • A - 60%;
 • draslík a faul. kyseliny - každá po 25%.

Kromě těchto skupin prvků obsahuje zelenina také minerály ve vážných množstvích.

Aby trávicí systém nefungoval správně, mělo by být v každodenním používání hodně vlákniny. Jejich přítomnost v těle zvyšuje růst buněk mikroflóry v gastrointestinálním traktu. Hrubá vlákna jsou potřebná k prevenci běžných chorob a také k eliminaci toxinů a cholesterolu..

Zelí chřestu je také aktivním dodavatelem fytosterolu do těla. Látka zabraňuje vstřebávání cholesterolu ve střevě, zabraňuje vzniku negativních novotvarů.

Další cennou složkou je organická sloučenina rostlinného původu s názvem "sulforaphane". Má protirakovinné vlastnosti, antibakteriální a protizánětlivý účinek..

Brokolice obsahuje mnoho beta-karotenu, který má příznivý účinek na zrak, aktivně regeneruje buňky a pomáhá udržovat normální imunitní systém..

Tabulka ukazatelů nutriční hodnoty ve 100 g produktu

Složky a kalorieProcentní denní hodnota,%
Sacharidy6.62
Veverky2,83
Tuky0,40,5
Trávicí vlákno2.613
Voda89.33
Obsah kalorií, kcal341,5

Negativní vliv brokolice

Chřest málokdy vede k alergiím. Ale někdy může dítě projevit zvýšenou nadýmání a rozrušení stolice. Důvodem je nedostatek požadovaného množství enzymů a nezralost trávicího traktu dítěte. Jak tělo dítěte roste, příznaky zmizí. Tyto nedostatky jsou způsobeny nečestností výrobců, kteří ji přehánějí hnojivy a jinými stimulanty pro rychlý růst rostliny a zbavení škůdců.

Vysoký obsah hrubých vláken zvyšuje tvorbu plynu a změny ve struktuře stolice. Vitamin K negativně ovlivňuje koagulaci krve. Pokud matka trpí žaludečními chorobami, může brokolice vyvolat exacerbaci.

U kojenců se může vyskytnout vrozená přecitlivělost na kyselinu askorbovou, na kterou je produkt bohatý. V tomto případě se alergie projeví nervozitou, svěděním a zarudnutím kůže, vyrážkou a vyrážkami. Oční víčka mohou bobtnat, otok sliznic rtů a nosu, střevní kolika.

Pokud máte popsané příznaky, měli byste přestat produkt užívat a poradit se s pediatrem.

Kojení Brokolice

Zelí chřestu se doporučuje postupně zavádět do stravy, když je dítě nejméně 1 měsíc staré. V počátečním stádiu je nutné vařit zeleninovou polévku - takže nový produkt bude snazší strávit. Musíte začít 1-2 polévkovými lžícemi a poté pečlivě sledovat reakci dítěte po dobu 2 dnů. Pokud se objeví alergie, mělo by se zavedení brokolice odložit o jeden měsíc. Poté, co trávicí systém dítěte zesílí, zkuste to zopakovat.

Při kojení může být chřest konzumován ve vařené nebo dušené formě. Ve své syrové formě může vést k narušení gastrointestinálního systému a velmi zřídka k otravě.

Je dovoleno vařit, dusit a péct zeleninu. První jídlo by mělo být v denní normě 50 gramů, frekvence za týden - ne více než 3krát. Přejídání může způsobit nadýmání. Postupně musí být porce zvýšena na 200 - 250 g.

Jaký je nejlepší způsob vaření zelí chřestu

Díky tendenci rychle se zhoršovat a ztrácet své prospěšné vlastnosti se zelenina vaří ihned po zakoupení. Doporučuje se skladovat maximálně 2-3 dny - v chladničce s požadovanou úrovní vlhkosti. Obalům a kontejnerům se nejlépe vyhnete, protože nedovolí cirkulaci vzduchu..

Před uvařením musíte umýt zelí. Můžete vařit po dobu 5-7 minut ve vroucí vodě - to zachová maximální léčivé vlastnosti. Pokud se připravuje polévka, přidá se zelenina 5 minut před vařením. Hotové jídlo musíte jíst s teplem. Skladování v uzavřených nádobách v chladničce je povoleno maximálně 3 dny.

Brokolice se ideálně kombinuje s jinými druhy rostlinných produktů, slunečnicovým olejem a zakysanou smetanou. Je vhodný do salátů, předkrmů, polévek, samostatných jídel, příloh pro ryby a maso.

Zelí chřestu nelze vařit v mikrovlnné troubě, protože ztrácí velké množství stopových prvků a nepřináší správné výhody.

Brokolice recepty

Krémová polévka

 • 0,9 kg květenství;
 • 1,2 l vývaru;
 • 1 cibule;
 • 3 stroužky česneku;
 • rast. olej pro pasivaci;
 • sůl na špičce nože.

Sauté jemně nakrájenou cibuli na pánvi. Nakrájejte květenství a přidejte česnek do cibule. Vařte přísady na mírném ohni několik minut, přidejte trochu soli. Představte vývar, vařte. Vyjměte ze sporáku, míchejte s mixérem, dokud nebude hladký. Bude důležité přidat trochu krému. Hotové jídlo chutná lépe s krekry nebo sýrem.

Zeleninový salát

 • 650 g květenství;
 • 2 střední mrkev;
 • 3 brambory;
 • 3 okurky;
 • celer
 • petržel;
 • kopr;
 • lněný olej.

Připravte si okurky k použití a nakrájejte, jak chcete. Vařte květenství s jedním bobkovým listem. Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nasekáme na malé kostky. Vařte mrkev, oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Celer a bylinky jemně nasekejte nožem. Vše smíchejte, sůl, připravte lněný olej na oblékání. Lze nahradit zakysanou smetanou nebo bešamelem.

Rýžová polévka se zeleninou

 • 350 g květenství;
 • 1,5 l zeleninového vývaru;
 • 1-2 mrkve;
 • 1,5 šálku rýže;
 • 1 cibule;
 • slunečnicový olej nebo z oliv;
 • špetka soli.

Nakupte zeleninu od kontrolovaného výrobce. Připravte je na vaření. K tomu nasekejte cibuli a na pár minut dusíme v oleji. Mrkev, oloupat a nastrouhat na hrubém struhadle. Přeneste zeleninu na pánev a nalijte vývar. Rýži a nalít do vývaru. Sůl a vše vařte asi 35 minut. Nakrájejte květenství na kousky, přidejte k hlavnímu složení a vařte asi 5 minut.

Sýr Farfalle

 • 270 g farfalle;
 • 340 g květenství;
 • 70 g sýra;
 • olivový nebo slunečnicový olej;
 • pepř a sůl.

Omyjte zelí a rozeberte rozkvět. Vařte ve vroucí, slaně osolené vodě. Po vaření vypusťte vodu. Nastrouhejte sýr na jemném struhadle. Vařte farfalle bez víčka při mírném varu po dobu 10 minut, vypusťte tekutinu a naplňte olejem. Smíchejte všechny složky sýru farfalle.

Hearty kuřecí prsa salát

 • kuřecí prso;
 • několik zelí květenství;
 • 240 g tvrdého sýra;
 • 1 stroužek česneku vymačkaný česnekem;
 • sůl;
 • 60 g kysané smetany nebo 2 plné polévkové lžíce.

Vařte a ochlazujte prsa, nakrájejte na malé kousky. Zelí vařte asi 5 minut ve slané vroucí vodě, rozdělte na květenství a části. Kombinujte kuře a zelí, přidejte česnek a sýr. Sůl, přidejte zakysanou smetanu jako obvaz a dobře promíchejte.

Pečená omeleta

 • 6 květenství;
 • 3 vejce;
 • 3 lžičky celozrnná mouka;
 • nízkotučné zakysané smetany;
 • sůl a rez. máslo.

Vařit květenství ve slané vodě po dobu nejvýše pěti minut. Smíchejte zakysanou smetanu, sůl, mouku a vejce bez zanechání hrudek. Chcete-li to provést, porazit mixér. Namažte formu a položte na spodní část květenství, nalijte směs a pečte asi dvacet minut při teplotě 190-200 g..

Různé pokrmy s brokolicí zlepší stravu kojící ženy a učiní ji velmi užitečnou. Neměli bychom však zapomínat na postupnost a pravidla při zavádění nového produktu do stravy. Novorozené dítě se teprve začíná přizpůsobovat světu a jeho reakce na otázky výživy je obtížné předvídat.

Je možné chřest při kojení?

Chřest nelze připsat nejběžnějším potravinářským výrobkům v naší zemi, ale jeho popularita neustále roste. A protože kojící matky jsou obzvláště pozorné na svou stravu, mají otázku, zda mohou jíst chřest, kdy a v jakém množství. Tyto a další nuance budou popsány níže..

Co je chřest

Chřest (lat. Chřest) je vytrvalá rostlina čeledi chřestu, která se nachází na všech kontinentech, nejčastěji v suchých oblastech. Chřest je charakterizován rozvinutým kořenovým systémem a výrazně rozvětvenými stonky s velkým počtem větví, podobného tvaru jako jehlice (kladívky) a shromážděných ve svazcích v osách listů. Existuje mnoho druhů rostlin - od bylin po keře.

Věděl jsi? Chřest může růst tam, kde jiná zelenina nezakoření - v oblastech, kde je půda nasycena mořskou vodou. Proto se v půdě, kde se plánuje pěstování této rostliny, často přidává sůl.

Listy chřestu jsou malé, nezralé, s četnými šupinami nebo hroty. Květy jsou malé, pravidelné, bisexuální. Mohou být jednoduché i květenství štítné žlázy nebo racemózy. Hlavní část květů se tvoří v osách listů. Plody rostliny jsou bobule s tmavými semeny..

Horní výhonky (asi 20 cm) sukulentních výhonků některých odrůd chřestu - léčivé, krátkozobé, vousané se používají hlavně v potravinách. Jsou pochoutkou a používají se jak k přípravě chutných dietních jídel, tak ik kosmetice a receptům tradiční medicíny..

Nejmladší chřest je považován za nejjemnější a nejchutnější. Obsahuje maximální množství cenných stopových prvků a dobře se hodí k vejcím, slanině a krevetám. V italské kuchyni se často používá při přípravě těstovin a pizzy..

Doporučujeme přečíst si, zda je chřest užitečný.

Obsah kalorií a chemické složení

Chemické složení 100 g čerstvého chřestu:

Video: Užitečné vlastnosti chřestu

Věděl jsi? Dokonce i ve starověku bylo zjištěno, že chřest má příznivý vliv na fungování hormonálního systému. To je pravděpodobně důvod, proč novomanželé starověkého Řecka nosili chřestové věnce. A slavnostní stůl francouzských novomanželů nutně obsahoval tři chřestová jídla.

Trávitelné uhlohydráty:Polynenasycené mastné kyseliny:
 • Škrob a dextriny - 0,9 g
 • Mono- a disacharidy (cukry) - 2,2 g
 • Omega-3 mastné kyseliny - 0,01 g
 • Omega-6 mastné kyseliny - 0,04 g
Nasycené mastné kyseliny0,04 g

Co je prospěšné chřest pro kojení

 • Použití chřestu má velký přínos pro ženy, které kojí dítě:
 • Vitamin A má příznivý účinek na stav vidění a pokožku;
 • Zinek pomáhá léčit rány a poškozené tkáně;
 • draslík je užitečný pro kardiovaskulární systém;
 • hořčík a draslík pomáhají odstraňovat přebytečnou vodu a odpady z těla, uvolňují únavu;
 • kyselina nikotinová má pozitivní účinek na funkci jater a zabraňuje nedostatku vitamínů;
 • kyselina listová pomáhá eliminovat hormonální nerovnováhu a vyhýbat se anémii;
 • střílet vlákna zlepšují trávicí systém, pomáhají vyrovnat se s nadýmáním;
 • přes mateřské mléko - železo, zinek, hořčík obsažený v rostlině, příznivě ovlivňují tvorbu kostí a pojivových tkání dítěte;
 • pravidelné používání přípravku zabraňuje rozvoji osteoporózy, posiluje kosti mladé matky;
 • vysoká koncentrace přírodního probiotického inulinu přispívá k normalizaci trávicího traktu a vytváří příznivé podmínky pro kolonizaci střev pomocí prospěšných bakterií;
 • rostlina obsahuje některé protizánětlivé látky a antioxidanty;
 • nízkokalorická, s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin pomáhá mladé matce zlepšit trávení a zhubnout;
 • Šťávy a odvarky z rostlin jsou součástí kosmetiky a kondicionérů pro posílení vlasů.

Důležité! Mikronutrienty obsažené v chřestu pomáhají produkci dopaminu a serotoninu, které zlepšují náladu a normalizují spánek.

Pravidla úvodu do stravy

Jakýkoli produkt ve výživě kojící matky přes mléko vstupuje do těla dítěte a ovlivňuje jeho stav a činnost trávicího traktu. Proto by se do stravy měly postupně zavádět nové produkty, včetně chřestu a jíst malý kousek denně. A v žádném případě nejezte chřestová jídla více než 1krát týdně.

K vaření by se měly používat pouze velmi kvalitní čerstvé výhonky. Použití konzervovaného chřestu, například nakládaného, ​​je vysoce nežádoucí. Takový produkt může být nebezpečný pro zdraví dítěte.

Pravidla pro použití po porodu

Pokud mladá matka kojí dítě, měli byste v prvních měsících života odmítnout chřest, protože to zvyšuje riziko zažívacího traktu. Střílení může způsobit nadýmání a vzhledem k vysokému obsahu merkaptanu - sloučeniny síry - vyvolat sírovou vůni tělních sekrecí.

Proto použití chřestu ovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka a dítě může začít odmítat jídlo. Je třeba také poznamenat, že tyto výhonky ve stravě kojící ženy mohou nejen zvýšit riziko rozrušení gastrointestinálního traktu, ale také změnit vůni moči u kojenců..

Doporučujeme přečíst si, zda je možné během kojení jíst petrželku..

Jakou denní dobu je nejlepší k jídlu

Je lepší jíst chřestová jídla ráno, poté pečlivě sledujte reakci dítěte na nový produkt. U negativních projevů - koliky, vyrážky, trávení - chřest by měl být vyřazen. A nezapomeňte se poradit s lékařem o dalších doporučeních.

Nejdůležitější věcí při vaření chřestu není „vařit“ zeleninové, hotové výhonky by měly být uvnitř křupavé

Je také lepší nepoužívat chřest na lačný žaludek, protože to může způsobit střevní rozrušení jak u mladé matky, tak u dítěte, které je na HB. Trávicí orgány novorozenců jsou velmi citlivé, takže i když si žena okamžitě nevšimne negativních projevů, může se u dítěte objevit nepohodlí.

Důležité! Protože chřest má vysoký obsah draslíku, neměli by ho používat ti, kdo berou ředidla krve..

Možné poškození a kontraindikace

V některých případech může být používání výhonků u kojících žen škodlivé.

 • Jsou tedy kontraindikovány v:
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • přítomnost kamene v močových orgánech;
 • exacerbace cystitidy;
 • společné problémy (dna, revmatismus);
 • historie alergické reakce na kulturu.

Pokud žena trpí cukrovkou, mělo by se použití chřestu prodiskutovat s lékařem. A také vzít v úvahu, že koncentrace cukru v bílém chřestu je vyšší než v zelené.

Pokud máte vy nebo vaši příbuzní jakýkoli typ alergické reakce, nebo pokud u svého dítěte zaznamenáte přetrvávající suchou pokožku nebo přetrvávající pichlavý oheň, měli byste být na dietu zvlášť přísní

Obecně je chřest vynikající dietní produkt, který má mnoho prospěšných vlastností pro ženské tělo. Při správném použití budou výhonky skvělým doplňkem každodenní stravy mladé matky a budou přínosem jak pro ni, tak pro její dítě..

Co byste neměli jíst kojící matce: zdravá výživa ve všední dny a svátky

Pravděpodobně všechny moderní ženy chápou: rady „babičky“ - „kojit - jíst pro dva“ - jsou již dávno zastaralé a dokonce škodlivé. Stejně jako motto „moderní“: „Zrodil jsem se?“ Živý hlad, jinak zničíš postavu! “ Kojící matka musí být pouze sledována, aby její výživa dodávala do těla pouze prospěšné látky. Takže jaké produkty si vybrat a které odmítnout?

Co by kojící matky neměly jíst: Seznam produktů

Na základě tohoto zákazu jsou produkty, které s největší pravděpodobností způsobují alergické reakce - alergeny povinné. Jsou to čokoláda, čokoláda a kakaové výrobky, citrusové plody, ořechy, jahody a jahody, mořské plody. S opatrností a v malém množství byste měli používat ovoce a zeleninu oranžové a červené barvy (červená jablka, paprika, rajčata atd.). Samozřejmě, pokud narazíte na alergickou reakci arašídů na jakýkoli produkt (a může se ukázat jako cokoli, včetně i „tradiční“ ruské zeleniny a ovoce, jako jsou brusinky), pak by se mělo nejdříve upustit. Pokud máte vy nebo vaši příbuzní jakýkoli typ alergické reakce (nemusí to být nutně alergie na potraviny), nebo pokud u svého dítěte zaznamenáte přetrvávající suchou pokožku nebo přetrvávající píchání, musíte striktně dodržovat dietu. Protože všechny tyto příznaky naznačují alergickou predispozici k drobkům. Dokud dítě nedosáhne 4–5 měsíců, neměla by kojící matka do nabídky zahrnout produkty, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu ve střevech: čerstvé a zelí, luštěniny, hnědý chléb, syrové mléko, hrozny a hojnost zelených jablek. Někteří mají tendenci zařadit do této skupiny okurky, rajčata, cukety a lilek. Faktem je, že u dětí prvních měsíců života je trávicí systém nedokonalý: nízká aktivita enzymů a nedostatečná kontraktilita svalové vrstvy střeva brání pohybu potravy střevy a výtoku plynu. Proto děti často zažívají bolest ve střevech - koliku, a používání produktů produkujících plyn matkou tento problém jen prohloubí. Mimochodem, ve stravě kojící matky by nemělo být velké množství syrové zeleniny a ovoce, protože obsahují hodně vlákniny, která má výraznou zátěž na střeva dítěte a vyvolává koliku. Budete se muset popírat používání produktů, které kazí chuť mateřského mléka. Jinak mohou některé zvláště náročné děti odmítnout prsa. Mezi takové „sabotéry“ patří cibule a česnek a někteří vědci také zahrnují květák a chřest. Není vůbec nutné, aby se vaše dítě ukázalo být tak slabošským, ale nejprve byste těmto produktům měli věnovat pozornost. A konečně poslední skupina „zneuctěných“ potravin - výrobky s vysokým obsahem potravinářských přídatných látek - barviva, příchutě a konzervační látky. Patří mezi ně klobásy, uzená masa, konzervované potraviny, sycené nápoje, lehká jídla, rychlé občerstvení, majonéza a všechny druhy omáček.

Všichni víme, že taková výživa není pro nás dospělé dobrá. Zároveň může být pro malý organismus mnohem škodlivější. Zaprvé jsou tyto přísady obtížné pro trávení a vylučování z těla, což znamená, že gastrointestinální trakt a ledviny pracují intenzivněji. Za druhé, většina těchto složek jsou alergeny, a proto zvyšují riziko alergických reakcí u dětí. Mimochodem existují fakta, která naznačují, že tyto produkty způsobují zadržování tekutin v těle matky, a tím inhibují produkci mléka. Také se nedoporučuje jíst houby, protože jsou neuvěřitelně obtížné trávit a absorbovat tělem. Doufáme, že nemusíte zvlášť připomínat nebezpečí alkoholu, kouření a zejména užívání drog kojící matkou. Pokud byste dříve mohli otrávit svůj vlastní organismus „s čistým svědomím“, nyní jste zodpovědní za organismus dítěte. Zde je dobrý důvod starat se o své cenné zdraví.!

Jaká jídla můžete jíst s kojením

Na první pohled se může zdát, že pro kojící matku není doslova co jíst. Ale naštěstí je to pouze na první pohled. Stručně řečeno, principy její racionální výživy lze formulovat následovně: odmítnutí nejnovějších trendů civilizace. Představte si, že budete jíst předky před sto lety? Následovat je v jejich stopách je pro vás tím správným rozhodnutím. Základem stolu budou první a cereální jídla, mléčné výrobky. Masová a rybí jídla by neměla být smažena, doporučuje se pečené, dušené a vařené. Nyní není čas zapomenout na živočišné tuky, což znamená, že se hodí i sendvič s máslem a sýrem. Předci, říkáte, snědli hodně škrobnatých jídel. Moučné výrobky opravdu nejsou zakázány, ale chcete se rozdělit s získanými kilogramy po dlouhou dobu? Koneckonců, nebyly ani žádané proporce 90x60x90... Zpočátku se vám nový typ stravy může zdát svěží a bez chuti. Mnoho pokrmů je však možné chutnat, pokud je nevaříme, ale pečeme v troubě, například se sýrem nebo zakysanou smetanou a jako koření používáme přírodní bylinky..

Jak rozšířit stravu kojící matky

Na jedné straně může být jakýkoli produkt pro dítě nebezpečný, což může způsobit alergickou reakci, na druhé straně potřebuje kojící matka, jako žádná jiná, obohacenou výživu. Proto počínaje nejuznávanějšími potravinami můžete po chvíli pečlivě rozšířit svůj jídelníček. Je možné, že to dokážete přivést téměř ke své obvyklé normě, až na pár výjimek. Ale musíte to udělat, samozřejmě, kvůli ovoce a zelenině, a ne uzená klobása a čokoláda. Existují některá pravidla. Pravidlo číslo 1. Nikdy nepřidávejte do své stravy hned více než jeden nový produkt. V opačném případě, pokud se u dítěte vyskytne alergická reakce, nebudete vědět přesně, k čemu se vyvinula, a v budoucnu budete nuceni vyloučit všechny komponenty. Kromě toho složitá vícesložková jídla nemusí obsahovat jeden alergen, ale několik, což způsobí, že alergická reakce dítěte bude násilná.

Pravidlo číslo 2. Nezavádějte do své stravy nová jídla více než jednou za tři až čtyři dny. Vždy začněte malou porcí. Pokud se rozhodnete vyzkoušet, řekněme kiwi, nejprve napijte polovinu ovoce. V příštích několika dnech, pokud je dítě v pořádku, můžete jíst celé. Pokud po tom nebudou žádné problémy, můžete mít za to, že ovoce nezpůsobuje alergii na dítě a nezavádí ho do stravy bez zvláštního strachu (ale další zvyšování dávky by mělo být také postupné). Pokud má dítě po dvou nebo třech dnech po ochutnání nového produktu vyrážku na kůži, suché načervenalé šupinaté krupice, „planoucí“ tváře nebo suchou pokožku, jakož i tekutinu, často zelenkavou stolici se hlenem, pak alespoň šest měsíců o této pochoutce bude třeba zapomenout. Později, podle stejných pravidel, dáte dítěti doplňkové jídlo. Nenechte se mučit tím, že si nebudete moci dovolit nic. Ani si nevšimnete, jak rychle období kojení letí. Mezitím je pro vás nejdůležitější péče o drobky!

Co může kojící matka jíst na dovolené?

Novoroční oslavy jsou na nose a pravděpodobně budete chtít „břišní dovolenou“. Možná spojíte podnikání s potěšením. Nechte si část olivového salátu nechat na vlastní pěst (zkuste mít méně okurek a hrášku) a osolte ho tradiční majonézou, ale zakysanou smetanou, jogurtem bez cukru nebo rostlinným olejem. Před studeným občerstvením dávejte přednost želé potravě (lepší například z jazyka než z ryb, pokud jste ryby dosud nezkusili, protože to může také způsobit alergie). Sýr můžete ochutnat hojně; v extrémních případech si můžete dovolit plátek vařeného vepřového masa nebo šunky (pokud jsou domácí, pak více). Jako dezert je docela možné jíst kousek charlotte a ovocný salát z „vyzkoušeného a testovaného“ ovoce se šlehačkou. Je nepravděpodobné, že začnete oslavovat Nový rok mimo domácí zdi s dítětem. A doma můžete předem vařit pouze ta jídla, která můžete ochutnat na stejné úrovni jako zbytek rodiny. Určitě vás podporují příbuzní a přátelé, ale nemusíte „polykat sliny“.

Kojící chřest: výhody a poškození, kontraindikace, načasování a pravidla použití

Mohu během kojení jíst chřest a jak jej správně vařit

Chřest se v naší zemi stává populárnějším. To bylo vedeno moderní propagandou správné výživy a zdravého životního stylu. Jen před několika lety si jen málo lidí objednalo jídlo s chřestem v restauraci nebo jej vařilo doma..

Vzhledem k tomu, že se tento produkt stal populárním, stále častěji se vyskytující nebo kojící matky přemýšlejí: je možné během kojení jíst chřest? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody jeho používání během těhotenství a při kojení dítěte.

Kojení chřest a těhotenství

Součástí výživy zdravého člověka jsou rostlinné potraviny. Těhotné a kojící ženy musí konzumovat vlákninu, která je bohatá na různé vitamíny, a chřest není výjimkou. Obsahuje hodně minerálů.

Kojící chřest je zdravý produkt, který poskytne matce a dítěti fosfor, hořčík, zinek a železo. Jeho použití během těhotenství pomáhá posilovat kosterní systém plodu, ovlivňuje proces tvorby krve a tvorbu pojivových tkání.

Téměř všechny těhotné ženy na konci tohoto nádherného období čelí otoku. Chřest jim pomáhá zbavit se, protože má diuretický účinek. Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny chřestu a draselných solí ve složení napomáhá při onemocnění ledvin a srdce.

Velmi dobře bojuje s únavou, protože obsahuje hořčík. Snižuje krevní tlak, zmírňuje zánět a odstraňuje toxiny. Vitaminy skupiny B, které obsahuje, pomáhají plodu tvořit se správně a pozitivně na játra..

Pokud se vrátíme k otázce, zda je možné jíst chřest kojící matce a těhotné ženě, určitá odpověď: ano, je to možné a dokonce nutné! Další užitečné doporučení pro maminky: odvar kořenů. Takový lék má analgetický účinek. To je velmi důležité pro matky s HB a těhotné ženy, protože používání většiny léků proti bolesti během těchto období je zakázáno.

Ještě pár příjemnějších chvil pro ženy: chřest omlazuje pokožku a posiluje vlasy a nehty. A samozřejmě pomáhá udržet postavu ve skvělé kondici i během těhotenství..

Poznámka. Odvar kořenů této rostliny se v medicíně široce používá. Vědecky prokázané pro své analgetické, protizánětlivé, sedativní a diuretické účinky.

Chřest na GV a těhotenství normalizuje spánek a chuť k jídlu, zlepšuje náladu a paměť.

Užitečné vlastnosti a chemické složení

Kromě vlákniny, draslíku, fosforu a hořčíku obsahuje tato zelenina mnoho vitamínů (A, B1, B2, B3, E), kyselinu askorbovou a kyselinu listovou. Díky silnému chemickému složení je produkt nezbytný pro mladou matku.

Denní dávka draslíku během těhotenství je asi 2 g a během krmení - 2,5 g. 100 g chřestu obsahuje asi 200 mg draslíku. Jeho nedostatek v těle vede k problémům se srdcem, snížení tlaku a závratě. Proto těhotné a mladé matky musí v těle určitě doplnit zásoby draslíku.

Kyselina listová je také velmi důležitá pro ženské tělo. Obnovuje hormonální pozadí během těhotenství. Jeho nedostatek může vést ke zhoršení vývoje plodu a dalším nepříjemným důsledkům.

Spropitné. Nezapomeňte doplnit příjem kyseliny listové a dalších léků přírodními vitamíny, které se nacházejí v chřestu a jiné zelenině a ovoci..

Chřest je nízkokalorická zelenina. 100 g surového produktu obsahuje 21 kcal. Jen si představte, jak je užitečný nejen pro zdraví, ale také pro postavu.

Poznámka. Chřest je přírodní afrodiziakum. Ve starověkém Řecku z ní byly vyrobeny věnce a zdobené novomanžele a ve Francii se novomanželům podle tradice servírovala tři jídla z této zeleniny.

Kontraindikace a možné poškození

Tato zelenina je tak užitečná, že vyvstává logická otázka: Je možné jíst chřest pro těhotné ženy každý den v neomezeném množství? Jako u každého produktu je vše v moderování dobré.

Těhotné ženy by neměly jíst příliš mnoho, protože:

 1. Může vyvolat alergickou reakci. Než začnete do svého jídelníčku zařazovat chřest, zkontrolujte alergie..
 2. Nejezte to kvůli problémům se zažívacím traktem. To by mohlo věci ještě zhoršit..
 3. Diabetes mellitus - přímá kontraindikace k použití přípravku.

Během těhotenství se ujistěte, že takové problémy nemáte. Pokud neexistují kontraindikace, můžete tento užitečný produkt zahrnout do své stravy.

Mladé matky se také ptají: Mohou kojící ženy používat chřest denně? Nejprve musíte zajistit, aby nedošlo k alergickým reakcím na tento produkt nebo k individuální nesnášenlivosti.

Další velmi důležitý bod: měl by být používán velmi opatrně u žen, které mají hustou krev. Draslík, který je součástí tohoto produktu, má schopnost vytvářet zahušťování krve, což může vést ke vzniku krevních sraženin.

Při kojení se všechny produkty podávají postupně. Nejprve zkuste trochu, abyste se ujistili, že vy a dítě nemáte alergické reakce a žádné problémy s gastrointestinálním traktem. Pokud si všimnete vyrážky, nadýmání, špatného spánku po jídle chřestu, odeberte jej ze stravy na měsíc a zkuste znovu vstoupit.

Účinky chřestu na tělo matky a dítěte

Kojící matky by měly vzít v úvahu další důležitý bod: když používáte velké množství chřestu, může mléko změnit chuť. To je usnadněno analogem síry alkoholu, který obsahuje. Dávejte pozor, aby to nevedlo k opuštění dítěte z mateřského mléka.

Také časté používání chřestu může u dítěte vyvolat změnu barvy a zápachu moči. Pokud k tomu dojde, snižte množství spotřebovaného produktu..

Kojící matce se doporučuje jíst tuto zeleninu nejvýše 1-2krát týdně. Pak nebudou žádné problémy.

Recepty pro kojící ženy

Nejprve pojďme na to, jak vybrat chřest v obchodě:

 • stonky by měly být šťavnaté a měkké (pokud je stonek suchý, pak zelenina není dostatečně čerstvá a neměli byste si ji koupit);
 • povrch by měl být lesklý a hladký;
 • neexistují žádné praskliny, skvrny a nepříjemný zápach (stonek s bílými skvrnami je jistým příznakem převahy);
 • tloušťka stonku zvolit střední.

Zelenina je uložena v lednici. Zabalte jej do papírové ručníky a uchovávejte jej déle než 3-4 dny. Jedná se o produkt podléhající zkáze, proto je pro kojící matky lepší použít jej ihned po zakoupení. Mějte na paměti, že chřest již nějakou dobu ležel na polici v obchodě. Zkontrolujte tento bod u prodejce a ujistěte se, že je produkt čerstvý.

Pro dlouhodobé skladování je chřest zmrazený. Mnoho z nich doporučuje vařit před zmrazením - tak si lépe uchová své prospěšné vlastnosti a během další přípravy neztrácí barvu.

Před vařením odstraňte spodní špičku chřestu. Používá se k jídlu, pouze pokud je zelenina mladá. Stejná situace s loupáním: mladý chřest nelze loupat, jako brambory nebo mrkev. Po varu nalijte vroucí vodu, aby si zachovala jasnou barvu.

To je zajímavé! Němci milují chřest natolik, že ho dokonce vložili do zmrzliny.

Představujeme vám několik užitečných receptů s použitím této zeleniny.

Chřestová polévka z chřestu

Budete potřebovat:

 • 450 g chřestu;
 • 400 ml zeleninového vývaru;
 • 300 g zeleného hrášku;
 • 2 stroužky česneku;
 • 2 polévkové lžíce octa.

Vaření:

 1. Vařte chřest.
 2. Rozřežte a rozemelte v mixéru.
 3. Zeleninu přiveďte k varu a přidejte hrášek a česnek. Vařte asi 10 minut.
 4. Přidejte do míchačky pažbu na nasekaný chřest, rozšlehejte, dokud není hladká..
 5. Sůl a pepř na dochucení.

Lehký salát

Budete potřebovat:

 • 300 g kuře;
 • 200 g chřestu;
 • 100 g konzervovaného ananasu;
 • 200 g přírodního jogurtu.
 • cherry rajčata na ozdobu.

Vaření:

 1. Kuře a chřest vařte, dokud se nevaří.
 2. Nakrájejte všechny ingredience na malé kousky.
 3. Smíchejte, osolte, pepř a dochutíme jogurtem.

Chřest je skvělý jako příloha pro jakékoli maso nebo rybí pokrm. Stačí to uvařit a naplnit oblíbenou omáčkou - bude to velmi chutné.

Další tip: smažte vejce a posypte oblíbeným sýrem. Bude mít skvělou vyváženou snídani.

Poznámka. Pokud je produkt vařen, nemůžete ho sníst, je zkažený. Čerstvý chřest se vaří asi 10 minut. Připravenost se kontroluje jednoduše: pokud propíchnete vidličkou, měla by být měkká. Čím je zelenina mladší, tím méně času je třeba vařit.

Závěr

Chřest je zdrojem zdravých minerálů a vitamínů. Jíst správné jídlo během těhotenství a kojení je velmi důležité pro matku i dítě. Tato zelenina dokonale nahrazuje obvyklá jídla, která se pravidelně obtěžují. Hlavní věc je mít na paměti: čím mladší a čerstvější chřest, tím více výhod a chutí potěšení přinese.

Pro těhotné ženy a kojící matky je chřest velmi prospěšný. Ale stojí za to si uvědomit: je často nemožné jíst, 1-2krát týdně stačí, aby užitečné látky pomohly tělu správně fungovat a podpořily matku a dítě.

Je možné kojící matce chřestu

Jídla z mladých výhonků chřestu (léčivého chřestu) v Rusku je obtížné připsat běžným a běžným, ale popularita užitečné rostliny neustále roste. Správně uvařený chřest je chutný a má mnoho cenných vlastností, ale je důležité, aby kojící matky byly ostražité k produktu.

Příznivé vlastnosti

Pro kulinářské účely se pěstují tři druhy chřestu - zelená, bílá a fialová. Barva závisí na odrůdě a podmínkách pěstování. Jíst mladé, nemít čas zdrsnit, výhonky chřestu. Pro celoroční použití je chřest nakládaný, zatímco si téměř zcela zachovává své cenné vlastnosti..

Chřest je bohatý na vitaminy B: B1, B2, B3 (niacin), B4 (cholin), B5 (kyselina pantothenová), B6; B9 (kyselina listová), která zajišťuje její blahodárný účinek na tělo. Vlastnosti chřestu jsou zvláště výrazné v boji:

 • s infekčními a chronickými nemocemi močového systému;
 • s poruchami trávení;
 • s diabetem;
 • s negativními změnami v hormonálním pozadí;
 • s problémy kardiovaskulárního systému;
 • nadváha.

Chřest má výrazný močopudný účinek, jeho šťáva by se neměla konzumovat v čisté formě, aby se zabránilo silnému stresu na ledviny. Použití chřestu pomůže zmírnit otoky, zvýšit diurézu, porazit nemoci způsobené infekcí močového ústrojí.

Vysoký obsah přírodního probiotického inulinu pomáhá normalizovat trávicí trakt - inulin vytváří ve střevě příznivé podmínky pro reprodukci prospěšných mikroorganismů.

Pravidelná konzumace chřestu v potravě pomáhá předcházet osteoporóze a udržuje pevnost a elasticitu kostí. To je usnadněno přítomností velkého množství vitamínu K a železa v produktu..

Kyselina listová je nesmírně důležitá pro ženské tělo, a to i v období po porodu, během laktace. Pomáhá odstraňovat hormonální nerovnováhu, snižuje riziko vzniku rakoviny děložního hrdla a mléčné žlázy..

Jídla s chřestem by měla být zařazena do nabídky pro lidi náchylné k depresím a nervovému vyčerpání, poruchám spánku. Látky obsažené ve výhoncích chřestu pomáhají produkovat dopamin, serotonin, norepinefrin, který má příznivý účinek na náladu, pomáhá normalizovat chuť k jídlu a spánek.

Chřest obsahuje řadu protizánětlivých složek a antioxidantů, které mohou příznivě ovlivnit procesy intracelulárního metabolismu. Díky tomu je použití přípravku dobrým preventivním opatřením proti rakovině..

Pro ty, kteří chtějí zhubnout, je chřest cenný ve velkém množství vlákniny a rostlinných bílkovin. Tyto složky pomáhají při přejídání a zvyšují rychlost trávení. Nízkokalorický chřest je součástí mnoha populárních dietních programů..

Kontraindikace

 • onemocnění trávicího traktu;
 • alergie na cibule a lilie;
 • urolitiáza;
 • dna nebo revmatismus.

Chřest by neměl být konzumován souběžně s použitím ředidel krve, protože chřest obsahuje hodně draslíku.

Kojící chřest

Lékaři se domnívají, že by kojící matky měly být opatrné před chřestem, protože produkt je na těle velmi aktivní..

Je důležité vzít v úvahu, že chřest může způsobit zvýšenou tvorbu plynů a říhání, vyvolává nepříjemný zápach sekretů (moč, pot), protože obsahuje sloučeniny síry (merkaptan). Podle toho se také mění chuť mateřského mléka a dítě může jídlo odmítnout. Kojenci mají také zvýšené riziko gastrointestinálního rozrušení.

Mladá matka smí konzumovat chřest v omezeném množství - ne více než jednou týdně, v malém množství, v tepelně upravené formě. Do stravy je třeba zavést chřest postupně a ujistit se, že dítě není na nový produkt alergické.

K vaření je vhodné používat pouze čerstvé čerstvé výhonky - nakládaný chřest, stejně jako jakýkoli jiný konzervovaný produkt, je nebezpečný pro zdraví dítěte při kojení..

Je chřest povolen kojit??

Je nesporné, že při kojení je hlavním úkolem matky poskytnout dítěti vysoce kvalitní mléko. Aby toho dosáhla, musí dodržovat speciální stravu nebo jen jíst správně. Seznam požadovaných potravin během tohoto období zahrnuje zeleninu, některé ovoce, dietní maso, ryby a obiloviny. Rostlinné produkty mají přednost, protože saturují tělo matky a dítěte potřebnými vitamíny, snadno se vstřebávají a nepřispívají k nárůstu tělesné hmotnosti u žen. Existují neshody ohledně příjmu určité zeleniny kojícími matkami. Patří sem mladé výhonky chřestu (aka asparagus officinalis). Na našem území tento produkt nenalezl silnou distribuci, ale lze jej najít na pultech obchodů, v nabídce elitních restaurací a kaváren. I přes obrovský přísun živin by se chřest měl při kojení používat opatrně..

Co je užitečné chřest?

Stojí za povšimnutí, že chřest existuje ve třech odrůdách - bílé, zelené, fialové, také se tento produkt nazývá chřest fazole.

Barva rostliny závisí na způsobu kultivace. Zelený chřest roste nahoře, na zemi fialovou a špičkou venku a bílou - zcela v zemi. Nejoblíbenější a nejužitečnější pro kojení je zelený chřest, bílá má vynikající chuť, má více vlákniny a vyšší cenu kvůli obtížnosti pěstování. Aby to bylo užitečné a jedlé na stole, musí být jeho výhony mladé, měkké. Složení chřestu je bohaté na vitamíny A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, K, draslík, železo. Obzvláště užitečná v této zelenině pro těhotné ženy a kojící matky je přítomnost kyseliny listové. Pozitivně ovlivňuje nitroděložní vývoj dítěte, reguluje hormonální pozadí, je profylaktický proti rakovině děložního čípku a prsu.

 • Má močopudný účinek, snižuje otoky, bojuje s infekcemi v močovém traktu;
 • Poskytuje střevům správnou mikroflóru;
 • Pozitivní účinek na kosterní systém, brání rozvoji osteoporózy;
 • Normalizuje spánek, chuť k jídlu, zlepšuje náladu, paměť, pomáhá zbavit se stresu;
 • Účastní se procesů intracelulárního metabolismu, což je způsob, jak zabránit rozvoji rakoviny;
 • Pomáhá v boji proti nadváhu díky skutečnosti, že se jedná o nízkokalorický produkt a snadno se stravuje;
 • Má schopnost odstraňovat škodlivé látky, toxiny z těla;
 • Má protizánětlivé a protiplísňové účinky.

Kojící chřest - může nebo ne?

Odpověď na otázku, zda chřest lze kojit, je pro mnoho matek vzrušující. Koneckonců, každá žena chce dát svému dítěti jen to nejlepší. Vzhledem k tomu, že chřest obsahuje hodně aktivních chemikálií, je nutné při používání této rostliny během kojení být opatrný..

Obzvláště opatrné je při kojení léčit matky, které mají hustou krev. Faktem je, že draslík, který je součástí rostliny, má vlastnost zahušťování krve, což zvyšuje riziko krevních sraženin. To se zvláště projevuje během těhotenství, kdy má srdce dvojí zátěž.

Přes skutečnost, že zelenina není silný alergen, existuje stále riziko individuální nesnášenlivosti produktu na dítě. Při kojení malým kouskem je proto třeba začít zavádět chřest do stravy. Aby bylo lépe absorbováno, je vhodné to vyzkoušet před kojením novorozence.

Nedoporučuje se vyzkoušet dva nové produkty ve stejný den, protože bude obtížné určit, které z nich reagovaly. Pokud má dítě vyrážku na těle, změny v chování, kvalitu stolice, poruchy spánku, nadýmání a koliku, měli byste okamžitě přestat používat chřest na měsíc. Pak to zkuste znovu, a pokud se reakce opakuje, musíte chřest úplně opustit.

Důležité! Sírový analog alkoholu, který je obsažen ve výhoncích chřestu, může změnit barvu a chuť mléka. To může snížit chuť k jídlu dítěte..

Barva a vůně dětské moči se také mohou změnit. Ale nepropadejte panice. Je důležité sledovat reakci dítěte a nezneužívat produkt. Doporučujeme jíst chřest matce kojící nejvýše jednou týdně.

Kontraindikace a poškození

Stejně jako jakýkoli produkt může být chřest škodlivý, pokud nezohledníte jeho složení, spotřebu a tělesné vlastnosti..

Kontraindikace používání chřestu zahrnují:

 • Alergie na produkt nebo individuální nesnášenlivost;
 • Onemocnění trávicího systému;
 • Onemocnění ledvin (cystitida, urolitiáza);
 • Diabetes mellitus (zvláště stojí za to vzdát se bílého chřestu);
 • Nemoci kloubů (dna, revmatismus);
 • Hustá krev.

Recepty chřestu pro kojící matky

Existuje mnoho receptů na dietní jídla, včetně těch, které jsou užitečné pro kojení pomocí chřestu. Proto by měla být ve stravě kojící matky několik způsobů použití.

Hlavní věc, kterou se musí hostitelka naučit, je řádně uvařit zeleninu před přípravou chřestové misky. Před použitím musí být nejprve omyt, oříznut spodní hrubý hrot a očištěn. Hustá slupka může zničit jídlo, ale pokud je chřest mladý, nemůžete jej vyčistit. Celek můžete uvařit, nechat špičku nad vodou (bude v páře), nebo nakrájet na kousky (na konci je vhodné vařit hroty). Předvařený chřest není vhodný ke konzumaci, ztrácí jeho chuť a strukturu. Za zmínku stojí, že odrůda zeleného chřestu vaří rychleji (3-5 minut) než bílá (10-15 minut).

Chřest salát

 • Kuřecí filé - 300 g
 • Chřest - 200 g
 • Konzervovaný ananas - 100 gr
 • Přírodní jogurt - 200 g

Způsob přípravy: Filé a chřest vařte, dokud se nevaří ve slané vodě. Kuře, chřest a ananas nakrájejte na malé kousky. Smíchejte ingredience, sůl podle chuti a dochutíme jogurtem.

Chřestová polévka z chřestu

 • Bílý chřest - 450 g
 • Zelený hrášek - 300 gr
 • Zeleninový vývar - 400 ml
 • Česnek - 2 stroužky
 • Ocet - 2 lžíce L.

Příprava: Vařený chřest nakrájejte a míchejte do hladka v mixéru. Do vařeného zeleninového vývaru přidejte hrášek a česnek, vařte 10 minut. Přidejte vývar do mixéru a bijte do smetanové. Ochutnejte sezónu.

Jak si vybrat při nákupu?

Chcete-li koupit kvalitní užitečný produkt, musíte být informováni o tom, jak jej správně vybrat. Při kojení je to zvláště důležité, protože rozmazlená nekvalitní zelenina může vyvolat nadýmání dítěte, koliku, alergie, problémy se spánkem.

Kritéria výběru chřestu:

 1. Stonky by měly být šťavnaté a měkké. Pokud se stonek stonku vyschl, zelenina se při ohýbání nerozbije a šťáva z ní nevytéká, pak již byla zastaralá a neměla by se odebírat;
 2. Zevně by měla být zelenina hladká, lesklá, s pevnou hlavou;
 3. Přítomnost trhlin, skvrn, nepříjemných zápachů naznačuje znehodnocení produktu;
 4. Pokud je bílý chřest patrný na zeleném chřestu a hlava se rozpadne, pak je zelenina přezrálá;
 5. Tloušťka stonků by měla být střední.

Jak ukládat doma?

Chřest je produkt podléhající zkáze a pro matku je lepší kojit ihned po zakoupení. Pokud to není možné vařit dříve, musíte zeleninu uložit do ledničky a zabalit ji do papírové ručníky. Chřest můžete uložit maximálně 3-4 dny.

Stejně jako jakýkoli jiný produkt pro dlouhodobé skladování může být chřest zmrazený. V tomto případě je vhodné jej nejprve vařit. Je pravda, že s tímto způsobem skladování už chuť a vůně nebudou fungovat, když ji použijete svěží.

Chřest je tedy ve stravě poměrně užitečným a nezbytným produktem. Žena s kojením však musí být s ním opatrná a nesmí jej zneužívat, aby nepoškodila sebe ani dítě.

Články O Neplodnosti