Hlavní Analýzy

Je možné otěhotnět hroty?

Přibližně 25% žen nemůže otěhotnět kvůli adhezím ve vejcovodech nebo mezi trubičkou a vaječníkem. Adheze jsou vlákna pojivové tkáně, která se vytvářejí v důsledku zánětlivých procesů, vnější endometriózy nebo v důsledku chirurgického zákroku. V době hysteroskopie, hysterosalpingografie, interupce, kyretáže a dalších postupů existuje vysoká pravděpodobnost infekce ve vejcovodech. Výsledkem takové infekce může být ucpání dýmek (tvorba adhezí).

Adhezivní proces ve vejcovodech

Neplodnost způsobená hromaděním adhezí mezi zkumavkou a vaječníkem se nazývá peritoneální. Adhezní procesy jsou nejčastěji spojeny s narušenou funkcí nebo strukturou vejcovodů, pak se předpokládá, že forma neplodnosti je tubálně peritoneální.

Adheze vytlačují vaječníky, vejcovody a dělohu a narušují anatomický vztah mezi nimi. I když je pouze jeden vaječník obklopen adhezí, v průběhu času bude kontakt s vejcovody stále přerušen. Speciální výrůstky uvnitř zkumavky (fimbriae) by měly pomoci oplodněnému vajíčku pohybovat se v lůně. Když se lepení fimbriae "slepí" a vejce, které padne do břišní dutiny, zemře.

Slepá vejcovod v prvních 5 dnech není schopna vytvořit nezbytné prostředí pro vývoj embrya, protože dochází ke změně složení sliznice. V průběhu času mohou fimbrie zmizet, místo nich se vytvoří jizva..

Získaná infekce postihuje primárně sliznici trubice (endosalpinx), poté svalovou tkáň (myosalpinx) a konečně zapálí vnější vrstvu (perisalpinx) - vytvoří se všechny podmínky pro tvorbu adhezí. Předčasné nebo neúčinné ošetření může způsobit nezvratné poškození svalové vrstvy a sliznicového povrchu trubice, jakož i samotných adhezí.

Spike těhotenství - je tu šance?

Odpověď na epochu vytvářející otázku „je možné otěhotnět hroty?“ velmi povzbuzující. Vývoj nových metod reprodukční medicíny umožňuje, aby ženy s jakýmkoli vývojem adheze otěhotnily, a to i v nepřítomnosti obou zkumavek.

Zvažování adhezí v břišní dutině není snadné. Speciální metoda vizuální diagnostiky (laparoskopie) vám umožňuje zkoumat orgány pomocí miniaturní videokamery, která je vložena malým otvorem v břišní dutině nebo do vagíny.

Laparoskopická metoda se provádí:

 • Diagnostika (stanovení objemu provozní práce);
 • Lokalizace adhezí a kontrola průchodnosti vejcovodů;
 • Pokud adheze uzavírají konec trubky, drží se plast a obnoví se jeho průchodnost.

Tento postup bohužel nemůže vyřešit všechny problémy, zejména pokud je narušena struktura a funkce vejcovodů. Proto v případě absence těhotenství po laparoskopii je vhodné uvažovat o jiné metodě oplodnění, například in vitro. To je lepší než opakované operace a pravidelná léčba léky..

Aby byl IVF co nejúčinnější, potřebujete následující:

 • Zkontrolujte přítomnost sactosalpinxu (tvorba elastické tekutiny, která brání rozvoji vajíčka). Pokud je detekován, odstraňte laparoskopicky;
 • Před IVF proveďte imunologickou diagnózu, která zvýší pravděpodobnost štěpu embryí.

Když fimbrie zmizí, zkumavka se změní na nepoužitelný vak z pojivové tkáně. Příznivý účinek vejcovodů je ztracen a odstranění adhezí nevede k těhotenství. A stávající zánět sníží šance na oplodnění i ze zadní strany zkumavky nebo prostřednictvím IVF. Celá zkumavka se musí úplně odstranit a po zotavení použít metodu umělého oplodnění.

Jaká jsou rizika mimoděložního těhotenství??

Můžete otěhotnět i s komisurkami ve vejcovodech. Ale takové těhotenství bude nejčastěji mimoděložní. Pokud se během sexu nechcete chránit, máte docela dobré šance „létat“. Ale oplodněné vajíčko během doby, která jí byla přidělena, aby se přestěhovala do dělohy, nejčastěji nemá čas se tam dostat.

Po oplodnění 5. až 6. dne neúspěšných pokusů se embryo zafixuje ke stěně vejcovodu a tam se dále vyvíjí. Tento proces však netrvá dlouho - maximálně 3 měsíce. Po zahájení intenzivního růstu plodu a zlomení vejcovodu. Slapové trubice nejsou elastické a neroztahují se. Vnitřní krvácení začíná, pokud během dne žena nebude operována, výsledek bude fatální.

Sečteno a podtrženo: těhotenství je možné i při adhezích, i když k tomu dochází jen zřídka. Nejčastěji se jedná o mimoděložní těhotenství, které se v každém případě eliminuje pomocí laparoskopie nebo chirurgie pruhu.

Před plánováním početí je třeba podstoupit komplexní prohlídku a pokud máte podezření na překážku vejcovodů, proveďte léčbu. Pouze bez iniciativy - důvěřujte zkušeným profesionálům, aby nepoškodili vaše tělo.

Mohu otěhotnět hroty v pánvi?

Patologická tvorba nové pojivové tkáně mezi pánevními orgány často ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět. Husté staré komisi a těhotenství jsou někdy obecně neslučitelné. Pokud máte podezření na vývoj adhezního procesu v pánvi, musíte podstoupit lékařské vyšetření a zahájit léčbu co nejdříve.

Co je to proces adheze a jeho vliv na těhotenství

Adheze se nazývají filiformní patologické formace pojivové tkáně, ke kterým dochází po infekčním zánětu nebo chirurgickém zákroku. S těmito vlákny jsou některé vnitřní orgány navzájem spojeny, aby se zabránilo šíření patologického procesu..

Takové novotvary se často po zotavení vyřeší. Při těžkém a dlouhodobém zánětu se tkáňová spojení stávají hustšími a vytvářejí trvanlivé nitě na vnitřních orgánech.

Pravděpodobnost otěhotnění během adhezního procesu v pánvi je významně snížena v důsledku skutečnosti, že adheze narušují implantaci vajíčka, narušují průchodnost vejcovodů a vyvolávají abnormální umístění vaječníků..

Adhezivní proces vede k problémům s početím a komplikuje další průběh těhotenství. Adheze mohou vzájemně propojit pánevní orgány, včetně dělohy. To zabraňuje přirozenému růstu a protažení dělohy, když plod začíná růst. Tato komplikace vyvolává silnou bolest a rozvoj akutních zánětlivých procesů, zvyšuje pravděpodobnost potratu.

Přítomnost adhezí v pánvi však vůbec není důvodem pro diagnózu neplodnosti. Podle statistik může polovina žen s podobným problémem otěhotnět a porodit zdravé dítě za předpokladu vhodného a včasného ošetření.

Pokud existuje patologie, musí žena pravidelně navštěvovat gynekologa, aby se zbavila bolesti, snížila riziko zánětu a předčasného porodu..

Důvody vzniku adhezí během těhotenství a rizikové skupiny

Hlavní důvody vzniku adhezí jsou:

 • prodloužená operace v břišní dutině - císařský řez, odstranění kýly, fibroidů dělohy, střevní chirurgie;
 • komplikace po operacích ve formě hnisání a rozvoje zánětu;
 • vnitřní krvácení po operaci nebo potratu, v důsledku čehož krev vstoupila do břišní dutiny;
 • zranění
 • mimoděložní těhotenství;
 • STD
 • zánětlivé procesy pánevních orgánů;
 • pokročilá forma endometriózy;
 • použití nitroděložních zařízení.

Do rizikové skupiny patří ženy, které měly pohlavně přenosné infekce a zánět pánevních orgánů (chlamydie a salpingitida), jsou náchylné k onemocněním pojivové tkáně, pracují v chladných a vlhkých místnostech.

Příznaky a příznaky

V případě vývoje adhezivního procesu v pánevní oblasti se objevují alarmující příznaky podobné příznakům dysfunkce reprodukčního systému:

 • silná bolest v oblasti vzniklých adhezí;
 • poruchy stolice ve formě zácpy nebo průjmu;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • porušení žaludku;
 • pocit těžkosti a nadýmání;
 • horečka.

Takové příznaky naznačují, že patologie pokračuje. Akutní netolerovatelná bolest v dolním břiše by měla být důvodem pro okamžité zavolání sanitky.

Adhezivní proces je často asymptomatický. Těhotenství během adhezí v pánvi nemusí nastat několik let. V tomto případě pacienti nerozumí skutečné příčině problému, ztrácí drahocenný čas čekání.

Pokud žena nemůže otěhotnět po roce aktivních pokusů, gynekologové doporučují navštívit specializovaného lékaře a podstoupit kompletní lékařské vyšetření, aby se vyloučila pravděpodobnost rozvoje patologie.

Diagnostika

K určení příčiny onemocnění gynekolog vyšetří pacienta a provede s ním rozhovor, odebere výtěr z vagíny pro následné laboratorní vyšetření.

Výsledné adheze je možné identifikovat podle výsledků ultrazvuku. Vyšetření vám umožní vidět přítomnost patologického procesu a určit jeho charakteristické rysy. Analýza je často prováděna pomocí speciálního fyziologického řešení, které vám umožní podrobněji prozkoumat malou pánev a orgány v ní umístěné..

K potvrzení diagnózy se používá laparoskopie a MRI. Tyto instrumentální vyšetřovací metody mají následující vlastnosti:

 • Zobrazování magnetickou rezonancí je silnějším a informativnějším zdrojem vyšetření než ultrazvuk. To vám umožní okamžitě opravit těhotenství pomocí adhezí, zjistit přítomnost endometriózy a tenkých nití pojivové tkáně, které se následně promění v husté adheze.
 • Laparoskopie - v dolní části břicha pacienta se provede malý řez. Doktor zavádí do pobřišnice laparoskop - zařízení vybavené videokamerou. Poté se do břišní dutiny přivádí oxid uhličitý, takže pro lékaře je snazší zvážit procesy, které se v ní vyskytují. Laparoskopie umožňuje stanovit přítomnost adhezí a okamžitě je odstranit.

Během těhotenství nemusí být MRI a laparoskopie pro dítě bezpečné. V takové situaci se lékař omezí na ultrazvuk a rozmazání.

Terapie

V závislosti na specifičnosti a zanedbávání nemoci je proces adheze léčen konzervativními nebo chirurgickými metodami. Ve spojení s hlavní léčbou lékaři často předepisují návštěvy fyzioterapeutické místnosti a provádějí řadu speciálních cvičení.

Léky

K úlevě od bolesti způsobené napínáním a změnou tvaru dělohy se zvětšováním velikosti plodu se používají léky proti bolesti. Nadměrná kontrakce svalů dělohy a zvýšený tón mohou vést k fetálnímu hladovění kyslíku a tvorbě toxinů. Během těhotenství jsou Spazmalgon nebo Baralgin nejčastěji předepsány jako injekce.

K zastavení zánětlivého procesu, který často doprovází tvorbu adhezí, se používají protizánětlivá léčiva na bázi paracetamolu, aspirinu nebo ibuprofenu. Užívání jakýchkoli drog při porodu dítěte musí být dohodnuto s lékařem.

S rozvojem procesu adheze na pozadí endometriózy lékaři předepisují použití hormonálních léků, jako je Dufaston, Progesteron nebo Utrozhestan. Takové léky pomáhají stabilizovat hormonální rovnováhu a pomáhají zmírňovat bolest..

Lze předepsat léky, jejichž cílem je rozpuštění fibrinu, organického proteinu, který tvoří základ adhezí a krevních sraženin. Mezi nejběžnější fibrinolytika patří Metalysis, Actilase, Fortelizin a Trombovazim.

Fyzioterapie a masáže

Fyzioterapie, masáže a speciální sada cviků pomohou vypracovat všechny svalové skupiny, zvýšit jejich pružnost, posílit svaly pánevního dna a normalizovat krevní oběh. Takovéto manipulace navíc pomáhají obnovit anatomicky správnou polohu vnitřních orgánů, napnout stávající propojky a zabránit jejich dalšímu posílení a zhutnění..

Intenzitu a četnost zátěží, typy procedur může předepsat pouze lékař. Samoléčení, masáž nebo nesprávné cvičení mohou vyvolat nezvratné důsledky pro zdraví matky a dítěte.

Chirurgická operace

Chirurgie je extrémním měřítkem a používá se pouze v případě, že jiné léčebné metody nepřinesly požadované výsledky. Jde o laparoskopii s cílem rozebrat spojovací propojky.

Speciální zařízení - laparoskop - je vybaveno nástroji pro odstraňování chronických adhezí. Po operaci, která se provádí již v průběhu těhotenství, má žena příležitost porodit a porodit dítě bez komplikací.

Předpověď

Žena neztrácí příležitost stát se matkou po úspěšném průběhu léčby patologie léky nebo chirurgickém odstranění pojivových nití. Včasná diagnóza onemocnění a kompetentní terapie zvyšují šance na otěhotnění, vytrvalost a porod zdravého dítěte.

Nejspolehlivější metodou udržování ženského reprodukčního zdraví je zabránit tvorbě adhezí. S tím mohou pomoci pravidelné návštěvy gynekologa. Při rutinním vyšetření může lékař zjistit přítomnost počátečních stádií onemocnění. Včasná léčba zánětlivých procesů v pánevních orgánech a dalších gynekologických problémech, zdravý životní styl a mírná fyzická aktivita umožní ženě udržet si zdraví po mnoho let.

Odkud pocházejí komisařky v malé pánvi a je možné s nimi otěhotnět

Adhezivní procesy ve vejcovodech jsou běžnou patologií u žen v reprodukčním věku. Adheze (synechiae) se nazývají hustá pojivová tkáň, která částečně nebo úplně překrývá lumen zkumavky. V takové situaci je přirozené oplodnění ohroženo: pro spermie je obtížné „prorazit“ vajíčko.

Mohu otěhotnět adhezí ve vejcovodech? Bude taková koncepce úspěšná? V našem článku to pochopíme.

Důvody pro vzhled

Tyto závažné změny v děložní dutině jsou důsledkem dlouhodobého zánětu. Po dokončení akutní fáze zánětlivého procesu není možné patologii rozeznat bez lékařského vyšetření: její klinické projevy jsou příliš vágní.

Příčiny adhezí jsou vždy spojeny se zánětlivým procesem v pánevních orgánech. Existuje mnoho z nich, takže k jejich odstranění musíte identifikovat povahu jejich vzhledu. Specialisté identifikují dva hlavní faktory pro výskyt synechie:

 • Zánětlivý proces způsobený nemocemi (například adnexitida);
 • Zánět břicha.

Uvádíme hlavní příčiny „fúze“ vejcovodů:

Při jakékoli kyretáži je narušena integrita děložní sliznice (endometria), do které je implantováno oplodněné vajíčko. Výsledné rány způsobují zánět. Někdy je tak silný, že ovlivňuje reprodukční orgány umístěné vedle dělohy: na vaječníku se objevují adheze.

 • Pelvická chirurgie.

Operace je porušením integrity tkání. Proto bakterie snadno pronikají do uměle otevřené dutiny břišní a způsobují zánět. A to vyvolává výskyt adhezí. Tyto operace zahrnují císařský řez, adheze po císařském řezu - není neobvyklé.

Tento typ antikoncepce je jedním z nejpohodlnějších, nejspolehlivějších a nejmodernějších. Dlouhodobé používání spirály však způsobí těžký zánět. Konec konců, design zabraňující těhotenství je připojen k děložní dutině vedle vejcovodů. Proto je zánět rychle dosáhne.

 • Zánětlivý proces v přílohách.

Snížená imunitní obrana, podchlazení, viry přenášejí zánět na dýmky sousedící s přívěsky.

Sexuálně přenosné infekce ovlivňují hlubší vrstvy tkání. Pokud mají patologie skrytý průběh, pak jejich vliv ovlivní také vejcovody.

 • Endometrióza, adnexitida, salpingitida.

Tyto patologie se vyvíjejí pouze u žen. Pokud nejsou včas detekovány, zánět povede ke komplikacím, které povedou k adhezím.

Tyto faktory nejčastěji vyvolávají vývoj synechie. Důvody jejich vzhledu jsou však mnohem větší. Proto je důležité pravidelně provádět diagnostické vyšetření k identifikaci patologie co nejdříve. Koneckonců, časná stadia adhezivní choroby dobře reagují na léčbu.

Příznaky a diagnostika

Není možné stanovit přítomnost adhezí ve vejcovodech bez vyšetření. Koneckonců, patologie není doprovázena žádnými symptomatickými projevy: menstruační cyklus a povaha vaginálního výboje se nemění, není bolest.

Některé příznaky se objevují pouze během vyvíjejícího se zánětlivého procesu. Akutní zánět se projevuje v těchto příznacích:

 • Ultrazvuk ukazuje přítomnost sebrané tekutiny v zadní části dělohy;
 • Periodicky se vyskytující bolest v podbřišku;
 • Mírně překročily hodnoty tělesné teploty;
 • Bolest v pobřišnici.

Diagnóza přítomnosti adhezí je možná pouze pomocí hardwarových metod.

Existuje několik diagnostických metod, které mohou spolehlivě určit přítomnost procesu lepení v trubkách. Nejslavnější z nich:

Během salpingografie jsou adheze detekovány rentgenem. Chcete-li je vidět, je do potrubí zavedeno speciální řešení, které je pak rentgenováno. Speciální tekutina umožňuje jasně vidět útvary a výrůstky v dutině zkumavky, takže tato diagnóza je poučná.

Rysem této studie je doba jejího chování - před ovulací. Ve skutečnosti, v případě početí, rentgenové paprsky nepříznivě ovlivní vývoj plodu, mohou způsobit potrat.

Sonosalpingoskopie se provádí na začátku cyklu. Tato technika vyžaduje anestézii, která se provádí rektálně nebo injekcí. Celá břišní dutina ženy je postupně naplněna solným roztokem, který řídí proces jejího pohybu pomocí ultrazvuku.

Pro vyloučení přítomnosti adhezí v pánvi je předepsána diagnostická laparoskopie. Pokud proces lepení probíhá souběžně se zánětem, jsou indikovány laboratorní testy. Pomohou identifikovat příčinu zánětu a určit, jak citlivý je infekční agens na konkrétní skupinu antibiotik..

Mohu otěhotnět hroty

Adheze ve vejcovodech je patologie, která může navždy zabránit přirozenému otěhotnění ženy: způsobuje neplodnost. Zcela „slepené“ stěny zkumavky „nedovolí“ spermatu do vajíčka. Kromě toho dlouhé procesy tvorby adheze vedou k úplné deformaci trubek. Nemohou plnit své přirozené povinnosti, takže žena nemá šanci otěhotnět.

I když nelze říci, že adheze a těhotenství jsou vzájemně se vylučující pojmy. Pokud je ve zkumavce zachována mírná vůle, zůstává možnost setkat se s vajíčkem a spermatem. Takové „datum“ však může pro ženu skončit neúspěchem.

Faktem je, že oplodněné vajíčko se nemůže samo pohybovat. Do dutiny dělohy vedou speciální kliny umístěné ve vejcovodech. Se zúžením lumenu přestanou „pracovat“ a vajíčko „uvízne“ ve zkumavce a způsobí mimoděložní těhotenství. V tomto případě může ženský život zachránit pouze pohotovostní chirurgie. Konec konců, vejcovody neodolávají velikosti rostoucího embrya a prasknutí.

Nemůžete také otěhotnět s adhezí na vaječníky. Navzdory skutečnosti, že v tomto případě je průchodnost zkumavky zachována, je kontakt mezi vaječníky a zkumavkami ztracen.

Těhotenství s adhezí ve zkumavkách může nastat pouze v jednom případě: trubkovitý lumen dostatečný pro průchod oplodněného vajíčka. Taková koncepce však může nastávající matce přinést mnoho problémů. Nejnebezpečnější z nich je aktivace zánětlivého procesu, který u ženy způsobí infekci plodu a silnou bolest. Aby se vyloučily takové závažné komplikace, lékaři doporučují před zahájením početí kompletní léčbu..

Jak léčit adheze ve vejcovodech a vaječnicích

Nejčastěji začíná léčba adhezí ve vejcovodech, když je nemoc zanedbaná. Koneckonců, patologie je asymptomatická. Zjistí se při vyšetření v diagnostice prodloužené neplodnosti. Zbavení se tohoto stavu proto nebude snadné a drahé..

K léčbě adhezí na zkumavkách a vaječnicích gynekologové používají tři směry:

 • Léky;
 • Fyzioterapeutický;
 • Operační sál.

Zvažte vlastnosti každého.

Léčba drogy

Konzervativní léčba adhezí bude účinná pouze tehdy, budou-li stěny částečně slepeny a od začátku nemoci uběhne více než šest měsíců. Drogová terapie se provádí komplexně pomocí těchto léků:

 • Absorpční prostředky;
 • Antihistaminika;
 • Protizánětlivé léky;
 • Analgetika
 • Antibiotika.

Léčba homeopatie je indikována pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře a v kombinaci s předepsanou lékovou terapií..

Fyzioterapie

S pomocí fyzioterapie se adheze stávají měkkými a tenkými, což pomáhá rychleji se zbavit patologie.

Fyzioterapeutické techniky zahrnují následující postupy:

 • Gynekologická masáž;
 • Aplikace parafínu na žaludek;
 • Elektroforéza;
 • Hirudoterapie.

Druh a počet procedur volí gynekolog pro každou ženu samostatně.

Chirurgická operace

Když jsou stěny zkumavek úplně „fúzovány“, nebude konzervativní léčba účinná. V tomto případě je chirurgie předepsána ve formě laparoskopie vejcovodů.

Během operace jsou provedeny tři vpichy. Prostřednictvím nich lékař zavádí nástroje a malé kamery. Video vysílání umožňuje lékaři přesně vyčistit dýmky a oblast kolem nich od lepení. Na konci operace se nástroje odstraní a na otvory se umístí švy..

Mohu otěhotnět po léčbě adhezí

V 70% překážky z trubek byly úspěšně ošetřeny laparoskopií. Je však nutné plánovat koncepci 2-3 měsíce po operaci, protože existuje vysoké riziko opětovného růstu epitelu. V tomto případě může jeho nekontrolovaný růst způsobit komplikace ve formě hydrosalpinu nebo pyosalpinu..

V případě úplné a neustále se opakující překážky vejcovodů je indikováno oplodnění in vitro. IVF v tomto případě, jediná příležitost pro ženu, aby se stala matkou.

Adheze: lze zabránit sterilitě?

Co jsou to adheze a příčiny adhezí

Adheze jsou jakousi „provaz“ pojivové tkáně, která se vytváří v důsledku zánětu nebo chirurgického zákroku a táhne se od orgánu k orgánu. Pokud se adheze nacházejí v pánevní dutině nebo v břišní dutině, mohou narušovat početí, proto je velmi důležité je včas odhalit a odstranit.

Co jsou to hroty?

Orgány břišní dutiny a pánve (děloha, vejcovody, vaječníky, močový měchýř, konečník) jsou na vnější straně pokryty tenkou, lesklou membránou - pobřišnicí. Hladkost pobřišnice v kombinaci s malým množstvím tekutiny v břišní dutině zajišťuje dobrou pohyblivost smyček střeva, dělohy, vejcovodů. Proto práce střeva za normálních okolností nenarušuje odchyt vajíčka vejcovodem 1 a růst dělohy během těhotenství nenarušuje normální fungování střeva a močového měchýře.

1 vejcovod - tenká dutá trubice vedoucí z dělohy, která spojuje dutinu dělohy s dutinou břišní. Poté, co vejce opustí vaječník do břišní dutiny, vstupuje do děložní dutiny vejcovodem.

Zánět pobřišnice - peritonitida - velmi nebezpečné onemocnění. A je o to nebezpečnější, čím větší je prostor v břišní dutině nebo v pánvi. Ale v těle je mechanismus, který omezuje šíření peritonitidy, tvorbu adhezí.

S rozvojem zánětlivého procesu v pánvi se tkáně v ohnisku zánětu stávají edematózními a povrch peritoneum je pokryt adhezivním povlakem obsahujícím fibrin (protein, který tvoří základ krevní sraženiny). Fibrinový film na povrchu pobřišnice v ohnisku zánětu lepí sousední povrchy k sobě, což má za následek mechanickou překážku šíření zánětlivého procesu. Po ukončení akutního zánětlivého procesu se v místech lepení vnitřních orgánů mohou tvořit adheze ve formě průhledných bělavých filmů. Tyto adheze se nazývají adheze. Funkce adhezí je chránit tělo před rozšířením hnisavého zánětlivého procesu v břišní dutině.

Zánětlivý proces v břišní dutině nevede vždy ke vzniku adhezí. Pokud je ošetření zahájeno včas a správně provedeno, je pravděpodobnost adhezí snížena. Adheze se vytvářejí, když se akutní proces stává chronickým a proces hojení se v průběhu času táhne.

Adheze mohou narušit normální fungování vnitřních orgánů. Zhoršená pohyblivost střevních smyček může vést ke střevní obstrukci. Adheze ovlivňující vejcovody, dělohu, vaječníky, narušují požití vajíčka do vejcovodu, pohyb spermií vejcovodem, setkávání spermií a vajíčka, postup embrya po početí na místo připojení do děložní dutiny. V gynekologii mohou adheze způsobit neplodnost a pánevní bolest..

Důvody pro tvorbu adhezí

Hlavní příčiny adhezí v pánevních orgánech jsou:

 • zánětlivá onemocnění;
 • chirurgické operace;
 • endometrióza - nemoc, při níž vnitřní výstelka dělohy roste na místech, která nejsou pro ni charakteristická;
 • břišní krev.

Adheze způsobené zánětem

Slapové trubice, děloha a vaječníky mohou být zapojeny do procesu adheze, ke kterému dochází při zánětu sousedních orgánů (zánět slepého střeva - zánět slepého střeva), jakož i při lézích tenkého a tlustého střeva. V tomto případě samotné genitálie trpí jen málo: proces adheze téměř nenarušuje jejich vnitřní strukturu. Dojde-li k zánětu uvnitř pohlavních orgánů, dochází nejen k tvorbě adhezí, ale také k poškození samotných pohlavních orgánů.

Nejvíce nechráněným v tomto ohledu je vejcovod - jeden z nejcitlivějších a jemně uspořádaných orgánů hladkého svalstva. Hraje klíčovou roli při zajišťování početí a podpoře těhotenství již od počátku..

Sperma, která vstupují do pochvy, se filtruje přes hlen děložního čípku, prochází děložní dutinou a vstupuje do vejcovodu. Peristaltika - pohyb vejcovodu - pomáhá spermatu dostat se do vnější třetiny (ampule) vejcovodu, kde probíhá proces početí. Během ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku - vejcovod „nasává“ zralé vajíčko. Pokud v době, kdy vejce vstoupí do vejcovodu, dojde ke spermiím, dojde k oplodnění a výsledné embryo se během několika dnů přesune do děložní dutiny, kde bude ponořeno do děložní sliznice (implantace). Dodání embrya do děložní dutiny je zajištěno pohyby vejcovodu a aktivní činností řasenky vejcovodu.

Floplopian tube tedy poskytuje nejen transport zárodečných buněk a embrya, ale také vytváří prostředí pro oplodnění a vývoj embrya během prvních 5-6 dnů vývoje plodu. Změna složení tekutiny, která je produkována ve vejcovodu, může plod zničit. Lokální imunita uvnitř vejcovodu je minimální, to znamená, že neexistují téměř žádné mechanismy pro zajištění odmítnutí cizích látek, protože embryo je napůl cizí, vejcovod ho neodmítá a nadměrná aktivita imunitního systému je pro vývoj těhotenství nepříznivá. Proto se vejcovody stávají tak snadno obětí tzv. Vzestupné infekce (z pochvy a děložní dutiny). Chirurgické a diagnostické zásahy do děložní dutiny (potrat, diagnostická kyretáž, hysteroskopie 2, hysterosalpingografie 3) usnadňují vstup infekce do vejcovodů.

2 Hysteroskopie - zavedení speciálního optického zařízení do dělohy, které vám umožní vyšetřit dělohu zevnitř.

3 Hysterosalpingografie - zavedení rentgenového kontrastního média s řadou rentgenových paprsků do dělohy.

Jakmile je ve vejcovodech, infekce nejprve postihuje sliznici vejcovodu (endosalpinx), pak svalovou vrstvu (myosalpinx), a teprve v poslední fázi se na zánětlivém procesu podílí nejvzdálenější vrstva vejcovodu (perisalpinx) a vznikají podmínky pro tvorbu adhezí. Pokud je léčba opožděná nebo nedostatečně účinná, po zotavení nezůstanou jen adheze, ale také nevratné poškození sliznice trubice a její svalové vrstvy. Cilia zmizí a místo vláken hladkého svalstva se vytvoří jizva. Slepá trubice se může proměnit v pojivový tkáňový vak (sactosalpinx), tj. ztrácí schopnost propagovat oplodněné vajíčko. Při takovém porušení nemůže eliminace adhezí obnovit funkci vejcovodů a přítomnost zaměření zánětlivého procesu snižuje pravděpodobnost těhotenství i ve zkumavce z opačné strany nebo oplodněním in vitro. V takových případech, abyste zvýšili šance na těhotenství pomocí IVF, které lze provést po zotavení, musíte odstranit celou zkumavku. V důsledku zánětu může dojít ke slepení a fúzi stěn vejcovodu, což vede k ucpání trubice pro vajíčko a je také indikací pro oddělení adhezí nebo odstranění trubice..

Pokud léčba nepomůže

Laparoskopie bohužel nemůže vyřešit všechny problémy spojené s procesem lepení. Můžete osvobodit vnitřní genitální orgány od adhezí, ale nemůžete obnovit strukturu a funkci vejcovodů. Proto v případě těhotenství během několika měsíců po laparoskopii byste měli přemýšlet o přechodu k radikálnějším metodám léčby neplodnosti. Patří sem různé typy oplodnění in vitro, včetně oplodnění in vitro (IVF)..

Pro zvýšení účinnosti IVF je třeba vzít v úvahu následující:

 • Přítomnost kaktosalpinxů (ohraničená akumulace tekutiny ve vejcovodech) dramaticky snižuje účinnost metody IVF. Kaktosalpiny jsou odstraněny laparoskopicky..
 • Před postupem IVF je vhodné podstoupit speciální imunologické vyšetření, které umožňuje zvýšit šance na štěpení embryí.

Pooperační adheze

Při chirurgických zákrokech se adheze vytvářejí díky:

 • tkáňová hypoxie nebo ischémie - nedostatečný přísun krve a kyslíku do tkání;
 • sušení tkání během operace;
 • hrubá manipulace s tkání;
 • přítomnost cizích těles;
 • přítomnost krve;
 • separace dřívějších adhezí.

Cizí tělesa, která způsobují tvorbu adhezí, často zahrnují částice mastku z lékařských rukavic, malá bavlněná vlákna z gázy nebo tamponů a materiál na šití. Adheze jsou tvořeny endometriózou. Během menstruace může malé množství menstruační krve obsahující živé buňky děložní sliznice (endometria) proniknout do břišní dutiny přes vejcovody. Normálně se tyto buňky odstraňují pomocí vlastního imunitního systému, ale pokud se vyskytnou nějaké problémy, zakoření a vytvoří funkční ostrůvky endometria, které se menstruují uvnitř břišní dutiny. Kolem těchto ohnisek se tvoří adheze.

Diagnostika

Přítomnost adhezí v břišní dutině může být podezřelá u pacientů, kteří podstoupili zánětlivá onemocnění pánve, operaci pánevních orgánů a břišní dutiny au žen trpících endometriózou. Avšak pouze polovina pacientů s více než dvěma rizikovými faktory pro vznik adhezí má anamnézu adhezí během laparoskopie (chirurgie, během níž jsou v přední břišní stěně vytvořeny malé díry, přes které je vloženo optické zařízení umožňující vyšetření dutiny a speciální chirurgické nástroje)..

Gynekologické vyšetření naznačuje přítomnost adhezí v břišní dutině s pravděpodobností 75%. Překážka vejcovodů podle hysterosalpingografie (kontrastní látka je injikována do dělohy, jsou pořizovány rentgenové snímky) a ultrazvuk s vysokou mírou spolehlivosti naznačuje přítomnost adhezí, ale průchod vejcovodů nevylučuje přítomnost adhezí, které vážně narušují těhotenství. Konvenční ultrazvukové vyšetření spolehlivě nezjistí přítomnost adhezí pánve. Metoda nukleární magnetické rezonance (NMR nebo magnetické rezonance, MRI) se doposud zdá být velmi nadějnou v diagnostice adhezí. Pomocí této metody se získají snímky odrážející „stav věcí“ na různých úrovních..

Hlavní diagnostickou metodou pro adheze je laparoskopická metoda. Umožňuje nejen detekovat přítomnost adhezí a posoudit závažnost adhezivního procesu, ale také provádět ošetření.

Podle laparoskopie existují tři fáze procesu adheze:

Fáze I: adheze jsou umístěny kolem vejcovodů, vaječníků nebo v jiné oblasti, ale nenarušují zachycení vajíčka;

Fáze II: adheze jsou umístěny mezi vejcovodem a vaječníkem nebo mezi těmito orgány a jinými strukturami a mohou narušovat zachycování vajíčka;

Etapa III: je to buď kroucení vejcovodu, nebo jeho zablokování adhezí, nebo úplné zablokování zachycení vajíčka.

Adhezivní ošetření

Hlavní ošetření adhezí je laparoskopie. Pomocí speciálních mikromanipulátorů se provádí adhezialýza - disekce a odstranění adhezí. Metody separace adheze zahrnují laserovou terapii (disekce adhezí pomocí laseru), aquadissekce (disekce adhezí pomocí tlakové vody) a elektrochirurgie (disekce adhezí pomocí elektrického nože).

K zabránění vytváření nových pooperačních adhezí během laparoskopie lze použít následující metody:

 • zavedení do anatomických struktur různých bariérových tekutin (dextrán, povidin, minerální oleje atd.);
 • balení vejcovodů a vaječníků speciálními polymery vstřebatelnými filmy.

Navíc po laparoskopii v posledních letech se kontrolní diagnostická laparoskopie několik měsíců po první laparoskopii rozšířila..

Prevence adheze

Buněčné a molekulární mechanismy tvorby adheze jsou v současné době docela dobře známy. Proces tvorby adheze po chirurgických operacích, včetně po laparoskopii, může být proto ostře inhibován tzv. Adjuvantní (pomocnou) terapií. Tato terapie by měla začít co nejdříve po operaci (v prvních dnech a hodinách) a pokračovat několik týdnů. Léčba je zaměřena na potlačení zánětlivé reakce, potlačení ukládání fibrinu v břišní dutině, aktivaci rozpouštění fibrinu.

Adjuvantní terapie zahrnuje použití následujících léků:

 • Fibrinolytika - látky, které rozpouštějí fibrin, kolem kterého se tvoří adheze: Fibrinolysin, streptokináza, urokináza, hyaluronidáza, chemotrypsin, trypsin, tkáňové aktivátory plasminogenu.
 • Antikoagulancia - léky zabraňující koagulaci krve: heparinové přípravky, oxaláty, citráty.
 • Antibiotika: tetracykliny, cefalosporiny, sulfonamidy.
 • Protizánětlivá léčiva: kortikosteroidy, antihistaminika, nesteroidní protizánětlivá léčiva, progesteron, blokátory kalciových kanálů.

Výběr léků a léčebných režimů závisí na každém konkrétním případě a může být proveden pouze ošetřujícím lékařem.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Adheze ve vejcovodech: příznaky, léčba a těhotenství

Adheze v pánvi u žen i adheze ve vejcovodech jsou diagnostikovány poměrně často. Jsou to pojivové tkáňové šňůry, které jsou schopné zcela nebo částečně blokovat vejcovody. Druhé jméno pro adheze je synechia. Jejich růst není variantou normy. Blokují přirozenou cestu vajíčka, takže se nemůže setkat se spermatem.

Pokud žena nemůže otěhotnět po dlouhou dobu, pravděpodobně je to na vině. Žena v tomto případě určitě potřebuje vědět, jakou diagnostiku musí projít a jak odstranit adheze z vejcovodů.

Takto vypadají adheze ve vejcovodech. Adheze vedou k neplodnosti.

Příčiny adhezí

Adheze se tvoří v pánvi na pozadí dlouhého zánětlivého procesu. Když jeho akutní fáze skončí, jakékoli příznaky přestanou ženu obtěžovat. Hroty bude možné detekovat pouze během zvláštního vyšetření.

Adheze se nikdy neobjeví při všeobecném zdraví. Jejich tvorbě vždy předchází zánětlivý proces. Příčiny zánětu mohou být velmi rozdílné:

 1. Zánět způsobený nemocemi vnitřních orgánů lokalizovaných v pánvi. Příkladem takového zánětu může být adnexitida..
 2. Zánět způsobený břišní operací. Jakýkoli chirurgický zásah je doprovázen porušením integrity tkání. Patogenní flóra se může dostat do otevřené rány. Jeho reprodukce vede k rozvoji zánětlivého procesu. Po jejím dokončení začne žena růst adhezí. Často se objevují po císařském řezu.
 3. Zánět po potratu nebo kyretáži. Každý z těchto postupů je spojen s porušením integrity děložní sliznice. I mikroskopické léze se mohou zapálit. Pokud bylo zranění působivé, zánět bude intenzivní. Často se týká dělohy a vaječníků. To vše vede k tvorbě adhezí v nich..
 4. Zánět po nitroděložním zařízení Zavádí se do těla ženy, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství. Jedná se o moderní a velmi pohodlnou metodu antikoncepce. Spirála je upevněna v děložní dutině, je umístěna vedle jejích přívěsků. Pokud se tedy objeví zánět, rychle se rozšíří do vejcovodů.
 5. Zánět děložních příloh. Může to být způsobeno různými faktory. To zahrnuje infekční onemocnění i podchlazení, sníženou imunitu atd..
 6. Pohlavně přenosné nemoci. Pokud léčba takových nemocí chybí po dlouhou dobu, budou ovlivněny hluboké tkáně pánevních orgánů. V takových podmínkách se adheze vytvářejí velmi rychle..
 7. Salpingitida, endometrióza, adnexitida. Z uvedených patologií může trpět pouze ženské tělo. Pokud je neidentifikujete a neodstraníte je včas, pak zánětlivý proces nutně povede k vytvoření adhezí.

Redakční rada

Existují další důvody, které mohou způsobit nekontrolovaný růst pojivové tkáně. Proto je důležité pravidelně podstoupit gynekologické vyšetření. To vám umožní odhalit nemoc v rané fázi a zahájit léčbu včas, čímž se zabrání tvorbě adhezí.

Aby se zabránilo neplodnosti v důsledku adhezí, je nutné pravidelně podstupovat vyšetření u gynekologa. Jednou za rok už bude stačit.

Příznaky adhezí v pánvi

V pánvi nejsou hmatatelné příznaky adhezí. Je možné je zjistit pouze během vyšetření. Nezpůsobují obavy ženy, neovlivňují kvalitu jejího života. Důvodem zkoušky je nejčastěji neplodnost..

Zánětlivý proces v pánevních orgánech je snadnější si všimnout. Většina pacientů s hroty v ordinaci si vzpomíná, že se před časem obávali symptomů, jako jsou:

 • Bolest v dolním břiše. Mohou čas od času vzniknout.
 • Zvyšování tělesné teploty na subfebrilní značky.
 • Bolest břicha.

Po nějaké době tyto příznaky zcela vymizí a žena se nekonzultuje s lékařem. To neznamená, že zánět prošel, jen se stal chronickým. V takových podmínkách se adheze vytvářejí velmi rychle..

Diagnostika procesu lepení

Bez zvláštního vyšetření nebude možné detekovat adheze. Nemoc není doprovázena žádnými patologickými příznaky. Menstruační cyklus zůstává normální, povaha výboje se nemění

Aby byla diagnostikována adheze v pánvi s vysokou přesností, bude žena muset podstoupit salpingografii nebo sonosalpingografii. Salpingografie je rentgenové vyšetření. Pacientské vejcovody jsou naplněny zvláštním řešením, po kterém je provedeno několik radiologických snímků. Díky tomuto řešení budou na nich jasně viditelné útvary v přílohách dělohy, pokud existují. Salpingografie se provádí před ovulací. To se doporučuje, aby rentgenové paprsky nepoškozovaly zdraví plodu, pokud dojde k početí.

Salpingografie umožňuje provádět ultrazvuk vejcovodů a určit jejich průchodnost. Pokud jsou ve vejcovodech detekovány adheze, bude to vidět na obrázku.

Sonosalpingografie se doporučuje na začátku menstruačního cyklu. Jeho implementace vyžaduje lokální anestézii. Do břišní dutiny ženy se vstříkne solný roztok. Proces plnění je řízen ultrazvukem.

Další diagnostickou metodou pro adheze je laparoskopie. Během toho může lékař odstranit zarostlou pojivovou tkáň. Pokud žena kromě adhezí odhalí zánět v pánevních orgánech, musí být předepsána antibiotika nebo jiná léčiva.

Těhotenství a adheze v pánvi

Adheze v děloze často způsobují neplodnost. Ucpávají vejcovody, aby se vajíčko nemohlo setkat se spermatem. Kromě toho významná proliferace pojivové tkáně často vede ke změně v normálním tvaru dodatků. Proto ztrácí schopnost vykonávat svou přirozenou funkci. Těhotenství v takových podmínkách nemůže nastat.

Adheze však nejsou vždy 100% překážkou přirozené koncepce. Pokud je ve zkumavkách dutina, šance na těhotenství zůstávají. Vejce se může setkat se spermatem, ale existuje další riziko - mimoděložní těhotenství.

Adheze mohou vést k mimoděložnímu těhotenství. Embryo uvízne ve vejcovodu a začne se vyvíjet.

Oplodněné vajíčko se nemůže pohybovat samostatně. Aby se dostala do dělohy, jsou do práce zahrnuty malé klky, které zakrývají vejcovody zevnitř. V přítomnosti adhezí se však tyto klky nemohou aktivně pohybovat. Proto vajíčko plodu zůstává ve zkumavce a v něm začíná růst. Pro záchranu života ženy s mimoděložním těhotenstvím se provádí nouzová operace. Jinak zkumavka jednoduše praskne a dojde k vnitřnímu krvácení..

Těhotenství není možné, pokud se na vaječníku vytvoří adheze. V tomto případě zůstane průchodnost dýmek zachována, ale nebudou schopny interagovat s vaječníky.

K průchodu vajíčka přes přívěsky dělohy může dojít, pouze pokud trubice není úplně zarostlá. Avšak i po dosažení oplodněného vajíčka dělohy zůstává vysoké riziko vzniku zánětu a infekce plodu. Proto pacienti s adhezí, lékaři doporučují nejprve absolvovat plnohodnotný léčebný průběh a až po jeho dokončení zahájit pokusy o otěhotnění dítěte.

Jak léčit adheze ve vejcovodech

Ve většině případů začíná léčba adhezí v době, kdy je jich již mnoho. Taková proliferace pojivové tkáně zabraňuje těhotenství, což se stává hlavním důvodem pro kontaktování gynekologa. Musíte se přizpůsobit skutečnosti, že léčba bude obtížná a nákladná..

Ženy s diagnostikovanou adhezí mohou být předepsány léky. Provádějí také chirurgický zákrok, doplňují jej fyzioterapeutickými metodami expozice..

Léčba adhezí bez chirurgického zákroku léky

Terapie by měla být komplexní. Zahrnuje použití absorbovatelných léčiv, protizánětlivých a antibakteriálních látek. V případě potřeby je pacientovi předepsána analgetika. Celý léčebný proces by měl být pod lékařským dohledem. Vlastní likvidace adhezí je nepřijatelná.

Fyzioterapie

Fyzioterapeutický účinek na tělo vám umožní ztenčit a zjemnit adhezi. Možné ošetření:

 • gynekologická masáž;
 • aplikace s parafinem;
 • elektroforéza;
 • léčba pijavice.

Specifické postupy pro ženu může předepsat pouze ošetřující lékař.

Chirurgie k odstranění adhezí ve vejcovodech

Pokud neexistuje způsob, jak se vypořádat s problémem konzervativních metod, je žena poslána na operaci. Má provádět laparoskopické odstraňování adhezí. Na břišní stěně, přes kterou se vkládají speciální nástroje, se provede několik vpichů. S jejich pomocí doktor disektuje komisi. Potom se na místo řezu aplikují stehy..

Obrázek ukazuje příklad laparoskopie adheze vejcovodů. Tento typ operace je nejméně traumatický. Uzdravení pacienta po laparoskopii je velmi rychlé..

Jak otěhotnět po odstranění adhezí

Úspěch odstranění laparoskopické adheze je 70%. Odložit početí po operaci „na později“ by nemělo být. Pokusy o otěhotnění by měly být zahájeny nejpozději 2 měsíce po operaci. Faktem je, že po chvíli se hroty znovu objeví. Pokud je jejich růst nekontrolovatelný, může to způsobit rozvoj komplikací, jako je pyosalpinx nebo hydrosalpinx..

Pacienti s úplnou obstrukcí vejcovodů a také s opakujícími se komisemi jsou zobrazeni IVF. Pro tyto ženy je tento postup jedinou šancí na úspěšné pojetí.

Napište do komentářů, museli jste se s tímto problémem vypořádat? Jak jste se zbavili adhezí? Zeptejte se, naši autoři na ně rádi odpoví velmi rychle. Ohodnoťte tento článek níže, pomáhá nám to růst. Sdílejte tento článek na sociálních sítích s přáteli. Díky za návštěvu. Být zdravý, nikdy onemocnět!

Adheze v děloze - co to je a jak léčit patologii?

V gynekologii jsou adheze v děloze problémem, který se týká žen, zejména těch, které jsou v reprodukčním věku..

Co jsou to děložní adheze??

Pokud mluvíme o tom, co jsou adheze v děloze - jedná se o šňůry vytvořené pod vlivem negativních faktorů a sestávají z pojivové tkáně.

Takže pod vlivem negativních faktorů v děloze je ústřední bod zánětu, otok, který je pokryt lepivým povlakem - ten obsahuje fibrin.

Je to tato plaketa, která mezi sebou vyvolává adhezi vnitřních orgánů a tkání.

Po zotavení - takový povlak se film rozezní a přilnavost se nezávisle eliminuje. Spike je ochranný mechanismus.

Ačkoli, na druhé straně, je to jejich výskyt ve vejcovodech, děloze nebo vaječnicích, které vyvolávají mnoho negativních důsledků, včetně neplodnosti.

Klasifikace

Patologické procesy v děložní dutině jsou klasifikovány s ohledem na její prevalenci a objem škodlivé dutiny.

S ohledem na to klasifikují:

 1. 1. stupeň - tenká a malá plocha, až 20% adhezí, které se netahají až ke dnu dělohy a neovlivňují ústa vejcovodů. Jsou velmi léčitelní v průběhu fyzioterapie a léků..
 2. 2. stupeň - plocha léze se pohybuje od 20 do 70% plochy dutiny dělohy, což částečně ovlivňuje její dno a vejcovody. Nejčastěji je poskytována komplexní léčba - jedná se o kombinaci užívání léků a jejich doplnění fyzioterapeutickými procedurami, pravděpodobnost eliminace procesu lepení je velmi vysoká.
 3. S 3. stupněm je postiženo 70 procent nebo více děložní dutiny, což ovlivňuje její zkumavky. V tomto případě lékaři používají pouze chirurgický zákrok k odstranění adhezí.

Lékaři navíc rozlišují mírnou, střední a těžkou formu adhezí a klasifikace je založena na údajích o samotné adhezi histologické struktury..

Důvody pro tvorbu adhezí

Důvody vzniku adhezí:

 1. Zánět a infekční charakter procesů, které se vyskytují v ženském genitourinárním systému a v důsledku čehož je narušena integrita epidermis děložní dutiny.
 2. Zranění - chirurgie, spirály nebo potraty, porod nebo kyretáž mohou způsobit adheze.
 3. Při diagnostice hormonální nerovnováhy a genitálního typu tuberkulózy je příčinou adhezí.
 4. Absolvoval kurz radiační terapie v léčbě maligní onkologie.
 5. Častá kauterizace eroze a časté chirurgické zákroky v pobřišnici.

Toto není úplný seznam kořenových příčin, které mohou vyvolat růst a vývoj procesu lepení. V každém konkrétním případě je příčina stanovena individuálně na základě výsledků diagnostiky. Přesto to vše vyvolává tvorbu adhezí, což v budoucnu vede k mnoha komplikacím, včetně ženské neplodnosti.

Symptomatologie

Příznaky, které naznačují přítomnost adhezí v děložní dutině, jsou následující:

 1. Nejprve to jsou záchvaty bolesti v podbřišku, její zesílení během menstruace nebo sexu, s fyzickou námahou.
 2. Pokud je postiženo dno děložní dutiny, jeho dno - záchvaty bolesti budou silné a dají bederní páteři.
 3. Byl zaznamenán charakteristický hypomenstruální syndrom - výtok bude velmi vzácný a výtokové období bude dlouhé.
 4. Přerušení menstruačního cyklu v důsledku rozvoje amenorey - úplné přemnožení děložní dutiny. Vyvolává také neschopnost otěhotnět a porodit.

Diagnostika

Moderní medicína dosáhla vysoké úrovně vývoje a diagnostika adhezí, i těch nejmenších, není obtížná.

Diagnostické metody:

 • Hysterosalpingografie je informativní diagnostická metoda založená na použití rentgenového záření. Kontrastní činidlo se vstřikuje do děložní dutiny a pomocí řady obrazů lze diagnostikovat vývoj adhezí..
 • Ultrazvukový výzkum je vizuální a dosti informativní diagnostická metoda, která nemá kontraindikace.
 • Echo hysterosalpingoskopie je diagnostická metoda, která kombinuje ultrazvuk a zavedení neutrální kapaliny do svého složení k získání vyvíjejících se vad na obrazovce.
 • Při použití MRI se zavedením kontrastního činidla do děložní dutiny - na obrazovce monitoru dostává lékař jasný obraz poškození konkrétního orgánu adhezí.
 • Biopsie je vzorkování biologického materiálu vakuovou metodou pro následný laboratorní výzkum. Tím se stanoví infekční nebo zánětlivá odlišná povaha původu negativního procesu vedoucí k tvorbě adhezí.

Adheze v pánvi

Adheze ovlivňující orgány a systémy pánve jsou poměrně častým onemocněním, které u žen diagnostikují gynekologové. V tomto případě se jedná o propojovací šňůry, které jsou umístěny na peritoneu a vnitřních pánevních orgánech.

Není nutné ignorovat patologii, ale takové důvody ji mohou vyvolat:

 • Zánětlivé procesy ovlivňující pánevní orgány a systémy.
 • Endometrióza a předchozí zranění v důsledku operace, mrtvice nebo prasknutí vnitřních orgánů.
 • Dostat se do dutiny pobřišnice a pánevní krve. Nejčastější u děložního krvácení a mimoděložního těhotenství.
 • Vývoj výsledku léze slepého střeva - diagnostikovaná apendicitida.

Diagnostikujte adheze malé pánve pomocí ultrazvuku a MRI, nátěru z pochvy na mikroflóře, pomocí PCR pro STD.

Vývoj adhezí ve vejcovodech

Po potratu nebo jiném zásahu se výrazně zvyšuje riziko infekce děložní dutiny a vejcovodů, což v konečném důsledku vyvolává tvorbu adhezí.

Mohou zcela nebo částečně překrýt vejcovody a při absenci nebo neúčinnosti léčby - v nich vyvolá nevratné procesy.

Snižuje se jejich funkčnost a zvyšuje se riziko mimoděložního těhotenství, přemístění vaječníků a dělohy, v důsledku toho musí být chirurgicky odstraněny..

Symptomy komisařů vejcovodů se prakticky neprojevují a nejčastěji patologické procesy jsou asymptomatické.

Adhezivní novotvary ve vaječnících

Tvorba adhezí ve vaječnících je nebezpečná kvůli skutečnosti, že jsou spojeny s nejbližšími vnitřními orgány, dělohou a vejcovody. Nebezpečí spočívá v narušení normálního průtoku krve a rozvoji neplodnosti ženského typu nebo neschopnosti plodit plod.

Příčiny vzniku vaječníků

Konkrétně o kořenových příčinách, které vyvolávají výskyt adhezí v vaječníku, lékaři říkají:

 • Diagnóza negativních procesů ženy způsobených infekcemi, pohlavní choroby.
 • Dřívější potraty a kyretáž.
  Trauma, stejně jako císařský řez, operace prováděné v děložní dutině.
 • Diagnóza mimoděložního těhotenství u ženy.
  Nesprávně nainstalované nitroděložní zařízení a jeho dlouhodobé nošení může vyvolat adheze..
 • Peritoneální zranění a krvácení v její dutině.

Příznaky adhezí ve vaječnících

Pokud mluvíme o příznacích, které ukazují na vývoj adhezí v vaječníku - jedná se o:

 • silné záchvaty bolesti i při mírném fyzickém přetížení nebo při sexu.
 • časté záchvaty bolesti v podbřišku a křížové kosti.
 • selhání menstruačního cyklu, jeho nepravidelnost.

Diagnostikují adheze v ováriích pomocí laparoskopie a MRI a při diagnostice procesu adheze je předepsán průběh léčby antibiotiky a léky, které ředí krev a zabraňují tvorbě krevních sraženin, berou vitamíny. Ve složitějších případech - chirurgie.

Důsledky a komplikace procesu lepení

Tvorba adhezí je poměrně vážný proces a v důsledku toho vyvolává mnoho komplikací a negativních důsledků.

Pokud s ní nebudete zacházet včas, nebojujte s procesem adheze - vyvolávají následující negativní důsledky:

 1. Ženský typ neplodnosti a menstruačního selhání.
 2. Abnormální ohyb dutiny ve struktuře dělohy a úplná / částečná překážka vejcovodů.
 3. Úplná nebo částečná překážka ve střevech ženy a mimoděložní těhotenství.

Adheze mohou vyvolat takové negativní příznaky, jako je zácpa a chronické typy bolesti v břišní dutině, jakož i dysbióza a poškození žlučovodu..

Vliv císařského řezu na proces

Jak ukazují lékařské statistiky, každá čtvrtá žena porodí pomocí císařského řezu. Cesarean pomáhá ženě porodit bez bolesti, ale je to stále stejná operace se všemi důsledky.

Chirurgie může vyvolat vývoj adhezí, zatímco na několika místech současně.

Taková tvorba adhezí po porodu pomocí císařského řezu vyvolává vážné patologie, což zahrnuje například pád močového měchýře a zácpy, křečových žil, cystitidy.

Postižené komisemi a střevy nefungují dobře a selhání v procesu trávení jídla způsobuje zácpu nebo průjem, zvracení a silné záchvaty bolesti v pobřišnici.

Ošetření adhezí po císařském řezu

Adheze vytvořené po císařském řezu se ošetřují pomocí jedné z níže uvedených metod nebo jejich kombinací v efektivním a účinném kurzu:

 • Fyzioterapeutický léčebný průběh - tato metoda se používá v počátečních fázích procesu adheze a poskytuje komplex podávání pomocí injekcí extraktu aloe vera, typů aplikací ozoceritu a dalších postupů.
 • Účel průběhu užívání léků a v tomto případě je předepsán:
  • léky, které podporují resorpci adhezí.
  • antimikrobiální léky a léky, které snižují koagulaci krve.
  • protizánětlivé léky.

Malá adheze se rozpustí a jsou zcela eliminována, velká se zmenšují, změkčuje, což výrazně zjednodušuje stav pacienta.

Při absenci pozitivní dynamiky léčby se uchylují k chirurgickému zákroku chirurgů, laparoskopii.

Spike Těhotenství

Žena se z větší části dozví o vývoji a průběhu adhezního procesu v děložní dutině, zjistí to v různých fázích těhotenství..

Neměli byste se však bát - to je to, co lékaři nazývají normou, když samotné tělo naznačuje, že nejsou ovlivněny vnitřní orgány, jejich práce normálně pokračuje..

V tomto případě lékař přijme určitá opatření k odstranění adhezí, ale těhotenství omezuje rozsah léčebných metod a eliminuje adheze.

Nejčastěji se jedná o konzervativní metody pro odstranění adhezí. Jak plod roste, bude těhotná žena obtěžována bolestí a zácpou, nevolností a zvracením, může se zvýšit tělesná teplota a vnitřní krvácení.

Pro úlevu od bolesti - u těhotných žen může lékař doporučit určitou stravu, přičemž dodržuje zásadu frakční výživy, aby plný žaludek nevyvíjel tlak na dělohu. Je také ukázáno použití lidových prostředků ke zmírnění stavu pacienta během těhotenství..

Pokud mluvíme o tom, zda je těhotenství samo o sobě možné s různým stupněm adhezí - před několika desítkami let byla odpověď kategoricky ne.

Ale dost moderních metod léčby, oplodnění a vybavení, žena s diagnózou adhezí, které ovlivňují reprodukční systém, může otěhotnět a porodit. Šance závisí na stupni poškození dělohy komisemi.

S ohledem na pravděpodobnost, že u ženy dojde k mimoděložnímu těhotenství při diagnostikování adhezí, se toto riziko občas zvyšuje a ohrožuje matku nejen ztrátou dítěte, ale i smrtelným následkem. Jde o to, že se tkáň vejcovodů nemůže protáhnout a když plod dosáhne určité velikosti ve svém objemu - vyvolá jejich prasknutí.

Léčba

Za hlavní způsob léčby adhezivního procesu v těle se považuje laparoskopie - chirurgický zákrok, při kterém dochází k excizi a odstranění adheze. Chirurgický zákrok se provádí pomocí laparoskopu - dělí se a poté se odstraní přilnavost. Metoda je méně traumatická, pooperační období není dlouhé.

Kromě laparoskopie lékaři praktikují i ​​jiné metody disekce a odstranění adhezí - mezi moderní metody odborníci rozlišují tyto:

 • Laserová terapie - disekce laserovým paprskem.
 • Aquadissection - metoda kontroly adhezí pomocí řízeného tlaku vody.
 • Elektrochirurgie - pitva adhezivního nádoru elektrickým nožem.

Aby se předešlo novým adhezím po chirurgickém zákroku, mohou lékaři použít k zabránění recidivy následující metody:

 • Úvod do děložní dutiny speciální kompozice bariérové ​​tekutiny.
 • Obalují vejcovody samy o sobě, stejně jako vaječníky, polymerem, se vstřebatelnými filmy.

Pomocný průběh léčby může také zabránit tvorbě adhezí po laparoskopii..

Lékařský průběh léčby adhezí je také jednou z metod boje proti negativnímu procesu. Zahrnuje jmenování několika drog:

 • Fibrinolytické léky, které pomáhají rozpouštět fibrin, kolem kterého se tvoří samotný komisař.
 • Antikoagulancia - tyto léky ředí krev a zabraňují krevním sraženinám.
 • Součástí léčby je také průběh užívání antibiotik, protože potlačují negativní účinek, růst patogenní mikroflóry.
 • Protizánětlivé přípravky, které zmírňují zánět a urychlují zotavení pacienta.

Celý průběh konzervativních léčebných metod je zaměřen na řešení adhezí, ale dává pozitivní dynamiku léčby pouze v počátečních stádiích procesu adheze.

Průběh fyzioterapie také ukazuje pozitivní výsledky léčby - pomáhá nejen řešit adheze, ale také jim dává elasticitu. Kurz fyzioterapie také pomůže zastavit a odstranit bolest - je v ní mnoho metod.

Například lékaři předepisují průběh hirudoterapie nebo léčby pijavice. Jeho lékaři považují za velmi účinnou a bezpečnou metodu řešení adhezí..

Lékaři navíc praktikují takové léčebné metody:

 • Elektroforéza - lékaři pomocí elektrického proudu podávají léky peritoneum. Dostatečný průběh elektroforézy - 10-12 procedur k dosažení maximálního terapeutického účinku.
 • Elektrická stimulace - účinek na lokalitu ovlivněnou komisí s nevýznamnými elektrickými impulsy, který zlepšuje průtok krve a metabolické procesy, regeneraci tkáně a zabraňuje růstu vláknité tkáně.
 • Ultrazvuk - vliv na adhezi pomocí ultrazvukových vln a zastavení jejich růstu, postupné ničení adhezí.

Pokud však patologický stav pacienta trvá dostatečně dlouho, chirurgický zákrok nelze vyloučit..

Prevence recidivy

Endometrium je cíl, který velmi aktivně reaguje na hladinu steroidních hormonů, přesněji na jejich zvýšení. A proto, aby se urychlila regenerace a obnova sliznice - lékaři předepisují léky obsahující progesteron a estrogen.

Lékaři navíc doporučují:

 • Včasné ošetření a zabránění patologii v přechodu do chronické formy, která vyvolá výskyt nových adhezí. Je také ukázáno včasné vyšetření gynekologem v gynekologickém křesle a existuje-li podezření na vývoj adhezního procesu, podstoupí úplný vyšetřovací kurz předepsaný odborníkem..
 • Lékaři také považují za vhodné instalovat nitroděložní katétr nebo antiadhezivní bariéry - neumožňují tvorbu nových adhezí.
 • Pozitivně ovlivňuje celkový stav pacienta a pomáhá předcházet rozvoji adhezí a masážnímu kurzu - často vstupuje do průběhu fyzioterapeutických procedur. Měli byste si však okamžitě zarezervovat - tato metoda je doplňkem hlavního postupu léčby a prevence, ale není všelékem. Rovněž stojí za to vzít v úvahu stávající kontraindikace - růst onkologie a průběh infekčního procesu, diagnostiku kožních onemocnění.
 • Dostatečná fyzická aktivita a pohybová terapie - mají také pozitivní vliv nejen na celkový stav pacienta, ale také slouží jako vynikající prevence adhezí. Díky pohybům, průtoku krve a výživě tkání jsou normalizovány, proces tvorby vnitřních orgánů a adhezních systémů se zpomaluje. Hlavní věc není přehánět - to může jen ublížit, místo toho mít prospěch.
 • Aplikace z parafinu a ozokeritu - pod vlivem tepla v poškozených orgánech a systémech se vývoj adhezivního procesu zpomaluje. Takové postupy jsou však zakázány při diagnostikování infekčního a zánětlivého procesu, který se vyskytuje v těle - pod vlivem tepla mohou urychlit a způsobit další škody..
 • Je také prokázáno dodržování určité stravy. V tomto případě není nutné zavádět výrobky, které zvyšují tvorbu plynu a nápoje do stravy, je zcela nezbytné vyloučit alkohol, mastné a smažené potraviny.

V každém jednotlivém případě by preventivní opatření zaměřená na prevenci vzniku adhezí v reprodukčním systému ženského těla měla provádět gynekolog.

Tyto informace můžete získat na schůzce s gynekologem během rutinního vyšetření odborníkem - nemoci je snazší předcházet, než léčit po dlouhou dobu.

Články O Neplodnosti