Hlavní Výživa

Stojí za to aktivně používat 3% roztok peroxidu vodíku při chirurgických zákrokech?

* Impact factor pro rok 2018 podle RSCI

Časopis je zařazen do Seznamu recenzovaných vědeckých publikací Komise pro vyšší atestaci.

Přečtěte si nové vydání

V praxi chirurga při počátečním chirurgickém ošetření ran, ošetření hnisavých ran, vředů, trofických vředů, nekrotických kožních defektů u diabetes mellitus a dalších nemocí se často používá standardní 3% roztok peroxidu vodíku (pokud ne více). Vylévá se doprava a doleva, nemyslí moc, protože podle všech starých a nových zářivek chirurgického zákroku uvolněný atomový kyslík, když je vystaven peroxidu vodíku s tkáňovými proteiny (Н2О2 Ґ Н2О + О), ničí bakterie a pěna vznikající při této reakci aktivně odstraňuje částice hnisu a kontaminace z rány. To vše je v pořádku, ale stojí za zvážení, že jelikož atomový kyslík ničí velmi silnou bakteriální stěnu, jak agresivně může působit na poměrně jemnou buněčnou zeď?

Jak je vidět na obrázku 1, v případě poškození tkáně existuje vždy několik zón buněčné destrukce. První zóna je normální tkáň, mluví sama za sebe, nedochází k žádnému poškození, pokud hnisavý proces nejde dále, nebudou v ní žádné změny. Třetí zóna je zóna hnisavého zničení nebo zóna zničení buněk, která musí být zcela odstraněna z rány, protože je potlačena nebo zničena autoagresí makroorganismu.
Ale k odstranění této zóny není nutné použít roztok peroxidu vodíku, protože všechny zničené buňky a hnis se snadno omyjí roztokem banálního furacilinu (pod tlakem ze stříkačky).
Druhá zóna je „hraniční“, je to zóna „napůl žijících“ buněk, kterou nemůže nic vymýt. Membrána těchto buněk je v přímém kontaktu s dutinou rány a je elementární je zničit atomovým kyslíkem. Po ošetření touto zónou roztokem peroxidu vodíku přejde do stavu podobného zóně hnisavé destrukce buněk (obr. 2). Pak klasické ošetření konců rány (což je logické - neexistuje žádný hnis, žádná špína, vše může být bezpečně šit nebo obvaz s různými roztoky nebo mastí, v závislosti na situaci). Ukazuje se však, že původně šijeme neživotaschopnou hnisavou tkáň! To znamená, že svými činnostmi přispíváme k dlouhodobému hojení ulcerózních kožních lézí, hnisání stehů a dalších hnisavých destruktivních změn. Ve své praxi musel lékař zdravotního střediska části, kde jsem se účastnil téměř všech menších operací (od panaritia po kosmetické odstranění ateromu na obličeji), neustále čelit skutečnosti, že po šití v 99-100% případů další den (pro 2 –3 dny) hnisavý - hemoragický výtok byl zaznamenán i z pooperační rány sešité za aseptických podmínek. Nejprve jsem si tuto skutečnost vysvětlil jako neúplný aseptický zásah, ale poté, co jsem odmítl použít roztok peroxidu vodíku, se počet těchto komplikací desetkrát snížil! K odmítnutí došlo poté, co jsem si všiml, že když je rána ošetřena roztokem peroxidu vodíku, na okrajích se v ní vytvoří bělavé oblasti (vzhledově připomínající vařené maso). Když byli zajati pinzetou, aby je odstranili z rány, nebyli odstraněni, protože šlo o logické pokračování životaschopné tkáně („hraniční zóna“ na obrázku 1)..
Dosud jsem téměř úplně upustil od používání roztoku peroxidu vodíku v mé chirurgické praxi. Rány se hojí 2-3krát rychleji, jizva je tenčí, prakticky nedochází k hnisání švů. Jsem připraven poslouchat jakýkoli názor na [email protected]

Bývalý lékařský ředitel vojenské jednotky 30683
kapitán m / s N. Troshin

Chirurgické ošetření chirurgického švu pro rychlé hojení

Pacientovi nejsou vždy dána doporučení, jak zpracovat pooperační šití pro lepší hojení. Moderní nástroje jsou prezentovány v široké škále, hlavní věcí není udělat chybu s výběrem. Stejné produkty nemusí být vhodné v různých situacích. Pacient by měl vědět, v jakém případě použít tuto nebo tu metodu terapie.

Proč je důležité chirurgický zákrok po chirurgickém zákroku řádně zvládnout??

Ošetřující lékař by měl poskytnout informace o dalších manipulacích, ale ne vždy se to bohužel děje v moderních klinikách a nemocnicích. Po dlouhodobé terapii se pacient vrací domů a neví, jak správně zpracovat pooperační šití pro lepší hojení. Správné taktiky jsou důležité pro rychlé a rychlé uzdravení. Chirurgové se zaměřují na domácí šití, stávají se běžnou příčinou komplikací..

Pokud se v místě pooperačního šití, uvolnění krve, hnisu, žluči atd. Objeví zarudnutí, otok, okamžitě se poraďte s lékařem, což naznačuje komplikaci. Po operaci je nutné pečlivě sledovat stav rány.

Správné ošetření rány je důležité z následujících důvodů:

 • vyhnout se závažným komplikacím, které mohou vést k opětovnému otevření;
 • k udržení sterility rány, k prevenci hnisání, infekce;
 • pro rychlé zotavení;
 • aby se zabránilo bolesti;
 • aby se zabránilo zánětu.

Pokud osoba správně provádí manipulaci při zpracování stehu, dojde k zotavení v průměru po 2 týdnech. Vše záleží na druhu operace, závažnosti, typu švu.

Jak rychle se léčí?

K hojení ran dochází u každého pacienta různými způsoby v závislosti na typu stehu, závažnosti chirurgického zákroku. Nikdy neopouštějte ránu bez péče. Ošetření je nutné, aby došlo k rychlému zotavení, steh je bez komplikací utažen.

Masti a další léky antiseptických, protizánětlivých, regeneračních účinků pomáhají rychle zbavit nepříjemných následků po operaci kůže. Jsou nezbytné, aby:

 • došlo k rychlé regeneraci tkání (obnovení, uzavření rány);
 • nedošlo k zánětlivému procesu prostřednictvím antibakteriálních a antiseptických vlastností;
 • zlepšit kvalitu nově vytvořené tkáně;
 • snížit vnitřní intoxikaci.

K uzdravení dochází v několika fázích, jsou jasně sledovatelné při manipulaci se zpracováním. Nejprve se provádí dezinfekce rány, která přispívá k hojení, bakterie nemohou zabránit zhojení rány. Za druhé, použité masti a krémy pomáhají urychlit regeneraci, tj. Pomáhají pokožce zotavovat se a zlepšují kvalitu nově vytvořené tkáně.

Ve skutečnosti všechny akce vedou k tomu, že se šev brzy uzdraví.

Léčba - jak urychlit hojení pooperačních stehů mastí a jinými prostředky

V počátečním stádiu by se měl každý operovaný pacient naučit stádia léčby šití, aby pochopil, kdy je nutné provést požadované akce (aplikovat mast, vyčistit ránu atd.).

Zpracování švu doma je následující:

 • jemně odstraňuje obvaz ze stehu aplikovaného ve zdravotnickém zařízení (pokud je obvaz sušený, mírně navlhčete peroxidem vodíku);
 • analyzovat stav pooperační rány a vyloučit výskyt hnisu, žluči, otoku atd. (s touto symptomatologií byste měli kontaktovat zdravotnické zařízení);
 • pokud existuje zanedbatelné množství krve, měla by být zastavena před začátkem manipulace s bandáží;
 • nejprve se aplikuje peroxid vodíku, nestojí za to šetřit kapalinu, měl by ránu hojně navlhčit;
 • je nutné počkat, až produkt přestane kontaktovat šev (přestane syčet), a poté jej jemně otřít sterilním obvazem;
 • poté pomocí vatového tamponu je rána na okrajích ošetřena brilantní zelenou;
 • masti by měly být aplikovány až poté, co se šev začne hojit, asi 3 až 5 dnů po propuštění.

Urychlete hojení pooperačních stehů pomocí speciálních mastí. Zaměřují se na zrychlenou regeneraci tkání, zajištění protizánětlivého účinku. Populární jsou tyto masti:

 1. Kontraktubeks - léčí pooperační švy, aplikuje se po 5-7 dnech od aplikace. Masť se aplikuje na problémovou oblast 2krát denně ráno a večer ve formě tření, dokud se úplně nevstřebá. Průměrný průběh terapie je měsíc.
 2. Actovegin. Rána s mastí se hojí rychleji díky protizánětlivému účinku. Hlavní výhodou tohoto léčiva je praktická absence alergické reakce u pacientů, díky níž lze léčivo používat během těhotenství a laktace. Měl by být používán pouze na doporučení odborníka. Uvolňování má různé formy ve formě krému, masti, gelu.
 3. Vulnuzan je levný lék s protizánětlivými, antiseptickými a regeneračními účinky. Je možné použít během hnisavého výboje. Aplikuje se na bezprostřední oblast léze každý den, dokud výtok úplně nezmizí..
 4. Levomekol je oblíbená mast na rány, odřeniny, praskliny. Je široce používán v pooperační praxi. Má antibakteriální, protizánětlivé, hojivé a regenerační vlastnosti. Má mnoho pozitivních recenzí mezi lékaři a pacienty. Může být také použit během období vypouštění hnisu, komplikací. Méně prostředků - nelze použít během těhotenství a kojení.

Kromě mastí mohou lékaři doporučit následující léky:

 1. Jód je levný a snadno použitelný lék, můžete jej nazvat analogem Zelenky. Ale pro časté používání se nedoporučuje každý den, stojí za to provést směnný kurz s mastmi, protože tekutina je schopna pokožku docela vysušit, což způsobí pomalou regeneraci.
 2. Dimexide je řešení, které se široce používá v pooperační praxi. S pomocí léku můžete nejen léčit ránu, ale také vytvářet krémy, obklady.
 3. Miramistin je vhodný jako antiseptikum. Může být použit místo peroxidu vodíku. Vzhledem k jeho antimikrobiálním vlastnostem je léčivo považováno za účinnější v terapii. Během léčby se aplikuje k očištění rány..

Pokud se budete řídit doporučeními lékaře, správným sledem postupu zpracování, můžete dosáhnout rychlého a efektivního výsledku. Také si přečtěte článek o tom, jak se zbavit jizev po operaci..

Možné komplikace - co dělat, když je šev zapálen?

Nejprve by měl pacient pochopit, co je zánět, jak se projevuje a jak je rozpoznáno, za jakých okolností by měla být provedena domácí terapie, kdy vyhledat lékařskou pomoc. Následující příznaky mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v pooperačním šití:

 • v oblasti rány je zarudnutí a otok;
 • syndrom bolesti každým dnem zesiluje;
 • během palpace je pociťována pečeť, obvykle nemá ostré hranice;
 • po 4-6 dnech se objeví teplota, zimnice, příznaky intoxikace;
 • vznik specifického substrátu z rány, hnisání.

Příčinou těchto komplikací mohou být faktory:

 • proniknutí do rány infekce;
 • nesprávná péče nebo její absence za pooperačním šitím;
 • nesprávně nainstalovaná nebo nedostatečná drenáž zjištěná po operaci;
 • Chirurgická chyba po operaci.

Když se objeví první známky zánětu, je užitečné provádět hygienické ošetření rány každý den pomocí peroxidu vodíku, jodu a brilantní zeleně. V závislosti na stavu léze mohou být vyžadovány opakované manipulace. Není-li hnis, zarudnutí, otok, lze použít jednorázové ošetření. V ostatních případech 2 až 4krát denně. Po ošetření se doporučuje použít sterilní obvaz s mastí, který lze použít při zánětlivém procesu.

Pokud se rána nezdraví déle než 2 týdny, i přes časté ošetření začne krvácet těžce, objeví se hnis, měli byste okamžitě navštívit chirurga. Může být nutné sondovat ránu a vytáhnout exsudát (sekretovaný). Přečtěte si také článek - co je pooperační šicí sérum.

Obecná doporučení pro operované pacienty

Pro rychlé zotavení pooperační rány jsou popsány typické pokyny, které naznačují normy a pravidla chování pacienta. Každý pacient by je měl sledovat doma. Jsou obsaženy v následujících odstavcích popsaných v následující tabulce..

Druh zatíženíPravidla pooperační péče o šicí materiály
Obecná doporučení· Jezte správně, dodržujte dietu předepsanou lékařem;
· K mytí ran používejte pouze vodu a dětské mýdlo;
· Dodržujte hygienu poraněné oblasti, každý den opláchněte a vyčistěte;
· Nepoužívejte masti, krémy, gely, brusky bez konzultace s odborníkem.
SprchaStojí za to se osprchovat, až když se rána začne hojit, stává se suchou a postupně se hojí. Doba trvání tohoto postupu by neměla přesáhnout 10 minut. Voda z koupele nebo sprchy by neměla být příliš horká nebo studená.
Tělesné cvičeníV prvních 2-3 měsících byste měli dodržovat doporučení:
· Nestůjte na jednom místě déle než 15 minut, můžete dělat jen lehkou práci;
· Postupně zvyšujte zatížení;
· Provádět každodenní procházky na čerstvém vzduchu;
· Snažte se nenahrávat oblast, kde je šev;
· Je vhodné zahrnout denní terapii do léčby, pokud je menší zátěž;
· Provádět cvičení pouze s vlastní hmotností, odmítat zvedat závaží;
· Pouze chůze je považována za přijatelnou.
SexLékaři doporučují počkat na úplné uzdravení a poté zahájit sexuální aktivitu. Neměli byste experimentovat a riskovat, pokud intimita přináší dušnost, nadměrné pocení, únavu. To naznačuje potřebu dočasného opuštění pohlaví.
Po zotavení stojí za to postupně získávat tempo a rytmus v sexuálních vztazích..
Výlet do zahraničíDo zahraničí lze cestovat po konzultaci s ošetřujícím lékařem.
StravaPo operaci se doporučuje:
· Eliminujte nezdravé jídlo (uzené, příliš slané, smažené, konzervované);
· Rostlinná strava by měla ve stravě převládat;
· Vezměte si další vitamíny;
· Zahrnout otruby do nabídky;
· Maso a ryby - nízkotučné odrůdy.
EmoceVšechny negativní emoce jsou kontraindikovány. Nepříznivě ovlivní stav nervového systému, což povede k dlouhému uzdravení.

Všechna doporučení jsou určena pro všeobecné použití. Je třeba mít na paměti, že každá rána má své vlastní vlastnosti, které by měly být projednány s ošetřujícím lékařem. Správná terapie pomůže rychle se zbavit nepříjemných symptomů fyzických a morálních.

Jak se starat o ránu?

Boj proti chirurgické infekci je klíčem k úspěšné léčbě a hojení ran. Kromě dodržování pravidel asepsie je třeba dodržovat i antiseptika. To zahrnuje celou řadu postupů pro zpracování pooperačních stehů antiseptickými roztoky. Léčba začíná okamžitě po chirurgických zákrokech a pokračuje, dokud se na kůži nevytvoří hustá jizva..

Klíčem k úspěšnému pooperačnímu hojení ran jsou čisté, neinfikované švy. Není-li antiseptikum pozorováno, infekce proniká do hlubších vrstev kůže, což způsobuje hnisavé komplikace ve formě flegmonu, abscesu a hluboké nekrózy tkání.

Proč je třeba manipulovat se švy?

Je důležité to vědět! Doba hojení nezávisí pouze na léčbě pooperačních stehů. Délka léčby je ovlivněna věkem pacienta, závažností poškození tkáně, objemem chirurgického zákroku, vlastnostmi průběhu pooperačního období zotavení.

S čím je rána ošetřena?

V současné době se v klinické praxi používá mnoho skupin antiseptických roztoků. Výběr antiseptika závisí na povaze rány, přítomnosti nebo nepřítomnosti hnisu v ní, načasování hojení a konečných cílech léčby.

Důležité! Antiseptikum pro použití doma a v nemocnici určuje ošetřující lékař. Název léku je uveden v doporučeních, je zde uvedena doba a frekvence léčby pooperační rány..

Druhy antiseptických řešení pro vnější použití doma i v nemocnici

 • Halogenová skupina. Patří k nim voda a alkoholová tinktura jodu, jodid draselný, Lugolův roztok. Používají se k ošetření a mytí dutiny rány. Mají kauterizační účinek. U jódových přípravků se švy zpracovávají maximálně jednou při klepání..
 • Soli těžkých kovů. V současné době se široce používají obvazy a masti s přídavkem dusičnanu stříbrného a 0,1 až 0,2% roztok dusičnanu stříbrného pro vnější ošetření pooperačních ran. Při koncentraci 5% má tento roztok kauterizační účinek, proto se používá pouze s těžkým zánětem a pláčem rány..
 • Alkoholy. Ethylalkohol v roztocích o koncentraci 40% se používá velmi zřídka. Na suchém nezánětlivém kloubu se nedoporučuje používat. Používá se hlavně k léčbě ran ve fázi aktivního zánětu..
 • Barviva. Tato skupina zahrnuje nejpoužívanější řešení - brilantní zelená, lépe známá jako brilantní zelená. Pro vnější použití se používá vodný nebo alkoholový 1-2% roztok. Používá se jak na sliznicích, tak na kůži. Ošetření ran se provádí denně, nejméně dvakrát denně.
 • Kyseliny Zde se nejčastěji používá slabý roztok kyseliny borité (2-4%). Kyselina boritá je dobré antiseptikum, které se používá ve formě roztoků, mastí, prášků, prášků. Lokální ošetření kyselinou boritou je použitelné jak na sliznicích, tak na kůži. Pooperační rány se ošetřují nejméně dvakrát denně: ráno a večer.
 • Oxidační činidla. Také široce používán v lékařské praxi. Nejznámějšími léky z této skupiny jsou manganistan draselný a peroxid vodíku..

Peroxid vodíku je aktivní oxidační činidlo používané k léčbě a léčbě hnisavých ran. V nemocnici se často používá k oddělení hnisavého obsahu a úplného vyčištění povrchu rány..

Důležitá informace! Výhodou peroxidu vodíku jsou hemostatické vlastnosti. Proto se jedná o první lékařskou pomoc se hnisáním a krvácením z rány po propuštění z nemocnice.

Manganistan draselný má kauterizační vlastnosti. Při slabé koncentraci je vhodný pro mytí švů v ústní dutině, ve vyšších koncentracích - k léčbě pooperačních ran. Používá se pro zpracování maximálně 1krát denně..

 • Čistící prostředky. 0,1-0,2% vodný roztok chlorhexidinu je jedním z léčiv v této skupině. Používá se externě pro zpracování a praní pooperačních stehů, nejméně 2-3krát denně.
 • Antibiotika. Pro boj s bakteriální infekcí byly vyvinuty masti s přídavkem antibiotik a hygroskopických látek. Používají se k nanášení obvazů na hnisavé pooperační rány. Doma aplikujte pouze v případě hnisání švů. Příkladem takové masti je mast "Levomekol", Vishnevská mast.

To, co je potřeba především k léčbě stehů a ran

Pro oblékání budete potřebovat antiseptické, bavlněné nebo gázové ubrousky, bavlněné tampony (lze nahradit běžnými bavlněnými tampóny), pinzetu.

Důležité mít na paměti! Před zahájením léčby se musíte ujistit, že jsou rány čisté. Pokud existují cizí tělesa, jsou odstraněna. Pokud je povrch rány kontaminován, stehy se omývají slabým antiseptickým roztokem nebo destilovanou vodou..

Po čištění se provede přímé zpracování:

 • Při použití masti se odebere gázová vložka, na jejíž povrch se produkt nanáší. Ubrousek je položen na povrch rány, na fixaci je aplikován obvazový obvaz.
 • Pokud se používá antiseptikum ve formě roztoku, vezměte vatový tampon a navlhčete jej v tekutině. Místo tampónu můžete použít běžný bavlněný nebo gázový míček, ale nemůžete ho chytit rukama, pomocí pinzety ho uchopit. Povrch rány je ošetřen tenkou vrstvou, po které čekají na úplné vysušení roztoku.

Jak správně zacházet s ránou a suturou

Před sešíváním se denní obvaz mění pomocí roztoků a mastí dusičnanu stříbrného, ​​antibiotik, peroxidu vodíku. Švy se odstraňují převážně v den 7 po operaci. Ihned poté se jizva kauterizuje roztokem manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíku.

Ošetřující lékař dává v den propuštění doporučení pro další zvládnutí pooperačního šití a doporučuje vhodné antiseptikum. Zpracování doma se provádí 1-3krát denně, v závislosti na vlastnostech dezinfekčního roztoku. Kauterizační roztoky se nepoužívají více než 1krát denně. Tinktury z vody a alkoholu se ošetřují 2-3krát denně.

Důležité! Pro účinnou dezinfekci rány netrvá voda po ošetření 2-3 hodiny. První dny po propuštění z nemocnice na mokré čerstvé stehy a jizvy se vůbec nedoporučují.

Suchá péče o jizvy

Po úspěšném uzdravení se téměř okamžitě po propuštění z nemocnice vytvoří jizva. Příznaky suché jizvy:

 1. Nepřítomnost hnisu, exsudátu a serózní tekutiny vypouštěné z rány.
 2. Růžová nebo světle růžová barva.
 3. Normální teplota kůže nad povrchem jizvy.
 4. Absence keloidů (patologické výrůstky jizvové tkáně).

Zpracování takové jizvy se provádí obvyklým zeleným vývarem 1-2krát denně po dobu 7 dnů. Během procedur se kontroluje stav tkáně jizvy, objevují se známky zánětu. K konečnému uzdravení jizvy by mělo dojít na čerstvém vzduchu, nedoporučuje se zakrývat vadu obvazy a omítky.

Co dělat, když šev zvlhne

Začátek pláče je prvním příznakem vážného zánětu. Exsudativní tekutina je čirá nebo nažloutlá. Slabost je doprovázena zánětem na povrchu rány: vytvářející se jizva je červená, na dotek horká, na palpaci bolestivá.

Zánět je komplikací pooperačního zotavovacího období, proto je nutné informovat ošetřujícího lékaře co nejdříve a vyhledat lékařskou pomoc. Jako první pomoc se používají sušidla: salicylová mast, roztok kyseliny borité, pleťové vody s odvarem dubové kůry, masti a roztoky na bázi dusičnanu stříbrného.

Co dělat, když šev slaví

Oddělení silné, žluté nebo nazelenalé tekutiny z rány naznačuje přidání hnisavé infekce - závažné komplikace pooperačního období. Léčba by měla být zahájena co nejdříve..

Důležité! Připojení hnisavé infekce je nebezpečné s vývojem hlenu měkkých tkání, abscesů podkožního tuku a orgánů až po nekrózu..

Hnisavý zánět pokračuje živým klinickým obrazem. Kromě propouštění z rány se pacient obává slabosti, horečky. Teplota stoupne na 39-40 ° C. Povrch rány je jasně červený, na dotek horký, na palpaci ostře bolestivý. Kůže kolem švu je lesklá a napjatá.

Pokud se tyto příznaky objeví doma, měl by pacient neprodleně kontaktovat lůžkové oddělení nemocnice nebo chirurga na klinice v místě bydliště.

Jako první pomoc použijte mytí stehu roztokem peroxidu vodíku, obvazy pomocí Levomekolu nebo Vishnevského masti.

Kauterizace manganistanu draselného nebo brilantní zeleně se nedoporučuje, protože by to při práci se stehy komplikovalo práci lékaře..

Speciální obvazy

Velmi pohodlným způsobem léčby pooperačních stehů je použití speciálních obvazů. Jsou účinné při léčení čistých a hnisavých ran. V závislosti na fázi regenerace se používají obvazy různých kompozic..

Obvazy pro první fázi obsahují antibakteriální a absorpční látky, které pomáhají očistit ránu, a to i od nekrotické tkáně. Obvazy pro druhou a třetí fázi hojení jsou navrženy tak, aby chránily jemné granule (vytvářející jizvu) a také obsahují látky, které stimulují regenerační procesy..

Tato metoda je pro pacienta velmi výhodná, protože nevyžaduje žádné jiné úsilí než každodenní výměnu obvazu. Nejběžnější obvazy jsou Vaskopran, Algipor, Sorbalgon a další.

Když pacient může být po chirurgickém zákroku mokrý

Kdy mohu po chirurgickém zákroku navlhčit šití? Tato otázka je zajímavá pro mnoho pacientů. Musím říci, že druhy operací jsou velmi odlišné a také typy obvazů.

Pokud to stav dovolí, můžete se asi po dvou dnech osprchovat. Nejdůležitější věcí není namočit šev. Pokud ho několik kapek zasáhne, není to děsivé.

Po omytí švu jen osušte ručníkem.

Co dělat, když se použije obvaz

V takovém případě by se měl pacient pečlivě osprchovat, nemočit. Existuje několik druhů obvazů, z nichž některé se nezmočí, ale pokud si nejste jisti, měli byste být opatrní. Neodstraňujte obvaz bez souhlasu lékaře.

Hygiena je nezbytná pro zajištění správného hojení ran..

Aby se předešlo namočení švu, mělo by být provedeno následující:

 1. Před mytím je nutné překryt šev. K tomu použijte obvazy, které jsou vodotěsné. Pro ochranu švu můžete použít gumový obvaz nebo plastový sáček.
 2. V prvních dnech po operaci je přísně zakázáno se vykoupat. Můžete jen plavat ve sprše.
 3. Nemusíte třením švy žínkou.
 4. I když šev není mokrý, musíte jej navlhčit čistým ručníkem. Tím se zabrání vniknutí vody do rány..
 5. V případě, že švy jsou mokré, pak je vymažte a poté zpracovejte.

Péče o pooperační stehy je ve většině případů stejná. Pro normální hojení je musíte pravidelně ošetřovat speciálními antiseptiky kůže. Může to být jód, zelenka, středně silný mangan, peroxid vodíku nebo furatsilin.
Je velmi důležité dodržovat pravidla hygieny a čistoty..

Všechny podrobnosti musí být získány od vašeho lékaře. Pokud neexistuje žádná jiná indikace, musíte vědět, že se můžete osprchovat a plavat jen den po operaci. Teprve po dni byste měli ránu jemně omýt teplou vodou a mýdlem.

Existuje několik druhů materiálů, které jsou šity. Kromě toho existuje několik způsobů, jak šití. Někdy se používají materiály, které se postupem času rozpustí. V ostatních případech jsou odstraněny v ordinaci. Je nutné odstranit stehy v den předepsaný lékařem, a to ani dříve, ani později.

Pokud byly sešívány nejen stehy, ale také svorky, může je odstranit pouze lékař. Na povrch švu se často nanášejí speciální pásky, které samy asi za týden zmizí. Je-li to nutné, často je chirurgický zákrok vypuštěn a lékař by měl v tomto případě také poučit, jak se o něj postarat. Neodstraňujte materiál, který se používá jako drenáž samostatně.

Je velmi důležité kontrolovat svůj stav. Pokud dojde ke zhoršení nebo ke zvýšení tělesné teploty, bolesti v ráně, otoku, hyperémii stehu, hrbolů a nadýmání, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Za účelem urychlení hojení ran se velmi často předepisují masti, které obsahují antibiotika, například levasin nebo levomekol..

Pokud se v ráně vyskytne zánětlivý proces, můžete použít kompresi pomocí Dimexide. Kromě toho stojí za to podstoupit antibiotickou terapii..

Koupele by se neměly užívat, dokud se rána nezhojila. Protože v ráně existuje riziko infekce.

Pokud proces hojení pokračuje normálně, rána nevyžaduje zvláštní ošetření. Pokud se rána dobře uzdraví, můžete po dvou týdnech plavat v lázni. Účinek teplé vody na ránu je nežádoucí, protože to může způsobit nežádoucí procesy ve jizvě.

Po osprchování byste měli šev ošetřit 5% roztokem jodu nebo manganistanem draselným. Pro zlepšení hojení ran můžete použít nástroje, které zahrnují panthenol. Můžete použít olej z rakytníku. Ale potřebujete konzultaci s lékařem. Contractubex má dobrý vstřebatelný účinek..

Můžete ji však použít po uzdravení rány. Musíte ji používat po velmi dlouhou dobu. Pokud byla operace provedena v břišní dutině, je třeba nosit speciální podpůrné spodní prádlo. Tím se zabrání rozvoji kýly.

Šití po endoprotetice: hygiena a léčení

Mnoho pacientů se zajímá o to, jak se starat o šití po artroplastice kolenního nebo kyčelního kloubu. V který den musím jít k lékaři, abych ho odstranil? Je třeba ji zpracovat a jaké prostředky k tomu použít lépe? Je možné se nějak zbavit ošklivé jizvy?

Prvky péče v prvních 10-14 dnech po operaci

V prvních 3 až 5 dnech po operaci je pooperační šev ošetřován výhradně zdravotnickým personálem. Denně mění obvazy, proplachuje ránu roztokem peroxidu vodíku a / nebo furatsilinomu. Během tohoto období ošetřující lékař pravidelně vyšetřuje pacientovo koleno a pečlivě monitoruje stav stehů.

Zvědavý! Dříve byl roztok jodalkoholu hojně používán k léčbě pooperačních ran. V současné době se prakticky nepoužívá kvůli vysokému výskytu alergických reakcí u pacientů.

Během pobytu v nemocnici je pacientovi zakázáno:

 • odstranit obvaz sami;
 • osprchovat se;
 • umýt obsluhovanou nohu;
 • spontánně rozmazejte koleno něčím.

Tato preventivní opatření jsou nutná k zabránění infekce..

Vzhled hnisavého výboje naznačuje vývoj časných infekčních komplikací. Patologie obvykle vyžaduje audit rány. Díky včasnému ošetření doktoři dokáží udržovat zavedenou endoprotézu.

Když krev a anémie přestanou vyčnívat z pooperační rány, začnou ji mazat roztokem diamantových zelení. Postup se opakuje denně. Pokud bylo koleno sešíváno pomocí švů katgut, nemusí být odstraněny, protože se samy rozpustí. Jinak je chirurg odstraní 10-14 dní po operaci.

Péče v prvním měsíci po artroplastice

Poprvé po odstranění stehu nelze ránu namočit a omýt tekoucí vodou. Musí být léčeno denně antiseptikem. V budoucnu byste měli mýt antibakteriální mýdlo (například Safeguard). Po osprchování musí být koleno mokré sterilní gázou a namazáno brilantní zelenou nebo alkoholem. Udělejte to lépe sterilním vatovým tamponem.

Pokud jste byli propuštěni z nemocnice pár dní po operaci, buďte připraveni se sami o steh postarat. V lékárně si nezapomeňte koupit zeleninu, peroxid vodíku, alkohol, cívku z papírové náplasti, sterilní gázu a bavlněné pupeny. To vše budete potřebovat k léčbě rány..

Pro urychlení hojení může být šev ošetřen speciální vodou rozpustnou mast (Levomekol, Dioxizol, Levasin). Tato léčiva mají antimikrobiální účinek, to znamená, že inhibují životně důležitou aktivitu patogenních mikroorganismů. Díky tomu drogy zabraňují rozvoji infekčních komplikací.

Prostředky obsahující panthenol (Bepanten, Panthenol) jsou dokonale vhodné pro úplně protažené rány. Mají trofický a regenerační účinek, čímž urychlují opravu tkáně.

Náplasti a masti pro péči o jizvu

Jak víte, pooperační jizva má tendenci vyschnout, stát se drsným a necitlivým. Kromě toho se v některých případech mohou stehy na koleni „protáhnout“ a jsou nápadnější. K boji proti těmto nepříjemným jevům se používá několik prostředků..

Tyto zahrnují:

 • Náplasti Omniplast. Někteří lékaři doporučují používat je několik měsíců po operaci. Adhezivní náplasti fixují okraje rány a zabraňují jejich přetížení. To vám umožní zlepšit vzhled jizvy..
 • Mederma a Contractubex. Masti mají fibrinolytické, protizánětlivé a reparativní účinky. Přispívají k resorpci jizev a snižují jejich viditelnost. Tyto masti můžete začít používat 2-3 měsíce po operaci.
 • Vazelína a přírodní rostlinné oleje. Účinný v boji proti zdrsnění a vysušení z pokožky. Použití těchto produktů napomáhá změkčení jizvy, pružnosti a citlivosti jizvy..
 • Fyzioterapeutické procedury. K péči o pooperační jizvy se nejčastěji používá fonoforéza se speciálními absorbovatelnými roztoky. S ním se můžete rychle zbavit nepříjemných symptomů..

Když si můžete mokré nohy po odstranění stehů. Jak se starat o ránu po operaci

Váš poskytovatel zdravotní péče vám řekne, kdy se mají stehy navlhčit, nebo zda byste se jim měli vyhnout. To může záviset na typu pooperační rány a obvazu..

Kdy se mohu po operaci vykoupat nebo osprchovat??

Můžete se osprchovat 48 hodin po operaci. Po 48 hodinách může být pooperační rána namočena beze strachu z infekce..

Švy můžete mírně navlhčit kapkami vody (například ve sprše), ale nemůžete je namočit (například ve vaně). Poté švy důkladně osušte ručníkem.

Obvazy

Pokud je na stehy aplikován obvaz, zkuste jej navlhčit.

Některé obvazy nezmočí, mohou být mírně navlhčeny, například ve sprše. Obvaz však neponořujte pod vodu. Pokud nevíte, zda je váš obvaz zvlhčený, zkuste jej navlhčit.

Neodstraňujte obvaz bez souhlasu svého lékaře..

Jak se vyhnout tomu, aby se voda dostala do švů

Pokud vám bylo řečeno, aby jste nepromítali švy, můžete podniknout následující opatření:

 • Při sprchování nebo koupeli zakryjte švy. K dispozici jsou speciální nepromokavé obvazy nebo můžete použít gumovou rukavici nebo plastový sáček.
 • Namísto vany se osprchujte, netřete švy žínkou.
 • Poté je opláchněte čistým ručníkem, i když do oblasti rány nevnikla žádná voda, abyste se ujistili, že je oblast zcela suchá.

Pokud jste švy omylem navlhčili, ihned je opláchněte čistým ručníkem a ujistěte se, že je absorbována veškerá vlhkost kolem švů..

Pokud jsou švy mokré a vadí vám to, zavolejte svému lékaři nebo nouzovému číslu - 03 z pevné linky, 112 - z mobilního telefonu.

Někdy je každodenní každodenní činnost obtížná - zejména při mytí po operaci v pooperačním období.

V závislosti na konkrétním typu chirurgického zákroku může být normální sprchování nebo koupání obtížné nejen kvůli určitému omezení pohyblivosti, ale také kvůli stavu pooperačních švů..

Protože ve většině případů musí být švy udržovány suché, mytí (ve sprše nebo ve vaně) by mělo být prováděno v přísném souladu s pokyny lékaře.

Kolik dní mohu umýt po operaci břicha?

Na radu lékařů je nutné první den po návratu z nemocnice do sprchy a umýt si vlasy. K koupání potřebujete speciální antibakteriální mýdlo.

Pooperační jizvy nebo stehy nemusí být speciálně chráněny před tekoucí vodou, rány je třeba po umytí pouze osušit a namazat je 3% - pro nás roztokem peroxidu vodíku nebo roztokem chlorhexidinu.

Před vypuštěním byste se měli zeptat svého lékaře, pokud během koupání potřebujete pooperační jizvu zavřít..

Pozornost! Pokud se šva nebo pooperační jizva úplně nezhojila, nelze ji navlhčit - to znamená, že sprchování je zakázáno. V takových případech se můžete obejít bez tření a vyhnout se švu.

Je vhodné si vyrobit teplou koupel nohou - ne dlouho, 5-10 minut. Tento postup nejen změkčuje a odstraňuje stratum corneum epidermis, ale také chrání před nachlazením.

Po takové koupeli nohou musí být chodidla namazána krémem. Hlavní věc - při koupání nezachyťte nachlazení! Chcete-li to provést, po osprchování se důkladně osušte ručníkem, osušte vlasy fénem a ohřejte šaty.

Po praní nestojí za to chodit naboso, ale je lepší nosit ponožky.

 • horká voda přispívá k deoxidaci tkáně jizvy a jejich následnému hnisání;
 • patogeny, které jsou neustále ve vodě, se mohou dostat do oblasti švu;
 • horká voda může způsobit krvácení z pooperační rány;
 • chirurgický zásah, tak či onak, oslabuje lidský imunitní systém a koupání se může vyvolat rozvoj nachlazení.

I v případech, kdy vám ošetřující lékař dovolí se vykoupat, musíte dodržovat určitá pravidla a doporučení.

Správná technika koupání

Koupel po chirurgickém zákroku se musí užívat takto:

 1. Vana musí být důkladně omyta a dezinfikována.
 2. Voda ke koupání by neměla být horká, ne vyšší než 40 ° С
 3. Do vody je třeba přidat odvar heřmánku nebo jiný speciální dezinfekční prostředek
 4. Je lepší mýt antibakteriální nebo dětské mýdlo
 5. Doba koupání by měla být krátká, ne delší než 5-10 minut

Správná technika sprchování

Pravidla pro koupání ve sprše:

 1. Je nutné pečlivě a přesně dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře přijaté při propouštění a nemocnice.
 2. V závislosti na tom, jak byly pooperační stehy aplikovány, závisí možnost provedení vodních procedur. Pokud byl na švy aplikován nepromokavý obvaz nebo byly připevněny speciální lékařskou sešívačkou nebo lepidlem, pak den po operaci je považováno za přijatelné osprchovat se při slabém tlaku vody. V případě, že pooperační rána byla přišita chirurgickou nití vyžadující následné odstranění, musí být sprchový kout nahrazen otřením houbou nebo je nutné ránu před koupáním pečlivě chránit.
 3. Oblast kolem rány důkladně omyjte mýdlovou vodou a dejte pozor, abyste sami nezvlhčili šev. Poté důkladně opláchněte čistou vodou..
 4. Doba sprchování by neměla přesáhnout 5-10 minut, voda by neměla být příliš horká.
 5. Po osprchování musí být oblast rány důkladně osušena poklepáním čistou utěrkou nebo ubrouskem a aplikováním obvazu na přípravky pro vnější ošetření předepsané lékařem..

Co dělat je zakázáno?

Během období obnovy je zakázáno:

 1. Do vody přidejte aromatické oleje, soli a další přísady.
 2. Ránu vytrhněte a odstraňte z ní stehy, sponky nebo chirurgickou náplast.
 3. Chcete-li zabránit krvácení, vyberte ránu a odstraňte vytvořené strupky.
 4. Ošetření a opláchnutí rány přípravky, které lékař nedoporučuje.

Kolik dní mohu umýt po laparoskopii??

Laparoskopie je moderní metoda chirurgického zákroku, jejíž výhodou je poměrně krátké pooperační období a výrazně rychlé zotavení - ve většině případů pacient odchází z domova hned druhý den po operaci.

Nicméně laparoskopie je vážný postup prováděný s celkovou anestézií a samozřejmě vyžadující dodržování určitých pravidel v pooperačním období. Po laparoskopii je pacientovi umožněno sprchovat se téměř okamžitě po návratu z nemocnice a v koupelně - nejdříve několik týdnů po operaci.

Koupání, návštěva vany, sauny a bazénu je povolena 2-3 měsíce po operaci, pouze za předpokladu úplného uzdravení chirurgických řezů.

Bezpečnostní opatření

Nejčastější komplikací v pooperačním období je zánět rány..

Mezi příznaky takové patologie patří horečka, nevolnost, zvracení, bolest a zarudnutí v oblasti stehu, stejně jako otok tkání kolem jizvy. Někdy se z rány vynoří žluto-zelené hnisavé tekutiny a dokonce i krev.

Bohužel více než 80% případů vysoké úmrtnosti u pacientů v pooperačním období je způsobeno infekčními komplikacemi spojenými se zánětem rány.

Aby se předešlo těmto patologickým stavům během období, je nutné dodržovat několik bezpečnostních pravidel:

 1. Je nutná včasná léčba doprovodných nemocí. Rizikovými faktory komplikací v pooperačním období jsou přítomnost diabetu mellitus, kouření a zneužívání alkoholu, jakož i špatná výživa a některé léky.
 2. Dodržujte základní pravidla pro osobní hygienu: umyjte si ruce, vyměňte si oblečení, používejte osobní ručník a hygienické výrobky.
 3. Pro jakékoli známky nebo příznaky komplikací (horečka, hnisající rány nebo krvácení, stejně jako bolest a nevolnost) musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Pacientům by měly být v době propuštění z nemocnice poskytnuty pokyny o možnosti koupání a osprchování, jakož i technika mytí. V případě ztráty těchto informací a v zájmu zabránění vzniku možných komplikací musí pacient v pooperačním období kontaktovat ošetřujícího lékaře a získat druhou konzultaci.

Jak se starat o jizvu po šití?

Nepochybně všichni lidé dříve či později čelí různým nemocem. Některé z nich nutně vyžadují chirurgický zákrok. Takové zacházení nikdy nezůstane bez povšimnutí. Manipulace vždy zanechává pooperační šití. Musíte vědět, jak se o takovou jizvu správně starat, a v jakých případech vyhledat pomoc odborníka.

V závislosti na rozsahu operace se velikost švu může výrazně lišit. Některé zásahy, například po laparoskopii, zanechávají malé centimetrové úseky v osobě.

Někdy takové švy nevyžadují použití speciálních nití a jednoduše se lepí s omítkou. V takovém případě musíte od lékaře zjistit, jak správně ošetřit poškozené místo a kdy můžete náplast odstranit.

Také pooperační šev může mít působivou velikost. V tomto případě jsou textilie šity ve vrstvách. Nejprve doktor kombinuje svaly, tkáně krevních cév a teprve poté vytvoří vnější šev, s nímž se pokožka integruje. Tyto jizvy rostou déle a vyžadují pečlivou péči a zvláštní pozornost..

Pooperační šití vždy vyžaduje zpracování. Od chvíle, kdy lékař položí nitě na kůži, zdravotnický personál umyje vaše šité látky denně.

V některých případech musí být ošetření prováděno několikrát denně. Lékař vás o tom bude informovat po zákroku..

Pokud se vyskytnou komplikace nebo se do rány dostanou mikroby, může být nutné použít další antiseptická a antibakteriální činidla.

Odstranění stehu po operaci se provádí přibližně o týden později. Při pomalém hojení tkání se toto období může prodloužit až na dva týdny nebo dokonce na jeden měsíc. Během této doby je nutné správně zacházet s pooperačními stehy. Hojení ran je určeno ošetřujícím lékařem. Je to on, kdo nastavuje čas, kdy můžete odstranit vlákna.

V některých případech není nutné chirurgické odstranění stehu po chirurgickém zákroku. Někdy lékaři používají speciální samo-vstřebatelné stehy. Ve většině případů jsou superponovány na měkké tkáně a sliznice.

Tato metoda tkáňové vazby se často používá v gynekologii a plastické chirurgii. Přestože tyto nitě nejsou odstraněny, je také nutné tyto pooperační stehy zpracovat.

K hojení ran dochází, když ocas vyčnívající sešívací sítě jednoduše zmizí.

V některých případech musí být pooperační šev odstraněn mnohem později, než je pacient propuštěn ze zdravotnického zařízení. V takové situaci je třeba někomu říct a ukázat, jak se starat o šité látky. Po odstranění nití by mělo být zpracování pooperačních stehů provedeno ještě delší dobu. Jak se tedy o ránu staráte sami??

Nejprve musíte zakoupit všechny potřebné materiály. Můžete tak učinit v jakémkoli řetězci lékárny, který se nachází blízko vašeho domova. Pokud je pro vás těžké chodit, požádejte příbuzné nebo sousedy, aby si koupili vše, co potřebujete..

Léčba pooperačního šití vyžaduje přítomnost obyčejné brilantní zelené, peroxidu vodíku 3%, alkoholového roztoku a hypertonické tekutiny. Budete také potřebovat sterilní obvazy, pinzety, vhodné pooperační náplasti a bavlněné pupeny.

V některých případech se zpracování pooperačních stehů provádí s bavlnou. Když je péče o poškozenou tkáň při použití tohoto materiálu lepší, odmítněte.

Při otírání pokožky se malé kousky bavlněné vlny mohou přilepit na aplikované nitě a zůstat na ráně. Výsledkem může být zánět..

Proto stojí za to dát přednost sterilním obvazům nebo zvláštním obvazům..

Před ošetřením musí být rána otevřena. Umyjte si ruce mýdlem a dezinfikujte je antiseptickým roztokem. Pečlivě odstraňte obvaz a prohlédněte si pokožku. Na jizvě by neměla být žádná tekutina. Pokud pramínek nebo hnis vyteká z rány, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem. To znamená, že rána je zánětlivý proces..

V případě, že povrch tkání je zcela suchý, můžete přistoupit k samoléčení švu. K tomu zaujměte pohodlnou polohu a připravte všechny potřebné materiály.

Nejprve si stočte malou část sterilního obvazu a namočte ji do alkoholového roztoku. Jizvu jemně otřete vlhkým hadříkem. Ujistěte se, že všechny rány a díry na těle jsou navlhčeny tekutinou. Poté nechte pokožku zaschnout a pokračujte dalším krokem..

Pokud ucítíte bolest, pulzování a pálení v oblasti švu, je třeba provést následující. Přeložte gázový obvaz do čtyř vrstev a navlhčete ho v hypertonickém roztoku. Položte látku na šev a utěsněte ji pomocí pásky. Takový obklad pomůže zmírnit bolest a otoky v oblasti rány. Pokud se nebojíte nepohodlí, tento krok přeskočte a pokračujte dále podle pokynů.

Vezměte vatový tampon a navlhčete jej zeleně. Pečlivě ošetřte všechny rány, které byly získány při šití, stejně jako jizvu samotnou. Poté naneste na vyčištěnou plochu sterilní obvaz a přikryjte ji omítkou.

Pokud to lékař dovolil, můžete nechat šev otevřený. Ve vzduchu se všechny rány hojí rychleji. Pamatujte, že v tomto případě buďte opatrní, abyste nepoškodili jizvu.

Pokud jste již šité švy již odstranili, neznamená to, že by se jizva nemusela postarat. Nezapomeňte, že po procedurách s vodou je nutné ošetřený povrch zpracovat. Zeptejte se svého lékaře, jak dlouho by měla léčba jizvy trvat. Lékaři doporučují péči o poškozený povrch v průměru asi další týden..

Po osprchování nalijte peroxidem vodíku na šev tenkým proudem. Počkejte, až reakce proběhne a kapalina zasyče. Poté naneste šev sterilním obvazem a pokračujte dalším krokem..

Navlhčete bavlněný tampon v zelence a ošetřte stehy a stávající pooperační rány. Tento postup opakujte po každém plavání..

Pečlivě sledujte stav vašich pooperačních stehů. V tomto článku můžete vidět fotografie řádně se hojících jizev. Požádejte svého lékaře o podrobná doporučení k propuštění.

Nechte lékaře sdělit a ukázat vám, jak správně ošetřovat poškozenou tkáň. Nezapomeňte, že od okamžiku propuštění je zdraví výhradně ve vašich rukou. Proto se zeptejte zdravotnického personálu na vše, co vás zajímá..

To pomůže vyhnout se různým nepříjemným následkům..

Pooperační stehy - léčení, ošetření, odstranění

Článek vám řekne, jak se po operaci starat o jizvy..

Druhy pooperačních stehů, jak vypadají

Jakýkoli chirurgický zásah zanechává jizvu - šev v místě řezu kůže a měkkých tkání. Čím je operace komplikovanější, tím hlubší může být jizva a obtížnější proces hojení. Kromě toho mají fyziologické vlastnosti člověka velký význam, zejména schopnost kůže dostávat dostatek krve..

Správná péče o jizvu umožní hojení rány jemněji a rychleji a zanechá minimální poškození. Je také zapotřebí pooperační šití, aby se dobře protahovala a nevyvolávala nepříjemné pocity.

Všechny švy lze rozdělit do několika typů:

 • Normotrofní jizva je nejjednodušší typ jizvy, která se ve většině případů tvoří po hlubokém chirurgickém zákroku. Tato jizva se zpravidla vyznačuje jemnými defekty a má stejný stín jako okolní kůže.
 • Atrofické jizvy - vznikají například při odstraňování molů nebo bradavic. Tkáň takové jizvy mírně převládá na samotné formaci a často se podobá fosílii.
 • Hypertrofická jizva - objevuje se, když se nad formací vyskytne hnisání nebo zranění švu. Chcete-li se vyhnout takové jizvě, měli byste se starat o šev pomocí speciálních mastí.
 • Keloidní jizva - objevuje se na kůži, špatně živená krví a při hlubokém chirurgickém zákroku. Často má bílou nebo růžovou barvu, vyčnívající nad hlavní úroveň pokožky, může dát lesk.

Co je lepší zvládnout než doma rozmazávat?

Aby se pooperační švy a jizvy hojily rychle a snadno, aniž by zanechaly bolest a komplikace, mělo by se o to postarat. Základní péče zahrnuje antiseptické ošetření.

Nejjednodušší prostředky jsou:

 • Zelenka - antibakteriální a dezinfekční prostředek.
 • Alkohol - eliminuje znečištění a zabíjí patogenní bakterie.
 • Jód, jodoperon (jodinol) - urychluje hojení

Jiné prostředky:

 • Fukortsin nebo Castellani - vysoce kvalitní ošetření pleti a pooperační péče o jizvy.
 • Levomekolová mast - urychluje hojení, vyživuje pokožku
 • Panthenol masti - pomáhají napnout jizvy
 • Masť „Contractubes“ (nebo „Mederma“) - se používá ve druhém nebo třetím měsíci po operaci k vyhlazení pokožky a utažení švu.
 • Oleje (ostropestřec mariánský, rakytník řešetlákový) - vyživuje pokožku, hojí rány a přispívá k plynulejšímu zatažení jizev.

Jak odstranit pooperační stehy doma?

V některých případech jsou pooperační stehy docela realistické a lékař je může odstranit doma. Než to však uděláte, měli byste si být vědomi, že existují dva typy švů:

 • Ponorný šev - šev je navrstven nití vyrobenou z přírodního materiálu (tenká nit ze střeva ovcí). Výhody tohoto švu jsou v tom, že se tělo neroztrhne a nerozpustí. Nevýhodou katgutu je, že je méně odolný.
 • Vyjímatelný steh - steh je odstraněn, když jsou okraje řezu spojeny a ukazují, jak silné je hojení. Takový šev se obvykle nanáší hedvábnou nití, nylonem nebo nylonem, drátem nebo sponkami.

Předpokládaná doba pro odstranění stehů po operaci:

 • V případě amputace - 2-3 týdny
 • Operace hlavy - 1-2 týdny
 • Otevření břišní stěny - 2-2,5 týdnů (v závislosti na hloubce průniku).
 • Na hrudi - 1,5-2 týdny
 • Sutura u starší osoby - 2-2,5 týdnů
 • Po porodu - 5-7 dní, až 2 týdny
 • Císařský řez - 1-2 týdny

Jak odstranit šev doma:

 • Stehy by měly být odstraněny opatrně a pečlivě, udržovat klid. Šev by měl být odstraněn, pouze pokud nedochází k zánětlivému procesu..
 • K odstranění švu budete potřebovat dva nástroje: nůžky na manikúru a pinzetu. Tyto dva nástroje by měly být důkladně ošetřeny alkoholem..
 • Před prací si důkladně umyjte ruce dvakrát mýdlem a oblékněte si lékařské rukavice, nebo si ošetřete ruce antiseptikem.
 • Švy by měly být odstraněny pod jasnou lampou, aby byl proces podrobně sledován..
 • Ořízněte švy odstraněním maximálního množství nitě.
 • Uchopte okraje vyčnívajících švů pinzetou a jemně zatáhněte, dokud z pokožky nevyjde kus..
 • Poté, co úplně vytáhnete všechny kusy, ošetřte ránu antiseptickou mast antibiotikem.

DŮLEŽITÉ: Noste sterilní obvazy a tkáně, k odstranění bezpečného infekce a nevedení infekce je vhodný roztok furatsilinu.

Přípravky pro hojení a resorpci pooperačních švů

V moderní lékárně si můžete koupit jakékoli prostředky pro péči o jizvy a jizvy. Obzvláště populární jsou masti pro resorpci stehu po chirurgickém zákroku. Principem jejich působení je zmírnění zánětu, odstranění vad hojení, vyhlazení jizvy kůží, jemný stín, vyživování pokožky, její pružnost a hladkost..

Tyto prostředky a masti se zpravidla vytvářejí na bázi silikonu, který pomáhá vyrovnat se s svěděním (nevyhnutelné při hojení ran). Pravidelná péče o šev jí pomůže zmenšit velikost a stane se méně patrnou.

Takový nástroj by měl být aplikován v tenké vrstvě, aby pokožka přijímala potřebnou látku a mohla dýchat. Několik použití přípravku však nemusí být účinné a vyžaduje aktivní používání po dobu nejméně šesti měsíců..

Nejúčinnější masti:

 • Gel "Kontraktubeks" - zjemňuje a vyhlazuje pokožku, urychluje regeneraci buněk, zlepšuje prokrvení pokožky.
 • Gel "Mederma" - řeší tkáň jizvy, zvlhčuje ji a dodává krev.

DŮLEŽITÉ: Můžete také použít jiné prostředky, které urychlují resorpci kloubů. Takový lék obsahuje cibulový extrakt. Je to složka, která proniká hluboko do tkáně, má sedativní a protizánětlivý účinek..

Masti, krémy, gely, náplasti pro hojení a resorpci pooperačních stehů

Vyberte si masti nebo gely, které se starají o vaši jizvu, na základě její velikosti a hloubky. Nejoblíbenější masti jsou antiseptické:

 • Vishnevsky mast je klasický léčivý prostředek, který má silnou protáhlou vlastnost a také schopnost odstranit hnis z rány..
 • Vulnuzan - léčivá mast založená na přírodních ingrediencích.
 • Levosin - silná antibakteriální a protizánětlivá mast.
 • Eplan - mast s antibakteriálními a hojivými vlastnostmi.
 • Actovegin - zlepšuje hojení, zmírňuje zánět a zlepšuje krevní oběh tkání.
 • Naftaderm - zmírňuje bolest a zlepšuje vstřebávání jizev.

Existuje další nástroj nové generace, který dokáže efektivně řešit pooperační švy - náplast. Není to běžné, ale speciální náplast, která by se měla po operaci aplikovat na šev. Samotná náplast je deska, která drží místo řezu a vyživuje ránu užitečnými látkami..

Co je užitečná oprava:

 • Nedovoluje bakteriím vstoupit do rány
 • Materiál náplasti absorbuje výtok z rány
 • Nedráždí pokožku
 • Prochází vzduchem do rány
 • Umožňuje, aby šev byl měkký a hladký.
 • Udržuje potřebnou vlhkost místo jizvy
 • Nenechá jizvu růst
 • Pohodlné použití, bez zranění

Lidové léky pro hojení a resorpci pooperačních šicích

Pokud chcete zlepšit stav vaší pokožky, vyhladit švy a snížit jizvy, měli byste na problémové oblasti pracovat komplexně (pomocí léků a receptů tradiční medicíny)..

Co by mohlo pomoci:

 • Esenciální olej - směs nebo nějaký olej může ovlivnit rychlé hojení jizvy, vyživuje pokožku a odstraňuje účinky hojení.
 • Semena melounu (meloun, dýně, meloun) - jsou bohatá na éterické oleje a antioxidanty. Čerstvá semena by měla být vyrobena z kaše a aplikována jako obklad na poškozené místo.
 • Hráchová mouka a mléčné komprimované těsto by mělo být připraveno, které bude naneseno na poškozenou oblast a udržováno po dobu nejméně jedné hodiny denně, aby se pokožka napjala..
 • Zelný list je starý, ale velmi účinný lék. Použití listů zelí na ránu bude mít protizánětlivé a hojivé účinky..
 • Včelí vosk - vyživuje pokožku v místě jizvy, zmírňuje otoky, zánět, vyhlazuje pokožku.
 • Olivový nebo sezamový olej - vyživuje a hydratuje pokožku, napíná a vyhlazuje jizvy, rozjasňuje je.

Pooperační sérum sutury: co to je, jak s ním zacházet?

Seroma je problém, který se velmi často vyskytuje po operaci. Na místě intergrowth kapilár, hromadění lymfatických forem a otok formy. Na jizvě se začíná objevovat serózní tekutina. Má nepříjemný zápach a nažloutlý odstín..

Seroma se nejčastěji vyskytuje u těch, kteří:

 • Trpí vysokým krevním tlakem
 • Nadváha (obezita)
 • Trpí cukrovkou
 • Má starý a pokročilý věk

DŮLEŽITÉ: Pokud si všimnete šedé u vás doma, měli byste počkat, až zmizí za jeden až tři týdny. Pokud se tak nestane, ujistěte se, že jste se poradili s lékařem.

Co může být léčba:

 • Vakuové sání - sání tekutiny speciálním zařízením.
 • Drenáž - provádí se také pomocí speciálního zařízení, čerpání tekutiny ven.

Pooperační píštěle: jak zacházet?

Fistula je druh kanálu spojujícího dutinu těla (nebo stejného orgánu). Je lemována epitelem, který odstraňuje hnisavý výboj. Pokud hnis nevyjde, vytvoří se zánět, který může ovlivnit vnitřní tkáně.

Proč se objeví fistula:

 • Infekce se dostala do rány
 • Infekce nebyla zcela odstraněna.
 • Pokud se zánětlivý proces zastavil
 • Cizí tělo v těle (šicí nitě) a odmítnutí nitě

Jak odstranit fistulu:

 • Lokálně eliminujte zánět
 • Pokud dojde k odmítnutí, odstraňte vlákna z jizvy
 • Absolvujte kurz antibiotik a protizánětlivých léků
 • Mít vitamínový kurz
 • Ránu propláchněte furatsilinovým roztokem nebo peroxidem vodíku

Pooperační šev zčervenal, zanícený, slavící: co dělat?

DŮLEŽITÉ: Existují situace, kdy se stehy a jizvy setkávají s komplikacemi a nedochází k hojení. Jizva se může červenat, být na dotek více texturovaná, jemnější a dokonce i zraněná.

Co dělat v takových případech:

 • S poškozenou oblastí zacházejte každý den, v závislosti na velikosti problému, jednou až několikrát denně.
 • Při zpracování není možné jizvu jakýmkoli způsobem dotknout nebo zranit, zkuste ji poškrábat nebo rozdrtit.
 • Pokud se osprchujete, osušte šev a osušte sterilní gázou nebo hadříkem.
 • Během zpracování by měl být peroxid vodíku nalit do přímého proudu na ránu bez použití vatové vlny nebo houby..
 • Po uschnutí jizvy (po osprchování) ji ošetřete zelenou.
 • Vytvořte sterilní obvaz nebo nalepte pooperační náplast.

DŮLEŽITÉ: Neprovádějte žádná další opatření sami. Poraďte se se svým lékařem se svým problémem, který vám předepíše antimikrobiální, analgetický a antiseptický přípravek.

Pooperační vyšívání: co dělat?

Pokud šev vyteká s posvátným, nemůže to zůstat. Snažte se o jizvu starat každý den. Opláchněte roztokem peroxidu nebo furatsiliny. Naneste hustou bandáž, která umožňuje průchod vzduchu a absorbuje nadbytečný výboj. Pokud je váš výboj kromě propouštění velmi bolestivý, poraďte se se svým lékařem o další léčbě.

Prodáno pooperační šití: co dělat?

Proč se šev může rozpadnout:

 • Infekce se dostala do rány
 • V těle je nemoc, která změkčuje tkáně a inhibuje rychlou fúzi.
 • Příliš vysoký krevní tlak
 • Šití příliš těsné
 • Jizva
 • Lidský věk (po 60)
 • Cukrovka
 • Nadváha
 • Nemoc ledvin
 • Špatné návyky
 • Špatná výživa

Co dělat:

 • Okamžitě navštivte lékaře
 • Lékař předepisuje léčbu na základě krevních testů
 • Lékař používá pooperační obvaz
 • Pacient je pozornější

DŮLEŽITÉ: Po rozevření švu byste se neměli pokoušet ránu sami léčit. V případě nesprávné manipulace riskujete závažnější komplikace a otravu krví.

Pooperační utěsnění švu a bolest: co dělat?

DŮLEŽITÉ: Nejčastější příčinou zhutnění jizvy je sérom (hromadění lymfoidní tekutiny).

Další důvody:

 • Hnisání jizvy - v tomto případě následuje důkladné antiseptické působení.
 • Fistula - vyskytuje se v důsledku vniknutí mikrobů do rány. Je důležité mít antibakteriální a antiseptický účinek.

DŮLEŽITÉ: Jakákoli komplikace a utažení jizvy není normální. Rána by měla být pravidelně ošetřována, aby se vyloučilo hnisání..

Proč pooperační šití svědí?

Příčiny svědění:

 • Reakce na upevňovací nitě - dráždí pokožku
 • Špína se dostala do rány - tělo se snaží odolávat mikrobům.
 • Rána se hojí, napíná a suší pokožku - v důsledku toho se protahuje a svědí..

DŮLEŽITÉ: Při léčení jizvy byste neměli škrábat látku, protože to nepřinese příjemné pocity nebo úlevu, ale pouze to může situaci ještě zhoršit..

Články O Neplodnosti