Hlavní Neplodnost

Mohou být kojené ryby kojeny

Strava kojící ženy by měla být užitečná a rozmanitá. Mladé matky se však často omezují na používání určitých potravin, obávají se alergické reakce a problémů s bříškem (střevní kolikou) u dítěte. Mezi tyto produkty patří ryby, které jsou zdrojem bílkovin, vitamínů, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin. Proto musí být přítomna ve stravě kojící matky. Je však možné během kojení jíst sušené ryby?.

Používané výhody

Během tepelného ošetření ryb se ztratí některé užitečné vitaminy a minerály. V sušené formě se zachovají všechny tyto užitečné látky:

 • produkt je zdrojem vápníku, který je obzvláště nezbytný pro vývoj, růst kostí a zubů dítěte (za zvláště užitečné se považují malé ryby, které lze konzumovat s kostmi);
 • tyto ryby mají také hodně fosforu (nezbytného pro růst kostí, zubů, pro udržení svalstva a duševní činnosti) a fluoru (zabraňuje rozvoji kazu v budoucnosti);
 • polynenasycené mastné kyseliny (omega-3) obsažené v rybách mají destruktivní účinek na maligní buňky, zabraňují rozvoji kardiovaskulárních chorob, bojují proti vráskám a u žen snižují depresi;
 • zvýšená koncentrace bílkovin, má příznivý účinek na tělo ženy, která je po porodu vyčerpaná.

Použití sušených ryb během laktace má také negativní aspekty. Zvýšená koncentrace soli použité při jeho výrobě může nepříznivě ovlivnit malé tělo. Kromě toho sůl mění chuť mléka, v důsledku čehož může dítě odmítnout krmení.

Také použití vysokého obsahu soli může mít následující negativní důsledky:

 • zvýšení krevního tlaku;
 • onemocnění srdce, krevních cév, ledvin, aterosklerózy;
 • tvorba ledvinových kamenů;
 • hypertenze, oční choroby, otoky víček;
 • otok.

Červi a jejich vejce se mohou vyskytovat v sušených rybách. Je však nepravděpodobné, že by dobře vysušený produkt obsahoval. Proto by měl být zakoupen pouze v dobré kvalitě a od osvědčených implementátorů.

Kontraindikace

 • Sušené ryby během kojení jsou zakázány až do věku 6 měsíců. Přípravek se podává opatrně v malém množství (ne více než 30 gramů denně), přičemž se pečlivě sleduje reakce dítěte.
 • Je nebezpečné zavést do výživy sušené ryby během laktace těm ženám, jejichž tělo je náchylné k potravinové alergii. Z tohoto důvodu může dítě mít různé problémy, až do intoxikace jídlem..
 • Během kojení se nedoporučuje jíst červené druhy ryb, protože patří mezi silné alergeny.
 • Nadměrná konzumace solených ryb povede k extrémnímu žízeň. Máma bude muset pít hodně vody, což bude mít nepříznivý vliv na nutriční hodnotu mléka. Dítě se také začne cítit žízní, v důsledku čehož bude neklidné, bude často plakat a špatně spát.
 • Výrobek se nedoporučuje používat s problémy se žaludkem. Může to způsobit silnou bolest, pálení žáhy.

Pokud tedy kojící matka opravdu chce sušenou rybu, můžete jí trochu sníst. Je však důležité, aby byl produkt vysoce kvalitní..

Jak si vybrat

Při výběru sušených ryb je velmi důležité věnovat pozornost následujícímu:

 • je-li ryba prodávána v balení, je třeba ji pečlivě zkontrolovat, zda nedochází k vlhkosti, zkontrolujte datum exspirace (pokud vyprší, neměli byste takový produkt brát);
 • barva by měla být šedá nebo hnědá, bez krvavých skvrn a břicho bez žloutnutí (během delšího skladování je žlutější);
 • jsou viditelná zřetelná žebra, na stupnicích a žebrech nejsou stopy soli;
 • vůně by měla být příjemná;
 • tělo a žábry nejsou lepkavé, bez vlhkosti a hlenu;
 • přítomnost celého měřítka třpytícího se na světle (nedostatek míst na některých místech znamená, že produkt je čerstvý);
 • Při čištění ryb pečlivě zkontrolujte, zda nejsou přítomny parazity, plísně.

Jak zjistit, jaký druh ryb dokáže kojící matka?

Pravidelné stravování ryb je důležité pro zdraví dospělých i dětí. Ale co kojící matky? Koneckonců, všechno, co jedí, určitě skončí v mateřském mléce a nakonec to může u dítěte vyvolat alergii. Pediatrové říkají: s GV není jíst mořské plody zakázáno, pokud přistupujete k jejich výběru a pečlivě vaříte.

Je možné, aby kojící matka lovila?

Protein ryb se vstřebává rychleji, snadněji než maso (za pouhé 2 hodiny), takže odborníci na výživu doporučují dar moře. U ženy s HS je tento produkt zobrazen také, protože po porodu její tělo potřebuje stavbu. Rybí pokrmy pomohou:

 • nižší cholesterol;
 • stabilizovat nervový systém;
 • posílit srdce;
 • zvýšit účinnost.

V mořských plodech je hodně bílkovin - až 25%. Zbytek jsou zdravé nenasycené tuky a voda..

Jaké druhy ryb jsou pro HS přijatelné?

Jaký druh ryb může být ostatně kojící matce povolen? Chcete-li minimalizovat změnu v chuti mléka a výskytu nežádoucích reakcí u dítěte, musíte si dobře pamatovat vlastnosti hotového druhu:

 1. Sušení a solení dezinfikuje produkt. Během kojení můžete jíst sušené ryby, ale nepřináší to žádné výhody. Je to příliš solená a sušená ryba s HS, která často mění složení mléka k horšímu. V důsledku toho drobky odmítají jídlo. Toto jídlo je lepší vyloučit.
 2. Solení je druh přípravku, pokud je čerstvá buničina několik dní pokryta solí. Při tomto postupu bere produkt tolik chloridu sodného, ​​kolik je potřeba. Ženy, které se zajímají, zda je možné během kojení jíst solené ryby, by si měly pamatovat: pouze v malém množství, jinak nedochází k problémům s vylučovacím systémem dítěte (zejména ledvinami)..
 3. Je docela možné jíst smažené ryby pro kojící matku, ale jen zřídka. Je třeba si uvědomit, že miska musí být podrobena tepelnému zpracování po dobu nejméně 15 minut, aby se zničily parazity a bakterie. Při použití je vhodné vyloučit smaženou krustu, aby dítě nemělo trávicí potíže.
 4. Ryba sušená na slunci pro kojící matku je produkt získaný sušením za studena. Výstupem je prakticky sušená miska s nízkou nutriční hodnotou. Je možné jíst kojené ryby během kojení? Obsahuje tolik soli, že ani nenasycené tuky s dalšími užitečnými prvky ve složení nebudou hrát viditelnou roli.
 5. Uzená ryba z regálů je škodlivá. Nejčastěji se připravuje zpracováním tekutým kouřem - suchým koncentrátem s "pestrým" chemickým složením. Toto aroma není užitečné pro ženu nebo její dítě. Je někdy možné pro kojící matku jíst uzené ryby? Domácí studené nebo uzené jídlo obsahuje mnoho karcinogenů, které do něj vstupují z kouře, dokonce i z přírodního kouře. Proto systematické používání může vést k problémům s játry, pankreasem, střevy a rozvojem onkologie. Navíc tato metoda zpracování nezabije všechny škodlivé bakterie, vajíčka parazitů.

Různé druhy ryb mají vliv na tělo matky s HS:

 1. Nejcennější živina, červená, je známá vysokým obsahem omega kyselin. Je prokázáno, že udržují normální fungování krevních cév, mají léčivý účinek na duševní vývoj žen s dětmi. Při zodpovězení otázky, zda lze červené ryby kojit, dětští lékaři nezakazují konzumaci rodiny lososů (losos, pstruh, růžový losos, losos chum, losos sockeye, coho losos atd.), Ale doporučují dodržovat opatření.
 2. Říční druh obsahuje mnoho kostí, ale jeho užitečnost nelze snížit. Nejbohatší na živiny - dravci - štika, okoun, okoun. Lepší je napařit, můžete si vyrobit kotlety. Smažené říční ryby však nejsou během kojení zakázány. Jednotlivci, kteří sbírají jídlo zdola (například sumec), v masu hromadí mnoho škodlivých látek.
 3. Mořské bílé ryby jsou také prospěšné, ale mohou být škodlivé. Mínus - vysoký obsah rtuti, který v posledních letech téměř 200krát překračuje normu. Mezi těmito plemeny se z hlediska chuti a živin obzvláště rozlišuje platýs, halibut, treska, treska jednoskvrnná, nelma, štikozubec atd. V HV jsou sušené mořské ryby výhodnější než říční.

Na poznámku! Většina druhů ryb rodiny lososů je chována na prodej. Často jako jídlo dostávají speciální krmiva pro rychlý růst a přísady, které dají buničině atraktivní červenou barvu, zatímco u zdravých jedinců má světle růžový odstín. Proto jsou pro HS preferovány divoké červené ryby.

Některé ženy přemýšlejí, zda je při kojení někdy k dispozici konzervované jídlo. Odborníci na tyto výrobky nemají důvěru a důrazně se doporučuje jíst pouze čerstvé, vařené jídlo. To je jediný způsob, jak kontrolovat proces a přísady. Je však nepravděpodobné, že by jednorázové použití poškodilo.

Jaký druh ryb nelze jíst s HS?

Výhody ryb převažují nad možnými negativními účinky. Ale použití jiných mořských plodů je lepší odložit. Mezi nimi:

Exotické, zejména pokud produkt zkoušíte poprvé, můžete si jej užívat až po dokončení laktace.

Čerstvé, právě ulovené ryby jsou mnohem chutnější a zdravější. Ale její kojící matka se nedoporučuje, protože můžete snadno chytit parazity. Produkt, který prošel hlubokým zmrazením a ležel v této formě po dobu nejméně 5 dnů, by měl být konzumován. Syrové mořské plody, sushi, rohlíky jsou přísně zakázány.

Od jakého měsíce do stravy?

Ryby lze pečlivě ochutnat nejdříve ve druhém měsíci života dítěte. V tomto případě je lepší dát přednost odrůdám stravy, které zřídka způsobují alergie. Mezi nimi: treska, okoun, pollock. Obzvláště užitečné štikozubce. Počínaje třetím měsícem je povoleno přecházet na tlustší druhy: okouna, platýse, tilapie atd. Makrela je užitečná, ale má vysoký obsah rtuti. Proto ji lze jíst pouze v malém množství. Je lepší uvařit ucho na druhý vývar (po varu se z pánve vypustí voda a přidá se nový).

Jaké jsou výhody pro matku a dítě?

Uvádíme hlavní vitaminy a minerály, které ryby obsahují:

 1. Mořské plody obsahují hodně vitamínu D, díky čemuž se vápník více absorbuje v těle..
 2. Rybí bílkovina je mnohem snazší než masová bílkovina, takže nezpůsobuje střevní potíže u dítěte.
 3. Fosfor obnovuje zdraví matek po porodu, pomáhá zlepšovat metabolismus.
 4. Jód ve složení je odpovědný za zdraví štítné žlázy, v postpartálním období je to zvláště nutné.
 5. Selen uklidňuje nervový systém, zlepšuje spánek.
 6. Díky vitamínům B stres neohrožuje zdraví a pomáhá matce soustředit se na své dítě.

Mořské plody se doporučuje konzumovat 1-2krát týdně. Jedna porce by neměla vážit více než 100 gramů.

Kontraindikace

Mastné kyseliny obsažené v mořských plodech jsou kontraindikovány při pankreatitidě a jiných onemocněních slinivky břišní. Kromě toho může časté používání vést k následkům:

 • hromadění solí těžkých kovů v orgánech;
 • otrava rtutí (podléhá časté konzumaci některých odrůd).

Lidé se sklonem k alergiím by neměli zneužívat mořské plody..

Jak si vybrat a čemu věnovat pozornost?

Pokud chce maminka koupit 100% čerstvých ryb, je vhodné si koupit živý produkt. Taková vajíčka však po vaření stále zničila hlístová vajíčka a další parazity. Chcete-li vybrat kvalitní zmrazené ryby, musíte si pamatovat tato pravidla:

 1. Vyberte pouze jednotlivce s jasně červenými žábry. Pokud tato část vypadá neatraktivní nebo změnila barvu, musí být produkt zastaralý nebo nesprávně uskladněný..
 2. Kvalitní ryby nemají žádný rybí zápach, bez ohledu na to, jak zvláštní to zní. Voní to jako řeka nebo moře. Proto je před nákupem lepší čichat, i když prodávající ujišťuje, že zboží je čerstvé.
 3. Potopené nebo sušené oči jsou jasným znakem nekvalitních mořských plodů. Obočí by nemělo být zataženo.
 4. Zakalené stupnice a hlen na jeho povrchu nejsou povoleny. I když u některých plemen je to varianta normy.
 5. Pružné maso - znamení čerstvosti.

Po příchodu domů po zakoupení byste měli zjistit, zda maso za masem zaostává. Pokud se jeden snadno odděluje od druhého, je lepší vrátit produkt do obchodu.

Recepty pro kojící matku

Během doby HB vyžaduje jakékoli jídlo řádné zpracování, aby tělo dítěte reagovalo co nejklidněji. Existuje několik receptů, pomocí kterých maminka snadno diverzifikuje její každodenní stravu a nepoškodí dítě.

Hake pro pár

 • štikozubec - 2 středně velké ryby;
 • velká cibule;
 • sůl, černý pepř, je-li to žádoucí.
 • čisté ryby (odstraňte vnitřnosti, hlavu a ocas), po částech nakrájejte;
 • nakrájejte plátky solí a položte na drátěný stojan;
 • vařit 20 min.

Dušená ryba sloužila horkě.

Rychlá ryba hodgepodge

 • burbotový filet - 0,5 kg;
 • okurky - 3 střední;
 • zelenina - rajče, cibule;
 • bobkový list, sůl;
 • pár lžic slunečnicového nebo olivového oleje.
 • nakrájíme filet na malé kousky;
 • nasekat cibuli, poslat na pánev namazanou rostlinným olejem, projít, dokud se neobjeví světle zlatý odstín;
 • přidejte nakrájená rajčata na cibuli, vše vařte další 2-3 minuty;
 • posuňte zeleninu do pánve, přidejte k nim filé a přidejte vodu;
 • po varu přidejte bobkový list, sůl a vařte 20 minut;
 • 5 minut před vařením přidejte nakrájenou okurku.

Něžné ryby v zakysané smetaně

 • 2 čerstvý pollock;
 • velké cibule;
 • 230 g zakysané smetany (je lepší brát tuk);
 • 50-70 ml krému s nízkým obsahem tuku;
 • 2 lžíce. l máslo;
 • 30 g pšeničné mouky 1 stupně;
 • sůl podle chuti.
 • položte čisté kousky mořských plodů na předehřátou pánev, lehce smažte na obou stranách;
 • přidejte cibuli nakrájenou na půl kroužky;
 • po 5 minutách nalijte převařenou vodu (tak, aby zcela pokrývala ryby);
 • přikryjte a vařte dalších 10 minut, mezitím smíchejte mouku, zakysanou smetanu, sůl, přidejte směs k rybám;
 • vařte dalších 10 minut, nalijte krém a udržujte misku v ohni dalších 30-50 sekund.

Toto jídlo je ideální pro ozdobu šťouchaných brambor, pohanky a rýže.

Apple dušená ryba

 1. Filet z tresky - 0,5 kg
 2. Pár jablek.
 3. 50 g másla.
 4. Sklenici zakysané smetany.
 5. Sůl.

Vášeň cibule do zlatého odstínu. Rozdělte filet na malé části a odešlete na cibuli. Jablka nakrájejte na polovinu prstenů, vložte do pánve a zalijte vodou. Vařte s víčkem uzavřeným po dobu 15 minut. Sůl smíchejte se zakysanou smetanou, přidejte do misky a na mírném ohni vařte 5-7 minut. Nebo vložte pánev do trouby předehřáté na 200 stupňů a vařte při této teplotě půl hodiny (k tomu byste měli brát nádobí s odnímatelnou rukojetí, abyste neroztavili plast). dobrou chuť.

Ryby pečené s bramborami

 • pár velkých lososů (je lepší brát tlustší druhy - losos, pstruh);
 • mrkev, cibule;
 • 5 velkých brambor;
 • máslo;
 • sůl.
 1. Udělejte si „polštář“ zeleniny - jemně nakrájejte cibuli, nastrouhejte mrkev na hrubém struhadle a společně jděte.
 2. Nádobu na pečení namažte olejem. Dejte mrkev s cibulí a poté nasekané brambory na tenké kroužky. Sůl, nahoře s rybami, oloupaná a nakrájená na střední kousky.
 3. Předehřejte troubu na 180 stupňů a vařte pokrm po dobu 40–50 minut. Horká ryba chutná lépe.

V prvních měsících HB je lepší nezneužívat koření a zejména koření s zvýrazňovačem chuti. Pokud chcete ochutnat pokrm kořením, měli byste dobře studovat možné vedlejší účinky.

Je docela možné, že kojící matky někdy loví ryby a dávají přednost nízkotučným mořským a říčním druhům. Hlavní věcí je vyloučit přejídání, těžká a smažená jídla a potom tělo dítěte bude klidně reagovat na nový produkt..

Kojící matky, jíte ryby? Který?

Téměř nejí ryby. I když pravděpodobně nutné. Když Sasha bylo 1-2 měsíce, snědla kotlety. Zdá se, že nebyla alergie. Nedávno jsem snědl pangasia - podle mého názoru to bylo posypáno. Pediatr řekl rybám, aby nejedli, když si začali stěžovat na alergie. Ale myslím, že to s největší pravděpodobností závisí na druhu ryb - pangasius je nějaký druh uměle pěstovaných ryb.

Jaké jsou nejvíce nealergenní ryby? Jezte zmrazené ryby? - jinak jsem viděl dost, že to impregnují chemií, aby to přineslo větší váhu, obávám se, že nemáme chlazené mořské ryby. Jaký druh říčních ryb je možný? Stříbrný kapr, sumec, kapr obecný, kapr v našem obchodě.

A s jakým druhem ryb začnete nalákat? Vím, že po roce můžete jen - tak do budoucnosti))

Trouba pečená štika.

Ryby musí být přítomny v nabídce mámy, protože obsahují cenné komponenty, které se nenacházejí v jiných produktech. Podle tohoto receptu je tento produkt připraven a zachovává si všechny své vitamíny pro kojící matku a její dítě.

Složení: štika, citron, petržel, máslo, sůl.

Užitečné vlastnosti: konzumace ryb prospěje nejen samotné matce, ale i jejímu dítěti: pomůže zvýšit imunitu, bude mít příznivý vliv na fyzický a duševní vývoj. Ryby lze jíst 2krát týdně.

Zavedeno do stravy kojící matky: 2 týdny po narození.

Složení:

 • Střední štika - 1 ks..
 • Citron - 1 ks..
 • Petržel - parta.
 • Máslo - 50 g.
 • Sůl podle chuti.

Recept:

1. Čistíme štiku a dobře ji umýváme, odřízneme ploutve, pokud ji pečeme, vytáhneme žábry.

2. Rozetřete solí a pepřem (volitelné), šťávou z půl citronu. Nechte marinovat 3-4 hodiny.

3. Uvnitř nasaďte nakrájenou zeleninu a kousky másla pro šťavnatost.

4. Pečte štiku ve fólii v troubě při 200 stupních 40-50 minut.

Tip: Tento recept můžete použít při pečení jiných druhů ryb: losos, pstruh, kapr.

1 ": pagination =" pagination ": callback =" loadData ": options =" ​​paginationOptions ">

Výběr správné ryby

Zatímco matka kojí, její tělo je zdrojem zdrojů pro produkci mléka. Mezi produkty existuje mnoho těch, které jsou špatně kompatibilní s HB, mohou způsobit nežádoucí reakce v těle dítěte. Můžete lovit kojící matku. Ale s výhradami.

K čemu jsou ryby užitečné

Pediatrové a specialisté na hepatitidu B souhlasí: ryby jsou užitečné pro kojení. To se vysvětluje vysokým obsahem hodnotných látek se snadnou stravitelností bílkovin.

Je důležité, aby žena kojila své dítě, aby správně snědla, aby měla dostatečnou produkci mléka. Kojící dítě nemá nikde k dispozici pro růst minerální látky, vitamíny, bílkoviny, tuky, s výjimkou matek.

Proto je složení mateřského mléka víceméně konstantní a závisí na výživě matky pouze pro určité parametry. Například podle složení a množství vitamínů. Všechno užitečné, co sestra nejedla, se stále dostane do mléka, ale z jejího těla: kosti budou „sdílet“ vápník a fosfor, svaly - bílkoviny atd. Proto, kojící matky musí udělat stravu bohatou a promyšlenou. Pak nebude nikdo zbaven.

Co je bohaté na ryby, proč nemůže být vyloučeno z krmení:

 • Minerální soli: Vápník, fluor a fosfor, užitečné pro růst kostí, pro stavbu nervové tkáně, hořčíku a síry, napomáhající správné tvorbě krve železa, jodu atd..
 • Vitamíny Obzvláště bohaté na vitamíny A, D a K, PP. Ale v první řadě jsou vitamíny skupiny B. Pomáhají gastrointestinálnímu traktu matky a dítěte správně fungovat, a novorozenci to potřebují.
 • Kojící rybí olej je bohatým zdrojem mastných kyselin, které regulují metabolismus lipidů, syntetizují vitamín F, jsou odpovědné za elasticitu krevních cév a chrání před onkologií. Může být užíván jak ve své přirozené formě, tak ve formě potravinových doplňků v kapslích.
 • Je bohatá na enzymy, které pomáhají trávit jídlo. A jeho protein obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a tělo je téměř úplně vstřebává.

Preventivní opatření

Ačkoli je ryba užitečná pro mladou matku, u GV se vyplatí dodržovat řadu pravidel, která chrání sebe i vaše dítě:

 • Pro kojící matku je důležité, kde ryby žily. Je lepší, pokud je mořské nebo oceánské, protože vitamin-minerální složení je bohatší na sladkou vodu a cennější tuk.
 • Pokud se prokáže, že dítě není alergické na různé odrůdy, může matka jíst téměř cokoli. I když se stane, že obyvatel moří, vychovaný v divočině, dítě nereaguje, ale může se objevit na uměle pěstovaném. Zpravidla se v takových případech vyskytuje alergie na barviva, která se přidávají do krmiva pro jasnější barvu filé. Je lepší chránit novorozence před těmito chemickými přísadami.
 • Při kojení ryby dobře osolte a vařte déle, aby se zajistila možná neutralizace možných parazitů. Možná si je nevšimnete a nebudete je jíst. Nejméně ze všech červů se vyskytuje v moři a ze sladké vody stojí za to dát přednost řece. Ryby žijící ve stojaté vodě (rybník, jezero) jsou infikovány více.

Jaký druh ryb může kojící matka

Při kojení musíte při výběru produktů zvážit klady a zápory.

Povolené a zakázané odrůdy

Při kojení můžete a měli byste jíst různé druhy ryb, ale některé z nich - s výhradami.

Červené ryby se dost často dostanou na trhy, do obchodů z farem. Je dokázáno, že uměle pěstovaní jedinci nemohou konkurovat těm, kteří byli chyceni na otevřeném moři, pokud jde o obsah užitečných látek. Pokud produkt není komerční, prozatím jej obejít.

Řeka je docela vhodná pro kojící matku, stejného šlechtického tuláka. Ale existují určitá omezení. Například spodní sumec se živí mršinou, všechno, co je dole. Je proto lepší zdržet se nákupu sumců během laktace..

Komerční losos, losos chum a jiné druhy ryb ušlechtilých (za předpokladu, že u dítěte neexistuje alergická reakce), je velmi užitečné přidat do stravy. Zvlášť pokud jste lovili ve studených vodách: obsah zdravých tuků je řádově vyšší. U hospodářských ryb můžete identifikovat umělá barviva: mírně zbarví vodu nebo olej, ve kterém jsou ryby připraveny.

Pstruh říční s bílým jemným masem, docela vhodný pro menu kojící matky. Je pravda, že tento sladkovodní druh je chovem ryb dobrovolně chován..

Odrůdy s nízkým obsahem tuku - štikozubec, pollock, treska - jsou dodavateli bílkovin a zřídkakdy způsobují reakce u dítěte a jsou mnohem jednodušší a rychlejší než zvířecí maso tráví tělo. Dítě roste velmi rychle a zdvojnásobuje svou hmotnost o šest měsíců, což znamená, že bílkovina by měla být v mateřské stravě více než obvykle, jinak ji tělo vezme ze svalů ženy. Nízký obsah kalorií v těchto druzích ryb pomůže mamce rychle se vrátit do svých předchozích podob..

Šampion v bílkovině - tuňák. Ale chvíli s ním počkejte: hromadí toxickou rtuť. Čím větší je jednotlivec, tím více mu ublíží. To platí také pro příbuzného tuňáka, makrely, i když jeho tuk je dobrý pro srdce a krevní cévy..

Slaný

Jíst sledě je užitečné, každý to ví. V něm jsou díky nedostatečnému tepelnému ošetření maximálně zachovány cenné tuky a vitaminy rozpustné v tucích. Zdá se, že s takovou výhodou by sledě během kojení měli lékaři speciálně předepisovat. Je to však jednoznačně pravda v období GW??

Nadbytek soli zachycuje vodu v tkáních. Přestože kojíte a měli byste pít více, ale v tomto procesu je důležitá cirkulace tekutin, a nikoli její zpoždění v buňkách. S přebytkem soli se všechny tekutiny stávají slanějšími, včetně mléka. Tato hladina soli je nejen škodlivá pro dítě, ale může také stagnovat v potrubí.

Solené ryby mohou být také nebezpečné u parazitů: vejce hlístů umírají, když jsou plně dodrženy technologické požadavky na dobu solení a koncentrace roztoku. Většina však dává přednost slaně osoleným rybám. Toto je potenciální nebezpečí infekce a následné intoxikace, a proto se pro všechny výhody sledě matce kojící matce nedoporučuje solená ryba..

Uzený

Při výběru ryb, při kojení byste se měli zdržet toho, který prošel kuřáckým zařízením. Nejprve se nasolí uzená ryba a poté se kouř dlouho ošetřuje. Neprochází tepelným zpracováním. Kouř obsahuje produkty spalování, které zdaleka nejsou nejvýhodnější pro zdraví, některé jsou karcinogeny. Jatečně upravené tělo je jako houba absorbuje, takže odborníci na výživu nedoporučují uzené maso nikomu, nejen mladým matkám.

Konzervy

V konzervovaných rybách vyrobených podle sovětských technologických požadavků by neměly být žádné konzervanty, s výjimkou malého množství soli. Dlouhodobé skladování je zajištěno velmi vysokou teplotou zpracovávacích nádob a přísným dodržováním požadavků na přípravu surovin. Takové ryby můžete jíst, aniž byste čekali na špinavý trik. To je, pokud není pochyb o kvalitě výrobků konkrétních moderních průmyslových odvětví. Pravda, v konzervovaných potravinách není tolik vitamínů, ale minerálů a bílkovin, ryby jsou stále bohaté.

Smažený

Smažené ryby jsou chutné, aromatické a velmi chutné. Je pravda, že výhody jsou menší než výhody ve vodě nebo vaření. Mastné kyseliny se rozkládají při velmi vysokých teplotách a v kůře se tvoří karcinogeny.

Pokud se ale nechcete unést příliš hrubou krustou a střídáte různé způsoby vaření, tak proč ne.

Sušené

Stejně jako v případě solených ryb je lepší nejíst sušené ryby s HS. Důvody jsou stejné: vajíčka parazitů mohou být životaschopná, přebytek soli ztěžuje úniku mléka z potrubí. Výhody těchto potravin jsou navíc pochybné..

Jak vařit ryby pro kojící matku

Pediatrové doporučují, aby se první měsíc zdrželi zařazování ryb do nabídky kojící matky. To je období, kdy žena pečlivě zkouší nové produkty pro dítě a postupně rozšiřuje její stravu. Ale s potenciálními alergeny (včetně ryb) je lepší počkat 1-2 měsíce.

V budoucnu je důležité zvolit šetrné způsoby vaření. Během prvních šesti měsíců se vyhněte smažení, může to narušit normální fungování žaludku a přinést minimální výhody. Je užitečnější péct ryby, páru nebo vařit. Mimochodem, vývar na kostech, hlavě a ploutvích obsahuje více minerálů než ryby vařené na maso. Samozřejmě, že ne každý je připraven jíst vařenou rybu kvůli zvláštní vůni. Ale pečené a kompetentní koření si ryby nejen uchová na maximum vitamínové a minerální bohatosti, ale také vás překvapí příjemnou chutí a úžasnou vůní.

Názor Dr. Komarovského:

- Hlavním úkolem všech tipů je zpříjemnit život kojící matce. Vše, co jste jedli před těhotenstvím a porodem, po jídle. Pokud jde o ryby, existují pouze dvě „buty“. Nejprve - počkejte, až začnete mořskými plody, protože se jedná o silné alergeny. U dlouhověkých velkých ryb, jako je tuňák, mečoun hromadí rtuť. Nepotřebuješ to!

Jaký druh ryb může kojící matka jíst?

Ryby jsou zdrojem bílkovin a omega-3 kyselin, které pomáhají mozku rozvíjet se u dítěte. Měl by být konzumován během kojení. Jaký druh ryb může kojící matka?

Výhody ryb pro kojící matky

Protein nalezený v rybách se tělem snadno a rychle vstřebává. Jídla z ní s nízkou kalorickou hodnotou mají velkou nutriční hodnotu..

Složení produktu zahrnuje takové užitečné látky, jako jsou:

 1. Nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují vývoj nervového systému dítěte. Kromě toho regulují metabolismus a produkci hormonů..
 2. Vitaminy skupiny B jsou uvedeny v kompletní sadě - B1, B2, B12, B6. Pomáhají při fungování nervového systému..
 3. Vitaminy C, A, E podporují imunitní systém, jsou zodpovědné za procesy regenerace kůže. Vitamin D pomáhá vápníku plně vstřebávat do těla dítěte..
 4. Minerály jsou hojné. Vápník a fosfor se podílejí na tvorbě kosterního systému, posilují krevní cévy a kapiláry. Jód zajišťuje správné fungování štítné žlázy a nervového systému.

Pokud žena v průběhu těhotenství pravidelně konzumovala ryby a jiné mořské plody, dítě již zná chuť produktu. Nejpravděpodobněji tedy během laktace nebudou problémy.

Jak vstoupit do stravy

Ryby však mohou jako proteinový produkt vyvolat alergickou reakci. Proto se při kojení doporučuje používat obvyklé odrůdy, zejména v prvních měsících po porodu.

Pokud nejsou pozorovány nepříjemné reakce drobků, můžete nabídku rozšířit o nové druhy mořských plodů. Ale udělej to opatrně.

 • začít s malými množstvími;
 • pauzu na několik dní;
 • v případě nepřítomnosti alergií u dítěte můžete produkt znovu použít ve stejném množství;
 • pozorujte reakci dítěte, protože každé další jídlo může zvýraznit negativní projevy;
 • Pokud dojde k nežádoucím reakcím, měl by být produkt okamžitě vyloučen ze stravy a nahrazen jiným druhem ryb.

Je vhodné nakoupit čerstvé ryby, v extrémních případech - zmrazené. Pediatrové negativně odpovídají na otázku, zda je možné, aby kojící matka mohla jíst konzervované, solené nebo uzené ryby. Taková jídla obsahují chemikálie, které jsou pro dítě škodlivé. Kromě toho má sůl tendenci se hromadit v kanálech mléčných žláz a ovlivňovat chuť mléka. Dítě z tohoto důvodu může být z jídla.

Který z nich si vybrat

Během kojení se ženám doporučují mořské ryby s nízkým obsahem tuků, jako jsou okoun, parmice, tuňák, štikozubec, štikozubec, mořský jazyk, halibut, mořský okoun, saury, pollock, sledě. Použití říčních druhů je velmi užitečné, protože obsahují minimální množství alergenů, jako jsou pražma, štika, burbot, kapr, pstruh na jezeře.

Během kojení by měly být ze stravy vyloučeny všechny druhy červených ryb (například říční losos). S dostupnými výhodami a výživou obsahuje příliš mnoho nenasycených mastných kyselin a kalorií, což může poškodit zdraví dítěte.

Ze stejného důvodu se nedoporučují mastné odrůdy, jako jsou makrely, sledě. Přebytečný tuk může způsobit zažívací potíže dítěte.

Pro kojící matku je zakázáno používat maso velkých mořských ryb k jídlu. U druhů, jako jsou žraloci, makrela velká, byla bezpečně překročena bezpečná úroveň rtuti. Tento karcinogen je škodlivý pro jakékoli tělo, ale pro malé dítě existuje vysoké riziko negativních účinků na nervový systém..

Metody vaření

Pro snížení alergenicity by měly být ryby rozmrazeny ve studené slané vodě. Čerstvý produkt je nejlépe připraven okamžitě, protože se zhoršuje dostatečně rychle. Ve stravě kojící matky by ryby měly být vařeny, pečeny nebo duseny. Tím šetří všechny živiny v plné výši.

Při smažení pod vlivem vysoké teploty ztratí většinu vitamínů a mastných kyselin. Chutné a zdravé budou ryby dušené zeleninou. Můžete rozšířit nabídku pomocí parních kotletek nebo masových kuliček z mletého masa.

Rybí vývar je výživný a chutný produkt. Kromě toho zvyšuje laktaci. K přípravě polévky na jejím základě se doporučuje ryby naplnit studenou vodou, přivést k varu a vařit 2-3 minuty. Tento vývar se sloučí, protože obsahuje mnoho těžebních látek, které jsou pro matku a dítě zbytečné.

Použití by mělo být sekundární vývar. Můžete si připravit polévku s masovými kuličkami, okořenit ji malým množstvím zeleniny nebo másla.

Podle pediatrů je nutné do stravy přidávat ryby maximálně 2-3krát týdně. Je nežádoucí jíst z ní jídlo v prvním měsíci po porodu. Po nějakou dobu se musí strouhanka přizpůsobit životnímu prostředí a ryby jako alergenní produkt se mohou projevit na negativní straně..

Video

Z našeho videa se můžete dozvědět o správné výživě kojící matky.

Ryby ve stravě kojící matky: jak vařit?

Ryby jsou velmi užitečným a nezbytným produktem ve stravě kojící matky.

Zaprvé je bohatý na vysoce kvalitní bílkoviny a zadruhé je dokonale vstřebáván bez přetížení zažívacího traktu..

Kromě toho je produkt nasycen řadou prospěšných látek a stopových prvků..

Je však důležité vědět, jak správně vařit ryby pro kojící matku, protože některé druhy jsou silnými alergeny a mohou způsobit drobné zdravotní problémy..

Které ryby lze kojit a které ne?

Při sestavování stravy by měly být upřednostněny druhy říčních ryb, například okoun, kapr, kapr, štika, křižák. Takové druhy obsahují hodně bílkovin a minimum tuku, reakce na ně ze strany kojených dětí jsou jednoduché.

Povoleny jsou také mořské odrůdy. Doporučuje se použít štikozubec, losos, pstruh, platýs, tresku, halibut, růžový losos nebo sledě. Mořské ryby vyvolávají u kojenců alergické reakce častěji, proto je třeba je do stravy dostat opatrně (začněte malými porcemi).

Jaké odrůdy jsou při kojení zakázány:

 • tuňák. U tohoto typu mořských plodů se často vyskytuje zvýšený obsah sloučenin rtuti;
 • makrela. Je to silný alergen;
 • akné. To je nebezpečné s rtutí a PCB (polychlorované bifenyly), které doslova ničí játra;
 • sumec, pangasius, tilapie, pokud jsou dováženy ze zahraničí. 90% dovezených odrůd pochází z Vietnamu, kde se ryby pěstují v nehygienických podmínkách as použitím antibiotik a jiných chemikálií;
 • sumec z asijských zemí. Pro urychlení růstu jsou zde ryby krmeny hormony;
 • mořský vlk. Má hodně rtuti.

Rovněž je zakázáno kojícím matkám jíst uzené a solené ryby jakéhokoli druhu. Za prvé, při této metodě vaření neexistuje tepelné zpracování, což znamená, že existuje vysoké riziko infekce nebezpečnými mikroorganismy. Za druhé, hodně soli ve stravě je skvělý způsob, jak potlačit laktaci..

Za třetí, ostrá chuť takových jídel může ovlivnit mléko - drobeček, který se mu prostě nelíbí. Vyloučené by měly být i sušené a sušené ryby, ale pokud žena nemůže takové jídlo odmítnout, mělo by být jejich použití velmi vzácné.

Výhody a normy použití při laktaci

Výhody ryb pro kojící ženu jsou jednoduše nenahraditelné. Tento produkt s pravidelným používáním vám umožňuje:

 • zlepšit fungování kardiovaskulárního systému;
 • nižší cholesterol;
 • stabilizovat nervový systém;
 • zbavit se syndromu chronické únavy;
 • posílit imunitu;
 • zajistit dobrou tvorbu krve, zachovat krásu pokožky a vlasů;
 • rychle obnovit tělo po porodu;
 • založit práci endokrinního systému.

Odrůdy řek mohou být zahrnuty do stravy několikrát týdně.

Mořské plody by se neměly konzumovat častěji než jednou za sedm dní. Doporučujeme zadat každý druh ryb v nabídce zvlášť. První kus by neměl překročit 50 gramů. Pokud od dítěte nedochází k žádným reakcím, může být porce zvýšena na požadované. Pravděpodobné nepříjemné projevy z těla dítěte: vyrážka, zvýšený plyn, poruchy stolice.

Užitečné recepty pro kojící matky

Je důležité zvolit správné způsoby vaření produktu. Při vaření ryb pro kojící matku je lepší dát přednost vaření, pečení a napařování. Smažení, zejména se spoustou oleje, může u dítěte způsobit rozrušení stolice.

Zde jsou recepty pro ty, kteří chtějí vědět, jak vařit ryby pro kojící matku:

 1. Pečená ryba se zeleninou. Vezměte si formu, nakrájenou zeleninu dejte na dno, například brambory, cukety, rajčata nebo jiné (dle vlastního uvážení). Další jsou kousky rybí filé. Z výše uvedeného je vše namazáno máslem. V případě potřeby lze misku posypat koprem, strouhaným sýrem. Pečte v troubě při teplotě 200 ° C po dobu 40 minut. Zelenina a brambory mohou být slané;
 2. pečená ryba v zakysané smetaně. Vezměte: jednu středně velkou kostru ryb, malou misku zeleniny (vhodný je květák, brokolice, zelený hrášek, mrkev atd.), Tři polévkové lžíce kysané smetany s nízkým obsahem tuku, bylinky, trochu soli. Příprava: ryby osolte, zabalte do fólie, pečte v troubě po dobu 20-30 minut (200 g). Potom jatečně upravené tělo vyjměte a položte na plech nebo do pekáče. Míchejte zeleninu ve slaně osolené vodě, přesuňte se na ryby (kolem). Zakysanou smetanu zředíme vodou a nalijeme na misku. Nalijte šťávu z fólie zde. Kmen v troubě po dobu dalších 10-15 minut. Při podávání posypte bylinkami;
 3. guláš. Budete potřebovat: rybí filé (200 - 300 gramů), 1 cibuli, bylinky, 2 lžíce. l zakysaná smetana, sůl. Příprava: Vložte filé do pánve, při vaření nalijte do malého množství vody, přidejte zbývající složky, nechte asi čtvrt hodiny vařit (nebo dokud se veškerá tekutina neodpaří, pokud máte rádi silnější misku). Podáváme s bramborovou kaší;
 4. suflé. Požadováno: 300 gramů filé z mořských ryb, 1 vejce, 1 polévková lžíce. l rostlinný olej a trochu másla, sůl, 4 lžíce. l zakysaná smetana. Příprava: Mele ryby pomocí mixéru nebo mlýnku na maso. Představte žloutek, zakysanou smetanu, sůl, olej, dobře promíchejte. Porazte protein samostatně, přidejte jej ke zbytku produktů. Pečicí mísu namažte olejem. Pečte půl hodiny při 180 stupních v troubě nebo v páře;

Pokud kojící matka nemá čas vařit dlouhou dobu, lze jakoukoli rybu jednoduše vařit nebo vařit v dvojitém kotli. Jako příloha je vhodná zelenina, saláty nebo cereálie.

Související videa

Dr. Komarovsky o tom, jak může kojící matka usnadnit život, aniž by jí ublížila:

Vaření ryb je snadné. Za prvé, tento produkt nevyžaduje dlouhé vaření. Za druhé, ryba má svou výraznou chuť, takže nepotřebuje mnoho koření, což je přijatelné pro kojící matku.

Jaký druh ryb mohou kojící matky použít? 5 chutných rybích receptů na HS

5 důvodů, proč je kojící matce zobrazena ryba

Správně připravený produkt má mnoho výhod, zatímco odborníci na výživu určili 5 hlavních důvodů, proč byste ho měli používat při kojení (dále jen „HS“):

 1. Vysoká hladina prospěšných omega-3 kyselin v mořských rybách. Jsou schopni blahodárně působit na srdeční cévy, zvyšovat ochranné vlastnosti těla, snižovat alergické reakce.
 2. Vitaminy skupiny B. Hlavním účelem těchto cenných vitamínů je aktivně se účastnit buněčného metabolismu..
 3. Přírodní zdroj lehkých bílkovin. Obyvatel vodních toků vod je dokonale tráven a absorbován tělem. Takový protein je pro dítě nezbytný, dostává ho z mateřského mléka. Protein pomáhá vyladit ledviny matky, které se po těhotenství znovu budují.
 4. Důležitý vitamín D, bez kterého je vysoce kvalitní vstřebávání vápníku nemožné. Dítě potřebuje vápník k posílení růstu kostry a zubů.
 5. Zavedená funkce střev. Pravidelná konzumace přispívá k normalizaci střevní aktivity u kojící matky a jejího dítěte.

V současné době, kdy mnoho zemí uzavřelo své hranice na dobu neurčitou kvůli pandemii koronavirů SARS-CoV-2, je cestování v tomto roce hodně neúspěšné. Například Španělsko nepřijme zahraniční turisty až do roku 2021. Itálie oznámila stejná opatření..

Existuje však dobrá cesta ze situace - online prohlídky měst po celém světě. Nejedná se o videa, ale o živé exkurze vedené profesionálními místními průvodci. Pokud v zemi neexistují žádná omezení pohybu, vysílají přímo z města, například z centra Prahy. Nebo z domova ve formátu webináře, pokud je chůze legálně omezena. Vy a vaše rodina můžete sedět na gauči a dívat se, pít čaj nebo víno a dokonce dělat domácí práce.

Zde můžete navštívit slavnou Sagrada Familia v Barceloně online - slavný a velmi neobvyklý chrám, Bibli v kameni a smysl života slavného španělského architekta Antonia Gaudího. "Konec světa přijde, až bude postaven," říkají.

A toto je zajímavé a poučné turné o 10 mýtech o Anglii a Britech. Navštivte starou galerii Uffizi ve Florencii. Historik umění v jednoduchém jazyce vypráví o tvorbě, významu a symbolech velkých obrazů Botticelliho, Leonarda Da Vinciho, Raphaela, Titiana a Caravaggia..

Navštivte krásnou Prahu, projděte se průvodcem po nábřeží Vltavy, prohlédněte si slavný Karlův most a naučte se mnoho tajemství Prahy. Vydejte se nyní do ulic Evropy!

Prohlídky jsou k dispozici v Rusku. Velmi zajímavé v Petrohradě, Moskvě, Bajkalu, Tule. Celý seznam živých online prohlídek s průvodcem naleznete zde..

Jaké odrůdy se doporučují během laktace

Jaký druh ryb se doporučuje pro HS: moře nebo řeka? Podle doporučení odborníků na výživu se na začátku krmení doporučuje používat výhradně obyvatele řeky, protože zřídka způsobují potravinové alergie. Výhledy na řeku jsou také skvělé pro výrobu vývarů. Life hack: Chcete-li získat čistší vývar, můžete vypustit primární složení, v důsledku toho dostanete lehkou rybí polévku.

Některé ženy, které se obávají o vlastní stravu, se zajímají, zda je možné pstruh během kojení vařit. Tento druh ryb je velmi oblíbený, ceny v obchodech jsou nižší než u lososa nebo lososa a chuť je skvělá. Pro zodpovězení této otázky Asociace dietetů identifikovala seznam obyvatel nádrží, nejbezpečnějších a nejužitečnějších pro laktaci.

Pro HS je povoleno 6 druhů říčních ryb

Obyvatelé moře jsou méně kostnatí, s velkými bedrovými částmi. Ideální pro pečení a dušení při správné teplotě.

Velmi častou otázkou, kterou slyšíte na recepci s dietologem nebo pediatrem o škodlivosti a výhodách červených ryb při kojení, je, zda lze bezpečně připravit a konzumovat..

Skupina obyvatel vody pod obecným názvem „červená ryba“ pro HS je druh, který by matka měla do své stravy vstupovat s velkou opatrností, protože může vyvolat alergickou reakci. Současně by měla pečlivě sledovat další reakci dítěte s nepatrnými negativními změnami, přestaňte tento produkt užívat.

Doporučujeme také zjistit, zda je možné, aby kojící matka měla kefír a mléko, výrobky jsou velmi užitečné zejména po těhotenství.

Kojení se doporučuje 4 druhy mořských ryb

 1. losos je králem mezi mořskými obyvateli, pokud jde o selen, jód a bílkoviny, jeho použití v HS je bezpochyby;
 2. mořský okoun - je charakterizován sníženým obsahem tuku, vitamin B12 obsažený v jeho masu příznivě ovlivňuje fungování mozku;
 3. štikozubec - dokonale vstřebaný a obsahuje minimální počet kalorií;
 4. sardinka - její přínosy jsou zaměřeny na zlepšení funkce srdce a krevních cév, optimalizují úroveň tlaku.

Z navrhovaných odrůd můžete kombinovat svou stravu s ohledem na kalorií a osobní vkus. Je důležité nejen tyto odrůdy používat, ale také být schopen vybrat ten správný produkt, který má být vysoce kvalitní a přinášet maximální užitek.

Jak vybrat kvalitní produkt

Při výběru jednoho nebo druhého typu obyvatel nádrže musíte věnovat pozornost obvyklému stavu ve vašem regionu. Vyberte si nízkotučné mořské zástupce nebo říční ryby. Správná ryba pro kojící matku v prvním měsíci je pollock, sledě, kapr.

Je důležité nejen to, jaké rybí produkty si kojící matka vybere, ale také to, jak budou vařeny. Ryby mohou být smaženy za čtvrt hodiny, ale tentokrát také stačí ke zničení mnoha užitečných stopových prvků. Je lepší vařit nízkokalorické jídlo pro pár při zachování všech užitečných prvků a trávit tolik času.

Jaký druh ryb by kojící žena neměla

Podle nejpřísnějšího zákazu jsou druhy, které mohou poškodit zdraví matky a dítěte. Produkt, který přežil dlouhodobé zmrazení a skladování za nepříznivých podmínek, představuje potenciální nebezpečí pro matku a dítě, jako může být rozmazlen, infikován parazity nebo jejich vejci, která vydrží nízké teploty.

Je vhodné začít zavádět do stravy bílými odrůdami, ale věnujte pozornost skutečnosti, že v prvních měsících laktace není možné jíst.

Je možné, aby kojící matka smažila ryby? Mnoho mumií v rodině je zvyklých na vaření tímto způsobem, avšak při kojení ve smažené formě se nedoporučuje jíst, ani lehká ryba po smažení se těžko stravuje. Pravidelná konzumace smažených potravin kojící matkou může u dítěte způsobit zácpu. Se smaženou krustou pronikají nebezpečné tepelně ošetřené produkty do těla a přispívají k rozvoji rakoviny.

Jakákoli ryba, která nebyla podrobena tepelnému ošetření, je zakázána: ať už je sušená, uzená nebo sušená. Když se mě ptají, zda je možné, aby kojící matka kouřila ryby nebo ne, je nutné jim vysvětlit míru rizika, kterému vystavují své tělo a dítě. Obyvatelé říčních rybníků jsou často nakaženi hlístovými vejci, takže pokrmy musí být podrobeny úplnému tepelnému ošetření,

Uzené ryby během kojení jsou obzvláště nebezpečné, protože kouř, kterým je zpracováván, obsahuje karcinogeny, které jsou při požití v mateřském těle mateřským mlékem velmi škodlivé pro kojence.

Je možné s kojením jíst solené ryby (sledě, šproty, makrely atd.)? Během kojení je nežádoucí konzumovat slaná jídla (nejen ryby), protože vysoký obsah soli pomáhá zadržovat přebytečnou vodu v těle. Dalším důvodem, proč je solená ryba kontraindikována u HS, je to, že může vytvářet další zátěž pro rekonstrukci ledvin matky a dítěte.

Je také nežádoucí používat jej kvůli silnému pocitu žízně, přebytečná tekutina ředí mléko, takže je méně mastné a zdravé. Výsledkem je, že dítě nebude mít dostatek mléka, bude často aplikováno na hrudník. Jak zjistit, zda má dítě dostatek mateřského mléka, můžete z tohoto článku.

Červené ryby jsou při kojení dostatečně nebezpečné, protože jsou nejsilnějším alergenem. Pokud by žena měla během těhotenství negativní reakci, je dokonce kontraindikován dokonce i vařený losos během kojení, protože dítě by se na tento produkt mohlo stát alergickým..

Jak vstoupit do stravy

Pokud žena během těhotenství snědla rybí pokrmy, můžete po porodu i nadále jíst. S podmínkou, že nesledovala potravinové alergie na zástupce moře. Ale i když ji matka během těhotenství nepoužila, můžete ji jíst pečlivým zavedením do stravy v malých porcích a pečlivě sledovat blaho dítěte. Pouze pozorující lékař může předepsat úplné odmítnutí použití, pokud se u dítěte vyskytnou alergické reakce.

Specialista doporučí odrůdy ryb, v tomto případě přijatelné metody tepelného zpracování: napařování, dušení atd. Je třeba také poznamenat, že během kojení se spotřeba energie v kojení zvyšuje o 700 kcal denně. Proto je třeba správně sestavit stravu, která pokryje energetické potřeby těla.

Doporučuje se, aby kojení užilo dalších 300 mg omega-3s denně. Pravidelná spotřeba vařených, dušených nebo dušených rybích produktů 1–2 krát týdně tuto potřebu zcela nahrazuje.

Je důležité si uvědomit, že alergie způsobují nejčastěji červené odrůdy. Právě od nich stojí za to vzdát se krátkého krmení. Pokud matka během čekání na dítě nejedla rybí jídla, může křehký organismus dítěte vykazovat negativní reakci.

Také vám doporučujeme přečíst si článek, kde hovoříme o používání rybízu pro HS a také o kávě - jednom z oblíbených nápojů lidstva..

5 receptů na doporučená rybí jídla

Při vaření rybích produktů nezneužívejte velké množství koření, protože tělo dítěte nemusí přijímat kořenitá jídla s ostrou vůní. Rovněž nemažte produkt na pánvi s přídavkem oleje, je lepší koupit nepřilnavé vybavení. Ještě lepší je dát přednost dvojitému kotli.

Dušená ryba

Složení:

 • 2 ks. velký pollock;
 • 1 PC. střední cibule;
 • sůl podle chuti.

Způsob vaření:

Nejprve nastrouhejte jatečně upravené tělo a nakrájejte na plátky. Může se vařit v dvojitém kotli, můžete jej také vložit do pánve, napůl naplnit vodou a přidáním cibule. Produkt musíte vařit po dobu 20 minut. Solte a ozdobte hotové jídlo podle potřeby.

Pečená ryba

Složení:

 • 1 PC. velký kapr;
 • 1 PC. mrkve;
 • 1 PC. cibule;
 • 5 kusů. brambory;
 • máslo;
 • sůl podle chuti.

Způsob vaření:

Zelenina v této podobě tvoří jeden polštář, je třeba na ně položit vyčištěnou rybu. Namažte povrch máslem. Doba vaření v troubě je 40 minut za předpokladu, že vaření bylo zahájeno v troubě předehřáté na 200 ° C.

Voňavé ryby hodgepodge

Složení:

 • 500 g jakéhokoli čerstvého rybího rybího filé;
 • 5 kusů. nakládané okurky;
 • 1 cibule;
 • 2 rajčata;
 • 2 lžíce. l rostlinný olej;
 • sušený bobkový list, sůl.

Způsob vaření:

Řez rybí filé. Vařte vývar ze zbývajících kostí a rybí hlavy. Cibuli nakrájejte, nechte ji na másle přelít, nechte rajčata s cibulí vařit dalších 5 minut. Poté přidejte filet, naplňte připravený voňavý vývar a vařte dalších 15 minut. K hotové směsi přidejte nakrájenou okurku, sůl a bobkový list.

Bramborová kaše s rybami v jemné smetanové omáčce

Složení:

 • 2 ks. štikozubec;
 • 500 g brambor;
 • 1 cibule;
 • 100 ml nízkotučného krému;
 • 1 šálek 10% zakysané smetany;
 • Máslo;
 • 1 polévková lžíce. l mouka;
 • sůl podle chuti.

Způsob vaření:

Vyvařenou vykuchanou rybu dusíme na pánvi, přidáme cibuli nakrájenou na půl kroužků. Přidejte vyčištěnou vodu, aby se pokrmy zcela pokryly. Vařte 10 minut. Smíchejte zakysanou smetanu s moukou a solí. Přidejte směs do vody, vařte dalších 15 minut, dokud nezhoustne. Vařte brambory, přidejte horkou smetanu a máslo, pomocí mixéru rozdrťte. Omáčku zalijeme rybí omáčkou.

Dušená rybí filé s jablky

Složení:

 • 500 g jakékoli filé z mořských ryb;
 • 2-3 jablka;
 • 3 lžíce. l máslo;
 • 1 cibule;
 • sůl podle chuti;
 • 200 g zakysané smetany.

Způsob vaření:

Oloupejte a jemně nasekanou cibuli trochu hnědou v oleji. Vložte tam připravené plátky ryb, vše naplňte malým množstvím vody, zakryjte jablečnými kroužky. Nalijte do směsi zakysané smetany a soli. Mísu pevně zakryjte víčkem a poté odešlete do trouby na 30 minut při 200 ° C. Jako přílohu použijte bramborovou kaši nebo kaši.

zjištění

Po tom, co jsem četl, shrneme, jaké druhy kojících matek mohou:

 • nízkotučné mořské odrůdy - pollock, candát, štikozubec, mořský okoun, sledě;
 • obyvatelé řeky - okoun, kapr, štika, burbot, pstruh.

Je důležité nejen to, jaký druh ryb jíst během kojení, ale také jak se vaří. Přednost by měla být dána dušeným, dušeným a vařeným pokrmům.

Odpověď na otázku „Je možné, aby kojící matka lovila ryby?“ Ukázalo se, že je velmi jednoduchý - ano! Je však důležité si uvědomit, že při prvním kojení jsou říční ryby důležitější než mořské ryby.

Jakých 9 druhů ryb k jídlu se ženám a dětem nedoporučuje, můžete zjistit z videa:

Články O Neplodnosti