Hlavní Zdraví

Recepty šalvěje pro děti a dospělé - pravidla pro přijetí

Rostlinný extrakt má vedle léčivých vlastností řadu kontraindikací, pokud je alespoň jedna z nich identifikována, je ošetření nemožné. Šalvěj je přítomna v sirupech proti kašli, tabletách a pastilkách.

Výhody mudrce na zdraví

Šalvěj se vztahuje na léčivé byliny, které mají léčivé vlastnosti, které mají (mají) prospěšný účinek na organismus, takže se aktivně používá v lidovém léčitelství. Tato léčivá rostlina je léčena následujícími chorobami:

 • používat šalvěj z kašle různé povahy: s anginou pectoris, bronchitidou, katarálními jevy horních cest dýchacích;
 • dentální patologie: zánět dásní, zánět dásní, bolest zubů;
 • navenek se šalvěj používá jako protizánětlivé a dezinfekční činidlo.

Kvetoucí medicína

Ve středním Rusku je louka šalvěj, která nemá na tělo terapeutický účinek. Léčivé byliny pocházejí ze zemí, které hraničí se Středozemním mořem. Odtud jedinečná rostlina podél obchodních cest ve středověku padla do jiných regionů, kde se začala pěstovat..

Jedná se o keř vysoký až 75 cm, stonek je holý dole, nahoře pokrytý zelenými listy se šedivým nádechem. Malé květy se sbírají do květů ve tvaru hrotu, šeřík s modrým nádechem. Doma se používala jako okrasná rostlina. V mrazivých zimách, bez dostatečné sněhové pokrývky, rostlina zamrzne, netoleruje nadměrnou vlhkost.

 • éterické oleje;
 • vitaminy;
 • nestálý;
 • taniny;
 • flavonoidy;
 • makro a mikroelementy, například vápník, sodík, železo, draslík;
 • organické kyseliny.

Šalvěj nemá žádný zápach, ale při tření listů mezi dlaněmi je výrazná vůně. Připomíná to směs levandule a tabáku s nádechem kafru..

Léčivá rostlina má mnoho odrůd, z nichž existuje toxická odrůda. Z tohoto důvodu se nedoporučuje samostatně obstarávat suroviny pro zpracování. Příliš vysoká šance na otravu.

Je účinné brát z kašle uvnitř?

Cenné éterické oleje a biologicky aktivní složky, které jsou součástí chemického složení rostliny, jsou látky, díky nimž se šalvěj používá pro kašel široké škály přírody. Má expektorační účinek, odstraňuje sputum z těla, má antibakteriální vlastnosti, zmírňuje křeče, často doprovázející příznaky kašle. Jak brát šalvěje proti kašli? Nejoblíbenějším způsobem je vzít ji dovnitř jako bylinnou infuzi do mléka. Pomáhá Aloe Cough?
Můžete jej připravit několika způsoby:

 • 1 způsob: 1 polévková lžíce drcené suché šalvějové byliny se nalije 1 sklenicí mléka a nechá se vyluhovat na teplém místě nebo přivede do varu na velmi malém ohni, výsledný vývar se filtruje.
 • Metoda 2: 1 lžíce sušených a nasekaných bylin se vaří s 1 šálkem vroucí vody a trvá na teplom místě po dobu 20-30 minut. Dále se malé množství - 1/3 šálku vývaru filtruje a ředí horkým mlékem na objem 1 šálek.

Infuze dospělého kašle získaná tímto způsobem se bere horkou přes noc. Metoda je účinná při léčbě angíny, bronchitidy, zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích. Vlastnosti této léčivé rostliny v kombinaci s mlékem přispívají k odstranění zánětlivého procesu, mají baktericidní charakter. Po 5 letech se doporučuje dávat mudrci v této formě dětem s kašlem.

Bylinná kombinace

Pro zvýšení terapeutického účinku lze bylinky kombinovat. Účinné látky poskytnou nejlepší výsledek díky kombinaci prospěšných vlastností několika rostlin.

Se šalvějí jsou dobře kombinovány:

 • jitrocel (snižuje zánět, snižuje otoky);
 • heřmánek (bojuje s infekcí, snižuje podráždění);
 • eukalyptus (dezinfikuje dýchací cesty);
 • tymián (podporuje vykašlávání);
 • kopřiva (pomáhá při vykašlávání, posiluje imunitní systém);
 • máta (má antibakteriální vlastnosti).

Při počátečních příznacích malátnosti, od kašle, je dobré si zahřát čaj s léčivými bylinkami. Takový nápoj pomůže při dlouhotrvajícím kašli se stagnujícími jevy, pouze bude muset být konzumován po dlouhou dobu, asi měsíc. Pak musíte přestávku na 3 týdny a pokračovat v léčbě.

Pro léčivý čaj musíte vzít:

 1. šalvěj (1 malá lžička),
 2. máta peprná (1 malá lžička),
 3. suchá kopřiva (1 velká lžíce).

Smíchejte všechny ingredience, vařte s vroucí vodou (200 ml). Trvejte na teplom místě po dobu 10 minut, jemně filtrujte. Trvat třikrát denně. V případě potřeby přidejte med, zředěný vodou nebo mlékem není žádoucí.

Kloktadlo

Kašel s bolestmi v krku a nachlazením není o nic méně nemoci než horečka a je často jednoduše oslabující. Pomocí šalvěje vypláchněte hrdlo ve formě odvarku. Připravte to takto:

 1. Nalijte 1 polévkovou lžíci suché trávy, prodané v lékárně, s 1 sklenicí vody a přiveďte k varu.
 2. Trvejte na vodní lázni, v termosky nebo v uzavřené nádobě zabalené v ručníku po dobu 15–20 minut.
 3. Ochlaďte a kloktejte výslednou bylinnou infuzí několikrát denně.

Taková infuze má antiseptický a antibakteriální účinek. Šalvěj na krk lze také použít ve formě pastilek, sirupů nebo pastilek, což je poměrně výhodná volba. Obsahují pouze rostlinný materiál, takže mají měkký, ale účinný účinek. Můžete tedy dát dětem mudrc od kašle, pokud neexistují kontraindikace a alergické reakce. Způsobují alergie banány - čtěte zde.

Šalvějovou infúzi nebo čaj lze snadno vyrobit doma

Sběr a sklízení mudrce

Nejjednodušší způsob, jak zásobit šalvěje, je koupit v lékárně. Ale můžete sbírat, sklízet sami. Rostlina roste doslova všude, ale je povoleno sbírat v ekologicky čistých oblastech.

Měsíce sbírat - konec června - červenec. Bylina má léčivé vlastnosti i na začátku srpna až do dne Iljiny..

Řezané, neroztrhané nebo roztrhané. Řez je proveden dvěma fhalangy nad zemí. Vytvářejte malé svazky (6-8 větví), svázejte je se závity a viste výše v suché místnosti.

Vyvarujte se přímého slunečního záření. Nejlepší místo je podkroví. Připravenost na broušení můžete zkontrolovat podle křehkosti větví. Okamžitě se rozpadne a vloží do textilních sáčků, skleněných nádob se šroubovacími uzávěry.

Vdechnutí pro děti a dospělé

Inhalace šalvěje při kašli jsou poměrně účinné a šetrné zároveň. Umožňuje rychle zmírnit stav pacienta trpícího kašlem, podporuje uvolňování sputa, změkčuje závažnost kašle a přináší dlouho očekávané uzdravení. Terapeutické látky jsou vdechovány v parním stavu a ovlivňují velkou plochu sliznice dýchacího traktu - od krku, průdušnice po průdušky. Vdechování lze použít k léčbě dospělých a dětí po 3 letech..

Infuze šalvěje pro inhalaci se připravuje různými způsoby, nejoblíbenějším způsobem je následující:

 1. 2-3 polévkové lžíce suché trávy nalijte 2 šálky vroucí vody.
 2. Nechte trvat na termosky nebo můžete použít k naléhání na vodní lázeň.
 3. Po naplnění vývaru se musí zahřát na teplotu varu, aby se vytvořila úplná pára.
 4. Nalijte do misky a vdechněte, přikryjte ručníkem po dobu 15-20 minut. Děti potřebují zkrátit čas na 10 minut.

Pro tento postup je vhodné použít speciální zařízení - nebulizéry, které dělají tento proces pohodlnějším a bezpečnějším, zejména při inhalaci se šalvějí při kašli dětí.

Pro bolest v krku

Použití šalvěje pro hrdlo je způsobeno působením těkavých a protizánětlivých složek. Když se rostlinný extrakt resorbuje a vdechne, prospěšné sloučeniny se usadí na zadní straně krku, v hrtanu a v dolních dýchacích cestách. Mají baktericidní, protizánětlivé a hojivé účinky na sliznici, což pomáhá snižovat bolest. Zastavení podráždění vede ke snížení frekvence reflexu kašle.

Zda příznaky nepříjemných příznaků závisí na tom, jak mohou léky na šalvěj pomoci s bolestmi v krku. Použití pouze lidových metod poskytuje zlepšení v následujících případech:

 • při akutní virové infekci (ARVI);
 • po podchlazení, s nachlazením;
 • pokud se bolest v krku objeví kvůli vysokému zatížení.

U ARVI se tělo nezávisle vyrovná s příčinou infekce, takže je nutná pouze symptomatická terapie. Pro dlouhodobá, komplikovaná a bakteriální onemocnění je nezbytné kombinovat léčivé byliny a léky, které předepisuje lékař.

Akt

Šalvěj je vícesložková bylina, která účinně bojuje se zánětem, eliminuje bakterie a má antibakteriální účinek. Šalvěj lze použít proti kašli vdechováním, pitím, oplachováním. A v lékárně jsou připravené tablety nebo pastilky k resorpci založené na šalvěji.

Kašel šalvěj

S pomocí mudrce je možné vytvořit spolehlivou ochranu, která zabrání šíření infekce a odstraní příčiny kašle v noci u dospělých. Rostlina se používá při léčbě bronchitidy jako adstringent, jehož akce je zaměřena na potlačení sekrece a odstranění sputa..

Struktura

Chemické složení šalvěje je obohaceno o vitamíny, mikro a makro prvky, kyseliny organického původu. Obsahuje také taniny, kumariny, saponiny, těkavé, flavonoidy, alkoloidy a gáfor. Rostlinný extrakt obsahuje:

 1. Cineol. Látka je přítomna v éterickém oleji, má protizánětlivé, vykašlávání.
 2. Kyselina ursolová. Přírodní protizánětlivé, antibakteriální a protinádorové činidlo.
 3. Kyselina kávová (chlorogenní). Antioxidant aktivní proti virům. Má protizánětlivé vlastnosti.
 4. Salvin. Bylinné antibiotikum.
 5. Kyselina linolová. Kyselina mastná nerozpustná, Omega-6.

Vitamíny v rostlinném extraktu:

 • beta karoten;
 • pyridoxin;
 • riboflavin;
 • tokoferol;
 • Vitaminy B;
 • lutein.

Mikro a makro prvky:

 • zinek;
 • hořčík;
 • selen;
 • molybden;
 • draslík;
 • žehlička;
 • vápník;
 • fosfor;
 • měď.

Koncentrace živin v léčivé rostlině se během zrání semen zvyšuje asi 1,5krát.


Jaké látky jsou součástí šalvěje a co vysvětluje účinnost rostliny při léčbě kašle

Připravte cukroví

Pastilky a pastilky vyrobené na základě šalvěje mají expektorantní, protizánětlivé a antispasmodické účinky. Můžete si vzít maximálně 8 pastilek denně. Pokud je pacient mladší než 3 roky, je taková léčba zakázána. Kromě toho lze na silnici vzít pastilky a bonbóny. Je to velmi pohodlné a užitečné..

Sage Candy

Jemně je rozpusťte, dokud se úplně nerozpustí. Lék má okamžitě terapeutický účinek. Vhodný pro okamžité odstranění kouzel z kašle..

V tomto článku je však podrobně popsáno, jak léčit kašel pomocí štítné žlázy a zda se dá provést samostatně..

Co dělat, když dítě z Ascorilu zesiluje kašel, pomůže tento článek pochopit.

Ale tady je návod, jak léčit kašel při srdečním selhání a jak to udělat správně, je podrobně popsáno zde v článku: https://lechim-gorlo.ru/g/bolezni-g/kashel/pri-serdechnoj-nedostatochnosti-simptomy.html

Také by vás mohlo zajímat, jak dlouho trvá kašel při tracheitidě..

Pastilky pro dospělé

K léčbě kašle u dospělých pacientů lze použít následující kosočtverečné pastilky:

  Šalvěj (z produktu Natur). Účinnými látkami jsou extrakt ze šalvěje a roztok šalvějového oleje. Lízátka se používají k úlevě od zánětu horních cest dýchacích a ústní dutiny. Během těhotenství a laktace je zakázáno brát s alergií na hlavní složku. Rovněž jsou zmrzlé pastilky pro děti do 5 let a pro pacienty trpící akutním nefritem. Aby měly kosočtverce terapeutický účinek, je nutné je rozpustit v ústech, dokud se úplně nerozpustí. Denně není povoleno více než 6 cukrovinek. Trvání léčby není delší než 7 dní. Mezi vedlejší účinky patří alergie. Ale stojí za to použít šalvěje pro ztrátu hlasu, je v tomto článku podrobně popsáno.

Adult Pastilles Sage (od produktu Natur)

Pastilky pro dospělé šalvěje

Pastilky pro děti

K léčbě kašle u dětí lze použít následující varianty pastilek na bázi šalvěje:

  Carmolis. Jedná se o velmi populární bylinný lék. Obsahuje některé léčivé byliny, mezi nimiž je i šalvěj. Lízátka mají expektorační účinek, ředí tajemství, zastavují mikroby a bolest. Drogy však můžete použít pouze pro děti, které již mají 6 let.

Pastilky pro děti Carmolis

Šalvějové pastilky pro děti Angi sept Dr. Tays

Sage Candy (Verbena)

Pastilky během těhotenství

Většina žen při porodu dítěte zažívá různé nachlazení, které je doprovázeno přítomností kašle. Některé budoucí matky nelitují, že se s nimi zachází, protože věří, že všechno půjde svou vlastní cestou. Tento názor je však chybný, protože kašel může způsobit vážné komplikace. Během těhotenství mohou lékaři předepsat takové pastilky pro ženy: Dr. Mom, Sage, Bronchicum. Ale jaké jsou recenze o záznamech Dr. Mom, můžete si přečíst v obsahu tohoto článku.

Lízátka Dr. Mami

Šalvěj je jedinečná rostlina, která je známá svým protizánětlivým a vykašlávacím účinkem. Dnes se často používá při léčbě nachlazení, které je doprovázeno kašelem. Šalvěj lze použít ve formě odvarů pro vnitřní prima, máchání, inhalaci a hotové bonbóny. Před přijetím určitých navrhovaných možností byste se měli poradit s lékařem.

Chcete-li zanechat komentář, musíte být přihlášeni.

Použití při léčbě kašle

Výrobky ze šalvěje pro krk a plíce mohou být aplikovány lokálně nebo interně. Léky a lidová léčiva, která se užívají perorálně, vyžadují přísné dodržování pokynů a předchozí konzultaci s lékařem.

Počet a četnost užívání léků se volí v závislosti na věku pacienta, anamnéze a povaze průběhu onemocnění.

Pro dospělé

Pro kašel u dospělých pacientů lze použít všechny druhy výrobků ze šalvěje. Překážkou užívání lidu a léků mohou být pouze neurologické patologie spojené s motorickým poškozením, včetně dysfagie (zhoršené polykání).

Šalvěj není povolena s následujícími údaji:

 • menstruační nepravidelnosti, těhotenství a kojení;
 • hypertyreóza a jiná onemocnění štítné žlázy;
 • endometrióza;
 • maligní (onkologická) a benigní onemocnění (včetně mastopatie);
 • epilepsie, historie záchvatů;
 • hypertenze, sklon k ostrým skokům v krevním tlaku;
 • hypotenze;
 • cysty, včetně horní cesty dýchací;
 • přecitlivělost na šalvěje a jiné složky léčiva;
 • akutní onemocnění ledvin;
 • hypertermie, krvácení z nosu, respirační a kardiovaskulární nedostatečnost.

V případě předávkování nebo individuální citlivosti na šalvěje se může objevit nevolnost, zvracení, pálení žáhy, bolesti hlavy, celková slabost a křeče..

Pro děti

Dávání šalvěje při kašli se dětem nedoporučuje. Odvar a infuze rostliny se smí používat pouze od 12 let a éterický olej pro inhalaci, aromaterapii a externí aplikaci - od 7 let. Oplachování se doporučuje pro pacienty od 3 do 4 let a šalvěj s mlékem pro kašel - pro děti od 6 let.

Terapeutické pastilky, pastilky a pastilky jsou předepisovány pacientům starším než 3 roky (v některých případech je jejich použití povoleno pouze od 4 do 5 let). Důvodem je skutečnost, že malé děti lék často crackují nebo ho spolkávají celé. Porušení techniky užívání léku snižuje jeho účinnost a zvyšuje riziko obstrukce dýchacích cest.

Šalvěj při kašli - jak brát dospělé a děti s mlékem

Šalvěj je bylinná léčivá rostlina používaná k potírání kašle. Díky přítomnosti éterických olejů, nasycených kyselin, tříslovin poskytuje výrazný antimikrobiální účinek, zmírňuje zánět. Při pravidelném používání vám tento lék umožňuje odstranit sputum z průdušek. Šalvěj může být použita jako součást obecné lékové terapie na doporučení ošetřujícího lékaře. V tomto materiálu budeme analyzovat, jaké užitečné vlastnosti má šalvěj, jak je správně připravit na boj s respiračními chorobami a jaké kontraindikace pro užívání takového léku existují..

Těhotenství

Pozdní těhotenství (2. a 3. trimestr) je považováno za absolutní kontraindikaci použití rostlinného extraktu. Šalvěj během těhotenství z kašle lze užívat v raných stádiích pod dohledem lékaře. Léčba klinického syndromu, musíte začít s polovičními dávkami.

Jakákoli onemocnění (alergické reakce, výskyt bolesti hlavy a poruchy spánku) vyžadují okamžité zrušení všech léků a lidových léků se šalvějí. V pozdním těhotenství je povoleno používat kloktání od léčivé rostliny.

Příznivé vlastnosti

Tato rostlina je jednou z nejpopulárnějších léčivých bylin používaných k léčbě dětí a dospělých. Léčivý účinek tohoto léku určuje přítomnost éterických olejů, železa, taninů, alkaloidů, kyseliny askorbové, vitamínů A a B, hořčíku ve složení.

Všechny tyto prospěšné látky jsou nejvíce koncentrovány v listnaté části rostliny. Přínos recepce nezávisí na formě jejího použití: lze ji použít jak v surové, tak v sušené formě. V případě onemocnění dýchacích cest stanoví:

 • Anestetický účinek. Aktivní složky tohoto léku zklidňují receptory kašle. Výsledkem je, že u pacientů užívajících infuze nebo inhalace na základě této byliny se kašel stává méně intenzivním a sputum se s ním mnohem lépe odděluje.
 • Ochrana proti vlivu dráždivých látek na sliznici. Příznivé látky, které tvoří léčivo, na něm vytvářejí film, který slouží jako přirozená bariéra před bakteriemi a viry.
 • Odstranění otoku ze sliznice. Při dlouhodobém užívání léků založených na této bylině je možné zbavit se edému krku a nepříjemných pocitů, které ji doprovázejí.
 • Výrazný antibakteriální účinek. Tento lék pomáhá vyrovnat se s infekcí, zabraňuje šíření infekce do dalších orgánů..

Je třeba si uvědomit, že přípravky na bázi šalvěje samy o sobě nemohou zvládnout závažná infekční onemocnění, včetně angíny, bronchitidy, pneumonie..

Taková onemocnění vyžadují lékařské ošetření (ve většině případů vyžadují antibakteriální terapii), jejichž odmítnutí může vést k závažným komplikacím. V takových situacích by se produkty ze šalvěje měly považovat za pomocné léky, které zmírňují příznaky nemoci a zlepšují celkový stav člověka..

Mohou těhotné ženy vzít šalvěje?

Rostlina obsahuje fytoestrogeny, které zvyšují hladinu estradiolu v těle. Současně je snížena syntéza progesteronu, hormonu, který podporuje normální průběh těhotenství. Užívání léků se šalvějí hrozí zvýšením krevního tlaku, což ohrožuje zdraví matky a pronikání do plodu, bioaktivní látky nepříznivě ovlivňují jeho vývoj.

Riziko trombózy se také zvyšuje, protože složky rostliny zvyšují koagulaci krve. To ohrožuje dítě hypoxií, nedostatkem živin, narušeným růstem a vývojem. Kontrakce dělohy vyvolané složkami léčivých bylinných složek mohou vést k spontánnímu potratu v prvním trimestru nebo k předčasnému porodu v pozdějších stádiích.

K aktivnímu vstřebávání šalvěje dochází i při vypláchnutí krku, takže lékaři doporučují, abyste jej během těhotenství nepoužívali..

Recepty

K úlevě od kašle se používají odvary a infuze na bázi šalvěje. Pro takový nástroj existuje několik účinných receptů:

 • Infuze. To je jeden z nejjednodušších receptů pro dospělé. Vaření je následující: musíte si vzít zákusek lžíce trávy, nalijte 200 gramů vody, přikryjte a nechte vyluhovat jednu hodinu. Hotová infuze musí být filtrována a potom vypita najednou. Pro dosažení dobrého účinku takového léku musíte brát jedenkrát denně po dobu dvou týdnů v řadě..
 • Šalvěj s mlékem. Tento recept je vhodný pro léčbu dětí starších 5 let. Chcete-li použít, musíte vzít lžíci sušené trávy, nalijte ji se sklenicí vroucí vody a trvat na termosky po dobu půl hodiny. Dále je třeba vařit sklenici mléka, dekantovat infuze bylin a přidat ji do mléka. Výsledná směs by měla být rozdělena do tří stejných částí a dána dítěti po každém jídle. Pijte takovou infuzi musí být alespoň týden.
 • Sage vývar v mléce. Tento nástroj lze použít k léčbě osob starších 16 let. Chcete-li získat takový lék, musíte vzít pánev, nalít do něj velkou lžíci šalvěje a nalijte ji sklenicí teplého mléka. Poté přiveďte směs k varu, vyjměte z tepla, nechte 5 minut stát a poté znovu přiveďte k varu. Připravený vývar se musí dekantovat a poté do něj přidat lžičku másla a lžíci medu (je lepší vzít lehký tekutý produkt). Pití tohoto vývaru se doporučuje jednou denně před spaním. Průběh léčby takovým nástrojem je 10 dní.
 • Čaj se šalvějí. Tento lék by měl být podáván pacientům s nachlazením nebo chřipkou, aby se zmírnil jejich stav. Mimochodem, chřipka a nachlazení (nebo SARS) nejsou to samé, ale co tento rozdíl řekne o jejich rozdílech. K přípravě takového čaje je třeba vzít 10 gramů sušené kopřivy, 5 gramů šalvěje a 5 gramů máty peprné. Všechny tyto komponenty musí být smíchány, vloženy do sítka a uvařeny sklenicí vroucí vody. Čaj musí být vyluhován po dobu 10 minut. Takový nástroj můžete použít až 3krát denně.

Pokud jsou pro vás nebo vaše dítě odvary založené na šalvěji velmi nepříjemné, můžete do nich přidat čajovou lžičku medu. Zředit je vodou nebo mlékem nestojí za to - to může nepříznivě ovlivnit léčivé vlastnosti rostliny.

Dobrý účinek v boji proti kašli může způsobit inhalaci na základě šalvěje. Mohou být použity k léčbě dětí i dospělých. Přečtěte si o účinnosti inhalací během kašle zde. K přípravě inhalace potřebujete:

 • 3 polévkové lžíce farmaceutických bylin;
 • 2 šálky vroucí vody.

Chcete-li připravit lék, musíte vzít termosku, nalít lék do něj, nalít vroucí vodu, zavřít termosku a nechat trvat na 10 minut. Poté se hotová směs nalije do hluboké misky, ohne se nad ní a zakryje hlavu ručníkem. Výpary léčivého přípravku jsou inhalovány po dobu až 20 minut. Také se dozvíte o účinnosti tymiánu na kašel.

Pokud se k léčbě dítěte používají inhalace, měl by se tento postup zkrátit na 10 minut. Než dáte dítěti dýchat páru, je třeba se ujistit, že není příliš horká, aby dítě nespálilo sliznici.

Vdechnutí šalvěje

Vdechnutí šalvěje

Vlhký teplý vzduch páry vdechuje nos a krk a má terapeutické účinky: dýchání se zlepšuje, podráždění a zánět se snižuje a expektorace se zvyšuje. Množství výboje se zvyšuje, takže sliznice jsou lépe čištěny a podrážděné povrchy jsou navlhčeny.

Inhalace šalvěje proti kašli je přirozený expektoranc. Kontraindikace použití rostliny při kašli se týkají požití, nevztahuje se na inhalaci, protože lék má lokální účinek.

K přípravě produktu je nutné připravit suroviny v množství dvou polévkových lžic. Umístěte šalvěj do pánve, zalijte 500 ml vařené vody. Umístěte nádobu do ohně, přiveďte směs k varu. Odstraňte pánev, pacient se nad ní ohne, přikryjte ručníkem shora. Pokračujte v postupu až do úplného vychladnutí (přibližně 15 minut).

Může být ošetřen šalvějovým esenciálním olejem. Pro tento postup přidejte 50 kapek oleje do nádoby s horkou vodou. Vdechněte odcházející páru ústy a zakryjte ji hustým hadříkem.

Důležité! Použití éterického oleje se silným kašlem se nedoporučuje, protože hrdlo může být podrážděné. Svaly se uvolňují a usnadňují kašel.

Provedení postupu doma vyžaduje dodržování některých pravidel:

 • teplota kapaliny by měla být více než 80 stupňů pro tvorbu páry;
 • odpařovací plocha je alespoň 30 cm;
 • po zákroku to nestojí (bez ohledu na roční období);
 • nejlepšího účinku inhalace je dosaženo snížením stresu na těle, doporučuje se nejíst dvě hodiny před a hodinu po;
 • Léčba zvyšuje sklenici teplého mléka.

Kontraindikace

Existuje řada kontraindikací pro užívání mudrce jako léku. Tyto zahrnují:

 • těhotenství a kojení;
 • malý věk pacienta (do 5 let);
 • endokrinní patologie, včetně poruch štítné žlázy;
 • vysoká hladina estrogenu v těle;
 • maligní a benigní novotvary dělohy, stejně jako přívěsky;
 • individuální nesnášenlivost rostliny.

Pokud máte podezření, že byste mohli mít kontraindikace pro použití šalvěje jako léčivého přípravku, před zahájením léčby se poraďte s lékařem a podrobte se kompletní prohlídce. To vás ochrání před nežádoucími důsledky samoléčení..

Výhody šalvěje s kašelím mlékem


Šalvěj s mlékem - užitečný domácí lék
K léčbě nachlazení se často používá šalvějové mléko. Tento produkt obsahuje velké množství éterických olejů, které mají antiseptické a vykašlávání..

Mléko s kašlem šalvěje rychle přemění suchý, bolestivý kašel na mokrý, zředí sputum a pomůže jej odstranit z plic. Nápoj se účinně vyrovnává s kašlem a je vhodný pro léčbu dospělých a dětí od 5 let.

Indikace pro použití

 • Léčivá rostlina se používá k léčbě dýchacích cest, tuberkulózy, bronchitidy, pneumonie, bolestí v krku;
 • Nemoci genitourinárního systému. Pomáhá zmírňovat bolest při dlouhodobé menopauze a menstruaci;
 • Při požití zlepšuje paměť a celkový emoční stav;
 • Pro bolest v gastrointestinálním traktu;
 • Nemoci zubů a dásní - stomatitida, vředy, kaz;
 • Festering rány;
 • Popáleniny;
 • Rektální trhliny.

Ale nejčastěji používaná tinktura šalvěje proti kašli pro dospělé a malé děti nad pět let.

Důležité: Před použitím se ujistěte, že na léčivo neexistují žádné alergické reakce.

Vaření recepty

Od šalvěje s mlékem provádějte odvar, infuze, prostředky kloktání. K posílení terapeutického účinku se do nápojů přidává med a máslo.

Pro ošetření dospělých se nápoje připravují na základě poměru: 1 lžíce suchých listů na 1 sklenici tekutiny. Pro děti je dávka léčivých surovin snížena na 1 lžičku na sklenici tekutiny.


Pijte šalvějové mléko pro nachlazení a kašel

Šalvějový vývar s mlékem

K přípravě vývarů šalvěje s mlékem se používají suché listy rostliny, které lze zakoupit v jakékoli lékárně. Tento nástroj se používá k odstranění bakteriálních a virových infekcí, suchého kašle a otoku mandlí.

Složení:

 1. Listy šalvěje - 1 polévková lžíce.
 2. Mléko - 250 ml.
 3. Zlato - 1 čajová lžička.

Jak vařit: Nalijte šalvějovou trávu mlékem, vložte do vodní lázně a přiveďte k varu. Vyjměte produkt z tepla, přikryjte a trvejte na něm 5-7 minut. Nápoj znovu uvařte, vychladněte, protáhněte sítko a rozpusťte v něm lžíci medu.

Jak používat: Před spaním si vezměte odvar 1 šálek.

Výsledek: Šalvěj vývar zjemňuje kašel, tekuté sputum a usnadňuje jeho odstranění z těla..

Šalvějová infuze v mléce

Šalvějová infuze v mléce má protizánětlivé a antiseptické účinky, urychluje zotavení z akutních respiračních infekcí, akutních virových infekcí dýchacích cest, angíny, angíny, faryngitidy. Nástroj zvládá suchý kašel, eliminuje pot a bolest v krku..

Složení:

 1. Listy šalvěje - 1 polévková lžíce.
 2. Mléko - 200 ml.
 3. Voda - 200 ml.
 4. Zlato - 1 čajová lžička.

Jak vařit: Suchou trávu nalijte sklenicí vroucí vody, přikryjte a trvejte na ní 20-30 minut. Ochlazenou kapalinu napněte sítem. Vařte mléko a kombinujte s infuzí, přidejte med, promíchejte. V mléce se šalvějí z kašle může dítě přidat čajovou lžičku másla nebo vnitřního tuku.

Jak používat: Pijte 1-2 doušky každou hodinu během dne. Před každým jídlem zahrejte správné množství nápoje nebo nalijte do termosky, aby se neochladilo.

Výsledek: Infuze šalvěje do mléka usnadňuje kašel a výtok sputa, zmírňuje zánět a bolest v krku.

Indický kašel recept

Šalvěj s mlékem byl používán k léčbě kašle ve staré Indii. Existuje mnoho koření v předpisu takového léku, takže je opilý až po jídle. Tento silný lék je kontraindikován u lidí s gastrointestinálními poruchami.

Složení:

 1. Listy šalvěje - 5 g.
 2. Mléko - 250 ml.
 3. Skořice - 7 gr.
 4. Kurkuma - 5 gr.
 5. Zlato - 1 čajová lžička.

Jak vařit: Zahřívejte mléko ve vodní lázni bez varu, vyjměte z tepla, přidejte zbývající ingredience, promíchejte. Zakryjte nádobu víkem a nechte jej vařit půl hodiny.

Jak používat: Vezměte si v teplé formě 1 sklenku 3krát denně po jídle. Průběh léčby je 2 dny.

Výsledek: Nápoj účinně zvládne suchý kašel a bolest v krku..

Šalvěj, mléko, máslo

Šalvěj pomáhá dětem rychle vyléčit suchý, rušivý a zbytkový kašel. Pro zlepšení chuti nápoje se do něj přidává cukr nebo med, pokud na něj nejsou alergie.

Složení:

 1. Listy šalvěje - 1 čajová lžička.
 2. Mléko - 250 ml.
 3. Máslo - 10 gr.

Jak vařit: Vařte mléko, do něj nalijte nasekané listy šalvěje, přikryjte a nechte 5 minut vařit na mírném ohni. Vyjměte ze sporáku a vyluhujte po dobu 5-10 minut, přelijte a přidejte máslo.

Použití: Užívejte 2 polévkové lžíce každé 2 hodiny.

Výsledek: Šalvěj s kašelím mlékem pro děti účinně bojuje se symptomem ztenčováním sputa. Nástroj eliminuje otoky mandlí a bolest v krku.

Kloktadlo se šalvějovým vývarem v mléce

Šalvějový vývar se používá k výplachu úst a krku faryngitidou, angíny, angíny. Lék má protizánětlivý účinek.

Složení:

 1. Listy šalvěje - 10 gr.
 2. Mléko - 250 ml.

Jak vařit: Rozdrcené listy šalvěje nalijte do mléka, vložte do vodní lázně a vařte na mírném ohni 10 minut. Vyjměte ze sporáku, ochlaďte a vypijte nápoj.

Jak používat: Kloktat každé 2-3 hodiny. Po zákroku zkuste jíst půl hodiny.

Výsledek: Produkt účinně zmírňuje bolest a zánět sliznice hltanu, eliminuje otoky mandlí a nepříjemné pocity..

Naučili jste se, jak připravovat rostlinné léky a jak brát šalvěje. Nyní pojďme mluvit o kontraindikacích pro použití.

Další informace o výhodách šalvěje naleznete ve videu:

Recepty založené na šalvěji

Domácí odvar, infuze a inhalace na základě popsané byliny jsou účinné látky potlačující kašel. Pro správné použití šalvěje je třeba dodržovat recepty pro látky popsané níže a brát je podle dávkování.

. Suroviny pro tento nápoj lze zakoupit v lékárnách. 1 sáček rostlinného extraktu se nalije do vroucí vody a nechá se 2-3 minuty. Chcete-li zvýšit zvláčňující účinek šalvěje, můžete do čaje přidat trochu přírodního medu.

Šalvěj s kašelím mlékem

. 1 polévková lžíce. l nalijte bylinky do sklenice mléka a nechte je ve vodní lázni asi půl hodiny. Poté by měla být infuze filtrována a vypita v malých doušcích v několika fázích. Takový lék pomáhá při kašli v důsledku rychlého odstranění hlenu..

Infuze mořskou solí

. Indikace pro použití tohoto receptu jsou kašel a bolest v krku. Takový lék může být podáván pacientům od 5 let. Pro přípravu infuze 0,5 lžíce. l sušená šalvěj by měla být umístěna do termosky, nalijte 300 ml vařené horké vody, pevně zavřete a nechte vyluhovat půl hodiny. Poté k infuzi přidejte 0,5 lžičky. l mořská sůl a opět na chvíli nechte vše zavřené. Hotový produkt se používá kloktat 5-6 krát denně.

. 1 polévková lžíce. l rostlinné materiály by měly být naplněny 1 šálkem vroucí vody a trvat na víku po dobu 40 minut. Filtrovaná směs může být dále použita k propláchnutí krku 3krát denně nebo k pití v zahřáté formě, 3 lžíce. l třikrát denně. Pokud je lék užíván perorálně, může se do něj přidat 1 lžička medu. Průběh takové terapie je obvykle týden, během kterého by se měla snížit intenzita kašle a bolestí v krku.

Indický recept s kurkumou a skořicí

. Takový nástroj se od starověké Indie používá k léčbě záchvatů kašle a ke snížení bolesti v krku. Protože složení léčiva zahrnuje koření, je vhodné ho užívat po jídle. 300 ml mléka musí být zahříváno v parní lázni, ale nenechte jej vařit. Do horkého mléka vložte 15 g přírodního květového medu a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Poté přidejte na stejné místo 7 g šalvěje a postupně kořte: 7 g skořice a 5 g kurkumy. Hotový lék nalijte do termosky a trvat na víku dalších 30–40 minut. Chcete-li použít takovou neobvyklou infuzi, musíte být v teple a celková dávka je 3 šálky denně.

. 2 lžíce. l šalvěj vložte do malé nádoby a zalijte 500 ml vroucí vody. Když směs vaří, vyjměte ji z ohně a dýchejte, ohýbejte se nad nádobou a přikryjte lehkou přikrývkou. Trvání takové inhalace je obvykle 15 minut. Tento způsob léčby je obzvláště cenný u mokrého kašle, protože vdechováním zkapalňuje hlen a rychle opouští dýchací cesty..

Kontraindikace

Před použitím rostlinných produktů se poraďte s odborníkem. Nápoje na bázi mléka a šalvěje stimulují produkci a vypouštění sputa, takže se nedoporučuje brát je s mokrým kašlem, protože se může zintenzivnit. Mléko a šalvěj jsou vhodné pouze k léčbě suchého kašle.

Rostlina obsahuje halucinogenní a toxické látky, proto by se od kašle měla šalvěj s mlékem užívat opatrně, přesně podle pokynů, přičemž je třeba dodržovat délku podávání. Nápoje na rostlině netrvají déle než 7 dní.

Kontraindikace použití šalvěje s mlékem:

 • vysoký krevní tlak;
 • cystitida;
 • hypotyreóza;
 • Během těhotenství a kojení;
 • děti do 5 let;
 • individuální nesnášenlivost.

Bylinný čaj je dobrou doplňkovou léčbou. Suché listy se vaří jako jednoduché čajové listy, můžete přidat lístky máty nebo heřmánku. Speciální čajové sáčky jsou nabízeny na webových stránkách Eicherb..

Organické Moringa, kudrnatá máta a šalvěj od tradičních léčivých přípravků

Zobrazit iHerb Price

Příjemný léčivý čaj se skládá z užitečných složek:

 1. moringa - chrání před infekcemi, snižuje zánět;
 2. máta - bojuje proti patologickým bakteriím;
 3. šalvěj - zmírňuje křeče, zlepšuje kašel.

Čajové sáčky jsou baleny jednotlivě. K přípravě je třeba namočit jeden vak do vroucí vody (250 ml), přikrýt nahoře a nechat 15 minut. Výrobce doporučuje pít 3 šálky čaje denně, aby se dosáhlo pozitivního účinku..

Balení obsahuje 16 jednotlivých sáčků. Během těhotenství a kojení byste se měli před pitím tohoto nápoje poradit se svým lékařem..

Jak používat šalvěje k léčbě krku

Spasitel - takto překládají z latiny Salvia, rodu, kde se pyšní místo salvia officinalis (salvia officinalis). Je to on, kdo zachází s krkem a vazy, odolává běžnému nachlazení, pneumonii, bronchiálnímu astmatu, vážným infekcím.

Pomáhá šalvěj vyléčit krk

Surovina pro infuze, odvary, výtažky jsou kvetoucí vrcholy s listy. Ze semen se vytlačuje olej. Šalvěj uznává nejen lid, ale také oficiální medicína jako lék na mnoho onemocnění krku, plic a bronchitidy.

Je to silné antiseptikum s mírným anestetikem (uklidňuje bolest) a má výrazný protizánětlivý účinek. Šalvěj eliminuje zánět a současně snižuje otoky a obnovuje hlas.

Na tyto nemoci (akutní a chronické) jsou předepsány přípravky se šalvějí:

Oplach šalvěje dezinfikuje a změkčuje podrážděné sliznice, včetně hrtanu, spolu s hltanem, pokud jsou spáleny nebo poraněny.

Formulář vydání

Světová léčiva produkují tolik léků na bázi šalvěje:

 • pastilky (10 ks v PVC hliníkovém blistru);
 • pastilky (12, 24 kusů v blistrech);
 • bylinkový čaj (drcená tráva), každý po 50 g v krabicích;
 • vařící filtrační sáčky (20 až 1,5 g v krabici);
 • lízátka - 18 ks. 3,2 g na sáček (60 g).

Několik ruských společností vyrábí šalvějový esenciální olej v 10 ml lahvích, přičemž jako surovinu používá šalvěj.

Pastilky

Zahrnujte kombinaci biologicky aktivních složek s běžným antimikrobiálním, protizánětlivým expektorantním účinkem.

Šalvějové tablety se používají při komplexní léčbě onemocnění ústní dutiny, horních cest dýchacích (hlavně zánětlivých):

Tablety vykazují svíravé vlastnosti.

Oplach šalvěje

Postup zbavuje nepříjemných symptomů nachlazení, jako je zánět a lechtání.

Jednoduché řešení se připravuje z následujících přísad - soda (lžička), med (lžička), špetka soli, šalvějový olej (4 kapky). To vše se smíchá ve sklenici s teplou vodou a poté se pečlivě opláchne krk.

Takové řešení je připraveno 3-4 p. za den, pro každý postup. Pokud se léčivá kapalina z nějakého důvodu nepoužívá, umístí se do chladničky (ne více než 10-12 hodin), před použitím se mírně zahřeje na požadovanou teplotu.

Při vypořádání se s anginou pectoris (a nejen) v počátečním stádiu pomůže infuze, která je lépe připravena v termoskách - musíte smíchat lžíci rozdrcených listů s mořskou solí (7 g), nalijte sklenici vroucí vody. Po hodině a půl se infúze filtruje a vypláchne jim hrdlo nejméně 4-5krát denně.

K zastavení akutní bolesti se do šalvěje přidají eukalyptus, heřmánek, pupeny borovice, máta peprná, tymián a anýz. Po každém oplachování po dobu asi jedné hodiny je nežádoucí jíst.

Inhalace

Určeno pro chronickou bronchitidu, pneumonii, tuberkulózu, astma. Také pomocí inhalace šalvěje zbavují nespavosti, posilují imunitu, zabraňují vzniku akutních virových infekcí dýchacích cest, chřipku.

Důležité. Pokud má pacient vysokou horečku, inhalace se neprovádí. Tato léčba se nedoporučuje pro děti do 10 let..

Nejprve připravte šalvějový vývar nebo odvar několika léčivých bylin + šalvěje, mírně ochlaďte (až na + 85-90 ° C) a nalijte do vhodné nádoby. Minimalizací rizika popálení se inhalační roztok nepřidává na okraj. Pacient je přikryt tenkou přikrývkou / ručníkem a nechá se dýchat parou po dobu asi 6-10 minut.

Horké inhalace se provádějí s éterickým olejem a do nádoby s horkou vodou se přidají 2–6 kapek. Hlava a ramena jsou také pokryta hustou tkání, která vdechuje páry po dobu asi 5-10 minut. Postup se opakuje od 1 do 3 p. denně. Pokud má dům parní inhalátor, přidá se k roztoku šalvějový olej (4-6 kapek).

Ihned po vdechnutí nemůžete jíst (musíte vydržet hodinu pauzy) a jít ven za chladu. Hlad můžete potlačit sklenicí teplého mléka.

Šalvějový vývar

Musí být opilý a také používán k pravidelnému vypláchnutí zaníceného hltanu. Šalvějový vývar eliminuje pocení suchem, tlumí bolest, zmírňuje zánět sliznice.

 1. Listy šalvěje (20 g) se nalijí vroucí vodou (250 ml) do samostatné misky.
 2. Poté se umístí do jiného kontejneru, čímž se připraví na 5 minut na nízkou teplotu.
 3. Horký vývar se filtruje a nalije do termosky, aby se udržel v teple.

Tento lék léčí suchý kašel tím, že pije 1 polévková lžíce. l teplý vývar třikrát denně.

Pokud má pacient mokrý kašel, je lepší odmítnout šalvějový vývar - rostlina může kašel zvýšit.

Děti mohou být šalvějí

Rostlina, bez ohledu na lékovou formu (roztok, tablety), je vyloučena ze seznamu léků, dokud dítě není 5 let. Po pěti jsou šalvějní výplachy již přijatelné, když aktivní složky byliny pronikají sliznicemi.

Nezapomeňte, že rostlina obsahuje alkaloidy, které mohou předávkování u dítěte poškodit. Chcete-li okamžitě reagovat na možnou alergii, sledujte reakci dětského těla.

Kontraindikace

Tabletové přípravky a odvary s infuzemi se používají opatrně, pokud je diagnostikována cukrovka. Seznam kontraindikací zahrnuje:

 • akutní nefrit;
 • těhotenství, kojení;
 • těžké patologie jater, ledviny;
 • mastopatie, endometrióza;
 • novotvary na hrudi;
 • epilepsie, zvýšená podrážděnost;
 • poruchy štítné žlázy;
 • fenylketonurie.

Tablety, pastilky, pastilky s touto rostlinou jsou zakázány pro pacienty s intolerancí fruktózy.

Vedlejší efekty

Alergické projevy jsou někdy pozorovány kvůli nesnášenlivosti mudrců nebo pomocných složek. Je lepší se vyhnout současnému užívání s benzodiazepiny a barbituráty, protože mudrc zkresluje jejich terapeutický účinek..

Lék také zpomaluje vstřebávání minerálů (například železa), reaguje s hypoglykemickými a antikonvulzivními léky a zesiluje sedativní účinek ethanolu.

Pozornost. Rostlina obsahuje halucinogeny a toxiny, proto je léčebný průběh u dospělých 2 měsíce, u dětí ne více než 1 měsíc.

Výskyt nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v anotaci, slouží jako signál k ukončení používání a také jako příležitost k návštěvě u lékaře.

Pořadí svátků v lékárnách

Všechny léky na bázi šalvěje lze zakoupit bez lékařského předpisu..

Podmínky skladování a trvanlivost

Tablety, pastilky, bonbóny se skladují při teplotě nepřesahující 25 ° C a odstraňují je od dětí. Na konci doby použitelnosti (3 roky od data výroby) se léčivé přípravky zlikvidují.

Šalvěj: léčivé vlastnosti a kontraindikace

Léčivé vlastnosti šalvěje jsou známé již dlouhou dobu, takže dnes se tato rostlina široce používá v lidovém i úředním lékařství. První zmínka o mudrci se nachází v pojednáních starodávných léčitelů, kteří mu připisovali léčivý účinek téměř všech nemocí.

Navíc, před miléniemi, se věřilo, že šalvěj pomáhá nejen od tělesných onemocnění, ale také pomáhá zlepšovat materiální pohodu. To znamená, že přirovnávali mudrce k kameni mudrců.

Ve skutečnosti tato léčivá rostlina nemá nic společného s penězi, ale pomáhá dokonale zvládnout řadu nemocí.

Šalvěj pochází ze středomořského pobřeží Evropy, odkud se šíří po celém světě. Šalvěj roste v mírných a subtropických zeměpisných šířkách. Na sever od nich rostlina nekoreňuje, protože při nízkých teplotách bez dostatečné sněhové pokrývky mrzne. Šalvěj toleruje sucho docela vytrvale, ale přebytek vlhkosti je pro něj destruktivní..

Související materiál:

Je zajímavé, že tato rostlina roste nejen ve volné přírodě. Šalvěj se docela úspěšně pěstuje a v současnosti se pěstuje pro lékařské účely. Zejména v průmyslovém měřítku se šalvěj léčivý pěstuje v Rusku a na Ukrajině, v zemích bývalé Jugoslávie, na pobřeží Středozemního moře, v České republice a na Slovensku..

Složení šalvěje je velmi zajímavé z chemického hlediska, kvůli kterému je v medicíně žádáno. Listy rostliny jsou dvě procenta složená z éterického oleje, který zahrnuje kafr, cineol, D-a-pinen, a- a P-thujon, D-borneol. Listy šalvěje navíc obsahují taniny, alkaloidy, některé kyseliny, sodík, draslík, vápník, vitamíny A, C, E, K, vlákninu a flavanoidy.

Z hlediska živin jsou zajímavé i šalvějové plody. Skoro čtvrtinu tvoří mastné oleje, jejichž základem je kyselina linolová.
Léčivou surovinou šalvěje jsou listy a kvetoucí vrcholy. V průměru lze sklízet ročně až tři rostlinné plodiny. Pokud je místo se šalvějí malé, pak se suroviny shromažďují ručně, v průmyslovém měřítku se rostlina poseká. Dále se listy a květenství suší v tmavých místnostech a balí se pro skladování a zpracování..

Lékařské použití šalvěje

Moderní medicína má následující mudrce:

 • dezinfekční prostředek,
 • protizánětlivé,
 • svíravý,
 • hemostatický,
 • změkčovadlo,
 • diuretický,
 • antiseptický,
 • antipyretikum.

Jak vidíte, s tak působivým seznamem může být použit pro téměř každou nemoc. Zvažte je v samostatných skupinách ve formě tabulky:

Nemoci Šalvěj
Patologie gastrointestinálního traktu (gastritida, vřed, průjem, kolika, střevní křeče).Zvýšená sekreční funkce žaludku, antiseptické a protizánětlivé účinky.
Respirační onemocnění (bronchitida, katar, bolest v krku, pneumonie).Esenciální olej ze šalvěje má protizánětlivé a antiseptické účinky. Používá se jako prvek komplexní terapie.
Traumatické patologie (popáleniny, omrzliny, vředy, hnisající zranění).Antiseptický účinek éterického oleje.
Zubní patologie (stomatitida, gingivitida).Šalvěj pomáhá snižovat krvácení z dásní, má antiseptický a protizánětlivý účinek. Oplachy šalvějového vývaru jsou široce používány v úředním lékařství.
Nemoci genitourinárního systému (adnexitida, endocervicitida, ovariální dysfunkce, neplodnost).Šalvěj obsahuje kromě diuretických a protizánětlivých účinků také řadu ženských hormonů, které zvyšují libido a mají omlazující účinek na ženské tělo..

Lékařské formy mudrce officinalis

V lékárnách se šalvěj nachází ve čtyřech formách: suché rostlinné suroviny pro vaření čaje nebo infuze, éterický olej, pastilky pro resorpci a sprej. S výjimkou suchých rostlinných materiálů se všechny lékárnické formy šalvěje používají k potírání nemocí ústní dutiny a horních cest dýchacích. K léčbě jiných patologií se používá pouze čaj nebo odvar suchých listů.

Kromě toho je šalvěj často nedílnou součástí kombinovaných přípravků. Zejména ji lze nalézt v takových populárních drogách, jako je Bronchosip, Larinal, Broncholin-Sage a další.

Šalvěj je také oblíbenou součástí řady kosmetických přípravků. Používá se při výrobě zubních past a prostředků pro výplach ústní dutiny, jakož i přípravků pro péči o vlasy: krémy, šampony, balzámy. Použití salvia officinalis pomáhá posílit vlasové kořínky, díky nimž jsou odolnější vůči vnějším vlivům..

Recepty tradiční medicíny pomocí šalvěje

V lidovém léčitelství je šalvěj docela populární a existuje asi tucet receptů pro jeho použití při léčbě různých patologií. Podívejme se na ně podrobněji..

Inhalace

Při inhalaci se šalvějí si vezměte lžíci suchého rostlinného materiálu, nalijte ji do půl litru vody a vařte po dobu pěti minut na mírném ohni. Výsledný vývar se několik minut chrání pod víkem a používá se k inhalaci páry. Sage vývar musí být dýchán déle než pět minut. Stejně jako u jiných parních inhalací musíte být opatrní, abyste nespálili sliznice. Nejčastěji se inhalace se šalvějí používá pro infekční rýmu, zánětlivé procesy v průduškách a krku.

Douching

Chcete-li připravit roztok na douching, vezměte tři lžíce sušených listů šalvěje a vařte je s litrem vroucí vody. Vývar se vaří po dobu deseti minut a nechá se vychladnout na teplotu pohodlnou pro aplikaci. Douching s výsledným vývarem se provádí dvakrát denně po dobu 10-15 dní.
Douching se šalvějovým bujónem se doporučuje pro drozd, krční erozi, cervicitidu a různé gynekologické záněty.

Kloktání

Použití odvarů šalvějových listů pro opláchnutí je jedním z nejúčinnějších a nejběžnějších způsobů použití této rostliny. Proplachování se navíc v oficiálních lékařských protokolech poměrně aktivně používá k léčbě řady nemocí..

Chcete-li připravit odvar pro opláchnutí, použijte tradiční schéma: dvě až tři polévkové lžíce sušených listů šalvěje se vaří s litrem vody a výsledná tekutina se nechá vyluhovat. Vypláchněte ústa a krk odvarem příjemné teploty pětkrát denně. Tento postup se doporučuje u stomatitidy, onemocnění dásní a jako regenerační terapie po extrakci zubu. Kromě toho má výplach šalvěje účinek na angíny, angíny, faryngitidy a jiná onemocnění krku. V některých případech vám pouze použití šalvěje umožní odstranit všechny bolestivé příznaky výše uvedených patologií.

Externí aplikace

Šalvějový vývar je účinný při řadě kožních onemocnění. Používá se pro obklady. Použití této rostliny se doporučuje zejména pro neurodermatitidu, ekzém, psoriázu, akné a také pro traumatické kožní léze (popáleniny, omrzliny, hnisavé rány)..

Kromě toho jsou pro léčbu kožních problémů oblíbené různé verze domácích produktů, včetně šalvěje. Můžete bojovat proti akné tím, že si všimnete esenciálního oleje, proti mastné pokožce pomůže tonikum (půl sklenice vroucí vody, lžíce sušených listů šalvěje a půl sklenice jablečného octa) a proti suché kůži maska ​​(lžíce tuku jogurtu a ovesné vločky a dvě kapky éterického oleje) šalvějový olej).

Sage kontraindikace

Přestože je rozsah šalvěje poměrně široký, je třeba při jeho používání dodržovat určitá opatření:

 • Za prvé, šalvěj je docela alergenní a než ji vezmete, musíte provést kožní test a začít používat malé dávky.
 • Za druhé, šalvěj je kontraindikována u žen během těhotenství a laktace, protože může způsobit záchvaty a také snížit produkci mléka..
 • Zatřetí, může se rozvinout závislost na šalvěji, takže není možné porušovat doporučené dávkování a používat drogy na něm založené déle než tři měsíce v řadě.
Články O Neplodnosti