Hlavní Analýzy

Mohu porodit HIV?

Těhotenství je klíčové období pro každou ženu. Vzhled dítěte radikálně promění celou rodinu. Imunodeficience je faktor, který může zničit všechny jasné sny a plány do budoucna..

Většina žen nechápe, proč v těhotenství musí podstoupit řadu testů a podstoupit speciální diagnostické vyšetření. Téměř každý si je jistý, že neexistuje důvod k obavám a všechny tyto cesty do nemocnice jsou ztráta času. Takové sebevědomí však může být nákladné..

Faktem je, že imunodeficience je velmi zákeřné onemocnění, které po několik let může zůstat v lidském těle a v žádném případě se nemůže vzdát. Přítomnost horečky, zvýšení lymfatických uzlin na pozadí obecných příznaků malátnosti je obvykle způsobeno nachlazením. Pouze provádění speciálních laboratorních testů umožňuje s velkou pravděpodobností diagnostikovat ženu s AIDS. Pravidelné vyšetření specialistou během těhotenství je proto předpokladem pro včasné odhalení patologie a pro predikci toho, zda může dítě infikované HIV porodit zdravé dítě..

Podle vědeckých studií a četných lékařských pozorování, pokud by preventivní opatření nebyla dodržena během těhotenství, přibližně 30% dětí by se narodilo infikovaných. Díky modernímu komplexu léčebných opatření je dnes HIV v porodnici u novorozenců diagnostikována v rámci 2-6% z celkového počtu dětí, jejichž matky jsou nositeli viru imunodeficience.

Pokud je nemoc diagnostikována v procesu porodu plodu, je nutné pochopit, že těhotenství je v tomto případě rizikovým faktorem jak pro zdraví samotné ženy, tak pro nenarozené dítě..

Jak porodit HIV?

Může infikovat HIV děti? Ve skutečnosti, v normálním stavu během těhotenství, imunitní systém matky snižuje její aktivitu. V tomto ohledu může další virová zátěž významně komplikovat jak proces těhotenství, tak následný porod. V tomto případě nezapomeňte, že riziko infekce dítěte je poměrně velké. V důsledku toho je třeba přistupovat k infikovaným ženám se vší odpovědností.

Dívky s tímto statusem jsou obvykle připraveny předem na početí. Nejprve se musí zaregistrovat u specialisty a provést testy, na jejichž základě bude lékař schopen dospět k závěru, zda je v tomto případě možné porodit HIV. I když se jedná o 2 porody s HIV, taktika bude úplně stejná. Přísné dodržování doporučení lékaře ohledně předepsané antivirové terapie a dalších preventivních opatření podporuje narození zdravého dítěte. V případě, že početí je neplánované, bude muset nakažená žena udělat obtížnou volbu mezi ukončením těhotenství a narozením dítěte. Druhá možnost představuje obrovské riziko, že můžete porodit dítě s HIV.

Je také důležité vzít v úvahu, že v důsledku vyšetření může být nalezen nesoulad mezi rhesus a krevní skupinou budoucí matky a plodu, což může vyvolat imunitní reakci a v důsledku toho i smrt plodu. Přítomnost konfliktu Rhesus významně komplikuje průběh těhotenství. Hlavními příznaky naznačujícími takový konflikt jsou obecná slabost, křeče v dolním břiše, nevolnost a zvracení na pozadí obecné malátnosti..

Může HIV porodit? Tělo matky vnímá vyvíjející se plod jako cizí tělo. Imunitní systém ji proto musí odstranit. Aby se tomu zabránilo, tělo záměrně během těhotenství potlačuje aktivní aktivitu svých ochranných mechanismů. Oslabený imunitní systém tedy není schopen adekvátně působit proti různým patogenům a patogenním virům. V tomto ohledu se běžná zima může vyvinout v zápal plic a sebemenší škrábanec povede k silnému zánětlivému procesu.

Aby bylo možné předpovídat, jak úspěšné může být dodání HIV, musí dívka podstoupit lékařské vyšetření, pomocí kterého bude možné určit stav imunitního systému a míru virové zátěže. Pouze dostupnost takových údajů může odpovědět na otázku: je možné porodit ženu s HIV infikovanou ženou??

Je možné porodit zdravé dítě s HIV?

Před několika desetiletími probíhala ve vědecké komunitě aktivní diskuse o tom, zda je možné porodit děti s HIV? Dnes je situace jednoznačná. Žena může porodit HIV, ale existuje vysoká pravděpodobnost, že během přirozeného průběhu událostí bude dítě infikováno. Riziko přenosu viru z matky na plod je však minimalizováno, pokud je těhotenství sledováno lékaři.

Virus vstupuje do těla dítěte následujícími způsoby:

 1. Jedním z úkolů placenty je bariérová funkce. Nepovoluje mikrobům a virům vstupovat do plodové vody. V důsledku určité nerovnováhy její ochranné vlastnosti oslabují a virus se může volně dostat do těla dítěte.
 2. Během porodu je tělo dítěte v těsném kontaktu se sliznicí genitálního traktu matky. Nejmenší poškození kůže zvyšuje pravděpodobnost infekce.
 3. Virus vstupuje do krve dítěte žaludkem nebo jícnem v důsledku polykání vaginálního výtoku a mateřské krve.

Aby se zabránilo infekci, je důležité tyto faktory zcela eliminovat. Kromě toho existuje možnost infekce mateřským mlékem. Mezi rizikové faktory patří výskyt krvácení na bradavkách během kojení. Proto by ženy, které porodily se statusem HIV, měly podle odborníků používat k výživě novorozence umělou směs.

Infekce dítěte retrovirem tedy může nastat:

 • v lůně;
 • během porodu;
 • při kojení.

Na řízení porodu u žen infikovaných HIV by měl dohlížet kvalifikovaný lékař. Pouze s jejich pomocí je možné dítě ochránit před tímto onemocněním. Použití antiretrovirové léčby v kombinaci s léky zaměřenými na posílení obranných mechanismů umožňuje předpokládat, že dítě bude zdravé. Narození žen infikovaných virem HIV se provádí hlavně pomocí plánovaného císařského řezu, aby se minimalizoval kontakt dítěte s tkáněmi matky. Vzhledem k tomu, že existuje vysoká pravděpodobnost předčasného propuštění plodové vody, jsou těhotné ženy s takovou diagnózou o 2 týdny dříve než jiné ženy umístěny na prenatální oddělení.

Jak porodit dítě s HIV?

Virus imunodeficience je poměrně běžná patologie, která dnes získala charakter epidemie. Mnoho rodin čelí problémům s počátkem dítěte, zejména toto téma je důležité pro rodiče nakažené retrovirem. Pokud je infikován jeden nebo oba partneři, intimita se stává složitým a kontroverzním momentem. To však není důvodem k omezení sexu.

Mohu porodit dítě nakažené virem HIV, pokud jsou infikováni oba partneři? Především se plánované těhotenství uskutečňuje pod dohledem lékaře a v souladu s jeho doporučeními. Při každém pohlavním styku se zvyšuje riziko opětovné infekce matky jinými kmeny patogenu. Optimálním řešením v této situaci je umělé oplodnění. Po odebrání spermatu je očištěna od semenné tekutiny, ve které je virus přítomen. A pak ji vstříknou do vagíny ženy v den ovulace.

Mohu porodit člověka infikovaného HIV? Pokud žena není infikována, sperma očištěná od semenné tekutiny se zavede do její vagíny v den ovulace. Alternativou by bylo použití dárcovského materiálu.

Pokud má žena HIV a otěhotněla, jak porodit zdravé dítě? V případě neplánovaného početí se musíte nejprve zaregistrovat u gynekologa a zahájit antiretrovirovou léčbu, abyste minimalizovali riziko přenosu nemoci na plod..

Co musíte udělat, abyste zajistili, že porod s infekcí HIV bude úspěšný?

Kvůli nadměrnému přetížení imunitního systému během těhotenství musí být chráněno zdraví nastávající matky. Ženy s HIV porodí zdravé děti, pokud dodržují preventivní pravidla a také:

 • pokud se objeví nejmenší známky nachlazení nebo jiného infekčního onemocnění, jsou léčeny;
 • odmítnout navštívit veřejná místa;
 • minimalizujte možnost zranění, škrábanců, poranění a modřin.

Císařský řez a HIV

Přirozené narození HIV může být bezpečné, pokud má žena nezjistitelnou virovou zátěž. V jiných situacích, aby se snížil kontakt dítěte s biologickými tekutinami a tkáněmi a tím se snížila pravděpodobnost přenosu choroby, se provede císařský řez pro infekci HIV. Která porodnice porodila se stavem HIV? Tuto otázku zajímají i infikovaní pacienti..

Chcete-li zjistit, kde se rodí ženy infikované HIV, měli byste se na to zeptat svého lékaře. Tito pacienti zpravidla dostávají pomoc v běžné nemocnici. Aby bylo možné zjistit, kde se rodí s HIV, musí pacient pochopit, že podle zákona má každá infikovaná žena stejná práva jako jakákoli jiná žena v práci. Žádná porodnice nemá právní důvody, proč jí odmítá poskytovat lékařské služby.

Jak porodit ženy infikované HIV je pochopitelné. Abychom zjistili, že dítě je po narození negativní, je třeba počkat, až bude dítě jeden a půl roku. Pouze v tomto věku může laboratorní test potvrdit nebo popřít přítomnost choroby. U pacientů po porodu existuje riziko zhoršení průběhu imunodeficience, proto musí věnovat zvláštní pozornost svému zdraví.

HIV a těhotenství: jak porodit zdravé dítě

Možné těhotenství s infekcí HIV

Jaké je nebezpečí HIV?

Stejně jako jiné viry, HIV žije uvnitř lidské buňky. S infekcí HIV se však buňka imunitního systému stává hostitelem, což negativně ovlivňuje schopnost těla bránit se před dalšími nemocemi, záněty a nádory. Potlačení imunitního systému vede k aktivaci mikroflóry, která je přítomna v těle každého člověka, ale normálně by neměla způsobit onemocnění. K úmrtí pacienta dochází v důsledku nemocí, se kterými je tělo zdravého člověka schopno bojovat - chřipka, herpes, kandidóza a další.

V přítomnosti infekce HIV u matky mohou být vyvinuté protilátky přenášeny na plod placentou ve stadiu nitroděložního vývoje. Hodnocení infekce dítěte se provádí po jeho narození a je nutně hodnoceno dynamicky.

Způsoby, jak nakazit dítě od matky

Povinné podmínky infekce jsou:

 • virus vstupuje do krve neinfikovaného dítěte;
 • dostatečná koncentrace viru, která mu umožní získat oporu v těle dítěte.

Při infekci HIV u matky je dostatečná koncentrace viru pro infekci v krvi, vaginální sekreci a mléce. Infekce dítěte je tedy možná několika způsoby:

 • během samotného těhotenství, kdy virus vstoupí do plodu pomocí krevního řečiště placentou;
 • během porodu - dítě může chytit infekci vaginální sekrecí nebo otevřenými krvácejícími ranami;
 • během kojení, když virus vstoupí do těla dítěte pomocí mikrotrhlin v ústech.

Je důležité pochopit, že infekce je možná pouze krví, a proto je bezpečný kontakt se zdravým dítětem s infekcí HIV u rodičů.

Speciální léčba inhibuje vývoj viru

Pravděpodobnost nakažení dítěte matkou

Virus se může přenášet na dítě nejen během těhotenství, ale i při porodu. Pravděpodobnost infekce dnes zůstává poměrně vysoká. Ve vyspělých zemích dosahuje riziko infekce bez léčby 25% a v zemích s nižší úrovní medicíny to může být 35% nebo více..

Infikovaná žena by se neměla vzdát touhy stát se matkou. Těhotenství je možné, ale příprava na něj a porod by se měla uskutečnit společně s lékařem. Dá pokyny, jak porodit zdravé dítě, a předepíše metody prevence, které sníží pravděpodobnost infekce na 2%..

Jak se nakazit

Nedostatek zaručené léčby způsobuje, že virus imunodeficience je velmi nebezpečný. Strach populace z infekce je však více způsoben nedostatkem vzdělání a nedostatečnými informacemi. Je třeba si uvědomit, že infekce může nastat pouze krví a při nepřítomnosti otevřených ran na kůži je kontakt v domácnosti naprosto bezpečný. Předpokládá se, že virus nemůže být infikován následujícími způsoby:

 • S polibky. Infekce je možná pouze teoreticky za předpokladu, že v ústní dutině matky a dítěte jsou otevřené rány. Praktické případy infekce tímto způsobem nebyly zaznamenány.
 • Přes kůži. Hmatové kontakty a dotyky, hladení a držení ruky nejsou nebezpečné. Tímto způsobem se virus nepřenáší, takže matka musí obejmout své dítě.
 • Prostřednictvím domácích potřeb. Být ve stejném bytě pro HIV pozitivní a neinfikované lidi je naprosto bezpečné..
 • Virus není přenášen vzduchovými kapičkami, takže kýchání nebo kašel nemocného není nebezpečné.
 • Lidé s různým statusem HIV mohou jíst z jednoho místa..

HIV a těhotenství

Při správném přístupu k plánování těhotenství mohou lékaři výrazně snížit riziko přenosu infekce na dítě. Ve Velké Británii tato prevence zaručuje narození zdravého dítěte v téměř 100% případů. Některé matky se bohužel dozvědí o svém stavu již během průchodu povinnými zkouškami při registraci. Léčba v této situaci bude obtížná, protože je vhodné přijmout opatření ke snížení virové zátěže před těhotenstvím.

Snížení pravděpodobnosti infekce je dosaženo jmenováním antiretrovirové terapie. Toto jmenování zahrnuje užívání několika léků, které snižují koncentraci viru v těle matky. Po šesti měsících léčby se koncentrace viru několikrát snižuje a podléhá správnému léčebnému režimu. Farmaceutické společnosti také nabízejí léky, které jsou povoleny k použití během těhotenství, ale je výhodné, aby matka začala terapii několik měsíců před plánovaným početím. Rovněž poskytne čas na vyhodnocení jeho výkonnosti v čase..

Několik faktů o HIV a těhotenství:

 • Odpovědný přístup pacienta po léčebném režimu snižuje pravděpodobnost infekce dítěte o 2%.
 • Těhotenství nezrychluje průběh nemoci u ženy.
 • Kromě pravděpodobnosti infekce dítěte je nutné brát v úvahu také zbývající délku života matky.
 • Konečné rozhodnutí učiní žena, ne lékaři.
 • Přerušení léčby může dramaticky zvýšit koncentraci viru.

K oplodnění HIV infikovaného muže může dojít na klinikách nebo pomocí speciální sterilní cévy.

Při správné terapii se dítě narodí zdravé s pravděpodobností až 98%

Metody prevence přenosu viru na dítě

Při identifikaci jejího stavu během těhotenství by žena měla konzultovat několik odborníků, posoudit dopad viru na těhotenství a plod a také určit riziko infekce dítěte. V této situaci by ji měli podporovat blízcí lidé a lékaři by měli poskytovat profesionální doporučení. S novinkami se nemusíte vypořádat sami. Pokud potřebujete psychologickou pomoc, zavolejte na linku pomoci.

Pokud bude učiněno rozhodnutí opustit dítě, budou preventivní opatření ke snížení rizika infekce následující:

 • Zahajte antiretrovirový režim co nejdříve, abyste zabránili fetální infekci.
 • Jako způsob doručení je vybrán císařský řez.
 • Po porodu by mělo být dítě kojeno. Tím se sníží pravděpodobnost infekce, pokud virus dosud nebyl přenesen..

Dítě je považováno za zdravé bez virové zátěže. Pro vyloučení infekce by měla být přesně nulová, protože neexistuje minimální bezpečná koncentrace viru. Stanovení protilátek v krvi dítěte není indikativní, protože se na něj mohly přenášet z matky. Pravděpodobnost infekce je hodnocena pomocí PCR reakce, která odhaluje přítomnost patogenu v těle. Negativní PCR druhého dne života naznačuje vysokou pravděpodobnost absence infekce. Analýza se doporučuje opakovat po 4 měsících.

Terapie může být neúčinná, pokud pacient poruší předepsaný léčebný režim nebo vede životní styl příznivý pro množení viru. Šance na zvýšení nákazy:

 • doprovodné pohlavně přenosné nemoci;
 • nadměrná konzumace alkoholu, škodlivá pro jaterní stravu a kouření, která snižuje kvalitu a ochranné vlastnosti placenty a zvyšuje pravděpodobnost přenosu viru;
 • s hepatitidou C;
 • přeskakování nebo nepravidelný příjem tablet, což narušuje stabilitu koncentrace léčiv v těle.

Kompatibilita HIV a těhotenství způsobuje u infikovaných žen různé pocity. Někteří se bojí otěhotnět a předat infekci dítěti, zatímco jiní doufají v úspěchy moderní medicíny. V prosperující rodině se správným životním stylem, přísným dodržováním doporučení specialisty na infekční choroby a gynekologa, je šance na prevenci nakažení dítěte přibližně 98%. Konečné rozhodnutí učiní pouze žena. Je však třeba si uvědomit, že v takové situaci se může spolehnout na pomoc lékařů, příbuzných, důvěryhodných center a organizací podporujících osoby nakažené virem HIV..

Těhotenství. a HIV

Do roku 1997 se v Ruské federaci narodilo ženám žijícím s HIV pouze 60 dětí. Podle Federálního vědecko-metodického centra Ministerstva zdravotnictví Ruské federace pro prevenci a kontrolu AIDS se však tento počet do 1. července 2003 zvýšil na 5974. Pokud bylo toto onemocnění primárně nalezeno u drogově závislých a homosexuálů, nyní dochází ke zvýšení sexuálního přenosu HIV. To zase vedlo ke zvýšení incidence u žen v plodném věku. Zkušenost s porodem zdravých dětí u matek infikovaných virem HIV nám v současné době umožňuje udržovat těhotenství. Nyní existuje mnoho otázek souvisejících s HIV a těhotenstvím: je možné chránit dítě před HIV a jaké jsou šance na zdravé dítě, zhorší těhotenství a porod samotný průběh infekce HIV a naopak, jak HIV ovlivní těhotenství? Ženy chtějí vědět, jak chránit sebe a své blízké před HIV nebo méně (pokud tento problém neprošel jejich rodinou) - jak se v této situaci správně chovat, zda stojí za rozhodnutí rozhodnout o tak důležitém a žádoucím kroku, jako je mateřství, a co může být jeho důsledky.

Dariko NiauriLeyla Sultanbekova
Profesor MD, vedoucí Oddělení porodnictví a gynekologie. Miláček. Fakt S.-Pb. stát jít. un-that; Doktorský porodník-gynekolog, postgraduální studentský med. Fakt S.-Pb. státní univerzita

HIV a AIDS

Co je to HIV? HIV infekce je chronické virové onemocnění, jehož původcem je infekce imunitních buněk zodpovědných za odolnost organismu vůči infekcím. Název viru - virus lidské imunodeficience (HIV).

Existují tři způsoby přenosu HIV:

 • Hemokontakt, tj. Prostřednictvím krve, dochází k infekci během transfúze krve, při používání lékařských nástrojů, včetně opakovaného použití injekčních stříkaček a jehel různými osobami.
 • Sexuální (nechráněný sex). Je velmi důležité vědět, že při pohlavním styku je riziko uzavření ženy více než třikrát vyšší než u mužů. Pamatujte, že infekci může zabránit pouze kondom..
 • „Vertikální“, když se nemoc přenáší z matky na dítě, ke které může dojít během těhotenství, porodu a kojení.

Zvláště bych rád poznamenal, že HIV není přenášen jiným způsobem. Virus NELZE získat:

 • s handshake nebo objetí;
 • potem nebo slzami;
 • při kašli a kýchání;
 • při použití běžného nádobí nebo ložního prádla;
 • při použití společné koupelny a toalety;
 • se společnými sporty;
 • při pobytu ve stejné místnosti;
 • ve veřejné dopravě;
 • skrze zvířata nebo kousnutí hmyzem;
 • s polibkem (a obecně prostřednictvím slin), protože koncentrace viru ve slinách není dostatečná pro infekci. V celé historii studie o HIV a AIDS nebyl zaznamenán jediný případ infekce touto metodou.

Mimo lidské tělo je HIV nestabilní: umírá téměř okamžitě při vaření, sušení a použití dezinfekčních prostředků na bázi chloru.

Když se člověk nakazí virem HIV, virus začne ničit imunitní systém, který je zodpovědný za ochranu těla před nemocemi. Tento proces není viditelný. Jakmile je v lidském těle, infikuje HIV buňky odpovědné za imunitu - odolnost těla vůči všem faktorům prostředí, jako jsou infekce.

Člověk žijící s HIV může vypadat a cítit se dobře po mnoho let a ani neví, že je nakažený. Imunitní systém pak oslabuje a nakažené se stávají náchylnými k nemocem, z nichž mnoha lze obvykle zabránit..

HIV infikovaná osoba může v průběhu času onemocnět častěji než obvykle. Diagnóza AIDS (syndrom získané imunodeficience) se obvykle provádí několik let po nakažení virem HIV, kdy se u člověka vyvine jedno nebo více velmi závažných onemocnění (onemocnění plic, gastrointestinálního traktu, plísňové infekce různých orgánů, onkologická onemocnění, herpes)..

HIV a AIDS tedy nejsou totéž. HIV je virus potlačující imunitní systém a AIDS je komplex nemocí, které se vyskytují u člověka s HIV s nízkou imunitou..

HIV sám se vyvíjí pomalu. Může trvat 5–12 let, než se objeví vážné zdravotní problémy; délka života HIV infikovaných lidí se neměří ve dnech nebo hodinách, ale v desetiletích. Nemusí existovat žádné příznaky po dlouhou dobu, ale HIV se již může přenášet. Jinými slovy, člověk, který je HIV pozitivní, vypadá jako obyčejný zdravý člověk, ale může infikovat ostatní.

Jediným způsobem, jak detekovat HIV v těle, je krevní test. Je však třeba mít na paměti, že ve většině případů analýza odhalí HIV až po asi 3–6 měsících po infekci (toto období se často nazývá „okno“) a nemoc může být přenesena okamžitě. Infekce HIV je často poprvé detekována během těhotenství, protože všechny těhotné ženy jsou testovány na HIV, ale infekce může nastat před těhotenstvím. Proto jsou těhotné ženy testovány na HIV třikrát, vzhledem k možnosti „okna“..

Projevy. První příznaky infekce HIV mohou být: dlouhý, mírný nárůst teploty (až 37,3-37,8 ° C), průjem (časté, uvolněné stolice), úbytek hmotnosti a lymfatické uzliny.

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění je doprovázeno imunodeficiencí, měli by se lidé infikovaní HIV ve větší míře než zdraví lidé pokusit chránit před jinými infekcemi, protože tělo je s nimi nemůže bojovat. Je třeba mít na paměti, že někteří původci tzv. Oportunních infekcí žijí v těle většiny lidí a v ničem se neprojevují. Pouze se sníženou imunitou způsobují život ohrožující onemocnění.

Léčba. Virus lidské imunodeficience je jedním z nejvíce studovaných virů v lidské historii, ale bohužel v současné době bohužel neexistuje lék na HIV. Existují pouze antivirová léčiva, která pomáhají tělu bojovat s možnými oportunními infekcemi. Jejich účinnost je však dostatečná pouze při přísném dodržování dávkovacího režimu. Léčbu může předepsat pouze kvalifikovaný specialista specializovaného zdravotnického střediska, ve kterém je pacient členem. Léčba je předepsána po předběžném vyšetření. Zpravidla zahrnuje dvě analýzy: imunitní stav (analýza, která vám umožní určit, jak funguje imunitní systém pacienta) a virové zatížení (pomocí této analýzy, kolik virů se nahromadilo v těle). Čím vyšší je stav imunity a nižší virová zátěž, tím příznivější je stav pacienta. Sledování těchto testů vám umožní naplánovat antivirovou terapii včas a zahájit prevenci oportunních infekcí..

V současné době léčba obvykle zahrnuje použití 2, 3 nebo 4 léků. Během těhotenství však může být použit pouze jeden lék. Důvodem je skutečnost, že antivirová léčiva mohou mít negativní vliv na vyvíjející se plod, což způsobuje malformace. Antivirotikum užívané během těhotenství nezpůsobuje vážné důsledky pro vývoj plodu, ale může u dítěte způsobit anémii - snížení množství hemoglobinu. Užívání antivirových léčiv může zpomalit vývoj HIV v těle a tím prodloužit život pacienta a během těhotenství - zabránit přenosu viru na plod.

Některé předpovědi

Infekce HIV není zdravotním stavem pro ukončení těhotenství. Porodit nebo ukončit těhotenství je na rozhodnutí samotné infikované HIV. Nikdo nemá právo na ni vyvíjet tlak. K tomuto problému však musíme přistupovat se vší odpovědností a co nejdříve konzultovat lékaře. Je nutné vyšetřit, a pokud se pacient dozvěděl o infekci pouze během těhotenství a nebyl zaregistrován v AIDS centru, nezapomeňte se zaregistrovat.

U všech žen - infikovaných i neinfikovaných - je během těhotenství potlačena imunitní funkce. Takové potlačení imunity je nezbytné k tomu, aby se polovina plodu cizí matce neodtrhla.

Tyto změny, které jsou přirozené během těhotenství, vyvolávají obavy, že u žen infikovaných virem HIV může těhotenství urychlit vývoj infekce. První zprávy o těhotenství u lidí infikovaných HIV to zřejmě potvrdily. Další pozorování žen, které tyto výsledky porodily, se však dosud nepotvrdilo. Obecně nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi infikovanými a neinfikovanými, a to ani pokud jde o úmrtnost nebo rychlost vývoje jakýchkoli klinických příznaků specifických pro AIDS, s výjimkou toho, že u těhotných žen infikovaných HIV se pneumonie (pneumonie) vyvíjí mnohem častěji než není těhotná. Zdá se, že těhotenství má malý vliv na vývoj infekce u asymptomatických HIV pozitivních nebo nově infikovaných žen, ačkoli je možné, že v pozdějších stádiích infekce HIV může urychlit průběh nemoci.

Otázka negativního dopadu infekce HIV na těhotenství nebyla dosud zcela vyřešena. HIV může být přímou příčinou nebo ukazatelem komplexní interakce souvisejících zdravotních a sociálních stavů, které ovlivňují těhotenství. Často je obtížné určit relativní přínosy infekce HIV, užívání drog a nedostatečné prenatální péče k nepříznivému výsledku těhotenství. V řadě studií je častěji zaznamenán nepříznivý výsledek těhotenství s HIV, včetně komplikací v rané i pozdní fázi. V různých studiích se počet komplikací liší.

V jiných studiích jsou komplikace v raných stádiích těhotenství spojeny s infekcí HIV. HIV infikovaní lidé tedy mají vyšší procento spontánních potratů v prvním trimestru těhotenství. Ženy infikované virem HIV mají ve srovnání s neinfikovanými ženami vyšší počet mimoděložních těhotenství, což může být způsobeno vlivem jiných průvodních infekcí. Je třeba poznamenat, že u žen infikovaných HIV jsou častější infekce pohlavních cest. Pravděpodobně mají předčasný porod, častěji dochází k abrazi placenty, častá je retardace růstu plodu. Podle současných údajů je riziko nakažení dítěte matkou infikovanou HIV během těhotenství, porodu a kojení 30% bez léčby a pouze 2% při provádění antivirové terapie (chemoprofylaxe) a podle lékařských doporučení.

Faktory, které zvyšují riziko přenosu HIV z matky na dítě, jsou následující:

 • přítomnost velkého počtu virů v krvi matky (závažnost infekce HIV u těhotné ženy): při těžké infekci HIV v pozdních stádiích onemocnění je pravděpodobnost přenosu na plod vyšší;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • komplikace samotného těhotenství;
 • prodloužený porod, dlouhé období bezvodé (pokud uběhnou více než 4 hodiny od okamžiku vypuštění plodové vody do narození dítěte, zvyšuje se pravděpodobnost přenosu);
 • kojení (u lidí infikovaných HIV je zcela vyloučeno);
 • patologické změny v placentě.

Management těhotenství s HIV

Pokud je krevní test pozitivní na HIV, začíná terapie (zavádění speciálních léků) od 14. týdne těhotenství. (Proto je u žen infikovaných virem HIV obzvláště důležité pozorování na prenatální klinice od raných stadií těhotenství.) Jmenování léčby od tohoto období je způsobeno skutečností, že její dřívější jmenování může způsobit vývoj nitroděložní patologie u plodu. Pokud je infekce HIV zjištěna později v těhotenství, je důležité zahájit chemoprofylaxi co nejdříve. Navzdory vysokým nákladům a nepřístupnosti antivirových léčiv je těhotné ženy infikované HIV dostávají zdarma v rámci státního programu. Jak již bylo zmíněno, zavedení antivirových léků přispívá k výskytu anémie u dítěte. Aby se tomuto stavu zabránilo, předepisuje těhotná žena infikovaná HIV železo a multivitaminy.

Porod u žen infikovaných HIV

HIV infikovaný se rodí ve specializovaných porodnicích nebo v odděleních se speciálně vyškoleným a vyškoleným zdravotnickým personálem. Po celou dobu porodu dostává žena v práci také antivirové léky.

V důsledku řady studií bylo možné zjistit, že koncentrace viru je zvláště vysoká v hlenu produkovaném v děložním čípku a ve vagíně. Protože dítě je při porodu v kontaktu s hlenem děložního čípku, je pravděpodobné, že dítě bude infikováno přesně během porodu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby. První je vícenásobné ošetření vagíny antiseptikem (pro tyto účely se obvykle používá chlorhexidin) během porodu. Druhým je chirurgické dodání císařským řezem. První metoda je jednodušší, ale méně spolehlivá. A druhá metoda má jednu významnou nevýhodu. Protože imunita ženy je virem oslabena, mohou se po narození vyskytnout komplikace, včetně infekčních. Vzhledem k tomu všemu je způsob doručení zvolen vždy jednotlivě. Aby se zabránilo vniknutí virů drobnými kožními lézemi, je kůže novorozence ošetřena chlorhexidinem ihned po narození.

Chemoprofylaxe infekce HIV u novorozence začíná od 8. hodiny po narození. Provádí se v každém případě, pokud je matka infikována. Prevence zahrnuje použití antivirového léčiva orálně (ústy) ve formě sirupu podle specifického vzoru. Vzhledem k riziku přenosu HIV mateřským mlékem je dítě okamžitě převedeno na umělé krmení.

Je možné zcela vyloučit přítomnost infekce HIV u dítěte narozeného matce infikované HIV po dosažení jednoho a půl roku. Důvodem je přítomnost takzvaného „okna“, které již bylo uvedeno výše. To znamená, že pokud bylo dítě infikováno během těhotenství nebo během porodu, nemusí testy po nějakou dobu přinést pozitivní výsledky. Konečně, říci, že dítě je zdravé, je možné až po 1,5 roce. Po celou tu dobu je dítě registrováno pod přísným dohledem odborníků..

"Žena s HIV může mít zdravé dítě." Rozhovory se specialisty AIDS centra

V roce 2017 žije v Rusku asi 900 000 lidí infikovaných virem HIV. AIDS se nazývá mor 21. století. Je možné, aby žena infikovaná virem HIV porodila zdravé dítě, jak minimalizovat riziko přenosu viru na dítě, což by si měli pamatovat manželé s plánováním HIV na doplnění rodiny - na tyto a další důležité otázky odpovědělo Daily Baby, gynekologka Kemerovo AIDS, Olga Korosteleva a epidemiolog, vedoucí oddělení prevence regionálního centra Kemerovo pro prevenci a kontrolu AIDS a infekčních chorob Zhanna Berg.

Pokud má žena HIV, znamená to, že na tuto nemoc doomuje své budoucí děti? Jaká je pravděpodobnost infekce dítěte?

HIV dnes není známkou potratu. HIV pozitivní ženy se vdávají, stávají se matkami a následně babičkami dokonale zdravých dětí a vnoučat. Pokud je nastávající matka nositelem HIV, neznamená to, že dítě tuto chorobu určitě zdědí.

S včasnými preventivními opatřeními je riziko sníženo na 1-2% a dokonce na nula procent.

Pokud nedojde k prevenci, výrazně se zvyšuje riziko získání dítěte s infekcí HIV. Pravděpodobnost v tomto případě během těhotenství je asi 25-35%, během porodu - 40-65%, zatímco kojení - od 12 do 29%.

Kdy může dojít k přenosu HIV z matky na dítě??

K infekci často dochází během těhotenství: virus z krevního oběhu nastávající matky je schopen proniknout do plodu placentou - orgánem, který spojuje matku a dítě. Díky tomu dítě dostává kyslík a živiny z těla matky, ale krev matky a dítěte se nemíchá současně. Placenta by měla chránit dítě před původci různých infekcí nalezených v mateřské krvi, včetně HIV. Ale je to v pořádku.

Pokud je placenta zanícena nebo poškozena, což může nastat při poranění žaludku nebo infekčních chorob, jsou její ochranné vlastnosti výrazně sníženy. V tomto případě existuje riziko přenosu HIV z matky na plod..

Virová infekce během porodu je také možná. Existují dva způsoby přenosu infekce: první - když dítě prochází porodním kanálem - prostřednictvím děložního čípku, vagíny - jeho kůže může přijít do styku s mateřskou krví a vaginálními sekrety obsahujícími HIV. Na kůži dítěte jsou rány, skrz které se virus může dostat do těla. Druhý způsob - při průchodu porodním kanálem dítě často náhodně spolkne vaginální výtok a krev. V tomto případě může virus proniknout do dětského těla přes sliznice úst, jícnu a žaludku.

Během kojení se dítě může nakazit: buď mlékem, protože má HIV, nebo krví - pokud je poškozena kůže matky kolem bradavky, potom dítě dostává krev spolu s mlékem, což představuje další riziko infekce.

Jaká opatření by měla těhotná žena s HIV přijmout k maximální ochraně svého nenarozeného dítěte před infekcí?

Těhotná žena s HIV by se měla okamžitě zaregistrovat na mateřskou kliniku v místě bydliště, stejně jako všechny těhotné ženy, a nezapomeňte se také zaregistrovat do specializovaného AIDS centra. Čím dříve, tím lépe. Zde, po zvláštním vyšetření, bude ženě předepsána antiretrovirová terapie.

Antiretrovirové léky jsou co nejbezpečnější, takže těhotné ženy a novorozenci je mohou bezpečně brát, aby zabránili infekci. Musí být užívány po celou dobu těhotenství, až do narození a novorozencům musí být podány léky.

Je známo, že HIV je přenášen krví, spermatem, vaginálními sekrety a mateřským mlékem. Ukázalo se, že žena infikovaná HIV nebude schopna kojit své dítě?

Ano, máte pravdu, žena je přenášena HIV krví a spermatem. Dítě se může nakazit kojením. Proto je velmi důležité, aby matka infikovaná HIV přestala kojit..

Aby se zabránilo infekci, důrazně doporučujeme, aby HIV-pozitivní ženy nekojily nebo kojily děti.

Bude žena s HIV těhotná s dalšími riziky a komplikacemi?

Především je důležité pochopit, že žena infikovaná HIV je schopna rodit a porodit zdravé dítě. Je však třeba si uvědomit, že během těhotenství dochází k fyziologickému potlačení imunity, je to zcela přirozené. Často to vede ke skutečnosti, že vývoj infekce HIV se může urychlit. Žena musí konzultovat specialistu na infekční choroby, aby určila stav imunitního systému, stadium infekce HIV a předpovědi pro své zdraví..

Jak naplánovat těhotenství pro manželky nakažené HIV?

Praxe ukazuje: čím větší pozornost je věnována plánování těhotenství a přípravě na něj, tím lépe pro matku a její nenarozené dítě. O to více šancí na zdravé dítě a nedostavení komplikací během těhotenství.

V ideálním případě se doporučuje, aby oba partneři podstoupili kompletní prohlídku předem. Je-li to nutné, zahájte terapii ve fázi plánování, a to i před početí.

Při přípravě těhotenství proveďte krevní testy, které vám pomohou určit virovou zátěž. Při vysokých hodnotách je velmi důležité zajistit, aby se počet lymfocytů vrátil k normálu a snížila se virová aktivita..

Pokud již těhotenství nastalo, okamžitě, v kterékoli fázi těhotenství, kontaktujte Centrum AIDS pro vyšetření a preventivní opatření.

Jaké procento žen infikovaných HIV porodí zdravé děti?

Při včasné a úplné třífázové profylaxi - během těhotenství, porodu a novorozence - je riziko přenosu HIV z matky na dítě velmi malé a pohybuje se od 0% do 2%.

Jaká preventivní opatření by měla být učiněna v souvislosti s kojencem narozeným ženě infikované HIV?

Prevence je velmi důležitá v případě dítěte narozeného HIV pozitivní ženě. Aby dítě zůstalo zdravé, nezapomeňte na tři hlavní preventivní opatření:

 • antiretrovirová profylaxe ihned po narození (dítě musí dostat lék ve formě sirupu);
 • odmítnutí kojení;
 • vyšetření pediatrem ve speciálním AIDS centru.

Jakou radu mohu dát ženám infikovaným HIV, které se dozví o těhotenství??

Nejprve: okamžitě kontaktujte AIDS centrum ve vaší oblasti, aby provedl test a preventivní léčbu, aby se zabránilo přenosu viru z matky na dítě.

Monitorování těhotenství u HIV pozitivních žen by měl být přísně předepsán ošetřujícím lékařem.

Aby preventivní opatření dosáhla požadovaného výsledku, tj. Aby se vaše dítě narodilo zdravé, je velmi důležité přísně dodržovat léčebný režim. Pokud například těhotná HIV pozitivní žena poruší tento režim, například často přeskakuje užívání léků, bere méně než předepsanou dávku nebo nedodrží nezbytné intervaly mezi dávkami, zvyšuje se riziko přenosu viru na dítě několikrát..

Od autora: lék na HIV, který zcela zbavuje infikovanou osobu této nemoci, nebyl dosud nalezen. HIV pozitivní lidé však mohou žít plný a dlouhý život, pokud budou dodržovat všechny pokyny lékaře a podniknou nezbytná opatření. Navíc lidé s HIV vytvářejí šťastné rodiny a rodí zdravé děti. Je důležité pouze zodpovědně přistupovat k těhotenství a udělat vše pro to, aby se dítě nenakazilo virem.

Může žena s pozitivním statusem HIV nést a porodit zdravé dítě

2. dubna 2020, 13:25 [„Argumenty týdne“]

Přes koronavirus nikdo nezrušil další nemoci. V současné době roste po celém světě počet žen infikovaných virem HIV, které přesto otěhotní a rodí normálně. Moderní léky s velkou pravděpodobností počítají s nepřítomností viru v těle dítěte.

Chcete-li to provést, musíte dodržovat všechny pokyny lékařů - před početí, během těhotenství, po porodu.
Pokud žena detekuje HIV, je jí předepsána antiretrovirová léčiva, která potlačují šíření viru v těle. Pravidelný příjem a další preventivní opatření snižují riziko přenosu HIV na dítě na minimálně 2–3%. Současně je velmi důležitá pravidelnost užívání drog: v případě jejího porušení se riziko infekce dítěte zvyšuje na 30%.

Mimochodem, pokud je otec dítěte nakažený virem HIV, pak je předmětem pravidelné antiretrovirové terapie, riziko je přibližně stejné - 2-3%.

Je mnohem horší, pokud mají oba rodiče HIV pozitivní status. V tomto případě se riziko, že dítě nakažené virem HIV prudce stoupne, někdy dosahuje 90%.

Aby se zvýšila šance na zdravé dítě, musí žena infikovaná HIV při plánování těhotenství podstoupit chemickou profylaxi předem, aby vyloučila perinatální přenos viru. Ihned po zjištění těhotenství musí MUSÍ o tom informovat lékaře, zaregistrovat se a absolvovat antiretrovirový kurz pro těhotné ženy, aby snížil počet virů v krvi a snížil riziko přenosu patogenu na dítě. Navíc, když se blíží (a během) porodu, je ženě injikována do žíly speciální drogy, které jsou individuálně vybírány předem. O možných odchylkách.

Pokud lékaři diagnostikovali narození zdravého dítěte u matky infikované HIV, neměli by mít žádné odchylky. Takové dítě se ve všech ohledech rovná dětem narozeným ze zdravých žen. Tyto děti se neliší od svých vrstevníků a vyvíjejí se v souladu s uznávanými standardy. Pokud je HIV v krvi novorozence, je vysoká pravděpodobnost anémie (anémie) a podvýživy (úbytek na váze, podvýživa). Polovina z těchto dětí má nízkou hmotnost - až 2,5 kilogramu. 80% dětí infikovaných HIV má poruchu centrálního nervového systému.

Novorozenec z HIV-pozitivní matky je vyšetřen na dětské klinice v místě bydliště, jsou odebírány moč a krevní testy, a MUSÍ být registrováni v AIDS centru, kde je dítěti diagnostikována „Neúplná HIV zkouška“. Tam se provádí testy s určitou frekvencí: v prvním roce života - každé 3 měsíce, pak každých šest měsíců - dokud se jeho tělo úplně nezbaví protilátek proti patogenu přenášenému z jeho matky.
Samostatným bodem je očkování dítěte narozeného matce infikované HIV. Za prvé, je to nutné. A za druhé, pro tyto děti jsou vybírány speciální vakcíny, obvyklé očkování je pro ně kontraindikováno..

A poslední důležitý bod: kojení matky nakažené HIV je STRUČNĚ ZAKÁZANÉ, bez ohledu na to, zda je dítě zdravé nebo ne. Během laktace virus vstupuje do ženského mléka, které se stává zdrojem infekce. Bezprostředně po narození je pro dítě nutné s pomocí lékařů vybrat upravené mléčné směsi s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. V budoucnu se výživa dítěte nemusí lišit od obvyklé stravy jeho vrstevníků.

Podpořte nás - jediný zdroj rozumu v této těžké době

Zdravé děti od rodičů infikovaných HIV jsou skutečné

Šance pro zdravé děti

Světová zdravotnická organizace již dlouho zveřejňuje údaje, že i při úplné absenci lékařského dohledu, prevence a sociální podpory je riziko přenosu HIV z matky na dítě s umělým krmením 15–30% a při kojení stoupá na 20–45%..

Přenos HIV z matky na dítě může nastat ve třech fázích:

 1. během těhotenství
 2. během porodu
 3. při kojení.

V každé z těchto fází lze výrazně snížit riziko přenosu..

Pokud matka během těhotenství užívá speciální léky, během porodu budou použity speciální metody porodnické péče a kojení bude nahrazeno umělým, riziko HIV pozitivního dítěte bude pouze 2%..

"Mnoho matek bohužel opustí své děti ihned po porodu," říká Yevgeny Voronin, hlavní lékařka NPC těhotným ženám a dětem s HIV, "ačkoli tomu trvá rok a půl, než pochopíme, zda má dítě virus nebo ne. skutečnost, že všechny děti narozené HIV pozitivním matkám mají v krvi protilátky proti HIV, vyvinuly se v těle matky a přenesly se na nenarozené dítě.

Takové protilátky vyvolávají dojem, že je dítě infikováno. Mateřské protilátky mohou být v krvi dítěte po dobu jednoho a půl roku, poté zmizí, což znamená, že dítě je zdravé, nebo tělo začne produkovat vlastní protilátky, což naznačuje, že infekci nelze zabránit.

A často se ukáže, že HIV není u dítěte detekován, a žije v dětském domě jeden a půl až dva roky, kde se jeho výchovy obecně věnuje jen málo lidí. Výsledkem je, že tyto děti:

 • zaostává ve vývoji od vrstevníků
 • obtížně komunikovat s lidmi, což vytváří novou řadu problémů ".

Projekt GLOBUS

Ale zpět k tomu, jak pomoci HIV-pozitivní matce porodit zdravé dítě. Významnou roli v prevenci perinatálního přenosu infekce HIV dnes hraje projekt GLOBUS Globálního fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, v jehož rámci působí Nadace AIDS východ-západ (AFEW)..

Následující lidé se účastní podpory HIV pozitivních rodičů před a po narození dítěte:

 • regionální AIDS centra
 • porodnická a dětská zdravotnická zařízení
 • a asociace služeb AIDS.

Tento podpůrný program zahrnuje těhotné ženy a ženy v práci, které byly v době přijetí přijaty do porodnických zařízení s HIV pozitivním a neznámým stavem, které poté podstoupily rychlé testování na HIV s pozitivním výsledkem, bez ohledu na to, zda dostaly chemoprofylaxi. během těhotenství nebo ne. V rámci projektu mohou být HIV pozitivním ženám při porodu poskytnuty:

 • nouzová prevence
 • prevence tuberkulózy u dětí
 • kojenecká strava.

Poskytnutí výživy pro umělé krmení novorozenců je jedním z klíčových problémů při prevenci infekce dítěte matkou, ke které může dojít během kojení..

Podle údajů z roku 2005 bylo v Ruské federaci kojeno 3,9% dětí narozených matkám HIV pozitivním od několika dnů do několika měsíců.

V regionech, kde projekt GLOBUS působí:

 • v roce 2005 bylo 5,6 případů kojenecké výživy na 100 dětí narozených HIV pozitivním matkám jako preventivní opatření pro vertikální přenos viru z matky na dítě
 • V roce 2007 se tento ukazatel zvýšil více než 10krát a činil 63,5 případů..

Od dubna 2007 do prosince 2007 dostalo kojeneckou výživu 906 dětí narozených HIV pozitivním ženám. Během celého období programu dostalo kojenecká výživa 1876 HIV pozitivních dětí.

A zatímco na začátku projektu byl rozvoj služby pro prevenci přenosu HIV z matky na dítě prováděn prostřednictvím 10 center AIDS umístěných v regionálních centrech jednotlivých subjektů federace, do prosince 2007 se programu zúčastnilo 16 zdravotnických zařízení (14 z nich je AIDS) centra), a to i v regionálních centrech.

Rozšíření počtu zdravotnických zařízení poskytujících kompletní balíček preventivních služeb významně zvýšilo pokrytí cílové skupiny projektu.

Neméně důležitou součástí prevence přenosu HIV z matky na dítě je informační školení zdravotnických pracovníků:

 • ženské konzultace
 • porodnice
 • a dětské kliniky

práce s HIV pozitivními těhotnými ženami a matkami.

V rámci projektu GLOBUS se od září do prosince 2007 uskutečnilo 17 informačních seminářů na toto téma pro 320 zdravotnických pracovníků výše uvedených zdravotnických zařízení.

Výcvikový kurz zahrnuje účast specialistek vedoucích HIV pozitivní ženu od začátku těhotenství do dokončení preventivních opatření pro novorozence a umožňuje vám vypracovat mechanismus interakce hlavních aktérů procesu:

 • odbornice ženských konzultací (gynekolog, porodník-gynekolog)
 • Infekční centrum AIDS
 • odborníci porodnice (porodník-gynekolog, neonatolog)
 • místní pediatr
 • dětské centrum AIDS.

V příštích dvou letech se plánuje pokrýt asi 1350 odborníků všech kategorií zaměstnaných v systému prevence přenosu HIV z matky na dítě.

Články O Neplodnosti