Hlavní Výživa

Mohu rodit s HIV?

Přesměrováno z webu

Celo ruská testovací kampaň na HIV

Přihlásit se

Obnova hesla

 • Domov
 • Rodina a narození dětí
 • Těhotenství s HIV. Jak porodit zdravé dítě?

Přestože je virus lidské imunodeficience vážným a nevyléčitelným onemocněním, může se život infikovaného člověka prakticky a včasně a řádně léčit prakticky životem zdravého člověka.

Jasným příkladem je narození dětí rodičů infikovaných HIV.

Nejprve byste měli vědět, že HIV test na těhotné ženy se provádí na samém začátku a během 30. týdne těhotenství. Tato nastávající matka, jejíž stav bude pozitivní, se o tom definitivně dozví a bude moci zahájit léčbu, aby snížila riziko infekce pro své dítě. Infekce z matky na dítě může být přenášena ve třech případech: během těhotenství, například pomocí plodové vody nebo s neopatrným vyšetřením; například při porodu, pokud dítě omylem spolkne krev nebo vaginální výtok matky; během kojení, což by v žádném případě nemělo být.

K infekci během těhotenství může dojít kdykoli, nejčastěji - krátce před narozením. Největší nebezpečí vzniká, když je dítě v lůně po dlouhou dobu bez plodové vody. V zásadě se však virus během porodu dostává do těla dítěte. To potvrzují statistiky - takto se během kojení nakazí 50% dětí, 20%. Další děsivá postava: bez vhodného ošetření se každé ze čtyř dětí narozených matce infikované virem HIV nakazí virem.

Kromě gynekologa by HIV pozitivní matka měla pravidelně navštěvovat specialistu na AIDS centrum. léčba se provádí pomocí antiretrovirových léků, které samozřejmě zcela neodstraňují virus z těla, ale pomáhají snižovat virovou zátěž, což výrazně zlepšuje fyzický stav těla a snižuje riziko infekce dítěte z těla matky. V 26. týdnu těhotenství infikovaná žena měří virovou zátěž CD4, která je odpovědná za reakci imunitního systému na infekce vstupující do našeho těla, a samozřejmě se provádí obecný a biochemický krevní test. A od 28. týdne je předepisována speciální antiretrovirová profylaxe. V tomto případě je nesmírně důležité dodržovat rozvrh užívání léků a jejich dávkování, protože odchylky od předepsaného času, nebo zejména zmeškané dávky, mohou ovlivnit zdraví budoucího dítěte..

Pokud má těhotná žena virovou zátěž před dodáním 1 000 kopií / ml, pak je ženě předepsána císařská řez - takže riziko kontraktu je významně sníženo a v kombinaci s antiretrovirovou léčbou je méně než 1%. Riziko lze také snížit dodržováním určitých pravidel: minimalizovat dobu, po kterou je dítě v lůně poté, co voda prošla; před všemi nezbytnými lékařskými postupy dítě důkladně umyjte; nedávejte dítě na matčinu hruď.

Zároveň nesmíme zapomenout, že první a půl roku života se v těle dítěte uchovávají protilátky matky, a proto nelze celou dobu rozpoznat přesný stav HIV dítěte. Od narození podléhá antiretrovirové profylaxi a jí pouze umělou směs, protože mateřské mléko matky infikuje dítě virem. Po 18 měsících se dítě podrobí vyšetření, poté se jeho HIV stav zná a v případě potřeby se podrobí odpovídající léčbě. Je důležité si uvědomit, že díky ARV terapii se dítě pravděpodobně narodí zdravé a schopné žít celý život, což potěší jeho rodiče..

Co potřebujete vědět pro lidi s HIV, kteří se připravují na rodičovství?

Je infekce HIV u jednoho nebo obou partnerů kontraindikací k početí dítěte a co mám dělat, pokud byl během těhotenství detekován virus imunodeficience? V tomto článku naleznete odpovědi na tyto otázky, jakož i na průběh patologie u žen, způsoby porodu a důsledky pro dítě..

Vzájemný vliv

Interakce těhotenství a HIV zůstává špatně pochopenou oblastí. Je známo, že v přítomnosti infekce u ženy se riziko vzniku mnoha komplikací zvyšuje:

 • zhoršení infekčních procesů, které mohou vést k narození mrtvého dítěte;
 • abnormální vývoj plodu;
 • oddělení placenty;
 • Spontánní potrat.

Děti, které se nakazí virem HIV od své matky, se mohou do 5 let stát AIDS pozitivním.

Nést dítě může také negativně ovlivnit průběh nemoci. Odhaduje se, že ženy, které se rozhodnou otěhotnět, mohou mít AIDS několik let rychleji..

Symptomatologie

K HIV může dojít tajně od několika týdnů do několika let. Pokud se nemoc během těhotenství zhorší, můžete pozorovat následující příznaky:

 • výrazné zvýšení tělesné teploty;
 • bolest svalů;
 • bolesti těla;
 • poruchy gastrointestinálního traktu;
 • vzhled kožních vyrážek;
 • otok lymfatických uzlin;
 • pocit slabosti;
 • zimnice nebo horečka;
 • bolesti hlavy.

Pak se může infekce na chvíli vyvinout, po které se nakonec stane chronickou. Důkazem toho je zhoršení různých nemocí.

Rutinní diagnostika HIV

Inspekce musí být provedeny:

 • při registraci na těhotenství;
 • po dobu 7 měsíců.

Pokud žena žije s HIV pozitivním partnerem, testy se provádějí každé 3 měsíce a bezprostředně před narozením.

Mezi metody, které vám umožní identifikovat patologii:

 • Enzymově vázaný imunosorbentový test (ELISA). Screeningový test k detekci protilátek proti HIV. Obvykle se provádí dvakrát, a to i v případě pozitivního výsledku.
 • Imunoblotting. Používá se jako další metoda k potvrzení výsledků testu ELISA. Zobrazuje přítomnost protilátek proti virovým proteinům.
 • Polymerázová řetězová reakce (PCR). Označuje závažnost HIV, umožňuje předvídat jeho průběh. Pomocí této analýzy lze patologii zjistit i během latentního průběhu..

O tom, jak dlouho je lepší se přihlásit k těhotenství, si přečtěte v dalším článku.

Falešně pozitivní výsledek

Jsou chvíle, kdy je těhotná žena mylně diagnostikována s HIV. K tomu dochází z následujících důvodů:

 • ženské tělo produkuje protilátky, které chrání před pronikáním otcovské DNA, která je testována;
 • přítomnost chronických chorob;
 • nečestnost zdravotnických pracovníků.

Plán těhotenství pro nakažené

Pokud byla nemoc detekována před početí, musíte naplánovat narození dítěte s ohledem na doporučení odborníků.

Budoucí rodiče mohou čelit třem situacím..

HIV u ženy

V tomto případě se zvyšuje riziko infekce nejen plodu, ale také partnera. Proto se koncepce obvykle provádí bezkontaktní metodou. Spermie se umístí do sterilní cévy a potom se ženám podá ve dny ovulace.

HIV u muže

Nemoc se nepřenáší na genetické úrovni, takže je nemožné, aby virus během oplodnění pronikl do těla dítěte spermatem. Žena se však může nakazit, která potom HIV přenáší na dítě.

Přirozená koncepce je možná, pouze pokud je infekce skrytá a partneři o ní nevědí. Pokud používáte IVF, bude tento proces bezpečnější. Jedná se o metodu umělého oplodnění, při které se sperma očistí a teprve poté se zavede do ženy.

Oba rodiče jsou HIV pozitivní

Je lepší uchýlit se ke službám dárce spermatu, protože během nechráněného styku mohou partneři navzájem nakazit chorobami, které zhoršují průběh viru a dalších kmenů HIV. Kromě toho se zvyšuje riziko infikovaného dítěte.

Způsoby infekce dítěte

Existují 3 možnosti přenosu viru:

 • Při nošení. Plod se nakazí placentou, pupeční šňůrou nebo plodovou vodou. Obzvláště nebezpečná je infekce během prvních 3 měsíců po početí, protože ve většině případů má žena potrat. Pokud byl virus přenesen později, může být porod závažnější a delší..
 • Při porodu. K infekci dochází při kontaktu se sliznicemi matky.
 • Při kojení. Tato situace bude nejméně pravděpodobně zaznamenána..

Co ovlivňuje vývoj dítěte?

Se závažným průběhem nemoci u ženy, přítomností špatných návyků a ignorováním pomoci lékařů se může dítě nakazit HIV a / nebo se narodit s různým mentálním a fyzickým postižením.

Mezi příznaky, které naznačují přítomnost patologie u novorozence:

 • chronické poškození gastrointestinálního traktu;
 • nedostatek reakce na světlo;
 • problémy páteře.

Terapie

Terapeutické postupy se mírně liší v závislosti na situaci detekce HIV..

Primární identifikace

Věnujte pozornost trimestru, ve kterém byla infekce diagnostikována:

 • 1. Začátek léčby se obvykle odkládá až do 13 týdnů. Pokud však virové zatížení matky překročí 1 000 kopií na 1 ml, mohou být předepsána antivirová léčiva..
 • 2. Během tohoto období je žena předepisována různým skupinám drog. Nukleosidy (Fosfazid, Tenofovir), Inhibitory transkriptázy (Etravirin), Inhibitory HIV proteázy (Ritonavir). Žena by měla užívat vitaminy, kyselinu listovou a železo.
 • 3. Léčba je předepsána okamžitě. Jsou předepsána 3 antivirová léčiva. Pokud byla terapie zahájena po 8. měsíci, může být přidán 4. lék. Schéma je vybrána individuálně.

Registrovaný

Pokud nastávající matka již dostala antivirová léčiva, jejich příjem se nezastaví ani při nástupu těhotenství, protože existuje riziko prudkého nárůstu virové zátěže. Přijatý léčebný režim se obvykle nemění, s výjimkou případů, kdy užívání léku představuje hrozbu pro plod. Jsou nahrazeny méně nebezpečnými..

Co musí žena udělat:

 • brát léky včas;
 • pravidelně navštěvovat specialistu na infekční choroby, aby včas zjistil choroby, které představují hrozbu pro těhotenství;
 • provádět testy pro kontrolu virové zátěže.

Poporodní

Léčba žen pokračuje stejnými léky jako během těhotenství.

V této době je věnována zvýšená pozornost diagnostice onemocnění u novorozeného dítěte. Léčba se obvykle předepisuje, dokud není provedena konečná diagnóza. Pomocí PCR můžete detekovat příznaky HIV již 14 dní po narození dítěte.

Během prvního roku života mohou být protilátky proti viru přítomny v krvi dítěte. Neměli byste však okamžitě panikařit, protože to neznamená vždy přítomnost patologie. Dítě je považováno za HIV pozitivní, pouze pokud příznaky infekce přetrvávají i po 15 měsících života. V tomto případě je léčba předepsána individuálně.

Prevence dětských infekcí

Infekci dítěte můžete zabránit pomocí následujících metod.

Obecné tipy

Mezi doporučení, která by budoucí matka měla dodržovat, aby zabránila narození dítěte s HIV:

 • Správná výživa. Tělo plodu musí přijímat živiny v dostatečném množství. Pomůže to posílit imunitu a odolat infekci..
 • Odmítnutí špatných návyků. U dětí, jejichž matky vedou špatný životní styl, slabý, nedostatečně otužilý organismus. Mají vysokou citlivost na různé nemoci..
 • Včasné ošetření. Žena by měla podstoupit terapii včas, aby se odstranily současné patologie.

Léky

Bezprostředně před narozením může být předepsáno intravenózní podání roztoku Retroviru. Ukazuje se v těchto případech:

 • pokud žena nebyla léčena antivirovými léky a obsah HIV je 1 000 kopií na 1 ml nebo více;
 • rychlá analýza přítomnosti choroby přinesla pozitivní výsledek;
 • v přítomnosti vysokého rizika infekce ženy za poslední 3 měsíce - kontakt s infikovaným partnerem, injekce léků.

Nevirapin se také používá. 1 tableta se užije ihned po zahájení porodu. Pokud trvá déle než 12 hodin, je nutná druhá schůzka.

Způsoby doručení

I při porodu dítěte by lékař, který monitoruje stav ženy, měl posoudit všechna rizika a konzultovat budoucí matku ohledně možného průběhu porodu..

Existují 2 způsoby doručení.

Přírodní

Výhodněji na infekci HIV..

Používá se v takových případech:

 • žena byla léčena v období porodu dítěte;
 • virové zatížení menší než 1000 kopií na 1 ml.

Obvykle se provádí na infekčním oddělení. Porodní kanál je ošetřen roztokem chlorhexidinu v koncentraci 0,25%.

Jakékoli prostředky a metody, které mohou vést k poškození tkáně, jsou zakázány, včetně používání porodních kleští a užívání drog, které zvyšují práci.

Je nutné zaznamenat okamžik, kdy těhotná žena vytáhla vodu. V normálním průběhu procesu k tomu dochází v 1. období porodu. Pokud však k odtoku došlo před porodem a doba bezvodosti je 4 hodiny nebo více, zvyšuje se riziko přenosu viru na dítě. Je proto přípustné rozhodnout o umělém dodání práce císařským řezem.

Cesarean sekce

 • indikátor virové zátěže vyšší než 1000 kopií / ml;
 • není možné provést rychlý test na HIV;
 • žena nebyla léčena během těhotenství.

Obvykle je operace plánována předem. Je předepisována na dobu 38 týdnů..

Novorozený

Prevence infekce zahrnuje:

 • Koupání. Ihned po narození dítěte se koupají ve vodě smíchané s chlorhexidinem (0,25%). Poměr - 50 ml na 10 l.
 • Užívání drog. Již 8 hodin po narození je dítěti podána injekce profylaktika. Terapie trvá 3 dny, protože v tuto chvíli je virus v krvi a nemá čas stát se součástí DNA. Ve většině případů doporučují Retrovir a Nevirapin v tekuté formě.

Kojení

Virus se může dostat do těla dítěte přes mateřské mléko, proto je kojení nepřijatelné. Rovněž nevyjímejte mléko v lahvi.

Ihned po narození je dítě převedeno na umělé krmení. Pro potlačení laktace mohou být ženě předepisovány léky, jako je bromokriptin nebo kabergolin.

Je možné mít zdravé dítě?

Detekce HIV není důvodem k ukončení těhotenství. Pokud při normální virové zátěži žena vede zdravý životní styl a splňuje všechna doporučení odborníků, šance na narození zdravého dítěte jsou vysoké.

Těhotné ženy by měly být zvláště opatrné, pokud je jejich partner infikován virem HIV. Dodržujte bezpečnostní opatření při pohlavním styku a v každodenním životě, nepoužívejte běžné prostředky intimní hygieny.

O detekci HIV u těhotných žen a o vlastnostech prevence infekce dítěte je popsáno v prezentovaném videu:

HIV není trest pro ženu, která má dítě. Chcete-li snížit rizika pro plod, musíte se včas zaregistrovat u specialisty na infekční choroby a provést těhotenství podle jeho doporučení. To zvyšuje šance na úspěšné narození a narození zdravého dítěte.

HIV a těhotenství: co potřebujete vědět, jak reagovat a kde získat podporu

Co dělat, když se během těhotenství ukáže, že žena má HIV?

Během těhotenství žena zpravidla daruje krev na protilátky proti HIV třikrát: při registraci, uprostřed a bezprostředně před nemocnicí. V mateřské nemocnici je žena testována také na HIV, zejména pokud na výměnné kartě není žádná nedávná analýza. Pokud se během těhotenství ukázalo, že žena má HIV, je poslána z prenatální kliniky do centra AIDS, kde daruje krev na přítomnost nejen protilátek proti HIV, ale také na přítomnost a množství samotného viru. V průměru se tato analýza provádí za týden. Po potvrzení pozitivní analýzy je žena registrována v AIDS centru a je jí předepsána antiretrovirová terapie (ART). Přípravky jsou vybírány gynekologem centra AIDS a hodnotí ukazatele imunity a virové zátěže.

Kam mohu po získání pozitivního testu na HIV vyhledat lékařskou a psychologickou podporu??

Stejně jako jiné těhotné ženy dostávají HIV pozitivní ženy lékařskou péči na svých předporodních klinikách a také na placených klinikách. Všechny HIV pozitivní těhotné ženy však musí navštívit svého gynekologa v centru AIDS a řídit se doporučeními lékaře.

Zjišťování vaší diagnózy během těhotenství je pro ženu samozřejmě velkým stresem. Může získat psychologickou podporu od psychologa v centru AIDS. Kromě toho v různých regionech existují neziskové organizace, které poskytují psychologickou podporu lidem žijícím s HIV a stejnému poradenství. Partnerský poradce je HIV pozitivní osoba, která přijala jeho diagnózu, získala další vzdělání a může se podělit o své zkušenosti ze života s HIV a také poskytnout emoční podporu. Poradci typu peer často inspirují více důvěry mezi HIV pozitivními lidmi než lékaři a sociální pracovníci. Sdružení E.V.A. poskytuje pomoc a podporu ženám postiženým HIV. Konzultace lze získat voláním horké linky +7 921 913 03 04 nebo položením otázky na místě.

V současné době existuje na sociálních sítích několik skupin, kde může osoba s HIV získat odbornou podporu jak od specialistů, tak od poradců (například skupina ve VK je OVERLAWED PLHIV). Tato možnost podpory může být pro ženu relevantní, pokud v jejím městě neexistuje psychologická podpora pro HIV pozitivní těhotné ženy..

Jak půjde další sledování těhotenství a komunikace s lékařem?

Po diagnostice navštěvuje centrum AIDS pravidelně žena (jednou za měsíc nebo jednou za dva měsíce). Pozorování je zpravidla členěno takto: počáteční vyšetření, předpis ART, sledování stavu imunity a množství viru. Někdy je třeba provést obecný krevní test, pokud se objeví vedlejší účinky léčby. Doporučuje se také, abyste předali HIV test ženskému sexuálnímu partnerovi.

Gynekolog v AIDS centru pozoruje ženu před porodem a první měsíc po narození dítěte. Poté se pod dohledem lékaře infekční choroby.

Poškodí terapie plod??

Léky, které HIV-pozitivní žena užívá během těhotenství, jsou testovány a nejsou toxické pro plod ani pro samotnou ženu. V současné době WHO doporučuje všechny léky, které jsou podávány těhotným ženám s HIV v Rusku, a neovlivňují vývoj plodu.

Kde rodí HIV pozitivní ženy?

Závisí to na regionu. Existují města a regiony, kde HIV pozitivní ženy mohou na základě pokynů místních zdravotních výborů porodit výhradně v určitých porodnicích nebo v nemocnicích s infekčními nemocemi. V jiných regionech mají ženy s HIV právo porodit v jakékoli porodnici. Například v Petrohradě přijímají HIV pozitivní ženy pouze dvě porodnice a v Leningradské oblasti rodí ve všech porodnicích. V Moskvě a Moskevské oblasti - bez omezení. V každém případě ve všech porodnicích existují léky pro nouzovou prevenci přenosu HIV z matky na dítě, pokud žena již vstoupila do pracovního procesu.

Může HIV pozitivní žena porodit zdravé dítě? Jaká jsou rizika? S čím jsou spojeni?

HIV pozitivní žena může a porodí dítě bez infekce, pokud se kombinuje několik důležitých způsobů, jak zabránit přenosu HIV z matky na dítě:

 • Před početí musíte znát virovou zátěž a imunitní stav a začít užívat ART předem. V předstihu - to znamená, že alespoň šest měsíců před početí by neměla být stanovena virová zátěž v ženské krvi.
 • Samozřejmě je nutné podstoupit gynekologické vyšetření a léčit STD, pokud jsou detekovány.
 • Pokud žena v období těhotenství neužila ART, měla by drogy začít užívat po dobu 18 týdnů a před porodem. Doporučení WHO nyní naznačují, že všem ženám by měla být nabídnuta ART a po porodu, bez ohledu na klinické ukazatele zdraví ženy.
 • Během porodu se ženě intravenózně podává další lék (obvykle Retrovir).
 • Po narození je dítěti předepsán lék ARV v sirupu, který musí být užíván dvakrát denně po dobu nejméně 7 dnů.
 • A dalším způsobem, jak nepřenášet HIV na dítě, je vzdát se kojení. Proto existují léky, které bezbolestně a bez poškození zdraví žen zastaví laktaci ihned po narození.

Je možné porodit zdravé dítě od HIV pozitivního muže a neinfikovat?

Umět. Riziko přenosu viru bude minimální, téměř rovné nule, pokud člověk vezme ARVT a je 100% zavázán k léčbě. Pokud není jeho virová zátěž stanovena déle než 1 rok, pak může dojít ke koncepci přirozeným způsobem, aniž by byly použity jakékoli technologie asistované reprodukce..

Těhotenství HIV pozitivní ženy je poněkud odlišné od těhotenství ženy bez viru.?

Kromě skutečnosti, že žena bere ART a dodržuje všechna výše uvedená doporučení týkající se prevence přenosu HIV z matky na dítě, je těhotenství stejné jako u žen bez HIV.

Po porodu se péče o dítě HIV pozitivní ženy poněkud liší od péče o ženu bez viru (mohu kojit, musím dát svému dítěti nějaké léky, když zjistím stav dítěte)?

Kromě antiretrovirového léčiva ve formě sirupu po dobu 7 dnů může být dítě narozené HIV-pozitivní ženě nabídnuto k odmítnutí BCG vakcinace, což je živá vakcína proti tuberkulóze. Jak již bylo zmíněno, žena odmítá kojení. Třikrát je dítě testováno na přítomnost protilátek proti HIV. Kromě toho se podrobuje krevnímu testu na HIV pomocí diagnostiky PCR k určení viru samotného v krvi dítěte.

Musím brát pilulky po porodu?

Pokud chcete být zdravou matkou, vychovávejte své děti, sledujte jejich zralost a vychovávejte své vnoučata, po desetiletích musíte určitě vzít ARV po porodu, abyste předešli nárůstu virové zátěže, snížení imunity a vzniku nemocí způsobených AIDS.

Může žena s pozitivním statusem HIV nést a porodit zdravé dítě

2. dubna 2020, 13:25 [„Argumenty týdne“]

Přes koronavirus nikdo nezrušil další nemoci. V současné době roste po celém světě počet žen infikovaných virem HIV, které přesto otěhotní a rodí normálně. Moderní léky s velkou pravděpodobností počítají s nepřítomností viru v těle dítěte.

Chcete-li to provést, musíte dodržovat všechny pokyny lékařů - před početí, během těhotenství, po porodu.
Pokud žena detekuje HIV, je jí předepsána antiretrovirová léčiva, která potlačují šíření viru v těle. Pravidelný příjem a další preventivní opatření snižují riziko přenosu HIV na dítě na minimálně 2–3%. Současně je velmi důležitá pravidelnost užívání drog: v případě jejího porušení se riziko infekce dítěte zvyšuje na 30%.

Mimochodem, pokud je otec dítěte nakažený virem HIV, pak je předmětem pravidelné antiretrovirové terapie, riziko je přibližně stejné - 2-3%.

Je mnohem horší, pokud mají oba rodiče HIV pozitivní status. V tomto případě se riziko, že dítě nakažené virem HIV prudce stoupne, někdy dosahuje 90%.

Aby se zvýšila šance na zdravé dítě, musí žena infikovaná HIV při plánování těhotenství podstoupit chemickou profylaxi předem, aby vyloučila perinatální přenos viru. Ihned po zjištění těhotenství musí MUSÍ o tom informovat lékaře, zaregistrovat se a absolvovat antiretrovirový kurz pro těhotné ženy, aby snížil počet virů v krvi a snížil riziko přenosu patogenu na dítě. Navíc, když se blíží (a během) porodu, je ženě injikována do žíly speciální drogy, které jsou individuálně vybírány předem. O možných odchylkách.

Pokud lékaři diagnostikovali narození zdravého dítěte u matky infikované HIV, neměli by mít žádné odchylky. Takové dítě se ve všech ohledech rovná dětem narozeným ze zdravých žen. Tyto děti se neliší od svých vrstevníků a vyvíjejí se v souladu s uznávanými standardy. Pokud je HIV v krvi novorozence, je vysoká pravděpodobnost anémie (anémie) a podvýživy (úbytek na váze, podvýživa). Polovina z těchto dětí má nízkou hmotnost - až 2,5 kilogramu. 80% dětí infikovaných HIV má poruchu centrálního nervového systému.

Novorozenec z HIV-pozitivní matky je vyšetřen na dětské klinice v místě bydliště, jsou odebírány moč a krevní testy, a MUSÍ být registrováni v AIDS centru, kde je dítěti diagnostikována „Neúplná HIV zkouška“. Tam se provádí testy s určitou frekvencí: v prvním roce života - každé 3 měsíce, pak každých šest měsíců - dokud se jeho tělo úplně nezbaví protilátek proti patogenu přenášenému z jeho matky.
Samostatným bodem je očkování dítěte narozeného matce infikované HIV. Za prvé, je to nutné. A za druhé, pro tyto děti jsou vybírány speciální vakcíny, obvyklé očkování je pro ně kontraindikováno..

A poslední důležitý bod: kojení matky nakažené HIV je STRUČNĚ ZAKÁZANÉ, bez ohledu na to, zda je dítě zdravé nebo ne. Během laktace virus vstupuje do ženského mléka, které se stává zdrojem infekce. Bezprostředně po narození je pro dítě nutné s pomocí lékařů vybrat upravené mléčné směsi s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. V budoucnu se výživa dítěte nemusí lišit od obvyklé stravy jeho vrstevníků.

Podpořte nás - jediný zdroj rozumu v této těžké době

Těhotenství s infekcí HIV

Každá žena sní o tom, že se stane matkou, ale tato touha je často zastíněna obavami a strachem, protože rozhodování o těhotenství s infekcí HIV není snadný úkol, který vyžaduje seriózní přístup. V tomto případě žena riskuje nejen své zdraví, ale také zdraví svého nenarozeného dítěte. V této situaci je těhotenství plné mnoha rizik, ale stále existuje šance na zdravé dítě.

Plánování těhotenství na HIV

V mnoha případech je plánování jediným způsobem, jak porodit zdravé dítě. Proces přípravy na početí vyžaduje krevní test, který pomůže určit virovou zátěž. Při vysokých rychlostech je nutné zajistit, aby se počet lymfocytů vrátil k normálu a snížila se virová aktivita.

Pokud není aktivita HIV pozorována a žena byla po nějakou dobu bez terapie, nedoporučuje se pokračovat v užívání léků při plánování a v prvním trimestru těhotenství..

Početí

Dosud nebylo prokázáno, že těhotenství negativně ovlivňuje zdravotní stav nakažené ženy, což zhoršuje průběh nemoci. Lékařství pomocí moderních technik může minimalizovat riziko infekce plodu. Ale v žádném případě neposkytuje 100% záruku.

Lidé s HIV pozitivním stavem, snění o dětech, by měli brát koncepční proces velmi vážně. Často jsou páry, kde je nemocný pouze jeden z manželů..

Několik způsobů, jak si představit:

 • Pokud je nositelem viru žena: v tomto případě je pravděpodobnost infekce muže v procesu početí vysoká, takže byste se měli uchýlit k soupravě určené k samooplodnění. Za tímto účelem se odebere sterilní nádoba, umístí se semeno, kterým se samičí vajíčko oplodní v plodných dnech cyklu..
 • Mužský nosič: plod nelze přímo infikovat z mužského spermatu, ale pokud se matka během nechráněného styku nakazí, nakazí se z ní. Lékaři proto doporučují zahájit početí pouze v plodných dnech cyklu, pokud je virová zátěž samců minimalizována. Existuje i další způsob - očistit sperma partnera od semenné tekutiny, což sníží aktivitu HIV a poté vstoupí do ženy. Můžete se uchýlit k postupu umělé inseminace, v takovém případě je biologický materiál odebrán ze spermií.
 • Oba partneři jsou nositeli infekce HIV: pravděpodobnost infekce plodu se několikrát zvyšuje. Partneři mohou také během nechráněného pohlavního styku navzájem nakazit pohlavně přenosnými chorobami, které komplikují průběh nemoci, nebo vyměňovat kmeny, které jsou rezistentní na drogy.

Těhotenství

HIV nemá žádný vliv na vývoj plodu. Komplikace mohou způsobit pouze pokročilá chronická onemocnění, kouření a konzumaci alkoholu. Pokud infikovaná žena nedodrží doporučení lékaře a nepodnikne žádné kroky k ochraně dítěte před virem, pak je riziko infekce 30–40%, ale preventivní opatření a užívání nezbytných léků ji mohou minimalizovat - 2%.

Během těhotenství je žena s infekcí HIV registrována u dvou porodníků - gynekologů:

 • Konzultace se ženami, pokud se provádí obecné pozorování - jsou předepsány nezbytné zkoušky a zkoušky;
 • Centrum AIDS, tam monitorují virovou zátěž a stav imunitního systému, vyvíjejí léčebné taktiky, vybírají léky nezbytné pro antiretrovirovou terapii. Při poslední návštěvě (35–37 týdnů) je pacientovi poskytnut lékařský posudek a léky proti chemoprevenci HIV, které pomáhají snížit pravděpodobnost přenosu viru během porodu. Jsou doprovázeny podrobnými pokyny: matka - intravenózně a dítě ve formě sirupu.

Infekce dítěte HIV pozitivní matkou je možná třemi způsoby:

 • V procesu vývoje plodu;
 • Během porodu dochází nejčastěji k infekci - to je hlavní nebezpečí;
 • Při kojení.

Existuje řada faktorů, které zvyšují pravděpodobnost nakažení dítěte:

 • snížená imunita těhotné ženy;
 • vysoká aktivita HIV u matek;
 • propuštění dříve, než je datum splatnosti plodové vody;
 • krvácení z dělohy;
 • těhotenství dvojčat;
 • kojení;
 • užívání drog během těhotenství.

Prevence rizik

Každá žena, která ví o svém HIV pozitivním stavu, si klade otázku: „Jak se vyhnout infekci dítěte?“

Nejprve je nutné dodržovat všechny rady a doporučení odborníků, včas provádět potřebné testy a pravidelně přicházet k recepci na antatologické klinice. Obvykle se doporučuje zahájit léčbu ve třetím měsíci těhotenství, což sníží riziko fetální infekce. Odborníci předepisují léky, které jsou pro dítě zcela neškodné - nemůžete je odmítnout vzít.

Zvláštní pozornost by měla být věnována následujícím bodům..

 • Správná strava a odmítnutí všech špatných návyků. Dítě by mělo dostat v plné míře potřebné vitamíny a minerály pro plný vývoj a přibrat na váze - pouze tak jeho tělo dokáže odolávat viru;
 • Preventivní opatření zaměřená na předcházení předčasnému porodu. Imunita dítěte narozeného před datem splatnosti se snižuje, což zvyšuje pravděpodobnost infekce HIV;
 • Léčení nemocí chronické povahy;
 • Plánování na období 37–38 týdnů císařského řezu. Lékař s ohledem na zdravotní stav nastávající matky činí konečné rozhodnutí o možnosti chirurgického zákroku. Při nepřítomnosti virové aktivity je dodávka možná přirozeným způsobem;
 • Odmítněte kojení. V mateřském mléce matky s infekcí HIV je obsažen virus, takže je lepší zvolit mléčnou směs pro umělé krmení;
 • Chemoprofylaktické léky užívané kojencem pro profylaxi.

Splnění těchto požadavků snižuje pravděpodobnost přenosu HIV na kojence, ale stále existuje malé procento. Musíte se na to připravit. Hlavní věc je, že dítě by mělo být plánováno a milováno a vše ostatní bude sloužit pouze jako pobídka k boji proti nemoci a obraně jejich práv a zájmů..

Malé děti nemají své vlastní protilátky - v těle drobků jsou přítomny pouze protilátky matky. Proto bude dítě po narození také HIV pozitivní. Teprve po 1, 1,5 roku zmizí mateřské protilátky z těla dítěte a poté zjistíte, zda byla infekce HIV přenesena či nikoli.

K infekci může dojít před narozením, v procesu vývoje plodu. Nastávající matka musí pečlivě sledovat zdraví a posilovat imunitní systém. Dobrá imunita má příznivý účinek na placentu, která chrání plod před viry obsaženými v mateřské krvi. Poškození nebo zánět placenty - přímá hrozba infekce dítěte.

Ve většině případů dochází k infekci během porodu. Koneckonců, když dítě prochází porodním kanálem, existuje vysoká pravděpodobnost kontaktu s krví. Toto je nejrychlejší a nejkratší cesta infekce. Proto od druhého trimestru těhotenství musí matky užívat antivirová léčiva, což pomůže snížit rizika.

Pokud testy provedené před porodem vykazují vysokou aktivitu proti HIV, provede se plánovaná císařská sekce.

Rizika k zapamatování

Moderní medicína má mnoho způsobů, jak minimalizovat pravděpodobnost nakažení dítěte, ale riziko nelze zcela vyloučit. Každá žena sní o porodu zdravého dítěte, takže i ve fázi plánování musíte analyzovat situaci, zvážit všechny klady a zápory. Hlavním problémem je, že můžete zjistit, zda se dítě narodilo zdravé nebo nakažené po 1‒ 1,5 roku..

Lidé plánující těhotenství s HIV by měli vědět, co dítě čeká, pokud má smůlu a spadá do těch nešťastných 2%.

Recenze lékařů naznačují, že nejzávažnější průběh onemocnění je pozorován při intrauterinní infekci plodu. Ve většině případů takové děti umírají před 1 rokem. Pouze několik z nich přežije do dospívání. To je limit - v lékařské praxi nejsou známy žádné případy přechodu do dospělosti.

Pokud se nakazíte virem HIV během porodu nebo kojení, jsou příznaky onemocnění jednodušší, protože v době infekce se již imunitní systém vytvořil. Přesto však délka života nepřesahuje 20 let.

HIV infekce nepříznivě neovlivňuje těhotenství, proto není kontraindikací, ale vyžaduje vyvážený a uvážený přístup. Ani moderní medicína nezaručuje narození zcela zdravého dítěte, ale šance se zvyšují, pokud budou dodržována všechna doporučení. Těhotenství matky nakažené HIV je samozřejmě plné obtíží, starostí a rizik, ale hlavním cílem těchto akcí je narození zdravého dítěte a stojí za to.!

Těhotenství a HIV

Rozhodování o těhotenství pro ženu je někdy skutečným problémem. Čelí obtížnému úkolu, protože se musí rozhodnout, zda je připravena riskovat své zdraví a zdraví budoucnosti, dosud nepředstavené, dítě. Touha mít děti je spojena s pochybnostmi a strachem, pokud žena (nebo její partner) je HIV pozitivní.

Je známo, že virus lidské imunodeficience (HIV) je původcem AIDS. Existují dva typy HIV: HIV-1 (nejčastější) a HIV-2. HIV-1 je zákeřnější, protože u 20–40% jeho nositelů se následně vyvine AIDS, zatímco u druhého typu je riziko onemocnění 4–10%. Průměrná doba pro vývoj AIDS od okamžiku infekce je 10 let.

Výzkumníkům se podařilo izolovat virus od mnoha tekutin lidského těla: krve, spermatu, vaginálních sekretů moči, slin a slzných tekutin. Dosud však byly hlášeny pouze případy infekce krví, spermatem, vaginální sekrecí a mateřským mlékem.

Početí

Pokud mají lidé s virem lidské imunodeficience touhu mít dítě, musí vážně myslet a konzultovat lékaře. To samozřejmě neznamená, že veškerá odpovědnost za rozhodnutí by měla být přenesena na odborníky. Plní pouze poradní roli a pár s přihlédnutím ke všem možným rizikům rozhoduje.

Stále není prokázáno, že přítomnost infekce HIV u ženy ovlivňuje zhoršení zdraví během těhotenství. Proto je za určitých podmínek stále možné pojetí.

Existuje určitý rozdíl mezi tím, jak dochází k početí (a jak minimalizovat riziko infekce dítěte), je-li nositelem jeden nebo druhý z partnerů..

Pokud tedy HIV pozitivní žena:

Moderní medicína zná metody početí, u nichž je riziko přenosu infekce HIV na plod výrazně minimalizováno. Bohužel žádná z těchto metod neposkytuje absolutní záruku, že dítě nebude nakaženo.

Pokud je žena HIV-pozitivní a muž je HIV-negativní, pak v průběhu početí existuje riziko infekce muže. Aby se tomu zabránilo, měla by žena používat soupravu pro samovolné oplodnění. Za tímto účelem je partnerské spermie shromažďováno ve sterilní nádobě a žena je oplodněna v nejvýhodnějším období pro početí, tj. Během ovulace.

Pokud je HIV pozitivní člověk:

V tomto případě existuje riziko infekce ženy. Dítě nebude přímo infikováno spermatem svého otce, ale bude infikováno matkou (přirozeně, pokud se nakazí během nechráněného činu). Aby ochránili ženu, lékaři doporučují naplánovat koncepci ve dnech nejvýhodnějších pro oplodnění a také v obdobích, kdy není stanovena virová zátěž člověka..

Další možnost je možná - čištění spermatu ze semenné tekutiny. Virová zátěž je tedy snížena a virus není detekován. Italští lékaři použili tuto metodu k oplodnění 200 žen a žádný z nich nebyl nositelem viru lidské imunodeficience.

Další možností je umělé oplodnění, při kterém se pro inseminaci používá sperma jiného muže..

Těhotenství. a HIV

Do roku 1997 se v Ruské federaci narodilo ženám žijícím s HIV pouze 60 dětí. Podle Federálního vědecko-metodického centra Ministerstva zdravotnictví Ruské federace pro prevenci a kontrolu AIDS se však tento počet do 1. července 2003 zvýšil na 5974. Pokud bylo toto onemocnění primárně nalezeno u drogově závislých a homosexuálů, nyní dochází ke zvýšení sexuálního přenosu HIV. To zase vedlo ke zvýšení incidence u žen v plodném věku. Zkušenost s porodem zdravých dětí u matek infikovaných virem HIV nám v současné době umožňuje udržovat těhotenství. Nyní existuje mnoho otázek souvisejících s HIV a těhotenstvím: je možné chránit dítě před HIV a jaké jsou šance na zdravé dítě, zhorší těhotenství a porod samotný průběh infekce HIV a naopak, jak HIV ovlivní těhotenství? Ženy chtějí vědět, jak chránit sebe a své blízké před HIV nebo méně (pokud tento problém neprošel jejich rodinou) - jak se v této situaci správně chovat, zda stojí za rozhodnutí rozhodnout o tak důležitém a žádoucím kroku, jako je mateřství, a co může být jeho důsledky.

Dariko NiauriLeyla Sultanbekova
Profesor MD, vedoucí Oddělení porodnictví a gynekologie. Miláček. Fakt S.-Pb. stát jít. un-that; Doktorský porodník-gynekolog, postgraduální studentský med. Fakt S.-Pb. státní univerzita

HIV a AIDS

Co je to HIV? HIV infekce je chronické virové onemocnění, jehož původcem je infekce imunitních buněk zodpovědných za odolnost organismu vůči infekcím. Název viru - virus lidské imunodeficience (HIV).

Existují tři způsoby přenosu HIV:

 • Hemokontakt, tj. Prostřednictvím krve, dochází k infekci během transfúze krve, při používání lékařských nástrojů, včetně opakovaného použití injekčních stříkaček a jehel různými osobami.
 • Sexuální (nechráněný sex). Je velmi důležité vědět, že při pohlavním styku je riziko uzavření ženy více než třikrát vyšší než u mužů. Pamatujte, že infekci může zabránit pouze kondom..
 • „Vertikální“, když se nemoc přenáší z matky na dítě, ke které může dojít během těhotenství, porodu a kojení.

Zvláště bych rád poznamenal, že HIV není přenášen jiným způsobem. Virus NELZE získat:

 • s handshake nebo objetí;
 • potem nebo slzami;
 • při kašli a kýchání;
 • při použití běžného nádobí nebo ložního prádla;
 • při použití společné koupelny a toalety;
 • se společnými sporty;
 • při pobytu ve stejné místnosti;
 • ve veřejné dopravě;
 • skrze zvířata nebo kousnutí hmyzem;
 • s polibkem (a obecně prostřednictvím slin), protože koncentrace viru ve slinách není dostatečná pro infekci. V celé historii studie o HIV a AIDS nebyl zaznamenán jediný případ infekce touto metodou.

Mimo lidské tělo je HIV nestabilní: umírá téměř okamžitě při vaření, sušení a použití dezinfekčních prostředků na bázi chloru.

Když se člověk nakazí virem HIV, virus začne ničit imunitní systém, který je zodpovědný za ochranu těla před nemocemi. Tento proces není viditelný. Jakmile je v lidském těle, infikuje HIV buňky odpovědné za imunitu - odolnost těla vůči všem faktorům prostředí, jako jsou infekce.

Člověk žijící s HIV může vypadat a cítit se dobře po mnoho let a ani neví, že je nakažený. Imunitní systém pak oslabuje a nakažené se stávají náchylnými k nemocem, z nichž mnoha lze obvykle zabránit..

HIV infikovaná osoba může v průběhu času onemocnět častěji než obvykle. Diagnóza AIDS (syndrom získané imunodeficience) se obvykle provádí několik let po nakažení virem HIV, kdy se u člověka vyvine jedno nebo více velmi závažných onemocnění (onemocnění plic, gastrointestinálního traktu, plísňové infekce různých orgánů, onkologická onemocnění, herpes)..

HIV a AIDS tedy nejsou totéž. HIV je virus potlačující imunitní systém a AIDS je komplex nemocí, které se vyskytují u člověka s HIV s nízkou imunitou..

HIV sám se vyvíjí pomalu. Může trvat 5–12 let, než se objeví vážné zdravotní problémy; délka života HIV infikovaných lidí se neměří ve dnech nebo hodinách, ale v desetiletích. Nemusí existovat žádné příznaky po dlouhou dobu, ale HIV se již může přenášet. Jinými slovy, člověk, který je HIV pozitivní, vypadá jako obyčejný zdravý člověk, ale může infikovat ostatní.

Jediným způsobem, jak detekovat HIV v těle, je krevní test. Je však třeba mít na paměti, že ve většině případů analýza odhalí HIV až po asi 3–6 měsících po infekci (toto období se často nazývá „okno“) a nemoc může být přenesena okamžitě. Infekce HIV je často poprvé detekována během těhotenství, protože všechny těhotné ženy jsou testovány na HIV, ale infekce může nastat před těhotenstvím. Proto jsou těhotné ženy testovány na HIV třikrát, vzhledem k možnosti „okna“..

Projevy. První příznaky infekce HIV mohou být: dlouhý, mírný nárůst teploty (až 37,3-37,8 ° C), průjem (časté, uvolněné stolice), úbytek hmotnosti a lymfatické uzliny.

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění je doprovázeno imunodeficiencí, měli by se lidé infikovaní HIV ve větší míře než zdraví lidé pokusit chránit před jinými infekcemi, protože tělo je s nimi nemůže bojovat. Je třeba mít na paměti, že někteří původci tzv. Oportunních infekcí žijí v těle většiny lidí a v ničem se neprojevují. Pouze se sníženou imunitou způsobují život ohrožující onemocnění.

Léčba. Virus lidské imunodeficience je jedním z nejvíce studovaných virů v lidské historii, ale bohužel v současné době bohužel neexistuje lék na HIV. Existují pouze antivirová léčiva, která pomáhají tělu bojovat s možnými oportunními infekcemi. Jejich účinnost je však dostatečná pouze při přísném dodržování dávkovacího režimu. Léčbu může předepsat pouze kvalifikovaný specialista specializovaného zdravotnického střediska, ve kterém je pacient členem. Léčba je předepsána po předběžném vyšetření. Zpravidla zahrnuje dvě analýzy: imunitní stav (analýza, která vám umožní určit, jak funguje imunitní systém pacienta) a virové zatížení (pomocí této analýzy, kolik virů se nahromadilo v těle). Čím vyšší je stav imunity a nižší virová zátěž, tím příznivější je stav pacienta. Sledování těchto testů vám umožní naplánovat antivirovou terapii včas a zahájit prevenci oportunních infekcí..

V současné době léčba obvykle zahrnuje použití 2, 3 nebo 4 léků. Během těhotenství však může být použit pouze jeden lék. Důvodem je skutečnost, že antivirová léčiva mohou mít negativní vliv na vyvíjející se plod, což způsobuje malformace. Antivirotikum užívané během těhotenství nezpůsobuje vážné důsledky pro vývoj plodu, ale může u dítěte způsobit anémii - snížení množství hemoglobinu. Užívání antivirových léčiv může zpomalit vývoj HIV v těle a tím prodloužit život pacienta a během těhotenství - zabránit přenosu viru na plod.

Některé předpovědi

Infekce HIV není zdravotním stavem pro ukončení těhotenství. Porodit nebo ukončit těhotenství je na rozhodnutí samotné infikované HIV. Nikdo nemá právo na ni vyvíjet tlak. K tomuto problému však musíme přistupovat se vší odpovědností a co nejdříve konzultovat lékaře. Je nutné vyšetřit, a pokud se pacient dozvěděl o infekci pouze během těhotenství a nebyl zaregistrován v AIDS centru, nezapomeňte se zaregistrovat.

U všech žen - infikovaných i neinfikovaných - je během těhotenství potlačena imunitní funkce. Takové potlačení imunity je nezbytné k tomu, aby se polovina plodu cizí matce neodtrhla.

Tyto změny, které jsou přirozené během těhotenství, vyvolávají obavy, že u žen infikovaných virem HIV může těhotenství urychlit vývoj infekce. První zprávy o těhotenství u lidí infikovaných HIV to zřejmě potvrdily. Další pozorování žen, které tyto výsledky porodily, se však dosud nepotvrdilo. Obecně nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi infikovanými a neinfikovanými, a to ani pokud jde o úmrtnost nebo rychlost vývoje jakýchkoli klinických příznaků specifických pro AIDS, s výjimkou toho, že u těhotných žen infikovaných HIV se pneumonie (pneumonie) vyvíjí mnohem častěji než není těhotná. Zdá se, že těhotenství má malý vliv na vývoj infekce u asymptomatických HIV pozitivních nebo nově infikovaných žen, ačkoli je možné, že v pozdějších stádiích infekce HIV může urychlit průběh nemoci.

Otázka negativního dopadu infekce HIV na těhotenství nebyla dosud zcela vyřešena. HIV může být přímou příčinou nebo ukazatelem komplexní interakce souvisejících zdravotních a sociálních stavů, které ovlivňují těhotenství. Často je obtížné určit relativní přínosy infekce HIV, užívání drog a nedostatečné prenatální péče k nepříznivému výsledku těhotenství. V řadě studií je častěji zaznamenán nepříznivý výsledek těhotenství s HIV, včetně komplikací v rané i pozdní fázi. V různých studiích se počet komplikací liší.

V jiných studiích jsou komplikace v raných stádiích těhotenství spojeny s infekcí HIV. HIV infikovaní lidé tedy mají vyšší procento spontánních potratů v prvním trimestru těhotenství. Ženy infikované virem HIV mají ve srovnání s neinfikovanými ženami vyšší počet mimoděložních těhotenství, což může být způsobeno vlivem jiných průvodních infekcí. Je třeba poznamenat, že u žen infikovaných HIV jsou častější infekce pohlavních cest. Pravděpodobně mají předčasný porod, častěji dochází k abrazi placenty, častá je retardace růstu plodu. Podle současných údajů je riziko nakažení dítěte matkou infikovanou HIV během těhotenství, porodu a kojení 30% bez léčby a pouze 2% při provádění antivirové terapie (chemoprofylaxe) a podle lékařských doporučení.

Faktory, které zvyšují riziko přenosu HIV z matky na dítě, jsou následující:

 • přítomnost velkého počtu virů v krvi matky (závažnost infekce HIV u těhotné ženy): při těžké infekci HIV v pozdních stádiích onemocnění je pravděpodobnost přenosu na plod vyšší;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • komplikace samotného těhotenství;
 • prodloužený porod, dlouhé období bezvodé (pokud uběhnou více než 4 hodiny od okamžiku vypuštění plodové vody do narození dítěte, zvyšuje se pravděpodobnost přenosu);
 • kojení (u lidí infikovaných HIV je zcela vyloučeno);
 • patologické změny v placentě.

Management těhotenství s HIV

Pokud je krevní test pozitivní na HIV, začíná terapie (zavádění speciálních léků) od 14. týdne těhotenství. (Proto je u žen infikovaných virem HIV obzvláště důležité pozorování na prenatální klinice od raných stadií těhotenství.) Jmenování léčby od tohoto období je způsobeno skutečností, že její dřívější jmenování může způsobit vývoj nitroděložní patologie u plodu. Pokud je infekce HIV zjištěna později v těhotenství, je důležité zahájit chemoprofylaxi co nejdříve. Navzdory vysokým nákladům a nepřístupnosti antivirových léčiv je těhotné ženy infikované HIV dostávají zdarma v rámci státního programu. Jak již bylo zmíněno, zavedení antivirových léků přispívá k výskytu anémie u dítěte. Aby se tomuto stavu zabránilo, předepisuje těhotná žena infikovaná HIV železo a multivitaminy.

Porod u žen infikovaných HIV

HIV infikovaný se rodí ve specializovaných porodnicích nebo v odděleních se speciálně vyškoleným a vyškoleným zdravotnickým personálem. Po celou dobu porodu dostává žena v práci také antivirové léky.

V důsledku řady studií bylo možné zjistit, že koncentrace viru je zvláště vysoká v hlenu produkovaném v děložním čípku a ve vagíně. Protože dítě je při porodu v kontaktu s hlenem děložního čípku, je pravděpodobné, že dítě bude infikováno přesně během porodu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby. První je vícenásobné ošetření vagíny antiseptikem (pro tyto účely se obvykle používá chlorhexidin) během porodu. Druhým je chirurgické dodání císařským řezem. První metoda je jednodušší, ale méně spolehlivá. A druhá metoda má jednu významnou nevýhodu. Protože imunita ženy je virem oslabena, mohou se po narození vyskytnout komplikace, včetně infekčních. Vzhledem k tomu všemu je způsob doručení zvolen vždy jednotlivě. Aby se zabránilo vniknutí virů drobnými kožními lézemi, je kůže novorozence ošetřena chlorhexidinem ihned po narození.

Chemoprofylaxe infekce HIV u novorozence začíná od 8. hodiny po narození. Provádí se v každém případě, pokud je matka infikována. Prevence zahrnuje použití antivirového léčiva orálně (ústy) ve formě sirupu podle specifického vzoru. Vzhledem k riziku přenosu HIV mateřským mlékem je dítě okamžitě převedeno na umělé krmení.

Je možné zcela vyloučit přítomnost infekce HIV u dítěte narozeného matce infikované HIV po dosažení jednoho a půl roku. Důvodem je přítomnost takzvaného „okna“, které již bylo uvedeno výše. To znamená, že pokud bylo dítě infikováno během těhotenství nebo během porodu, nemusí testy po nějakou dobu přinést pozitivní výsledky. Konečně, říci, že dítě je zdravé, je možné až po 1,5 roce. Po celou tu dobu je dítě registrováno pod přísným dohledem odborníků..

Články O Neplodnosti