Hlavní Výživa

Potřebuje novorozenec figurínu - argumenty „pro“ a „proti“, názor Dr. Komarovského

Figurína je klíčovým symbolem, který úzce souvisí se světem novorozenců a prvním rokem života dětí. Ještě před narozením dítěte rodiče přemýšlejí o tom, zda bude tento slavný doplněk potřebovat..

Při rozhodování, zda učit dítě bradavce, je důležité studovat okamžiky spojené s jeho negativním a pozitivním vlivem. Vyplatí se poslouchat rady pediatrů, aby používání bradavek bylo co nejpohodlnější a nejbezpečnější. V tomto článku je podrobně rozebrána otázka výhod a nebezpečí figuríny, je uveden i názor autoritativního pediatra Komarovského..

Musím si zvyknout dítě na bradavku?

Všichni zdraví novorozenci mají výrazný sací reflex. Ihned po narození je dítě již schopné chytit matku bradavku a zahájit proces.

Při interakci s mateřským hrudníkem nebo lahví se směsí dítě nejen získává jídlo, ale také hledá ujištění. Sání pomáhá dítěti odpočívat a cítit se pohodlně, figurína zde bude věrným pomocníkem.

Je možné a nutné přizpůsobit dítě bradavce? Pro děti při umělém krmení je prostě nezbytné, aby dostávali jídlo za hodinu, a sací reflex není zcela uspokojen, proto od narození mohou rodiče používat dudlík, dítě to utěší nebo rozptýlí. Děti, které přijímají prsa na vyžádání, jsou také ochotny pořídit dudlík. Ale v tomto případě je lepší dát figurínu ne z prvních dnů, ale po několika týdnech, kdy je stanoveno laktace.

Podívejte se na video, zda potřebujete naučit své dítě figuríny:

Klady a zápory pro dítě

Psychologové tvrdí, že bradavka je nutná k úplnému uspokojení sacího reflexu a v budoucnu neexistovaly žádné problémy, jako je sání prstu, dlouhá závislost na láhvi vody nebo směsi, touha kousat nehty a tužky. Někteří odborníci dokonce najdou spojení mezi nerealizovaným reflexem a kouřením v dospělosti.

Především je potřeba figurína pro vzrušující děti, které špatně usnou nebo se v noci často probudí. Pomáhá dítěti rychle se uklidnit a utěšit se. Kromě toho dítě přeměňuje svou pozornost na bradavku a jeho oblíbený proces sání usnadňuje přežití střevní koliky, bolení zubů nebo jen odvrácení od dráždivých faktorů.

Výhoda

Pokud jde o výhody figuríny pro dítě a matku, lze zaznamenat následující pozitivní body:

 1. Plná spokojenost sání reflexu kdykoli, když není poblíž láhev nebo mateřská hrudník.
 2. V budoucnu se dítě snáze odstaví z bradavky než ze sání jiných předmětů, protože v případě nepřítomnosti figuríny může dítě začít vkládat do úst prsty, pěst nebo malé věci v domě..
 3. Bradavka rychle uklidňuje dítě, přispívá k rychlému usínání a dobrému spánku. Při sání mu dává pocit pohodlí.
 4. Příslušenství je vhodné vzít na cestu, cestovat, zejména pokud musíte létat letadlem. Během vzletu a přistání dítě nebude pokládat uši kvůli sání a spolknutí slin.
 5. V chladu během procházky dítě s dudlíkem vdechuje mrazivý vzduch nosem, nikoli ústy, takže se snižuje riziko nachlazení.
 6. Během sání se aktivují receptory, které mají dobrý vliv na funkci střeva..
 7. Figurína chrání dítě před syndromem náhlé kojenecké smrti a brání zadržování jazyka během spánku.

Podle řady pediatrů je nemožné nebo alespoň nedoporučené používat tuto položku. Důvody pro odmítnutí bradavky:

 1. Zvýšené riziko infekce v dutině ústní.
 2. Mohou se vyskytnout problémy s malokluze..
 3. Ve zvláštních případech je vždy nutné mít k dispozici sterilní dudlíky, jinak může dojít k hysterii dítěte, když se špinavá bradavka zašpiní a matka nebude mít po ruce čisté. Rodiče jsou přísně zakázáni lízat dudlík, aby je „očistili“. To je plné přenosu různých bakterií, které poškozují flóru křehkého těla dítěte. Vsuvka - osobní atribut dítěte!
 4. Při použití figuríny může dojít k narušení normálního procesu kojení, může se snížit počet připevnění k prsu a množství produkovaného mléka..
 5. Neustálé používání figuríny vede k nedostatečné komunikaci mezi dítětem a matkou, což má vliv na vývoj a psychologickou stabilitu.
obsah ↑

Argumenty pro a proti Komarovsky

Komarovsky považuje figurínu za volitelnou položku pro kojence. Pokud dítě nechce dudlík, pak je to dokonce dobré, rodiče budou ušetřeni obtížného problému odstavení a dítě nebude připoutáno.

Ve speciálním výcviku bradavky však nemá smysl, protože to přináší výhody i újmu. Ačkoli známý lékař připouští, že všechny pozitivní a negativní důsledky jsou značně přehnané, a co je nejdůležitější, pokud používáte dudlík, je to hygiena, protože existuje nebezpečí přenosu infekcí na dítě špinavým povrchem..

Jediným významným argumentem proti bradavkám, které Komarovsky považuje za možné porušení kojení.

První měsíc po narození je důležitým obdobím pro zahájení dobrého laktace, matka by měla dítě aplikovat na prsa tak často, jak je to jen možné, a stimulovat tak uvolňování mléka. Vsuvka v tuto chvíli může narušit a narušit proces. Rovněž bradavka v budoucnu způsobuje problémy s přirozeným krmením, takže je lepší ji odložit na 4-5 týdnů.

Podívejte se na video o tom, co si Komarovskyho pediatr myslí na použití bradavky:

Tipy pro rodiče

Rozhodnutí o seznámení dítěte s figurínou se provádí vždy individuálně. Pokud se rozhodnete pro bradavky, osvědčené tipy, které pomohou rodičům lépe se informovat v tomto tématu, se mohou hodit:

 1. Nedávejte figurínu z jakéhokoli důvodu a při nejmenším rozmaru. Existuje mnoho způsobů, jak rozptýlit dítě hrami, hrkálky. Vsuvka je skutečně potřebná, pouze pokud dítě nemůže usnout nebo se obává zdravotních problémů - kolika, horečka.
 2. Nemůžete zneužít figuríny a dovolit dítěti to sát na dlouhou dobu a často.
 3. Při nákupu nezapomeňte zohlednit věkovou kategorii, tvar a materiál produktu. Správně vybraná bradavka je hlavním pravidlem použití.
 4. Příslušenství si můžete zakoupit pouze v lékárnách a specializovaných dětských obchodech, čímž se chráníte před nekvalitními výrobky a padělky.
 5. Každý den je třeba zkontrolovat integritu figuríny, pokud existují díry nebo praskliny, ve kterých se bakterie bezpečně vyvíjejí, musí se zlikvidovat. Nesmíme zapomenout na pravidelnou sterilizaci a mytí výrobků.
 6. Doporučuje se měnit bradavky jednou za 4-6 týdnů.
 7. Po roce a půl je odstavení dítěte z figuríny mnohem obtížnější, takže je lepší se zbavit připoutanosti brzy.
 8. S příchodem zubů musíte přecházet na latexové výrobky, které jsou silnější než silikon, který děti snadno ukousnou.
 9. K upevnění figuríny na dětské oblečení existují bezpečné plastové kolíčky na prádlo a speciální držáky, lana a kovové řetězy nejsou pro tento účel vhodné, protože hrozí udušení.
 10. Dítě by mělo mít rádi tvar a vzhled bradavek, můžete mu pokaždé nabídnout nový produkt, dokud si dítě nerozhodne.

Závěr

Figurína kombinuje výhody i újmu. Zda je nutné přizpůsobit konkrétní dítě bradavce, pouze rodiče a on to vědí. Pokud figurínu používáte rozumně a pamatujete si doporučení lékařů, stane se dobrým pomocníkem a usnadní péči o dítě, jakož i zachová nervy a náladu mámy.

Ale ne všechny děti se shodují na bradavce, v takových případech nezoufejte a nenarušujte, protože figurína není vůbec povinným doplňkem, ale pomocným nástrojem, který můžete bez.

Nejlepší místo pro maminky o dětech!

Vše o kojencích a malých dětech: výživa, zdraví, vývoj a péče o děti. Články od cvičících pedagogů, psychologů, lékařů a matek.

Reklamní

Potřebuje novorozenec figurínu? Výhody a újmy dudlíků.

Figurína dítěte v jeho ústech je stereotypem pevně zakořeněným v moderním světě a je předmětem nekonečné debaty o tom, zda přejít z přirozeného na pohodlný. Proto je pro mladé rodiče tak obtížné pochopit, zda musí do tohoto příslušenství uvést své dítě. Pro mnoho rodičů je to záchranář, jiní v zásadě nepřijímají jeho použití. Proč se to stane? Pojďme to pochopit.

Potřebuje novorozenec figurínu vůbec?

Sání je jedním z prvních reflexů dítěte, právě narozeného. Díky interakci s matkou hrudníkem získává jídlo a klid, pomáhá usnout a uspokojuje potřebu komunikace. Ale někdy je prsa z různých důvodů pro dítě nedosažitelná a poté vstoupí do arény - dudlík.
Stojí za to naučit dítě sát figurínu - záleží na rodičích. Dobře, povíme vám o výhodách a nevýhodách tohoto příslušenství a o tom, jak jeho použití co nejpohodlněji a bezpečněji využít..

Kdy učit dítě figuríny?

Při zodpovězení této otázky musíte nejprve zjistit, jak matka plánuje nakrmit dítě. Pokud z nějakého důvodu novorozenec krmí z láhve a neexistuje způsob, jak jej aplikovat na prsu, v tomto případě lze bradavku začít co nejdříve..
U stejných matek, které se rozhodnou kojit, doporučujeme, abyste odložili seznámení s figurínou dítěte alespoň po dobu prvních 4 týdnů, dokud se nezavede laktace a nevytvoří se pravé prsu dítěte..

Dětská figurína: klady a zápory

Kdy dát - vyřešeno. A jaká je skutečná výhoda používání tohoto úžasného zařízení? Pojďme se blíže podívat na klady a zápory bradavky, aby každá maminka mohla vyvodit závěry pro sebe.
Lékaři a rodiče mezi pozitivními účinky figuríny nejčastěji rozlišují:

Výhody figuríny pro novorozence.

Je snazší vyrůst než sání prstů. Mnoho matek se bojí nabídnout svým dětem figurínu a představí si, jak obtížné bude přesvědčit dítě, aby se s ním rozloučilo. To je pravda, ale pokud si dítě namísto figuríny zvyklo sát pěsti nebo prsty, bude ještě obtížnější se od tohoto zvyku dostat. Jak odstavit dítě od sání figuríny? Vždy se můžete trochu podvádět. Například příběh, že malá rodina myší pod postelí nedávno měla myš a které se neobejdou bez figuríny, pravděpodobně probudí touhu vašeho dítěte pomáhat a sdílet;) Tímto prstem nebude takové číslo fungovat, bohužel.

Snižuje riziko SIDS. Na základě studií provedených v roce 2005 americkými vědci se ukázalo, že riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojenců u dětí spících na břiše i na měkkých matracích, které však dostávaly figurínu v noci, se snížilo o 90% ve srovnání s dětmi, které spal bez figuríny za stejných podmínek. Ať už je to jakkoli, nedoporučujeme položit dítě na spaní na břiše, na různé měkké matrace a polštáře nebo přikrýt dítě přikrývkou ve společné posteli, protože to vše jsou rizikové faktory pro vývoj SIDS.!

Rychle zklidňuje. Na veřejných místech nebo v očkovací kanceláři budete možná muset drobenku uklidnit co nejdříve. V takové situaci bude užitečné mít v sáčku čistou figurínu. Samozřejmě, pokud ji vaše dítě už znalo.
Rozvíjí kruhový sval v ústech. V roce 1992 byla ve švédském časopise Acta Pediatrica zveřejněna studie, během níž bylo zjištěno, že předčasně narozené děti, které dostaly figurínu bezprostředně po narození, přibývají na váze rychleji a dohnaly své dlouhodobé vrstevníky, protože díky sání s figurínou mohly dostávat jídlo mnohem efektivněji z hrudníku nebo láhve.

Pomůže to při letu. Pokud cestujete s dítětem, bude dudlík vynikajícím společníkem pro vaše dítě, protože během vzletu a přistání může dítě položit uši a sání a spolknutí slin tento nepříjemný stav usnadní..

Bohužel, pokud by použití figuríny bylo omezeno na plusy, tento článek by nebyl vůbec potřeba. Bohužel má bradavka řadu nevýhod. Zde jsou:

Poškození figuríny pro novorozence

Přestože figurína uklidňuje a dobře vyhovuje sacímu reflexu, jeho výhody jsou omezeny hlavně na to. Stejně jako jakýkoli umělý předmět ve styku s novorozencem však může vyvolat určité nežádoucí události. Nevýhody figuríny jsou v zásadě způsobeny tím, že je snadno špinavá, a proto akumuluje infekce a může u dětí způsobovat onemocnění břicha a ORL orgánů. Zde je seznam hlavních problémů běžně spojených s používáním dudlíků:

Vyžaduje pozornost. Zpočátku dítě ještě nemá dost rukou, takže pokaždé, když z jeho úst vypadne bradavková bradavka (a to se stane velmi často), připravte se na to, aby se vrátil na své místo.

Může způsobit zubní potíže. Zubní lékaři nedoporučují dlouhodobé používání figurín, takže při dalším vyšetření nezapomeňte zkontrolovat u svého lékaře, kdy zahájit exkomunikaci.

Člověk musí mít vždy zásoby. Pokud je vaše dítě zvyklé uklidnit se pouze pomocí figuríny, je nepravděpodobné, že se budete chtít ocitnout v situaci, kdy není po ruce, takže je důležité zajistit, aby jeden nebo více kusů bylo vždy s vámi.

Problémy s kojením. Dudlík je jedním z hlavních nepřátel řádné organizace kojení, proto se nedoporučuje dávat dítěti alespoň v prvním měsíci po narození, aby nedošlo k záměně při sání.

Jak vidíte, i takové neškodné zboží může mít vedlejší účinky. buď opatrný!

Co hledat, pokud používáte dudlík

Rozhodnutí o tom, zda dítě seznámit s figurínou nebo ne, by mělo být přijato individuálně v každém případě. Například u kojenců s umělým krmením je používání bradavek o něco více odůvodněné než u tradičních dětí. V každém případě, bez ohledu na to, jaké se vaše konečné rozhodnutí stane, nebude při používání tohoto zařízení na místě zjistit informace o preventivních opatřeních.

Nebezpečí udušení. Pokaždé, než dítěti dáte figurku, pečlivě ji zkontrolujte, zda neobsahuje praskliny, zejména když drobky mají první zuby. Kromě toho výrobci požadují, aby figurína byla vyměněna za novou nejméně jednou měsíčně, bez ohledu na její stav..

Žádný cukr. Neaplikujte dudlík džemem, medem ani jinými produkty z „dospělého“ stolu. Děti prvního roku života by se neměly seznámit s potravinami obsahujícími cukr (s výjimkou přírodních cukrů z ovoce).

Bezpečnost je na prvním místě. Pomocí speciální špendlíkové špendlíky s řetězem se ujistěte, že jeho délka nestačí k náhodnému ovinutí kolem krku vašeho dítěte.

Nechte dítě zvolit si dudlík. Pokud jste vyzkoušeli několik možností pro figuríny, ale dítě se nemohlo zamilovat do žádné z nich, netrvejte na tom. Dudlík nakonec není nutným atributem dětství..

Z čeho lze vyvodit závěr??

Jak víte, bradavka je pro dítě stejně dobrá i špatná. O tom, zda jejich novorozenec potřebuje figurínu, je na rodičích, aby se rozhodli, v závislosti na konkrétních potřebách dítěte. Určitě to může pomoci a usnadnit obtížnou péči o dítě, ale musí se používat rozumně. Pokud je dítě zlobivé - někdy se můžete pokusit změnit postoj, ve kterém je dítě, zkuste ho rozptýlit nebo se zapojit do nějaké hry. Nepoužívejte figurínu jako první pomoc! Nezapomeňte, že se nejedná o magický lék na všechny pochvy, ale pouze o pomocné příslušenství.

Je možné novorozence dát figurínu?

Figurína je jedním z klíčových symbolů spojených se světem novorozence, s prvním rokem života dítěte. Při přípravě věno pro kojence dospělí vždy věnují pozornost různým bradavkám. Současně diskuse o tom, zda dítě potřebuje figurínu, zda stojí za to vytrvale zvykat dítě na bradavku, pokud ji neustále vyplivne.

Nezastupitelný atribut

Figurína vždy pomohla rodičům, když dítě nemá hlad, ale jeho ústa je lepší něco udělat. Dítě saje figurínu, uspokojí sací reflex, masíruje oteklé dásně, uklidňuje se po hlasitém pláči.

Figurína pomáhá rodičům v noci, když dítě neklidně spí, často se probouzí. Kromě toho bradavka dobře aktivuje střeva novorozence, pomáhá vyrovnat se s plynem.

Vyberte figurínu

Pokud rodiče silně nesouhlasí s dudlíkem a dítě to nebere, musíte pochopit důvody odmítnutí. Podívejte se zblízka na dudlík. Věnujte pozornost jeho velikosti: možná je figurína příliš velká pro ústa vašeho maličkého. Prověřte složení, z něhož je bradavka vyrobena. Možná jste si zakoupili produkt nízké kvality, který u dítěte způsobuje odmítnutí chuti. Můžete se blíže podívat, jaký tvar figuríny je, jak pohodlné je pro dítě.

Je lepší okamžitě si koupit několik figurín, aby si dítě samo zvolilo, který mu vyhovuje nejlépe. Pokud jste konečně našli figurínu, které vám dítě nevadí, můžete se rozhodnout, kdy je lepší dát ho dítěti, v jakých situacích vám to pomůže.

Podmínky použití

Před dummy si přečtěte důležitá pravidla. Splnění těchto požadavků je důležité pro dodržování hygienických norem, pro správnou tvorbu kousnutí u dítěte a pro zabránění zranění..

 • Je možné dát dítěti novou figurínu pouze důkladným omytím a vařením po dobu 3 minut.
 • Je lepší vyměnit dudlík za nový každý měsíc nebo půl.
 • Nedávejte gumu a provaz kolem krku dítěte, aby držely bradavky.
 • Nikdy neponořujte figurínu do cukru nebo medu, aby potěšilo vaše dítě. Hrozí diatéza a změny v chuti..
 • Než ji dáte dítěti, nelízejte. S vašimi slinami můžete přenést na dětské bakterie, které jsou nebezpečné pro drobky.
 • Je lepší nedat figurínu bez zvláštních potřeb pro zábavu.
 • Rodiče by měli mít po ruce několik sterilních dudlíků.

Přizpůsobení dítěte dummy dítěte může být bezbolestné, pokud mu na konci krmení dáte bradavku, promazáte mateřským mlékem. Ale spící dítě je lepší nenechat figurínu v ústech.

Internetový obchod prodává příslušenství pro držitele dudlíků (cumlíků), silikonových hlodavců a zubařů pro děti. všechny informace lze zobrazit na našem webu babybusinka.ru.

Stanovisko autoritativního pediatra

Dr. Komarovsky věří, že figurína pomáhá dítěti uvědomit si potřebu sání, když je úplně nahoře. Figurína pomáhá odvádět dítě od matky. Yevgeny Komarovsky však upozorňuje rodiče na skutečnost, že zvyknout dítě na figurínu je možné pouze tehdy, když matka nemá problémy s množstvím mléka. Dr. Komarovsky je proti předávání figuríny novorozencům: v prvním měsíci života by mělo dítě kojit matčině ňadro, protože sání dítěte je nejlepší způsob, jak zvýšit kojení.

E. Komarovsky je proti figuríně dítěte, dokud si jeho matka není jistá, že dítě má dostatek mateřského mléka. V následujícím období Evgeny Komarovsky doporučuje, aby si dítě zvyklo na figurínu, která mamince pomůže spát a odpočívat v noci..

Všichni rodiče mají právo samostatně se rozhodnout, zda dítě nepřetržitě zvyknou na figurínu. Při rozhodování však pečlivě prostudujte doporučení specialistů a rozhodněte se, jakou funkci má figurína pro vaše dítě vykonávat. Při výběru figuríny se nespoléhejte na radu přátel, ale věnujte pozornost kvalitě produktu a funkcím vašich drobků. Ať se figurína stane dobrým pomocníkem pro rodiče a dítě.

Je možné novorozence dát figurínu

Jaká jsou pravidla pro používání figuríny

Figurína by měla být čistá. Nezapomeňte novou figurínu omýt mýdlem. Pro dezinfekci ji někdy můžete namočit na několik minut do roztoku stolního octa na polovinu vodou.

Poté by měla být figurína důkladně omyta, usušena a uložena ve speciální krabici.
Použijte správnou figurínu a na skladě několik z nich: děti si obvykle zvyknou na jeden typ a ostatní odmítají.
Nikdy nelízejte figurínu, než ji dáte dítěti.
Při připojování dudlíků k oblečení postupujte opatrně. Nikdy nepoužívejte dlouhé tkaničky - mohou dítě udusit.
Pokud dítě během spánku ztratilo figurínu a neplaká, nevkládejte ji zpět do úst.
Vyzkoušejte jiné způsoby, jak uklidnit své dítě. Nepoužívejte dudlík jako záchranář. Někdy změna polohy, nemoc z pohybu je vše, co dítě potřebuje.

Pokud je tedy v prvním roce života sání přirozenou potřebou, pak je již po 2 letech charakterizován jako mentální dysfunkce, které by měla být věnována zvláštní pozornost. K přirozeným změnám v návycích dětí dochází postupně, ale někdy může být tento proces přerušen kvůli nedostatku (nebo nadměrné) pozornosti dítěte.

V takových případech je sací reflex fixován jako ochranná reakce a následně může vést k vývoji takových neuróz, jako je koktání nebo dokonce bedwetting..

Sání zvyk, uchovaný do 2 let věku, nevyhnutelně vede k deformaci zubních oblouků. Současně je kritický dopad cizích předmětů (figuríny, prstu, rohu přikrývky) na tvorbu kousnutí přibližně 6 hodin denně.

Škodlivé dětské návyky, které narušují přirozený fyziologický vývoj, jsou velmi rozmanité. Kromě sání prstů a figurín patří mezi ně kousání rtů a jazyka, sání rtů nebo tváří, dýchání ústy a infantilní polykání. Ten často vzniká právě v důsledku dlouhé závislosti na figuríně. Samotné dítě často nemůže od těchto návyků odstoupit, protože mají biomechanické důvody a často takové děti potřebují pomoc psychoterapeuta.

Kromě toho nesmíme zapomenout na to, že figuríny často používají rodiče ne tolik, aby uspokojili dětský reflex, ale pro jejich vlastní mír. V tomto případě dítě přirozeně zažívá ještě větší nedostatek pozornosti ze své strany, což vede k upevnění špatných sávacích návyků.

Prst i figurína tak zasahují do správného vývoje chrupu. Toto tvrzení platí dodnes, navzdory výskytu dudlíků fyziologické formy, které byly navrženy již v 50. letech 20. století. Němečtí lékaři Muller a Balters. Samozřejmě v té době to byl krok vpřed: neúspěšné dlouhé a kulaté bradavky-koule nahradily nové dudlíky, prohlášené za preventivní a stimulující rozvoj chrupu.

Z pohledu ortodontisty však jakákoli figurína nebo bradavka zasahuje do vývoje předních zubů. To se děje v důsledku oddělení kousnutí v důsledku slabého, ale konstantního tlaku krku figuríny na zuby předního úseku, což vede k deformaci horní chrupu a vytvoření křížového kousnutí. Nesprávná poloha jazyka v ústní dutině, vytvářená dlouhodobým sáním figuríny, může vést k chrápání a dokonce apnoe (zástava dýchání ve snu) u dítěte.

V poslední době odborníci navrhli zásadně odlišný model figuríny. Vyznačuje se tenkým krkem a speciálním krokem, který určuje správnou relativní polohu řezáků. Hlava zploštělá od dna těsně přiléhá k horní čelisti při sání, což umožňuje dítěti trénovat správnou polohu jazyka v ústní dutině, což přispívá k přirozenému rozšíření horní čelisti.

Konvexní deska je během sání pevně přitlačena, čímž je zajištěna správná poloha dudlíku v ústech. Když dítě leží na břiše, ploché tlačítko a prsten pomáhají vyrovnat tlak vzduchu. Další bezpečnost je zajištěna dvěma vzduchovými otvory umístěnými na okrajích desky.

Díky této složité konstrukci brání figuríně vytvoření otevřeného skusu. Ale i když se to již začalo vyvíjet, taková figurína zabraňuje proniknutí jazyka mezi chrupu, což pomáhá napravit takovou malokluzi.

Figuríny, stejně jako bradavky, mají několik velikostí: I - pro děti od 0 do 6 měsíců., II - od 6 do 18 měsíců., III - od 18 měsíců. Největší dudlíky po mnoha protestech pediatrů a ortodontistů byly nakonec z prodeje staženy.

Prst nebo figurína

Někdy se děti snaží samy o sobě nahradit figurínu sáním prstu. Jak na to? V tomto případě možná figurína stále vyhrává. Zde jsou některé úvahy:

 • Figuríny jsou pro kousnutí dítěte mnohem méně nebezpečné než prst. Zaprvé existují speciální ortodontické dudlíky, které přispívají k rozvoji správného skusu (mají zkosený tvar), a za druhé, i standardní dudlíky jsou mnohem měkčí než prst, a proto méně narušují polohu čelisti..
 • Bude pro vás mnohem snazší odstavit dítě od figuríny než od sání prstu. Ačkoli většina dětí zpravidla přestává sát prst ve věku asi 1,5 roku, některé se nemohou zbavit tohoto špatného zvyku a ve školním věku. Ve skutečnosti je v této záležitosti dítě velmi obtížné ovládat, protože prst je vždy s vámi.

Způsoby, jak si novorozence zvyknout na bradavku

Mnoho matek věnuje pozornost tomu, že je obtížnější učit děti, které jsou kojeny figuríny. Koneckonců, dítě cítí rozdíl mezi matkou prsou a bradavkou

Mnoho pediatrů však trvá na tom, že je lepší podávat prsa pouze ke krmení, dítě by nemělo být nepřetržitě připojeno k matce. V tomto případě musíte uspokojit sací reflex něčím jiným. Nabízíme dva způsoby, jak pomoci vašemu dítěti zvyknout si na toto oblíbené dětské příslušenství:

 • pokud je dítě mladší než tři měsíce, můžete ho vyzkoušet na figurínu tím, že jej převezete. Za tímto účelem musíte dudlík nejprve navlhčit mlékem nebo upravenou směsí. Vezměte dítě do náručí v poloze, ve které je krmeno, ale místo prsou nebo láhve se směsí nabídněte figurínu;
 • pokud je dítě starší než tři měsíce, můžete mu dát figurínu, jakmile dásně začnou svědit a existují známky předčasného zoubkování. Dítě ji použije k žvýkání, pak si na to zvykne a začne se pomocí bradavky uklidňovat..

Mnoho dětí spí s dudlíkem lépe: uklidňuje dítě a připravuje se na klidný spánek

Dítě nechce brát a vyplivne bradavku: co dělat

Pediatrové vysvětlují, že pokud si dítě nepřeje dudlík: vyplivne ho, otočí se, dokonce začne brečet, když se ho rodiče pokusí dát figurínu, nenuťte dítě. To znamená, že dítě během krmení uspokojí sací reflex a nevyžaduje další stimulaci. Dr. Komarovsky vysvětluje, že toto příslušenství především usnadňuje život matce. A pokud si dítě nechce zvyknout na cizí předmět v ústech pod záminkou, důrazně se nedoporučuje.

O reflexech

Výživa novorozence, jmenovitě získání mléka a jeho zavedení do gastrointestinálního traktu, se provádí dvěma způsoby: sáním a polykáním. Jak se to stane? Mléčné kanálky na hrudi matky jsou obklopeny měkkými svaly, které se stahují za účelem produkce mléka. Aby dítě dostalo mléko, nemusí ho vysávat z mateřského prsu, ale pouze musí stimulovat měkké svaly, aby při kontrakci vylučovaly mléko. Během krmení dítě provádí malé kompresní pohyby rtů, což jsou instinktivní akce. Poté, co mléko vstoupí do úst, musí dítě jen snížit jazyk, aby mléko proudilo dále do krku a jícnu. V tomto bodě se jazyk pohybuje dopředu, dokud se nedotkne spodního okraje..

Tato posloupnost účinků určuje kojení dítěte, tzv. Infantilní typ polykání, při kterém dochází ke kontrakci svalů rtů a kruhových svalů v ústech..

Kontakt jazyka se spodním břitem je u novorozenců tak běžný, že se považuje za klidovou polohu. Často si můžete všimnout, že pokud lehce zatáhnete rty novorozence, špička jazyka se pohybuje s rty, jako by k ní byla přilepena..

Proč dítě potřebuje figurínu

Novorozené dítě má velmi silně vyvinutý sací reflex. To je způsobeno tím, že dítě jí mateřské mléko, a abyste si mohli dát jídlo, musíte tvrdě pracovat. Děti, které jsou na umělém krmení, vyvíjejí menší úsilí při procesu krmení, protože z láhve je směs jednodušší. Sací reflex často zůstává nespokojen s umělými dětmi, které začaly přitahovat ruce, pleny, přikrývky a další předměty poblíž. V takovém případě mohou rodiče dát dummy dítěti a on se uklidní.

Aby si dítě na bradavku zvyklo nebo ne, rozhodli se pouze rodiče

Stojí za to začít učit dítě za měsíc: jaké jsou výhody bradavek

Některé matky od narození učí dítě bradavce. I když to dítě nechce vzít a vyplivne, rodiče tyto pokusy nezastaví. Oni a mnozí lékaři vysvětlují své jednání následovně:

 • bradavka má uklidňující účinek. Zvláště dobře pomáhá před nočním spánkem: stačí dítěti dát figurínu, soustředí se na něj a klidně usne. Není třeba ho houpat několik hodin v řadě. Figurína vykonává stejný účinek během chůze, když dítě najednou prasklo. Ve většině případů stačí dítěti dudlík, pláč se okamžitě zastaví a dítě se uklidní;
 • aktivní používání figurín má pozitivní účinek na trávicí systém: stimuluje střeva a zabraňuje hromadění plynů;
 • v procesu sání figuríny se stimuluje mozková aktivita, dítě se vyvíjí rychleji;
 • u kojených dětí se mohou objevit problémy s vývojem horní čelisti. Důvodem je skutečnost, že dítě nevyvíjí úsilí v procesu krmení z láhve. Jak stárnou, je to plné vzniku malokluze. Vsuvka pomáhá stimulovat správný vývoj čelisti. A speciální dudlíky pomáhají při správném utváření kousnutí u dítěte;
 • Máma má více volného času, protože v její nepřítomnosti může kterýkoli člen rodiny uklidnit dítě figurínou;
 • figurína je prevencí syndromu náhlého úmrtí kojenců: v dětském spánku nemůže jazyk upadnout, když je bradavka v ústech.

Není třeba zneužívat figurínu: je vhodné omezit dobu jejího použití

Co se bát: existuje ublížení nebo hrozba kojení z bradavky

Existují samozřejmě nejen plusy, ale i nevýhody: mnoho odborníků je kategoricky proti používání dětských figurín. Vysvětlují to tím, že sání bradavky po dlouhou dobu může být škodlivé pro zdraví dítěte:

 • děti, které používaly figurínu déle než rok, začnou mluvit mnohem později než jejich vrstevníci, často se jim diagnostikují vady řeči. Tato teorie však nebyla vědecky prokázána, možná to není vina, ale dědičný faktor nebo nepozornost rodičů vůči jejich dítěti;
 • může způsobit, že dítě odmítne kojit, protože reflex sání je zcela spokojený s figurínou;
 • nesprávně vybraná bradavka může vést k malocluzi;
  děti ve věku dvanácti měsíců není snadné zlomit figurínu. Bolestivé odstavení z bradavek může dítě způsobit psychologické trauma;
 • děti sají prst, pěst atd.;
 • figurína může způsobit infekce, protože často rodiče nevěnují dostatečnou pozornost péči o bradavky.

Rodiče by měli pochopit, že figurínu lze použít, ale s mírou. Nemůžete opustit dítě celý den s dudlíkem v ústech. S dítětem musíte mluvit, studovat, chodit. V extrémních případech je lepší použít dudlík: před spaním, pokud je dítě zlobivé a musí být uklidněno. Jindy je vhodné najít jiné způsoby, jak dítě pobavit.

Typy figurín

Klasická bradavka. Toto je nejčastější bradavka s kulatou papilou. Lze jej použít na obou stranách. Opakuje anatomii prsu své matky více než ostatní

Důležité! Dlouhodobé a časté používání takové figuríny může přispět k vytvoření malocluze u dítěte

Anatomická bradavka. Název sám napovídá, že taková bradavka odpovídá anatomii úst dítěte. Na základně má tenký krk a papilka tohoto dudlíku je na jedné straně mírně zploštělá. Při sání sousedí s jazykem dítěte a rozkládá rovnoměrný tlak na patro. Tento typ bradavky přispívá ke správnému vývoji kousnutí. Anatomické dudlíky by měly odpovídat délce 1,5 cm.

Ortopedické nebo ortodontické bradavky. Dnes stále více matek dává přednost tomuto typu bradavky, protože její zajetí dítětem je nejpodobnější zajetí matky. Má tři různé typy

Také výrobci vytvářejí symetrický pohled na ortopedické bradavky, dudlíky. V takové bradavce jsou obě strany ploché. Stejně jako klasické dítě to může sát na obou stranách.

Základna bradavky - figurína.

Při výběru bradavek pro dítě byste se měli zaměřit také na dudlík. Měl by být dostatečně široký, ale neměl by překrývat nos dítěte

Nezapomeňte mít speciální ventilační otvory, aby dítě mohlo klidně dýchat. Je žádoucí, aby vnitřek podbradníku měl reliéfní povrch, který zabraňuje ulpívání na kůži dítěte. Jinak se v této oblasti mohou shromažďovat dětské sliny, což pravděpodobně povede k podráždění..

Na závěr užitečné tipy pro rodiče.

 1. Nezapomeňte dodržovat hygienu bradavek - dudlíků. Pokud to materiál dovoluje, čerstvě nakoupená bradavka by měla být vařena několik minut, další sterilizace bradavky vyžaduje alespoň jednou denně, není nutné ji vařit denně, ale mělo by se provádět základní mytí mýdlem.
 2. Nikdy nelízejte figurínu dítěte! V ústech člověka je mnoho bakterií a svými slinami můžete předávat nebezpečné mikroorganismy vašemu dítěti.
 3. Skladujte figurínu nejlépe v uzavřených obalech.
 4. Bradavky musí být pravidelně měněny s ohledem na věk a individuální vlastnosti dítěte.
 5. V případě nepředvídaných okolností je nejlepší mít alespoň několik figurín. Například, pokud má bradavka nějakou vadu, nebo se prostě ztratí oblíbená věc maličkosti, což se stává docela často.

V tomto článku jste se seznámili s takovými otázkami, jako je to, zda dítě potřebuje bradavku, naučili se výhody a nevýhody dudlíku, dudlíku a také jste se naučili, jak si vybrat toto příslušenství. A i když, jak se vám zdá, jste se velmi zodpovědně přiblížili procesu nákupu bradavek, není nutné, aby tento konkrétní model vyhovoval vašemu dítěti. Možná budete muset hledat „jednoho“ pokusem a omylem a dítě si vybere vhodnější variantu.

Jak odstavit v různých věcích

Podle psychologů nemůžete vzít svou oblíbenou hračku do jednoho roku, jinak dítě zažije extrémní stres. Teething situaci ještě zhorší, proto ani dítě ani matka nebudou spát v noci. Zároveň tito odborníci tvrdí, že první známky připravenosti na selhání selhání jsou pozorovány ve věku 3-6 měsíců. Co jsou?

Mluvíme o situacích, kdy dítě hází bradavku, jakmile usne nebo si na to nevzpomene, dokud ji neuvidí. To samozřejmě neznamená, že musíme okamžitě připravit dudlíky o dítě. Cítí potřebu sání, ale méně často. V důsledku toho nebude nutné mu dudlík tak často dávat

Pokaždé, je-li důležité, prodloužit čas

Chcete-li to udělat bez poškození vlastního nervového systému, je důležité dítě obsadit jinými věcmi: pohádka, ukolébavka, hladila se, dokud usnul. Během dne vás mohou rozptýlit hry, procházky

Předpokládá se, že toto je přesně období, kdy bude možné rychle a snadno odstavit dítě z figuríny. Pokud tento okamžik zmeškáte, je čas zásobit trpělivost, budete to určitě v budoucnu potřebovat.

Od 6 měsíců do 2 let

Ve věku šesti měsíců až 2 let je obtížnější zapomenout na bradavku. Hodně chápe a vnímá její sání jako povinný rituál před spaním. Aby nedošlo k poškození, neměli byste svou oblíbenou hračku v žádném případě brát náhle. To může u dítěte způsobit těžký stres, což není překvapivé.

Nyní je figurína pro něj součástí známého světa. Pokud ji zvolíte, zničíte tento svět a způsobíte vážné nepokoje, úzkost. Že ta malá věc může být škodlivá, dítě o tom neuvažuje, zvláště od té doby, co jí to matka dala.

Klíčem k úspěchu je postupnost. Aby toho bylo dosaženo, psychologové doporučují:

 • Jakmile se dítě naučilo pít z šálku, pomalu vyjměte láhev. K tomu obvykle dochází ve věku 7-8 měsíců. Na bradavku zapomene láhev.
 • Svou oblíbenou hračku dejte pouze v nezbytných případech. Existují situace, kdy je dítě nezbedné a rodiče si do úst vloží figurínu, aby ho rozptýlili. Je třeba říci, že je to špatně, a je nutné se toho zbavit.
 • Poskytněte dítěti dostatek hraček pro hry. Děti ve věku 1,5 roku mohou mít dudlík z nudy. Pokud je nyní vezmete s novými věcmi, které lze studovat dotykem nebo dokonce ochutnávkou, figurína ztratí prvořadý význam.

Je také důležité, jako dříve, změnit obvyklý rituál a odvrátit figurínu od sání jinými činnostmi.

Po 2 letech

Recenze maminek na fórech naznačují, že je nejjednodušší odvážit se od své oblíbené hračky po dosažení věku dvou let. V této době je snadné přijít s příběhem vysvětlujícím ztrátu a dítě tomu bude věřit. Moji přátelé, o kterých jsem na začátku mluvil, to právě udělali. Myši byl předán vzájemný dar: velmi se jí zeptala. Na oplátku myš přinesla novou panenku. Všichni byli šťastní a šťastní a „plakali“ jen den nebo dva: panenka se mi opravdu líbila.

Příběh může mít i jiné scénáře: předložen kouzelníkovi pro splnění přání, ztracený, odcizený (Carlson letěl a vzal figurínu pro právě narozeného malého chlapce). Mimochodem, v žádném případě nelze srovnávat drobky se staršími dětmi, říkat mu drobný za to, že se nechce vzdát své oblíbené hračky. Zbytečné nadšení pro něj na cokoli.

Je zajímavé, že na otázku, jak bradavku odstavit bezbolestně, pokud historie opravdu nepomůže, psychologové doporučují diverzifikaci volného času dítěte. Vhodné hry, procházky, říkanky, lechtání. Budou podmanit a odvrátit pozornost a nahradí dětskou figurínu.

Yummy prst

Téměř všichni moderní novorozenci si vyvinou nějaký druh sání bez jídla - sání palce, ukazováčku nebo podobných předmětů. Někteří lidé mají sání palce již v lůně a drtivá většina dětí si tento zvyk zachová až 2 roky nebo déle. Tato tendence má kulturní základ: v primitivních komunitách děti s větším přístupem k matčině hrudi zřídka sají jakékoli jiné předměty.

Když se sání zastaví a sací reflex se rozpadne, infantilní typ polykání se změní na dospělého, u kterého není žádná laboratorní aktivita. Při polykání dospělých jsou dětské rty zcela uvolněné, jazyk stoupá k obloze, špička jazyka přiléhá k přední části patra za horní řezáky a zuby pevně sevřeny.

Po útlumu sacího reflexu může trvat několik měsíců úplný přechod na polykání dospělého typu. Dlouhodobé udržování návyku na sání však může udržet návyk na jazyk (kojenecké polykání) ještě déle..

Dlouhodobé sání prstu, bradavky nebo jiných předmětů, stejně jako zvyk položit jazyk mezi zuby během polykání a mluvení, může vést k malokluzi. Je to způsobeno změnou svalové rovnováhy mezi tlakem na zuby jazyka zevnitř a působením svalů rtů a tváří z vnějšku. Během sání vede nadměrný tlak prstu, bradavky, jazyka na vnitřní stranu zubů a nedostatek přiměřeného tlaku z tváří a rtů k deformaci chrupu a ke změně polohy zubů. Mezi horními a dolními zuby se mohou tvořit trhliny nebo nadměrný sklon horních zubů dopředu.

Stupeň posunu zubu závisí na tom, kolik hodin denně sání trvá, a ne na velikosti vyvíjeného tlaku. U dětí, které přísně, ale občas sání prstů, nemusí dojít k deformacím, zatímco děti, které sávají prsty po dobu 6 hodin nebo více, zejména děti, které celou noc spí s prsty v ústech, mohou následně trpět vážnými malocclusion.

Ačkoli je zvyk sání silným faktorem ve vývoji malocluze, sání nepředstavuje vážné problémy, pokud tento zvyk není přítomen během smíšeného skusu, když již došlo ke změně zubu. U 3–3letých dětí, které si sávají prsty, je pozorováno mírné přemístění řezáků mléka, ale pokud se v této fázi zbavíte návyku, normální tlak z rtů a tváří rychle vrátí zuby do jejich obvyklé polohy - dojde k tzv. Samoregulaci. Pokud tento zvyk přetrvává i po začátku erupce trvalých řezáků (obvykle ve věku 6 let), může být vyžadována ortodontická léčba k nápravě polohy zubů. Samozřejmě, že nemá smysl zahájit takovou léčbu, zatímco zvyk sání přetrvává..

Podmínky použití

1. Po zakoupení musí být dudlík umyt a dezinfikován. Stačí několik minut vařit.

2. Je žádoucí uložit figurínu ve speciální čepici, která je již součástí moderních modelů.

3. Nemůžete lízat bradavku sami, pokud ji dáte dítěti později. Rodiče často hřeší.

4. Je lepší získat stejné bradavky předem. Děti je často upustí nebo položí na podlahu a poté je požádají, aby je zvedly. Je dobré, pokud v takovém případě existují dvě identické figuríny, můžete špinavou skrýt a dát dítěti čistou. Je zřejmé, že byste neměli dávat dudlík z podlahy. V opačném případě si dítě zvykne tahat všechno špinavé do úst. A pak budete trpět, protože nevíte, jak odstavit bradavku z podlahy.

5. Pokud figurína vypadla z úst dítěte, když už spal, není nutné ji znovu dávat, nechat ji bez spánku spát.

6. Pokud dítě nemůže spát delší dobu, není třeba bradavku okamžitě chytit. Jinak si zvykne, že usne jen s ní, a potom bude obtížné se z toho později odstavit. Měli byste být trpěliví a pokusit se dítě sami utratit.

Věčný spor: figurína pro novorozence - klady a zápory

Použití figuríny má mnoho výhod - zklidňuje, pomáhá usnout a uspokojí sání dítěte.

Moderní pediatrové však ne vždy schvalují používání dudlíku pro novorozence, diskutují s rodiči o všech kladech a záporech jeho používání.

Dummy výhody

Figurína vyhovuje sání instinktu - dominantnímu u kojenců - v případech, kdy je matka nucena odejít nebo když je dítě převedeno na umělé krmení.

Figurína však musí být správně vybrána, aby nebránila vytvoření správného kousnutí.

Předčasně narozené děti se často rodí s mírným sacím reflexem.

Proto v prvních dnech po narození jedí sondou. Tyto děti musí být připraveny na krmení lahví. Použití figuríny pomůže dítěti vyvinout sací reflex a přejít na krmení lahví.

Američtí pediatrové tvrdí, že dudlíky zachránily dětský život více než jednou. Srovnávací analýza ukázala, že v rozvojových ostrovních zemích, kde matky častěji používají figuríny, je podíl náhlých úmrtí novorozenců mnohem nižší než ve Spojených státech. Důvodem je skutečnost, že dudlíky ve snu brání zatažení jazyka a zástavě dýchání, a také pomáhají dítěti, aby se v případě regurgitace neudusilo.

Během sání se hormon cholecystokinin vylučuje do těla dítěte.

Je to druh antidepresiva, který uklidňuje dítě a pomáhá spát..

Spouští také zažívací procesy a dokonce zmírňuje bolest..

Názor Dr. Komarovského: „Pokud figurína nezasahuje do kojení a nezpůsobí matku ospalou a odpočinkovou, pak jsem na to! Máma uspokojit sání reflex v XXI století - to je špatně. Mami - na jídlo! “

Negativní vliv

V některých případech může figurína skutečně negativně ovlivnit zdravý vývoj dítěte.

V první řadě lze bradavku přičíst zdroji infekce, a to i při vysoce kvalitní hygienické péči.

Z provedených studií došlo k závěru, že dlouhé sání může vést k patogenním procesům středního ucha a destrukci struktury úst.

Aby se tomu zabránilo, je lepší omezit dobu sání figuríny a nezapomeňte ji sterilizovat.

Snížení laktace

Matčina prsa pro dítě není jen zdrojem výživy.

Je to příležitost uklidnit se, vyrovnat se s malými otřesy nového neznámého života, cítit se v bezpečí, chránit.

Tuto funkci může snadno provést figurína..

Máma nemusí dítě neustále přitahovat k hrudi, aby ji uklidnila. A možná s figurínou to bude mnohem snazší. Ale dítě, které dostane prsa jak pro výživu, tak pro uklidnění, bude trpělivější a pracovitější jedlík..

A dítě, zvyklé na figurínu, bude házet prsa v případě dočasného přerušení mléka, protože má bradavku, která saje „za nic“. Taková nedostatečná stimulace prsu povede ke snížení produkce mléka..

Odmítnutí prsou

Figurína nebere od dítěte tolik síly, kolik vyžaduje sání.

Proto, pokud mu nabídnete figurínu před stanovením laktace, může být líný a odmítnout prsa.

Je také možná opačná situace: novorozenec stráví veškerou svou sílu na figuríně a usne hladovějící.

Je také pravděpodobné, že si dítě zvykne na konfiguraci figuríny rychleji než tvar bradavky své matky a dává přednost umělé náhražce prsu. K získání mateřského mléka musí dítě tvrdě pracovat. Koneckonců, po zavedení laktace začíná mléko vynikat horkými záblesky. Mozek ženy by měl dostat signál, že dítě má hlad, a dát příkaz k vývoji mléka.

To vyžaduje stimulaci prsu a nějakou dobu. To znamená, že dítě hned nedostane mléko, ale po několika minutách tvrdé práce. Bude tedy muset bojovat za každou porci, za každou novou vlnu. Dítě od prvních dnů zvyklých na dlouhé kojení bude na tento boj připraveno. A pokud je dítě rozmazleno figurínou, může odmítnout vydělávat mléko své matky.

Nesprávná příloha

Při sání prsů a figuríny se jedná o zcela odlišné svalové skupiny. Jejich koordinace se také výrazně liší..

Při pohledu na dítě, které bude jíst mléko, můžete zjistit, zda kojí nebo z láhve.

Dítě otevře ústa jako kuřátko, protože jen tak dokáže dobře zachytit hrudník své matky.

Dítě, zvyklé na bradavku, ji bude hledat a táhne rty hadicí. Pokud si novorozence zvyknete na figurínu, může dojít k takzvané „bradavce zmatku“. Pokusí se chytit hrudník stejným způsobem jako dudlík..

Následně se spolkne méně nebo vůbec žádné mléko a dokonce i vzduch. Dále se vše bude vyvíjet podle výše popsaného scénáře: snížení zájmu dítěte o prsa, zánik laktace, dokončení kojení. Proto, když je nezbytné krmit novorozence mléčnou výživou, lékaři doporučují používat spíše lžíci než láhev.

Figurína a kojení

KDO, spolu s UNESCO, v rámci projektu „Nemocnice, pro děti,“ formuloval - „Deset kroků k úspěšnému kojení.“ Jedním z nich je „nedávat umělým kojencům a náhradkám bradavek kojeným dětem“. Tento tip je zvláště důležitý pro matky novorozenců..

Takže figuríny a úspěšné kojení jsou nekompatibilní? Většina kojících lékařů a poradců odpoví na tuto otázku kladně..

Pokud se však přesto matka rozhodne představit své dítě tomuto tématu, musí si pamatovat několik jednoduchých pravidel:

 • V prvních týdnech života nedejte dítěti figurínu. To může být užitečné od okamžiku, kdy je kojení stanoveno, a to až do 1 roku. Do této doby bude mít dítě první zuby a potřeba uspokojit sací reflex začne mizet..
 • Nabídněte figurínu, je-li nutné odvrátit dítě od pocitu nevolnosti nebo lékařských postupů.
 • Nepoužívejte jej často po dlouhou dobu. Jakmile je dítě rozptýleno, ticho jej vyčistěte. Nezměňte se ve zvyk.
 • Při výběru tvaru a materiálu dudlíku se poraďte s odborníky. Není tak snadné vybrat tu správnou variantu mezi odrůdou, kterou uvádějí výrobci.
 • Zvolte správnou velikost podle věku (0-2, 0-6, 6-18 měsíců).
 • Bradavky kupujte pouze ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách. Neexistuje žádné riziko získání bradavek z nestandardních materiálů.
 • Pravidelně sledujte integritu a čisté bradavky. Postupem času se jakýkoli materiál začíná trhat nebo lámat. Malé kousky latexu nebo silikonu se mohou dostat do dýchacích cest. Proto by se při prvním náznaku narušení integrity měl produkt vyměnit.
 • Zkuste dítě odstavit z figuríny na rok. Ve druhém roce života zasahuje do zániku sacího reflexu, který potlačí všechny ostatní činnosti, včetně takové důležité motorické aktivity v tomto věku. Z matkyho pomocníka - bradavka se promění ve špatný zvyk dítěte, na připoutání, s nímž bude velmi obtížné se rozloučit.

Přibližná životnost latexové figuríny je v průměru 4–5 týdnů při pravidelném používání. Silikonová bradavka vydrží o několik týdnů déle.

Řešení dilematu: „být nebo ne být figuríny“ zůstává u rodičů. Musíte si však uvědomit, že na tomto rozhodnutí bude záviset nálada, pohoda a dokonce i zdraví nejdražšího malého člověka. Proto byste měli studovat všechny výhody a nevýhody používání figurínových bradavek a přistupovat k rozhodnutí se vší zodpovědností a znalostmi.

Články O Neplodnosti