Hlavní Výživa

Mohu brát Loperamid během těhotenství??

Loperamid je další „pravidelný“ souprav domácí medicíny. Jedná se o symptomatický lék (vylučující nežádoucí důsledky, ale neovlivňující příčinu onemocnění), určený k léčbě průjmu, tj. Průjmu.

Průjem v období těhotenství není tak vzácný problém. Nejčastěji je to následek poruchy funkce trávicího systému, toxikinfekce (otrava zatuchlou potravou) nebo infekce střeva, méně často se otevírá psychogenní průjem.

Poruchy stolice se mohou objevit s alergiemi nebo doprovázet radikální pneumonii a vážné poškození srdce, mohou být způsobeny ozářením nebo otravou chemickými nebo léčivými přípravky. Vyplatí se vypořádat se s tímto onemocněním samostatně a vzít Loperamid během těhotenství? V jakých případech lze tento lék předepsat budoucí matce?

Jak droga funguje??

Na rozdíl od Smecta a jeho ilk nemají Lopyramidy adsorpční vlastnosti ani ochranné vlastnosti. To znamená, že neabsorbuje, neodstraňuje toxiny a není schopen chránit sliznici před dráždivým účinkem toxických látek. Bojuje pouze s průjmem. Působení drogy je založeno na 2 principech:

 1. O schopnosti loperamidu zpomalit střevní peristaltickou aktivitu. To snižuje rychlost postupu stráveného potravy a zvyšuje procento absorpce jeho tekuté části.
 2. Mít tonický účinek na anální svěrač. To vám umožní držet výkaly déle a snižuje nutnost (povinné, neodolatelné) nutkání k defekaci..

Nepochybnými výhodami drogy jsou:

 • jeho rychlá akce;
 • dostatečné trvání (až 6 hodin);
 • stejně jako nízká cena.

V terapeutických dávkách by lék neměl být návykový. U opic, i když ve vysokých dávkách, však jeho použití vedlo k jevu podobnému účinku užívání morfinu.

Lék uvolňuji v tabletách a kapslích. Výrobce poskytuje další formu - kapky. Ale na domácím trhu v této formě drogy nejsou prezentovány.

Mohu brát lék během těhotenství??

Podle anotace tohoto léčiva (PM) není v prvním trimestru kategoricky doporučeno k použití. Důvodem je zejména skutečnost, že nebyly provedeny žádné významné studie potvrzující jeho bezpečnost pro matku a plod během období, kdy jsou téměř jediným organismem..

Studie na pokusných zvířatech neprokázaly teratogenní účinek. V porodnické praxi nebylo monitorováno žádné významné poškození plodu, pokud matka, která nevěděla o svém těhotenství, užila lék 1-2krát. Odborníci však raději upustí od předepisování léků v raných fázích.

Ve druhém a třetím trimestru je přípravek Loperamid předepsán, pokud přínosy, které může lék přinést matce, budou hmatatelné a významné. A to převáží potenciální hrozbu pro její dítě.

Během období těhotenství obvykle odborníci doporučují bojovat proti průjmům domácími metodami, například pomocí odvarů z rýže. Nebo předepište bezpečnější léky, například Smecta. Pokud se však s průjmem nedokážete vyrovnat, může být také použit popsaný lék..

Proč byste tento lék neměli brát sami?

Mohu pít drogy sám? Je lepší to nedělat, a to jak v rané, tak v pozdní fázi. Neléčte sami z několika důvodů:

 1. Průjem není jen nepohodlí nebo nepohodlí, je to ochranný mechanismus těla určený k urychlení pohybu stolice ve střevech, ke snížení množství absorbovaných látek a co nejrychlejšímu odstranění toxinů. Umělé zastavení průjmu zvyšuje absorpci toxinů.
 2. Vzhledem k tomu, že průjem může být příznakem závažné nemoci, oddálení diagnózy a léčby, ohrožuje žena nejen její zdraví, ale i její život. A během těhotenství a života jeho nenarozeného dítěte.

Stojí za to zastavit průjem, pokud se stane silným nebo bohatým a ohrožuje dehydrataci a smrt člověka. Nebo, pokud je to psychogenní a nemluvíme o odstraňování toxinů. Protiprůjmová činidla lze použít, pokud průjem je reakcí na změnu stravovacích návyků, alergie nebo ozařování (v těhotenství tomu tak není).

V případě toxické nebo střevní infekce se používá pouze jako adjuvans na pozadí hlavní terapie.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Neměli byste užívat lék, pokud jste alergičtí na některou z jeho složek, vrozenou intoleranci laktózy nebo GGM (neschopnost střevních buněk absorbovat glukózu a galaktosu). Předepsaný agent není předepsán pro:

 • ulcerativní kolitida;
 • porušení čestné průchodnosti;
 • divertikulóza;
 • pseudomembranózní kolitida (enterokolitida) v akutním stadiu;
 • jako monoterapie pro jakoukoli gastrointestinální infekci.

Časné těhotenství a období laktace jsou také kontraindikací pro užívání léku. Ve formě tobolek není lék nabízen k použití u dětí mladších 6 let.

Musíte vzít Lopyramid podle pokynů lékaře a pod jeho kontrolou, protože vývoj nežádoucích účinků není vyloučen. Jedná se o alergii (vyrážka, kopřivka, angioedém), poruchy spánku (nespavost / ospalost). Možné poruchy trávicího systému (plynatost, bolesti žaludku, střevní kolika, extrémně vzácná střevní obstrukce).

Průjem je jedním z nejnepříjemnějších příznaků, existuje řada léků na jeho léčbu, včetně Loperamidu. Lze ji užívat i v období porodu dítěte (po prvním trimestru), ale striktně podle pokynů lékaře.

Loperamid během těhotenství

Jedním z nepříjemných problémů, s nimiž se může každá žena setkat během těhotenství, je infekční nebo neinfekční průjem. Bez ohledu na to, co způsobilo průjem, tento stav nejen způsobuje nepohodlí, ale v některých případech může zvýšit riziko potratu. Vzhledem k možným rizikům, včetně dehydratace, je důležité zvolit vhodnou léčbu na základě stavu ženy. Jedním z léků proti průjmu, které jsou někdy předepsány těhotným ženám v trimestrech II a III, je loperamid. Před pitím drogy s takovou účinnou látkou je nutné se poradit s lékařem. Je důležité vzít v úvahu, že loperamid během těhotenství nelze užívat kdykoli a pouze podle pokynů odborníka.

Co je loperamid a jak pomáhá proti průjmu

Loperamid je lékem volby pro symptomatickou léčbu akutního průjmu u dospělých 1. Nástroj může zpomalit pohyblivost střeva, což pomáhá snížit počet pohybů střev. Účinná látka má také mírný antisekreční účinek 1. Loperamid byl syntetizován a patentován v roce 1973. Poté začal vyrábět pod značkou IMODIUM® Express. Dnes se jedná o dobře prozkoumaný původní lék, na kterém bylo provedeno mnoho klinických studií bezpečnostního profilu loperamidu..

Užívání léku IMODIUM ® Express během těhotenství

V časných stádiích (v prvním trimestru těhotenství) a během kojení je užívání léčiva IMODIUM® Express kontraindikováno 2. Neexistuje však žádný důkaz, že loperamid má teratogenní nebo embryotoxický účinek 2. V trimestrech II a III, včetně v pozdějších stádiích, může být léčivo použito na doporučení lékaře. IMODIUM ® Express je předepsán v případech, kdy přínos pro těhotnou ženu převyšuje možné riziko pro plod 2. Před použitím je nutné si přečíst pokyny a v budoucnu dodržovat doporučené dávkování a dávkovací režim.

Tento materiál má poradní povahu a nenahrazuje návštěvu u lékaře.

1 Praktická doporučení Světové gastroenterologické organizace (VGO). Akutní průjem. Březen 2008.S. 22.

* Mezi fondy založenými na Loperamide. O peněžních trzích za únor 2018 - leden 2019, podle IQVIA (z anglického IQJUVIA).

Loperamid během těhotenství - vlastnosti užívání léku v rané a pozdní fázi

Je loperamid možný během těhotenství v rané a pozdní fázi. Loperamid během těhotenství: návod k použití

Loperamid byl vyvinut v roce 1969 belgickou farmaceutickou společností Janssen Pharmaceutica. V současné době je droga zařazena do seznamu základních léků sestavených Světovou zdravotnickou organizací.

Níže si probereme, zda je možné pít Loperamid během těhotenství, indikace a kontraindikace pro užívání léku, princip účinku Loperamidu, analogy tohoto léku.

Loperamid: pokyny pro těhotenství

Loperamid je volně prodejný lék proti průjmu. Na území Ruské federace je přítomen ve formě bílých nebo nažloutlých tablet a tobolek v želatinové skořápce, z nichž každá obsahuje 2 mg loperamid hydrochloridu..

Loperamid během těhotenství: indikace

 1. Eliminace příznaků při akutním nebo chronickém průjmu toxikálně alergické, drogové, emoční, radiační geneze. Metabolická a střevní malabsorpce.
 2. Další léčba infekční průjmy.
 3. Regulace stolice s stomií tenkého střeva.

Princip působení loperamidu během těhotenství

Loperamid patří k opioidním přípravkům, avšak účinná látka nepronikává hematoencefalickou bariérou a neovlivňuje centrální nervový systém dospělých.

40 procent látky je absorbováno do krevních a lymfatických cév. Lék působí rychle, účinek trvá 4-6 hodin. Loperamid je metabolizován v játrech, vylučován ledvinami a žlučí.

Poločas: 9 až 14 hodin, v průměru asi 10 hodin.

Fixačního účinku je dosaženo díky skutečnosti, že:

 • lék uvolňuje svaly střeva, čímž snižuje peristaltiku;
 • podporuje zvýšenou absorpci tekutin ve střevě, které utěsňuje kus potravy, který jím prochází;
 • zvyšuje tón svěrače, což přispívá k zadržování výkalů ve střevě.

Je důležité si uvědomit, že loperamid eliminuje symptom, nikoli příčinu průjmu. Léčba loperamidem nevylučuje potřebu rehydratace. Pokud po 48 hodinách od začátku užívání tablet nedošlo ke zlepšení, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Loperamid: kontraindikace v těhotenství

 1. Individuální nesnášenlivost.
 2. Divertikulární nemoc.
 3. Střevní obstrukce.
 4. Kolitida: akutní ulcerativní a pseudomembranózní, způsobená použitím širokospektrálních antibiotik.
 5. Gastrointestinální infekce způsobené salmonelou, shigellou, campylobakterem.
 6. První trimestr těhotenství.
 7. Laktace.

Lék není předepsán ani dětem mladším 6 let, používá se opatrně a pod dohledem lékaře u dětí mladších 12 let a k léčbě osob se závažným poškozením jater.

Nežádoucí účinky loperamidu během těhotenství

 • Závratě, bolesti hlavy, epigastralgie, střevní křeče, kožní vyrážky, nespavost nebo ospalost, zácpa, nevolnost, zvracení.
 • Retence moči občas pozorována.
 • Je velmi vzácné užívat Loperamid, který může způsobit střevní obstrukci. Pokud stolice chybí po dobu 12 hodin, přerušte léčbu..

Podle recenzí je většina pacientů loperamid během těhotenství dobře tolerován..

Vzhledem k možné ospalosti a snížené pozornosti během léčby se však nedoporučuje řídit vozidla a provádět jiné činnosti, které vyžadují zvýšenou koncentraci.

Interakce loperamidu s jinými léky během těhotenství

 • Současné užívání loperamidových a opioidních léků proti bolesti je plné těžké zácpy.
 • Nepoužívejte Loperamid, když užíváte mono - nebo komplexní přípravky, antacida obsahující vápník. Vápník má také schopnost zpomalit střevní motilitu. Účinky obou léků jsou kombinovány, což je plné zácpy a dokonce i střevní parézy.
 • Současné užívání Loperamidu s ranitidinem, cimetidinem, erythromycinem, klarithromycinem, ketokonazolem, itrakonazolem, rinotavirem může způsobit závažné problémy s kardiovaskulárním systémem.

Mohu užívat Loperamid během těhotenství a kojení?

 • Během testování účinné látky u březích potkanů ​​a králíků nebyly zjištěny žádné teratogenní účinky na plod. Velké studie možného účinku léku na průběh těhotenství u žen nebyly provedeny. Víme jen o experimentu, během kterého 105 žen užívalo Loperamid po celou dobu těhotenství. Výsledkem bylo, že 78 procent žen porodilo zcela zdravé děti. Děti zbývajících 22 procent účastníků studie při narození vážily v průměru o 200 gramů méně.
 • Nejsou k dispozici žádné údaje o průniku loperamidu do mateřského mléka, avšak mezi potomky kojících potkanů ​​léčených léčivem v dávce 40 mg / kg bylo zjištěno snížení přežití.

Loperamid v časném těhotenství

V prvním trimestru jsou položeny počátky orgánů a systémů embrya a ochranná hematoplacentární bariéra dosud nebyla vytvořena, takže použití jakýchkoli léků v tomto okamžiku je nežádoucí. Loperamid nebyl výjimkou, je zakázáno brát ho v raných fázích.

Loperamid během těhotenství 2 trimestru

Po ukončení prvního trimestru je užívání léku možné, pokud lékař rozhodne, že očekávaný přínos léčby převyšuje hypotetické poškození plodu..

Loperamid v pozdním těhotenství

Ve třetím trimestru by boj proti průjmům s Loperamidem měl probíhat také se souhlasem lékaře. Užívání Loperamidu v posledních měsících těhotenství je pro plod nejbezpečnější, protože budoucí dítě je již plně formováno.

Dávkování loperamidu během těhotenství

Standardní dávka pro dospělé: 4 mg jednou a 2 mg po každé volné stolici, ale ne více než 16 mg za den.

Během očekávání dítěte musí být Loperamid používán v minimální efektivní dávce, kterou si vybere lékař individuálně.

Předávkování loperamidem během těhotenství

Příznaky předávkování jsou střevní obstrukce a deprese centrálního nervového systému, což dokládají problémy s koordinací, stupor, ospalost, zúžení zornic, hypertonicita svalů, nedostatečná plicní ventilace.

První pomoc pro pacienta s předávkováním Loperamidem je vymytí žaludku a použití sorbentu. Minimálně 2 dny po předávkování Loperamidem je vyžadován lékařský dohled, může být nutná mechanická ventilace. Antidote - naloxon, jeho potřebu, dávkování a frekvenci podávání určuje lékař.

Loperamid - analogy

Na základě hydrochloridu loperamidu je k dispozici mnoho léků. Nejoblíbenější: Imodium ve formě tobolek a sacích tablet, Lopedium ve formě tablet a tobolek, Diar ve formě tobolek a žvýkacích tablet, zapouzdřený přípravek Stoperan.

Závěr

Loperamid je cenově dostupný a účinný lék, který účinně bojuje proti některým typům průjmů. Před použitím byste se měli poradit se svým lékařem, protože přípravek má kontraindikace a jeho interakce s některými léky může způsobit vážné poškození zdraví.

Je loperamid možný během těhotenství? V prvním trimestru - ne, později, použití je možné podle pokynů lékaře.

Loperamidové kontraindikace během těhotenství

Po celou dobu těhotenství se hormonální pozadí a reprodukční orgány ženy radikálně mění a připravují se na vzhled nového organismu. Z tohoto důvodu se u velkého počtu nastávajících matek často vyskytují nesnesitelné pálení žáhy, oslabující nevolnost a zažívací potíže..

Tyto problémy se často projevují ve formě dlouhodobé a bolestivé průjmy nebo zvracení. Během období těhotenství může být průjem, který může vyvolat dehydrataci nebo v nejhorším případě kontrakci dělohy, která je plná ukončení těhotenství..

Je těhotným ženám dovoleno užívat Loperamid a poškodí to potomstvo? Mnoho nastávajících matek se zajímá, zda je možné pít lék v časném a pozdním těhotenství.

V 1 trimestru

na základě řady vědeckých experimentů bylo potvrzeno, že těhotné ženy by neměly užívat lék loperamid v prvním trimestru.

s pravděpodobností více než 40 procent může žena nejen ztratit plod, ale také trpět. v tomto ohledu byste měli s podrážděným žaludkem vyhledat lékaře, aby vybral jiný vhodný lék.

obecně v této fázi těhotenství by měly být upřednostněny lidové prostředky, jako je rýžový vývar.

ve 2 a 3 trimestrech

počínaje 2. trimestrem může nastávající matka v případě dlouhodobé a akutní průjmy začít užívat loperamid, ale pouze po konzultaci s lékařem, který musí před předepsáním léku pečlivě prozkoumat klinický obraz nemoci pacienta. na konci těhotenství je loperamid předepsán, pouze pokud přínos léku pro nastávající matku překročí potenciální riziko pro její dítě.

pokud jde o účinek léku na plod, byly provedeny studie, které odhalily jeho účinek na prostaglandiny. správná výměna těchto prvků je velmi důležitá pro harmonický vývoj embrya. z tohoto důvodu byste měli brát léky s maximální opatrností, pokud máte dítě.

kontraindikace

Léčba je kontraindikována v následujících případech:

 • Střevní obstrukce;
 • Kolitida;
 • Akutní úplavici, která je doprovázena teplotou, krví ve stolici, nadýmáním;
 • Nemoci, při nichž zácpa může způsobit komplikace;
 • Individuální nesnášenlivost součástí.

Droga může způsobit nadýmání. V případě závažných onemocnění jater může být použito, ale dávku stanoví lékař.

Loperamid je aktivní léčivo, které se používá při léčbě průjmu - akutního, chronického a infekčního původu, jakož i při narušení metabolismu a absorpce. Droga je často srovnávána s defenoxylátem, kvůli jeho účinnosti a rychlosti..

Složení léčiva zahrnuje loperamid hydrochlorid (hlavní účinná látka) a řadu dalších pomocných látek. Když droga vstoupí do střeva, začíná proces zpomalení peristaltiky a zvýšení tónu análního svěrače.

Délka léku závisí na jeho dávkování, v průměru je od 4 do 6 hodin. Indikace užívání Loperamidu jsou infekční nebo jakýkoli jiný průjem. Vzhledem k účinnosti a rychlosti účinku léku je často předepisován pro průjem.

Je možné lék užívat během těhotenství? Poškodí to plod a nastávající matku? Závisí to na několika faktorech, které budou probrány později. Před přijetím je nutné se poradit s lékařem nebo gynekologem, který je těhotný.

Stejně jako všechny léky má i Loperamid své kontraindikace. Jeho příjem je zakázán, pokud:

 • individuální neochota a netolerance ke svému složení;
 • zhoršená motorická funkce střeva;
 • exacerbace ulcerativní kolitidy;
 • zácpa a nadýmání;
 • laktace.

Při užívání léku se mohou vyskytnout také nežádoucí vedlejší účinky. To:

 • zvýšená tvorba plynu;
 • zácpa
 • alergická reakce;
 • střevní obstrukce;
 • nevolnost zvracení reakce

Pokud se vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, musíte přestat užívat lék. Měli byste vyhledat odbornou pomoc od specialisty, aby předepsal jiný lék.

Loperamid se často předepisuje během těhotenství, protože je to jeden z neškodných léků. Průjem přináší budoucí matce nepohodlí, výrazně snižuje kvalitu života.

Protidrhealita během těhotenství se používá opatrně a pouze v nezbytných případech. Loperamid pro průjem se doporučuje pro:

 • eliminace projevů průjmu neinfekční povahy;
 • regulace stolice pro ženy s ileostomií;
 • léčba bakteriálních, virových, protozoálních průjmů (komplexní terapie).

Užívání léku během těhotenství poskytuje zpomalení peristaltiky, snížení nutkání k defekaci a zvýšení tónu análního svěrače..

Loperamid nemůže vzít každý. Droga, stejně jako jakékoli jiné prostředky, má kromě indikací pro přijetí omezení. Je třeba je číst bez selhání, zejména u těhotných žen. Podle návodu k použití by přípravek neměly užívat ženy s takovými patologiemi:

 • střevní obstrukce;
 • ulcerativní kolitida;
 • akutní úplavice;
 • divertikulóza;
 • pseudomembranózní enterokolitida (zánět střeva s prodlouženou antibiotickou terapií).

Nepředepisujte lék pro individuální nesnášenlivost. Loperamid je dobře snášen. Zneužívání drogy je však spojeno s:

 • mdloby;
 • bolest v epigastriu;
 • porucha spánku;
 • sucho v ústech (xerostomie);
 • nevolnost
 • zvracení
 • bolest hlavy;
 • zadržování moči;
 • střevní kolika;
 • svědění, zarudnutí a kožní vyrážky.

Pokud se takové příznaky objeví, je Loperamid vysazen. K normalizaci stolice lékař vybere jiný lék.

Předávkování lékem je indikováno výskytem těchto příznaků:

 • střevní obstrukce;
 • strnulost;
 • zúžení žáků;
 • ospalost
 • svalová hypertonicita;
 • narušená koordinace;
 • tachykardie.

Návod k použití

Loperamid je k dispozici ve formě tablet nebo rozpustných tobolek, které je třeba vypít velkým množstvím vody..

Výběr formy uvolnění závisí na osobních preferencích, všechny mají stejný účinek a dávkování.

Doporučuje se, abyste se nejprve poradili se svým lékařem, abyste se ujistili, že můžete Loperamid užívat a předepsat léčebný postup, jehož trvání závisí na typu a povaze průjmu, jakož i na příčině jeho výskytu..

Obecně platí, že návod k použití Doperamidu při léčbě akutního průjmu vypadá takto:

 • polykat, s vodou, 2 tobolkami nebo tabletami;
 • po každém záchvatu průjmu užijte jednu kapsli nebo tabletu, dokud se stolice normalizuje, ale ne více než 8 kusů denně.

Pokud těhotná žena trpí chronickou formou průjmu, měla by užít 2 tablety nebo tobolky denně. Pokud lék nepomůže do 2 dnů, musíte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Když užíváte tobolku, musíte ji spolknout vodou. Když berete pilulku, musíte ji dát pod jazyk, počkat několik sekund a pak spolknout sliny, které obsahují rozpuštěnou tabletu. Pijte lék, v tomto případě není nutné.

Při léčbě akutní formy se vyžaduje:

 • Pijte 2 tobolky nebo stejný počet tablet;
 • Po každém vyprázdnění užijte tabletu nebo tobolku, dokud se stolice neobnoví;
 • Neužívejte více než 8 tobolek nebo tablet léčiva denně.

Pro léčbu chronické formy je nutné:

 • Denně jsou vyžadovány 2 tobolky nebo tablety;
 • Při exacerbacích je maximální denní dávka 8 tobolek nebo tablet;
 • Dávka se stanoví v závislosti na závažnosti problému. Droga by měla zvýšit frekvenci vyprazdňování 1-2krát denně.

Přestat užívat lék by měl normalizovat stolici, nepřítomnost střevního pohybu po dobu 12 hodin. Kurz je obvykle 1-2 dny.

Léčba by měla být přerušena okamžitě po nástupu nadýmání nebo zácpy.

V případě, že lék nepomůže dva dny, měli byste jít do nemocnice, protože příčinou uvolněné stolice může být infekční nemoc.

Lék může ovlivnit nervový systém. Z tohoto důvodu se během kurzu nedoporučuje provádět činnosti, které vyžadují klid, okamžitou reakci, soustředění pozornosti. Řízení se nedoporučuje.

Používejte během těhotenství

V prvním trimestru je užívání drog kontraindikováno. Proč? V této době se začíná tvořit embryo, vyvíjejí se všechny nejdůležitější orgány. Složky léčiva mohou nepříznivě ovlivnit vývoj.

Po 13 týdnech to můžete užít, ale pouze pokud je výsledek větší než pravděpodobné poškození ženy a plodu. Pokud průjem může způsobit mnohem větší újmu než léky, můžete tento lék užívat v nejúčinnějším dávkování. Je-li průjem mírný, je zapotřebí nejnižší dávka.

Ve druhém a třetím trimestru můžete tento lék užívat, léčba se však provádí pod dohledem lékaře. Neměl by být používán jako prostředek pro zmírnění příznaků. Vodní stolice může signalizovat nemoc. Pokud jednoduše zmírníte příznaky, zůstane samotný kořen problému, který je plný komplikací..

Je třeba poznamenat, že úplné studie týkající se účinků loperamidu na tělo těhotné ženy nebyly provedeny. Přesný účinek léku není znám. Z tohoto důvodu jej pokud možno nahraďte jinými léky s podobným účinkem..

Vedlejší efekty

Při předávkování nebo při dlouhodobém užívání Loperamidu jsou možné následující účinky:

 • Alergie, vyrážka na kůži;
 • Poruchy spánku: neustále přitahováno ke spánku nebo objevuje se nespavost;
 • Závrať
 • Vzhled suchosti v oblasti ústní sliznice;
 • Kolika ve střevě;
 • Bolest nebo nepohodlí v břiše;
 • Nevolnost, zvracení;
 • Nadýmání;
 • Zadržování moči;
 • Střevní obstrukce.

Pokud se takové příznaky objeví, přestaňte užívat léky a vyhledejte lékaře.

Analogy: Léky mohou být nahrazeny následujícími produkty podobnými jako v aktivní složce:

 • Diara
 • Imodium;
 • Lopedium;
 • Loperamid Grindeks;
 • Superlope;
 • Enterobene.

Při porodu dítěte nelze použít všechny stejné prostředky. Před použitím si přečtěte pokyny..

Analogy

Existuje řada nástrojů, které jsou v zásadě podobné provozu, podobné Loperamide. Nejoblíbenější a doporučené jsou:

 • Diara - tento přípravek ve formě žvýkacích ochucených tablet má příjemnou chuť máty;
 • Žvýkací tablety imodia se používají k léčbě průjmu jakéhokoli typu a původu;
 • kapsle lopedium.

Nejčastěji jsou při průjmech nastávajícím matkám předepisovány enterosorbenty - látky, které odstraňují toxiny z těla. To je například Smecta, Polysorb a Enterosgel.

Existuje mnoho léků, které mají stejné vlastnosti. Jedná se o strukturální analogy (léky se stejnou účinnou látkou - loperamid) a léky s podobnými účinky.

Nejoblíbenějšími náhradami proti průjmovým lékům jsou Lopedium, Diar, Imodium..

Všechny z nich jsou během těhotenství v počátečních stádiích zakázány, ale lze je předepsat ve druhém a třetím trimestru, a to pouze v případě, že výhody jejich použití převyšují možná rizika pro plod..

Pokud žena nemá pít Loperamid a jeho strukturní analogy, například kvůli individuální nesnášenlivosti, lékaři doporučují použití enterosorbentů. Jedná se o léky, které vážou toxické a jiné škodlivé látky a zajišťují jejich vylučování z těla. Předepište Enterosgel, Polysorb, Smecta.

Loperamid během těhotenství: rysy užívání léku v rané a pozdní fázi

Těhotenství je důležitou fází života ženy. Chci, aby všechno bylo hladké a klidné po celé období. Bohužel nejsme v bezpečí před otravou a dalšími problémy..

Nastávající matka by měla být připravena na vyšší moc a neměla by se bát, pokud se něco pokazí. Článek se zaměří na jeden z léků na průjem - Loperamid.

Pojďme mluvit o tom, zda ji mohou vzít těhotné ženy a jak je to bezpečné..

Obecný popis léčiva: složení, forma uvolňování, indikace

Loperamid je aktivní léčivo, které se používá při léčbě průjmu - akutního, chronického a infekčního původu, jakož i při narušení metabolismu a absorpce. Droga je často srovnávána s defenoxylátem, kvůli jeho účinnosti a rychlosti..

Složení léčiva zahrnuje loperamid hydrochlorid (hlavní účinná látka) a řadu dalších pomocných látek. Když droga vstoupí do střeva, začíná proces zpomalení peristaltiky a zvýšení tónu análního svěrače.

Délka léku závisí na jeho dávkování, v průměru je od 4 do 6 hodin. Indikace užívání Loperamidu jsou infekční nebo jakýkoli jiný průjem. Vzhledem k účinnosti a rychlosti účinku léku je často předepisován pro průjem.

Je možné lék užívat během těhotenství? Poškodí to plod a nastávající matku? Závisí to na několika faktorech, které budou probrány později. Před přijetím je nutné se poradit s lékařem nebo gynekologem, který je těhotný.

Mohu vzít lék během těhotenství??

Po celou dobu těhotenství se hormonální pozadí a reprodukční orgány ženy radikálně mění a připravují se na vzhled nového organismu. Z tohoto důvodu se u velkého počtu nastávajících matek často vyskytují nesnesitelné pálení žáhy, oslabující nevolnost a zažívací potíže..

Tyto problémy se často projevují ve formě dlouhodobé a bolestivé průjmy nebo zvracení. Během období těhotenství může být průjem, který může vyvolat dehydrataci nebo v nejhorším případě kontrakci dělohy, která je plná ukončení těhotenství..

Je těhotným ženám dovoleno užívat Loperamid a poškodí to potomstvo? Mnoho nastávajících matek se zajímá, zda je možné pít lék v časném a pozdním těhotenství.

Návod k použití

Loperamid je k dispozici ve formě tablet nebo rozpustných tobolek, které je třeba vypít velkým množstvím vody..

Výběr formy uvolnění závisí na osobních preferencích, všechny mají stejný účinek a dávkování.

Doporučuje se, abyste se nejprve poradili se svým lékařem, abyste se ujistili, že můžete Loperamid užívat a předepsat léčebný postup, jehož trvání závisí na typu a povaze průjmu, jakož i na příčině jeho výskytu..

Obecně platí, že návod k použití Doperamidu při léčbě akutního průjmu vypadá takto:

 • polykat, s vodou, 2 tobolkami nebo tabletami;
 • po každém záchvatu průjmu užijte jednu kapsli nebo tabletu, dokud se stolice normalizuje, ale ne více než 8 kusů denně.

Pokud těhotná žena trpí chronickou formou průjmu, měla by užít 2 tablety nebo tobolky denně. Pokud lék nepomůže do 2 dnů, musíte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky má i Loperamid své kontraindikace. Jeho příjem je zakázán, pokud:

 • individuální neochota a netolerance ke svému složení;
 • zhoršená motorická funkce střeva;
 • exacerbace ulcerativní kolitidy;
 • zácpa a nadýmání;
 • laktace.

Při užívání léku se mohou vyskytnout také nežádoucí vedlejší účinky. To:

 • zvýšená tvorba plynu;
 • zácpa
 • alergická reakce;
 • střevní obstrukce;
 • nevolnost zvracení reakce

Pokud se vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, musíte přestat užívat lék. Měli byste vyhledat odbornou pomoc od specialisty, aby předepsal jiný lék.

Analogy těhotenství

Existuje řada nástrojů, které jsou v zásadě podobné provozu, podobné Loperamide. Nejoblíbenější a doporučené jsou:

 • Diara - tento přípravek ve formě žvýkacích ochucených tablet má příjemnou chuť máty;
 • Žvýkací tablety imodia se používají k léčbě průjmu jakéhokoli typu a původu;
 • kapsle lopedium.

Nejčastěji jsou při průjmech nastávajícím matkám předepisovány enterosorbenty - látky, které odstraňují toxiny z těla. To je například Smecta, Polysorb a Enterosgel.

Loperamid během těhotenství v rané a pozdní fázi: návod k použití, indikace, kontraindikace, analogy a recenze

Častými problémy těhotných žen jsou zácpa nebo volná stolice. V některých případech musí nastávající matka používat léky předepsané lékařem. A aby se zbavila průjmu, může jí nabídnout Loperamid.

Loperamid během těhotenství

Loperamid je léčivý přípravek ve formě tablet a tobolek, který vylučuje průjem. Jeho účinnou látkou je loperamid hydrochlorid. Tablety také obsahují pomocné složky:

 • bramborový škrob;
 • stearát vápenatý;
 • granulac-70.

V kapslích Loperamidu jsou kromě aktivní složky:

Loperamid hydrochlorid má účinek na receptory střevní stěny a pomáhá snižovat pohyblivost a svalový tonus.

Současně léčivo zlepšuje produkci prostaglandinů, uvolňuje hladké svaly střeva a zpomaluje pohyb stolice do konečníku..

V důsledku použití Loperamidu se snižuje nutkání vyprazdňovat, vylučuje se nadýmání a nadýmání.

V počátečním stádiu těhotenství se užívání Loperamidu nedoporučuje - v prvních třech měsících po početí se vytvářejí všechny životně důležité systémy a orgány dítěte, placenta. Před jeho vznikem mohou mít léky nepříznivý vliv na vývoj dítěte.

Loperamid je povolen ve trimestrech těhotenství II a III

Ve druhém a třetím trimestru může být Loperamid předepsán lékařem jako proti průjem, pokud očekávaný přínos pro ženu převyšuje pravděpodobnost negativního účinku na dítě.

Podle rizikové kategorie FDA patří léčivo do skupiny „C“ - studie na zvířatech odhalily nepříznivý účinek léčiva na plod. A nebyly provedeny na těhotných ženách. Pravděpodobné přínosy léku pro těhotnou ženu však mohou jeho použití odůvodnit..

Teratogenní účinky loperamidu na lidský plod nebyly identifikovány ani zaznamenány, existuje však důvod předpokládat.

Samoléčení může poškodit zdraví nastávající matky a jejího dítěte. Proto těhotná žena musí užívat drogy pouze podle pokynů lékaře.

Loperamid v tobolkách nebo tabletách je předepisován ženám od 14. týdne těhotenství, aby se odstranily příznaky průjmu

Indikace pro jmenování loperamidu nastávajícím matkám

Loperamid je předepisován těhotným ženám s chronickým nebo akutním průjmem způsobeným změnou stravy, konzumací škodlivých potravin, nervovým napětím nebo stresem. Lék může být také použit k odstranění infekčního průjmu. V tomto případě je však léčba prováděna ve spojení s příjmem jiných léků.

Během těhotenství jsem se musel více zabývat zácpou. Ale na konci třetího trimestru jsem byl v důsledku požití velkého množství „oslabujících“ plodů (švestek a meruněk) nucen brát léky, abych obnovil stolici. Ošetřující lékař doporučil Loperamide.

V mé situaci tento lék pomohl zbavit se průjmu po konzumaci dvou tablet najednou (4 mg). Tento lék jsem už nemusel pít. Všiml jsem si, že Loperamid jednal rychle a po jeho přijetí jsem si nevšiml žádných vedlejších účinků.

Lék také nepříznivě neovlivnil plod..

Důležité: Je nutné léčit průjem v jakémkoli stádiu těhotenství, protože tato patologie může vést k dehydrataci a ztrátě prospěšných stopových prvků a také vyvolat děložní tonus, který představuje hrozbu pro těhotenství.

 • s nesnášenlivostí na aktivní složku a přecitlivělostí na složky léčiva;
 • se střevní obstrukcí;
 • se zánětem střevní sliznice;
 • nadýmání a zácpa;
 • s laktací;
 • v 1. trimestru těhotenství.

Mezi vedlejší účinky používání loperamidu patří:

 • z trávicího traktu:
  • zvýšená tvorba plynu;
  • nevolnost;
  • zácpa;
  • suchá ústa
  • někdy - zvracení;
  • bolesti v břiše;
 • z nervového systému:
  • letargie;
  • rychlá únava;
  • ospalost; ospalost je vedlejším účinkem užívání Loperamidu
  • závrať;
 • alergické reakce:
  • kopřivka;
  • kožní vyrážky;
  • ve velmi vzácných případech vývoj angioedému s individuální nesnášenlivostí;
 • zřídka - zadržování moči;
 • extrémně vzácná - střevní obstrukce.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky nebo pokud k tomu nedojde, měla by být léčba Loperamidem přerušena a vyhledat lékařskou pomoc.

Účinnost loperamidu je usnadněna společným použitím léčiva s ritonavirem. Je to antivirové činidlo pro léčbu HIV, které je schváleno během těhotenství..

Vlastnosti užívání drogy

Loperamid se užívá perorálně, nežvýká se a omyje se čistou vodou. Během těhotenství stanoví jeho dávku a délku léčby lékař v každém případě individuálně. Toto zohledňuje:

 • příčina průjmu;
 • gestační věk;
 • celkové zdraví žen.

Během těhotenství je Loperamid předepisován nastávající matce v minimálních dávkách na krátkou dobu, v některých případech - jednou.

Před použitím léku musí nastávající matka konzultovat lékaře a pečlivě si prostudovat pokyny

Analogy Loperamidu

Existuje značné množství přípravků na bázi loperamid hydrochloridu. Během prvního trimestru se však těhotným ženám nedoporučují všechny odrůdy.

Tabulka: Léky proti průjmům

TitulCenaFormulář vydáníStrukturaKontraindikaceaplikace
Imodium
 • Tablety (6 ks) - asi 270 rublů;
 • tobolky (6 ks) - asi 200 rublů
 • Pastilky;
 • tobolky
Léčivou látkou je loperamid hydrochlorid. Pomocné složky tobolek:
 • stearát hořečnatý;
 • mastek;
 • laktóza;
 • kukuřičný škrob.

Další složky tablet:

 • aspartam;
 • hydrogenuhličitan sodný;
 • mannitol;
 • želatina;
 • příchuť máty peprné.
 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • akutní úplavice a ulcerózní kolitida;
 • pseudomembranózní kolitida;
 • nemoci doprovázené zhoršenou střevní motilitou;
 • laktózová intolerance;
 • zácpa;
 • laktace.
Těhotná žena ji může použít pouze po konzultaci s lékařem.Lopedium
 • Kapsle (10 ks) - asi 30 rublů;
 • tablety (10 ks) - asi 70 rublů
 • Hydrochlorid loperamidu;
 • monohydrát laktózy;
 • stearát hořečnatý;
 • kukuřičný škrob
 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • ulcerativní kolitida;
 • střevní obstrukce;
 • infekce gastrointestinálního traktu;
 • první trimestr těhotenství
Dávku a délku léčby během porodu dítěte určuje lékař individuálně.Diara
 • Kapsle (10 ks) - asi 30 rublů;
 • tablety (12 ks) - asi 100 rublů
 • Žvýkací tablety;
 • tobolky
Tablety:
 • Hydrochlorid loperamidu;
 • collidone SR;
 • sacharóza;
 • laktóza;
 • bramborový škrob;
 • stearát hořečnatý;
 • anýzový olej;
 • mentol.
 • loperamid hydrochlorid;
 • stearát hořečnatý;
 • kukuřičný škrob;
 • mikrokrystalická celulóza.
 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • střevní obstrukce;
 • divertikulóza;
 • akutní forma ulcerózní kolitidy;
 • 1 trimestr těhotenství
Užívání léku je podobné jako u Loperamidu (ne více než 16 mg denně), ale dávkování pro těhotné ženy je upraveno lékařem.SmectaAsi 150 rublů (10 sáčků)Prášek na suspenzi
 • Smectite dioctahedral;
 • sacharinát sodný;
 • monohydrát dextrózy;
 • vanillin
 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • intolerance fruktózy, malabsorpční syndrom glukózy-galaktózy;
 • deficit sacharosy-isomaltázy;
 • střevní obstrukce
Přípravek Smecta je povolen při léčbě průjmu během těhotenství, jak stanoví lékař. Dávkování a doba trvání jeho aplikace nevyžaduje úpravu - pokyny byste si měli pečlivě prostudovat.

Fotogalerie pro těhotné ženy s léky proti průjmu

Imodium nemá toxické, teratogenní a mutagenní účinky na plod. Lopedium není předepsáno těhotným ženám v prvním trimestru. Léčba Diarem je možná v trimestru II a III těhotenství. Smecta má adsorpční účinek.

Recenze ohledně užívání Loperamidu během těhotenství

Loperamid je cenově dostupný průjem předepsaný pro nastávající matky ve trimestrech II a III. Užívání tohoto léku je však nezbytné na doporučení lékaře. Nezávislé užívání léků ohrožuje výskyt patologie vývoje plodu nebo spontánní potrat.

Časné a pozdní těhotenství loperamid během těhotenství

Průjem během těhotenství je běžný jev. Hormonální změny, další rostoucí tlak na střeva, nízká imunita - to vše vede k výskytu různých poruch. Nastávající matka by však neměla používat většinu obvyklých léků, protože existuje riziko poškození dítěte.

Loperamid během těhotenství je předepsán podle svědectví lékaře a pouze v určitém čase - 2. a 3. trimestru.

Indikace pro použití

Léky předepsané těhotným ženám by měly mít jednu vlastnost: nepronikají placentární bariérou. Bohužel existuje jen velmi málo takových drog. Ve skutečnosti je budoucí matka předepisována léky ze zdravotních důvodů: to znamená, ti, jejichž výhody převyšují možné poškození plodu.

Podle údajů FDA byla Loperamide udělena kategorie C. To znamená, že nebyly provedeny žádné studie potvrzující bezpečnost léku, ale experimenty na zvířatech naznačují negativní účinek Loperamidu na tělo nenarozeného dítěte..

Léčivou látkou léčiva je loperamid hydrochlorid. Tato sloučenina patří k opioidům, neprochází však hematoencefalickou bariérou a neovlivňuje nervový systém. Až 40% látky vstupuje do krve a lymfy a podle toho se dostává do dělohy.

Důležité! Nepoužívejte Loperamid v 1. trimestru těhotenství, pokud není placenta plně formována..

Je možné užívat Loperamid během těhotenství, stanoví pouze lékař na základě závažnosti malátnosti.

 • Nejčastěji je Loperamid předepisován, je-li průjem akutní, a je nutné přijmout neodkladná opatření, aby se zabránilo dehydrataci. Loperamid je velmi účinný a je schopen zmírnit průjem doslova 2 dny..
 • V závislosti na závažnosti onemocnění můžete Loperamid použít k chronickému průjmu způsobenému nervovým napětím, poruchou příjmu potravy a dysbiózou. Doporučuje se omezit použití Loperamidu na 3 dny, aby se ulevilo od exacerbace.
 • U infekčních onemocnění střeva působí Loperamid jako paliativní. Léčba by měla zahrnovat léčiva zaměřená na odstranění základní příčiny a pokud možno neovlivňující vývoj plodu.

Používejte během těhotenství

Loperamid nemůžete použít k odstranění průjmu, který se objevuje například během zubního ošetření nebo po přejídání. Těhotné ženy mohou pít Loperamid pouze z dobrého důvodu..

Plod chrání placentární bariéru během těhotenství. Sdílí krev matky a dítěte. V tomto případě plod dostává kyslík a živiny a dává mateřské krvi oxid uhelnatý. Bariéra zabraňuje účinkům mnoha léků.

Loperamid má povoleno pít s průjmem pro těhotné ženy v závislosti na období:

 • V prvních týdnech těhotenství není placenta dosud plně formována a dítě je bezbranné. Proto je v raných stadiích těhotenství zakázáno používat Loperamid: látka proniká do krve a přenáší se na plod.
 • Ve druhém trimestru je povoleno užívat lék, ale pouze v případě potřeby. Po 4 měsících je placentární bariéra již plně vytvořena a je schopna odfiltrovat látky, které jsou pro plod toxické nebo nepotřebné. Léky však často mají formu, která výrazně usnadňuje pronikání. Mezi ně patří loperamid hydrochlorid. Molekula látky je malá - molekulová hmotnost je 513 g / mol a molekuly s hmotností až 600 g / mol snadno pronikají placentární bariérou. Kromě toho je sloučenina rozpustná v tucích, což také usnadňuje překonání placentární bariéry. Lék tedy může poškodit nenarozené dítě.
 • Ve třetím trimestru těhotenství se doporučuje užívat Loperamid stejným způsobem jako ve druhém: v minimální účinné dávce a pouze podle pokynů lékařů. V této fázi je léčba pro dítě nejméně nebezpečná, protože je již plně formován.

Dávkování léků

Návod k použití Loperamid naznačuje, že během těhotenství se lék používá stejným způsobem jako při léčbě jiných pacientů starších 14 let. V tomto případě je důležité omezit dobu přijetí a pečlivě sledovat stav pacienta.

 • V případě akutního průjmu se lék užívá během těhotenství následujícím způsobem: nejprve vezmou 2 tablety nebo tobolky a poté jednu tabletu po každé volné stolici. Během 24 hodin můžete pít maximálně 6 dávek.
 • U chronické poruchy by léčba měla být omezena na 5 dní. V tomto případě je první dávka 2 tablety a pak ne více než 1–2 tobolky 1–2krát denně.

Důležité! Pokud se tekutý výtok při akutním průjmu nezastaví do 3 dnů, je nutné podstoupit vyšetření k určení skutečné příčiny poruchy.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Kromě zákazu používání Loperamidu po dobu 1 trimestru existují i ​​další omezení, která se plně vztahují na těhotné ženy.

Pro odstranění průjmu nelze Loperamid použít s následujícími chorobami:

 • Individuální citlivost na jakoukoli složku léčiva zcela vylučuje jeho použití.
 • Ulcerózní kolitida, pseudomembranózní, jiné záněty střevní sliznice způsobené užíváním antibiotik také nenavrhují použití loperamidu.
 • S obstrukcí střev je lék přísně zakázán. I při malém předávkování může způsobit zácpu a na pozadí obstrukce zcela naruší práci orgánů.
 • Během těhotenství nemůžete užívat Loperamid as divertikulózou.
 • Relativním omezením jsou infekční onemocnění: v tomto případě droga neléčí, ale pouze zmírňuje stav pacienta.

Při použití Loperamidu jsou možné některé vedlejší účinky:

 • Droga může způsobit závratě a bolesti hlavy. Pokud však není léčba doprovázena silným pitím, je migréna pravděpodobně způsobena nedostatkem tekutin a solí..
 • Někdy jsou pozorovány kožní vyrážky, kopřivka. S vysokou vzrušivostí je možné nespavost nebo naopak ospalost.
 • Zřídka pozorováno zadržování moči.
 • Velmi vzácně se vyskytuje střevní obstrukce, obvykle se sklonem k zácpě.

Je možné předávkování lékem. Zároveň dochází ke zúžení žáků, ospalosti, narušené koordinaci. Příznaky jsou způsobeny depresí CNS. V takových případech je nutné žaludek okamžitě opláchnout a sorbent vzít. V případě předávkování by měl být pacient sledován po dobu nejméně 2 dnů. V případě potřeby použijte antidotum - naloxon.

Kompatibilita s léky

Loperamid zvyšuje účinek určitých látek a oslabuje vliv ostatních. To by mělo být zváženo při užívání léků:

 • Je přísně zakázáno používat Loperamid, pokud pacient již užívá nějaký druh opioidní drogy. Společná akce může vést k předávkování a střevní obstrukci..
 • Kombinace loperamidu s antacidy, včetně vápníku, není povolena. Ten také zpomaluje rychlost střevní kontrakce a jejich kombinovaný účinek končí parézou..
 • Nemůžete kombinovat léky s ranitidinem, cimetidinem, erythromycinem, ketokazazolem a jejich analogy ve složení. Lékové interakce mohou vést k závažným kardiovaskulárním komplikacím..

Analogy drogy

Pokud je loperamid zakázán, pak pro těhotné ženy používejte náhražky - analogy k zamýšlenému účelu:

 • Smecta. Nejslavnější náhrada. Jeho účinná látka - diosmektit, je sorbent a je zcela neutrální. Neinhibuje střevní motilitu, ale absorbuje přebytečnou vodu a toxické látky a odstraňuje je..
 • Polysorb. Další analog Loperamidu, povolený v jakékoli fázi těhotenství. Jeho základem je oxid křemičitý. Princip fungování je stejný jako u Smecta. Tento lék má však více omezení. Například, Polysorb není předepsán pro peptické vředy žaludku nebo dvanáctníku..
 • Enterosgel je náhradou za zamýšlený účel. Kyselina chlorovodíková methylsilicic úspěšně odstraňuje průjem v kterémkoli stadiu těhotenství. Omezení: střevní atonie a nesnášenlivost s jakoukoli složkou drogy.
 • Enterofuril. Léčivou látkou je nifuroxazid. Jedná se o syntetické širokospektrální antibiotikum. Je předepsán pro průjem infekčního původu as velkou péčí.

Loperamid lze použít k léčbě těhotných žen, ale pouze ve druhém a třetím trimestru a pouze pro důležité indikace. Účinná látka léčiva prochází placentární bariérou a představuje potenciální hrozbu pro plod.

(1 500 z 5)
Načítání…

Je loperamid možný během těhotenství, včetně rané a pozdní fáze + videa a recenze

Mnoho žen zná průjem během těhotenství - zažívací systém často reaguje na změny v těle. Křeče ve střevech jsou nebezpečné, protože mohou způsobit děložní tonus a vést k předčasnému porodu nebo potratu. Jedním z léků povolených nastávajícím matkám je Loperamid, ale v choulostivé poloze mohou být jakékoli léky použity pouze podle pokynů lékaře.

Loperamid během těhotenství: ve kterých případech je účinný

S nástupem těhotenství se hormonální pozadí ženy výrazně mění, orgány a systémy se připravují na práci v novém rytmu. Pod vlivem progesteronu dochází ke svalové relaxaci. To je důvod, proč nastávající matky čelí nevolnosti, pálení žáhy a také zažívacím potížím. Poruchy ve střevech se mohou projevit jako průjem.

Při průjmu se stolice stává vodnatou a stolice se pohybuje více než 3krát denně

Lékaři se domnívají, že pokud průjem trvá méně než jeden den, není ve střevě žádná teplota, zimnice a bolest, můžete počkat a dát tělu šanci zahájit práci samostatně. Ale během těhotenství v této situaci stále potřebujete vyhledat lékařskou pomoc.

Průjem může být způsoben různými důvody: chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu, výživovými chybami nebo konzumací neznámých potravin a stresem. Pokud je příčinou poruchy infekce, léčebný proces by neměl být zahájen.

V opačném případě mohou mít patogenní bakterie negativní vliv na zdraví a vývoj plodu..

Během období porodu dítěte může průjem vyvolat nebezpečné podmínky:

 • dehydratace a ztráta prospěšných stopových prvků;
 • kontrakce dělohy, která v časných stádiích vede k ukončení těhotenství a později - k předčasnému porodu.

Prodloužený průjem je nebezpečný pro dehydrataci. Tento stav může vážně poškodit nejen ženu, ale i plod: minerály se vylučují společně s tekutinou, což zase vede k narušení rovnováhy voda-sůl a selhání životně důležitých orgánů a systémů..

Lékaři spolu s dietou často doporučují užívat léky. V závislosti na diagnóze to mohou být enterosorbenty, antibiotika nebo protiprůjmová léčiva zaměřená na snížení motility střeva. Ty zahrnují Loperamid.

Různí výrobci vyrábějí drogu pod několika obchodními názvy: hydrochlorid Loperamidu, Loperamid-Acre, Vero-Loperamid.

Indikace pro jeho jmenování jsou:

 • průjem při akutním nebo chronickém stavu (způsobený nesprávnou nebo neobvyklou stravou, emočním přetížením, stresem);
 • infekční průjem (ale pouze jako součást komplexní terapie: použití Loperamidu bez dalších léků situaci jen zhorší, i když eliminuje nutkání k defekaci).

Složení a účinek léčiva

Léčivou látkou léčiva je loperamid hydrochlorid. Když vstoupí do střev, má tato složka dvojitý účinek:

 • zpomaluje peristaltiku, v důsledku čehož se snižuje počet pohybů střev;
 • zvyšuje tón análního svěrače, takže žena necítí touhu jít na záchod.

Doba trvání tohoto nástroje je čtyři až šest hodin.

Je loperamid možný během těhotenství (včetně rané a pozdní fáze)

Podle pokynů nelze Loperamid užívat v prvním trimestru těhotenství a ve druhém a třetím - je povoleno jej jmenovat, korelovat riziko pro plod a přínos pro nastávající matku.

Neexistují žádné výsledky studií, které by s jistotou uváděly, že použití Loperamidu je bezpečné během těhotenství..

Pokusy prováděné na myších a králících však ukazují, že i při významném zvýšení dávky loperamid hydrochloridu nedochází k negativnímu dopadu na potomstvo..

Uvolněte formuláře a funkce aplikace

Loperamid je k dispozici ve formě tablet nebo tobolek, které je třeba užívat bez žvýkání a vypití velkého množství vody. Volba formy je stanovena pouze na základě osobní preference - jsou identické co do účinku a dávkování (2 mg účinné látky).

Trvání léčby a množství léků určuje pouze lékař. Tyto parametry závisí na povaze průjmu a příčině jeho výskytu..

V zásadě jsou během těhotenství předepsány minimální dávky pro jednorázové nebo krátkodobé použití.

Loperamid zakázal v prvním trimestru těhotenství

Lék by neměl být použit, pokud:

 • individuální nesnášenlivost ke složkám kompozice;
 • střevní obstrukce (zhoršená motorická funkce střeva, při které není vyloučen obsah gastrointestinálního traktu);
 • exacerbace ulcerativní kolitidy (zánět střevní sliznice);
 • zácpa a nadýmání;
 • pseudomembranózní enterokolitida (zánět střevní sliznice, ke kterému dochází v důsledku dlouhodobého používání antibiotik);
 • laktace.

Během léčby antidiaroickým přípravkem se mohou objevit nežádoucí účinky:

 • nadýmání a zácpa;
 • alergické reakce (kopřivka, vyrážka, svědění, horečka);
 • slabost, závratě a ospalost;
 • epigastrická bolest, nevolnost nebo zvracení;
 • střevní obstrukce (velmi vzácné).

V případě nežádoucích příznaků byste měli přestat užívat Loperamid a vyhledat lékaře, který zvolí jiný prostředek k boji s průjmem.

Analogy drogy a prostředky, kterými může být nahrazena

Nejoblíbenějšími analogy účinné látky Loperamid jsou Imodium, Diara a Lopedium. Všechny z nich jsou zakázány v prvním trimestru těhotenství a později jsou předepsány, pokud výhody plynoucí z jejich užívání pro matku odůvodňují riziko pro plod.

Analogy z Loperamidu - fotogalerie

Diar je k dispozici ve formě žvýkacích tablet s příchutí máty a je určen pro symptomatickou léčbu průjmů. Tobolky Lopedium jsou účinné při průjmech způsobených stresem, podvýživou a dietními chybami. Žvýkací tablety Imodium se používá k léčbě průjmu jakéhokoli původu.

V případech, kdy jsou přípravky na bázi loperamid hydrochloridu kontraindikovány pro těhotnou ženu, se nejčastěji předepisují enterosorbenty - látky, které vážou toxiny a jiné škodlivé látky a odstraňují je z těla.

Léky na průjem povolené během těhotenství - fotogalerie

Enterosgel - sorbent, který se vyrábí ve formě gelu bez chuti a zápachu; Smecta - enterosorbent přírodního původu na bázi bílé hlíny Polysorb MP - přípravek ve formě prášku pro přípravu suspenze pro orální podání

Recenze použití loperamidu v těhotenství

Pokud existuje častá nutnost vyprázdnit a uvolnit stolici, nastávající matka musí vyhledat lékařskou pomoc - tento stav může být pro dítě nebezpečný. Pro minimalizaci rizik je nutné přesně dodržovat všechna doporučení lékaře a v žádném případě neprovádět samoléčení.

Články O Neplodnosti