Hlavní Výživa

Antibiotika během těhotenství, účinek na matku a plod

Každý ví, že v průběhu těhotenství je užívání jakýchkoli léků, zejména antibiotik, kontraindikováno, protože mají vlastnost proniknout do plodu placentou a ovlivnit jeho růst a vývoj. Je však třeba poznamenat, že doba porodu dítěte vyvolává zhoršení nemocí v chronické formě a také zvyšuje riziko vývoje nových, protože imunitní obrana ženy během tohoto období je značně oslabena. Co dělat, když těhotná žena potřebuje léčbu antibiotiky? V tomto případě má budoucí matka spoustu otázek ohledně užívání antibakteriálních léků, jejich dávkování, vedlejších účinků atd..

Antibiotika jsou považována za látky biologického původu, které jsou syntetizovány mikroorganismy a nepříznivě ovlivňují růst bakterií a dalších mikrobů. Užívání antibiotik může být hrozbou pro zdraví nenarozeného dítěte. Někteří zástupci těchto látek jsou obecně kontraindikováni během těhotenství, protože mohou vyvolat různé vývojové abnormality, způsobit hluchotu a zdravotní postižení dítěte.

A přesto je téměř každá druhá těhotná žena nucena brát antibiotika, aby zachránila život plodu a její zdraví. Například budoucí matka má pyelonefritidu, v tomto případě bude celé těhotenství doprovázeno užíváním antibiotik, protože se jedná o zásadní léčbu.

Vhodnost použití antibakteriálních léků určuje pouze odborník. Přesto by však každá žena měla znát některé věci v období porodu dítěte. Zejména:

 • Antibiotická léčiva jsou účinná pouze proti bakteriálním onemocněním infekční povahy. V jiných případech jsou tyto léky nebezpečné a škodlivé pro organismus..
 • Zdroje SARS a chřipky jsou viry, takže antibiotická léčba těchto stavů není účinná. Za zmínku také stojí, že takové biologické látky nemají analgetické nebo antipyretické účinky. Nejsou potlačující kašel (příčiny kašle se navíc mohou velmi lišit od virové infekce až po zvýšenou citlivost průdušek na vnější dráždivé látky), nepomáhají při poruchách střeva (protože příčiny mohou mít také celou řadu „kořenů“), neléčí plísňové infekce (kožní plísňové infekce, drozd). V druhém případě se používají speciální léky, které mají úzkou specifičnost.
 • Je také třeba si uvědomit, že užívání antibakteriálních léků před početím stále ovlivňuje sperma a vajíčko, což způsobuje vývoj patologických zárodků.
 • Je nežádoucí, řekl bych, že je kontraindikován a užívá antibiotika v prvních třech měsících těhotenství (zejména od třetího do šestého týdne), protože během tohoto období jsou položeny všechny orgány a systémy dítěte. V případě akutní potřeby je až do pěti týdnů těhotenství předepsána antibiotická terapie s mimořádnou opatrností a léčba nastávající matky je prováděna pod přísným dohledem odborníků na její stav a stav plodu. Je však třeba si uvědomit, že na konci terapie budou mít léky stále škodlivý účinek na orgány budoucího dítěte, ale aniž by v budoucnu způsobovaly jakékoli deformace..

Pokud tedy infekce matky neohrožuje její zdraví ani zdraví plodu, léčba se nejlépe provede po dvaceti čtyř týdnech těhotenství. V takovém případě, pokud vám lékař předepíše antibiotickou terapii, byste měli objasnit veškerou proveditelnost. Hlavními důvody použití antibiotik v těhotenství jsou akutní střevní infekce, pyelonefritida (nebo zánětlivý proces v ledvinové tkáni), pohlavně přenosné infekce, jakož i různá závažná onemocnění, například hnisavá zánět, septická onemocnění (komplikovaná akutními respiračními virovými infekcemi, bronchitida, sinusitida) pneumonie) a dalších nemocí spojených s aktivitou patogenních bakterií. Během porodu dítěte má toto onemocnění závažnější průběh než v normálním stavu, takže je nutné zahájit léčbu co nejdříve.

Pokud je v období přenášení dítěte nutné brát antibiotika jednoduše, musíte pochopit některá pravidla pro jejich užívání:

 • Tento nebo tento druh drogy může být předepsán pouze ošetřujícím lékařem (bez samoléčení!), S ohledem na načasování jeho použití, celkový zdravotní stav ženy.
 • Než lékař předepíše antibiotikum, měli byste podrobně informovat odborníka o všech zdravotních problémech, které se vyskytnou před těhotenstvím, o genetické predispozici a je zvláště důležité mluvit o alergických reakcích.
 • Během přijetí je přísně zakázáno měnit délku léčebného cyklu, měnit dávkování atd., Jinak můžete snížit jeho účinnost.
 • V případě zjevných nežádoucích účinků při užívání antibiotik a nepříjemných pocitů by mělo být jejich použití okamžitě zlikvidováno..

Účinek antibakteriálních léků během těhotenství.
Podle četných studií bylo zjištěno, že antibiotika neovlivňují genetický nebo dědičný aparát, nevyvolávají výskyt vrozených malformací. A přesto mohou některá antibiotika vyvolat embryotoxický účinek, který se projevuje zhoršenou funkcí ledvin, zubními záložkami, poškozením sluchového nervu atd..

V časných stádiích těhotenství jsou tyto léky přísně omezeny na užívání a jsou předepisovány s velkou péčí. Nejvýhodnější pro léčbu jsou léčiva řady penicilinů (Amoxicilin, Oxacillin, Ampicilin, Amoxiclav atd.). I při dlouhodobém používání nepřispívají k rozvoji abnormalit ve vývoji plodu. Mají však také své nevýhody, mezi nimi odolnost některých mikroorganismů vůči nim. Jinými slovy, terapie těmito léky u některých nemocí může být zcela neúčinná..

Je-li v počátečním stadiu těhotenství nezbytná antibiotická terapie, může lékař, který vyhodnotí výhody a nevýhody, předepsat budoucí matce antibiotika skupiny cefazolinů (Ceftriaxon, Cefazolin atd.). Obvykle jsou předepisovány pro závažné nemoci, jako je pneumonie. U ORL onemocnění jsou drogy v časném těhotenství, pokud je to možné, předepisovány pro lokální použití. Například droga Bioparox může být použita beze strachu kdykoli.

Ve druhé polovině těhotenství jsou možnosti antibiotik, které lze v tuto chvíli použít, výrazně větší, měly by však být předepisovány pouze předním specialistou.

Antibiotika zakázaná v těhotenství.

 • Tetracyklin, doxycyklin, protože mají toxický účinek na fetální játra a také se hromadí v kostech.
 • Ciprofloxacin, Nolitsin, Ciprolet - mají škodlivý účinek na klouby plodu a v jakékoli fázi těhotenství.
 • Furagin, Furamag, Ersefuril - obecně negativně ovlivňuje plod.
 • Chloramfenikol a léky, ve kterých je přítomen, protože ovlivňují kostní dřeň dítěte, narušují proces tvorby krve.
 • Dioxidin - vyvolává výskyt různých mutací a odchylek ve vývoji dítěte.
  Biseptol - pozoruje růst a vývoj dítěte, výrazně zvyšuje riziko vrozených anomálií.

Antibiotika a početí.
Velmi často existují situace, kdy byly ženy nevědomky léčeny antibiotiky, které byly na svém místě. Jak být v této situaci? Mohlo by to nějak ublížit dítěti? Pokud použitý lék patří do bezpečné skupiny, ovlivní to plod nebo ne. Pokud byl lék ze skupiny zakázán během porodu dítěte, pak to může v počátečních stádiích skončit potratem, nebo může lék vyvolat zmrazené těhotenství.

V prvním případě je pouze jedna cesta ven: musíte odmítnout vzít antibiotikum a počkat. Při negativním vlivu léku dojde k potratu, pokud plod přežije, pak se ve většině případů bude nadále vyvíjet bez odchylek.

K detekci zmeškaného těhotenství je nutné provést krevní test na hCG a několikrát. Identické výsledky nebo nízká míra budou důkazem zastavení vývoje plodu. Dalším kritériem je vaginální ultrazvuk po dobu kratší než čtyři týdny..

Pospěšte si s potratem hned hned, strach z anomálií ve vývoji dítěte, nestojí to za to. Nakonec, pokud došlo k negativnímu účinku drogy, embryo ve většině případů zemře. Malformace se obvykle vyvíjejí na pozadí škodlivých účinků v pozdějších stádiích v období růstu orgánů.

Při plánování těhotenství byste měli zcela odmítnout užívat jakékoli léky, vést zdravý životní styl, zabývat se lehkými sporty.

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

Antibiotika inhibují růst bakterií - příčinu infekčních chorob. Lékaři se obvykle snaží vyhnout se jejich jmenování během těhotenství, zejména v prvním trimestru, ale bohužel se také stává, že se bez nich neobejdete. V jakých případech je jejich přijetí odůvodněné? Mohou negativně ovlivnit dítě? Jaké jsou důsledky léčby antibiotiky? Pokusíme se odpovědět na všechny tyto otázky, rozptýlit obavy a předsudky..

V jakých případech se neobejde bez antibiotické terapie

Během těhotenství imunitní obrana těla oslabuje. Jedná se o přirozený mechanismus, který pomáhá chránit plod, protože se jedná o cizí prvek imunitního systému. Proto žena v období těhotenství není imunní vůči nemocem a ještě více - je vystavena riziku akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních chorob. Bez antibiotik s takovými patologiemi, jako jsou:

 • pneumonie, tuberkulóza;
 • hnisavá angína, akutní bronchitida;
 • zánětlivá infekce v ledvinách, genitourinární systém, střeva;
 • chlamydie
 • otrava krve;
 • brucelóza;
 • popáleniny a rozsáhlé rány hnisem.

Bez řádného ošetření je ohroženo zdraví a život ženy. Proto je použití antibiotické terapie oprávněné. Je také nezbytný v rehabilitačním období po chirurgických zákrokech během těhotenství a v císařském řezu. Drogy jsou vybírány s ohledem na úroveň rizika pro ženu a dítě, gestační věk, faktor laktace atd..

Proč jsou antibiotika nebezpečná během těhotenství v 1. trimestru?

Od 1 do 12 týdnů jsou všechny orgány dítěte pokládány a formovány: srdce, mozek, plíce, játra, štítná žláza a pankreas, základy paží a nohou, genitálie, zažívací, dýchací a oběhový systém.

To je důvod, proč se lékař vždy bude snažit odložit antibiotickou léčbu pro 2 nebo 3 trimestry a nahradit ji symptomatickou terapií nebo topickými léky. Užívání antibiotik v prvním trimestru je odůvodněné, pokud přínosy z nich převyšují možná rizika. Koneckonců, placenta ještě nebyla vytvořena, což znamená, že embryo není chráněno před negativními účinky drog.

Nekontrolované použití antibiotik má toxický účinek a může způsobit:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • vrozené infekce a abnormality ve struktuře orgánů;
 • poškození sluchu a zraku;
 • potrat;
 • fetoplacentální nedostatečnost.

Proto pouze lékař může vybrat antibiotikum po důkladné diagnostice a analýze citlivosti na konkrétní antibakteriální látku. Kromě toho si můžete mezi širokou paletou drog vybrat ty, které jsou schváleny pro použití během těhotenství.

Jaká antibiotika mohou těhotným ženám v prvním trimestru

Všechna léčiva se podrobují zvláštním bezpečnostním studiím, podle výsledků kterých lze rozdělit do 5 skupin:

 1. Skupina A - absolutně bezpečná, jak dokládají kontrolované studie zahrnující těhotné ženy.
 2. B - neovlivňují plod podle výsledků testování na zvířatech, experimenty s účastí lidí nebyly provedeny.
 3. Studie C - na zvířatech odhalily možnost nepříznivých účinků na plod, nebyly provedeny žádné studie na lidech, avšak potenciální přínos léku může odůvodnit riziko jeho použití.
 4. D - existují důkazy o negativních dopadech na lidský plod získaných na základě výzkumu nebo v praxi.
 5. X - během klinických studií byly zjištěny abnormality ve vývoji plodu, riziko použití během těhotenství přesahuje potenciální přínos.

Mezi antibiotika neexistují žádná, která by patřila do skupiny A. Proto může během těhotenství předepisovat léky skupiny B nebo C. Specializují se na peniciliny, cefalosporiny a makrolidy..

Seznam antibiotik povolených v 1. trimestru

PenicilinyCefalosporinyMakrolidy
PřípravyAzlocillin, Amoxicillin, Ampicillin, OxacillinCefuroxim, cefazolin, cefotaxim, cefaclor, cefepimeErythromycin, Azithromycin, Josamycin
Kategorie zabezpečeníBBB
Proti tomu, co je efektivníStafylokoky, enterokoky, streptokoky, listérie, klostridie a výsledná meningitida, salmonelóza, kožní infekce, zánět mandlí, průdušky.Meningitida, močové a respirační infekce, sepse, kožní léze.Kožní patologie, pneumonie, chlamydie, kapavka, mykoplazmóza, infekce Helicobacter pylori proti žaludečním vředům, toxoplazmóza.
Jak ovlivňují plod?Pronikejte placentou, ale nepoškozujte orgány a systémy plodu.Je schopen projít placentou v nízkých koncentracích, není to nebezpečné pro nenarozené dítě.Žádné údaje o zvýšení počtu vrozených malformací.
Vedlejší účinky u těhotnýchAnémie, alergie, bolesti hlavy, poruchy stolice.Zvracení, průjem nebo zácpa, cholestáza, anémie, leukopenie.Alergická reakce, poruchy trávení, dysfunkce jater, nevolnost a zvracení.

Peniciliny jsou vysoce účinné proti stafylokokům a používají se při přípravě na profylaktické operace. 3. a 4. generace cefalosporinů dobře zvládají gonokoky, pneumo- a meningokoky, odborníci úspěšně používají k léčbě žen během těhotenství a v rehabilitačním období po císařském řezu, protože neovlivňují laktaci.

Josamycin je nezbytný pro léčbu chlamydií, kapavek a syfilis u těhotných žen. Erytromycin je jediný, který nepřechází do mateřského mléka, proto je při kojení absolutně bezpečný..

Výběr nástroje závisí na výsledcích analýzy citlivosti na antibiotika. Pouze v naléhavých případech je možné brát drogy se širokým spektrem účinku.

Co je přísně zakázáno

Do léčby nemocí do 12 týdnů těhotenství by neměly být kategoricky zařazeny následující skupiny antibiotik:

 • Karbapenemy, protože existují potvrzené důkazy o jejich teratogenních účincích na zvířata.
 • Klarithromycin související s makrolidy je během těhotenství zakázán, protože je pro embryo toxický.
 • Tetracykliny - hromadí se v kostní tkáni dítěte, mají škodlivý účinek na játra, narušují mineralizaci zubů.
 • Aminoglykosidy - ve vysokých koncentracích pronikají placentou a mají toxický účinek.
 • Fluorochinolony - narušují vývoj chrupavky.

Tato antibiotika v prvním trimestru těhotenství mohou způsobit spontánní potraty, blednutí plodu a genetické mutace. Jejich pozdější přijetí nezpůsobí smrt dítěte, ale vyvolá vážné porušení zdraví novorozence..

Mnoho léků není schváleno pro použití u těhotných žen, protože nebyly provedeny žádné kontrolované studie týkající se jejich bezpečnosti. Jsou to nitrofurany, chinolony, glykopeptidy.

Vzal jsem antibiotika, když jsem nevěděl, že jsem těhotná: co dělat

S největší pravděpodobností se to stalo před 3-4 týdny těhotenství. Je obtížné předvídat účinek antibiotik během těchto období. Na jedné straně placenta dosud nebyla vytvořena a embryo je bezbranné proti vlivu negativních faktorů. Současně se ale vyvíjí i mimo krevní oběh běžný s matkou, takže se k tomu antibiotikum prostě nemůže „dostat“.

V žádném případě to není důvod k ukončení požadovaného těhotenství. Doporučujeme však stále informovat lékaře o léčbě, provést další ultrazvukové vyšetření a provést hCG test za účelem zjištění možného porušení dynamiky vývoje embrya..

Plánování těhotenství po užívání antibiotik

Pokud žena nebo její partner podstoupil antibiotickou terapii, početí by mělo být odloženo o 3 měsíce. Během této doby zbytky léčiv zcela opustí tělo, posílí imunita a těhotenství bude pokračovat bez komplikací.

Na co ještě zapomenout

 • Antibiotika nepůsobí na viry, takže při obvyklém nekomplikovaném ARVI není jejich příjem opodstatněný ani při vysoké teplotě.
 • Sledujte dávkování. Snížením, aby se snížilo riziko, si ublížíte: patogeny „si zvyknou“ na antibiotikum a ztrácí na něj citlivost.
 • Zeptejte se svého lékaře na nutnost současného podávání s probiotiky a látkami, které normalizují trávení, protože poruchy stolice během těhotenství s antibakteriální terapií nejsou neobvyklé.
 • I když jste během těhotenství museli podstoupit antibiotickou terapii, nezoufejte. Stres jen zhorší vaše celkové zdraví. Moderní léky mají krátký seznam vedlejších účinků a mají minimální účinek na nenarozené dítě..

Znovu připomínáme, že nezávislý výběr a podávání antibiotik během těhotenství je nepřijatelný! Aby nedošlo k poškození sebe a vašeho nenarozeného dítěte, poraďte se s gynekologem, který je těhotný, o výběru léčivých přípravků.

Antibiotika během těhotenství

Lékařské odborné články

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika kontraindikována během těhotenství

V období porodu dítěte je lepší opustit jakékoli léky, zejména antibiotika, a užívat je pouze v nezbytných případech. Existují léky, které díky svým vlastnostem mohou mít kromě léčby nastávající matky také negativní dopad na vyvíjející se dítě. Názvy těchto léků by měly být známy a neměly by se používat.

 • tetracyklinová řada (má toxický účinek na embryo, může se akumulovat v kostním systému dítěte). Taková léčiva zahrnují doxycyklin, morfcyklin a ve skutečnosti tetracyklin.
 • fluoroquinolone series (léky této skupiny nebyly klinicky testovány na jejich účinek na vyvíjející se plod, proto je jejich použití riskantní). Ofloxacin, ciprofloxacin, nadifloxacin, pefloxacin lze mezi těmito látkami nazvat nejoblíbenější..
 • chloramfenikolová řada (může vyvolat vývoj určitých typů anémie a zhoršené tvorby krve).
 • nitrofuranová řada (furadonin, furazolidon). U dítěte může způsobit hemolytickou anémii a methemoglobinemii.
 • quinoxalinová řada (experimentálně prokázané embryotoxické účinky, které nepříznivě ovlivňují embryo a mohou poškodit plod). Taková léčiva zahrnují dioxidin..
 • sulfonamidová řada (kontraindikovaná v těhotenství). Jsou to drogy Biseptolum, Bactrim, Oriprim, Trixazol, Novotrimed, Oribact, Bactrizolum..

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství

Každá budoucí maminka musí vědět, že antibiotika během těhotenství mohou způsobit nenapravitelné poškození dítěte, pokud budou přijata bez lékařského předpisu..

Tyto léky mohou ovlivnit proces porodu dítěte následujícím způsobem:

 • léky pronikají placentou;
 • mají embryotoxický účinek: ovlivňují sluchový nerv, ovlivňují pokládání zubů, funkci ledvin;
 • schopen způsobit patologický vývoj dítěte.

Bez konzultace s lékařem můžete ublížit dítěti

To je důvod, proč pouze lékař musí rozhodnout, která antibiotika mohou být použita, aby nedošlo k problémům během těhotenství. Tyto léky mohou ovlivnit pouze viry, bakterie a další patogeny, takže nejsou předepisovány na běžnou chřipku nebo nachlazení..

Kromě toho mohou být během těhotenství dívky léčeny antibiotiky pouze ve 2. a 3. trimestru. V tomto období nemají schválená léčiva škodlivý účinek na plod..

Existuje mnoho nemocí, kdy je nezbytným opatřením antibiotika během těhotenství. Tyto zahrnují.

 1. Chlamydia.
 2. Tuberkulóza.
 3. Popáleniny, hnisavé rány.
 4. Angina.
 5. Hnisavá bronchitida.
 6. Zápal plic.
 7. Pyelonefritida.

Většina antibiotik schválených pro použití během těhotenství je pro dítě bezpečná. Nezapínejte užívání těchto léků, protože pokud se onemocnění neléčí, může to nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Jak již bylo zmíněno, chřipka, ARVI a ARI nejsou léčeny. Tyto léky nejsou vhodné pro snižování horečky nebo léčení rozrušení střev, ale mohou působit na různé bakterie, které jsou pro tělo nebezpečné. Přečtěte si také recenze o Doctor Moma během těhotenství a proč je Actovegin předepisován těhotným ženám.

Existují schválené léky

Antibiotika se vyrábějí ve formě tablet, roztoků, které se podávají injekcemi. Ty jsou co nejbezpečnější a nejúčinnější, protože nejsou absorbovány v žaludku. Proto během těhotenství musíte vědět, která antibiotika lze brát a která ne. Zkusme na to přijít.

Povolené drogy

V 1. trimestru těhotenství je používání antibiotik extrémně nežádoucí. Měl by je předepisovat pouze lékař v nouzových podmínkách.

Žena někdy bere drogy v prvních dnech po početí, kdy je vajíčko oplodněno, a poté začíná implantace vajíčka. Nastávající matka ještě nedochází k podezření na její stav, proto terapii nezastaví. Obecně se není čeho bát.

Je nutné vzít hCG k identifikaci možného narušení dynamiky procesu, provést několik ultrazvukových studií a konzultovat se svým lékařem.

Při těhotenství ve 3. trimestru lékař předepisuje antibiotika, pokud se bez nich neobejdete. Dítě je již vytvořeno a je chráněno silnou placentární bariérou.

Navzdory tomu byste neměli předepisovat léky pro sebe a samoléčit. To může být nebezpečné, protože pouze lékař ví, jaké dávky by měly být použity k léčbě určitého onemocnění u nastávajících matek.

Podívejme se, jaká antibiotika jsou možná během těhotenství, kdy a proč jsou předepisována.

TrimetrTitulPročprůměrná cena
2-3AmoxiclavLéčba cystitidyAsi 300 rublů
2CeftriaxonJe předepsán pro infekce kůže, zažívacího traktu, dýchacích cest, urogenitálního systému.Asi 50 rublů
2-3VilprafenJe indikován pro urogenitální infekční choroby.Asi 600 rublů
2-3CefazolinK léčbě infekcí močového systému, kůže, kostního systému, kloubů, osteomyelitidy, pneumonieAsi 60 rublů
2-3AmoxicilinPředepsáno pro lymfadenitidu, pyelonefritidu, pneumonii, bronchitidu, sinusitiduAsi 65 rublů
2-3AmpicilinJe předepsán k léčbě pyelonefritidyAsi 25 rublů

Doporučuje se pro urogenitální infekční choroby

Jaké prostředky by se neměly brát

Musíte přesně vědět, jak mohou antibiotika ovlivnit těhotenství. Nejedná se o ohroženou matku, nýbrž o své dítě, protože účinné látky léku pronikají placentou do krevního oběhu plodu a mají negativní vliv na v současnosti rostoucí orgán. Existuje seznam antibiotik, která jsou během těhotenství přísně zakázána..

 1. Doxycyklin a tetracyklin jsou schopné procházet placentou. Také se hromadí v zubních zárodcích a kostech plodu a narušují mineralizaci.
 2. Fluorochinolony (phloxal, abactal, nolicin, ciprolet, ciprofloxacin) jsou zakázány. Poškozují klouby plodu.
 3. Klarithromycin (clubax, formilid, clacid), známý svými toxickými účinky, je nebezpečný. Podobný účinek má roxithromycin, midecamycin (rulide, macropen).
 4. Aminoglizoidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin) mohou způsobovat komplikace v ledvinách, vnitřním uchu dítěte, až do hluchoty.
 5. Nifuroxazid (enterofuril, ercefuril), furazidin (furagin, furamag) jsou známy svými potenciálně škodlivými účinky..
 6. Chloramfenikol (olazol, syntetomycin, chloramfenikol) je přísně zakázán. Vysoká koncentrace rychle prochází placentou, po které narušuje proces dělení krevních buněk, negativně ovlivňuje kostní dřeň plodu.
 7. Přestože se antioxidant používá k dezinfekci ran, je během porodu zakázán..
 8. Co-trimoxazol (groseptol, bactrim, biseptol) se skládá z trimethoprimu a sulfamethoxazolu. Pronikají placentou ve vysokých koncentracích, zpomalují růst plodu a zvyšují riziko srdečních vad a možných malformací.

Plánování dítěte po léčbě

Těhotenství po antibiotikach může probíhat docela bezpečně. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

 1. Počkejte nějakou dobu.
 2. Dokončete vyšetření celého těla.
 3. Poraďte se s lékařem.

Lékaři doporučují léčbu chronických onemocnění před plánováním početí. Je nutné podstoupit lékovou terapii nejen pro nastávající matku, ale také pro otce. Abyste se zbavili některých bolestí, musíte vzít silnou dávku drog. Není čeho se obávat. Hlavní věc je vědět, kolik měsíců po užití antibiotik si můžete naplánovat těhotenství.

Konzultace s několika odborníky

Reproduktologové se domnívají, že k početí by mělo dojít nejméně 2 měsíce po léčbě. Pokud byla terapie předepsána manželovi, je možné naplánovat těhotenství přibližně 3 měsíce po užití antibiotik.

Faktem je, že antibakteriální látky mohou negativně ovlivnit stav spermií. Kvůli porušení jejich struktury a struktury může dojít k embryonálnímu vývoji s porušením. Změněné spermie musí opustit tělo, a to trvá asi 3 měsíce.

Současně některé léky neovlivňují spermie, proto je nutná konzultace s reproduktologem. Pokud je to možné, mělo by těhotenství po užívání antibiotik pokračovat bez předepisování léků. Pouze v případě potřeby.

Nebojte se, že těhotenský test může být po užití antibiotik nepravdivý. Testovací proužek je schopen reagovat pouze na hladinu hormonu CG a antibakteriální látky nemohou ovlivnit hormonální pozadí. Test může být mylný, pokud je gestační věk po použití antibiotika příliš malý nebo je citlivost testovacího proužku nízká.

Způsoby, jak udržet zdraví

Abyste zabránili užívání antibiotik v časných a pozdních stádiích těhotenství, musíte si udržet své zdraví, abyste se vyhnuli různým onemocněním.

Doporučení výživy.

 1. Musí mít každé ráno snídani. Snídaně by měla být vydatná a měla by zahrnovat mléčné výrobky: tvaroh, mléko, fermentované pečené mléko.
 2. Není třeba se přejídat.
 3. Jezte, stejně jako vaše tělo potřebuje dostatek.
 4. Vyhněte se spoustě těstovin a cukru..
 5. Zkuste také nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, minimalizovat množství spotřebované soli, smažené, uzené jídlo.

Pijte alespoň dva litry vody denně, ale nepijte jídlo s vodou. Nejlepší je pít tekutinu mezi jídly.

Přes ložisko dítěte musí tělo neustále pracovat. Pokud svaly nefungují, začnou oslabovat a zhroutit se. Kromě toho cvičení odstraní z těla jedy a toxiny a pokožka funguje jako druh čističe: škodlivé látky se vylučují potem.

Pro nastávající matky existuje zvláštní cvičení. Poraďte se s lékařem a začněte pravidelně trénovat.

Je velmi důležité věnovat pozornost procházkám na čerstvém vzduchu. Tělo by mělo přijímat co nejvíce kyslíku. Pokud je to možné, projděte se v lese, v parku, vydejte se na večerní procházky před spaním.

Pokud to finanční prostředky umožňují, pronajměte si letní dům a strávte tam co nejvíce času. To by byla perfektní volba..

Nepřetěžujte a nepřetěžujte své tělo, abyste se svého lékaře zeptali, zda během těhotenství můžete pít různá antibiotika.

Pokud jste unavení, musíte si dát přestávku. Nejezděte své tělo k vyčerpání a stresu. Musíte správně sestavit svou každodenní rutinu. Je nutné spát nejméně 7-8 hodin denně. Postel by měla být pohodlná a prádlo čisté a vysoce kvalitní. Nejlepší je v určitých časech jít spát..

Ano, během těhotenství můžete pít některá antibiotika, ale stojí za to, pokud se jejich použití vyhnete prevencí různých chorob. Zjistěte také pravdu, proč je přípravek Hofitol předepsán během těhotenství a Lizobakt ve 2. trimestru těhotenství.

O autorovi: Olga Borovikova

Antibiotika během těhotenství

V seznamu antibiotik je mnoho léků, které lze užívat během těhotenství, je prokázána jejich bezpečnost pro dítě. Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, neúčinkují na viry a jiné patogeny, takže nemá smysl brát je s nachlazením nebo chřipkou.

• V seznamu antibiotik je mnoho léků, které lze užívat během těhotenství, je prokázána jejich bezpečnost pro dítě.

• Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, neúčinkují na viry a jiné patogeny, takže nemá smysl brát je s nachlazením nebo chřipkou.

• Použití antibiotik je nutné ve všech případech akutních bakteriálních infekcí. Je však zakázáno používat je bez lékařského předpisu. Pouze specialista vám může předepsat přesně lék v dávce, která vám vyhovuje.

• Zde je několik příkladů, kdy nelze vyloučit antibiotika: těhotná pyelonefritida (nejčastější situace), pneumonie (pneumonie), hnisavá bronchitida, angína, hnisavé rány a popáleniny, tuberkulóza, chlamydie a jiná infekční onemocnění.

• Většina antibiotik schválených pro použití u těhotných žen pro nejčastější onemocnění je pro dítě bezpečná. Riziko spojené s touto chorobou je však mnohem vyšší, pokud nebude léčeno. Proto nepřijímejte tyto léky.

• Protože antibiotika nepůsobí na viry, nemá smysl je léčit chřipkou, ARVI a ARI. Tyto léky nejsou vhodné pro „snížení“ tepla. U střevní poruchy není ve většině případů nutná ani antibiotická pomoc.

• Více než půl století existence antibiotik bylo vynalezeno mnoho z jejich odrůd. Všichni jednají na různých typech bakterií a nejsou lhostejní k tělu v různé míře. Existují antibiotika ve formě tablet, ale vstřikují se nejúčinnější a nejbezpečnější, protože taková léčiva se v žaludku neabsorbují..

Vliv antibiotik na nenarozené dítě

Pokud je antibiotikum (stejně jako jakýkoli jiný lék) předepsáno nesprávně, může narušit bezpečný vývoj embrya. Jejich použití v prvním trimestru je zvláště nežádoucí, protože dětské orgány se právě formují a jakýkoli toxin (včetně antibiotika) může tento proces zastavit nebo narušit..

Všechny vedlejší účinky těchto léků jsou dobře známy vašemu poskytovateli zdravotní péče. Pokud je lék předepsán správně, pak je riziko komplikací minimální a v každém případě to bude mnohem menší než riziko zhoršení nemoci, kterou chceme léčit..

Antibiotika schválená v těhotenství

Skupina penicilinů: amoxicilin, ampicilin, oxamp, amoxiclav atd. (Injekce a tablety). Nemají škodlivé účinky na dítě a nezpomalují jeho vývoj. Používají se ve všech případech, kdy k infekci došlo bakteriemi citlivými na tyto léky..

Cefalosporiny: cefazolin, ceftriaxon, cefepime (vše v injekcích), suprax (tablety) atd. Neovlivňují stav a vývoj dítěte, přestože procházejí placentou. Určeno, pokud je infekce způsobena bakterií rezistentní na penicilin.

Erytromycin, vilprafen, rovamycin (tablety) - patří do stejné skupiny. Jsou přijatelné pro použití během těhotenství. Nerušit vývoj dítěte.

Sumamed, zitrolid, zi faktor (tablety) - různá jména pro jednu látku. Používají se pouze v případě nouze, kdy jiná antibiotika nefungují..

Furadonin (tablety) - často používaný u žen k léčbě cystitidy. Je zakázáno během těhotenství v prvním a třetím trimestru, příjem je možný pouze ve druhém trimestru.

Metronidazol, Trichopolum, flagyl (tablety) - často se používají k léčbě genitourinárních infekcí a pohlavně přenosných nemocí. Je přísně zakázáno přijetí v prvním trimestru, protože je prokázáno, že tento lék může vyvolat vývojové poruchy plodu. Ve druhém a třetím trimestru, kdy se již vytvořily orgány dítěte, je jeho použití přípustné.

Gentamicin (injekce) - používá se pouze v případě ohrožení života, například při otravě krví. Vyžaduje přísný výpočet dávky, protože to může u dítěte způsobit hluchotu.

Antibiotika zakázaná v těhotenství

Tetracyklin, doxycyklin: jedovatý pro játra dítěte, se hromadí v kostech.

Ciprofloxacin, nolicin, ciprolet: poškození kloubů dítěte kdykoli.

Furagin, furamag, ercefuril - mají potenciálně škodlivý účinek na dítě.

Chloramfenikol (také obsažený v syntomycinové masti, levomecolu a olazolovém spalování): ovlivňuje kostní dřeň plodu, narušuje tvorbu krve.

Dioxidin: jak ukázaly experimenty na zvířatech, způsobuje u dítěte různé mutace a vývojové abnormality.

Biseptolum: velmi nebezpečné, zakrývá růst a vývoj dítěte, zvyšuje riziko vrozených anomálií.

Pokud antibiotika nejsou potřeba

Protože antibiotika nepůsobí na viry, nemá smysl je léčit chřipkou, ARVI a ARI. Neměli byste je brát „pro prevenci“: další zátěž na játra, která bude muset odfiltrovat přebytek léků, pouze zpomalí zotavení.

Antibiotika nejsou navržena tak, aby snižovala teplotu sama o sobě, jeho výkonnost se snižuje, protože lék ničí bakterie, které způsobují zánět.

Antipyretika, jako je paracetamol (v současné době nejbezpečnější pro děti a těhotné ženy), pomohou snížit teplotu. Aspirin a analgin, i když nejsou antibiotiky, by se neměly používat během těhotenství, protože mají své vedlejší účinky.

U střevních rozrušení není zapotřebí antibiotika, s výjimkou nejzávažnějších případů. Je lepší vzít "Smecta", aktivní uhlí nebo polyfepan a zkusit pít více.

Během těhotenství byste se měli snažit neužívat léky: jakákoli „chemie“ je škodlivá.

Během těhotenství existuje mnoho situací, kdy je užívání léků nezbytné (závažné bolesti v krku, pyelonefritida, pneumonie, různá zranění). Nedostatek léčby může nepříznivě ovlivnit nejen blaho budoucí matky, ale i jejího dítěte. Například pyelonefritida bez řádného ošetření může vést ke zhoršení renálních funkcí, rozvoji pozdní toxikózy, která je plná hrozby potratu. Proto se při čekání na dítě pokuste najít dobrého lékaře a jasně splnit jeho jmenování.

Antibiotika během těhotenství: co může být, když jsou potřeba

Antibiotika během těhotenství jsou antimikrobiální látky, které inhibují růst a reprodukci škodlivých mikroorganismů. Užívání antibiotik během těhotenství se nedoporučuje, ale někdy je nezbytné k udržení zdraví nastávající matky.

Kdy je lepší uchýlit se k používání antimikrobiálních léků? Stojí za zvážení možná použití a léky dostupné během těhotenství..

Cílové situace

Antimikrobiální léky zaměřené na boj proti patogenům.

Specifické vlastnosti léčiv bez racionálně schváleného léčebného režimu lékaře mají nežádoucí důsledky pro matku a dítě.

Použití léčivých přípravků je nevyhnutelné u:

 • bolest krku;
 • zápal plic;
 • gastrointestinální infekce.

Před předepisováním léků bere lékař v úvahu dobu těhotenství, závažnost onemocnění a léky, které jsou ženě povoleny.

V jiných případech se nespěchají s antibiotickou terapií - většina léků proniká do placenty, hromadí se uvnitř a nepříznivě ovlivňuje život dítěte.

Před zahájením léčebného cyklu je třeba kontaktovat terapeuty a požádat o pomoc.

Ohrožené skupiny

Antibiotické složky patří do jejich vlastní kategorie nebezpečí, v níž použití léku poškozuje nově vznikající dítě.

 • A - minulé laboratorní testy a nepředstavují hrozbu;
 • B - během testování bariér nebyl nalezen příznivý vývoj;
 • C - byly identifikovány negativní účinky na tvorbu embryí;
 • D - prvky, které negativně ovlivňují vývoj;
 • X - vysoká koncentrace nebezpečných složek.

Skupiny A a B jsou k dispozici pro použití a nepřispívají k nástupu patologií.

Pití antimikrobiálních léků u následujících onemocnění se matkám nedoporučuje z důvodu nízké účinnosti léčby:

Než nebezpečné

Antibiotika během těhotenství mají teratogenní účinky ve specifických gestačních obdobích.

První trimestr je hrozbou pro embryo - důsledky užívání antibiotik v časných stadiích těhotenství jsou negativní a vedou k vrozeným vadám, jako jsou:

 • placentární aplazie;
 • změna funkcí místa dítěte;
 • hypoplasie - nedostatečně rozvinuté části těla plodu;
 • mění životně důležité orgány nenarozeného dítěte.

Negativní výsledky antibiotické terapie u těhotných žen jsou vysvětleny účinkem na neformovanou placentární vrstvu.

Od prvních dnů plod plodí z mikrovaskulatury endometria matkou krví a kvůli nedostatku filtrace se škodlivé prvky, vstupující do těla dítěte, postupně hromadí uvnitř.

Během druhého a třetího trimestru způsobuje antibiotická léčba menší poškození než v prvním, ale výběr léčiv by měl být léčen pečlivě a pečlivě..

Výsledky nesprávné léčby jsou následující:

 • infekce a onemocnění;
 • málo vody nebo vysoká voda.

V případě, že žena nevěděla, že je těhotná a pila antibiotika, je riziko kritické expozice minimální. Na výběru nezáleží v prvních týdnech, protože orgány dítěte ještě nejsou zcela položeny.

Schválené antimikrobiální látky

Existují tři přijatelné skupiny antibakteriálních léků:

Peniciliny

Peniciliny jsou léky, které vedou k smrti mikrobů blokováním syntézy stopových prvků. Složky bakteriální buněčné stěny.

 • stafylokoky;
 • neiseria;
 • listeria;
 • korynebakterie;
 • clostridia.

K léčbě se používají polosyntetika: Amoxicilin, Ampicillin, Oxacillin.

Oxacillin je lék, který bojuje proti infekcím způsobeným stafylokokem. Proti jiným patogenům nevykazuje nadměrnou aktivitu. Omezené použití.

Amoxicilin a ampicilin patří do skupiny ochranných penicilinů - tyto léky obsahují další složky a neumožňují mikroorganismům je zničit.

Tyto léky jsou přijatelné jak v prvních měsících těhotenství, tak v pozdějších měsících. Vzhledem k širokému spektru akcí používaných při léčbě:

Vedlejší účinky jsou následující:

V akutní fázi onemocnění vám lékař sdělí, která antibiotika lze během těhotenství brát pro minimální riziko vývoje dítěte..

Cefalosporiny

Cefalosporiny - skupina drog širokého spektra; podobné penicilinům. Metody působení jsou rozděleny do několika úrovní aktivity:

 1. Vysoká antibakteriální aktivita. Léčeny jsou poruchy spojené se streptokoky E. coli. Není účinný při potlačování pneumokoků.
 2. Mírná aktivita. Gram-negativní bakterie zvýšily účinek.
 3. Nejčastěji je pro těhotné ženy předepsána mírná hladina..

Vedlejší účinky jsou zaznamenány jako:

Makrolidy

Makrolidy - léky, které zastavují šíření škodlivých bakterií.

Účinné proti intracelulárním patogenům: chlamydie, legionella, rickettsie.

Jsou-li nalezeny alergické reakce na peniciliny, používají se jako analog.

Zaměřeno na léčbu:

Vedlejší účinky jsou následující:

Výše uvedené prostředky procházejí placentou v malém množství. Trvání použití a dávkování určuje lékař.

Jaké léky jsou zakázány

Účinek léku na tělo matky a dítěte je spojen s mechanismem účinku léku. Bez ohledu na období těhotenství je pro budoucí matky zakázáno používat:

 • Tetracykliny. Vedou k narušení minerálního metabolismu, způsobují anémii;
 • Aminoglykosidy. Ovlivňují sluchový nerv, vedou ke vzniku vrozené hluchoty;
 • Fluorochinolony. Způsobuje malformace kosti a chrupavky embrya.

Je nežádoucí uchýlit se k antibiotikům během těhotenství v prvním trimestru těhotenství bez nutnosti, existují však prostředky, které je lepší zapomenout na jejich použití během gestačního období..

Mezi tyto vzorky patří metronidazol, furadonin - poškození těla dítěte je způsobeno pronikáním toxických látek přes placentární vrstvu.

Antibiotika během těhotenství ve 2. trimestru jsou méně nebezpečná, ale některé léky se mohou ukládat v játrech dítěte, což způsobuje další poškození ledvin a jater. Mezi ně patří klindamycin a lincomycin.

Zakázaná antibiotika během těhotenství ve 3. trimestru těhotenství, negativní důsledky pro plod - je možné zpomalení růstu a snížení srdeční frekvence.

Doporučená léčiva: Timolol a Metoprolol.

Jmenování a příjem

Období těhotenství je doba vyžadující jasný plán a bezpečnost zdraví dítěte. Před zahájením léčby je důležité se poradit s odborníkem. Lékař vypracuje kompetentní terapii a vybere pro ni vhodné složky, přičemž vezme v úvahu zvláštnosti situace..

Je důležité si pamatovat následující pravidla:

 1. Nevyberejte si léky sami.
 2. Nezvyšujte ani nesnižujte předepsanou dávku.
 3. Sledujte režim léku.

Po předepsaných kurzech bude možné vyléčit nemoc, která se objevila včas, chránit budoucí matku a dítě před život ohrožujícími patologiemi.

Články O Neplodnosti