Hlavní Bolest

Mohu brát antibiotika pro kojící ženu?

Během období HB musí žena pečlivě sledovat své vlastní zdraví, ale navzdory všem preventivním opatřením není vždy možné vyhnout se infekčním chorobám. Při léčbě některých nemocí musí matky kojit antibiotika..

Jaká jsou rizika při podávání antibiotik kojící matce? Která antibiotika jsou povolena během kojení a která jsou přísně zakázána?

Má-li být kojení během nemoci zachováno

Ženské tělo je navrženo tak, aby laktace mohla pokračovat za jakýchkoli podmínek, i když kojící matka má zdravotní problémy. Není divu, že příroda vytvořila takový dokonalý mechanismus, takže byste neměli jít proti němu a přestat kojit dítě při prvních příznacích nemoci..

Existují kontraindikace kojení, ale ty zahrnují pouze opravdu závažná onemocnění, jako je porucha funkce ledvin nebo jater, srdeční selhání, závažné duševní poruchy. Pokud se virová infekce stala příčinou malátnosti mladé matky, je lepší pokračovat v kojení.

Výhody HBV během nemoci

Faktem je, že mateřské mléko má cenné ochranné vlastnosti pro tělo dítěte. Při kojení vstupují protilátky proti patogenním bakteriím do těla dítěte ještě předtím, než žena začne projevovat vážné symptomy nemoci. V případě ukončení kojení dítě přestane dostávat nezbytnou imunitní podporu a bude nuceno bojovat proti viru samo. Kromě toho může být dítě již nakažené, když matka cítí příznaky nemoci a mateřské mléko je pro něj nejlepším lékem..

Dalším nepochybným plusem GV pro dítě, a to i při matčině nemoci, je udržování zdravé střevní mikroflóry.

Výživa umělou směsí může zhoršit stav dítěte v důsledku růstu patogenů v gastrointestinálním traktu..

Odstavení dítěte z prsu během období léčby způsobí matce mnoho problémů. Bude muset exprimovat mléko několikrát denně, což je při vysoké teplotě docela obtížné. Pokud nezajistíte úplné čerpání, mladá matka riskuje komplikace základního onemocnění, protože stagnace mléka vede k rozvoji mastitidy..

Mladé matky by neměly důvěřovat všeobecnému přesvědčení, že zvýšená tělesná teplota může ovlivnit kvalitu mateřského mléka, což přispívá k jeho kyselosti nebo srážení. Vařící mateřské mléko není nutné, protože během procesu varu je většina ochranných protilátek zničena.

Antibiotický předpis

Některé virové infekce lze léčit bez použití antibiotik pomocí lehčích metod a prostředků (kloktání, inhalace, infuze bylin a další). Mnoho zánětlivých procesů způsobených množením patogenních mikroorganismů však nelze překonat jinými léky. Kojící matka by to měla vzít v úvahu, aby nezačala s vývojem nemoci.

Příjem antibiotik je prokázán při detekci následujících onemocnění:

 • infekční a zánětlivé procesy dýchacích cest nebo plic;
 • nemoci porodního kanálu v případě komplikovaného porodu;
 • střevní infekce;
 • mastitida (přečtěte si o mastitidě);
 • nemoci genitourinárního systému a ledvin.

Žena musí rozhodně informovat lékaře, že kojí. Pouze lékař může zvážit potenciální výhody a poškození drog pro matku a dítě.

Jaká antibiotika jsou přijatelná pro kojení?

Léky schválené k použití kojícími ženami lze rozdělit do několika skupin.

1. Peniciliny (například amoxicilin, ampicilin, piperacilin, amoxicilin, ampicilin, piperacilin, oxacillin, tikarcilin). Taková antimikrobiální činidla byla vynalezena člověkem mezi prvními. Jejich hodnota spočívá v jejich silném potlačujícím účinku na patogenní flóru. Antibiotika této skupiny jsou často předepisována těhotným a kojícím ženám, případně i kojencům..

V roce 2008 provedla Americká akademie pediatrů studii účinku antibiotik na příkladu drogy „Amoxicilin“. Ukázalo se, že objem pronikání léčiva do mateřského mléka je pouze 0,0095% dávky, kterou užila žena, a to nestačí pro vývoj negativních důsledků. U 8% dětí však užívání léku matkou způsobilo vedlejší účinky - kožní vyrážku a krátkodobý průjem.

Užitečné: Pokud má dítě průjem, přečtěte si náš článek, abyste se vyhnuli nepříjemným následkům

2. Cefalosporiny (například "Cepepim", "Cefazolin", "Cefriaxon", "Cefuroxim", "Ceftibuten"). Tato antibiotika jsou považována za novou generaci léčiv a jsou považována za bezpečná pro použití v lékařské praxi. Jsou netoxické a přecházejí do mateřského mléka na minimum. Nevýhodou používání těchto léků je schopnost vyvinout dysbiózu u dítěte a snížení produkce vitamínu K, který se podílí na vstřebávání vápníku a hematopoéze..

3. Makrolidy (například "Midecamycin", "Erythromycin", "Spiramycin", "Azithromycin", "Clarithromycin"). Při jmenování těchto léků by se mělo přihlížet k možným rizikům pro dítě a matku, proto se používají pouze v případě alergie na léky předchozích skupin..

Kontraindikovaná kojící antibiotika

Při závažných infekcích může lékař předepsat antibiotika, která jsou při kojení kontraindikována. V takových případech bude žena stále muset přerušit kojení a podstoupit léčbu. Abyste se vyhnuli negativním důsledkům, musíte vědět, jaké léky jsou kojícím matkám zakázány.

Mezi tyto nástroje patří:

1. Aminoglykosidy (například Amikacin, Streptomycin, Netilmicin, Kanamycin, Gentamicin). Taková antibiotika pronikají do mateřského mléka v dostatečně vysokých koncentracích a mohou nepříznivě ovlivnit ledviny dítěte. Navíc mají toxický účinek na sluchové orgány, optické nervy a působí na vestibulární aparát..

2. Tetracykliny (například „tetracyklin“, „doxycyklin“). Předepisování antibiotik této skupiny vyžaduje vyvážený přístup, protože negativně ovlivňují tělo dítěte, způsobují poruchy růstu kostí a zhoršují zubní sklovinu.

3. Fluorochinolony (například „Moxifloxacin“, „Norfloxacin“, „Levofloxacin“, „Ciprofloxacin“, „Ofloxacin“). Antibiotika této skupiny se často používají k léčbě urologických infekcí. Mohou poškodit interartikulární chrupavku dítěte a nepříznivě ovlivnit růst dítěte.

4. Linkosamidy (například "Clindamycin", "Linkomycin"). Takové léky nepříznivě ovlivňují činnost střev dítěte.

5. Sulfanilamidy (například "Etazol", "Biseptol", "Ftalazol" "Streptocid", "Sulfacyl-sodík", "Sulfadimezin"). Taková antibiotika, která agresivně ovlivňují játra dítěte, zvyšují pravděpodobnost toxických lézí a žloutenky.

Pravidla pro přijímání antibiotik kojení

V případě jmenování antibiotik by se mladá matka měla řídit jednoduchými pravidly, která minimalizují negativní důsledky pro dítě..

Některé tipy pro ženy užívající antibiotika kojení:

 • musíte přísně dodržovat pokyny lékaře ohledně dávkování a délky průběhu užívání léku;
 • měli byste užívat lék během krmení dítěte nebo bezprostředně po něm, abyste se vyhnuli vysoké koncentraci antibakteriálních látek v mateřském mléce;
 • pro udržení normální střevní mikroflóry u matky a dítěte, při užívání antibiotik můžete užívat speciální přípravky obsahující prospěšné laktobacily.
 • Pokud jsou antibiotika nezbytná, posuďte rizika a stav dítěte a lékař vám pomůže vybrat účinný a bezpečný léčebný režim..

Jaká antibiotika lze použít pro kojení: přehled léků a jak kombinovat léčbu s laktací

Když je nutné brát léky v životě kojící matky, je pro ni obtížné se s touto situací orientovat. Obzvláště pokud lékař předepíše antibiotikum a doporučí dočasné odstavení dítěte z prsu. Máma začíná pochybovat, zda její stav opravdu vyžaduje lékařskou podporu. Aby se výsledek takových reflexí nestal drastickými opatřeními - úplným odstavením nebo kategorickým odmítnutím léčby - je důležité vědět, kde najít spolehlivé informace o drogě. Koneckonců, během kojení jsou povolena antibiotika.

Některé nemoci způsobené nachlazením jsou připraveny vydržet bez připojení léků. Pro ostatní takové zhoršení blahobytu výrazně ovlivňuje kvalitu života. Co můžeme říci o takových potížích, jako je angína a jiné zánětlivé procesy. To přirozeně vyvolává otázku, jaké antibiotikum lze použít pro kojení..

Když jsou antibakteriální léky skutečně potřeba

Nejprve musíte pochopit, jaké onemocnění je obtížné nebo dokonce nemožné léčit bez antibiotické terapie. Obecně řečeno to zahrnuje nemoci způsobené bakteriemi, například:

 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • pneumokoky.

Může to být bolest v krku, sinusitida, cystitida, pyelonefritida, mastitida a další záněty na různých místech. Kromě toho mohou být antibiotika předepsána ženám v časném poporodním období, pokud se vyvinul zánět porodního kanálu..

Jak zkontrolovat loajalitu

Navzdory skutečnosti, že anotace většiny léků naznačuje „kontraindikovaná / s opatrností při kojení“, to ne vždy pravdivě popisuje situaci. Tyto věty často pojišťují výrobce proti nežádoucí odpovědnosti a rizikům. Konec konců, ne každá farmaceutická společnost ponese náklady na organizaci a provádění klinických hodnocení účinku vyráběných léků na kojící ženy. Proto je vhodnější předepsat, že tento nástroj je během kojení jednoduše nepřijatelný. Mezitím se v zahraničí prokázaly stejné účinné látky po dobu kojení účinnost a bezpečnost..

Než se začnete obávat nejednoznačnosti doporučení, měli byste se zeptat lékaře, kolik je nutné vzít tento lék. Je možné jej nahradit lékem loajálnějším? Pokud lékař nemůže takovou alternativu doporučit, matka bude muset vyhledat informace sama.

A není to tak obtížné, jak se na první pohled zdá. K ověření kompatibility léku s kojením nejsou zapotřebí žádné speciální lékařské nebo jazykové znalosti. Existuje několik dostupných a uznávaných zdrojů s nejnovějšími výzkumnými údaji:

 • Webové stránky Příručky E-laktancie;
 • Adresář Světové zdravotnické organizace;
 • tištěná díla domácích i zahraničních autorů.

Posledně jmenované v seznamu zahrnují články a knihy lékaře a profesora pediatrie Thomase Haleho, jakož i knihu O.I. Karpova a A.A. Zaitseva.

Vliv léků na dítě

Stává se, že máma předepisuje antibiotika na laktaci, o kterých nejsou v žádném z uvedených zdrojů žádné údaje. Co dělat v této situaci? Existují dvě možnosti:

 • Zavolejte zkušeného kojícího konzultanta
 • prostudujte si problém sami.

V obou případech budou s největší pravděpodobností použity stejné zdroje..

Mnoho léků se nedostává do mateřského mléka. Existují však léky, které se po průniku do těla kojící matky absorbují do krve, a proto se vylučují do mateřského mléka. Koncentrace, při které jsou dodávány kojencům, však obvykle nepřesahuje 1-4% mateřské dávky (podle studií Dr. T. Hale). Jedná se o zanedbatelné dávkování, které nemůže vést k negativním důsledkům pro dobré životní podmínky dítěte. Kromě toho, dokud toto číslo nepřesáhne 10% dávky matky, a není důvod se obávat a zrušit prostředky.

Při užívání antibiotik pro kojící matku je navíc důležité několik dalších aspektů.

 • Věk dítěte. Strava kojenců do šesti měsíců sestává výhradně z mateřského mléka. Dávka, která se jí dostává, proto může být vyšší než u dětí, které již jedí doplňkové potraviny. A čím je dítě starší, tím efektivněji dochází k jeho metabolismu, včetně drog.
 • Množství saného mléka. Podle Dr. Hale, děti do šesti měsíců pijí v průměru 150 ml mléka na kilogram své hmotnosti. Ve skutečnosti se tato hodnota může lišit od matky k matce, ale v průběhu výzkumu profesor Hale obdržel jen taková průměrná čísla.
 • Dávka přijatá mámou. Objem účinné látky, který žena vzala najednou, je pevný. Pokud není důvěra v absolutní kompatibilitu léku s kojením, můžete zvolit minimální efektivní dávku a nejkratší dobu trvání léčby.
 • Zdravotní stav dítěte. Všechny výše uvedené údaje platí pro zcela zdravé děti. Pokud se dítě narodilo předčasně nebo má nějakou nemoc, může reagovat jinak i na malé koncentrace léků.
 • Fáze laktace. Do tří až pěti dnů po porodu se bariéra mezi krví a mlékem ještě nevytvořila. V tomto ohledu může vše, co matka konzumuje, být snadno v mléce. Proto během tohoto období musíte být při užívání léků obzvláště opatrní. Po několika dnech je cirkulace složek z krve do mateřského mléka obtížná.
 • Hmotnost drobků. Čím vyšší je tělesná hmotnost dítěte, tím dříve lék opustí své tělo.
 • Poločas rozpadu látky. Dítě může být bezpečně aplikováno na hrudník, když je poločas rozpadu léku pozadu. To znamená, že obsah látky v krvi klesl o polovinu a mléko také zřetelně odstranilo stopy..

Kojení Antibiotika

Jaká antibiotika lze brát s kojením? Protože kojící matka může narazit na obrovský seznam nemocí bakteriální povahy, je prostě nemožné vyjmenovat všechny léky, které jsou povoleny během kojení. Proto se zabýváme některými skupinami antibakteriálních látek.

 • Skupina penicilinů. Aktivní proti gonokokům, meningokokům a spirochetám. Mají nízkou toxicitu, rychle pronikají do těla a jsou z něj také rychle vylučovány. Eliminační poločas je v průměru 30-90 minut. Slavné léky z této kategorie: ampicilin, amoxicilin, fenoxymethylpenicilin, karbenicilin. Všechny tyto fondy mají status „nejnižší riziko“ podle e-laktancie webu. Ve vzácných případech mohou být u dětí způsobeny alergie a poruchy stolice..
 • Skupina Macrolide. Nejméně toxická antibiotika. Nejbezpečnější představitelé: Clarithromycin, Azithromycin, Linkomycin, Spiromycin, Roxithromycin.
 • Skupina tetracyklinů. Mají široké spektrum účinku, jsou aktivní proti grampozitivním a negativním bakteriím, spirochetám a dalším. Zcela bezpeční zástupci: Oxytetracyklin, Tetracyklin.
 • Skupina antimykotik. Působí proti patogenům plísňových chorob. Loajální drogy této kategorie: "Griseofulvin", "Nystatin".

Co dělat mámě, pokud je produkt nekompatibilní s krmením

Každá situace je jedinečná. Může se stát, že z nějakého důvodu nemohou kojící matka a lékař vyzvednout antibakteriální látku, která je plně loajální kojení. Ale já nechci dítě odstavit z prsu, když je léčena matka. Co tedy dělat?

Stojí za to říci, že škála drog, které jsou pro kojence velmi nebezpečné, je velmi nízká. To zahrnuje:

 • radioaktivní výrobky;
 • protirakovinové léky;
 • antidepresiva;
 • látky s účinky na mozek a míchu.

Pokud ale maminka chce uzavřít zvláštní pojištění, má několik linií chování.

Zrušte jednu nebo více aplikací

Je vhodné krmit dítě bezprostředně před užitím léku. Doba přerušení závisí na poločasu látky. Nyní můžete své dítě nakrmit předem vyjádřeným a zmrazeným (chlazeným) mateřským mlékem, dárcovským mlékem nebo upravenou kojeneckou výživou..

Přerušte krmení až do ukončení léčby

Pokud to okolnosti dovolí, matka může předem připravit zásobu „zdravého“ exprimovaného mateřského mléka. Během léčby je vhodné dítě zmrazit a nakrmit. Protože bradavky a lahve často nepříznivě ovlivňují správné použití a sání prsu, může dítě bezpečně krmit ze stříkačky bez jehly, speciální lžíce nebo malého šálku. Volba závisí pouze na preferencích matky.

Aby se matka mohla bez problémů vrátit ke krmení později, bude muset podporovat produkci mléka sama. K tomu bude muset kvalitativně vyjádřit obě prsa rukama nebo pomocí elektrické (nebo klinické) odsávací pumpy.

Zcela odstavte dítě

Pokud se žena po ukončení léčby neplánuje vrátit k přirozenému krmení, je důležité pomoci dítěti překonat toto obtížné období. Kojení není jen způsob, jak nakrmit dítě. Jedná se o významný nástroj pro vzdělávání a péči. Máma ho bude muset naučit uklidnit se, utěšit se a usnout bez hrudníku. Vzhledem k nemocnému stavu matky může být fyzicky i psychicky velmi obtížné. Z tohoto důvodu je důležité hledat podporu a pomoc blízkých. Ostré odstavení není užitečné pro mléčnou žlázu, protože:

 • produkce mléka pokračuje ve stejném objemu;
 • zatímco se vyprazdňování prsu zastaví.

To může vést ke stagnaci tajemství a zánětlivému procesu, mastitidě. Aby se předešlo těmto důsledkům, matka by měla podříznout její ňadra, jakmile si všimne přeplnění žlázy a nepohodlí. Když tyto pocity zmizí, lze postup dokončit. Postupně se produkce mléka zpomalí a úplně „dojde k ničemu“.

Antibiotika pro kojení nejsou důvodem k zastavení výživy, a recenze kojících matek, které byly léčeny antibakteriálními léčivy, to potvrzují. Pokud matka včas sdělí lékaři, že během léčby bude kojit, pomůže jí vybrat nejbezpečnější prostředek. A vždy existuje příležitost získat podporu a aktuální údaje o konkrétní drogě od kojícího konzultanta.

Recenze: „Injektoval jsem antibiotika po dobu 10 dnů, moje dcera byla v pořádku“

"Slyšel jsem, že pro HB jsou povolená antibiotika." Ale stále je to nějak děsivé: nakonec, antibiotikum - je to antibiotikum a v tom není nic dobrého. Také jsem onemocněl s tím mladším, pil pilulky na týden, vydělal mléko, snědl směs a nyní upravil hepatitidu B. Byly malé problémy, protože jsem byl zvyklý pít z láhve, bylo to jednodušší z láhve, pak jsem byl líný. Krmil jsem to další 2 nebo 3 týdny, ale pak se vše vrátilo k normálu. “.

„Maruete LLC“, https://deti.mail.ru/forum/nashi_deti/kormim_grudju/antibiotiki_i_grudnoe_vskarmlivanie_by_lora_pavlova_84_mail_ru/

„Antibiotika 4. a 5. generace jsou zpravidla povolena pro hepatitidu B, protože prakticky nevyčnívají mlékem. Moje dcera měla 3,5 měsíce, když jsem měl hnisavou sinusitidu. Injektoval jsem antibiotika po dobu 10 dnů, moje dcera byla v pořádku. “.

"Když mi bylo 3 měsíce, pyelonefritida se zhoršila." Konzultoval jsem s lékařem a řekl, že už jsem většinu imunity předal dítěti, a vzal pro mě antibiotika, která lze použít při krmení. Nyní máme 2 roky a neexistují žádné problémy. “.

Užívání antibiotik kojení, povolených a zakázaných léků

Nic nezpůsobuje poruchu u kojící matky, jako je nemoc a potřeba antibiotik. Bez ohledu na to, jak tvrdě se maminka snaží chránit sebe, každý může onemocnět. Někdy zima zmizí bez následků. Ale existují situace, kdy se infekce stává bakteriální, a dokonce i při kojení se matka neobejde bez antibiotik. Během kojení je žena zodpovědná za své zdraví a zdraví dítěte. Specialisté identifikují seznam léků, které jsou při kojení zakázány a povoleny.

Jsou antibiotika kompatibilní s HB

Při žádosti o konzultaci s odborníkem je třeba uvést, že jste matka s dítětem. Je možné použít kojení antibiotika a v jakých dávkách je na rozhodnutí lékaře, protože kojení a některé skupiny antibiotik nejsou kompatibilní.

Ukazatele pro zařazení antibiotika do seznamu povolených a kompatibilních s kojením:

 • schopnost aktivně působit na bakterie;
 • minimální průnik do mléka;
 • rychlé stažení;
 • minimální toxicita pro dítě a bezpečnost.

Pokud jsou požadována antibiotika?

V případě bakteriální infekce je kojící matka nucena přejít na antibiotika. Nezapomeňte předepisovat antibiotika i během laktace:

 • infekce po porodu;
 • mastitida;
 • onemocnění dýchacích orgánů (pneumonie) nebo ORL (tonsillitis);
 • střevní infekce;
 • zánět močového systému, zánět ledvin (pyelonefritida).

Žena, která musí začít užívat antibiotika ze seznamu zakázaných, musí přestat kojit a přejít na umělé směsi. Během léčby antibiotiky se však přijímají opatření k udržení laktace.

Vliv na tělo dítěte

Ve velké většině případů mají antibiotika na dítě negativní vliv. Pronikají do krve a mléka a vstupují do těla dítěte. Důsledky mohou být následující:

 • otrava;
 • alergické projevy;
 • poruchy spánku;
 • trávicí problémy;
 • dysbióza;
 • slabá imunita;
 • hromadění antibiotik v těle kvůli slabému vylučovacímu systému;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • špatná absorpce vápníku;
 • vliv na funkci jater a vývoj patologií.

Proto typ léčiva, kompatibilita s krmením, dávkování volí lékař na základě následujících ukazatelů:

 • toxicitu účinných látek;
 • dopad na vývoj dítěte a na fungování jeho vnitřních orgánů;
 • vedlejší účinky účinné látky nebo složek léčiva na tělo dítěte;
 • riziko alergických reakcí;
 • individuální citlivost dítěte na složky léku;
 • čas stažení aktivní složky z těla;
 • kompatibilita krmení.

HB antibiotika

V ideálním smyslu jsou antibiotika a kojení obtížnými pojmy. V situacích, kdy antibiotika z povoleného seznamu nevyhovují této nemoci, rozhodne lékař o jmenování antibiotik, která jsou během kojení zakázána.

Důležité! Se správným přístupem k problému, implementací všech doporučení, po absolvování léčebného cyklu žena pokračuje v kojení.

Seznam zakázaných drog zahrnuje:

 1. Aminoglykosidy. Aktivní složky této skupiny léků vstupují do mléka v některých množstvích, ale i malé objemy mohou nepříznivě ovlivnit orgány sluchu a fungování ledvin. Léky jako Amikacin, Streptomycin, Canomycin apod. Proto nejsou kompatibilní s kojením.
 2. Tetracykliny. Mezi ně patří tetracyklin, doxycyklin. Účinné látky těchto léčiv mají schopnost proniknout hluboko do mléka. Negativním účinkem na tělo dítěte je výskyt sloučenin s vápníkem, což vede k poruchám ve vývoji kostí, zubní sklovině.
 3. Fluorochinolony, drogy ve velkém množství, vstupují do mléka, poté do těla dítěte, což narušuje vývoj tkáně chrupavky dítěte.
 4. Lincomycin má schopnost rychle proniknout do mléka, ovlivňuje činnost střeva.
 5. Clindomycin, jeho průnik do těla způsobuje pseudomembranózní kolitidu.
 6. Sulfanilamidy ovlivňují metabolismus bilirubinu v těle dítěte, tyto procesy vedou ke vzniku žloutenky.

Povolená antibiotika

Pokud je zapotřebí kurz, kojící matka se primárně zajímá o otázku: jaká antibiotika lze ještě užívat při kojení.

V důsledku požití malého objemu v mléce kojící ženy nepředstavují pro dítě významné poškození. Seznam schválených léčivých přípravků zahrnuje penicilin, cefalosporiny, makrolidy. V těchto přípravcích je třeba poznamenat, že lékař rozhoduje o míře rizika a potřebě průběhu léčby.

Odborníci přesto nemají jednomyslný souhlas s užíváním schválených drog, takže při absolvování kurzu je věnována velká pozornost stavu dítěte. Dojde-li k nepříznivým účinkům, je průběh podávání ukončen, další chod se provádí podle doporučení specialisty.

Penicilin a jeho deriváty

Penicilinová antibiotika jsou kompatibilní s kojením. Patří mezi ně ampicilin, augmentin, amoxiclav, Ospamox atd. Tyto léky jsou předepisovány pro svou aktivitu na původce nemoci. Mají minimální pronikání do mléka, nejméně toxické. Mohou však vyvolat alergické projevy, jak u samotné matky, tak u dítěte. Kromě alergií může způsobit průjem.

Cefalosporinová skupina

Mezi cefalosporiny patří cefradin, cefuroxim, ceftriaxon. Podobně jako penicilin, neškodný pro matku i dítě. Nemají vysoký průnik do mléka a nemají toxicitu. V průběhu léčby se někdy objevují alergické projevy, průjem.

Makrolidové přípravky

Makrolidy zahrnují: Erythromycin, Macropen, Azithromycin, Vilprafen, Sumamed, Clarithromycin. I při hlubokém průniku nezpůsobují na dítě negativní účinky. Tato léčiva jsou dobrou náhradou alergických reakcí na léky skupiny penicilinů..

Vlastnosti užívání antibiotik pro kojící matky

Aby antibiotika během kojení měla minimální účinek na tělo dítěte a současně byl během léčby získán pozitivní výsledek, byla vyvinuta určitá pravidla:

 1. Potřeba přijetí, druh léku, dávkování předepisuje pouze odborník.
 2. Neměňte dávku, snižujte ji. Účinnost léčby je snížena, zatímco situace se může zhoršovat a zhoršovat.
 3. Příjem se provádí během krmení nebo po něm. Doporučuje se užívat před velkým intervalem v krmení, takže vrchol akumulace aktivních složek klesá na delší přestávku. Pokud se užívá jednou denně, pak po večerním krmení.
 4. Probiotika jsou předepisována k udržení normální střevní flóry a zajištění její plné funkce..

Stojí za to vzdát se laktace kvůli antibiotikům

Každá matka ví, že mléko je pro dítě nejcennějším jídlem. Proto v žádném případě nemusíte kojení zastavit, udělejte vše potřebné pro to, aby se po absolvování kurzu antibiotik vrátil do krmení. Průběh léčby zpravidla trvá až sedm, ve výjimečných případech až deset dní.

Chcete-li uchovat mléko při užívání zakázaných antibiotik, musíte:

 1. Po třech (čtyřech) hodinách se mléko pravidelně vylučuje na frekvenci, s jakou bylo krmeno.
 2. Nezapomeňte provést noční dekantaci. V noci, od tří nocí do osmi ráno, dochází k maximální produkci prolaktinu, hormonu zodpovědného za kojení..
 3. Prsní čerpadla jsou povolena.
 4. Pokud je to možné, zmrazte přívod mléka, zajistěte maximální dodávku. Existují určitá doporučení pro správné zmrazení..
 5. Při přechodu na dočasné umělé krmení se směs vybere po konzultaci s odborníkem. Během krmení použijte bradavku s malým otvorem, aby si dítě nezvyklo na lehké sání. Následně může odmítnout brát prsa..

Zotavení kojení po užití antibiotik

K obnovení výživy dochází až po úplném stažení aktivních složek z těla ženy. Doba koncentrace v krvi závisí na schopnosti vázat se na plazmatický protein. Čím je menší, tím pomaleji se vylučují složky léčiva. Pokyny k danému léku označují dobu léku v těle.

Čím menší je dítě, tím snazší je vrátit se ke krmení. Pro rychlý návrat musíte být vždy se svým dítětem co nejvíce. Neustálé spojení přispívá k produkci prolaktinu a oxytocinu, laktačních hormonů. Je to dítě s aktivním sáním, je schopné obnovit produkci mléka. Protože obnovení laktace je velmi důležitý proces, je nutné odložit všechny věci a zaměřit se na něj výhradně. Odpočinek, minimální vzrušení a stresové podmínky. Přísné odmítnutí dudlíků a malých lahví. Při pravidelném sání dítě uspokojí svůj hlad, a to i v malém rozsahu, a vyvine sání.

Chcete-li se vrátit kojení, musíte vyrovnat stravu a každodenní rutinu. Zavádějte do dietních produktů, které podporují zvýšenou produkci mléka, zvyšují množství bílkovinného jídla, spotřebovávají nejméně dva litry tekutin.

Mezi produkty, které podporují laktaci, patří:

 • mrkvová šťáva, pít čerstvě připravený, nejlépe po jídle, pro lepší vstřebávání vitamínů;
 • infuze sušeného ovoce, s přidáním dat;
 • data v jejich čisté formě;
 • bylinné čaje s fenyklem, anýzem, oreganem, meduňkovým balzámem, kmínem, koprem;
 • čaj se zázvorem a medem (použití včelích produktů je pod pečlivou pozorností, protože med je silný alergen);
 • nápoje z bobulí, zejména z brusinek;
 • ořechy (vlašské ořechy a mandle);
 • kaše, brokolice.

Během období krmení se vyplatí pečlivě užívat jakékoli léky, protože to ovlivňuje kvalitu mléka, stav dítěte a jeho zdraví. O potřebě antibiotik rozhoduje výhradně lékař, který bere v úvahu všechna rizika. Avšak za předpokladu dodržení všech pravidel a doporučení bude léčebný proces efektivní a bude možné zahájit kojení.

Antibiotika pro kojení: jaké léky může kojící matka

Antibiotika pro kojení: jaké léky může kojící matka

Některé kojící matky jsou podle indikací nuceny brát léky, mezi nimiž jsou antibakteriální léky. Téměř všechny látky procházejí krevním oběhem do mateřského mléka a mají vliv na dítě. V případě závažných patologií je důležité zvolit ten správný lék, někteří lékaři však raději léčí pacienty odvarem bylin místo kompetentní terapie, protože se bojí ublížit dítěti. Zjistěte, která antibiotika nepoškodí kojení a jaká pravidla by se měla dodržovat, aby nedošlo k poškození dítěte.


kojící antibiotika

Pokud jsou zapotřebí antibiotika?

Účelem antibakteriálních léků je inhibice bakterií.

Kojící matka je běžná pacientka, náchylnější k infekcím: dává dítěti mléko všechny prospěšné látky a nechává své tělo nechráněné.

Angina s kojením, bronchitidou, cystitidou a jinými zánětlivými procesy - častým výskytem v tomto období života.

Kdy brát antibakteriální léky?

 • akutní střevní infekce;
 • nemoci močového systému;
 • pooperační komplikace;
 • respirační onemocnění, sinusitida, zánět středního ucha, laryngitida, faryngitida bakteriální etiologie;
 • hnisavá mastitida.

Nikdy neodporujte radě lékaře - to jsou podmínky, které mohou matce ohrozit život..

Škodlivé antibiotikum při kojení

Léky pro kojení jsou pro dítě nebezpečné. Co přesně je jejich újma?

 1. Alergické reakce zpožděného a okamžitého typu. To je důležité vzít v úvahu, zejména pokud je dítě mladší než jeden rok (koneckonců, toto období, střevo, skrz které se vstřebávají všechny látky, není úplně vyvinuto a většina alergenů prochází do krve dítěte).
 2. Akumulace v těle a toxické účinky na orgány močového systému.
 3. Škodlivé účinky na kosti a barvení.
 4. Změna střevní flóry (nejpravděpodobnější účinek antibiotika na kojení).
 5. Účinky na systémy a orgány, změny krevního obrazu.

Drogy, které kojící matka bere, ovlivňují dítě, ale to jsou vzácné výjimky, nikoli pravidlo.

Jaké léky nejsou povoleny při kojení?

Existuje seznam antibakteriálních léků, které jsou přísně zakázány pro kojící ženy, a pokud je předepsán lékařem, je lepší přerušit hepatitidu B.

Nemyslete si, že mámina nemoc je důvodem pro odmítnutí zdravé výživy vašeho dítěte.

Pokud máte léčbu, můžete drobky dočasně přenést na umělou výživu: dekantovat, aby mléko nezmizelo. Po době, kdy je léčivo úplně odstraněno z krve, pokračujte v kojení znovu.

Aby dítě neodmítlo prsa:

 • musíte si vybrat láhev s dudlíkem, který se podobá přirozenému tvaru bradavky;
 • feed on demand;
 • pokud dědic nebere kojení přes láhev s mlékem.

kojící antibiotika

Zakázaná antibiotika pro kojení:

Přípravy neslučitelné s tímto procesem jsou:

 • Tetracykliny (minocyklin, tetracyklin, doxycyklin). Nepříznivě ovlivňují vývoj kostní tkáně, mají toxický účinek na systémy a orgány dítěte.
 • Linkosamidy (lincomycin). Může negativně ovlivnit střevní mikroflóru, vést k průjmu a drozdu; může poškodit sliznici a způsobit krvácení.
 • Fluorochinolony (Ciprofloxacin, Ciprolet, Norfloxacin a další). Vyhněte se jim kvůli teoretickému riziku artropatie..
 • Sulfanilamidy (biseptol, sulfacyl sodný). Mají toxické účinky na orgány a tkáně drobků, zejména mohou narušit játra. Je třeba se jim vyhnout u kojenců s hyperbilirubinemií nebo nedostatkem glukózy-6-fosfát dehydrogenázy.
 • Aminoglykosidy (gentamicin, netromycin). Návod k použití říká, že při provádění tohoto léku by mělo být GV přerušeno - a ne nadarmo. Přestože v malém množství pronikají do mateřského mléka, mohou mít toxické účinky na dítě, ovlivňují ledviny, zrakové a sluchové orgány.

Povolená antibiotika pro kojení.

Vždy se obraťte na kompetentního specialistu a neléčte se sami. Rady sousedů a přítelkyň, které užívaly nějaké léky, by neměly být poslouchány - tito lidé nebudou odpovídat za důsledky jejich užívání.!

Mezi zvolenými drogami:

Makrolidy (Azithromycin, Clarithromycin).

Jsou považovány za bezpečné, ale změna střevní flóry, průjem u dítěte je možná. Nedoporučuje se brát tyto prostředky v prvním měsíci po narození dítěte.

Peniciliny (amoxicilin, flemoxin solutab).

Považováno za bezpečné. Poznámka: Ačkoli se kombinace amoxicilin / kyselina klavulanová běžně používá během kojení, nejsou zveřejněny žádné údaje o bezpečnosti kyseliny klavulanové.

Cefalosporiny (Ceftriaxin, Cefipim).

Jsou považovány za relativně bezpečné, což je ovlivněno nízkým přenosem na mléko. Cefalosporiny třetí generace však mají větší potenciál pro změnu střevní flóry..

Přínos užívání léku pro matku by měl být vyšší než poškození, které způsobí dítěti. To znamená, že byste neměli brát antibiotikum během kojení „jen pro případ“ nebo pro prevenci.

Pravidla pro užívání antibiotik.

 1. Sledujte reakci vašeho dítěte na příjem antibiotik. Pokud se objeví uvolněná stolice, zvracení, vyrážky na kůži a sliznicích, vyhledejte lékařskou pomoc a upravte léčbu.
 2. Přísně dodržujte gramatiku léku - snížení dávky vás pouze poškodí a lék se stále dostane do mléka.
 3. Pokuste se pít antibiotikum ihned po krmení - takže bude čas do dalšího, aby se koncentrace látky v krvi snížila.
 4. Pijte tabletu se spoustou vody - takto se lépe rozpustí a začne jednat rychleji.
 5. Pokud užíváte skupinu léků a přerušujete hepatitidu B, věnujte pozornost době, kdy je antibiotikum odebráno z těla - u některých to trvá 1–2 dny, u jiných to trvá 6–7 dní! Nepřestávejte vyjadřovat a pít více čisté vody.

Pozor: článek je pouze informativní. U všech otázek vždy konzultujte pouze s odborníkem, nedůvěřujte názorům čtenářů fór na internetu.

Kojení Antibiotika

Příjem antibakteriálních látek během laktace

Kojení zahrnuje odmítnutí mnoha chutí potravin, ne příliš zdravých potravin a léčiv, protože veškerá tato „chemie“ v jedné nebo druhé koncentraci přechází do mateřského mléka a způsobuje přinejmenším problémy se střevy u dítěte. Existují však situace, kdy nelze vyloučit použití antibakteriálních látek. Jaká bezpečná antibiotika existují během kojení, je možné se jim vyhnout a jaké léky nemohou kojící matky použít??

Přijetí antibakteriálních látek v tomto životním období ženy je možné. Ale před pitím pilulek se musíte ujistit, že jsou kompatibilní s kojením, nepoškozují tělo dítěte. Každopádně opravdu potřebujete antibiotika. V mimosezóně a v zimě se antibakteriální léky často užívají pro akutní respirační infekce, akutní respirační virové infekce, tj. Virová onemocnění, když jsou k ničemu. Antibiotika pro kojící matky, které mají preventivní účel, o to více se nestojí za to vzít.

Pokud vám lékař předepsal lék takového jednání z důvodu bolestí v krku, s odkazem na bolest v krku, nebuďte líní a objasněte otázku. Pokud je bolest v krku virové povahy, tyto léky nepomohou rychleji se zotavit. Antibiotika na anginu pectoris během kojení, a nejen na ni, jsou předepisována pouze v případě, že v krku jsou patogenní mikroorganismy - streptokoky, které způsobují anginu pectoris. Zde je lze porazit antibakteriálními látkami. Důsledky užívání antibiotik během kojení jsou negativní nejen pro dítě, ale také pro matku. Střevní podráždění, průjem a kandidóza - projev plísňového onemocnění, například ve formě tzv. Drozdu..

Chcete-li zjistit, co je vaše bolest v krku, musíte projít nátěr z krku. Pokud je vše čisté, postupujte podle níže uvedených doporučení.

Co můžete kojit

1. Spousta teplého nápoje. Můžete tak snížit nízkou teplotu, chránit se před dehydratací v případě tepla. Teplý nápoj pomáhá nosu lépe dýchat při nachlazení, čistí jej. A k pití je také dobré pití tekutin - bude produkováno více mléka..

2. Užívání antipyretik. S účinnými látkami paracetamol a ibuprofen. Jsou povoleny s kojením. Podávají se v malých dávkách v případě tepla a bolesti, a to i novorozeným dětem. Ale snížit teplotu pod 38-38,5 stupňů to nestojí. To brání imunitnímu systému v boji proti nemoci..

3. Kloktání. To je dobrý způsob, jak se alespoň dočasně zbavit nepříjemného tikání. Můžete použít výplachy bylinných odvarů, roztok furatsiliny nebo antiseptikum - chlorhexidin nebo miramistin, například.

4. V případě rýmy - mytí nosu fyziologickým roztokem a užívání vazokonstrikčních léků.

Přijatelná a zakázaná antibiotika pro GI

Pokud se však antibakteriální látky nemohou obejít, je třeba dodržovat následující doporučení.

1. Pokud lék nelze použít při kojení dítěte a nechcete ztratit laktaci, během léčby každé tři hodiny exprimujte obě prsa. A nalijeme mléko. Poté na konci léčby obnovíte předchozí objem mléka, nebo dokonce více, za několik dní. Hlavní věc je, že dítě, které vyzkoušelo krmení lahví, neodmítá dále kojit.

2. I když jsou předepsána antibiotika kompatibilní s kojením, poraďte se se svým lékařem nebo návodem k danému léku, kdy je v krvi (a tedy v mléce) dodržena maximální koncentrace léku. A zkuste krmit dítě v tuto chvíli. Expresní mléko po injekci nebo pilule není nutné. Samotný lék „opustí“ mléko.

3. Pokud dáte dítěti doplňkové potraviny, pak ve dnech léčby, pokud budete pokračovat v kojení, nenabízejte mu nové produkty ani jídla. Nepřetěžujte jeho trávicí systém.

4. Pokud má dítě těžký průjem, vyrážku na kůži nebo jiné nepříjemné reakce, možná budete muset použít doporučení číslo jedna.

Pro informaci: některá antibiotika povolená během kojení:

 • Oxacillin;
 • Piperacilin;
 • Ticarcillin;
 • Cefadroxil;
 • Amoxicilin.
 • Doxycyklin;
 • Tetracyklin;
 • Kyselina nalidixová.

Je možné kojit, pokud byla předepsána antibiotika, jejichž bezpečnost není spolehlivá? Nestojí to za to, je lepší zvolit jinou drogu. Naštěstí je výběr antibakteriálních léků nyní velmi široký..

Přijatelná antibiotika pro laktaci

Lékařské odborné články

Existují bezpečná antibiotika pro laktaci? Jak brát takové léky a jaké je riziko jejich užívání pro mámu a dítě?

Léky syntetického nebo organického původu jsou antibiotika. Byly poprvé použity na začátku dvacátého století a za poslední desetiletí prošly mnoha proměnami. V současné době existuje více než 100 typů antibakteriálních léků, které jsou rozděleny do 11 farmakoterapeutických skupin.

Mechanismus účinku antibiotik je zaměřen na potlačování nebo ničení patogenů. Univerzální léky, které jsou stejně účinné u různých bakterií, však neexistují. Během laktace funguje imunitní systém ženy plnou rychlostí, ale ani to nedokáže zabránit infekci a rozvoji zánětlivého procesu..

Antibiotika použitá během kojení se vyznačují určitým účinkem na tělo dítěte:

 • Asi 10% podané dávky přechází do mateřského mléka. Přes tento minimální objem většina dětských lékařů nedoporučuje užívání léků během kojení.
 • Nejbezpečnější léčebný režim může zvolit pouze lékař, a to individuálně pro každého pacienta. Dávka a doba trvání závisí na farmakokinetice aktivních složek, tj. Absorpci, distribuci a vylučování z těla. Vzhledem k těmto nuancím mohou být některé léky kombinovány s kojením..
 • Antibiotika povolená během kojení jsou zařazena do kategorie AC. Tento klasifikátor je vyvíjen FDA (Federální potravinová komise USA). První skupina zahrnuje nejnebezpečnější léky, jejichž studie byly provedeny jak na zvířatech, tak na lidech a ukázaly pozitivní účinek. Léky druhé a třetí skupiny, testované pouze na zvířatech, tj. Jejich bezpečnost u lidí nebyla testována.

Kojící matka musí vzít v úvahu vlastnosti každého předepsaného léku, aby se minimalizovalo riziko nežádoucích účinků u dítěte. Je také nutné pečlivě prostudovat pokyny k léčbě. Protože bezpečná antibakteriální činidla mají povolení k použití v anotacích.

Jaká antibiotika lze použít pro laktaci?

Existuje několik skupin drog, které mohou být použity k léčbě a prevenci různých nemocí kojících žen. Podívejme se podrobněji na to, jaká antibiotika mohou být pro laktaci:

 1. Skupina A - studie provedené na zvířatech neprokázaly negativní účinek na dítě, které je v děloze a dostává lék mateřským mlékem. Podobné řízené experimenty na těhotné ženě nebyly provedeny..
 2. Skupina BC - mechanismus účinku léků byl studován pouze u zvířat. Negativní účinky nebyly identifikovány. Příznivý účinek léku plně odůvodňuje možné riziko nežádoucích účinků a komplikací.

Na základě výše uvedené klasifikace jsou izolována antibiotika, jejichž použití je povoleno pro kojící ženy.

 • Peniciliny jsou první antimikrobiální látky vynalezené lidmi. Tato skupina zahrnuje mnoho léků, které jsou povoleny jak pro kojení, tak pro léčbu dětí od prvních dnů jejich života. Jakmile je penicilin v těle, inhibuje patogenní flóru. Míra penetrace do mateřského mléka je asi 0,095% podané dávky. Riziko nežádoucích účinků je extrémně malé, ale pokud se vyvinou, pak nejčastěji ve formě alergických reakcí a krátkodobých průjmů. Z této skupiny se nejčastěji předepisují: ampicilin, oxacilin, tikarcilin, piperacilin, amoxicilin.
 • Cefalosporiny jsou novou generací léčiv s minimální penetrací do mateřského mléka. Netoxické, mohou u dítěte vyvolat dysbiózu. Způsobují pokles produkce vitamínu K, který se podílí na procesu krvetvorby a vstřebávání vápníku. Nejčastěji předepsané: cefuroxim, ceftibuten, cefazolin, cefriaxon, cefepim.
 • Makrolidy - jsou předepsány pro alergické reakce na předchozí skupiny. Podle stupnice FDA patří do skupiny C, tj. Do třetí kategorie. Používají se s ohledem na všechna potenciální rizika pro matku a dítě. Erythromycin, Clarithromycin, Azithromycin, Spiramycin, Midecamycin.

Kromě výše uvedených léků lze v mezinárodní praxi použít i jiné léky. Například v USA jsou léčiva z farmakoterapeutické skupiny fluorochinolonů považována za absolutně bezpečná pro kojení. Zatímco ve Velké Británii je tato skupina, a zejména fluorochinolon Ofloxacin, zakázána. Vzhledem k tomu, že bylo zjištěno, že léčivo má negativní vliv na růst dítěte a stav interartikulární chrupavky.

Použití každého léku by mělo být diktováno závažností onemocnění. Pokud jsou během laktace léčeny závažné infekce, například sepse nebo meningitida, nelze vyloučit antibiotika, která jsou kontraindikována pro kojení. Mezi taková antimikrobiální činidla patří:

 • Aminoglykosidy - mají nízkou penetraci. Ale i jejich malé koncentrace mohou ovlivnit ledviny dítěte. Tato skupina léků má toxický účinek na optické nervy, sluchové orgány a vestibulární aparát. Léky z této skupiny: streptomycin, kanamycin, gentamicin, netilmicin, amikacin.
 • Sulfanilamidy - agresivně ovlivňují játra dítěte, mohou vyvolat vývoj jaderné žloutenky a dalších toxických lézí. Tato skupina zahrnuje: Sulfacyl sodný, Etazol, Biseptol, Streptocid, Sulfadimezin, Ftalazol.
 • Fluorochinolony - tato skupina má kontroverzní klinické studie. V některých zemích nejsou během laktace povoleny fluorochinolony. V USA je k dispozici pouze Ofloxacin. Tato kategorie zahrnuje: Ciprofloxacin, Norfloxacin, Levofloxacin, Moxifloxacin.
 • Linkosamidy - jejich požití v mateřském mléce negativně ovlivňuje činnost střev dítěte. Populární léky z této skupiny: lincomycin, klindamycin.
 • Tetracykliny jsou dalším kontroverzním antibiotikem, které vyžaduje vyvážený přístup k předepisování. Má toxický účinek na matčino tělo a u dítěte způsobuje poruchy kostní tkáně a zhoršuje stav zubní skloviny. Tetracyklin, doxycyklin.

Správně zvolený průběh antibiotické terapie může určit pouze ošetřující lékař. Během laktace je kontraindikováno užívat jakékoli léky nezávisle..

Seznam povolených antibiotik pro laktaci

Léky používané během kojení jsou rozděleny do několika skupin. Každá z farmakologických kategorií má určitý vliv na tělo dítěte a dostává se do něj mateřským mlékem. Zvažte seznam povolených antibiotik pro laktaci a vlastnosti jejich účinků na tělo, matku i dítě.

 1. Peniciliny - pronikají do mateřského mléka, mohou u dítěte vyvolat střevní rozrušení, alergické vyrážky.
 2. Cefalosporiny - při požití způsobují stejné reakce jako peniciliny.
 3. Makrolidy - pronikají do mléka, ale nemají negativní vliv na tělo dítěte.
 4. Aminoglykosidy - v malém množství pronikají do mateřského mléka a způsobují střevní poruchy.
 5. Glykopeptidy - vstupují do mateřského mléka a vyvolávají hypersenzitivní reakce dítěte na vnější podněty a gastrointestinální poruchy.
 6. Monobactams - v malém množství pronikají do dětského těla, proto je třeba je používat s maximální opatrností.
 7. Tetracykliny - způsobují ireverzibilní změny ve vývoji základů zubů a koster u dětí, vyvolávají poruchy ve střevech, fotocitlivost a kandidózu. Kontraindikováno během kojení.
 8. Fluorochinolony / chinolony - vyvolávají poruchy různé závažnosti. Nejčastěji způsobují problémy ve fungování kloubů a zakrnělý růst.
 9. Linkosamidy - způsobují poruchy ve střevech a zvýšenou citlivost na vnější podněty.
 10. Sulfanilamidy - vstupují do těla dítěte během kojení, mohou způsobit jadernou žloutenku a mozkovou dysfunkci.

Účinek antibiotik ze skupin oxazolidinonů, nitroimidazolů, nitrofuranů, polymyxinů, karbapenemů nebyl na těle dětí studován. Použití těchto léků se během kojení nedoporučuje.

Ukazatelem toho, že antibakteriální činidlo lze během kojení použít, je nízká penetrace do mléka. Dalším důležitým ukazatelem je rychlé odstranění léčiva z ženského těla. Nezapomeňte také na nepřítomnost toxických látek, které mohou negativně ovlivnit matku i dítě.

Moderní medicína nedává jednoznačnou odpověď na to, které antibiotikum je pro kojení bezpečné. V každém případě je nutné zvážit všechna rizika, posoudit stav matky a dítěte, jednotlivé charakteristiky jejich organismů. Na základě toho si pouze lékař může vybrat efektivní a bezpečný léčebný režim.

Články O Neplodnosti