Hlavní Bolest

Je možné pít kefír kojící matce

Doporučuje se kojení kefír a další mléčné výrobky. Strava kojící ženy by se měla připravovat s ohledem na doplnění jejích vlastních nákladů na energii a potřeby dítěte. Je nutné vyloučit alergenní potraviny a potraviny, které zhoršují chuť a vůni mléka. Zároveň se z mateřského těla dostávají do mléka látky, které žena, která dítě měla, naléhavě potřebuje. Proteiny a vitamíny obsažené v mléčných výrobcích jsou užitečné za předpokladu, že u matky a dítěte nedochází k nežádoucím reakcím.

Jaké je použití pro kojící matku

Mléčné výrobky se získávají z plnotučného mléka v procesu kvašení nebo kvašení. Sýr a tvaroh jsou vyráběny ze zakysaného mléka a kefír je produkt fermentace, na kterém se podílejí tyčinky kyseliny mléčné, streptokoky a mléčné kvasnice, a vzniká alkohol. Je možné, že kojící matka používá kefír obsahující alkohol?

Obsah alkoholu v tomto produktu je určen obsahem tuku v mléce, způsobem výroby a skladovatelností. Staré technologie umožňovaly vyrábět produkt s procento alkoholu dosahujícím 1%, ale v moderních továrnách toto číslo nepřesahuje 0,6%. Taková nevýznamná hladina alkoholu v kefíru nemá vliv na složení mateřského mléka.

Mnoho žen netoleruje plnotučné mléko, zatímco jiné mléčné výrobky nezpůsobují nepříjemné reakce, jako je zažívací potíže nebo nadýmání. Kefir je fermentovaný mléčný výrobek, který kojící matky pijí s radostí, a

to je hlavní argument - vše, co zlepšuje náladu, je užitečné.
Mléčné výrobky obsahují hodně vápníku, což je nezbytné pro ženu, která má dítě. Spotřeba vápníku pokračuje během kojení, protože je součástí mateřského mléka. Mladá matka by měla pravidelně doplňovat rezervy tohoto mikroelementu, aby udržovala své vlasy, zuby a nehty v dobrém stavu..

Vápník není jediným prospěšným prvkem v mléčných výrobcích. Včetně kefíru ve stravě žena řeší několik problémů:

 • Stimuluje laktaci.
 • Normalizuje trávení díky vyvážené střevní mikroflóře.
 • Zbavte se nepohodlí, jako je kvašení ve střevech.
 • Aktivuje metabolické procesy v těle.
 • Zbavte se dalších liber.
 • Snižuje hladinu cholesterolu.

Při kojení je kefír užitečný, protože nezpůsobuje koliku u kojenců a zřídka způsobuje alergie

Když je kefír škodlivý

Alergie na kravské bílkoviny se projevuje nadýmáním, nevolností a průjmem. Kefir nezpůsobuje takové reakce, protože v něm se laktóza přeměňuje na kyselinu mléčnou.
Tento produkt je užitečný, bohužel ne pro každého, v následujících případech je nutné jej opustit:

 • Žaludeční vředy a gastritida s vysokou kyselostí.
 • Infekční onemocnění trávicího traktu a otrava.

Je nežádoucí konzumovat nápoj vyrobený před více než třemi dny, protože prospěšné bakterie v něm umírají a nápoj způsobuje zácpu a fermentaci ve střevech.

Pokud má dítě vyrážku na těle nebo průjem, je třeba úvod odložit o několik týdnů. Abyste se ujistili, že vaše dítě není alergické na tento produkt, začněte malou dávkou a sledujte, jak dítě reaguje. Trávicí systém novorozence není dosud zcela vytvořen a neznámý produkt může poškodit.

Jak často mohu pít kefír během kojení

Kefir můžete pít kojící matce, pokud dítě ve své stravě dobře snáší mléčné výrobky. Děti obvykle nevykazují úzkost, když kojící žena vypije asi 250-300 ml denně, takový objem nápoje nezpůsobí škodu. Pijete-li však 500 ml nebo více, riskujete u dítěte časté regurgitace, zažívací potíže nebo zácpu, kožní vyrážky a jiné nežádoucí projevy. Pokud jste příliš závislí na pití a zjistíte příznaky uvedené výše u dítěte během laktace, snižte dávku na jednu skleničku denně a příznaky zmizí.

Dítě může negativně reagovat na fermentované mléčné výrobky nejen kvůli alergii. V kefíru je mnoho enzymů a nezralý trávicí systém ještě není pro takové testy připraven. Proto by spotřeba měla být přiměřená.

Jak si vybrat právo

Zdravý nápoj se skládá ze dvou složek: mléka a kvásků.

 • Mléko by mělo být celé nebo normální, ne suché.
 • Houby Kefir v dobrém živém produktu. Nekupujte si nápoj vyrobený ze suchého mléka..

Věnujte pozornost době použitelnosti produktu. Akce závisí na „věku“: první den se kefír chová jako projímadlo, druhý den je neutrální a na třetí - posiluje.

 • Biokefir, bifikefir a bifidok se liší počtem bifidobakterií - čím vyšší je koncentrace, tím výraznější je účinek na trávicí, nervový a kardiovaskulární systém.
 • Pro kojící matky je nežádoucí používat přípravky s dlouhou životností - vždy mají konzervační látky.
 • Ekologicky šetrné obaly jsou vyrobeny z lepenky nebo skla, existuje mnoho otázek o plastových lahvích - při zahřátí mohou emitovat škodlivé látky.
 • Štítek by měl obsahovat informace o počtu bakterií mléčného kvašení na konci doby použitelnosti - nejméně 1x107 CFU / g.
 • I mírné nadýmání nádoby naznačuje, že se produkt začal zhoršovat.
 • Přírodní kefír jednotné konzistence, poměrně hustý, bílý.

Vlastnosti použití kojících matek

Nápoj má různý obsah tuku - 1%, 2,5% a 3,2%. Mastný kefír je chutnější a zdravější, protože obsahuje více bílkovin. Při odmašťování dochází k chemickým reakcím a vznikají sloučeniny, které snižují syntézu mateřského mléka. Použití produktu s obsahem tuku v procentech při hepatitidě B je nežádoucí.

Produkt pro kojící matku musí splňovat následující požadavky:

 • Nedostatek aroma a konzervačních látek. Přípustná doba použitelnosti na obalu - až 30 dní.
 • Od data produkce může uplynout více než 7 dnů, po nichž počet živých bakterií a vitamínů prudce klesá.

Chcete-li upravit stolici a zajistit spánek, vypijte večer kefír sklenici.

Dítě bude rádi brát prsa, dobře růst a rozvíjet se, pokud matka věnuje pozornost výběru potravin. To je důležité zejména v prvním měsíci života dítěte, kdy je jeho trávicí systém stále velmi něžný. Čerstvý a vysoce kvalitní kefír je užitečný pro matku a arašídy, ale nepoužívejte jej v neomezeném množství.

Recenze maminky

Inga: Můj manžel, biolog, mě přesvědčil, že ani jedna matka savců nemění své stravovací návyky při krmení potomků. Jídlo by mělo být zdravé a výživné. Při krmení samozřejmě nemůžete jíst vše, co voní silně, kořeněně, slaně a alergicky. Kefir je přírodní a pochopitelný produkt, mléčné výrobky. Vypil jsem to od samého narození dítěte v půl sklenici, pak sklenici denně a se synem jsem neměl problémy. Pokud nejsou problémy s obstipačními poruchami, je lepší pít dvoudenní kefír - je neutrální.

Olesya: Nemohl jsem vůbec pít mléko, moje tělo na to násilně reaguje. Uložené kyselé mléčné nápoje, zejména kefír. Bez něj trpěla zácpou. Pediatr mi poradil, a také moje matka - a opravdu všechno fungovalo. Samozřejmě nemůžete pít kefír místo vody, ale jednu nebo dvě sklenice denně.

Marina: Začal jsem pít kefír, když moje dcera měla dva měsíce. Nechápala jsem, proč měla v noci koliku, všichni říkali, že s tímto produktem by neměly být problémy, kdyby bylo všechno v pořádku od mléka. Pak jsem četl, že více než jedna sklenice denně je nežádoucí, a téměř jsem vypil litr. Eliminovaný kefír - za pár dní všechno fungovalo. Teď je nám 5 měsíců, piju půl dne ráno a večer z zácpy, ale bez následků.

Použití kefíru během kojení

Znalost, že používání mléčných výrobků je velmi užitečné, byla očkována od dětství od každého člověka. Kefir se připravuje kvašením mléka. Během kvašení se v nápoji tvoří alkohol, i když v malém množství. Proto, když se mladé matky obávají, zda je možné kojit při kojení, mají jejich obavy logické důvody.

Alkohol a mléčné výrobky mohou ovlivnit zažívací trakt kojící matky a novorozence. Je kefír opravdu užitečný pro kojení a jak pediatrové odpovídají na otázku, zda lze kefir během kojení použít??

Jaké je použití kefíru pro kojící matku

Nápoje z kyselého mléka jsou pro ženy dobrým pomocníkem po porodu. Pomáhají obnovit sílu po těhotenství. Kefir kojící matce je velmi užitečný, protože pomáhá:

 • normalizace střevní a vaginální mikroflóry;
 • posílení imunitní obrany;
 • prevence osteoporózy a nachlazení;
 • eliminace toxinů;
 • zvýšené laktace;
 • zlepšení stavu vlasů, kůže, nehtů a také hubnutí.

Důležité: Nápoj může využívat nejen kojící matka, ale také dítě. Nápoj obsahuje vitamíny a minerály, stejně jako probiotika. Když je novorozenec dostane s HB, je méně pravděpodobné, že se u něj objeví infekce dýchacích cest, méně často vyplivne a zažívá bolest s projevy dysbiózy, včetně koliky.

Nápoje z kyselého mléka pro mámu: kefír, fermentované pečené mléko, jogurt, jogurt

Na základě odpovědi na otázku, zda je možné kojené fermentované mléčné výrobky kojit, dětští lékaři doporučují začít je používat, když je dítěti šest měsíců. Až do tohoto věku by neměl být nápoj obsahující ethylalkohol, který dítě přijímá společně s mateřským mlékem.

Bezpečnějšími krmivy pro kojení jsou tvaroh, zakysaná smetana, fermentované pečené mléko a jogurt. Můžete začít pít a jíst je od okamžiku, kdy je dítě měsíc.

Při výrobě fermentovaného pečeného mléka se používá kravské mléko, které prochází zahřívacím procesem. Proto by měla při prvním použití přípravku sledovat vaše drobky vaše matka. Pokud způsobuje vyrážky na dětské kůži, je třeba ryazhenku zlikvidovat kvůli alergické reakci u dítěte. Pokud je reakce dítěte normální, může matka vypít 2 šálky fermentovaného pečeného mléka denně.

Jogurt je také užitečný pro kojení. Jedinou kontraindikací pro jeho použití je onemocnění ledvin..

Pokud jde o jogurty, včetně bio-jogurtů, nyní populární, měly by být přísně přírodní, bez škodlivých přísad a neměly by být tepelně ošetřeny..

Tip: Žena během kojení by měla dodržovat denní normy, vyhýbat se jídlům a nápojům s umělými přísadami.

Jak používat kefír při kojení

Kojícím matkám se doporučuje, aby do své stravy zavedly kefír 2-3 měsíce před plánovaným dokončením laktace. Existuje několik pravidel pro zavedení kvašeného mléčného nápoje:

 1. Malá část může být opilá ráno, nakrmit dítě a pak sledovat jeho stav. Pokud má alergii nebo rozrušení střeva, mělo by být podání přípravku odloženo o několik měsíců, pak to zkuste znovu.
 2. Produkt nelze používat příliš často. To vyvolá tvorbu plynu, koliku, zácpu v drobenkách.
 3. Přípustná denní dávka - 500 ml.
 4. V obchodě musíte vybrat čerstvý nápoj vyrobený před 1-2 dny. V prvních dnech od data výroby jsou v něm uloženy prospěšné živé bakterie..
 5. Produkt Kefir by neměl obsahovat odstředěné mléko a konzervační látky. K odmaštění se používají chemické sloučeniny, které mohou poškodit tělo dítěte.

V takových případech nemůžete pít kefír

Při plánování zavedení do své stravy by nová matka měla předvídat všechna možná rizika. Existují situace, kdy je pití fermentovaného mléčného nápoje přísně zakázáno.

Proteinová alergie

Kefir obsahuje protein, který obsahuje silný alergen. Ve srovnání s mlékem má kyselé mléko nižší riziko alergií. Může však také způsobit vyrážky, zarudnutí a svědění. Proto by zavedení produktu do mateřské stravy mělo být postupné a opatrné.

Nedostatek laktázy

Pokud novorozenec trpí nedostatkem laktázy, tj. Nesnášenlivostí laktózy, měla by matka přísně dodržovat zvláštní stravu. Tím se zabrání exacerbacím onemocnění a alergiím na kravský protein. Mezi produkty, které byste měli odmítnout používat, patří kefir.

Datum výroby

Obchod musí zkontrolovat datum výroby. Prošlá doba použitelnosti znamená kategorický zákaz používání přípravku. Mohou se v něm vyskytovat škodlivé patogenní bakterie. Doba použitelnosti kefíru je obvykle 3 až 7 dní.

Představení kefíru ve stravě dítěte

Pokud se matka a pediatr rozhodly, že je čas, aby dítě vyzkoušelo kefír, musíte jej správně zadat do stravy. Pravidla pro jeho zavedení jsou podobná jako u jakéhokoli jiného jídla nového pro dítě. Počáteční částka je půl lžičky. Část se postupně zvyšuje na denní sazbu.

V závislosti na věku drobků je denní norma 20–40 gramů za 7 měsíců, 40–100 gramů za 8 měsíců, 100–150 gramů za 9 měsíců a až 250 gramů až rok.

Výběr nápoje by měl být zpracován také zodpovědně. Na jedné straně je bezpečnější dávat dětským mléčným výrobkům, protože jsou vyráběny v souladu se speciálními technologickými podmínkami a obohaceny o vitamíny. Na druhou stranu pediatrové nezakazují nákup dětského kefíru od populárních značek v obchodě. Ale před nákupem musíte dobře prostudovat složení a trvanlivost..

Vaření kefíru doma

K přípravě kvašeného mléčného nápoje pro dítě doma budete potřebovat vysoce kvalitní mléko s obsahem tuku 3,2 procenta a speciální kysané těsto. Lze ji zakoupit v lékárně..

Recept na výrobu domácího kefíru je jednoduchý:

 1. Vařte mléko a ochlaďte na 40 stupňů.
 2. Přidejte kvásk do mléka (150 gramů na litr) a promíchejte.
 3. Zabalte nápojový obal do ručníku nebo přikrývky.
 4. Nechte přes noc zrát. Ráno můžete pít kefír.

V naší zemi, na rozdíl od většiny evropských zemí, jsou mléčné výrobky nedílnou součástí obvyklé stravy. A takové menu, říkají lékaři, je nejen rozmanité, ale také velmi užitečné, a to i pro děti. Proto je vhodné prodiskutovat možnost použití kefíru s pediatrem a pití tohoto nápoje na zdraví.

Použití kefíru kojící matkou: je to možné, výhody, kontraindikace

Poporodní období je pro každou ženu obtížné. Musí dodržovat určitou stravu, sledovat bezpečnost konzumovaných produktů.

Běžná otázka, která zajímá mladé matky: je možné pít kefír během kojení. Je obtížné dát jednoznačnou odpověď.

Je užitečné zjistit, jak bezpečný je produkt a kdy jej opustit..

Kefir v prvním měsíci po porodu

Gynekologové již v prvním měsíci po porodu doporučují zavést tento mléčný produkt do stravy. Obsahuje důležité látky - stopové prvky a vitamíny. Díky nim je možné vyčerpané tělo doplnit všemi potřebnými látkami, aby se rychle zotavilo.

Kefir urychluje normalizační proces vaginální mikroflóry narušené během procesu porodu.

Eliminuje zácpu, kterou může žena trpět dlouhou dobu po narození dítěte. To je extrémně nežádoucí, pokud jsou na perineu stehy, hemoroidy.

Při kojení je důležitý pravidelný pohyb střev. Toxiny pronikají krví a mlékem, což může vést k negativním změnám..

Kromě toho má fermentovaný mléčný produkt řadu dalších užitečných vlastností, které budou popsány níže..

Kefir během kojení

Při krmení dítěte musí kojící matka používat kefír. Hlavní věcí je vybrat ten správný produkt, pít a striktně dodržovat dávkování.

Účinek na mateřské mléko

Fermentovaný mléčný produkt podporuje kojení. Proto se pití kefíru s HB doporučuje zvláště při snižování množství mléka v matce.

Nápoj také pomáhá eliminovat střevní koliku, normalizovat mikroflóru dětských střev.

V souladu s tím dostává dítě s mlékem výživu, což pozitivně ovlivňuje zdraví dítěte.

Jak vstoupit do stravy

Během období krmení novorozence by mělo být používání zdravého nápoje zahájeno postupně.

Rovněž je třeba mít na paměti, že kefír není kompatibilní s masem, mořskými plody, vejci. Je nežádoucí používat jej se semeny, ořechy a luštěninami. Perfektní kombinace - s obilovinami, chlebem.

Kolik kefíru mohu pít

Pití denně je nežádoucí, zejména bezprostředně po porodu. Dost 1 šálek 3-4 krát týdně. Je vhodné si vybrat ranní čas..

Doporučuje se dodržovat určitá pravidla:

 • maximální denní dávka - 500 ml;
 • po dobu zavádění fermentovaného mléčného výrobku vyloučte z nabídky všechny potenciální alergeny;
 • sledovat zdraví drobků. Vzhled vyrážky, další nežádoucí změny - důvod dočasného odmítnutí kefíru.

Funkce výběru

Když je mateřské mléko, výběr kefíru by se měl přistupovat odpovědně. Měli byste věnovat pozornost těmto bodům:

 • doba použitelnosti produktu by měla být kratší než měsíc. Pokud je více - obsahuje velké množství konzervačních látek;
 • netučný nápoj během kojení je nežádoucí. Takové složení se získá chemickými reakcemi. V tomto případě se uvolňují látky, které vyvolávají snížení množství mateřského mléka;
 • produkt s vysokým obsahem tuku se také nedoporučuje. Takový nápoj může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. Nejlepší volbou je 1-2,5% tuku;
 • je-li obal oteklý, poškozený, není možné takové výrobky koupit, i když zboží má běžnou trvanlivost;
 • vyberte si nápoj vyrobený v oblasti bydliště. Dlouhé zásilky nepříznivě ovlivňují kvalitu a vlastnosti produktu.

Kromě toho je třeba vzít v úvahu datum výroby. Jednodenní kefír má příjemnou chuť. V průběhu fermentace je nedostatek alkoholu. Pomáhá eliminovat zácpu, ale dítě se také začíná vyprazdňovat častěji..

Dvoudenní produkty mají téměř stejné vlastnosti jako jednodenní produkty..

Je pravda, že již nemá projímavý účinek, způsobuje nepříjemné pocity v zažívacím traktu.

Třídenní nápoj má řadu funkcí. Už prošel dlouhým fermentačním procesem..

Koncentrace alkoholu, oxidu uhličitého dosahuje maximální hodnoty. Zvýšená plynatost, zácpa, střevní kolika.

Jaké prospěšné látky jsou obsaženy

Mléčné výrobky jsou bohaté na prospěšné látky..

Obsahuje:

Proto produkt přináší matce i novorozencům velké výhody v tak obtížné fázi jejich života.

Příznivé vlastnosti

Kefir, používaný během kojení, má příznivý účinek na ženské tělo.

S jeho pomocí je možné:

 • normalizovat vaginální mikroflóru;
 • obnovit rovnováhu střevní mikroflóry;
 • obnovit ochranné funkce těla;
 • posílit nervový systém;
 • zabránit rozvoji respiračních onemocnění;
 • eliminovat klinické projevy osteoporózy;
 • zlepšit stav vlasů, pokožky;
 • posílit nehty, zuby;
 • stimulovat procesy výměny;
 • odstranit toxiny;
 • snížit tělesnou hmotnost;
 • stimulovat laktaci.

Používání mléčných výrobků mladou matkou je užitečné pro novorozence. Je to především kvůli bohatému složení, přítomnosti stopových prvků, vitamínů, probiotik.

Pediatrové zaznamenávají takové pozitivní změny u dítěte:

 • možnost rozvoje nachlazení je snížena;
 • snížené riziko regurgitace, reflux;
 • střeva jsou naplněna prospěšnou mikroflórou, zmizí příznaky dysbiózy, střevní kolika;
 • tkáně nervového systému dostávají výživu;
 • kostní tkáň je posílena.

Základní pravidla pro použití

Aby nedošlo k poškození sebe a dítěte, lékaři doporučují:

 • pít zdravý nápoj ihned po porodu, nepřesahující povolenou dávku. Začněte 100 ml, postupně zvyšujte porci na 300–500 ml denně;
 • dávají přednost produktům s obsahem tuku v procentech. Obsahuje pouze čtyřicet kcal;
 • Nepijte s nekompatibilními produkty (ryby, maso, mořské plody);
 • Neohřívejte kefír. I při vystavení slunečnímu záření ztrácí své prospěšné vlastnosti..

Nepoužívejte mléčné výrobky, které obsahují ovoce a jiné polevy. Je povoleno pouze tehdy, když je dítě šest měsíců..

Takový zákaz je způsoben rizikem alergických reakcí.

Ideální možností je použití fermentovaného mléčného výrobku vyrobeného z vlastní výroby. Zjednodušit to. Používejte tepelně ošetřené mléko, kefírové houby nebo kvásky. Po dni kvašení můžete pít hotový kefír.

Kontraindikace

V některých případech se budete muset vzdát kefíru. Mezi kontraindikace pro novorozence jsou následující:

 • střevní kolika;
 • časté plivání;
 • porušení stolice (průjem, zácpa);
 • sklon k projevům alergií;
 • diatéza;
 • alergická reakce na protein;
 • laktózová intolerance.

Kefir je zdravý produkt, který mnozí milovali. Pomůže ženskému tělu zotavit se ze stresu, jako je porod. Používá se k preventivním účelům a také k léčbě některých nemocí..

Kefir s HB dá pozitivní výsledek nejen matce, ale i dítěti.

Co se stane, když během kojení pijete kefír?

Mladé ženy se často zajímají o to, zda je kefír možný pro kojící matku. Konec konců má silný vliv na zažívací trakt nejen nově razené matky, ale i jejího dítěte. Zároveň je tento nápoj známý svými léčivými vlastnostmi a blahodárnými účinky na tělo..

Pokusme se zjistit, jak bezpečný je kefír během kojení a jaký je jeho účinek na tělo dítěte.

Správná volba.

V závislosti na výrobním principu je nápoj kefíru sladký, kyselý, viskózní nebo má neutrální chuť..

Zde jsou jeho hlavní odrůdy:

Nejvýhodnější pro kojící ženy je acidofilus. Je nízkokalorický a zdravý, spaluje nadbytečné tuky a má příznivý účinek na celé tělo.

Tělo je také dobře absorbováno sněhovou koulí a doporučuje se používat i těm, kteří dodržují dietu..

Pokud mluvíme o tom, co je užitečnější - kefír nebo ryazhenka, pak se zde každý rozhodne pro sebe. Ryazhenka má příjemnou chuť a řadu užitečných vlastností, ale zároveň je velmi kalorická. Kefir je méně kalorický, ale jeho přínosy jsou o něco méně..

Kefir kojící matce musí být opilý čerstvý. Po několikadenním stání v lednici ztratí své vlastnosti a vliv na změny v těle..

Je to proto, že fermentace v mléčných výrobcích pokračuje a množství oxidu uhličitého se zvyšuje a koncentrace alkoholu se zvyšuje. To vše nemá příznivý vliv na chuť a zdravé vlastnosti nápoje..

Léčivý nápoj pro mladé matky

Na otázku: je možné pít kefír kojící matce? - můžeme s jistotou říci, že pití je nejen možné, ale také nezbytné. Koneckonců, má užitečné stopové prvky a vitamíny..

Užitečné vlastnosti nápojů kefiru:

 • obnovit střevní mikroflóru;
 • normalizovat trávicí trakt;
 • zlepšit metabolismus:
 • stimulovat produkci mateřského mléka;
 • posílit kost.

Pokud se obáváte, že produkt obsahuje alkohol, který je přísně kontraindikován u žen, které nedávno porodily, spěcháme, abychom vás ujistili.

Koncentrace alkoholu ve Varents, fermentovaném pečeném mléce nebo stejném acidofilu je zanedbatelná a v mateřském mléce se nenachází, i když pije litr tohoto nápoje najednou.

Kontraindikace

I přes pozitivní vlastnosti tohoto mléčného výrobku existuje kategorie žen, kterým je jeho použití kontraindikováno.

Kefír při kojení novorozence, který ještě nemá 28 dní, je zakázán. V prvním měsíci života dítěte by měla žena přísně dodržovat dietu doporučenou lékařem, aby se zabránilo negativním důsledkům pro malý organismus.

Pokud je dítě výhradně kojeno a má-li známky alergie, koliky nebo nadýmání, musí matka vyloučit ze své stravy všechny mléčné výrobky po dobu nejméně 7 dnů.

Tento produkt je také kontraindikován, pokud je matka nebo dítě alergické na mléčné bílkoviny. Nesnášenlivost laktózy zahrnuje vyloučení všech mléčných výrobků z potravy..

Podmínky použití

Při používání kefíru musíte dodržovat několik jednoduchých doporučení.

Doporučení č. 1

Kefír můžete pít pouze při kojení čerstvém. Při nákupu v obchodě věnujte pozornost balení. Neměl by být oteklý - takový nápoj může být zdraví škodlivý.

Doporučení č. 2

Věnujte pozornost datu vypršení platnosti. Pokud je to déle než 5 dní, znamená to, že v tomto produktu byly během kvašení použity konzervační látky. Je lepší koupit kefír s krátkou trvanlivostí.

Doporučení č. 3

Použití tohoto mléčného výrobku by mělo být přiměřené. Pro kojící matku je vhodné vypít 1 šálek nápoje kefiru denně. Pokud to pijete často a často, povede to k problémům se žaludkem a nepohodlí u dítěte.

Doporučení č. 4

Pokud má dítě příznaky alergické reakce, mělo by se jejich užívání po zavedení některého z těchto nápojů do mateřské stravy vyloučit.

Je možné vyrobit kvašený mléčný nápoj z mateřského mléka sám

Nikdo se neodváží zpochybňovat skutečnost, že mateřské mléko je pro dítě nejvýhodnější. Obsahuje všechny nezbytné látky a mikroelementy užitečné pro růst a vývoj.

Pokud je kojení ženy aktivní, pak je množství mléka spotřebovaného dítětem a vylučovaného tělem matky velmi odlišné. V tomto případě ženy začnou přemýšlet o tom, jak využít svůj přebytek.

Nějaké zmrazené mléko, jiní vaří kaši a přidávají pro své děti bramborovou kaši.

Je možné vyrobit kefír z mateřského mléka

Na tuto otázku lze odpovědět tímto způsobem - je to možné, ale je lepší ne. Nyní v prodeji jsou různé přísady, speciální houby, které mohou přeměnit mateřské mléko na mléko obsahující produkt. Výsledkem používání takového produktu však může být více škody než užitku.

Faktem je, že k přípravě plnotučného kysaného mléka se vyžadují nejen speciální bakterie, ale také podmínky kvašení..

Je téměř nemožné vyrobit kefír z mateřského mléka doma a dodržovat všechny podmínky kvalitní produkce a sterility. Stejně tak stojí za to riskovat zdraví vlastního dítěte?

Co říkají odborníci

Někteří lékaři nedoporučují ženám s dětmi pít kefírové nápoje, protože vyvolávají kvašení ve střevech dítěte.

Další odborníci tvrdí, že příčinou koliky a zvýšené tvorby plynu je střevní dysbióza, a trvají na tom, že použití těchto nápojů má pouze pozitivní účinek na tělo dítěte a matky.

Je tedy možné ošetřovat kefír? Nedávné studie ukazují, že ti, kteří trvají na používání tohoto produktu ženami, mají pravdu.

Pokud vyhovíte tomuto opatření a pečlivě sledujete reakci dítěte, můžete si tento lahodný nápoj užitečně užít.

Názor odborníků na kojení

Kojení odborníci schvalují používání fermentovaných mléčných výrobků mladými matkami, protože stimulují produkci mateřského mléka a saturují jej užitečnými stopovými prvky..

Dalším přínosem pro jejich použití je pomoc při práci gastrointestinálního traktu dítěte, zlepšení střevní motility.

Názor pediatrů

Dětští lékaři jsou také pozitivní ohledně zavedení tohoto produktu do stravy kojící matky. Kefir je bohatý na vitamíny a také užitečné stopové prvky. Mezi nimi: vápník, zinek, fosfor.

Pediatrové nedoporučují pít tento nápoj, pouze pokud má dítě zvýšenou tvorbu plynů, silnou koliku. V tomto případě může jeho spotřeba situaci ještě zhoršit..

Názor gynekologů

Mladé matky často čelí tak nepříjemným následkům těhotenství a porodu pro své tělo, jako je zácpa. Použití chutného a léčivého nápoje pomůže normalizovat trávicí trakt a vyřešit tento delikátní problém. Gynekologové se domnívají, že v tomto případě je použití sněhové koule lepší než užívání léků.

Další plus pro mladé ženy - kefir pomáhá spalovat tělesný tuk. Působí jako hlavní součást mnoha diet a pomáhá dosáhnout dobrých výsledků při hubnutí pro ty, kteří sní o štíhlé postavě..

Je možné, aby kojící matka vypila kefír, fermentované pečené mléko a jogurt: přehled kyselých mléčných výrobků během kojení

Zázračné vlastnosti fermentovaných mléčných výrobků byly v praxi prokázány - zlepšují trávení, normalizují imunitní systém a chrání před různými nemocemi. Kromě toho tyto produkty obsahují mnoho živin, které pomáhají vracet se do své obvyklé podoby, zlepšují stav pokožky, vlasů, nehtů. Kefír nebo kvašené pečené mléko by však měly být při kojení při pití velmi pečlivě opíjeny a dodržovat stanovené normy..

Výrobky z kyselého mléka dokonale obnovují tělo kojící matky, jsou zdrojem prospěšné mikroflóry

Druhy fermentovaných mléčných výrobků a jejich vlastnosti

Všechny mléčné výrobky lze rozdělit do dvou kategorií. Jogurt a kvašené pečené mléko se získávají fermentací mléčného kvašení, a proto se tyto produkty tělem snadno vstřebávají a nezpůsobují alergické reakce. Mohou být konzumovány beze strachu, dokonce i s kojením..

Kefir, bifidok, sněhová koule a koumiss jsou zařazeny do druhé kategorie - takové produkty se získávají alkoholovým kvašením. Kompozice obsahuje malou část alkoholu, která s mírou neovlivňuje dítě.

Bez ohledu na to, jaký druh jídla je vybrán, budou mít výhody pro tělo významné:

 • je zabráněno výskytu infekčních, virových, nachlazení v důsledku posílení imunity;
 • tělo je nasyceno vápníkem, což je nezbytné pro matku i její dítě - pro posílení nehtů a kostí rostoucího dítěte (podrobnosti viz: jak vápník jde při kojení kojící matky?);
 • vzhled se zlepšuje - vlasy jsou posíleny, pokožka je elastická;
 • toxické látky jsou z těla odstraněny;
 • trávicí systém funguje lépe, klesá produkce plynu, kolika, žaludek lépe zpracovává potraviny;
 • složení mateřského mléka se zlepšuje, laktace je aktivnější;
 • všechny potřebné minerály a vitamíny vstupují do těla, aby se maminka mohla po porodu zotavit rychleji.

Jogurt

Při krmení novorozence by matka měla do stravy zahrnout pouze přírodní produkty, které neobsahují škodlivé přísady, existují přírodní bakterie. Jogurt by se měl vyrábět bez tepelného zpracování.

Fermentační produkty by měly být přidávány do stravy spolu s chudými sušenkami jako další zdravé jídlo. Doporučujeme ochutit saláty a různá jídla jogurtem, protože majonéza je v současné době přísně zakázána.

Můžete použít nejen jogurt, ale také zakysanou smetanu, která je vhodná i pro kojící matky. Je to osvědčený a užitečný kosmetický produkt, často používaný v maskách..

Používání jogurtového dresinku na saláty je oblíbenou technikou moderních kuchařů. Během období nuceného opuštění majonézy tento produkt dodá zeleninovým pokrmům pikantní neobvyklou chuť

Kefír, fermentované pečené mléko a jogurt

Kefir můžete užívat během kojení, ale pouze od šesti měsíců. Tento produkt obsahuje malou dávku ethylalkoholu a zvyšuje se spolu s obsahem tuku. Nejbezpečnější je považován za 1% kefir, ale stále to nestojí za to ho používat v příliš mladém věku. Podle doktora Komarovského by kefír měl být zaveden do stravy pro mladou kojící matku pouze dva měsíce před ukončením krmení..

Kefir se doporučuje kojící matce pouze několikrát týdně a navíc si musíte vybrat pouze čerstvý produkt bez přísad a konzervačních látek. S průjmem se vyplatí vzdát pití, může to být škodlivé. Chcete-li zajistit, aby tělo získalo pouze výhody, dodržujte data exspirace a obal uložte výhradně do chladničky.

Fermentované pečené mléko a jogurt se považují za nejbezpečnější potraviny pro kojící matku, která se doporučuje již v prvním měsíci po narození. Mají nízkokalorický obsah, vhodné pro dietní menu, kdy je třeba rychle vrátit předchozí váhu do normálu. Fermentované pečené mléko se připravuje z kravského mléka, které prošlo zahřívacím procesem. Když pijete fermentované pečené mléko poprvé, sledujte reakce svého dítěte. Jakékoli vyrážky jsou příznakem alergie, taková strava není vhodná pro dítě. Pokud reakce nenastala, můžete si vzít kvašené pečené mléko dvě sklenice denně. Můžete si to sami připravit..

Kdy a v jakém množství mohu pít nápoje: předkládáme souhrnnou tabulku

Fermentované mléčné výrobkyVýhody pro těloKdy pítNorma za den
KefirTrávení se zlepšuje, normalizuje spánek, eliminuje se únava. Kosti jsou zesíleny, nehty, otoky a kolika nejsou pozorovány. Kefir je předepisován kojící matce, aby stabilizovala stolici (viz také: je možné kojící matce pít mléko a jíst mléčné výrobky?).Ve věku 6 měsíců je to lepší - v 8-10 měsících2 šálky
JogurtPomáhá při bolestech v žaludku, stabilizuje střevní mikroflóru, zlepšuje imunitu, zlepšuje barvu a stav pleti.Po prvním týdnu krmení1-2 šálky
Ryazhenka a jogurtZabraňuje zánětu v břišních orgánech, odstraňuje odpadní produkty, uvolňuje napětí a nadýmání, zlepšuje chuť k jídlu, rychle uspokojuje hlad.Ve druhém měsíci GW1-1,5 šálků
Jogurt bez syntetických přísad a barviv je první z mléčných výrobků, které se dostaly do stravy kojící matky

5 zdravých receptů

Vypracovat menu pro mladou matku by mělo být se zvláštní péčí. Zahrňte pouze osvědčené a bezpečné přísady. Zde najdete několik receptů s kefírem, fermentovaným pečeným mlékem, jogurtem. Experimentujte s obvyklými pokrmy, ale nezapomeňte sledovat pohodu a zdraví dítěte.

Jarní polévka

Tuto dietní misku lze snadno připravit. Budete potřebovat:

 • 500 ml kefíru;
 • 150 g ředkvičky;
 • několik větví kopru nebo petrželky;
 • sůl.

Ředkvičky je třeba nakrájet na plátky, přidat kefír, sůl a promíchat. Chop greeny nahoře. Podle potřeby přidejte okurky. Polévka je vhodná pro ranní nebo večerní stravu, ale nezneužívejte ji příliš často, protože ředkvičky mohou u kojenců způsobit nepohodlí.

Jarní polévka (okroshka) je vitamínová dieta, kterou tradičně podávají Slované v teplé sezóně. Její vlastností je neobvyklá kombinace mléčných výrobků a zeleniny.

Domácí jogurt

Výroba přírodního jogurtu je velmi jednoduchá. Dospělí a děti si to užijí jako vynikající občerstvení nebo bohatou snídani. Složení:

 • 1 litr mléka;
 • lžíce zakysané smetany;
 • 2 banány;
 • 2 lžíce cukru.

Mléko zahřejte, dokud nezačne vařit, vyjměte z tepla a ochlaďte. Přidejte kyslou smetanu, dejte hmotu do skleněné nádoby a vložte do chladničky. Po dni přidejte jemně nakrájené ovoce - banány, jablka - vše, co je dovoleno dezertům. Porazte jogurt, aby byla hmota jednotná a vzdušná. Existují i ​​jiné recepty - můžete si vybrat ten, který se vám líbí víc.

Mléčný dezert s ovocem

Toto jídlo se velmi dobře hodí kojícím matkám, které se chtějí léčit sladkými dezertními zákusky. Budete potřebovat:

 • 1,5 šálky kefíru;
 • 5 malých zelených jablek;
 • 3 polévkové lžíce cukru.

Nastrouhejte jablka, přidejte kefír, porazte směs. Pak přidejte cukr, znovu rozšlehejte. Podle potřeby a nepřítomnosti negativních reakcí u dítěte můžete přidat mletou skořici.

Kefír s rajčatovou šťávou, koprem a ořechy

Tento nápoj je velmi výživný a skvělý jako svačina. Potřebujeme tedy:

 • 3 šálky kefíru;
 • 1 šálek rajčatové šťávy;
 • 1 polévková lžíce nasekané zelené kopry;
 • 10 vlašských ořechů.

Jemně nasekejte jádra ořechů, přidejte nasekané bylinky, rajčatovou šťávu a kefír. Dobře promíchejte.

Jogurtový nápoj s bylinkami

 • 4 šálky jogurtu;
 • 2-3 polévkové lžíce zakysané smetany;
 • sůl podle chuti;
 • zelené cibule.
Jogurt s bylinkami je vynikajícím občerstvením mezi hlavními jídly kojící matky

Nejprve musíte jogurt velmi dobře vychladnout, protřepat zakysanou smetanou, osolit solí a jemně nasekanou cibulkou.

O tom, zda je možné pít kefír, jogurt, kvašené pečené mléko a další produkty mamince, byste měli mluvit se svým lékařem. Jeho doporučení pomohou určit kompletní a bezpečnou stravu pro kojení, která nebude vést k alergickým reakcím. Doma musíte být velmi opatrní, abyste si včas všimli odchylek a přestali brát.

Výrobky z kyselého mléka ve stravě kojící matky

Mléčné výrobky se objevily před mnoha staletími. Jakmile se lidé začali zabývat chovem skotu, zjistili, že kyselé mléko je skladováno déle, zatímco je podle chuti jemné a příjemné. Jeho použití má příznivý účinek na tělo dítěte i dospělého. Uplynulo hodně času, než byl objasněn důvod takové prospěšné přeměny mléka a začala masová výroba mléčných výrobků. A mnoho žen si už nedokáže představit svůj den bez kefíru, kvašeného pečeného mléka nebo tvarohu. A pro mamku během kojení se mohou stát nejen příjemnou pochoutkou, ale také užitečným doplňkem obvyklé stravy.

Odrůdy fermentovaných mléčných výrobků a jejich složení

Mléčné výrobky jsou velmi rozmanité. Někdo má rád sladší možnosti, například jogurt nebo „sněhová koule“, jiní si užijí sklenici kefíru nebo snídani z tvarohu. A navzdory skutečnosti, že jsou všechny vyrobeny z mléka, mezi nimi stále existují rozdíly. Výrobky z kyselého mléka se liší způsobem přípravy a složením

 1. Kefir prochází dvojím kvašením (fermentované mléko a alkohol). Role startovací kultury jsou „houby kefíru“, které jsou kombinací několika typů mikroorganismů: mléčných streptokoků a tyčinek, bakterií kyseliny octové a kvasinek.
 2. Jogurt se získává fermentací mléka za použití čistých kultur bakterií mléčného kvašení. K přípravě jogurtu není nutné používat kvásek, protože kyselina mléčná laktococcus, která je již v nápoji, bude svou práci vykonávat bez ní. Mléko s kvašeným mlékem nebo bez něj musí být umístěno pouze na teplé místo, aby mohlo dojít ke kvašení.
 3. Ryazhenka je „příbuzný“ jogurtu a jogurtu, který se připravuje mizením na pokraji varu. Pečené mléko získává krémový odstín a poté podléhá fermentaci termofilními mléčnými streptokoky a čistými bulharskými kulturami bacilu..
 4. Jogurt je fermentovaný mléčný produkt s vysokým obsahem sušiny, který se vyrábí přidáním čistých kultur termofilních streptokoků. K produktu se často přidávají různá potravinářská barviva a aromata, ovoce, zelenina, džusy, cereálie.
 5. Acidophilus se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka, do kterého jsou namáčeny speciální bakterie. Fermentace zahrnuje acidophilus bacillus, houby kefíru, mléčný streptokok.
 6. Vareny jsou fermentované mléčné výrobky připravené mátím mléka a přidáním kvásků. Při konstantním zahřívání se objem mléka snižuje o 1/3, díky čemuž nápoj zhoustne, získá načervenalý odstín. Poté se do něj zavedou termofilní mléčné streptokoky.
 7. Nápoj Snezhok se vyrábí z pasterizovaného mléka a čistých kultur bulharských tyčinek a termofilních streptokoků. K tomu se přidává cukr nebo různé ovocné sirupy..
 8. Zakysaná smetana je fermentovaný mléčný výrobek ze smetany a kysaného těsta, který se skládá z mléčných streptokoků a laktokoků.
 9. Tvaroh se získává fermentací mléka mléčnou kyslou mléčnou kyselinou a následným odstraněním séra. Syřidlo se někdy používá k vaření.

Téměř všechny mléčné výrobky obsahují mléčný cukr - laktózu. Na rozdíl od mléka je však obsah těchto nápojů velmi malý. Když je mléko fermentováno, laktobacily tento cukr ničí a jeho množství v tekutině se výrazně snižuje.

Fotogalerie: Kysané mléčné výrobky

Tabulka: nutriční a energetická hodnota fermentovaných mléčných výrobků

Složení a
obsah kalorií v produktu
Kefir
(1% tuk)
Jogurt
(bez mastnoty)
Ryazhenka
(2,5% tuku)
Jogurt
(3,2% tuku)
Acidophilus
(1% tuk)
Vareny
(2,5% tuku)
"Sněhová koule"
(2,5% tuku)
Zakysaná smetana
(10% tuk)
Tvaroh
(2% tuk)
Veverky3 g (3,66%)3 g (3,66%)2,9 g (3,54%)5 g (6,1%)3 g (3,66%)2,9 g (3,54%)2,7 g (3,29%)3,5 g (4,27%)20 g (24,39%)
Tuky1 g (1,54%)0,1 g (0,15%)2,5 g (3,85%)3,2 g (4,92%)1 g (1,54%)2,5 g (3,85%)2,5 g (3,85%)10 g (16,31%)2 g (3,08%)
Sacharidy4 g (3,13%)3,8 g (2,97%)4,2 g (3,28%)3,5 g (2,73%)4 g (3,13%)4,1 g (3,2%)10,8 g (8,44%)7,1 g (5,55%)3 g (2,34%)
Voda90,4 g (3,53%)91,6 g (3,58%)88,8 g (3,47%)86,3 g (3,37%)90,4 g (3,53%)89 g (3,48%)82,5 g (3,22%)78,1 g (3,05%)72,6 g (2,84%)
Kalorie40 kcal (2,81%)30 kcal (2,11%)54 kcal (3,79%)68 kcal (4,78%)40 kcal (2,81%)53 kcal (3,72%)79 kcal (5,55%)138 kcal (9,69%)114 kcal
(8,01%)

Tabulka uvádí množství látek vypočtených na 100 g odpovídajícího fermentovaného mléčného výrobku a jejich% doporučeného denního příjmu.

Z výše uvedené tabulky je patrné, že při pití fermentovaných mléčných výrobků je relativně málo kalorií. Nejnižší kalorickou hodnotou je jogurt (pouze 30 kcal na 100 g), následovaný kefírem a acidofilem (40 kcal na 100 g). A pokud kojící matka vypije sklenici některého z těchto nápojů, pokryje pouze asi 5% denní energetické potřeby. To může být pozitivní stránka pro ženy, které sledují hubnutí po těhotenství. Pro výrobu mateřského mléka je také užitečné velké procento vody v nápojích..

Tvaroh je nesporným lídrem v obsahu bílkovin. Tato látka je „stavebním materiálem“ pro tělo matky a dítěte. Sto gramů produktu poskytuje kojící ženě čtvrtinu požadovaného denního příspěvku.

Tabulka: Hlavní živiny ve složení a jejich vliv na matku a dítě

ŽivinyHodnotné látky v produktu
(průměrný)
Výhody látky pro matku a dítěPoznámky pro kojící mámu
Vitamin B2 (riboflavin)
 • Tvaroh, jogurt - 0,23 mg (13% normy);
 • kefír, acidofilus - 0,17 mg (9% normy);
 • jogurt, „Sněhová koule“, zakysaná smetana, varenety, fermentované pečené mléko - 0,13 mg (7% normy).
 • Příznivý účinek na stav pokožky, zachování jejího zdraví a krásy;
 • urychluje hojení lézí na kůži a sliznicích;
 • Podílí se na práci nervového a trávicího systému;
 • podílí se na tvorbě enzymů a energetického metabolismu;
 • zajišťuje transport kyslíku;
 • zabraňuje poškození zraku.
Sklenici jogurtu, kefíru nebo acidofilu pokrývá téměř 20% denní potřeby riboflavinu. Malá část tvarohu (100 g) poskytuje asi 10% normy
Vitamin B4 (cholín)
 • Kefír, jogurt, sněhová koule, jogurt, acidofil, tvaroh - 40 mg (8% normy);
 • zakysaná smetana, varenety, fermentované pečené mléko - méně významné množství vitamínu ve složení.
 • Zásadní pro nervový systém;
 • chrání buňky před poškozením;
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi;
 • podílí se na tvorbě nervových vláken;
 • je hepatoprotektor (pomáhá játra);
 • zabraňuje rozvoji kardiovaskulárních patologií a diabetu;
 • spolu s dalšími látkami odstraňuje přebytek homocysteinu z těla;
 • reprodukční systém se bez něj neobejde;
 • účastní se trávení;
 • vitamin je také důležitý pro rozvoj duševních schopností u dětí.
Když je spotřebováno 200 g kefíru, jogurtu, nápoje Sněžka, jogurtu nebo acidofilu, tělo dostává cholín přibližně 16% denní hodnoty
Vitamin B5 (kyselina pantothenová)
 • Jogurt, acidofilus, sněhová koule, jogurt, kefír - 0,35 mg (7% normy);
 • tvaroh a zakysaná smetana - méně významné množství vitamínu ve složení;
 • varenety, fermentované pečené mléko - žádný vitamin.
 • Pomáhá normálnímu fungování kardiovaskulárního systému;
 • zabraňuje rozvoji alergických reakcí;
 • podporuje procesy, které vedou k tvorbě protilátek a hormonů nadledvin;
 • pomáhá snižovat zásoby tělesného tuku;
 • potřebný pro fungování nervového a trávicího systému;
 • nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, růstových hormonů a genitálu.
Po vypití sklenice jogurtu, jogurtu, kefíru, nápoje Snezhok nebo acidofilu obdrží žena asi 15% požadované kyseliny pantothenové
Vitamin B6 (Pyridoxin)
 • Tvaroh - 0,19 mg (9,5% normy);
 • jogurt, acidofilus, sněhová koule, jogurt, kefír, zakysaná smetana - méně významné množství vitaminu ve složení;
 • varenety, fermentované pečené mléko - žádný vitamin.
 • Poskytuje správné fungování nervového a trávicího systému;
 • pomáhá vyrovnat se se stresovými situacemi;
 • reguluje metabolické procesy;
 • účastní se syntézy červených krvinek a enzymů.
100 g tvarohu obsahuje desetinu normy pyridoxinu
Vitamin B9 (kyselina listová)
 • Tvaroh - 40 mcg (10% normy);
 • jogurt, acidofilus, sněhová koule, jogurt, kefír, zakysaná smetana - méně významné množství vitaminu ve složení;
 • varenety, fermentované pečené mléko - žádný vitamin.
 • Potřebný pro tvorbu nukleových kyselin a bílkovin;
 • zajišťuje správný růst a dělení buněk v těle;
 • podporuje funkci kostní dřeně;
 • účastní se procesu trávení;
 • aktivně inhibuje rozvoj kardiovaskulárních chorob.
Malá část tvarohu poskytne 10% doporučeného množství vitamínu B9
Vitamin B12
(kobalamin)
 • Tvaroh - 1,32 mcg (44% normy);
 • kefír, acidofilus, jogurt, zakysaná smetana, jogurt, „sněhová koule“ - 0,4 mcg (13% normy);
 • varenety, fermentované pečené mléko - žádný vitamin.
 • Je součástí mnoha enzymů;
 • podporuje zrání a práci červených krvinek;
 • účastní se srážení krve;
 • reguluje koncentraci cholesterolu;
 • pomáhá opravit poškozenou tkáň.
100 g tvarohu obsahuje téměř polovinu požadovaného množství vitamínu. Fermentované pečené mléko a varenety tento vitamin neobsahují, ale 200 g jiných kvašených mléčných nápojů pomůže kojící matce podstatně naplnit potřebu kobalaminu, což bude 1/4 doporučené normy
Vitamin H (biotin)
 • Tvaroh - 7,6 mcg (15% normy);
 • jogurt, acidophilus - 3,5 mcg (7% normálu);
 • kefír, jogurt, zakysaná smetana, „sněhová koule“, varenety, fermentované pečené mléko - bez vitamínu.
 • Aktivně se účastní metabolismu;
 • podporuje hematopoézu a syntézu hormonů;
 • podporuje zdravou pokožku, vlasy a nehty.
Pravidelné 100 gramové podávání tvarohu, sklenice jogurtu nebo acidofilu zajistí asi 15% potřeby biotinu
Vitamin PP (kyselina nikotinová)
 • Tvaroh - 3,8 mg (19% normy);
 • jogurt - 1,4 mg (7% normy);
 • jogurt, acidofilus, „sněhová koule“, kefír, zakysaná smetana, varenety, fermentované pečené mléko - méně významné množství vitaminu ve složení.
 • Podílí se na redoxních procesech a syntéze aminokyselin;
 • chrání tělo před kardiovaskulárními patologiemi;
 • podporuje normální růst tkání.
100 g tvarohu obsahuje pětinu požadovaného množství vitamínu PP a sklenici jogurtu asi 14% denní potřeby
Draslík, K
 • Kefír, tvaroh, jogurt, jogurt, acidofil, "sněhová koule", zakysaná smetana, varenety, fermentované pečené mléko - 145 mg (5,5% normálu).
 • Velmi důležité pro nervový a kardiovaskulární systém (ovlivňuje kontrakci srdečního svalu);
 • podílí se na přenosu nervových impulsů;
 • reguluje osmotický tlak a rovnováhu voda-sůl;
 • zabraňuje tvorbě otoků a pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z těla;
 • podílející se na metabolismu.
Fermentovaný mléčný výrobek obsahuje více než 10% draslíku v požadovaném množství
Vápník Ca
 • Kefír, tvaroh, jogurt, jogurt, acidofil, sněhová koule, zakysaná smetana, varenety, fermentované pečené mléko - 125 mg (12,5% normy).
 • Je nezbytný pro růst a údržbu kostní tkáně, stejně jako pro zdravé zuby;
 • zajišťuje proces srážení krve;
 • účastní se kontrakce srdce a jiných svalů;
 • ovlivňuje činnost enzymů a hormonů;
 • podílející se na dělení buněk;
 • pomáhá plnit její funkce vůči určitým minerálům;
 • nezbytné pro řešení stresových situací a pro fungování nervového systému jako celku.
Čtvrtina doporučené normy pro vápník, kojící matka se může dostat z hrnečku pitné kvašené mléčné výrobky a desetiny 100 g tvarohu
Phosphorus, Ph
 • Tvaroh - 180 mg (22,5% normy);
 • kefír, jogurt, jogurt, acidofilus, "sněhová koule", zakysaná smetana, varenety, fermentované pečené mléko - 95 mg (12% normy).
 • Nezbytné pro zdravé zuby a kosti;
 • podílí se na metabolismu a energii;
 • ovlivňuje mentální procesy a svalovou kontrakci;
 • udržuje rovnováhu kyselina-báze;
 • buněčné dělení není bez něj úplné.
Ve sklenici mléčného nápoje nebo malé množství fosforu tvaroh obsahuje až 25% požadované dávky
Chlor, Cl
 • Tvaroh, kefír, jogurt, jogurt, acidofil, „sněhová koule“ - 100 mg (4,5% normálu);
 • zakysaná smetana - méně významné množství vitaminu ve složení;
 • Vareny, fermentované pečené mléko - žádný prvek.
 • Přítomen ve všech orgánech a tkáních;
 • účastní se metabolismu a rovnováhy voda-sůl, jakož i trávení.
Protože během vaření je nasoleno téměř jakékoli jídlo, je nepravděpodobné, že by kojící žena tuto látku postrádala. Je třeba si uvědomit, že fermentované mléčné výrobky obsahují chlor ve významném množství.
Jód, já
 • Kefir, jogurt, jogurt, acidofilus, „sněhová koule“ - 9 mcg (6% normálu);
 • zakysaná smetana - méně významné množství vitaminu ve složení;
 • Vareny, ryazhenka, tvaroh - žádný prvek.
 • Reguluje endokrinní systém;
 • potřebné pro syntézu a metabolismus proteinů;
 • stimuluje mentální aktivitu;
 • zlepšuje pleť, nehty a vlasy.
Kromě tvarohu, fermentovaného pečeného mléka a varenetů je v jedné sklenici zbývajících nápojů až 12% jódu z denního požadavku
Cobalt, Co
 • Tvaroh - 2 mcg (20% normy);
 • kefír, jogurt, jogurt, acidofilus, sněhová koule - 1 mcg (10% normálu);
 • zakysaná smetana - méně významné množství vitaminu ve složení;
 • Vareny, fermentované pečené mléko - žádný prvek.
 • Povzbuzuje syntézu červených krvinek;
 • podílí se na vstřebávání železa;
 • reguluje centrální nervový systém a metabolismus;
 • nezbytné pro růst kostí;
 • přítomné při tvorbě DNA, RNA a hormonů;
 • podporuje trávicí systém;
 • zvyšuje fagocytární aktivitu leukocytů;
 • pomáhá tělu zotavit se z nemoci.
200 g fermentovaného mléčného výrobku (kromě varenetů a ryazhenky) nebo 100 g tvarohu obsahuje 20% denní potřeby kobaltu
Molybden, Mo
 • Tvaroh - 7,5 mcg (11% normy);
 • kefír, jogurt, jogurt, acidofilus, sněhová koule - 5 mcg (7% normy);
 • zakysaná smetana - méně významné množství vitaminu ve složení;
 • Vareny, fermentované pečené mléko - žádný prvek.
 • Pomáhá metabolismu, dýchání tkání;
 • zajišťuje normální růst tkání;
 • posiluje zuby;
 • zabraňuje anémii;
 • účastní se syntézy aminokyselin a trávicího systému.
Sklenka nápoje (kromě varenetů a fermentovaného pečeného mléka) poskytuje 14% denní normy molybdenu
Chrome Cr
 • Kefir, jogurt, jogurt, acidofilus, „sněhová koule“ - 2 mcg (4% normálu);
 • tvaroh, zakysaná smetana - méně významné množství vitamínu ve složení;
 • Vareny, fermentované pečené mléko - žádný prvek.
 • Je nezbytný pro normální růst a vývoj těla;
 • reguluje metabolismus uhlohydrátů a tuků;
 • podporuje eliminaci toxických látek;
 • ovlivňuje tvorbu DNA a RNA.
V kruhu fermentovaných mléčných výrobků (s výjimkou varenet a fermentovaného pečeného mléka) dosahuje obsah chrómu 8% denní potřeby

Tabulka ukazuje průměrné množství živin vypočtené na 100 g odpovídajícího fermentovaného mléčného výrobku a jejich% z doporučeného denního příjmu.

Nejvyváženější z hlediska obsahu užitečných látek jsou kefír, jogurt, jogurt, acidofil, „sněhová koule“ a tvaroh. Je lepší je zahrnout do vaší stravy kojící matce.

Fermentované mléčné výrobky fermentované pečené mléko a varenety, podrobené dlouhodobému tepelnému zpracování během vaření, nemají takové obohacené složení. To může žena vzít v úvahu při výběru konkrétního nápoje jako svačinu nebo jako doplněk k hlavnímu jídlu. Nápoje z kyselého mléka obohacují stravu kojící matky užitečnými látkami

Výhody fermentovaných mléčných výrobků pro mámu a dítě

Protože obvyklá porce, například kefír nebo tvaroh, je často více než 100 g, do těla kojící matky vstupuje poměrně velké množství látek nezbytných pro ni a dítě. Příchozí vitaminy, makro a mikroelementy obohacují mateřské mléko a určují prospěšné vlastnosti. Kvašené mléčné výrobky jsou navíc doplněny kvašením s velmi cennými látkami - probiotiky.

Probiotika ve stravě kojící matky

Všechny fermentované mléčné výrobky obsahují probiotika - mikroorganismy, které zakořenily v lidském střevě a pomáhají prospěšné mikroflóře v boji proti patogenním bakteriím. Syntetizují také vitamíny a některé látky nezbytné pro organismus. Probiotika jsou rozdělena do dvou typů: některé přímo fermentují mléko samotné a jsou již ve fermentovaných mléčných výrobcích, jiné mohou být přidány výrobcem pro větší užitek. Často poslední jsou bifidobakterie. Výsledkem takového obohacení v názvu je předpona „bio“, například biokefir.

Další pozitivní vlastností fermentovaných potravin pro mámu a dítě je to, že jsou tráveny mnohem snadněji než mléko. Koneckonců, mléčné proteiny, které se dostávají do žaludku, koagulují a vytvářejí hustou stravitelnou sraženinu. U fermentovaných mléčných výrobků v lidském těle se tak nestane..

Tabulka: Probiotické přínosy pro kojení

ProbiotikaMléčné výrobky, v nichž jsou obsaženyVliv na tělo matky a dítěte
„Houby Kefir“ (kombinace mléčných streptokoků a tyčinek, bakterií kyseliny octové a kvasinek)
 • Kefir,
 • acidophilus.
 • Zakořenit ve střevech;
 • pomáhají obnovit prospěšnou mikroflóru;
 • snížit závažnost alergických reakcí;
 • interferovat s degenerací buněk;
 • mírně nižší cholesterol.
Acidophilus bacillusacidophilus
 • Zlepšuje trávení;
 • obnovuje prospěšnou mikroflóru ve střevě;
 • pomáhá v boji proti patogenní mikroflóře;
 • příznivý účinek na imunitní systém;
 • účastní se metabolismu;
 • eliminuje hnilobné procesy v zažívacím traktu.
Bulharská hůl a termofilní streptokoky
 • Jogurt,
 • fermentované pečené mléko,
 • varenety,
 • zakysaná smetana.
 • Podporovat trávení;
 • zabránit rozvoji rakoviny.
Laktokoky
 • Jogurt,
 • zakysaná smetana,
 • tvaroh.
 • Zabraňte dysbióze;
 • zlepšit trávení;
 • snížit riziko různých nádorů;
 • přispívat k aktivaci imunity;
 • inhibují růst a vývoj hnilobných bakterií.
Bifidobakterierůzné výrobky podle uvážení výrobce
 • Pomáhá trávení;
 • jsou dobrými pomocníky v boji proti škodlivým bakteriím ve střevech.

Během a po použití antibiotik pro kojení je vhodné, aby matka do své stravy přidávala konkrétně fermentované mléčné výrobky. Probiotika pomohou obnovit prospěšnou mikroflóru ve střevech, která byla ovlivněna léky. Musíte to však udělat pouze při absenci individuální nesnášenlivosti těchto produktů u žen a kojenců.

Video: Žijte skvěle! Kefir a jogurt - bakterie spěchají k záchraně

Možné poškození kefíru a kvašeného pečeného mléka při kojení

Se všemi nepopiratelnými výhodami může mít kojící matka mléčných výrobků ve vzácných případech negativní důsledky pro zdraví dítěte. Stává se, že se dítě narodí s nedostatkem enzymu laktáza, který tráví mléčný cukr (laktózu). Pokud je množství enzymu v těle extrémně malé, matka si všimne příznaků nesnášenlivosti laktózy ihned po pití fermentovaného mléčného nápoje a krmení. Dítě je neklidné, je mu trápeno „střevní kolikou“, plynatostí a objevují se velmi volné stolice. To vše je způsobeno tím, že mléčný cukr nemůže být absorbován a začíná kvasit v tlustém střevě. Neměli byste však postupovat „jen v případě“, abyste odmítli hrnek užitečného kefíru, protože v něm je velmi málo laktózy. A aby dítě mělo podobné problémy, musí být enzym laktázy v jeho těle opravdu velmi malý. Je lepší začít používat produkt s malou dávkou a sledovat reakci dítěte.

Z dotčených mléčných výrobků obsahuje tvarohový sýr ve svém složení nejmenší množství mléčného cukru (stopy). Proto je u dětí nebo matek s mírným deficitem laktázy lepší zahrnout je do vaší stravy.

Ve vzácných případech je možná alergická reakce na kyselé mléčné výrobky. Nejčastěji je to kvůli nesnášenlivosti na cizí protein. Podle statistik trpí těmito alergiemi 2 až 7% dětí. Příznaky se často projevují u dítěte s genetickou predispozicí. Například, pokud tělo papy nevnímá mléčné výrobky, měla by je kojící matka do své stravy vstoupit s mimořádnou opatrností. Individuální nesnášenlivost se může vyskytnout u kterékoli složky fermentovaného mléčného nápoje. To se projevuje zarudnutím kůže a očních víček, otokem, vyrážkami, vyrážkou z plen, střevními poruchami a kolikou.

Fermentované pečené mléko a varenety obsahují užitečné látky, ale když mléko mizí, v nich se vytvářejí konečné glykolytické produkty. To není příliš dobré, pokud je v těle problém se zpracováním cukrů. Pokud jde o cukrovku, je nejlepší tyto nápoje z nabídky zcela vyloučit..

Při používání jogurtu musí maminka věnovat pozornost i složení, protože výrobci často dodávají různé přísady. Mohou to být relativně užitečná plniva z ovoce a bobulovin, jakož i barviva s konzervačními látkami a škrobem..

Jak a kdy mohou být mléčné výrobky přidávány do stravy kojící matky

Mnoho žen si užije sklenici lahodného jogurtu, servírování tvarohu nebo hrnek něžného jogurtu. Ale když kojíte, musíte si uvědomit, že všechno konzumované ovlivní složení mléka. Pokud je dítě zcela zdravé, nemá žádné příbuzné s alergickými reakcemi na mléčné výrobky a maminka může do svého jídelníčku přidat první den po porodu kyselé mléčné nápoje nebo tvaroh. Stačí začít používat s malou dávkou (asi 50 g), a pak 2-3 dny pro sledování pohody dítěte. Pokud během této doby neexistují žádné negativní příznaky, například zarudnutí kůže nebo střevní poruchy, je povoleno další použití přípravku. Ale nepijte okamžitě litr zdravého nápoje. Je lepší zvýšit hlasitost postupně a přivést ji na jednu nebo dvě sklenice denně. Bude stačit 100 - 150 g tvarohu se lžičkou zakysané smetany.

Pokud má dítě při zavádění fermentovaného mléčného výrobku nějaké negativní důsledky, matka by ho měla přestat používat a konzultovat pediatra.

Nedoporučuje se do jídelního lístku zavádět více než jedno nové jídlo, protože reakce dítěte může být nepředvídatelná. Takže pro matku bude těžší zjistit, co přesně způsobilo alergické projevy.

Kefír, jogurt, acidofil, jogurt a sněhová koule jsou ve složení velmi podobné, rozdíly se pravděpodobně vztahují na kvasnice. Při kojení se doporučuje zavést je nejdříve. Zároveň je lepší udělat jogurt sami nebo koupit přírodní. Tvaroh může také zaujmout své místo v nabídce mámy. Varenety a ryazhenka jsou však chudší a méně užitečné než jejich protějšky. Nebudou obohacovat mateřské mléko velkým množstvím potřebných látek. Při výběru produktu je také třeba brát v úvahu jeho obsah tuku a trvanlivost..

Nespěchejte se zavedením kyselého mléka, pokud na ně měli nejbližší příbuzní dítěte alergickou reakci. V tomto případě by měl být vzorek nápojů, zakysané smetany a tvarohu odložen o 2-3 měsíce. Je lepší začít používat kojící matku s menší porcí (asi 30 g) a samozřejmě sledovat pohodu dítěte. S úplnou pohodou můžete přinést porci na doporučená množství.

Video: mléčné výrobky - škola Dr. Komarovského

Bez ohledu na to, jaký kvašený mléčný produkt si kojící matka zvolí pro svou stravu, bude schopen učinit mléko ještě užitečnějším a výživnějším pro dítě. Nezapomeňte však, že každé zavedené jídlo je novou fází těla dítěte. A navzdory skutečnosti, že kefír, tvaroh nebo jogurt byly v nabídce přítomny ještě před porodem, musíte je používat při kojení se zaměřením na své dítě.

Články O Neplodnosti