Hlavní Bolest

Jak udržet těhotenství s krvácením

Krvácení během těhotenství je vážnou hrozbou pro zdraví a život plodu i matky. Proto takový stav nelze ignorovat a pokud dojde ke krvácení jakékoli povahy, vyhledejte lékařskou pomoc. Jedná se o výtok různých barev (červená, růžová, hnědá) a konzistence, které se objevují z vagíny.

Podle statistik je krvácení u těhotných žen pozorováno poměrně často. Podobný problém postihuje až 20% nastávajících matek. V Rusku zemře každý rok na krvácení až 100 žen, což naznačuje závažnost problému.

Příčiny krvácení během těhotenství

Krvácení během těhotenství může mít řadu důvodů, mezi něž patří následující:

Mimoděložní těhotenství. Je charakterizována skutečností, že těhotenství nastává a začíná se vyvíjet mimo dělohu.

Zmrazené těhotenství, při kterém plod umírá v lůně.

Cervikální zánět.

Implantace vaječníků do stěn dělohy.

Cervikální eroze.

Sexuální styk při porodu dítěte. Vyskytuje se v důsledku podráždění děložního čípku a pochvy.

Potrat. Současným příznakem špinění, který se objevuje, je silná paroxysmální bolest v podbřišku..

Bubble smyk. Toto je stav, ve kterém dochází k růstu placentární tkáně. S tím je krvácení hojné, ale není bolest.

Fetální malformace.

Nízký progesteron.

Infekce močového měchýře.

Křečové žíly pochvy.

Roztržení dělohy, ke kterému dochází v pozdějším těhotenství. Ohroženy jsou ženy, které měly císařský řez s vícečetnými těhotenstvími a po operaci zůstaly jizvy.

Invazivní gynekologická vyšetření, jako je odběr krve z pupeční šňůry, plodové vody nebo chorionbiopsie plodu, mohou u těhotné ženy příležitostně způsobit krvácení..

Krvácení v časném těhotenství

Krvácení v časných stadiích těhotenství neznamená vždy přítomnost patologie, tento stav by však neměl být ignorován. Existují přirozené krvácení i ty, které mohou nést vážné ohrožení.

Někdy, v raných stádiích, kdy žena ještě neví, že je těhotná, může být z vagíny uvolněno malé množství krve. Důvodem je skutečnost, že vajíčko plodu se váže na stěnu dělohy. Během tohoto procesu dochází k přirozenému odmítnutí menších prvků sliznice, která je obloží. V souvislosti s takovými změnami v těle může žena pozorovat malý výboj hnědohnědé nebo červené barvy, doprovázený pocitem nepohodlí a krátkodobou bolestí.

Někdy se může vyskytnout mírné krvácení ve 3-4 týdnech těhotenství. Ne vždy ukazuje na přítomnost problému. K tomu může dojít kvůli skutečnosti, že žena měla v tuto chvíli zahájit další menstruaci. Hormony, které regulují průběh těhotenství, přirozeně ovlivňují tento proces a přerušují jej. Proto se někdy uvolňuje určité množství krve. Takové krvácení může někdy trvat až 2 trimestry, v souvislosti s nimiž žena někdy nezná svoji situaci.

Časné krvácení může někdy být důsledkem zvýšeného přísunu krve do rostoucí dělohy. V tomto případě lze pozorovat křečové žíly, v cervikálním kanálu se tvoří polypy. Těhotná žena nepociťuje žádné nepohodlí a lékaři ji nepředepisují.

Při příští návštěvě lékaře byste však neměli mlčet, že v časných stádiích těhotenství došlo ke krvácení, protože v některých případech jsou příznakem závažných procesů. V tomto případě může trpět plod i žena sama.

Někdy může dojít ke krvácení po 5 týdnech těhotenství. To může být způsobeno Rhesusovým konfliktem matky s plotem. Právě v tomto okamžiku je položen hemopoetický systém embrya, a pokud dojde ke konfliktu, může to vést k potratu. Pokud žena nevidí lékaře se špinavou a přidruženou bolestí, nelze těhotenství nejčastěji prodloužit. Pokud se krvácení zesílí, objeví se sraženiny a silná bolest, znamená to, že potrat je již v procesu.

Přibližně po 6 týdnech, někdy o něco dříve nebo později, může dojít ke krvácení, což svědčí o mimoděložním těhotenství, když je fetální vajíčko umístěno mimo dělohu..

Nelze rozpoznat příčinu krvácení sami, takže se musíte obrátit na lékaře. Kromě toho mohou v raných stádiích naznačovat patologické i přirozené procesy..

Krvácení mimoděložním těhotenstvím

Mimoděložní těhotenství se týká patologického stavu a je komplikací těhotenství. Je charakterizováno skutečností, že oplodněné vajíčko je připojeno mimo stěny dělohy. Tento stav vyžaduje naléhavou hospitalizaci, protože způsobuje vnitřní krvácení a může být pro ženu fatální.

Nebezpečí mimoděložního těhotenství je, že na začátku narození života se neliší od děložního. Žena může v mléčných žlázách pociťovat nevolnost, slabost a citlivost..

Charakteristické příznaky se začínají objevovat po dobu 5 až 8 týdnů, projevují se následujícím způsobem:

Krvácení se vyskytuje v břišní dutině, protože jsou zde poškozeny krevní cévy. Často však můžete pozorovat krvácení dělohy, které je způsobeno prudkým poklesem hladin progesteronu. Alokace jsou obvykle zanedbatelné, někdy se mohou podobat menstruaci. K těžkému krvácení dochází, ale je extrémně vzácné.

Bolest má odlišnou povahu, může být řezná, paroxysmální a bolavá, lokalizovaná v dolním břiše, s následným ozářením na stranu a řitem.

Pokud je ztráta krve významná, u ženy se může rozvinout šok. Je charakterizována ztrátou vědomí, bledostí, prudkým poklesem tlaku.

Při krvácení se chirurgická metoda vždy používá k odstranění vajíčka. Pokud se zlomí, odstraní se vajíčko nebo vejcovod.

Implantační krvácení během těhotenství

Krvácení implantátu je přirozené uvolňování krve v časných stádiích těhotenství. Je to způsobeno tím, že oplodněné vajíčko se snaží napadnout stěny dělohy. Tento typ krvácení není patologický a není pozorován u každé ženy.

Podle statistik je krvácení u těhotných žen pozorováno poměrně často. Podobný problém postihuje až 20% nastávajících matek. V Rusku zemře každý rok na krvácení až 100 žen, což naznačuje závažnost problému.

Tento typ krvácení dostal své jméno díky skutečnosti, že zavedení vajíčka do stěn endometria dělohy se nazývá implantace. Poškození tkání a krevních cév vajíčko ztvrdne uvnitř těla žen a způsobí krvavý výboj. K tomuto procesu dochází v průměru po dobu 8 dnů, po pohlavním styku, někdy se tento proces může přetáhnout až na 12 dní. Výboj netrvá dlouho, výboj je pozorován po dobu 2 hodin, déle.

Je důležité být schopen rozpoznat příznaky implantačního krvácení a odlišit jej od počátku menstruace nebo jiného typu ztráty krve..

Skutečnost, že žena začala implantační krvácení, naznačuje následující:

Přítomnost nepříjemných, ale ne příliš bolestivých pocitů v podbřišku. Tahají v přírodě. Způsobeno svalovými křečemi děložních svalů.

Krátkodobé snížení bazální teploty. Toto znamení je však velmi obtížné sledovat, protože pokles je zanedbatelný a krátký.

Samotné krvácení je slabé, výtok je často lehký, krémový.

Žena může pociťovat mírnou nevolnost doprovázenou závratěmi, slabostí a letargií. Vyskytují se po dokončení implantace vajíčka..

Lze vypočítat načasování počátku implantace. To se stane 10. den po ovulaci, pokud je cyklus 28 dní.

Na rozdíl od menstruace je toto krvácení krátké.

Barva zvýraznění nebude tak nasycená..

Množství takového výboje se rovná několika kapkám.

Když dojde k mimoděložnímu těhotenství, krvácení z implantace se mírně liší. Žena zažívá bolest, ostrou a paroxysmální. Ektopická implantace je nejčastěji doprovázena závratěmi a nevolností. Při průchodu vejcovodem bude krev tmavá, takže výboj získá odpovídající charakter.

Pokud k přidělení došlo dříve nebo později. Jsou intenzivní povahy, může to znamenat přítomnost jakékoli jiné choroby. V takovém případě musíte navštívit lékaře a požádat o konzultaci.

Problematické je sebeurčení implantačního krvácení pomocí těhotenského testu. Zpravidla v tak raných stadiích těhotenství nedává spolehlivý výsledek a je nutné to provést až po prvním dni opožděné menstruace.

Existuje spolehlivější metoda pro stanovení přítomnosti těhotenství - jedná se o odběr krve a analýzu specifického hormonu hCG. Když dojde k oplodnění, stoupá hladina lidského chorionického gonadotropinu v krvi ženy. Její výběr se aktivně vyskytuje na membráně fetálního vajíčka. Tato metoda stanovení těhotenství je velmi spolehlivá a může být provedena již 6. den po pohlavním styku. Po implantačním krvácení však bude spolehlivější..

Jak zastavit krvácení během těhotenství?

Dojde-li ke krvácení během přenášení ženy, postupujte podle následujících pokynů:

Hluboká ztráta krve během těhotenství zřídka začíná náhle a nečekaně. Nejčastěji mu předchází bolest a napětí v podbřišku.

Pokud žena zjistila krvavý výboj, musíte zavolat sanitku a před jejím příjezdem ležíte v posteli s válečkem pod nohama.

Pokud je návštěva lékaře z jakéhokoli důvodu opožděna, musíte vypít dvě tablety no-shpa a valeriánského extraktu.

Na spodní část břicha byste měli připevnit něco studeného, ​​může to být ledový ohřívač nebo láhev vody. Nejdříve ale musíte zabalit látku.

Je zakázáno používat roztoky pro douching a dokonce i pro mytí, aby lékař mohl určit příčinu ztráty krve podle barvy a povahy výboje.

Nemůžete použít tampón k zastavení krvácení, abyste neznečistili oblečení, měli byste použít hygienickou vložku nebo čistý hadřík.

K zastavení krvácení nemůžete používat hormony na bázi progesteronu samostatně bez lékařského předpisu. V některých případech pomáhají, ale lékař musí určit příčinu krvácení..

Po příjezdu posádky sanitky bude žena převezena do nemocnice a převedena k specialistovi k pozorování.

V závislosti na tom, co způsobilo ztrátu krve, bude těhotná žena buď ponechána v nemocnici, nebo poslána domů k léčbě. Nejčastěji se k léčbě používají crostandery (Dicinon, Vikasol atd.), Které snižují děložní svaly (oxytocin) a zvyšují hladinu hemoglobinu v léku. Těhotné ženy jsou předepsány vitamíny a léky, které pomáhají posilovat krevní cévy - askorutin.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Příčiny krvácení v časném těhotenství

Počáteční fáze těhotenství jsou období prvních dvanácti týdnů. Krvácení v časném těhotenství je závažná patologie a naznačuje přítomnost změn vyžadujících neodkladný zásah specialisty.

Objem krve se může lišit - od „špinění“ sekretů po masivní krvácení. Někdy se při silném krvácení objevuje skromný výtok kvůli zadržování krve v děloze mezi jeho stěnami a placentou - malé množství výtoku může nesprávně odrážet patologický proces. Proto byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Příčiny krvácení v časném těhotenství

Mimoděložní těhotenství

Zpočátku se neliší od přítomnosti (přítomnost toxikózy, testy, absence menstruace). K krvácení dochází nejpozději jeden a půl měsíce těhotenství, ale propuštění může být od prvního dne.

Když trubice praskne, těhotenství přechází do břišní dutiny, silné bolesti se objevují v dolním břiše („akutní břicho“), které způsobují konečník, nevolnost, zvracení, hypotenze, slabost. Není možné zachránit plod, je nutná nouzová operace.

Krvácení v časném těhotenství v důsledku poškození cév

Poškození děložních cév, když je vajíčko plodu připojeno ke zdi - implantační krvácení. Týká se velmi brzkého krvácení - nastává asi týden po početí před začátkem odhadovaného měsíčního cyklu.

Vejce může poškodit nejmenší kapiláry - tedy krvácení. Často nevyžaduje zásah, ale někdy je to důsledek nedostatku progesteronu nebo implantace neživotaschopné buňky..

Hrozba potratů a potratů

Vyskytuje se při úrazech různého druhu, užívání určitých léků, infekcích genitourinárního systému a abnormálním vývoji plodu..

S hrozbou přerušení je kromě špinění zaznamenána bolest, která probíhá jako kontrakce. Lokalizace bolesti - dolní části břicha.

Když začne potrat, jsou v oddělených hmotách viditelné sraženiny a tkáňové prvky, i když může chybět těžké krvácení. Cervix není úplně uzavřen, hrozí infekce. Zachování těhotenství je možné.

Potrat

Při potratu (probíhající potrat) embryo umírá a opouští dělohu. Rozlišení úplného spontánního potratu, když fetální vajíčko úplně opustí dělohu. Děložní čípek je zcela uzavřen, děloha je prázdná.

Ve vaginálním výtoku je vidět malá bublina, rozdělena na části. Doporučuje se diagnostické napětí.

Při neúplném potratu nemůže fetální vajíčko samo opustit dutinu dělohy. Je indikována nouzová kyretáž a doplnění ztráty krve..

Umělé oplodnění in vitro

U IVF může krvácení v časném těhotenství začít kvůli nadměrnému příjmu hormonů, traumatu genitálií během odběru vajíček, odmítnutí plodu imunitním systémem, prodloužené vystavení spirále bez posunu, diabetes mellitus, onemocnění srdce, jater a ledvin.

Krvácení v časném těhotenství v důsledku zvýšené hladiny androgenů

Taková patologie je založena na hormonálním mechanismu vývoje - při absenci správné léčby je těhotenství ukončeno. Pro hyperandrogenismus je někdy provokujícím faktorem těhotenství.

Riziková skupina zahrnuje ženy s obezitou, polycystickým vaječníkem, zvýšeným růstem vlasových vlasů, akné.

Decentní krvácení v časném těhotenství

Změna hormonálního pozadí způsobuje pseudoměsíc, který může trvat až do čtvrtého měsíce těhotenství. Ve srovnání s běžnou menstruací jsou to skromnější. Nepovažuje se za patologický a nepotřebuje terapii.

Zmrazené těhotenství

Krev teče buď asymptomaticky nebo s bolestí v dolním břiše. Zmrazené těhotenství se často projevuje příznaky intoxikace - zimnicí, slabostí, horečkou.

Rovněž zmizí příznaky toxikózy, pokles bazální teploty, hrudník přestane růst a bolavé bolesti..

Drift bublin

Růst placentárních klků ve formě vezikul. Nejedná se o těhotenství, ale o benigní formaci vyplývající z narušení procesu oplodnění: vajíčko bude obsahovat dvě sady otcovských chromozomů a ne jediné mateřské.

To povede k aktivnímu růstu choriových klků, doprovázenému zkreslenými příznaky těhotenství - výrazná časná toxikóza, nadměrné zvětšení dělohy, vysoká hladina hormonálního chorionu, neschopnost určit přítomnost plodu v děložní dutině. Je indikována diagnostická napětí.

Mechanické poškození děložního čípku nebo pochvy

Projevuje se výskytem krve po pohlavním styku v důsledku nedostatečného přirozeného mazání a přítomnosti eroze děložního čípku. Alokace jsou šarlatové bez hlenu a sraženiny. Léčba nevyžaduje.

Gynekologická onemocnění

Krvácení v časném těhotenství může způsobit děložní myomy, adenomyózu, cervikální erozi a rakovinu, polypy cervikálního kanálu, křečové žíly vagíny.

Krvácení během těhotenství ne z děložní dutiny

Mezi ně patří: nazální krvácení ze střev, z dásní. Vyskytují se v důsledku křehkosti a zvýšené propustnosti kapilár, hypovitaminózy, snížené funkce koagulačního systému.

Jiné příčiny předčasného těhotenství krvácení

Provokující faktory jsou:

 • zdlouhavý stres,
 • nadměrné cvičení,
 • rhesus konflikt plodu a matky,
 • kouření, pití,
 • návštěva vany.

Stejně jako přítomnost lékařské spirály při početí, diagnostické postupy s průnikem do děložní dutiny, špatná produkce nebo podmínky prostředí.

Kromě krvácení z dělohy se mohou objevit následující příznaky:

 • Bolest v dolním břiše různé intenzity a charakteru - matná, řezná, ve formě kontrakcí s ozářením do konečníku, křížové kosti, stehna.
 • Bolest v bederní oblasti.
 • Nevolnost a zvracení.
 • Zimnice a horečka během intoxikace.
 • Slabost, závratě, ztmavnutí očí.
 • Mdloby, ztráta vědomí.

První pomoc

Pro jakékoli krvácení v první polovině těhotenství je nutné se poradit s lékařem o správné diagnóze a léčbě. Před přijetím sanitky položte pacienta na rovný povrch se zvednutými nohami.

Na břiše - ledový balíček nebo studený obklad.

Pijte hodně - kompot, čaj, ovocný nápoj.

Sedativa pro úlevu od úzkosti a napětí - mateřská rostlina, Valerian.

Antispasmodics - Papaverine ve svíčkách, No-shpa tablety.

Zachování těhotenství - pokud je předepsáno a jak to jde

Zachování těhotenství - použití různých opatření, která se používají k odstranění příčin vedoucích k předčasnému přerušení těhotenství. Používají se vzhledem k období těhotenství. Článek popisuje možné manipulace a hrozby..

Když to bude nutné

Pokud existuje hrozba, je nutná konzervační terapie během těhotenství. Lékař identifikuje patologické procesy v procesu pozorování nastávající matky na prenatální klinice. Indikace pro urgentní léčbu gynekologa:

 • děložní tón, který se často objevuje během 2 hodin, s krvavým nebo pruhovaným výbojem;
 • výtok sliznice dlouho před stanoveným datem narození, předčasné vypuštění plodové vody (například ve 2. nebo na počátku 3. trimestru);
 • bolesti po dobu 2 hodin, které zesilují a zesilují, jsou pravidelné s jasnou periodicitou.

Do rizikové skupiny patří pacienti, kteří dříve podstoupili předčasný porod, infekční onemocnění, gynekologické patologie:

Nebezpečí je spojeno s nevratnými poruchami a rizikem předčasného porodu. V takových případech je uvedena hospitalizace. Měli byste být opatrní na své zdraví, pokud existují rušivé faktory, informujte svého lékaře.

Pokud to bude možné

Nastávající matka by měla vědět, zda je vždy nutné pokusit se udržet těhotenství. Vše záleží na zdravotním stavu ženy, protože problémy se objevují v různých obdobích.

Udržování schopnosti nosit dítě je často určeno v 1. trimestru. V tomto případě by neměly existovat žádné faktory, které by bránily v porodu dítěte.

Příčiny komplikací

Hlavní potíže s udržováním těhotenství.

 1. Riziko potratu. Velké nebezpečí je přítomno od prvních do 12 týdnů. Během tohoto období dochází k hormonálním změnám v ženském těle. V důsledku genetických selhání tělo odmítá embryo. Zachování těhotenství je možné s potřebným množstvím hormonu progesteronu, který se v tomto období v těle vytváří. Jinak endometrium dělohy ztenčí a odmítne plod..
 2. Rhesusův konflikt. Vyskytuje se, když mají otci různou krev réz. Například máma - a táta +. To může způsobit potrat a značně komplikuje proces následného oplodnění..
 3. Isthmicko-cervikální nedostatečnost. V tomto případě není děložní čípek připraven vydržet tlak plodu a vody, takže se začíná rozvíjet. Je ovlivněna hormonálními nebo traumatickými faktory, infekčními a chronickými nemocemi..
 4. Vícečetné těhotenství. Hospitalizace je nutná v raných fázích a před plánovaným narozením.

Na začátku

V raných stádiích doktoři rozlišují velké množství poruch, které způsobují potrat a krvácení. Jedná se zejména o patologie ve struktuře pohlavních orgánů, například sedlová, rohovitá děloha.

Hormonální fluktuace negativně ovlivňují výsledek těhotenství. Hormony jsou zodpovědné za možnost početí, normální vývoj a růst plodu. Progesteron je zvláště důležitý v prvním trimestru. Jeho nedostatek může vést k potratu.

Genetické abnormality vedou k spontánnímu potratu, zmrazení plodu a zhoršenému vývoji. Užívání drog, alkoholu, drog vede k takovým důsledkům. Zdravotní stav proto musí být sledován dlouho před početí.

Později

Tyto faktory mohou způsobit pozdní těhotenství..

Funkce

Žena chodí do nemocnice za účelem uchování během těhotenství, pro naléhavou potřebu a vážné nebezpečí. Preventivní opatření mohou být přijata doma. V různých dobách se používá určitá terapie..

Aby nebyla nervozita a neklid kvůli nedostatku informací, doporučuje se, aby se nastávající matka naučila, jak udržet těhotenství v raných stádiích..

Na začátku

V prvním trimestru je hlavní známkou hrozby přítomnost špinění. V takových případech je léčba prováděna v nemocnici. Pacientovi je předepsána hormonální terapie, léky, které zastavují krvácení a odpočinek v posteli..

Doma můžete být jen tehdy, pokud nemáte špinění. Je důležité dodržovat jemný režim, zdržet se fyzické práce, zbytečných procházek. Doporučuje se méně veřejné dopravy..

Později

Vzhledem k stavu těhotné ženy se terapie provádí doma nebo v nemocnici. Nemocnice poskytuje klid, nepřetržité denní sledování, v případě potřeby pohotovostní lékařskou péči.

S rizikem předčasného porodu, nalezení budoucí matky zvyšuje šance na úspěšnou práci.

Po celou dobu těhotenství musíte brát léky alespoň jednou. Každý má předepsané vitamíny na podporu těla.

Antispasmodická léčiva se používají ve 2. a 3. trimestru s hypertonicitou dělohy. Obvykle předepsán No-shpa, Duphaston, Utrozhestan, Papaverine ve formě tablet.

Hormonální léky, které obsahují progesteron, mohou být také potřebné kdykoli..

Drogy pouze zvyšují schopnost udržovat vývoj dítěte. Můžete je používat pouze pod dohledem lékaře a přísně dodržujte dávkování.

Prognózy a prevence

Aby se zabránilo ženě do nemocnice, měla by být preventivní opatření přijata ještě před početí. Chcete-li to provést, musíte vědět o příznacích hrozícího potratu a věnovat pozornost zdraví..

 • zdravá, správná, frakční výživa;
 • jíst potraviny, které obsahují vápník;
 • omezit dopad stresových situací;
 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • včas se poraďte s gynekologem.

K potřebě udržet ložisko dítěte může dojít kdykoli. Proto lékaři doporučují pečlivě zvážit zdraví před početí. Je třeba se vyhnout obavám, fyzickému a psychickému přetížení.

Články O Neplodnosti