Hlavní Zdraví

Správná a vyvážená výživa pro kojící matku ihned po porodu: co můžete jíst, co ne a jaká jídla by měla být vyloučena do konce laktace

Strava po porodu: povolená a zakázaná jídla. Potřeba stravy, nutriční poradenství pro matky s gastrointestinálními problémy, důsledky nedodržování stravy.

Výživa ihned po porodu

Po porodu dítě i matka zůstávají v těsném kontaktu: to, co žena jí, jí dítě s mlékem.

Z tohoto důvodu je nutné přezkoumat stravu a odstranit zbytečné.

Správná výživa je prospěšná také pro ženu, má pozitivní účinek na tělo a pomáhá rychleji obnovit sílu..

Výživa pro kojící matku: potřeba stravy

Lékaři stále nedospěli ke společnému názoru na stravu kojící matky: někteří tvrdí, že by měla být různorodá a neomezená, zatímco jiní se domnívají, že by žena neměla konzumovat mnoho potravin. Velké množství skutečností však dokazuje, že sledování výživy stále stojí za to. To je nutné pro dítě i matku.

Jediným jídlem pro novorozence je mateřské mléko. Je výživný, má bohaté složení stopových prvků, živin a vitamínů. Z toho dítě dostává vše potřebné.

Kvalita mléka závisí na výživě matky. Látky, které jsou v potravě, jsou absorbovány do krve a z krve do mléka. Nesprávná výživa ovlivňuje pohodu dítěte: zhoršuje se gastrointestinální trakt, objevují se alergické reakce.

Pro matku je důležitá vyvážená strava. Díky produktům obohaceným o vitaminy se tělo zotavuje rychleji. Období těhotenství a porodu je složitý proces, který vyžaduje hodně energie. Dodržování stravy může pomoci zlepšit stav mladé matky, zhubnout rychleji, nahromaděné po dobu 9 měsíců od očekávání dítěte.

Jaká jídla může kojící matka jíst během kojení?

Někdy se zdá, že kojícím matkám je jídlo v prvních dnech velmi vzácné, téměř vše je zakázáno.

Seznam povolených potravin se každý týden rozšiřuje a postupně se do stravy vracejí obvyklá jídla, která lze snadno jíst před těhotenstvím.

Žena by měla jíst libové maso. Je to bohatý zdroj bílkovin, který je nezbytný pro matku a dítě k udržení normálního života. Odborníci doporučují jíst maso týden po porodu, počínaje 50 gramy a postupným zvyšováním porce. Výjimkou je drůbež. Povoleno k jídlu:

Ryby jsou také bohaté na bílkoviny, ale tráví se mnohem rychleji a snadněji než bílkoviny získané z masa. Ryby jsou bohaté na omega-3, vápník a fosfor. Během kojení byste měli zvolit odrůdy s obsahem tuku menším než 8%, mezi něž patří:

Neméně důležitou součástí zdravé výživy jsou mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka. Doporučuje se použití tvarohu, jogurtu bez přísad, zakysané smetany. Obsah tuku v těchto výrobcích by neměl překročit 5%. Kojené matky jedí tvrdé sýry. Kravské mléko je nahrazeno mandlemi, ovesem, kokosem. V prvních týdnech byste však měli úplně opustit jakékoli mléko.

Strava pro kojící matky vám umožní jíst několik vajec denně. S alergií u dítěte jsou kuřecí vejce nahrazena křepelkami. Vařte vejce nejlépe a vyhýbejte se jídlům, jako jsou míchaná vejce..

Prvním ovocem, které se konzumuje přímo v nemocnici, je jablko. Aby se zabránilo alergiím, je lepší zvolit zelená nebo žlutá jablka. O něco později můžete jíst hrušku, která je obohacena o vlákninu a vitamíny. Vláknina čistí tělo a má příznivý vliv na fungování gastrointestinálního traktu. Dále je strava doplněna banány, malinami, meruňkami.

V prvních dnech po setkání s dítětem se doporučuje jíst různé obiloviny na vodě, vývaru, lehkých polévkách. Takové jídlo se tělem vstřebává nejsnadněji. Můžete jíst kousek celozrnného chleba.

Seznam zakázaných potravin a jídel do tří měsíců po dodání

Existuje seznam potravin, které by kojící matka neměla jíst. I když je zdravotní stav bezprostředně po porodu vynikající, je vhodné odložit jejich použití..

Stojí za to opustit produkty, které vyvolávají výskyt alergií. Tyto zahrnují:

 • čokoláda (zejména s přísadami);
 • mořské plody (krevety, mušle);
 • citrusové a exotické ovoce;
 • červené ovoce a bobule;
 • čipy, sušenky;
 • hotová snídaně;
 • polotovary;
 • Miláček.

Kojícím matkám je zakázáno jíst tučné maso a ryby, různá uzená masa. Například klobásy, klobásy, šunka atd. Jídlo, do kterého se přidává velké množství koření, se také nedoporučuje. Do nádobí nepřidávejte česnek, cibuli.

Musíte se vzdát sladkostí: dorty, sladkosti, dorty, sušenky z obchodu. Obsahují cukr, který navíc vyvolává proces kvašení..

Kolika u dítěte způsobuje mléko, luštěniny, zelí. Mléko je produkt bohatý na laktózu, který způsobuje tvorbu plynu. V prvních měsících po narození dítěte musí být dítě opuštěno.

Zákaz se vztahuje na všechny druhy konzervovaných potravin: konzervované ryby, maso, pasty atd. Potraviny v konzervách obsahují příliš mnoho soli, způsobují otoky, bolesti hlavy.

Kávovníci budou muset dočasně přestat pít svůj oblíbený nápoj a vzdát se silného čaje. Tyto nápoje mohou způsobit alergie..

Strava kojící matky v období po porodu

Mámina strava se hodně mění. Ti, kteří jsou zvyklí dodržovat pravidla zdravé výživy, se však tyto změny zdají minimální. Škodlivé produkty lze snadno nahradit užitečnými analogy. Nádherné porce vám pomohou užít si i ta nejjednodušší jídla..

Menu v první den po narození

Jíst první den po porodu by mělo být snadné. Ukázkové menu v první den:

 • snídaně: kaše na vodě;
 • svačina: jablko pečené v troubě;
 • oběd: lehký vývar se zeleninou;
 • odpolední svačina: nízkotučný tvaroh;
 • večeře: dušená zelenina a kuřecí masové kuličky.

Výživa by měla být různorodá a výživná. To poskytne tělu všechny potřebné vitamíny a minerály..

Dieta na týden: přibližný seznam jídel

Dieta je odpovědný přístup k mateřství a péče o naše vlastní zdraví i zdraví dítěte. Předem navržené menu ušetří čas strávený s dítětem.

Menu pro první týden po dodání:

 1. Snídaně: kastrol z nízkotučného tvarohu, ovesná kaše na vodě, sendviče z celozrnného chleba s nízkotučným sýrem.
 2. Občerstvení: jablka, banány, jogurt bez přísad.
 3. Oběd: různé polévky a vývary (zeleninové, s přídavkem libového masa nebo ryb);
 4. Občerstvení: domácí jablečné pyré, nízkotučný sýr, kefír, cukrovinky a přísady bez cukru.
 5. Večeře: dušená ryba a květák; vařená kuřecí prsa a dušené cukety, kuřecí karbanátky a brokolice.

Podle preferencí chuti lze zeleninu a maso vařit, dusit, dusit.

Kolik pít vodu ihned po porodu

Lékaři a další odborníci dosud nedosáhli jednotného pohledu na to, kolik tekutiny pít. Nelze však vyvrátit skutečnost, že 80% mateřského mléka je voda..

Ihned po narození byste měli pít tolik, kolik tělo potřebuje. Neměli byste však překračovat denní normu. V prvních týdnech se doporučuje pít tekutinu v omezeném množství.

Babičky a příznivci konzervativních metod v medicíně tvrdí, že příliš mnoho tekutiny vede k laktostáze, příliš mnoho mléka. To je však nesprávný názor. Množství mléka v prvních dnech po narození dítěte je způsobeno hormonem oxytocinem. Kromě sání reflexu, čím více dítě intenzivně saje prsa, tím rychleji přichází mléko.
Recepty tradiční medicíny doporučují pití (s kopřivy, heřmánkem). Kojící matky se nechají sušit ovocný kompot bez přídavku cukru, slabého čaje.

Pokud přijde mléko

Druhý nebo třetí den po porodu si mnoho matek všimne, že se jejich prsa zvětšila, ztížila. V tomto okamžiku se produkce mléka zvyšuje, žena se cítí nepohodlně. Nebojte se, po několika dnech, když se tělo přizpůsobí, otok zmizí.

Pokud je příliš mnoho mléka, musíte se poradit s lékařem, řekne vám, co máte dělat. Aby nedocházelo k nepříjemným následkům, omezují matky příjem tekutin. Nenechávejte však zcela vodu, je to pro tělo životně důležité. Pití je nezbytné, když kojící matka cítí žízeň. Omezení by mělo být malé.

Co může vyvolat bolest střev u matek po císařském řezu

Po císařském řezu mnoho mladých matek trpí bolestmi ve střevech, problémy se stolicí. Tento problém lze snadno vyřešit, pokud budete dodržovat dietu a doporučení lékaře. Měli byste jíst jídlo vařené ve formě polévek, bramborové kaše. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu.

Nesprávná výživa vyvolává bolest ve střevech, po operaci potřebuje čas na zotavení. Tento proces trvá nejméně 60 dní. Omezení známá kojící matce jsou doplněna několika dalšími produkty:

 • majonéza, kečup, hořčice a jiné omáčky;
 • Jahoda;
 • mrkev;
 • pečivo, chléb (i celozrnná mouka).

Strava pro kojící matky s chronickými onemocněními trávicího systému

Výživa matky s chronickými onemocněními trávicího systému se prakticky neliší od výživy zdravé kojící ženy. Hormonální změny mohou zhoršit stávající onemocnění nebo vyvolat jejich vzhled.

Například chronická gastritida se může během kojení zhoršovat. Během tohoto období byste měli věnovat pozornost produktům s obalovým účinkem: lněná semínka, oves, kořen lékořice. Kojící matka s gastritidou může jíst lněný chléb, ale to lze provést až ve druhém nebo třetím měsíci po zahájení kojení..

Co je plné nedodržování doporučení

Nedodržení doporučení má dopad na dítě i matku. Odchylky od stravy v prvních měsících života mohou v budoucnu způsobit problémy.

Nesprávná výživa vyvolává u dítěte alergie. Může se projevit nejen ve formě zarudnutí na kůži. Dítě má vyrážky, krusty na hlavě, barva stolice se mění.

Kromě toho při nesprávné výživě je dítě trápeno nadýmáním, kolikou a zácpou. Konzumace alkoholu, i v malém množství, narušuje duševní a fyzický vývoj..

„Škodlivé produkty“ nepřinášejí tělu mladé matky výhody. Jíst je jako jídlo, nedostává dostatečné množství živin, vitamínů, minerálů. Proto se objevují různé problémy: od nedostatku vitamínů po gastrointestinální choroby.

Kolik potřebujete k jídlu

Načasování stravy je náročný bod. Pokud jsou dítě a matka zdravé, měli byste se držet diety několik měsíců a postupně do ní přidávat nové produkty. Pokud existují zdravotní problémy, měli byste se poradit se svým lékařem. Strava by měla být poměrně přísná a trvat alespoň 3 měsíce.
Závěr

Kojení by mělo být zdravé. Přísné zábrany způsobují stres, který způsobuje problémy s laktací. Mladá matka by si měla pamatovat jedno pravidlo: dobře sestavená strava je klíčem k dobrému zdraví a vysokým duchům!

Co můžete a nemůžete udělat pro kojící matku - úplný seznam povolení a zákazů

Sdílet s přáteli:

Aby kojení přineslo dítěti jen výhody, musí kojící matka věnovat pozornost jak výživě, tak životnímu stylu. Co tedy může a nemůže být dáno kojící matce?

Co můžete jíst a co nemůžete kojit matku

Kojící máma výživa - co může?

 1. Zdravá, pestrá strava, zahrnující všechny potravinové skupiny a dostatek kalorií (asi 2500 kcal / den).

Co nemůžete jíst kojící matku?

 1. Deficit stravy pro hubnutí.
 2. Nepasterizované a nevarené mléko.
 3. Syrová nebo nevařená vejce.
 4. Produkty s ukončenou platností.
 5. Neznámá a exotická jídla a výrobky.
 6. Konzervy.
 7. Houby.

Jíme opatrně

 1. Alergeny G8 (kravské mléko, vejce, ryby, pšenice, arašídy, sójové boby, mořské plody, ořechy), dále kakao a čokoláda, citrusové plody, jahody, med a další produkty, které často způsobují alergie.
 2. Veganství (je nutný další příjem výživových doplňků a pečlivé sledování zdraví a vývoje dítěte).
 3. Výrobky obsahující umělé přísady a barviva.

Pokud má dítě poprvé koliku v životě, měla by kojící matka omezit okurky, luštěniny, hrozny, melouny, melouny, hnědý chléb ve stravě, protože tyto produkty mohou vést ke zvýšené tvorbě plynu..

Co může kojící matka pít a co ne

Jaké nápoje může kojící matka?

 1. Voda bez plynu.
 2. Šťávy, ovocné nápoje, kompoty (při absenci alergie na ovoce, ze kterého se připravuje šťáva).
 3. Kofeinovaná nebo bezkofeinová káva.
 4. Slabý černý nebo zelený čaj.
 5. Speciální čaje pro kojící matky (při absenci alergií na látky, které je tvoří).

Co nemůžete pít kojící matce?

 1. Alkohol (přechází do mateřského mléka a poškozuje nervový systém drobků).
 2. Hubnutí čaje - laxativní a diuretické účinky těchto nápojů mohou způsobit dehydrataci, nerovnováhu elektrolytů a ztrátu esenciálních látek.

Pijeme opatrně

 1. Nápoje obsahující kofein (káva, čaj, cola) - dostává se do mléka a může vzrušovat některé děti, způsobovat nespavost, podrážděnost. Maximální přípustné množství kofeinu za den je 300 mg (průměrný obsah kofeinu: 1 šálek kávy - 100 mg, 1 šálek černého čaje - 80 mg, 1 šálek zeleného čaje - 50 mg, 1 litr nápoje obsahující colu - 100-340 mg).
 2. Čaj s mlékem (mléko může u dítěte vyvolat alergie a zažívací potíže, zatímco jeho laktogenní účinek není prokázán).
 3. Bylinné čaje, které nejsou určeny kojení (některé byliny mohou negativně ovlivnit laktaci, například máta a šalvěj snižují produkci mléka).

Jaké kosmetické postupy lze provést pro kojící matky?

Umět

 1. Ošetření obličeje - čištění ultrazvukem, darsonvalizace, masáže.
 2. Masáž těla (neměla by mít vliv na oblast hrudníku).
 3. Krémy a masky pro citlivou pokožku as minimálním rizikem alergií (pro těhotné ženy se doporučuje používat krémy).
 4. Krém pro strií na prsou pro těhotné a kojící.

To je nemožné

 1. Mezoterapie obličeje a pokožky hlavy.
 2. Hardwarové ošetření - většina postupů je kontraindikována při laktaci, protože jejich účinek během tohoto období nebyl studován,
 3. Foto a laserové odstranění chloupků.
 4. Anticelulitidové přípravky, tělové detoxikační zábaly.
 5. Na hrudník a bradavky neaplikujte žádnou kosmetiku (s výjimkou speciálních léků předepsaných lékařem).

Opatrně

 1. Solárium (stejně jako během těhotenství je kůže během laktace citlivá na ultrafialové záření, mateřská znaménka a mateřská znaménka se mohou zvyšovat; při návštěvě solária je nutné používat ochranné podložky na dvorci hrudníku).
 2. Chemické a kyselé kůry, kosmetika obsahující kyseliny - použití kyselin může zvýšit riziko vzniku skvrn.
 3. Perm vlasy.
 4. Štiplavé deodoranty a krémy (dítě může odmítnout kojit).

Metody antikoncepce pro kojící matky

Schválené metody antikoncepce pro ošetřovatelství

 1. Kondom.
 2. Spermicidy (krémy, gely, čípky) - mají destruktivní účinek na spermie.
 3. Antikoncepční tablety pouze pro progesteron.
 4. Injekční (intramuskulární) antikoncepce - provádí se jednou za tři měsíce.
 5. Intrauterinní zařízení (IUD) - ustaveno 6-8 týdnů po porodu.

Zakázané antikoncepční metody pro ošetřovatelství

 1. Kombinované perorální antikoncepční přípravky - tablety obsahující progesteron a estrogen, takže jejich použití může vést ke snížení množství mléka.

Používejte opatrně

 1. Metoda laktační amenorey: kojení chrání před novým těhotenstvím, pouze pokud matka neobnoví menstruaci a její dítě je mladší než 6 měsíců a je plně kojeno na vyžádání.

Kojící matka péče o prsa

Umět

 1. Lehká masáž prsou před kojením.

To je nemožné

 1. Povolte mýdlo na bradavkách a areole (výjimka - sprchování jednou denně hypoalergenní látkou bez zápachu).
 2. Masáž silně, hnětení hrudníku - je traumatické a může způsobit otoky.
 3. Na sobě příliš těsné poddimenzované oblečení, spící v podprsence.

S opatrností

 1. Pokud máte citlivé bradavky, použijte speciální krémy na bradavky, nejlépe však ne déle než dva týdny po porodu; pokud potíže s krmením přetrvávají nebo se zhoršují, objeví se praskliny v bradavkách - okamžitě se poraďte s odborníkem a vyloučte nesprávné připojení k prsu nebo infekci bradavek.
 2. Používáte-li na hrudi podložky (vložky), musíte je vyměnit co nejčastěji.

Kojící krém si můžete koupit během krmení a vše, co potřebujete k péči v našem katalogu produktů pro nastávající a mladé matky.

Prolomení prsu u kojící matky, lakostáza

Umět

 1. Časté připevnění prsou.
 2. Studené obklady / pleťové vody pro zmírnění otoku.
 3. Listy zelí komprimované na hrudi (ne více než dvě hodiny).

To je nemožné

 1. Odstavení, velké intervaly mezi krmením.
 2. Oteplování obklady (alkohol, kafr) kvůli riziku zánětu a potlačení laktace.
 3. Léčte sami, pokud nedojde ke zlepšení po dobu delší než tři dny, pokud přetrvává vysoká horečka a zarudnutí hrudníku; v takových případech musíte naléhavě konzultovat savce nebo gynekologa.

Opatrně

 1. Lehká masáž prsou před krmením / čerpáním.
 2. Jemné čerpání rukama nebo prsní pumpou.

Ačkoli v životě kojící matky existují určitá omezení, její dítě dostává nejlepší výživu a její matka ani nemusí trávit čas přípravou

Jaký sport může kojící matka dělat?

Sport pro kojení

 1. Mírná fyzická aktivita - fitness, jóga, vodní aerobik, pilates, kaligrafie, kardio cvičení (chůze po trati, rotopedy), selektivní silová cvičení (pod dohledem trenéra).

V našem katalogu zboží si můžete koupit gymnastický míč pro budoucí a mladé matky.

Kontraindikace

 1. Sporty, které jsou obecně traumatické a zejména pro hrudník (cvičení na břiše, hry a cvičení s míčem atd.).
 2. Běžecké skoky a jiná cvičení se zátěží na páteři.
 3. Abdominální cvičení v prvních 6 - 8 týdnech po narození.

Jsme opatrní

 1. Nadměrné cvičení může vést ke snížení laktace..

Je to možné pro kojící matku ve vaně nebo sauně

Umět

 1. Chodit do koupelny, pokud jste ji navštívili během těhotenství a před ním.

To je nemožné

 1. Navštivte lázeňský dům dříve než 6-8 týdnů po porodu.

Opatrně

 1. Pokud jste tam nebyli dříve nebo jste zřídka navštívili, jděte do lázeňského domu: odložte návštěvu, dokud má dítě 9 a více měsíců.

Kojení při mateřské nemoci

Můžete kojit:

 1. U většiny nemocí u kojící matky (akutní střevní a respirační virové infekce, alergie, plané neštovice, spalničky, příušnice, příušnice, cytomegalovirová infekce, herpes simplex, pokud k nim dojde bez závažné intoxikace).

Nemůžete kojit s:

 1. herpetické erupce na hrudi,
 2. otevřená tuberkulóza,
 3. akutní duševní nemoc,
 4. zvláště nebezpečné infekce (tyfus, cholera atd.).
 5. těžké krvácení během porodu a po porodu,
 6. stav těžké dekompenzace u chronických onemocnění srdce, plic, ledvin, jater,
 7. eklampsie,
 8. HIV infekce.

Krmíme opatrně:

 1. U onemocnění štítné žlázy (kojení je možné pod dohledem lékaře a jmenování podpůrné léčby slučitelné s krmením).

To je důležité
- Můžete zkontrolovat kompatibilitu léků s kojením, vybrat si alternativní léky u svého lékaře pomocí speciálních adresářů a mezinárodních databází kompatibility s léky.
- Neoprávněné odstavení během léčby a přechodu na směs může podle WHO způsobit poškození dítěte více než látky přenášené z mateřského mléka.

Kouření kojící máma

To je nemožné

 1. Kouření v přítomnosti dítěte: vdechování tabákového kouře poškozuje dítě.
 2. Kouř těsně před krmením..

Opatrně

 1. Pokud se rozhodnete přestat kouřit během kojení, musíte to udělat postupně a pod dohledem pediatrického neurologa kvůli možnému abstinenčnímu syndromu u dítěte..

Jak kouření ovlivňuje kojící matku a její dítě?
- Mléko nemusí přijít po porodu kouření matek.
- Kouření může snížit produkci mléka a omezit jeho produkci.
- Kojenci, jejichž matky kouří, mají často zvýšenou podrážděnost a nízký hmotnost..
- Kuřáci mají nižší koncentraci vitamínu C, A a E v mléce, nižší množství bílkovin.
- Kouření mateřského mléka obsahuje vyšší množství těžkých kovů.
- U kuřáků se mohou období zrychlit kvůli nižší cirkulaci prolaktinu v krvi. Světová zdravotnická organizace doporučuje ukončit nebo omezit kouření během kojení, ale podporuje zásadu „lepší krmit a kouřit než přestat kouřit kvůli kouření“, protože pro dítě je vysoké riziko přechodu na směs. Kolik po kouření mohu své dítě krmit? Uvolňování nikotinu do mléka bude menší, pokud matka krmí dítě 2 hodiny po kouření nebo kouří bezprostředně po krmení.

Kojící maminka by také měla jíst lahodně

Strava kojící matky: pestrá a chutná

Každá maminka, která právě porodila své první dítě, čelí problému výživy. Co můžete jíst? Byl jsem vyzván, abych napsal článek tím, že když píšu do vyhledávače, "co může kojící matka jíst?" je uveden celý seznam odkazů na totéž: veškerá červená zelenina a ovoce, bobule, okurky, zelí, smažené vepřové maso, jehněčí, sledě, cibule, česnek, majonéza, sladkosti (včetně cukru), mouka, káva, soda a tak dále a tak dále!

Téměř všude se říká, že je to nemožné. Když jsem to všechno četl, byl jsem vyděšený, když jsem se pokusil přijít na to, co jíst, abych alespoň hladověl. Kromě pohanky a kuřecího masa nic nenapadlo. Ne, možná mě někdo obviňuje, řekněme to, kolik věcí jsme jedli, a všechno je v pořádku. Ale v té době jsem byl zmatený, protože, opakuji znovu, jasně jsem nemohl najít nikde, co jíst, byl jsem nezkušený a lékaři v porodnici téměř vystrašili, že dítě pláče kvůli tomu že se mi podařilo jíst něco špatně!

V důsledku toho jsem udělal velkou chybu - celý měsíc jsem snědl pouze tvaroh, pohanka a kuře! Výsledkem byla moje špatná nálada, vždy hladové oči a nejvíce útočné - pokles mléka a jeho další zmizení po 2 měsících života mého dítěte! Ne, nepředpokládám, že to byla moje strava, která sloužila k zastavení laktace, ale jsem si stoprocentně jistý, že to hrála roli! Dívky, neopakuj mé chyby, protože drobky potřebují mléko, a ty absolutně nemusíš sedět hladový a vždycky jít se špatnou náladou!

Dále budu psát, co ještě můžete jíst kojící matky! A teď doufám, že vyhledávací modul vydá tento článek a pomůže mnoha mumím a jejich dětem! Tuto dietu jsme vyvinuli společně s pediatrem. Doufám, že to bude užitečné. Zde udělám rezervaci, nyní se všichni zeptají, co doporučuji, protože samotné laktace se po této dietě nezískalo. Odpovím: v tomto menu jsem krmil další měsíc, a důvod, samozřejmě, nebyl 100% ve stravě...

Tak začněme. Pamatujte, že můžete:

 • květák;
 • cuketa;
 • brambory (předem namočené);
 • zelený pepř;
 • petržel, kopr
 • zelená jablka bez kůže
 • kiwi (zřídka; mimochodem, zácpa je nejlepší lék, testováno!) m
 • zelená švestka
 • banány
 • pohanka;
 • ovesné vločky;
 • pšenice
 • rýže (zřídka);
 • těstoviny (zřídka);
 • krocan
 • hovězí;
 • Králík;
 • tvrdý sýr;
 • tvaroh;
 • otrubový chléb;
 • fruktóza;
 • sušené jablko kompot.

Normální seznam, co? A kolik jídel jsem připravil:

 • králík v zakysané smetaně a vývar na polévku (vývar je mastný, zředil jsem jej vodou);
 • nakrájené kotlety z krůtí řízky (nakrájená krůta 1 kg jemně smíchaná s 1-2 vejci a buničinou z bílého chleba);
 • Námořní těstoviny (mleté ​​hovězí maso);
 • Těstoviny se sýrem;
 • brambor / květák dušené s hovězím masem v květináči;
 • hovězí / telecí maso zapečené ve fólii (snědlo jako klobása);
 • vařené brambory se zakysanou smetanou a bylinkami;
 • ovesné vločky (bez přísad) ráno s plátky sýra (vynikající!);
 • rýžová kaše;
 • pohanka;
 • mleté ​​hovězí masové kuličky s pohankou (smíchejte mleté ​​maso se syrovou promytou Pohanka a dušené řízečky, častěji s rýží, ale to je také možnost);
 • smažené cukety;
 • kastrol sýr.

Ano, každá hospodyňka přijde s celou partou víc, a pokud vaše dítě nemá alergii na žádné jiné produkty mimo tento seznam, budete mít štěstí!

Obecně platí, že existuje spousta jídel, jediná věc, samozřejmě, někdo může jíst jahody v kilogramech, a dítě nebude mít nic a někdo bude jíst zelené jablko a dítě bude trpět kolikou! Pravděpodobně jste si také všimli, že v nabídce nejsou žádné kuře a ryby - lékař mi nedoporučoval používat to, jeho vysvětlení jsou jednoduchá a já s ním souhlasím - kuře je nyní neznámo, co bylo nakrmeno a odkud pochází, a ryba je známý alergen.

Drahá mami, přeji ti hodně štěstí a doufám, že moje znalosti někomu pomohou!

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Co může kojící matka jíst?

Obecná informace

Otázka, co můžete jíst kojící matku, vyvstává u každé ženy, která se nedávno stala matkou a má v úmyslu své dítě plně kojit. Když mladá matka slyší různé tipy o tom, který seznam produktů je povolen, je často v rozpacích, protože tyto tipy mohou být velmi kontroverzní.

Někteří lidé, kteří zodpovídají otázky o tom, co může kojící matka jíst a co žena může jíst po porodu, tvrdí, že strava by v tomto případě měla být velmi přísná.

Žena během kojení novorozence by však měla pochopit, že ve skutečnosti může být výživa matky různá, protože produkt, který u všech dětí způsobuje negativní reakci, ve skutečnosti neexistuje.

Postupem času však každá žena určuje, co nelze do stravy zahrnout, protože existují skupiny produktů, které někdy způsobují tvorbu plynu, způsobují alergie a jiné negativní projevy u dítěte. Nejprve ale hovoříme o produktech, které u ženy způsobují negativní reakce (například alergie). Všechna další omezení týkající se toho, co by se nemělo jíst po porodu měsíce, moderní odborníci tvrdí, že během kojení, stejně jako v těhotenství, samotné ženské tělo „řekne“, co má jíst, aby poskytlo kojencům užitečné látky a ne vyvolat v něm vývoj negativních jevů. Proto při kojení musíte vyzkoušet různá jídla.

Pokud chce kojící žena jíst chutně, můžete zkusit použít malé množství tohoto produktu a pečlivě sledovat reakci dítěte na jídlo a pití. Pokud tedy „zakázané“ potraviny způsobují alergické reakce nebo gastrointestinální problémy u novorozence, musíte určit, jaký druh reakce se vyvíjí z potravy, a odstranit tento produkt ze stravy při kojení..

Je také nutné vzít v úvahu skutečnost, že v průběhu času se reakce dítěte může změnit, takže seznam toho, co můžete po porodu jíst pro kojící matku, se může časem lišit. Reakce se tedy může změnit po 3 měsících, takže později se můžete znovu pokusit jíst a pít s HS, co se k dítěti jednou nehodilo. Další informace o tom, co můžete během kojení jíst a pít, najdete níže.

Co jíst právě narozené ženy?

V prvním měsíci by menu sestry kojící matky nemělo být příliš rozmanité. Při laktaci může pediatr, který pozoruje novorozence, poskytnout seznam toho, co můžete jíst měsíce. Obecně však menu sestry kojící matky v prvním měsíci může být vytvořeno nezávisle.

Za 1 měsíc tedy výživa kojící matky v prvním měsíci zahrnuje následující produkty:

 • chléb - pšeničný žito, ve kterém jsou otruby, chléb, zatímco housky je lepší vyloučit;
 • zelenina - květák, brokolice, brambory, cuketa (vařená a dušená, zeleninová polévka); v omezeném množství po porodu můžete mrkev, bílé zelí;
 • obiloviny - neobsahující mléko nebo mléko ředěné vodou 1: 1;
 • libové maso - telecí, hovězí, kuřecí (bez kůže);
 • mléčné výrobky - pouze fermentované a přírodní (tvaroh, fermentované pečené mléko, bílý jogurt, kefír);
 • nápoje - čaj s bylinkami (kmín, anýz, kopr), kompot (jablka, sušené ovoce), mírně uvařený čaj.

Co by nemělo zahrnovat stravu kojící matky v prvním měsíci?

Strava pro HS by stále neměla obsahovat řadu potravin a pokrmů, protože po konzumaci se u dítěte může vyvinout alergie.

Seznam potravin, které by maminka neměla jíst v prvním měsíci po narození dítěte:

 • káva a silný čaj;
 • plnotučné mléko;
 • soda, šťávy z obchodu;
 • sladkosti a pečivo;
 • mastné, uzené jídlo, konzervované potraviny;
 • klobása, sýr;
 • mořské plody, červené ryby;
 • hořčice, kečup;
 • bohaté vývary.

Kromě toho je skutečnost, že v prvním měsíci během kojení můžete jíst kojící matku novorozence, stanovena individuálně, protože některé „povolené“ potraviny mohou také vyvolat u dítěte negativní reakce. V tomto případě to, co můžete jíst kojící matku v prvním měsíci, byste měli zkontrolovat u lékaře.

Blízcí lidé mladé matky by také měli přísně zvážit, co nakrmit a co vařit pro kojící ženu.

Co můžu jíst po prvním měsíci?

Menu mladé matky ve druhém měsíci se stává rozmanitější. Je však důležité, aby strava byla správná a racionální. Co můžete jíst, záleží také na reakci dítěte. A organizování jídla do 2 měsíců, to musí být považováno za první ze všech. Během tohoto období můžete jíst chléb, klíčící zrna jsou také velmi užitečná..

Výrobky pro kojící matku

Ve 3 měsících může ženská strava někdy zahrnovat smažená jídla, pokud nejsou příliš tuková. Výživa po dobu 3 měsíců znamenala neustálé sledování stavu dítěte, nyní je třeba pokračovat, ale matka sama dokonale chápe, co může být jedeno, co škodí dítěti a co normálně vnímá. Dítě ve věku 3 měsíců dosud nedostává doplňková jídla, takže nadále konzumuje výhradně mateřské mléko.

5 měsíců - období, kdy mnoho matek již dítě začíná krmit. Zároveň však musí všichni sledovat svoji vlastní stravu. Při zavádění doplňkových potravin se dítě často setkává s různými reakcemi na nová jídla nebo nápoje. Například, pokud poprvé dáváte bramborovou kaši nebo kompot pro dítě, měli byste jíst ten den obvyklá jídla, abyste jasně pochopili, jak dítě reaguje na doplňková jídla..

Potraviny s vysokým obsahem vápníku jsou pro kojící matku nejvýhodnější.

Odborníci vám doporučují uchovávat druh potravinářského deníku, který vám pomůže zjistit, zda je možné krmit dítě konzumací určitých potravin, jaké potraviny můžete během kojení jíst a co můžete pít.

Chcete-li označit měsíční seznam produktů, které postupně zavádíte, pomůže tato tabulka:

datumProdukt nebo pitíDětská židleIntegument kůžeObecný stav dítěte

Takový potravinářský deník musíte neustále udržovat, pomůže to jasně určit seznam potravin, které nelze jíst, a také to, co by měla jíst mladá matka.

Jaký druh ovoce může kojící matka?

Pokud lze zeleninu matky novorozence zahrnout do stravy během kojení každý den, pak pokud jde o to, zda je možné kojit ovoce během kojení, názory se stále sdílejí.

Někteří se domnívají, že v prvních 3 měsících laktace by ovoce nemělo být v žádném případě jiné - že je možné jíst ovoce během kojení, pouze to by mělo být prováděno velmi pečlivě. Ale s HB, stejně jako těhotné ženy, musíte být zvláště opatrní při konzumaci exotického ovoce a citrusových plodů. Pokud však těhotné ženy mohou takové ovoce negativně ovlivnit stav zažívacího traktu a způsobit alergie, potom kojící matky, které je požívají, vystavují dítě riziku. Proto například není třeba jíst avokádo s HS. Carambola, mango, avokádo, kiwi, ananas a další exotická jídla by neměla být přítomna v ženské stravě.

Pro matku i dítě je užitečné jíst především ovoce, které roste v místech, kde se narodili a žijí. A pokud je například dobré, aby španělské matky jedly pomeranče a používaly je ke krmení, pak je pro nás lepší preferovat chutné a zdravé - ovoce rostoucí v naší zemi.

Kromě toho jsou zelenina, ovoce a zelenina dovážené z jiných zemí ošetřeny chemickými látkami, takže ananas nebo kiwi zakoupené v obchodě mohou být škodlivé pro dítě a matku.

Může kiwi kojící matce, záleží na věku dítěte. Kiwi je zdravé ovoce, ale nedoporučuje se konzumovat během kojení, aby nedošlo k poškození dítěte. Koneckonců, jedná se o exotické ovoce, takže si můžete vyzkoušet kiwi s HS mnohem později, když si dítě začne zvykat na krmení.

Často vyvstává otázka, zda hrozny lze krmit? Zelené a modré hrozny, i přes velké přínosy pro tělo, mohou u kojenců vyvolat nežádoucí reakce. Toto ovoce způsobuje zvýšenou tvorbu plynů, proto může mít matka i dítě problémy se střevy. Hrozny proto nejsou produktem, který lze jíst po porodu. Je nutné ji zavést do výživy kojící matky ne v prvních měsících života dítěte. Kromě toho je třeba jíst hrozny odděleně od ostatních plodů, v malých porcích a současně sledovat reakci dítěte..

Je možné kojit jablka?

Předpokládá se, že ženy během laktace nepotřebují zelená jablka, protože vyvolávají tvorbu plynů a mají projímavý účinek. Je však třeba poznamenat, že tělo každé ženy vnímá tento produkt individuálně.

Jablka proto mohou být postupně zaváděna do stravy kojící matky, která by se po 10 měsících měla dítěti podávat jako doplňková strava. Nejlepší je postupně zavádět pečená jablka pro mámu a postupem času můžete také začít pít kompot z jablek. Jablečný kompot by se však neměl konzumovat v prvních měsících po narození dítěte.

Pokud ale matka trpí alergií na HB, která je vyvolána červenými plody, pak stojí za to opustit červená jablka. Pokud žena v průběhu těhotenství netrpěla takovou alergií, neměly by se vyskytovat takové jevy při kojení dítěte. Proto při absenci negativních reakcí můžete jíst jablka a s červeným ovocem, pokud je to žádoucí, můžete loupat.

Dalším velmi zdravým a chutným produktem jsou sušené ovoce. Během kojení v prvních měsících se doporučuje pít sušený ovocný kompot a můžete použít nejen sušená jablka, ale i jiná ovoce.

Je možné jíst banány pro kojící matku novorozence?

Odborníci, kteří říkají i v nemocnici, co mají jíst a pít po porodu, často varují, že při kojení není možné jíst banány. Mnoho moderních odborníků naopak radí těhotným i kojícím matkám, aby jedly banány. Koneckonců, ve skutečnosti neexistuje přesné vysvětlení, proč banány nelze jíst. Tyto plody obsahují velké množství vitamínů a látek užitečných pro tělo..

Banány se proto mohou používat na svačiny a na výrobu koktejlů s jogurtem. Kolik banánů můžete jíst denně závisí na tom, jak dobře dítě tento produkt vnímá.

Jahody, třešně, třešně - je to možné?

Když už mluvíme o tom, jaké projekty nemohou jíst ženy, které krmí dítě, mnozí tvrdí, že nemůžete jíst jahody. Toto tvrzení je však také nepotvrzeným mýtem..

Pokud byly plody pěstovány na jejich vlastním místě nebo zakoupeny od spolehlivých distributorů, můžete zkusit jíst několik bobulí a pečlivě sledovat reakci dítěte. Je třeba poznamenat, že jahody obsahují velké množství vitamínu C, ale je lepší je konzumovat pouze během období zrání..

Mladé matky, které chtějí jíst něco dobrého, se bojí jíst třešně a třešně v sezóně. Ale na tyto červené plody je zaznamenána individuální reakce těla. Chcete-li zjistit, jak bude dítě reagovat, můžete zkusit jíst několik bobulí, protože obsahují velké množství látek užitečných pro tělo. Dušené ovoce z těchto bobulí lze pít pouze v omezeném množství. Stejně tak při konzumaci dušených třešní nebo třešní musíte pečlivě sledovat reakci dítěte. Jaký kompot je nejlepší pít, zkušenosti vám řeknou, ale je vhodné, aby to byl sušený ovocný nápoj.

Pozor máma by měla také zkusit jam. Jahodový džem i třešňový džem vždy obsahují hodně cukru, takže je lze jíst pouze čas od času.

Je možné jíst meloun nebo meloun?

Ve skutečnosti by měl být meloun i meloun skutečně konzumován velmi opatrně, protože nakoupené melouny a melouny mohou obsahovat chemikálie, které jsou zdraví škodlivé. Protože při pěstování těchto plodin se obvykle používá velmi velké množství různých hnojiv, je lepší jíst meloun z pozdní sklizně - tj. Na konci srpna a v září. Meloun je velmi těžký produkt, takže je lepší se omezit na malý kousek a jíst ho odděleně od ostatních produktů. Od sladkých s GV je lepší preferovat jiné ovoce.

Jakou zeleninu lze při kojení zahrnout do stravy?

Žena by měla jasně vědět, jakou zeleninu lze jíst s HB, protože zelenina obsahuje mnoho užitečných látek a musí být v nabídce. Je užitečné jíst vše, co dítě normálně vnímá, existují však určitá pravidla.

Zelí

Například, bílé zelí by nemělo být vyzkoušeno, dokud dítě nebude mít 3 měsíce. I když na bílé zelí neexistuje alergie, je produktem koliky a nadýmání tohoto dítěte.

Ale později, během kojení, by měla být tato odrůda zelí postupně zaváděna, protože obsahuje hodně kyseliny listové a vitamínu C. Ale květák, stejně jako zelí, lze do stravy zavést o něco dříve. Pokud dítě špatně reaguje na dušené zelí, to znamená, že se zvyšuje produkce plynu, lze do misky přidat trochu kmínu. Jaké další zelí by mělo být zahrnuto do stravy (brokolice, kedlubny atd.), Záleží na vnímání jídel tímto produktem dítěte.

Okurky

Čerstvé okurky s HB také zvyšují produkci plynu u dítěte, takže je lepší v prvních měsících krmení nejíst rajčata a okurky. Těhotné ženy často chtějí okurky, ale ihned po narození dítěte by neměly být konzumovány čerstvé ani nakládané okurky při kojení. Ale později, když maminka postupně zavádí do své stravy různá jídla a za předpokladu, že na tyto zeleniny neexistuje alergie, lze okurky postupně zavádět.

Samozřejmě, pokud budete jíst okurky s mlékem, reakce u dítěte se může projevit násilně. Proto, co se stane, pokud budete jíst okurku s mlékem, je lepší nekontrolovat. Je třeba dbát na to, aby nejíst nekompatibilní produkty společně.

Rajčata

Obecně se uznává, že čerstvá rajčata jsou pro HS zakázána. Proč tuto zeleninu nelze jíst, je vysvětleno následovně: obsahuje červený pigment. Ve skutečnosti je však lykopen, který zradí červenou barvu rajčete, antioxidantem užitečným pro dítě i matku. Rajčatová šťáva obsahuje velké množství vitamínu C, ale je lepší nepít tuto šťávu na lačný žaludek. Při určování toho, co můžete a co nemůžete jíst, musíte vzít v úvahu, že rajčata musí být vysoce kvalitní a nesmí obsahovat dusičnany. Ideálně by to měla být zelenina z vašeho osobního spiknutí.

Cuketa

Ve stravě mladé matky musí být přítomna dušená squash, protože squash obsahuje hořčík, železo, vápník, draslík a mnoho vitamínů. Cuketa zlepšuje trávení, má močopudný účinek. Na tuto zeleninu zpravidla dítě dobře reaguje. Ve své syrové formě je však lepší ji nepoužívat..

Brambory

Pokud matka při kojení novorozence striktně dodržuje dietu, často si klade otázku, zda je možné dát dětem brambory od prvních měsíců..

Protože správná strava pro mámu naznačuje, že konzumuje pouze jídlo, které dítě dobře vnímá, měli byste nejprve zkusit některé vařené brambory. Ale zpravidla dítě reaguje dobře na brambory. Přesto se vyskytují případy alergií na škrob u dětí do jednoho roku. Proto je lepší začít s malými dávkami vařených brambor, zaznamenáváním údajů o reakci dítěte.

Brambory obsahují vitamíny C, vitaminy B a mnoho stopových prvků. Je však třeba poznamenat, že bramborová jídla jsou velmi kalorická. Ale ani v době, kdy můžete jíst vše, byste neměli konzumovat smažené brambory, hranolky.

Mrkev

Existuje názor, že je nutné konzumovat mrkev s HB velmi opatrně. Mateřští lékaři však kojení dokonce doporučují surovou mrkev. Je pravda, že je lepší to odmítnout během prvních 2-3 týdnů života dítěte. Dále je lepší konzumovat dušenou nebo vařenou mrkev. Později, jak dítě roste, může matka postupně zavádět do stravy syrovou mrkev. Pokud se nevyskytne alergická reakce, může se takový užitečný produkt konzumovat častěji..

Olivy

Je lepší nejíst konzervované olivy v období GV.

Může boršit ze zeleniny, záleží na receptu na jeho přípravu. Pokud jsou do tohoto jídla zahrnuta povolená jídla, může být pravidelně vařena. Ale zelený boršč je lepší vyloučit.

Kojící nápoje

Otázka pití není o nic méně důležitá než to, co by žena měla jíst po porodu. Nejprve byste si měli uvědomit, že je nutné vyloučit nebo minimalizovat spotřebu stimulačních nápojů. Jedná se o kávu, kakao silný čaj, čokoládové nápoje a colu.

Kakao a čokoláda

Odpověď na otázku zní, zda je kakao pravděpodobně negativní. Lékaři tvrdí, že pití kakaa s HS je nežádoucí, protože dítě může mít alergickou reakci na proteiny kakaových bobů. Kromě toho konzumací čokolády nebo kakaa významně zvýšíte množství cukru ve stravě, což je také nežádoucí. Ale pokud je to velmi obtížné udělat bez sladkostí, můžete zkusit bílou čokoládu. Je však třeba kojit tento dezert ve velmi malých porcích a sledovat stav dítěte.

Ti, kdo se ptají, zda může být pivo krmeno přirozeným krmením, omylem věří, že je to neškodný produkt, prakticky bez alkoholu. Ve skutečnosti je však pivo s mlékem velmi škodlivé. Ve skutečnosti obsahuje nejen alkohol, ale také mnoho škodlivých složek - barviva, konzervační látky atd. Skutečné, přírodní pivo se u nás zřídka vyrábí. Proto nealkoholické pivo s HB je také škodlivým produktem. Proto recenze těch, kteří pili pivo údajně ke zlepšení laktace, nelze považovat za základ pro pití tohoto nápoje.

Je lepší vyloučit tento nápoj pro kojení. Konec konců je produktem kvašení a podporuje tvorbu plynů. Kromě toho je kvas moderní výroby také zřídka přirozený. Máma si málokdy může dovolit, pokud jen velmi malé množství přírodního kvasu.

Při výběru šťávy k pití nezapomeňte, že v zakoupené šťávě z pytlů není pro zdraví dítěte a matky prakticky nic prospěšného. Ale v tom je spousta konzervačních látek a přísad, jakož i cukru. Proto je při laktaci povolena pouze čerstvě vymačkaná šťáva a je nutné ji pít v malém množství. Preferována by měla být jablečná šťáva, mrkvová šťáva. Odborníci potvrzují, že šťávu z granátového jablka můžete pít s HS, ale pouze v malých porcích. Podobně může mladá matka postupně zavést do stravy rajčatovou šťávu.

Pro mnoho kávovarů není otázka, zda je možné pít kávu kojících matek, neméně důležitá. Vzhledem k tomu, že kofein proniká do mateřského mléka velmi rychle, při laktaci bude nutné opustit i kávu s mlékem. Proč není možné pít kávu, vysvětlení je velmi jednoduché: kofein způsobuje podrážděnost dítěte, nespavost. Pokud během kojení neustále pijete kávu, může to nepříznivě ovlivnit vývoj nervového systému dítěte. Proto je lepší zcela vyloučit kávu od kojících matek..

Odpověď na otázku, který čaj je nejlepší pít, je jednoznačná: bylinná nebo velmi slabá. Koneckonců, silný nápoj, bez ohledu na to, zda se jedná o černý nebo zelený čaj, také obsahuje kofein, který se negativně projevuje na stavu dítěte. Jak pít čaj z bylin, záleží na preferenci mámy. Užitečné jsou například heřmánek, šípky, maliny atd..

Nepoužívejte ihned po narození čaj z granátového jablka z Turecka, jehož výhody a poškození jsou popsány v pokynech. Přestože je tento nápoj docela užitečný, u dítěte existuje riziko alergií.

To, co sladké lze konzumovat s čajem, záleží na preferenci mámy. Do šálku čaje můžete přidat trochu cukru. Je však třeba mít na paměti, že cukr je vysoce kalorický produkt a nepřináší mnoho výhod. Mělo by se také brát v úvahu, jaké sladkosti lze použít pro HS, a přitom nezapomenout, že všechny obsahují také cukr. Je možné jíst med, záleží na reakci dítěte. Zlato je produkt, který způsobuje alergie, a proto by měl být podáván velmi opatrně..

Kompot

Tento nápoj je nejužitečnější a musí být součástí stravy. V ideálním případě by měl být kompot vařen ze sušeného ovoce a přidávat rozinky.

Je možné mléčné výrobky?

Mléko a mléčné výrobky

Jaké mléčné výrobky jsou možné při kojení, není jednoznačný názor. Odborníci se stále aktivně hádají o tom, zda mléko může pít kojící matka. Někteří lékaři se domnívají, že kravské mléko nelze pít v jeho čisté formě, a je povoleno pít mléčný čaj čas od času během laktace nebo periodicky v malém množství, aby zkonzumovalo kondenzované mléko v případě hepatitidy B.

Proč ne, vysvětlují, že dítě může být alergické na bílkoviny krav. Jiní se domnívají, že pro matku je možné mléko, pokud dítě nemá takovou alergii, což lze potvrdit provedením zvláštního krevního testu. V takovém případě můžete do nabídky zadat mléčné výrobky. Povoleno také zakysaná smetana, tvaroh, máslo. Je třeba poznamenat, že zakysaná smetana s GV by neměla být mastná. Zakysanou smetanu lze přidat do zeleninových pyré, jiných pokrmů.

Fermentované pečené mléko s kojením je povoleno pouze v případě, že dítě nemá vyrážku a jiné nežádoucí reakce. Ryazhenka se zavádí postupně. Pijte fermentované pečené mléko ráno a odpoledne sledujte, jak vaše dítě reaguje na fermentované pečené mléko.

Kefir s HS je také povolen v malém množství. Ženy, které pochybují o tom, zda je kefír možné, se mohou pokusit představit ho odděleně od jiných produktů a sledovat reakci dítěte. Děti tento produkt zpravidla vnímají normálně. Je velmi důležité, aby kefír byl čerstvý.

„Sněhová koule“ je nápoj, jehož výhody a poškození jsou známy již dlouhou dobu. „Sněhová koule“ je fermentovaný mléčný produkt, který aktivuje trávení a zlepšuje metabolismus. Ale sladká "sněhová koule" je kontraindikována u cukrovky a nadváhou. S laktací ji můžete konzumovat mírně.

Tvaroh s HS je velmi užitečný produkt, protože obsahuje hodně vápníku. Pokud vás zajímalo, kolik tvarohu potřebujete denně jíst těhotně, pak s laktací vyvstávají podobné otázky. Je třeba začít zavádět tvaroh s malými dávkami a postupně je zvyšovat. Obecně je však lepší nespotřebovat více než 500 g mléčných výrobků denně.

Zmrzlina

Je zcela přirozené, že žena je pravidelně „přitahována“ k sladkostí a má otázku, zda lze kojící matce dát zmrzlinu. Samozřejmě kategoricky nemůžete jíst zmrzlinu v případě hepatitidy B, pokud je dítě alergické na bílkoviny krav. Pokud ale takový problém neexistuje, musíte si vybrat pouze zmrzlinu s přírodními ingrediencemi. Je pravda, že sladká pochoutka od moderních výrobců zpravidla obsahuje palmový olej ve velkém množství, což je velmi škodlivá složka, karcinogen. V mnoha zemích se již nepoužívá v potravinářském průmyslu. Nicméně u nás je tato součást součástí mnoha produktů. Proto při určování, jaké potraviny můžete jíst, byste měli pečlivě prostudovat jejich složení: například při rozhodování, který dort přinese mladé matce, je lepší vybrat domácí koláče z osvědčených ingrediencí.

Kondenzované mléko

Kondenzované mléko v GV se mamince často doporučuje, když diskutuje o tom, jak vyrobit mléčný tuk. Ale jak surové, tak vařené kondenzované mléko během kojení by se mělo brát velmi opatrně. Zaprvé je to produkt s vysokou kalorickou hodnotou a zadruhé moderní výrobci přidávají do kondenzovaného mléka mnoho komponent, které jsou pro mladé matky nepřijatelné. Proto je lepší jíst kondenzované mléko s HB ve velmi malých porcích a občas.

Pouze přírodní, vzácné a v malých porcích..

Než začnete zavádět vejce do své stravy, je třeba zkontrolovat, zda je dítě alergické na kuřecí bílkoviny. To lze také provést pomocí speciálního krevního testu. Vařená vejce během kojení lze konzumovat pouze v omezeném množství - nejvýše 1 ks. ve dne. Je velmi důležité, aby vejce byla čerstvá. Chcete-li zkontrolovat čerstvost tohoto produktu, musíte namočit vejce do sklenice vody. Čerstvé vejce klesne na dno, objeví se zastaralé vejce. Je důležité umýt vejce a nikdy je jíst syrová. Je možné vařit řadu vaječných pokrmů (omeleta, smažená vejce), ale přesto je třeba vzít v úvahu, že smažená omeleta je méně užitečná než vařené vejce.

Je to možné, semena a ořechy?

Slunečnicová semínka

Tento produkt je silným alergenem, takže odpověď na otázku, zda kojící matka může jíst slunečnicová semínka, není vždy pozitivní. Ženy, které trpí sezónní alergií na pyl, by neměly jíst slunečnicová semínka. Pokud žena netrpěla takovou chorobou, pak v malém množství semen může být HB. Ale neustále žvýkání semen během kojení to samozřejmě nestojí.

Ořechy

Tento produkt je velmi užitečný, ale přesto je alergenem. Proto se vlašské ořechy mohou jíst v omezeném množství - ne více než 2-3 ks. ve dne. Skutečnost, že konzumace ořechů údajně přispívá k laktaci, není v tomto případě rozhodující, protože ořechy mohou u dítěte vyvolat negativní reakce. Pistácie, arašídy a jiné druhy ořechů by měly být také konzumovány v malých dávkách. Konec konců, pistácie mohou také vyvolat negativní reakce.

Jaké masné výrobky lze použít pro HS??

Mluvíme-li o tom, jaká jídla po porodu může a měla by jíst žena s HS, měly by se také nazývat masné výrobky. Jaké maso mohu jíst? Za prvé, odrůdy stravy: hovězí maso, krůta, králík.

Maso obsahuje mnoho bílkovin, které jsou důležité pro růst dítěte a zotavení ženy po porodu. Samozřejmě je nejen nežádoucí jíst klobásu nebo klobásy, ale také velmi škodlivé. Nestojí také za to jíst tuk, protože se jedná o velmi mastný produkt. Odrůdy stravy však mohou být zavedeny již 10–15 dní po narození a jíst pokrmy z masa 2-3krát týdně.

Na základě masa můžete vařit polévky a vývary. Jaké polévky se vaří, záleží na chuťových preferencích mámy, ale zároveň musíte použít „povolenou“ zeleninu a maso

Doporučuje se také postupně přidávat do stravy ryby. Například, červené ryby, které jsou velmi užitečné pro dítě a matku, by však měly být konzumovány opatrně, protože mohou vyvolat alergii. Pokud se při zavádění nových odrůd ryb nebo masa vyskytne průjem u matky nebo koliky u dítěte, musíte je dočasně odstranit ze stravy a pokusit se vstoupit později.

Během kojení by se neměly konzumovat tyto masné výrobky:

 • divoké maso;
 • klobásy, klobásy;
 • polotovary;
 • Tlustý;
 • konzervy;
 • smažená a grilovaná masová jídla;
 • mastné skopové maso, zvěřina, vepřové maso (nežádoucí).

V prvních měsících je vhodné opustit vnitřnosti. Po třetím měsíci je lze jíst v omezeném množství. V nabídce můžete zadat játra (nejlépe kuřecí játra), ale nejíst ji 2-3krát týdně.

Ostatní jídla kojení

Při kojení musíte jíst chléb, ale bílý chléb z pšenice vyššího stupně je lepší vyloučit ze stravy. Do stravy je vhodné zahrnout chléb z neloupané mouky, chléb s otrubami, stejně jako hnědý chléb, který se vstřebává pomaleji, ale dítě je zpravidla vnímáno dobře. Nové odrůdy se zavádějí postupně, postupně. Sledováním reakce dítěte lze také jíst jiné moučné výrobky, jako jsou například těstoviny. Je lepší upřednostňovat těstoviny z tvrdé pšenice. Ale okamžité vermicelli je lepší vyloučit.

Při určování toho, co jíst během kojení, by žena měla vědět, které cereálie jíst nejlépe.

Jaké obiloviny jsou pro HB nejoptimálnější a jaké vitamíny obsahují? Pohanka obsahuje řadu minerálů, vitamíny A, B, E. Ovesné vločky obsahují hořčík, zinek, jód. V prosa cereálie je pro kojence vitamín D. Rýže je cereálie, která je relevantní pro ty, kteří nevědí, co dělat s průjmem. Při zácpě u dítěte a matky by však měla být rýže konzumována velmi pečlivě. Můžete také jíst pearl barley. Je to velmi zdravá cereálie, ale ječmen je třeba vařit po dlouhou dobu..

Neměli byste jíst ovesnou kaši, ani kukuřičné krupice. Konzervovaná kukuřice je rovněž zakázána..

Cukroví

Během laktace tělo matky samozřejmě vyžaduje sladkosti. Ale ne všechny jejich typy mohou obsahovat menu kojení. Odborníci doporučují odstranit rafinovaný cukr ze stravy na maximum. Například cukrovinky se nejlépe nahradí sušeným ovocem (sušené meruňky, rozinky, švestky). Koneckonců, i údajně užitečné bonbóny „Kráva“ od moderních výrobců obsahují řadu škodlivých přísad.

Nejezte sladkosti, ve kterých je mák. Konec konců mák nejen obsahuje morfin a kodein (i když v minimálním množství), ale může také způsobit alergie.

Kojící matka musí pečlivě vybrat soubory cookie, zvážit, jaké výhody a poškození lze zaznamenat při konzumaci určitého typu cukrovinek. Problémem je opět obsah velkého počtu přísad v máslových sušenkách. Proto můžete čas od času jíst nejbezpečnější sušenkové sušenky v tomto smyslu.

Kromě toho si mladá matka může pravidelně dovolit takové sladkosti:

 • marmeláda bez barviva;
 • marshmallows;
 • dort s tvarohem, dort s jogurtem;
 • kandované ovoce;
 • pečená jablka;
 • ovocné bonbóny.

Ale i povolené sladkosti (marshmallows, marshmallows, atd.) Jsou lepší nejíst v prvních dnech života dítěte. Také by neměly zahrnovat dietu pro koliku u dítěte.

Seznam potravin, které jsou zakázány pro hepatitidu B

Musíte tedy jasně vědět, že při kojení nemůžete kategoricky jíst kojící matku. A pokud si pamatujete seznam potravin, které nemůžete jíst a kterým se jim vyhnout, lze do stravy postupně zavádět všechna ostatní jídla a produkty..

Nedoporučuje se výrobky pro kojící matky

Jaká jídla nelze jíst?

 • klobásy, klobásy;
 • konzervy;
 • uzené maso;
 • káva, silný čaj;
 • alkohol;
 • soda;
 • čokoláda, kakao;
 • kečup, hořčice a jiná nepřírodní jídla obsahující řadu přísad.

Při postupném tvarování stravy a určování toho, co se má jíst po porodu, by žena měla vzít v úvahu, že odstraněním zakázaných potravin pro HS musíte jíst různě, ale spotřebujte všechno s mírou. Zároveň je lepší přidat do nabídky pouze jeden produkt denně, abychom pochopili, jak na něj dítě reaguje.

Jak jíst, když je dítě alergické?

Pokud je dítě alergikem, musí matka vážně přemýšlet o tom, co pít z alergií, co jíst a později co jíst pro alergii na dítě. Pokud je dítě alergické, co dělat, musíte se zeptat svého lékaře. Ale v tomto případě, když kojíte, by maminka měla mít přísnou stravu. U alergií by do nabídky neměly být zařazeny následující produkty:

 • exotické ovoce a bobule;
 • červené bobule, ovoce a zelenina (pokud je dítě alergické na červené potraviny);
 • mléčné výrobky, určité druhy masa, sója (alergie na proteiny);
 • čokoláda;
 • potraviny s barvivy, přísadami, konzervačními prostředky.

Výživa v případě alergií u dítěte by měla být postupně rozmanitější, ale matka by měla do své výživy a následně do dětské výživy postupně zavádět všechny nové produkty. Výrobky, na které dítě nereaguje dobře, je však třeba postupně zavádět, protože malé množství z nich v mateřském mléku může v budoucnu zabránit alergickým reakcím u dítěte..

V případě závažných alergických reakcí se někdy provede analýza mléka. Je třeba také poznamenat, že barva mléka není ukazatelem jeho kvality a jaká barva mléka nám neumožňuje určit, jak je výživné pro dítě.

Jaké vitamíny může kojící matka pít??

V procesu krmení mají ženy otázky, zda je nutné dodatečně brát vitamínové komplexy a které vitaminy se nejlépe pijí. Je třeba poznamenat, že při kojení žena zvyšuje potřebu vitamínů B a také A, D, E, C. Tělo potřebuje také řadu mikroelementů. Kromě toho jsou vitamíny a stopové prvky nezbytné nejen pro mámu, ale také pro tělo rostoucího dítěte.

Ženy, které chtějí vědět, které vitamíny pro kojící matky jsou lepší, často čtou recenze na fórech a ptají se na ně svých přátel. Neměli byste si však sami volit vitaminový komplex. Je lepší nejprve konzultovat lékaře a využít jeho doporučení. Poměr těhotných a kojících matek nemá zpravidla speciálně vyvinutý vitamínový komplex na matku a dítě nežádoucí účinky. Ale to, co vitamíny pijete, závisí především na jmenování lékaře.

Při kojení jasně sledujte, jaké léky užíváte. Léky nemůžete pít bez přečtení pokynů a bez souhlasu lékaře. V ideálním případě by se léky neměly vyhýbat úpravou výživy. Takže se zácpou musíte představit bylinné čaje, laxní jídla. Jak snížit tlak bez drog, můžete se zeptat svého lékaře nebo použít alternativní metody: teplý topný polštářek, bylinné přípravky.

Pamatujte, že v době krmení dítěte nesete odpovědnost nejen za sebe, ale také za jeho zdraví, a snažíte se dodržovat všechna doporučení.

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Články O Neplodnosti