Hlavní Zdraví

Houbová polévka pro kojení

Kojení je důležitý proces vývoje dítěte a příjmu živin v jeho těle. Kojící matka potřebuje, aby pochopila, zda je možné jíst houbovou polévku, aby pochopila, jaké jsou jejich výhody a poškození.

Přínos a újma

Přestože jsou houby bohaté na bílkoviny a lecitin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, jsou kojícím matkám přísně zakázány. Potraviny konzumované během kojení by měly být vysoce kvalitní, bezpečné a dietní..

Proč nemůžeme houbovou polévku s gua:

 1. houby jsou alergenní produkt. Novorozenec může pociťovat diatézu, horečku, zarudnutí kůže;
 2. Houbová polévka během kojení přispívá ke zvýšené tvorbě plynu, změnám stolice, bolesti břicha. S dospělostí to může vést ke vzniku gastrointestinálních chorob;
 3. trávicí systém vynakládá velké množství energie na trávení produktu. Získání mateřského mléka může takové jídlo vést k nadýmání dítěte, kolice nebo otravě. Střeva v raném věku neprodukují potřebné enzymy, aby rozložily polévku s houbami.

U kojících hub může díky velkému množství vlákniny vést k nárůstu hmotnosti díky vysokému obsahu kalorií a výskytu zácpy. Při dodržování pravidel výživy bude žena schopna poskytnout svému dítěti živiny prospěšné pro rostoucí tělo.

Možné komplikace

Je možné kojícímu vývaru kojící matce? Každá žena v porodu by měla pochopit, že jídlo, které jí, má vliv na pohodu novorozence. Před kojením je lepší zcela vyloučit houby.

Pokud žena poprvé zavádí do výživy hubovou polévku během kojení, je velmi důležité sledovat reakci dítěte v první den.

Pokud jsou příznaky jako zarudnutí kůže, změny ve stolici, horečka nebo zvracení, je nutné zavolat sanitku a vyloučit jídlo ze stravy.

Pokud pravidelně jíte houbovou polévku, zhoršuje se trávicí systém matky. Žena má těžkosti v břiše, nevolnost, zvyšuje se tvorba plynu. Je to proto, že chemické složení hub vyvolává podráždění stěn žaludku.

Kojenec může také vykazovat příznaky poruchy trávení ve formě zvracení a nevolnosti. Zlobí se, hodně pláče. Požití škodlivých látek mlékem způsobuje poruchy spánku, nevolnost.

Metody nahrazení

Pro ošetřující matku je velmi důležité vyloučit všechna rizika spojená se zdravím jejího dítěte. Správným rozhodnutím by bylo nahradit sušenou houbovou polévku bezpečnějšími jídly.

Je mámě dovoleno kojit na houbové polévce? Názor lékařů

Názor lékařů je kategorický - hubovou polévku nemůžete jíst kojící matce, toto jídlo může ublížit matce i dítěti.

Pro mnoho rodin jsou houby běžným potravinovým produktem, konzumují se čerstvé, sušené, konzervované a solené. Kojící ženy, zvyklé na takové jídlo, po narození dítěte si musí vybrat - buď opustit obvyklé menu, nebo zachovat tradiční stravu.

Výhoda

Houby - jedinečný produkt, pro který jsou odborníci na výživu nejednoznační. Nelze ocenit jejich bohaté složení:

 • 18 různých aminokyselin;
 • lecitin;
 • různé mastné kyseliny (palmitová, butylová a další);
 • vitaminy A, B1, D;
 • stopové prvky (zinek, síra, draslík, měď)

Houby obsahují hodně vody (až 95%), ale po vysušení významně nemění své vlastnosti, některé druhy jsou mnohem chutnější (například bílá).

Složení bílkovin jim umožňuje zcela nahradit maso, absence tuku umožňuje zdravým lidem zahrnout houby do stravy jako dietní produkt bez omezení. Lecitin ve svém složení umožňuje cévám zůstat v čistotě, zbavit je usazenin cholesterolu.

Houby mají léčivé vlastnosti:

 • lišky vylučují z těla extrémně nebezpečný stafylokok;
 • běloši potlačují reprodukci E. coli a tuberkulózy bacillus;
 • oleje mají schopnost regulovat hladinu kyseliny močové, zmírňovat bolesti hlavy a zklidňovat záchvaty dny;
 • u druhů červené a oranžové, velké množství provitaminu A a B;
 • Vitamin D ovlivňuje pokožku, kosti a zuby;
 • zinek posiluje krevní cévy;
 • pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla.

Poškození hub

Navzdory jejich nutriční hodnotě mají několik nevýhod, díky nimž jsou výrobky s omezenou spotřebou. Odborníci na výživu se domnívají, že normou této pochoutky není více než 100 gramů denně..

Houby mají velké množství vlákniny, což z nich činí těžký produkt pro lidi se žaludečními a střevními problémy. Pacienti s:

 • onemocnění jater
 • žlučník;
 • ledviny
 • metabolická porucha;

Děti houby nevnímají (důvodem je nedostatek nezbytných enzymů pro trávení). Vážnou nevýhodou hub v moderních podmínkách je jejich schopnost akumulovat toxiny z okolního prostředí..

Jejich porézní struktura a velké množství vody ve složení (a je to přírodní rozpouštědlo), vám umožní akumulovat kritické množství toxických látek.

V posledních letech se lékaři stále častěji setkávají s případy otravy jedlými lesními houbami a lidé, kteří jsou s produktem dobře obeznámeni,.

Proč je více mín než plusy?

Kojící žena není jen zodpovědná za sebe - nutriční chyby mohou stát náklady na zdraví dítěte v budoucnosti, jehož základy jsou položeny v prvním roce života. Během tohoto období potřebuje jednoduchou, zdravou, vysoce kalorickou stravu, na trávení, které tělo nevyžaduje velké úsilí.

Houby nejsou nutné kojení, jedná se o pochoutku, jejíž absence nebude mít žádný vliv na fyzickou kondici dítěte..

Z hlediska biologie jsou houby samostatný druh, kříženec zvířat a rostlin. Obsahují látky, které se nenacházejí v žádném z těchto organismů, pro jejich trávení je zapotřebí dobře formovaný a zdravý trávicí systém. Tyto látky zahrnují speciální škrobový glykogen a specifický proteinový fungin (látka podobná chitinu).

Přes přítomnost živin a vitamínů přináší lesní houba mnohem více problémů než výhod. Cenné látky, které obsahují, jsou tělem špatně absorbovány, a proto z hlediska dietetických nepředstavuje tento produkt hodnotu. V tomto případě má osoba chuť jídla.

Méně nebezpečné jsou houby uměle pěstované - žampiony, houby hlívy, smrži. Rostou ve sterilní půdě a obsahují minimum nebezpečných látek..

Co ohrožuje narušení stravy kojící matkou?

Při kojení by žena měla do svého jídelníčku postupně zavádět nové jídlo ve velmi malých dávkách a pečlivě sledovat stav dítěte. Porušení stravy lze považovat za:

 • použití hub bez předchozí přípravy;
 • zařazení do nabídky příliš velké části známé, ale těžko stravitelné potravy (houby);

To může vést k narušení trávicího traktu matky i dítěte. Pokud dospělý ví, jak tolerovat takovou poruchu, pak se u dítěte s neúplným trávicím systémem (vzhledem k věku) změní v nemoc.

Jakékoli onemocnění dítěte, zejména spojené s patologiemi gastrointestinálního traktu, znamená:

 • noci bez spánku pro rodiče;
 • dočasné vývojové zpoždění;
 • prudké snížení imunity;
 • další ošetření pro obnovení trávicího systému.

Každý člověk je jedinečný s nemocí spojenými pouze s ním a s rysy trávení a metabolismu. Neměli byste věřit informacím na fórech a blogech, kde matky sdílejí informace o konzumaci hub tím, že kojící ženy kojí až jeden rok. Napodobování příkladu může vést k nekontrolovatelným důsledkům..

Dr. Komarovsky má na to velmi tvrdý názor. Věří, že matky s HB mohou jíst cokoli, ale dítě by nemělo platit za nadměrnou chuť k jídlu.

Existuje nějaký rozdíl, které houby se používají? Žampiony z obchodu nebo lesa?

Pokud je pro ženu jíst houby nekontrolovatelná vášeň, pak si musíte vybrat:

 • houbová polévka;
 • žampiony nebo ústřicové houby pěstované ve sklenících.

Houby pěstované uměle na sterilním substrátu lze použít k vaření. Kromě toho nákup čerstvých a zdravých žampionů v supermarketu je zárukou bezpečnosti, o lesních hubách nelze říci..

Jíst žampionovou polévku je bezpečnější než dušení nebo smažení. Správné opakované vaření neutralizuje řadu látek, vývar z hub má menší účinek na zažívací trakt než guláš nebo omáčka.

Lesní houby mohou představovat potenciální nebezpečí. Kvalita závisí na regionu, ve kterém byly shromážděny, na integritě sběratele. V prodeji na trzích můžete narazit na nalezené vzorky:

 • v oblastech se zvýšenou radioaktivitou;
 • na půdách kontaminovaných chemickým odpadem;
 • uvnitř obytných oblastí a frekventovaných silnic, železnic.

Při nákupu sušených hub se můžete stát obětí bezohledného prodejce, nakupovat nejlépe červy a nejhorší jedovaté houby, které vypadají jako jedlé.

Pokud se houby vybírají, pak:

 • musíte opustit ty, jejichž poživatelnost je absolutní jistota;
 • červi, přezrálí, plísně by měli být vyhozeni;
 • zjevně zdravé vzorky jsou kontrolovány, řezány - červi neberou;
 • nesbírejte vzorky rostoucí na pochybných místech.

V budoucnu musí být houby připraveny ke skladování - sušené, vařené a zmrazené, konzervované jakýmkoli způsobem. Pokud je mezi všemi těmito lesními dary jeden jedovatý exemplář, bude výsledek neopravitelný.

Možnosti výměny misky

Houby jsou pochoutkou, otázka jejich nahrazení není pro kojící matku zásadní. Nejblíže jejich chuti bude dušený lilek se zakysanou smetanou.

K vaření budete potřebovat:

 • několik mladých lilků;
 • velká cibule;
 • ½ rostlinného oleje;
 • ½ hustá zakysaná smetana;
 • několik stroužků česneku;
 • sůl a pepř;
 • čerstvé zelené.

Dobře omytý loupaný lilek se nakrájí na malé kostky, nasolí se a odloží. Jemně nasekanou cibuli.

Nalijte olej na dušené nebo hluboké pánvi, zahřejte, nalijte cibuli a restujte. Umyté lilky se tam posílají a dušené, dokud se nevaří..

Nalijte zakysanou smetanou, pokud je jídlo příliš silné - nalijte trochu horké vody. Na konci vaření se přidá nakrájený česnek, sůl a pepř, jemně nakrájená zelenina. Některé ženy v domácnosti lilky nečistí, ale umývají je dobře a opouštějí kůži.

Toto jídlo mohou konzumovat ženy poté, co je dítě ve věku 6 měsíců. Některé děti nemají rádi česnek v mléce a mohou odmítnout kojit..

Na otázku, zda je možné, aby z nich kojící matka měla houby a polévku, bude odpověď vždy jednoznačná - ne. Pochybná nutriční hodnota produktu může mít za následek zažívací potíže u matky a koliky u dítěte.

Jakou polévku a jak vařit pro kojící matku

Vyvážená a správná výživa mladé matky se neobejde bez polévek. Tekuté teplé jídlo se snadno tráví, pomáhá zvyšovat produkci mléka a má příznivý vliv na trávicí systém matek a dětí. Jakým druhům polévek mohou kojící matky pochopit, protože použitím této nebo té složky by žena měla dostat maximální užitek a živiny pro sebe a pro dítě.

Co je tak užitečná polévka během laktace

Porce polévky pomůže kojící ženě, aby se cítila plná, a zároveň obohatí její tělo užitečnými stopovými prvky. Kromě toho všechny první kurzy, které jsou povoleny během laktace, obsahují nízkokalorické potraviny. A pro mladou matku, která chce zhubnout, to není bezvýznamný okamžik.

Kojící polévky jsou jedničkou číslo jedna v boji proti zácpě, které ženy často po porodu trpí, protože normalizují trávicí trakt.

Protože pro kojící ženu je nezbytné velké množství tekutiny, bude teplá tekutá polévka (také přispívající k laktaci) dobrým doplňkem jídelní nabídky její matky..

Jaké polévky se doporučuje jíst po porodu

První kurzy jsou základem ženské stravy po porodu. Doporučuje se, aby mladá matka jíst polévku ihned po propuštění z nemocnice. V prvních dnech to může být lehký vývar, tekuté nízkotučné jídlo. Je lepší, když se jedná o zeleninový vývar, v krajním případě - maso.

Zpočátku matka konzumuje pouze tekutou složku zdravého jídla bez dalších přísad. Na konci druhého týdne po porodu může žena do vývaru přidat nějakou zeleninu:

 • brambor;
 • cuketa;
 • brokolice nebo květák;
 • čerstvé zelené - kopr, špenát, petržel;
 • nějaké cibule.

Zdálo by se to jednoduchá a známá zelenina - rajče, mrkev a řepa - doporučuje se jíst o něco později než v prvním měsíci. Protože jejich světlé barvy mohou sloužit jako potenciální zdroj alergie. V prvních deseti dnech můžete brát hovězí maso jako masovou přísadu do vývaru a poté připravit vývar z krůtího nebo králičího masa. Později - přidejte kuřecí maso, ale zároveň se podívejte na stav dítěte, má alergickou reakci.

Kromě zeleninových a masových vývarů nově narozené matky můžete jíst také polévky na bázi obilovin. Pro různé nabídky kojící ženy si můžete vzít následující jídla:

Pohanka vývar s Pohanka

K vaření budete potřebovat:

 • hovězí vývar - 2 litry;
 • pohanka - jedna sklenice;
 • brambory - 3 kusy;
 • mrkev - jedna věc;
 • cibule - 1 kus.

Zelenina je oloupaná, nakrájená na malé kostky, přidaná do vývaru. Potom nalijte cereálie (předprané) a polévku vařte do měkka - asi 15 minut.

Pohankové krupice doporučujeme ženám se známkami anémie.

Masová polévka se zeleninou

K vaření budete potřebovat:

 • výběr masového vývaru z krůtího, hovězího nebo králičího masa - 2 litry;
 • špenát - 300 gramů;
 • šťovík - 300 gramů;
 • cibule - 1 kus;
 • mrkev - 1 kus;
 • nízkotučná kyselá smetana - jedna polévková lžíce.

Připravte vývar, napětí. Předvařte zeleninu, projděte jemným strouhačem nebo mletím mixérem, přidejte k hlavnímu vývaru. Při podávání přidejte porcovanou zakysanou smetanu.

Jak jíst polévku při kojení

Chcete-li získat z prvního pokrmu nejen potěšení, ale i užitek, nestačí jeden lahodný recept. Je třeba dodržovat řadu pravidel pro používání polévek během kojení. Toto je především:

 1. Miska by měla být podávána teplá - taková polévka obalí žaludek a stimuluje produkci žaludeční šťávy. Zatímco horká porce bude působit nepříjemně, také za chladu, polévka není tak chutná (s výjimkou těch polévek, které se podávají studené).
 2. Všechny přísady do nabídky kojící ženy musí být pečlivě vybrány. Je lepší koupit chlazené nebo dušené masné výrobky a zelenina se nejlépe pěstuje sama. Nebo si kupte plodiny, o kterých si můžete být jisti.
 3. Zelenina před vložením do polévky, není třeba se smažit. Pokud je nutné dosáhnout požadované konzistence, můžete je uhasit ve vodě přidáním oleje.
 4. Chcete-li připravit vývar na základě masa, musíte vzít jako druhý polévku masa jako základ polévky. To je, vypusťte první vývar téměř okamžitě po varu. Škodlivé látky a přebytečný tuk tedy do potravin nevstoupí..
 5. Aby byla jídla výživnější, můžete před podáváním přidat vařené vejce (ne ve všech receptech na polévky). Pokud kuřecí vejce způsobují alergie, můžete je nahradit křepelkou.
 6. Do lehkých vývarů můžete přidat trochu vermicelli, což pomůže učinit polévku výživnější, což dá mamce živost.
 7. Pro různé druhy výživy můžete do stravy přidat polévku z pyré. Kromě toho je taková jídla mnohem snazší strávit než běžné polévky..
 8. Kojící matka může vařit polévky pouze z produktů, na které dítě není alergické. Pokud existují nějaké negativní důsledky, pak příště můžete vstoupit do těchto složek až po několika měsících.
 9. Před podáváním můžete do jídla přidat zakysanou smetanu nebo domácí majonézu, ale nekupované - v takovém produktu je spousta konzervačních látek.

Jak vařit polévku pro ženu na gv

Bez ohledu na to, jak prospěšné jsou polévky, někdy může jedna špatná složka způsobit více škody než jakékoli jídlo.

Ingredience na polévku, které mohou být pro dítě nebezpečné

Při přípravě polévek pro kojící ženu je třeba vyloučit tyto produkty:

 1. Řepa. Přebytečná vláknina může vést k průjmu u novorozence i matky.
 2. Zelí. Dostatečně těžký produkt pro trávení kojenců. I použití vařeného zelí může u dítěte způsobit koliku.
 3. Luštěniny. Později je také vhodné odložit polévku přidáním čočky, fazole a hrášku. Tyto složky způsobují těžkou tvorbu plynu..
 4. Droby. Žaludky, srdce, ledviny - velmi těžké jídlo. Novorozenec zatím nemá enzymy schopné zpracovat takovou mastnou potravu.
 5. Česnek, koření. Kromě pravděpodobnosti změny chuti mateřského mléka mohou takové koření poškodit trávicí systém.
 6. Houby. Z nejbezpečnějších odrůd můžete nechat ústřicovou houbu a žampiony. Jiné druhy mohou obsahovat toxiny, škrob a vysoké množství bílkovin a vlákniny, což může vést k zažívacím traktům a někdy i otravě..
 7. Kvas a fermentační produkty. Okroshka je recept na letní polévku, která je pro kojící matku nežádoucí. Kvasinky v kvasu vyvolají kvašení a čerstvé okurky a ředkvičky v kombinaci s nápojem povedou k gastrointestinálním problémům.

Masový vývar - jako základ polévky

Při kojení byste neměli jíst žádné maso, můžete vařit polévky pomocí:

 • hovězí. Toto maso se liší od vepřového masa s nízkým obsahem tuku, v ideálním případě se vyplatí jíst telecí maso - maso je čerstvé a mladé.
 • krůtí maso. Filet je považován za nejvíce dietní masovou složku..
 • králíci. Kromě nejméně kalorií je králičí maso jednou z nejvíce hypoalergenních potravin..
 • kuřecí prso. Není tak tlustá jako kuřecí stehno. Hlavní věc je, že novorozenec nezpůsobuje alergie na kuře.

Lahodné a výživné polévky na masovém vývaru lze připravit podle následujících receptů:

Polévka s kuřecím masem nebo krůtí maso

K vaření budete potřebovat:

 • čistá pitná voda - 2 litry;
 • mletý filet - 300 gramů;
 • brambory - 3 kusy;
 • mrkev - 1 kus;
 • rýže - 100 gramů;
 • vejce - 1 kus;
 • sůl.

Vařte rýži, přidejte vejce k mletému masu, přidejte trochu soli a oslepte masové kuličky. Vařte vodu, přidejte masové kuličky, nakrájenou zeleninu. Vařte 20 minut do měkka, přidejte rýži, přiveďte k varu.

Šťovík polévka s hovězím vývarem

K vaření budete potřebovat:

 • čistá pitná voda - 2 litry;
 • hovězí maso - 300 gramů;
 • brambory - 3 kusy;
 • listy šťovíku - 300 gramů;
 • vejce - 3 kusy;
 • sůl;
 • zakysaná smetana - 1 polévková lžíce.

Maso vařte dostatečně dlouho (asi jednu a půl hodiny), přelijte vývar a přidejte jemně nakrájené brambory. Přidejte rozebrané maso, přiveďte k varu, vařte 15 minut. Poté představte jemně nasekaný šťovík. Při vaření přidejte vejce - do malé polévky je přidejte do polévky za stálého míchání. Vařte do nabídky - asi 5 minut. Při podávání osolte zakysanou smetanou.

Králičí pyré polévka

K vaření budete potřebovat:

 • králičí maso - 300 gramů;
 • mouka - dvě polévkové lžíce;
 • vejce - 2 kusy;
 • krém - půl sklenice;
 • máslo - jedna lžička;
 • rostlinný olej - dvě polévkové lžíce;

Vařte králičí vývar, poražte jatečně upravené tělo a oddělte maso. Zamíchejte spolu s malým množstvím vývaru, proměňte v pyré s mixérem. Mouku odděleně smíchejte s rostlinným olejem, výslednou hmotu smažte. Přidejte trochu vývaru, vařte na mírném ohni asi 30 minut. Vložte porci masa do připravené omáčky, promíchejte. Do samostatné mísy přidejte máslo, šlehačky a smetanu - nalijte do polévky. Přiveďte jídlo k varu a podávejte..

Rybí polévky

Ryby nejsou neméně cennou součástí výživy kojící ženy než maso. Je obvyklé přidávat odtučněné odrůdy ryb do polévek s gua Rybí pokrmy bohaté na bílkoviny by se měly jíst alespoň dvakrát týdně. Nabídka kojící matky může být doplněna následujícími rybími polévkami:

Rybí polévka se zeleninou a ječmenem

K vaření budete potřebovat:

 • čistá pitná voda - 2 litry;
 • bílé ryby (pollock, štikozubec) - 300 gramů;
 • brambory - 4 kusy;
 • ječmen - 50 gramů;
 • olivový olej - jedna polévková lžíce;
 • zeleň.

Rybu uvařte a vypusťte první vodu. Po připravenosti napněte druhý vývar. Přidejte cereálie, vařte dalších deset minut. Nalijte nakrájené brambory a vařte dalších deset minut. Pak představte maso ryb, olej. Podáváme s bylinkami.

Růžová lososová polévka se sýrem

K vaření budete potřebovat:

 • ryby (růžový losos) - 200 gramů;
 • mrkev - 1 kus;
 • brambory - 3 kusy;
 • sladká paprika - jeden kus;
 • tavený sýr - jeden kus;
 • zeleň.

Vařte vývar z rybí filé. Přidejte nakrájenou zeleninu a vařte dalších 10 minut. Poté se ryby zavedou, polévka se uvede do varu. Tavený sýr rozpusťte a přidejte zelení.

Rybí polévka z prosa

K vaření budete potřebovat:

 • ryby - 300 gramů;
 • mrkev - 1 kus;
 • proso krupice - 50 gramů;
 • brambory - 8 kusů;
 • rajče - 1 kus;
 • sůl;
 • zeleň.

Připravte rybí vývar a vypusťte první vodu. Přidejte brambory nakrájené na velké plátky. Vařte 20 minut, poté přidejte cereálie a vařte dalších deset minut. Ryby, oddělené od kostí, se zavádějí, nakrájené rajče, přivedou k varu, ochucené bylinkami a solené.

Zeleninové polévky

Pokrmy ze zeleniny pomohou obohatit tělo kojící ženy mnoha vitamíny a minerály. Polévka na bázi zeleniny je docela vydatná dietní jídla. Štíhlá polévka pomůže mladé matce vrátit se k její dřívější harmonii. Můžete kombinovat zeleninu s obilovinami nebo přidat trochu masa. Kromě obvyklé zeleniny se do stravy ženy kojící dítě přidávají dýně, špenát, brokolice, okurka a další.

Libová polévka s bramborami a brokolicí

K vaření budete potřebovat:

 • čistá pitná voda - jeden a půl litru;
 • brambory - 3 kusy;
 • mrkev - 1 kus;
 • brokolice - 400 gramů;
 • rajče - jeden kus;
 • zeleň.

Vařte vodu, sůl, přidejte kostky brambor, vařte deset minut. Potom vstříkli nasekanou mrkev a trsy brokolice, vařte dalších deset minut. Do téměř připravené polévky se přidá jemně nakrájené rajče, vaří se dalších 5 minut. Posypané bylinkami a posloužily ke stolu.

Špenátová pyré polévka

K vaření budete potřebovat:

 • čistá pitná voda - jeden a půl litru;
 • špenát - 300 gramů;
 • mrkev - jedna věc;
 • brambory - 3 kusy;
 • vejce je jedna věc;
 • máslo - jedna polévková lžíce;
 • kopr zelené.

Vložte olej do vody a dusíme špenát do výsledné tekutiny. V oddělené misce jsou dušená mrkev a brambory nasekané na malé kostky. Zahřívá se jeden a půl litru vody, přidají se dvě porce dušené zeleniny, zavádí se předbělené vejce. Poté přiveďte k varu a osolte byliny.

Obilné polévky

Díky složitým sacharidům polévka s přídavkem obilovin povzbuzuje kojící matku a dodává energii. Pro přípravu polévek během kojení jsou vhodné pohanka, rýže, ječmen perlový. Pohanka je nejživnější a nejužitečnější, protože obsahuje železo. Lze kombinovat se zeleninou nebo masem. Rýže lze přidat do polévky, pouze pokud dítě a matka netrpí zácpou. Ječmen má také příznivý vliv na trávení, má antibakteriální vlastnosti. Kromě toho obsahuje cennou složku lysinu, pod jejímž vlivem se kolagén produkuje, což dodává ženskou pokožku pružnost.

Rýžová polévka

K vaření budete potřebovat:

 • čistá pitná voda - jeden a půl litru;
 • rýžové krupice - 100 gramů;
 • sladká paprika - jeden kus;
 • rajče - dva kusy;
 • cibule - jeden kus;
 • zeleň;
 • rostlinný olej - jedna polévková lžíce.

Rajčata jsou blanšírovaná, loupaná a jemně krájená. Cibuli jemně nasekáme, smažíme na oleji s rajčaty asi pět minut. Přidejte nasekanou papriku a dušte dalších pět minut. Vařte vodu, nalijte rýži, přidejte dušenou zeleninu a vařte polévku asi 20 minut. Před podáváním osolte zelení a nechte trochu vařit.

Je možné nakládat s kojením

Od nepaměti se okurka připravuje přidáním nakládané okurky, která se nedoporučuje kojit, protože konzervovaná složka může u dítěte způsobit zvýšenou tvorbu plynu. Zelenina se však přidá do polévky před vařením, to znamená, že produkt během tepelného zpracování ztrácí všechny negativní vlastnosti. Proto existuje taková polévka, když je kojení možné, zejména pokud jsou okurky připravovány vlastními rukama.

Použitím správných ingrediencí a střídáním rybích polévek s masem a obilovinami mladá matka nejen diverzifikuje své menu, ale také pomůže rychleji se zotavit po porodu. Tato jídla se snadno připravují, jsou různorodá a výživná. A co je nejdůležitější, díky mnoha receptům si každá matka může vybrat jídlo podle svého vkusu.

Je kojení a houbová polévka kompatibilní?

Ve fázi kojení se nelze vyhnout změnám v obvyklé stravě. Jsou zavedena dietní omezení, aby se zabránilo alergickým reakcím a dalším možným onemocněním dítěte. Houbová jídla jsou populární a mladá matka, pokud se najednou chce najíst, musí nejprve zjistit, zda lze polévat houbu..

Pokud jde o výhody houby polévka - názory se liší

Houby jsou velmi bohaté na aminokyseliny, obsahují mnoho stopových prvků (síru, měď, zinek, draslík), vitamíny a mastné kyseliny. V případě potřeby můžete opustit maso a získat správné množství bílkovin z hub, jejich složení to umožňuje. Je tedy možné, aby byla houbová polévka právě dána mámě?

Kontroverzní diskuse v lékařských kruzích nekončí, odborníci nesouhlasí. Přestože většina lékařů má sklon věřit, že použití tohoto přípravku během kojení není žádoucí. Houby nejsou vždy bezpečné a obtížně stravitelné. Existují pediatrové, kteří se na to dívají odlišně a věří, že houbová polévka je docela vhodná pro mladou matku během krmení a nepoškodí ji ani dítě, zcela strávené v těle..

Proč jsou lesní houby během laktace zakázány

Hlavním cílem ošetřovatelky je poskytnout tělu novorozence důležité látky, které jsou nezbytné pro vývoj. Z tohoto důvodu věnuje pozornost produktům, které během tohoto období konzumuje. Faktem je, že všechny složky z potravin jdou do mléka..

Lesní houbová polévka se nedoporučuje a existují důvody:

 1. Vysoká pravděpodobnost různých alergických reakcí. Látky obsažené v divokých hubách často vyvolávají takové projevy. Křehké tělo dítěte je navíc nezná.
 2. Vzhled vyrážka na kůži, loupání je možné. Existuje vysoká pravděpodobnost zvýšení teploty. Takové reakce mohou vyvolat chronické alergie..
 3. Houbová polévka pro kojící matku bude vyvíjet velký tlak na zažívací trakt. Tělo je stále velmi slabé, takže takový dodatečný stres může způsobit zdravotní problémy..

Tělo dítěte není schopno trávit takové těžké jídlo, trávicí enzymy, nebo spíše správné množství, ještě nejsou k dispozici. Velké riziko rozvoje obecné intoxikace.

Vysoká pravděpodobnost nadýmání, střevní kolika může nastat. Zácpa a průjem jsou velmi časté.

Pravděpodobné komplikace

Pokud se přesto mladá matka pustila do konzumace lesní hubové polévky, musíte v následujících třech krmeních pečlivě sledovat dítě. Pokud má zarudnutí na kůži, loupání nebo začal projevovat úzkost, musíte vydat poplach a ukázat novorozence lékaři. Také věnujte pozornost židli..

Předpokládejme, že dítě nijak nereagovalo na inovaci matky ve stravě z hub. Experimenty by již neměly být. Po jídle houby za půl hodiny se mohou objevit příznaky, jako je nevolnost, nepohodlí v břiše u matky i dítěte. Tato symptomatologie je velmi běžná - pankreas je podrážděný chemickými složkami obsaženými v hubách..

Dítě často zažívá nevolnost, zvracení, což může vést k velmi nežádoucím důsledkům, z nichž nejzávažnější je dehydratace. Komplikace mohou ovlivnit centrální nervový systém (CNS). Současně je narušen spánek, bolesti hlavy, závratě. Dítě se stává letargickým nebo naopak vzrušujícím.

Může dojít k negativní reakci ledvin, jater.

Děti smějí jíst houby nejdříve dva roky. V tomto věku se začnou vyrábět enzymy, které pomáhají trávit jídlo v těle dítěte..

Výměna hub

Mohou kojící matky nahradit houbovou polévku alternativním jídlem. Je užitečné zahrnout do stravy:

 • mléčná polévka z různých obilovin, toto jídlo je chutné, má hodně vápníku, což je velmi důležité pro matku i dítě;
 • zeleninové polévky jsou bohaté na zdravé vitamíny a minerály. Během krmení se doporučuje zavést do polévky brambor a květák;
 • dietní masové vývary jsou velmi zdravé. Zejména kuře, hovězí maso, kachna;

Pokud opravdu chcete, je velmi opatrné uvádět houby do stravy. Nemají prakticky žádné toxiny. Tyto houby také obsahují hodně tekutiny, což je důležité ve fázi krmení. Žampiony se pěstují ve zvláštních podmínkách. Přesto byste se měli pečlivě podívat na čerstvost a kvalitu.

Jak bezpečná je žampionová polévka?

I tyto houby jsou dostatečně těžké, aby se absorbovaly. Proto by ženy, které během období krmení chtějí zavést toto jídlo do nabídky, měly postupovat velmi pečlivě.

Pokud byl produkt před porodem během těhotenství spotřebován a nezpůsobil žádné negativní nežádoucí účinky, lze do nabídky přidat žampionovou polévku.

Mladé matky, které mají onemocnění žlučníku nebo jater, by se neměly houbovou polévkou zdržovat.

Samotné porodění žen a dotaz na pediatra, zda je možná houbařská polévka, nemusí dostat jednoznačnou odpověď. Někteří lékaři jsou kategoričtí, ale někdo věří, že při mírném užívání je to dokonce užitečné.

Co odborníci na výživu doporučují

Houbovou polévku můžete jíst od žampionů po kojící matku, ale za tímto účelem byste se měli řídit doporučeními odborníků na výživu:

 • Abyste mohli toto jídlo bezpečně a chutně připravit, musíte houby důkladně vyčistit a vařit asi hodinu, nejlépe dvakrát. Nezapomeňte na sůl. Vypusťte první vodu, abyste se chránili - škodlivé látky odejdou s první vodou;
 • houbová polévka se nedoporučuje, pokud je dítě mladší než šest měsíců;
 • poprvé během krmení se nedoporučuje jíst více než 100 ml vývaru houbové polévky;
 • jíst polévku ne večer, ale odpoledne;
 • Nejezte houbovou polévku na zcela prázdném žaludku;
 • první dva dny ke sledování stavu dítěte, zda existuje negativní reakce: změny ve stolici, jakékoli alergické projevy. Pokud se objeví cokoli z výše uvedeného, ​​měli byste okamžitě vyhledat lékaře;
 • nemusíte být horliví a příliš často zahrnují houbovou polévku ve stravě, dokonce i z hub, v každém případě houby - to je další zátěž na břiše mladé matky a na těle novorozence.

Pokud jsou houby zavedeny poprvé, je nejlepší, pokud polévka obsahuje co nejméně dalších ingrediencí. Bude tedy jasné, na co tělo dítěte reagovalo. Neměli byste do polévky dávat hodně soli a je lepší odmítnout koření.

Jde pouze o houbovou polévku ze žampionů - uměle pěstovaných hub! Ještě jednou připomínáme, že jídla z lesních hub jsou zakázána.

Co říkají a jaký je názor mladých matek na zavedení houbové polévky do stravy

Je známo, že kvalifikovaní lékaři nedoporučují ženám s HB přidávat do nabídky houbovou polévku. Jaké jsou však recenze mladých matek, které jedly toto jídlo, a jaká byla reakce jejich dětí.

Mluvíme o houbové polévce nikoli z lesních hub, ale z uměle pěstovaných žampionů. V zásadě nebyly pozorovány negativní reakce ani u matek, ani u dětí. Je však třeba poznamenat, že toto jídlo bylo používáno střídmě.

Během kojení je lepší to riskovat a pečlivě zvážit přípravu menu. Nezapomeňte sledovat reakci dítěte, jeho těla na nové jídlo, které jeho matka konzumuje.

Je možné během kojení houbovou polévku a je toto jídlo povoleno pro dítě?

Houbová polévka je velmi chutné a oblíbené jídlo, které existuje v mnoha variantách. Během laktace však výživa matky může nepříznivě ovlivnit pohodu dítěte, vyvolat alergie, zvýšenou tvorbu plynů, zácpu nebo koliku.

Kojící ženy jsou nuceny pečlivě sledovat stravu, aby nepoškodily své děti, a dokonce i obvyklé produkty často způsobují matkám pochybnosti..

Může být tento produkt pro kojící matku??

Odborníci nemají shodu v tom, zda je možné během laktace jíst houby. Tato otázka je kontroverzní. Mnoho lékařů nedoporučuje jíst houby po celou dobu kojení. Ne všichni lékaři jsou však tak kategoričtí. Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, můžete bezpečně diverzifikovat svou stravu houbovými pokrmy. Polévka je jedním z nejbezpečnějších takových jídel..

Z jakého měsíce?

Houby jsou těžké jídlo a v těle novorozence není dostatek trávicích enzymů, které pomohou strávit jejich složky. Proto je poprvé vhodné, aby maminka vyzkoušela houbovou polévku dříve, než dítě má šest měsíců.

Výhoda

Houby jsou velmi bohaté na vitamíny, aminokyseliny a další užitečné látky. Například žampiony obsahují velké množství:

 • hořčík
 • draslík;
 • fosfor;
 • jód;
 • chrom;
 • molybden;
 • kobalt;
 • vitaminy B1, B2, B5, B6, B9, C a PP.

Houby navíc obsahují silný antioxidant melanin, který má imunomodulační vlastnosti beta-glukanů a chitinu, který absorbuje těžké kovy a toxiny a odstraňuje je z těla..

Houby jsou užitečné, protože:

 1. Zlepšit krevní oběh, zažívací systém a játra.
 2. Nižší hladina cholesterolu v těle.
 3. Posílení imunity.
 4. Zlepšete spánek a pozitivně ovlivněte nervový systém.
 5. Snižte riziko onkologie.

Může to být ve stravě dítěte?

Pediatrové doporučují nejíst houbová jídla alespoň do věku tří let. A je lepší úplně odložit seznámení s houbami až do školního věku. Tělo malého dítěte nemůže takové těžké jídlo strávit, takže při nabízení hub na polévku musíte být opatrní.

Doporučuje se používat houby pěstované na zvláštních farmách, které nejsou sklizeny v lese. Nejlepší možností by bylo připravit zeleninový polévkový protlak na bázi houbového vývaru. Odvar hub je třeba zředit vodou, aby se usnadnila jejich asimilace. Ke stejnému účelu se doporučuje přidat do polévky zakysanou smetanu nebo smetanu..

Mohlo by to být v dětské stravě? “/> Poté, co dítě poprvé vyzkoušelo houbovou polévku, musíte pečlivě sledovat reakci těla. V případě hub není hlavním nebezpečím alergie, ale možnost otravy. Je nutné sledovat blaho dítěte po dobu tří dnů.

Pokud se dítě cítí dobře, může být občas do nabídky zahrnuta houbová polévka. Houby jsou užitečné pro děti, protože obsahují:

 • draslík, nezbytný pro stabilní fungování srdečního svalu;
 • vápník, důležitý pro tvorbu kostí a zubů;
 • fosfor, příznivě ovlivňující vývoj mozkové činnosti.
obsah ↑

Přes mnoho užitečných vlastností a příjemnou chuť jsou houby těžko stravitelné a jsou spíše nebezpečným produktem. Mezi hlavní nepříjemné důsledky konzumace hub patří:

 1. otrava;
 2. alergické reakce;
 3. průjem;
 4. nadýmání v mámě a dítěti.

Houby navíc jako houba absorbují škodlivé látky z půdy a životního prostředí. Mezi tyto látky patří toxiny a sloučeniny těžkých kovů, nebezpečné pro dospělé a zejména pro děti.

Použití GV

Kojící matky by si měly pečlivě vybrat houby do polévky. Nejlepší je zůstat na houbách a ústřičných hubách pěstovaných na zvláštních farmách. Lesní houby se nedoporučují, protože je velmi obtížné kontrolovat, za jakých podmínek a za jakých podmínek prostředí rostly.

Pokud však máte důvěru v jejich původ a úplnou bezpečnost, můžete si vzít lišky, hříbky a hříbky. Před vařením polévky musíte houby dvakrát vařit ve slané vodě a poté vodu vyměnit. Tím se ušetří houby z většiny škodlivých složek..

Poprvé je pro matku lepší vyzkoušet si polévku ráno a stravování nemá hodnotu více než 100 ml vývaru. Po kojení musíte pečlivě sledovat zdraví dítěte. Pokud se během dvou dnů objeví příznaky alergie (vyrážka, zarudnutí), problémy se stolicí nebo příznaky otravy (nevolnost, zvracení, slabost, horečka), měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

I když dítě nemá negativní reakci na tělo, je vhodné nepoužívat polévku příliš často a nezvyšovat podávání.

Jak vyměnit?

Pokud žena není připravena riskovat nebo má dítě po jídle houbovou polévku problémy, můžete ji nahradit jinými chutnými a zdravými pokrmy. Nejprve to jsou masové vývary. Jsou vysoce kalorické a bohaté na bílkoviny, ale vstřebávají se snadněji a rychleji než houby a nezpůsobují nepohodlí matce a dítěti.

Užitečné budou také zeleninové polévky, protože mají mnoho vitamínů. Potraviny bohaté na živiny a vápník jsou obiloviny v mléce, ale mléko musí být vysoce kvalitní a nemělo by být zneužíváno. Do stravy by měla být zahrnuta také kojící matka:

 • Ryba
 • ovoce;
 • vařená kuřecí vejce;
 • mléčné výrobky.

Houby jsou zdravým a chutným produktem, nelze však přesně předpovědět, jak na ně bude tělo dětí reagovat. Přesto však může být kojící matka velmi opatrná. Polévka je nejbezpečnější způsob, jak do nabídky zahrnout houby. Pokud zvolíte kvalitní produkt a nezapomenete na proporce, můžete minimalizovat riziko nepříznivých účinků.

Je možné, aby kojící máma měla houbovou polévku

Je možné během kojení houbovou polévku a je toto jídlo povoleno pro dítě?

Houbová polévka je velmi chutné a oblíbené jídlo, které existuje v mnoha variantách. Během laktace však výživa matky může nepříznivě ovlivnit pohodu dítěte, vyvolat alergie, zvýšenou tvorbu plynů, zácpu nebo koliku.

Kojící ženy jsou nuceny pečlivě sledovat stravu, aby nepoškodily své děti, a dokonce i obvyklé produkty často způsobují matkám pochybnosti..

Může být tento produkt pro kojící matku??

Odborníci nemají shodu v tom, zda je možné během laktace jíst houby. Tato otázka je kontroverzní. Mnoho lékařů nedoporučuje jíst houby po celou dobu kojení. Ne všichni lékaři jsou však tak kategoričtí. Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, můžete bezpečně diverzifikovat svou stravu houbovými pokrmy. Polévka je jedním z nejbezpečnějších takových jídel..

Z jakého měsíce?

Houby jsou těžké jídlo a v těle novorozence není dostatek trávicích enzymů, které pomohou strávit jejich složky. Proto je poprvé vhodné, aby maminka vyzkoušela houbovou polévku dříve, než dítě má šest měsíců.

Výhoda

Houby jsou velmi bohaté na vitamíny, aminokyseliny a další užitečné látky. Například žampiony obsahují velké množství:

 • hořčík
 • draslík;
 • fosfor;
 • jód;
 • chrom;
 • molybden;
 • kobalt;
 • vitaminy B1, B2, B5, B6, B9, C a PP.

Houby navíc obsahují silný antioxidant melanin, který má imunomodulační vlastnosti beta-glukanů a chitinu, který absorbuje těžké kovy a toxiny a odstraňuje je z těla..

Houby jsou užitečné, protože:

 1. Zlepšit krevní oběh, zažívací systém a játra.
 2. Nižší hladina cholesterolu v těle.
 3. Posílení imunity.
 4. Zlepšete spánek a pozitivně ovlivněte nervový systém.
 5. Snižte riziko onkologie.

Může to být ve stravě dítěte?

Pediatrové doporučují nejíst houbová jídla alespoň do věku tří let. A je lepší úplně odložit seznámení s houbami až do školního věku. Tělo malého dítěte nemůže takové těžké jídlo strávit, takže při nabízení hub na polévku musíte být opatrní.

Důležité! Houbová polévka může být dětem podávána maximálně jednou za dva až tři týdny..

Doporučuje se používat houby pěstované na zvláštních farmách, které nejsou sklizeny v lese. Nejlepší možností by bylo připravit zeleninový polévkový protlak na bázi houbového vývaru. Odvar hub je třeba zředit vodou, aby se usnadnila jejich asimilace. Ke stejnému účelu se doporučuje přidat do polévky zakysanou smetanu nebo smetanu..

Mohlo by to být v dětské stravě? “/> Poté, co dítě poprvé vyzkoušelo houbovou polévku, musíte pečlivě sledovat reakci těla. V případě hub není hlavním nebezpečím alergie, ale možnost otravy. Je nutné sledovat blaho dítěte po dobu tří dnů.

Pokud se dítě cítí dobře, může být občas do nabídky zahrnuta houbová polévka. Houby jsou užitečné pro děti, protože obsahují:

 • draslík, nezbytný pro stabilní fungování srdečního svalu;
 • vápník, důležitý pro tvorbu kostí a zubů;
 • fosfor, příznivě ovlivňující vývoj mozkové činnosti.

Přes mnoho užitečných vlastností a příjemnou chuť jsou houby těžko stravitelné a jsou spíše nebezpečným produktem. Mezi hlavní nepříjemné důsledky konzumace hub patří:

 1. otrava;
 2. alergické reakce;
 3. průjem;
 4. nadýmání v mámě a dítěti.

Houby navíc jako houba absorbují škodlivé látky z půdy a životního prostředí. Mezi tyto látky patří toxiny a sloučeniny těžkých kovů, nebezpečné pro dospělé a zejména pro děti.

Odkaz! Houby nepříznivě ovlivňují funkci ledvin a močového měchýře, takže pokud máte s nimi problémy, je lepší odmítnout používat houby.

Použití GV

Kojící matky by si měly pečlivě vybrat houby do polévky. Nejlepší je zůstat na houbách a ústřičných hubách pěstovaných na zvláštních farmách. Lesní houby se nedoporučují, protože je velmi obtížné kontrolovat, za jakých podmínek a za jakých podmínek prostředí rostly.

Pokud však máte důvěru v jejich původ a úplnou bezpečnost, můžete si vzít lišky, hříbky a hříbky. Před vařením polévky musíte houby dvakrát vařit ve slané vodě a poté vodu vyměnit. Tím se ušetří houby z většiny škodlivých složek..

Poprvé je pro matku lepší vyzkoušet si polévku ráno a stravování nemá hodnotu více než 100 ml vývaru. Po kojení musíte pečlivě sledovat zdraví dítěte. Pokud se během dvou dnů objeví příznaky alergie (vyrážka, zarudnutí), problémy se stolicí nebo příznaky otravy (nevolnost, zvracení, slabost, horečka), měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

I když dítě nemá negativní reakci na tělo, je vhodné nepoužívat polévku příliš často a nezvyšovat podávání.

Jak vyměnit?

Pokud žena není připravena riskovat nebo má dítě po jídle houbovou polévku problémy, můžete ji nahradit jinými chutnými a zdravými pokrmy. Nejprve to jsou masové vývary. Jsou vysoce kalorické a bohaté na bílkoviny, ale vstřebávají se snadněji a rychleji než houby a nezpůsobují nepohodlí matce a dítěti.

Užitečné budou také zeleninové polévky, protože mají mnoho vitamínů. Potraviny bohaté na živiny a vápník jsou obiloviny v mléce, ale mléko musí být vysoce kvalitní a nemělo by být zneužíváno. Do stravy by měla být zahrnuta také kojící matka:

 • Ryba
 • ovoce;
 • vařená kuřecí vejce;
 • mléčné výrobky.

Houby jsou zdravým a chutným produktem, nelze však přesně předpovědět, jak na ně bude tělo dětí reagovat. Přesto však může být kojící matka velmi opatrná. Polévka je nejbezpečnější způsob, jak do nabídky zahrnout houby. Pokud zvolíte kvalitní produkt a nezapomenete na proporce, můžete minimalizovat riziko nepříznivých účinků.

Je mámě dovoleno kojit na houbové polévce? Názor lékařů

Názor lékařů je kategorický - hubovou polévku nemůžete jíst kojící matce, toto jídlo může ublížit matce i dítěti.

Pro mnoho rodin jsou houby běžným potravinovým produktem, konzumují se čerstvé, sušené, konzervované a solené. Kojící ženy, zvyklé na takové jídlo, po narození dítěte si musí vybrat - buď opustit obvyklé menu, nebo zachovat tradiční stravu.

Výhoda

Houby - jedinečný produkt, pro který jsou odborníci na výživu nejednoznační. Nelze ocenit jejich bohaté složení:

 • 18 různých aminokyselin;
 • lecitin;
 • různé mastné kyseliny (palmitová, butylová a další);
 • vitaminy A, B1, D;
 • stopové prvky (zinek, síra, draslík, měď)

Houby obsahují hodně vody (až 95%), ale po vysušení významně nemění své vlastnosti, některé druhy jsou mnohem chutnější (například bílá).

Složení bílkovin jim umožňuje zcela nahradit maso, absence tuku umožňuje zdravým lidem zahrnout houby do stravy jako dietní produkt bez omezení. Lecitin ve svém složení umožňuje cévám zůstat v čistotě, zbavit je usazenin cholesterolu.

Houby mají léčivé vlastnosti:

 • lišky vylučují z těla extrémně nebezpečný stafylokok;
 • běloši potlačují reprodukci E. coli a tuberkulózy bacillus;
 • oleje mají schopnost regulovat hladinu kyseliny močové, zmírňovat bolesti hlavy a zklidňovat záchvaty dny;
 • u druhů červené a oranžové, velké množství provitaminu A a B;
 • Vitamin D ovlivňuje pokožku, kosti a zuby;
 • zinek posiluje krevní cévy;
 • pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla.

Poškození hub

Navzdory jejich nutriční hodnotě mají několik nevýhod, díky nimž jsou výrobky s omezenou spotřebou. Odborníci na výživu se domnívají, že normou této pochoutky není více než 100 gramů denně..

Houby mají velké množství vlákniny, což z nich činí těžký produkt pro lidi se žaludečními a střevními problémy. Pacienti s:

 • onemocnění jater
 • žlučník;
 • ledviny
 • metabolická porucha;

Děti houby nevnímají (důvodem je nedostatek nezbytných enzymů pro trávení). Vážnou nevýhodou hub v moderních podmínkách je jejich schopnost akumulovat toxiny z okolního prostředí..

Jejich porézní struktura a velké množství vody ve složení (a je to přírodní rozpouštědlo), vám umožní akumulovat kritické množství toxických látek.

V posledních letech se lékaři stále častěji setkávají s případy otravy jedlými lesními houbami a lidé, kteří jsou s produktem dobře obeznámeni,.

Proč je více mín než plusy?

Kojící žena není jen zodpovědná za sebe - nutriční chyby mohou stát náklady na zdraví dítěte v budoucnosti, jehož základy jsou položeny v prvním roce života. Během tohoto období potřebuje jednoduchou, zdravou, vysoce kalorickou stravu, na trávení, které tělo nevyžaduje velké úsilí.

Houby nejsou nutné kojení, jedná se o pochoutku, jejíž absence nebude mít žádný vliv na fyzickou kondici dítěte..

Z hlediska biologie jsou houby samostatný druh, kříženec zvířat a rostlin. Obsahují látky, které se nenacházejí v žádném z těchto organismů, pro jejich trávení je zapotřebí dobře formovaný a zdravý trávicí systém. Tyto látky zahrnují speciální škrobový glykogen a specifický proteinový fungin (látka podobná chitinu).

Přes přítomnost živin a vitamínů přináší lesní houba mnohem více problémů než výhod. Cenné látky, které obsahují, jsou tělem špatně absorbovány, a proto z hlediska dietetických nepředstavuje tento produkt hodnotu. V tomto případě má osoba chuť jídla.

Méně nebezpečné jsou houby uměle pěstované - žampiony, houby hlívy, smrži. Rostou ve sterilní půdě a obsahují minimum nebezpečných látek..

Co ohrožuje narušení stravy kojící matkou?

Při kojení by žena měla do svého jídelníčku postupně zavádět nové jídlo ve velmi malých dávkách a pečlivě sledovat stav dítěte. Porušení stravy lze považovat za:

 • použití hub bez předchozí přípravy;
 • zařazení do nabídky příliš velké části známé, ale těžko stravitelné potravy (houby);

To může vést k narušení trávicího traktu matky i dítěte. Pokud dospělý ví, jak tolerovat takovou poruchu, pak se u dítěte s neúplným trávicím systémem (vzhledem k věku) změní v nemoc.

Jakékoli onemocnění dítěte, zejména spojené s patologiemi gastrointestinálního traktu, znamená:

 • noci bez spánku pro rodiče;
 • dočasné vývojové zpoždění;
 • prudké snížení imunity;
 • další ošetření pro obnovení trávicího systému.

Každý člověk je jedinečný s nemocí spojenými pouze s ním a s rysy trávení a metabolismu. Neměli byste věřit informacím na fórech a blogech, kde matky sdílejí informace o konzumaci hub tím, že kojící ženy kojí až jeden rok. Napodobování příkladu může vést k nekontrolovatelným důsledkům..

Dr. Komarovsky má na to velmi tvrdý názor. Věří, že matky s HB mohou jíst cokoli, ale dítě by nemělo platit za nadměrnou chuť k jídlu.

Existuje nějaký rozdíl, které houby se používají? Žampiony z obchodu nebo lesa?

Pokud je pro ženu jíst houby nekontrolovatelná vášeň, pak si musíte vybrat:

 • houbová polévka;
 • žampiony nebo ústřicové houby pěstované ve sklenících.

Houby pěstované uměle na sterilním substrátu lze použít k vaření. Kromě toho nákup čerstvých a zdravých žampionů v supermarketu je zárukou bezpečnosti, o lesních hubách nelze říci..

Jíst žampionovou polévku je bezpečnější než dušení nebo smažení. Správné opakované vaření neutralizuje řadu látek, vývar z hub má menší účinek na zažívací trakt než guláš nebo omáčka.

Lesní houby mohou představovat potenciální nebezpečí. Kvalita závisí na regionu, ve kterém byly shromážděny, na integritě sběratele. V prodeji na trzích můžete narazit na nalezené vzorky:

 • v oblastech se zvýšenou radioaktivitou;
 • na půdách kontaminovaných chemickým odpadem;
 • uvnitř obytných oblastí a frekventovaných silnic, železnic.

Při nákupu sušených hub se můžete stát obětí bezohledného prodejce, nakupovat nejlépe červy a nejhorší jedovaté houby, které vypadají jako jedlé.

Pokud se houby vybírají, pak:

 • musíte opustit ty, jejichž poživatelnost je absolutní jistota;
 • červi, přezrálí, plísně by měli být vyhozeni;
 • zjevně zdravé vzorky jsou kontrolovány, řezány - červi neberou;
 • nesbírejte vzorky rostoucí na pochybných místech.

V budoucnu musí být houby připraveny ke skladování - sušené, vařené a zmrazené, konzervované jakýmkoli způsobem. Pokud je mezi všemi těmito lesními dary jeden jedovatý exemplář, bude výsledek neopravitelný.

Možnosti výměny misky

Houby jsou pochoutkou, otázka jejich nahrazení není pro kojící matku zásadní. Nejblíže jejich chuti bude dušený lilek se zakysanou smetanou.

K vaření budete potřebovat:

 • několik mladých lilků;
 • velká cibule;
 • ½ rostlinného oleje;
 • ½ hustá zakysaná smetana;
 • několik stroužků česneku;
 • sůl a pepř;
 • čerstvé zelené.

Dobře omytý loupaný lilek se nakrájí na malé kostky, nasolí se a odloží. Jemně nasekanou cibuli.

Nalijte olej na dušené nebo hluboké pánvi, zahřejte, nalijte cibuli a restujte. Umyté lilky se tam posílají a dušené, dokud se nevaří..

Nalijte zakysanou smetanou, pokud je jídlo příliš silné - nalijte trochu horké vody. Na konci vaření se přidá nakrájený česnek, sůl a pepř, jemně nakrájená zelenina. Některé ženy v domácnosti lilky nečistí, ale umývají je dobře a opouštějí kůži.

Toto jídlo mohou konzumovat ženy poté, co je dítě ve věku 6 měsíců. Některé děti nemají rádi česnek v mléce a mohou odmítnout kojit..

Na otázku, zda je možné, aby z nich kojící matka měla houby a polévku, bude odpověď vždy jednoznačná - ne. Pochybná nutriční hodnota produktu může mít za následek zažívací potíže u matky a koliky u dítěte.

Jaké houby může kojící matka jíst, aby nepoškodila dítě

Není divu, že houby jsou velmi populární a milovány mnoha gurmány. Nakládané, smažené, sloužící jako samostatná pochoutka nebo jako součást jiných pokrmů, dokážou ozdobit jakékoli jídlo. Je známo, že pro své nejednoznačné složení se „majitelé klobouků“ nedoporučují pro děti do osmi let. Je možné kojit houby? Jsou mladé matky citlivé na jejich jednání? Jsou schopni ovlivnit křehké tělo drobků?

Příznivé vlastnosti

Ne rostliny nebo zvířata - podle biologických vlastností jsou houby jedinečnými přírodními stvořeními. Nejsou nazývána přirozeným masem pro nic za nic, protože obsahují velké množství bílkovin - až 5,5 gramů bílkovin na 100 gramů produktu. A v sušeném - 33 gramů bílkovin - jako u hovězího masa!

Oni jsou často zahrnuty v nabídce pro hubnutí, protože po jejich ochutnávání, budete dlouho na plný. A mají jen velmi málo kalorií. Správně (!) Jíst houby během kojení má žena šanci znovu získat své těhotné objemy a formy.

Ve složení hub najdete:

 • Aminokyseliny (tj. Proteiny);
 • Vitaminy skupiny A, B a E;
 • Beta karoten;
 • Užitečné prvky: železo, zinek, hořčík, fosfor, draslík atd.;
 • Melanin;
 • Beta glukonát.

A samozřejmě obsahují hodně chitinů. Je to kvůli této látce, že jsou tráveny po poměrně dlouhou dobu. Je to však chitin, který pomáhá vylučovat toxiny a kovy z těla.

Jaké je nebezpečí

Ale i přes všechny své bezpodmínečné výhody nejsou houby marně považovány za nebezpečné potraviny. Jejich složení, pokud bylo shromážděno na nesprávném místě (například blízko silnice), obsahuje těžké kovy a toxiny. Jsou také obtížné a dlouho strávitelné, a proto jsou kontraindikovány pro použití při onemocněních gastrointestinálního traktu.

Je tedy během laktace povoleno hubové menu? Koneckonců, toxiny mohou ovlivnit děti. Je povoleno používat houby kojícím matkám, spoléhat se pouze na jejich výhody a ignorovat možné nebezpečí?

Je možné, aby houby kojily matku

Lékaři kategoricky uvádějí, že houby pro kojící matky a děti mohou způsobit obrovské škody. Mnoho z extrémně jedovatých je skutečně maskováno jako jedlé houby. A dokonce i plnokrevné jedlé ropné můry nebo hřibové vrby hromadí škodlivé látky ze vzduchu, vody a půdy, pokud rostou v oblastech s pochybnou ekologií.

Během kojení mohou udeřit nejen na matku, ale také na stále křehké tělo dítěte. Při krmení mateřského mléka může dítě přijímat všechny těžké látky s jídlem. Proto je v prvních měsících krmení dítěte kojící matka přísně zakázána.

Optimální doba pro takové jídlo přichází po narození dítěte ve věku šesti měsíců nebo i později. Matky jednoletých dětí mohou jíst houby jednou týdně a jejich počet by neměl překročit 50–60 g.

Ale pokud opravdu chcete, houby mohou být pro kojící matky, ale ve velmi malém množství. Je nutné je zavést do výživy kojící matky s velkou péčí a pečlivě sledovat další reakci dítěte. Jinak to může způsobit, že dítě má koliku, potravinové alergie, poruchy gastrointestinálního traktu, bolesti žaludku a dokonce může vést k otravě..

Lesní houby

Jak již bylo uvedeno, houby během kojení mohou být škodlivé a nebezpečné. Jejich různé typy však budou mít různé účinky na kojení. Nejvíce toxické látky a kovy se tedy nacházejí v lesních hubách, pokud byly shromážděny na nesprávném místě. Porcini houby, máslo, houby a lišky by se měly jíst s velkou péčí. Většina pediatrů doporučuje jíst bílé a jejich lesní protějšky po dobu asi 10 až 12 měsíců laktace. V ideálním případě mohou jíst s dokončeným laktací.

Kojící matka smí sbírat houby pouze daleko od silnic a různých průmyslových závodů. A samozřejmě nesmíme zapomenout na základní pravidlo houbařů - sbírat pouze známé klobouky a obcházet ty, které jsou pochybné. Pokud je místo zkontrolováno, ale vy nebo vaši příbuzní je shromáždíte, riziko je minimální. Nákup hub na trhu je neopodstatněným rizikem..

Hlívy ústřičné a žampiony

Pokud se maminka rozhodla jíst houby se strážnými, měli byste věnovat pozornost jejich pečlivému výběru. Žampiony - nejpřijatelnější pro použití. Prakticky neobsahují toxiny. Žampiony obsahují dostatečné množství tekutin, což je důležitý bod při laktaci.

Je dovoleno jíst kojící matku a ústřicovou houbu. Nemůžete se obávat škodlivých účinků toxinů, ale ústřicové houby jsou alergičtější.

Hlívy ústřičné a žampiony se pěstují na specializovaných farmách a plantážích. Nebudou moc poškozovat. Samozřejmě za předpokladu, že jsou vysoce kvalitní a svěží (věnujte pozornost vzhledu a datu expirace)!

Z jakých jídel byste se měli zdržet

Mladá matka, je třeba si uvědomit, že v prvním a druhém měsíci života jsou strouhky hub během kojení přísně zakázány.

Mimochodem. Populární dětský lékař Komarovsky kategoricky nedoporučuje jíst houby během kojení. Podle jeho názoru by matka měla dokončit kojení a teprve potom se hodovat na „kloboucích a nohou“.

Kojící matka by se neměla konzumovat konzervované nebo nakládané houby. Za škodlivé se považují také slané, polopečené a syrové možnosti. Smažené houby by také měly být z nabídky odstraněny. Olej použitý při smažení způsobuje, že houby jsou ještě těžší na trávení.

Houbové recepty na gw

Houby mohou být připraveny pro kojící matky pečením nebo dušením. Houbové vývary a kastrol jsou také považovány za přijatelná jídla.

Je možné, aby kojící máma měla houbovou polévku

Houbová polévka při kojení je považována za jedno z aktuálních pokrmů pro mladé matky. Budete potřebovat následující přísady:

 • houby (hříbky, hřib, houby...) - 800 g;
 • brambory - 2 ks.;
 • kopr - 1 svazek;
 • mrkev - 1 ks.

Houby se čistí a plní vodou. Dali to do varu, po varu, odstranit pěnu a snížit oheň, odstranit pěnu, sůl a vařit dalších 40 minut. Poté se loupaná a nakrájená zelenina posílá do polévky (je lepší smažit mrkev předem), která se vaří až do vaření. Můžete jíst polévku s přídavkem zakysané smetany.

Důležitý bod: Houbová polévka pro kojící matku nelze vařit z podmíněně jedlých hub (například hub), protože škodlivé látky přecházejí do vývaru při vaření.

Kotletky s pohankou a hlívy ústřičné

Máma může také jíst houbové kotlety. K jejich přípravě budete potřebovat:

 • žampiony (ústřice) - 100 g;
 • Pohanka - půl sklenice;
 • mouka - 2 lžíce
 • mrkev - 1 ks.;
 • cibule - 1 ks.;

Oloupejte mrkev a cibuli, vařte pohanka, dokud se nevaří. Řezané houby a cibule jemně nasekané, nastrouhejte mrkev. Zelenina je mírně smažená, smíchaná s pohankou a žampiony, poté se nalije mouka a nalije se do lžičky oleje (zelenina). Z výsledného nádivky jsou vytvořeny kotlety. Mohou být připraveny několika způsoby: smažit, péct v troubě, dusit v pomalém sporáku.

Houby rýže

Další verzí příloh, s níž je povoleno vařit houby pro kojící matku, je rýže. Recept obsahuje následující komponenty:

 • žampiony - 350 g;
 • rýže - 200 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • cibule - 1 ks.
 • kopr - 1 svazek.

Oloupejte mrkev a cibuli, nasekejte je a trochu smažte v rostlinném oleji. Nasekané žampiony se posílají na zeleninu, vše se promíchá a duší se zavřeným víkem po dobu 5-7 minut. Poté přidejte koření podle chuti, zalijte rýži a zalijte vodou. Normálně by měla pokrývat směs asi centimetr. Po vaření se nádoba zakryje víkem, mísa se duší, dokud není rýže zcela připravená.

Kastrol

K přípravě budete potřebovat:

 • hlívy ústřičné (žampiony) - 200-300 g;
 • kuře nebo krůtí maso (filé) - 500 g;
 • tvrdý sýr - 15g;
 • rajčata - 2 ks.;

Umyjte ptačí filé, nakrájejte na kostky, sůl a pepř. Formulář namažte olejem a položte na něj vrstvu filé. Umytá a nakrájená rajčata se šíří ve druhé vrstvě. Houby se umývají, krájejí a pokládají na rajčata. Sýr se smíchá se zakysanou smetanou a aplikuje se na houby. Pečeme 30 minut a troubu nastavíme na 200 stupňů.

Houby jsou nepopiratelně chutné, ale velmi zákeřné pochoutky. Kojící matka nemůže na minutu zapomenout na jejich toxicitu. Matka by měla zavádět do stravy houby a měla by dítě pečlivě sledovat. Při prvních známkách negativního plísňového účinku na křehký organismus by měly být tyto produkty okamžitě odstraněny z nabídky.

Je možné jíst houbovou polévku během laktace

Kojení je doprovázeno zavedením nových dietních zákazů, které zabraňují rozvoji alergické reakce a jiných chorob u novorozence. Houbová polévka je velmi oblíbená mezi milovníky bohatého a chutného jídla. Pokud si kojící matka najednou chce toto jídlo pochutnat, doporučuje se seznámit se s možnými důsledky konzumace houby.

Lékaři a neonatologové nedoporučují jíst jídla s přidáním hub po celou dobu kojení. Tento zákaz je způsoben chemickým složením hub a jejich schopností ovlivňovat trávicí procesy..

Důvody pro zákaz

Hlavním cílem ošetřovatelky je poskytnout svému dítěti všechny potřebné živiny. Díky tomuto cíli mladá matka přezkoumává svou stravu a dodržuje dietní doporučení. Chemické složky, které žena dostává s jídlem, pronikají do mateřského mléka.

Houbová polévka je během laktace zakázána z několika důvodů:

 • Toto jídlo vytváří zvýšené zatížení trávicích orgánů. Tělo kojící matky po porodu klesá, takže další zatížení způsobuje zdravotní problémy. Tělo novorozence navíc nemá správné množství trávicích enzymů, které mohou trávit složky těžkého jídla. Na pozadí používání houbové polévky se u dítěte může objevit intoxikace těla.
 • Vysoké riziko alergické reakce. Látky obsažené v divokých a pěstovaných hubách často způsobují alergické reakce. Tělo novorozence není s těmito složkami obeznámeno, takže riziko alergií se několikrát zvyšuje. Alergie na tuto misku se projevuje ve formě kožní vyrážky, horečky a loupání kůže. Taková alergie je nebezpečná při přechodu na chronickou formu.
 • Použití jídel obsahujících houby způsobuje u dětí vznik nadýmání a střevní koliky. Kromě toho má dítě problémy se stolicí, vyjádřené jako zácpa nebo průjem.

Možné komplikace

Pokud měla mladá matka neschopnost vyzkoušet toto jídlo, měla by pečlivě sledovat stav dítěte po dobu 3 následujících krmení. Pokud se na kůži dítěte objeví peeling, objeví se vyrážka, pokud se dítě stane neklidným a změní se charakter stoličky, musí žena naléhavě ukázat dítě lékaři. Pokud nedošlo ke změnám stavu dítěte, je přísně zakázáno pokračovat v experimentech s použitím houbové polévky..

Jsou-li v domácí nabídce přítomny houby, je to plné vývoje poruch trávení, a to jak u matky, tak u dítěte. 30-40 minut po jídle houbová polévka může žena pociťovat těžkost v břiše, nevolnost a další příznaky poruch trávení. Tento klinický obraz vzniká v důsledku podráždění pankreatické tkáně chemickými složkami obsaženými v hubách..

Novorozené dítě může také pociťovat nevolnost při zvracení, které často vede k dehydrataci. Při konzumaci divokých hub je často pozorováno poškození centrálního nervového systému, které se projevuje obecně malátností, poruchami spánku, závratěmi a bolestmi hlavy.

Jíst jídla obsahující houby je přípustné, pouze pokud je dítě ve věku 2 let. V tomto okamžiku je trávicí systém dítěte schopen produkovat správné množství enzymů..

Jak nahradit houbovou polévku

Pokud si kojící matka nechce riskovat své zdraví a zdraví novorozence, musí se postarat o nalezení alternativy k tomuto jídlu. Jako první jídla se doporučuje použít:

 • Polévky ze zeleniny. Čerstvá a vařená zelenina obsahuje zdravé vitamíny a minerály. Během kojení se doporučuje používat zeleninové polévky, které obsahují brambory, květák (s opatrností) a řepu.
 • Mléčné polévky s obilovinami. Tato jídla jsou zdrojem vápníku pro matku a dítě. Je dobré jíst mléčnou kaši s rýží, ovesné vločky a pohanky.
 • Masové vývary. K přípravě vývaru je třeba zvolit dietní druhy masa, jako je kachna, husa, kuře, libové hovězí maso. Další informace o pravidlech pro použití a přípravu vývarů pro kojící matky naleznete v článku na adrese https://vskormi.ru/mama/bulon-dlya-kormyaschej-mami/.

K diverzifikaci stravy přispějí kojící ženy produkty, jako jsou nízkotučné ryby, těstoviny, vařená kuřecí vejce, otrubový chléb a čerstvé ovoce. Při výběru potravin během kojení je třeba přistupovat s maximální zodpovědností..

Je kojení a houbová polévka kompatibilní?

Ve fázi kojení se nelze vyhnout změnám v obvyklé stravě. Jsou zavedena dietní omezení, aby se zabránilo alergickým reakcím a dalším možným onemocněním dítěte. Houbová jídla jsou populární a mladá matka, pokud se najednou chce najíst, musí nejprve zjistit, zda lze polévat houbu..

Pokud jde o výhody houby polévka - názory se liší

Houby jsou velmi bohaté na aminokyseliny, obsahují mnoho stopových prvků (síru, měď, zinek, draslík), vitamíny a mastné kyseliny. V případě potřeby můžete opustit maso a získat správné množství bílkovin z hub, jejich složení to umožňuje. Je tedy možné, aby byla houbová polévka právě dána mámě?

Kontroverzní diskuse v lékařských kruzích nekončí, odborníci nesouhlasí. Přestože většina lékařů má sklon věřit, že použití tohoto přípravku během kojení není žádoucí. Houby nejsou vždy bezpečné a obtížně stravitelné. Existují pediatrové, kteří se na to dívají odlišně a věří, že houbová polévka je docela vhodná pro mladou matku během krmení a nepoškodí ji ani dítě, zcela strávené v těle..

Proč jsou lesní houby během laktace zakázány

Hlavním cílem ošetřovatelky je poskytnout tělu novorozence důležité látky, které jsou nezbytné pro vývoj. Z tohoto důvodu věnuje pozornost produktům, které během tohoto období konzumuje. Faktem je, že všechny složky z potravin jdou do mléka..

Lesní houbová polévka se nedoporučuje a existují důvody:

 1. Vysoká pravděpodobnost různých alergických reakcí. Látky obsažené v divokých hubách často vyvolávají takové projevy. Křehké tělo dítěte je navíc nezná.
 2. Vzhled vyrážka na kůži, loupání je možné. Existuje vysoká pravděpodobnost zvýšení teploty. Takové reakce mohou vyvolat chronické alergie..
 3. Houbová polévka pro kojící matku bude vyvíjet velký tlak na zažívací trakt. Tělo je stále velmi slabé, takže takový dodatečný stres může způsobit zdravotní problémy..

Tělo dítěte není schopno trávit takové těžké jídlo, trávicí enzymy, nebo spíše správné množství, ještě nejsou k dispozici. Velké riziko rozvoje obecné intoxikace.

Vysoká pravděpodobnost nadýmání, střevní kolika může nastat. Zácpa a průjem jsou velmi časté.

Pravděpodobné komplikace

Pokud se přesto mladá matka pustila do konzumace lesní hubové polévky, musíte v následujících třech krmeních pečlivě sledovat dítě. Pokud má zarudnutí na kůži, loupání nebo začal projevovat úzkost, musíte vydat poplach a ukázat novorozence lékaři. Také věnujte pozornost židli..

Předpokládejme, že dítě nijak nereagovalo na inovaci matky ve stravě z hub. Experimenty by již neměly být. Po jídle houby za půl hodiny se mohou objevit příznaky, jako je nevolnost, nepohodlí v břiše u matky i dítěte. Tato symptomatologie je velmi běžná - pankreas je podrážděný chemickými složkami obsaženými v hubách..

Dítě často zažívá nevolnost, zvracení, což může vést k velmi nežádoucím důsledkům, z nichž nejzávažnější je dehydratace. Komplikace mohou ovlivnit centrální nervový systém (CNS). Současně je narušen spánek, bolesti hlavy, závratě. Dítě se stává letargickým nebo naopak vzrušujícím.

Může dojít k negativní reakci ledvin, jater.

Děti smějí jíst houby nejdříve dva roky. V tomto věku se začnou vyrábět enzymy, které pomáhají trávit jídlo v těle dítěte..

Výměna hub

Mohou kojící matky nahradit houbovou polévku alternativním jídlem. Je užitečné zahrnout do stravy:

 • mléčná polévka z různých obilovin, toto jídlo je chutné, má hodně vápníku, což je velmi důležité pro matku i dítě;
 • zeleninové polévky jsou bohaté na zdravé vitamíny a minerály. Během krmení se doporučuje zavést do polévky brambor a květák;
 • dietní masové vývary jsou velmi zdravé. Zejména kuře, hovězí maso, kachna;

Pokud opravdu chcete, je velmi opatrné uvádět houby do stravy. Nemají prakticky žádné toxiny. Tyto houby také obsahují hodně tekutiny, což je důležité ve fázi krmení. Žampiony se pěstují ve zvláštních podmínkách. Přesto byste se měli pečlivě podívat na čerstvost a kvalitu.

Jak bezpečná je žampionová polévka?

I tyto houby jsou dostatečně těžké, aby se absorbovaly. Proto by ženy, které během období krmení chtějí zavést toto jídlo do nabídky, měly postupovat velmi pečlivě.

Pokud byl produkt před porodem během těhotenství spotřebován a nezpůsobil žádné negativní nežádoucí účinky, lze do nabídky přidat žampionovou polévku.

Mladé matky, které mají onemocnění žlučníku nebo jater, by se neměly houbovou polévkou zdržovat.

Samotné porodění žen a dotaz na pediatra, zda je možná houbařská polévka, nemusí dostat jednoznačnou odpověď. Někteří lékaři jsou kategoričtí, ale někdo věří, že při mírném užívání je to dokonce užitečné.

Co odborníci na výživu doporučují

Houbovou polévku můžete jíst od žampionů po kojící matku, ale za tímto účelem byste se měli řídit doporučeními odborníků na výživu:

 • Abyste mohli toto jídlo bezpečně a chutně připravit, musíte houby důkladně vyčistit a vařit asi hodinu, nejlépe dvakrát. Nezapomeňte na sůl. Vypusťte první vodu, abyste se chránili - škodlivé látky odejdou s první vodou;
 • houbová polévka se nedoporučuje, pokud je dítě mladší než šest měsíců;
 • poprvé během krmení se nedoporučuje jíst více než 100 ml vývaru houbové polévky;
 • jíst polévku ne večer, ale odpoledne;
 • Nejezte houbovou polévku na zcela prázdném žaludku;
 • první dva dny ke sledování stavu dítěte, zda existuje negativní reakce: změny ve stolici, jakékoli alergické projevy. Pokud se objeví cokoli z výše uvedeného, ​​měli byste okamžitě vyhledat lékaře;
 • nemusíte být horliví a příliš často zahrnují houbovou polévku ve stravě, dokonce i z hub, v každém případě houby - to je další zátěž na břiše mladé matky a na těle novorozence.

Pokud jsou houby zavedeny poprvé, je nejlepší, pokud polévka obsahuje co nejméně dalších ingrediencí. Bude tedy jasné, na co tělo dítěte reagovalo. Neměli byste do polévky dávat hodně soli a je lepší odmítnout koření.

Jde pouze o houbovou polévku ze žampionů - uměle pěstovaných hub! Ještě jednou připomínáme, že jídla z lesních hub jsou zakázána.

Co říkají a jaký je názor mladých matek na zavedení houbové polévky do stravy

Je známo, že kvalifikovaní lékaři nedoporučují ženám s HB přidávat do nabídky houbovou polévku. Jaké jsou však recenze mladých matek, které jedly toto jídlo, a jaká byla reakce jejich dětí.

Mluvíme o houbové polévce nikoli z lesních hub, ale z uměle pěstovaných žampionů. V zásadě nebyly pozorovány negativní reakce ani u matek, ani u dětí. Je však třeba poznamenat, že toto jídlo bylo používáno střídmě.

Během kojení je lepší to riskovat a pečlivě zvážit přípravu menu. Nezapomeňte sledovat reakci dítěte, jeho těla na nové jídlo, které jeho matka konzumuje.

9 receptů na polévky pro kojící matky, které jsou „možné“ s HS a 5 produktů, které „nejsou povoleny“

Principy volby výživy během kojení

Gastrointestinální trakt dítěte se teprve začíná přizpůsobovat výživě, nikoli z pupeční šňůry matky, takže byste se měli ke své stravě vážně přistupovat. Důležitým místem v tomto období jsou polévky pro kojící matky. Jsou výživné, snadno se připravují a obsahují maximální množství živin..

Jíst by mělo být prospěšné pro matčino tělo, vhodné pro dítě, které není zvyklé na obvyklý způsob stravování.

Po porodu by měly být polévky pro kojící matky v prvním měsíci připraveny z produktů, které nezpůsobují zvýšenou tvorbu plynu, takže dítě netrpí kolikou.

Potraviny, které obsahují nejmenší množství lepku a lepku, jsou skvělé, protože novorozenci je nemohou strávit.

Co bude užitečné pro ženské tělo po porodu, posílení laktace, nepoškození dítěte? Zvažte, co je vhodné pro ženské tělo v prvních měsících po porodu:

 1. Rozumné kalorie.
 2. Vitamíny, tuky, proteiny, uhlohydráty.
 3. Tekutý.

Kojící žena se řídí základními principy výběru jídla pro výrobu menu. Zvažte je:

 1. Posílení laktace (byla prokázána skutečnost, že kojení pro dítě v prvních měsících života je prospěšné).
 2. Prevence diatézy (alergická reakce) na určité typy produktů, které mohou do dítěte vstoupit mateřským mlékem.
 3. Zajištění potřebného množství vitamínů a minerálů.
 4. Prevence koliky u novorozence, zatímco si jeho tělo zvykne na vlastní stravování, nikoli na pupeční šňůru.

Polévky pro kojící matky se stanou nenahraditelnými.

Jejich každodenní používání přispívá k laktaci, vyhýbá se nadbytečným kaloriím, zabraňuje zácpě u mladé matky a nadýmání u novorozenců. Jen pro případ, zde jsou užitečné informace o tom, jak používat plynový vývod pro kojence.

Recepty pro kojící máma polévky

Opírat se

K vaření:

 • brambory;
 • luk;
 • květák;
 • sůl;
 • zeleň.

Připravujeme zeleninu: pečlivě umýt, vyčistit, nakrájet na kousky.

Na sporák jsme položili hrnec vody. Když se voda začne vařit, házíme brambory, květák. Po varu vařte 10 minut. Přidejte cibuli. Po 10 minutách přidejte zelení. Po varu vypněte a nechte vařit po dobu 5-7 minut.

Kuřecí polévka

K vaření budete potřebovat:

 • brambory;
 • cuketa;
 • zeleň;
 • zakysaná smetana;
 • kuřecí maso.

Lékaři doporučují k vaření použít druhý nebo třetí vývar. Nebo si vezměte kousek kuřete bez tuku.

Vaříme kuřecí vývar: vložte kuřecí řízek do vody. Přivést k varu. Vařte 20-30 minut. Filtrujeme. Maso je nakrájeno na porce..

Ve vroucím vývaru se brambory přidávají do kostek, cuketa. Asi po 15 minutách po vrení přidejte nakrájenou zeleninu. Na sůl. Po 3-4 minutách vypněte a nechte to uvařit. Před použitím přidejte zakysanou smetanu..

Zeleninová polévka

Tento recept je založen na libovém kuřecím nebo hovězím vývaru..

Produkty:

 • kuře nebo hovězí maso;
 • cuketa;
 • brambory;
 • mrkev;
 • zeleň.

Maso ponořte do vody. Zapálili jsme oheň. Přivést k varu. Vařte kuře po dobu 20 minut, pokud je hovězí - 40. Nakrájejte zeleninu. Vložte pánev a pokračujte ve vaření po dobu 20-25 minut. Vyjměte maso z vývaru, nakrájejte na malé kousky a přidejte zpět do polévky. Volitelně nasekejte zeleninu do polévky. Vařte 5 minut.

Případně namíchejte polévku v mixéru a získejte polévkové pyré.

Rybí polévka

K vaření budete potřebovat:

 • nemastný kus bílých ryb (pollock, štikozubec, saury, treska);
 • brambory;
 • mrkev;
 • Pšeničné krupice;
 • zeleň.

Vložte rybu do hrnce s vodou. Přiveďte k varu, vypusťte vodu, umyjte ryby. Sbíráme vodu a vaříme ryby asi 10 minut. Filtrační vývar.

Přidejte nakrájené brambory a mrkev. Zeleninu vařte 15 minut. Nalijte cereálie. Vařte 10 minut. Přidejte rybí maso a zelení rozdělené na kousky. Po varu vypněte.

Masová polévka

Pro tento recept budete potřebovat:

 • nízkotučné mleté ​​hovězí maso, vepřové maso, krůty (nebo jejich směsi). V případě potřeby přidejte chléb pro jemnější chuť;
 • luk;
 • rýže;
 • brambory;
 • mrkev;
 • Bobkový list.

Při přípravě masových kuliček by mělo být upřednostněno libové maso, kuře, krůta. Mleté maso, přidejte jemně nakrájenou cibuli. Vytváříme masové kuličky z mletého masa. Nalijte rýži do vody. Přivést k varu. Přidejte nakrájené brambory a mrkev.

10 minut po varu vložte masové kuličky. Házejte je po jednom, jemně míchejte polévku tak, aby se nelepily a nebyly zdeformovány. Vařte dalších 10-15 minut. Přidejte bobkový list, sůl. Nechte pokrm vařit po dobu 5-7 minut.

V následujícím článku si přečtete, jak vařit polévku na hubnutí celeru a také se dozvíte o jejích výhodách a možném poškození.

Šťovík polévka

Pokud období kojení přišlo na jaře, pak vstupte do svého jídelníčku s šťovík. Šťovík obsahuje užitečné vitamíny, kyseliny, minerály. Z tohoto důvodu byste měli během kojení používat šťovíkovou polévku..

Přesto, že šťovík je bohatý na vitamíny a minerály, stojí za to omezit jeho používání během prvních 3 měsíců, protože dítě může mít břicho. Střeva novorozence nejsou dosud upravena na trávení kyseliny šťavelové.

K jeho přípravě budete potřebovat:

 • hovězí;
 • šťovík;
 • brambory;
 • vejce.

Moje hovězí maso, kuchaře. Vypadneme a ochladíme, rozdělíme na porce. Do hotového vývaru přidejte brambory, nakrájené maso, maso. Řezáme šťovík. Po 15 minutách ji vložte do pánve. Po uvaření nalít rozšlehané vejce. Po 5 minutách vypněte teplo pod pánví.

Hovězí polévka

K vaření budete potřebovat:

 • hovězí;
 • mrkev;
 • luk;
 • brambory;
 • pohanka;
 • zeleň;
 • máslo.

Vařte vývar z hovězího masa. Filtrujeme to. Maso nakrájejte na malé kousky. Dušená mrkev v másle. V případě potřeby přidejte cibuli..

Do vývaru jsme nasekali nakrájené brambory smažené z mrkve. Vařte 10 minut. Nalijte Pohanka. Vařte dalších 10 minut. Přidejte nakrájené hovězí maso a zelení. Vypnout. Trvat.

Houbová polévka

Při přípravě této houby by měly být upřednostňovány žampiony.

Připravte produkty:

 • mrkev;
 • luk;
 • brambory;
 • zeleň;
 • máslo.

Nejprve je třeba houby umýt, oloupat, nakrájet na malé kousky. Houby smažte na másle při vysoké teplotě a za stálého míchání. Když jsou houby téměř připravené, přidejte jemně nastrouhanou mrkev a cibuli. Potěr.

Nakrájené brambory vařte. Sůl podle chuti. 15 minut po vaření brambor přidejte smažení hub a vařte dalších 10 minut. Dejte nasekané zelení a vypněte oheň. Pojďme vařit. Podávejte houbovou polévku se zakysanou smetanou..

Turecká polévka

Princip přípravy je stejný jako u kuřecího masa. Vařte vývar jako základnu. Přidá se brambor. Pro smažení se berou mrkev, cibule, máslo. V sezóně můžete přidat cuketu nebo květák.

Pokud jsou zelené, přidáme je. Pokud se podíváte na recepty na polévky pro kojící matky, pak jsou v téměř všech typech polévek přítomny zelení. Vitaminy, které obsahuje, nejsou nikdy kladeny na kojící matku nebo dítě.

Jaká jídla pro polévky může kojící matka v prvním měsíci po porodu

Během tohoto období se doporučuje vařit polévky s HS na zeleninovém nebo nízkotučném kuřecím vývaru.

Vhodné pro vaření:

Je vhodné nakupovat zeleninu podle sezóny, vyhýbat se dováženým, protože pravděpodobně obsahují dusičnany a další škodlivé látky, které mohou u dítěte vyvolat alergické příznaky..

Po prvních týdnech krmení můžete postupně zavádět nové produkty do nabídky své matky. Rozšiřujte svou stravu postupně - vždy po jednom produktu. Tato vstupní metoda je nezbytná k identifikaci produktů, které mohou u novorozenců vyvolat alergickou reakci.

Kojící polévky lze vařit z hovězího masa, krůt, ryb. Je lepší brát maso libové. Po varu se první voda vypustí a vývar se vaří ve „druhé“ vodě. Při tomto způsobu vaření je vývar čistší a průhlednější..

Pokud používáte rybí maso na polévku, musí být připravený vývar před přidáním zeleniny zfiltrován. Filtrování pomůže vyhnout se přijímání malých rybích kostí do těla matky..

Používají se všechny obiloviny na základě chuťových preferencí kojící matky. Pohanka, rýže, pšenice, pearl ječmen jsou vhodné. Pokud není lepší to přehánět rýží. Rýže někdy posiluje střeva, která v případě zácpy u ženy, která nedávno porodila, bude zcela zbytečná..

Hrách a fazole by se neměly používat v prvních měsících po narození. Hrachová polévka se nedoporučuje pro kojící matku, protože může způsobit nadýmání v ní a jejím dítěti.

Takže, jaké potraviny použít ve vaší stravě a které z nich zdržet?

Jednoduché zásady pro výběr produktů pro polévky:

UmětTo je nemožné
Nízkotučné maso kuřecího masa, krůt, ryb, hovězího, vepřového masaLuštěniny
CereálieMajonéza kečupu
Dušená zeleninaMořské plody (raky, krevety)
ZeleňZelí
TěstovinyČesnek

Hodnocení rodičů

Olga, 25 let, Vologda

Naslouchal jsem radě lékaře a první měsíc po porodu jsem připravoval polévky pouze ze zeleniny: brambory, řepa, mrkev, cibule. Zmrazený květák, který sám připravuje od léta.

Vařené jen v malých kouscích. Někdy přerušeno mixérem v polévkovém pyré. Ne že by se mi to opravdu líbilo, ale ani moje dcera, ani moje zdravotní problémy.

Margarita, 29 let, Moskva

Porodila jsem druhé dítě. Během kojení vařila polévky v kuřecím nebo hovězím vývaru. Standardní sada zeleniny, bylin. A určitě - zakysanou smetanou. Velmi ji miluji.

Z obilovin odmítla rýži. Od mého prvního těhotenství jsem si uvědomil, že je lepší házet ho do polévek. A hrách a fazole nebyly použity vůbec. Ke zlepšení laktace přidali semena kopru jako koření.

Tatyana, 23 let, Kazane

Během těhotenství jsem četl, jaké polévky můžete kojit. Spousta informací a nejkontroverznější. Rozhodla se riskovat zdraví svého syna a uvařila pouze zeleninové polévky z kuřecího masa.

Vyloučené zelí. Houby - rozhodně ne. Zelenina pochází z trhu. Několikrát jsem vařil rybí polévky. A o tom, jaké polévky může kojící matka konzultovat s naším pediatrem.

zjištění

Vyberte si recepty podle svého vkusu a výhod, pro sebe a své dítě. Plná a správná výživa novorozence je základem pro rozvoj silné imunity a normalizace vyváženého fungování střeva. Hlavním pravidlem při výběru stravy pro kojící ženu je výběr produktů, které nezpůsobují zvýšenou tvorbu plynů, snadno se vstřebávají tělem dítěte a nezpůsobují alergické reakce.

Články O Neplodnosti