Hlavní Testy

Je možné pro kojící květák květák?

Zelenina je jednou ze základních složek výživy kojící matky, ale pro mnohé z nich mají ženy často otázky.

Jedním z běžných je květák s kojením? Tento produkt má nízký obsah kalorií a vynikající výživovou hodnotu, ale mnoho matek se bojí používat květák při kojení, pokud náhle způsobí koliku nebo nadýmání u dítěte.

Je možné pro kojící květák květák

Ve stravě kojících matek, zejména na začátku, je výběr produktů často velmi omezený. Bojí se o dítě a snaží se co nejvíce omezit produkty, které by teoreticky mohly způsobit bolest v břiše dítěte.

Obzvláště mnoho nároků se vztahuje na zelí, protože často může mít účinky vytvářející plyn..

Platí to však pro bílé zelí, ale květák je zcela jiný druh rostliny a je součástí zcela odlišných pokrmů, které potěší mladou matku..

Květák pro kojící matku

Abychom pochopili, zda lze tento produkt použít během krmení, je užitečné pochopit, proč je květák v potravě tak užitečný a na jaké živiny je bohatý..

Květák je tvořen tenkými buněčnými strukturami, téměř bez hrubých vláken, jako obyčejné zelí.

Díky této struktuře může květák během kojení mít příznivý účinek na fungování zažívacích orgánů, pomáhá zlepšovat fungování jater a žlučových cest a přispívá k měkké a jemné normalizaci stolice..

Při používání květáku si nedělejte starosti s kolikou dítěte. Při odpovídání na otázku, můžete karfiolu kojící matce, musíte si uvědomit, že 100 g produktu obsahuje alespoň 3 gramy bílkovin, není absolutně žádný tuk a pouze 6 gramů uhlohydrátů.

Jak vařit květák pro kojící matku?

Květák lze při kojení použít ve vařeném, parním nebo dušeném, pečeném stavu.

Při vaření květáku pro kojící matky můžete přidat trochu soli a koření a také nízkotučnou zakysanou smetanu, rostlinný olej, který dítě nijak nepoškodí a diverzifikuje stravu kojící ženy..

Je však jednoznačné říci, zda květák může být obtížné kojit v té či oné formě, je třeba při používání kteréhokoli nádobí přihlížet na individuální reakci dítěte..

Někdy reakce nemusí být ani na zelí samotné, ale na složky vařeného pokrmu.

Květák pro kojící matku: recepty

Na internetu dnes najdete spoustu receptů na nádobí s květákem. Pro kojící matku bude nejužitečnější:

 • květák polévka pro kojící matku
 • vařený květák
 • omeleta s květákem
 • dušené s dušeným květákem a bramborami

Pokud při zavádění do stravy nedochází u dítěte k negativním reakcím, můžete jej zrát v různých pokrmech.

Pokud se objeví reakce, měli byste ji dočasně odmítnout a asi po měsíci se pokuste ji znovu zavést do stravy.

Je možné během kojení zavést do stravy květák

Strava kojící matky v prvních několika týdnech po narození je vždy co nejpřísnější. Každý produkt zavedený do stravy by měl být schválen lékařem a mělo by být zaručeno, že u dítěte nezpůsobí zdravotní problémy. Zelenina je první, která byla představena v nabídce, ale kojící matky jsou opatrné s kapustou všeho druhu, včetně květáku, ze strachu, že dítě bude mít žaludeční otok. To však neplatí pro květák - zelenina je jedním z nejbezpečnějších a velmi zřídka vede k negativním důsledkům.

Je možné jíst květák při kojení

Květák je povolen pro všechny kojící ženy - je zařazen do kategorie potravin, které lze jíst, i když se dítě narodilo se sklonem k alergiím.

Lékaři nedoporučují spěchat se zaváděním zeleniny do jídelního lístku během prvních 2-3 týdnů po porodu: dokud nezraje trávicí systém dítěte, měli byste se vyhnout jakémukoli zelí..

Tři týdny po narození se matka může stát polévkou šťouchaných květen nebo si je nakládat jinou zeleninou. O tři měsíce později je povoleno používat zelí v jakékoli formě, kromě smažených.

Kontraindikace

Květák je nejbezpečnější produkt, je často vybrán pro první krmení. Při kojení můžete jíst zeleninu beze strachu, pokud nedochází k individuální nesnášenlivosti produktu (například neustálé nadýmání a nepohodlí po jídle) a výrazná potravinová alergie u matky nebo dítěte.

Odkaz. Alergie na květák je vzácná - a dokonce i ty případy, které byly zjištěny, nevykazovaly reakci nikoliv na samotnou zeleninu, ale na chemické látky, které se v ní akumulovaly. Proto je nejdůležitější zvolit ten správný produkt, aby byl šetrný k životnímu prostředí a ve vysoké kvalitě..

Přínos a újma

Máma nebo dítě mohou mít problémy s konzumací zeleniny pouze tehdy, pokud byly rozmazleny nebo pěstovány pomocí pesticidů a dusičnanů. Ve všech ostatních případech bude zelí prospěšné.

Pro matku

Vařené, dušené nebo pečené květenství mají nejvyšší nutriční hodnotu. Dokonale kompenzují nedostatek vitamínů a minerálů v těle, vyčerpané těhotenstvím a kojením..

Zelenina obsahuje vitaminy B, vitamín C, E, K a draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník. Rozsah užitečných vlastností je rozsáhlý:

 1. Čerstvé zelí obsahuje flavonoidy - látky, které zvyšují obranyschopnost těla a jsou nezbytné pro plné fungování kardiovaskulárního systému. U žen, které během těhotenství trpí vysokým nebo nízkým krevním tlakem, bude zelenina zvláště užitečná.
 2. Zelí je hypoalergenní - riziko vzniku negativní reakce u kojence je prakticky nulové.
 3. Dušené a vařené zelí se doporučuje, pokud matka dodržuje šetrnou stravu, protože produkt se snadno vstřebává a nedráždí žaludeční sliznici. Po porodu mnozí trpí zácpou - zelenina je schopna se s tímto problémem za pár dní úplně vypořádat..
 4. Pokud se mladá matka snaží ztratit nadbytečné kilogramy získané během těhotenství, stane se ideálním květencem vařené květenství, protože s vysokou výživnou hodnotou obsahují pouze 23 kcal na 100 g.

Květák obsahuje málo hrubé vlákniny - pouze asi 2 g na 100 g čerstvé zeleniny. Je to vlákno, které způsobuje nadýmání a bolest žaludku u kojících matek. Všechny ostatní druhy zelí se proto ve stravě nedoporučují, dokud není dítě ve věku 6 měsíců. Květák je v tomto ohledu zcela bezpečný..

Pro dítě

I když produkt způsobuje nadýmání a zvýšenou tvorbu plynů v matce - vůbec není skutečností, že dítě bude mít stejnou reakci.

Kolika je normální reakcí těla novorozence na kolonizaci zažívacího systému bakteriemi, které v budoucnu potřebuje ke stravování. Většina moderních lékařů nespojuje koliku s dietou matky.

Zelí může mírně ovlivnit stoličku dítěte - učinit ji více tekutým. V opačném případě většina dětí nemá žádné negativní projevy..

Pravidla pro použití s ​​kojením

Něžný květák lze také jíst čerstvé a trochu přidat do salátů a polévek. Pro ošetřující matku je ale chutnější a bezpečnější ji používat:

 • ve vařené formě;
 • zapečené trochou oleje;
 • dušená;
 • dušené s jinou zeleninou nebo masem.

Během sezónního nachlazení lékaři doporučují, aby mladé matky jedly asi 400 g květáku za týden, aby si udržely imunitu..

Jak a kdy vstoupit do stravy

V prvních dvou týdnech po porodu byste se měli zdržet jakéhokoli druhu zelí..

Poté, co dosáhnete novorozence po dobu tří týdnů, můžete uvařit trochu (asi 100 g) vařené nebo pečené zeleniny, aniž byste do stravy přidávali žádné další nové produkty..

Když dítě dosáhne dvou měsíců, zvýší se množství produktu na 250 g denně. Pokud se dítě a matka cítí dobře, zelenina se může stát jedním ze základů stravy.

Jaká je denní doba a v jakém množství

Při kojení se každý nový produkt podává ráno nebo oběd. První dávka není vyšší než 100 g, pokud nedochází k negativním reakcím, zvyšte denní příjem na 250 g za den.

Po měsíci se polévkové pyré nebo dušená zelenina mohou sníst večer, ale před spaním by měla být alespoň tři hodiny.

S čím kombinovat

Květák je kombinován s:

 • jakákoli jiná zelenina;
 • maso: kuřecí prsa, hovězí maso s nízkým obsahem tuku;
 • sýr
 • cereálie;
 • se smetanou a máslem.

Je nežádoucí kombinovat různé druhy zelí navzájem - například bílé zelí a brokolice s květákem.

Mohu dát dítě

Květák se doporučuje jako první krmení, protože nezpůsobuje alergie, podráždění střeva a je bohatý na vitamíny.

 1. Zelí obsahuje hodně železa - je tradičně součástí stravy dětí s nízkým hemoglobinem.
 2. Rostlinná bílkovina vás cítí plná.
 3. Vzhledem k přítomnosti lehkých vláken se metabolismus zlepšuje.
 4. Kosti jsou posíleny, zvyšuje se vaskulární elasticita.

Pokud je dítě kojeno, zelenina se zavádí do stravy od 6 měsíců, pokud je to umělé - od 5 nebo dokonce 4, na doporučení pediatra.

Jak vybrat ten správný

Nejlepší je koupit zelí od přítele farmáře nebo od důvěryhodných obchodů prodávajících ekologické produkty.

Základní pravidla pro výběr:

 • hlava by měla být bílá, bez černých teček a shnilých částí;
 • listy na pařezu - nasycené zelené;
 • hlava by neměla být volná;
 • květenství se lisuje k sobě a bez vad.

Pokud existují pochybnosti o kvalitě zeleniny, je lepší ji nekupovat nebo ve špetce vařit ve dvou vodách, musí být vypuštěna první..

Karfiolové recepty pro kojící matky

Vařený květák je pro mladou matku vynikajícím občerstvením nebo salátovou ingrediencí. Zelenina se také používá jako příloha, ochucená máslem nebo jako součást zeleninové polévky. U šťouchané polévky si můžete vzít zmrazený květák - v něm jsou uloženy téměř všechny vitamíny a v zimě je dostupnější a levnější než čerstvé.

Jako hlavní jídlo je snadné vařit zeleninový guláš s kuřecím masem. Pro něj budete potřebovat:

 • květenství jednoho květáku;
 • 2 velké sladké mrkve;
 • 2-3 brambory;
 • kuřecí prsa o hmotnosti 150-200 g;
 • zeleň.

Oloupané a nakrájené brambory a mrkev se smísí s nasekaným masem, nalije se studenou vodou a dušíme po dobu 25 minut. Poté se do vroucího dušeného masa přidají květenství zelí, nasolené. Po vypálení ohně smažte pokrm pod víkem asi 10 minut, nasekané greeny přidejte.

Podávejte guláš se smetanou nebo lisovaný za studeného rostlinného oleje.

K snídani můžete omeletu vařit s květákem a bylinkami. Malé květenství zelí se smíchá s rozšlehaným vejcem, máslem a bylinkami, umístí se do žáruvzdorné formy a 15 až 20 minut se peče v peci..

Důležité! Během kojení je lepší se vyhýbat smaženým jídlům s květákem. Mohou způsobit střevní rozrušení dítěte a problémy s játry..

Závěr

Květák při kojení je nejen možný, ale také se doporučuje, aby byl zařazen do stravy - je bohatý na stopové prvky, vitamíny, rostlinné bílkoviny a prakticky neobsahuje hrubou vlákninu. Je však důležité to správně vařit - dušené, vařit nebo péct a vybrat si vysoce kvalitní zeleninu pěstovanou bez použití stimulátorů růstu a dalších chemických látek.

Květák, mořský, čínský, bělovlasý... Vše o zelí s GV

Odborníci na kojení a pediatři dospěli k obecnému názoru, že každý produkt ze stravy kojící matky má vliv na tělo novorozence. Jaká bude reakce dítěte, lze vypočítat pouze empiricky. I květák s kojením, který je považován za hypoalergenní a bezpečný pro trávení, může ve vzácných případech poškodit.

Může květák při kojení

Zatímco dítě je velmi malé, je nejlepší začít se zeleninou, která je snadno stravitelná. Patří mezi ně brokolice, květák a růžičková kapusta..

Brokolice je bohatá na kyselinu listovou a askorbovou, vitamíny A a B. Květák s kojením je hypoalergenní. Brusel - dobře strávitelný.

Je možné, aby kojící matka přidala do nabídky květák od prvního dne kojení? Odborníci se domnívají, že její zeleninu je možné trochu ochutnat po týdnu po narození dítěte. Jedná se o jednu z nejužitečnějších druhů zeleniny díky vysokému obsahu vitamínu C. Je to dokonce více než u citrusových plodů..

Dítě je velmi zřídka alergické na květák. Pokud se to stále stalo, nebyla to vina sama, ale pesticidy, kterými byla ochucena. Je to zbytková „chemie“ ve složení zeleniny, která způsobuje u dítěte nežádoucí reakci.

Pokud jde o koliku, vznikají pouze v reakci na velké množství tohoto produktu. Odborníci na výživu doporučují, aby byl obsah zahrnut do nabídky pro kojící matky, aniž by se o dítě staraly. Květák na gw je užitečný v tom, že:

 • odstraňuje toxiny, zmírňuje zácpu;
 • zlepšuje střevní mikroflóru;
 • díky vláknu vyživuje a pomáhá zhubnout;
 • vápník posiluje kosti a zuby;
 • zvyšuje imunitu (to je zásluha kyseliny askorbové).

Zeleninu musíte vyzkoušet trochu pečlivě. Začněte několika polévkovými lžícemi. A postupně přivedete objem na plnou porci - 200-250 gramů. Hlavní věc je sledovat reakci dítěte.

To může být dušené (včetně se zakysanou smetanou), vařené, dušené, pečené, přidané do polévky.

Může být kojícím matkám dodáno bílé zelí?

Kojící žena by neměla sedět na kaši sama. Strava mladé matky se musí lišit. Jednou z nejužitečnějších zelenin je bílé zelí. Je bohatá na hrubé vlákno a čistí střeva, pomáhá při zácpě, přispívá k hubnutí..

Musíte ji však zadat opatrně, protože se jedná o poměrně těžký produkt. Na začátku života již dítě trpí kolikou. Pediatrům se nedoporučuje tuto zeleninu podávat v prvním měsíci laktace. Ve třetím nebo čtvrtém týdnu se vyplatí vyzkoušet vařené zelí v polévce. Je považován za lehčí než čerstvý nebo nakládaný a rychle se vstřebává. Začněte dvěma polévkovými lžičkami a postupně přiveďte plnou porci. Pokud se kolika zesílí, musí být zelenina dočasně odstraněna z mateřské stravy.

Čtyři měsíce po narození dítěte je povoleno čerstvé zelí. Hlavní věcí je sledovat dítě, věnovat pozornost jeho stolici, "gaziki" a včas vyloučit zeleninu, pokud se nehodí.

Může kojit dušené zelí

Obecně se uznává, že produkty vytvářející plyn prostřednictvím mateřského mléka způsobují u dítěte koliku. Patří sem zelí a luštěniny.

Nedávné studie však ukázaly, že kolika není vždy reakcí na „špatné“ potraviny. Tento nepříjemný stav nejčastěji znamená, že se dítě přizpůsobuje nové realitě, jeho střeva jsou obývána mikroflórou. A přizpůsobení není vždy snadné. Příspěvek potravin tvořících plyn ke kolice by proto neměl být přehnaný. Je mnohem důležitější vyhýbat se alergenům, jsou to právě oni, kteří znatelně zhoršují stav dítěte.

Dušené zelí při kojení novorozence je v nabídce povoleno od třetího týdne laktace. Je však důležité, aby se vařilo správně - bez jasných koření (kopr je možné), bez kečupu, trochou oleje.

Pediatrové doporučují jako první zavést dušené zelí, ale ne čerstvé. Je dobře vstřebaná, hypoalergenní, zbavuje matku zácpy. V něm je méně vitamínů a minerálů než v čerstvých, ale stále jsou tam..

Může kojící matka zelí

Kysané zelí během kojení je povoleno od druhé poloviny roku. Měl by obsahovat minimum koření a octové esence. Je nutné ho zavést v gv postupně a v malém množství. „Kyselé mléko“ je považováno za zdroj kyseliny listové a vitamínu C. Má příznivý účinek na střeva. Pro minimalizaci rizika tvorby plynu u dítěte se doporučuje přidat do kmínu kmín.

A pokud v polévce?

U kojící matky je zelí užitečné přidat do zeleninové polévky, v této formě téměř neztrácí své prospěšné vlastnosti a je dobře vstřebáváno. Od šestého měsíce laktace může maminka vyzkoušet zelnou polévku. Hlavní věcí je pozorovat reakci dítěte a v malém porci zkusit nové jídlo.

Může být kale kojen

Laminaria je řasa. Alergická reakce na ni je však na rozdíl od jiných mořských plodů velmi vzácná. Zavádění mořského kale do stravy během kojení by nemělo být dříve, než je dítě ve věku tří měsíců, počínaje lžící. Ale je lepší počkat, až dítě dosáhne šesti měsíců.

Je vhodné vyloučit hotový salát z mořských řas kvůli octu a koření.

Laminaria obsahuje velké množství jódu, které je nezbytné pro normální fungování štítné žlázy. Jód pomůže dítěti růst a rozvíjet se. Zlepšuje fungování srdce, oběhového systému, včetně regulace koagulace. Proto snižuje riziko krevních sraženin. Kromě toho jód odstraňuje škodlivé látky z těla..

Sea kale je užitečný pro kojící matky, protože kromě jodu obsahuje také další užitečné stopové prvky. Pomůže vyplnit nedostatek železa, hořčíku a fosforu v těle..

Složení a vlastnosti řasy:

 • Díky kombinaci různých vitamínů zlepšuje celkový fyzický stav a funkci mozku, stejně jako zrak a paměť. Uklidňuje nervový systém;
 • Kyselina alginová odstraňuje toxické látky;
 • Vlákna pomáhají střevům lépe fungovat;
 • Mastné kyseliny Nižší cholesterol

Mořský kale můžete jíst, pokud vaše matka nemá individuální nesnášenlivost a pokud nejsou přítomny následující nemoci:

 • Vřed, gastritida
 • Nemoci jater a močového měchýře
 • Tuberkulóza
 • Hemoroidy
 • Hypertyreóza a některé další problémy se štítnou žlázou.

Čínské zelí v GV

Stojí za to jíst čínské zelí (také pekingský salát) kojící matce, hlavně záleží na tom, zda má individuální kontraindikace, jako například:

 • Špatná koagulace krve
 • Gastritida
 • Pankreatická nemoc

Začíná jíst čínské zelí, když je kojení lepší, když je vařené a s malými porcemi. Můžete lehce sůl, přidat rostlinný olej nebo zakysanou smetanu. Vařené nebo dušené zelí si zachovává většinu živin. Pokud dítě nemá negativní reakce, můžete přejít na syrové. Obsahuje mnoho užitečných látek:

 • Vitaminy PP, A, C, E, K, B
 • Minerální soli
 • Vápník
 • Draslík
 • Selen
 • Jód
 • Zinek
 • Fluor

Pekingský salát lze zakoupit v obchodě kdykoli v roce, to je jeho nepochybná výhoda, protože kojící matka potřebuje vitamíny po celou dobu. Jedná se o jednu z nízkokalorických zelenin - pouze 16 kcal na 100 gramů, zatímco zpracování vyžaduje hodně energie. Proto pomáhá zhubnout. Kromě toho:

 • Zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi;
 • Pozitivní účinek na nervový systém;
 • Stimuluje imunitní systém;
 • Podporuje funkci jater;
 • Odstraňuje tekutinu z těla, čímž eliminuje vysoký krevní tlak a otoky;
 • Podporuje čištění střev;
 • Zlepšuje stav pokožky a vlasů díky kolagenu;
 • Díky antioxidantům snižuje riziko rakoviny.

Růžičková kapusta

Kojené zelí s kojením je povoleno vstoupit od dvou měsíců. Je to jedna z mála zeleniny, kterou může kojící matka tak rychle konzumovat, protože to neovlivňuje trávení dítěte. Měli byste začít malými porcemi a postupně vynášet až 200 gramů. Jíte-li zeleninu v pánvi, může se zintenzivnit kolika dítěte nebo může začít průjem..

Růžičková kapusta se nejlépe vaří nebo duší. Ve své syrové formě je docela obtížné trávit, navíc je obtížné ji úplně umýt. Je naprosto nemožné smažit: touto metodou vaření se vytvářejí škodlivé karcinogeny.

Jedním z jednoduchých receptů na vaření je trochu soli, pokapeme olivovým olejem a péct v troubě.

Růžičková kapusta je velmi užitečná pro matku i dítě. Obsahuje fosfor, železo, draslík, hodně vitamínu C a vlákniny, různé minerály. To pomůže dítěti správně se vyvíjet a včas a maminka zrychlí regeneraci těla.

Tato zelenina přispívá k:

 • Posílení imunity
 • Zlepšení vidění
 • Vytváření extra energie
 • Snižte pravděpodobnost nádorů
 • Snížení tlaku
 • Zlepšit srdeční funkce
 • Zlepšit cévní funkce
 • Posílení kostí
 • Správné fungování pankreatu

Kontraindikace pro použití:

 • Zvýšená kyselost žaludku
 • Nemoc štítné žlázy

Zelí v jakékoli formě obsahuje užitečné vitamíny a minerály. Kojící matky by neměly tuto zeleninu úplně vyloučit z nabídky. S mírou lze květák ochutnat od druhého týdne laktace, jiné druhy - od druhého měsíce. Mladá matka by měla být schopna ji řádně uvařit a sledovat reakci svého dítěte.

Květák při kojení

Je možné pro kojící květák květák? Samozřejmě! Toto je nepostradatelný produkt pro matky i jejich děti! Zelí je sklad vitamínu C, který je mimochodem v něm více než v jakémkoli citrusu. Ale důstojnost zelí s tím nekončí. Tato zelenina velmi zřídka přispívá k alergickým reakcím a při správném dávkování nezpůsobuje u kojenců žaludeční potíže. Takovou zeleninu při kojení doporučují pediatrové a odborníci na výživu jako jeden z nejužitečnějších.

Užitečné vlastnosti květáku

Tato zelenina je při krmení šíleně užitečná, také proto, že v těle dochází k velkému množství procesů nezbytných pro životně důležité funkce:

 • asimilace užitečných prvků;
 • očištění těla a krevních cév;
 • normalizace metabolismu;
 • posílení kostí
 • zlepšení střevní mikroflóry;
 • prevence vředů a gastritidy;
 • uklidněte se ve stresu a zlepšete náladu.

Květák je kromě všeho ostatního také dietním produktem. Jíst takovou zeleninu, neriskujete, že se zotavíte, a to je jeden z důležitých odkazů pro ženy po porodu. Při zavádění nového produktu pro dítě byste však měli být velmi opatrní. Je důležité si pamatovat první pravidlo kojící matky - nepřebíjejte se!

Kdo je doporučován pro květák?

Po porodu je strava u žen velmi přísná. Ale každý den představujeme nové produkty a výživa se časem naplní. Jak již bylo uvedeno, brokolice prakticky nezpůsobuje alergické reakce u dětí a do tohoto produktu můžete vstoupit s GV naprosto klidně. U dítěte je peristaltika díky vláknině normalizována a trávení se zlepšuje. V raných fázích dospívání a vývoje dítěte je to šíleně důležité. Takže odmítnout takovou zeleninu bohatou na vitamíny, vy, mladé matky, prostě nemáte právo.

Ale se všemi výhodami zelí existují určitá pravidla pro jeho zavedení do stravy kojící matky. Nejprve můžete tento produkt používat nejdříve měsíc po porodu. Při prvním příjmu květáku můžete jíst nejvýše 100 gramů produktu. Pak byste měli během dne sledovat své dítě: Máte-li nějaké problémy s trávením, změnil se váš celkový zdravotní stav, je stolička dítěte v pořádku. Pokud je vše v pořádku od tohoto dne, maminka může jíst asi 200 gramů této zeleniny denně.

Další důležitý bod: pediatrové nedoporučují používání syrové brokolice v prvních měsících života dítěte. Vzhledem k tomu, že se tělo právě formuje, je tato zelenina nejlépe konzumována ve vařené formě.

Je důležité si uvědomit, že brokolice je jedinečný produkt, ve kterém je mnoho užitečných komponent a stopových prvků. A také obsahuje komplexní uhlohydráty, které jsou jednoduše nezbytné pro plné fungování střev u kojících matek.

Jak si vybrat květák?

Trochu výše jsme již odpověděli na otázku - je možné, aby kojící matka květák, a teď se chceme s vámi, milí rodiče, podělit o tajemství správného výběru této zeleniny.

Největší hodnotou květáku je, že obsahuje bílkoviny. Může snadno nahradit masitá jídla pro vegetariány. Musíte si však vybrat správný produkt, ve kterém jsou uloženy všechny důležité prvky.

Podle doporučení odborníků bychom měli zpočátku při výběru květáku věnovat pozornost listům zeleniny: měly by být čerstvé, matné, beze stop hmyzu. Absence žlutých skvrn na listech naznačuje, že zelenina byla sklizena v poslední době. Květenství samo o sobě může být zelené, nažloutlé a bílé. Dalším znakem zeleninové nečinnosti mohou být skvrny na květenstvích. Uchovávejte tuto zeleninu doma pouze v lednici déle než týden.

Při kojení musí zelenina připravovat nutně fázi tepelného zpracování. Zelenina může být vařená, pečená v troubě nebo v páře.

Je možné prsa květák a jak to chutně vařit?

Při přípravě květáku můžete přidat trochu nízkokalorické zakysané smetany a malé množství koření. Tato zelenina se hodí také k pečenému sýru..

Na internetu a v kuchařských knihách je mnoho užitečných a zajímavých receptů z květáku. Samozřejmě, že ne všechna jídla mohou být konzumována během kojení. Užitečná jídla pro kojící matky zahrnují zeleninové polévky, vejce a květák omelety, vařené nebo pečené brokolice, kastrol a zeleninové dušené maso.

Jedním z oblíbených pokrmů pro kojící matky je lehká polévka s brokolicí. K vaření budete potřebovat:

 • 3 litry masového vývaru;
 • 300 gramů květáku;
 • 1 mrkev;
 • 1 cibule;
 • 1 šálek mladého hrášku;
 • 5 středně brambor;
 • 1 sklenici smetany;
 • sůl podle chuti;
 • zeleň.

Nejprve musíte kostky brambor, mrkve a cibule. Potom ve vroucí vodě nalijeme zeleninu. Poté, co se polévka vaří, snížíme teplotu na střední a vaříme 15 minut. V tuto chvíli pečlivě analyzujeme květák květáku a po 15 minutách je hodíme a zelený hrášek do pánve. Přiveďte polévku podle chuti pomocí soli a bylin, vařte dalších 5-7 minut. Na konci vaření nebo při podávání můžeme přidat kousky vařeného masa.

Je důležité si uvědomit, že kojící matka musí poprvé vyzkoušet květák odděleně od všech ostatních produktů. Pokud toto pravidlo není dodrženo a dítě po misce obsahující tuto zeleninu začne alergická reakce. Je možné, že tato reakce nebyla způsobena brokolicí, ale jinou složkou misky.

Pravidla pro správné použití květáku během kojení také zahrnují přípravu zeleniny před vařením. Květenství zelí je třeba pečlivě a pečlivě rozebrat a před tepelným zpracováním je také třeba důkladně omýt..

Výše jsme tedy odpověděli na otázky týkající se použití květáku během kojení. A teď bych chtěl trochu mluvit o kontraindikacích. Mezi hlavní patří individuální nesnášenlivost na zeleninu a výskyt alergií u matky nebo dítěte po jídle květáku. Nejdůležitějším pravidlem při vstupu této zeleniny do stravy kojící matky je postupnost. Pokud drobky neměly na kůži červené vyrážky a celkový stav dítěte se nezhoršil, může kojící matka bezpečně začít plánovat přípravu jídel z chutného a zdravého květáku pro svůj stůl..

Je povoleno používat květák při kojení

Každá matka se obává otázky: jak ublížit jejímu dítěti? Květák při kojení se jeví jako nebezpečný, protože to může být příčinou plynatosti a nadýmání u každé osoby..

Květák při kojení se jeví jako nebezpečný, protože to může být příčinou plynatosti a nadýmání u každé osoby.

Práce gastrointestinálního traktu u novorozence a dítěte v prvních měsících života ještě nebyla dokončena. Mnoho rodičů čelí problémům s kolikou, zácpou, plynem a alergickými reakcemi. Lékaři proto doporučují, aby všechny kojící matky přemýšlely o své stravě, protože vše, co se pojí spolu s mlékem, také vstupuje do stále křehkého dětského těla.

Historie, složení a užitečné vlastnosti

Slovo zelí, překládané z latinského jazyka, znamená hlavu, protože ve tvaru je také kulaté. To bylo přineseno do Ruska od Středomoří. Květák přišel k nám později, známý všem, bělovlasý, dlouho se nezakořenil, je to rostlina milující teplo. Chovateli se však podařilo vyvinout odrůdu odolnou proti chladu a popularita těchto květenství nebyla horší než u jejích bratří více než 100 let..

Květák obsahuje mnoho vitamínů A, B, C a E. Vitamín C je zodpovědný za pružnost pokožky, udržuje její pružnost a zabraňuje předčasnému stárnutí. To je to, co ženy, které nedávno porodily, tolik potřebují, protože mnoho zápasí se strie. Přítomnost tohoto užitečného prvku v květáku je mnohonásobně větší než v bílém zelí. Aby se však tento vitamín vstřebal, musí být květák konzumován syrový, což je nežádoucí v prvních měsících kojení..

Zelí je také bohaté na vitamín B9, kyselinu listovou, která pomáhá předcházet anémii u matky i dítěte. To bude chránit před ztrátou krve, bledostí, suchostí a popraskáním rtů..

Květák obsahuje mnoho vitamínů A, B, C a E. Vitamín C je zodpovědný za pružnost pokožky, udržuje její pružnost a zabraňuje předčasnému stárnutí.

Další užitečnou látkou přítomnou v zelí je fytosterol, který bojuje s cholesterolem a zabraňuje ucpávání krevních cév..

To jsou jen některé z užitečných prvků. Kompozice obsahuje vápník, železo, hořčík, fosfor atd. Nejmenší množství hrubé vlákniny umožňuje snadné trávení tohoto produktu, což je tak cenné pro gastrointestinální trakt malé osoby..

Tato zelenina je tak užitečná, že přijde k jejímu léčivému použití u lidí trpících chorobami gastrointestinálního traktu. Květák se široce používá v dětské výživě, pro alergie je nejméně nebezpečný. Není divu, že se doporučuje, aby si ji vybral pro první krmení, a pokud matka zahrnula květák do jejího menu, pak si zvykne na to, že jí ve formě pyré jednodušší a rychlejší.

Co může kojící matka jíst (video)

Výhody a nevýhody jíst květák

Všechny druhy zelí, včetně květáku, mohou způsobit nadýmání. Kromě toho, v zimní sezóně, abyste ochutnali tento produkt, musíte si koupit zmrazené polotovary. Vzhledem k těmto vlastnostem je možné při kojení použít květák?

Květák kojící matce není schopen způsobit újmu (pokud neexistují individuální kontraindikace). Se správným tepelným účinkem a mírným začleněním do stravy je to nepostradatelný a velmi užitečný produkt pro ženu, která se stará o kojení.

 • čištění těla;
 • normalizace metabolismu;
 • zlepšení mikroflóry;
 • prevence gastritidy a vředů;
 • udržování hmotnosti v normálních mezích;
 • posílení imunity;
 • zlepšení tvorby krve;
 • saturace energie.

Vzhledem k tomu, že během těhotenství, během GV by se nemělo výrazně zvyšovat množství konzumovaných potravin, je lepší znovu zvážit hodnotu a užitečnost mateřské stravy. Květák je zdrojem vlákniny a čistí tělo. Oproti ostatním rostlinám s křížencem je lídrem v obsahu živin a nízkém obsahu uhlohydrátů, což má pozitivní vliv na postavu.

Nevýhody konzumace zahrnují zvýšenou bolest u nemocí s vysokou kyselostí žaludku. Je také nepravděpodobné, ale stále existuje riziko alergické reakce. V tomto případě se můžete opatrně pokusit zavést květák do stravy znovu, ale ne dříve než o měsíc později, když všechny alergeny opustí tělo. Nejčastějším negativním důsledkem je zvýšená tvorba plynu, která je přičítána všem ukřižovaným, ale tento problém může nastat pouze při nadměrném přejídání. Chuť květáku je amatér, protože většina lidí je zvyklá na slaná jídla a hojnost koření. Všechny tyto negativní důsledky se vztahují na velmi malé procento kojících matek, z větší části jsou alergické a snadno přizpůsobují své stravovací návyky zdraví dítěte.

Použití květáku bylo vědeckými studiemi již dlouho prokázáno, takže lékaři Světové zdravotnické organizace a odborníci na výživu doporučují jeho zařazení do stravy kojících matek.

Pokyny kojení

Aby dítě v prvních týdnech života bezpečně procházelo adaptačním obdobím, je třeba pečlivě zvážit stravu matky. Nejprve je seznam konzumovaných produktů omezený, protože dítě roste a nabídka se zvyšuje. Je důležité si uvědomit, že každý nový produkt by měl být uváděn postupně..

Květák a nádobí z něj - to je jedinečná povolená volba! Může být použit již v prvním měsíci kojení a před dokončením a poté může být také zaveden do dětské výživy..

Ale měli byste postupovat podle několika jednoduchých tipů:

 1. Nepoužívejte květák, pokud má žena alergickou reakci nebo zvyšuje kyselost žaludku.
 2. Dávejte pozor na výběr zeleniny a nezapomeňte je před pečením umýt.
 3. Dodržujte umírněnost: nadměrné množství konzumovaných potravin může vést k nadýmání. Dostatečné množství květáku denně - ne více než 200 g.
 4. Pro mámu v období GV je lepší vařené, dušené nebo pečené jídlo. Je lepší odmítnout surový nebo smažený.
 5. Se zavedením produktu můžete začít deník jídla, který bude korelovat s jídlem a reakcí na ně. Pokud máte kolické nebo alergické reakce, dočasně vyhoďte květák. Opakovaný příjem by měl být proveden až po 15 dnech..

Tato jednoduchá doporučení pomohou předcházet stavu nepohodlí u dítěte spojenému s gastrointestinálními problémy, správně sledovat, zda dítě reaguje na tento druh potravy, a matka sama se může cítit snadněji a energičtěji.

Výživa kojení (video)

Mísa recepty

Květák obsahuje pouze 25 kalorií na 100 g, s velkým množstvím vitamínů a minerálů, takže je to skutečný nález pro ženy, které po těhotenství často chtějí rychle zhubnout. Ve srovnání s jinými druhy zelí, jako je brokolice a růžičková kapusta, má květák také chuťové výhody, je lehčí a jemnější. Tato zelenina je proto schopna snadno krmit celou rodinu..

Při přípravě jídla během kojení můžete použít malé množství soli, másla nebo rostlinného oleje. A je lepší odmítnout majonézu, horké koření a koření.

Úplně první jídlo, vhodné v prvních měsících krmení, bude zeleninový vývar. Povolenou zeleninu vařte v čisté vodě. Můžete jíst teplé vývary. Teplá tekutina má dobrý vliv na laktaci a regeneraci po porodu. Postupně můžete do polévek přidávat brambory a cukety. S mrkví byste měli být opatrní, protože její oranžový pigment může vyvolat alergickou reakci. Prospěšné budou také polévky. Pak můžete jíst masové vývary.

Květák se široce používá v dětské výživě, pro alergie je nejméně nebezpečný

Je důležité si uvědomit, že vaření květáku nebude trvat příliš dlouho, což bude určitě plus pro kojící matku. Zelí si můžete péct s bramborami a zakysanou smetanou.

Různé omáčky pomohou rozšířit nabídku.

 • máslo - 15 g;
 • mléko - 150 ml;
 • mouka - 1 lžíce. l.;
 • květák;
 • sůl podle chuti.

Oloupejte zelí, umyjte jej a rozdělte na malé květenství, vařte na pár a nechte vychladnout. Pro omáčku: zahřívají máslo na pánvi, přidávají mouku, nalijí mléko a vaří na mírném ohni za stálého míchání. Po zahuštění nalijte výslednou omáčku na zelí a jídlo je připraveno.

Květák, i když byl nedostatek, byl na stole Rusů. Je k dispozici kdykoli v roce. Lze ji pěstovat na zahradě nebo zakoupit v obchodě v zmrazené formě. Kojící matka by neměla tento produkt odmítnout, ale naopak je nutné ho zavést do stravy. Tato zelenina bude přínosem jak pro trávení, tak pro kůži a krevní cévy a kosti. A co je nejdůležitější, nepoškodí dítě a zkomplikuje proces jeho přizpůsobení v novém prostředí..

Květák pro kojení - výhody, jednoduché recepty

Strava kojící matky by měla být plná a vyvážená, se spoustou zeleniny a ovoce. Květák při kojení je jednou z nejužitečnějších potravin, obsahuje mnoho vitamínů, minimum kalorií a zřídka způsobuje alergii u dítěte. Jak správně přivést tuto zeleninu do stravy a co z ní může být chutné - o tom dnes mluvíme.

Výhody květáku pro kojící matku

Brokolice a květák během kojení jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro očistu těla, normální fungování trávicího systému.

Obě zeleniny jsou bohaté na vitamíny, stopové prvky, jsou zahrnuty do seznamu produktů, které mohou být konzumovány během kojení. Posilují nejen tělo kojící matky, ale také pětkrát snižují riziko vzniku maligních nádorů.

Užitečné vlastnosti květáku

Obsahuje vitaminy B, které jsou nezbytné pro silné nervy, dobrý spánek a výkon, krásnou pokožku, vlasy a nehty.

Kyselina askorbová posiluje imunitní systém, zlepšuje stav krevních cév, snižuje pravděpodobnost rozvoje srdečních patologií..

Draslík a vápník - posilují kost.

Fosfor - příznivě ovlivňuje mozek, zlepšuje paměť.

Železo zabraňuje riziku anémie - tento prvek v květáku více než v jiné zelenině.

Zelná šťáva čistí střeva od škodlivých mikroorganismů, odstraňuje toxiny z těla, toxiny, přebytek škodlivého cholesterolu.

Kyselina listová je nezbytná pro normální duševní vývoj drobků.

Květák prakticky neobsahuje hrubé vlákno, proto je riziko zvýšené tvorby plynů, plynatost u matek a dětí po použití minimální. Současně 100 g čerstvé zeleniny obsahuje pouze 25–30 kcal.

Kontraindikace

Ale musíte si pamatovat kontraindikace. Pokud máte vřed, těžká onemocnění ledvin a urogenitálního systému, dnu, vysoký krevní tlak, pak je pro vás květák kontraindikován..

Jak zavést květák do stravy

Lékaři nezakazují používání květáku pro kojící matku, ale musíte je do krmiva správně vložit - dítě musí být alespoň měsíc staré, v dřívějším věku nemusí trávicí systém dítěte zvládnout tento produkt.

Pokud chcete jíst syrový květák, musíte počkat, až dítě bude mít 3 měsíce.

Nejsou žádné zvláštní kontraindikace pro použití květáku - zelenina by neměla být konzumována, pokud jste přecitlivělí, měli byste opatrně zavést svůj produkt do stravy, pokud má vaše dítě sklon k alergii na jídlo. Přestože alergické reakce u kojenců ve formě vyrážky, zčervenání a poruchy stolice jsou lékaři velmi zřídka diagnostikovány - květák je považován za jeden z nejvíce hypoalergenních přípravků.

Zpočátku si můžete vyzkoušet 40-50 g vařené zeleniny, po dobu 2-3 dnů, by mělo být upuštěno od používání dalších nových produktů. Kojící matka může použít květák vařený, dušený nebo dušený, ale ne více než 200 g za den, ale budete muset zcela opustit produkt smažený a vařený v těstíčku.

Jak vyrobit květák při kojení

Nepopiratelnou hodnotou květáku pro kojící matku je to, že zeleninu lze vařit velmi rychle, nevyžaduje speciální dlouhodobé zpracování, zdravý oběd a lehkou večeři z ní..

Nejjednodušší a nejrychlejší příloha

Stačí uvařit květenství zelí ve slané vodě, aby neztratilo barvu, do vroucí vody můžete přidat plátek citronu..

K diverzifikaci a zlepšení chuti pomůže omáčka - roztavte 15 g másla na mírném ohni, přidejte 15 g mouky, nalijte 150 ml mléka, neustále míchejte. Vařte na mírném ohni, dokud nezhoustne..

Zeleninový guláš

 • brambory - 1 velká hlíza nebo 2 střední;
 • mrkev, cuketa - 1 ks.;
 • květák - 150 - 180 g;
 • zelené, sůl.

Nakrájené na malé kostky oloupané brambory a cukety, tři mrkve na struhadle, jemně nasekáme zelení, rozdělíme zelí na květenství.

Nalijte trochu vody na dušenou nebo hlubokou pánev, nechte ji vařit, kapejte mrkev, přidejte brambory za 2-3 minuty a po 4-5 minutách - zelí a cuketa. Nalijte víko, snižte teplo, nechte je 7-10 minut vařit, dokud nebude veškerá zelenina měkká. Před podáváním přidejte sůl a zelení.

Lehká polévka

 • libové hovězí nebo kuřecí maso bez kůže a kostí - 350 g;
 • brambory - 3 ks.;
 • květák - 250 g;
 • mrkev - 1 ks.;
 • tvrdý sýr - 30 g;
 • voda - 2 l;
 • čerstvé nebo sušené zelené.
 1. Maso vařte až do vaření - u hovězího masa to bude trvat asi 2 hodiny, kuře se vaří za 20-30 minut.
 2. Vyjmeme maso z vývaru, jemně nasekáme, hodíme zpět do vroucí vody, přidáme oloupané, jemně nasekané brambory.
 3. Zelí rozdělíme na malé květenství, přidáme do brambor za 10 minut.
 4. Tři mrkve na jemném struhadle, přidejte ke zbývající zelenině za čtvrt hodiny.
 5. Po 8 minutách bude polévka hotová. Před podáváním posypte strouhaným sýrem a jemně nasekanými bylinkami.

Kastrol

Skvělá volba pro rychlou večeři:

 • květák - 350 g:
 • jemnozrnný tvaroh, nízkotučné - 150 g;
 • křepelčí vejce - 6-7 ks.;
 • tvrdý sýr - 130 g;
 • nasekaná jádra vlašských ořechů - 35 g;
 • máslo - 15 g.

Zelí rozdělíme na květenství, jemně nasekáme nožem, třemi sýry, spojíme obě ingredience, přidáme tvaroh, sýr, ořechy a vejce. Bič vše v mixéru - měli bychom získat homogenní hustou hmotu. Pokud nemáte mixér, nebuďte naštvaní, i bez šlehání se jídlo ukáže jako velmi chutné, zeleninová chuť je dobrá.

Formulář namažte máslem, vložte výslednou směs, odešlete ji do trouby na 20 minut, teplota v kabinetu by měla být 170-180 stupňů.

Šťavnaté kotlety

Originální nápad na oběd nebo večeři. Budeme potřebovat následující produkty:

 • květák - 400 g;
 • strouhanka - 30-40 g;
 • vejce - 1 ks.;
 • cibule - 1 ks.;
 • zelené, sůl.

Rozdělíme zelí na květenství, vaříme ve slané vodě s plátkem citronu až do něžného řízení, je to asi 8-10 minut, pojďme se ochladit, rozemeleme v mixéru. Chléb namočte do závěti nebo mléka, vytlačte, kombinujte s kapustou, přidejte vajíčko, jemně nasekanou cibuli a bylinky, sůl. Smíchejte, mleté ​​maso nechte čtvrt hodiny.

Zapneme troubu o 180 stupňů, přikryjeme pečící fólií fólií, vytvoříme malé karbanátky s mletými rukama mokrými rukama a vložíme do formy. Pečte půl hodiny, dokud se neobjeví lahodná nahnědlá kůra.

Pokud si přejete, můžete míchat zelí se stejným množstvím mletého kuřecího nebo krůtího masa.

Salát s pečeným květákem

Toto jídlo není škoda sloužit hostům a pro jeho přípravu vyžaduje minimální sadu produktů:

 • květák - 350 g;
 • vařené kuřecí maso - 80-100 g;
 • vlašské ořechy - 30 g;
 • olivový olej - 30 ml;
 • sůl, listy salátu.

Demontované zelí pro květenství, umístit do vroucí vody na 2-3 minuty, dát do cedníku, dát na plech na pečení, nalijte olej. Pokud vaše dítě není alergické na citrusové plody, můžete posypat misku na pomerančovou kůru - vůně bude neuvěřitelná.

Zeleninu pečte při teplotě 160 - 170 stupňů po dobu 7–10 minut, poté ji posypte nasekanými vlašskými ořechy a odešlete do trouby dalších 5 minut..

Roztrhejte listy salátu rukama, přidejte malé kousky masa, připravené zelí, ochutnejte olejem, solí. Do dresinku můžete přidat trochu citronové nebo pomerančové šťávy.

Závěr

Jak jsme viděli dnes, květák je nezbytná a užitečná zelenina pro kojení. Řekněte nám v komentářích, co chcete z této zeleniny vařit. Nezapomeňte článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích - pro každou kojící matku je nutná chutná a rozmanitá výživa.

Zelí obecně - všeho druhu - sklad vitamínů a záruka výhod pro tělo. Tým Its Kids však důrazně doporučuje, aby všechny kojící matky dočasně opustily zelí. Jedná se o dokonale přijatelný produkt pro matku, ale příliš agresivní pro dítě.

Květák při krmení: užitečné vlastnosti

Květák při kojení je nepostradatelným produktem, který je skvělý pro kojící matky a děti. Tato zelenina obsahuje překvapivě více vitamínu C než citron a jiné citrusové plody.!

Produkt zřídka přispívá k alergiím a při dávkování nezpůsobuje u kojenců zažívací potíže a koliku. Proto pediatrové a odborníci na výživu doporučují květák kojícím matkám jako jednu z bezpečných zelenin pro kojení..

Příznivé vlastnosti

Květák lze jíst beze strachu, protože málokdy způsobuje alergie a snadno se vstřebává do těla. Složení zeleniny zahrnuje velké množství vitamínů a prospěšných prvků, které vyživují tělo a pomáhají rychleji se zotavit po porodu.

Květák je nosičem záznamů pro vitamíny A, B, C a kyselinu listovou. Provádí řadu nejdůležitějších funkcí v těle matky a dítěte:

 • Podporuje asimilaci užitečných prvků;
 • Čistí tělo a krevní cévy;
 • Zlepšuje střevní mikroflóru a normalizuje metabolismus;
 • Posiluje kosti;
 • Snižuje riziko rakoviny pětkrát;
 • Zabraňuje vzniku a rozvoji gastritidy a vředů;
 • Posiluje imunitní systém a chrání před viry, chřipkou, infekcemi;
 • Zlepšuje tvorbu krve;
 • Vyživuje tělo energií a dává energii;
 • Uklidňuje stres a zlepšuje náladu.

Zelenina obsahuje pouze 30 kcal na 100 gramů, takže nezvýší hmotnost. Nezapomeňte však na pravidla pro konzumaci zeleniny a dalších produktů, o nichž se více dozvíte v článku „Výživa po porodu“. Opatrně zavádějte do stravy nové jídlo. Dodržujte základní princip kojení - nepřebíjejte se!

Pravidla používání květáku pro kojení

 • Do výživy kojící matky můžete zavést polévku z květáku tři až čtyři týdny po porodu;
 • V nabídce používejte polévky, vařené a dušené zelí. Ale z použití produktu v surové nebo smažené formě v prvních měsících kojení je lepší odmítnout;
 • Po prvním testu pečlivě sledujte zdraví dítěte. Pokud je nalezena alergie, dočasně produkt nepoužívejte;
 • Máte-li alergie nebo koliku, můžete úvod zopakovat měsíc po neúspěšném pokusu;
 • Sledujte dávkování. Přebytečný produkt vede k nadýmání. Maximální příjem je až 200 gramů denně;
 • Před jídlem si pečlivě vyberte a umyjte zeleninu..

Květák mísy

Kojící matky mohou jíst dušené, vařené a pečené jídlo. Při vaření můžete přidat trochu soli, rostlinného oleje nebo nízkotučnou zakysanou smetanou. K diverzifikaci nabídky se zelenina přidává do zeleninové polévky nebo masového vývaru. A když můžete začít jíst boršč se zelím kojící matce a jak ji vařit s kojením, přečtěte si zde.

Zelí může být dušené s brambory a další zeleninou pro vaření dušené maso, můžete také přidat zeleninu do omelety. Do dušeného a pečeného jídla přidejte libové maso. Hovězí, kuřecí nebo krůtí maso jsou dobré.

Čerstvé zelí se nejlépe používá ve vzácných případech a ne dříve než tři až čtyři měsíce po porodu. Čerstvá jídla je těžší vstřebat a zvyšuje riziko kolických a jiných trávicích problémů. Tepelné zpracování dělá produkt lehčí a měkčí, při zachování prospěšných vlastností zeleniny.

Jiné druhy zelí pro kojící matky

Kromě květáku je dobré jíst i brokolici. Tato zelenina obsahuje kompletní sadu makronutrientů a 150% denní příjem vitamínů B a C. Brokolice zabraňuje tvorbě rakoviny, posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení a pomáhá při vředech.

Bílé zelí je těžká zelenina pro stále nezralý dětský organismus. Způsobuje zvýšenou tvorbu plynu, koliku a nadýmání nejen u dítěte, ale také u matky. Proto můžete tento druh zeleniny používat v omezeném množství a pouze v pátém nebo šestém měsíci po narození dítěte. V tomto případě je třeba zelí podrobit tepelnému ošetření a jíst dušené, vařené nebo pečené.

Listy zelí jsou však velmi užitečné pro kojící matky s plností hrudníku kvůli velkému množství mléka. Takové obklady zmírní otok, zánět a bolest na hrudi..

Kojení je zakázané jídlo při kojení. Při přípravě zeleniny se používá kyselina, koření a sůl, které jsou pro kojence velmi škodlivé. Kysané zelí se nedoporučuje používat až po laktaci.

Mořský kapusta, i přes název, nepatří do kategorie zeleniny. Jedná se o mořské řasy s vysokým obsahem jódu, fosforu a železa. Tento produkt stabilizuje štítnou žlázu, vytváří látkový metabolismus, stimuluje činnost mozkových buněk a zlepšuje paměť..

Kojení však můžete s kojením používat opatrně, protože způsobuje alergie. Takový produkt můžete jíst nejvýše třikrát týdně po 150 gramů.

Články O Neplodnosti