Hlavní Neplodnost

Kojení (HB) a vitamíny.

Kojení je pro matčino tělo časově náročný proces. Všechny její rezervy jdou na krmení dítěte, aby uspokojily jeho potřeby živin a stopových prvků. Zůstane jen velmi málo pro sebe (pokud zůstane). Pokud matka jí dobře a rozmanitě, pak deficit není tak znatelný. Tak či onak je rezerva doplněna a rozdělena na dvě části (matka a dítě). Když matka sníst mírně (málo čerstvé zeleniny a ovoce, nedostatek bílkovin, tuků, monotónní jídelní lístek, mono diety, které si pediatři stále oblékají, aby dítě nemělo koliku), pak se v těle projeví takové příznaky: závažné vypadávání vlasů, bledost kůže, závratě, suchá pokožka, krvácení z dásní, zubní kaz atd. Pokud máte všechny tyto příznaky, musíte se obrátit na specialistu a předepsat potřebné vitamíny.

Chcete-li pít určité vitamíny, potřebujete indikace a testy k identifikaci nedostatku. V žádném případě byste si sami neměli předepisovat vitamíny.

Jak pít vitamíny?

Lékaři v tom nemají shodu. Někdo věří, že pokud je výživa kompletní, uspokojí všechny potřeby těla, takže nemusíte pít nic navíc. Existují odborníci, kteří se domnívají, že je nutné pít potravinové doplňky (biologicky aktivní přísady) neustále, aniž by mezi nimi došlo k přerušení. Jiné, které je třeba pít v období, kromě jídla. A existují odborníci, kteří nevidí smysl pít něco náhodně. Nejprve požádají o testy a teprve poté předepíšou, co je potřeba.

Jaké testy se provádějí pro zjištění nedostatku.

Chcete-li uvést tělo do pořádku, musíte přesně vědět, co chybí. Za tímto účelem lékař doporučuje předat analýzu spektra stopových prvků a někdy i těžkých kovů. Proč těžké kovy? Chcete-li odstranit otravu. Přesycení těla těžkými kovy neznamená vždy zjevné příznaky. Ale poškození těla je kolosální. Pokud si pacient může dovolit testy na stopové prvky (nejedná se o levné potěšení, ale je to velmi nutné), lékař předepíše ty stopové prvky, které nestačí (samostatně). Pokud pacientka nesouhlasí, tráví nákladnými testy (což, jak jsem psal výše, pomáhá přesné diagnostice), je jí předepsáno minimum nezbytné k identifikaci nedostatku klíčových stopových prvků, jejichž nedostatek vede ke zřejmému (patrnému) porušení. Specialista pouhým okem vám nemůže přesně říct, co vám chybí, ale přesto nedostatek určitého mikroelementu může způsobit poruchu v činnosti celého organismu.

Vitaminové komplexy, které můžeme pozorovat na policích lékáren, nefungují úplně, protože z nich je absorbováno pouze 30-50% mikroelementů (zbytek je splachován do záchodu). Je to kvůli individuálním vlastnostem těla a schopnosti asimilovat jeden nebo druhý prvek pouze v určité formě. Například je přípravek železa nejlépe absorbován z chelátových forem (bisglycinát železa), a nikoli ve formě síranu železa, který také způsobuje vedlejší účinky ve formě nevolnosti a zácpy, průjmu.

Nejběžnější diagnóza u kojících matek způsobená nedostatkem základních prvků je anémie..

Téměř všechny metabolické procesy v našem těle se vyskytují pod vlivem kyslíku, díky tomu jsou živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy) „spáleny“ na energii, kterou naše tělo potřebuje. Vdechujeme kyslík a v těle se přenáší do červených krvinek (krvinek), uvnitř hemoglobinu (krevní bílkoviny), který obsahuje železo. Anémie může být spojena s nedostatkem: železo, kyselina listová, hemoglobin (bílkovina), tuk (pokud tělo nemá dostatek povrchově aktivní látky v plicích, kyslík nebude dostatečně absorbován). K detekci anémie se provádějí následující testy:

 • KLA (obecný krevní test)
 • Syrovátka
 • Ferritin
 • Kyselina listová
 • Vitamin B12.

Mělo by být zřejmé, že pro to, aby tělo fungovalo, je nutné nejen pravidelně přijímat potřebné stopové prvky, ale také je přijímat ve správném poměru. Je dokonce teoreticky obtížné brát tyto faktory ve výživě v úvahu. Proto je mnohem efektivnější provést analýzu k identifikaci stopových prvků v krvi nebo ve vlasech, vzít ty prvky, které máte v nedostatku.

Při kojení, při doplňování stravy je nutné sledovat nejen vaši pohodu, ale i stav dítěte. Užívání jakéhokoli léku může způsobit, že vaše dítě bude mít alergie, průjem a další vedlejší účinky..

Vitaminy rozpustné v tucích

 • D3 - pro člověka existují dva zdroje: jídlo a syntetizované na slunci. Tento vitamín má dnes téměř každý nedostatek, dokonce i ti, kteří žijí v jižní části naší země (území Krasnodar, kde se zdá, že není problém se sluncem). Plní důležité funkce: reguluje činnost hormonů (zejména pohlavních orgánů), snižuje riziko rakoviny, eliminuje kožní problémy, normalizuje fungování srdce a krevních cév, podílí se na prevenci diabetu, eliminuje osteoporózu a podílí se na prevenci infekčních chorob. Nazývá se „těhotný vitamín“, jeho nedostatek často způsobuje neplodnost u mužů a žen. Doplnění: potraviny bohaté na vitamín (sleď, losos, mléko, sója, hovězí játra, vejce). Zůstaňte na slunci po dobu 10-30 minut od 12-16: 00 h (v této době existují nezbytné paprsky, které přispívají k produkci D3 v kůži). Použití vitamínů a doplňků stravy pro potraviny pod dohledem lékaře. Chcete-li přesně vědět, zda existuje nedostatek vitamínů, musíte složit analýzu 25 (OH) vitamínu D3 (tato forma je hormonální, neztrácejte peníze na TOTAL, je k ničemu). Pokud máte 50 až 100 ng / ml, nemusíte se obávat, pokud je nižší, musíte brát léky v dávce předepsané lékařem..
 • (Retinol) je antioxidant syntetizovaný tělem z beta-karotenu. Podporuje zdravé vlasy a pokožku, zrak, ovlivňuje růst kostí, posiluje imunitní systém. Doplnění: olej z tresčích jater, mrkev, hovězí játra, křepelčí vejce, sušené meruňky.
 • E (tokoferol) - antioxidant podporující imunitu, podílí se na reprodukčních funkcích. Doplnění: slunečnicový olej, obiloviny a luštěniny, arašídy, máslo, rakytník řešetlákový.
 • K (fylochinony) - účastní se syntézy bílkovin a metabolických procesů, zajišťuje normální fungování plic, ledvin a srdce, vstřebávání vápníku, reguluje koagulaci krve Doplnění: zelený čaj, špenát, zelený hrášek, fazole, brokolice, hovězí játra, olivový olej.

Ve vodě rozpustné vitamíny

 • C (kyselina askorbová) je vysoce účinný antioxidant, který se podílí na metabolismu cholesterolu, udržuje imunitu, je nezbytný pro syntézu kolagenu, je součástí buněk těla, poskytuje kostní sílu, pomáhá proniknout glukóze a je lépe absorbován v buňce, snižuje chuť na sladkosti, podílí se na transportu kyslík, tvorba hormonů štítné žlázy, tvorba serotoninu (hormon radosti), pomáhá vyrovnat se se stresem. Doplnění: citrusové plody, kiwi, zelená jablka, květák a růžičková kapusta, šípky, rybíz, jahody, jahody. Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamin, který se z těla rychle vymývá. Dávkování je předepsáno individuálně, přísně lékařem. Obvykle 1000 mg.
 • P (thioflavonoidy) - zásadní pro zdraví kapilárních cév. Doplnění: citrusové plody, jablka, šípky, borůvky, maliny, rajčata, zelí, paprika, rakytník, špenát.
 • B1 (thiamin) - potřebný pro hladké fungování trávicího systému, srdečního svalu a nervového systému. Podílí se na metabolismu, trávení uhlohydrátů, tuků a bílkovin. Doplnění: vepřové maso, žloutek, mořské plody.
 • B2 (riboflavin) - podílí se na tvorbě červených krvinek a protilátek. Podporuje fungování štítné žlázy a dalších tělesných systémů. Doplnění: piniové oříšky, játra, mandle, houby, vejce, makrela, dogrose, špenát.
 • B6 (pyridoxin) - stimuluje metabolismus, podílí se na tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, pomáhá glukóze pronikat do buněk. Doplnění: pistácie, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, sójové boby, fazole, tuňák, růžový losos, pšeničné otruby.
 • B12 (cyancobalamin) - účastní se enzymatických reakcí, podílí se na hematopoéze v kombinaci s kyselinou listovou. Je syntetizován střevní mikroflórou. Doplnění: hovězí játra, králičí maso, vejce, ústřice, sledě, pstruh, losos chum.
 • B9 (kyselina listová) - podílí se na syntéze nukleových kyselin a aminokyselin, na hematopoéze. Doplnění: arašídy, špenát, slunečnicová semínka, sójové boby, sušené hříbky, petržel.
 • PP (niacin) - podílí se na oxidačních reakcích v těle. Doplnění: sušené hříbky, tuňák, slunečnicová semínka, krůtí maso, hovězí játra.
 • B5 (kyselina pantothenová) - je nezbytná pro metabolismus uhlohydrátů, tuků a aminokyselin, podílí se na syntéze mastných kyselin, cholesterolu, histaminu, hemoglobinu a acetylcholinu. Doplnění: kuřecí žloutek, pšeničné otruby, avokádo, ovesné otruby, čočka, fazole.
 • H (biotin) - podílí se na syntéze enzymu, který reguluje metabolismus uhlohydrátů. Potřebný pro metabolismus mastných kyselin a leucinu. Kompenzace: sójový, kuřecí žloutek, ovesné vločky, hrášek, oves, rýže, pšenice.

Stopové prvky

 • Zn - zinek, silný antioxidant, posiluje imunitní systém, je nezbytný pro růst, obnovu a omlazení buněk. Stimuluje lidský hormonální systém (především hypofýza a gonády). Povzbuzuje proces omlazování buněk, syntézu testosteronu a růstového hormonu. Nedostatek ovlivňuje sexuální aktivitu mužů, u žen je menstruační cyklus narušen. Účastní se procesu buněčné imunity, tvorby krve, vidění, je zodpovědný za proces čichu a chuti. Působí na inzulínové receptory, eliminuje inzulínovou rezistenci, pomáhá snižovat hmotnost a hladinu cukru v krvi. Doplnění: játra, ústřice, piniové oříšky, arašídy, fazole. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Ca - vápník je součástí kostí a zubů, podporuje jejich růst a sílu, podílí se na svalové kontrakci a koagulaci krve. Aby Ca vstoupil do kosti, potřebuje dirigenta - vitamínu D a hormonu estrogen. Pokud je nedostatek D a nedostatek estrogenu, zůstává Ca v krvi. Je nebezpečné předepisovat léky s Ca, protože přebytek v krvi vede k tvorbě ledvinových kamenů. Je lepší zaplnit deficit produkty. Doplnění: sezam, vejce, mléčné výrobky, pekingské zelí, bazalka, petržel, kopr, špenát.
  Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Fe - železo, je součástí krevních bílkovin (hemoglobinu), podílí se na transportu kyslíku, je součástí enzymů a katalyzátorů. Nedostatek může způsobit anémii z nedostatku železa. Doplnění: pohanka, jablka, špenát, broskve, fazole, fazole, hrášek, sezamová semínka, dýňová semínka, pivovarské kvasnice, mořský kel. Chelátové přípravky předepsané lékařem.
 • I - jód, je součástí hormonů štítné žlázy, díky nimž se v těle metabolické procesy vyskytují. Doplnění: divoká ryba, mořské řasy, brambory, jahody. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Mg - hořčík, pomáhá snižovat krevní tlak, zvyšuje odolnost proti stresu, zlepšuje srdeční funkce, pomáhá vstřebávání vitaminu B6. Doplnění: luštěniny, špenát, čokoláda, banány. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Cu - měď, účastní se metabolických procesů a tvorby krve, je součástí katalyzátorů, dodává vlasům pigment a zvyšuje pružnost pokožky. Nedostatek způsobuje rané šedé vlasy. Doplnění: mořské plody, játra, ořechy, rýže, pohanka. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Se - selen, silný antioxidant, podporuje imunitní systém stimulací tvorby protilátek, podílí se na hematopoéze, která je součástí varlat u mužů. Doplnění: mořské plody, ořechy, játra. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • F - fluor, chrání zuby před kazem, je součástí zubů a kostí, posiluje imunitu, podporuje růst nehtů a vlasů, podílí se na tvorbě krve. Doplnění: mořské plody, mléko, ořechy, chléb, fluorovaná voda. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Cr - chrom, normalizuje hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, zabraňuje rozvoji aterosklerózy. Doplnění: pivovarské kvasnice, perlový ječmen, řepa, tuk.
  Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • P - fosfor, je součástí kostí, podílí se na regeneraci tkání, ovlivňuje hladinu libida. Dobře se získává v množství vitamínu D. Doplnění: ryby, maso, tvaroh. Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Mn - metabolismus manganu, lipidů a uhlohydrátů, ovlivňuje činnost enzymů a zabraňuje cukrovce. Doplnění: maso, houby, ořechy, ječmenné krupice.
  Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.
 • Cl - chlor, regulace osmotického tlaku tekutin a pH buněk, je součástí žaludeční šťávy, odbourává tuky, zadržuje vodu v těle a stimuluje vylučování toxinů. Doplnění: stolní sůl (v minimálním množství)
 • Na - sodík, účastní se metabolismu voda-sůl, udržuje osmotickou rovnováhu v buňce, odstraňuje přebytečný draslík a podílí se na kontrakci srdečních svalů. Doplnění: stolní sůl (v minimálním množství).
 • K - draslík, pomáhá odstraňovat vodu z těla, přenáší neuromuskulární impuls, podporuje osmotický tlak v buňce, podílí se na metabolismu glukózy. Doplnění: brambory, sušené švestky, sušené meruňky, rozinky, špenát, ořechy, mořská kapusta.
  Drogy jsou předepisovány pod přísným dohledem lékaře.

Vitaminové komplexy.

Pokud dáváte přednost "vše v jedné tabletě", pečlivě si přečtěte složení vitamínů, nebo spíše dávkování stopových prvků v poměru, kolik kojící žena potřebuje denně. Nezapomeňte, že potravinový doplněk je doplňkovou látkou k jídlu, tj. Výživa by měla být dostatečně vyvážená.

Pokud kojíte během pití vitamínů, poraďte se se svým pediatrem, zda vaše dítě nepotřebuje další vitamíny (například vitamín D)..

Co jiného se pije s vitamíny?

Omega-3 - hlavní kyseliny: kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexanová (DHA).

EPA - zlepšuje stav pokožky, vlasů, nehtů, odstraňuje usazeniny cholesterolu v cévách, přijímá přebytečný tuk. DHA - příznivě ovlivňuje mozkové buňky, zlepšuje paměť a pozornost.

Omega-3 doplňuje nedostatek tuků, z nichž se vytvářejí pohlavní hormony, dodává buňkám těla pružnost, plasticitu a krásu, zajišťuje pronikání kyslíku do krve.

Doporučení:

 • Chcete-li poskytnout sobě a vašemu dítěti důležité a nezbytné stopové prvky a vitamíny, musíte jíst pestře, plně a efektivně.
 • Pokud se obáváte jakýchkoli příznaků zhoršení zdraví, nemusíte hledat lékaře.
 • K identifikaci nedostatku určitých látek je třeba složit testy.
 • Nemůžete předepisovat vitamíny pro sebe.
 • Pokud má vaše dítě příznaky, jako jsou: zvracení, průjem, bolest břicha, závratě, alergie - vyhledejte pomoc odborníka.

Vlastnosti použití vitamínu C během kojení

Kojení je pro ženu vážným a obtížným obdobím. Měla by dítěti poskytnout nejen výživu, ale po porodu by měla obnovit i své tělo. V případě nedostatku živin lékař předepíše příjem vitamínových a minerálních komplexů. Vitamin C hraje při kojení důležitou roli, protože posiluje imunitní systém, reguluje důležité chemické reakce, slouží jako profylaxe infekčních chorob a ničí škodlivé bakterie. Po porodu oslabené tělo matky potřebuje vitamíny více než kdy jindy. Předtím, než začnete užívat lékárnické léky, musíte se poradit s lékařem.

Role vitamínů během kojení

Během kojení (HB) se zvyšuje potřeba vitamínů. Žena musí dítěti poskytnout základní živiny a její tělo po porodu oslabené.

Role vitamínů během kojení:

 • Vitamin A - zajišťuje plný vývoj pokožky dítěte a vizuálního pigmentu, zlepšuje stav vlasů, nehtů, pokožky matky;
 • Vitamin B1 - nezbytný pro normální fungování centrálního nervového systému;
 • Vitamin B2 - podílí se na vývoji kostry dítěte;
 • Vitamin B6 - zajišťuje normální vývoj míchy a mozku dítěte;
 • Vitamin B9 - přispívá ke správnému vývoji a činnosti vnitřních orgánů dítěte;
 • Vitamin B12 - zlepšuje funkci jater, je nezbytný pro normální fungování nervového systému;
 • Vitamin C - posiluje imunitu matky a dítěte, zabraňuje rozvoji infekčních chorob, má silné antioxidační vlastnosti;
 • Vitamin D - zabraňuje tvorbě křivek u dítěte, poskytuje silné zuby a dobrý pohybový aparát, zlepšuje srdeční funkce;
 • Vitamin E - zajišťuje pravidelné laktace, hraje roli antioxidantu v těle dítěte.

Kromě vitamínů hrají důležitou roli při laktaci stopové prvky:

 • železo - slouží jako profylaxe anémie;
 • vápník - zabraňuje křivici a patologii zrakových orgánů dítěte, které jsou nezbytné pro kosti, vlasy, nehty, kůži;
 • jód - zlepšuje štítnou žlázu ženy;
 • zinek - poskytuje zdravý stav vlasů, příznivě ovlivňuje činnost nervového systému a provádění duševní činnosti;
 • fosfor - zajišťuje výměnu energie v buňkách, zajišťuje stabilní práci srdce a ledvin.

Je nutné pít vitamínové přípravky

Potřeba vitamínů po porodu určuje lékař na základě stavu těla matky. Vitamín-minerální komplexy jsou předepsány, pokud je žena diagnostikována s nedostatkem látky. Nekontrolované používání farmaceutických výrobků může vést k nadměrnému množství vitamínů, které negativně ovlivňuje zdraví a může způsobit řadu komplikací.

Během laktace je nutný další příjem vitamínů, pokud je tělo ženy velmi slabé, ochranné mechanismy jsou sníženy. Existují známky nedostatku vitamínů a výživa neposkytuje potřebné množství živin.

Role vitaminu C pro kojící matku a dítě

Vitamin C (kyselina askorbová) hraje důležitou roli při kojení pro matku i dítě. Látka má silné antioxidační vlastnosti a podílí se na mnoha chemických reakcích v těle..

Role kyseliny askorbové během kojení:

 • posiluje imunitu kojící matky a dítěte;
 • poskytuje odolnost proti infekcím;
 • nezbytné pro tvorbu pojivové tkáně dítěte;
 • čistí tělo toxických látek;
 • posiluje tělo matky oslabené po porodu;
 • obnovuje a zlepšuje stav vlasů, kůže, nehtů kojící ženy;
 • podporuje lepší vstřebávání železa;
 • posiluje cévy matky a dítěte;
 • zabraňuje rozvoji zánětlivých procesů;
 • zvyšuje odolnost dítěte vůči negativním vlivům vnějšího prostředí.

Nedostatek vitamínu C

Dlouhodobý nedostatek kyseliny askorbové vede k narušení imunitního systému, díky kterému je tělo oslabeno a náchylnější k infekcím a jiným onemocněním. Léčení ran a poranění těla vyžaduje hodně času. Trpí také vzhled kojící matky - zhoršuje se stav kůže, vlasů, nehtů. Novorozenec zřídka postrádá vitamin C. Dostává požadované množství do mateřského mléka. Ale v případě nedostatku mohou být narušeny ochranné mechanismy dítěte a vyvíjeny patologie.

Nedostatek kyseliny askorbové se projevuje následujícími příznaky:

 • ztráta pevnosti a únava;
 • poškození zubů;
 • suché vlasy, křehké nehty;
 • náhlé výkyvy nálady;
 • pocit bolesti kloubů a svalů;
 • suchá kůže;
 • krvácení z dásní;
 • zhoršená chuť k jídlu;
 • špatný sen.

Denní sazba a přírodní zdroje kyseliny askorbové

Během kojení by žena měla dostat 80-100 mg vitamínu C denně. Denní norma pro dítě konzumující kyselinu askorbovou s mateřským mlékem je přibližně 50 mg denně.

Doporučuje se, aby kojící matky ve své stravě zahrnovaly potraviny bohaté na vitamín C. Nezapomeňte, že tepelné zpracování snižuje množství kyseliny askorbové, takže musíte jíst více čerstvého ovoce a zeleniny..

Potraviny obsahující vitamín C:

 • šípky, citrusové plody, vlašské ořechy;
 • černý rybíz, rakytník, petržel;
 • červené a zelené papriky, brokolice, horský popel;
 • kiwi, jahody, brusinky, květák;
 • borůvky, angrešt, červený rybíz;
 • ředkvičky, zelí.

Méně kyseliny askorbové obsahuje:

 • v rajčatech, bramborách, jablkách, brusinkách;
 • maliny, třešně, okurky, hrušky meruňky;
 • banány, broskve, mrkev, cuketa, salát.

Indikace pro užívání vitaminových přípravků

Před použitím vitaminových přípravků se musí kojící matka ujistit, že je skutečně potřebuje. Samoléčení a negramotnost jakékoli lékárny může mít negativní důsledky. Potřeba užívání léků, stejně jako jejich dávkování a trvání kurzu, určuje lékař.

V některých případech je užívání vitamínů nezbytné. To:

 • oslabené tělo matky po porodu;
 • avitaminóza;
 • narušený imunitní systém;
 • nedostatečný příjem vitamínů s jídlem;
 • porod s komplikací;
 • nepříznivé podmínky prostředí, které snižují imunitu;
 • stavy duševního, emočního nebo fyzického stresu.
 • vyčerpání, časté krvácení.

Přehled léků s kyselinou askorbovou

Lékárny nabízejí velké množství vitamínových přípravků, které obsahují vitamín C. Lékař pomůže určit, který vitaminový lék upřednostňuje. Vitamin lze také užívat v čisté formě ve formě dražé, tablet nebo prášku..

Přípravky s kyselinou askorbovou
Kyselina askorbováK dispozici ve formě dražé nebo tablet. Obnovuje a posiluje imunitní systém, pokrývá nedostatek kyseliny askorbové. Během kojení užívejte 6 tablet denně po jídle po dobu 10-15 dnů. Poté se dávka sníží na 2 tablety denně a pokračuje v pití až do konce kojení
ElevitKromě vitamínu C obsahuje všechny živiny potřebné pro kojící matku (zejména hodně vápníku, hořčíku, fosforu). Poskytuje optimální výživu pro dítě. Zlepšuje zdravotní stav kojící matky. Užívejte tabletu denně po jídle
Vitrum PrenatalZlepšuje celkový stav těla kojící matky, zajišťuje optimální vývoj novorozence. Zabraňuje rozvoji anémie. Po jídle užijte jednu tabletu.
Mamina abeceda zdravíLék obsahuje tablety tří barev, které se liší optimální kombinací vitamínů a minerálů. Kyselina askorbová je součástí oranžové a žluté tablety. Vitamíny se dobře vstřebávají, zlepšují zdraví. Zvyšují imunitu, zlepšují metabolismus a přispívají k nejrychlejšímu zotavení těla po porodu. Užívejte tři tablety (v různých barvách) denně s jídlem
Complimite mamiKromě kyseliny askorbové obsahuje 10 vitamínů a 7 minerálů. Posiluje imunitní systém, zlepšuje stav pokožky, vlasů, zlepšuje metabolismus. Nasytí tělo dítěte užitečnými látkami, pomáhá v boji s alergiemi. Pijte 1 tabletu denně.

Pravidla pro přijímání a kontraindikace

Před přijetím vitamínů kojící matka navštíví lékaře. Určuje, zda je nedostatek vitamínů, které látky chybí, a předepisuje vhodný lék. Může to být vitamin v čisté formě nebo v kombinaci s jinými prospěšnými látkami..

Vitamínové přípravky jsou dostupné ve formě pilulek. Jsou podávány orálně, zaplaveny vodou. Pokyny vždy uvádějí vlastnosti užívání vitamínů, jejich dávkování, frekvenci podávání a trvání kurzu. V případě potřeby může lékař provést úpravy a předepsat svá předepisování pro užívání léku.

Po skončení užívání vitamínů si udělejte pauzu na měsíc. Poté může být předepsán druhý kurz. Před konzumací vitamínů musíte informovat svého lékaře o všech lécích a lécích, které jsou v současné době užívány. Nekompatibilita léků může nepříznivě ovlivnit zdraví..

Kontraindikace při užívání vitaminových přípravků s kyselinou askorbovou:

 • individuální nesnášenlivost;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • chronické patologie kardiovaskulárního systému;
 • zhoršený metabolismus;
 • anémie;
 • cirhóza související s věkem;
 • leukémie;
 • erythremia.

Vitaminové přípravky C se používají opatrně v případě cukrovky a pankreatických problémů..

Co způsobuje předávkování kyselinou askorbovou

Použití kyseliny askorbové ve vysokých dávkách může vést k nadbytku vitamínu v těle. Možné příznaky předávkování:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • narušený spánek;
 • záchvaty zvracení;
 • žaludeční křeče;
 • respirační selhání;
 • alergické vyrážky;
 • svědění
 • někdy horečka.

Přebytek kyseliny askorbové vede k:

 • poruchy krvácení;
 • vývojová zpoždění;
 • zvýšené riziko rozvoje patologií u novorozence;
 • narušení střev;
 • špatná stravitelnost vitamínů B..

Předávkování lékem ohrožuje narušení ledvin a metabolismus. Než se rozhodnete vzít vitamíny, poraďte se s lékařem.

Doporučení lékaře. Během kojení věnují všechny matky novorozence pozornost. Lékaři zdůrazňují, že se nesmíte zapomenout starat o sebe. Po porodu je tělo oslabeno a potřebuje se zotavit. Do stravy musíte zahrnout více čerstvé zeleniny a ovoce. Chůze na čerstvém vzduchu, pozitivní emoce, zdravé jídlo - to vše pomůže obnovit tělo rychleji.

Příjem vitamínů je určen potřebou a individuálními vlastnostmi těla. Proto nemusíte sami léčit a užívat vitamínové přípravky bez vědomí lékaře. Při užívání léků musíte striktně dodržovat doporučení a dodržovat dávkování.

Během kojení vyžaduje tělo matky zvýšené množství živin, protože část z nich bude dítě konzumováno spolu s mlékem. Kyselina askorbová hraje důležitou roli při posilování imunity a posilování těla. V případě nedostatku vitaminu C jsou předepsány speciální léky. Vhodný lék volí lékař na základě potřeb a stavu těla kojící matky. Video níže vám řekne více o vitaminech během kojení.

Proč nemůže vitamin C s kojením

Multivitaminy TOP-9 během kojení

Kojení je pro ženu vážným a obtížným obdobím. Měla by dítěti poskytnout nejen výživu, ale po porodu by měla obnovit i své tělo. V případě nedostatku živin lékař předepíše příjem vitamínových a minerálních komplexů. Vitamin C hraje důležitou roli při kojení, protože posiluje imunitní systém, reguluje důležité chemické reakce, slouží jako profylaxe infekčních chorob a ničí škodlivé bakterie..

Během kojení (HB) se zvyšuje potřeba vitamínů. Žena musí dítěti poskytnout základní živiny a její tělo po porodu oslabené.

Role vitamínů během kojení:

 • Vitamin A - zajišťuje plný vývoj pokožky dítěte a vizuálního pigmentu, zlepšuje stav vlasů, nehtů, pokožky matky;
 • Vitamin B1 - nezbytný pro normální fungování centrálního nervového systému;
 • Vitamin B2 - podílí se na vývoji kostry dítěte;
 • Vitamin B6 - zajišťuje normální vývoj míchy a mozku dítěte;
 • Vitamin B9 - přispívá ke správnému vývoji a činnosti vnitřních orgánů dítěte;
 • Vitamin B12 - zlepšuje funkci jater, je nezbytný pro normální fungování nervového systému;
 • Vitamin C - posiluje imunitu matky a dítěte, zabraňuje rozvoji infekčních chorob, má silné antioxidační vlastnosti;
 • Vitamin D - zabraňuje tvorbě křivek u dítěte, poskytuje silné zuby a dobrý pohybový aparát, zlepšuje srdeční funkce;
 • Vitamin E - zajišťuje pravidelné laktace, hraje roli antioxidantu v těle dítěte.

Kromě vitamínů hrají důležitou roli při laktaci stopové prvky:

 • železo - slouží jako profylaxe anémie;
 • vápník - zabraňuje křivici a patologii zrakových orgánů dítěte, které jsou nezbytné pro kosti, vlasy, nehty, kůži;
 • jód - zlepšuje štítnou žlázu ženy;
 • zinek - poskytuje zdravý stav vlasů, příznivě ovlivňuje činnost nervového systému a provádění duševní činnosti;
 • fosfor - zajišťuje výměnu energie v buňkách, zajišťuje stabilní práci srdce a ledvin.

Potřeba vitamínů po porodu určuje lékař na základě stavu těla matky. Vitamín-minerální komplexy jsou předepsány, pokud je žena diagnostikována s nedostatkem látky. Nekontrolované používání farmaceutických výrobků může vést k nadměrnému množství vitamínů, které negativně ovlivňuje zdraví a může způsobit řadu komplikací.

Kyselina askorbová u morčat se používá jako terapeutické činidlo pro hypovitaminózu, jakož i pro nedostatek vitamínů, a doplňuje denní potřebu vitaminu C v těle. Osvědčila se při fyzické námaze, během těhotenství a při laktaci pro další ochranu těla. Zejména se doporučuje užívat kyselinu askorbovou v zimě nebo v období rehabilitace po složitých onemocněních.

Nedostatek vitamínu C je indikován bledou barvou pleti, oslabenou imunitou, změnami nálady. Současně tyto ukazatele u matky naznačují nedostatek tohoto vitaminu a u dítěte.

Při kojení nenarušuje pronikání vitamínu C do mateřského mléka, takže můžete použít kyselinu askorbovou pouze v přijatelných dávkách, což může být narušeno pouze na radu lékaře.

Překročení normy nebo pouze pravidel pro přijetí by mělo být vždy projednáno s ošetřujícím lékařem, protože v první řadě jsou vitamíny lékem, který může přinést výhody i újmu. Je zřejmé, že avitominóza je špatná, že je třeba ji léčit, ale hypervitaminóza není o nic lepší, může poškodit nejen kojící ženu, ale i dítě.

Vitamíny, je to dobré, užitečné a správné, ale pouze pokud se budete řídit doporučeními lékaře. Nemyslete si, že nadbytek vitamínu přinese více zdraví. Přinese pouze správný životní styl, zdravou výživu, relaxaci a dobrý spánek, ale vitamíny mu pomohou doplnit..

Vitamin C čistí tělo toxických látek, ničí škodlivé bakterie, posiluje imunitní systém. Kyselina askorbová během kojení je proto nezbytná, protože tělo kojící matky po porodu je oslabeno. Kojící žena potřebuje 80-100 mg vitamínu C denně. Důvodem je skutečnost, že po porodu jsou obrana těla snížena a žena může onemocnět.

Tělo novorozence je nasyceno vitaminem C mateřským mlékem. Proto by měla kojící žena užívat lék v přesně předepsané dávce. Předávkování hrozí nebezpečnými komplikacemi nejen pro matku, ale i pro dítě.

Mnoho lékařů doporučuje kojícím matkám, aby se vyrovnaly s nedostatkem vitamínu C prostřednictvím přírodních potravin. Zahrňte do své každodenní stravy zeleninu, ovoce a zeleninu. Je však třeba si uvědomit, že po tepelném zpracování (vaření, zmrazení atd.) Se hladina vitaminu v produktu snižuje. Vyvážená strava zajišťuje nasycení těla kyselinou askorbovou.

Kyselina askorbová se tedy může užívat během kojení, pokud potenciální přínos pro matku překročí očekávané nebezpečí pro novorozence. Kojící matka musí přísně dodržovat doporučení lékaře a pamatovat si, že samoléčení má nebezpečné následky.

Multivitaminy, které lze brát s hepatitidou B, mají často podobné složení jako ty, které jsou předepsány pro těhotenství. Jaké vitamíny si vybrat, lékař určí, na základě výsledků testů matky. Ale často jsou nejvhodnější drogy pro ženu identifikovány v procesu jejich použití. Možná to budete muset vyzkoušet několik různých komplexů..

Níže jsou uvedeny nejlepší vitamíny pro kojící matky podle spotřebitelů. Mají jiné složení, které je třeba vzít v úvahu před jmenováním ženy.

Vitamíny Abeceda Zdraví mámy je rozpočtovou možností pro laktaci. Lék má nízkou účinnost ve srovnání s drahými analogy. Tyto levné vitamíny by se měly užívat třikrát denně. Pro snadnou spotřebu jsou natřeny v různých barvách..

Komplex zahrnuje všechny nezbytné vitamíny a minerály. Tento lék je považován za nákladný, ale díky těmto multivitaminům může matka zvýšit hladinu hemoglobinu a po obnovení porodit tělo. Přebytečné železo je zdraví škodlivé, proto by měl být komplex užíván podle dávek stanovených lékařem.

Obohatený o užitečné prvky, rozpočtový nástroj pro přirozené krmení. Vzhledem k jeho nízké účinnosti by se měl brát spíše pro preventivní než terapeutické účely. Complivit "Mami" zachrání ženu před možným nedostatkem vitamínu GV.

Multivitaminy Ratiopharm pro kojící matky vyrovnávají nedostatek živin během kojení. Náklady na lék však lze klasifikovat jako „nadprůměrné“.

Tento velmi drahý lék má kompletní složení, které nezahrnuje pouze jód. Vezměte to jednou denně přibližně ve stejnou dobu..

Pro kojící matky jsou vitamíny k dispozici ve formě tablet nebo tobolek, které je třeba užívat jednou denně. Hlavní rozdíl mezi multivitaminy je v nich přítomnost polynenasycených kyselin, které se zřídka nacházejí v přípravách pro kojící matky. Díky složení vitamínů se dítě bude plně rozvíjet a matka po narození pravděpodobně obnoví své tělo.

Komplex vitamínů pro kojící matky z Iherbu (Ayherb) by měl být užíván 4krát denně s jídlem. Multivitaminy se tělem snadno vstřebávají a mají přirozené složení, které rozhodně nepoškodí dítě.

Jedná se o komplex užívaný pro prevenci nedostatku vitamínů při přirozeném krmení. Velké množství živin ve složení léku poskytuje dítěti vše potřebné pro jeho fyzický a duševní vývoj.

Multivitaminy vyvinuté finskými výrobci zahrnovaly všechny klíčové vitaminy a minerály. Neužívejte více než jednu tabletu jednou denně (malé a ploché). Lék je vhodný ke konzumaci a prakticky nezpůsobuje alergie..

Tabulka 2 - Seznam vitamínů pro mámu s kojením

Živel:Denní sazba:Č.1:Č. 2:Číslo 3:Č. 4:Č. 5:Č. 6:Č. 7:Č. 8:Č. 9:
Cena, rub-27070024780073098011807301600
Vitamín C100 mgpadesáti1201009010011010090120
Vitamin B11,5 mg1.2321,951.61.21.72.15
Vitamin E10 mg12třicetdvacet10.5patnáct130,7510patnáct
Vitamin B62 mg21055.252.61.92.535
Vápník1200 mg25020025250125-1.3160-
Fosfor1 g125-devatenáct-125----
Chromium50 mcg0,0250,025----0,0250,05-
Kyselina listová0,4 mg0,030,080,040,9820,80,020,080,4 mg0,04
Folate3 mg-----0,04---
Omega 3500 mg---------
Beta karoten2500 IU20,015-------
Žehlička60 mgdvacet6010třicet60-2714dvacet
Taurine400 mgpadesáti--------
Nicotinamid20 mgdevatenáctdvacetdvacet-devatenáctpatnáctdvacet27dvacet
Riboflavin2,2 mg13.422,751.81.622.45
Hořčík450 mgpadesáti2525-100-45075180
Zinek25 mg122510-7.5-patnáctpatnáctpatnáct
Mangan5 mg152.5-1-22.5-
Jód200 mcg0,0150,015---0,0150,0150,15 mg20 mg
Selen70 mcg0,040,02----0,0250,05 mg0,06
Molybden250 mcg0,0250,025-------
Sodík1300 mg------patnáct--
Draslík2500 mg------padesáti--
Inositol300 mg------10--
Izolovat sójový protein80 g------160--
Choline2000 mcg------4--
Kyselina pantothenová7 mg5101020,661 mg1061095
Kyanokobalamin4 mcg0,030,0120,050,05750,040,0350,080,002 mg0,03
Fitomenadion65 mcg0,06--------
Biotin50 mcg0,03---0,20,06--0,03
Retinol5000 IU0,086-0,056751,81590-0,1250,8
Ergocalciferol0,01 mg0,010,010,06250,005512.5-100,0050,01
Měď3 mg122-1-221

1 IU (mezinárodní jednotka) = 0,025 mg

Které z následujících vitamínů jsou tedy nejlepší pro kojící matky? Tato otázka nemá jasnou odpověď. Každá matka je individuální. Kromě osobních přesvědčení je třeba vzít v úvahu radu ošetřujícího lékaře - to je hlavní kritérium pro přechod na vitamínové komplexy. Analyzujeme vitamíny pro matky podle 3 kritérií: podle počtu užitečných prvků ve složení, podle ceny a podle recenzí skutečných spotřebitelů.

Kyselina askorbová v laktaci

Mnoho žen, které se snaží kojit dítě co nejvíce užitečných látek, jak je to možné, při kojení přechází na správnou výživu. Kromě toho někdo bere drahé multivitaminové komplexy a některé ženy jdou staromódní cestou a užívají užitečný askorbový doplněk, známý většině mladých matek od dětství. Je však třeba objasnit, jak bezpečný je vitamín C v Guinejské horečce. Jak ji aplikovat?

Kojící matky mohou také onemocnět. Časté nachlazení během kojení se často stává velkým problémem. Obvyklé léky jsou kontraindikovány. Je možné použít lidové léky, není to jasné. A nejhorší je nakazit dítě. Existuje mnoho otázek, zkuste jim na ně odpovědět.

Běžné nachlazení se často nazývá akutní respirační virová infekce (ARVI).

Toto onemocnění postihuje horní cesty dýchací: nos a hrdlo, ale také způsobuje celkovou intoxikaci těla, jejíž příznaky jsou bolest hlavy, slabost, celková nevolnost.

K infekci dochází vzdušnými kapičkami. Viry se šíří nemocnými lidmi kýcháním, kašlem nebo dokonce jen mluvením.

Je to možné a nutné. Kojení nachlazení umožňuje dítěti přijímat ochranné protilátky od matky spolu s mlékem.

Virová infekce má určitou inkubační dobu, obvykle 1-3 dny. A pokud matka měla zjevné příznaky nemoci, pak byla nakažena nejen to. A viry se díky neustálému úzkému kontaktu matky a dítěte dostaly k dítěti. Ale spolu s viry proti nim dostane protilátky..

Pokud je mateřské mléko přerušeno, dítě přestane dostávat protilátky a jeho tělo bude bezbranné proti infekci. Dítě je více nemocné, těžší a bude potřebovat více času na uzdravení.

Se závažnými komplikacemi matky však možná budete potřebovat finanční prostředky, které nejsou kompatibilní s kojením. V této době bude nutné přenést dítě na umělé krmení. A žena se bude muset vyjádřit, aby ušetřila mléko a po kojení pokračovala v kojení svého dítěte. Ideální, pokud je zásobeno zmrazeným mateřským mlékem. V případě vážné choroby maminky bude velmi užitečný.

Při prvních známkách i mírné nevolnosti a výskytu příznaků nachlazení, například bolest v krku, by si matka měla nasadit masku a bez ní se k dítěti nepřiblížit. Maska by se měla měnit nejméně jednou za 2-3 hodiny.

Pokud existuje někdo, kdo se o dítě postará, je nejlepší matku na chvíli izolovat. K dítěti může přijít pouze, aby ho nakrmila. Proto je také méně pravděpodobné, že dítě onemocní, a maminka se bude moci zotavit rychleji, protože dobrý odpočinek podporuje zotavení.

Byt musí být neustále větraný. V čistém, chladném a poměrně vlhkém vzduchu viry umírají. Ale dítě by mělo být oblečeno dostatečně vřele.

Pro prevenci můžete použít ultrafialovou lampu, včetně 4-5krát denně po dobu 10 minut.

Zacházejí s mírným nachlazením sami. V závažných případech by měl lékař během kojení léčit nachlazení. Určuje, jak zacházet s nachlazením kojící matky a v jakých dávkách brát léky.

Pokud se matka cítí velmi špatně, pokud se její stav nezlepší po 2-3 dnech, pokud není možné snížit vysokou teplotu, je nutná lékařská prohlídka. Virové infekce jsou nebezpečné pro jejich komplikace. Dítě potřebuje zdravou matku. V případě potřeby lékař předepíše antibiotika kompatibilní s HB.

Při nachlazení musíte neustále zvlhčit nosní sliznici sebe i dítěte. Hlen tekoucí z nosu obsahuje obrovské množství protilátek, které bojují s viry. Pokud ale hlen zaschne, jeho účinek je zrušen. A na suchém vzduchu vytápěných bytů bez další vlhkosti hlen velmi rychle schne.

Pijte hodně tekutin. Zabraňuje vysychání nosních cest, ředí sputum a zmírňuje celkovou intoxikaci těla..

Teplo musí být sníženo. V tomto případě se za „vysokou“ považuje teplota nad 38–38,5 stupně. Pokud nedosáhne této známky, pak snížení pomocí drog nepřinese výhody. Teplota je indikátorem toho, že tělo bojuje s infekcí a pomáhá vyrovnat se s nemocí.

Antibiotika nejsou účinná pro nekomplikované virové infekce, protože neovlivňují viry.

Užívání jakéhokoli léku by nemělo překročit doporučené dávkování. Lék je bezpečný v malých dávkách, může mít vážné vedlejší účinky při předávkování. Nejlepší je nenakrmit dítě mlékem v době, kdy je koncentrace léků v krvi maximální. Čas, kdy k tomu dojde, naleznete v pokynech.

Uvádíme seznam těch léků, které může matka použít bez konzultace s odborníkem:

 1. Paracetamol. Kompatibilní s kojením. Užívejte tablety při vysoké teplotě. Kromě toho pomohou zmírnit bolesti hlavy a svalů..
 2. Spreje a kapky mořské soli.
 3. Ambroxol, Lazolvan, Doctor Mom, Breast Elixir se používají jako expektoranty a pro bolest v krku.
 4. Farmazolin, Tizin, Nazolin se používá k těžkému nazálnímu přetížení. Aby se předešlo komplikacím, nelze je kategoricky používat déle než jeden týden.
 5. Olejové kapky na bázi bylin, jako je Pinosol, mají protizánětlivé účinky na nosní sliznici.
 6. Grippferon a Viferon obsahují interferon s imunomodulační a antivirovou aktivitou. Nevyvolávejte vedlejší účinky a nevyvolávejte žádné kontraindikace.
 7. Pro bolest v krku je efektivní použití lokálních výplachů: Chlorhexidin, Hexoral. Můžete namazat hrdlo Lugolovým řešením.

Běžné léky, které nemůžete použít pro kojící matky:

 1. Všechny léky obsahující bromhexin.
 2. Arbidol a Remantadin. Tyto léky jsou účinné pouze pro prevenci nebo v prvních hodinách nemoci. Zároveň však narušují trávicí trakt dítěte a často způsobují alergii na děti.
 3. Imunální a aflubin jsou také velmi alergické, proto by se neměly používat kojení.
 4. Fervex, Teraflu, Codrex se nedoporučují pro kojící matky, jejich možný účinek na dítě není dobře znám.

Tradiční medicína nahromadila mnoho metod pro prevenci a léčbu takového běžného onemocnění, jako je SARS. Koneckonců, u matek se dříve vyskytlo nachlazení s kojením. Některé z lidových metod jsou správné a užitečné, jiné přinejmenším neubližují, ale jsou také upřímně škodlivé.

 • Koupele na nohy. Na nohou je mnoho receptorů, které jsou spojeny se všemi orgány a zejména s nosem. Se zimou byste měli určitě udržet nohy v teple. Můžete si zahřát nohy ve vaně. Nebo můžete jen nosit teplé ponožky a pantofle.
 • Odpočinek a dostatek spánku. Postižené matky prostě musí pomoci příbuzným, aby se zotavily rychleji a nezískaly komplikace.
 • Čaj s malinami, citronem, brusinkovou šťávou pomůže mámě dostatek tekutin, zahřeje jí hrdlo. Ale musíte si uvědomit možnou alergii.

Cibule a česnek, jak píše a říká Dr. Komarovsky, podle moderní medicíny neovlivňují viry. Jíst je zbytečné. Nebude však ani žádná újma.

Bohužel po porodu a během laktace u žen imunita klesá. Proto je pro prevenci žádoucí:

 • vyhýbat se davům, zejména v období epidemie;
 • Při návštěvě kliniky pro dospělé noste masku;
 • chodit do školky pouze v den zdravého dítěte;
 • šaty podle počasí;
 • udržovat optimální teplotu a vlhkost v bytě;
 • pravidelně větrejte místnosti a provádějte mokré čištění;
 • odpočívat a dostatek spánku.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže mamce onemocnět..

Jen málo matek se během laktace vyhýbá nachlazení. Nejčastěji je však tato nemoc úspěšně léčena bez následků. Musíte prostě začít proces, více se uvolnit a pokusit se infikovat dítě. A samozřejmě krmte své dítě lahodným a zdravým máminkovým mlékem.

Kojící matky často trpí nachlazením, SARS. Důvodem je skutečnost, že imunita v jejich těle je oslabena v důsledku pracovního stresu, hormonálních změn, přepracování a nedostatku spánku. Zde vyvstává mnoho otázek: zda nakrmit dítě během nemoci nebo přestat kojit, jak a jak se má léčit, jak chránit dítě před nemocí.

Dříve bylo doporučeno, aby se dítě definitivně zastavilo. V současné době je tato taktika uznána jako nesprávná: spolu s mlékem bude kojenec dostávat hotové protilátky proti virům nebo bakteriím, a proto i v případě, že dítě nemůže být před nemocí zachráněno, bude onemocnění probíhat v mírnější formě.

Ale přesto se musíte pokusit přijmout preventivní opatření, aby nedošlo k infikování dítěte:

 • používejte lékařskou masku (zakrývající ústa a nos matky), která by se měla měnit každé 2 hodiny, a použitá by se měla umýt a vyžehlit horkým železem;
 • často větrají byt;
 • provádět mokré čištění nejméně 2krát denně (táta to může udělat, protože je lepší, když si nemocná matka lehne);
 • zavěsit pár gázových pytlů s nasekaným česnekem poblíž dětské postele;
 • zvlhčujte sliznici dětské nosní dutiny fyziologickým roztokem nebo Aquamaris ve formě kapek (ale ne sprej!) několikrát denně.

Můžete také konzultovat s pediatrem prevenci onemocnění u dítěte.

Kojící matka při prvních příznacích akutních respiračních virových infekcí by měla neprodleně vyhledat lékaře.

Aby nedošlo k poškození dítěte a kojení, je třeba vzít v úvahu následující doporučení:

 • Neléčte sami, ale konzultujte s lékařem;
 • upozornit lékaře na současné období laktace pro správný výběr léků;
 • před zahájením léčby si pečlivě přečtěte pokyny k danému léčivu;
 • nepřekračujte ani nesnižujte dávku předepsanou lékařem.

Maximální koncentrace léčiva v mateřském mléce je dosažena 2 hodiny po podání. Proto, aby se minimalizoval příjem léku mlékem pro dítě, můžete krmit dítě a mléko pro další krmení a potom užít lék.

Napjaté mléko se nemusí vařit, aby neztratilo kvalitu. Měli by krmit dítě lžičkou a ne lahvičkou s dudlíkem, aby dítě neodmítlo pracnější sání.

Měl bych brát vitamín C při kojení

Můžeme určitě říci, že kyselina askorbová je nezbytná pro ženské tělo během období zotavení po porodu. Jeho ochranné funkce jsou velmi oslabené a použití této užitečné látky prospěje a posiluje imunitní systém. Kyselina askorbová navíc pomáhá čistit tělo škodlivých látek, bojuje proti mikrobům a ničí škodlivé bakterie. Ale stejně jako předtím, než začnete užívat jakýkoli lék, potřebujete konzultaci s terapeutem.

I v případě, že strava kojící ženy se zdá být různorodá a vyvážená, neexistuje úplná jistota, že nabídka obsahuje správný podíl vitamínu C. Většina výrobků ztratila během procesu vaření některé užitečné vlastnosti. Z tohoto důvodu je nezbytný příjem užitečné složky, výjimkou je alergická reakce u kojící ženy. Kromě toho, s mateřským mlékem, bude část prospěšné látky dána také dítěti.

Kojící žena by měla brát nejen doplňky stravy, které podporují její zdraví, ale také zajistit plný vývoj dítěte. K těmto látkám patří kyselina askorbová. Během kojení je však možné použít kyselinu askorbovou pouze za přísného dodržování doporučené dávky. Nebude to mít vliv na zvýšení produkce mléka, ale pomůže to nasycení živinami, které ovlivní zdraví novorozence..

Producenti multivitaminů doporučují zahájit léčbu před početí, pokračovat v celém těhotenství a po celou dobu kojení. Lékaři mají na tuto záležitost jiný názor..

Dnes jsou vitamíny pro kojící matky předepisovány pouze podle indikací v přítomnosti hypovitaminózy. Lékař určí, jaké látky v těle ženy nestačí, a předepíše vhodný lék. Nemusí to být multivitaminy, ale samostatný prvek. Například vitamín E nebo železo.

Důležité! Nepoužívejte samoléčivé přípravky - při výběru komplexu vitamínů a minerálů musíte navštívit lékaře.

V pokynech pro léčivo je vždy uvedeno dávkování a délka podávání. Tyto údaje jsou přibližné a lze je upravit podle potřeb každé ženy..

Vitamíny se obvykle užívají jednu tabletu denně po jídle. Délka kurzu je obvykle jeden měsíc. Lékař vám může doporučit pít lék po kratší dobu nebo naopak prodloužit příjem. Po absolvování kurzu musíte dát tělu „odpočinek“.

Po několika měsících by kojící matka měla znovu kontaktovat zdravotnické zařízení, aby sledovala své zdraví. V případě potřeby jí bude přidělen druhý cyklus užívání drogy.

Při diskusi s lékařem o tom, jaké vitamíny může kojící matka pít, je nutné zmínit existující chronická onemocnění a alergie. Neužívejte léky pro pacienty s narušeným vylučovacím systémem v těle. Takže pokud má žena problémy s játry, ledvinami, žlučníkem, je lepší vitamíny odmítnout.

Lékař bude nezbytně brát v úvahu hypervitaminózu u jakéhokoli konkrétního vitamínu nebo minerálu a předepíše lék, který tuto složku neobsahuje..

Zohledněna je také oblast bydliště pacienta. Obyvatelé mořského pobřeží nebudou vhodné pro drogy obsahující jód a v oblastech s nedostatkem jódu jim může být předepsán další příjem této látky..

Důležité: Při použití potravinářských přídatných látek jsou možné alergické reakce..

Nejčastěji se projevují jako vyrážka nebo svědění, ale může se vyskytnout senná rýma a otok. Pokud žena zná alergen, pečlivě si prostudujte pokyny, abyste se vyhnuli nežádoucí látce.

Stává se, že k alergii nedochází na účinnou látku, ale na pomocné složky, které tvoří tabletu nebo tobolku. Tento problém lze vyřešit změnou léku..

Při kojení dbejte nejen na dítě, ale také na sebe: dobře se najíst, hodně chodit a pravidelně navštěvovat lékaře. Pokud máte předepsané multivitaminy, vezměte je podle předpisu a brzy si všimnete, že se váš zdravotní stav změnil k lepšímu.

zdroj

Výhody pro maminku a dítě s HB

Kyselina askorbová (známá také jako vitamín C) má nejen silný antioxidační účinek, ale má také škodlivý účinek na viry a bakterie, neutralizuje toxiny a snižuje zánětlivou odpověď. Jako organická sloučenina se vitamín C podílí na všech životně důležitých procesech těla, posiluje kostrovou tkáň a stěny krevních cév.

Výhody kyseliny askorbové:

 • zvýšit imunitu;
 • stimulace buněčného dýchání, metabolismus uhlohydrátů;
 • tvorba chrupavky a pojivové tkáně dítěte;
 • posílení zubů, pohybového aparátu;
 • omlazení, zvýšený tón těla;
 • prevence alergických reakcí;
 • zlepšení složení krve;
 • prevence infekčních zánětlivých chorob;
 • obnovení ochranných vlastností pokožky.

Před zahájením užívání přípravků s obsahem vitamínu C u kojících matek musí žena navštívit lékaře a potvrdit nepřítomnost kontraindikací. Samoléčení a nesprávné používání doplňků může mít pro matku a dítě závažné následky.

Použití vitamínu C pro hepatitidu B neovlivní množství mateřského mléka, ale obohatí jej užitečným prvkem a bude mít příznivý účinek na zdraví dítěte. Proto byste měli začít užívat askorbin od prvních dnů laktace. Bude obtížnější vyrovnat se s nedostatkem živin později.

Všechny prospěšné látky, které jsou v matčině těle, vstupují do mléka, vypouštějí a oslabují ženu. Chcete-li zabránit nedostatku vitamínu a souvisejícím poruchám, musíte pít vitamin C před koncem laktace a po nějakou dobu po odstavení dítěte. Kolik konkrétně brát lék a zda si dát přestávky, řekne lékař.

Mladá matka s HB potřebuje vyšší množství kyseliny askorbové než během těhotenství: optimální dávka během kojení je 100 - 120 mg denně. Doplňování takového množství látky pomocí produktů je velmi obtížné.

S GV může být vitamin C užíván v různých formách: ve formě prášku, tablet, dražé. Lék je užíván orálně s jídlem nebo bezprostředně po jídle, přičemž denní dávka je rozdělena na 3-4 porce. V případě potřeby může lékař předepsat jiný léčebný režim, změnit frekvenci a délku používání.

zdroj

Tělo kojící ženy a novorozence potřebuje více živin než před těhotenstvím. Je však třeba si uvědomit, že nadbytek vitamínů je pro matku i dítě nebezpečnější než nedostatek. Proto byste měli před přijetím navštívit lékaře, který určí potřebné dávkování.

Kyselina askorbová (vitamin C) je populární vitaminový lék, který se používá k prevenci a léčbě různých onemocnění. Mohou kojící ženy užívat vitamin C? O tom dále.

Výhody vitaminu C lze popsat následovně. Je to:

 1. Slouží amp; # 171, stavební materiálč. 187, pro intracelulární kolagen.
 2. Příznivě ovlivňuje stav zubů, kostní tkáně, posiluje zdraví i stěny kapilár.
 3. Normalizuje metabolismus.
 4. Urychluje metabolismus látek, jako jsou uhlohydráty, tyrosin, železo.
 5. Aktivně se podílí na syntéze proteinů a lipidů a podílí se také na dýchání buněk..
 6. Snižuje potřebu vitamínu A, E, téměř celé skupiny B.
 7. Výrazně zvyšuje odolnost těla vůči nemocem.
 8. Působí jako antioxidant.

Kromě toho vitamín C ovlivňuje ženskou krásu jako žádný jiný, jeho nedostatek ovlivňuje stav vlasů, pokožky, strukturu nehtů a postavu jako celek. Mladá matka chce být vždy dobře udržovaná a krásná.

Kojení je pro ženské tělo obtížným obdobím. Dítě dostává potřebné živiny z mateřského mléka. A pokud žena nevyrovnává nedostatek všech prvků daných dítěti, rozvine se hypovitaminóza.

Aby k tomu nedocházelo, musíte během kojení být velmi opatrní při své stravě a případně brát vitamíny pro kojící matky..

Moderní lékařská věda ustoupila od názoru, že každá kojící matka musí brát syntetické vitamíny. V myslích obyčejných lidí je kojení spojeno s používáním různých minerálních doplňků. Některé mýty o vitamínovém ošetřování mohou poškodit.

 1. Musíte konzumovat co nejvíce vitamínů, jak je to možné

Kojící matka potřebuje mnoho minerálních a organických přísad a dalších užitečných látek, ale pouze do té míry, že jí tělo chybí. Málokdo ví, že většina vitaminů, které lidé dostávají s jídlem.

Mléko není tvořeno z potravin konzumovaných kojící ženou, ale z její krve. Proto pokud něco chybí v ženské stravě, tělo si vezme potřebné látky z vlastních rezerv a dítě nebude trpět. Pokud však kojící matka nenaplní své rezervy, může to nepříznivě ovlivnit její zdraví..

 1. Vitaminové komplexy nemohou být škodlivé

Přebytek vitamínů je ještě nebezpečnější než jejich nedostatek. Pokud se v těle hromadí příliš mnoho látky, může dojít k hypervitaminóze, která se vyznačuje zhoršenou funkcí jater a ledvin, rozvojem osteoporózy.

 1. Pro prevenci hypovitaminózy je nutné brát vitamíny

Vitamíny jsou také léky a lékař to předepisuje. Různé doplňky výživy by se měly užívat pouze v případě, že je u pacienta diagnostikována nedostatečná látka. Nekontrolovaný příjem vitamínů vede k hypervitaminóze.

 1. Žena by měla pít vitamínové přípravky po celou dobu kojení

Vitamíny pro hepatitidu B se používají v kurzech, doba trvání jednoho je 3-4 týdny. Po celou dobu kojení může lékař předepsat kojící matce několik kurzů.

Každá kojící žena potřebuje vitamíny a minerály. Kromě toho jsou také dány dítěti, které doposud jedí pouze mateřské mléko. Užitečné látky obsažené v organických produktech však často nestačí a mnoho z nich se navíc snaží brát vitamínové komplexy. Co - to uvidíme z našeho článku.

Nejlepší je samozřejmě, když kojící matka dostává takovou výživu, která poskytuje vše potřebné pro ni a její dítě. Při sestavování nabídky byste však měli znát některé nuance:

 1. Pro asimilaci některých látek a jejich využití je proto důležité nejen jejich přítomnost, ale také kombinace s jinými vitamíny..
 2. Pro lepší vstřebávání prospěšných látek existuje optimální denní doba použití. „Přizpůsobte“ svůj rozvrh těmto biologickým rytmům někdy není tak jednoduchý.
 3. Způsob přípravy produktů a jejich tepelné ošetření samy o sobě mění složení, přičemž se udržuje daleko od počátečního množství vitamínů.
 4. Pro kontrolu, zda dostáváte požadované množství živin, musíte neustále provádět výpočty. Je to únavné a časově náročné..
 5. Vzhledem k individuálním charakteristikám (alergie, účinky na trávení dítěte atd.), Existují chvíle, kdy musíte vyloučit určité potraviny ze stravy, i když obsahují mnoho užitečných látek.

Ve srovnání s hotovými dávkovacími kapslemi nebo tabletami není udržování ideální stravy tak jednoduché. Vitamínové přípravky určené speciálně pro kojení nepředstavují nebezpečí pro vývoj dítěte, takže si mnozí zvolí tuto možnost. Je pohodlně přístupný, často za přijatelnou cenu a snadné použití. Pro větší výhody a bezpečnost byste však měli před zakoupením konzultovat odborníka.

Organická hmota se podílí na udržování vlhkosti a pružnosti tkání, odstraňuje pigmentaci a čistí pokožku. Při dostatečné koncentraci kyseliny askorbové se vstřebávání vitamínů B, železa, vápníku a fosforu zlepšuje.

Během kojení musí žena dostávat vitamíny ve vhodném množství, aby se po porodu rychle zotavila a dala dítěti co nejvíce užitečných složek.

Kojící ženy by měly konzumovat:

 1. Vitaminy B - regulují centrální nervový a trávicí systém. Odpovědný za dobrý stav vlasů, nehtů a kůže.
 2. Vitaminy A, C a E - se přímo podílejí na regeneraci kůže a vlasů po porodu, mají posilující účinek na imunitní systém a normalizované hladiny hormonů jsou normalizovány..
 3. Vitamin D, fosfor a vápník jsou nezbytné pro úplný vývoj dítěte. Tyto látky přispívají ke správné tvorbě pohybového aparátu, mají pozitivní vliv na zrak..
 4. Zinek, železo a jód - obnovují rovnováhu hormonů, zabraňují rozvoji anémie, mají pozitivní vliv na fungování mozku dítěte.

Denní sazba

Tabulka denní normy vitamínů pro kojící ženu.

 1. Retinol (A) - od 0,4 do 1,2.
 2. Thiamin (B1) - 15 až 20 mg.
 3. Riboflavin (B2) - 2.2.
 4. Pyridoxin (B6) - 2.2.
 5. Kyanokobalamin (vitamín B12) - 0,04.
 6. Niacin (PP) - 18 až 23 mg.
 7. Kyselina askorbová (C) - 0,1.
 8. Tokoferol (E) - 15.
 9. Vitamin D - 0,01.
 10. Vápník - 1200 mg.
 11. Hořčík - 450.
 12. Ferum - 25.
 13. Fosfor - od 1 000 do 1 200.
 14. Jód - 0,2.
 15. Zinek - 25.

Vzhledem k možnému předávkování vitaminy je nutné pečlivě užívat vícesložkové komplexy, přičemž je nutné přísně dodržovat dávky uvedené výrobcem..

Výběr komplexů vitamínů a minerálů určených pro ženy na HB je velký. Ale ani nejvyváženější formulace léků nenahrazují přirozené jídlo, které je nejlepším zdrojem vitamínových látek.

Aby nedocházelo k potřebným užitečným prvkům, měly by kojící matky správně sestavit svou stravu se zaměřením na potraviny obohacené o všechny potřebné látky.

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C

Existuje mnoho kategorií výrobků, které obsahují prospěšnou složku, ale ne všechny jsou přijatelné během kojení. Proto by měla žena s gw věnovat pozornost takovým složkám, jako jsou:

 1. Brambory, cuketa, s opatrností rajčata, lilek.
 2. Zelení v listech, cibuli v peří nebo cibuli.
 3. Fenykl, kopřiva, řebříček.
 4. Jablka, banány, hrušky, broskve.
 5. Bobule: rakytník, rybíz, šípky.
 6. Květák nebo brokolice.
 7. Kozí mléko.
 8. Kompoty, šťávy přírodního původu.

V tomto případě se musíte zdržet konzumace následujících produktů:

 • ředkvičky nebo křen,
 • ředkev,
 • máta,
 • citrusy, ovoce z exotických zemí,
 • světlé i sezónní bobule, maliny, jahody s lesními jahodami,
 • bílé zelí,
 • paprika,
 • šťáva nebo nápoje z obchodu, rajčatová šťáva.

Doporučený průměrný denní ošetřovatelský balíček.

 1. Maso je zdrojem bílkovin. Červené odrůdy obsahují železo, které saturuje krev hemoglobinem a zabraňuje rozvoji anémie.
 2. Vejce - zdroj vitamínů B, které regulují játra a účastní se procesu krvetvorby.
 3. Ořechy - obohacené o fosfor a vitamín B6.
 4. Mléčné a fermentované mléčné výrobky - obsahují vysokou koncentraci vápníku, který se podílí na tvorbě pohybového aparátu.
 5. Hovězí játra - je bohatá nejen ve skupině B, ale ve svém složení je vitamin A, který má pozitivní vliv na zrak, pokožku, vlasy a nehty.
 6. Ryby jsou zdrojem fosforu, jodu, hořčíku a draslíku. Tyto látky mají pozitivní vliv na fungování srdečního svalu a centrálního nervového systému. Jód je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy..
 7. Obiloviny - obsahují B1, které se účastní metabolických procesů a tvorby Národního shromáždění.
 8. Zelená zelenina - zdroje kyseliny askorbové, vitamínů B a fosforu.
 9. Ovoce - ve velkém množství obsahuje vitamin C, který podporuje a posiluje imunitní systém.
 10. Rostlinné oleje - zdroje vitamínu E, bez kterých nebude produkován hormon prolaktin, který je zodpovědný za proces vzhledu mateřského mléka.

Aby se zabránilo nedostatku vitaminu, musí být tyto produkty přítomny ve stravě každý den.

Možné poškození a kontraindikace

Kyselina askorbová je zakázáno používat s přecitlivělostí na vitamin C. V některých případech způsobuje bolest hlavy, zvýšená únava a poruchy spánku. Při narušení dávky jsou možné žaludeční křeče, nevolnost, zvracení.

Hlavní kontraindikace jsou individuální nesnášenlivost složky, přecitlivělost na tuto složku. Nadměrný příjem vitamínu C vede ke zhoršení funkce trávicího systému, proto nepřekračujte přípustné dávkování.

Mezi nežádoucí účinky patří:

 • křeče, nevolnost nebo zvracení,
 • nadměrná únava, nespavost, časté bolesti hlavy,
 • projev alergií na kůži,
 • formace ledvinového kamene,
 • nepohodlí v pochvě, pálení, svědění, výtok, otok,
 • teplo.

Kyselina askorbová se snadno rozpustí ve vodě, což usnadňuje její odstranění z těla v případě předávkování. Ale po rozpuštění nevylučuje projev nežádoucích účinků. Proto nemusíte testovat své tělo, a zejména zdraví novorozence, nepřekračujte přípustnou normu.

Použití kyseliny askorbové je kontraindikováno v případě individuální nesnášenlivosti látky. Droga je zakázána pro ženy s leukémií, talasémií, pigmentovanou cirhózou.

Další kontraindikace k užívání vitaminu C během kojení:

 • metabolické onemocnění;
 • chronická onemocnění ledvin, srdce;
 • problémy se slinivkou a štítnou žlázou;
 • oxalosis.

S opatrností je vitamin C předepisován kojícím matkám trpícím cukrovkou. Pokud je droga stále používána, musíte pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi.

V jiných případech lze vitamín C použít kojení. Hlavní věcí je sledovat stav dítěte. Dítě by nemělo mít alergické příznaky: zarudnutí kůže, svědění, úzkost, špatný spánek. Pokud se objeví tyto příznaky, doplněk by měl být zlikvidován..

Pokyny pro odběr doplňků

Dítě během kojení bere mnoho užitečných látek, takže kojící matky, i když mají vyváženou stravu, často trpí nedostatkem vitamínů. Oslabené tělo po porodu není schopno poskytnout spolehlivou imunitní obranu a odolnost proti infekcím. Další příjem vitamínu C během kojení vám umožní posílit tělo ženy a dítěte, zabránit rozvoji anémie, zlepšit metabolismus. Před použitím doplňku se musíte poradit s lékařem.

Skutečnost, že všechny kojící matky potřebují vitamíny, minerály, stopové prvky a další prospěšné látky, je zřejmá. Samozřejmě jsou v bezpečí, takže je často vybíráme sami. I přes zjevný přínos a nutnost je však nutné brát vitamíny během kojení kompetentně a se smyslem pro proporce. Co potřebujete vědět o bezpečnostních opatřeních při výběru vitamínových komplexů pro HB?

Nejprve nepřekračujte doporučené dávkování, a to ani v případě, že je vaše tělo vyčerpáno. Zásada „čím více, tím lépe“ je v tomto případě nepřijatelná, protože nadbytek určitých látek může být nejen nerentabilní, ale také nebezpečný. Například, pokud kojící matka konzumuje nadměrné množství vápníku, existuje vysoké riziko, že fontanel jejího dítěte poroste příliš rychle (další podrobnosti viz tabulka s velikostí fontanelu měsíce).

Za druhé, některé multivitaminy mohou vyvolat alergii buď u dítěte, nebo u samotné matky. Pokud se objeví vyrážka, otok, zažívací potíže nebo jiné alarmující příznaky, měli byste okamžitě přestat užívat lék a vyhledat lékaře. Stanoví přesnou příčinu a dá doporučení. Možná budete muset zakoupit kojení další vitamínové komplexy..

Obecně platí, že pokud kombinujete použití speciálních léků s dobrou výživou, nebudou problémy s nedostatkem jakýchkoli látek. Dítě se bude vyvíjet silné a zdravé a jeho matka bude vypadat skvěle a bude se cítit dobře.

Při kojení berte vitamíny takto:

 1. Multivitaminy by měly být opity v kurzu, aniž by ztratily den.
 2. Mezi jednotlivými kurzy by přestávka neměla být kratší než 2 týdny.
 3. Je nutné dodržovat všechny pokyny a dávky léků uvedené lékařem.
 4. Je důležité pečlivě sledovat reakci na podávaný komplex, protože není vyloučena alergie na složky léčiva.

Nedostatek vitamínu (nedostatek vitamínů) během přirozeného krmení je stejně nebezpečný jako hypervitaminóza (nadbytek). Tato odchylka vzniká v důsledku podvýživy, užívání řady léků nebo nemocí vnitřních orgánů. Klinický obraz s nedostatkem vitamínu je následující:

 • únava
 • bledost;
 • suché sliznice;
 • dušnost;
 • narušení srdečního rytmu;
 • ztráta vlasů;
 • změna vzhledu zubů;
 • křehkost a delaminace nehtových desek;
 • deprese a nervozita;
 • problémy v zažívacím traktu;
 • necitlivost ve svalech a kloubech.

Silný nedostatek vitamínu může vést k postupnému dokončení laktace. Například vápník pro kojící matky je nezbytným prvkem každodenní stravy. Příjem tohoto minerálu chrání před krevními sraženinami, normalizuje krevní tlak a zabraňuje patologii kosti.

Jaké vitamíny můžete pít kojící matce, lékař vám to řekne. Bezohledné, zdlouhavé (více než měsíc) a jejich nekontrolovaný příjem jsou spojeny s nebezpečnými následky:

 1. Předávkování retinolem vyvolává vývoj patologií jater.
 2. Nadměrná konzumace ergokalciferolu vede k rychlému růstu fonanelu.
 3. Negativní reakce na složky léku u novorozence.
 4. Přebytečné železo přispívá k rozvoji orgánových onemocnění u dítěte.

I když si specialista vybral vitaminy pro mámu s HS, jejich příjem bude muset být okamžitě zastaven v případě alarmujících příznaků hypervitaminózy:

 • zesílené koliky u dítěte;
 • kožní vyrážky na těle dítěte;
 • neklidné chování a nálada dítěte;
 • zácpa nebo průjem v strouhankách;
 • otoky a vyrážky v matce.

Musím pít vitamíny při kojení? Je to možné, ale pouze po obdržení doporučení terapeuta se jinak může setkat s nepříjemnými důsledky pro matku a dítě. Pokud lékař nevidí potřebu předpisu komplexu vitamínů, pak žena snadno přijme všechny látky potřebné pro kojence ze správné a vyvážené stravy.

 1. Fakta o výživových doplňcích: Vitamin B12 - Úřad pro výživové doplňky, Národní zdravotnické ústavy (zveřejněno 1.24.2011).
 2. Studie naléhá na vitamín D pro kojence - Liz Szabo (zveřejněno 22. března 2011).
 3. Kouření a kojení - od LLL (zveřejněno 11/16/2017).
 4. Vitamíny amp; další doplňky pro kojící matky - Autor: Kelly Bonyata, IBCLC (aktualizováno 27.03.2018).

Během laktace je nutné brát vitamínové minerální komplexy správně, dodržovat řadu doporučení a omezení.

Hlavní požadavky na užívání těchto léků:

 1. Je přísně zakázáno překračovat dávku specifikovanou výrobcem. Mnoho žen si mylně myslí, že čím více vitamínů pijí, tím lépe. Ale není tomu tak. Předávkování negativně ovlivní nejen stav matky, ale i dítěte. Například, pokud žena konzumuje příliš mnoho vápníku, existuje vysoká pravděpodobnost předčasného přerůstání fontanelu. Dávka by měla přesně odpovídat dávce uvedené v návodu..
 2. Nepřekračujte trvání kurzu. Většina léků je navržena tak, aby byla užívána až 1 měsíc a poté následovala přestávka. Pokud výrobce neuvede délku léčby, je nutné se poradit s lékařem.
 3. Je třeba věnovat pozornost sledování zdravotního stavu matky i dítěte. Vždy existuje šance na alergickou reakci. Pokud má žena nebo dítě po zahájení léčby alergickou vyrážku na kůži nebo má-li dítě zvýšenou koliku, musí být lék okamžitě zrušen.
 4. Je přísně zakázáno užívat několik komplexů vitamínů a minerálů současně, protože v tomto případě bude pravděpodobnost předávkování maximální.

Nejlepší je konzultovat s lékařem výběr léků. Pokud žena nemá dostatek vitamínu D, bude mu v případě užívání vícesložkových léků předepsán pouze on, aby zabránil nadbytku jiných látek. Ze stejného principu lze předepsat vitamin E v kapslích, vápníku, železe atd..

Články O Neplodnosti