Hlavní Výživa

Proč by těhotné ženy neměly pít hodně vody

Pro každou ženu během těhotenství je nesmírně důležité splnit všechny nezbytné požadavky na zdraví dítěte. Správný pitný režim v kombinaci se správnou výživou zajistí matce bezpečné těhotenství a zdraví dítěte.

Voda v lidském těle hraje obrovskou roli. Je obsažen v jiném poměru téměř ve všech lidských orgánech. Pitná tekutina zajišťuje normální fungování životně důležitých systémů těla. Voda díky své vlastnosti univerzálního rozpouštědla odstraňuje z těla odpadní strusky, soli a toxiny. Je regulátorem acidobazické rovnováhy a zajišťuje tak nezbytnou úroveň metabolismu. Díky vodě, průtoku krve a optimálnímu tlaku v těle je udržován přenos tepla.

Tělo dospělého s průměrnou fyzickou námahou spotřebuje v průměru 2,5 až 3 litry vody, aby si udrželo své životně důležité funkce. Vlhkost zmizí při dýchání, pocení, moči a výkalech. Voda je částečně doplňována díky intracelulární výměně (metabolická voda), zbytek ztráty musí být doplněn z vnějšku, což je přibližně jeden a půl litru denně..

Během těhotenství se ztráta tekutin z ženského těla zvyšuje, jak se zvyšuje zátěž srdce, respirační systém. Kromě toho je nenarozené dítě v lůně a vyvíjí se v plodové vodě, která se skládá z 99% vody. Proto je velmi důležité určit množství spotřeby vody, které uspokojí tělo matky a vyvíjející se plod. Proto je velmi důležité určit množství spotřeby vody, které uspokojí tělo matky a vyvíjející se plod. I když je zřejmá potřeba dostatečného příjmu vody, může její nadměrná konzumace těhotnou ženou vést k nežádoucím důsledkům.

Kolik pít v prvním trimestru těhotenství

V prvním trimestru těhotenství musíte denně spotřebovat 2 - 2,5 litru tekutin, včetně tekutého jídla. Během tohoto období se toxikóza, projevující se nevolností a zvracením, často obává. Proto je třeba plně doplnit zvýšené ztráty vody..

Kolik pít ve druhém trimestru těhotenství

Ve druhém trimestru se v důsledku tvorby placenty zvyšuje zatížení ženského těla. Krevní oběh se zvyšuje téměř o 40%. Zátěž srdce se zvyšuje, metabolismus se zrychluje. Tělo musí vydávat výrazně zvýšený objem tekutiny. Zátěž ledvin se výrazně zvyšuje. Pokud přestanou zvládat, tekutina přechází do tkáně a vytváří otok. Opuchy lze skrýt s rychlým přibýváním na váze, vysokým tlakem. Pokud dojde k závažné poruše ledvin, bílkovin, glukózy, mohou se stopové prvky vylučovat močí, což je nebezpečné pro vyvíjející se dítě a matku. Proto by měl být po 20 týdnech těhotenství příjem tekutin omezen na 1,5 litru denně a po 30 týdnech na 1,2 litru. Kromě toho si sůl v těle uchovává tekutinu, jejíž spotřebu je třeba také snížit.

Jakou vodu a kolik by měla těhotná žena pít

Co a kolik by měla těhotná žena pít?

Těhotná žena by měla pít pouze vysoce kvalitní vodu: tělo drobky se skládá z 90% a on sám nyní roste a vyvíjí se v plodové vodě.

Vědci upozornili na indikativní skutečnost: čím více minerální vody (v rozumných mezích!) Žena konzumuje, připravuje na početí a očekává dítě, tím bude zdravější. Průměrný Rakušan po dobu jednoho roku (3 měsíce před těhotenstvím plus dalších 9 měsíců) spotřebuje 72 litrů, Francouzka - 80 litrů, Němec - 93 litrů, Ital - 116 litrů. Bohužel, naše nastávající matky pijí 50krát méně minerální vody, raději uhasit žízeň vodou vytékající z kohoutku.

Podle Sanitárního a epidemiologického dozoru 50 až 70% žen, které očekávají dítě, používá pitnou vodu podprůměrné. Podle domácích zdravotnických lékařů je tekutina tekoucí v našich dýmkách podmíněně pitná (pokud to opravdu chcete, můžete ji pít, ale lépe ne, zejména během těhotenství). Koneckonců, bez ohledu na to, jak to vyčistíte, stále nemůžete odstranit všechny nečistoty.

Chemici počítali více než 2100 (!) Sloučenin v zásobování vodou a odborníci z Moskevského výzkumného ústavu hygieny pojmenovali po F.F. Erisman našel v 80% vzorků vody zřejmý průzkum železa, ve 49% - organických látek, 32% - fenolů, 11-14% - olova a arsenu, v 8-11% - ropných produktů, 5% - formaldehydu, kaprolaktamu a cyklohexanol, jakož i rtuť, molybden, kadmium, nikl a chrom, které nejsou povoleny v pitné vodě.

Sibiřští vědci říkají: od 7,7 do 41% nemocí malých dětí je nějak spojeno s nekvalitní vodou, kterou jejich matky pily během těhotenství a kojení. Problém zlepšení národa by byl vyřešen v příštích 2-3 letech, kdybychom se všichni přepnuli na vodu šetrnou k životnímu prostředí.

Vývoj zaměstnanců Balneologického ústavu naznačuje: taková voda předčí mléko v řadě vlastností, které jsou tradičně uváděny jako „škodlivé“ pro ty, kteří přicházejí do styku s nebezpečnými látkami.

Porodit zdravé dítě nejméně šest měsíců před početí (!) Jděte k vodě získané z artéských studní a dodatečně očištěno průmyslovými prostředky. Pokud jste si to ale ještě neuhodli, není ještě pozdě na to udělat to hned.

Mohou těhotné ženy pít filtrovanou vodu?

Ani nejlepší dovážený filtr nevyčistí všechny toxické látky z vody. Vzhledem k nízké kvalitě obsahu vodovodních systémů vyrábějí cizí čisticí zařízení pro domácí použití svůj zdroj 3krát rychleji, než je doba uvedená v záručním listu..

Bez ohledu na to, jak sofistikovaný a vícestupňový kuchyňský čistič zakoupíte, určitě prohraje v konkurenci s mini továrnou, která přivádí minerální vodu do požadovaného stavu. Ano, a počáteční kvalitu kapaliny z kohoutku nelze srovnávat s tou, která byla získána z podzemního zdroje!

Jiné způsoby, jak zlepšit kvalitu vody doma, se vůbec nevyrovnají kritice. Vezměte alespoň var. Opravdu dezinfikuje vodu z vodovodu a urychluje odpařování chloru. Když se však zahřeje, dokáže prudce reagovat s organickými mikročásticemi a vytvářet nechvalně známé organochlorové sloučeniny, které doslova otráví váš život.

Někteří z nás se snaží zmrazit škodlivé nečistoty. Speciální krystalická struktura ledu neponechává žádný prostor pro cizí částice - škodlivé a užitečné, zejména minerální soli, které jsou pro organismus tak nezbytné.

Podle Světové zdravotnické organizace by měla budoucí matka provádět makro a mikronutrienty budoucí matka na úkor pitné vody. A oddělit zakalený oblak cizích látek soustředěných uvnitř kostek ledu od čistých oblastí, zpravidla není možné. Chcete-li to provést, budete muset pečlivě nasekat každý kus, trávit spoustu času. Jen zmrazením vody a její roztavením nedosáhnete nic.

Stává se, že firmy šetří čištění tím, že do nádrže nalévají vodu přímo ze zdroje. Pro kontrolu kvality odšroubujte uzávěr a nechte láhev několik dní. Pokud se jeho dno začne postupně vtahovat do zeleného bahna, jako je rozloha starého rybníka, kde želva želva Tortil žila, už si nekoupí!

Kolik pít těhotné

V těle těhotné ženy a dítěte rostoucího v bříšku se metabolické procesy aktivně probíhají. Bez vody by nikdy nemohli být realizováni. Abychom udrželi metabolismus na správné úrovni a včasně odstranili konečné metabolické produkty (odpadní produkty) ledvinami a střevy, potřebuje naše tělo nepřetržitý přísun vody..

Norma je 8 sklenic tekutiny v malých porcích po celý den a v teplu, s toxikózou v prvních měsících těhotenství, horečkou nebo zažívacím trhem se zvyšuje potřeba životodárné vlhkosti. Výjimkou je pozdní toxikóza, otoky a patologie ledvin, které vyžadují zvláštní pitný režim (určí lékař).

Poslední měsíce před porodem se také omezují v pití. Pravidlo: přidělit tolik tekutiny, kolik dostanete s nápoji a jídlem. Přípustný rozdíl - 200 - 300 ml, ne více!

Pokud máma nemá dost vody

Co se děje v ženském těle, když není dostatečně tekuté?

 • Kůže se stává suchou, ztrácí pružnost, zvrásněnou.
 • Objevuje se nepřítomnost, podrážděnost, únava.
 • Kvůli poklesu imunity se zvyšuje náchylnost k infekcím, které představují obrovské riziko pro nenarozené dítě: ve vaší poloze musíte být chráněni dvojím způsobem!
 • Objevuje se zácpa (tendence k nim během těhotenství již stoupá), v žlučníku se tvoří kameny a ledviny.
 • Krev se stává viskóznější a silnější, tvorba krevních sraženin se zrychluje, žíly trpí - zátěž na ně a tak dále se každým měsícem zvyšuje.
 • Normální metabolismus je narušen, v důsledku čehož je nadbytek tuku uložen v podkožní tkáni.
 • Uvolňování buněk a tkání z konečných produktů metabolismu je obtížné - vnitřní prostředí je „struskové“, nejzranitelnější orgány začínají selhat: nyní je to obzvláště nevhodné!
 • Kvůli nedostatku „univerzálního rozpouštědla“ nezbytného pro biochemické reakce, které doprovázejí dělení buněk, dochází k genetickým mutacím a zvyšuje se riziko rakoviny..
Denní minimum vody
Váha (kgS nízkou fyzickou aktivitouS mírnou fyzickou aktivitouS vysokou fyzickou aktivitou
padesáti1,55 L2 l2,3 l
601,85 L2,3 l2,65 L
702,1 L2,55 l3 l
802,5 l2,95 L3,3 l

Jakou minerální vodu k pití těhotná?

Jakou minerální vodu pít těhotnou? Samozřejmě ne Essentuki a Borjomi: obsahují příliš mnoho minerálních solí! Jedná se o léčivé vody - uzdravují nemocné, ale mohou nemocné zdraví. Lití žízně léčivou minerální vodou je jako uspokojení šumivého léku: můžete vydělat gastritidu, ledvinové kameny atd. Berte takovou vodu přísně podle pokynů lékaře.

Pro každodenní použití je ideální stolní minerální voda s nízkým stupněm mineralizace. V něm je velmi málo solí - jako v běžné vodovodní vodě. Na rozdíl od kohoutkové kapaliny je však minerální voda v lahvích šetrná k životnímu prostředí: bez aktivního chloru, těžkých kovů a jiných škodlivých nečistot. Na to a zastavte výběr.

Před nákupem vody si přečtěte štítek. Neužívejte uměle mineralizované!

Skutečnost je taková, že někteří výrobci pracují s běžnou vodou z vodovodu: čistí ji, odstraňují přebytečné soli a pak přidávají přesně tolik, kolik je potřeba. Chuť - skutečná minerální voda, ale tělo nelze oklamat!

Jakákoli umělá voda je podobná přírodní pouze ve složení soli. Jedinečnou nadstavbu přírodní vody nelze opakovat! Minerální vody se rodí ve střevech naší planety v podmínkách, které nelze uměle reprodukovat.

Vysoký tlak, nedostatek slunečního záření, speciální teplota, kontakt vody s různými kameny a vzácnými minerály v zemské kůře. Provádí roli přirozeného filtru a táhne stovky metrů hluboko do země: kde pro něj skromný kuchyňský filtr!

Co budeme pít?
Minerální vodaObsah soli v 1 lProč potřebuji
JídelnaMéně než 1 gPro každodenní pití
Lékařská a jídelna1-10 gLéčit a uhasit žízeň v žáru
LékařskýVíce než 10 gPouze k léčbě

Pijte kyslík

V dnešní době je problém intrauterinní hypoxie zvláště akutní - hladovění plodu kyslíkem. Stává se silnější. Pokud nastávající matka trochu chodí, trpí toxikózou, je nemocná, žije ve velkém městě, kde je ve vzduchu méně životodárného plynu než na venkově, ale existuje mnoho výfukových plynů z auta.

Naštěstí můžete dýchat nejen plícemi: kyslík je dokonale vstřebáván trávicí soustavou z okysličené minerální vody - vypijte ji během těhotenství!

Taková voda funguje zázraky: zvyšuje vitalitu, snižuje projevy toxikózy a aktivuje imunitní systém. Stabilizuje krevní tlak, usnadňuje práci srdce. Snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá spalovat přebytečný tuk, zlepšuje pohodu, vnitřní orgány a stav pokožky.

Koneckonců, proč se na Kavkaze vždy rodily silné a zdravé děti, ženy je nosily snadno a po porodu si udržovaly štíhlou postavu? Ano, jen pili vodu obohacenou kyslíkem z horských zdrojů po dobu 9 měsíců!

6 mylných představ o pitném režimu a pití během těhotenství

Zdálo by se, že mohou existovat mylné představy o tak jednoduché otázce, jako je hašení žízně a výběr nápojů během těhotenství? Zde však existují protichůdné názory na množství tekutin potřebných pro těhotnou ženu a na to, které nápoje pro těhotnou ženu jsou výhodnější.

Natalya Batsukova
Konzultační lékař pro zdravou výživu, Minsk

Před zvážením hlavních mylných představ o postoji těhotné ženy k vodě a jiným nápojům bych si rád vzpomněl, proč je tak důležité dodržovat správný pitný režim..

Režim pití: kam voda v těle přechází?

Každý den tělo při pokojové teplotě ztrácí 2,5 až 3,0 litru vody a v horkém období se toto množství může výrazně zvýšit. Současně se během dýchání ztratí přibližně 0,3–0,4 l, 1,5–2,0 L se vylučuje močí a stolicí a přibližně 0,1 L se vylučuje při pocení, ale pot se uvolňuje během velmi horkého počasí a během cvičení. zvyšuje se na 1-2 l.

U těhotné ženy se denní ztráta tekutin zvyšuje, protože během této doby se zvyšuje zátěž dýchacích cest a kardiovaskulárního systému. Kromě toho se zvyšuje objem cirkulující krve a lymfy, mění se tělesná hmotnost, což vede k aktivnějšímu pocení a intenzivnějšímu metabolismu. Použitá tekutina se navíc utrácí za vzniku plodové vody, která nejen zajišťuje metabolismus mezi plodem a matkou, ale také chrání dítě před vytlačováním stěnami dělohy. Vzhledem ke všem změnám, které se vyskytnou během těhotenství, je zvláště důležité, aby žena dodržovala správný pitný režim.

Jaké chyby pití jsou nejčastější?

1. Pijte co nejvíce během těhotenství.

Těhotná žena si musí pamatovat, že přesycení těla vodou nemůže být o nic méně nebezpečné než jeho nedostatek. Při nadměrné konzumaci nápojů dochází v těle těhotné ženy ke zvýšení objemu extracelulární tekutiny, což může vést k tvorbě otoků na tváři, rukou, nohách a chodidlech a ke zvýšení tlaku. Požití velkého množství vody u nastávajících matek s onemocněním ledvin a gestózou může tyto problémy zhoršit.

Spropitné:

Množství použité tekutiny závisí na délce těhotenství, zdravotním stavu těhotné ženy, ročním období, fyzické aktivitě. V tomto případě je nutné vzít v úvahu nejen nápoje, ale také vodu, která je obsažena v polévkách a jiných tekutých pokrmech, jakož i ovoce a zeleninu..

Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, ošetřující lékař nastaví pitný režim těhotné ženy individuálně.

Zvyšuje se průtok krve, zvyšuje se zátěž ledvin a srdce, zvyšuje se riziko otoků, gestóza.

2. Těhotné ženy musí omezit tekutinu, aby nedošlo k otoku.

Velmi často se žena, aby se zabránilo vzniku otoků nebo je omezila, pokud se již objevily, snaží se během těhotenství pít co nejméně. To nelze označit za přiměřené, protože voda je mimořádně důležitá pro normalizaci metabolismu solí, protože absorpce solí ve střevě je možná díky skutečnosti, že jsou rozpuštěny ve vodě. Voda dodává do těla makroprvky (chloridy, sulfidy, uhličitany, fosfáty) a mikroelementy (sodík, draslík, vápník, hořčík, měď, křemík, jód, železo atd.), Které jsou důležité pro matku a dítě. Voda také „absorbuje“ konečné metabolické produkty a odstraňuje toxiny z těla. Kromě toho dostatečné množství vody zajišťuje normální rychlost metabolických procesů, biochemických reakcí, tkáňových oprav a aktivně se podílí na přenosu tepla..

Voda je nutná k udržení potřebné viskozity a tekutosti krve, která zabraňuje jejímu zhušťování a srážení krve.

Dostatek vody je důležitý pro prevenci zácpy, která je běžným problémem během těhotenství..

Spropitné:

Pro potlačení žízně a snížení zátěže ledvin je nejúčinnější pít v malých porcích, přibližně 100 - 150 ml. Je třeba poznamenat, že pokud pijete často, ale při doušku nebo jen zřídka, ale hodně, pak nemusí žízně fungovat.

Aby nedošlo k narušení nočního spánku opakovanými probuzeními, je lepší snížit množství opilé tekutiny na minimálně 2 hodiny před spaním..

3. Těhotné ženy by měly vypít hodně čerstvě vymačkané šťávy.

Na obranu čerstvě vymačkaných šťáv je třeba říci, že ve srovnání s balenými šťávami mají tyto nápoje více vitamínů a biologicky aktivních látek a žádný přidaný cukr, ale existuje tolik minerálů (protože se při pasterizaci balených šťáv nerozkládají, na rozdíl od mnoha vitamínů) ).

Se všemi výhodami těchto nápojů během těhotenství musíte vědět, že některé druhy čerstvě vymačkaných šťáv (například z pomerančů, grapefruitů, citronů, kyselých odrůd jablek, třešní, červených rybízů atd.) U těhotných žen trpících gastritidou, pankreatitidou, musí být přísně omezeny, protože může vést k exacerbaci nemoci v důsledku vysoké koncentrace organických kyselin. Také z tohoto důvodu mohou neředěné ovocné šťávy poškodit zubní sklovinu..

Při zneužívání šťáv ze sladkého ovoce vzniká velké zatížení slinivky břišní, což může narušit metabolismus uhlohydrátů budoucí matky..

Kromě toho čerstvě vymačkané šťávy, i při pokojové teplotě, se rychle zhoršují, na rozdíl od balených šťáv, které, pokud není dodržen teplotní režim a trvanlivost produktu, mohou vést k otravě jídlem..

Spropitné:

Aby čerstvě vymačkané šťávy během těhotenství přinesly pouze dávky, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Čerstvě vymačkané šťávy během těhotenství by měly být konzumovány pouze zředěnou pitnou vodou a pomocí nápojového plechovky, aby se snížil účinek na zubní sklovinu..
 • Během těhotenství byste měli začít pít šťávy opatrně av malém množství - ne více než 50 ml (ředění vodou 1: 1) a šťávu z červené řepy, jednu polévkovou lžíci denně (také zředěnou vodou). Pokud nedochází k kontraindikacím, může být porce postupně zvyšována na sklenici denně.
 • Nepijte šťávu před jídlem nebo bezprostředně po jídle: nejlepší je vypít půl sklenky čerstvé zředěné vodou 20-30 minut před jídlem.
 • Zeleninové šťávy, s výjimkou řepy a mrkve, se mohou konzumovat ve velkých objemech (až dvě sklenice denně). Na rozdíl od ovocných nápojů nenarušují rovnováhu sacharidů v krvi..
 • Pokud chcete z čerstvě vymačkané šťávy vytěžit maximum, nemusíte do ní přidávat sůl ani cukr..

4. Obyčejné čaje během těhotenství by měly být nahrazeny bylinnými čaje..

Bylinkový čaj bez cukru jistě obnovuje vodní rovnováhu a uhasí žízeň. Je však třeba mít na paměti, že ne všechny byliny jsou vhodné pro těhotnou ženu, protože některé z nich mohou mít nepříznivý účinek na plod a tělo nastávající matky..

Spropitné:

Nejlepší je vařit mátou, heřmánkem, listem černého rybízu, jahodami, brusinkami, borůvkami, mladými listy a sušenými malinami, čajem Ivanem, šípky, květy měsíčku a lípy, ibišek.

Pro správné vaření bylinného čaje v těhotenství je třeba nasekané nakrájené bylinky a ovoce nakrájet (v průměru 1 polévková lžíce). Vroucí vodou (200 ml) a trvat na tom 3-5 minut.

Pití bylinného čaje během těhotenství se doporučuje v množství ne více než 2-3krát půl šálku denně. A lépe ne v noci, protože tyto čaje mají močopudný účinek.

Pokud do bylinného čaje přidáte trochu zázvoru, pomůže tento nápoj bojovat proti útokům nauzey v případě časné toxikózy..

5. Jakýkoli těhotný zelený čaj je dobrý.

Okamžitě si udělejte rezervaci, že silný zelený čaj může díky vysoké koncentraci kofeinu a taninu v něm mít nepříznivý účinek na matku i dítě, protože stimuluje centrální nervový systém, zrychluje srdeční rytmus a může způsobit nespavost.

Slabý a řádně uvařený čaj během těhotenství však nepřinese nic jiného než užitek. Protože tento nápoj má jedinečné složení: obsahuje polyfenoly, antioxidanty, karotenoidy, tokoferoly, kyselinu askorbovou, chrom, mangan, selen a zinek. Vzhledem k tomu bylo zjištěno, že zelený čaj má výraznější antioxidační vlastnosti než černý a pomáhá snižovat riziko srdečních chorob, rakoviny, má antisklerotický účinek a antimikrobiální aktivitu (zvláště účinný při otravě jídlem)..

Spropitné:

Zkuste si koupit vysoce kvalitní čaj (obsahuje méně taninů) a vařit jej správně. Teplota vody by měla být od 60 do 90 ° C (ve „stříbrném“ stupni vody, pokud ještě není vařen) a nejdelší doba vaření je od 30 sekund do 2 minut. Zelený čaj nízké kvality obvykle vaří déle a při vyšší teplotě. Pokud se zelený čaj vaří v příliš horké vodě nebo příliš dlouho, bude hořký, svíravý, bez ohledu na kvalitu odrůdy. Je obvyklé přidávat horkou vodu do čajového lístku, který zůstal v šálku nebo konvici, když pijete čaj, dokud chuť zcela nezmizí..

Aby byl zelený čaj slabý, nemělo by být množství čaje vyšší než 0,5 lžičky. bez vrchu na 200 ml vody.

6. Pokud nemáte chuť pít čistou vodu, můžete ji úplně nahradit jinými nápoji..

Možná, že příznivci této pozice budou naštvaní, ale hlavním nápojem pro těhotnou ženu je jednoduchá pitná voda, která by měla zabírat nejméně 2/3 z celkového denního množství spotřebované tekutiny. V tomto případě by měla být upřednostněna artézská voda, minerální pitná stolní voda, pramenitá a zmrazená (rozmrazená) voda. Nepoužívejte destilovanou vodu, protože všechny přírodní minerální soli nezbytné pro tělo budoucí matky a plodu jsou v takové vodě zcela odstraněny..

Spropitné:

Během těhotenství je užitečné pít artéskou vodu. Je chráněn před bakteriálním a chemickým znečištěním, protože je získáván z hlubokých kolektorů (hloubky od 100 do 300 m), proto atmosférické srážení a chemické znečištění životního prostředí nejsou pro takovou vodu děsivé. Další výhodou je, že výrobci dodávají takovou vodu do optimálního neutrálního minerálního složení v souladu s doporučenými hygienickými normami pro obsah hořčíku, draslíku, vápníku, železa, fluoru atd., Což je důležité pro udržení rovnováhy voda-sůl v těle těhotné ženy..

Chcete-li obohatit vodu o vitamíny, můžete do ní přidat trochu bobule nebo citronové šťávy..

Během horké sezóny nebo při sportu je užitečné, aby těhotná žena pila minerální pitnou vodu. Toto doporučení je odůvodněno skutečností, že při potu se kromě vody ztratí velké množství solí. Musíte ji však pít s mírou (asi 0,5 litru denně). A nezapomeňte věnovat pozornost etiketě s nápisem „minerální kantýna“ (a nikoli „hojení“!) Voda. Skutečnost je taková, že v minerální vodě koncentrace solí překračuje přípustné normy pro pitnou vodu 5–7krát, což znamená, že taková voda může být užitečná pouze pro těhotné ženy s určitými nemocemi.

Pokuste se zvolit spíše neperlivou přírodní, spíše než uměle mineralizovanou vodu. K jejich výrobě se používá čištěná pitná voda, která je nasycena solemi. Nejedná se tedy o aktivní životní prostředí, ale pouze o solný roztok..

Preferujte skleněnou balenou vodu.

Pokud kupujete vodu v plastových lahvích, věnujte pozornost plastovému kódu na spodní straně - PET 1, který je vhodný pro vodu a je nejnebezpečnější ze všech typů plastů.

Pití minerální stolní vody je lepší v prvních dvou měsících plnění. Během této doby si zachovává všechny své užitečné vlastnosti..

Živá voda

Pro „revitalizaci“ pitné vody z kohoutku se doporučuje nejprve ji před zmrazením zmrazit a vypít roztavenou vodu. Rozmrazování si voda zachovává svoji „živou“ strukturu další dvě hodiny - jako v horských řekách, pocházející z věčných ledovců. Je lepší zmrazit vodu na mělké pánvi. A když úplně zamrzne, vyjměte led z pánve a umístěte jej pod proud horké vody. Nežádoucí nečistoty, které by mohly být ve vodě, se roztaví samy o sobě a neprůhledné jádro uvnitř, které může také obsahovat nečistoty, roztaví proud horké vody. Zůstane „bagel“, po odmrazení získáte čistou strukturovanou vodu.

Studený vs. žár?

Během horké sezóny byste během těhotenství neměli pít studené nápoje - to může vést k rozvoji nachlazení a jiných zánětlivých onemocnění dýchacích cest (faryngitida, hrtan nebo dokonce bolest v krku). Důvodem je skutečnost, že mikroby neustále žijí v ústech, které za normálních podmínek nejsou nebezpečné a jsou kontrolovány imunitou. Ale v období intenzivního tepla imunitní systém zažívá stres a ostré ochlazení krku okamžitě snižuje lokální imunitní obranu. Výsledkem je, že mikrobi „zvednou hlavu“ a nemoc se začíná rozvíjet.

Proč těhotné ženy nemohou. Odpovědi na otázky

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Proč by těhotné ženy neměly zvedat ruce nahoru?

Dříve se věřilo, že v této poloze je plod ohrožen zapletením krku pupeční šňůrou a zadusením. To není pravda. Zvednuté ruce těhotné ženy nemohou vyvolat zapletení dítěte do pupeční šňůry.

Moderní studie však zjistily, že pozice těhotné ženy se zvednutými pažemi je pro plod stále nepříznivá. Pozice „zvednout ruce“ se stává nebezpečnou pro matku a dítě, počínaje 2. trimestrem těhotenství. Pokud žena stojí v této poloze nehybně, po dlouhou dobu - množství kyslíku dodávaného krví do dítěte klesá. Vyskytuje se hypoxie - nedostatek kyslíku, poškozující mozkové buňky dítěte.

Mozek těhotné ženy s touto pozicí těla také dostává méně kyslíku, než je nutné. Může dojít k omdlení a pádu na zem. To samozřejmě není k ničemu ani matce, ani dítěti..

Kromě toho může prodloužený pobyt těhotné ženy v póze se zvednutými rukama vést k předčasnému vypuštění plodové vody, a tím k předčasnému porodu..

To však neznamená, že by těhotná žena neměla zvedat ruce vůbec. Nebezpečné je pouze statické zatížení (stojící). Dynamická zátěž (gymnastika, závěsné oblečení) s běžným těhotenstvím je celkem přijatelná. Zatížení krátkým zvednutím rukou vůbec neovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte, nezpůsobuje hypoxii.

Mohou těhotné ženy pít kávu?

Těhotné ženy nemohou pít kávu kvůli kofeinu, který obsahuje. Kofein je látka, která zvyšuje krevní tlak, zvyšuje srdeční frekvenci. Zároveň kofein způsobuje vzrušení v nervové soustavě..

Pokud tyto změny v těle snadno toleruje zdravá dospělá žena, jsou pro těhotnou ženu zcela nežádoucí. Zvýšení krevního tlaku u těhotné ženy může vést k tak smutnému výsledku, jako je spontánní potrat (potrat)..

Kromě toho kofein obsažený v opilém šálku kávy snadno proniká placentou a ovlivňuje plod, což způsobuje přetížení nezralých systémů (kardiovaskulární a nervové). Je obtížné předvídat, jak tento účinek následně ovlivní vývoj dítěte.

Pokud se tedy nastávající matka stará o zdraví svého očekávaného dítěte, měla by kávu odmítnout. Jako poslední možnost, někdy (ne každý den!) Si můžete dovolit jeden šálek svého oblíbeného nápoje. Ale je mnohem výhodnější pít čistou vodu a čerstvé, přírodní šťávy..

Proč by těhotné ženy neměly ostříhat nebo barvit vlasy?

Populární znamení, které zakazuje těhotným ženám stříhat si vlasy, je založeno na víře, že vlasy ukládají životní sílu člověka. Těhotná žena ostříhá vlasy - její životní síla oslabí a dítě se narodí mrtvé nebo předčasné. To je pověra..

Ve skutečnosti však během těhotenství změněné hormonální pozadí výrazně mění strukturu vlasů. Vlasy se začnou chovat nepředvídatelně: mohou se zlobit, začít se kroutit nebo naopak narovnat. Kadeřníci si jsou dobře vědomi toho, že vlasy těhotných žen jsou špatně obarvené, prostupující a po střihu se do vlasů nechtějí hodit.

Pokud žena s dítětem nechce být naštvaná neúspěšným střihem, je pro ni lepší opustit tuto událost. Pokud neočekávaná změna v obrazu nezkazí vaši náladu - klidně jděte a ostříhejte si vlasy. Nezabere to vaši životní sílu.

Proč by těhotné ženy neměly být nervózní?

Těhotné ženy by neměly být nervózní, aby nepříznivě neovlivnily vývoj nervového systému plodu. V těle těhotné ženy, která pociťuje pocity, jako je strach, podráždění, deprese, zlost, se vytváří zvýšené množství adrenalinu a mění se také hormonální pozadí. K uvolňování adrenalinu a hormonů dochází navíc se silnými pozitivními emocemi..

Pro nenarozené dítě jsou všechny tyto zážitky matky nesmírně škodlivé. Koneckonců všechny látky produkované během stresu, krví matky, vstupují do jeho nezralého těla, což způsobuje nežádoucí následky. V počátečním období těhotenství může stres způsobit rozvoj defektů kardiovaskulárního a nervového systému dítěte. Těžký stres může dokonce vést k potratu.

Ve druhé polovině těhotenství, kdy je nervový systém plodu již dostatečně rozvinutý, mohou negativní emoce matky vést k tomu, že se dítě narodí příliš vzrušující, roztrhané, podrážděné. Následně mohou takové děti trpět bolestmi hlavy, nespavostí, závratěmi..

Kromě toho stresové hormony, saturující plodovou vodu, z ní vytlačují kyslík. Nedostatek kyslíku (hypoxie) je extrémně nepříznivý pro mozkové buňky nenarozeného dítěte.

Lékaři proto radí nastávajícím matkám, aby vedly klidný, měřený život a vyhýbaly se negativním i silným pozitivním emocím. Jak toho dosáhnout? Během těhotenství se skutečně zvyšuje emocionalita a vzrušivost ženy!

Je třeba pečlivě naplánovat takovou každodenní rutinu, ve které bude dostatek času na spánek, procházky, odpočinek, rozjímání o věcech příjemných pro ženu. Knihy, které chcete číst, filmy a televizní pořady, které chcete sledovat, musíte vybrat ty, které vytvářejí jasnou, radostnou a klidnou náladu. Nejlépe se vyhýbáme schůzkám s příliš emotivními známými a přáteli. Samozřejmě je nemožné zcela se chránit před zážitky za nepředvídatelných každodenních okolností. Přesto se těhotné ženy musí snažit být méně nervózní, alespoň částečně eliminovat negativní emoce ze svého života.

Je hroznový materiál vhodný pro těhotné ženy??

Se všemi prospěšnými vlastnostmi hroznů lékaři doporučují těhotným ženám vyloučit tento produkt ze své stravy. Hrozny jsou špatně tráveny, způsobují zvýšenou tvorbu plynů ve střevech a pocit žaludku v žaludku. Předpokládejme, že budoucí matka, která zbožňuje hrozny, může tyto potíže snadno snášet. Koneckonců, dítě v jejím lůně bude trpět bolestí ve střevech! Proč ho před narozením trpí?

Hrozny jsou navíc velmi kalorickým produktem, který způsobuje rychlý růst plodu (a komplikace jsou vždy možné při narození velkého dítěte) a nadměrný přírůstek hmotnosti u matky. Z tohoto důvodu, měsíc před narozením, lékaři trvají na omezení sladkostí ve stravě. Hrozny musí být zcela odstraněny..

Proč by těhotné ženy neměly nosit vysoké podpatky?

Nošení bot na vysokých podpatcích (tj. Podpatcích nad 3 - 4 cm) způsobuje zvýšené zatížení bederní páteře a vazů nohou u těhotné ženy. Svaly nohou a pánve jsou příliš napjaté: koneckonců se každý den zvyšuje hmotnost ženy. Svaly dělohy napjaté, její tón se zvyšuje - což znamená, že existuje riziko potratu.

Dalším nebezpečím vysokých podpatků během těhotenství je vývoj následných (možná po několika letech) křečových žil v nohou.

Boty se zcela plochou podešví bez podpatků však také nepřispívají k vykládání svalů nohou, vazů a žil. Taková obuv může způsobit ploché nohy.

Optimální pro nošení během těhotenství jsou boty s výškou podpatku 2 až 4 cm.

Mohou se těhotné ženy vykoupat nebo jít do koupele?

Těhotná může a měla by se vykoupat. Ale voda ve vaně by měla být teplá nebo trochu chladná - 36-38 o. Neužívejte horkou koupel. Ponoření do horké vody je doprovázeno zvýšením krevního tlaku, proudem krve do kůže a vnitřních orgánů, včetně dělohy. Hrozí potrat. Koneckonců, horká koupel je již dlouho známým, i když nebezpečným, lidovým způsobem způsobujícím potrat v nechtěném těhotenství..

Pokud si však přejete těhotenství a chcete porodit zdravé dítě, odmítněte procedury horké vody, včetně horkých koupelí nohou. Postříkejte své zdraví studenou vodou - nezpůsobí vám ani nenarozenému dítěti škodu.

Takže je to s návštěvou vany. Vysoká teplota vzduchu v lázeňském domě, zejména v parní místnosti, je rizikovým faktorem potratu nebo předčasného porodu. Vana je zvláště nebezpečná v prvním a třetím trimestru. A pokud těhotenství pokračuje s některými komplikacemi - měli byste zapomenout na koupel.

Ale plavání v chladné vodě bazénu je velmi užitečné. Ale zde byste měli pamatovat na bezpečnostní opatření: vedle těhotné ženy během koupání musí existovat někdo, kdo může v případě potřeby pomoci.

Proč by těhotné ženy neměly pít perlivou vodu?

Proč těhotné ženy nemohou odmítnout, hádat se s nimi nebo urazit je?

Jsou houby užitečné během těhotenství??

Mohou těhotné ženy jíst čokoládu??

Čokoláda je velmi výživný potravinový produkt, který přispívá k produkci tzv. Potěšovacích hormonů (endorfinů) v lidském těle. Bohužel, těhotné čokoládové kontraindikace.

Vzhledem k obsahu kakaového másla a kakaového prášku v čokoládě je tento produkt povinným alergenem a také agresivním. Pod jeho vlivem se vytváří připravenost rostoucího plodu na alergické reakce. Z důvodu zdraví nenarozeného dítěte musí těhotná žena projevit vůli a čokoládu odmítnout.

Proč by těhotné ženy neměly jíst kořeněná, jako je česnek?

Pikantní pokrmy obsahující velké množství papriky, octa a dalších koření nebo koření vždy způsobují žízeň. Vždycky chtějí pít vodu a zároveň se vypije hodně vody. Ledviny se nedokážou vyrovnat se zvýšeným stresem a dochází k otoku.

Kromě toho kořenitá jídla představují zvýšené zatížení jater a močového měchýře. Milovníci kořeněného jídla často trpí cholecystitidou.

Během těhotenství se všechny problémy, které se objevují v těle nastávající matky, jako v zrcadle, projevují v nezralém, rostoucím těle plodu. Jeho ledviny a játra jsou podobně ovlivněny látkami, které se nacházejí v kořenitých potravinách. Alergická nálada také stoupá..

A co česnek? Nemůže být taky? Koneckonců, je tak užitečný - obsahuje vitamíny a chrání před viry! Česnek je však silným alergenem a navíc zvyšuje aktivitu dělohy. V pozdějších fázích může nadměrná konzumace česneku způsobit předčasný porod. Proto těhotné ženy potřebují jíst česnek velmi opatrně, v minimálním množství a v posledních 2-3 měsících, před porodem, ho úplně opustit.

A ještě jedna věc: chuť česneku je pro některé děti nepříjemná již před narozením. To se projevuje v násilné motorické aktivitě plodu poté, co matka konzumovala tento produkt. V takových případech je lepší zcela vyloučit česnek z nabídky..

Jaké jsou účinky kouření během těhotenství??

Těhotné ženy by neměly být kouřeny kategoricky! Nikotin snadno proniká placentou do tekutiny obklopující plod. Současně se v placentě a plodové vodě vytvoří vyšší koncentrace nikotinu než v těle matky. Je zde křeč z placenty. To vede ke snížení množství kyslíku vstupujícího do plodu. Výsledkem je, že minutu poté, co těhotná žena kouří cigaretu, nenarozené dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku - hypoxií..

A nikotin a jeho sloučeniny se vylučují z plodu až po dni. A to je, pokud je kouřena pouze jedna cigareta!

Pokud těhotná žena kouří neustále, hypoxie plodu se stává chronickou. Stejný efekt nastává u kouře z druhé ruky, když je žena po dlouhou dobu ve stejné místnosti s kuřáky a vdechuje vzduch nasycený tabákovým kouřem.

Nedostatek kyslíku se odráží především v mozkových buňkách. V důsledku kouření se těhotné ženy rodí s encefalopatií (dystrofické poškození mozku), s mentální retardací, nadměrně vzrušující nebo naopak - letargickou, letargickou. Může dojít ke zpoždění ve fyzickém vývoji a vývoji vrozených malformací.

U těhotných kuřáků nejsou potraty a předčasné porody neobvyklé. Přemýšlejte o tom, nastávající matky: co je pro vás důležitější - potěšení z cigarety nebo narození zdravého dítěte?

Proč těhotné ženy by neměly pít čaj?

Zákaz čaje pro těhotné ženy je způsoben tím, že stejně jako káva obsahuje kofein, který je pro plod škodlivý. Je v černém a zeleném čaji. Pouze bílý čaj je bezpečný pro těhotné ženy.

Ale v mírném množství mohou těhotné ženy stále pít čaj. Nemůžete to jen uvařit. Šálek lehce uvařeného čaje (zelený, černý nebo bílý) nepoškodí zdraví matky ani plodu.

Proč se těhotným ženám nedoporučuje citrus?

Pomeranče, mandarinky, grapefruity, citrony a jiné citrusové plody jsou pro těhotné ženy velmi užitečné jako zdroj vitamínů a minerálů. Problém spočívá v tom, že citrusové plody jsou povinnými alergeny, tj. s vysokou pravděpodobností zvyšují alergickou náladu nenarozeného dítěte.

Pokud však těhotná žena není alergická na citrusové plody, může tyto plody jíst, aniž by je zneužívala. Stačí jeden pomeranč nebo grapefruit denně (nebo každý druhý den).

Mimochodem, citrusové plody se liší svými alergenickými vlastnostmi. Nejméně slabými alergeny jsou grapefruity a pomelo. Jejich odborníci na výživu doporučují těhotné.

Obzvláště užitečné je koště, bohaté na vitamíny a draslík. Posiluje imunitní systém, zvyšuje celkový tón těla, normalizuje krevní tlak. Je však dobrý s moderováním. Kilogramy jsou citrusové plody, které by neměly být nikým, zvláště těhotnými.

Proč by těhotné ženy neměly žvýkat žvýkačku?

Žvýkačky pro těhotné ženy nejsou zakázány, ale nejsou užitečné. Za prvé, žvýkačka obsahuje mnoho příchutí, barviv a sladidel, jejichž vlastnosti známe velmi málo. Dosud bylo jasně prokázáno, že ve velkém množství je aspartamové sladidlo (E 951) škodlivé, které uvolňuje toxickou látku methanol v gastrointestinálním traktu..

Další negativní vlastností „žvýkačky“ je to, že může snadno odstranit výplně z plných zubů. Návštěva u zubaře je spojena s bolestí těhotné ženy (léky proti bolesti jsou škodlivé pro vyvíjející se dítě), vzrušení, negativní emoce. V důsledku toho je léčba odložena na období po porodu. A kaz se mezitím vyvíjí... Pokud máte plné zuby, je lepší během těhotenství „žvýkačku“ odmítnout.!

Proč by těhotné ženy neměly pít hodně vody?

Toto tvrzení je pravdivé jen někdy: s pozdní toxikózou a v posledních týdnech těhotenství, těsně před narozením. A během těchto období je nutné pít nejméně 1-1,5 litru vody denně.

Během těhotenství je denní příjem vody nejméně 2 litry. Musíte pít vodu v malých porcích, ale dost často.

V horkém počasí, s časnou toxikózou, s onemocněním těhotné ženy, se zvyšuje potřeba vody. Čím teplejší je ulice (a v domě), čím vyšší je tělesná teplota pacienta, tím více vody potřebuje k pití. Nedostatek vody vede ke snížení imunity těhotné ženy i nenarozeného dítěte.

Pití velkého množství vody samo o sobě nemůže způsobit výskyt otoků, ani zvýšit tlak. Jediným negativním bodem při pití velkého množství vody je odstranění velkého množství solí z těla. Proto se v žáru doporučuje pít mírně slanou vodu nebo mírně okyselenou jablečným octem. Tato doporučení se vztahují nejen na těhotné ženy, ale obecně na všechny lidi..

A otoky a zvýšení krevního tlaku jsou důsledkem onemocnění srdce, ledvin nebo cév..

Mohu pít mléko během těhotenství??

Mléko by se nemělo pít pouze u těhotných, kteří jsou alergičtí na mléčné výrobky. Každý může a měl by pít mléko: je to koneckonců zdroj vápníku, který je nezbytný pro budování kosterního systému plodu. Je obzvláště důležité konzumovat dostatečné množství mléka v trimestru III.

Pro těhotné ženy je samozřejmě nejlepší pít celé, přírodní kravské mléko. Bohužel je to však dostupné pouze pro obyvatele venkova. Obyvatelé měst se musí spokojit s pasterizovaným mlékem. Je nežádoucí pít práškové mléko pro těhotné ženy.

Tělo ráno lépe vstřebává mléko. Těhotným ženám se doporučuje pít ráno, na lačný žaludek. Ale pít mléko s jakýmkoli jídlem je nežádoucí: brání sekreci žaludeční šťávy.

Můžete také pít mléčné koktejly: směs mléka se zeleninovou nebo ovocnou šťávou. V této formě se mléko vstřebává mnohem lépe..

Proč by těhotné ženy neměly zvedat závaží?

Těhotná žena, která zvedá závaží, je vystavena riziku potratu nebo předčasnému porodu. Důvodem je skutečnost, že při zvedání závaží se zvyšuje tlak v břiše - a tedy tlak na dělohu..

Tělo těhotné ženy je v procesu restrukturalizace zaměřeného na usnadnění porodu: chrupavka (zejména pánevní) získává volnou strukturu; kostní kosti se stávají křehčí (vápník se z nich částečně vymývá).

V tomto stavu je zvedání závaží jednoduše nebezpečné. Samozřejmě, že všechno bude fungovat, ale stojí za to riziko? Můžete poškodit vlastní páteř, která je již během těhotenství pod zvýšeným stresem a denně se zvyšuje.

Co dělat, když potřebujete nosit například nákupy, ale nikdo vám nepomůže?

 • Nekupujte příliš mnoho: nedoporučuje se zvedat těhotnou ženu nad 3 kg.
 • Distribuujte nákupy ve dvou balíčcích tak, aby obě paže byly rovnoměrně načteny.
 • V žádném případě se nesnažte zvednout těžký náklad trhnutím. Lehce dřepte, ohýbejte nohy a zvedejte náklad tak, aby náklad nespadl na záda, ale na nohy a paže.
 • Speciální prenatální obvaz pomáhá snížit zatížení páteře..

Mohu mít sex během těhotenství??

Neexistuje definitivní zákaz sexu během těhotenství. Vše záleží na zdravotním stavu ženy. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není toxikóza, žena se cítí dobře - mít sex je nejen přípustné, ale také prospěšné.

Sexuální akt je doprovázen propuštěním endorfinů v těle obou partnerů - „hormonů štěstí“ nebo „hormonů rozkoše“. Tyto hormony s průtokem krve jsou přenášeny na nenarozené dítě, což má příznivý vliv na jeho vývoj.

Můžete mít sex v kterékoli fázi těhotenství, pokud to celkový stav ženy a její psychologický postoj dovolí. Stačí si jen vybrat pozice, ve kterých se oba partneři cítí dobře a tlak na žaludek je minimalizován.
Během těhotenství však existují sexuální kontraindikace. Patří sem podmínky jako:

 • těhotenství s rizikem potratu;
 • spontánní ukončení předchozích těhotenství;
 • žena porodí předčasně narozené děti z předchozích těhotenství;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přítomnost ženského krvácení z pochvy;
 • bolest v dolním břiše ženy po sexu.

Proto by měla na začátku těhotenství, před pokračováním v intimním životě, nastávající matka konzultovat toto téma s gynekologem. Při jakýchkoli, i drobných změnách celkového stavu ženy po sexu, by měla navštívit gynekologa. A teprve když lékař řekne, že nehrozí žádné nebezpečí, bude možné pokračovat v sexuálním životě.

Žízeň: nápoje pro těhotné ženy

Kolik pít těhotnou vodu, stávající omezení v pitném režimu nastávající matky. Zdravé nápoje pro nastávající matky.

Voda je nezbytná pro těhotnou ženu a rostoucí tělo dítěte. Jaké jsou vlastnosti těhotného pitného režimu? Kolik pít, jaké nápoje upřednostňovat a jaká jsou omezení ohledně budoucího režimu pití mámy?

Voda, voda. kolik pít během těhotenství?

Voda je jedinečné rozpouštědlo pro minerály, živiny, enzymy, kyslík, oxid uhličitý a další produkty nezbytné pro lidský život. Denně se vyprodukuje asi 2500 ml trávicích šťáv: sliny, sekrece žaludku a slinivky břišní, žluč. V krvi ženy přibližně 3500-4000 ml plazmy s krevními buňkami, s asi 1200 ml moči a sekrecí potních žláz denně vylučovaných. Pro normální průběh těchto intenzivních procesů je nutný dostatečný příjem tekutin..

S nástupem těhotenství dochází k významným metabolickým procesům v těle: potřeba živin, zvýšení kyslíku, zvýšení objemu cirkulující krve, srdce a ledviny těhotné ženy pracují se zvýšeným stresem. To vše je výsledkem přizpůsobení organismu budoucí matky potřebám vyvíjejícího se plodu.

Krev je zvláště intenzivně zásobována orgány, jako jsou placenta a mléčné žlázy..

Ovoce je obklopeno skořápkou, která obsahuje vodné médium. Amniotická tekutina se vyznačuje vysokým směnným kurzem. Do 8. až 9. měsíce těhotenství je průměrný objem plodové vody přibližně 1 000–1500 ml. Plod nejen absorbuje své vodní prostředí, ale je sám zdrojem jeho formování.

Metabolismus minerálů a vody podléhá změnám. Těhotné ženy mají tedy tendenci zadržovat tekutinu v těle, zvyšovat propustnost stěn krevních cév, zadržovat soli vápníku a fosforu, což vytváří předpoklady pro vznik otoků..

Pro normální průběh těhotenství je velmi důležité udržovat rovnováhu mezi vodou a solí.

Pokud těhotenství probíhá normálně

Denní potřeba těhotné ženy v tekutině je asi 2000 ml v trimestrech I-II, 1500 ml v trimestru III. Jedná se o průměrné údaje, individuální potřebu však určuje žena sama, s výhradou normálního těhotenství.

V souvislosti s narůstajícími potřebami těhotných žen v tekutině mají některé z nich zcela oprávněný žízeň. Měl by se brát jako mechanismus pro přizpůsobení těla ke zvýšení objemu cirkulující krve, urychlení metabolických procesů, zvýšení přísunu krve do mléčných žláz, dělohy a příjmu tekutin plodu.

Nadměrné zvýšení krevní oběhu, tendence k otokům a zadržování solí (sodík, vápník, fosfor) může přispět k relativnímu snížení počtu červených krvinek a výskytu anémie, zvýšenému napětí dělohy, emoční nestabilitě těhotné ženy a dalším komplikacím. To vede k nepříjemnému průběhu těhotenství, ve vzácných případech, představuje ohrožení zdraví ženy a plodu, zvyšuje pravděpodobnost nepříznivého porodu.

Zvláštní pozornost s tendencí k tvorbě otoků u těhotné ženy je věnována dietě bez solí, protože je to chlorid sodný (chlorid sodný), který zachycuje tekutinu v krevním řečišti a tkáních. Samotný nebezpečný otok není nebezpečný, ale změny minerálního složení buněčné a extracelulární tekutiny tkání a orgánů těhotné ženy, které mohou vést ke zvýšení krevního tlaku, výskytu bílkovin v moči a náhlé křečovité aktivitě.

Zdravé nápoje pro těhotné ženy

Čistá voda by měla být hlavním nápojem pro těhotnou ženu a tvořit alespoň 2/3 veškeré tekutiny vstupující do těla. Voda prudce žíjí, neobsahuje cukr a přebytečnou sůl. Všechny ostatní nápoje mohou tvořit asi 1/3 celkového objemu tekutiny..

Kapalina by měla být přijímána rovnoměrně po celý den. Neměli byste moc pít večer a zvláště v noci, protože v noci dochází ke zpomalení průtoku krve ledvinami, což může vést ke vzniku otoků..

Existuje mnoho užitečných nápojů pro nastávající matku a její malé dítě, především vyčištěnou pitnou vodu. Také těhotné ženy mohou používat minerální vodu bez plynu.

Non-plynná stolní minerální voda je voda s nízkým stupněm mineralizace z léčivých zdrojů. Obsahuje vyvážené množství minerálů, chutná dobře a nevyžaduje další čištění a vaření.

Stolní minerální voda nejen uhasí žízeň, ale také naplní tělo minerály (sodík, chlor, draslík, hořčík ve vyvážených poměrech). Hořčíkové ionty, mimochodem, mají uklidňující účinek na nervový systém ženy, normalizují gastrointestinální trakt, regulují motilitu střeva, snižují zvýšený tón a napětí dělohy.

Stolní minerální voda by měla být vypita před jídlem, protože zlepšuje chuť k jídlu, stimuluje tvorbu trávicích šťáv a práci tlustého střeva, díky rozpuštěným minerálům umožňuje snížit množství použité soli.

Je velmi užitečné vařit kompot, ovocný čaj. Vhodná jablka, hrušky, sušené švestky, sušené meruňky, rozinky, kalina, brusinky, brusinky, třešně, rybíz, šípky.

Takže tento kompot nebyl jen nápoj, ale také si zachoval maximální množství vitamínů, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • při vaření kompotu ze zmrazeného ovoce a bobulí je třeba je snížit do vroucí vody;
 • Při přípravě kompotu ze sušeného ovoce je třeba sledovat dobu vaření každého sušeného ovoce a postupně je přidávat.

Čas na přípravu různých suchých plodů je následující: hrušky a jablka se vaří 30 minut, sušené meruňky a švestky - 10 minut, rozinky - 5 minut.

Můžete si dopřát čerstvě připravený bylinkový čaj - je to vynikající zdroj biologicky aktivních látek, vynikající relaxant, zejména pokud přidáte trochu bylinky nebo mateří. Doporučuje se čaj z máty, rybízu, jahod, meduňky, šípky, kalina nebo horského popela.

Vitamínové čaje musí být řádně připraveny. Květiny se vaří v porcelánové konvici s vroucí vodou. Bobule musí být zpracovány před vařením: čerstvé - drcené, suché - drcené. Listy se umístí do horké vody a vaří se 3-5 minut nebo se nalije do vroucí vody.

Kořeny, stonky a hrubé části rostlin se jemně nakrájejí, dají do studené vody, přivedou k varu na mírném ohni a vaří se 10 minut.

Čaje z květin, listů a bobulí jsou vyluhovány v porcelánové konvici po dobu 5-10 minut a čaje z kořenů a stonků v smaltované misce po dobu 10-15 minut.

Slabý zelený čaj má slabý diuretický účinek, což je užitečné zejména pro těhotné ženy..

Je dobré začít ráno sklenicí čerstvě vymačkané šťávy - jablko, mrkev nebo dýně. Sklenice kefíru nebo mléka v noci zaručuje dobrý noční spánek, umožňuje udržet vynikající tvar a doplnit zásoby vápníku.

Přesuňte stranou: alkohol během těhotenství a jiné škodlivé nápoje

Těhotné ženy by měly mít na pozoru pití silného černého a zeleného čaje, instantní kávy a kakaa: tyto nápoje obsahují kofein, který podporuje produkci adrenalinu a norepinefrinu, což může vést k vysokému krevnímu tlaku.

Použití významného množství silného čaje v důsledku obsahu tříslovin v něm může vést k zácpě.

Použití sladké sody během těhotenství je nežádoucí: tyto nápoje obsahují kofein a barviva a cukr a oxid uhličitý vedou k trávení, což je nárůst fermentačních procesů ve střevech..

Omezte se na používání různých šťáv z obalů: jedná se zpravidla o zředěné koncentráty obsahující cukr s přídavkem konzervačních látek. Alkoholické nápoje i balené šťávy s pravidelným užíváním mohou vyvolat alergické reakce..

Pokud jde o nenarozené dítě, užívání silných alkoholických nápojů, vína, piva, protože to vede k narušení fungování nervového systému těhotné ženy a plodu a v důsledku toho k zpoždění v duševním a fyzickém vývoji nenarozeného dítěte..

Zvláštní případy: Je možné, že těhotné ženy pijí vodu na toxikózu?

První trimestr je nejdůležitější fází funkční restrukturalizace těhotné ženy. Během tohoto období (až 12–16 týdnů) se mohou vyskytnout patologické změny, jako je toxikóza těhotných žen, jejichž extrémními projevy jsou slinění, zvracení. Tyto stavy, které mají složité vývojové mechanismy, vyžadují povinné pozorování a léčbu specialistou.

U toxikózy u těhotné ženy je nutná shoda s pitným režimem. Je nutné doplnit ztracenou tekutinu, protože těhotná žena může během exacerbace patologických stavů ztratit až 2000 ml denně. Při zvýšené slinění, častém zvracení byste měli neustále pít v malých doušcích trochu chlazené pitné vody, stolní minerální vody, můžete přidat plátky citronu.

Rovnováhu v takové situaci těhotné ženy je obtížné určit. Pokuste se splnit denní požadavky na tekutinu. Při zvracení pomůže lékař vypočítat množství tekutiny, které je třeba naplnit. V těžkých případech se tekutina podává intravenózně ve formě speciálních výživných roztoků.

Pozdní toxikóza (po 16 týdnech těhotenství) zahrnuje otoky v těhotenství, tendenci ke zvýšení krevního tlaku a další komplikace, které vyžadují přísné sledování porodníkem-gynekologem. Žena dokáže rozeznat otoky sama o sobě: je to otok chodidel, nohou, rukou, přední břišní stěny, otoky obličeje.

Je důležité omezit se na množství vstřikované tekutiny, aby se minimalizovalo použití soli. Denní potřeba tekutin by měla být snížena: 1200 ml v trimestru I-II a asi 1000 ml v trimestru III.

Nedodržení těchto pravidel a doporučení lékaře hrozí nebezpečnými komplikacemi:

 • nadváha;
 • zvýšený krevní tlak;
 • zvýšené zatížení srdce a ledvin;
 • narušení příjmu živin a likvidace metabolických produktů mezi placentou a plodem;
 • vzdělání v některých případech s nízkým nebo polyhydramniem.

To vše může vést k nevratným porušením ve vývoji dítěte..

Obecně je touha těhotné ženy naprosto oprávněná. Musíte pít tolik, kolik je potřeba. Pokud si žena zvykne neustále nosit vodu a pít ji v malých doušcích na první žádost, útoky žízně se projeví mnohem méně často.

Články O Neplodnosti
Období těhotenstvíMnožství tekutinyOdůvodnění
První a začátek druhého trimestru (do 20. týdne)2–2,5 lBěhem tohoto období se plod vyvíjí intenzivně, vznikají plodové vody a často se tekutina ztratí také při zvracení během časné toxikózy. Kromě toho zbytkové množství vody pomůže odstranit toxiny z těla a zabránit zácpě.
Konec druhého (od 21. týdne) a začátek třetího trimestru (až 29 týdnů)
Konec třetího trimestru (od 30. týdne)