Hlavní Výživa

Paracetamol během těhotenství

Paracetamol má spolu s dalšími nesteroidními protizánětlivými léčivy analgetický, výrazný antipyretický a protizánětlivý účinek..

Lékárníci říkají, že práce paracetamolu jako protizánětlivého léčiva je mnohem nižší ve srovnání s jinými zástupci stejné třídy, respektive paracetamol není v této formě předepsán.

Díky své dostupnosti je paracetamol mezi ženami velmi oblíbenou drogou. Avšak těhotenství ukládá léky vážná omezení.

Je tedy možné brát paracetamol během těhotenství?

Paracetamol během těhotenství: znalecký posudek

Paracetamol je celosvětově uznáván jako lék na úlevu od akutní bolesti různého původu, zvláště oblíbený jako antipyretikum pro horečnaté podmínky..

Dokonce i WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje paracetamol jako lék volby pro snižování teploty..

Vzhledem k jeho bezpečnosti, velmi krátkému seznamu kontraindikací a vedlejších účinků může být paracetamol užíván během těhotenství, dětí a dokonce i kojících žen..

Klinické studie ukázaly, že paracetamol je pro plod bezpečný lék, nezpůsobuje žádné vývojové poruchy. Paracetamol může být tedy během těhotenství opilý, pouze pokud existují důvody.

Paracetamol během těhotenství: návod k použití

Existuje jedno nevyslovené pravidlo pro jakýkoli lék - pouze lékař ho může předepsat, který vezme v úvahu fyziologické vlastnosti a všechny možné kontraindikace.

Hlavní indikací paracetamolu je úleva od stavů, které budou doprovázeny bolestí střední a nízké intenzity.

Je třeba si uvědomit, že paracetamol odkazuje na prostředky symptomatické terapie - eliminuje symptomy, ale ne samotné onemocnění.

Mezi rozsah indikací, ve kterých bude paracetamol účinný - bolesti hlavy, myalgie, menstruační bolesti, mírná zranění atd..

Během těhotenství lze paracetamol pít jako antipyretikum, protože jeho účinnost je poměrně vysoká.

Významnou výhodou léku je nedostatek lokálního dráždivého účinku, proto je povolen ženám s peptickým vředem, gastritidou a jinými podobnými nemocemi..

Existuje poměrně málo kontraindikací k používání paracetamolu během těhotenství, z nichž nejdůležitější a absolutní je individuální nesnášenlivost k léku.

Během těhotenství se nedoporučuje užívat lék déle než 3 dny v řadě, jinak je nutná odborná konzultace.

Zajímavé byly studie vědců ze Spojených států, kteří dospěli k závěru, že účinek paracetamolu na funkci jater nebyl dostatečně studován. Po analýze anamnézy pacientů s diagnózou „akutního selhání jater“ si vědci všimli anamnézy nekontrolovaného užívání paracetamolu po dlouhou dobu.

Tato data se stala spouštěčem oficiálního snížení maximální povolené dávky paracetamolu denně ze 4 gramů na 3 g.

Dávkování paracetamolu během těhotenství

K dnešnímu dni bylo na základě paracetamolu vyrobeno velké množství léků. Mohou to být sirupy, tablety, prášky, tobolky.

Ať už je zvolena jakákoli forma léku, dávka paracetamolu během těhotenství by neměla překročit 1 gram najednou. Droga sama o sobě může být užívána třikrát denně, ukáže se, že maximální dávka pro těhotné ženy by neměla být vyšší než 3 gramy denně.

Je třeba si uvědomit, že do složení některých léků na bázi paracetamolu jsou zahrnuty i další účinné látky..

Jejich symbióza bude vzájemně posilovat účinek účinných látek a mohou se stát provokatéry vývoje závažných komplikací - zvyšuje se toxicita paracetamolu a dalších složek.

V souladu s tím je během těhotenství vysoce nežádoucí provádět dlouhodobé užívání paracetamolu, a pokud je to potřeba, je nutné konzultovat odborníka a pokusit se najít alternativní a bezpečnější lék.

Mezi další nežádoucí účinky užívání paracetamolu během těhotenství patří různé poruchy zažívacího traktu - nevolnost, zvracení, průjem a alergické reakce nelze vyloučit. Naštěstí je však výskyt takových vedlejších účinků extrémně nízký..

Paracetamol během těhotenství: 1 trimestr

Počátek těhotenství je spojen se snížením činnosti imunitní obrany, v důsledku čehož je žena ohrožena vývojem mnoha nemocí - virových a infekčních.

Zvýšení tělesné teploty těhotné ženy bude nebezpečné jak pro samotnou ženu, tak pro plod. Pak je nutné brát antipyretika, zejména v Paracetamolu.

V malých dávkách lze paracetamol užívat, je dobře snášen. Ale existuje malé „ale“.

Během prvního trimestru těhotenství se tvoří hlavní životně důležité orgány dítěte a mnoho gynekologů nedoporučuje užívat paracetamol v raných stadiích těhotenství, jako jakékoli jiné „chemické přípravky“..

Je třeba si uvědomit, že hypertermie do 38,5 º nevyžaduje užívání antipyretik, je docela možné obejít se tradiční medicínou a metodami „dědečka“ - čaj s malinami, infuze lipových květů. A pouze pokud teplota stoupne nad tato čísla, bude použití antipyretik odůvodněno.

Navzdory tomu zůstává paracetamol nejbezpečnějším analgetikem pro těhotné ženy ve srovnání se stejným ibuprofenem a kyselinou acetylsalicylovou..

Přestože léčivo během těhotenství, zejména v počátečních stadiích vývoje, není žádoucí, jeho podávání je stále možné, i když s určitými omezeními a vlastnostmi.

Paracetamol během těhotenství z bolesti hlavy, bolesti zubů, teploty. Dávkování, pokyny, důsledky

Během těhotenství se zdá, že žena má mnoho zákazů, včetně užívání drog. Nastávající matka není v bezpečí před silnou bolestí nebo horečkou. Paracetamol - účinný proti teplu, vhodný pro odstranění bolesti, ale ne vždy schválený pro použití během těhotenství.

Složení paracetamolu

Léčivé léčivo Paracetamol se vyrábí v různých lékových formách. Liší se obsahem a koncentrací složek..

FormulářÚčinná látkaPomocné komponenty
TabletyParacetamolŽelatina, bramborový škrob, kyselina stearová, mléčný cukr
SirupParacetamolVoda, glycerin, ethylalkohol, cukr, aroma doplněk „jahoda“, propylenglykol
SuspenzeParacetamolKyselina citronová, čištěná voda, propylenglykol, benzoát sodný, přírodní aroma, sorbitol, citrát sodný
Rektální čípkyParacetamolTuhý tuk
Intramuskulární řešeníParacetamolCitran sodný, bezvodá glukóza, voda na injekci

Specifická dávková forma je vybrána individuálně pro pacienta. Volba je ovlivněna historií a věkem pacienta.

Farmakologické vlastnosti léčiva

Paracetamol, užívaný orálně, vstupuje do těla ze spodních vrstev gastrointestinálního traktu. Nejvyšší koncentrace léčiva v krevní plazmě je dosaženo za půl hodiny.

Terapeutický účinek je pozorován po 1-2 hodinách. Eliminační poločas činí 2-6 hodin. Asi 20% užívané medikace je vázáno na plazmatické proteiny. Méně než 1,5% drogy přechází do mateřského mléka. Jakmile je v játrech, rozkládá se na chemické prvky, které opouštějí tělo moči. Ledviny odebírající přibližně 5-7% léčiva v původní formě.

Jak Paracetamol funguje

Paracetamol je lék, který může snížit tělesnou teplotu a odstranit bolest. Jeho popularita je vysvětlena cenovou dostupností a malým seznamem kontraindikací. Představuje skupinu nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). KDO je zařazena na seznam základních léků. Dávkové formy se liší v dávce hlavní složky.

Formulář vydáníMnožství účinné látky
Tablety1 tableta obsahuje 200 mg, 325 mg nebo 500 mg účinné látky
SirupV 5 ml sirupu je přítomno 120 mg paracetamolu
SuspenzeV 5 ml suspenze je 120 mg hlavní složky
Rektální čípky1 čípek obsahuje 100 mg paracetamolu
Svalové řešení1 ml roztoku obsahuje 10 mg účinné látky

Paracetamol je předepsán i malým dětem v boji proti horku a bolesti. Hlavní složkou léčiva je paracetamol. Po vstupu do krevního oběhu působí na oblast mozku, která je zodpovědná za procesy termoregulace těla, blokuje centra bolesti. Odstraňuje horečku a bolest. Má malý účinek v boji proti zánětlivým procesům.

Vzhledem k vysoké účinnosti látky tvoří základ mnoha léků. Paracetamol neléčí příčinu nemoci, ale pouze zmírňuje její příznaky.

Po půl hodině aplikace Paracetamol vstupuje do krevního oběhu a je přenášen celým tělem. Proniká do dítěte a překonává placentární bariéru. Maximální efekt je dosažen po 60 - 120 minutách. Látka se rozkládá v játrech. Úplně zmizí z těla během močení 3 až 5 hodin po požití.

Vliv tablet na játra, žaludek, kardiovaskulární systém těhotné ženy

Paracetamol nevyhnutelně vstupuje do jater. Jedná se o jakýsi „filtr“ pro čištění krve. Během těhotenství se zvyšuje krevní objem ženy. Všechno to prochází játry. V současné době pracuje v rozšířeném režimu.

Pokud užíváte lék v minimální dávce, nepoškozuje tělo. Pokud překročíte doporučené množství léku, játra nemusí s tímto množstvím práce zvládnout.

V játrech se paracetamol rozkládá na toxické sloučeniny a je neutralizován svými enzymy. Během období porodu se tento orgán zotavuje pomaleji, což může způsobit nedostatek aminokyselin nezbytných k neutralizaci toxických látek.

S použitím Paracetamolu a překročení předepsané dávky se mohou vyvinout průvodní onemocnění jater. Během léčby těhotnou ženou tímto lékem jsou předepisovány léky, které podporují funkci jater.

Paracetamol neovlivňuje stěny žaludku. Se zvýšením povolené dávky se však může otevřít žaludeční krvácení, které lze zastavit pouze chirurgickým zákrokem. Pokud je těhotná žena trápena nevolností, zvracením, zvýšenou tvorbou plynu nebo těžkostí v žaludku, je lepší nahradit ústní přípravek rektálními čípky.

Paracetamol má zahušťovací účinek na krev. Jeho použití může vyvolat tvorbu krevních sraženin v cévách. Častěji se tvoří v dolních končetinách. Není vyloučeno zablokování cév spojujících dělohu s dítětem. V této situaci může kyslíkové hladovění plodu začít, méně často - jeho smrt.

Účinek na plod

Během těhotenství paracetamol proniká plotem placentární bariérou spolu s krví matky. Není zcela pochopeno, jak to ovlivňuje embryo. Užívání tohoto léku v první polovině těhotenství může způsobit odchylky ve vývoji vnitřních orgánů plodu.

Při nepřiměřené medikaci a nedodržení doporučené dávky lze u narozených dětí pozorovat následující patologie:

 • astma;
 • sklon k alergickým reakcím;
 • pískání
 • u chlapců se může rozvinout kryptorchismus - patologie, ve které varlata zcela nespadá do šourku.

Nepříjemným důsledkům se lze vyhnout, pokud vyloučíte samoléčení a aplikujete léky pod dohledem specialisty, přičemž budete striktně dodržovat předepsané dávkování.

Indikace pro použití během těhotenství

Paracetamol během těhotenství je nezbytný ke zmírnění některých bolestivých stavů nastávající matky.

Doporučujeme terapii tímto nástrojem:

 • ve stavu tepla;
 • s febrilními stavy způsobenými infekcí;
 • při bolestech hlavy a migréně;
 • eliminovat ostré zuby;
 • s bolestmi svalů a kloubů;
 • od bolesti vyvolané poraněním kůže.

Pokud se objeví jedna nebo více indikací, můžete samostatně vzít jednu dávku léku.

Minimální množství látky odebrané najednou nezpůsobuje nepříznivé důsledky pro plod. Po tomto, musíte informovat svého lékaře o použití léků.

Kontraindikace

Léčba paracetamolem není povolena.

Důvody, proč musíte opustit užívání drogy:

 1. Přecitlivělost na složky paracetamolu.
 2. Odchylky ve funkci vnitřních orgánů (játra, ledviny, hematopoéza).
 3. Řada genetických abnormalit.
 4. Závislost na alkoholu.
 5. Zvýšený bilirubin v krvi.
 6. Kojenecký věk do 1 měsíce.

Detonace a laktace jsou relativní kontraindikace používání Paracetamolu. Během těchto období je užívání léků povoleno pouze podle pokynů lékaře a pod jeho dohledem.

Dávkování během těhotenství

Paracetamol během těhotenství se používá k usnadnění pohody ženy s onemocněním doprovázeným zvýšením tělesné teploty. Používá se také k potírání nepohodlí při bolestech hlavy, bolesti zubů nebo bolesti kloubů..

Doporučená dávka je 0,5 tablety po 500 mg nebo 1 tableta po 200 mg. Paracetamol se užívá 60–120 minut po jídle. Musí se umýt velkým množstvím čisté vody. Maximální přípustné množství paracetamolu denně je 1 000–1500 mg. Tato dávka by měla být rozdělena na 3-4 dávky. Dávku a frekvenci podávání může upravit ošetřující lékař.

Návod k použití: kolik můžete pít Paracetamol

Anotace k Paracetamolu naznačuje doporučené období užívání drogy za 1 týden. Pokud příznaky přetrvávají, může lékař prodloužit průběh léčby..

Při samoléčení by těhotné ženy neměly používat déle než 3 dny v řadě.

Po uplynutí této doby je třeba se poradit s odborníkem. Gynekolog nebo terapeut může prodloužit dobu přijetí. Maximální povolená délka kurzu je 7 dní.

Léčba paracetamolem

Těhotná bolest hlavy při léčbě paracetamolem

Během porodu dítěte může žena utrpět silné záchvaty bolesti hlavy. Pro jejich úlevu je třeba užít 200 mg paracetamolu.

Toto je minimální dávka léku. Takové množství účinné látky je obsaženo v přípravku Paracetamol pro děti..

Paracetamol pro bolesti zubů

Před plánováním těhotenství se doporučuje podstoupit kompletní lékařskou prohlídku a léčit všechny existující nemoci. Pokud máte ostré zuby, musíte vzít Paracetamol.

Doporučuje se začít s ½ tablety. Pokud neexistuje žádný terapeutický výsledek, opakujte stejnou dávku po 90–120 minutách.

Z teploty

Než se na stupnici těhotenského teploměru objeví indikátor 38,5 °, nedoporučuje se užívat antipyretika. Když teplota stoupne nad kritickou úroveň (38,5 °), zvyšuje se ohrožení života a zdraví matky i plodu. V tomto případě je vyžadována medikace.

Pro snížení tělesné teploty těhotné ženy je doporučená dávka ½ tablet Paracetamolu. Poté musíte zavolat sanitku.

Příjem paracetamolu při teplotě:

Vlastnosti užívání tablet v rané a pozdní fázi

Během těhotenství vstupuje paracetamol do plodu a překonává placentární bariéru. V závislosti na gestačním věku může mít různé účinky na stav dítěte. S jeho epizodickým příjmem nemá negativní dopad na plod. Nekontrolované použití může vést k řadě poruch ve vývoji embrya.

1. trimestr

Použití paracetamolu v časném těhotenství může způsobit abnormality při tvorbě fetálních orgánů. Je schopen poškodit reprodukční systém chlapce.

S nepřiměřeným příjmem paracetamolu na začátku těhotenství se může chlapec narodit s jedním varlatem v šourku. Tato patologie se nazývá kryptorchidismus. Použití paracetamolu v prvním trimestru může sloužit jako podnět k hormonálním poruchám nebo odchylkám ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Lékař může Paracetamol doporučit v 1 trimestru. Taková terapie se používá k léčbě těžkých forem akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí a dalších stavů doprovázených horečkou. Nápravný prostředek je předepsán, pouze pokud jsou výhody pro ženu překročeny, pokud jde o možná rizika pro plod.

2. trimestr

Za „nejklidnější“ a nejbezpečnější období porodu dítěte se považuje 2 trimestr. Plodové orgány jsou již položeny a vytvořené „místo pro děti“ poskytuje další ochranu před pronikáním nežádoucích látek a patogenů.

V této době je povoleno snižovat horečku a bolest jiné povahy. Během tohoto období se již vytvářejí již vytvořené systémy a orgány dítěte. Nekontrolované podávání léku nebo překročení doporučené dávky může způsobit odchylku ve vývoji.

Používáte-li Paracetamol podle pokynů lékaře s přísným dodržováním dávkování, je vyloučen negativní vliv na vývoj dítěte..

3. trimestr

Do 3. trimestru jsou všechny orgány a systémy na podporu života plodu plně vyvinuty. V této fázi dochází ke zvýšení růstu. Zvýšená tělesná teplota může vyvolat intrauterinní infekci a fetální hypoxii. Se zvýšením teploty se Paracetamol používá k jeho normalizaci..

Pokud je nastávající matka trápena silnou bolestí různých etiologií, nemusí to být nejlepší způsob, jak ovlivnit stav plodu. V těchto chvílích se zvedá tón těla, který může vyvolat předčasné porodní nebo kyslíkové hladovění dítěte. Pro zmírnění bolesti odborníci radí těhotným ženám, aby užily Paracetamol.

Možné účinky, vedlejší účinky

Pokud je Paracetamol používán podle anotace a předpisu ošetřujícího lékaře, důsledky jeho použití jsou minimalizovány. Studie prokázaly, že se léčivo rychle vstřebává do krevního řečiště a jde do všech orgánů, až k nenarozenému dítěti. Při správné léčbě paracetamol nepříznivě neovlivňuje plod..

Při použití nesprávně předepsané dávky léku nebo jeho neodůvodněného použití se mohou objevit vedlejší účinky:

 • Změna struktury krve. Lék ovlivňuje hladinu hemoglobinu a krevních destiček v krvi. Možný vývoj anémie z nedostatku železa a trombocytopenie.
 • Nevolnost, zvracení, bolest břicha.
 • Vývoj alergií. Vyjadřuje se jako vyrážka, svědění, otok. Velmi vzácně se může objevit bronchospasmus.
 • Snížený krevní tlak.
 • Patologie jater a ledvin.

Při dodržení doporučeného dávkování je minimalizováno riziko komplikací..

Interakce s jinými drogami

Při používání Paracetamolu postupujte opatrně:

 • Ředidla krve.
 • Antidepresiva a sedativa.
 • Léky na bázi fenobarbitálu, jako je Corvalol nebo Valocordin.
 • Aktivní uhlí. Zabraňuje pronikání paracetamolu do krve a snižuje účinek jeho použití.
 • Isoniazid, protože zvyšuje absorpci Paracetamolu do krve a může způsobit jeho předávkování.
 • Další léčivé přípravky na bázi paracetamolu. Kombinace těchto léků zvyšuje negativní účinky paracetamolu na játra..

Pokud je třeba během léčby jinými léky používat Paracetamol, měli byste se poradit se svým lékařem.

Analogy pro těhotné ženy

Paracetamol je účinná látka, která tvoří základ mnoha farmakologických léčiv. V případě potřeby si může snadno vybrat náhradu. Nejpředepisovanější lék obsahující paracetamol je Panadol. Je schválen pro použití těhotnými ženami a dětmi. Prodává se v různých lékařských formách..

Panadol je kompletní analog paracetamolu. Jedna tableta obsahuje 500 mg látky a pomocných látek. Panadol má během těhotenství stejné kontraindikace jako paracetamol

Paracetamol je hlavní složkou „studených prášků“ Coldrex, Efferalgan, Maksikold. Pomáhají v boji proti příznakům chřipky a SARS - horečka, nosní kongesce a slabost těla. Kromě účinné látky jsou ve složení přípravků kyselina askorbová a fenylefrin.

Léčiva Ibuklin a Brustan se mohou užívat od 2. trimestru těhotenství. Účinná látka - kombinace paracetamolu a ibuprofenu.

Byla izolována skupina analgetických přípravků, které neobsahují paracetamol ve svém složení. Mohou být předepsány lékařem během těhotenství:

 1. Nurofen Při správném dávkování nepoškodí dítě. Nedoporučuje se užívat po 28 týdnech, protože pomáhá snižovat množství plodové vody.
 2. Baralgin. Používá se k úlevě od silné bolesti různého původu. Předepisuje se jako injekce. Je zakázáno užívat lék v prvním trimestru.
 3. Ne-shpa. Pomáhá vyrovnat se s bolestí hlavy. Droga je schopna snížit tón dělohy.
 4. Analgin. Působí podobně jako Paracetamol. Je schopen ovlivnit plod.
 5. Spazmalgon. Odstraňuje záchvaty silné bolesti. Je předepsán intramuskulárně a schválen pro použití od 2. trimestru.

Nejbezpečnějším lékem s analgetickým a antipyretickým účinkem povoleným během těhotenství je Paracetamol. V situacích vyžadujících rychlou lékařskou péči může být jednotlivá dávka léčiva užívána nezávisle. Je-li nezbytné použít jeho analogy, je nutná předběžná konzultace s odborníkem.

Názor lékařů na užívání Paracetamolu během těhotenství

Odborníkům nevadí mírné používání Paracetamolu během porodu dítěte. Věří, že tento lék prakticky nepoškozuje vyvíjející se plod, na rozdíl od podobných aspirinu a analginu. Navzdory tomu naléhavě žádají těhotné ženy, aby se lépe staraly o své zdraví a ne aby samy léčily..

Není přípustné užívat Paracetamol v přítomnosti závažných důvodů: vysoká horečka nebo silná bolest.

Pokud lék nepomohl zbavit se problému a vy ho musíte znovu vzít, musíte to oznámit lékaři vedoucímu těhotenství a dodržovat jeho doporučení. Pokud budete dodržovat všechny pokyny odborníka, bude prakticky vyloučeno ohrožení života a zdraví dítěte.

Během období těhotenství se ochranné funkce těla snižují. Začne ostřeji reagovat na infekce a viry. Paracetamol je jedním z mála léků, které lze během těhotenství používat. S ním můžete výrazně zmírnit pohodu nastávající matky bez poškození plodu.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na téma: paracetamol během těhotenství

Mohu pít paracetamol během těhotenství:

Je možné pít paracetamol v 1., 2., 3. trimestru těhotenství?

Během své existence na farmaceutickém trhu prošel mnoha bezpečnostními testy. Proto je paracetamol během těhotenství lékařem aktivně předepisován v různých situacích..

Paracetamol může být nebezpečný pro nenarozené dítě

Indikace pro paracetamol

Paracetamol se v lékařské praxi používá jako protizánětlivý, antipyretický a analgetikum. To určuje indikace pro jeho použití:

 • bolestový syndrom různého původu (bolesti zubů, bolesti hlavy, bolesti svalů atd.);
 • horečka v přítomnosti zánětlivého procesu v těle;
 • chřipka;
 • nachlazení.

Ačkoli popularita paracetamolu je dnes neomezená, vyvstává otázka, zda paracetamol lze během těhotenství použít.?

Známé analogy

Účinná látka paraacetylaminofenol vyrábí mnoho farmakologických společností, a to jak jako samostatné léčivo, tak jako součást kombinovaných léčiv. Jeho analogy mají stejné indikace pro použití, kontraindikace a vedlejší účinky.


Paracetamol nebo ekvivalent?

Klasifikace analogů paracetamolu:

 • Podle věku (liší se v dávce účinné látky):
 • Dětské formy (Panadol, Tsefekon D, dětská forma);
 • Formy pro dospělé (paracetamol AC).
 • Podle lékové formy:
 • Tablety (paracetamol AC);
 • Sirup (Panadol);
 • Svíčky (cefecon D) 4
 • Infuzní roztok (perfolgan).
 • Přítomností nebo nepřítomností dalších látek v přípravku:
 • Jednoduchá forma (panadol, cefecone);
 • Kombinované léky (ibuklin, brustan, fairvex).

Během těhotenství by měly být upřednostňovány jednoduché formy léku bez kombinace s jinými léčivými látkami. Forma podání do těla závisí na indikacích a podmínkách podávání. Například u onemocnění jater je lepší použít analgetikum ve formě rektálních čípků. Infúzní forma je vhodná pro hospitalizaci ve vážném stavu pacienta.

Při kontaktu s klinikou bude lékař schopen zvolit optimální formu léčiva, jeho dávku a délku léčby.

Použití paracetamolu těhotnými ženami

Ani zkušený odborník nemůže s naprostou jistotou odpovědět, zda může být paracetamol během těhotenství poškozen. Užívání tohoto léku během těhotenství a během kojení je přípustné, ale pouze se jmenováním lékaře. Během těhotenství nemůžete brát paracetamol pravidelně.

Paracetamol je však předepisován nastávajícím matkám jako nejbezpečnější a nejjemnější antipyretikum a analgetikum mezi léky podobného účinku (aspirin, analgin). O vhodnosti užívání tohoto léku by však mělo rozhodovat výhradně ošetřující lékař, který vybere potřebné dávkování odpovídající symptomům nemoci.

Ačkoli experimentální studie neodhalily negativní účinek paracetamolu na těhotenství, existuje důkaz, že paracetamol prochází placentární bariérou a je vylučován do mateřského mléka.

Poznámka! Když teplota stoupne na 38 ° C, není třeba brát léky. V tomto případě můžete teplo odstranit pomocí lidových metod: infuze lipových květů, čaje s malinovým džemem atd. Pokud je teplota nad tímto bodem, je třeba vzít paracetamol.

Kontraindikace a možné komplikace

Spolu s dalšími léčivými přípravky má paracetamol kontraindikace. Měly by se zvážit v počátečním stádiu vyšetření a léčby těhotné ženy.

Kontraindikace při jmenování paracetamolu:

 • Existující hypersenzitivní reakce doprovázená nesnášenlivostí na účinnou látku léčiva;
 • Používejte opatrně u pacientů s alergiemi;
 • Renální dysfunkce (glomerulonefritida, selhání ledvin);
 • Dysfunkce jater (hepatitida, cirhóza, selhání jater);
 • Genetická patologie (nedostatek enzymů glukóza-6-fosfát dehydrogenázy);
 • Nadměrná konzumace alkoholu

Zajímavé: Co dělat, když v průběhu těhotenství bolí hlava? Schválené léky a ošetření

Nežádoucí účinky po použití drogy se nejčastěji rozvíjejí z následujících důvodů:

 • Nesprávné dávkování léku při vysokých dávkách paracetamolu;
 • Nesprávná frekvence podávání léčivé látky;
 • Jmenování na pozadí existujících kontraindikací;
 • Samoléčení, ignorování doporučení lékaře.

Nejběžnější vedlejší účinky jsou:

 • Narušení gastrointestinálního traktu (nauzea, dyspeptické poruchy, průjem);
 • Alergické reakce (kopřivka, Quinckeho edém, svědění);
 • Arteriální hypotenze.

Každá těhotná žena, která se stará o sebe a své dítě, chce vědět, zda je možné během těhotenství pít paracetamol. Odpověď je jednoznačná - je to možné. A to i přes možné vedlejší účinky. Podle doporučení Americké společnosti pro kontrolu oběhu léčiv spadá projednávaná droga do kategorie bezpečných léků během těhotenství, což před tímto kritériem předchází mnoho léků.

Dávkování paracetamolu během těhotenství

Ve velkých množstvích má paracetamol toxický účinek na ledviny a játra. Pokud je však předepsán těhotným ženám v terapeutické dávce, nemá takový účinek.

Britští lékaři prokázali skutečnost, že když těhotné ženy používají paracetamol (zejména ve druhé polovině), zvyšují riziko respiračních poruch, sípání, alergických projevů a astmatu u dětí. Avšak navzdory všemu zůstává paracetamol nejbezpečnějším analgetikem pro budoucí matky a jejich potomky. Proto, ačkoli není vhodné používat paracetamol během těhotenství, je v případě potřeby přípustné.

Nezapomeňte, že tento lék má různé obchodní názvy v tabletách, prášku, rektálních čípcích, sirupu a suspenzi. Jeho nejúčinnější rozpustné formy.

Bezpečnou dávku stanoví lékař individuálně, ale v žádném případě by neměla být vyšší než terapeutická dávka pro dospělé - 500–1 000 mcg ve 3-4 dávkách. Pokud během těhotenství potřebujete vzít protizánětlivé antipyretické činidlo (například na pozadí akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky, zvýšená velmi vysoká teplota), vezměte si to s půlkou tabletou. Průběh léčby by neměl být delší než 7 dnů.

Funkce aplikace

Paracetamol během těhotenství lze použít při dodržení několika jednoduchých pravidel:


Aplikace je možná, pokud je tělesná teplota nad 38 stupňů nebo pokud trvá déle než jeden den.

 • Nepřekračujte dávku doporučenou lékařem..
 • Maximální počet dávek je třikrát denně po dobu čtyř dnů (denní dávka by neměla přesáhnout 3000 mg).
 • Lék nemůžete použít po ukončení bolesti, protože nemá preventivní vlastnosti.
 • Lék se užívá po jídle s velkým množstvím tekutiny..

  Nebezpečí paracetamolu pro těhotné ženy

  Navzdory relativní bezpečnosti paracetamolu má docela závažné vedlejší účinky, jako například:

  • alergické reakce;
  • změny v krvi - trombocytopenie, anémie;
  • změny v močovém systému - aseptická pyurie, renální kolika, intersticiální glomerulonefritida.

  Samozřejmě není nutné, aby se tento nebo tento vedlejší účinek projevil, ale stále je to možné během období porodu dítěte..

  K úlevě od silné bolesti

  Je dobré, když zub jen mírně zakňučí a jednoduché opláchnutí heřmánkem způsobí úlevu. Je mnohem horší, když najednou zaznamenáte silnou bolest během těhotenství a nevíte, jak si pomoci. V tomto případě jsou předepsána antispasmodika. Jedná se o již zmíněné „Papaverine“ a „Drotaverin“ a také „Spazmolgon“.

  Je možné pít Tempalgin během těhotenství nebo Pentalgin? Tyto dva léky mají podobné účinky na organismus a současně dost silné. Proto se ženě v pozici nedoporučuje užívat více než polovinu tablety najednou. Některé pomáhají ochlazovat gely používané při zubání u dětí.

  Pokud není léčba v současné době k dispozici, může lékař od druhého trimestru předepsat „Spazmolgon“ nebo „Baralgin“ ve formě injekcí. Drogy jsou velmi silné a rychle přinášejí úlevu. Ale v žádném případě byste je neměli používat podle své vlastní svobodné vůle, protože pouze lékař si může správně vybrat lék i dávku.

  První trimestr

  Během těhotenství, během prvních 12 týdnů, se tvoří hlavní orgány a systémy dítěte. Z tohoto důvodu se užívání paracetamolu v prvním trimestru těhotenství nedoporučuje. Nicméně, stejně jako jiné "chemie". Velmi často však těhotné ženy, které pociťují mírnou nevolnost, začnou užívat paracetamol bez lékařského předpisu.

  Existuje názor, že použití paracetamolu nebo jiných narkotických analgetik může mít negativní vliv na tvorbu pohlavních orgánů plodu, u chlapců je možný kryptorchismus. Proto se nedoporučuje pít paracetamol v časných stádiích těhotenství, ale pouze v případě, že přínosy pro nastávající matku převyšují možnost škodlivých účinků na plod..

  Pokud těhotná žena dostane virové onemocnění nebo nachlazení, které doprovází bolest hlavy a horečku, mírné dávky paracetamolu pomohou vyrovnat se s těmito příznaky, aniž by poškodily plod..

  Nemůžeš tolerovat bolest

  Musíte to také vědět. Matka samozřejmě přemýšlí o zdraví svých drobků, nicméně trvalé utrpení je nesmírně škodlivé. Lékaři proto předepisují léky proti bolesti na zuby během těhotenství, pouze v těch dávkách, které jsou pro dítě co nejbezpečnější. Specialista se zaměřuje především na stav budoucí matky, gestační věk, indikace a kontraindikace.

  Existují léky, které jsou během těhotenství přísně zakázány. Proto je nezbytné, abyste si před pitím této nebo té pilulky pečlivě prostudovali pokyny a kontraindikace, ale raději se zeptejte svého lékaře. Mezi zakázané patří léky na bázi aspirinu, ketorolaku, ibufenu.

  Druhý trimestr

  Tvorba plodu končí kolem 18. týdne těhotenství. Proto by se před dosažením této doby neměly používat žádné léky. Užívání léků ve druhém trimestru již není schopno vyvolat mutace plodu, ale v důsledku expozice chemikáliím se mohou v orgánech dítěte objevit závažné změny, které se často mohou objevit po narození. Vhodnost lékové terapie je stanovena lékařem: paracetamol může být v extrémních případech použit sporadicky.

  Pokud ve druhém trimestru těhotenství, masáží, zvláštních cvikech a lidových lécích nezvolní bolesti svalů a hlavy, stejně jako bolest v zádech, dolních zádech, je indikován paracetamol. Paracetamol může nachladnout horečku. Pokud nastávající matka má zubní potíže, akutní bolesti zubů, můžete si vzít tabletku paracetamolu a pak se ujistěte se, že jste navštívili zubaře.

  Co pomáhá Paracetamolu, mechanismu účinku

  Hlavní vlastností paracetamolu je snížení tělesné teploty a bolesti. Lék je také schopen zmírnit zánět, ale tato vlastnost není hlavní.

  Tento lék se používá k odstranění bolesti zubů a bolesti hlavy. Po použití jsou složky léčiva absorbovány v tenkém střevě. Hlavní dávka látky vstupuje do jater a zbytek prvků ovlivňuje oblast mozku, která je zodpovědná za tělesnou teplotu. V důsledku zpožděné syntézy prostaglandinů je bolest odstraněna a teplota klesá. Maximální účinek je pozorován půl hodiny po použití.

  Paracetamol eliminuje příznaky, zlepšuje stav člověka, ale nebojuje proti příčině jejich výskytu.

  Třetí trimestr

  V pozdním těhotenství se zvyšuje riziko toxických účinků infekcí a léků na tělo dítěte. Zvýšená teplota může způsobit hypoxii plodu, což je velmi nebezpečné.

  Kvůli nedostatku kyslíku v mozkové tkáni dítěte se objevuje mnoho závažných onemocnění (například epilepsie). Kromě toho se v důsledku vystavení vysoké teplotě stává placentární bariéra slabá a zvyšuje se riziko infekce těla dítěte stárnutím placenty..

  Infekce dítěte cytomegalovirem, herpes viry a jinými takovými nebezpečnými infekcemi může pro plod představovat hrozbu a během novorozeneckého období vyvolat její závažný stav. Paracetamol ve třetím trimestru těhotenství je tedy nepostradatelným antipyretikem..

  Dnes je paracetamol se všemi možnými riziky jedním z nejbezpečnějších nesteroidních protizánětlivých léků, které jsou předepisovány ženám během těhotenství..

  Opravné prostředky pro bolesti zubů pro těhotné ženy: co může

  Již ve fázi plánování těhotenství musíte podstoupit kompletní vyšetření. To je známo každé ženě, která se rozhodne stát se matkou. Mezi odborníky, jejichž návštěva je nutná, je zubař. Během těhotenství se většina žen stěžuje na problémy se zuby.

  Důvodem jsou hormonální změny v těle matky a růst plodu, který potřebuje vitamíny a minerály. V důsledku toho mohou mít těhotné ženy bolesti zubů.

  Během těhotenství je nejbezpečnější používat pleťové vody a oplachy připravené podle tradičních receptur medicíny od bolesti zubů. Avšak ani lidová léčba během těhotenství by neměla být příliš zneužívána. Opravdu, někdy i bezpečné bylinné přípravky mohou poškodit matku a plod a způsobit alergickou reakci.

  Kromě toho, mezi léky proti bolesti pro gynekologové dávají přednost paracetamolu, protože působí přímo na zdroj bolesti, aniž by ovlivňoval jiné orgány. Kromě toho je schopen projít placentou bez ovlivnění plodu..

  Přijímání finančních prostředků v průběhu těhotenství by mělo být minimalizováno, protože při dlouhodobém používání může stále nepříznivě ovlivňovat vývoj dítěte. Obecně je třeba se vyvarovat jakýchkoli léků během prvního trimestru těhotenství. Právě v této době jsou položeny hlavní systémy těla dítěte.

  Jakýkoli lék v této fázi může plod poškodit. Užívání jedné tablety paracetamolu samozřejmě neublíží, ale s častým užíváním drog se riziko vzniku negativních důsledků výrazně zvyšuje.

  Mezi kontraindikace by měla být nazývána onemocnění žaludku a střev, játra a ledviny, bronchiální astma. Pouze lékař může předepsat anestetikum s nejmenším množstvím vedlejších účinků..

  Během těhotenství mohou být zuby odstraněny a ošetřeny. V případě potřeby lékař použije k léčbě nejméně škodlivé anestetika.

  Pokud nevidíte lékaře, máte povoleno užít minimální dávku léku. Kromě toho se během těhotenství doporučuje se domluvit schůzku s zubním lékařem na rutinní vyšetření.

  Paracetamol je vynikající lék proti bolesti zubů a všem ostatním bolestivým syndromům, ale je lepší ho použít jako jeden lék.

  Paracetamol se doporučuje pouze v naléhavých případech. Jedná se o jednorázový lék pro použití jako antipyretikum a prostředek proti bolesti. Při první příležitosti se však musíte zdát odborníkovi.

  Jak droga funguje?

  Jakmile je Paracetamol v těle těhotné ženy, rychle se vstřebává do střev. Toto je plus léku, protože jeho účinek nastane po 20-30 minutách. Za tímto účelem by měla být tableta omyta maximálním množstvím vody. Je vhodné to udělat před jídlem nebo po jídle, aby střeva nebyla plná. Maximální účinnosti je dosaženo za hodinu. Náprava je platná 6-8 hodin.

  Můžete si také koupit lék ve formě rektálních čípků. Používejte je pohodlně. Ale jediný mínus - v létě se svíčky mohou roztavit a skladování v lednici není přípustné.

  Dětský paracetamol se zpravidla vyrábí ve formě sirupů. Chutnají docela dobře. Dodává se s dávkovačem, který neumožňuje předávkování.

  Významnou výhodou Paracetamolu je, že během 8-9 hodin je téměř úplně vyloučen z těla (o 98%).

  Lék má analgetické a antipyretické vlastnosti. To znamená, že je předepsáno, když teplota stoupne nad 38 ° C. Je také účinný, když je třeba zmírnit bolest střední intenzity.

  Při teplotě

  Paracetamol během těhotenství v případě horečky je často předepsán. Analogy jsou škodlivější pro tělo matky a dítěte. Důležitým rysem je následující: účinná látka se snadno vstřebává trávicím traktem. Požadovaného účinku je dosaženo rychle. Tím je zajištěno zlepšení v nejkratším možném čase, což je důležité při přípravě na porod..

  Současně by to však mělo být pochopeno: pilulky, které uvolňují teplo a bolest, působí symptomaticky. Neodstraňují příčinu nemoci..

  Bolest hlavy

  Z bolestí hlavy Paracetamol během těhotenství je předepsán pouze v případě silné bolesti.

  Může to být vyvoláno řadou faktorů:

  • Nepravidelný krevní tlak.
  • Stresová situace nebo únava.
  • Infekční infekce.

  Na zuby

  V období porodu dítěte mají ženy často problémy se zuby. Důvodem je skutečnost, že vápník, který zajišťuje zdraví zubů, je spotřebován ve zvýšeném množství pro správnou tvorbu kostního systému embrya. Z tohoto důvodu se u ženy vyvíjí zubní kaz, který způsobuje bolest zubů..

  Když syndrom bolesti překvapí ženu, mohou lékaři jednou užít jednu tabletu léku. Tím se stabilizuje stav, ale poté je nutné co nejdříve vyhledat lékaře.

  Paracetamol je předepsán během těhotenství a ke zmírnění bolesti způsobené nepříjemnými patologiemi. Nejčastěji - s myalgií, bolestmi kloubů, často vznikajícími v důsledku hormonálních změn v těle. Zároveň by se však vždy mělo brát v úvahu: bolest pomocí léku nemůže být neustále odstraněna.

  Paracetamol se prodává v lékárnách bez lékařského předpisu. V prodeji jsou čisté varianty paracetamolu i jeho kombinace s jinými léčivými látkami: vitamin C, kofein, chlorfeniramin, antispasmodika. Při výběru kombinovaného léčiva je třeba mít na paměti, že některé z těchto látek je nežádoucí užívat během těhotenství.

  Analogové drogy a jejich vlastnosti

  Paracetamol ve své „čisté“ formě je obsažen v drogě stejného jména. Existují však i další látky, které obsahují nejen účinnou látku paracetamol, ale také jiné složky. Většina z nich je také nežádoucí užívat v prvním trimestru těhotenství, ale podle pokynů lékaře. Ve druhém a třetím trimestru je riziko komplikací pro plod minimální. Některá léčiva jsou však během těhotenství jasně kontraindikována, například Aspirin, Analgin a další. Chcete-li vybrat optimální lék, musíte se poradit s lékařem.

  Je možné dát zrcadlo: jak se chránit před špatnými známkami Vědělo se o účinku buněčných věží na lidské zdraví Existují nějaké banány koupené v Rusku?

  Tabulka: Analogy paracetamolu

  Název lékuÚčinné látkyUvolněte formulářeKontraindikaceVlastnosti léku
  PanadolParacetamolSuspenze, prášky
  • selhání ledvin a / nebo jater;
  • přecitlivělost na paracetamol.
  Panadol Extra obsahuje kofein, použití během těhotenství je nežádoucí
  Tsefekon NParacetamolRektální čípky
  • přecitlivělost na složky léčiva;
  • peptický vřed žaludku a dvanáctníku;
  • selhání ledvin a / nebo jater;
  • arteriální hypertenze;
  • onemocnění kardiovaskulárního systému;
  • podrážděnost, nespavost;
  • glaukom s uzavřeným úhlem;
  • bronchiální obstrukce.
  Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky
  FairwexParacetamol, feniramin, kyselina askorbováPráškové tablety
  • přecitlivělost na složky léčiva;
  • léze gastrointestinálního traktu (exacerbace);
  • selhání ledvin;
  • portální hypertenze;
  • deficit glukózy-6-fosfát dehydrogenázy.
  Kyselina askorbová ve složení zvyšuje odolnost těla
  IbuklinIbuprofen, paracetamolTablety
  • přecitlivělost;
  • gastrointestinální vředy;
  • selhání ledvin;
  • onemocnění zrakového nervu;
  • deficit glukózy - 6-fosfát dehydrogenázy.
  Ibuprofen v kompozici má další analgetický účinek
  EfferalganParacetamolTablety, rektální čípky
  • přecitlivělost na složky léčiva;
  • zhoršená funkce jater a ledvin;
  • krevní choroby;
  • deficit enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy.
  Při použití čípků může být v závislosti na dávkování nutné zavést několik kusů
  NurofenIbuprofenTobolky, tablety, suspenze
  • přecitlivělost na složky léčiva;
  • bronchiální astma;
  • kopřivka;
  • alergická rýma.
  Relevantní při silné bolesti
  BaralginMetamizol sodnýTablety
  • přecitlivělost;
  • útlak tvorby krve;
  • selhání jater a / nebo ledvin;
  • Astma „aspirinu“;
  • anémie;
  • leukopenia.
  Přiznejme si, že bereme teprve od 2. trimestru, je určeno k odstranění bolesti a křeče, nemá antipyretický účinek

  Fotogalerie: antipyretika a analgetika


  Panadol obsahuje paracetamol


  Efferalgan ve formě šumivých tablet rychle začne v těle působit


  Nurofen je populární lék proti bolesti.


  Cefecon N - droga proti teplu a bolesti ve formě svíček


  Ibuklin v kompozici kombinuje ibuprofen a paracetamol


  Baralgin M - známý lék proti bolesti a křeče


  Fairx se zředí horkou vodou a získá lahodný léčivý nápoj

  Paracetamol během těhotenství 1, 2, 3 trimestru

  Mohu brát paracetamol během těhotenství?

  Jak léčit nachlazení během těhotenství v raných stádiích, v 1., 2., 3. trimestru, které z antipyretik mohou užívat nastávající matky? Jak nebezpečné jsou tyto prostředky a v jakém období?

  Tradičně bereme jeden z těchto tří léků na horečku: Paracetamol, Ibuprofen (Nurofen) nebo Ibuklin. Navíc je poslední lék směsí prvních dvou a zastánci medicíny založené na důkazech se nedoporučuje.

  Paracetamol je mnohem bezpečnější a účinnější v těhotenství během 1., 2., 3. trimestru - tento lék lze užívat kdykoli. Chcete-li maximalizovat jeho účinnost, musíte vypočítat správnou dávku pro sebe. Za tímto účelem vynásobte svou hmotnost v kilogramech 15 mg chemické látky v tabletě. Pokud dostanete například 750, znamená to, že byste měli užívat paracetamol během těhotenství v prvním trimestru, stejně jako zbývající období těhotenství, 1,5 tablety s dávkou 500 mg. Ale pouze ne více než 3-4 gramy paracetamolu za jeden den. To je obvykle více než dost, aby se zbavil tepla..

  To znamená, že je možné pít paracetamol během těhotenství v raných stádiích nebo zda nestojí za to riskovat zdraví nenarozeného dítěte. Další věc je, že zneužívání tablet není také dobré. Jakákoli antipyretika, zejména budoucí matka, by měla být užívána při teplotách nad 38,5 stupně. A paracetamol může mít závažné nežádoucí účinky během těhotenství s použitím velkých dávek léku a při dlouhodobé léčbě. Musíte pochopit, že tento nástroj má nejnepříznivější účinek na játra. Pro krátkodobé použití kontraindikace paracetamolu během těhotenství neexistují. Alespoň během prvních tří dnů můžete tyto tablety užívat beze strachu. Pokud ale teplota neklesne, je lepší se poradit s lékařem.

  Obecně platí, že léky během těhotenství by se měly užívat pouze podle indikací, pokud se bez nich neobejdete. Když je vaše teplota těsně nad 37 stupňů, nepijte pilulky. Takže budete v klidu pro zdraví svého nenarozeného dítěte a také svého. Mnoho léků v prvních týdnech těhotenství způsobuje toxikózu. A mezi prostředky, jak snížit teplotu během těhotenství je možné, není uveden pouze paracetamol. Existují nádherné lidové prostředky ke zlepšení pohody..

  V tomto případě byly naše babičky otřeny alkoholem, vodkou nebo octem. Moderní lékaři to však v žádném případě nedoporučují, protože malé množství těchto látek se dostává do krevního oběhu matky a odtud do těla k dítěti. Těhotné paracetamol je možné, pokud je vysoká teplota. A když není příliš vysoká, doporučuje se hodně teplého pití. Je lepší pít čistou vodu, nemůžete příliš sladké kompoty a ovocné nápoje. Ale tradičně doporučujeme zdržet se čaje. Alespoň ze silných, v době nemoci. Při používání teplých nápojů se nejprve vyhýbáme dehydrataci a zadruhé mechanicky vyvoláváme pocení, dobře a ochlazení pokožky vyvolává pokles teploty. Aby vám celý proces vyhovoval, měli byste být v lehkém oblečení.
  Je velmi užitečné jen osprchovat se a nechat je bez stírání. Odpařováním voda odstraní trochu tepla.

  Pokud v lékárničce ve druhém trimestru těhotenství není paracetamol, zkuste teplotu v místnosti snížit na 18 stupňů. V takovém případě se můžete lépe oblékat nebo se přikrýt, pokud to není pohodlné, a tak vám nedochází k zimnici. Vdechování studeného vzduchu také sníží teplotu..

  Jedná se o populární a velmi jednoduché metody snižování teploty používané našimi vzdálenými předky. Ale mnozí z nás jsou obeznámeni s prášky. Mnoho lidí používá Paracetamol nejen jako antipyretikum, ale také jako protizánětlivé. Tento účinek se však velmi slabě projevuje. Existuje skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv, která mohou skutečně léčit, a nejen snižovat teplotu. Patří mezi ně ibuprofen, který jsme zmínili dříve. To je jen on, máme-li očekávat matku, pak jen ve druhém trimestru může.

  Je naprosto jisté, že užívání paracetamolu v prvním trimestru těhotenství z bolesti hlavy může pomoci. Koneckonců, tento lék je také analgetikum. Neměli byste však spěchat k pití pilulek, aniž byste zjistili příčiny bolesti hlavy a aniž byste se snažili vyloučit bolest z jiných léků. Například, pokud je problém přepracován, bude snazší jít spát co nejvíce, nebo jen relaxovat. Také v těchto případech s tzv. Tenzními bolestmi dobře pomáhají antispasmodika. Nejslavnější No-shpa. Můžete také vzít "Band". A od druhého trimestru těhotenství pomůže bolest hlavy zbavit se valeriánu v tabletách (v dávce 1 až 2 tablety na příjem) nebo ve formě vodného roztoku (vezme se jedna polévková lžíce). Inhalace éterických olejů pomáhá (hlavní věc je, že nejsou alergické), stejně jako aplikace masti Doctor Mom nebo naší masti Zvezdochka na whisky. A pokud nic nepomůže, při silné bolesti je vhodné vzít si pilulku.

  Mimochodem, ve 3. trimestru se paracetamol nedoporučuje užívat bez předchozího měření krevního tlaku. Koneckonců, může být bolest hlavy způsobena jím a pak by měla být léčba úplně jiná a žena by měla být pod lékařským dohledem.

  Články O Neplodnosti