Hlavní Výživa

V jakém období těhotenství jsou zuby ošetřeny anestetickou injekcí: zubní ošetření a použití Ubistesinu

Během období porodu dítěte zažívá ženské tělo obrovské zatížení a změny. Trvá mnohem více vitamínů, kyselin a tuků, aby se plod mohl normálně vyvíjet a růst. Z tohoto důvodu je u mnoha žen v práci často nedostatek železa, vyčerpané zásoby vápníku a dalších užitečných látek. V tomto ohledu je jedním z hlavních problémů v této době zuby. Smalt se zhoršuje, stává se křehčí a křehčí.

Zubní ošetření během těhotenství

Zubní ošetření během těhotenství vyvolává mnoho otázek.

Hlavní jsou: jak dlouho mohu navštívit zubaře a je povolena anestezie.

Jak předcházet nemocem v dutině ústní a kdy je třeba se poradit s lékařem o pomoc?

Moci nebo ne

Návštěva stomatologické ordinace je povinnou procedurou pro každou těhotnou ženu. Důvodem je skutečnost, že ústní dutina hraje pro tělo důležitou roli. Nemoci a infekce mohou snadno vstoupit do krevního řečiště a způsobit komplikace jak u ženy při porodu, tak u dítěte. Jak zacházet se zuby při přenášení dítěte?

Včasné ošetření poprvé

První trimestr je důležitý čas. Během tohoto období dochází k vytváření a pokládání vnitřních orgánů, systémů na podporu života. Jakýkoli nepříznivý účinek může mít vážný dopad na plod. Lékaři proto důrazně doporučujeme, abyste odložili veškerá terapeutická opatření prováděná pomocí silných léků. K odstranění zubu, kořenů nebo nervů v raných stádiích se nedoporučuje. Lékař se bude snažit udělat vše pro to, aby se operace odložila na pozdější datum..

Pokud jde o jednodušší postupy: plnění, ošetření zubního kazu - lze to provést. Zubatý zub, i když to neobtěžuje ženu, je potenciální hrozbou. Vytváří příznivé prostředí pro vývoj bakterií a škodlivých organismů. Proto je nutné problém vyřešit okamžitě, v této fázi není potřeba úlevu od bolesti. Jediným omezením je, že arzen nelze použít..

Během těhotenství se často vyskytuje stomatitida a gingivitida - zánět kořenové oblasti zubu a dásní. To je obvykle způsobeno vzácnou hormonální nerovnováhou. Při prvních příznacích musíte navštívit lékaře.

V případě výskytu parodontitidy nebo pulpitidy je nutná léčba anestetikem, ale také rentgen. Moderní zařízení mají nízkou dávku záření a nepoškozují dítě, ale takový postup v raných stádiích se provádí přísně podle pokynů lékaře av extrémních případech.

Odstranění zubního kamene je také možné kdykoli. Ošetření nevyžaduje anestézii, ale provádí se pomocí ultrazvuku nebo speciálních nástrojů..

Ošetření pozdního kazu

Zubní ošetření před porodem je nežádoucí. Žena již má velké břicho, které způsobuje nepohodlí, možnou nervozitu a pocity před zákrokem, který může negativně ovlivnit její zdraví: tón dělohy může vyvolat předčasné narození. Ale v přítomnosti zubního kazu musí být odstraněn, aby se bakterie nerozšiřovaly po celém těle a nezpůsobovaly další komplikace. Při léčbě je zakázáno používat arsen.

Lze anestézii použít k anestézii zubu v injekci?

Postup pro odstranění zubů je doprovázen zavedením anestézie pro úlevu od bolesti. Pokud je v normálním stavu absolutně bezpečný, pak během gestačního období existují omezení. Mnoho z nich je stále přesvědčeno, že těhotné ženy by neměly používat žádná anestetika, to však není pravda..

V moderní medicíně existují šetrné léky založené na artikainu a mepivakainu. Tyto prostředky ve složení mají minimální množství vazokonstrikčních látek a mají lokální účinky. Je to bezpečné a nepoškozuje dítě. Anestezie se doporučuje ženám bez individuální intolerance ke složkám, nejdříve 12–13 týdnů těhotenství.

Jaké injekce Ubistesin používá při léčbě

Povolená gestační anestetika:

 • Ultracaine je jedním z populárních drog;
 • Ubistezin - rychle působí a má nízkou toxicitu;
 • Primacaine - nepoužívá se ve třetím trimestru;
 • Mepivastesin (Scandonest) - používá se, když má žena v porodu kontraindikace pro adrenalinová anestetika nebo těhotenství s patologiemi.

Zubař provede injekci do dásně, aby vypnul citlivost, a poté provede nezbytné manipulace. Se správně vybraným lékem ani žena v porodu ani plod nedostanou újmu.

Ubistesin je přijatelný pro léčbu těhotné ženy. Nástroj je analogem Ultracaine, ale obsahuje méně toxinů a rychle působí. Ale zakázáno:

 • anémie
 • bronchiální astma;
 • netolerance ke složkám sulfoskupin.

Anestezie je zakázána v prvním trimestru a před porodem. Ve výjimečných případech může lékař trvat na použití anestetika.

Od kterého týdne může být anestetikum injikováno do dásní blízko zubu

Doporučená doba pro stomatologické ošetření anestézií je druhý trimestr, začínající od 12 do 13 týdnů těhotenství. Tato doba je považována za nejvhodnější pro tyto postupy, protože se tvoří hlavní orgány a systémy plodu a placenta chrání dítě před pronikáním škodlivých látek.

Pokud anestézie není povolena

V prvním trimestru je anestézie zakázána, protože embryo je fixováno a orgány a systémy na podporu života se dále formují.

Jakákoli expozice může nepříznivě ovlivnit tento proces..

Před porodem je vhodné vyloučit zubní ošetření. Stres a vzrušení, užívání drog může způsobit předčasný porod.

Pokud potřebujete trhat zub kořenem

V situaci, kdy je nutné odstranit zub s kořenem, lékař posoudí míru rizika a hrozby. V prvním a posledním trimestru jsou tyto postupy nežádoucí. Pokud však neexistuje žádný jiný způsob, zubní lékař vybere pro anestezii bezpečný lék a odstraní špatný zub.

Pokud váš zub bolí, co můžete pít před zubním lékařem

Při silných bolestech můžete teplou odvar použít k vypláchnutí úst k odstranění nepohodlí před zubaři. K tomu jsou byliny vhodné:

Lidové metody úlevy od bolesti:

 • posypte hřebíček (stolní koření) na zanícenou gumu;
 • na bolavé místo dát list aloe nebo Kalanchoe;
 • přísná tuková nebo cibule šťáva pomůže odstranit bolest bolest;
 • naneste na gumu vatový tampon namočený v zubních kapkách.

Z léků, které jsou povoleny během těhotenství, je Paracetomol bezpečný. Zbývající přípravky proti bolesti (Aspirin, No-shpa a další) by měly být užívány pouze podle pokynů lékaře.

Kdy je nejlepší čas na anestézii dásní

Nejvhodnějším obdobím pro použití anestezie je druhý trimestr, počínaje 12-13 týdny těhotenství. V extrémních případech, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný, lékař vybere bezpečnou dávku anestetika, aby žena v porodu neměla bolesti. Nezapomeňte vzít v úvahu dobu těhotenství a alergické reakce pacienta.

Od 30. týdne se stomatologické události provádějí podle potřeby.

Jak může anestézie ovlivnit dítě?

Moderní anestetika používaná u těhotných žen jsou bezpečné prostředky, které byly testovány a zkoumány. Při nesprávné dávce však vždy existuje malé procento rizika.

 • odchylky ve vývoji plodu;
 • hrozba předčasného porodu.

Pravděpodobnost těchto důsledků je téměř na stejné úrovni jako u žen v práci, které nebyly vystaveny používání léků proti bolesti..

Nouzové podmínky

Žena by měla pochopit, že příznaky bolesti nelze ignorovat. To staví tělo do stavu stresu a přispívá k dalšímu uvolňování adrenalinu do krve, což negativně ovlivňuje dítě..

Při prvních známkách nepohodlí v ústní dutině je třeba navštívit lékaře, aby zjistil příčinu. Například zubatý zub v prvních stádiích je snadno léčitelný. Někdy je však nutná nouzová operace:

 • potřeba extrakce zubu;
 • hnisavý zánět, periostitida, osteomyelitida;
 • tok;
 • pulpitida.

Každá těhotná žena by měla vědět, že je dovoleno ošetřovat zuby v zajímavém postavení. V žádném případě byste neměli vydržet a ignorovat bolest. V akutních případech lékař rozhodne o potřebě úlevy od bolesti. Hlavní věc je, že lékař vybere lék na základě období těhotenství a individuálních charakteristik ženy při porodu.

Je možné léčit zuby během těhotenství??

Obsah článku:

Je možné léčit zuby během těhotenství??

V průběhu šťastného očekávání dítěte je důležité nejen pravidelně navštěvovat prenatální kliniku, sledovat výživu nastávající matky a navrhovat dětský pokoj, ale také věnovat zvláštní pozornost zdraví ústní dutiny. Zubní výkony jsou bezpečné pro plod a v budoucnu pomohou mamince, aby se neodváděla od péče o novorozence při návštěvách zubařských ordinací.

Preventivní prohlídky

Během těhotenství je povinná preventivní návštěva u zubaře. Vyšetření zubního lékaře se doporučuje nejméně dvakrát: během registrace a před vyhláškou (30 týdnů). Ideální schéma pro návštěvu stomatologie: 6-8 týdnů, začátek druhého trimestru (16-18), 27-28 týdnů a bezprostředně před plánovaným narozením - 36-38 týdnů těhotenství.

Při těchto návštěvách lékař pečlivě zkoumá ústní dutinu těhotné ženy, aby zjistil onemocnění zubů, dásní a ústní sliznice. V případě detekce onemocnění se vytvoří optimální léčebný plán s ohledem na délku těhotenství a charakteristiku patologického procesu. Lékař také pomáhá orientovat pacienta na hygienické funkce, vybírat zubní pastu (zvláště důležité v případě toxikózy), věnuje zvláštní pozornost stravě, aby se zabránilo nedostatku vitamínů a minerálů (fluorid a vápník), což vede k rozvoji zubních problémů v budoucnosti.

Zubní ošetření během těhotenství

Pokud těhotná žena trpí stomatologickými chorobami, měla by být léčena již v období těhotenství a neměla by být odložena do porodu. Protože přítomnost infekce a mikrobů může nepříznivě ovlivnit nejen stav pacienta, ale také vývoj plodu..

Následující stomatologické výkony jsou naprosto bezpečné:

 • léčba zubního kazu a pulpitidy, nepoškození zubní skloviny;
 • extrakce zubů jakékoli složitosti, která se provádí v lokální anestézii;
 • Rentgen - diagnostika.

Doporučuje se odmítnout provedení následujících lékařských postupů:

 • zubní implantace;
 • jakékoli chirurgické zákroky, které vyžadují celkovou anestézii nebo úplné uklidnění pacienta;
 • laserové nebo fotografické bělení.

Léky pro zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Výběr farmaceutických přípravků pro těhotnou ženu by měl být ošetřen se zvláštní péčí..

Je povoleno používat léky, které jsou schopné anestetizovat zuby, na základě ibuprofenu nebo paracetamolu v dávkách doporučených výrobcem..

Použití derivátů nimesulidu k úlevě od zánětu a analgezie je absolutně kontraindikováno.

Ve zvláštních případech může být předepsána odpovídající antimikrobiální terapie s absolutně bezpečnými antibiotiky (peniciliny, makrolidy nebo cefalosporiny)..

Lokální protizánětlivé léky se doporučují a doporučují k použití jako výplachy nebo aplikace obsahující infuze miramistinu nebo bylin. Opatrně používejte roztoky obsahující alkohol a šalvějový vývar.

Vlastnosti anestezie u těhotných žen

Těhotenství není kontraindikací pro léčbu nebo odstranění zubu pomocí lokálních anestetik..

Doporučuje se provést anestézii s infiltrací nebo infiltrací pomocí léků založených na bezpečném artecainu. Užívání drog s adrenalinem může vyvolat nástup předčasného porodu nebo způsobit potrat během zubního ošetření v časném těhotenství.

Zubní péče o těhotné ženy v časném stadiu těhotenství (až 14 týdnů)

První trimestr těhotenství je nesmírně důležité období pro správné položení všech orgánů a systémů plodu, které se vyznačuje zvýšenou predispozicí k riziku. V této době může těhotná žena trpět toxikózou. V důsledku toho mohou vzniknout určité obtíže spojené s obvyklým plánovaným preventivním vyšetřením.

Pokud neexistují indikace pro urgentní zubní zásah, doporučuje se před druhým trimestrem ukončit lékařské manipulace. V případě akutní bolesti lze zubní kaz nebo pulpitidu léčit pomocí bezpečné anestézie.

Rentgenová diagnostika k těmto datům se neprovádí.

Doporučuje se také, aby těhotná žena opustila jakékoli léky, aby zmírnila bolest zubů a použila bezpečný tradiční lék (vypláchněte ústa roztokem chloridu sodného nebo slabé odvarky léčivých rostlin).

Stomatologie ve druhém trimestru

Období od 14 do 28 týdnů je nejlepší čas na podstoupení plánovaných stomatologických výkonů: instrumentální čištění, ošetření, odstranění hluboce poškozených zubů.

V této době je placenta již plně formována a spolehlivě chrání dítě před možnými negativními účinky drog vstupujících do krevního řečiště. Proto je povoleno používat schválené léky proti bolesti a antimikrobiální látky. Podle indikací je možné tradiční rentgenové vyšetření.

Zatímco zvětšující se děloha nevyvíjí nadměrný tlak na vnitřní orgány ženy, pacientova poloha v zubním křesle nepřináší žádné zvláštní potíže. Nedoporučuje se však při jedné návštěvě léčit více než jeden zub, aby nedošlo k vyvolání stagnace krve v pánevních orgánech.

Zubní výkony pro dlouhé těhotenství (po 28 týdnech)

V pozdějších stádiích jsou hormonální změny způsobeny otokem, citlivostí a možným krvácením dásní. To je spojeno s vysokým rizikem náhodného parodontálního traumatu během dlouhého těhotenství při různých manipulacích. Je také docela problematické, aby byl pacient po dlouhou dobu v pevné poloze. Je třeba mít na paměti, že nervózní napětí, možné nepříjemné pocity mohou vyvolat nástup předčasného porodu. To v současné době způsobuje značné potíže při ošetření zubů..

Pokud existují klinické indikace pro zubní ošetření po dobu delší než 30 týdnů, musí lékař minimalizovat čas strávený pacientem v křesle, používat bezpečnou anestezii pro pacienta a její dítě.

Závěr

Druhý trimestr je ideálním obdobím pro diagnostické nebo terapeutické stomatologické výkony. Ale za přítomnosti akutních indikací je zubní ošetření povoleno kdykoli za přísného dodržování zvláštních bezpečnostních pravidel. Některé manipulace se doporučuje opustit až po porodu (implantace zubu nebo bělení laserem).

Naše stomatologie Vita Stom úspěšně léčí různé dentální problémy a odstraňuje zuby u těhotných žen, bez ohledu na gestační věk. Používáme pouze moderní a bezpečné metody expozice, kvalitní přípravky pro lokální anestézii, které nezpůsobí poškození těhotné ženy ani plodu.

Zubní ošetření během těhotenství

Těhotenství je důležité období v životě každé ženy. Při čekání na dítě tělo prochází mnoha proměnami - hormonální změny pozadí, ochranné funkce klesají a chronické patologie se zhoršují. Aby všech 9 měsíců proběhlo dobře, musíte se předem připravit na vzrušující událost. Návštěva zubaře a rehabilitace ústní dutiny je nedílnou součástí plánování dítěte.

Pokud došlo k těhotenství a ošetření zubů a dásní nebylo provedeno dříve, nebojte se. Budoucí maminka musí vyhledat pomoc zkušeného zubního lékaře.

Orální choroby

Během těhotenství se aktivuje mnoho skrytých patologií, které ženě způsobují nepohodlí a mohou způsobit neštěstí..

Orální choroby:

 • Zubní kaz. Objevují se různá stádia nemoci (počáteční, střední, hluboká forma). Během těhotenství se patologie rychle rozvíjejí. Během pouhých několika měsíců kaz z místa spotu zcela poškozuje zdravé tkáně a ničí zub;
 • Komplikace kazu - pulpitida, parodontitida, periostitida;
 • Nemoc dásní - gingivitida, paradentóza;
 • Stomatitida (virová, bakteriální, fungální);
 • Glossitida (deskvamativní, Hunterova forma).

Nesnižujte riziko onemocnění ústní dutiny. Mnoho z nich je doprovázeno horečkou, těžkými bolestmi zubů a bolestmi hlavy. Extrémně špatná prognóza má periostitidu komplikovanou sepse. Ženy, které před těhotenstvím nepodstoupily orální hygienu, se často potýkají s potřebou odstranit zuby a kořeny zcela postižené zubním kazem..

Informace o léčbě a prevenci nemocí ústní dutiny naleznete ve videu:

Budoucí matka by měla pochopit, že bez současného zacházení ohrožuje život a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Při registraci v gynekologii je nutná konzultace s odborníky. V každém trimestru těhotenství se provádí preventivní vyšetření u zubaře.

Na recepci lékař zkoumá dutinu ústní, identifikuje nemoci, sestaví léčebný plán. Lékařskou pomoc lze získat na bezplatné veřejné klinice nebo v soukromé stomatologii.

Léčba patologií ústní dutiny

Mnoho těhotných žen se bojí navštívit zubaře. Nastávající matky věří, že léčba poškodí zdraví jejich dětí. Tento názor je nesprávný. Zkušený zubař nikdy nepoškodí pacienta. Cílem lékaře je identifikovat a odstranit nemoci, snížit počet komplikací.

Kaz je nejčastější orální onemocnění. Patologie je doprovázena poškozením skloviny a dentinu, které se projevuje drsností, narušením integrity tkáně, bolestivostí a zubním kazem. V počátečních fázích není zubní kaz doprovázen nepříjemnými pocity a nezpůsobuje u lidí úzkost. S rozvojem středních a hlubokých lézí se zvyšuje symptomatologie, těžký bolest zubů se stává hlavním důvodem pro návštěvu u lékaře.

Odstranění zubního kazu ve fázi spotu se provádí bez použití vrtáku. Účelem těchto postupů je obnovit rovnováhu stopových prvků a minerálů ve sklovině (fluoridace). Při léčbě primárního, středního a hlubokého kazu se uchylují k klasické léčbě.

Fáze lékaře:

 1. Vizuální, instrumentální vyšetření, stanovení stadia nemoci.
 2. Hygienické ošetření zubů (odstranění měkkého plaku a tvrdých kalcinovaných usazenin).
 3. Výběr barvy výplňového materiálu pomocí stupnice Vita.
 4. Anestezie (v případě potřeby se užívají léky proti bolesti během těhotenství).
 5. Odstranění postižené tkáně.
 6. Antiseptické ošetření připravené dutiny.
 7. Obnova stěn zubů výplňovým materiálem.
 8. Korekce plnění kousnutí. Broušení a leštění zubu.

Pokud zubní kaz ovlivnil nejen sklovinu a dentin, ale zapojil se také do patologického procesu, vytvoří se uvnitř zubu neurovaskulární vláknina, pulpitida. Patologii charakterizuje masivní zubní kaz, přítomnost objemné temné dutiny, výskyt neustálé bolesti, zhoršující se v noci. Léčení hlubokého kazu, pulpitidy a paradentózy je komplexní postup. Pro zachování zubu je nutné odstranit zbytky zanícené a nekrotické buničiny, důkladně vyčistit dutiny a zpracovat a naplnit kořenové kanály. Terapii provádějí endodontisté. Zubní mikroskop - moderní zařízení, které pomáhá chránit zuby i v těch nejpokročilejších situacích.

Odstranění zubů a protetik během těhotenství

Extrakce zubu je nepříjemný, ale nutný postup. Díky moderním dentálním anestetikům je manipulace prováděna s minimálním množstvím bolesti. Přesto mnoho lidí není schopno rozhodnout o postupu včas. V důsledku strachu muži a ženy trpí silnou bolestí a v extrémních případech se obracejí na zubaře.

Je velmi důležité provést odstranění problémových zubů před těhotenstvím. Pokud je v ústní dutině zdroj infekce, zvyšuje se riziko infekce plodu, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku potratu a předčasného porodu..

Extrakce zubů podle indikací se provádí plánovaným způsobem, ve 2. trimestru těhotenství. Pokud není možné provést terapeutickou léčbu a prudké zhoršení pohody, provádí se extirpace zubů naléhavě, bez ohledu na dobu těhotenství..

Před chirurgickou manipulací lékař anestetizuje nezbytnou část čelisti infiltrací nebo kondukcí. Po nástupu účinku léku je problémový zub odstraněn. V případě potřeby lékař přišije povrch rány.

Před postupem extrakce zubu by se žena měla psychologicky připravit. Slzy, strach, zoufalství před nadcházející manipulací mohou způsobit zvýšenou kontraktilitu svalové tkáně dělohy a vést k hrozbě ukončení těhotenství. Pozitivní přístup, několik valeriánských tablet a podpora vašich blízkých vám pomohou projít nepříjemným testem důstojně a bez následků..

Indikace k odstranění:

 • přítomnost cysty na kořenech zubu, vývoj akutní periostitidy;
 • nemožnost ošetření kořenových kanálků jejich patologickým zúžením, sklerózou a zakřivením;
 • úplné zničení zubních tkání a kořenového systému;
 • nesprávně dospělé osmičky, které přispívají k rozvoji opakujících se zánětlivých procesů měkkých tkání.

Během a po extrakci zubu mohou nastat komplikace (mdloby, alveolitida, krvácení, periostitida, trauma do sousedních zubů a měkkých tkání, parestezie). Pečlivý výběr chirurga a přesné provedení jeho doporučení pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Po dokončení procesu hojení se poraďte se svým ortopedickým zubním lékařem. Pokud máte pochybnosti o zkušenosti tohoto lékaře, navštivte několik nezávislých odborníků. Těhotenství není přímou kontraindikací k protetice, v některých případech by však měla být léčba zdržena. Důvody pro odmítnutí restaurování zubů při přenášení dítěte: psychologický stres, úzký výběr protetických metod, možnost zvýšení tónu dělohy, nástup hrozby potratu, předčasný porod.

Otázka odpověď

Jak léčit onemocnění dásní během těhotenství?

Gingivitida a parodontitida jsou často detekovány u nastávajících matek. Příznaky onemocnění: bolesti zubů, otoky, cyanóza, krvácející dásně, halitóza. Periodontální nemoc ve 2. a 3. stupni se projevuje pohyblivostí zubů, výskytem hlubokých gingiválních kapes naplněných hnisavým obsahem.

Důvody vzniku patologií: změny v hormonálním pozadí, nedostatečná péče o ústní dutinu, nedostatek vitamínů, toxikóza.

Pokud se objeví první příznaky onemocnění dásní, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Lékař provede profesionální hygienické čištění zubů, odstraní tvrdé a měkké mikrobiální usazeniny, předepíše použití léků, které eliminují zánětlivý proces. Nenechávejte návštěvu odborníka dlouhou dobu. Gingivitida a parodontitida jsou ohniskem chronické infekce, která může při vstupu do krevního řečiště nepříznivě ovlivnit vývoj a růst dítěte..

Je možné vzít rentgen zubu při nošení dítěte?

Během těhotenství je nutné minimalizovat účinek rentgenového záření na tělo. Existují však situace, kdy je nutná kontrola hardwaru. Speciální dentální visiograf pomůže určit přesnou diagnózu a nepoškodí dítě. Tento postup je bezpečný, protože zařízení provádí cílené vyšetření a má minimální dávku záření.

Je možné léčit zuby během těhotenství? Který trimestr je nejbezpečnější k návštěvě u zubaře?

V případě potřeby může žena konzultovat lékaře v jakémkoli období těhotenství. V časném období až do 13 týdnů těhotenství dochází k pokládání všech orgánů a systémů, a pokud je to možné, zdrží se léčby. Lékařský zásah po dobu delší než 30 týdnů je nežádoucí, protože může vést k rozvoji předčasného porodu.

Jak zacházet se zuby u těhotných žen v raných stádiích?

1 trimestr je považován za nejnebezpečnější období těhotenství. Vzhledem k pravděpodobnosti negativních účinků na tělo dítěte lékaři nedoporučují používat mnoho léků před dosažením 13 týdnů těhotenství. Vzrušení mladé matky v zubním křesle může vést ke smutným událostem: k rozvoji hypertonicity dělohy a hrozbě potratu..

V případě akutní potřeby zubního ošetření v 1. trimestru lékař věnuje pacientovi zvláštní pozornost: pečlivě vybírá anestetikum, provádí jasné sledování pohody ženy, používá nejbezpečnější dentální materiály a drogy.

Je možné provést zubní ošetření během těhotenství v anestézii nebo za použití anestetik??

Lékařské výkony v lokální anestezii se v případě potřeby provádějí ve všech trimestrech těhotenství. Moderní léky spolehlivě blokují citlivost na bolest, mají lokální účinek a nejsou absorbovány do krve.

Je možné léčit zuby během těhotenství?

Předpokládá se, že to není možné. Toto stanovisko není platné.

Pokud jste při plánování těhotenství neošetřili své zuby, je nutné navštívit dítě, když máte dítě. V ideálním případě, jakmile zjistí, že se stanete matkou. To alespoň pomůže předcházet vážným problémům se zdravím ústní dutiny, a tedy se zdravím dítěte.

Během těhotenství prochází tělo ženy restrukturalizací metabolických procesů. Stopové prvky nezbytné pro zdraví zubů (vápník, fosfor a fluor) se vynakládají ve velkých množstvích na tvorbu plodu. To vše zvyšuje riziko rychlejšího rozvoje již existujících kazivých dutin a dalších onemocnění dutiny ústní.

Bolest zubů u těhotných žen způsobuje psychoemocionální stres, což je velmi špatné pro harmonickou tvorbu plodu. V tomto případě je patologie ústní dutiny téměř vždy zdrojem vysoce agresivní infekce, která může vstoupit do těla matky a nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

Nejvhodnější období těhotenství pro výlet do stomatologie

Těhotenství u žen je rozděleno do tří období nazývaných trimestry. V prvním trimestru jsou vnitřní orgány dítěte pokládány a začínají se formovat, takže je kontraindikováno užívání léků. Ve třetím trimestru za to nestojí ani provádění rutinních lékařských postupů souvisejících s emočním stresem a možným nástupem předčasného porodu..

Navíc je již fyzicky obtížné, aby žena byla po dlouhou dobu ve stejné poloze, která je nezbytná pro léčbu. Nejúspěšnějším obdobím pro návštěvu u zubaře je proto druhý trimestr těhotenství (13. - 27. týden). Zubní ošetření v této době je relativně bezpečné pro nastávající matku a dítě.

Využití anestezie při léčbě zubů během těhotenství

Většina nastávajících matek odmítá chodit na zubní kliniku, což se ospravedlňuje skutečností, že anestetika použitá během léčby mohou poškodit zdraví dítěte. Odložit léčbu na neurčito kvůli této obavě to nestojí za to, protože infekce, která se vyvíjí ve špatném zubu, se může zhoršit před porodem a představuje velkou hrozbu. V současné době zubní kliniky v léčbě těhotných žen používají lokální anesteziologická léčiva, která poskytují úlevu od bolesti bez ohrožení plodu, protože špatně pronikají placentární bariérou a jsou relativně bezpečné v přizpůsobených dávkách. Nejúspěšnější volbou jsou anestetika, jejichž základem je artikain. Současně lékaři velmi opatrně používají anestetika obsahující adrenalin, který zvyšuje analgetický účinek, ale je pro plod relativně nebezpečný..

X-ray zubů během těhotenství

Rentgen je dalším důvodem pro zkušenosti budoucí matky. Samozřejmě je lepší neprovádět rentgen. Existují však choroby zubů a dásní, pro jejichž správné ošetření musí zubař vidět rentgen. Pokud máte právě takovou situaci, neměli byste panikařit, protože moderní stomatologické vybavení je relativně bezpečné pro zdraví. Rentgenový paprsek má úzké zaostření, to znamená, že záření bude bodové, a krk, hrudník a břicho budou pokryty speciální zástěrou z olověných desek. Tato opatření minimalizují zdravotní rizika dítěte..

Co je zakázáno při léčbě zubů během těhotenství

V období porodu dítěte je třeba upustit od všech plánovaných zubních zásahů, včetně:

- od bělení zubů;

- z protetiky a umístění implantátu.

Extrakce zubu se provádí pouze na doporučení lékaře.

Zohlednění všech těchto faktorů je velmi důležité. Léčba těhotné ženy je skutečně odpovědným úkolem a má řadu funkcí. Zubař v této situaci zpravidla také působí jako psycholog, který může rozptýlit všechny obavy pacienta ohledně nadcházejících procedur.

Zubní centrum Art Smile
Tel.: 69-777-0, 30-30-59
Adresa: Ulan-Ude, ul. Klyuchevskaya 4/1

Zubní ošetření v časném a pozdním těhotenství

Zubní ošetření je doprovázeno invazivními postupy, injekcemi anestezie, rentgenem a někdy i antibiotiky. S těmito recepty obvykle neexistují žádné problémy, ale co když je pacientkou těhotná žena? Zjišťujeme, které dentální manipulace jsou přijatelné během těhotenství a co by se mělo vyvarovat, aby nedošlo k poškození zdraví budoucí matky a dítěte.

Obsah článku

Je zubní ošetření během těhotenství nebezpečné??

Zdraví zubů a dásní matky je velmi důležité pro normální vývoj plodu. Jakýkoli zánětlivý proces může způsobit infekci v krevním řečišti, která představuje riziko pro dítě. To je zvláště nebezpečné v prvních týdnech těhotenství, kdy jsou tkáně a orgány pokládány a placentární bariéra buď stále chybí nebo je velmi slabá. Proto je tak důležité sledovat stav ústní dutiny a v případě stížností konzultovat zubního lékaře..

Nezapomeňte však, že během stomatologie se používají léky, zejména anestetika, av některých případech jsou předepisována antibiotika a léky proti bolesti. Ne všechny z nich jsou bezpečné pro plod a lékař by měl vždy vyvážit rizika předepisování těchto léků s přínosem léčby..

Procedury, které lze provádět během těhotenství:

 • léčba zubního kazu, periodontitida, periodontitida, pulpitida - nemoci, u kterých je infekce zaměřena a existuje riziko, že se do krevního oběhu dostane hnis a toxiny. Zubní pasta se provádí bez použití arsenu;
 • extrakce zubů, pokud je nemožné ji léčit konzervativními metodami nebo v přítomnosti cysty o průměru větším než 10 mm. Akutní bolest je také známkou extrakce;
 • instalace odnímatelných a neodstránitelných protéz, ale pouze v případě, že je nezbytné obnovit správnou výživu matky a postup nelze odložit až později;
 • profesionální ústní hygiena.

Odborníci důrazně nedoporučují během těhotenství korigovat okluzi, odstraňovat zuby moudrosti, provádět zubní implantáty a chirurgický zákrok, který není nutně nutný. I když postup nevyžaduje užívání drog, návštěva u zubaře je vždy stresem, což může být nebezpečné pro zdraví dítěte..

Zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Období porodu dítěte je obvykle rozděleno do tří hlavních stádií (trimestrů), z nichž každé je 13–14 týdnů. Je to kvůli změnám ve vývoji plodu a bariérové ​​funkci placenty, která chrání před negativními vnějšími vlivy..

1. trimestr je nejnebezpečnějším obdobím lékařských zásahů. Až do implantace oplodněného vajíčka (obvykle 17. den) je embryo kriticky náchylné ke stresu a toxinům a zubní ošetření v této době může vést ke spontánnímu potratu. Poté začíná tvořit tkáně a orgány embrya a užívání drog může způsobit vážné porušení těchto procesů. V prvním trimestru lze léčit pouze akutní onemocnění, která jsou doprovázena bolestí a hnisavým výtokem: řešení jakýchkoli jiných problémů musí být odloženo na 14 týdnů.

2. trimestr je pro léčbu relativně příznivé období. Hlavní fáze pokládky orgánů skončila a placenta formovala a spolehlivě chrání plod. K těmto datům můžete provádět profesionální hygienu i zubní terapii, jejichž stav se může ve třetím trimestru zhoršovat. Jakýkoli postup, který není urgentní, je však stále lepší odložit na období po porodu..

Zubní ošetření ve 3. trimestru je komplikováno vysokou hmotou plodu, která tlačí na dolní dutou venu cava a matkou aortu, což ji nepohodlně leží, když leží v zubařském křesle. Navíc v pozdějších fázích těhotenství se placenta stává tenčí a ne tak dobře plní bariérovou funkci. Zubní ošetření ve 34 týdnech těhotenství je stále možné, ale později je možné provést pouze pohotovostní zásah. Zubní ošetření ve 38 týdnech těhotenství je zcela zakázáno: riziko nástupu porodu je vysoké.

Anestezie, léky proti bolesti a antibiotika

Anestetika během těhotenství jsou nebezpečná, protože mohou proniknout placentou a také zvyšovat krevní tlak v důsledku vysokého obsahu adrenalinu. Bylo však prokázáno, že jeho koncentrace v poměru 1: 200000 je bezpečná jak pro matku, tak pro dítě. Jako injekce anestetika během těhotenství se doporučuje použít ultracaine a ubistesin. A lidokain, který je ve stomatologii populárnější, je lepší nepoužívat jako „zmrazení“: způsobuje křeče a slabost svalů. Také během těhotenství je anestezie přísně zakázána. Pokud nelze zabránit komplexní léčbě nebo extrakci zubu, může lékař předepsat pacientům léky proti bolesti. Za nejbezpečnější během těhotenství se považuje ibuprofen a paracetamol, ale je třeba mít na paměti, že užívání ibuprofenu se ve 3. trimestru nedoporučuje. Budoucí matky by se také neměly vyhýbat antibiotikům, ale pokud existuje riziko komplikací a rozvoje bakteriálních infekcí, jsou přijatelná léčiva ze skupiny penicilinů a cefalosporinů.

Je možné dělat rentgenové paprsky

Radiografie je nežádoucí pro těhotné ženy a je přísně kontraindikována v prvním trimestru. Ale později, pokud existují důkazy, je takový postup možný. Naštěstí moderní stomatologie používá vybavení s vysoce citlivými senzory a minimálním zářením. Po celou dobu vyšetření jsou hrudník a žaludek pacienta pokryty hlavní zástěrou.

Aby se předešlo riziku komplikací u plodu, stojí za to se o prevenci starat i ve fázi plánování těhotenství. Před rozhodnutím o rozšíření rodiny musí žena konzultovat zubního lékaře, vyléčit všechny kazivé léze, chronická onemocnění dásní a periodontální tkáně, a pokud je to nutné, podstoupit postupy pro posílení zubní skloviny. Ti, kteří se chystají stát matkou, by měli věnovat zvláštní pozornost hygieně a správné péči o ústní dutinu, protože v těhotenství se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu..

Je možné léčit zuby během těhotenství a jak přesně

Otázka, zda je možné během těhotenství léčit zuby, je pro téměř každou nastávající matku docela důležitá. Koneckonců, problémy týkající se stomatologie se mohou vyskytnout kdykoli, ale jen málokdo ví, zda je lze během těhotenství léčit nebo ne. Je tedy možné během těhotenství léčit zuby, pokud ano, jaké nemoci a na jaké období: všechny tyto problémy budeme studovat v tomto materiálu.

Hlavní mylnou představou mnoha těhotných žen je, že je naprosto nemožné léčit bolesti zubů během těhotenství. Takové mylné chápání a odmítnutí léčby však může vést k tomu, že se infekce zubů vyvine ve vážnější zánět a nepříznivě ovlivní zdraví nenarozeného dítěte. To platí zejména pro raná stádia těhotenství, kdy se ochranná placenta ještě zcela nevytvořila.

Zubní problémy se však často objevují u těhotných žen na pozadí hormonálních změn v těle. A otázka zde není, zda zuby mohou nebo nemohou být léčeny. Hlavní věc - je vhodné nepřivést jejich stav k potřebě seriózního zacházení. Proto lékaři na samém začátku těhotenství předepisují průběh vitamínů, který pomáhá chránit zuby před negativními účinky způsobenými hormonálními změnami..

Vlastnosti zubního ošetření během těhotenství

Co lze léčit během těhotenství?

Samozřejmě nemůžete chránit zuby před možnými chorobami ani během těhotenství. Těhotná žena by také měla navštívit zubaře v přítomnosti takových příznaků:

 • krvácení dásní při čištění zubů nebo při jídle;
 • citlivost zubů;
 • periodické nebo trvalé bolesti zubů.

Všechny výše uvedené platí pro příznaky začínajícího zánětu a musí být léčeny bez selhání. Během těhotenství by to mělo být provedeno co nejdříve. Jinak bude muset lékař provádět komplexní manipulace bez anestézie a bude to velmi bolestivé.

Povolené instalace výplní pro těhotné ženy jakéhokoli složení, nepředstavují nebezpečí pro zdraví nenarozeného dítěte.

Během těhotenství lze tedy léčit následující zubní nemoci:

 • počáteční kaz zubního kazu;
 • periodontitida a pulpitida;
 • periostitida;
 • periodontální onemocnění;
 • parodontitida;
 • zánět dásní;
 • stomatitida.

Extrakce zubu během těhotenství s použitím anestezie je povolena, ale pouze v posledním trimestru. Po zbytek času jsou protetika povolena s výjimkou implantace.

Jaké postupy nelze během těhotenství provádět?

Během těhotenství, zubní postupy, jako jsou:

 • bělení a posílení;
 • odstraňování kamene;
 • korekce polohy zubů nebo kousnutí;
 • extrakce zubů moudrosti.

V tomto případě je povoleno odstranit další zuby, ale pouze v pozdním těhotenství.

Jaké léky by neměly být používány během těhotenství?

V zubním lékařství se často používá řada léků proti bolesti a dalších posilujících léků. Uvádíme seznam těch, které by se těhotným ženám neměly podávat:

 • Lidokain - anestetikum, způsobuje vedlejší účinky, včetně křečí, sníženého tlaku a dalších;
 • Stopangin - může způsobit abnormality plodu, vyvolat jeho přenos;
 • Fluorid sodný - lék proti zubnímu kazu, může narušit fungování srdce a nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte;
 • Imudon je imunomodulátor, nedoporučuje se používat během těhotenství, protože účinek léku na plod není znám..

Jak víte, užívání jakéhokoli léku během těhotenství musí být dohodnuto s lékařem.

Hlavní doporučení pro zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Jak již bylo zmíněno, gynekologové doporučují, aby těhotné ženy ošetřovaly zuby pouze ve třetím trimestru, pokud jsou ochranné funkce již dostatečně rozvinuté. Zjistíme však, kdy lze učinit výjimky..

V prvním trimestru se placenta dosud nevytvořila a jakákoli léčba léčivem může nepříznivě ovlivnit plod. Zubní ošetření je povoleno pouze v extrémních případech, které vyžadují urgentní ošetření. Týká se to například pulpitidy nebo paradentózy, které, pokud je léčba odložena, mohou infikovat celé tělo. Ale jiné nemoci jsou lépe ponechány na později.

Ve druhém období těhotenství můžete své zuby ošetřit a podrobit se plánovanému vyšetření u zubaře. Ve třetím trimestru se doporučuje odstraňovat a ošetřovat zuby s velkou opatrností, vyhýbat se stresovým situacím a nepřerušovat léčebný proces..

Rentgen a léky proti bolesti pro zubní ošetření těhotných žen

Těhotným ženám je zakázáno pořizovat rentgen nemocných zubů, jedinou výjimkou jsou snímky pořízené radiovisiografem, jehož záření je minimalizováno.

Mnozí se také zajímají o to, zda je možné používat léky proti bolesti pro těhotné ženy se stomatologickým ošetřením. To lze provést, ale jsou povoleny pouze místní léky, jejichž účinek na cévy je minimalizován - jedná se o Ubistesin a Ultracain.

Při odkazování na zubaře „v poloze“ nezapomeňte uvést přesné datum, je velmi důležité, aby lékař vybral nejšetrnější léčbu.

Jak špatné zuby mohou ovlivnit plod?

Některá onemocnění spojená s komplikací kazu, zejména periodontitida a pulpitida, mohou negativně ovlivnit vývoj nenarozeného dítěte. Složité kazy, které nejsou během těhotenství vyléčeny, mohou způsobit předčasný porod a nízkou porodní hmotnost. Mohou také šířit infekci a infikovat měkké tkáně plodu, což je zvláště nebezpečné v raných stádiích. V některých případech to může vést k potratu..

Podobné účinky mohou být způsobeny neléčenou stomatitidou. To je důvod, proč byste při nejmenších projevech určitého stomatologického onemocnění během těhotenství měli okamžitě jít k zubaři a nemyslet si, že problém je lokální a omezuje se pouze na ústní dutinu..

Prevence a péče o zuby

Přirozeně, aby nedošlo k přivedení zubů do takového stavu a nevyvolávání problémů, musíte se o ně postarat a během těhotenství je třeba to udělat se zvláštní péčí, protože jednoduchá zubní péče nyní nebude stačit.

Jaká preventivní opatření by se tedy měla dodržovat:

 • čistit si zuby alespoň dvakrát denně;
 • Nezapomeňte používat nit po každém jídle;
 • po jídle vypláchněte ústa;
 • K čištění použijte měkký kartáč nebo střední tvrdost;
 • Nepoužívejte pasty s bělícím účinkem, aby nedošlo k poškození skloviny;
 • používat pasty s terapeutickým účinkem, pravidelně je měnit;
 • pravidelně konzumujte dostatečné množství potravin obsahujících vápník;
 • dodržujte režim vitamínů.

Těhotné ženy často trpí onemocněním dásní. Chcete-li tomu zabránit, musíte pravidelně masírovat zuby prsty prsty terapeutickou zubní pastou po dobu několika minut.

Nezanedbávejte všechny druhy lidových prostředků k posílení dásní a prevenci zubního kazu, ujistěte se, že jsou vaše zuby zdravé a nekrvácí..

Zubní ošetření během těhotenství: mýty a pravda

Ne všichni lidé dobrovolně přicházejí k lékaři a některé mohou být přivedeny k zubaři pouze silou. Koneckonců, zubní ošetření je spojeno s pocity a bolestí. Ženy proto často tvrdí, že ošetření zubů během těhotenství je spojeno s velkými problémy. A potom 9 měsíců nastávající matka trpí bolestmi zubů a po narození dítěte si stěžuje na špatný stav zubů a vysvětluje, že dítě „snědlo“ veškerý vápník. A stačí jít na dobrého lékaře včas.

Je povoleno ošetřovat zuby během těhotenství?

Samozřejmě ano, a někdy je to prostě nutné. Problematickou ústní dutinou nejsou jen zlomené zuby, špatný dech a nesnesitelná bolest v zaníceném zubu, ale především příčina nástupu a šíření infekce, které musí být zabráněno a léčeno v časném stadiu těhotenství..

Pokud je situace již komplikovaná, infekce se bude šířit v těle kousky jídla, slinami a krví. Obzvláště nebezpečná situace je, když je zánět již v blízkosti zubních kořenů, kde jsou umístěny krevní cévy a kostní tkáň.

I když během těhotenství zubní infekce nepoškozila ani ženu ani dítě, může k tomu dojít po narození. Koneckonců, každá matka miluje líbat a objímat své novorozené dítě, a spolu s něžností, matka předává dítě a její mikroflóru, včetně infekce zubů, na dítě. Pokud bakterie vstoupí do těla dítěte, které je po narození stále slabé, může to vést k mnoha vážným problémům..

Účinek anestezie

Lidé, kteří sedí v ordinaci, se bojí nepohodlí a bolesti, které vždy provázejí zubní ošetření. Ale řešení bylo již dlouho nalezeno - anestézie. A jak těhotné ženy tolerují anestezii? Jsou povoleny injekce anestetika? Mnoho zubařů odpovídá, že taková injekce je prostě nezbytná. Koneckonců, budoucí matky zažijí zbytečné vzrušení a strach z pociťování bolesti a čekají, až se obrátí na lékaře. A zdůrazňuje, že negativně ovlivňuje pohodu a vývoj dítěte v děloze, takže vůbec nemusí dělat starosti a je dokonce kontraindikována.

Je bezpečné podat anestetickou injekci těhotným ženám? Pokud mluvíme o celkové anestezii, pak její vliv může stále negativně ovlivnit dítě i nastávající matku. Místní anestezii však lze vyrobit z moderních léků. Dokonale anestetizují malou oblast dásní, protože jednají bodově, a během léčby omezují těhotnou ženu od hrozného trápení v zubním křesle. Kromě toho je dávka léku velmi malá, takže se nemusíte bát, že se lék spolu s krví dostane k dítěti, jeho složky stále neprochází placentou..

Rentgenový efekt

Rentgenové paprsky jsou dalším faktorem, který děsí nejen těhotné ženy, ale i obyčejné lidi. Existuje mnoho mýtů o negativním dopadu rentgenových paprsků na lidské tělo, a protože žena během těhotenství musí chránit nejen sebe, ale i nový život uvnitř sebe, je to právě kvůli těmto mýtům, že odmítá zubní ošetření, protože se bojí ublížit svému dítěti.

K rentgenové proceduře je samozřejmě třeba přistupovat se vší vážností, ale v tomto případě byste se jí neměli bát. Konec konců hovoříme o bodovém efektu, který je přísně zaměřen na malou oblast v ústní dutině, a ženský hrudník, krk a žaludek jsou spolehlivě chráněny olovnatou zástěnou. Můžeme tedy říci, že dopad rentgenového záření je minimalizován a nemůže nijak poškodit dítě ani nastávající matku..

Stomatologie a těhotenství

Ženy ve zvláštních situacích by měly navštívit zubaře častěji než běžní lidé. Tím se zvýší šance odhalit problém na začátku a vyřešit jej rychle a bezpečně. Zubař musí nejprve podrobně a jemně vysvětlit, co bude dělat, jaké léky použít, tento postup nějak ovlivní její tělo nebo její plod. Je důležité, aby lékař pomohl těhotné ženě vybrat si dobré prostředky pro čištění ústní dutiny, sdělil jí, jaké vitamíny musí brát během růstu dítěte a jak správně pečovat o zuby.

Do těhotné ženy musí vytáhnout nebo vložit zuby
Pokud je problém detekován v počáteční fázi, nebude obtížné jej vyřešit. Bude nutné vyčistit zasaženou oblast vrtákem a zavřít speciálním řešením (těsnění). Moderní výplně nijak neovlivňují těhotnou ženu nebo její dítě, protože jejich komponenty jsou naprosto bezpečné.

Pokud ale situace již běží a infekce dosáhla kořenů zubu, lékař bude muset trochu pracovat. Nejprve musíte vyfotit, abyste zjistili, jak jsou kořeny poškozené, odstraňte je, vyfotografujte několik dalších obrázků a teprve poté pokračujte v plnění. Protože odstranění kořenů je nepříjemné a bolestivé, nemůžete se obejít bez anestetické injekce.

Obnovení poškozeného zubu je mnohem snazší než vytvoření nového na jeho místě. Ale pokud zub nelze uložit, pak jednou z možností je odstranění. Lze během těhotenství odstranit zuby? Odpověď zní ano, pokud neexistují kontraindikace. Lékaři se však stále snaží zachránit zub a provést ošetření všemi dostupnými metodami a uchýlit se k odstranění pouze tehdy, není-li šance.

Pokud jde o zavedení nového zubu během těhotenství, neexistují ani kontraindikace tohoto postupu. Pokud je guma zdravá a infekce není, je lepší tuto proceduru odložit na nějakou dobu, protože proces vytváření nového zubu je docela pracný a bude vyžadovat časté návštěvy u zubaře..

Mohou těhotné ženy odstranit zuby moudrosti? Je to možné, ale pokud situace není kritická, je lepší takový postup odložit. Koneckonců, odstranění zdravého zubu není snadný proces, a pokud je alespoň mírně zakryto dásní, musí být řezán. Takový zásah může způsobit komplikace, například krvácení z dásní, bolest po nebo zvýšení tělesné teploty, což je pro matku a její plod nežádoucí. Pokud je však zub poškozen a bolí, je lepší jej co nejdříve odstranit..

Kdy je lepší léčit zuby těhotných žen?

Pokud je problém kritický, měli byste se poradit se svým zubním lékařem kdykoli a co nejdříve. Nejprve však musí těhotná žena zjistit od svého gynekologa, zda existují nějaká omezení ohledně zubního ošetření. Pokud to snášíte, je lepší provádět lékařské procedury v druhé polovině semestru, protože první a třetí jsou pokládka a intenzivní růst vnitřních orgánů dítěte, takže je pravděpodobné, že jakýkoli zásah a užívání léků bude mít nepříznivý vliv na vývoj dítěte..

Jak chránit zubní zdraví během těhotenství

Samozřejmě je lepší udržet si zuby zdravé, než je léčit nebo odstranit. A během těhotenství musí žena zvláště chránit zuby a dodržovat hygienická pravidla:

 • 2krát denně si čistěte zuby;
 • Po každém jídle důkladně opláchněte zuby;
 • K odstranění zaseknutého jídla použijte párátko nebo nit;
 • Co nejčastěji a důkladně prozkoumejte ústní dutinu a zejména zuby, abyste identifikovali pouze problém, který se objevil;
 • Pravidelně navštěvujte svého zubaře a věnujte se ústní péči.

Tato pravidla musí přísně dodržovat nejen nastávající matky, ale i obyčejní lidé. Ale protože během těhotenství dochází k destrukčním procesům mnohem rychleji, je problém zubů považován za zvláště relevantní.

Pokud těhotná žena pochybuje, zda je možné léčit její zuby, je odpověď ano. Nebojte se zubních zákroků, protože moderní medicína udělala krok vpřed a nyní je mnohem snazší a příjemnější udržet úsměv sněhově bílé a zdravé.

Články O Neplodnosti