Hlavní Zdraví

Příznaky hypoxie plodu

Jedním z vážných patologických jevů při porodu dítěte je hypoxie plodu. Co je tento stav, jaké jsou jeho příčiny a příznaky? Podívejme se na odpovědi na tyto otázky..

Co je fetální hypoxie?

Během růstu a vývoje nenarozeného dítěte se mu tvoří pouze plíce. Kyslík, který je základem vývoje, dostává prostřednictvím placenty. To je jediný zdroj dodávek, který zase odebírá kyslík od matky. Pokud je alespoň jedna ze součástí problematická, dochází k hypoxii nebo nedostatku kyslíku plodu.

Nástup hypoxie, její trvání ovlivňují budoucnost dítěte. Čím dříve to přijde a čím déle to vydrží, tím horší pro dítě. V časném období těhotenství může hladovění kyslíkem vést k abnormalitám ve vývoji dítěte, mozku. Tento jev je v budoucnu také plný neurologických onemocnění dítěte..

Neméně nebezpečná hypoxie v pozdějších fázích porodu dítěte, což způsobuje zpoždění jejího vývoje. V nejhorším případě to může vést k potřebě časného císařského řezu.

Hypoxie během porodu

Hypoxie, kromě nástupu během těhotenství, může začít během porodu. Taková hypoxie se nazývá akutní. Obecně platí, že všichni novorozenci mají mírný nedostatek kyslíku, přizpůsobují se dočasné hypoxii.

Ale někdy může být akutní hypoxie velmi nebezpečná. To se děje u předčasně narozených dětí s prodlouženou prací, krvácením nebo infekcí..

Existuje další závažná forma fetální hypoxie - zadušení (udušení). S tím je tok kyslíku do dítěte téměř zastaven. Asfyxie může být důsledkem porodních komplikací. Například oddělení placenty, propletení pupečníkové šňůry nebo její porušení.

V období porodu může být hypoxie indikována barvou plodové vody. Pokud je odpadní voda zakalená nebo nazelenalá, existují známky nedostatku kyslíku. Přísada meconia ve vodě také signalizuje hypoxii..

Jaké jsou příznaky hypoxie?

Nastávající matka ve druhé polovině těhotenství cítí pohyby dítěte. Musí být opatrní a sledovat jejich frekvenci. 10 pohybů denně je považováno za normu. To znamená, že pokud se dítě pohne na minutu nebo dvě - to je jedno rozruch, jedna epizoda. Budoucí maminka by se měla naučit počítat jejich počet. Někteří lékaři věří, že zvýšený pohyb je známkou fetální hypoxie. Toto zvýšení se také nazývá „škytavka“ dítěte. Jiní doktoři tvrdí, že pokles počtu pohybů, nebo dokonce jejich zastavení, je více indikativní. Pokud jsou takové příznaky přítomny, doporučuje se ženě provést CTG, tj. Fixaci se zvláštním senzorem srdečních tepů plodu. Specialista na CTG vám řekne, jak se dítě cítí a zda trpí nedostatkem kyslíku. Ale stojí za zvážení, že tato studie může poskytnout falešně pozitivní výsledky. Konkrétně: detekujte hypoxii, pokud neexistuje.

Zpravidla je v časném těhotenství obtížné detekovat hladovění plodu kyslíkem. Lze však předpokládat, že máma trpí anémií nebo jinými nemocemi.

Při ultrazvukové diagnostice lze také detekovat známky hladovění fetálního kyslíku. Faktorem hypoxie je tedy zpoždění vývoje plodu, když jsou jeho ukazatele pro toto období těhotenství méně než normální.

Tato patologie vývoje je také diagnostikována na dopplerometrii. Snížený průtok krve v placentě a snížení srdečního rytmu signalizuje hladovění kyslíkem.

Vyšetření těhotné ženy lékařem může také odhalit hypoxii. V tomto případě je znakem neobvyklý srdeční rytmus dítěte. Snížení srdeční frekvence signalizuje hypoxii plodu. Protože lékař poslouchá srdeční rytmus dítěte při každém vyšetření, může být v raných stádiích detekován hladovění kyslíkem..

Nepřímým signálem hypoxie je také patologie placenty podle výsledků ultrazvuku. Může být buď příliš velký nebo menší, než je obvyklé, jeho tloušťka nebo oddělení.

Nastávající matka si musí každou minutu pamatovat na svou odpovědnost vůči dítěti. Klíčem a základem pro narození zdravého syna nebo dcery je přísné dodržování lékařských doporučení, pozornost na zdraví člověka, včasné vyhledání pomoci, je-li to nezbytné..

Hypoxie plodu - diagnostika a léčba týdnem těhotenství, důsledky pro mozek, ledviny, plíce a další orgány. Prevence

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Diagnóza fetální hypoxie

Každá nastávající matka může mít podezření na počáteční fázi tohoto stavu sama, protože je charakterizována velmi neklidným fetálním chováním. Čím silnější je tato patologie, tím slabší se plod začíná pohybovat. Výsledkem je, že žena jde k odbornému lékaři.

Provede se komplexní vyšetření nastávající matky - pro posouzení rizik rozvoje hypoxie plodu:

 • Těhotná žena je zpochybňována: je zjištěn věk (pozdní nebo mladý u prvorozených), zdravotní stav a minulá onemocnění, výsledky a průběh předchozích těhotenství, přítomnost špatných návyků a další faktory.
 • Během vyšetření se hodnotí přítomnost nebo nepřítomnost děložního tónu.
 • Měří se obvod břicha, poté se údaje porovnají s hmotností a výškou těhotné.
 • Jsou analyzovány výsledky studií hodnotících stav plodu a uteroplacentální průtok krve..

Přesná diagnostika může být provedena pomocí takových vyšetřovacích metod, jako jsou:
 • Dopplerometrie;
 • laboratorní diagnostika;
 • kardiotocografie;
 • výzkum plodové vody;
 • ultrazvuková procedura;
 • amnioskopie.

Poslech srdečního rytmu plodu

Provádí se přes přední stěnu břicha, počínaje 18-20 týdny těhotenství. Normálně je srdeční frekvence plodu (srdeční frekvence) 140 - 160 tepů / min.

Používá se porodnický stetoskop - malá trubice se širokými nálevkami na obou koncích. Doktor aplikuje široký trychtýř na žaludek matky - v místě nejlepšího naslouchání, které závisí na poloze plodu v děložní dutině (hlava, pánevní, příčná).

Porodník-gynekolog poslouchá srdeční frekvenci plodu při každé návštěvě ženy během těhotenství. Během porodu - každých 15-20 minut před a po kontrakcích, aby se stanovila reakce dítěte na kontrakce děložních svalů.

Lékař vyhodnocuje frekvenci a rytmus srdeční frekvence, sonoritu srdečních zvuků, přítomnost hluku.

S nástupem a mírnou hypoxií se zvyšuje srdeční frekvence plodu, s pokračující a rostoucí hypoxií,.

Počítání a vyhodnocení srdečních rytmů nedává úplný obraz o stavu plodu. K objasnění diagnózy se používají další metody ke stanovení stavu fetálního a uteroplacentálního krevního toku.
Více o srdeční frekvenci plodu

Kardiotocografie (CTG)

Umožňuje současně registrovat a také analyzovat fetální srdeční tep a děložní kontrakce.

CTG během těhotenství
Při normálním těhotenství po 32–33 týdnech se podle doporučení provádí u všech žen jednou za 7-10 dní.

CTG během porodu
Provedení se stanoví individuálně. Obecná doporučení - když žena při porodu vstoupí na mateřské oddělení, po odchodu plodové vody, před stimulací práce v případě slabé práce a každé tři hodiny práce.

Výsledky CTG jsou proměnlivé a závisí na mnoha faktorech. Například pokud byly ráno v normálních mezích, mohou se večer objevit odchylky. Proto je výzkum prováděn tak často, jak je třeba..

Indikace pro CTG u ohrožených žen:

 • Ze strany matky: Rh-negativní krev, přítomnost v minulosti předčasného porodu, snížená nebo zvýšená aktivita plodu, závažná onemocnění (diabetes mellitus, onemocnění kardiovaskulárního systému a další).
 • Ultrazvuk zjistil změny plodu: zhoršený průtok krve v placentě, nesoulad plodu s gestačním věkem, abnormality placenty a / nebo pupeční šňůry, změna kvality nebo množství plodové vody, retardace intrauterinního růstu, snížená aktivita plodu.
 • Komplikace průběhu skutečného těhotenství: placenta previa, abnormální poloha plodu, vícenásobné těhotenství, odložení, gestóza.

Kardiotografy nejčastěji zaznamenávají graf a nezávisle zpracovávají data. Lékař je po jejich přijetí rozhodne.

Existují technologie pro dálkové vedení CTG-online: senzor je připojen k pokožce přední břišní stěny nastávající matky a signál je přenášen do smartphonu připojeného k internetu. Informace jsou zasílány na internetový portál a zpracovávány a výsledky jsou poté zaslány lékaři k rozhodnutí.

Existují dva typy CTG:

 • Nepřímý (externí) - provádí se s celým močovým měchýřem. Senzory jsou připevněny k pokožce přední břišní stěny v místech nejlepšího poslechu srdečních rytmů plodu.
 • Přímý (interní) - zřídka se používá při porodu, což narušuje integritu močového měchýře. Čidlo pro záznam srdeční frekvence je připojeno k již existující části plodu, katetr pro záznam tónu je veden do děložní dutiny.

Délka záznamu CTG:
 • Během těhotenství - asi 40-60 minut, při přijímání normální sazby - 15-20 minut.
 • Během porodu - 20 minut a / nebo pět kontrakcí.

Jak se provádí CTG??
 • Během studie je žena v poloze vsedě nebo vleže.
 • Doktor dává budoucí matce zařízení s tlačítkem, na kterém stiskne, když cítí plod.

Na poznámku!
CTG se nedoporučuje na lačný žaludek, do 1,5 až 2 hodin po jídle nebo hodinu po podání glukózy. Nedodržení nezbytných podmínek může vést ke zkreslení výsledků studie..

Nestresový test in vivo.

Stresový test - simuluje se proces narození. Používá se pro další diagnostiku, když nestresový test vykázal abnormality..

Nejběžněji používané možnosti zátěžových testů jsou:

 • Oxytocinový test: podává se oxytocin a dochází ke kontrakcím, poté se sleduje srdeční frekvence plodu na kontrakce děložních svalů.
 • Test na savce: žena posouvá bradavky prsty, dokud se neobjeví kontrakce.
 • Akustický test: srdeční frekvence plodu se zaznamenává v reakci na zvukový stimul.
 • Současná část plodu je přemístěna: hlava nebo pánev jsou umístěny blíže ke vstupu do dělohy pro přirozené narození.

Příznaky hypoxie na CTG

Odhadováno na Savelyevově stupnici (1984)

Hodnocení stavu plodu body

 • 8-10 bodů - normální stav plodu.
 • 5-7 bodů - existují počáteční projevy hypoxie. Během dne se provádí opakovaný stresový test. Pokud se ukazatele nezměnily, provede se zátěžový test nebo se provedou další výzkumné metody..
 • 4 body nebo méně - vážné změny stavu plodu, které vyžadují vyřešení problému urgentního porodu nebo provedení odpovídající léčby ke zlepšení stavu matky a plodu.

Dopplerometrie

Měří se průtok krve v cévách plodu, placentě a prostoru mezi klky placenty.

Studii lze provést od 20 do 24 týdnů těhotenství, ale nejspolehlivější výsledky se získají od třicátého týdne. Procedura je neškodná pro plod a matku.

Používá se speciální ultrazvukový senzor, který vydává silnější záření, které se odráží od pohybujícího se objektu, v tomto případě proudění krve. Během studie leží žena na boku nebo na zádech. Dříve byl na kůži přední břišní stěny nanesen speciální gel - pro lepší klouzání senzoru.

Studie se provádí pro všechny ženy s normálním těhotenstvím 30-32 týdnů a před porodem. V případě potřeby častěji.

Indikace dopplerometrie u ohrožených žen:

 • Ze strany matky: závažná onemocnění - například kardiovaskulární systém, ledviny, cukrovka a další.
 • Z plodu: retardace intrauterinního růstu, snížená nebo zvýšená motorická aktivita.
 • Stav nebo komplikace současného těhotenství: předčasný porod, gestóza a další.

Dopplerometrické ukazatele jsou hodnoceny indexy, jejichž normy závisí na gestačním věku. Lékař určuje změnu průtoku krve podle zvláštních tabulek.

Porušení uteroplacentálně-fetálního krevního toku podle Medveděva

I stupeň:
A - průtok krve v cévách mezi dělohu a placentou je narušen, ale zůstává v normálních hladinách v cévách mezi plotem a placentou.
B - je narušen průtok krve v cévách mezi plotem a placentou, ale zůstává mezi děloží a placentou.

II. Stupeň: průtok krve je současně narušen v cévách dělohy, placenty a plodu, ale hodnoty nedosahují kritických hodnot.

III. Stupeň: průtok krve v cévách mezi plotem a placentou je narušen na kritické hodnoty, zatímco průtok krve v cévách mezi dělohou a placentou je narušen nebo udržován.

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk)

Nejběžnější, bezpečná a vysoce informativní metoda vyšetření během těhotenství pro plod a nastávající matku.

U všech žen se provádí za podmínek v souladu s doporučeními pro screeningovou studii během těhotenství:

 • První screening - v 11-13 týdnech;
 • Druhý - ve 20-21 týdnech;
 • Třetí - ve 30-34 týdnech.

Princip činnosti ultrazvukového přístroje je založen na skutečnosti, že ultrazvukové vlny vysílané senzorem se odrážejí od vyšetřovaných orgánů. Poté jsou přenášeny na monitor ve formě obrázků, které lékař analyzuje. Během studie leží žena na zádech.

Postup se provádí bez předchozí přípravy pomocí dvou typů senzorů:

 • Transvaginální (senzor je vložen do pochvy) - nejčastěji se používá v prvním trimestru. Před vyšetřením ultrazvukového převodníku si lékař klade kondom.
 • Břišní (pohon senzoru na kůži břicha) - obvykle se používá od druhého trimestru. Před vyšetřením je na kůži nanesen speciální gel - pro zlepšení klouzání senzoru.

Příznaky hypoxie plodu ultrazvukem

Odhadují se v závislosti na gestačním věku. Jsou také detekovány změny nebo nemoci, které by mohly vést k hypoxii plodu..

V raných stádiích je stanoveno místo uchycení vajíčka plodu a je hodnocena jeho tvorba.

V pozdních termínech

Vyhodnocuje se stav placenty.

Určuje se struktura, tloušťka, místo připojení, přítomnost nebo nepřítomnost oddělení, stupeň zralosti.

Amniotická tekutina je vyšetřována:

 • Množství je určeno indexem plodové vody (IAI), který má široké rozmezí v závislosti na délce těhotenství. Se změnou směru nárůstu mluvíme o polyhydramnioch, se snížením - o nízké vodě.
 • Pozornost je věnována složení plodové vody: obvykle do 28 týdnů jsou transparentní a bezbarvé. Jak se vodní období zvětšuje, stává se nejasným a zahrnuje inkluze ve formě bílých vloček - v důsledku uvolňování oddělitelných mazových žláz plodu (kapičky tuku), načechraných vlasů, deskvamace kožních buněk a některých dalších látek. Vzhled meconia (původní stolice) je známkou hypoxie, špinavé vody, nitroděložní infekce.

Jsou stanoveny velikosti plodu: hlava, kmen a končetiny.
Získaná data jsou porovnána s normálními ukazateli podle očekávaného gestačního věku. Na tomto základě je učiněn závěr. Při hypoxii dochází k retardaci intrauterinního růstu.

Vyhodnocuje se stav vnitřních orgánů - k identifikaci abnormalit plodu.

Poloha dítěte je určena: hlava, příčná, pánevní.

Struktura pupeční šňůry a umístění jejích smyček jsou hodnoceny za účelem identifikace vývojových abnormalit a možné komprese během porodu..

Amnioskopie

Vaginální endoskopické zařízení se zavede do pochvy do cervikálního kanálu, pomocí kterého se zkoumá spodní pól fetálního močového měchýře.

Indikace pro amnioskopii

 • Podezření na těhotenství, akutní nebo chronická hypoxie.
 • Rhesusová nekompatibilita matky a plodu.
 • Předchozí těhotenství skončila předčasným porodem nebo potratem, těžkou gestózou (toxikóza).

Stav plodu a pravděpodobnost hypoxie se odhaduje barvou, průhledností a množstvím plodové vody.

Hypoxie plodu: léčba

Neexistuje žádný standardní přístup, protože hodně závisí na individualitě organizmu matky a důvodech, které vedly k nedostatečnému přívodu kyslíku do tkání plodu..

V případě nevýznamné formy této patologie není terapie poskytována. Pokud se jedná o závažnou formu kyslíkového hladovění, je veškerá snaha odborníků zaměřena na zlepšení uteroplacentální cirkulace, jakož i na obnovu metabolických procesů plodu. Kromě četných léků lze budoucí matce předepsat také akvagimnastiku spolu se speciálními dechovými cvičeními. Porod v přítomnosti této patologie je prováděn s povinným kardiomonitoringovým pozorováním, které umožňuje sledovat celkový stav plodu. Ve velmi závažných případech může být nezbytné nouzové doručení, které se provádí císařským řezem.

Léčba fetální hypoxie bez léků

Jeho cílem je zlepšit tok kyslíku do tkání matky a plodu.

Snížení fyzického a emočního stresu, soulad s dávkovým odpočinkem
Je indikován pro existující hypoxii a retardaci plodu ve vývoji. Pomáhá snižovat cévní tonus a zlepšuje průtok krve do dělohy.

Výživa
Je důležité, aby tělo nastávající matky dostalo všechny potřebné živiny.

Hyperbarická oxygenace během těhotenství
Kyslík bude aplikován pod tlakem, který převyšuje atmosférický tlak. Procedura se provádí ve speciálních lékařských tlakových komorách.

Při dýchání plynné směsi pod tlakem se uměle zvyšuje přívod kyslíku do tkání. Indikace pro jmenování procedury - již rozvinutá fetální hypoxie a všechny podmínky, které k ní mohou vést. Například chronická onemocnění matky (diabetes mellitus, anémie z nedostatku železa), zvýšený tonus dělohy a další.

Kyslíková terapie během těhotenství
Tok kyslíku do mateřského těla se zlepší při inhalaci 40-60% směsi kyslík-vzduch 1-2krát denně. Doporučuje se také vzít kyslíkový koktejl nebo pěnu do 10 minut od 150 do 200 ml 1,5 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Léčba drogy

Má několik směrů:

 • Léčba základní mateřské choroby u lékařů souvisejících specialit - například diabetes mellitus, respirační onemocnění.
 • Normalizace průtoku krve v systému "matka - placenta - plod".
 • Relaxace svalu dělohy.
 • Normalizace tekutosti a koagulace.
 • Zlepšení metabolismu v děloze a placentě.
 • Komplexní předepisování léků s přihlédnutím k jednomu nebo více důvodům a individuální toleranci k lékům budoucí matkou.

Hypoxie plodu: lůžková léčba

Provádí se s výraznými změnami toku krve dělohy a nedostatkem kyslíku pro plod. Léky lze předepisovat ve formě injekcí a tablet.

Drogová skupinaZástupciMechanismus účinkuaplikace
Zlepšení toku krve uteroplacentální
EstrogenyNejčastěji používaným je Sighetin, který má slabý účinek podobný estrogenu..

Méně často - folikulin, Sinestrol.

 • Zvyšte propustnost placenty a podpořte přechod živin a glukózy z matky na plod.
 • Zlepšit metabolismus v endometriu (děložní sliznice).
Sigetin se podává intravenózně ve 2 až 4 ml na 20 ml 40% roztoku glukózy. Pokud je to nutné, je léčivo ve stejné dávce znovu podáváno v intervalu 30 minut (ne více než 5krát!). Není předepsáno během porodu a krvácení z dělohy.

Nejlepšího účinku je dosaženo komplexním použitím s léky, které rozšiřují krevní cévy a zlepšují průtok krve.

Ředidla krve, vazodilatátory a látky zvyšující průtok krve
Protidestičková činidla nebo antikoagulanciaDipyridamol (Curantyl), Xanthinol nikotinát (kyselina nikotinová), Pentoxifylin (Trental)
 • Inhibovat tvorbu a lepení destiček (krevní prvky zapojené do koagulace).
 • Snižte množství fibrinogenu - proteinové báze krevní sraženiny (krevní sraženina).
 • Nižší viskozita krve.
 • Zlepšete průtok krve v malých cévách.
 • Propagujte kyslík do tkání.
 • Středně rozšířené malé lodě.
 • Dipyridamol se předepisuje 1-2 tablety třikrát denně. Používá se v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou.
 • Pentoxifylin - intravenózní kapání po dobu 7 dnů v 0,9% fyziologickém roztoku nebo 5% roztoku glukózy, poté uvnitř 1 tableta 3x denně.
 • Xanthinol nikotinát - nejprve intramuskulárně ve 2 ml po dobu několika dnů, pak - 1 tableta perorálně 3krát denně.

Obecný průběh léčby - 2-3 týdny.

V případě potřeby se některá léčiva používají delší dobu pod kontrolou indikátorů koagulace krve, jednou za dva týdny: fibrinogen, trombinový čas a další.

Prostředky, které snižují tón svalů dělohy
Tocolitics - k prevenci rozvoje předčasného poroduGinipral, Atosiban (Traktotsil), Nifedipin
 • Snižte tón a intenzitu kontrakce děložního svalu.
 • Zamezte předčasnému porodu, včetně těch způsobených oxytocinem (hormon způsobující kontrakce).

Ginipral má vedlejší účinek: způsobuje zvýšení srdeční frekvence (tachykardie). Používá se proto ve spojení s léky, které normalizují srdeční rytmus (například Verapamil)..
Ginipral se poprvé podává intravenózně pomocí automatické infuzní pumpy (lineomat) po dobu 48 hodin. Dávka: 5 mg ve 400 ml 0,9% fyziologického roztoku. Poté, pokud se akutní kontrakce zastaví, se léku předepíše jedna tableta každé 3 nebo 4 až 6 hodin. Trvání léčby určuje lékař.

Nifedipin se předepisuje od 16. týdne těhotenství, 1 tableta 2-3krát denně. Trvání použití je stanoveno lékařem.

Atosiban se injikuje intravenózně, pomalu, ve třech fázích po dobu 48 hodin. Způsobuje méně vedlejších účinků, používá se od 24 do 33 týdnů těhotenství.

AntispasmodikaNo-shpa, Drotaverin, Papaverin
 • Potlačují kontrakce svalů dělohy, žaludku a střev, močových cest.
 • Rozšiřte krevní cévy a zlepšete průtok krve.
V akutním období je jeden z léků intramuskulárně předepsán na několik dní. Poté doporučuje použití papaverinu v konečníku ve formě čípků dvakrát denně. Kurz trvá 7-10 dní. V případě potřeby se léčebné cykly opakují..

Ve třetím trimestru těhotenství se používají antispasmodika opatrně, protože mohou změkčit děložní čípek, což vede k jeho předčasnému otevření..

Výrobky z hořčíkuHořčík B6, síran hořečnatý
 • Snižte schopnost děložních svalů stahovat;
 • Zvyšují průtok krve v cévách dělohy;
 • Omezte křeče krevních cév;
 • Zlepšit fungování mozkových buněk u plodu a matky;
 • Přispět ke snížení krevního tlaku u matky;
 • Chraňte mozkovou tkáň plodu před poškozením: snižte výskyt mozkové obrny a krvácení do komor mozku během předčasného porodu;
 • Pyridoxin (vitamín B6) zlepšuje produkci bílkovin.
Při preeklampsii a eklampsii se síran hořečnatý podává intravenózně, pomalu, aby se snížil krevní tlak podle schématu - aby nedošlo k předávkování.

Se zvýšeným tónem dělohy a hrozbou předčasného porodu je hořčík B6 předepisován perorálně, 1 tableta dvakrát denně. Kurz trvá 2–3 týdny, je-li to nutné - delší.

Léky ke zlepšení metabolismu a zvýšení rezistence fetální tkáně vůči nedostatku kyslíku
Antioxidanty - chrání před poškozením a zlepšují metabolické procesy v tkáních matky a plodu
 • Actovegin;
 • Vitamíny E a C;
 • Aminokyseliny - složky pro tvorbu bílkovin.
 • Ovlivňují všechny metabolické procesy v buňkách: dýchání, produkci energie, syntézu proteinů a další.
 • Zlepšete přívod tkáně a příjem kyslíku a glukózy.
 • Zabrání se destrukci červených krvinek.
 • Actovegin se zpočátku předepisuje intravenózně ve 4–5 ml na 200–400 ml roztoku glukózy, každý druhý den. Kurz je 10 dní. Pak - jedna tableta třikrát denně. Kurz - 2 týdny.
 • Vitamin E - 1 tobolka denně (400 IU / 400 mg) perorálně během jídla nebo po jídle. Kurz - 2-3 týdny.
 • Aminokyselinové roztoky - 400 ml intravenózně, každý druhý den. Kurz - 5-10 infuzí.
Neuroprotektory - znamenají, že zabraňují poškození nervových buněk ploduInstenon je nejúčinnější lék s malými a nevyjádřenými vedlejšími účinky..
 • Zlepšuje krevní oběh v mozkových cévách;
 • Zvyšuje absorpci kyslíku a glukózy nervovou tkání, zlepšuje přenos nervového impulsu nervovými vlákny;
 • Zlepšuje fungování srdečního svalu;
 • Dilatuje malé nádoby.
Instenon se nejprve předepisuje ve 2 ml na 200 ml 0,9% fyziologického roztoku chloridu sodného 1krát denně. Průběh - 5 intravenózních infuzí denně nebo každý druhý den.
Pak uvnitř, 1-2 tablety 3x denně. Kurz - 5-6 týdnů.

Otrava, zvracení, průjem, intoxikace infekčními chorobami

Ztracená tekutina je doplněna zavedením intravenózních roztoků pro obnovení acidobazické rovnováhy: glukóza, reopoliglyukin, hydrogenuhličitan sodný a další.

Předčasné přerušení placenty

S mírným oddělením na malém území a dobrým zdravotním stavem nastávající matky se provádí sledování v nemocnici:

 • Stav plodu, matky a placenty v dynamice je řízen. Prováděný výzkum: CT, Doppler, ultrazvuk a další.
 • Léčba je předepsána: kontrakce děložních svalů jsou potlačeny, jsou předepisována hemostatika (Decinon, Vikasol), antispasmodika (No-shpa, Papaverine), léky ke zlepšení metabolismu a ochrana plodu před nedostatkem kyslíku.

Odpojení na velké ploše s rozvojem masivního krvácení nebo výskytu drobných opakovaných špinění z porodního kanálu

Bez ohledu na pohodu matky se provádí urgentní porod, přednost se dává císařskému řezu. Stimulace porodu placentární abrupcí je kontraindikována.

Při masivním krvácení matky se zavádí donorová erytrocytová hmota (suspenze červených krvinek získaných z lidské krve) a plazma (tekutá část krve), aby se nahradil objem ztracené krve a normalizovala se jeho koagulace..

Infekční bakteriální a / nebo virová onemocnění

U bakteriálních infekcí jsou antibiotika předepisována v závislosti na patogenu, který způsobil vývoj nemoci, podle gestačního věku. Nejčastěji používané jsou cefalosporiny (Cefazolin, Ceftriaxon), peniciliny (Ampicilin, Amoxiclav), makrolidy (Erythromycin, Vilprafen)..

U virových infekcí během těhotenství je Viferon povolen k použití od 16. týdne těhotenství, Acyclovir - s opatrností, Genferon - z trimestru II a III.

Pro zlepšení fungování imunitního systému u chronických infekcí se doporučuje membránová plazmaferéza. Během procedury je tekutá část krve (plazma) filtrována přes speciální membránu s otvory různých kalibrů, díky čemuž jsou v membráně zadržovány velké molekuly obsahující toxiny, alergeny a další prvky zánětu..

Indikace pro urgentní porod s fetální hypoxií

 • Nedostatek účinku léčby.
 • Zhoršení výzkumných ukazatelů: CPC, dopplerografie a další.
 • Vzhled meconium v ​​plodové vodě, zvýšení nízké vody nebo polyhydramnios.

Přednost by měla být věnována císařskému řezu, ale je také možné použít porodnické kleště v závislosti na stavu plodu a matky.

Hypoxie plodu: domácí léčba

Provádí se po hlavní léčbě v nemocnici nebo v počátečních stádiích hypoxie s nepotlačenými změnami. Předpoklad: schopnost kontrolovat účinnost léčby: CTG, ultrazvuk a další.

Stejná léčiva se používají jako v nemocnici, ale jsou předepisována ve formě tablet, tobolek pro orální podání, čípků pro podávání do konečníku.

Hypoxie při porodu - asfyxie novorozence

Resuscitační opatření jsou prováděna v doručovací místnosti..

Posloupnost kroků závisí na dvou faktorech:

 • Závažnost asfyxie (udušení) na Apgarově stupnici - používá se k posouzení stavu dítěte až při narození.
 • Účinnost předchozích kroků.

Po narození a překročení pupeční šňůry je dítě přemístěno na vyhřívaný stůl, otíráno suchými vyhřívanými plenkami, aby se zabránilo podchlazení a zvýšené hypoxii..

Průchodnost dýchacích cest je obnovena: hlen a plodová voda z dětských úst a nosu jsou nasávány gumovou žárovkou nebo elektrickým sacím čerpadlem. Pokud je to nutné, vypláchne neonatolog nebo porodník-gynekolog zánět dýchacích cest dítěte solným roztokem z meconia a plodové vody pomocí elektrické pumpy a laryngoskopu (osvětlený lékařský nástroj).

Při nepřítomnosti nebo nepravidelném dýchání se do dýchacích cest dítěte zavede trubice, která dodává směs vzduchu a kyslíku - intubaci. Umělá ventilace plic začíná zvláštním balónkem, je-li to nutné, současnou nepřímou masáží srdce.


Při snížení srdeční frekvence (bradykardie) se adrenalin vstřikuje do pupečníkové žíly. Při krvácení nebo nedostatečné tekutině v cévách se do pupeční šňůry vstříkne fyziologický 0,9% roztok nebo albumin.

Po stabilizaci celkového stavu je dítě z porodnice převedeno na resuscitaci novorozenců k dalšímu ošetření.

Indikace pro zastavení resuscitace novorozence:

 • Nedostatek funkce srdce po dobu 8-10 minut.
 • Existuje srdeční činnost, ale dýchání se neobnoví během 15-20 minut.

Hypoxie plodu během porodu (novorozené zadušení): rehabilitace podchlazení - video

Efekty

Závažnost a četnost komplikací nedostatku kyslíku u plodu závisí na gestačním věku, době trvání a závažnosti expozice škodlivým faktorům (stupeň hypoxie)..

Chronická fetální hypoxie: důsledky

V prvním trimestru je narušeno pokládání orgánů a tkání, což vede ke vzniku vrozených malformací. Změny, které jsou neslučitelné se životem, vedou k úmrtí plodu a potratům v raných stádiích. S dalším vývojem těhotenství se nejčastěji rodí dítě s různými vrozenými malformacemi. Například s abnormalitami ve vývoji mozku, ledvin, plic atd..

Ve druhém a třetím trimestru
Ve vývoji plodu je zpoždění: nedostatek hmotnosti a / nebo výšky.

Snad začátek vývoje pracovní činnosti mnohem dříve, než se očekávalo - narození předčasně narozeného dítěte.

Často se vyskytují ložiska krvácení v různých orgánech a ischémii (místa tkáně, kde dochází k výraznému snížení průtoku krve), vyvíjí se nekróza (místa smrti tkáně), existuje nezralost orgánů a systémů. Tyto změny neprojdou beze stopy a následky mohou přetrvávat po celý život..

Projevy závisí na postiženém orgánu a / nebo tkáni:

 • Nervový systém - je možné vyvinout epilepsii (náhlý nástup záchvatů), mozkovou obrnu (poškození jedné nebo několika částí mozku), mentální retardaci, zhoršené zrání nervového systému po narození a další nemoci.
 • Vnitřní orgány - po narození se dítě dobře ne přizpůsobí novým životním podmínkám mimo dělohu. Například fyziologická žloutenka trvá déle, existuje tendence k onemocněním dýchacích cest, imunitní systém a další změny jsou narušeny.

Stav těchto dětí při narození je často závažný a vyžaduje léčbu v podmínkách resuscitace novorozenců od prvních minut života. V budoucnu tyto děti potřebují dlouhou dobu zotavení a ošetření specializovanými odborníky - například neurologem.

Důsledky akutní hypoxie plodu

Rozvíjejte se v závislosti na závažnosti dopadu příčiny:

 • Je možné zahušťovat krev a snížit její objem, což vede k nedostatečnému přísunu kyslíku a živin do tkání. Na tomto pozadí dochází k krvácení, ischemii a nekróze jednotlivých řezů tkáně v různých orgánech. Nejprve v mozkové a nadledvinové kůře (produkují hormony, které jsou zodpovědné za téměř všechny metabolické procesy).
 • Masivní ztráta krve v důsledku předčasného placentárního narušení. Důsledky pro dítě: narození ve stavu hemoragického šoku (krvácení), při kterém trpí práce všech orgánů a systémů. Důsledky pro matku: Kouveler uterus (impregnace krve) a vývoj DIC syndromu (zvýšená tendence ke krvácení). Plod i matka mohou zemřít.
 • S předčasným uvolněním dýchacích cest z plodové vody a mekonia je možná smrt dítěte v důsledku zadušení a rozvoje pneumonie v prvních dnech života.

Prevence hypoxie plodu

Dlouho před těhotenstvím:

 • K léčbě chronických onemocnění nebo k dosažení stabilní remise (vymizení nebo významné oslabení příznaků onemocnění). Protože jakékoli mírné zhoršení nemoci během těhotenství může vést k narušení celkového stavu nastávající matky a poškození plodu.
 • Vzdejte se špatných návyků: kouření, zneužívání alkoholu, užívání drog.

Během těhotenství:
 • Registrace do 12 týdnů těhotenství s provedením všech nezbytných studií podle gestačního věku.
 • Návštěva gynekologa na porodnické klinice podle doporučených termínů: při normálním těhotenství v prvním trimestru - jednou měsíčně, ve druhém a třetím trimestru - jednou za dva až tři týdny.
 • Dodržování bdělosti a odpočinku: noční spánek po dobu nejméně 7-8 hodin.
 • Výživa v potravinách, které obsahují dostatek vitamínů, minerálů, bílkovin a tuků.
 • Příjem vitaminových přípravků, které se podílejí na všech tělesných procesech. Nejdůležitější pro nastávající matku je kyselina listová (vitamin B9) Podporuje vstřebávání železa, je nezbytný pro rozvoj všech orgánů a systémů plodu, významně snižuje pravděpodobnost vzniku malformací nervového systému.
 • Příjem minerálů. Nejdůležitější je hořčík, který zlepšuje tvorbu placenty a tvorbu krevních cév - zejména u žen s poruchami krvácení. Navíc po 20 týdnech má 80% těhotných žen nedostatek hořčíku, což vede ke zvýšení tónu dělohy, což způsobuje narušení děložního oběhu.

Autor: Koretskaya V.P. Praktický pediatr, neonatolog

Hypoxie plodu

O hypoxii plodu bylo řečeno mnoho. Budoucí matka může tento termín slyšet na prenatální klinice, na porodnici a někdy později - při domluvě s dětským neurologem. Faktem je, že hypoxie, která je často důsledkem různých komplikací těhotenství a porodu, může následně ovlivnit vývoj dítěte. Proto by měla být jeho prevence (a v případě potřeby léčba) promyšlena předem..

Olga Panina
Doktor lékařských věd, profesor, Ústav porodnictví a gynekologie, Fakulta základní medicíny, Moskevská státní univerzita M.V. Lomonosov

Hypoxie plodu - nedostatečný přísun kyslíku do tkání a orgánů plodu nebo neúplná absorpce kyslíku jimi. Tento termín byl navržen Světovou zdravotnickou organizací, ale není to jediný: existují také termíny trápení plodu (z tísně - „utrpení“) a asfyxie (z - bez, sphyxis - pulsu), to znamená udušení, tj. Nedostatek kyslíku a akumulace oxid uhličitý v těle).

Důsledky nedostatku kyslíku pro plod během různých období těhotenství jsou různé. V časných stádiích (až 16 týdnů), kdy dochází k tvorbě orgánů a systémů, může být těžká hypoxie doprovázena zpomalením růstu embryí a výskytem vývojových abnormalit. Hladina kyslíku v pozdějším těhotenství může vést k retardaci růstu plodu, poškození centrálního nervového systému plodu a novorozence, zhoršené adaptaci dítěte po porodu; ve vzácných případech to může způsobit narození novorozence nebo smrt novorozence.

V závislosti na délce kurzu se rozlišuje chronická a akutní hypoxie plodu..

Chronická hypoxie se vyvíjí, když je plod po dlouhou dobu nedostatečně zásobován kyslíkem kvůli vnitřním nemocem matky (diabetes mellitus, chronická onemocnění plic, ledvin, anémie atd.), Komplikované těhotenství (gestóza, dlouhodobá hrozba ukončení těhotenství, prodloužené těhotenství), imunologická nekompatibilita krve matky a plodu podle Rh faktoru, nitroděložní infekce plodu). Chronická hypoxie může být také důsledkem kouření, pití alkoholu a drog během těhotenství..
Akutní hypoxie se zpravidla vyskytuje během porodu (v důsledku anomálií porodu, propletení pupeční šňůry, prolapsu nebo stlačení smyček pupeční šňůry, krátké pupeční šňůry). Méně často se během těhotenství vyskytuje akutní hypoxie v podmínkách, které ohrožují život matky (předčasné oddělení placenty, ruptura dělohy). Někdy existuje kombinace akutní a chronické fetální hypoxie.

Vliv hypoxie na plod

Ne každé těhotenství probíhající na pozadí výše uvedených onemocnění a stavů je komplikováno intrauterinní hypoxií plodu. Faktem je, že existují fyziologické rysy nitroděložního vývoje, které zabraňují vzniku tohoto stavu:

 • fetální krev může „pojmout“ více kyslíkových molekul než krev dospělých;
 • fetální srdce prochází více krve za minutu než srdce dospělého;
 • v fetální krvi je velké množství speciálního fetálního hemoglobinu, který snadno připojuje kyslík k sobě a rychle ho dodává tkáním a buňkám, což je vzhledem k vysoké rychlosti toku krve v plodu nezbytné;
 • strukturální faktory kardiovaskulárního systému plodu jsou také ochranným faktorem proti rozvoji hypoxie..

Pod vlivem nedostatku kyslíku v počátečních stádiích fetální hypoxie je aktivována funkce nadledvin a v této souvislosti se zvyšuje produkce látek, které zvyšují srdeční frekvenci a zvyšují arteriální tlak plodu. V důsledku toho dochází k redistribuci průtoku krve, tj. krevní oběh v mozku, srdci, nadledvinách, zvýšení placenty a krevní oběh v plicích, ledvinách, střevech, slezině a kůži. Toto přerozdělování krve je způsobeno skutečností, že přísun krve a funkce orgánů, které jsou nejdůležitější v nitroděložním stádiu života dítěte, jsou udržovány v požadovaném objemu. V tomto případě se na pozadí sníženého krevního oběhu může svěrač (svalový prstenec konečníku) konečníku plodu uvolnit, v důsledku čehož se fekálie plodu dostávají do amniotické tekutiny. Přítomnost meconia v plodové vodě je diagnostickým kritériem pro chronickou hypoxii plodu. Se zvyšující se hypoxií se však snižují adaptivní schopnosti fetálního těla a funkce nadledvinek, mozku a srdce, což má za následek snížení srdeční frekvence, krevního tlaku, rychlosti průtoku krve a spotřeby kyslíku fetálními orgány a tkáněmi..

Známky, kterými lze zjistit hypoxii plodu, jsou bohužel vzácné. Patří sem změny motorické aktivity plodu pociťované těhotnou ženou. V počátečním stádiu nitroděložní hypoxie si žena může všimnout neklidného chování plodu, které se projevuje zvýšením a zvýšením jeho pohybů. S progresivní nebo prodlouženou hypoxií jsou pohyby plodu oslabeny až do jejich ukončení. Nepřímým příznakem chronické hypoxie může být snížení výšky děložního pozadí, což naznačuje zpomalení růstu a oligohydramnios.

Diagnóza fetální hypoxie

Diagnóza hypoxie je založena na hodnocení stavu plodu. Důležitost výzkumných metod je odlišná, tedy komplexní zkoumání.

Poslech - poslech srdečního rytmu plodu pomocí stetoskopu (speciální dřevěná nebo kovová trubice s koncovkami ve tvaru nálevky). Odhaduje se srdeční frekvence, rytmus, sonorita srdečních tónů, přítomnost šumu. Přesnost získaných výsledků však nesplňuje moderní požadavky (chyba při výpočtu srdeční frekvence může být 10 až 15 tepů za minutu; navíc není možné vypočítat srdeční frekvenci během kontrakcí).

Kardiotocografie (CTG) je nejrozšířenější metodou. Používá se ultrazvukový senzor, který je upevněn na břiše těhotné ženy v okamžiku nejlepšího poslechu srdečního rytmu plodu. Srdeční kontrakce se zaznamenávají na papír. Diagnostický význam má zejména srdeční frekvence (norma je 120 - 160 úderů za minutu) a frekvence zrychlení (zvýšená srdeční frekvence) a zpomalení (snížená srdeční frekvence). Zrychlení a zpomalení mohou být spojeny s kontrakcemi nebo mohou nastat v reakci na pohyb plodu nebo zvýšení děložního tónu. Výskyt zrychlení v reakci na pohyb plodu nebo zvýšení tonusu dělohy (nejméně 5 za 30 minut) naznačuje zdravý plod. V normě by neměly být žádné delece (povoleny jsou pouze jednotlivé)..

V rámci CTG se provádí nestresový test (NST) - měření pouze zrychlení. Podstatou metody je výskyt zrychlení v reakci na spontánní pohyby plodu nebo spontánní kontrakce dělohy. Nestresový test v 99% případů je spolehlivým kritériem pro zdravý plod. Nedostatek rychlého srdečního rytmu (nereaktivní HCT), zejména při opakovaném vyšetření, může naznačovat napětí a vyčerpání adaptivních a adaptivních reakcí plodu..

Ke zvýšení diagnostické a prognostické přesnosti použitých metod pro hodnocení stavu plodu se používají v kombinaci s určováním tzv. Biofyzikálního profilu plodu (BFP) podle pěti složek: velké pohyby kmene plodu, respirační pohyby, svalový tonus plodu, nestresový test a objem plodové vody.

Dopplerometrie - studie toku krve v cévách dělohy, pupeční šňůry a plodu. Povaha a závažnost poruch v různých částech krevního oběhu v systému „matka - placenta - plod“ nám umožňuje posoudit závažnost hypoxie a předpovídat další průběh těhotenství..

Používá se také elektrokardiografie (EKG) plodu, biochemické a hormonální metody pro vyšetřování mateřské krve (koncentrace určitých enzymů v krvi, produkty oxidace tuků, acidobazická rovnováha mateřské a pupeční šňůry).

Hypoxie plodu během porodu

Diagnóza fetální hypoxie během porodu je založena na identifikaci porušení její srdeční aktivity. Krom srdečního rytmu s porodním stetoskopem je kardiotocografie nejlevnější a nejpřesnější metodou detekce hypoxie plodu během porodu. V první fázi porodu zahrnují počáteční známky hypoxie plodu monotónnost srdeční frekvence (bez epizod zvýšení nebo snížení srdeční frekvence) nebo bradykardie (snížení srdeční frekvence) až 100 tepů / min. Reakce na boj se projevuje krátkodobými kontrakcemi (a nikoli srdeční frekvencí) srdečního rytmu. Ve druhé fázi porodu jsou počáteční příznaky hypoxie bradykardie až 90 tepů za minutu nebo tachykardie až 180 tepů za minutu, zaznamenává se periodická monotonie srdečního rytmu.

Výrazným příznakem hypoxie plodu v první fázi porodu je bradykardie až 80 úderů za minutu s prezentací hlavy, bradykardie pod 80 úderů za minutu nebo tachykardie (zvýšení srdeční frekvence) až 200 úderů za minutu s pánevní prezentací. Bez ohledu na prezentaci plodu lze mezi kontrakcemi zaznamenat přetrvávající monotonii rytmu a / nebo arytmie. V reakci na boj často dochází k dlouhodobému zpomalení srdečního rytmu. Během období vyloučení plodu zahrnuje projev hypoxie výskyt bradykardie až 80 tepů za minutu nebo tachykardie více než 190 tepů za minutu; perzistující monotonicita rytmu a arytmie je zaznamenána, v reakci na úsilí, je zaznamenáno prodloužené zpomalení srdečního rytmu až 50 úderů za minutu jak v hlavě, tak i při pánevní prezentaci plodu.

Výskyt motorické aktivity plodu během kontrakcí a pokusů je dalším příznakem fetální hypoxie. Vzhledem k výrazné aktivitě plodu v prvním i druhém období porodu existuje riziko požití plodové vody, což může v budoucnu vést k poškození dýchací funkce u novorozence..

Hypoxie plodu během porodu lze posuzovat na základě povahy plodové vody. Amniotická tekutina by měla být obvykle čirá a bezbarvá. Jejich zelené zbarvení je nepříznivé, nejnepříznivější je hustá nahnědlá voda.

Prevence a léčba fetální hypoxie

Prevence hypoxie plodu je založena na včasné diagnóze a léčbě komplikací těhotenství a porodu, jakož i na správném výběru způsobu porodu..

Léčba chronické hypoxie plodu je vždy komplexní. Kromě léčby základní nemoci matky, která vedla k rozvoji nitroděložní hypoxie plodu, se provádí terapie zaměřená na normalizaci placentárního oběhu. Těhotné doporučené odpočinek na lůžku, při kterém se zlepšuje prokrvení dělohy; léky jsou předepsány, které snižují kontraktilitu dělohy (tablety bez shpa, čípky s papaverinem, brikanil, ginipral ve formě dlouhých intravenózních infuzí).

Rovněž se provádí ošetření zaměřené na snížení viskozity krve - tím se snižuje tendence tvořit krevní sraženiny, obnovuje se krevní oběh v malých cévách; to vše přispívá k optimálnímu přívodu kyslíku. Pro tyto účely se používají reopoliglyukin, zvonkohry, velmi nízké dávky aspirinu. Při léčbě chronické hypoxie plodu musí být použity Essentialia Forte nebo Lipostabil, které zlepšují propustnost buněk k kyslíku, a léky, které zlepšují metabolismus buňky (vitamin E, kyselina askorbová, kyselina glutamová, roztoky glukózy)..

Pokud je komplexní terapie neúčinná, s těžkou chronickou nebo akutní hypoxií, poté, co plod dosáhne životaschopnosti, je provedeno nouzové doručení - obvykle císařským řezem.

Články O Neplodnosti