Hlavní Testy

Těhotenství bazén

Bazén pro těhotné ženy není jen příjemnou zábavou, ale skutečnou spásou pro unavené záda a oteklé nohy. Být ve vodě umožňuje nastávající matce chvíli zapomenout na gravitační sílu a uvolnit napjaté svaly. Pravidelné plavání pomáhá posilovat imunitní systém, zvyšuje vytrvalost, naučí vás ovládat dýchání a je jednou z metod přípravy na nadcházející porod..

Využití bazénu pro těhotné ženy

Asi před deseti lety většina gynekologů zakázala svým pacientům návštěvu veřejného bazénu, citovala nedostatek čisté vody a vysoké riziko nakažení infekčních chorob. Dnes se situace změnila a lékaři stále častěji neumožňují, ale také radí ženám, aby v těhotenství plavali v bazénu. Jaký je důvod?

 • Za prvé, nové bazény získávají moderní systémy úpravy vody a snižuje se riziko nakažlivých chorob.
 • Za druhé, mnoho fitness center a sportovních komplexů organizuje speciální třídy pro těhotné ženy. Pro nastávající matky je uzavřen samostatný prostor, kde ženy mohou plavat beze strachu z náhodných setkání s ostatními návštěvníky bazénu..
 • Zatřetí, medicína nestojí a dnes se věří, že výhody koupání v bazénu jsou výrazně vyšší než možné poškození matky a dítěte. Jsou-li dodržována určitá bezpečnostní opatření, je možné minimalizovat možná rizika..

Plavání v bazénu příznivě ovlivňuje průběh těhotenství a stav plodu:

 • Být ve vodě uvolňuje napětí ze svalů zad, pánevních kostí a kloubů, páteře. Tyto orgány zažívají během těhotenství obrovský stres. Plavání umožňuje odstranit stres a zbavit ženu bolesti a nepohodlí.
 • Plavání posiluje prsní svaly, naučí vás ovládat dýchání, které bude přínosem při porodu.
 • Pravidelná cvičení v bazénu zvyšují výdrž a stimulují imunitu. Je zřejmé, že u žen, které vedou aktivní životní styl, je méně pravděpodobné, že během těhotenství trpí nachlazením..
 • Plavání je skvělý způsob, jak uvolnit stres, vypnout hlavu, uklidnit se a relaxovat. Pro mnoho žen se 45 minut v bazénu stane skutečným odbytištěm v řadě pracovních dnů.

Bazén v přípravě na porod

Plavání v bazénu je jednou z fází přípravy na nadcházející práci. Když je těhotná žena ve vodě, učí se tři důležité věci:

 • Ovládání hloubky a síly dýchání.
 • Vytrvalost a rovnoměrné rozložení zátěže.
 • Svalová relaxace.

V perinatálních centrech připravujících ženy na porod je věnována zvláštní pozornost plavání. Důvod je znán: pro nastávající matky je mnohem snazší cvičení ve vodě, když je tělesná hmotnost pociťována méně. V bazénu získává nemotorná těhotná žena bezprecedentní klid. Voda zmírňuje bolest, odstraňuje svalové napětí, odstraňuje únavu a podporuje relaxaci. Všechny tyto faktory významně zvyšují účinnost tříd a pomáhají ženě adekvátně se připravovat na narození dítěte.

Koupání v bazénu prospívá nejen tělu. Třídy ve vodě věnují pozornost psychologické přípravě na porod. Nastávající matka získává důvěru ve své schopnosti. Žena získává moc nad svým vlastním tělem a uvědomuje si, že má mnoho procesů, které má k dispozici. Při porodu tento postoj pomáhá soustředit se na kontrakce, snižuje bolest a zmírňuje stav žen při porodu.

Třídy v bazénu jsou také šancí se ponořit do pocitů nenarozeného dítěte. V lůně je dítě ve vodě a během plavání je nastávající matka v přibližně stejném stavu. Cítí, jak voda teče kolem jejího těla ze všech stran, dotýká se kůže, podporuje a řídí. To všechno dítě žije 9 měsíců a pro těhotnou ženu bude užitečné získat podobný zážitek.

Jedno cvičení si zaslouží určitý zájem, který se praktikuje při skupinových cvičeních ve vodním aerobiku při přípravě na porod. Několik žen stojí na dně bazénu, nohy od sebe oddělené a vytvářejí určitý druh chodby. Jedna z žen se ponoří a zadržuje dech a plave chodbou od začátku do konce. Toto cvičení nejen cvičí dýchání, ale také simuluje průchod dítěte porodním kanálem. Mnoho žen říká, že taková cvičení jim pomáhají plně cítit, co dítě cítí, a naladit je pro nadcházející narození..

Aqua aerobics: vodní výcvik pro těhotné ženy

Budoucí matka to může udělat sama tím, že navštíví bazén několikrát týdně, ale výcvik pod vedením zkušeného trenéra přinese maximální užitek. Třídy ve skupině mají během těhotenství zvláštní význam. Podpora ostatních žen, které si uvědomují zdraví, je důležitou součástí přípravy na porod..

Kurzy aqua aerobiku zahrnují:

 • Cvičení všech svalových skupin, vazů, kloubů. Zaměřte se na záda a pánev.
 • Dechová cvičení, včetně zadržování dechu (potápění).
 • Zdarma plavání.

Ve vodě je vhodné zkoušet kontrakce bez rizika pro plod. Relaxační a svalová kontrakce jsou klíčem k přípravě na nadcházející narození dítěte. Je důležité přivést získané dovednosti k automatismu, kombinovat je se správným dýcháním - a poté si v tréninku samotné trénované tělo vzpomene, co je třeba udělat. Bylo pozorováno, že třídy v bazénu usnadňují průběh procesu porodu a zvyšují šance na zdravé dítě.

Potápění během těhotenství

Třídy ve specializovaných skupinách pro nastávající matky zahrnují nejen vodní aerobik, ale také potápění. Krátkodobé zadržování dechu a být pod vodou jsou prospěšné pro těhotnou ženu. Cvičení připravuje tělo na nadcházející porod, kdy musíte během kontrakcí a pokusů upravit směr, hloubku a sílu respiračních pohybů. Můžete to udělat mimo bazén, ale dlouhodobý dechový režim se současnou fyzickou námahou (jako při porodu) je možný pouze ve vodě.

Je zajímavé, že mezi japonskými potápěči - lovci perel - se téměř vždy narodily zdravé, silné a vytrvalé děti, což naznačuje výhody tohoto cvičení pro nastávající matky.

Vlastnosti plavání v různých fázích těhotenství

Koupání v bazénu je povoleno kdykoli během těhotenství. Gynekologové radí svým pacientům, aby zahájili trénink před početí. Připravené tělo se lépe přizpůsobuje novým podmínkám a získané dovednosti pomáhají snáze prožít všechny nepříjemné pocity, které vznikají během devíti měsíců. Není třeba čekat, až přijde těhotenství - plavání v bazénu bude přínosem pro každou ženu, bez ohledu na její reprodukční plány.

V časném těhotenství

V prvním trimestru těhotenství je plavání zaměřeno na posílení všech svalových skupin, školení dýchání a stimulaci imunity. Pravidelná cvičení pomáhají tělu připravit se na budoucí změny. Je třeba poznamenat, že u žen, které navštěvují bazén již od raného rána, je větší pravděpodobnost, že snášejí toxikózu, rychleji se přizpůsobí a budou až do narození vést aktivní životní styl.

 • Toxikóza. Při častém zvracení byste měli dočasně přestat navštěvovat bazén.
 • Nízký krevní tlak Se silnou slabostí a závratě neplavte.
 • Riziko potratu. Při krvavém výtoku z genitálního traktu je zakázána fyzická aktivita a návštěva bazénu. Při mírné tažné bolesti v dolním břiše (bez krvácení) je povoleno klidné plavání (po konzultaci s gynekologem).

V pozdním těhotenství

Během tohoto období se koupání v bazénu stane pro budoucí matky skutečnou spásou. Po 20 týdnech roste zatížení páteře, kostí a vazů svalů pánve a zad. V bederní oblasti jsou bolesti, tělo je nemotorné. Blíže k dodání, dlouhé procházky jsou minulostí a plavání je nahrazuje. Pravidelná cvičení v bazénu pomáhají uvolňovat svalové napětí a upustit od jiných metod expozice..

Preventivní opatření

Nedoporučuje se navštívit bazén v těchto situacích:

 • Hrozba potratu s výskytem špinění z genitálního traktu.
 • Těžká toxikóza v raných stádiích.
 • Akutní infekční choroby.
 • Zánětlivé procesy v genitáliích.
 • Onemocnění kůže, včetně alergické vyrážky.
 • Nesnášenlivost bělidla.
 • Vyloučení sliznice před porodem (zvýšené riziko infekce).

Neplavte, pokud se necítíte dobře a v jakémkoli stavu, který vyžaduje lékařskou péči (vysoký krevní tlak, silné bolesti hlavy atd.).

Často kladené otázky

Praxe ukazuje, že těhotné ženy se obávají takových okamžiků:

 • Jak dlouho bych měl začít plavat v bazénu? Těhotná žena s dobrým zdravotním stavem a nepřítomností kontraindikací může provádět vodní aerobik nebo samostatně navštěvovat bazén v jakémkoli gestačním věku - od chvíle početí do porodu.
 • Je možné udělat vodní aerobik pro ty, kteří nemohou plavat? Nejen možné, ale nutné. Třídy se konají ve vodě v malé hloubce a většina cvičení nevyžaduje schopnost plavat. Pro bezpečnost můžete nosit volánky nebo vestu.
 • Mohu při návštěvě bazénu získat sexuálně přenosné nemoci, plísňové infekce? Moderní systémy čištění vody minimalizují pravděpodobnost infekce, ale bezpečnostní opatření nebudou zbytečná. Při návštěvě bazénu je nutné používat pouze individuální ručník a hygienické výrobky, chodit naboso, chodit se osprchovat před a po tréninku.
 • Který bazén je lepší zvolit? K plavání během těhotenství je vhodný jakýkoli bazén, kde bude nastávající matka pohodlná. Je třeba věnovat pozornost systémům čištění vody. Nejlepší je přihlásit se do zvláštních skupin pro těhotné ženy nebo navštívit bazén v době špičky..

Se všemi preventivními opatřeními bude plavání v bazénu vynikající přípravou na porod, zdrojem pozitivních emocí a jen dobrým způsobem, jak se dobře pobavit..

Je možné plavat těhotně: u moře, jezera, řeky, v bazénu

V jakých fázích těhotenství mohu navštívit bazén?

Nejčastěji doporučují návštěvu bazénu od začátku těhotenství za předpokladu, že neexistují žádné lékařské kontraindikace. Ale! Je důležité vědět, že je lepší začít chodit do bazénu po úplném vytvoření sliznice, která uzavře děložní kanál a zabraňuje infekci a škodlivým látkám dostat se do dítěte. Návštěvy na konci bazénu s počátkem exfoliace sliznice na konci těhotenství. Integrita korku zajišťuje, že se do plodové vody nedostane nic nebezpečného a nepoškodí plod.

Takže nejlepší čas jít do bazénu je od 12 do 36 týdnů, jedná se o druhý a třetí trimestr těhotenství.

Zdroj fotografie: shutterstock.com

Je možné plavat?

Negativní postoj k trávení času na pláži během těhotenství je primárně dán lidovými pověry. Od pradávna se věřilo, že žena čekající na dítě není jen neslušná, že se objeví na přeplněných místech, ale je nebezpečná pro její zdraví. Snažili se skrýt těhotenství. Během koupání se oblečení zvlhlo. Tvar břicha byl nápadný. Věřilo se, že v době, kdy dítě nosí ženu, je žena zranitelná nejen lidskými drby, ale také zlými duchy. Lidé věřili, že ve velkém počtu žije ve vodních útvarech..

Pověra postupně začala mizet do pozadí. Negativní postoj však zůstal. Stále se věří, že při čekání na dítě musí žena zůstat co nejdále od vody.

Odborníci se však drží přesně opačného názoru. Těhotné ženy mohou plavat v moři, řece a jakémkoli jiném vodním útvaru. Avšak za předpokladu, že je čistý. O možnosti koupání v jezírku rozhoduje zvláštní komise. Pláž by měla být vybavena zvláštními oblastmi.

Během těhotenství se zvyšuje zatížení páteře. Plavání vám umožní snížit. Uvolňuje svaly. To pomáhá normalizovat fungování všech vnitřních orgánů. Ve druhém a třetím trimestru může krev v dolní polovině těla stagnovat. Uvolněný stav, který vám umožní plavat ve vodě, urychluje krev.

Během koupání je nutná velká tepelná ztráta. Výsledkem je zrychlení metabolických procesů v těle.

Někteří odborníci vám dokonce umožňují ponořit se. To by však nemělo být prováděno během, ale ponořeno do vody v klidných podmínkách. Podobný postup umožňuje trénovat dech. Poskytuje příležitost obnovit a posílit dýchací systém a připravit se na následné kontrakce.

Na moři

Pokud nedochází k kontraindikacím na plavání a na slunci, neodkládejte výlet do moře kvůli těhotenství. Složení mořské vody zahrnuje velké množství stopových prvků. Pronikají kůží a mají příznivý účinek na tělo ženy a dítěte. Látky pomáhají posilovat imunitu. Chrání před nachlazením..

Některé související faktory však mohou být škodlivé. Z tohoto důvodu bude nutné dodržovat řadu preventivních opatření. Je tedy třeba zvolit nejlepší období cesty. Nejlepší je jít na moře ve druhém trimestru těhotenství. Během tohoto období skončí bolestivá toxikóza. Žaludek však stále není příliš velký. To ženě umožňuje udržet mobilitu..

Během hodin největší sluneční aktivity je návštěva pláže zakázána. Je lepší plavat v moři do 10:00 ráno nebo po 17:00 večer. Většinu času trávíme nejlépe ve stínu. Přehřátí by nemělo být povoleno během těhotenství..

Plavat můžete pouze v klidném moři s písčitým dnem. Dodržování pravidla zabrání stresu a zranění při plavání.

Je nutné dbát na ochranu před sluncem. Je nezbytné používat vhodný krém. Aplikuje se na všechny exponované oblasti těla. Po každé koupeli je nutné ji aktualizovat..

V jezeře a řece

Pro relaxaci u řeky nebo u jezera obvykle nemusíte podnikat dlouhé výlety. Za horkého počasí se dokonce doporučuje během těhotenství trávit čas na břehu přírodní nádrže. Musíte si však pečlivě vybrat čas na odpočinek. Je třeba si uvědomit, že příliš dlouhé vystavení slunci při přenášení dítěte je škodlivé. Z tohoto důvodu je lepší být umístěn pod vrchlík. Aby se předešlo přehřátí, neměla by doba trvání vody překročit 15 minut. Plavání je povoleno, pouze pokud je voda čistá a čistá..

Při relaxaci u jezera nebo řeky je třeba si uvědomit, že vysoká teplota vzduchu vede k množení patogenů. Toto pravidlo platí zejména pro vodní útvary se stojatou vodou. Mikroby mohou poškodit zdraví žen a dětí. Toto pravidlo se nevztahuje na slaná jezera. Sůl v nich působí jako dezinfektor. Při plavání musíte sledovat své vlastní zdraví. Pokud se žena cítí unavená a nemocná, je třeba okamžitě zastavit vodní procedury. Místo toho je lepší ležet ve stínu..

V bazénu

Dnes roste obliba koupání v bazénu během těhotenství a vodní aerobik. Dochází k přerozdělení gravitace. Výsledkem je, že záda není uvolněna. Uvolňuje se všechny svalové skupiny. Kromě toho lékař předepisuje výkon zvláštních cviků ve vodě, pokud je plod v děloze umístěn do nesprávné polohy nebo je pozorována jeho hypoxie.

Podle statistik se ženy, které plavaly v bazénu, rodily mnohem snadněji. Vracejí se do své předchozí podoby mnohem rychleji. Je však třeba mít na paměti, že chlorovaná voda může vyvolat alergické reakce. Často vede k vysychání sliznic. Z tohoto důvodu je třeba během těhotenství upřednostňovat bazény, které používají moderní metody čištění. Ozonace tedy může být alternativou k chloraci..

Jaké jsou kontraindikace při návštěvě bazénu během těhotenství??

Pozornost! I když jste navštívili bazén, pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě zastavte

 • Žádná bolest;
 • hypertonicita dělohy;
 • riziko potratu;
 • vaginální výtok;
 • těžká toxikóza, která je doprovázena slabostí způsobenou hojným zvracením;
 • krvácení nebo hrozba jeho vzhledu;
 • vysoký krevní tlak;
 • alergie na bělidlo;
 • exacerbace chronických chorob;
 • pokud předchozí těhotenství skončila spontánním potratem;
 • přítomnost infekční choroby;
 • pokud po nějaké fyzické námaze existují bolesti, nepohodlí nebo nevolnost.

Kontraindikace

V některých případech je koupání během těhotenství zcela zakázáno. Takový zákaz výrazně snižuje riziko potratu. Kontraindikace pro vodní postupy zahrnují:

 • děložní tón;
 • sklon ke křečím;
 • porušení krevního tlaku;
 • srdeční choroba;
 • poslední 2-3 týdny těhotenství.

FUNKCE! Během období těhotenství opálení lépe leží na kůži. Dlouhodobé vystavení slunci v nádrži může způsobit těžké popáleniny..

Při návštěvě vodních útvarů je důležité věnovat pozornost kvalitě vody. Měl by být co nejčistší, bez jakýchkoli nečistot. Optimální teplota není vyšší než 37 stupňů. Nejvhodnější hloubka nádrže není vyšší než růst těhotné. Blízký člověk by měl být vždy poblíž, připraven pomoci kdykoli..

Předpokládá se, že jakýkoli kontakt s vodou eliminuje negativní energii. To je velmi prospěšné pro těhotenství. Nezapomeňte však na nebezpečí spojená s procesem koupání. Nastávající matka by měla mít odpovídající dovednosti, aby se vyhla nepředvídaným situacím.

Jaké jsou výhody vstupu do bazénu??

 • páteř - pobyt ve vodě zmírňuje zátěž páteře, umožňuje zmírnit bolesti zad nebo jim dokonce zabránit;
 • kardiovaskulární systém - cvičení v bazénu stabilizuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje elasticitu krevních cév a srdečního svalu. Pokud nastávající matka trpí křečovými žilami nebo hypertenzí, je nejlepším řešením bazén;
 • dýchací orgány - plavání a potápění pomáhají dobře připravit na správné dýchání během porodu;
 • otok - pohyb ve vodě odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla;
 • nadváha - vodní gymnastika vám umožňuje spalovat více kalorií než normální fyzická aktivita, ale zároveň - nehrozí žádné protažení;
 • plavání dokonale posiluje imunitní systém;
 • návštěva bazénu má příznivý vliv na psycho-emoční stav těhotné ženy - úroveň úzkosti se snižuje, nálada a spánek se zlepšují, chuť k jídlu se objeví.

Těhotenství a bazén: jak se vyhnout infekcím

V moderních zdravotních střediscích a bazénech je riziko infekce vodou minimalizováno. Je důkladně vyčištěn a povrchy jsou dezinfikovány. Většina škodlivých mikrobů navíc nemůže vydržet dlouho ve vnějším prostředí. Abyste nezískali houbu od ostatních návštěvníků, měli byste používat pouze klobouk, ručník a pantofle. Těhotné ženy by se neměly vzdát zdravých činností kvůli falešným obavám a spekulacím.

Speciálně pro nashidetki.net - Elena Semenová

Který bazén je lepší zvolit?

 • věnujte pozornost metodě používané k čištění vody v bazénu. Preferované metody: čištění ozonizačními zařízeními, ultrazvuk, vysokofrekvenční elektromagnetické impulzy. Ideálně by to byl bazén se slanou vodou, ale náklady na návštěvu by byly poměrně vysoké;
 • čím je bazén blíže k domu, tím lépe;
 • speciální třídy pro těhotné ženy se zkušeným instruktorem;
 • teplota v bazénu by měla být pro těhotnou ženu pohodlná (28 - 31 stupňů);
 • pohodlný sestup do vody (přítomnost zábradlí, jemný sestup v bazénu).

Opatření v těhotenství

Při účasti na takovém místě je třeba zohlednit určitá bezpečnostní pravidla:

 • vyhnout se ostrému a úplnému ponoření do vody (teplotní rozdíl);
 • Při plavání neprovádějte náhlé pohyby. Je zakázáno plavat na záda. Je lepší dát přednost stylu, který byl dříve praktikován;
 • boty by měly mít gumovou podrážku, aby se zabránilo pádu na mokrý povrch.

Pokud se v určitý den cítíte dobře, je lepší zůstat doma. Nejmenším nepohodlí je kontraindikace cvičení pro těhotné ženy. Pokud je žena již ve vodě, je lepší opustit bazén.

Co si přinést do bazénu?

 • potvrzení lékaře, že těhotná žena může navštívit bazén;
 • uzavřené plavky;
 • gumová čepice;
 • pohodlné gumové boty na protiskluzové vlnité podrážce;
 • výrobky osobní hygieny (mýdlo nebo sprchový gel, šampon, žínka);
 • vysoušeč vlasů, pro sušení vlasů;
 • krém nebo tělové mléko;
 • malá láhev neslazené vody nebo čaje pro udržení rovnováhy voda-sůl v těle a pár ovoce pro svačinu po třídě.

Mateřský bazén - je to nebezpečné nebo ne?

Přímé koupání v čisté vodě samozřejmě nepoškodí ani ženu ani plod! Ale bazén přetékající dospělými a dětmi je nebezpečný. Faktem je, že během koupání může být těhotná žena tlačena nebo zraněna, což má za následek zranění.

Proto při návštěvě bazénu dodržujte několik pravidel:

 • pokuste se plavat ráno, když v bazénu nejsou prakticky žádní lidé;
 • Vyberte si pouze ověřená místa ke koupání, abyste se vyhnuli houbovým chorobám, Staphylococcus aureus a dalším infekcím;
 • při koupání dodržujte osobní hygienická opatření, používejte gumové pantofle a vlasovou čepici;
 • Po plavání se umyjte mýdlem a žínkou..

Důležité! Plavání posiluje tělo, takže návštěva bazénu při přenášení dítěte je velmi užitečná. Ale nemůžete zahájit výuku bez předchozí konzultace s lékařem - pouze on může vědět, jak fyzická aktivita ovlivní průběh těhotenství.

Jaká cvičení lze provádět v bazénu během těhotenství??

Pozornost! Všechna cvičení v bazénu musí být prováděna pod dohledem instruktora!

Důležité! Pokud se v bazénu cítíte dobře, okamžitě opusťte vodu!

Před ponořením do vody je nutně nutný malý komplex jednoduchých hřejivých pohybů. Během lekcí musíte instruktora pečlivě poslouchat. Všechna cvičení v bazénu pro těhotné ženy lze rozdělit do čtyř skupin:

Zdroj fotografie: shutterstock.com

Protahovací cvičení.

Bez těchto cvičení nemůžete pokračovat do zbytku komplexu, protože se zahřívají a připravují svaly na vodní gymnastiku..
Příklady cvičení:

 • napůl provázek se provádí střídavě pro obě nohy. Odložte jednu nohu na stranu, sedněte si na druhou a pokuste se natáhnout svaly co nejvíce.
 • motouzy - při tom je důležité si pamatovat - nikdy byste neměli být zraněni! Opatrně sedět na příčném a podélném provázku, pokud je to možné.
 • Dřepy se provádějí z následující výchozí polohy - široce rozšířené nohy spočívají na stěně bazénu a v této poloze se vytvářejí pružné dřepy.
 • skoky by měly být prováděny jako široce rozšířené nohy od sebe.

Dechová cvičení.

Tato cvičení jsou založena na kombinaci zadržování dechu a současného cvičení.

 • plavání pod vodou - zhluboka se nadechněte a trochu zaplavte.
 • póza embrya se také provádí pod vodou s zadržením dechu - paže jsou zkřížené na hrudi, nohy jsou přitaženy k žaludku.
 • cvičení „porodní kanál“ se provádí ve skupině - všichni účastníci se seřadí jeden po druhém, roztáhnou nohy a jeden po druhém plavou podél této chodby a vracejí se v řadě.
 • „Motýl“ - odrazit se a nadechnout se zcela ponořený do vody, musíte si ohnout kolena a roztáhnout je od sebe, zatímco musíte chytit nohy rukama.

Kroucení cvičení.

Tato cvičení posilují svaly zad a provádějí se poblíž boku bazénu..

 • postavte se stranou, uchopte jej rukama. Přikrčit se s důrazem na stěnu bazénu a tlačit pryč vyrovnat.
 • stojící zády ke straně, aby provedla cvičení pro nohy - „kolo“. Pokud je toto cvičení obtížné dokončit, můžete jej jednoduše otáčet nohama..
 • lehněte si na záda a držte bok, abyste si přitáhli nohy k žaludku.

Relaxační cvičení.

K odpočinku potřebujete polštář. Po hlavní sadě cvičení musíte ležet s hlavou na polštáři, roztáhnout ruce do stran a uvolnit své tělo ve vodě co nejvíce.

Po relaxaci musíte obnovit dýchání a puls - můžete provést několik ohybů na stranu.

Jít do bazénu během těhotenství může přinést mnoho výhod. Hlavní věc je bez fanatismu! Nezajišťujte mistrovství v sprintingu nebo aqua aerobiku, poslouchejte sebe a své tělo a plavání bude užitečné a bezpečné pro vás i pro dítě.

Vodní aerobik během těhotenství

Vodní aerobik je komplex fyzických cvičení a rytmických tanečních pohybů zaměřených na cvičení různých svalových skupin a prováděných ve vodě. Takové třídy jsou často předepisovány těhotným ženám. Sportovní a fitness programy tohoto typu jsou individuální nebo skupinové, avšak jedna podmínka se nemění - vedení zkušeného trenéra. Provádění cvičení pod dohledem kvalifikovaného odborníka pomůže předcházet úrazům..

PŘEČTĚTE SI také: Je možné, aby se těhotné ženy vykoupaly v horké lázni?

Jaké je jeho použití?

Výhody vodního aerobiku pro nastávající matku jsou neocenitelné. Za prvé, tato sada cvičení má příznivý vliv na psychoemotivní stav ženy. Většina pracujících žen trpí častými výkyvy nálad a úzkostmi spojenými s budoucími změnami v životě. Během skupinové práce je nastávající matka rozptylována od negativních myšlenek.

Komunikace s dalšími těhotnými účastníky ve skupinových třídách obohacuje nastávající matku o nové znalosti. V příznivý výsledek těhotenství se stává sebevědomější, obavy ji postupně uvolňují.

Pravidelná účast ve lekcích vodní aerobiku navíc umožňuje:

 1. Opatrně cvičte všechny svalové skupiny, vazy a klouby. Pro budoucí ženy v porodu je obzvláště důležitý trénink svalů zad, břicha a pánve.
 2. Zlepšete dýchací funkce. Je známo, že správné dýchání do značné míry určuje, jak rychle a bezbolestně dojde k porodu. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelně navštěvovat kurzy aqua aerobiku od nejranějšího těhotenství..
 3. Bezpečně a bezbolestně zopakujte proces pracovních bolestí. Cvičení na posílení svalů pánve vám umožní účinně se připravit na porod.
 4. Eliminujte možnost významného přírůstku na váze. Podle pozorování odborníků se ženy, které se během těhotenství pravidelně věnují aqua aerobiku, po narození formují mnohem rychleji než pacientky, které upřednostňují jiné typy cvičení..
 5. Zlepšují metabolické procesy v těle, normalizují fungování ledvin a dalších orgánů a systémů.
 6. Zabraňte vzniku křečových žil, které ovlivňují mnoho žen během těhotenství.

Proč by těhotné ženy neměly užívat horké koupele

Pokud tělesná teplota ženy přepravující dítě stoupne na 39 stupňů, může dítě ztratit.

Riziko existuje v každém období těhotenství. Nadměrné teplo zvyšuje tlak a děloha se začne stahovat, což způsobí potrat nebo předčasný porod. Proto by mělo být zcela vyloučeno zdržování se v příliš horké vodě..

V raných fázích

V prvním trimestru se ženy mohou nevědomky dostat do horké lázně, aby zmírnily bolest v podbřišku nebo v dolní části zad. Během tohoto období jsou však následky přehřátí obzvláště fatální, protože jsou uloženy orgány a tkáně embrya. Již při teplotě 38,5 stupně existuje nebezpečí rozvoje patologie plodu.

V pozdních termínech


Ve třetím trimestru má mnoho těhotných žen vysoký krevní tlak. V tomto stavu je horká koupel kontraindikována - můžete ztratit vědomí.
I přes pokušení uvolnit nohy a záda byste měli být v pozdějších měsících obzvláště opatrní při teplotě vody, abyste předešli předčasným kontrakcím.

Před narozením

Některé ženy používají vodní postupy k odstranění tréninkových kontrakcí, ale příliš horká voda může vyvolat sliznici. Výsledkem bude předčasný výlet do nemocnice. Je přísně zakázáno sedět ve vaně, když plodová voda již odešla.

Přístup k bazénu a těhotenství

Během těhotenství žena odmítá mnoho známých věcí a aktivit, včetně sportu. Pilates, fitness a další typy silového zatížení musí být odloženy o nejméně 9 měsíců, takže fitball a plavání zůstávají. Ale je bazén škodlivý během těhotenství, je možné plavat, aby se vaše tělo udržovalo v dobré kondici?

Mateřský bazén - je to nebezpečné nebo ne?

Přímé koupání v čisté vodě samozřejmě nepoškodí ani ženu ani plod! Ale bazén přetékající dospělými a dětmi je nebezpečný. Faktem je, že během koupání může být těhotná žena tlačena nebo zraněna, což má za následek zranění.

Proto při návštěvě bazénu dodržujte několik pravidel:

 • pokuste se plavat ráno, když v bazénu nejsou prakticky žádní lidé;
 • Vyberte si pouze ověřená místa ke koupání, abyste se vyhnuli houbovým chorobám, Staphylococcus aureus a dalším infekcím;
 • při koupání dodržujte osobní hygienická opatření, používejte gumové pantofle a vlasovou čepici;
 • Po plavání se umyjte mýdlem a žínkou..

Důležité! Plavání posiluje tělo, takže návštěva bazénu při přenášení dítěte je velmi užitečná. Ale nemůžete zahájit výuku bez předchozí konzultace s lékařem - pouze on může vědět, jak fyzická aktivita ovlivní průběh těhotenství.

Využití bazénu pro těhotné ženy

Při plavání, potápění nebo vodní aerobiku může žena bez poškození dítěte ztratit několik kilo navíc. Plavání také pomáhá posilovat tělo, předcházet komplikacím při porodu dítěte a při porodu:

 • zatížení páteře je sníženo;
 • snížené riziko otoků;
 • na 1 hodinu plavání můžete ztratit 200–230 kcal, což je nezbytné pro budoucí matky, které aktivně přibývají na váze;
 • využití bazénu pro těhotné ženy spočívá v tom, že můžete správně dýchat;
 • posílena imunita;
 • cvičení ve vodě zabraňuje křečovým žilám;
 • pánevní svaly se připravují na porod;
 • psychoemotivní zatížení se snižuje;
 • zlepšuje krevní oběh;
 • svalový korzet je posílen;
 • dochází ke zvýšení aktivity, ke zlepšení spánku.

Můžete plavat v obyčejné i mořské vodě, která je obohacena o stopové prvky. Ve druhém případě bude účinek koupání ještě znatelnější, protože slaná voda zlepšuje kvalitu kůže a nehtů, což má příznivý účinek na všechny procesy v těle.

Důležité! Bazén pro těhotné ženy je tak užitečný, že jej doporučují terapeuti, gynekologové a gynekologové a endokrinologové. Koneckonců, plavání pomáhá vyřešit problém rychlého přibírání na váze, bolesti zad, otoků.

Když je těhotná kaluž kontraindikována?

Klidné plavání nebo jednoduchá cvičení ve vodě jsou velmi užitečné, ale odmítnutí tohoto typu fyzické aktivity je v následujících situacích:

 • riziko potratu;
 • chronická onemocnění, včetně onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • kožní choroby a houby;
 • onemocnění doprovázená kožními vředy, jako je diabetes mellitus;
 • těžká toxikóza;
 • krvácení z dělohy;
 • infekční choroby a pohlavně přenosné choroby.

Pokud máte po hodinách obavy z bolesti zad nebo nadměrné únavy, měli byste nahradit plavání fitballem nebo jiným bezpečným druhem fyzické aktivity pro těhotné ženy..

Rada! Návštěva bazénu je 3-4krát týdně, školení 45-75 minut.

Cvičení, která můžete dělat při plavání

Během koupání může těhotná žena provádět následující cvičení:

 • pomalé skoky ve vodě;
 • strečink (štěpení ve vodě, kyvné nohy, chůze, střídání se zvedáním nohou a další);
 • dřepí ve vodě na straně bazénu;
 • dýchací trénink;
 • cvičení pro relaxaci;
 • potápění;
 • trénink svalů hrudníku (pomalé plavání, mačkání rukou složených na hrudi atd.);
 • pracovat s míčem nebo deskou.

Jakékoli z výše uvedených cvičení by mělo být provedeno bez spěchu. Nezapomeňte, že individuální nebo skupinové cvičení musí sledovat kouč!

Co musíte začít navštěvovat kurzy plavání?

K účasti na hodinách bude žena potřebovat následující věci a dokumenty:

 • osvědčení, že těhotná žena netrpí dermatologickými chorobami;
 • gumová čepice a pantofle;
 • šampon a sprchový gel;
 • fén, pokud musíte chodit do kurzů v chladném období;
 • ručník, plavky, župan.

Žena by si také měla vzít s sebou láhev šťávy, sušenek nebo sendviče, protože plavání přispívá k dobré chuti k jídlu. Mějte na paměti, že poslední jídlo by mělo být připraveno 1 hodinu před tréninkem, jinak během plavání bude mít žaludek pocit žaludku.

Stručně řečeno, stojí za to říci, že fond pro těhotné ženy je užitečný a bezpečný. Proto se bezpochyby zaregistrujte do skupinových kurzů nebo se zúčastněte individuálního školení, ale nejprve získejte povolení od svého porodníka-gynekologa!

Když můžete jít do bazénu pro těhotné?

Těhotenství - pro ženu je šťastný čas čekat dítě. Je také velmi zodpovědná: život nastávající matky již byl poskytnut nejen jí; Proto byste měli ještě předtím, než jdete do bazénu, přemýšlet o tom, zda ublíží dítěti.

Když těhotné ženy mohou jít do bazénu?

Gynekologové se domnívají, že plavání má příznivý vliv na zdraví matky a nenarozeného dítěte. Plavání je proto povoleno ve všech stádiích těhotenství, avšak s určitými omezeními a pod dohledem lékaře.

Zda plavat brzy?

Pokud žena nezažije těžkou toxikózu, návštěva bazénu v rané fázi těhotenství bude pro ni přínosná. Svaly se uvolní, ale ne natolik, aby vyvolaly potrat. Ale řada pozitivních emocí způsobí, že žena bude zklidněna a zbaví ji stavu úzkosti, který je pro ně obvykle charakteristický již na začátku těhotenství..

Velmi užitečné během tohoto období a gymnastika ve vodě. Fyzicky posiluje nastávající matku, pokouší ji. Proto, pokud je vaše koncepce naplánována na určitá období, je lepší začít s návštěvou bazénu před těhotenstvím a později - pokračovat v pravidelném provádění.

Existují samozřejmě určité kontraindikace. Bazén by neměl být navštíven, pokud jsou splněny následující podmínky:

 • jasná hrozba potratu;
 • krvavé problémy;
 • vysoký nebo nízký krevní tlak;
 • infekční a nachlazení;
 • kožní choroby a alergické vyrážky;
 • bolest během a po plavání.

Konečně, některé mumie mohou najednou mít strach z vody. V tomto případě byste ji neměli překonávat, je lepší nahradit zaměstnání ve vodě jinými fyzickými cvičeními.

Zúčastním se ve druhém trimestru?

Druhý trimestr je považován za nejbezpečnější období těhotenství. Plod je v této době již pevně připoután a jeho hlavní orgány jsou již vytvořeny. V normálním průběhu těhotenství je návštěva bazénu nejen možná, ale také nezbytná.

Kromě toho se doporučuje nejen pasivní plavání, ale také jednoduchá sada pohybových cvičení:

 • uchopte boky rukou, přikrčte se a pak plynule odstrčte nohama;
 • užitečný rotoped, který musí být proveden, držící ruce na boku;
 • lehněte si na břicho a několikrát přitáhněte nohy k břiše;
 • pomalu ohýbat a natahovat nohy ve vodě.

Takové činy očividně nepoškodí plod a budoucí matka bude příjemná a užitečná. Samozřejmě, do rozumné míry intenzity - bude stačit 3-4 přístupy.

Stačí jen ležet na vodě a relaxovat. Mimochodem, pokud nevíte, jak plavat, můžete také navštívit bazén. Je naprosto bezpečné jen dřepět ve vodě nebo ležet na jejím povrchu a držet se stranou. Ale i ti, kteří umí plavat, by neměli plavat do velkých hloubek.

Na konci těhotenství?

V některých fondech existují doporučení zakazující přístup žen k vodním procedurám po dobu těhotenství delší než 6 měsíců. Takové zajištění je samozřejmě pochopitelné, ale ne vždy odůvodněné. Pokud je dítě bez patologií, mělo by plavání pokračovat.

Je však třeba dodržovat určitá preventivní opatření:

 • je nutný souhlas gynekologa;
 • v pozdějších fázích stačí 1 výlet týdně s dobou koupání asi 20-25 minut;
 • pro těhotné ženy je lepší používat speciální plavky;
 • je nutné opustit kluzkou obuv, chovat se klidně, neprovádět náhlé pohyby.

V mnoha velkých městech přijímají nábor speciálních skupin žen v plaveckých centrech. Můžete se tam přihlásit. Pokud to není možné, zvolte čas pro návštěvy, kdy bude méně návštěvníků. Hluk, večeře a stříkance ve vašem stavu jsou k ničemu.

Ne všechny bazény mají dezinfikovanou vodu. A dezinfekční prostředky nejsou vždy zcela neškodné.

Je povoleno plavat ve vodním parku?

Během prvních dvou trimestrů není plavání zakázáno. Pouze s několika omezeními:

 • nedoporučuje se používat sklíčka, zejména kroucení, - vaše hlava se může točit s dalšími nežádoucími následky;
 • věnujte pozornost vnitřnímu vzduchu. Tam, kde je příliš suchý a horký, je lepší jít;
 • buďte opatrní: v mnoha takových zařízeních kluzké podlahy;
 • tam, kde je spousta potěšujících dětí, existuje riziko náhodného poranění břicha.

Návštěva tohoto místa by neměla být dlouhá. Pokud je plavání v bazénu relaxační, pak pobyt ve vodním parku během těhotenství může rychle unavit.

Ale z návštěvy venkovních resortů je třeba zcela odmítnout. Voda se tam jen zřídka upravuje a plavci nemají lékařskou kontrolu..

Výhody plavání během těhotenství

Je to určitě užitečné. K tomu existují rozumná vysvětlení:

 • plavání uvolňuje svaly, uvolňuje stres od páteře a beder, které nejvíce trpí během těhotenství;
 • při pobytu ve vodě dochází k určitému druhu masáže těla, což je v této poloze velmi užitečné;
 • pravidelné plavání v bazénu zmírňuje otoky;
 • bylo zjištěno, že matky navštěvující bazén nemají potíže s následným laktací, protože průtok krve do hrudníku během plavání je vždy zajištěn v plném rozsahu;
 • potápění je užitečné. Zadržení dechu matky zvykne plod na nedostatek kyslíku na chvíli, je to velmi užitečné během porodu.

A konečně samotná procedura plavání se uvolňuje a zklidňuje. A ženy během těhotenství jsou často podrážděné.

Je chlorovaná voda škodlivá??

Většina ruských pánví používá k dezinfekci vody chlor. Kromě toho se může koncentrace obsahu lišit.

Velká dávka může mít následující důsledky:

 • pronikání přes póry těla do těla ženy, chlor negativně ovlivňuje plod. Později se to může projevit na dítěti ve formě alergických reakcí a dokonce i vývoje astmatu;
 • stejně škodlivé jsou i páry chloru vdechované koupající se osobou;
 • vysoká koncentrace chloru ve vodě může vyvolat chronická onemocnění jater a žaludku, včetně nenarozeného dítěte.

Proto doporučujeme po prohlídce uzavřených vodních ploch osprchovat. Nadbytečné bělidlo se tak vymyje z kůže a póry se nebudou ucpávat.

Kolik bělidla je v něm?

Ale ještě před plaváním v bazénech, kde jsou dodržovány hygienické normy, jsou návštěvníci doslova povinni se před koupáním osprchovat. Faktem je, že normální koncentrace chloru v bazénech pro dezinfekci vody obvykle nepřesahuje 0,6 ml / l. Toto není kritický obsah a nepociťuje se v čisté vodě..

Ale na těle plavců, pokud se neosprchovali nebo neudělali příliš opatrně, zůstává pot a mastné organické sekrety. A chlor, který interaguje s jakoukoli organickou hmotou, začne aktivně emitovat páry. Stejný proces nastává, když je voda špatně vyčištěna..

Proto se doporučuje, aby těhotné ženy během plavání dodržovaly následující bezpečnostní opatření:

 • navštívit bazény s dobrou pověstí a spolehlivým sledováním stavu vody;
 • Nezapomeňte se osprchovat před a po zákroku;
 • více než 40 minut ve vodní oblasti nesmí být.

Ještě lepší je navštívit bazény, kde se používají jiné metody dezinfekce, jako je ultrafialové světlo. V Rusku bohužel stále existuje jen málo takových institucí, ale po nějaké době moderní metody jistě nahradí chloraci.

Takže návštěva bazénu během těhotenství je spíše doporučením. Musíte pouze dodržovat některá bezpečnostní pravidla. Pak bude plavání užitečné jak pro matku, tak pro nenarozené dítě.

Jak plavat v bazénu těhotné a je to škodlivé?

Je poměrně obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, zda je možné, aby těhotné ženy navštívily bazén. Každá nastávající matka by k tomuto problému měla přistupovat opatrně. Před započetím plavání se poraďte se svým lékařem. Pokud neexistují žádné závažné kontraindikace, pak návštěva bazénu bude mít příznivý vliv na zdraví matky a dítěte.

Plavání je velmi výhodné pro těhotné ženy.

Být ve vodě jako žádný jiný druh fyzické aktivity nemá pozitivní vliv na ženské tělo, pomáhá posilovat téměř všechny svalové skupiny a zlepšuje náladu. Během těhotenství je plavání nejpřijatelnější formou fyzické aktivity pro téměř všechny nastávající matky, až na některé výjimky..

Výhody činnosti mateřského fondu

Jak víte, při ponoření do vody naše tělo získává beztíže a lehkost. Proto návštěva bazénu během těhotenství, zejména v posledním trimestru, pomůže nastávající matce trochu uvolnit svaly a snížit tlak na klouby. Kromě toho má voda jemný masážní účinek na pánevní orgány a všechny svaly ženy. Rovněž bazén během těhotenství se doporučuje těm, kteří čelí problému otoků. Po těhotenství ženy, které během těhotenství plavou, zpravidla nemají problémy s kojením kvůli průtoku krve do hrudníku během pohybu. Odolnost proti vodě zvyšuje spotřebu energie, což vám umožňuje nezískat další libry.

Jsou užitečné pro budoucí matku a potápění do malé hloubky, protože během zadržování dechu si dítě zvykne na nedostatek kyslíku. V budoucnu se to hodí během porodu, kdy se do dítěte dočasně nedostává kyslík.

Není tajemstvím, že plavání je vynikajícím nástrojem pro posílení těla a posílení imunity. Těhotné ženy, které se aktivně věnují sportu, proto onemocní méně a cítí se mnohem lépe..

Plavání přispívá k celkové relaxaci těla a uvolnění stresu. Během pobytu na vodě těhotná žena normalizuje svůj psychický stav. Odborníci doporučují pamatovat si tyto pocity uvolnění a lehkosti a pamatovat si je během porodu.

Hloubka bazénu pro těhotné ženy - přibližně v pase nebo na úrovni hrudníku

Stručně řečeno, uvádíme důvody pro návštěvu bazénu pro těhotné ženy:

 • Plavecká cvičení dokonale uvolňují páteř a jsou prevencí osteochondrózy a bolesti zad.
 • Fyzická aktivita ve vodě pomáhá vyrovnat se s přírůstkem hmotnosti v důsledku zvýšené spotřeby energie.
 • Třídy v bazénu posilují kardiovaskulární systém. Díky neustálému pohybu dochází ke zlepšení průtoku krve do lymfy, ke snížení srdečních svalů a ke snížení krevního tlaku. Plavání je vynikající prevence křečových žil a hypertenze..
 • V důsledku systematických cvičení v bazénu se z tkání odstraňuje přebytečná tekutina, což snižuje riziko otoků.
 • Potápění do hlubin je vynikající přípravou na proces porodu. Tak si dítě zvykne na krátkodobý nedostatek kyslíku (totéž se stane během porodu).
 • Kromě toho je během plavání žena ve stejném prvku jako dítě. Ve vodním prostředí jsou maminka a dítě v naprosté jednotě a harmonii, což je dobré pro psychický stav nastávající matky.

Můžeme tedy dát kladnou odpověď na otázku přípustnosti plavání těhotných žen bez kontraindikací.

Kontraindikace plavání v bazénu

Před zakoupením předplatného bazénu je nutné se poradit se svým lékařem o možnosti koupání během těhotenství. Naštěstí pro tento sport není tolik omezení a kontraindikací:

 • hypertonicita dělohy;
 • hojný výtok z pochvy;
 • Ohrožených potratů;
 • těžká toxikóza;
 • infekční choroby, bez ohledu na formu kurzu;
 • exacerbace chronických onemocnění.

Nedoporučuje se plavat v bazénu, pokud se necítíte dobře a v případě přecitlivělosti na bělidlo nebo jiné léky používané k dezinfekci vody v misce.

Plavání je navíc zakázáno pro těhotné ženy, u nichž existuje riziko spontánního potratu. Aktivní fyzická aktivita a rozdíl v teplotě vody a vzduchu skutečně zvyšují riziko potratů. Proto je před návštěvou sportovních sekcí důležitá odborná konzultace.

Vyberte si bazén

Mnoho milovníků sportu ví, že všechny bazény mají od sebe určité rozdíly. Spočívají nejen ve velikosti mísy a dostupnosti určitých zařízení, ale také v kvalitě vody. Například dnes najdete bazény naplněné nejen čerstvou, ale také mořskou vodou..

Mořská voda do bazénu je připravována uměle - přidáním mořské soli. Jeho použití není nic jiného než přirozené od moře. Taková voda, na rozdíl od běžných, kde se používá bělidlo nebo jiné chemikálie, se čistí elektrolýzou a nemá škodlivý účinek na kůži, pouze užitečná.

V mořské vodě je snadnější provádět fyzické cvičení, protože pomáhá tlačit tělo na povrch. Bohužel existuje jen velmi málo takových bazénů.

Přítomnost ve vybraném souboru tříd vodního aerobiku pro nastávající matky bude výhodou

Populární jsou také bazény, ve kterých je voda čištěna ozonem. Kromě dezinfekčního účinku saturuje vodu kyslíkem. Návštěva takového bazénu přinese výhody pouze nastávající matce a dítěti, avšak pro dosažení vysoce kvalitního čištění vody musí ozonační zařízení pracovat nepřetržitě. To zase zvyšuje cenu předplatného..

Nicméně vybavení bazénu moderním zařízením nezaručuje kvalitní čištění vody. Důvodem je skutečnost, že ozon je přírodní oxidační činidlo. Pokud je zdrojová voda nasycená pesticidy, pak se po čištění pomocí ozonového zařízení může jejich koncentrace několikrát zvýšit. Těhotné ženě a dítěti nepřinese žádné výhody.

Třetí místo v žebříčku obsadily bazény, kde se k čištění vody používají běžné bělidlo nebo jiné prostředky. Aby se snížila koncentrace chemikálií, voda se také čistí jinými způsoby: ultrafialovými nebo ultrazvukovými vlnami. Předplatné bazénů s takovými způsoby čištění je zpravidla dostupné pro všechny obyvatele.

Tak či onak, volba je pro nastávající matku. Bez ohledu na to, jaký fond si vyberete, bude dodržování hygienických norem důležitým faktorem. Nesporným plusem při výběru sportovního areálu je dostupnost speciálních tříd pro nastávající matky pod vedením zkušeného trenéra.

Při výběru sportovního zařízení se musíte zajímat o všechny výše uvedené: dodržování hygienických standardů, úroveň kvalifikace instruktorů atd. Za tímto účelem můžete samostatně navštívit bazén, který se vám líbí, nebo si povídat s těmi, kteří se již na něm podílejí..

V každém případě by volba měla být založena na posouzení podle následujících kritérií:

 • voda je řádně vyčištěna;
 • bazén se nachází v těsné blízkosti domu;
 • dostupnost lekcí vodní aerobiku pro těhotné ženy ve vhodném čase;
 • teplota vody v bazénu je příjemná pro plavání (asi 28–31 stupňů);
 • přítomnost vhodného klesání do vody (železné schody nebo schody).

Výhody plavání pro budoucí matku a dítě jsou zřejmé

Mnoho budoucích matek přemýšlí: je možné, aby těhotné ženy chodily do bazénu? Odpověď je samozřejmě ano. Výjimkou jsou pouze případy kontraindikace, špatného zdraví nebo zákazu lékaře. S výhradou bezpečnostních opatření a doporučení odborníků je plavání ideální těhotenskou ženou a jejím dítětem.

Ženy plavající se během těhotenství navíc snižují pravděpodobnost bolesti během porodu. Proto, pokud neexistují kontraindikace, tento popírajte.

Články O Neplodnosti