Hlavní Neplodnost

Valerian kojícím matkám

Tinktura valeriánu je jedním z účinných bylinných prostředků, které pomáhají při nespavosti, neuróze, nervovém vzrušení. Je možné užívat takový lék ženou během kojení a jaký účinek bude mít valerián na dítě během kojení?

Tato otázka vzrušuje mnoho matek, protože dlouho očekávané mateřství přináší ženě nejen pocit neomezeného štěstí, ale také různé úzkosti a strachy. Emoční stav mladé matky je ovlivněn hormonálními změnami v těle, novými nemocemi, změnou obvyklého režimu a starostí o dítě.

Stálý emoční stres a stres mohou mít nepříznivý vliv na množství mléka potřebného k výživě dítěte. Aby se zachovalo kojení, které je neocenitelné pro zdraví dítěte, musí žena najít způsob, jak se uklidnit a najít klid mysli. Pokud sami nemůžete snížit úroveň úzkosti, mohou sedativa pomoci, včetně valeriánu.

Mohu si vzít bererianku z kojící matky

Návod k použití pro valeriány říká, že užívání tohoto léku kojící matkou je možné, ale pouze po schválení jeho použití ošetřujícím lékařem.

Použijte výtažek z valeriánu, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • potíže s usínáním a nespavostí;
 • bolest hlavy způsobená migrénou;
 • nadměrné nervové rozrušení;
 • vegetovaskulární dystonie;
 • křeče gastrointestinálního traktu;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem.

Hlavní účinnou látkou léčiva je kyselina valerianová, která má antispasmodický účinek, přispívá k relaxaci hladkých svalů a snižuje excitabilitu nervového systému..

Nežádoucí účinky při užívání valeriánu

Léky s valeriánem jsou populární, a to i kvůli malému počtu vedlejších účinků. Pokud je však dávka doporučená lékařem překročena, mohou nastat negativní důsledky:

 1. ospalost a snížený výkon;
 2. svalová slabost;
 3. zpomalení reakce;
 4. zácpa
 5. alergické reakce.

Ve srovnání s jinými drogami má valerián výhodu, protože nezpůsobuje závislost a naruší mozkové funkce.

I přes zjevný pozitivní účinek užívání valeriánu si každá pečující matka myslí, než si vezme jakýkoli lék, protože jakákoli látka prochází mateřským mlékem kojence. Kojící žena by měla brát valeriánu opatrně, pouze pokud je to naprosto nezbytné a pod dohledem lékaře.

Vliv valeriánu na tělo dítěte s HS

Kojenci jsou citliví na všechny látky, které vstupují do jejich těla s mateřským mlékem. Aby nedošlo k poškození jejího milovaného dítěte, musí žena pečlivě sledovat, jaké léky a výrobky kojí.

Pokud jde o účinek valeriánu na tělo dítěte, není k této otázce jednoznačný názor. Ve většině případů nezpůsobuje valeriánské kojence vážné zdravotní problémy. Stále však existuje šance na individuální reakci.

Možné negativní důsledky pro dítě

 1. Ve vzácných případech se může objevit alergie, navzdory rostlinnému původu léčivého valeriánu. Abyste se těmto důsledkům vyhnuli, měli byste snížit dávkování léku.
 2. Dlouhodobé užívání valeriánu může u dítěte způsobit zácpu.
 3. Letargie a apatie jsou také možné varianty reakce dítěte na léčivo. Mladá matka by měla být na pozoru před příliš dlouhými spánkovými drobky a zdráhavým sáním prsu.
 4. Může se zdát překvapivé, že valerián může způsobit opačný uklidňující účinek. U některých dětí je narušený spánek a nadměrné buzení..

Formy uvolňování a dávkování léků

Léčivý valerián je dostupný v různých formách:

 1. tablety;
 2. sušená tráva pro vaření;
 3. dražé;
 4. kořeny rostlin pro infuzi;
 5. připravená tinktura.

Valerian je při kojení obvykle předepisován pouze ve formě tablet, dvě až tři denně. Tablety mají mírnější účinek ve srovnání s odvarem a infuzí z kořenů valerií. Kojící žena by navíc neměla brát tinkturu alkoholu, aby nepoškozovala zdraví dítěte.

Průběh užívání tablet ve vzácných případech přesahuje deset dní, ale v případě potřeby může být prodloužen.

Mladé matky by si měly pamatovat, že uklidňující účinek léku nedochází bezprostředně po podání, a nesnaží se zvyšovat dávku. Ačkoli účinek léku je cítit až po nějaké době, sedativní účinek je poměrně stabilní a dlouhý.

Jaké léky lze nahradit valeriány

Kromě léčivého valeriánu existují i ​​další sedativa, která jsou schválena pro použití během kojení.

Lékaři odkazují na tyto prostředky:

Glycin - V jádru tohoto nástroje je aminokyselina proteinu, která se tělu snadno vstřebává. Důležitou podmínkou pro užívání glycinu je dlouhá doba trvání, protože se v těle pomalu hromadí.

Motherwort - Tento rostlinný lék má relaxační účinek na kardiovaskulární systém, bojuje proti nervozitě, vysokému krevnímu tlaku a tachykardii. Uklidňující účinek mateřské sladiny se obvykle projevuje do třetího týdne užívání drogy.

Novopassit - Tento lék se skládá ze sedmi léčivých bylin: valeriánu, meduňky, hloh, třezalky tečkované, chmele, bezinky, mučenky. Pokyny k použití léku naznačují nepřípustnost užívání léku kojícími matkami. Navzdory tomu mnoho lékařů předepisuje Novopassit, protože je to bezpečné, díky bylinným přísadám.

Persen - Persen obsahuje výtažky z rostlin, jako je valeriána, máta peprná a mateří. Při kojení je třeba při dávkování tohoto léku postupovat opatrně, protože máta může snížit produkci mléka..

Odvar z lékárenského kopru nebo fenyklu - Bylinné čaje mají nejen mírný sedativní účinek, ale mají také příznivý vliv na fungování žaludku a střev (přečtěte si o koprové vodě pro dítě)

Pokud se kojící matka nechce uchýlit k lékům, ale musí najít nrogové metody řešení nervového napětí - relaxační masáž, teplá voňavá koupel, příjemná hudba, tichá procházka na čerstvém vzduchu a dobrý spánek může být dobrou alternativou. Takové metody jsou naprosto bezpečné a dokonce prospěšné pro její vlastní zdraví a pohodu dítěte..

Mohu pít valeriána při kojení?

Těhotenství, porod, změna obvyklého způsobu života spojená s péčí a zvýšená odpovědnost za dítě mohou způsobit depresi ženy a narušení spánku. Léky někdy nelze upustit, ale většina z nich je během laktace zakázána. Je možné užívat Valerian, jeden z nejbezpečnějších léků, bez obav z poškození dítěte při kojení?

Akce Valeriana

Lék patří do skupiny sedativních (sedativních) léků. Efekt se objevuje pomalu, ale trvá dlouho. Při užívání léků je centrální nervový systém potlačen, srdeční frekvence se zpomaluje a koronární cévy se rozšiřují, což usnadňuje usínání. Je třeba mít na paměti, že Valerian zvyšuje účinek jiných pilulek na spaní a sedativ..

Účinné látky mají mírný antispasmodický účinek, který se používá ke křečím genitourinárního a gastrointestinálního traktu. Žaludeční sliznice pod vlivem léku zvyšuje sekreční funkci. Dobře vyjádřený choleretický účinek. Extrakt z valeriánu je předepsán hlavně pro depresivní stavy, nespavost, nervovou podrážděnost.

Přínos nebo újma?

Během kojení může být Valerian použit pouze podle pokynů lékaře. V případě potřeby je užívání sedativ nejbezpečnější. Klidná odpočinutá matka se bude moci lépe starat o své dítě a stresující stav může způsobit mnohem více škody než lék.

Extrakt z valeriánu nejen snižuje podrážděnost a podporuje usínání, ale také snižuje svalové křeče, má příznivý účinek na trávicí systém. V takovém případě může nahradit nebezpečnější léky..

Poškození kojenců přirozeným krmením může nastat ve formě vedlejších účinků. Je třeba zvážit možné kontraindikace. Dokonce i malé množství léku, který přichází pravidelně s mateřským mlékem, může negativně ovlivnit stav dítěte..

Vedlejší efekty

Při kojení ovlivňuje extrakt z Valeriánu nejen tělo matky, ale i dítě. Možné nežádoucí účinky se mohou objevit u obou:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • alergické reakce;
 • letargie;
 • Deprese
 • snížený výkon;
 • slabost.

Na poznámku! S výhradou předepsaných dávek a bezpečnostních opatření jsou nežádoucí účinky vzácné. Aby lékař mohl správně spočítat dávkovací režim, je nutné ho upozornit na kojení.

Jak droga ovlivňuje dítě?

Účinek Valeriana na dítě se může lišit. Nejočekávanější reakcí je, že může vyvolat alergii vyjádřenou v mírných formách, s kožní vyrážkou a svěděním, rýmou, kašlem. Pokud matka během kojení zneužívá lék, může mít dítě nežádoucí účinky charakteristické pro léčbu.

Sedativní účinek Valeriana může mít uklidňující účinek a vést dítě ke zvýšené nervové vzrušivosti. Obě podmínky nepříznivě ovlivňují zdraví a vývoj dítěte. V prvním případě spí pořád a přeskakuje krmení, v důsledku čehož mu chybí živiny. Ve druhé, naopak, nespí, špatně jí, stane se náladovým, podrážděným. V důsledku toho je vývoj dítěte do jednoho roku bráněn ztrátou zájmu o to, co se děje kolem.

Mohou se rozvinout poruchy trávicího traktu. S nesnášenlivostí na Valeriánský extrakt u dítěte při přirozeném krmení dochází často ke zvýšené tvorbě plynu, kolice, zácpě, průjmu a dalším střevním problémům.

Pozornost! Pokud se u dítěte vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, je třeba okamžitě zastavit užívání extraktu Valeriana.

Mohu pít kozlík s kojením?

Při dlouhodobém vystavení stresu mohou poruchy spánku nepříznivě ovlivnit produkci mléka, emoční a fyzický stav kojící ženy. Při kojení můžete užívat výtažek z Valeriánu podle pokynů specialisty. Jedná se o bezpečný, osvědčený lék, který málokdy způsobuje vedlejší účinky..

Kontraindikace pro použití jsou onemocnění ledvin, zánět gastrointestinálního traktu, duševní poruchy, hypertenze, nesnášenlivost fruktózy, laktózy, galaktózy. Pokud se u dítěte vyskytne některý z těchto stavů, nesmí Valerian pít kojící matce. V dětské praxi je lék schválen pro použití od 3 nebo 12 let (pro různé formy léku).

Indikace pro použití

Při kojení ženy lze pít valeriánský extrakt předepsat proti:

 • migréna;
 • vegetovaskulární dystonie;
 • poruchy spánku;
 • nervový stav;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému (jako adjuvans);
 • gastrointestinální křeče.

Formy uvolňování a dávkování léčiv pro hepatitidu B

Valerian je dostupný ve formě tablet, drceného kořene v pytlích (nebo ve velkém) pro přípravu čaje nebo odvarů, alkoholové tinktury. Pro kojení je vhodné použít tabletovou formu. Při přípravě odvarů nebo čaje s kořenem Valeriana můžete náhodně překročit koncentraci účinné látky a v tabletách je přísně změřena (20 mg). Alkoholická tinktura je kontraindikována pro použití během laktace kvůli obsahu alkoholu.

Anotace předepisuje použití 1-2 tablet 3x denně po jídle. Při předepisování lékaře je přípustné zvýšit dávku. Trvání léčby je 2-4 týdny, opakované cykly jsou možné. Při kojení si může vybrat správnou dávku pouze specialista, obvykle 1 tableta je předepisována 2-3krát denně. Trvání podávání během kojení by nemělo přesáhnout 7-10 dnů.

Funkce přijetí s HB - důležitá doporučení

Aby se předešlo možným nežádoucím účinkům na tělo dítěte, měla by se žena během kojení během užívání Valeriana řídit následujícími doporučeními:

 • Lék, dávkování, režim a trvání léčby předepisuje pouze lékař.
 • Konzultace s pediatrem odhalí možné kontraindikace u dítěte.
 • Valerian by měl být zrušen po dosažení požadovaného výsledku nebo dříve, podle pokynů odborníka..
 • Sledujte změny v blahu dítěte.
 • Dojde-li k negativní reakci na část těla dítěte, měla by být léčba okamžitě přerušena.

Co lze nahradit?

Přestože je extrakt z Valeriánu považován za neškodný při přirozeném krmení, existují situace, kdy je kontraindikován nebo způsobuje individuální nesnášenlivost. Pak můžete požádat svého lékaře, aby si vybral jiný lék.

Mezi další bezpečné a přijatelné léky patří:

 • Glycin je esenciální aminokyselina nezbytná pro fungování lidského těla. Lék má terapeutický účinek pouze s nedostatkem látky.
 • Motherwort je bylinný lék. Stejně jako Valerian je povoleno používat během kojení ve formě infuzí vody, čaje, tablet. Je předepsán pro tachykardii, vysoký krevní tlak, neurózu.
 • Někdy může lékař předepsat tenoten. Anotace uvádí, že účinek léku na kojení nebyl studován. Chcete-li se vyhnout vedlejším účinkům, můžete zkusit vzít dětskou dávku. V každém případě je nutná další konzultace s pediatrem..
 • Infuze léčivých bylin - heřmánku, kopru, fenykl a další. Výběr by měl učinit lékař a také by měl předepsat harmonogram a délku přijetí. Koncentraci účinné látky ve vývaru je obtížné spočítat, takže je musíte používat opatrně. Můžete pít balené čaje na bázi bylin povolených během kojení..

Extrakt z valeriánu lze užívat s kojením, jak je předepsáno lékařem. Dodržení předepsaného dávkování a pečlivé sledování stavu dítěte zabrání možným negativním důsledkům. Správnou péči mu může poskytnout pouze zdravá matka fyzicky a psychologicky.

Vše o použití valeriánu při kojení

Během období kojení mladé matky spí velmi málo, často zažívají stres, hodně se obávají a někdy, aby se mírně snížily emoční přetížení, rozhodnou se začít užívat valeriána. V návodu k použití mnoha valeriánských léků není kojení považováno za kontraindikaci. Téměř všude se však říká, že neexistují dostatečné údaje o účinku valeriánu na dítě, které může dostávat určitou dávku léku z mateřského mléka. U dětí do 3 let je valerián přísně kontraindikován.

Praxe ukazuje, že kojící matka často nepotřebuje valeriána, ale normální odpočinek.

Jak se může mladá matka postarat o sebe a neubližovat svému dítěti? Je možné vzít valeriána, nebo je lepší ji odmítnout? Abyste se mohli správně rozhodnout, musíte zjistit, kolik z drogy přechází do mateřského mléka a jaký účinek může mít na dítě. A poté - bez pochyb se poraďte s vaším terapeutem a pediatrem, který dítě vede.

Mohu při kojení vzít valeriána

Valerian je součástí tolika drog, homeopatických léků a doplňků stravy. Některé z nich jsou povoleny k použití během kojení, jiné jsou kontraindikovány. Často je to způsobeno obsahem dalších složek v léčivu. Například tinktura valeriánu je kontraindikována pro mladé matky, protože kromě valeriánského extraktu obsahuje asi 70% ethylalkoholu. Může pronikat mateřským mlékem do těla dítěte, kterému je alkohol kontraindikován i v nejmenších dávkách.

Podobně jako léky pouze s valeriánem jsou taková komplexní činidla při kojení kontraindikována.

Monografie o léčivých rostlinách Světové zdravotnické organizace říká, že užívání některých léků valeriánu je během kojení přípustné, jak stanoví lékař. Stejné stanovisko zastávají odborníci Výboru pro rostlinné léčivé přípravky, podřízeni Evropské agentuře pro hodnocení léčivých přípravků. Současně US Food and Drug Administration (FDA USA) nedoporučuje užívat valeriána během kojení..

Názor lékařů a vědců o bezpečnosti používání valeriánu při kojení se liší. K dnešnímu dni neexistují žádné vědecké údaje, které by umožnily učinit jednoznačné rozhodnutí. Přestože vědecké a klinické studie o účincích valeriánu na lidské tělo jsou prováděny pravidelně, zůstává otázka účinku na těhotenství, vývoj plodu a dítěte, které mohou přijímat určité množství léku s mateřským mlékem, stále nejasná. S ohledem na to lékaři rozhodují o užívání této drogy, hodnotí poměr přínosů pro mladou matku a možné poškození dítěte. Pití valeriánu bez lékařského předpisu se nedoporučuje.

Ve Španělsku byl vydán farmakologický průvodce E-laktancia pro kojící matky, ve kterém byly drogy rozděleny do 4 skupin podle stupně rizika pro dítě. Valerian je zařazen do druhé skupiny, kde klesly drogy s pravděpodobně nízkým rizikem. První skupinou jsou drogy s extrémně nízkým rizikem pro dítě, třetí je vysoká, čtvrtá je velmi vysoká. V souladu s tím jsou léky ze skupin 3 a 4 během kojení kontraindikovány.

Přecházejí účinné látky v léku do mateřského mléka

Účinné látky léčiv vstupují do krevního oběhu a cirkulují v celém těle oběhovým systémem. V důsledku toho přecházejí do mateřského mléka. Přípravky mají různou permeabilitu, ale v průměru asi 1% účinných látek přechází do mléka. Na první pohled se může zdát, že je to docela dost, ale i taková dávka může být pro dítě nebezpečná.

Valerian inklinuje k hromadění v těle, takže jeho obsah v mateřském mléce se zvyšuje po každé dávce. Pokud lékař předepíše tento lék kojící matce, je velmi důležité dodržovat doporučené dávkování, nepřekračovat jeho denní rychlost a trvání léčby. Zvýšení jedné dávky nebo příliš dlouhé užívání valeriánu může způsobit předávkování, což je nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.

Thomas Hale, MD, doktorát medicíny a profesor pediatrie na lékařské fakultě University of Texas Tech v Texasu, vydal nakladatelství Materental Medicines and Milk. V něm profesor píše, že během kojení by měl být Valerian používán velmi opatrně a při nejmenších dávkách, a v případech, kdy můžete odmítnout užívat lék, lékař to doporučuje. Hale se zaměřuje na skutečnost, že penetrace valeriánu do mateřského mléka nebyla v žádné studii studována, resp. Není známo, kolik léku dítě během krmení dostává a jak na něj působí. Při absenci potvrzených údajů není možné hovořit o bezpečnosti léku.

V Austrálii je extrakt z valerií zařazen do kategorie A. Jsou považovány za nejbezpečnější a jsou schváleny pro použití během těhotenství..

Jak valeriánské léky mohou ovlivnit pohodu dítěte

Jak přesně valerián ovlivňuje kojence, není známo, protože příslušné studie nebyly provedeny. Odborníci říkají, že u dítěte může droga způsobit:

 • Alergická reakce;
 • Nadměrné buzení a poruchy spánku;
 • Letargie;
 • Střevní kolika;
 • Zácpa a jiné poruchy zažívacího systému.
  Alergie u dítěte se mohou objevit i po jedné dávce léku matkou. Čím je dítě mladší, tím vyšší je pro něj pravděpodobnost takových následků. Dítě může mít vyrážku na kůži, svědění, zarudnutí a nádchu a kašel. V tomto případě je lepší odmítnout použití valeriána a nahradit jej jinými prostředky.

Typické příznaky, že látky užívané matkou ovlivňují stav dítěte.

Druhým nejčastějším vedlejším účinkem je nadměrné nadýchání. Přes skutečnost, že valerián má sedativní a hypnotický účinek, je někdy jeho účinek přímo opačný. Dítě může být narušeno spánkem a obvyklým chováním. Dítě nemusí normálně usnout, často se probudí, plače a je zlobivé. Valerian může mít také silné sedativní účinky na dítě. Dítě může být letargické, více spát, během kojení odmítnout kojit a nemusí projevovat zájem o oblíbené hračky..

Účinek léku na gastrointestinální trakt není neobvyklý. Existuje riziko koliky, zácpy a dalších funkčních poruch.

Účinek použití valeriánu není okamžitě zaznamenán, ale pouze po průběhu léčby. To je způsobeno akumulací valeriánu v těle. V důsledku toho se po určité době mohou objevit i vedlejší účinky léčiva. Je velmi důležité sledovat změny v pohodu a chování dítěte, jako by k jakýmkoli změnám došlo i za 2 týdny po zahájení léčby, mohou být také způsobeny..

Neonatologové doporučují, aby kojící matky nepoužívaly valeriány a jiná sedativa a prášky na spaní po dobu nejméně prvních 4–5 týdnů po narození. Možný sedativní účinek, který může mít lék na dítě v novorozeneckém období, je vysoce nežádoucí. Odborníci také nedoporučují užívat valeriána v případě předčasného porodu nebo porodu dítěte s nedostatečnou tělesnou hmotností.

Preventivní opatření

Valerian má poměrně rozsáhlý seznam kontraindikací a vedlejších účinků. Pouze lékař může rozhodnout o účelu léku pro kojící ženu. V takovém případě musíte konzultovat pediatra, který může posoudit pravděpodobné riziko pro dítě.

Valerian je součástí tolika léků, a proto byste si je měli před použitím pečlivě přečíst. Některá léčiva založená na valeriánu se kojení nedoporučují..

Výňatek z pokynů pro Valerian Extra

Nejčastěji se ženám předepisuje valeriánský extrakt v tabletách nebo odvar, který lze připravit doma ze sušených oddenků. Tablety mohou být libovolné, včetně slavné žluté (Valerian Forte), hnědé (Valerian Belmed) a dalších. Kapky by se neměly užívat, protože obsahují alkohol.

Pro dospělé a děti je extrakt z valeriánu předepisován 1-2 tablety 3-4 krát denně, zatímco maximální dávka denně je 6 tablet. Během kojení se ženám doporučuje užívat tento lék v minimálním dávkování, často je to 1–2 tablety 2krát denně. Dávku a průběh léčby však stanoví lékař individuálně a mohou se výrazně lišit od obecných doporučení..

Je velmi důležité dodržovat předpisy lékaře. Není možné překročit jednu dávku valeriánu, protože to zvyšuje riziko předávkování. Účinnost léku se však nezvýší. Valerian nemá rychlý, ale stabilní účinek, který se projevuje postupně, v souladu s akumulací aktivních složek léčiva v těle. Riziko předávkování se objevuje při dlouhodobém užívání valeriánu. Během kojení léčba léčivem zřídka přesahuje 7-10 dnů.

Předávkování může být nebezpečné jak pro ženu, tak pro dítě. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Ospalost a apatie;
 • Časté závratě a ztráta vědomí;
 • Nervózní nervozita, poruchy spánku;
 • Zvýšený tlak, bezpříčinné zvýšení srdeční frekvence;
 • Bolest hlavy;
 • Narušení zažívacího traktu (nevolnost, zácpa nebo průjem).
  Pokud pijete valeriána, může se u matky nebo dítěte objevit jeden nebo více příznaků. V takovém případě se doporučuje léčbu ihned přestat užívat a poradit se s lékařem.

Co může nahradit valeriána

Valeriánský extrakt se při kojení nepoužívá vždy jako sedativum. V některých případech lékaři doporučují brát infuzi mateřské, glycinové, Novo-Passitové nebo Persenové.

Tinktura mateřské mladiny je také omezena na kojící matky a o jejím přijetí by měl rozhodovat pouze lékař.

Matka je často předepisována, když je žena alergická na valeriány nebo je kontraindikována z jiných důvodů. Motherwort má také snadno sedativní a hypnotický účinek, ale také má jiné účinky. O jeho použití během kojení by měl rozhodnout také lékař.

Složení přípravku Novo-Passit zahrnuje extrakt z valeriánu, třezalku tečkovanou a guaifenesin. Sirup také obsahuje alkohol, proto se nedoporučuje pro kojící ženy. Pokud jde o použití tablet, kojení není přímou kontraindikací, ale pokyny uvádějí, že účinek léku přes mateřské mléko na dítě nebyl zkoumán..

Persen také obsahuje valeriánský extrakt, stejně jako melissa a máta peprná. Lék je kontraindikován v případě alergie na jeho složky, arteriální hypotenze, bronchiálního astmatu a některých dalších stavů..

Glycin je předepsán pro snížení mentálního postižení a emočního stresu. Má mírný sedativní účinek a po ukončení léčby pomáhá normalizovat spánek a zlepšit náladu. Kolik drogy přechází do mateřského mléka a jak může ovlivnit dítě, není známo. Současně je účinná látka léčiva - aminokyselina glycin - přirozená a nezbytná složka pro člověka, a proto je nepravděpodobné, že její vniknutí do trávicího traktu dítěte bude mít jakékoli nežádoucí účinky..

Účinek použití glycinu je podobný účinku valeriánu, ale glycin je zcela bezpečný, protože je jednou z 20 aminokyselin nezbytných pro lidské tělo.

Lehčí a bezpečnější prostředky, které může mladá matka použít, jsou uklidňující čaje pro děti, které jsou povoleny pro použití u dětí od 1 do 4 měsíců. Takové produkty různých značek - Hipp, Humana, Bebivita - najdete v odděleních dětské výživy. Jsou určeny pro kojence, ale dospělí je také mohou pít, pokud jsou koncentrovanější. Když kojící žena používá tyto léky, riziko pro dítě je výrazně menší než při užívání léků, ale nezapomeňte, že bylinné přípravky mohou vyvolat alergické reakce a jiné nežádoucí účinky.

Homeopatické léky přijaté matkou nezpůsobí dítěti újmu. Množství účinné látky v nich je tak malé, že riziko jeho průniku do mateřského mléka a účinek na dítě prakticky chybí. Za zmínku však stojí, že významný výsledek využívání těchto prostředků také nestojí za to čekat. Během klinických studií bylo zjištěno, že rozdíl v účinnosti homeopatických léků a placeba prakticky neexistuje.

Existuje mnoho léků s mírným sedativním účinkem. Často jsou umístěny jako bezpečné, ale jakýkoli lék má řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Během kojení by mělo být používání sedativ koordinováno nejen s terapeutem, ale také s pediatrem..

Je důležité pochopit, že valerián je často předepisován, když si mladá matka stěžuje na špatný spánek, výkyvy nálady nebo skleslost v důsledku únavy a emočního stresu. Někdy můžete zlepšit své blaho jednodušším způsobem, který rozhodně nepoškodí dítě. Můžete si například domluvit s někým z vaší rodiny, aby se o dítě starali několik hodin, a jít si zajít na masáž do lázní, jen se projít ulicí nebo dostatek spánku. Po narození dítěte se životní styl ženy výrazně mění a schopnost relaxace a věnování se sobě sama je nesmírně nezbytná. Po dobře naplánovaném a stráveném dni s přestávkami na odpočinek se může ukázat, že Valerian není vůbec potřeba, protože emoční stav matky je normalizován kvůli normálnímu rytmu..

Valeriánské kojení

Valeriánské kojení

Mnoho žen s narozením dítěte se nejen zbavuje úzkosti, ale naopak zažívá další stres kvůli změnám jejich stavu, životního stylu a starostí o zdraví dítěte. Mladé matky jsou často narušeny spánkem. K usnadnění tohoto stavu a zároveň neubližuje dítěti pomáhá lék na valeriány.

V jaké situaci se droga používá

Tablety Valerian pomáhají zmírňovat drobné nervové poruchy a psychický stres. Bohužel období vzrušení a násilných hormonálních změn spojených s těhotenstvím nekončí narozením dítěte.

Mezi mnoha sedativy, které vám umožňují „přitáhnout se k sobě“, se lék valeriánský vyznačuje především tím, že má málo vedlejších účinků a lze jej použít při kojení. Nastávající matky se obvykle s tímto nástrojem během těhotenství obvykle seznamují.

Valeriánské tablety jsou předepisovány pro nespavost, zvýšenou nervovou dráždivost, depresi, migrénu a křeče v gastrointestinálním traktu a močových cestách. Je samozřejmě žádoucí, aby léčba tímto činidlem byla skutečně odůvodněna a měla by být kontrolována lékařem.

Jak droga funguje?

Účinek valeriánu se vztahuje na kojící matku i dítě. Bylinné léky se předávkování obtížně předávají, ale účinné látky léku přecházejí do mateřského mléka, takže je třeba brát v dávkách doporučených odborníky..

Uklidňující účinek léku je poměrně stabilní, i když se nevyskytuje okamžitě. Kromě toho valerián zmírňuje křeče močových cest a gastrointestinálního traktu. Dilatauje koronární cévy, má schopnost snižovat tlak, čímž zlepšuje pohodu se srdeční arytmií, tachykardií, arteriální hypertenzí.

Droga pomáhá s nespavostí téměř vždy. Pokud máte otázku, zda ji přijmout nebo ne, domnívejte se, že nervózní, ospalá matka je pro dítě mnohem horší!

Opatření a vedlejší účinky

Přestože se jedná o skutečně neškodný lék, zdůrazňujeme, že maximální dávku léku během kojení nelze použít. Léčba by měla být kontrolována terapeutem i pediatrem, aby se sledovaly reakce dítěte na valeriána.

Při sání může dítě začít spát více, uvolněněji a letargicky. Vedlejší účinky u mladé matky jsou vzácné, pouze v případě individuální nesnášenlivosti.

Jedná se o alergii, která se projevuje zarudnutím a svěděním v konečníku. Obvykle k tomu dochází, když jsou doporučené dávky vážně překročeny, což je při kojení nepřijatelné.

Kromě alergií, ale také velmi zřídka, může dojít k reverzní reakci na léčivo: nadměrné vyvolávání nervového systému - poruchy spánku, dezorientace v prostoru, stupor, zvýšený intrakraniální tlak, doprovázený nevolností a dokonce zvracením. Může dojít k zácpě, ale pouze pokud budete užívat Valerian příliš dlouho.

Tablety jsou měkčí než čerstvě připravené infuze a odvary kořene a oddenků valeriánu. Kojící matka nemůže používat valeriána na alkohol, stejně jako jiné typy tinktur. Při řízení a provádění věcí, které vyžadují vysokou pozornost, buďte opatrní..

Můžete si připravit infuzi valeriánu smíchanou s kapradinou. Účinek této kombinace bude silnější, takže tuto možnost byste měli projednat s lékařem.

Jak brát lék

Je k dispozici ve formě tablet, dražé, bylin v sáčcích, existují také kořeny a oddenky valeriánu ve formě odvar / infuze a čaj z valeriánu. Kojící ženy mohou užívat tablety v tabletách: 1 každý (v extrémních případech je povoleno pít 2), ale ne více než 2-3 za den a pokud možno s krátkým průběhem 5-10 dnů, maximálně 2 týdny.

Jak mohu nahradit lék

Valerian je nejjednodušším a nejbezpečnějším lékem sedativních (sedativních) léků. Jiné léky, jako je Tenoten, Novo-Passit, Persen, Glycine, mají také povolení k použití během kojení..

Nezapomeňte na relaxační masáž, uklidňující koupele, i když povolení k těmto procedurám musí být nejprve dohodnuto se svým lékařem. Ale je lepší začít s „antistresovým“ programem s neléčením: procházky v parku, teplá sprcha, chvilku si lehněte, relaxujte.

Valerian pro kojení: je to možné

Pocit radosti z mateřství poprvé po porodu je zastíněn neustálým stresem a rychlou únavou. Obzvláště obtížné je zvládnout tuto podmínku u žen. Valerian pro kojení je výborným pomocníkem při překonávání deprese, která nepoškozuje zdraví matek a dětí..

Obsah

Indikace pro použití

Úzkost nebo stres je pochopitelný a normální výskyt pro ženu, která se nedávno stala matkou.

Chcete-li obnovit klid mysli bez poškození dítěte, měli byste si pečlivě zvolit sedativum.

Valerian - sedativum rostlinných složek, které pomáhá překonat nervové poruchy, duševní stres.

Hlavním prvkem léčiva je kyselina boritálová valerová, která má relaxační účinek na hladké svaly, uklidňující účinek na nervový systém a antispasmodicky ovlivňuje trávicí a močový systém.

Příjem valeriánu je indikován v následujících případech:

 • podrážděnost;
 • časté stresové situace;
 • prodloužená deprese;
 • bolesti hlavy;
 • poruchy spánku;
 • pokušení;
 • arytmie, tachykardie.

Působení extraktu valeriánu se vyznačuje kumulativním účinkem a jeho dlouhodobým účinkem.

Neinteraguje s jinými drogami.

Akce na těle

 • léčba nespavosti;
 • vysoká redukce tlaku;
 • normalizace duševního stavu;
 • eliminace křečí;
 • koronární vazodilatace.

Navzdory působivému pozitivnímu účinku zůstává valerián drogou, což znamená, že vyžaduje smysluplné užívání v souladu s pokyny a pokyny odborníků.!

Jak se přihlásit

Valerian - rostlina, která může být použita jak ve formě čerstvých nebo sušených bylin, tak při výrobě léčiv.

Formy uvolňování léků:

 • tablety;
 • čaj;
 • dražé;
 • infuze kořenů;
 • extrakt alkoholického extraktu.

Při předepisování léku během laktačního období je výhodné použít ho ve formě tablet v souladu s dávkou předepsanou lékařem..

Je třeba si uvědomit, že při užívání valeriánu během GV proniká do mléka, a tedy do těla dítěte.

Opatrné užívání léku může nepříznivě ovlivnit dítě.

Správné dávkování určuje pohodu matky a zachování zdraví dítěte.

Obvyklý průběh laktace spočívá v tom, že se valerián užívá ve formě tablet ne více než 2-3krát denně po dobu 5-14 dnů.

Hlavním principem léčby je omezená koncentrace a krátké trvání léčby.

Doporučuje se používat tablety pro hepatitidu B, protože v jiných formách léku je obtížnější vypočítat přesnou dávku.

Valeriánské tinktury navíc obsahují alkohol a odvar z oddenků jsou účinnější, což může vést k nepředvídatelným důsledkům.

Možné reakce

V moderní medicíně neexistují žádné případy komplikací u kojenců poté, co jejich matky přijaly valeriány.

Předpokládá se, že sedativum je naprosto bezpečné, ale před použitím neublíží konzultovat s lékařem možné reakce.

Důsledky prodloužené nebo nadměrné nabídky léku mohou být negativní:

 • alergie;
 • zvýšená vzrušivost dítěte, poruchy spánku;
 • zácpa novorozence;
 • letargie, prodloužené
 • poškození paměti.

Je mylnou představou, že použití valeriánu negativně ovlivňuje množství produkovaného mléka.

Je dokázáno, že fytodrug nezhoršuje laktaci, ale neustálý stres, nedostatek spánku.

Nezapomeňte na možnost, že dítě bude mít opačnou reakci na drogu, zejména v raném věku.

Stává se příliš aktivní, podrážděnost, zvyšuje se podrážděnost.

Pokud dojde k jakémukoli negativnímu projevu, měl by být léčebný postup zrušen..

Kontraindikace při užívání extraktu valeriánu jsou problémy v srdci, poruchy nervového systému, používání jiných sedativ.

Dlouhé nepřetržité cykly sedativ způsobují poškození.

Na rozdíl od očekávání pacienta klesá pracovní kapacita, koncentrace pozornosti, únava.

Preventivní opatření

Aby se vyloučil negativní účinek léku na tělo ženy a dítěte, je třeba dodržovat následující doporučení:

• dodržovat výhradně jmenování specialisty;

• nepřekračujte dávkování a trvání léčby spontánně předepsané lékařem;

• sledovat blaho dítěte.

Když se objeví příznaky předávkování nebo osobní nesnášenlivost: nevolnost, zvracení, vysoký krevní tlak, zvýšená podrážděnost - měli byste vyhledat pomoc specialisty.

Co lze nahradit

Extrakt z Valeriánu - bezpečné sedativum na bázi léčivých bylin, které je schváleno pro použití v období laktace.

Pokud je však použita bezmyšlenkovitě, může ublížit matce a dítěti.

Před praktikováním samoléčby je proto vhodné obrátit se na alternativní uklidňující metody.

Relaxační masáž, aromaterapie, chůze, poslech klasické hudby pomůže zbavit se únavy a stresu..

Sílu můžete obnovit pomocí matečnice. Mezi léky s podobným účinkem předepsaným během kojení jsou oblíbené Persen, Novo-Passit a Tenoten..

Před použitím si přečtěte pokyny.

Hlavní věc, při rozhodování o použití léku sedativum, je nutné sladit jeho přínosy s možnými riziky.

Koneckonců, je důležité, aby žena byla v klidném, pozitivním stavu, aby mohla dítě obklopit láskou, něhou.

Proto je v případě potřeby lepší pít tabletu valeriánu. Přinese to méně problémů než podrážděná nervózní máma..

Jak jinak můžete použít valeriána

Valerian není užíván pouze ústně. Uklidňující vlastnosti jsou éterické oleje z bylin.

Stačí do kapky 2-3 kapky oleje a duše se okamžitě zklidní.

Vysušená rostlina může být položena na okenní parapety nebo plněna látkovými sáčky a udržována poblíž v době deprese.

Jedinou kontraindikací tohoto použití léčivé rostliny je přítomnost kočky nebo kočky v domě.

Zvíře může mít nejen zvýšený zájem o valeriány, ale může být také agresivní.

Je možné dát valeriánské dítě

Vzhledem k komparativní bezpečnosti extraktu valeriánu pro matku a dítě s HS je otázka zrání: je možné je přímo zalévat miminka?

Koneckonců je tento lék stále přenášen do těla dítěte mlékem a pokud je dávka správně dodržena, nepoškozuje to.

Názor lékařů na tuto otázku je dvojznačný. Pediatr E.O. Komarovsky věří, že droga je škodlivá pro malé děti.

Je schopen uklidnit pouze rodiče, pro dítě může požití léku vyvolat opačný účinek..

Je přísně zakázáno dávat tinkturu rostliny. Obsahuje alkohol, který má nepříznivý vliv na tělo dítěte..

Proto i maminka je lepší pít pouze pilulky, pak s mlékem a dítě dostane sedaci.

Jako alternativní způsob používání sedativ můžete navlhčit vatovou tinkturu Valerian nebo provést čerstvou odvar trávy, umístit ji do postýlky.

První měsíce po porodu se často stávají nejen nejšťastnějšími, ale i těmi nejobtížnějšími. Nespavost, nervový kmen, stres vedou k poporodní depresi.

Maminova nálada se přenáší na dítě, což situaci dále zhoršuje.

Účinným způsobem, jak se dostat ze stresu, je brát sedativa, jako je valerián.

Droga není zakázána pro hepatitidu B, ale jako každý jiný lék vyžaduje pečlivé používání s přesným dodržením dávky a délky léčebného cyklu..

Klidná matka - šťastné dítě: pravidla pro přijímání valeriána při kojení

Mnoho žen s narozením dítěte se nejen zbavuje úzkosti, ale naopak zažívá další stres kvůli změnám jejich stavu, životního stylu a starostí o zdraví dítěte. U mladých matek bývá často narušen spánek.

Klid kojící matky je klíčem k úspěšnému laktaci. Množství a kvalita mléka přímo závisí na emocionálním stavu ženy. Pojďme zjistit, zda lze během období hepatitidy B zmírnit úzkost a úzkost pomocí mírného sedativa - Valeriánský extrakt, jak ji správně užívat a co dávat přednost - tablety, infuze nebo bylinkový čaj.

Indikace pro použití

Indikace použití valeriánu pro kojení jsou:

 • chronická únava, nedostatek spánku;
 • bolest hlavy;
 • nervozita, podrážděnost;
 • nepřiměřená úzkost, malé záchvaty paniky;
 • cardiopalmus;
 • gastrointestinální křeče.

Výše uvedené poruchy se projevují na pozadí hormonálních změn po narození dítěte a v období hepatitidy B. Nasycený denní režim spojený s péčí o dítě a několik vleků pro noční krmení může ovlivnit stav matky.

Jak droga funguje??

Valerian je trvalka kvetoucí rostlina. Pro léčebné účely se používají bohaté kořeny:

 1. zdravé éterické oleje;
 2. pryskyřice;
 3. kyseliny;
 4. polysacharidy atd.

Každá ze složek vykonává určitou funkci. Kyselina ve složení valeriánu uvolňuje křeče způsobující nervózní agitaci.

Zbývající složky společně normalizují srdeční frekvenci a rozšiřují krevní cévy.

Působení valeriánu má dlouhodobý účinek. Toto léčivo v jakékoli formě uvolňování může být kombinováno s jinými léky, protože rostlinný extrakt je schopen zlepšit vlastnosti určitých léků.

Nezpůsobuje závislost, ale při neustálém používání se citlivost na léčivou látku snižuje a sedativum prostě přestane fungovat.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Valerian je považován za nejnebezpečnější a nejbezpečnější sedativum. Je předepsán těhotným, kojícím a dětem starším 4–5 let. Při používání valeriánu musíte posoudit jednotlivé vlastnosti těla a dávkování.

Každé léčivo může mít odlišné složení pomocných látek. V důsledku toho se stravitelnost a účinek tablet několika farmaceutických společností může lišit..

Vedlejší účinky v praxi nejsou příliš mnoho. Jejich projev, nejčastěji, naznačuje porušení dávky léku.

Měli byste začít užívat valeriána s malým množstvím, abyste mohli sledovat reakci těla. V případě poškození a alergií je nutné léčbu přestat užívat.

Jako každé sedativní uklidňuje valerián centrální nervový systém. Pokud je typ lidské činnosti spojen s koncentrací, měli byste přemýšlet o vhodnosti nebo množství užívání těchto tablet (čaj, tinktury).

Účinek na kojení a na dítě během kojení

Valerian je méně toxický ze všech sedativ. Neexistují však žádné jasné údaje o množství penetrace účinné látky do mléka. Z tohoto důvodu WHO doporučuje vyhledat radu lékaře dříve, než kojící žena rozhodne, že se neobejde bez zvláštních prostředků.

Pokud nemůžete navštívit lékaře, můžete kontaktovat poradce kojení. Tento směr je velmi rozvinutý. Pomoc je poskytována i telefonicky s přihlédnutím ke všem jemnostem laktačního procesu. Každá matka by si měla být vědoma své odpovědnosti za dítě a užívat drogy moudře, bez zbytečné iniciativy. Množství valeriánského mléka se neodráží.

Může to způsobit alergii na dítě?

Alergické reakce u dítěte v souvislosti s příjmem valeriánu matkou nejsou prakticky vyřešeny. Pokud má žena stále podezření na souvislost mezi alergií dítěte a tabletami, které pije, stojí za to zastavit používání tohoto léku. Pravděpodobnost takového vedlejšího účinku existuje vždy, protože tělo dítěte je velmi slabé a vyvíjí se velmi individuálně.

Doporučení pro použití u hepatitidy B

Obecná doporučení pro použití valeriánu během kojení:

 1. Skutečná potřeba drogové pomoci.
 2. Konzultace s vaším praktickým lékařem nebo specialistou GV.
 3. Seznámení se složením valeriánu, dobrá tolerance složek.
 4. Začněte užívat sedativum s malým množstvím.

Během HBV nezneužívejte léky zbytečně. To platí zejména pro první měsíce života dítěte, kdy ne všechno jídlo je vhodné pro výživu matky, nemluvě o lécích. Pouze správným pochopením všech nuancí krmení se můžete vyhnout negativním jevům pro sebe a své dítě.

V jaké formě?

Valerian je dostupný ve formě tablet (dražé), suchého čaje a alkoholové tinktury. Nedoporučuje se používat valerian pro alkohol s GV.

Ethylalkohol přechází do mléka a může mít nepříznivé účinky na dítě..

Kojící matky budou používat Valerian extrakt v tabletách, protože:

 • jejich složení je kompatibilní s HS;
 • vhodné pro výpočet dávky;
 • můžete si vzít s sebou.

Pivovarský čaj je také přijatelný, pokud v suché směsi nejsou žádné bylinky, které by byly během krmení dítěte kontraindikovány.

Dávkování a doba trvání kurzu

Dávkování a průběh určuje lékař na základě stavu kojící ženy. Obecně se valerián užívá 1–2 tablety přísně půl hodiny před jídlem, pije hodně vody, 2–3krát denně. Ve zvláště závažných případech mohou být použity 3 tablety jednou. Doporučuje se léčebný režim, ve kterém se střídá měsíc systematického užívání léku a měsíc přestávky.

Jak vyměnit?

Mezi alternativní prostředky rozlišit: extrakt z mateříky, Persen, glycin a některé další.

 1. Extrakt z mateří a mladiny je mono-přípravky rostlinného původu. Proto je lepší zvolit jejich šetrné složení a přírodní složky..
 2. "Persen" obsahuje nejen přírodní látky, ale jeho použití v HS je přípustné, pokud to lékař povolí.
 3. Glycin ve srovnání s valeriánem nemá tak široký uklidňující účinek. Může pomoci zlepšit funkci mozku, zmírnit migrény..
obsah ↑

Stanovisko Komarovského k tomu, zda je možné pít s HS

E.O. Komarovsky vyjadřuje svůj skepticismus, pokud jde o účinnost extraktu valeriánu, a nezaznamenává jeho poškození pro dítě během kojení. Podle jeho názoru je valerián konvencí. Sdělení o skutečnosti, že skutečné problémy nespočívají v rovině zdraví dítěte, ale v duševním stavu jeho příbuzných.

Jeho pozice spočívá v přípustnosti užívání této drogy pro klidnou matku, pokud vidí její výsledek a přínos. Tento názor je přiměřený a přiměřený, protože dítě cítí emoce matky.

Obtížná psychologická situace pro ženu během kojení je ještě umocněna skutečností, že většina drog je zakázána. Ale i bylinné přípravky a zdánlivě neškodné byliny mohou být škodlivé. Kojící matka by si měla pamatovat, že jakýkoli lék by měl být užíván přiměřeně, v souladu s doporučeními lékaře a pokyny.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o tom, zda lze s kojením užívat valeriána:

Články O Neplodnosti