Hlavní Zdraví

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

Antibiotika inhibují růst bakterií - příčinu infekčních chorob. Lékaři se obvykle snaží vyhnout se jejich jmenování během těhotenství, zejména v prvním trimestru, ale bohužel se také stává, že se bez nich neobejdete. V jakých případech je jejich přijetí odůvodněné? Mohou negativně ovlivnit dítě? Jaké jsou důsledky léčby antibiotiky? Pokusíme se odpovědět na všechny tyto otázky, rozptýlit obavy a předsudky..

V jakých případech se neobejde bez antibiotické terapie

Během těhotenství imunitní obrana těla oslabuje. Jedná se o přirozený mechanismus, který pomáhá chránit plod, protože se jedná o cizí prvek imunitního systému. Proto žena v období těhotenství není imunní vůči nemocem a ještě více - je vystavena riziku akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních chorob. Bez antibiotik s takovými patologiemi, jako jsou:

 • pneumonie, tuberkulóza;
 • hnisavá angína, akutní bronchitida;
 • zánětlivá infekce v ledvinách, genitourinární systém, střeva;
 • chlamydie
 • otrava krve;
 • brucelóza;
 • popáleniny a rozsáhlé rány hnisem.

Bez řádného ošetření je ohroženo zdraví a život ženy. Proto je použití antibiotické terapie oprávněné. Je také nezbytný v rehabilitačním období po chirurgických zákrokech během těhotenství a v císařském řezu. Drogy jsou vybírány s ohledem na úroveň rizika pro ženu a dítě, gestační věk, faktor laktace atd..

Proč jsou antibiotika nebezpečná během těhotenství v 1. trimestru?

Od 1 do 12 týdnů jsou všechny orgány dítěte pokládány a formovány: srdce, mozek, plíce, játra, štítná žláza a pankreas, základy paží a nohou, genitálie, zažívací, dýchací a oběhový systém.

To je důvod, proč se lékař vždy bude snažit odložit antibiotickou léčbu pro 2 nebo 3 trimestry a nahradit ji symptomatickou terapií nebo topickými léky. Užívání antibiotik v prvním trimestru je odůvodněné, pokud přínosy z nich převyšují možná rizika. Koneckonců, placenta ještě nebyla vytvořena, což znamená, že embryo není chráněno před negativními účinky drog.

Nekontrolované použití antibiotik má toxický účinek a může způsobit:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • vrozené infekce a abnormality ve struktuře orgánů;
 • poškození sluchu a zraku;
 • potrat;
 • fetoplacentální nedostatečnost.

Proto pouze lékař může vybrat antibiotikum po důkladné diagnostice a analýze citlivosti na konkrétní antibakteriální látku. Kromě toho si můžete mezi širokou paletou drog vybrat ty, které jsou schváleny pro použití během těhotenství.

Jaká antibiotika mohou těhotným ženám v prvním trimestru

Všechna léčiva se podrobují zvláštním bezpečnostním studiím, podle výsledků kterých lze rozdělit do 5 skupin:

 1. Skupina A - absolutně bezpečná, jak dokládají kontrolované studie zahrnující těhotné ženy.
 2. B - neovlivňují plod podle výsledků testování na zvířatech, experimenty s účastí lidí nebyly provedeny.
 3. Studie C - na zvířatech odhalily možnost nepříznivých účinků na plod, nebyly provedeny žádné studie na lidech, avšak potenciální přínos léku může odůvodnit riziko jeho použití.
 4. D - existují důkazy o negativních dopadech na lidský plod získaných na základě výzkumu nebo v praxi.
 5. X - během klinických studií byly zjištěny abnormality ve vývoji plodu, riziko použití během těhotenství přesahuje potenciální přínos.

Mezi antibiotika neexistují žádná, která by patřila do skupiny A. Proto může během těhotenství předepisovat léky skupiny B nebo C. Specializují se na peniciliny, cefalosporiny a makrolidy..

Seznam antibiotik povolených v 1. trimestru

PenicilinyCefalosporinyMakrolidy
PřípravyAzlocillin, Amoxicillin, Ampicillin, OxacillinCefuroxim, cefazolin, cefotaxim, cefaclor, cefepimeErythromycin, Azithromycin, Josamycin
Kategorie zabezpečeníBBB
Proti tomu, co je efektivníStafylokoky, enterokoky, streptokoky, listérie, klostridie a výsledná meningitida, salmonelóza, kožní infekce, zánět mandlí, průdušky.Meningitida, močové a respirační infekce, sepse, kožní léze.Kožní patologie, pneumonie, chlamydie, kapavka, mykoplazmóza, infekce Helicobacter pylori proti žaludečním vředům, toxoplazmóza.
Jak ovlivňují plod?Pronikejte placentou, ale nepoškozujte orgány a systémy plodu.Je schopen projít placentou v nízkých koncentracích, není to nebezpečné pro nenarozené dítě.Žádné údaje o zvýšení počtu vrozených malformací.
Vedlejší účinky u těhotnýchAnémie, alergie, bolesti hlavy, poruchy stolice.Zvracení, průjem nebo zácpa, cholestáza, anémie, leukopenie.Alergická reakce, poruchy trávení, dysfunkce jater, nevolnost a zvracení.

Peniciliny jsou vysoce účinné proti stafylokokům a používají se při přípravě na profylaktické operace. 3. a 4. generace cefalosporinů dobře zvládají gonokoky, pneumo- a meningokoky, odborníci úspěšně používají k léčbě žen během těhotenství a v rehabilitačním období po císařském řezu, protože neovlivňují laktaci.

Josamycin je nezbytný pro léčbu chlamydií, kapavek a syfilis u těhotných žen. Erytromycin je jediný, který nepřechází do mateřského mléka, proto je při kojení absolutně bezpečný..

Výběr nástroje závisí na výsledcích analýzy citlivosti na antibiotika. Pouze v naléhavých případech je možné brát drogy se širokým spektrem účinku.

Co je přísně zakázáno

Do léčby nemocí do 12 týdnů těhotenství by neměly být kategoricky zařazeny následující skupiny antibiotik:

 • Karbapenemy, protože existují potvrzené důkazy o jejich teratogenních účincích na zvířata.
 • Klarithromycin související s makrolidy je během těhotenství zakázán, protože je pro embryo toxický.
 • Tetracykliny - hromadí se v kostní tkáni dítěte, mají škodlivý účinek na játra, narušují mineralizaci zubů.
 • Aminoglykosidy - ve vysokých koncentracích pronikají placentou a mají toxický účinek.
 • Fluorochinolony - narušují vývoj chrupavky.

Tato antibiotika v prvním trimestru těhotenství mohou způsobit spontánní potraty, blednutí plodu a genetické mutace. Jejich pozdější přijetí nezpůsobí smrt dítěte, ale vyvolá vážné porušení zdraví novorozence..

Mnoho léků není schváleno pro použití u těhotných žen, protože nebyly provedeny žádné kontrolované studie týkající se jejich bezpečnosti. Jsou to nitrofurany, chinolony, glykopeptidy.

Vzal jsem antibiotika, když jsem nevěděl, že jsem těhotná: co dělat

S největší pravděpodobností se to stalo před 3-4 týdny těhotenství. Je obtížné předvídat účinek antibiotik během těchto období. Na jedné straně placenta dosud nebyla vytvořena a embryo je bezbranné proti vlivu negativních faktorů. Současně se ale vyvíjí i mimo krevní oběh běžný s matkou, takže se k tomu antibiotikum prostě nemůže „dostat“.

V žádném případě to není důvod k ukončení požadovaného těhotenství. Doporučujeme však stále informovat lékaře o léčbě, provést další ultrazvukové vyšetření a provést hCG test za účelem zjištění možného porušení dynamiky vývoje embrya..

Plánování těhotenství po užívání antibiotik

Pokud žena nebo její partner podstoupil antibiotickou terapii, početí by mělo být odloženo o 3 měsíce. Během této doby zbytky léčiv zcela opustí tělo, posílí imunita a těhotenství bude pokračovat bez komplikací.

Na co ještě zapomenout

 • Antibiotika nepůsobí na viry, takže při obvyklém nekomplikovaném ARVI není jejich příjem opodstatněný ani při vysoké teplotě.
 • Sledujte dávkování. Snížením, aby se snížilo riziko, si ublížíte: patogeny „si zvyknou“ na antibiotikum a ztrácí na něj citlivost.
 • Zeptejte se svého lékaře na nutnost současného podávání s probiotiky a látkami, které normalizují trávení, protože poruchy stolice během těhotenství s antibakteriální terapií nejsou neobvyklé.
 • I když jste během těhotenství museli podstoupit antibiotickou terapii, nezoufejte. Stres jen zhorší vaše celkové zdraví. Moderní léky mají krátký seznam vedlejších účinků a mají minimální účinek na nenarozené dítě..

Znovu připomínáme, že nezávislý výběr a podávání antibiotik během těhotenství je nepřijatelný! Aby nedošlo k poškození sebe a vašeho nenarozeného dítěte, poraďte se s gynekologem, který je těhotný, o výběru léčivých přípravků.

Antibiotika a těhotenství. Seznam schválených léků

Po pozitivním těhotenském testu začnou v ženském těle prudké změny. Některé z nich, pokud jste to nevěděli, vážně zasáhly imunitní systém, vedou k infekcím. To znamená jednu věc - další lék! Včetně antibiotik.

Nedávná studie ve Spojených státech mezi více než 13 tisíci ženami v různých stádiích těhotenství ukázala, že přibližně 30% z nich je léčeno antibiotiky nejméně jednou během celých devíti měsíců. Nejčastěji se používají ve čtvrtém měsíci.

Samozřejmě ne všechna antibiotika jsou stejně užitečná. Mnohé mohou vést k vrozeným vadám a malformacím u dítěte. A co by měla nastávající matka dělat v takové situaci: riskovat, nebo se s nimi vůbec nezacházet, riskovat ještě víc? Nebojte se - ne všechno je tak černé a bílé a existují bezpečné možnosti. Zvažte, která antibiotika lze brát během těhotenství a kterým se nejlépe vyhnete..

Kdy brát antibiotika během těhotenství

Virové infekce by neměly být léčeny antibiotiky ze dvou důvodů:

  Nepomáhají proti virům;

Vyvíjí se odolnost (imunita) na antibiotika. Příště, když je droga skutečně potřebná, nemusí fungovat..

Dobrou zprávou je, že většina virů (jako jsou viry SARS) zabije vaše tělo sami.

Bakteriální infekce

Mezi běžné bakteriální infekce v těhotenství patří nemoci močových cest a streptokokové infekce skupiny B. V tomto případě by se měla používat antibiotika - to je v podstatě jediný způsob, jak se s nimi vypořádat. Musí být přijata, navzdory možnému riziku pro dítě. Proč?

Kamal Badzhai, MD, specialista na reprodukční zdraví v Jacobi Medical Center, poznamenává, že odmítnutí léčby je potenciálně nebezpečnější, protože hrozí vážným vývojovým postižením. Streptokoky skupiny B jsou nebezpečné v tom, že mohou u kojenců vyvolat spoustu vážných chorob:

Je bezpečné brát antibiotika těhotným ženám vůbec

"Deštníkový termín" antibiotikum "vždy děsí mé pacienty vážně," říká Dr. Badzhay. - Je třeba věnovat přiměřenou péči, ale antibiotika jsou důležitou součástí klinické terapie. V každém případě lékař pečlivě vybere, který lék je pro vás vhodný a který je zcela vyloučen. Navíc na trhu nyní existuje velké množství drog. “.

V současné době jsou tedy antibiotika klasifikována podle stupně rizika pro těhotné ženy. Ve Spojených státech to provádí Food and Drug Administration (USA FDA), která rozdělila všechna antibiotika do pěti kategorií: A, B, C, D a X.

Léky kategorie A jsou považovány za naprosto bezpečné, kategorie X je úplný zákaz kvůli výjimečnému riziku pro plod..

Antibiotika z kategorie X jsou nebezpečná s vrozenými a vrozenými vadami. Mezi nimi:

anencefalie (deformace lebky neslučitelná se životem);

atresie choana (obstrukce nosního průchodu);

kýlová brána jícnu;

vrozené srdeční vady;

rozštěp patra (rozštěp patra).

Podobné léky jsou také schopny vyvolat potrat v jakékoli fázi těhotenství s nekontrolovaným užíváním..

Aby byl lék certifikován v kategorii A, vyžaduje se poměrně velké množství klinických údajů a dlouhodobé sledování zdravotního stavu pacienta..

Kategorie B, například Augmentin, je také obvykle bezpečná pro těhotné ženy. Toto antibiotikum se používá pro celou řadu bakteriálních infekcí: sinusitida, pneumonie, bronchitida - všechny jsou mimořádně nebezpečné pro zdraví nenarozeného dítěte s nedostatečnou léčbou. Proto jsou zde rizika opodstatněná.

Penicilinová antibiotika se nejčastěji používají během těhotenství. Bylo zjištěno, že také nejsou spojeny se zvýšeným rizikem alespoň 30 nejběžnějších vrozených chorob..

Při testování nových léků je však poměrně významný problém: etické standardy a stávající zákony neumožňují jejich testování na těhotné ženy. Proto některé léky z kategorie B mohou mít negativní účinky na plod, které v současné době nejsou oficiálně potvrzeny. "Lékař by měl předepsat takové léky, pouze pokud výhody pro zotavení daleko převáží možná rizika pro plod a matku," řekl Alexander Fuchs, vedoucí oddělení porodnictví a gynekologie, Queens Hospital Center.

Je penicilin bezpečný během těhotenství?

Mnoho antibiotik, jako je penicilin, bylo použito po celá desetiletí. Obecně je během těhotenství jedním z nejbezpečnějších léků. Během této doby se však objevily bakteriální kmeny odolné vůči nim, které vyžadují, aby lékaři předepisovali účinnější léky.

A zde začíná bezpečnost ovlivňovat mnoho různých faktorů, nejen aktivní složka: dávka, délka léčby, dávkování, frekvence podávání atd..

Například antibiotika ze skupiny sulfonamidů (Septrin, Bactrim-Forte) jsou spojena s trojnásobným zvýšením rizika hypoplasie levého srdce. Celková frekvence tohoto onemocnění je 1 případ na 4 200 novorozenců. Proto se při užívání sulfonamidů riziko zvyšuje na 1 případ na 1400 novorozenců.

Obecně lze jakékoli antibiotikum rozdělit na bezpečné a nebezpečné (nedoporučuje se) pro použití během těhotenství.

POZNÁMKA: Níže jsou uvedeny pouze příklady nejběžnějších léků. Toto není úplný seznam.!

Bezpečná antibiotika během těhotenství, seznam

Existuje poměrně omezená skupina antibiotik, která jsou během těhotenství považována za zcela bezpečná:

Jaká antibiotika lze brát během těhotenství

Co jsou antibiotika

Antibiotika jsou léčiva přírodního nebo polosyntetického původu, která ničí nebo inhibují růst mikroorganismů. Jejich vlastnosti byly objeveny britským bakteriologem Alexandrem Flemingem v roce 1928, který upozornil na vlastnosti obyčejné formy Penicillium ničit patogenní bakterie. Později bylo možné izolovat penicilin v jeho čisté formě a během druhé světové války antibiotika zachránila obrovské množství lidských životů. Objev antibiotických vlastností nepochybně významně přispěl ke zvýšení lidské životnosti.

Jak antibiotika ovlivňují těhotenství

Mohu pít antibiotika během těhotenství? Těhotenství je obtížné období v ženském životě, během kterého se výrazně zvyšuje zatížení celého těla. Antibiotika zvyšují toto zatížení orgánů, jako jsou játra a ledviny, protože mnoho z nich je toxických.

Nastávající matky by také měly pamatovat na to, že když antibiotika vstoupí do lidského těla, nerozdělí bakterie na „špatné“ a „dobré“, takže rána je nejen škodlivá, ale také prospěšná. Výsledkem je, že v důsledku porušení střevní mikroflóry často dochází k bolesti břicha, nevolnosti a průjmu. Ženy často kvůli narušení mikroflóry vagíny čelí tak nepříjemnému jevu, jako je drozd. To vše neovlivňuje imunitu tím nejlepším způsobem a pro koho, bez ohledu na to, jak je těhotná žena, je důležité být v období porodu zdravý.

Nejnebezpečnější je použití antibiotik v prvním trimestru těhotenství, protože se vytvářejí základní systémy plodu a ochrana placenty dosud nevstoupila v platnost. Negativní účinek antibiotik v tomto období je nejsilnější. Nelze-li se antibiotické léčbě vyhnout, lékař se snaží odložit příjem až do poloviny těhotenství, ledaže by samozřejmě hrozilo ohrožení života a zdraví nastávající matky.

V jakých případech můžete bez antibiotik

Je důležité si uvědomit, že antibiotika jsou při boji s viry zbytečná. Nepomáhají při léčbě akutních respiračních virových infekcí, chřipky, střevních virových infekcí ani anestetizujících a antipyretických léků.

Antibiotika schválená v těhotenství

Navzdory všem vedlejším účinkům a kontraindikacím existují situace, kdy není možné, aby nastávající matka zabránila užívání antibiotik. Například je stanovena diagnóza pyelonefritidy a antibiotická léčba je pro ženu životně důležitá. V takových případech si lékař zvolí menší zlo.

Přijatelné skupiny antibiotik během těhotenství:

 • peniciliny (amoxicilin, amoxiclav + kyselina klavulanová) - placenta prochází tímto antibiotikem, ale nezpůsobuje znatelné poškození plodu. Obchodní název přípravků: Amoxicilin, Amosin, Flemoxin Solutab, Hiconcil, Amoxiclav;
 • cefalosporiny (v současné době se široce používá pouze cefixim) - placenta prochází těmito léky v extrémně nízkých koncentracích a nebyl zaznamenán žádný negativní účinek na plod. Obchodní název přípravků: Pantsef, Suprax, Ceforal Solutab;
 • makrolidy: (erytromycin) - povoleno během těhotenství. Obchodní název léčiva: erytromycin; (azithromycin) - používá se velmi pečlivě během těhotenství. Obchodní název léčiv: Azithromycin, Azitral, Azitrox, Azicide, Zetamax, Zi-factor retard, Zitrolid, Zitrolid forte, Sumamed, Sumamed forte, Hemomycin, Ekomed.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství

Každá budoucí maminka musí vědět, že antibiotika během těhotenství mohou způsobit nenapravitelné poškození dítěte, pokud budou přijata bez lékařského předpisu..

Tyto léky mohou ovlivnit proces porodu dítěte následujícím způsobem:

 • léky pronikají placentou;
 • mají embryotoxický účinek: ovlivňují sluchový nerv, ovlivňují pokládání zubů, funkci ledvin;
 • schopen způsobit patologický vývoj dítěte.

Bez konzultace s lékařem můžete ublížit dítěti

To je důvod, proč pouze lékař musí rozhodnout, která antibiotika mohou být použita, aby nedošlo k problémům během těhotenství. Tyto léky mohou ovlivnit pouze viry, bakterie a další patogeny, takže nejsou předepisovány na běžnou chřipku nebo nachlazení..

Kromě toho mohou být během těhotenství dívky léčeny antibiotiky pouze ve 2. a 3. trimestru. V tomto období nemají schválená léčiva škodlivý účinek na plod..

Existuje mnoho nemocí, kdy je nezbytným opatřením antibiotika během těhotenství. Tyto zahrnují.

 1. Chlamydia.
 2. Tuberkulóza.
 3. Popáleniny, hnisavé rány.
 4. Angina.
 5. Hnisavá bronchitida.
 6. Zápal plic.
 7. Pyelonefritida.

Většina antibiotik schválených pro použití během těhotenství je pro dítě bezpečná. Nezapínejte užívání těchto léků, protože pokud se onemocnění neléčí, může to nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Jak již bylo zmíněno, chřipka, ARVI a ARI nejsou léčeny. Tyto léky nejsou vhodné pro snižování horečky nebo léčení rozrušení střev, ale mohou působit na různé bakterie, které jsou pro tělo nebezpečné. Přečtěte si také recenze o Doctor Moma během těhotenství a proč je Actovegin předepisován těhotným ženám.

Existují schválené léky

Antibiotika se vyrábějí ve formě tablet, roztoků, které se podávají injekcemi. Ty jsou co nejbezpečnější a nejúčinnější, protože nejsou absorbovány v žaludku. Proto během těhotenství musíte vědět, která antibiotika lze brát a která ne. Zkusme na to přijít.

Povolené drogy

V 1. trimestru těhotenství je používání antibiotik extrémně nežádoucí. Měl by je předepisovat pouze lékař v nouzových podmínkách.

Žena někdy bere drogy v prvních dnech po početí, kdy je vajíčko oplodněno, a poté začíná implantace vajíčka. Nastávající matka ještě nedochází k podezření na její stav, proto terapii nezastaví. Obecně se není čeho bát.

Je nutné vzít hCG k identifikaci možného narušení dynamiky procesu, provést několik ultrazvukových studií a konzultovat se svým lékařem.

Při těhotenství ve 3. trimestru lékař předepisuje antibiotika, pokud se bez nich neobejdete. Dítě je již vytvořeno a je chráněno silnou placentární bariérou.

Navzdory tomu byste neměli předepisovat léky pro sebe a samoléčit. To může být nebezpečné, protože pouze lékař ví, jaké dávky by měly být použity k léčbě určitého onemocnění u nastávajících matek.

Podívejme se, jaká antibiotika jsou možná během těhotenství, kdy a proč jsou předepisována.

TrimetrTitulPročprůměrná cena
2-3AmoxiclavLéčba cystitidyAsi 300 rublů
2CeftriaxonJe předepsán pro infekce kůže, zažívacího traktu, dýchacích cest, urogenitálního systému.Asi 50 rublů
2-3VilprafenJe indikován pro urogenitální infekční choroby.Asi 600 rublů
2-3CefazolinK léčbě infekcí močového systému, kůže, kostního systému, kloubů, osteomyelitidy, pneumonieAsi 60 rublů
2-3AmoxicilinPředepsáno pro lymfadenitidu, pyelonefritidu, pneumonii, bronchitidu, sinusitiduAsi 65 rublů
2-3AmpicilinJe předepsán k léčbě pyelonefritidyAsi 25 rublů

Doporučuje se pro urogenitální infekční choroby

Jaké prostředky by se neměly brát

Musíte přesně vědět, jak mohou antibiotika ovlivnit těhotenství. Nejedná se o ohroženou matku, nýbrž o své dítě, protože účinné látky léku pronikají placentou do krevního oběhu plodu a mají negativní vliv na v současnosti rostoucí orgán. Existuje seznam antibiotik, která jsou během těhotenství přísně zakázána..

 1. Doxycyklin a tetracyklin jsou schopné procházet placentou. Také se hromadí v zubních zárodcích a kostech plodu a narušují mineralizaci.
 2. Fluorochinolony (phloxal, abactal, nolicin, ciprolet, ciprofloxacin) jsou zakázány. Poškozují klouby plodu.
 3. Klarithromycin (clubax, formilid, clacid), známý svými toxickými účinky, je nebezpečný. Podobný účinek má roxithromycin, midecamycin (rulide, macropen).
 4. Aminoglizoidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin) mohou způsobovat komplikace v ledvinách, vnitřním uchu dítěte, až do hluchoty.
 5. Nifuroxazid (enterofuril, ercefuril), furazidin (furagin, furamag) jsou známy svými potenciálně škodlivými účinky..
 6. Chloramfenikol (olazol, syntetomycin, chloramfenikol) je přísně zakázán. Vysoká koncentrace rychle prochází placentou, po které narušuje proces dělení krevních buněk, negativně ovlivňuje kostní dřeň plodu.
 7. Přestože se antioxidant používá k dezinfekci ran, je během porodu zakázán..
 8. Co-trimoxazol (groseptol, bactrim, biseptol) se skládá z trimethoprimu a sulfamethoxazolu. Pronikají placentou ve vysokých koncentracích, zpomalují růst plodu a zvyšují riziko srdečních vad a možných malformací.

Plánování dítěte po léčbě

Těhotenství po antibiotikach může probíhat docela bezpečně. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

 1. Počkejte nějakou dobu.
 2. Dokončete vyšetření celého těla.
 3. Poraďte se s lékařem.

Lékaři doporučují léčbu chronických onemocnění před plánováním početí. Je nutné podstoupit lékovou terapii nejen pro nastávající matku, ale také pro otce. Abyste se zbavili některých bolestí, musíte vzít silnou dávku drog. Není čeho se obávat. Hlavní věc je vědět, kolik měsíců po užití antibiotik si můžete naplánovat těhotenství.

Konzultace s několika odborníky

Reproduktologové se domnívají, že k početí by mělo dojít nejméně 2 měsíce po léčbě. Pokud byla terapie předepsána manželovi, je možné naplánovat těhotenství přibližně 3 měsíce po užití antibiotik.

Faktem je, že antibakteriální látky mohou negativně ovlivnit stav spermií. Kvůli porušení jejich struktury a struktury může dojít k embryonálnímu vývoji s porušením. Změněné spermie musí opustit tělo, a to trvá asi 3 měsíce.

Současně některé léky neovlivňují spermie, proto je nutná konzultace s reproduktologem. Pokud je to možné, mělo by těhotenství po užívání antibiotik pokračovat bez předepisování léků. Pouze v případě potřeby.

Nebojte se, že těhotenský test může být po užití antibiotik nepravdivý. Testovací proužek je schopen reagovat pouze na hladinu hormonu CG a antibakteriální látky nemohou ovlivnit hormonální pozadí. Test může být mylný, pokud je gestační věk po použití antibiotika příliš malý nebo je citlivost testovacího proužku nízká.

Způsoby, jak udržet zdraví

Abyste zabránili užívání antibiotik v časných a pozdních stádiích těhotenství, musíte si udržet své zdraví, abyste se vyhnuli různým onemocněním.

Doporučení výživy.

 1. Musí mít každé ráno snídani. Snídaně by měla být vydatná a měla by zahrnovat mléčné výrobky: tvaroh, mléko, fermentované pečené mléko.
 2. Není třeba se přejídat.
 3. Jezte, stejně jako vaše tělo potřebuje dostatek.
 4. Vyhněte se spoustě těstovin a cukru..
 5. Zkuste také nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, minimalizovat množství spotřebované soli, smažené, uzené jídlo.

Pijte alespoň dva litry vody denně, ale nepijte jídlo s vodou. Nejlepší je pít tekutinu mezi jídly.

Přes ložisko dítěte musí tělo neustále pracovat. Pokud svaly nefungují, začnou oslabovat a zhroutit se. Kromě toho cvičení odstraní z těla jedy a toxiny a pokožka funguje jako druh čističe: škodlivé látky se vylučují potem.

Pro nastávající matky existuje zvláštní cvičení. Poraďte se s lékařem a začněte pravidelně trénovat.

Je velmi důležité věnovat pozornost procházkám na čerstvém vzduchu. Tělo by mělo přijímat co nejvíce kyslíku. Pokud je to možné, projděte se v lese, v parku, vydejte se na večerní procházky před spaním.

Pokud to finanční prostředky umožňují, pronajměte si letní dům a strávte tam co nejvíce času. To by byla perfektní volba..

Nepřetěžujte a nepřetěžujte své tělo, abyste se svého lékaře zeptali, zda během těhotenství můžete pít různá antibiotika.

Pokud jste unavení, musíte si dát přestávku. Nejezděte své tělo k vyčerpání a stresu. Musíte správně sestavit svou každodenní rutinu. Je nutné spát nejméně 7-8 hodin denně. Postel by měla být pohodlná a prádlo čisté a vysoce kvalitní. Nejlepší je v určitých časech jít spát..

Ano, během těhotenství můžete pít některá antibiotika, ale stojí za to, pokud se jejich použití vyhnete prevencí různých chorob. Zjistěte také pravdu, proč je přípravek Hofitol předepsán během těhotenství a Lizobakt ve 2. trimestru těhotenství.

O autorovi: Olga Borovikova

Antibiotika během těhotenství

Lékařské odborné články

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika kontraindikována během těhotenství

V období porodu dítěte je lepší opustit jakékoli léky, zejména antibiotika, a užívat je pouze v nezbytných případech. Existují léky, které díky svým vlastnostem mohou mít kromě léčby nastávající matky také negativní dopad na vyvíjející se dítě. Názvy těchto léků by měly být známy a neměly by se používat.

 • tetracyklinová řada (má toxický účinek na embryo, může se akumulovat v kostním systému dítěte). Taková léčiva zahrnují doxycyklin, morfcyklin a ve skutečnosti tetracyklin.
 • fluoroquinolone series (léky této skupiny nebyly klinicky testovány na jejich účinek na vyvíjející se plod, proto je jejich použití riskantní). Ofloxacin, ciprofloxacin, nadifloxacin, pefloxacin lze mezi těmito látkami nazvat nejoblíbenější..
 • chloramfenikolová řada (může vyvolat vývoj určitých typů anémie a zhoršené tvorby krve).
 • nitrofuranová řada (furadonin, furazolidon). U dítěte může způsobit hemolytickou anémii a methemoglobinemii.
 • quinoxalinová řada (experimentálně prokázané embryotoxické účinky, které nepříznivě ovlivňují embryo a mohou poškodit plod). Taková léčiva zahrnují dioxidin..
 • sulfonamidová řada (kontraindikovaná v těhotenství). Jsou to drogy Biseptolum, Bactrim, Oriprim, Trixazol, Novotrimed, Oribact, Bactrizolum..

Antibiotika během těhotenství. Mohu brát antibiotika?

Pouze několik žen se silnou imunitou nemá během těhotenství zdravotní problémy. Devět měsíců je poměrně dlouhé období a drtivé většině nastávajících matek se onemocní více než jednou. To není překvapivé, protože organismus pracující „pro dva“ ne vždy vydrží zátěž, ochranné vlastnosti těla padají a nastávající matka se stane náchylnou k infekci.

Během těhotenství by většina léků neměla být užívána, aby nedošlo k poškození dítěte. Proto se k ošetření používají jemné přípravky připravené na bázi bylin. Co když ale patologický proces ovlivní životně důležité orgány a hrozí nebezpečnými následky? Je možné brát antibiotika během těhotenství a nepoškodit plod??

Proč jsou potřebná antibiotika?

Antibiotika jsou léky, které bojují proti patogenům a choroboplodným zárodkům. S nepříznivým účinkem na patogenní mikroorganismy nejsou antibiotika bezmocná proti patologiím virového nebo houbového původu. Kromě toho může dlouhodobé používání antibiotik způsobit plísňová onemocnění (kandidóza atd.). Bakterie, které způsobily patologii, někdy neodpovídají na antibiotikum předepsané lékařem. V tomto případě je léčebný režim upraven, je vybráno jiné léčivo.

Mělo by se také pamatovat na to, že nejen složení léku je nebezpečné, ale také nesprávně vybrané dávky a porušení doby užívání..

Jaká jsou rizika antibiotik během těhotenství??

Před několika desítkami let lidé umírali na nemoci, které jsou nyní úspěšně léčeny antibiotiky. Léky jsou nepostradatelné pro léčbu pneumonie, cholery, nemocí genitourinárního systému atd. I takové zázračné léky však mají řadu vedlejších účinků, mezi něž patří skutečnost, že spolu s patogenními bakteriemi trpí také prospěšná mikroflóra těla. Bez „ochrany“ prospěšných bakterií člověk pociťuje takové nemoci, jako je průjem, kožní vyrážky a mnoho dalších. Stává se, že prospěšná mikroflóra umírá, zatímco patogeny přežívají, což se vysvětluje rezistencí bakterií na lék známý po mnoho let.

Pravidla pro užívání antibiotik

 1. Antibiotika předepisuje pouze lékař! Neměli byste užívat antibiotika, která vaši přátelé nebo příbuzní užívají, nebo antibiotika, která vám lékař naposledy předepsal.
 2. Nemůžete zastavit léčbu dříve, než je uvedeno. Pokud nepijete dávky označené lékařem, rozhodněte se, že jste byli vyléčeni dříve, pak bude veškerá vaše předchozí snaha zrušena a možná dokonce poškodí vaše zdraví..

Antibiotika během těhotenství

Antibiotika během těhotenství se odebírají, pokud testy prokázaly, že nemoc není virové povahy, ale bakteriální povahy. V tomto případě je nastávající matka vybrána léky v závislosti na typu onemocnění, stavu pacienta a délce těhotenství..

V prvním trimestru jsou antibiotika nežádoucí. Ženy někdy užívají antibiotika, aniž by věděly, že jsou těhotné, a pak se obávají, stojí za to udržet těhotenství? Sdělte svému gynekologovi své obavy, vyhodnotí rizika a poskytne nejlepší radu..

Ve druhém a třetím trimestru došlo k položení vnitřních orgánů plodu, proto je možné rozšířit seznam léčiv, včetně antibiotik. Během tohoto období se zpravidla léčí infekce, které mohou dítě poškodit.

Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná, pokud má žena následující patologie:

 • Pyelonefritida;
 • Pneumonie, akutní bronchitida;
 • Chlamydia
 • Nebezpečná střevní infekce;
 • Vážné zranění, zranění (otřesy), popálení;
 • Závažné komplikace infekční povahy: otrava krve, sepse;
 • Specifická onemocnění vyvolaná vzácnými mikroby: brucelóza atd..

Před vstupem do jakéhokoli antibakteriálního léku je nastávající matka testována na citlivost. Tato manipulace umožňuje určit patogen a vybrat nejúčinnější antibiotikum. Pokud není možné provést test, nastávající matka předepíše širokospektrální lék, který ovlivňuje všechny typy bakterií.

Antibiotika, která jsou během těhotenství zakázána:

 • Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin, morfcyklin atd.);
 • Sulfanilamidy (Biseptol, Bactri, Trixazol, Oribact atd.);
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Ciprofloxacin, Ciprolet atd.);
 • Nitrofurany (furadonin, nitroxolin atd.);
 • Chloramphenicol.

Antibiotika, která jsou povolena během těhotenství:

 • Penicilin a aminipeniciliny (ampicilin, amoxicilin, oxacilin, amoxiclav, femoklav a další);
 • Cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon, cefalexin, cefuroxim, cefotaxim, cefepim, ceftazidim);
 • Makrolidy (erytromycin, jamyamycin, spiramycin).

Užívání antibiotik během těhotenství neznamená výskyt zdravotních problémů u dítěte. Avšak neošetřené bakteriální infekce matky představují vážnou hrozbu. Pokud lékař předepíše léčbu, správně zvolená antibiotika uzdraví matku a nepoškodí dítě.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Antibiotika během těhotenství: co může být, když jsou potřeba

Antibiotika během těhotenství jsou antimikrobiální látky, které inhibují růst a reprodukci škodlivých mikroorganismů. Užívání antibiotik během těhotenství se nedoporučuje, ale někdy je nezbytné k udržení zdraví nastávající matky.

Kdy je lepší uchýlit se k používání antimikrobiálních léků? Stojí za zvážení možná použití a léky dostupné během těhotenství..

Cílové situace

Antimikrobiální léky zaměřené na boj proti patogenům.

Specifické vlastnosti léčiv bez racionálně schváleného léčebného režimu lékaře mají nežádoucí důsledky pro matku a dítě.

Použití léčivých přípravků je nevyhnutelné u:

 • bolest krku;
 • zápal plic;
 • gastrointestinální infekce.

Před předepisováním léků bere lékař v úvahu dobu těhotenství, závažnost onemocnění a léky, které jsou ženě povoleny.

V jiných případech se nespěchají s antibiotickou terapií - většina léků proniká do placenty, hromadí se uvnitř a nepříznivě ovlivňuje život dítěte.

Před zahájením léčebného cyklu je třeba kontaktovat terapeuty a požádat o pomoc.

Ohrožené skupiny

Antibiotické složky patří do jejich vlastní kategorie nebezpečí, v níž použití léku poškozuje nově vznikající dítě.

 • A - minulé laboratorní testy a nepředstavují hrozbu;
 • B - během testování bariér nebyl nalezen příznivý vývoj;
 • C - byly identifikovány negativní účinky na tvorbu embryí;
 • D - prvky, které negativně ovlivňují vývoj;
 • X - vysoká koncentrace nebezpečných složek.

Skupiny A a B jsou k dispozici pro použití a nepřispívají k nástupu patologií.

Pití antimikrobiálních léků u následujících onemocnění se matkám nedoporučuje z důvodu nízké účinnosti léčby:

Než nebezpečné

Antibiotika během těhotenství mají teratogenní účinky ve specifických gestačních obdobích.

První trimestr je hrozbou pro embryo - důsledky užívání antibiotik v časných stadiích těhotenství jsou negativní a vedou k vrozeným vadám, jako jsou:

 • placentární aplazie;
 • změna funkcí místa dítěte;
 • hypoplasie - nedostatečně rozvinuté části těla plodu;
 • mění životně důležité orgány nenarozeného dítěte.

Negativní výsledky antibiotické terapie u těhotných žen jsou vysvětleny účinkem na neformovanou placentární vrstvu.

Od prvních dnů plod plodí z mikrovaskulatury endometria matkou krví a kvůli nedostatku filtrace se škodlivé prvky, vstupující do těla dítěte, postupně hromadí uvnitř.

Během druhého a třetího trimestru způsobuje antibiotická léčba menší poškození než v prvním, ale výběr léčiv by měl být léčen pečlivě a pečlivě..

Výsledky nesprávné léčby jsou následující:

 • infekce a onemocnění;
 • málo vody nebo vysoká voda.

V případě, že žena nevěděla, že je těhotná a pila antibiotika, je riziko kritické expozice minimální. Na výběru nezáleží v prvních týdnech, protože orgány dítěte ještě nejsou zcela položeny.

Schválené antimikrobiální látky

Existují tři přijatelné skupiny antibakteriálních léků:

Peniciliny

Peniciliny jsou léky, které vedou k smrti mikrobů blokováním syntézy stopových prvků. Složky bakteriální buněčné stěny.

 • stafylokoky;
 • neiseria;
 • listeria;
 • korynebakterie;
 • clostridia.

K léčbě se používají polosyntetika: Amoxicilin, Ampicillin, Oxacillin.

Oxacillin je lék, který bojuje proti infekcím způsobeným stafylokokem. Proti jiným patogenům nevykazuje nadměrnou aktivitu. Omezené použití.

Amoxicilin a ampicilin patří do skupiny ochranných penicilinů - tyto léky obsahují další složky a neumožňují mikroorganismům je zničit.

Tyto léky jsou přijatelné jak v prvních měsících těhotenství, tak v pozdějších měsících. Vzhledem k širokému spektru akcí používaných při léčbě:

Vedlejší účinky jsou následující:

V akutní fázi onemocnění vám lékař sdělí, která antibiotika lze během těhotenství brát pro minimální riziko vývoje dítěte..

Cefalosporiny

Cefalosporiny - skupina drog širokého spektra; podobné penicilinům. Metody působení jsou rozděleny do několika úrovní aktivity:

 1. Vysoká antibakteriální aktivita. Léčeny jsou poruchy spojené se streptokoky E. coli. Není účinný při potlačování pneumokoků.
 2. Mírná aktivita. Gram-negativní bakterie zvýšily účinek.
 3. Nejčastěji je pro těhotné ženy předepsána mírná hladina..

Vedlejší účinky jsou zaznamenány jako:

Makrolidy

Makrolidy - léky, které zastavují šíření škodlivých bakterií.

Účinné proti intracelulárním patogenům: chlamydie, legionella, rickettsie.

Jsou-li nalezeny alergické reakce na peniciliny, používají se jako analog.

Zaměřeno na léčbu:

Vedlejší účinky jsou následující:

Výše uvedené prostředky procházejí placentou v malém množství. Trvání použití a dávkování určuje lékař.

Jaké léky jsou zakázány

Účinek léku na tělo matky a dítěte je spojen s mechanismem účinku léku. Bez ohledu na období těhotenství je pro budoucí matky zakázáno používat:

 • Tetracykliny. Vedou k narušení minerálního metabolismu, způsobují anémii;
 • Aminoglykosidy. Ovlivňují sluchový nerv, vedou ke vzniku vrozené hluchoty;
 • Fluorochinolony. Způsobuje malformace kosti a chrupavky embrya.

Je nežádoucí uchýlit se k antibiotikům během těhotenství v prvním trimestru těhotenství bez nutnosti, existují však prostředky, které je lepší zapomenout na jejich použití během gestačního období..

Mezi tyto vzorky patří metronidazol, furadonin - poškození těla dítěte je způsobeno pronikáním toxických látek přes placentární vrstvu.

Antibiotika během těhotenství ve 2. trimestru jsou méně nebezpečná, ale některé léky se mohou ukládat v játrech dítěte, což způsobuje další poškození ledvin a jater. Mezi ně patří klindamycin a lincomycin.

Zakázaná antibiotika během těhotenství ve 3. trimestru těhotenství, negativní důsledky pro plod - je možné zpomalení růstu a snížení srdeční frekvence.

Doporučená léčiva: Timolol a Metoprolol.

Jmenování a příjem

Období těhotenství je doba vyžadující jasný plán a bezpečnost zdraví dítěte. Před zahájením léčby je důležité se poradit s odborníkem. Lékař vypracuje kompetentní terapii a vybere pro ni vhodné složky, přičemž vezme v úvahu zvláštnosti situace..

Je důležité si pamatovat následující pravidla:

 1. Nevyberejte si léky sami.
 2. Nezvyšujte ani nesnižujte předepsanou dávku.
 3. Sledujte režim léku.

Po předepsaných kurzech bude možné vyléčit nemoc, která se objevila včas, chránit budoucí matku a dítě před život ohrožujícími patologiemi.

Články O Neplodnosti