Hlavní Analýzy

Paracetamol během těhotenství z bolesti hlavy, bolesti zubů, teploty. Dávkování, pokyny, důsledky

Během těhotenství se zdá, že žena má mnoho zákazů, včetně užívání drog. Nastávající matka není v bezpečí před silnou bolestí nebo horečkou. Paracetamol - účinný proti teplu, vhodný pro odstranění bolesti, ale ne vždy schválený pro použití během těhotenství.

Složení paracetamolu

Léčivé léčivo Paracetamol se vyrábí v různých lékových formách. Liší se obsahem a koncentrací složek..

FormulářÚčinná látkaPomocné komponenty
TabletyParacetamolŽelatina, bramborový škrob, kyselina stearová, mléčný cukr
SirupParacetamolVoda, glycerin, ethylalkohol, cukr, aroma doplněk „jahoda“, propylenglykol
SuspenzeParacetamolKyselina citronová, čištěná voda, propylenglykol, benzoát sodný, přírodní aroma, sorbitol, citrát sodný
Rektální čípkyParacetamolTuhý tuk
Intramuskulární řešeníParacetamolCitran sodný, bezvodá glukóza, voda na injekci

Specifická dávková forma je vybrána individuálně pro pacienta. Volba je ovlivněna historií a věkem pacienta.

Farmakologické vlastnosti léčiva

Paracetamol, užívaný orálně, vstupuje do těla ze spodních vrstev gastrointestinálního traktu. Nejvyšší koncentrace léčiva v krevní plazmě je dosaženo za půl hodiny.

Terapeutický účinek je pozorován po 1-2 hodinách. Eliminační poločas činí 2-6 hodin. Asi 20% užívané medikace je vázáno na plazmatické proteiny. Méně než 1,5% drogy přechází do mateřského mléka. Jakmile je v játrech, rozkládá se na chemické prvky, které opouštějí tělo moči. Ledviny odebírající přibližně 5-7% léčiva v původní formě.

Jak Paracetamol funguje

Paracetamol je lék, který může snížit tělesnou teplotu a odstranit bolest. Jeho popularita je vysvětlena cenovou dostupností a malým seznamem kontraindikací. Představuje skupinu nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). KDO je zařazena na seznam základních léků. Dávkové formy se liší v dávce hlavní složky.

Formulář vydáníMnožství účinné látky
Tablety1 tableta obsahuje 200 mg, 325 mg nebo 500 mg účinné látky
SirupV 5 ml sirupu je přítomno 120 mg paracetamolu
SuspenzeV 5 ml suspenze je 120 mg hlavní složky
Rektální čípky1 čípek obsahuje 100 mg paracetamolu
Svalové řešení1 ml roztoku obsahuje 10 mg účinné látky

Paracetamol je předepsán i malým dětem v boji proti horku a bolesti. Hlavní složkou léčiva je paracetamol. Po vstupu do krevního oběhu působí na oblast mozku, která je zodpovědná za procesy termoregulace těla, blokuje centra bolesti. Odstraňuje horečku a bolest. Má malý účinek v boji proti zánětlivým procesům.

Vzhledem k vysoké účinnosti látky tvoří základ mnoha léků. Paracetamol neléčí příčinu nemoci, ale pouze zmírňuje její příznaky.

Po půl hodině aplikace Paracetamol vstupuje do krevního oběhu a je přenášen celým tělem. Proniká do dítěte a překonává placentární bariéru. Maximální efekt je dosažen po 60 - 120 minutách. Látka se rozkládá v játrech. Úplně zmizí z těla během močení 3 až 5 hodin po požití.

Vliv tablet na játra, žaludek, kardiovaskulární systém těhotné ženy

Paracetamol nevyhnutelně vstupuje do jater. Jedná se o jakýsi „filtr“ pro čištění krve. Během těhotenství se zvyšuje krevní objem ženy. Všechno to prochází játry. V současné době pracuje v rozšířeném režimu.

Pokud užíváte lék v minimální dávce, nepoškozuje tělo. Pokud překročíte doporučené množství léku, játra nemusí s tímto množstvím práce zvládnout.

V játrech se paracetamol rozkládá na toxické sloučeniny a je neutralizován svými enzymy. Během období porodu se tento orgán zotavuje pomaleji, což může způsobit nedostatek aminokyselin nezbytných k neutralizaci toxických látek.

S použitím Paracetamolu a překročení předepsané dávky se mohou vyvinout průvodní onemocnění jater. Během léčby těhotnou ženou tímto lékem jsou předepisovány léky, které podporují funkci jater.

Paracetamol neovlivňuje stěny žaludku. Se zvýšením povolené dávky se však může otevřít žaludeční krvácení, které lze zastavit pouze chirurgickým zákrokem. Pokud je těhotná žena trápena nevolností, zvracením, zvýšenou tvorbou plynu nebo těžkostí v žaludku, je lepší nahradit ústní přípravek rektálními čípky.

Paracetamol má zahušťovací účinek na krev. Jeho použití může vyvolat tvorbu krevních sraženin v cévách. Častěji se tvoří v dolních končetinách. Není vyloučeno zablokování cév spojujících dělohu s dítětem. V této situaci může kyslíkové hladovění plodu začít, méně často - jeho smrt.

Účinek na plod

Během těhotenství paracetamol proniká plotem placentární bariérou spolu s krví matky. Není zcela pochopeno, jak to ovlivňuje embryo. Užívání tohoto léku v první polovině těhotenství může způsobit odchylky ve vývoji vnitřních orgánů plodu.

Při nepřiměřené medikaci a nedodržení doporučené dávky lze u narozených dětí pozorovat následující patologie:

 • astma;
 • sklon k alergickým reakcím;
 • pískání
 • u chlapců se může rozvinout kryptorchismus - patologie, ve které varlata zcela nespadá do šourku.

Nepříjemným důsledkům se lze vyhnout, pokud vyloučíte samoléčení a aplikujete léky pod dohledem specialisty, přičemž budete striktně dodržovat předepsané dávkování.

Indikace pro použití během těhotenství

Paracetamol během těhotenství je nezbytný ke zmírnění některých bolestivých stavů nastávající matky.

Doporučujeme terapii tímto nástrojem:

 • ve stavu tepla;
 • s febrilními stavy způsobenými infekcí;
 • při bolestech hlavy a migréně;
 • eliminovat ostré zuby;
 • s bolestmi svalů a kloubů;
 • od bolesti vyvolané poraněním kůže.

Pokud se objeví jedna nebo více indikací, můžete samostatně vzít jednu dávku léku.

Minimální množství látky odebrané najednou nezpůsobuje nepříznivé důsledky pro plod. Po tomto, musíte informovat svého lékaře o použití léků.

Kontraindikace

Léčba paracetamolem není povolena.

Důvody, proč musíte opustit užívání drogy:

 1. Přecitlivělost na složky paracetamolu.
 2. Odchylky ve funkci vnitřních orgánů (játra, ledviny, hematopoéza).
 3. Řada genetických abnormalit.
 4. Závislost na alkoholu.
 5. Zvýšený bilirubin v krvi.
 6. Kojenecký věk do 1 měsíce.

Detonace a laktace jsou relativní kontraindikace používání Paracetamolu. Během těchto období je užívání léků povoleno pouze podle pokynů lékaře a pod jeho dohledem.

Dávkování během těhotenství

Paracetamol během těhotenství se používá k usnadnění pohody ženy s onemocněním doprovázeným zvýšením tělesné teploty. Používá se také k potírání nepohodlí při bolestech hlavy, bolesti zubů nebo bolesti kloubů..

Doporučená dávka je 0,5 tablety po 500 mg nebo 1 tableta po 200 mg. Paracetamol se užívá 60–120 minut po jídle. Musí se umýt velkým množstvím čisté vody. Maximální přípustné množství paracetamolu denně je 1 000–1500 mg. Tato dávka by měla být rozdělena na 3-4 dávky. Dávku a frekvenci podávání může upravit ošetřující lékař.

Návod k použití: kolik můžete pít Paracetamol

Anotace k Paracetamolu naznačuje doporučené období užívání drogy za 1 týden. Pokud příznaky přetrvávají, může lékař prodloužit průběh léčby..

Při samoléčení by těhotné ženy neměly používat déle než 3 dny v řadě.

Po uplynutí této doby je třeba se poradit s odborníkem. Gynekolog nebo terapeut může prodloužit dobu přijetí. Maximální povolená délka kurzu je 7 dní.

Léčba paracetamolem

Těhotná bolest hlavy při léčbě paracetamolem

Během porodu dítěte může žena utrpět silné záchvaty bolesti hlavy. Pro jejich úlevu je třeba užít 200 mg paracetamolu.

Toto je minimální dávka léku. Takové množství účinné látky je obsaženo v přípravku Paracetamol pro děti..

Paracetamol pro bolesti zubů

Před plánováním těhotenství se doporučuje podstoupit kompletní lékařskou prohlídku a léčit všechny existující nemoci. Pokud máte ostré zuby, musíte vzít Paracetamol.

Doporučuje se začít s ½ tablety. Pokud neexistuje žádný terapeutický výsledek, opakujte stejnou dávku po 90–120 minutách.

Z teploty

Než se na stupnici těhotenského teploměru objeví indikátor 38,5 °, nedoporučuje se užívat antipyretika. Když teplota stoupne nad kritickou úroveň (38,5 °), zvyšuje se ohrožení života a zdraví matky i plodu. V tomto případě je vyžadována medikace.

Pro snížení tělesné teploty těhotné ženy je doporučená dávka ½ tablet Paracetamolu. Poté musíte zavolat sanitku.

Příjem paracetamolu při teplotě:

Vlastnosti užívání tablet v rané a pozdní fázi

Během těhotenství vstupuje paracetamol do plodu a překonává placentární bariéru. V závislosti na gestačním věku může mít různé účinky na stav dítěte. S jeho epizodickým příjmem nemá negativní dopad na plod. Nekontrolované použití může vést k řadě poruch ve vývoji embrya.

1. trimestr

Použití paracetamolu v časném těhotenství může způsobit abnormality při tvorbě fetálních orgánů. Je schopen poškodit reprodukční systém chlapce.

S nepřiměřeným příjmem paracetamolu na začátku těhotenství se může chlapec narodit s jedním varlatem v šourku. Tato patologie se nazývá kryptorchidismus. Použití paracetamolu v prvním trimestru může sloužit jako podnět k hormonálním poruchám nebo odchylkám ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Lékař může Paracetamol doporučit v 1 trimestru. Taková terapie se používá k léčbě těžkých forem akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí a dalších stavů doprovázených horečkou. Nápravný prostředek je předepsán, pouze pokud jsou výhody pro ženu překročeny, pokud jde o možná rizika pro plod.

2. trimestr

Za „nejklidnější“ a nejbezpečnější období porodu dítěte se považuje 2 trimestr. Plodové orgány jsou již položeny a vytvořené „místo pro děti“ poskytuje další ochranu před pronikáním nežádoucích látek a patogenů.

V této době je povoleno snižovat horečku a bolest jiné povahy. Během tohoto období se již vytvářejí již vytvořené systémy a orgány dítěte. Nekontrolované podávání léku nebo překročení doporučené dávky může způsobit odchylku ve vývoji.

Používáte-li Paracetamol podle pokynů lékaře s přísným dodržováním dávkování, je vyloučen negativní vliv na vývoj dítěte..

3. trimestr

Do 3. trimestru jsou všechny orgány a systémy na podporu života plodu plně vyvinuty. V této fázi dochází ke zvýšení růstu. Zvýšená tělesná teplota může vyvolat intrauterinní infekci a fetální hypoxii. Se zvýšením teploty se Paracetamol používá k jeho normalizaci..

Pokud je nastávající matka trápena silnou bolestí různých etiologií, nemusí to být nejlepší způsob, jak ovlivnit stav plodu. V těchto chvílích se zvedá tón těla, který může vyvolat předčasné porodní nebo kyslíkové hladovění dítěte. Pro zmírnění bolesti odborníci radí těhotným ženám, aby užily Paracetamol.

Možné účinky, vedlejší účinky

Pokud je Paracetamol používán podle anotace a předpisu ošetřujícího lékaře, důsledky jeho použití jsou minimalizovány. Studie prokázaly, že se léčivo rychle vstřebává do krevního řečiště a jde do všech orgánů, až k nenarozenému dítěti. Při správné léčbě paracetamol nepříznivě neovlivňuje plod..

Při použití nesprávně předepsané dávky léku nebo jeho neodůvodněného použití se mohou objevit vedlejší účinky:

 • Změna struktury krve. Lék ovlivňuje hladinu hemoglobinu a krevních destiček v krvi. Možný vývoj anémie z nedostatku železa a trombocytopenie.
 • Nevolnost, zvracení, bolest břicha.
 • Vývoj alergií. Vyjadřuje se jako vyrážka, svědění, otok. Velmi vzácně se může objevit bronchospasmus.
 • Snížený krevní tlak.
 • Patologie jater a ledvin.

Při dodržení doporučeného dávkování je minimalizováno riziko komplikací..

Interakce s jinými drogami

Při používání Paracetamolu postupujte opatrně:

 • Ředidla krve.
 • Antidepresiva a sedativa.
 • Léky na bázi fenobarbitálu, jako je Corvalol nebo Valocordin.
 • Aktivní uhlí. Zabraňuje pronikání paracetamolu do krve a snižuje účinek jeho použití.
 • Isoniazid, protože zvyšuje absorpci Paracetamolu do krve a může způsobit jeho předávkování.
 • Další léčivé přípravky na bázi paracetamolu. Kombinace těchto léků zvyšuje negativní účinky paracetamolu na játra..

Pokud je třeba během léčby jinými léky používat Paracetamol, měli byste se poradit se svým lékařem.

Analogy pro těhotné ženy

Paracetamol je účinná látka, která tvoří základ mnoha farmakologických léčiv. V případě potřeby si může snadno vybrat náhradu. Nejpředepisovanější lék obsahující paracetamol je Panadol. Je schválen pro použití těhotnými ženami a dětmi. Prodává se v různých lékařských formách..

Panadol je kompletní analog paracetamolu. Jedna tableta obsahuje 500 mg látky a pomocných látek. Panadol má během těhotenství stejné kontraindikace jako paracetamol

Paracetamol je hlavní složkou „studených prášků“ Coldrex, Efferalgan, Maksikold. Pomáhají v boji proti příznakům chřipky a SARS - horečka, nosní kongesce a slabost těla. Kromě účinné látky jsou ve složení přípravků kyselina askorbová a fenylefrin.

Léčiva Ibuklin a Brustan se mohou užívat od 2. trimestru těhotenství. Účinná látka - kombinace paracetamolu a ibuprofenu.

Byla izolována skupina analgetických přípravků, které neobsahují paracetamol ve svém složení. Mohou být předepsány lékařem během těhotenství:

 1. Nurofen Při správném dávkování nepoškodí dítě. Nedoporučuje se užívat po 28 týdnech, protože pomáhá snižovat množství plodové vody.
 2. Baralgin. Používá se k úlevě od silné bolesti různého původu. Předepisuje se jako injekce. Je zakázáno užívat lék v prvním trimestru.
 3. Ne-shpa. Pomáhá vyrovnat se s bolestí hlavy. Droga je schopna snížit tón dělohy.
 4. Analgin. Působí podobně jako Paracetamol. Je schopen ovlivnit plod.
 5. Spazmalgon. Odstraňuje záchvaty silné bolesti. Je předepsán intramuskulárně a schválen pro použití od 2. trimestru.

Nejbezpečnějším lékem s analgetickým a antipyretickým účinkem povoleným během těhotenství je Paracetamol. V situacích vyžadujících rychlou lékařskou péči může být jednotlivá dávka léčiva užívána nezávisle. Je-li nezbytné použít jeho analogy, je nutná předběžná konzultace s odborníkem.

Názor lékařů na užívání Paracetamolu během těhotenství

Odborníkům nevadí mírné používání Paracetamolu během porodu dítěte. Věří, že tento lék prakticky nepoškozuje vyvíjející se plod, na rozdíl od podobných aspirinu a analginu. Navzdory tomu naléhavě žádají těhotné ženy, aby se lépe staraly o své zdraví a ne aby samy léčily..

Není přípustné užívat Paracetamol v přítomnosti závažných důvodů: vysoká horečka nebo silná bolest.

Pokud lék nepomohl zbavit se problému a vy ho musíte znovu vzít, musíte to oznámit lékaři vedoucímu těhotenství a dodržovat jeho doporučení. Pokud budete dodržovat všechny pokyny odborníka, bude prakticky vyloučeno ohrožení života a zdraví dítěte.

Během období těhotenství se ochranné funkce těla snižují. Začne ostřeji reagovat na infekce a viry. Paracetamol je jedním z mála léků, které lze během těhotenství používat. S ním můžete výrazně zmírnit pohodu nastávající matky bez poškození plodu.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na téma: paracetamol během těhotenství

Mohu pít paracetamol během těhotenství:

Je možné pít paracetamol v 1., 2., 3. trimestru těhotenství?

V praxi lékaře byl paracetamol používán 60 let. Podle statistik je to nejčastěji užívaná droga. Pacienti vysvětlují svou lásku k němu s nízkou cenou, rychlým účinkem.

Během své existence na farmaceutickém trhu prošel mnoha bezpečnostními testy. Proto je paracetamol během těhotenství lékařem aktivně předepisován v různých situacích..

Paracetamol může být nebezpečný pro nenarozené dítě

Mechanismus účinku

Působení drog je charakterizováno sférou vlivu na tělo a patologii:

 • Antipyretický účinek. Snižuje horečku. Lék nemá významný vliv na normální teplotu..
 • Analgetický účinek. Nástroj lze bezpečně předepsat pro zmírnění bolesti při jakékoli lokalizaci. Je schopen pomoci s mírnou bolestí bolesti, protože je to narkotický analgetikum. Pro silnou bolest existují analogy s odlišným mechanismem účinku.
 • Protizánětlivý účinek. Acetaminofen má mírný protizánětlivý účinek. Přesto je schopen částečně odstranit příznaky zánětu: otoky, zarudnutí, dysfunkce orgánů.

Lékové složky

Podle chemické nomenklatury se tento lék nazývá paraacetylaminofenol. V cizích zemích se nazývá acetaminofen. Každá osoba bude jmenovat dvě hlavní akce: antipyretická a analgetická. To se týká mírných narkotických analgetik..

Jak je charakterizována její činnost?

Podle klasifikace analgetik je zařazen do skupiny narkotik s centrálním mechanismem účinku. Navíc má protizánětlivý účinek díky účinku na syntézu prostaglandinů v kaskádě prostacyklinu..

Mohu brát paracetamol během těhotenství??

Světová zdravotnická organizace to uznala za jeden z nejdůležitějších léků, čímž potvrdila účinnost léku. Paracetamol si našel své místo, když byl použit během těhotenství. Používá se k bolesti různého původu. Ženy používají paracetamol během těhotenství nejčastěji v následujících případech:

 • Cefalgie;
 • Bolest zubů;
 • Myalgie;
 • Bolest kloubů;
 • Horečka různých etiologií;
 • Zánět.

Paracetamol na bolest hlavy během těhotenství se předepisuje v případě migrény, tenzní cefalgie, klastrové formy cefalgie. U tohoto léku je obvyklé zahájit léčbu během těhotenství, vzhledem k minimálnímu riziku pro dítě.

Proto ho praktičtí lékaři nazývají výchozím lékem. Pouze při selhání léčby jsou léky druhé řady předepisovány s výraznějším účinkem na plod.

Paracetamol pro bolesti zubů během těhotenství může také pomoci. Bolest zubů je klasický zánětlivý proces. V reakci na zubní kaz mobilizuje lidské tělo rezervní síly ve formě zánětu. Úkolem je omezit poškozenou tkáň na „plot“ edematózních buněk. Buňky imunitního systému také začnou migrovat k tomuto zaměření. Výsledkem je otok, který stlačuje nervové zakončení, dochází k bolesti.

Migrující imunitní buňky v této zóně vylučují biologicky aktivní látky, které zvyšují bolest. Vaskulární kongesce v místě zánětu vede ke zvýšení teploty, lokální i obecné. Tato situace je známkou pro užívání analgetika..

Dávka paracetamolu během těhotenství

Dávka paracetamolu během těhotenství se vypočítá na základě následujících kritérií:

 • Trimestr těhotenství, období těhotenství;
 • Indikace pro užívání paracetamolu během těhotenství;
 • Přítomnost zhoršené funkce jater;
 • Přítomnost zhoršené funkce ledvin;
 • Stav budoucího dítěte.

1 trimestr

Pokud existují důvodné náznaky, je paracetamol schválen pro použití během těhotenství v prvním trimestru. Nejčastěji je předepisována v souvislosti s hypertermií, která doprovází jakékoli infekční onemocnění. Pravděpodobnost komplikací způsobených vysokou tělesnou teplotou převyšuje rizika užívání léku v 1. trimestru těhotenství. Během tohoto období těhotenství je předepsáno mnoho léků podle tohoto principu..

Paracetamol a časné těhotenství jsou zcela kompatibilní věci. Těhotná žena s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg smí užít jednu dávku 500 mg.

Na jeden den je povoleno používat 2 g léku ve 4 rozdělených dávkách v intervalu 6 hodin.

2 trimestru

Paracetamol během těhotenství ve 2. trimestru předepisuje lékař mnohem častěji a klidněji. Kritické období vývoje embrya uplynulo, nemůžete se bát hrubého škodlivého účinku na pokládání jeho systémů a orgánů. Indikace pro jmenování paracetamolu pro těhotné ženy zůstávají stejné:

 • Bolest hlavy;
 • Bolest zubů (před návštěvou u zubaře);
 • Myalgie;
 • Bolest v kloubech, páteře;
 • Hypertermie;
 • Infekční choroby.

Během těhotenství s bolestí hlavy by mělo být jakékoli analgetikum užíváno až po vyloučení specifických gravidarových komplikací: preeklampsie, eklampsie. Dávka léku, který se má vypít, nezávisí na gestačním věku. Výpočet účinné látky je určen pouze pro tělesnou hmotnost pacienta. Proto je ve 2. trimestru předepsáno analgetikum 1 tableta (500 mg) 3-4 krát denně. Trvání terapie je 4 dny. Pokud není zaznamenáno žádné zlepšení, vyhledejte lékaře znovu..

3 trimestru

Paracetamol během těhotenství ve 3. trimestru je lékařem často předepsán, pokud je to uvedeno. Nejběžnějším z nich je zvýšení tělesné teploty s vývojem virových bakteriálních infekcí. Hypertermie matky nežádoucím způsobem ovlivňuje stav plodu. Frekvence jeho srdeční frekvence se zvyšuje, v důsledku toho se zvyšuje riziko nitroděložní hypoxie. Proto je léčivo nezbytně součástí léčebného komplexu spolu s antibakteriální terapií. Je možné, aby to braly těhotné ženy? Otázka už není. Doporučuje se těhotným ženám s vysokou horečkou..

Kontraindikace a možné komplikace

Spolu s dalšími léčivými přípravky má paracetamol kontraindikace. Měly by se zvážit v počátečním stádiu vyšetření a léčby těhotné ženy.

Kontraindikace při jmenování paracetamolu:

 • Existující hypersenzitivní reakce doprovázená nesnášenlivostí na účinnou látku léčiva;
 • Používejte opatrně u pacientů s alergiemi;
 • Renální dysfunkce (glomerulonefritida, selhání ledvin);
 • Dysfunkce jater (hepatitida, cirhóza, selhání jater);
 • Genetická patologie (nedostatek enzymů glukóza-6-fosfát dehydrogenázy);
 • Nadměrná konzumace alkoholu

Nežádoucí účinky po použití drogy se nejčastěji rozvíjejí z následujících důvodů:

 • Nesprávné dávkování léku při vysokých dávkách paracetamolu;
 • Nesprávná frekvence podávání léčivé látky;
 • Jmenování na pozadí existujících kontraindikací;
 • Samoléčení, ignorování doporučení lékaře.

Nejběžnější vedlejší účinky jsou:

 • Narušení gastrointestinálního traktu (nauzea, dyspeptické poruchy, průjem);
 • Alergické reakce (kopřivka, Quinckeho edém, svědění);
 • Arteriální hypotenze.

Každá těhotná žena, která se stará o sebe a své dítě, chce vědět, zda je možné během těhotenství pít paracetamol. Odpověď je jednoznačná - je to možné. A to i přes možné vedlejší účinky. Podle doporučení Americké společnosti pro kontrolu oběhu léčiv spadá projednávaná droga do kategorie bezpečných léků během těhotenství, což před tímto kritériem předchází mnoho léků.

Známé analogy

Účinná látka paraacetylaminofenol vyrábí mnoho farmakologických společností, a to jak jako samostatné léčivo, tak jako součást kombinovaných léčiv. Jeho analogy mají stejné indikace pro použití, kontraindikace a vedlejší účinky.

Paracetamol nebo ekvivalent?

Klasifikace analogů paracetamolu:

 • Podle věku (liší se v dávce účinné látky):
 • Dětské formy (Panadol, Tsefekon D, dětská forma);
 • Formy pro dospělé (paracetamol AC).
 • Podle lékové formy:
 • Tablety (paracetamol AC);
 • Sirup (Panadol);
 • Svíčky (cefecon D) 4
 • Infuzní roztok (perfolgan).
 • Přítomností nebo nepřítomností dalších látek v přípravku:
 • Jednoduchá forma (panadol, cefecone);
 • Kombinované léky (ibuklin, brustan, fairvex).

Během těhotenství by měly být upřednostňovány jednoduché formy léku bez kombinace s jinými léčivými látkami. Forma podání do těla závisí na indikacích a podmínkách podávání. Například u onemocnění jater je lepší použít analgetikum ve formě rektálních čípků. Infúzní forma je vhodná pro hospitalizaci ve vážném stavu pacienta.

Při kontaktu s klinikou bude lékař schopen zvolit optimální formu léčiva, jeho dávku a délku léčby.

Je možné užívat tablety paracetamolu během těhotenství??

Paracetamol během těhotenství - nástroj, který může pomoci vyrovnat se s horečkou, bolestmi zubů a bolestmi hlavy, zmírňuje zánětlivý proces. Tento lék je tak populární, že je pravděpodobně přítomen v každé lékovce. Je povoleno používat nejen pro těhotné a kojící ženy, ale také pro kojence. Je však Paracetamol bezpečný?

Po pečlivém prostudování pokynů pro tento lék nenajdete větu, kterou by ženy během těhotenství doporučovaly. To naznačuje, že užívání léku by mělo být dávkováno a pouze se souhlasem lékaře.

Základem léku je paracetamol. Další složky: bramborový škrob, laktóza, kyselina stearová.

Indikace pro použití jsou následující:

 1. Těžká migréna. Paracetamol během těhotenství s bolestmi hlavy může rychle odstranit nepohodlí. Účinek je dosažen během jedné hodiny. Maximální dávka je 3 tablety denně. Paralelně k zastavení bolesti můžete použít lidové recepty: čaj z heřmánku a lípy, těsný obvaz na hlavě, dobrý odpočinek a spánek.
 2. Bolest zubů. V tomto případě lze čtvrtinu tablety položit na gumu nebo zub, účinek je dosažen během 15-20 minut.
 3. Teplota stoupá nad 38,5 stupně. Lékaři zároveň doporučují užívat horké čaje s malinami, připravovat chladné ubrousky (bez octa a alkoholu).
 4. SARS a chřipka. Imunita těhotné ženy bohužel způsobuje vážné trhliny. Tělo utrácí veškerou svou sílu, když nese plod. Proto jsou respirační a jiná sezónní onemocnění celkem běžná. Paracetamol má protizánětlivý účinek, je velmi vhodný pro zastavení šíření virů a infekcí u těhotné ženy.

Paracetamol užívejte pouze po konzultaci s lékařem. Dávka by měla být zvolena individuálně, v závislosti na složitosti případu a délce těhotenství. V žádném případě by maximální dávka neměla přesáhnout 3 g denně.

Užívání léku v různých trimestrech těhotenství

Odborníci prokázali, že Paracetamol není tak bezpečný lék, jak se zdá na první pohled. Prochází placentou k plodu. Proto je důležité znát a zvážit rizika užívání léku.

1 trimestr. Během tohoto období se žena nedoporučuje užívat Paracetamol, stejně jako jiné chemikálie. Jde o to, že v této době probíhá pokládání a vývoj všech vnitřních orgánů plodu. Obzvláště negativně ovlivňuje lék mužské děti. Může způsobit kryptorchidismus (nevystoupená varlata v šourku).

Příjem paracetamolu lze jmenovat pouze v případě naléhavé horečky těhotné ženy. Dávkování se počítá individuálně.

2 trimestru. Lékaři připisují toto období nejjednodušší době v celém těhotenství. Všechny vnitřní orgány plodu jsou již plně formovány, takže i když žena chytí nachlazení, Paracetamol v malých dávkách dítě neublíží. Ale ani v této době by lék neměl přesáhnout 4-5 dní.

3 trimestru. Čas se blíží k porodu, plod rychle roste, žena má řadu problémů. Nejoblíbenější z nich - bolest páteře a pánve. Někdy jsou tak silné, že je třeba okamžitě zastavit. Jinak způsobí u ženy zvracení a nervové zhroucení.

Dětský paracetamol během těhotenství během tohoto období bude velmi užitečný. Nejlepší je používat svíčky, rychle se vstřebávají a zmírňují bolest. Je také vhodná suspenze..

I přes dávkování pro děti by se lék neměl používat často. Během tohoto období je přípustná doba až 7 dnů. Paracetamol lze také užívat bezprostředně před porodem, aby se zmírnila horečka (pokud existuje).

Z výše uvedeného můžeme usoudit, že léčivo je vhodné užívat pouze ve 3. trimestru. V této době je placenta již „zastaralá“, takže infekce může snadno proniknout do plodu. Abyste tomu zabránili, rychle odstraňte zánětlivý proces a použijte Paracetamol.

Jak droga funguje?

Jakmile je Paracetamol v těle těhotné ženy, rychle se vstřebává do střev. Toto je plus léku, protože jeho účinek nastane po 20-30 minutách. Za tímto účelem by měla být tableta omyta maximálním množstvím vody. Je vhodné to udělat před jídlem nebo po jídle, aby střeva nebyla plná. Maximální účinnosti je dosaženo za hodinu. Náprava je platná 6-8 hodin.

Můžete si také koupit lék ve formě rektálních čípků. Používejte je pohodlně. Ale jediný mínus - v létě se svíčky mohou roztavit a skladování v lednici není přípustné.

Dětský paracetamol se zpravidla vyrábí ve formě sirupů. Chutnají docela dobře. Dodává se s dávkovačem, který neumožňuje předávkování.

Významnou výhodou Paracetamolu je, že během 8-9 hodin je téměř úplně vyloučen z těla (o 98%).

Pozor - nebezpečí

Návod k použití léku obsahuje řadu kontraindikací, na které bychom neměli zapomenout:

 1. Alergická reakce na složky produktu;
 2. Onemocnění jater a ledvin;
 3. Laktózová intolerance;
 4. Krevní nemoci.

Ve všech těchto případech se musíte zdržet užívání drogy.

Paracetamol je účinný lék, který nejen pomáhá vyrovnat se s horečkou, ale také bolesti zubů, bolesti hlavy a bolesti svalů. Kromě toho má nástroj protizánětlivý účinek. Na otázku, zda lze paracetamol podávat těhotným ženám s nachlazením, lékaři dávají pozitivní odpověď. Je důležité brát to ve správné dávce. Léčebný režim musí být předepsán odborníkem individuálně.

"Paracetamol" během těhotenství v 1. trimestru

V prvním trimestru těhotenství se žena snaží chránit dítě před negativními faktory. Užívání většiny léků během těhotenství může nepříznivě ovlivnit rostoucí a vyvíjející se plod, ale léky jsou nezbytné. Když teplota v prvním trimestru těhotenství stoupne, použije se „Paracetamol“ - lék s prokázaným účinkem a nepřítomnost škodlivých účinků na dítě. Jak to vzít? Je možné snížit teplotu jinými způsoby?

"Paracetamol" během těhotenství v 1 trimestru teploty

Ve velmi časných stadiích těhotenství se ženám nedoporučuje užívat žádné léky. Někdy je však užívání léků jednoduše nutné, zejména pokud nastávající matka má silnou horečku a existují bolesti v krku, bolesti těla, závratě. „Paracetamol“ je považován za jeden z nejbezpečnějších léků, které nepříznivě neovlivňují dítě v děloze..

Nejdůležitější indikací pro předepisování léku během těhotenství je zvýšení tělesné teploty. Pokud žena v počátečních stádiích vidí na teploměru číslo, které nepřesahuje 38 stupňů, je lepší postupovat podle domácích metod: dobře provětrejte místnost a navlhčete vzduch, vypijte hodně čisté vody.

Když teplota stoupne na 38,5 stupňů a více, měli byste užít „Paracetamol“. Dávku by měl vypočítat pouze lékař na základě výsledků studií, příčiny symptomu a individuálních charakteristik ženského těla..

Pravidla pro používání přípravku „Paracetamol“ v raných fázích:

 • neužívejte současně více než ½ tablet;
 • můžete aplikovat lék až 3x denně s intervalem nejméně 8 hodin;
 • nepoužívejte lék pro profylaktické účely, pokud není vysoká horečka a jiné příznaky;
 • Pokud teplota trvá méně než jeden den, neuchýlejte se o pomoc z fondů;
 • odmítnout vzít "Paracetamol", když teplota stoupne na 38 stupňů.

K užívání léku v prvním trimestru by mělo dojít pouze pod stálým dohledem ošetřujícího lékaře. Samoléčení je nepřijatelné. Ve většině případů, před užitím jakéhokoli léku, i když se jedná o bezpečný paracetamol, je nutné provést testy krve a moči, aby se určily příčiny zvýšení teploty a další indikace.

Jak snížit teplotu během těhotenství v 1 trimestru?

Při teplotách do 38 stupňů lékaři doporučují používat domácí léky. Odborníci dávají následující doporučení, jak rychle a bezpečně snížit teplotu:

 • Nezabalujte se do přikrývky ani při silném chladu, protože to povede ke snížení přenosu tepla;
 • snížit teplotu v místnosti a zvýšit úroveň vlhkosti;
 • pít co nejvíce, k tomu je vhodná čistá voda, brusinková šťáva, bylinný čaj, bobule kompot;
 • otřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávou;
 • v žádném případě nedopusťte horké koupele;
 • neaplikujte odvar a infuze na základě měsíčku od teploty uvnitř, protože to vede k potratu.

Pokud teplota vzrostla na 38,5 stupňů nebo více, je nezbytná medikace. Je lepší používat „paracetamol“, protože je to bezpečné pro plod a je normálně tolerováno ženským tělem.

Existuje seznam léků kategoricky kontraindikovaných v 1. a následujících trimestrech těhotenství:

 • "Aspirin" a léky na něm založené. Ovlivňuje srážení krve a může způsobit silné krvácení u dítěte a nastávající matky.
 • „Tetracyklin“ - vede k abnormalitám plodu.
 • „Streptomycin“ - může u dítěte způsobit částečnou nebo úplnou hluchotu.
 • Chloramphenicol. Droga ovlivňuje oběhový systém dítěte a vede k patologickým změnám v játrech.

Je možné použít „paracetamol“ během těhotenství ve 3. trimestru při teplotě?

V posledním trimestru tento lék nepříznivě neovlivňuje dítě. Pokud užijete lék bez překročení dávky, bude to dobře snášena nastávající matkou a pomůže snížit teplotu.

Na konci těhotenství není plod tak zranitelný jako v prvním trimestru, je dostatečně vyvinut a je schopen odolat negativním účinkům zvnějšku. Pokud však žena vezme Paracetamol nekontrolovaně, nedodrží správné dávky a četnost použití, jsou možné následující nežádoucí účinky:

Pokud se objeví podezřelé příznaky, je třeba nejprve vypláchnout žaludek a vzít několik tablet aktivního uhlí a poté se poradit s lékařem. Nedostatek včasné lékařské péče a předávkování hrozí následky, jako jsou:

 • intoxikace ženského těla;
 • selhání ledvin;
 • snížení krevního tlaku;
 • alergické reakce;
 • anémie;
 • trombóza.

Četné studie tedy ukázaly, že ve třetím trimestru je Paracetamol pro plod absolutně bezpečný, ale může ovlivnit orgány a systémy nastávající matky. Z tohoto důvodu je důležité poradit se s gynekologem před užitím léku..

„Paracetamol“ je nezbytným nástrojem ke zvýšení tělesné teploty a bolesti hlavy v různých fázích těhotenství. S výhradou ustanovení pokynů k použití a dodržování dávek vypočtených lékařem, léčivo nepříznivě neovlivní dítě, ale odstraní nepříjemné příznaky u nastávající matky.

Autorka: Daria Leonidovna Meshcheryakova,
porodník-gynekolog

Líbí se vám článek? Do komentářů napište svůj názor.

Paracetamol během těhotenství 1, 2, 3 trimestru

Mohu brát paracetamol během těhotenství?

Jak léčit nachlazení během těhotenství v raných stádiích, v 1., 2., 3. trimestru, které z antipyretik mohou užívat nastávající matky? Jak nebezpečné jsou tyto prostředky a v jakém období?

Tradičně bereme jeden z těchto tří léků na horečku: Paracetamol, Ibuprofen (Nurofen) nebo Ibuklin. Navíc je poslední lék směsí prvních dvou a zastánci medicíny založené na důkazech se nedoporučuje.

Paracetamol je mnohem bezpečnější a účinnější v těhotenství během 1., 2., 3. trimestru - tento lék lze užívat kdykoli. Chcete-li maximalizovat jeho účinnost, musíte vypočítat správnou dávku pro sebe. Za tímto účelem vynásobte svou hmotnost v kilogramech 15 mg chemické látky v tabletě. Pokud dostanete například 750, znamená to, že byste měli užívat paracetamol během těhotenství v prvním trimestru, stejně jako zbývající období těhotenství, 1,5 tablety s dávkou 500 mg. Ale pouze ne více než 3-4 gramy paracetamolu za jeden den. To je obvykle více než dost, aby se zbavil tepla..

To znamená, že je možné pít paracetamol během těhotenství v raných stádiích nebo zda nestojí za to riskovat zdraví nenarozeného dítěte. Další věc je, že zneužívání tablet není také dobré. Jakákoli antipyretika, zejména budoucí matka, by měla být užívána při teplotách nad 38,5 stupně. A paracetamol může mít závažné nežádoucí účinky během těhotenství s použitím velkých dávek léku a při dlouhodobé léčbě. Musíte pochopit, že tento nástroj má nejnepříznivější účinek na játra. Pro krátkodobé použití kontraindikace paracetamolu během těhotenství neexistují. Alespoň během prvních tří dnů můžete tyto tablety užívat beze strachu. Pokud ale teplota neklesne, je lepší se poradit s lékařem.

Obecně platí, že léky během těhotenství by se měly užívat pouze podle indikací, pokud se bez nich neobejdete. Když je vaše teplota těsně nad 37 stupňů, nepijte pilulky. Takže budete v klidu pro zdraví svého nenarozeného dítěte a také svého. Mnoho léků v prvních týdnech těhotenství způsobuje toxikózu. A mezi prostředky, jak snížit teplotu během těhotenství je možné, není uveden pouze paracetamol. Existují nádherné lidové prostředky ke zlepšení pohody..

V tomto případě byly naše babičky otřeny alkoholem, vodkou nebo octem. Moderní lékaři to však v žádném případě nedoporučují, protože malé množství těchto látek se dostává do krevního oběhu matky a odtud do těla k dítěti. Těhotné paracetamol je možné, pokud je vysoká teplota. A když není příliš vysoká, doporučuje se hodně teplého pití. Je lepší pít čistou vodu, nemůžete příliš sladké kompoty a ovocné nápoje. Ale tradičně doporučujeme zdržet se čaje. Alespoň ze silných, v době nemoci. Při používání teplých nápojů se nejprve vyhýbáme dehydrataci a zadruhé mechanicky vyvoláváme pocení, dobře a ochlazení pokožky vyvolává pokles teploty. Aby vám celý proces vyhovoval, měli byste být v lehkém oblečení.
Je velmi užitečné jen osprchovat se a nechat je bez stírání. Odpařováním voda odstraní trochu tepla.

Pokud v lékárničce ve druhém trimestru těhotenství není paracetamol, zkuste teplotu v místnosti snížit na 18 stupňů. V takovém případě se můžete lépe oblékat nebo se přikrýt, pokud to není pohodlné, a tak vám nedochází k zimnici. Vdechování studeného vzduchu také sníží teplotu..

Jedná se o populární a velmi jednoduché metody snižování teploty používané našimi vzdálenými předky. Ale mnozí z nás jsou obeznámeni s prášky. Mnoho lidí používá Paracetamol nejen jako antipyretikum, ale také jako protizánětlivé. Tento účinek se však velmi slabě projevuje. Existuje skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv, která mohou skutečně léčit, a nejen snižovat teplotu. Patří mezi ně ibuprofen, který jsme zmínili dříve. To je jen on, máme-li očekávat matku, pak jen ve druhém trimestru může.

Je naprosto jisté, že užívání paracetamolu v prvním trimestru těhotenství z bolesti hlavy může pomoci. Koneckonců, tento lék je také analgetikum. Neměli byste však spěchat k pití pilulek, aniž byste zjistili příčiny bolesti hlavy a aniž byste se snažili vyloučit bolest z jiných léků. Například, pokud je problém přepracován, bude snazší jít spát co nejvíce, nebo jen relaxovat. Také v těchto případech s tzv. Tenzními bolestmi dobře pomáhají antispasmodika. Nejslavnější No-shpa. Můžete také vzít "Band". A od druhého trimestru těhotenství pomůže bolest hlavy zbavit se valeriánu v tabletách (v dávce 1 až 2 tablety na příjem) nebo ve formě vodného roztoku (vezme se jedna polévková lžíce). Inhalace éterických olejů pomáhá (hlavní věc je, že nejsou alergické), stejně jako aplikace masti Doctor Mom nebo naší masti Zvezdochka na whisky. A pokud nic nepomůže, při silné bolesti je vhodné vzít si pilulku.

Mimochodem, ve 3. trimestru se paracetamol nedoporučuje užívat bez předchozího měření krevního tlaku. Koneckonců, může být bolest hlavy způsobena jím a pak by měla být léčba úplně jiná a žena by měla být pod lékařským dohledem.

Paracetamol během těhotenství

Sotva existují ženy, které nevědí, že během těhotenství jsou jakékoli léky velmi nebezpečné. Je nemožné předvídat, jak určitý lék ovlivní vývoj plodu, zda způsobí vývojové patologie nebo zda jeho působení neovlivní dítě. Převážná většina léků se proto nedoporučuje používat těhotné ženy. Existují však situace, kdy je bez použití léků jednoduše nemožné. V takových případech je potenciální poškození plodu hodnoceno nižší než přínos pro matku. Například, když teplota během těhotenství stoupne nad normální, existují určitá rizika pro dítě, takže mnoho nastávajících matek má otázku, zda lze paracetamol během těhotenství použít..

V jakých případech by měl být paracetamol použit a co to je?

Hlavním účelem paracetamolu je poskytnout antipyretický účinek. Patří do skupiny analgetik, léků proti bolesti. Vzhledem k tomu, že se tento lék v medicíně používá již dlouhou dobu, byl jeho mechanismus účinku a vedlejší účinky důkladně studován. Je tedy všeobecně známo, že v důsledku užívání paracetamolu se mohou vyskytnout poruchy fungování jater, ledvin a oběhového systému. Tyto poruchy jsou však velmi vzácné a přínosy léku jsou mnohem vyšší než možné poškození. Účinnost této drogy byla prokázána na celém světě a Světová zdravotnická organizace (WHO) ji zařadila na seznam léčiv nezbytných pro lidstvo. Podle WHO je také jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti pro děti..

Paracetamol by měl být používán během těhotenství pouze podle pokynů lékaře nebo pokud žena již není schopna tolerovat bolest. Je také možné použít paracetamol při velmi vysoké tělesné teplotě - více než 38 stupňů. Přesto byste neměli riskovat své zdraví a vývoj dítěte, a pokud je to možné, poraďte se s lékařem o přijetí tohoto léku.

Způsob použití paracetamolu

Pokud se můžete vyhnout užívání tohoto léku, musíte to zkusit. Pokud se však stav ženy časem nezlepší, pak je použití paracetamolu během těhotenství možné v následujících případech:

 1. horečka těla (kvůli infekčním chorobám);
 2. Bolest zubů
 3. bolesti hlavy;
 4. migréna;
 5. tělesná teplota nad 38 stupňů.

Je důležité pochopit, že žádný z výše uvedených případů se nevyskytuje „od nuly“. Bolest, vysoká horečka a horečnaté stavy těla jsou velmi znepokojujícími příznaky a vyžadují okamžitou lékařskou péči. Příčinou bolesti zubů může být nebezpečná infekce a vysokou horečkou může být virus nebo SARS. Paracetamol na bolest během těhotenství je považován za relativně bezpečný a účinný lék, ale to neznamená, že příčinu bolesti nebo teploty lze ignorovat..

Jaká by měla být dávka?

Správné dávkování léku je velmi důležitým stadiem jakékoli léčby, zejména během těhotenství. Vysoká dávka může být k výsledku zbytečná a mít velmi negativní dopad na vývoj dítěte, takže při výběru dávky musíte být velmi zodpovědní.

Paracetamol lze užívat perorálně nebo rektálně. Pokud je zvolena první možnost, je nejlepší užít tabletu 1-2 hodiny po jídle. Vstup na plný žaludek povede ke skutečnosti, že jeho činnost se zpomalí. Tabletu je třeba zapít plnou sklenicí vody, aby se rozpustila rychleji v žaludku.

Normálně by měl lékař stanovit dávku na základě zdravotního stavu ženy. Pokud by si však těhotná žena měla z nějakého důvodu zvolit dávku sama, pak stojí za to začít s minimem. Pokud je to nedostatečné a nefunguje, je lepší postup opakovat. Paracetamol během těhotenství z bolesti hlavy nebo horečky se užívá v dávce 325 gramů.

Ženy často v lékárně hledají přesně dětský paracetamol. Během těhotenství je považována za méně nebezpečnou, i když je to mýtus. Dětský paracetamol se od dospělého liší pouze dávkou, pro děti je to o něco méně. Pokud se tedy nastávající matka rozhodne pít paracetamol v dávce 325 mg, odpovídá to dětskému léku.

Paracetamol můžete užívat až třikrát denně během období očekávání dítěte a až 5 - v jiných obdobích života. Pokud existuje možnost přeskočit užívání léku a nahradit jej „lidovým“ znamená - vždy je lepší zvolit tuto možnost. Droga by však neměla přesáhnout jeden týden pro všechny lidi.

Nežádoucí účinky užívání tablet

Již bylo řečeno pár slov o možných negativních účincích, ale ve „zajímavé“ poloze může být účinek budoucí matky a dítěte na tělo ještě zhoršen. Hodně záleží na termínu: paracetamol během těhotenství v počátečních stadiích může být velmi nebezpečný, stejně jako v posledních měsících. V prvním případě je přísně zakázáno užívat paracetamol v prvních týdnech, zejména až 5-6. Dále by se mělo recepci zabránit až do 12 týdnů, ale to ještě není tak kritické jako v prvním měsíci těhotenství. V pozdějších fázích může užívání tablet paracetamolu během těhotenství vést k předčasnému porodu, protože ovlivňuje oběhový systém matky.

Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky užívání tohoto léku patří poruchy vývoje pohlavních orgánů u vrozených chlapců. To může vést k vývoji tak komplexního onemocnění, jako je absence varlat v šourku. V některých případech se varle stále tvoří, ale nespadá a nenahrazuje své místo. Podle statistik k takové odchylce dochází u každého šestého chlapce, pokud matka jedla během těhotenství paracetamol pravidelně a ve velkých dávkách.

Někdy nastávající matky užívající paracetamol mají anémii. A i když tato nemoc nepatří k řadě vážných, nepřináší nic dobrého. Při anémii v mateřské krvi je pozorováno nedostatečné množství hemoglobinu, což znamená, že dítě nemusí přijímat kyslík. Tomuto stavu by se samozřejmě mělo zabránit, ale jediná dávka paracetamolu k tomu jednoduše nemůže vést. Proto, pokud má žena v průběhu těhotenství bolesti hlavy, lze jednu tabletu v dávce 325 mg bezpečně vypít, aniž by zapomněla na „lidové“ léky na bolesti hlavy: spánek, teplý čaj a dobrý odpočinek.

Analogy paracetamolu

V moderní farmakologii existují tři analogy tohoto léčiva: aspirin, analgin a ibuprofen. Existuje také velké množství léků, které zahrnují paracetamol, jako je Panadol nebo Teraflu. Není nutné tyto léky kupovat vůbec, protože se jedná pouze o komerční analogy standardního paracetamolu a jejich účinek se neliší od klasických tablet. Kromě toho obsahují další účinné látky a jejich účinek na tělo těhotné ženy může být nepředvídatelný. Pokud tedy během těhotenství trpíte nachlazením, je lepší užívat „čistý“ paracetamol v dávce 325 mg jako antipyretikum, než koupit léky jako Teraflu nebo Fervex..

Když už mluvíme o aspirinu a ibuprofenu, jejich příjem během těhotenství je lepší vyloučit. Z této skupiny léků je to paracetamol, který je považován za nejbezpečnější prostředek, a je lepší ho vždy dát přednost, pokud se nemůžete vyhnout užívání léku.

Těhotné ženy se často snaží vypořádat se s bolestmi zubů a hlavy s No-shpa, známou a schválenou látkou proti bolesti během těhotenství. Jedná se však o zcela zbytečné cvičení: No-shpa „uvolňuje“ křeče ve svalech břišní dutiny, ale nemá absolutně žádný účinek na krevní cévy v mozku (zúžení, které často vede k bolesti hlavy), a je o to více zbytečné pro bolest v zubech.

Abych to shrnul, je třeba poznamenat, že užívání paracetamolu pro nastávající matky je možné pouze v případech, kdy je to skutečně nutné. Pokud existuje alespoň nejmenší příležitost, jak se vyhnout užívání tablet, měli byste to udělat. Žádný lékař nemůže přesně říci, jak tento lék ovlivní vývoj dítěte - člověk může pouze spekulovat. Ale nakonec život člověka závisí na tom, zda si vezme pilulku. Nejprve proto musíte vyzkoušet všechny možné možnosti, pokusit se vyrovnat s bolestí nebo teplotou jinými prostředky a teprve poté začít pít paracetamol.

Na základě lékařského výzkumu a dlouhodobé praxe těhotných žen je paracetamol jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti pro nastávající matky. Jeho standardní analogy - aspirin a ibuprofen jsou přísně zakázány pro ženy v dané pozici. Analgin, který se v každodenním životě často používá pro bolest, je také extrémně nežádoucí při čekání na dítě.

Pokud je situace taková, že se paracetamolu nelze vyhnout, měli byste začít s minimální dávkou. Například, pokud se vezme pilulka k boji proti bolesti hlavy, pak můžete začít s dávkou 325 mg, nebo možná i méně. Pokud tato dávka nepomůže, můžete si vzít další pilulku..

Nemyslete si, že přetrvávající bolest je lepší než pití léku. Pokud je to silná bolest nebo pokud má těhotná žena vysokou tělesnou teplotu, je lepší pít lék, který pomůže odstranit bolest a snížit tělesnou teplotu, než je toleruje. Několik tablet paracetamolu během těhotenství pravděpodobně nebude mít pro dítě vážné následky, ale nálada a klid v duši jsou matce zaručeny.

Články O Neplodnosti