Hlavní Zdraví

Použití heřmánku během těhotenství

Heřmánkový čaj během těhotenství je skutečným záchranářem pro budoucí matku. Obsahuje velké množství látek, které mohou usnadnit život ženy přepravující dítě. Zároveň může tato bylina pomoci, aniž by poškodila matku nebo křehké tělo dítěte.

Jak heřmánkový čaj ovlivňuje tělo během těhotenství

Heřmánek je schopen úspěšně zvládnout velký seznam nemocí nastávající matky, stejně jako kojení a pro novorozence. Zde je částečný seznam:

 • Velmi zklidňuje nervy.
 • Zmírňuje bolesti hlavy.
 • Pomáhá při potížích se žaludkem (bolest, křeče, nadýmání, zácpa).
 • Má protizánětlivé, hojivé účinky.
 • Pomáhá bojovat s orálními chorobami.
 • Používá se pro douching genitálií.
 • Pomáhá při zánětu kloubů.
 • Pomáhá s toxikózou u těhotných žen.

Zmírňuje časnou toxikózu

S toxikózou u těhotných žen je heřmánek nepostradatelným pomocníkem. V noci se vaří v termoskách v poměru: 1 polévková lžíce trávy ve sklenici vody.

Infuze se užívá ráno na lačný žaludek, který byl předem filtrován po dobu několika dnů. Účinek obvykle nastává druhý nebo třetí den.

Heřmánek nemůže úplně neutralizovat příznaky toxikózy v raných stádiích, ale může výrazně zmírnit stav mladé matky.

Výsledkem aplikace odvarů bude: zmizení pocitu nevolnosti, absence zvracení, zmizení nesnášenlivosti na pachy.

Zmírňuje bolesti hlavy, křeče žaludku

K boji proti bolesti hlavy můžete použít heřmánkový čaj. Heřmánek je známý svými uklidňujícími a analgetickými vlastnostmi. Těhotné ženy s bolestmi hlavy ocení léčivé vlastnosti heřmánku.

Při problémech se žaludkem se aktivně používá stejný čaj..

Heřmánek obsahuje kvercetin, který pomáhá v boji proti negativním procesům v žaludku..

Kyselina kaprylová, která je také součástí heřmánku, pomůže zbavit se plísňových chorob..

Můžete použít jak trávní, tak filtrační sáčky. Oba se vaří jako obyčejný čaj a konzumují se hlavně před spaním..

Pomáhá při nadýmání a zácpě

Heřmánkový čaj je známý svými léčivými vlastnostmi. K boji proti tvorbě plynu se používá koncentrovanější infuze heřmánku. 2 lžičky ve sklenici vroucí vody trvají na 30 minut. Po ochlazení zfiltrujte a spotřebujte 1-2krát denně.

Při zácpě je heřmánek také účinný. Čaj se používá v malém množství..

Uklidňuje nervový systém

Heřmánkový čaj je dobře známý způsob, jak se vypořádat s nervózní agitací a stresem, na které jsou budoucí matky obzvláště náchylné.

Heřmánkový čaj lze použít k uklidnění nervů. Čaj by neměl být silný a měl by se konzumovat v malém množství..

Nejlepší je pít čaj večer před spaním. Pomůže uvolnit svaly, uklidnit nervy, aby bylo možné zdravě spát. Čaj z lípy a maliny také pomůže uklidnit se po náročném dni..

Je zdrojem vápníku a hořčíku.

Není tajemstvím, že v těle těhotné ženy dochází k mnoha složitým procesům. Tělo matky je povinno dodat vyvíjejícímu se plodu vše potřebné.

K tomu musí matka dostat velké množství nezbytných vitamínů a minerálů. Heřmánek je jedním z možných zdrojů látek pro tvorbu těla malého člověka. Hibiscus čaj a Ivan čaj jsou také bohaté na vitamíny. Chemické složení heřmánku je:

 • Draslík - 41 mcg / g
 • Vápník - 8 mcg / g
 • Hořčík - 3 mcg / g
 • Železo - 0,3 mcg / g
 • Měď - 0,7 mcg / g
 • Zinek - 0,8 mcg / g
 • Chrom - 0,09 mcg / g
 • Hliník - 0,25 mcg / g

Léčba infekcí a zánětů moči

Díky svým antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem se heřmánek dobře vypořádává s infekčními chorobami močového ústrojí. Heřmáneková infuze se používá pro douching.

Ale měli byste vědět, že během těhotenství je pro plod nebezpečný douching. Heřmánek zvyšuje aktivitu dělohy, a proto existuje riziko potratu.

Existuje však jiná možnost, jak se ze situace dostat..

Můžete si vyrobit koupele z heřmánku. Koupele pomohou se zánětem pohlavních orgánů a hemoroidů.

Je pravda, že existuje několik důležitých bodů:

 • Před použitím těchto koupelí byste se měli vždy poradit s lékařem.
 • Vany by neměly být horké (riziko potratu)

Heřmánek na nachlazení, bolest zubů

Heřmánkový čaj pomůže nastávající matce s bolestmi v krku nebo se zuby. Existují situace, kdy je léčba drogy nemožná nebo nežádoucí. Těhotenství je jedním z nich.

Matka už nikdy nebude pil pilulky v situaci, kdy se můžete obejít přírodními prostředky. Bolest v krku nebo bolesti zubů..

Heřmánek je známý svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi. Pomáhá mladé matce stejně dobře jak s bolestmi zubů, tak s bolestmi v krku se začátkem nachlazení a také s čajem na bázi šalvěje a odvarů a tymiánu..

Jak pít heřmánkový čaj těhotné ženě

Je lepší začít užívat heřmánek během těhotenství v malých dávkách, takže není příliš silný čaj. Pro uklidňující účinek je nejlepší pít čaj před spaním. K léčbě toxikózy je lepší pít čaj ráno na lačný žaludek.

Bez konzultace s lékařem může těhotná žena používat heřmánku pouze navenek a zajistit, aby nedošlo k alergické reakci.

Poškození a kontraindikace heřmánkového čaje těhotným ženám

Existuje velké množství pravidel pro používání heřmánkového čaje těhotnými ženami:

 • Používejte heřmánek pouze podle pokynů lékaře
 • Používejte heřmánek pouze v nízké koncentraci
 • Nepoužívejte heřmánkový déle než 5-7 dní
 • Nemůžete zvýšit dávkování sami
 • Nepoužívejte alkoholické infuze a éterické oleje na bázi heřmánku
 • Heřmánek nelze použít, pokud předchozí těhotenství skončilo potratem
 • Nepoužívejte heřmánek se zvýšenou kyselostí žaludku nebo průjmem

Pouze slabý heřmánkový čaj a slabé odvarky během těhotenství jsou bezpečné. Je také důležité vědět, že heřmánek má schopnost zvýšit tón dělohy, což může způsobit krvácení, potrat a předčasný porod..

Heřmánek stimuluje produkci hormonu estradiolu. Jeho nadměrné množství v těle těhotné ženy může mít velmi nepříjemné následky.

Před použitím heřmánku musíte zajistit, aby nedošlo k žádné individuální nesnášenlivosti a alergickým reakcím.

Těhotné ženy musí začít užívat heřmánek pouze v malých dávkách a neustále sledovat svůj vlastní stav. Budoucí matka by měla vědět, že její tělo se může chovat nepředvídatelně.

Heřmánek během těhotenství: výhody, poškození a způsoby použití

Těhotné ženy mají značně omezený výběr léčiv, protože mnoho z nich má teratogenní účinky na plod. Proto se dámy ve „zajímavém“ postavení nedobrovolně staly oddanými fanoušky tradiční medicíny a věřily, že rostliny jsou přirozené, a tedy neškodné řešení. Takže přemýšlejí o heřmánku, ale u této léčivé rostliny není všechno tak jednoduché.

Užitečné a léčivé vlastnosti

Léčivá lékárna heřmánek má zajímavé biologické jméno - Matricaria, což v latině znamená „děložní tráva“. A opravdu, jakmile byla rostlina použita hlavně k léčbě ženských onemocnění. To však nedává žádný důvod říkat, že heřmánek je užitečný pro těhotné ženy, protože často mylně píšou na ženských fórech a na mnoha dámských webech. Heřmánek v těhotenství je rizikovým faktorem, a proto úřední pokyny k používání rostlinných materiálů zakazují nastávajícím matkám, aby si heřmánek vzaly dovnitř.

V některých případech je však sedmikráska stále zobrazena. U těhotných žen je rozsah jeho použití omezen na místní použití, oplachování. Někdy je se souhlasem lékaře přípustné přidat do čaje květy heřmánku, ale množství takového nápoje je přísně regulováno a dávkováno. Nekontrolovaný příjem heřmánku během těhotenství a kojení je přísně zakázán. Silný léčivý účinek této rostliny je způsoben přítomností bioflavonoidů, kumarinů, organických kyselin, například salicylových a kaprylových.

Mezi vitaminy jsou přítomna kyselina nikotinová a vitamin C. Existují taniny a dokonce i guma. Heřmánkový olej se skládá ze základní složky suchých košů.

A olej lze také použít k lokální expozici - pomáhá vyrovnat se se zánětlivými procesy na kůži, vyrážkami nealergického původu.

Heřmánek má protizánětlivý účinek, dobře dezinfikuje a má mírný analgetický účinek. Heřmánek se používá jako choleretikum. Jeho složení určuje sedativní, mírný uklidňující účinek na nervový systém. Uvolňuje křeče, pomáhá snižovat střevní koliku, zlepšuje chuť k jídlu a zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu. Heřmánek je podle moderních vědců výborným antidepresivem.

Během těhotenství lze heřmánku použít k mytí a mytí, je to vynikající nástroj pro hojení pokožky. Podle předpisu lékaře může být rostlina používána pro nachlazení - může se kloktat s odvarem a se stomatitidou v ústech. Heřmánek přispívá k rychlému odstranění zánětlivého procesu, hojení ran a erozi. U rýmy je přípustné mytí nosu odvarem z heřmánkové lékárny a při silném kašle při absenci dalších kontraindikací může nastávající matce povolit až 2 šálky nízko vařeného čaje..

Těhotné ženy mají povoleny koupat se s heřmánkem a douchingem pro infekční a zánětlivá onemocnění genitourinární oblasti.

Nástroj nemůže fungovat jako samostatný lék, je nedílnou a pomocnou součástí komplexní léčby.

Kontraindikace

Oficiální pokyny pro sběr bylinek kategoricky odmítají všechna online doporučení pro pití heřmánku pro těhotné ženy. Proto se oficiálně předpokládá, že žádný z produktů na heřmánku není povolen pro vnitřní použití, nemůžete je pít. Jedinou výjimkou je jmenování lékaře, například jako choleretika pro problémy s žlučníkem. V tomto případě potenciální poškození rostlin nepřesáhne poškození způsobené nedostatkem příjmu nebo přijetím jiných léků. Terapeutická dávka by však měla být prováděna výhradně pod dohledem lékaře v těch dávkách, které doporučuje.

Co může být nebezpečná krásná krásná rostlina se žlutým jádrem pro nastávající matky? Všechno je velmi jednoduché - fytosteroidy jsou přítomny ve velkém množství v heřmánku, nebo spíše rostlinném estrogenu, který je považován za přirozený analog lidského ženského pohlavního hormonu estrogenu. Během období těhotenství v těle ženy převládá působení progesteronu. Tento hormon uvolňuje svaly dělohy, brání jejímu tónu, pomáhá prodlužovat těhotenství. A estrogen stoupá až před porodem, kdy hladina progesteronu z přirozených důvodů začíná klesat.

Rostlinný estrogen může vést k narušení endokrinního systému, při kterém se estrogen v ženském těle zvýší, než nastane čas porodu. To je plné potratu, předčasného porodu. Jakékoli použití heřmánku během těhotenství je kontraindikováno u žen užívajících důležité léky. Nepoužívejte rostlinu ani pro lokální použití u žen, které jsou alergické na tuto květinu a jiné rostlinné antigeny..

Užívání heřmánku může způsobit vysoký krevní tlak. Tento účinek může být velmi nebezpečný pro ženy, které již mají vysoký krevní tlak, mají vysoký krevní tlak, otoky a gestózu. Užívání heřmánku uvnitř zvyšuje pravděpodobnost vzniku děložního krvácení. Může dojít k vážnému zvracení. U alergiků se může objevit bronchospasmus nebo Quinckeho edém. Při lokálním použití jsou vedlejší účinky obvykle méně škodlivé, ale také pro budoucí matky docela nebezpečné. Patří k nim kopřivka a další typy alergických vyrážek, silné svědění.

Vzhledem k tomu, že léčivý účinek rostliny je velmi výrazný, a to i při místním použití, například při vyprazdňování nebo mytí, je nutné se poradit s lékařem.

Těhotná žena se může teoreticky omýt nebo koupat s heřmánkem, ale měla by to dělat prakticky až poté, co lékař vyloučí možná rizika a kontraindikace..

Případy užití

Těhotná žena může heřmánku připravit několika způsoby, které pomohou při správném použití v různých situacích. Pojďme se podívat na hlavní.

Odvar

Oficiální pokyny uvádějí, že pro tuto formu potřebujete asi 300 ml vroucí vody a 3 lžíce surovin. Připravte odvar s přísadami v množství prezentovaném ve vodní lázni a poté filtrujte.

Infuze

Pro stejný počet květů, jako v předchozím případě, byste měli vzít menší množství vody - asi sklenici. Trvejte na tom 3 hodiny, filtrujte. Infuze a vývar se vyrábějí a používají dva dny, měly by být skladovány v lednici. Infuze a vývar lze použít kloktat, vypláchnout nos nachlazení, infekční rýmu, vypláchnout ústa gingivitidou a stomatitidou. Můžete kloktat až 5-7krát denně, plivat tekutinu, aniž byste ji spolkli.

Kapání heřmánku do nosu je přípustné pouze s integritou sliznic a se souhlasem lékaře až 3krát denně.

U těhotných žen se nedoporučuje vařit bylinkový čaj podle receptu uvedeného v návodu. Pokud lékař před kašlem předepsal čaj, je lepší používat hotové lékárenské sáčky speciálního dětského čaje s heřmánkem. Dávkování rostlinných materiálů v takových sáčcích je minimální. Takový čaj lze vařit a pít z kašle, bolesti hlavy, pálení žáhy. Povolené množství - ne více než 2 šálky denně.

Vany

Pro koupele se používá poměr 500 gramů suroviny na 2 litry vody. Směs se vaří 10 minut, zfiltruje se a přidá se do vody ke koupání. Měli byste vědět, že fitovann by neměl trvat déle než půl hodiny. Je možné se omýt lékárnou heřmánku, koupat se a koupat se s cystitidou, od drozdů, s výskytem pustulí na kůži a hnisavými ranami. Koupání ve fitness lázni pomůže vytvořit sen, pokud je žena ve stresu, prožívá.

Koupele pomohou rychle se vypořádat s peelingem pokožky, nadměrnou suchostí pokožky. Ženy, zejména v pozdějších fázích, často trpí křečemi lýtkových svalů, a v tomto případě také koupele s heřmánkem pomohou snížit křečovou aktivitu. Heřmánkové koupele jsou užitečné pro ženy s onemocněním jater a hlubokými bolestivými trhlinami na patách. S otokem nohou uvaří heřmánek rychle zmírní nepohodlí a únavu..

Můžete si ji koupit v lékárně nebo si ji uvařit sami. K tomu je třeba roztavit máslo ve vodní lázni v množství nejvýše 35 gramů a smíchat se 2 polévkovými lžícemi rostlinného oleje. Poté přidejte malou lžičku glycerinu, 2 žloutky, lžíci medu a asi 35 ml heřmánkové infuze. Skladujte směs v chladničce po dobu nejvýše šesti měsíců. Aplikujte topicky na svědění, suchou pokožku a zarudnutí.

Existuje další možnost přípravy heřmánkového krému - do hotového dětského krému se přidá éterický heřmánkový olej. Tento nástroj lze také použít ve výše uvedených případech..

Gynekologické Douching

Poměry roztoku tvoří čajovou lžičku surovin na sklenici vroucí vody. Filtrovaná tekutina se před spaním pomalu vstříkne do vagíny injekční stříkačkou. Takové douching je přísně zakázáno s cystitidou, drozdem, přítomností cervikální eroze, s diagnostikovanou vaginózou. V těchto případech se můžete koupat pouze s heřmánkem.

Douching není povolen pro ženy po 40 letech, protože heřmánek může mít vysoušecí účinek a v tomto věku je vlhkost sliznic již snížena. S heřmánkem se nemůžete do měsíce po narození nebo potratu vyhrát.

Kosmetické cíle

Odvar heřmánku lze omýt akné a pleťové vody s ním pomáhají snížit intenzitu zarudnutí kůže. Těhotná žena může použít heřmánkový k léčbě vlasů. K přípravě takového nástroje potřebujete nejméně 4 polévkové lžíce rostlinného materiálu na půl litru vroucí vody. 2 vařené žloutky se smíchají s vařenou a filtrovanou tekutinou. Tato směs je distribuována po celé délce vlasů po dobu půl hodiny a poté opláchnuta.

Blonďaté ženy si mohou všimnout jiného účinku - vlasy se stanou světlejšími, protože heřmánek působí jako bezpečný zjasňovač vlasů. Těhotné ženy často trpí skutečností, že jejich přirozené pihy během těhotenství zesvětlují. Toto je normální proces způsobený hormonálními změnami. Zjistíte-li, že pihy budou méně znatelné, pomůže vám to omýt vývar heřmánku a pleťové vody s pokožkou.

Heřmánkový olej

Orální příjem pro těhotné ženy není povolen. Ale existují i ​​jiné aplikace. Do aroma lampy je přípustné přidat několik kapek takového produktu. Aromaterapie a inhalační sezení s heřmánkem jsou užitečné pro děti i těhotné ženy. V případě nemocí dýchacích cest, s těžkou bolestí hlavy, můžete dýchat s heřmánkovým aroma. Pro rychlejší hojení můžete aplikovat kapku oleje na kůži, ránu nebo škrábance. Olej se nechá lupat do pokožky hlavy s lupinami. Pokud jej smícháte s jiným olejem, například s olivami, získáte vynikající nástroj pro masáž a prevenci strií.

Poměr oleje by měl být 1: 2, více by mělo brát olivu.

Aplikace v různých časech

Obecně platí, že zákaz vnitřního používání heřmánku je relevantní pro jakékoli období těhotenství. To platí pro všechny formy rostlinných materiálů a všechny recepty na jejich přípravu..

 • V prvním trimestru - v počátečních stádiích, jsou základní rizika potratu již zvýšena, a proto byste se neměli uchýlit k heřmánku a drogám s obsahem bez naléhavé potřeby. Aktuální aplikace není omezena. Pokud má žena popsané kontraindikace nebo náchylnost k nim, měla by být rovněž odstraněna lokální aplikace..
 • Druhý trimestr je nejklidnější, rizika jsou minimální a v polovině těhotenství si může žena dovolit se souhlasem lékaře šálek čaje z bylinného čaje. Podmínky jsou však stejné - je nutná konzultace s lékařem.
 • 3 trimestr - v pozdějších fázích je užívání heřmánku uvnitř nežádoucí, pokud existuje touha a potřeba, stojí za to omezit místní aplikaci. Použití koncentrovaných odvarů, olejů by mělo být omezeno, protože heřmánek může vyvolat předčasný porod.

Rada

Těhotná heřmánek je lepší koupit v lékárně. Lékárníci nabízejí pouze čisté, ověřené a bezpečné suroviny. Pokud budete sbírat rostlinu sami, pak můžete zásobit ne vůbec užitečné květiny a stonky. Pokud by heřmánek rostl v blízkosti silnic, v zóně radiace nebo chemické kontaminace, nebude mít z místní aplikace žádný prospěch. Ale může tam být hodně škody.

Pokud máte bylinné dovednosti, musíte sbírat heřmánku za suchého a slunečného počasí, od června do první třetiny srpna. Pokud mluvíme o vnějším použití povoleném nastávajícím matkám, neomezujte se pouze na květiny, všechny rostlinné materiály jsou plně vhodné - se stopkou a listy. Sušený heřmánkový lékárna s květenství dole ve stínu, bez pronikání slunečního světla. Místnost by měla být dobře větraná. K tomu jsou ideální podkroví venkovských domů a chalup..

Pokud takový dům neexistuje, můžete zkusit heřmánku se sušičkou, ale teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů. Otočte rostlinu v sušárně velmi pečlivě a opatrně, aby se lístky a listy nerozpadly. Heřmánek by měl být skladován v papírových nebo textilních sáčcích na suchém místě, dostatečně tmavý. Datum vypršení platnosti - 1 rok.

Pokud jste si zakoupili hotovou sbírku, nalijte ji buď do papírového sáčku nebo do textilního sáčku a držte je stranou od jídla - mohou rychle absorbovat silný zápach léčivé rostliny. Heřmánek lze zakoupit ve formě čaje, sbírky, květin. Také v lékárnách prodávejte tekuté hotové tinktury. Při výběru této formy nezapomeňte, že těhotné ženy by neměly pít alkohol v jakékoli formě.

Lékárny mají heřmánkový extrakt a heřmánkový olej. Tobolky pro orální podání nastávajícím matkám jsou ve všech případech kontraindikovány. První použití u ženy „v poloze“ by mělo být vždy prováděno s velkou péčí, v dávkách polovičních, než je doporučeno. Pokud nedochází k žádným nežádoucím účinkům, je třeba postupně dosáhnout doporučených dávek..

Pokud se u vás objeví nevolnost, závratě, zvracení, zarudnutí, silné svědění, vyrážka, přestaňte užívat lék s léčivou rostlinou a vyhledejte lékaře.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Mohu pít heřmánku během těhotenství??

Během těhotenství nemůžete pít heřmánku v jakékoli formě. Pokud se aktivní složky heřmánkových přípravků dostanou do krevního řečiště, mohou mít nežádoucí účinky na dělohu, což může vést k ohrožení samotného těhotenství..

Užívání heřmánkových drog během těhotenství může vést k potratu a předčasnému porodu.

Podobně by těhotné ženy neměly přidávat heřmánek do inhalačních roztoků, protože aktivní složky rostliny z plic mohou také vstupovat do krevního řečiště a vést k podobným nebezpečným vedlejším účinkům.

Heřmánek během těhotenství lze použít pouze k ošetření pokožky a vlasů. Je také možné umýt s ním stydké pysky, vypláchnout ústa a vštípit heřmánkový přípravek do nosu a očí.

Teoreticky se může lékař rozhodnout o jmenování těhotné heřmánky uvnitř, pokud přínosy takové recepce překročí vnímané riziko. Takové jmenování se však téměř nikdy neuskuteční, protože výhody heřmánku při jakémkoli onemocnění nejsou tak významné, že by kvůli němu mohlo riskovat bezpečné těhotenství.

Většina autoritativních zdrojů věnovaných tradiční medicíně naznačuje těhotenství jako definitivní kontraindikaci užívání heřmánkových přípravků. WHO uvádí, že heřmánek nemá žádný vliv na plod, ale nedoporučuje ho pít těhotným ženám.

Než heřmánek může být nebezpečný během těhotenství?

Heřmánek po požití a když jeho jednotlivé aktivní složky vstupují do krevního řečiště, mohou stimulovat děložní aktivitu a kontrakce. Podle vědců mohou heřmánkové přípravky vést k potratům a způsobit předčasný porod..

Narození dítěte vážícího méně než 2,5 kg je možným důsledkem užívání heřmánkových drog v pozdním těhotenství.

Takový výsledek je možný, pokud heřmánkový vývar, čaj nebo infuze vstoupí do zažívacího traktu a jeho složky jsou absorbovány do krve.

Podobný účinek lze pozorovat, když je heřmánek přidán do inhalačního roztoku v parním inhalátoru nebo nebulizéru. Současně, když se dostaneme do dolních dýchacích cest, mohou být některé aktivní složky heřmánku také absorbovány do krevního řečiště a mají stejný účinek jako při vstupu do zažívacího traktu..

Podle WHO nemají heřmánkové přípravky žádný teratogenní účinek, pokud se užívají orálně nebo když se používají jako inhalační prostředky. Tato činidla tedy nepůsobí na plod a hlavní a pro dnešek jejich jediné známé nebezpečí spočívá v možné stimulaci svalové aktivity dělohy se všemi jejími nežádoucími důsledky.

Ve výjimečných případech mohou heřmánkové přípravky vyvolat alergické reakce. Takové situace jsou velmi vzácné, ale možné a pravidelně zdokumentované. Přestože se tato rostlina často používá ke zmírnění příznaků alergie, u některých těhotných žen se může projevit přecitlivělost na její aktivní složky a dokonce i použití heřmánku na kůži, a to nezmínit, že ji vezme dovnitř, způsobí charakteristickou reakci.

Za jakých podmínek je tento lék obzvláště nežádoucí?

Nejnebezpečnější je použití heřmánku v časném těhotenství a v posledním trimestru.

V prvním trimestru těhotenství může heřmánkový čaj, odvar nebo infuze vést k potratu ještě předtím, než si žena sama uvědomí, že otěhotněla, když potrat může být obtížně odlišitelný od těžkého měsíčního propouštění. Jsou však známy případy takového nedobrovolného přerušení již identifikovaného těhotenství..

V pozdějších fázích může heřmánek vést k předčasnému porodu a narození dítěte v předstihu. V takových případech je často nutný směr matky k uchování, aby bylo zajištěno plné zrání plodu a jeho narození v normálních podmínkách. V celém 3. trimestru je pravděpodobnost takového nežádoucího účinku užívání heřmánkových přípravků velmi vysoká, ale zvyšuje se s přístupem k porodu. Ve 38-39 týdnech je to obzvláště vysoké a pití čaje s heřmánkem je v tomto okamžiku přísně zakázáno.

Jaké druhy heřmánku jsou nebezpečnější?

Římský heřmánek se liší od lékárny v květenstvích dolních hlav

Má se za to, že během těhotenství je nejnebezpečnější římský heřmánek (Chamaemelum nobile) - druh spojený s heřmánkem lékárny a mající podobné farmakologické vlastnosti. Jeho stimulační účinek na dělohu je tak výrazný, že její drogy jsou oficiálně zařazeny do seznamu kontraindikovaných pro použití těhotnými ženami v Národních ústavech zdraví.

Nicméně, heřmánek lékárny (nejčastěji používaný v Rusku a v bývalém Sovětském svazu) by neměl být opilý těhotnými ženami, protože důsledky jeho užívání se liší jen málo od těch římských. Ve všech literárních zdrojích je heřmánek popisován jako lék kontraindikovaný během těhotenství.

Jaké přípravky rostliny a v jaké aplikaci jsou během těhotenství jasně zakázány?

Během těhotenství je nastávající matka přísně kontraindikována:

 1. Pijte heřmánkový čaj nebo odvar (ve skutečnosti je to jedna a stejná věc), včetně zakoupených a vařených v pytlích;
 2. Vezměte dovnitř infuze heřmánku, vody i alkoholu, nebo na jakémkoli jiném základě;
 3. Pijte různé čaje a odvarky, které obsahují heřmánku jako jednu ze složek. Například velmi populární recept na čaj s propolisem, šalvějí, marshmallow a heřmánkem by neměl být konzumován během těhotenství;
 4. Nadýchněte heřmánku na pánvi nebo přidejte jeho přípravky do inhalačního roztoku pomocí rozprašovače. V obou případech se aktivní složky léčiva mohou dostat do dolních dýchacích cest, ale s inhalací s rozprašovačem je tato pravděpodobnost mnohem vyšší (rozprašovač je navržen speciálně pro léčbu lékovým roztokem v plicích a průduškách);
 5. Vydělávejte klystýry heřmánkem;
 6. Douching s heřmánkem. Nebezpečí těchto postupů spočívá v pravděpodobnosti potratu nebo předčasného porodu a ve skutečnosti, že při douchingu u těhotných žen je větší pravděpodobnost porodu dítěte s nízkou hmotností (méně než 2,5 kg) než při odmítnutí těchto postupů..

Je důležité pochopit, že množství a koncentrace heřmánkových přípravků užívaných ženou ovlivňuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Čím častěji těhotná žena pije čaj nebo infuzi, a čím silnější je, tím větší je pravděpodobnost potratu nebo předčasného porodu. To však neznamená, že pokud zřídka pijete heřmánkový vývar, bude to relativně bezpečné: pokud takový nápoj není pro tělo obvyklý, může působit i v minimálních dávkách a koncentracích.

Jak těhotná můžete vzít heřmánku?

Heřmánek během těhotenství může být užíván ve všech formách, zahrnující aplikaci jeho přípravků na kůži nebo na vnější sliznice. Například se stejným heřmánkovým odvarem nebo infuzí můžete:

Obklady s heřmánkem jsou během těhotenství docela přijatelné, pokud nejsou prováděny pro zahřátí břišní dutiny.

 1. Namažte na kůži různé vyrážky a abscesy;
 2. Ošetřete pokožku alergiemi;
 3. Kloktat ústa a krk, aniž byste polykali samotný vývar;
 4. Opláchněte si nos, otřete a vypláchněte oči, umyjte si vlasy;
 5. Léčit rány a vředy, uhasit okraje hlubokých tkání tkáně;
 6. Vytvořte krémy, koupele, obklady;
 7. Umýt.

Jednoduše řečeno, jsou přípustné postupy, při nichž heřmánek nevstoupí do zažívacího traktu nebo do dýchacích cest. Pokud těhotná žena není alergická na heřmánek, budou tyto postupy neškodné a bezpečné jak pro plod, tak pro samotné těhotenství. Pokud se během těchto postupů objeví charakteristické příznaky alergie, mělo by být používání heřmánku přerušeno.

Proč byste se neměli zvlášť obávat nepřípustnosti používání heřmánku během těhotenství?

Současně není nepřípustnost použití heřmánku během těhotenství přinejmenším kritická. V současné době není známo jediné onemocnění, které by nebylo možné bez heřmánku vyléčit, heřmánek sám o sobě není pro téměř žádnou patologii povinným lékem. To znamená, že v době těhotenství bez heřmánkového čaje nebo infuze je to docela možné a jejich odmítnutí nebude mít žádné významné důsledky..

Nosní výplach je pro jogíny běžnou každodenní praxí. Pokud jsou tyto postupy prováděny s heřmánkovým vývarem, zajistí prevenci bakteriálních infekcí a čištění nosní sliznice před znečištěním a alergeny.

Například při nachlazení (akutní rýma) nemá mít heřmánkový čaj uvnitř žádný terapeutický účinek. Při této nemoci může být užitečné mytí nosu odvarem heřmánku a jeho vypláchnutí hrdlem, což pomáhá zmírnit zánět. Takové mytí a oplachování je však během těhotenství docela přijatelné a povolené.

Pokud je kašel spojen se zánětem dolních dýchacích cest, inhalace heřmánku pomáhá mírně redukovat zánět. Během těhotenství však může být heřmánek pro tyto postupy zcela nahrazen mnoha dalšími protizánětlivými léčivy na bázi bylin nebo farmakologických přípravků. Kromě toho dnes neexistuje důkaz o účinnosti heřmánku při jeho použití při kašli: existují náznaky, že může pomoci, ale není používán jako hlavní lék z jakéhokoli důvodu, který způsobuje kašel..

Pokud se tedy heřmánek nepoužívá během těhotenství, neovlivní to úspěch léčby všech patologií. Během tohoto období se z toho můžete dostat bez jakýchkoli následků..

Co říkají o používání heřmánku během těhotenství, různých autorů a vědců?

Nepřípustnost použití heřmánku během těhotenství dovnitř naznačuje většina autorů děl a knih o léčivých rostlinách.

V. G. Kukes v referenční knize „Fytoterapie se základy klinické farmakologie“ označuje těhotenství jako definitivní kontraindikaci užívání heřmánku.

James A. Duke v Příručce léčivých rostlin uvádí, že heřmánkový čaj nebo odvar by neměl být používán během těhotenství, ale zmiňuje Lingerovu „Přírodní lékárnu“, což ukazuje na možnou přijatelnost použití těchto přípravků pro některé indikace.

Newall in Herbal Medicine podrobně popisuje účinky heřmánku na menstruační cyklus a schopnost způsobovat kontrakce dělohy a časné kontrakce. Kniha přísně uvádí, že by se heřmánku během těhotenství nemělo používat.

 1. Heřmánek během těhotenství by neměl být opilý, používaný jako roztok pro klystýr a douching, rektálně nebo jako součást inhalačních roztoků;
 2. Heřmánek během těhotenství může být aplikován lokálně, ošetřovat ho kůží, různými vyrážkami na něm, vypláchnout ústa, umýt nos a používat jej k mytí vlasů;
 3. Heřmánkové přípravky během těhotenství by se neměly opíjet kdykoli, ale jsou nejnebezpečnější na začátku těhotenství, kdy mohou vést k potratu, a v posledních týdnech, kdy mohou vyvolat předčasný porod;
 4. Odmítnutí heřmánku během těhotenství není vůbec rozhodující při léčbě jakéhokoli onemocnění. Pokud se nepoužije, je možné bez patologie vyloučit jakoukoli patologii..

Mohu pít heřmánku během těhotenství?

Výrobky na bázi heřmánku se již dlouho používají k léčbě ženských chorob. Toto téma je zvláště důležité během těhotenství, kdy není možné používat léky s velkým seznamem kontraindikací. Heřmánek je bezpečný a účinný lék na určité nemoci během těhotenství, ale je škodlivé ho zneužívat, není to bez důvodu, že v názvu je uvedeno slovo „léčivý“..

Existuje několik způsobů, jak aplikovat rostlinu:

 • vyrobit léčivý čaj - bylina je kontraindikována u žen v prvním trimestru, zejména ve vysokých koncentracích;
 • připravte odvar - od 18 do 20 týdnů včetně do 34–38 týdnů, může být použit pro problémy se žaludkem a střevy;
 • provést infuzi a zastavit nachlazení, SARS, bolest v krku, stomatitidu;
 • vařit květy heřmánku pro mytí nosu, posílení vlasů a nehtů;
 • aplikujte rostlinu na inhalaci kašle - je to bezpečné ve 2-3 částech těhotenství.

Postupujte podle doporučení lékaře

První trimestr těhotenství vyžaduje zvláštní pozornost na zdraví žen. Použití i těch nejbezpečnějších prostředků komplikuje těhotenství a vede k potratu. Žádná výjimka a heřmánek, nelze použít rostlinu bez předchozí konzultace s lékařem.

Když je heřmánek kontraindikován


Pozor!
Použití heřmánku během těhotenství je důležité být opatrný. Faktem je, že i obvyklé prostředky na bázi této byliny jsou vysoce koncentrované a obsahují další agresivní látky. Odvar a tablety obsahující heřmánek mohou zvýšit tón dělohy díky stimulaci produkce ovariálního estrogenu.

Nadbytek těchto látek navíc vyvolává nadměrnou podrážděnost, rozrušení, poruchy spánku u budoucí matky - ne nejlepší emoce během období porodu dítěte. Proto do 13 týdnů, rostlinné produkty, je kromě slabě uvařeného čaje lepší používat.

Další kontraindikace k použití heřmánku během těhotenství:

 • nepohodlí a tažení bolesti v podbřišku;
 • pocit, jako by byl kámen v dutině břišní;
 • vaginální výtok neobvyklé textury s štiplavým zápachem;
 • predispozice k alergiím, jako je kopřivka a jiné kožní vyrážky;
 • zvýšená kyselost žaludeční šťávy;
 • nepravidelná stolice s převahou průjmu.

Heřmánek nelze kdykoli použít pro douching a na jeho základě můžete připravovat přípravky pro vnější mytí. Odvar rostliny, který se nedoporučuje užívat ústně v prvním trimestru, je schválen pro použití ve druhém a třetím, uvolňuje bolesti hlavy a bolesti žaludku, zmírňuje křeče a zánět.

Co je užitečné pro těhotné heřmánek

Léčivá rostlina obsahuje přírodní antiseptickou látku chamazulen, pomáhá vyrovnat se s infekcemi, má uklidňující a hojivé vlastnosti..

Výhody heřmánku pro ženy během těhotenství jsou následující:

 • oslabení příznaků toxikózy, které se obtěžují v prvním trimestru těhotenství;
 • eliminace bolestivých a fermentačních procesů ve střevě;
 • usnadňování průběhu patologií dýchacích cest;
 • léčivý účinek na dásně, mandle a krční sliznici;
 • úleva od bolesti hlavy, prevence nespavosti a deprese;
 • anestézie a zmírnění křečí žaludku;
 • hojení ran díky karotenu, látce, která urychluje regenerační procesy;
 • snížení alergických reakcí v důsledku přítomnosti azulenu v rostlině.


Pozorování
Během těhotenství je ženské tělo oslabeno, kvůli čemuž je často napadeno patogenními bakteriemi a viry. Heřmánek posiluje celkovou a lokální imunitu, má protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. S pomocí rostliny se můžete zbavit kašle, zánětu hrdla a nosu, posílit vlasy a nehtové talíře, vyrovnat se se stomatitidou.

Návod k použití heřmánku lékárny

Na základě léčivé rostliny mohou být připraveny externí přípravky a kompozice pro vnitřní podávání. Pomáhají zastavit zánětlivé procesy, posílit, dát sílu a uklidnit. Před použitím receptů od národní prasátko je důležité konzultovat s kontraindikacemi a vedlejšími účinky pozorujícího lékaře..

Heřmánkový čaj


Názor odborníka
Borovikova Olga
V raných fázích těhotenství je lepší čaj s heřmánkem odmítnout nebo jej vařit ve velmi slabé koncentraci. Nápoj se připravuje nalitím suché trávy v množství 1 lžička. 500 ml horké vody a pevně zavřete víko konvice. Po 10 minutách se vařená směs zfiltruje a spotřebuje uvnitř. Elena Berezovskaya, autorka knihy „Léčivé byliny a těhotenství“, doporučuje kombinaci heřmánku a zeleného čaje, máty, ženšenu a dalších léčivých rostlin k dosažení co nejlepších výsledků.

Během pozdějších fází těhotenství můžete vypít jednu čajovou konvici nápoje a dávku rozdělit na několik dávek. Pokud nastávající matka není alergická na med a heřmánek není kontraindikován, přidává se včelařský produkt do čaje současně s plátkem limetky nebo citronu. Nápoj si můžete připravit sami ze suchých surovin nebo jej zakoupit v lékárně zabalené v pytlích.

Heřmánkový vývar

Aby se připravil odvar pro vnitřní a vnější použití, zahřívají se 4 polévkové lžíce suché suroviny ve vodní lázni v 300 ml vroucí vody po dobu půl hodiny. Po ochlazení kompozice by měla být filtrována a skladována na chladném místě po dobu 1-2 dnů.

Vezměte vývar dovnitř po jídle 2-3krát denně po dobu 50–100 ml. Pomáhá při pálení žáhy, bolestech v žaludku, střevních křečích, zvýšené tvorbě plynu, pokud nejsou kontraindikace. Odvar můžete použít externě - od akné, podráždění kůže, jemných vrásek a stárnutí.

Nástroj pomáhá posílit vlasy, pokud je po opláchnutí opláchnete, osušíte a rozčesáte, aniž by došlo k vymytí složení. Je dobré použít odvar pro gingivitidu, stomatitidu a periodontální onemocnění ve formě směsi pro výplach ústní dutiny..

Heřmánek tinktura

Pro přípravu infuze vezměte 4 polévkové lžíce sušených květů heřmánku, nalijte vroucí vodu v objemu 200 ml a nechte v termoskách po dobu 3 hodin. Postupem času filtrujte a pijte 50 ml čtyřikrát denně.

Infuzi lze použít k léčbě:

 • zánět v ústní dutině - angína, zánět hltanu;
 • kožní léze - ekzém, alergické vyrážky, škrábance;
 • akné, černé tečky;
 • zvýšené pocení - použití jako třecího roztoku;
 • zánět dýchacích cest.

Během těhotenství nemůžete trvat na heřmánku, je povoleno pouze vaření s vroucí vodou. V případě kožních lézí můžete ubrousek namočit infuzí a aplikovat jako obklad po dobu 1-2 hodin, nebo kostky ledu mohou být zmrazeny na jeho základě a otřete postižené oblasti s nimi.

Je možné pít heřmánku s nachlazením a v jakém množství

Pokud se zjistí první příznaky akutních respiračních virových infekcí, měla by těhotná žena okamžitě začít užívat heřmánek, protože farmaceutické přípravky pro chřipku jsou kontraindikovány i v pozdějších stádiích..

Složení založené na květenství můžete použít následujícími způsoby:

 • vezměte do chlazeného vývaru 1/3 šálku třikrát denně;
 • kloktat 4-5 krát denně se složením lžíce sušené trávy, naplněné ve vroucí vodě po dobu 20 minut;
 • ošetřete sliznici krku heřmánkem, uvařenou ve sklenici vody s přídavkem kyseliny borité na špičce nože;
 • inhalovat směsí suchých květenství, medu a sody;
 • inhalovat pár heřmánkového éterického oleje přidaného do talíře s vodou po dobu 5 minut denně.

Ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství se uvedené recepty používají beze strachu, je důležité konzultovat s lékařem v počátečních stádiích těhotenství.

Kombinace bylin s heřmánkem

Heřmánkový čaj a odvar jsou samozřejmě užitečné pro odstranění příznaků mnoha nemocí..

Aby se však zlepšily léčivé vlastnosti rostliny, lze ji kombinovat s ostatními:

 • čaj s heřmánkem, balzamem citronu a mátou - pomáhá vyrovnat se s bolestmi hlavy, nervozitou, toxikózou, bolestmi v žaludku;
 • linden - v kombinaci s heřmánkem dává nachlazení průsvitný a protizánětlivý účinek. Přidání lžíce medu do nápoje doplní akci posílením imunity a zabráněním dalšího rozvoje SARS;
 • šalvěj - léčí podrážděné a poškozené sliznice, zvyšuje účinek heřmánku v boji proti angíně, faryngitidě a laryngitidě u těhotných žen;
 • šípky - přidání do heřmánkového čaje zvyšuje odolnost těla, posiluje nervový systém, reguluje metabolismus, odstraňuje nevolnost a symptomy gastritidy;
 • Měsíček je bylina se silnými protizánětlivými a dezinfekčními vlastnostmi. Používá se při inhalaci společně s heřmánkem, pomáhá proti mokrému kašli, zklidňuje podrážděný orofaryngeální epitel.

Se zvýšenou nervovou podrážděností u žen ve 2. až 3. trimestru těhotenství je užitečné připravit čaj z heřmánku, přidat tam jasmín a levanduli - zklidňují a zmírňují stres. Pro nasycení těla živinami a vitamíny můžete ochutnat heřmánkový nápoj s medem, citronem, pomerančovou kůrou, anýzem, kořenem zázvoru (bez kontraindikací).

Kašel Heřmánek

Pokud je nachlazení komplikováno mokrým nebo suchým kašlem, můžete použít inhalaci heřmánku - pomocí rozprašovače a páry. Doporučuje se dýchat směsí bylin, přičemž se do vody přidává nejen heřmánek, ale také odvar eukalyptu, máty, šalvěje, jitrocele a měsíčku. Složení by nemělo hořet, postup 5-10 minut.

V nebulizéru můžete inhalovat s drogou Rotokan, obsahuje extrakty terapeutických protizánětlivých rostlin, včetně heřmánku. Produkt je naředěn fyziologickým roztokem a dýchá maskou po dobu 10-15 minut 2-3krát denně. Během těhotenství můžete střídat inhalace s lékem inhalací jednoduchého roztoku chloridu sodného - čistí dýchací cesty a usnadňuje záchvaty kašle.

Mohu si umýt nos heřmánkem

Suché květenství, které se vaří ve vroucí vodě, jsou skvělou možností, jak se doma zbavit rýmy a sinusitidy. Připravený teplý roztok se natáhne do injekční stříkačky s měkkou špičkou, vstřikuje se do jednoho nosního kanálu pod tlakem, takže kapalina proudí z druhého. Můžete jednoduše čerpat kompozici z dlaně každé nosní dírky. Opláchnutí heřmánkem je dobré doplnit o šalvějový vývar.

Co jiného si můžete během těhotenství umýt nosem? Střídání postupů hodně pomáhá. Nejprve jsou nosní pasáže ošetřeny sodou a mořskou solí (0,5 lžičky na 500 ml teplé vody), pak heřmánkový vývar pro uzdravení sliznice a zabránění opětovné infekce.

Velmi nezbytná léčivá rostlina

Výhody a poškození lázně s heřmánkem

Neocenitelným přínosem může být použití terapeutické lázně s odvarem heřmánku pro následující problémy u těhotné ženy:

 • suchá kůže způsobená alergiemi, prasklé nohy;
 • křeče v lýtkových svalech;
 • zvýšená nervová vzrušivost a úzkost;
 • poruchy spánku;
 • otok v celém těle.

Je důležité se vykoupat z teplé, ale ne horké vody, doba jedné procedury není delší než 20 minut. Stonky, listy a květy rostliny se nalijí dvěma litry vody, vaří se po dobu 10 minut, potom se směs vypustí a přidá se do lázně. Postup je škodlivý v prvním trimestru těhotenství, bolest v dolním břiše a individuální nesnášenlivost rostlin.

Je možné přerušit těhotenství s heřmánkem

Některé ženy se po přečtení materiálů o negativních účincích bylin na plod snaží pokusit se ukončit těhotenství pomocí heřmánku. Opravdu, když se používá brzy v čaji a odvar na bázi této rostliny ve vysoké koncentraci, může se hladina estrogenu vylučovaného vaječníky zvýšit.

Ale k vyvolání potratu budete muset pít takové přípravky celý den a ve velkém množství. Kromě toho tělo zdravé ženy přežije malé zvýšení objemu estrogenu a úspěšně si zachová těhotenství.

I když tón dělohy prudce stoupá, může dojít k neúplnému potratu, což matce způsobí nebezpečné komplikace:

 • krvácející;
 • potřeba kyretáže;
 • těhotenství s vytvořenými malformacemi plodu.

Lékaři považují použití heřmánku k přerušení těhotenství za zbytečné a v některých případech za nebezpečnou událost.

Recenze

Angelina, 32 let.

Mám třetí těhotenství, ale při prvním náznaku nachlazení jsem vždy používal lékárnu heřmánku. Na radu lékaře vzala čaj s medem na jeho základě, kloktaný heřmánkem a solí, vdechla. Rostlina neublížila ani mně, ani dětem, naopak, rychle se dokázala vyrovnat se SARS a chřipkou.

Mám chronickou gastritidu, navzdory mému mladému věku. Během těhotenství se nemoc zhoršila, bolesti v žaludku a střevech začaly narušovat, tvorba plynu se zvýšila. Infuze jsem dělal heřmánkem a vzal jsem to třikrát denně, počínaje 14 týdny, pomohl jsem odstranit křeče, zbavit se pálení žáhy a těžkosti v žaludku.

Závěr


Odborné hodnocení
Borovikova Olga
Heřmánek je užitečná a bezpečná rostlina, pokud není zneužívána, zejména v raných stádiích těhotenství. Květenství lze kombinovat s jinými léčivými rostlinami, používat je k léčbě zánětů, nachlazení, kašle, otoků, škrábanců doma. Při použití heřmánkového vývaru v prvních 5-15 týdnech těhotenství je důležité poradit se s lékařem, aby se předešlo komplikacím a vedlejším účinkům alternativních receptů.

Mashkovsky M.D. (1977). "Léky".

Pervyshina G.G., Efremov A.A., Gordienko G.P., Agafonova E.A. (2002). "K otázce obsahu biologicky aktivních látek heřmánkové lékárny (Chamomilla recutita) a vonných heřmánků (Chamomilla suaveolens), které rostou na území Krasnojarska." "Medicína a zdravotní péče".

Gergievsky, V.P. (1990). „Biologicky aktivní látky léčivých rostlin. "Věda".

O autorovi: Olga Borovikova

Články O Neplodnosti