Hlavní Testy

Oxolinová mast - 5 způsobů použití léku

Oxolinová mast je jedním z nejvíce diskutovaných léků v období zimních epidemií. V této době se jeho popularita zvyšuje na maximum, ale je také mnoho lidí, kteří se s touto drogou musí vypořádat po celý rok, protože pomáhá vyrovnat se s různými problémy virového původu..

Oxolin - co je tato látka?

Před ponořením do studia masti je třeba pochopit, co je oxolin, jaká je látka, odkud pochází a jak to funguje. Je to prášek bílé nebo lehce krémové barvy. Oxolin je snadno rozpustný ve vodě, ale roztok není příliš stabilní a v alkalickém prostředí rychle mění barvu - ztmavne. Ve farmaceutické výrobě se taková látka obvykle používá ve formě dihydrátu..

Co pomáhá oxolinům?

Vývojáři léku zodpovědně prohlašují, že lék oxolin poskytuje silný virucidní účinek. To znamená, že když látka přijde do styku s virem, působí na ni tak, že reprodukční funkce je u tohoto viru blokována. Jednoduše a jasně: oxolin zabraňuje množení patogenů, a tím pomáhá tělu se jich zbavit.

Oxolin - účinnost

Když zjistili, k čemu je oxolin určen, začali odborníci provádět studie, které by pomohly pochopit, jak efektivní a efektivní je lék. Studie látky ukázala, že může velmi dobře snížit výskyt všech druhů virů na 44,5% a v případě chřipky ještě více - na 71%.

Oxolinová mast je účinná při infekcích:

 • opar;
 • adenoviry;
 • nakažlivé viry měkkýšů;
 • infekční bradavice.

Co je oxolinová mast?

Je to silný antimikrobiální lék. Oxolin, mast vyrobená na základě této složky, je aktivní proti mnoha patogenním mikroorganismům. Nástroj je blokuje na povrchu membrán a nepustí je do buněk, kde je pro jejich reprodukci příznivé prostředí. Výsledkem je, že nebezpečné mikroorganismy umírají a nedochází k infekci (nebo se nemoc postupně začíná ustupovat, pokud se člověku stále podařilo nakazit).

Oxolinová mast - složení

Jak název napovídá, oxolinová mast se připravuje na základě látky, jako je oxolin. Toto je hlavní součást. Kromě toho mastová kompozice Oksolin zahrnuje:

 • minerální olej;
 • bílý měkký parafín.

Oxolinová mast - indikace pro použití

Používá se k léčbě a prevenci. Oxolinová mast dobře pomáhá s epidemiemi chřipky, účinně se vyrovnává s virovou rýmou a rinokonjunktivitidou. Nástroj příznivě působí na tělo a nepoškozuje zdraví, proto jej lze použít i pro děti.

Indikace oxolinové masti mají mimo jiné následující:

 • virová onemocnění očí a epidermis;
 • bradavice;
 • šupinaté, šindele, vezikulární lišejníky;
 • molluscum contagiosum;
 • herpetiformní dermatitida Dühring;
 • stomatitida (zejména pokud má choroba herpetický původ).

Oxolinová mast - kontraindikace

Je to jeden z nejnebezpečnějších léků, ale má i kontraindikace. 3% masť oksolinu nelze použít, pokud má osoba zvýšenou citlivost na jednu nebo několik složek léku. V tomto případě můžete nejen získat požadovaný výsledek, ale také čelit vedlejším účinkům.

Oxolinová mast během těhotenství je nežádoucí. Přesněji řečeno, v tomto období života, abyste ji mohli používat, pokud taková potřeba nastane, musíte být opatrní a pouze v případě, že dosažený účinek přesáhne všechna potenciální rizika. Pokud jde o účinek na schopnost soustředit se a zůstat ostražitý, v tomto ohledu je antimikrobiální mast Oxolinu neškodná.

Oxolinová mast - vlastnosti a aplikace

Poté, co jste zjistili, k čemu se Oxolinová mast používá, můžete přejít k otázce, jak ji správně používat. Tento nástroj by neměl být aplikován na rány a poškozené oblasti epidermis. Masť je určena k vnějšímu a nazálnímu použití. Toto je jediný způsob, jak jeho prospěšné antimikrobiální vlastnosti budou fungovat a nepoškozovat. Jak konkrétně používat lék závisí na tom, co pomáhá oxolinové mast. Například pro prevenci chřipky se nazálně na sliznici rozmazává a během boje proti bradavicím se činidlo aplikuje na postiženou oblast.

Oxolinová mast pro děti se používá aktivně. Přestože zvláštní bezpečnostní studie pro tuto kategorii pacientů nebyly provedeny, nestojí za to znepokojovat rodiče, ledaže by dítě mělo kontraindikace užívání drogy. Případy předávkování oxolinem jsou léky stále neznámé, ale přesto není vhodné používat předepsanou dávku, i když pouze proto, že mast je mastná, což způsobí určité nepříjemnosti.

Oxolinová mast pro papilomy

Jak ukazují mnohaleté lékařské zkušenosti, oxolin je jedním z nejúčinnějších prostředků v boji proti papilomům. Dokud nebude mast zcela vyléčena, musíte použít několik měsíců, ale pozitivní změny se začnou objevovat během několika týdnů. Ve většině případů se formace odstraňují účinně, někdy částečně zmizí, ale vždy se během léčby zastaví růst nových papilomatů na kůži.

Takový lék jako oxolinová mast, použití je odůvodněné pro takové typy formací, jako jsou:

Ošetření se provádí podle následujících pokynů:

 1. Před zákrokem opláchněte postiženou oblast dezinfekčním prostředkem.
 2. Naneste masti lehkými pohyby. Lepší kruhový, takže na vynoření se objeví film. Lisování je velmi nežádoucí. Po aplikaci můžete oblast zakrýt pevnou gázovou bandáží.
 3. Papily musí být léčeny 3krát denně. V ideálním případě by postupy měly probíhat vždy ve stejnou dobu..
 4. Ihned po aplikaci se může objevit mírný pocit pálení. K tomu dochází, když je epiderma příliš citlivá. Pokud potíže přetrvávají, mast by měla být v budoucnu zředěna látkami, jako je vazelína nebo lanolin.

Oxolinová mast pro bradavice

Tento nepříjemně vypadající růst je benigní formace, která se objevuje v důsledku aktivity papilloma viru. Oxolin z bradavic nepomáhá tak rychle jako laser nebo kapalný dusík, ale nezpůsobuje žádné problémy a je bezpečný.

Použijte tento lék následujícím způsobem:

 1. Napařte místo, kde roste bradavice.
 2. Odstraňte peeling keratinizovaných buněk z těla pomocí pemzy nebo pilníku na nehty.
 3. Na růst aplikujte oxolinovou mast. Je žádoucí ji distribuovat rovnoměrně.
 4. Pokud je produkt absorbován do pokožky, uzavřete postiženou oblast bandáží, gázou nebo náplastí..

U bradavic by měla být léčba oxolinem prováděna 2-3krát denně. Obvaz s léčivem by měl být uchováván po dlouhou dobu - celou noc a ještě lépe - celý den. Trvání léčby není u různých pacientů stejné. Někdo se může zbavit růstu za pár týdnů a někdo bude muset provést postup po dobu nejméně 2 měsíců. Vše záleží na různých faktorech - jako je síla imunity, aktivita virů, přítomnost zdravotních problémů, životní styl.

Oxoline pro herpes

Jedná se o virus, ze kterého vyplývá, že pro tento problém je vhodné použít oxolinovou mast. Tento nástroj je vhodný pro léčbu různých typů oparu. Účinně odstraní stopy z rtů a genitálií, hlavní věcí je správné provedení terapie.

 1. Nejlepší je aplikovat oxolin, pokud existují podezření a první příznaky, bez čekání, až se objeví bubliny. Reliéf je patrný po prvním ošetření - svědění zmizí, pálení se stává tolerantnějším.
 2. Procedura by měla být opakována 2-3 krát denně. Délka léčby je stanovena individuálně.

Oxolinová mast v nose

Pokud se přípravek Oksolin masť používá profylakticky, pak je rozmazán v nose.

Jak jednat:

 1. K ochraně před infekcí stačí jen velmi malé množství finančních prostředků.
 2. Musí být aplikován na sliznici a pod nos - obrana těla je připravena. Vrstva masti neumožňuje viru vstoupit do těla.
 3. Odborníci doporučují léčit nos 3-4 krát denně během epidemie a nemoc obchází.

Oxolin pro stomatitidu

Jde o stomatologické onemocnění, které se objevuje mimo jiné v důsledku aktivity herpesu a dalších virů. To znamená, že použití oxolinových látek v tomto případě lze také považovat za odůvodněné. Masť pomáhá nejen odstranit příznaky virové stomatitidy, ale také odstranit příčinu jejího vzhledu a chránit pacienta před relapsem. Hlavní věc je použít správný lék - 0,25 procenta, velká koncentrace může vést k vedlejším účinkům a způsobit alergie.

Oxolinová mast by měla být použita pro takovou diagnózu podle pokynů:

 1. Před zákrokem opatrně odstraňte z rtů, sliznice na tvářích, dásních a nachlaďte všechny krusty, které se mohou objevit se stomatitidou. Nejvhodnější je to s bavlněnou koulí s šípkovým olejem, rakytníkem nebo roztokem vitamínů A nebo E.
 2. Udělejte měsíček nebo heřmánkový odvar a vypláchněte si ústa.
 3. Odděleně zacházejte se všemi vředy antiseptikem. Pro tyto účely jsou vhodné látky jako chlorhexidin, miramistin.
 4. Naneste trochou masti na každou ránu vatovým tamponem. Pro maximalizaci účinku je žádoucí zachytit další 2 - 4 mm kůže v okolí.
 5. Postup by měl být prováděn 3-4 krát denně. Léčení oxolinem pokračuje v průměru až týden.

Proč nemůžete rozmazat nos oxolinovou a viferonovou mast

17. března 16 10757

Victoria Nikonova, dětská lékařka: Jedna z nejčastějších rodičovských otázek: „Musím během období infekcí dýchacích cest potřísnit nos dítěte oxolinem / viferonem?“

Takže začnu třídit mezi regály. Při psaní do vyhledávacího pole „oxolin“ nebo „viferon mast“ se podívám na recenze. Podám jen některé z nich a pokusím se zvážit z hlediska medicíny založené na důkazech.

TESTIMONIÁL 1. „Oxolin je vynikající mast, používám jej k mazání dutin...“

Chci položit otázku autorovi recenze, jak se vám podařilo dostat se k vašim sinusům? Vždy respektuji názor jiné osoby, ale přesto, pokud ve svých recenzích uvedete anatomické struktury, je lepší se nejprve podívat, kde přesně jsou a jak se k nim „dostat“. Samozřejmě se nemůžete dostat do dutin nosu prstem, pouze se kopat do nosní dutiny.

PŘEZKUM 2. „... je prostě nezbytné pomoci tělu, aby virus nezachytilo. Nejprve je tedy nutné zvlhčit nosní sliznici. A oxolinová mast je lék číslo 1… “

Četli jsme složení: tetraoxo-tetrahydronaftalen, vazelínu

 • Otevřeme učebnici biochemie a čteme: „TETRAHYDRONAPHTHALENE DIHYDRATE - kód nebezpečí: Xi- Dráždivý“ Jak se toto dráždidlo najednou stane součástí zvlhčující sliznici? Naopak, oxolin intenzivně suší sliznici. To je důvod, proč se při častém používání nebo u lidí se snadno zranitelnými sliznicemi mohou tvořit křupky, které, pokud jsou odškrceny, mohou způsobit krvácení. Obzvláště u malých dětí a starších lidí.

Nyní na pomocnou látku masti - vazelína.

Vazelína je mastná masťová základna a je mnohem snazší se k ní přilepit na prachové částice. Udělejte experiment. Rozetřete stůl a protřepejte přes něj ručník. Podívejte se, kolik částic se zachytilo. Částice prachu, zejména v období epidemie virových onemocnění, jsou vynikajícím způsobem šíření infekcí přenášených vzduchem. PubMed (Americká národní lékařská knihovna) obsahuje několik článků o šíření viru chřipky. Včetně šíření ptačí chřipky na velké vzdálenosti během bouře prachu. Proto jsem kategoricky proti použití nosních mastí jako prevence akutních respiračních virových infekcí. Pokud chceme chránit a zvlhčit sliznici, mělo by to být přinejmenším řešením. A poslední na toto téma:

nejlepší pomoc tělu při konfrontaci s viry a bakteriemi je správná výživa, zdravý spánek, chůze, sport a minimalizace stresu. Ameriku jsem neobjevil, je známá všem už od dětství. Jediné VUT, žijeme ve věku aktivní urbanizace, a proto musíme přijít na to, jak porovnat všechny tyto body a být zdraví. Ale to je již obtížné, ale je to možné!

PŘEZKUM 3. „Proč ne psát a nemluvit o oxolinické masti a že to není účinnější než jednoduchá vazelína a že údajně neexistují žádné velké klinické studie prokazující její účinnost... slova, slova, mnoho slov... Ale moje přítelkyně, když jde na Amerika, vždy s sebou vezme oxolinovou mast, protože je levná a účinná! A píšu tuto recenzi, rozmazanou oxolinkou!... “

TENTO PŘEHLED VÝSLEDNĚ ODMĚŇUJE NAŠE VEDOMOST: „MÁM DŮLEŽITÉ, ŽE NEDODRŽUJÍCÍ LÉČIVA JE VŠECH ROVNÁ, HLAVNÍ VĚCI, ŽE JSEM UVAŽUJEM!“ JAKÉ NEJSOU UPLATNĚNÉ TĚTO PROSTŘEDKY VE SVĚTĚ, VÍCE NEJSOU POČET LÉKAŘSKÝCH VÝZKUMŮ O BEZPEČNOSTI endogenních interferenčních induktorů (AMIKSIN, VIFERON, KAGOCEL a DR.) DŮLEŽITÉ! A PROČ? "Protože VŠECHNY VÁS POMOCI IVANOV, I JSEM POMOCI A VŠECHNY VAŠE KLINICKÉ STUDIE JSOU ZAJÍMAVOSTI ZÁPADNÍCH SPOLEČNOSTÍ A ÚPLNÉHO POROVNÁNÍ SCARY MEDICINE!"

Je velmi těžké rozbít stereotypy. Je obtížné pochopit a přijmout nové metody léčby, nové léky, nové přístupy k terapii. Je obtížné nejen pro lékaře, aby znovu vybudovali svůj systém znalostí, zejména pro obyčejného člověka. "Pokud máma řekla, že s bolestí v krku je NEDOSTATEČNÁ zima, pak to není možné!" Je těžké uvěřit, že studený nápoj s bolestmi v krku zmírní příznaky, poněkud zmírní otoky a místní zánět.

Mnozí lékaři, kteří vědí, že nedávné studie říkají, že není obvyklé pro všechny přidružené interferencí, že jejich účinnost není prokázána a existuje důkaz jejich NEBEZPEČNOSTI, bude při každém kýchnutí stále přidělováno zleva doprava. A mnozí budou namítat: „A já jmenuji, vidím účinek!“ Náš vnitřní smysl pro užitek a újmu není zdaleka vždy pravdivý.

Pro mě osobně je medicína ta věda, ve které je koncept „zdá se mi“ nepřijatelný, každý standard léčby by měl být prokázán rozsáhlými multicentrickými mezinárodními klinickými studiemi prováděnými podle přísných standardů. Medicína je samozřejmě živá věda, a jak se naše znalosti člověka vyvíjejí, standardy se mohou měnit, ale to vše by mělo být založeno na OBJEKTIVNÍM ZÁVAZKU.

Není pro nás obvyklé rozvíjet lékařskou gramotnost obyvatelstva a velmi často je obtížné, aby člověk daleko od medicíny rozlišil „zrno od plev“ a věří v články, kde je autor přesvědčivější..

Proto, milí rodiče! Zeptejte se lékaře, podívejte se na světovou zkušenost (internet nyní umožňuje), ale nesnažte se samoléčit, zejména ve vážných případech. Postarejte se o sebe a své děti a přečtěte si ověřenou literaturu založenou na výzkumu založeném na důkazech.

Viz také: bezplatná online přednáška „Jaký druh zvířecí imunity?“ pediatr Julia Andronnikova
Zdarma přednáška „SARS pro nás není děsivá“ pediatrem Julií Andronnikovou
Cyklus online přednášek "SARS se nás nebojí" od Julie Andronnikové

Oxolinová mast - cenově dostupný způsob, jak zabránit infekcím

Oxolinová mast (3% a 0,25%) nebo oxolin je časem prověřené léčivo, jehož pokyny upravují indikace k použití - virové infekce - chřipka a herpes. Tento nástroj je doporučen pro léčbu dospělých a dětí a především pro prevenci infekcí. Jedná se o jednu z prvních antivirových mastí, která byla propuštěna v 70. letech minulého století a na území bývalé Unie široce žádaná. Od té doby až do současnosti se mast prodává výhradně v lékárnách v postsovětských zemích a je relativně cenově dostupná.

Masťová akce

Oxolinová mast je vnější prostředek k zachování lokální imunity. Váže viry na sliznici a epiteli kůže. Při aplikaci na nosní sliznici chrání dýchací trakt před infekcí. Tvoří bariéru, která zachycuje viry i v nose, ve stádiu infekce, neutralizuje je a zabraňuje dalšímu šíření.

Působení oxolinu umožňuje člověku překonat infekci bez jakýchkoli známek nemoci. Bez kašle a kýchání, bez horečky a rýmy. K smrti virů dochází v nose, ve fázi jejich zavedení do buněk sliznice (před destrukcí buněk a před hromadným množením viru, před vytvořením zánětlivého procesu).

Cena masti je určena množstvím účinné látky. Nejvýhodnější mast je prostředek s minimální koncentrací (0,25%). Oxolinová mast 3% - téměř dvakrát dražší. Ale i cena masti s maximálním množstvím oxolinu (3%) je dostupná a cenově dostupná. Popularita drogy po celá desetiletí se tedy vysvětluje její nízkou cenou a účinností. Oxolinová mast pomáhá ve skutečnosti onemocnět.

Oxolin

Hlavní účinnou látkou v masti je oxolin. Má komplexní název - dioxotetrahydroxytetrahydronaftalen nebo naftalentetron, který byl nahrazen jednodušším pojmem „oxolin“. Dále - použijeme tento zápis.

Působení oxolinu je namířeno proti virům. V tomto případě je složení masti nejúčinnější proti adenovirům (jedná se o různé kmeny chřipky). Také výrobci a vývojáři regulují působení masti proti viru herpes simplex, infekčním bradavicím a molluscum contagiosum (infekční pupínky)..

Účinek aplikace masti je určen množstvím účinné látky, které vstoupilo do tkáně. 5% oxolin proniká kůží. Prostřednictvím sliznic - 20% účinné látky. Použití oxolinu na nosní sliznici je tedy lepší než rozmazání pod nosem nebo v blízkosti úst..

Častěji se oxolinová kompozice nanáší na sliznice. Sliznice poskytují místní imunitu. Zachytávají patogeny a viry, neutralizují je na svém povrchu. Aplikace antivirové masti na sliznice poskytuje jejich ochranu před zavlečením viru.

Důležité: antivirová mast by nebyla nutná se silnou přirozenou imunitou. Sliznice se mohou samostatně vypořádat s pronikajícími infekcemi. Pro většinu lidí však imunita není dostatečně silná. Nemůže dlouho odolat velkému počtu infekcí. Proto v období hromadné epidemie, kdy lidé onemocní a navzájem se nakazí, musí člověk použít farmaceutické přípravky s antivirovými účinky.

Účinnost oxolinu

Starší pediatři předepisují oxolinovou mast pro malé děti, kojence a těhotné ženy. Oxolinová kompozice se doporučuje pro léčbu profylaxe - aby nedošlo k virové infekci, aby se nedostala chřipka. Tento nástroj však vždy nepomůže a ne každý. Proč? Existují dva důvody nedostatečné účinnosti masti:

 1. Po 40 let po syntéze oxolinu viry částečně mutovaly, změnily svou strukturu a vlastnosti života. Objevilo se mnoho nových virů a kmenů, které se liší od těch dřívějších, které existovaly. Oxolinová mast je často neúčinná proti novým virům, kmenům chřipky, které se zásadně liší od starých virových částic.
 1. Moderní farmaceutický trh prodává příliš mnoho padělků. Je-li oxolinová mast falešná - neexistuje žádná účinná látka, pouze vazelína. Taková kompozice nebude mít žádný dezinfekční nebo antivirový účinek. Účinná je pouze mast obsahující oxolin. Jak odlišit lék zakoupený od lékárny od falešné? Naneste kapku masti na jazyk. Pokud je v kompozici skutečně oxolin, lehce hoří, v ústech se objeví hořkost. Pokud je to falešný (vazelína), nevznikne žádný pocit pálení nebo hořkosti.

Kromě toho je důležité uchovávat oxolinovou mast, její podmínky a podmínky. Oxolin si zachovává svůj účinek po dobu dvou let při teplotě nepřesahující + 8 ° C (musí být uchováván v chladničce).

Složení masti a virucidního účinku

Oxolin má tzv. Virucidní účinek a projevuje se při setkání s virem. Virucidním účinkem se rozumí schopnost látky neutralizovat (usmrtit) virové částice. Oxolycin interaguje s kyselinami, které tvoří chřipku a herpetické viry, deaktivuje je a to zastaví další reprodukci patogenu. Kromě toho oxolin blokuje lokální zánětlivé reakce, což zabraňuje výskytu komplikací (zánět, bakteriální infekce).

Důležité: oxolin interaguje s viry, které jsou poblíž. To znamená, že virové částice, které přímo přišly do styku s oxolinem, zemřou.

Zde je seznam virových infekcí, které jsou léčeny a kterým je zabráněno oxolinovou mastí:

 • Různé adenoviry (chřipka je jedním z nich).
 • Jednoduché formy herpesu jsou dva. První se nazývá orální herpes (nebo obličejový, labiální nebo HSV-1). Druhým je genitální (sexuální) virus nebo HSV-2. První z nich tvoří vyrážku na obličeji (horečka na rtech a kolem). Druhým je příčina a blízkost genitální vyrážky. Použití oxolinu umožňuje snížit oblast zánětu a počet vyrážek, vysušit je, urychlit hojení.

Oxolinová mast byla vyvinuta pro léčbu chřipky a herpes simplex. V průběhu jeho aplikace se ukázalo, že složení masti působí proti některým dalším infekcím. To:

 • Herpes virus třetího typu - Zoster, který tvoří plané neštovice a pásový opar.
 • Kontrabandový měkkýš.
 • Lidský papillomavirus (některé typy - většinou infekční bradavice).
 • Některé bakteriální infekce (stafylokoky a streptokoky).

Nyní se podívejme na to, jak virus napadne a jak oxolinová mast zabraňuje šíření infekce?

Viry v těle

Viry jsou speciální patogeny, které nejsou nezávislé buňky. Pro život a reprodukci potřebují „mistra“. Virové částice se proto nazývají intracelulární paraziti..

Viry se dělí na druhy a skupiny. Každý druh je přizpůsoben pro život za určitých podmínek, v určitých buňkách zvířete nebo osoby. Některé virové částice se množí pouze na sliznici nosohltanu, jiné na sliznici genitálií nebo žaludku a některé na kožních buňkách. Různé typy virů jsou lokalizovány a objevují se v různých orgánech a tkáních..

Adenovirus

Zde je příklad, jak se šíří jeden z virů, které lze léčit oxolinovou mastí. Při infekci adenovirem (jakýmkoli typem nebo jeho kmenem) dochází k množení virových částic na sliznici epitelu dýchacího traktu. V tomto případě dochází k jejich primárnímu zavádění do nosní sliznice nebo do nosohltanu. S dalším rozšířením infekce pronikají hlouběji - do průdušnice, průdušek, plic.

Použití oxolinové masti umožňuje:

 • Zabraňte zavedení adenoviru do zdravých buněk (ve fázi profylaxe, před onemocněním).
 • Pokud již k infekci došlo, zabráňte jejímu šíření do hlubších tkání a orgánů..

Důležité: infekční proces probíhá přes buněčnou membránu. Virová částice se váže na buněčnou membránu a zůstává na ní nějakou dobu, snaží se ji rozpustit a proniknout dovnitř do jádra. Pokud jsou buněčné membrány silné, virus nepronikne, nenastane infekce. Tento stav se nazývá silná buněčná imunita..

Co se stane po infekci

Pokud virus pronikl do buňky, jeho osud je ušlým závěrem. Virová DNA je zabudována do jádra a „přeprogramuje“ svou práci. Od této chvíle se lidská buňka stává továrnou na výrobu a uvolňování nových virů.

Po zavedení do sliznice nosohltanu se počet virů exponenciálně zvyšuje. Místo 1 vznikají desítky nových patogenů, které infikují sousední epitel.

V reakci na infekci tělo vytváří imunitní odpověď. Existuje syntéza imunitních těl, která musí s infekcí bojovat (jíst, ničit). V tomto případě může být odpověď vytvořena rychle (pokud imunitní systém je s tímto virem již obeznámen) nebo pomalu (pokud takový virus poprvé vstoupí do těla). V každém případě dochází k reakci organismu dříve nebo později, začíná produkce lymfocytů, boj proti infekci.

Reakční doba těla na průnik viru určuje vývoj zánětu. Pokud imunitní systém reagoval rychle, virus infikoval malé množství buněk, nedochází k zánětu. Pokud imunitní odpověď trvá několik dní, budou mít virové částice čas zničit velké množství buněk sliznicového epitelu, což způsobuje rozsáhlý zánět.

Jakou roli hraje oxolinová mast ve výše popsaném procesu? V jaké fázi infekce je oxolin zahrnut do práce a zabraňuje další infekci?

Co dělá oxolin

Oxolin projevuje svůj účinek jak na začátku infekce, tak při dalším šíření infekce. Nejprve, když se virové částice „usadí“ na buněčných membránách, oxolin neutralizuje viry „přilnavé“ k membránám. Později, s rozšířením infekce, neutralizuje virové částice, které produkují infikované buňky. Rovněž ve fázi šíření infekce redukuje oxolinová mast oblast zánětu, omezuje pronikání viru do hlubokých tkání. Co zabraňuje vzniku komplikací - tracheitida, bronchitida, plicní zánět.

Oxolin je schopen přetrvávat v buňkách sliznicového epitelu po dobu 3-4 hodin. To umožňuje použití nejen k léčbě, ale také k prevenci. Pokud aplikujete mast na nosní sliznici, ochrání se před infekcí po stanovenou dobu.

Formy léku

Farmaceutický průmysl nabízí dvě formy oxolinové masti. Jeden z nich je určen k aplikaci na sliznice, druhý - k léčbě kožních infekcí. Protože slizniční epitel absorbuje více léčiva, je koncentrace oxolinu v nosní masti minimální. 4krát méně léčivé látky je však absorbováno kůží, takže koncentrace aktivního oxolinu v ní je vyšší.

 • Oxolin 0,25% je kompozice s minimální koncentrací. Nazývá se nosní oxolin. V něm obsahuje každý gram masti 2,5 mg oxolinu. Používá se na sliznice (nachlazení, rýma, někdy se stomatitidou způsobenou herpetickou infekcí). Oxolinová 0,25% mast se v nose rozmazává, aby se zabránilo chřipkové infekci. Je také umístěn do vnitřního víčka (pro oční léčbu virového zánětu). Oksolinovaya mast pro nachlazení se používá přesně v malé koncentraci - 0,25%. Vlastnosti: při aplikaci na nosní sliznici během prvních dvou až tří minut dojde k mírnému pocitu pálení, může se zvýšit výboj, může se objevit namodralý nádech nosní sliznice..
 • Oxolin 3% - kompozice pro aplikaci na pokožku. V něm každý gram masti obsahuje 30 mg oxolinu. Tato kompozice se používá k léčbě oparu (horečka nebo záchvaty na rtech, v rozích úst). Oksolinovaya mast 3 procenta - používá se také k léčbě bradavic.

Důležité: 3% složení oxolinové masti je přerušeno. Proto se pro vnější ošetření herpes, bradavic a měkkýšů používají léky se stejnou účinnou látkou (oxolin) v požadované koncentraci. Jedná se o tetraxolin a oxonaftyl. Oxolinová mast z bradavic je tedy nahrazena analogy léku.

Obě formy léčiva jsou dostupné ve zkumavkách, jejichž hmotnost se může pohybovat od 5 do 30 g. Samotná mast by měla mít světlý stín. A nyní se budeme zabývat vlastnostmi použití oxolinki pro různé lokalizace infekce - v nose nebo na kůži.

Oxolinová mast s rýmou

Rýma je infekce horních cest dýchacích. Vzniká jako reakce na proniknutí viru s porážkou buněk mukózního epitelu patogenními částicemi.

Rýma může být virového nebo bakteriálního původu. Podle povahy výtoku představuje virový výtok z nosu „průnik“ z průhledného výtoku, který se vytváří na samém začátku virové infekce. Bakteriální rýma je hustá, hustá snot, někdy zelené nebo žluté barvy, s nepříjemným zápachem. Taková rýma se zpravidla vytvoří 3–4. Den nemoci, kdy se patogenní flóra významně rozmnoží a vytvoří mnoho sekrecí.

Léčba nachlazení oxolinovou mastí je účinná pro virovou povahu infekce. Oxolin je virucidní složka, působí proti adenovirům a ne vždy proti patogenním bakteriím.

Při léčbě nachlazení se do nosních cest aplikuje 0,25% mast uvnitř nosu. Nos je také lubrikován dvakrát denně pro prevenci - během epidemií a hromadných nemocí nachlazení..

Oxolinová mast na opar

Herpes je onemocnění, jehož původcem je virus. Způsobuje bublinkovou vyrážku, která se po chvíli promění v rány. Labiální (obličejový) herpes tvoří vyrážku na obličeji osoby. Často začínají kolem okraje rtů a poblíž úst. S nízkou imunitou se v ústech šíří labiální herpes, což způsobuje virovou stomatitidu nebo bolest v krku.

Genitální herpes se přenáší pohlavním stykem. Vytváří vyrážky na sliznicích genitálií a na kůži vedle nich.

Při léčbě jakéhokoli viru existuje hlavní pravidlo - čím dříve je zahájena terapie, tím snazší je překonat infekci. Po dlouhou dobu mají virové částice čas se množit a způsobit rozsáhlý zánět. Což vyžaduje delší ošetření. Proto je nejúčinnější léčit opar při nástupu projevů, při prvních pocitech nepohodlí, svědění, pálení.

Herpes je často chronická infekce. Infikuje člověka v hlubokém dětství a poté - s jakýmkoli poklesem imunity (nachlazení, stres) - vytváří vyrážky na rtech a obličeji. Čím slabší je imunitní systém, tím častější nachlazení (opary).

Před objevením se herpetické vyrážky je zde určité nepohodlí - svědění, bolestivost, pálení. Pokud aplikujete antivirový prostředek při prvních bolestivých pocitech - vyrážky nemusí být vůbec. Nebo se objeví v malém množství..

Oxolinová mast je lokální ošetření vnějších rtů. Tento problém neřeší, neovlivňuje příčinu nemoci, ale umožňuje odstranit její viditelné projevy (zmenšení plochy vyrážek nebo záchvatů, urychlení epitelizace tkání, jejich hojení).

Důležité: Chcete-li problém radikálně vyřešit, je nutné posílit obecnou a místní imunitu, aby byla zajištěna silná imunitní odpověď. K tomu použijte vitamín-minerální komplexy, přírodní stimulanty (česnek, cibule, včelí produkty), imunomodulátory lékárny (přípravky s interferonem).

Oxolinová mast a herpes zoster

Jiný typ herpetické infekce se nazývá virus Zoster. Způsobuje dětské plané neštovice a dospělé šindele. Vyznačuje se rozsáhlými vyrážkami na trupu a končetinách. Proto jméno - herpes zoster.

Tento typ viru vytváří vyrážku na lidském těle. Se sníženou imunitou se vyrážka zoster šíří do paží a nohou. Herpes zoster je často doprovázen těžkou bolestivostí..

Typ vyrážky připomíná malé bublinky se zakalenou tekutinou. Vydrží 2-3 dny a poté prasknou a zanechají za sebou rány. V tomto případě je léčba oxolinem nutná jak v době výskytu prvních vyrážek, tak při rozsáhlém rozšíření vezikul po celém těle.

 1. Při první bublinkové vyrážce oxolinová mast zabrání dalším vyrážkám.
 2. Ve fázi prasknutí váčků bude oxolin chránit před připojením bakteriální infekce.

Oxolinová mast může být použita jak ke snížení vyrážky, tak k jejich antiseptické léčbě.

Oxolinová mast pro genitální bradavice

Bradavice, papilomy a kondylomy jsou projevy virového onemocnění zvaného papillomatóza. Je tvořen infekcí lidským papilomavirem (HPV). Lékaři přidělují více než 100 typů různých papillomovirů. Oxolin působí proti těm, které tvoří obyčejné bradavice..

Léčba papillomatózy spočívá v kontrole viru. Pokud imunita pomůže omezit šíření virových částic, nové bradavice se neobjeví. Navíc se staré bradavice začnou rozpouštět a mizí.

Chcete-li rychle odstranit (odstranit) existující formace, použijte místní ošetření antivirovými sloučeninami (krémy, masti). Masť s oxolinem se aplikuje na papillomu nebo bradavice několikrát denně.

Oxolinová mast během těhotenství

Mnoho léků je zakázáno používat u těhotných žen. Oksolinka se však často doporučuje i během těhotenství, motivuje ji svou neškodností a místním působením. Oxolin je nejstarší antivirový lék. Jeho působení bylo testováno po celá desetiletí. A ačkoli tam nebyly žádné systematické studie o účinku oxolinů na plod, mast se používá k léčbě a prevenci nachlazení u těhotných žen po mnoho let.

Při návštěvě přeplněných míst, návštěvách na prenatální klinice se těhotným ženám doporučuje aplikovat trochu oxolinky uvnitř nosních cest. Jakémukoli onemocnění je snazší předcházet než léčit. A zejména během těhotenství.

Oxolinová mast pro prevenci

Oxolin projevuje svůj účinek v přímém kontaktu s virem. Proto při aplikaci na nos oxolinová mast zabraňuje infekcím, které se šíří vzduchem přenášenými kapičkami. Chrání před normální chřipkou a nechrání před střevními infekcemi, střevní chřipkou..

Co se týče herpetických infekcí, bradavic a měkkýšů, šíří se na kůži člověka. Vstupními branami pro tyto typy infekcí jsou malé trhliny a rány. Chcete-li se chránit před infekcí, je nutné zakrýt krémem dostatečně velký povrch kůže, což není vždy možné. Proto se oxolin nepoužívá k prevenci oparu a bradavic. Léčí však herpetické erupce a bradavice po výskytu infekce..

Oxolinová mast pro děti

Pokyny pro oxolinovou mast nedoporučují jeho použití pro děti do 2 let. Oxolin je jedním z prostředků, v nichž jsou oficiální doporučení farmaceutů v rozporu s doporučeními lékařů. Lékaři často předepisují oxolinovou kompozici pro kojence, což je motivuje bezpečností mastí.

Je pravda, že v posledním desetiletí se doporučení okresních pediatrů stala rozmanitější. Existují léky podobného účinku - různé interferony.

Používání interferonových mastí pro kojence a novorozence je také otázkou. Na jedné straně mají výraznější účinek. Na druhé straně (podle výsledků řady studií) - porušují utváření vlastní imunity. Stále je možné použít antivirové masti, jako je oxolinik nebo interferon, k prevenci a léčbě virových onemocnění.?

Na tyto otázky neexistuje jednoznačná odpověď. Ano, imunita by měla být utvářena, ale to se vždy nestane bezbolestně. A infekce soukromého dětství snižují imunitní odpověď.

Pokud má dítě nachlazení, budou následné infekce obtížnější s vážnějšími následky (pohrudnice místo tracheitidy, rozsáhlá vyrážka v celém těle namísto samostatných lokálních vyrážek). Proto je při nízké imunitě nutné používat antivirová činidla.

Uvádíme seznam použití oxolinové masti u malých dětí:

 • Použití oxolinové masti je indikováno při hromadných infekcích, tzv. Epidemiích.
 • Pokud víte, že dítě bude v kontaktu s pacientem uvnitř omezeného prostoru (uvnitř).
 • Pokud nemáte příležitost použít jednodušší prostředky (vypláchněte nos slanou vodou každou hodinu).
 • Pokud je imunita vašeho dítěte jasně snížena.
 • Pokud vaše dítě mělo za poslední měsíc a půl katarální onemocnění (jakéhokoli původu - virové nebo bakteriální).

Oksolinka pro děti do jednoho roku

Jak se oxolinová mast používá u dětí mladších než jeden rok? Jaké složení se aplikuje na dítě v nose? Existuje obecné pravidlo - čím je dítě mladší, tím nižší by měla být koncentrace léku k léčbě. Proto jsou kojenci zředěna mastí vazelínou nebo dětským krémem (v poměru 1: 1). Výsledná kompozice je rozprostřena pod nos nebo uvnitř nosních cest. Pro kojence je takový jednoduchý lék používán v období zimních epidemií, před vyjetím ven, návštěvou hostů nebo dětské kliniky.

Jak aplikovat mast na novorozence nebo kojence? Chcete-li rozšířit nos dovnitř, použijte vatový tampon. V tomto případě se oxolinka nevloží hluboko do nosu. Stačí ho aplikovat na vnější okraj sliznice.

Poznámka: Virus chřipky se zavádí do sliznice nosu a úst. Oxolinová mast proto vždy nezabrání infekci. Jen proto, že děti často vkládají prsty do úst nebo je udržují otevřené. V tomto případě zůstává chráněná nosní sliznice nechráněná sliznice úst a nosohltanu..

Oxolinová mast: návod k použití

A nyní zvážíme, jak používat oxolinovou mast k dosažení maximálního účinku léčby a prevence:

 • Masť naneste na nosní sliznici a ne na její křídla a ne na kůži pod nosem.
 • Děti aplikují mast ve velmi tenké vrstvě, aby neztěžovaly dýchání.
 • Po návratu domů opláchněte nos a odstraňte zbytky masti a viry z ní. Poté opláchněte nos slanou vodou.

Poznámka: oxolin má účinek sušení. Pokud ji aplikujete na nosní sliznici ve velkém množství, sliznice vyschne a vytvoří krusty. Je to nejen bolestivé, ale také škodlivé. Mukózní povrchy chrání před viry pouze za mokra.

Někdy při aplikaci masti je cítit krátký pocit pálení. Vyvstává otázka, je možné rozmazat nos oxolinovou mast? Podobná otázka, je možné rozmazat rty oxolinovou mastí, vzniká při aplikaci masti na febrilní vyrážky na obličeji. Odpověď: ano, můžete rozmazat. Pálení a pečení po několika minutách zmizí.

Důležité: Na nosní sliznici lze aplikovat pouze 0,25% složení. Použití 3% masti může způsobit popáleniny sliznice a dokonce i ztrátu vůně.

Analogy: co je lepší než oxolinová mast

Analogy jsou léky, které obsahují stejnou účinnou látku. Oxolinová mast má dva analogy. Prvním analogem oxolinové masti je tetraxolin. Obsahuje také oxolin, má stejný seznam nemocí (chřipka a herpes, měkkýši a bradavice). Druhým analogem je oxonaftyl.

Tyto léky se používají, když je třeba léčit kožní infekce (opary, bradavice, měkkýši). Oxolinová mast ve vysoké koncentraci (3%) - není k dispozici.

Kromě těchto analogů existuje skupina antivirových mastí s jinými účinnými látkami. K otázce, jak nahradit oxolinovou mast a zda existují léky se silnějším účinkem, nabízí lékárna řadu sloučenin. Například masti Viferon, Genferon. Což je lepší - Viferon nebo oxolinová mast?

Viferon je léčivo, ve kterém se hlavní účinná látka nazývá interferon. Jsou to buňky imunity jiného. Syntetizují se na základě biologických tkání a dodávají se do lidských tkání a krve prostřednictvím mastí nebo čípků..

Akce Viferon je výraznější. Penetrace do tkáně je okamžitě zahrnuta do „práce“ a omezuje šíření infekce. Proto se Viferon často používá k rychlému ošetření viru..

Oksolinka je účinnější v počátečním stádiu onemocnění (pro prevenci). Proto oxolinová a viferonová mast nekonkurují, ale vzájemně se doplňují. První se používá pro prevenci, druhý pro účinnou léčbu virových infekcí.

Poznámka: nejdostupnějším analogem oxolinové masti je slaná voda. Sůl je známé antiseptikum, které ničí patogeny a léčí zánět. Slaná voda se každou hodinu umývá v nosní sliznici. Jedná se o nejlevnější antivirový a antibakteriální prostředek, který lze úspěšně použít k boji a prevenci infekce. Co potvrzují recenze na prevenci chřipky a jiných virů.

Recenze

Během epidemie každý kupuje mast. Proto musíte tento produkt zakoupit předem - má dlouhou životnost. Vložte do ledničky - a OK.

Manushechka se narodila v listopadu. Bylo nutné vzít toho staršího do tříd, manžel v práci. Proto už druhý měsíc pocítili nos zevnitř oxlinkem. Všechno je normální, dítě není nemocné.

Vynikající lék na praskliny v rozích rtů. Pokud jsou malé, právě se objevily - projdou přes noc.

Místní pediatr nám poradil ohledně oxolinové masti. Celou zimu před odletem. Nebyly vyzvednuty žádné vředy. A pediatr řekl, že hlavní věc je, že nemusíte kupovat falešné.

Řekni mi, že si otře nos dítěte, ale pořád má ústa. Mluví a bere do něj prsty. Kdo řekl, že po ochraně nosu se mu nebude moci dostat ústy?

Nástroj je levný a hlavně bezpečný. Navíc to není efektivní. Nedělali to horší, ale stejně se nakazili.

Kamarád řekl, že můžete otřít papillomas oxolinovou mastí. Kdo se rozmazal? Pomáhá?

Použil jsem po vyhoření. Pro uzdravení a jako antiseptikum.

Ošetřil bradavice na krku. Zároveň pila tinkturu echinacey. Uplynulo za měsíc.

Všechny informace jsou poskytovány pouze pro informační účely. A nejedná se o pokyn pro samoléčení. Pokud se necítíte dobře, vyhledejte lékaře.

S čím jsme zacházeli: Oxolinová mast

Oxolinická mast je dědictví sovětské éry, vynalezené v 70. letech 20. století. Mnoho rodičů ušpinilo její nos v dětství, zatímco jiní se pokusili s ní léčit opary a bradavice. Zatímco epidemie koronavirů se rychle šíří po celém světě, v některých lékárnách zachytily všechny masky a „oxolinku“, protože se považuje za antivirový prostředek se širokým spektrem účinku. Řekněte nám, jestli si zaslouží tyto vavříny..

Z čeho, z čeho

Je lákavé si myslet, že účinnou látkou oxolinové masti je kyselina oxolinová. Inhibuje aktivitu bakteriálního enzymu DNA gyrázy, která štěpí DNA, aby v ní vytvořila dvouvláknový zlom, rozmotala se a vytvořila její kopie. V souladu s tím, bez ní bude pro bakterie obtížné se množit.

Monochamus Sutor / Wikimedia Commons

Toto širokospektrální léčivo může také inhibovat zpětné vychytávání dopaminu (tento mechanismus se někdy používá k léčbě deprese). V Rusku však není registrován, ale to je nejméně z problémů oxolinové masti.

Skutečností je, že ve skutečnosti pod zkratkou „oxolin“ v tomto nástroji leží úplně jiná hlavní složka. Je znám pod mnoha jmény: oxonafthilin, tetraxolin, dioxotetrahydroxytetrahydronaftalen. Pod těmito jmény je derivát naftalenu. Struktura oxolinu a kyseliny oxolinové nemá nic společného.

Tento problém se obrátil na druhou stranu, když kyselina oxolinová v důsledku toxicity vlastní mnoha chinolonům zůstala v řadě zemí ve většině zemí veterináři. Ruští čtenáři byli vyděšeni: po generace jsme rozmazávali náš nebezpečný materiál nosem a oparem! Tady však byla implikována kyselina oxolinová, a ne skutečnost, že domácí výrobci nazývali oxolin z jednoho důvodu, kterému rozuměli. Proto nepropadejte panice, že oxolin je v USA zakázán, a máme ho k dispozici v každé lékárně.

Seznam (není) uveden

Pod názvem „dioxetrahydroxytetrahydronaftalen“ v anglické jazykové databázi lékařských článků PubMed Research nebyl nalezen. Jediná věc, kterou lze vykopat, je šest děl v ruštině, které se hrály na počátku sedmdesátých let. Text většiny těchto prací již není k dispozici a standardy klinických hodnocení od té doby daleko pokročily..

V online knihovně CyberLeninka jsme našli několik článků zmiňujících oxolin, ale šlo hlavně o recenze, které hovořily pouze o tom, že se často používají, ale ne o účinnosti, a hlavní pozornost byla věnována komparaci zcela odlišných drog. A to i často ve velmi špatných vzorcích (zde se například zúčastnili pouze tři pacienti).

Je oxolinová mast registrována alespoň ve Státním registru léčivých přípravků? Nejprve jsme vůbec nenašli údaje o jeho registraci podle názvu lékové formy a chemického názvu (dioxotetrahydroxytetrahydronaftalen). Jako však pro ničení bakterií kyseliny oxolinové.

Prohledejte státní registr léčiv

Lékařský novinář Alexej Vodovozov však tyto informace doplnil a opravil: ukázalo se, že mast je stále registrována pod obchodním názvem Oksolin. Registrační certifikáty pro něj vlastní asi deset společností.

Na tomto webu však neexistují žádné registrované klinické studie s léčivem. O herpes obecně není nalezen žádný srozumitelný vědecký důkaz - dokonce ani teoretické zdůvodnění. U ARVI je situace o něco zajímavější..

Chytré mechanismy

Teoreticky může být ochrana a pomoc čistě mechanická. Tím mimochodem někteří pacienti a ne příliš důvtipní lékaři vysvětlují údajnou účinnost léku. Namazali sliznici vazelínou - což znamená, že do ní nevpustili mikroorganismy. Podívejte se, obecně, hlen samotný a hlen fungují jako obrana a v korálu jeho složky, glykany, ulpívají na bakteriofágových virech tak, že jsou poblíž a v případě kterých odpuzují bakteriální útok.

"Vaseline je mastnou základnou masti a je mnohem snazší přilnout k prachovým částicím." Udělejte experiment. Rozetřete stůl a protřepejte přes něj ručník. Podívejte se, kolik částic se zachytilo. Částice prachu, zejména v období epidemie virových onemocnění, jsou vynikajícím způsobem šíření infekcí přenášených vzduchem, “vysvětluje Victoria Nikonova, pediatr, Ph.D..

Dalším mýtem je hydratace. V plicích způsobuje narušení produkce a složení hlenu (symptomy cystické fibrózy) zranitelnost vůči jakýmkoli respiračním infekcím, protože speciální řasenka, která vyhání nezvané hosty za hranicí, nemůže vykonat svou práci. Všechno se děje v nose podle stejného principu. V důsledku toho zvlhčováním epiteliální řasinky v nosních průchodech a dutinách (navzdory usušení ústředního topení v zimě) je možné zajistit, aby tento „filtrační mechanismus“ fungoval bez poruch. Ale tady je problém: mastná vazelína blokuje odpařování vlhkosti, pouze pokud již existuje. Naopak v přítomnosti dráždivé složky oxolinu může dokonce přispívat k sušení. Není bez důvodu, že pálení je často vedlejším účinkem masti a mnoho pacientů na fórech si stěžuje na alergie. To způsobuje rány a krusty a spolu s nimi je sliznice ještě zranitelnější. Kromě toho může silná mast jednoduše přilepit řasinkou a infekci nezdrží, ale nechají ji projít dále do dýchacích cest..

Indicator.Ru nedoporučuje

Oxolinová mast je látka s neprokázaným účinkem. Mechanismy, které odůvodňují jeho údajnou „účinnost“, nejsou ničím podporovány. Naopak můžete dokonce najít mnoho způsobů, jak vám může ublížit: od alergických reakcí až po trauma na sliznici. A oxolin se může změnit na modrý a oxidovat na vzduchu. Musíte uznat, že to nebylo příjemné, když jste byli roztaženi, šli do práce a vypadáte, jako by vám někdo zlomil nos. Kyselina oxolinová (která mohla pomáhat bakteriím, i když ne bez vedlejších účinků, v drogě chybí) není v Rusku registrována. Nezaměňujte to však s oxolinem: prostě to není známo nikde mimo bývalý SSSR (což lze v mnoha případech považovat také za varování).

Dalším ospravedlněním je kouzelný „interferonový induktor“ vhodný pro všechny příležitosti. Ve skutečnosti však takové léky fungují ve velkých dávkách (a pokud možno ve formě injekcí), ve kterých je lze použít k léčbě nebo prevenci rýmy - střílet vrabce z děla. Všechny druhy „feronů“ pro imunitu, které vás chrání před nachlazením, jsou ve skutečnosti drogy s neprokázanými účinky a náš hrdina není výjimkou. Bez ohledu na to, jak nazýváte oxolinovou mast, z toho sotva začne fungovat.

Jedna věc je však neškodný výtok z nosu, který není tak nebezpečný, aby ho chytil (ačkoli, jak jsme ukázali výše, mast může toto riziko ještě zvýšit). Léčba herpesu s takovými „lidovými léčivy“ však může vést k vývoji nemoci, protože virus nic potlačí. Takže, bohužel, existují důvody, proč oxolinová mast nemůže pomoci nejen, ale může dokonce poškodit.

Naše doporučení nelze srovnávat s jmenováním lékaře. Než začnete užívat tento nebo ten lék, nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Články O Neplodnosti