Hlavní Testy

V jakém věku dítě potřebuje polštář

V dětských obchodech najdete obrovský sortiment doplňků pro dětské postýlky: jsou to matrace, přikrývky, polštáře všech tvarů z různých materiálů. Anatomické, ortopedické, "motýli", tenčí a těžší na dotek nebo naopak svěží a měkké - bez ohledu na to, jaký základ najdete pod hlavou! Rodiče by však měli vědět, od jakého věku dítě potřebuje polštář, co by mělo být, aby byl spánek plný, a dobré zdraví..

Dítě leží v postýlce

Potřebujete polštáře pro kojence

Zvláštní pozornost věnuje slavný ruský pediatr Evgeny Komarovsky ve svých pravidlech řádné péče o kojenecký polštář. Když dítě může spát na polštáři a zda stojí za to začít něco dávat pod hlavu měsíčního dítěte - relevantní otázky, které vyžadují kompetentní odpověď.

Každé dva roky se podle lékaře může dítě dobře obejít bez polštáře a ležet v postýlce přímo na prostěradle nebo pleně složené v několika vrstvách. Myslet si, že bez tohoto příslušenství nebude dítě dostatečně spát a bude mu bolet hlava, je klam.

Potřebuji postýlku

Kdy mohu dát své dítě na polštář? Pro zdravé dítě to může být potřeba až po dvou letech. V dřívějším věku není třeba, naopak, jeho použití způsobí škodu:

 • Pravděpodobnost syndromu náhlé kojenecké smrti se zvyšuje. Tato skutečnost nebyla vědecky prokázána, ale existují předpoklady.
 • Po 4-5 měsících, kdy se dítě začne převrátit, může v době spánku takový převrat s obličejem na polštáři zablokovat nosní průchody a dojde k zadušení.
 • Během prvních 2 let, zatímco páteř stále není dostatečně silná, spánek na polštáři způsobí deformace krčních obratlů.
 • Pomocné látky jsou příčinou alergických reakcí prvního stupně. V takových případech je možné otok dýchacích orgánů, pak nastane smrt okamžitě.

Důležité! Tělo dítěte je vynikající v poměru k tělu dospělého: hlava je větší v oblasti a procento, takže rovnováha musí být zachována. Hlava a tělo v době odpočinku by měly být ve stejné rovině.

Potřebuji kočárek

Většina babiček jednomyslně řekne, že kočárek je případ, kdy dítě potřebuje polštář. Mělo by být zřejmé, že v prvních dnech, kdy kočárky nebyly vybaveny funkcí zvedání zad, bylo dítě položeno pod hlavu. Dnes to není třeba.

Dodatečné informace. V zimě, když je dítě oblečeno v teplé kombinéze a jeho nohy jsou vyšší než hlava, může být užitečný malý tuhý polštář nebo jeho anatomický vzhled. Při nákupu kočárku je někdy toto příslušenství zahrnuto jako bonus.

Anatomický polštář vhodný pro kočárky

Rizika a doporučení

Oficiální medicína upozorňuje rodiče, že zdravé novorozené dítě by nemělo být umístěno pod hlavu. Ortopedická matrace podporuje hlavu, krk a ramenní opasek ve správné anatomické poloze. Zvyšování hlavy dítěte nad tělem je nebezpečné a škodlivé, protože:

 • Dítě v prvních čtyřech týdnech ještě není schopno změnit polohu samotného těla, a proto si po ucpání nosu do polštáře zadusí.
 • Na pevném podkladu je snazší otočit hlavu na bok, než když se „utopila“ v polštáři.
 • Pokud dítě neleží na tvrdém povrchu, obratle se postupně přemístí, což způsobí skoliózu a porušení ohybů páteře.
 • Přírodní plniva z peří a peří způsobují závažné alergické reakce. I když produkty výrobců podestýlky prošly zvláštním zpracováním, účinek může být krátký a nedostatečný.

Dodatečné informace. Někteří pediatrové se domnívají, že po roce si můžete zakoupit takové příslušenství, pokud je to pro dítě výhodné. Dítě je již zvyklé spát na rovném povrchu, takže se nechce měnit.

Jak si vybrat ten správný polštář

Kolik měsíců mohu dát své dítě na obyčejný polštář? Podle Komarovsky, ve věku dva roky a starší. Produkt by však měl být správně vybrán tak, aby spánek dítěte nebyl neklidný, bolesti hlavy nerušily a nedošlo k zakřivení páteře.

Nejlepší volbou je klasický obdélníkový polštář - je pohodlný i pro aktivní dítě a snadno se vejde do postýlky.

Je optimální, pokud je délka od 30 do 45 cm a šířka je 40 - 65 cm. Avšak výška polštáře je nejdůležitější: od ucha k rameni a od základny krku k rameni by měly být vzdálenosti rovny nebo s rozdílem 1 cm..

Poznámka! Až dva roky by mělo dítě spát na polštáři ve výšce 1–2 cm, ve 2–3 letech - maximálně 6 cm, od 3 do 7 let - 8–9 cm.

Je důležité, aby podpora spánku nebyla měkká, dítě by se v ní nemělo utopit. Ideálně, pokud je nízká, má střední hustotu, pravoúhlého tvaru a vyrobenou z hypoalergenních materiálů. Během spánku spočívá na něm pouze hlava dítěte a ruce a ramena na matraci.

Polštáře přicházejí v různých typech, měli byste si je vybrat a vzít v úvahu doporučení ošetřujícího pediatra:

 • Klasický Velikost - 40 x 60 cm. Toto je malá kopie příslušenství pro dospělé..
 • Anatomické, ortopedické. Je modelován na lidském těle s vybráním pro hlavu. Jednou z možností je motýl.
 • Nakloněný. Je umístěn pod celým tělem, a nejen pod hlavou, dítě leží v úhlu.
 • Polohovadlo. Upevňuje tělo dítěte v určité poloze, sen přechází na jeho stranu.
 • Boční. Poskytuje ochranu před úrazy dítěte, zabraňuje ztrátě nohou a kliky v otvorech mezi tyčemi.

Je také důležité věnovat pozornost plnivu:

 • Neměli byste kupovat chmýří a peří, protože způsobují alergie, v nich se rozmnožují roztoči. Péče o takové plnivo je problematická.
 • Vlna. Také způsobuje alergie, krátkodobé.
 • Syntetické plnivo (zahrnuje materiály: syntetický zimníizér, holofiber nebo latex). Toto je nejvýhodnější možnost. Je hypoalergenní, snadno se čistí (lze prát v pračce), odolný, roztoči se nespustí..

Povlak na polštář by měl být odstraněn, aby bylo vždy možné jej umýt. Měl by být vyroben ze 100% bavlny - takže produkt nebude elektrifikován z vlasů.

Když dítě může spát na polštáři

Od jakého věku potřebujete polštář pro novorozence - individuální otázka. Shrnutím výše uvedeného můžeme dojít k závěru:

 • Do 12 měsíců není nutně nutný polštář.
 • Od 12 měsíců se můžete pokusit vybrat jednu z možností, ale měli byste tuto volbu brát vážně.
 • Od dvou let si můžete koupit spací příslušenství, pokud si to dítě přeje spát.

Když je potřeba polštář

Kolik měsíců může novorozené dítě spát na polštáři? V některých případech se doporučuje, aby děti do dvou let věku.

Jaké jsou tyto situace:

 • Torticollis, který byl důsledkem poranění nebo je důsledkem intrauterinní patologie.
 • Deformované lebeční kosti. V procesu porodu se mění tvar hlavy, takže po narození je důležité rovnoměrně rozložit zátěž ve snu a změnit polohu drobků z jedné strany na druhou. Hlava tak získá symetrii.
 • V případě profylaxe torticollis v procesu objevujících se změn stavu svalového tonusu krku pomůže polštář situaci napravit.
 • Častá regurgitace, neurologická onemocnění.
 • Hyper, - nebo hypotonická svalovina dítěte, které potřebuje korekci.
 • Intrakraniální hypertenze, porodní poranění - zvýšená poloha hlavy snižuje bolest.

Poznámka! Pro korekci těchto chorob je důležité koupit speciální ortopedické výrobky. Pokud vám takové příslušenství nedoporučuje lékař, neměli byste jej koupit - poškodí to. Takzvané „anatomické“ polštáře nejsou ortopedické.

Co lze nahradit

Babičky používaly běžnou plenu, která byla čtyřikrát složená a dala drobky pod hlavu. Výška nebyla větší než 1 - 2 mm. Pediatrové se domnívají, že se nic podstatně nezměnilo, ale takový návrh je bezpečný.

Existují doporučení, kde můžete zvýšit úhel sklonu matrace nebo postýlky (zvedněte hlavu postele), potom dítě leží na nakloněné rovině.

Nastavení opěrky hlavy v postýlce

Pod matraci můžete také umístit váleček. Podle některých názorů takovéto manipulace sníží frekvenci regurgitace u dítěte. To však není úplně pravda - miminko praští, pokud snědl příliš mnoho, bez ohledu na to, v jaké pozici je. Pozice těla nemůže ovlivnit kapacitu žaludku.

Zdravé novorozené dítě nepotřebuje polštář, jeho používání může být nebezpečné. Pro dítě starší dvou let byste si měli vybrat spací příslušenství s určitou výškou, syntetický výplň a přírodní bavlněný potah.

V jakém věku může dítě spát na polštáři

Novorozenec tráví většinu dne ve snu. Veškeré úsilí rodičů je zaměřeno na zajištění toho, aby bylo dítě v tuto chvíli v bezpečí, ale v prvních krocích při uspořádání postele vyvstává mnoho otázek. „Náš Fidget“ zjistil, jak staré dítě potřebuje polštář a jak si vybrat, aby nepoškodil rostoucí tělo..

fotografie z webu https://baby-sleep.ru

Kdy dát dítě na polštář: rizika a doporučení

Podle pohledu na oficiální medicínu nemusí zdravý novorozenec nic dávat pod hlavu. Ortopedická matrace plně vykonává funkci podepření hlavy, krku a ramenního pletence v anatomické poloze. Poměr hlavy a ramen u dětí se liší od dospělých, takže jeho zvýšení nejenže nedává smysl, ale také představuje potenciální nebezpečí:

 • Syndrom náhlého úmrtí kojenců. Použití polštáře v prvních 4 měsících života zvyšuje riziko zástavy dýchacích cest, protože odbočka na boku nebo bříško zasáhne nos do polštáře, který blokuje dýchací cesty. Nelze dýchat, dítě ještě nemůže změnit polohu těla.
 • Aspirace zvracení. Otáčení hlavy ponořené do polštáře na její straně je obtížnější než na pevné základně. Při regurgitaci to vytváří podmínky pro zvracení v dýchacích cestách.
 • Rachiocampsis. Vazební aparát novorozence je velmi flexibilní a obratle se snadno přemístí, proto dlouhý pobyt v nefyziologické poloze narušuje tvorbu přirozených ohybů páteře.
 • Alergická rizika. Nejprve to platí pro modely s přírodními plnivy, které často vyvolávají alergizaci nezralého imunitního systému kojence. I když výrobce tvrdí, že jeho výrobky prošly zvláštním zpracováním, jeho účinek se může ukázat jako nedostatečný a krátký.

Slavný pediatr ve svých doporučeních říká, že dítě v zásadě nepotřebuje polštář a pro novorozence je zcela zakázáno. Věk, kdy dítě může spát na polštáři, je 3 roky nebo starší, ale pouze v případě, že mu to dítě vyhovuje.

Ne všichni lékaři dodržují takový kategorický názor. Když dítě dosáhne 1 roku, riziko regurgitace ve spánku a SIDS již není relevantní a pro drobky si můžete vybrat polštář. Přestože je dítě zvyklé spát na stejném základě, nemusí se chtít změnit. V takovém případě netrvejte a nenechte ho spát tak, jak je zvyklý. Odmítnutí polštáře nepředstavuje zdravotní riziko.

Zvláštní případ: když dítě potřebuje polštář

fotografie z http://womanadvice.ru

Výše uvedené argumenty platí pouze pro zdravé děti. V některých případech, od jakého věku dítě spí na polštáři, určeno existujícími odchylkami ve stavu dítěte. V takové situaci tato položka neslouží vůbec pro pohodlí, ale je povinnou součástí terapeutických opatření. Pro takové nemoci může lékař předepsat použití polštářů určitého tvaru:

 • Vrozená nebo získaná torticollis. U těchto dětí vám spánek na ortopedickém polštáři umožňuje upravit stav, protože hlava je násilně držena v rovné poloze. Lékař může také doporučit stanovení rotace v opačném směru se zaměřením na závažnost změn.
 • Deformace kostí lebky. Během průchodu porodním kanálem během přirozeného porodu se tvar hlavy mění, aby se usnadnil proces vzhledem ke skutečnosti, že kosti jsou pohyblivě spojeny. Po narození je důležité zajistit rovnoměrné rozložení zátěže, aby se konfigurace hlavy stala symetrickou. Pokud dítě tvrdohlavě nechce střídavě spát na různých stranách, pomůže vám anatomický polštář.
 • Časté plivání. Další situace, kdy novorozence lze dát na polštář, jen určitý tvar. Těmto dětem hrozí vdechnutí zvracení, proto je pro ně vytvořen speciální polštář, který má v průřezu tvar trojúhelníku a poskytuje zvýšenou polohu horní části těla s úhlem sklonu 15-30 °. Vezměte prosím na vědomí, že nejen výška by měla být na vyvýšenině, ale také horní část těla, aby vzduch při polykání volně opouštěl vzduch.
 • Hypo a hypertonický sval. Děti s touto diagnózou musí normalizovat svalový tonus a jako adjuvans může lékař doporučit použití polštáře k fixaci určité polohy těla.
 • Poranění při porodu nebo intrakraniální hypertenze. Takové děti musí zajistit zvýšenou polohu hlavy, která normalizuje průtok krve, snižuje bolest a úzkost dítěte.

fotografie z webu http://www.v3toys.ru

Signály pro rodiče jsou příliš brzy, nebo naopak, pozdní otočení dítěte na stranu. Mělo by být také sledováno, zda dítě vždy dává přednost otáčení jedním směrem, což ukazuje na hypertonicitu svalových skupin této poloviny těla. Pokud si všimnete takových příznaků, obraťte se na svého pediatra a on vám řekne, jaký polštář je nutný pro novorozence, od jakého věku by měl být použit a jaká opatření je třeba dodržovat.

Optimální velikost polštáře pro různé věkové skupiny

Pokud jde o šířku a délku polštáře, dětští lékaři nedávají žádná doporučení, proto vycházejte z pohodlí při používání. Praxe ukazuje, že nejvhodnější modely, jejichž šířka odpovídá šířce postýlky. Polštář široký 60 cm se na postel nepoškodí a zajistí, aby se dítě mezi ní a stranou neposunula. Délka může být zvolena malá, stačí 30-40 cm, protože 60 centimetrový produkt zabírá polovinu celého lůžka.

Chcete-li udržet její polohu beze změny i při neklidném spánku, získejte model s upevňovacími popruhy, které jsou upevněny kolem matrace. Se stejným úspěchem si můžete sami ušít proužky široké gumy a vytvořit pro ně otvor v polštáři..

Velmi důležitým parametrem je výška, protože určuje fyziologii ohybu páteře drobků. Standardní metoda výpočtu říká, že výška by se měla rovnat vzdálenosti od krku k rameni, a proto při určování, v jakém věku může být polštář veden, by mělo být dítě vedeno stejnými parametry:

 • Novorozenec nepotřebuje polštář, protože boční povrch hlavy je ve stejné rovině s ramenem.
 • Pro plivání kojenců se často doporučuje, aby se pod hlavový konec matrace vložil válcovaný ručník a pod hlavu rozprostřela dvojitou skládanou plenu, aby se zjednodušila výměna oblečení..
 • V období od 1 do 2 let je přípustný vzestup 1-2 cm, což plně poskytuje čtyřnásobnou plenu.
 • Ve věku 2 až 3 let je optimální výška polštáře 4-5 cm za předpokladu, že dítě spí na boku. Děti, které upřednostňují spaní na zádech, mohou stále odpočívat na rovnoměrném základě..
 • Děti od 3 do 6 let se cítí pohodlně na polštářích vysokých 6-8 cm a po dosažení věku 7 let mohou jít na dospělé modely.

fotka z https://www.youtube.com

Rodiče se musí rozhodnout, kdy dítě položit na polštář a zda to vůbec udělat. Zaměřte se na své dítě - pokud si všimnete, že během spánku tvrdohlavě sklouzne pryč od vybraného polštáře, je to pro něj nepříjemné. Odložením jeho používání o více dospělé období mu poskytnete celodenní odpočinek.

Druhy dětských polštářů: jak neudělat chybu při nákupu

Když si vyberete polštář pro kojence, není jak důležité, jak starý bude použit. Existuje mnoho variant tohoto produktu a prodejce vždy najde argumenty ve prospěch konkrétního modelu. Proto by mělo jít nakupovat dobře připravené, aby se nestalo obětí marketingu.

fotografie z webu http://ortos.ua

V dětských obchodech vám budou nabízeny tyto modely polštářů:

 • Ortopedické. Tyto polštáře přicházejí ve tvaru motýla s vybráním uprostřed. Boční válečky neumožňují drobivkám otáčet jejich hlavami, což je nezbytné pro korekci tvaru hlavy nebo kliky. Ale nemožnost otáčení zahrnuje riziko aspirace během regurgitace, takže by měl ortopedický polštář pro dítě, od kterého věku by se nepoužíval, předepisovat lékař. Horní a spodní polštáře mají různé šířky, menší je pro malý krk novorozence a větší pro vyzrálé dítě.
 • Nakloněný. Trojúhelníkový průřezový model popsaný výše je zobrazen pro prevenci regurgitace a také pro děti s diagnostikovaným zvýšením intrakraniálního tlaku. Nezapomeňte položit dítě tak, aby hlava i hrudník byly zvednuté.
 • Anatomický Skládá se ze dvou podélných válečků, mezi nimiž je novorozenec umístěn na hlaveň. Válečky neumožňují dětem převrátit se, ale zároveň nemění polohu hlavy vzhledem k tělu. Toto je nejlepší volba pro bezpečnost při plivání a formování správné konfigurace lebky, nezapomeňte změnit polohu na pravé a levé straně.

fotografie z webu https://kidsplaneta.ru

Rodiče musí vyřešit další důležitý problém výběrem polštářové náplně z následujících možností:

 • Chmýří nebo peří. Tento materiál se nedoporučuje ani pro dospělé, protože se jedná o silný alergen, dokonale hromadí prach a slouží jako příznivé prostředí pro reprodukci parazitů v posteli. Současně je nemožné vyčistit si polštář dolů sami a jeho ortopedické vlastnosti ponechávají mnoho přání..
 • Velbloudí nebo ovčí vlna. Vyznačuje se stejnými nevýhodami jako u modelů down. Vlněné polštáře jsou navíc mimořádně krátkodobé - materiál se spéká a nelze se vrátit do původního tvaru..
 • Bavlněné plnivo. Nejedná se o alergenický faktor, ale jinak jsou jeho vlastnosti podobné vlněným vzorům, takže takové výrobky nejsou absolutně vhodné pro dítě..
 • Porézní materiál. Naplnění polštáře je vyrobeno z houbového materiálu mnoha póry, které volně procházejí vzduchem. I když se dítě otočí ve snu a pohřbí si nos do polštáře, bude moci volně dýchat. Model je navržen speciálně pro boj s SIDS.
 • Holofiber. Výplň udržuje tvar dobře, nezpůsobuje alergie a tiše snáší praní v pračce. Při správné výšce takové polštáře nezpůsobí stížnosti pediatrů. Jedinou negativní je špatná prodyšnost, která způsobí, že se dítě v horkém počasí potí.
 • Lyocell Výplňová vlákna jsou vyrobena z eukalyptového dřeva a jsou hypoalergenní. Lyocele se používá při výrobě ortopedických modelů, protože je velmi elastická, dobře tvaruje hlavu dítěte a po zastavení tlaku se vrací k původním parametrům.

fotografie z webu http://legkovmeste.ru

 • Pohanková slupka. Přírodní plnivo bez alergenních vlastností, které snadno získá požadovaný tvar. Částice materiálu mají jemný masážní účinek a mají dobrou prodyšnost. Maminky berou na vědomí jedinou nevýhodu - šupinatá šustění se docela hlasitě, když se dítě otočí, a nepokojné děti se z toho mohou probudit. Někteří rodiče však tvrdí, že šustění naopak dítě utrácí.
 • Umělé dolů. Je plně vhodný k vyplňování polštářů jak z hlediska praktičnosti, tak z hlediska zdravotních účinků. Materiál nezpůsobuje alergie, volně prochází vzduchem, neztrácí tvar a kvalitu po praní a během používání.
 • Paměťová pěna. Relativně nový materiál, který vám podle výrobce umožňuje dát polštáři ideální tvar pro každé dítě. Pěna se zahřívá pod vlivem tělesného tepla a má přesně takovou konfiguraci, jakou má hlava a krk dítěte. Jak stárnete, polštář se přizpůsobuje růstu dítěte, což vám umožňuje provádět jeden nákup pro všechna věková období.

Ať už je vybrané plnivo jakékoli, je polštář nejprve v kontaktu s pokožkou. Proto se ujistěte, že je šitý z přírodního materiálu, nemá hrubé švy a neklouzává z polštáře. Pokud je polštář připevněn hadem, knoflíky nebo knoflíky, musí být tyto prvky zakryty klopou, aby nedošlo k poškrábání spícího dítěte.

fotka z https://www.youtube.com

Nyní přesně víte, kdy můžete spát na polštáři pro novorozence a jak je správně vybrat. Pokud máte osobní zkušenost, ujistěte se, že se o ni podělíte v komentářích s ostatními uživateli, budou těžit z pozitivních i negativních recenzí..

Ortopedický polštář pro novorozence - klady a zápory

V jakém věku může dítě spát na polštáři?

Novorozeným dětem se nedoporučuje, aby si něco dali pod hlavu. Ortopedická matrace podporuje hlavu, krk a ramena v poloze. Proporce těla dítěte se liší od dospělých, takže byste neměli zvedat hlavu, protože Může to být nebezpečné.

Někteří rodiče nevědí, zda novorozenec může spát na polštáři. Lékaři nedoporučují používat přípravek s velkým množstvím plniva, dokud není dítě ve věku 3 let. Optimální věk, kdy můžete zvednout hlavu, jsou 2 roky.

Jak si vybrat

Jak vybrat dětské spací atributy? Za prvé, polštář, vybraný na doporučení lékařů, není vždy vhodný pro dítě. Protože při výběru tohoto příslušenství je třeba brát v úvahu charakteristiky rostoucího organismu.

Přesto by měla být zvážena obecná doporučení pro výběr:

 • upřednostňovat výrobky ve formě obdélníku, malé velikosti a střední tuhosti;
 • Vyvarujte se spacích atributů s aplikacemi, různými vybouleními a dalšími ozdobnými prvky;
 • během nočního odpočinku se ujistěte, že tělo dítěte je umístěno na matraci a hlavu na polštáři. Chcete-li to provést, kupte jej s rozměry 40 x 60 cm. A jak rostete, změňte produkt na vhodnou věkovou kategorii;
 • při výběru mezi tvrdými a měkkými výrobky dávejte přednost první možnosti. Dětský polštář na spaní od roku střední tvrdosti poskytne podporu obratlům a uvolní krční páteř.

Důležitým aspektem výběru atributů spánku je navíc výplň:

 • musí mít dobrou elasticitu;
 • Nevyvolávejte alergické reakce;
 • snadno průchozí vzduch;
 • absorbovat a odpařovat vlhkost;
 • neobsahují toxické složky.

Při výběru příslušného příslušenství vezměte v úvahu jeden bod: ve snu děti napínají svaly krční oblasti. Pokud vyberete produkt, který je příliš měkký nebo příliš rigidní, jsou možné negativní důsledky ve formě závratě nebo nesprávné funkce vestibulárního aparátu. Proto se před plánovaným nákupem obraťte na svého ortopeda..

Aby byla akvizice příjemná pro dospělé a děti, věnujte pozornost následujícím bodům:

 • vysoce kvalitní orthopillow přichází v sadě se dvěma kryty. Jsou šité z přírodních materiálů, měkké na dotek a umožňují tělu dýchat;
 • zipy jsou umístěny na potahech, pomocí kterých je řízeno plnění a usnadňuje se praní;
 • kvalitní produkt je doprovázen certifikátem shody potvrzujícím bezpečnost a šetrnost k životnímu prostředí;
 • dávejte pozor na švy, měly by být rovné;
 • známí výrobci vysoce kvalitních výrobků vždy uvádějí své souřadnice na obalu a dávají doporučení týkající se použití produktu.

Pokud chcete vyhodnotit nákup, podívejte se na dítě, pokud ve snu spí a nehází se a neotáčí, pak je volba provedena správně.

Funkce vývoje páteře pro děti

Dítě pohodlně spí na rovnoměrné matraci. Fáze vývoje páteře:

 1. Páteř je při narození téměř rovná, sestává z chrupavky, takže je docela měkká.
 2. Do 3 měsíců věku se vytvoří cervikální ohyb vpřed. Dítě začne zvedat hlavu a leží na břiše.
 3. O šest měsíců se objeví dozadu ohnutý hrudník, který umožňuje dítěti sedět nezávisle.
 4. Do roku je bederní ohyb tvořen dopředu. Dítě může stát na vlastních nohou a chodit.

Při vývoji páteře je důležitá skutečnost, jak staré dítě spí bez polštáře. Další zatížení této části kostry v raném věku může vést ke špatnému zdraví. Je nutné si sednout a položit dítě na nohy včas tak, aby byla páteř správně tvarována.

Kdy může dítě spát na polštáři? (Komarovsky radí)

Podle Dr. Komarovského by mělo dítě po dosažení věku dvou let spát na polštáři. Rodiče se mylně domnívají, že je pro dítě nepříjemné spát na rovném povrchu bez polštáře. Novorozenec tuto ložní prádlo nepotřebuje. Může být také nebezpečný v raném věku..

Hlava dítěte ve vztahu k tělu je dostatečně velká, proto je důležité udržovat rovnováhu. Tělo a hlava by měly být na stejném vodorovném povrchu. Po 2 letech se tato rovnováha změní, takže si rodiče mohou koupit polštář. K jejímu výběru musí být přistupováno s velkou odpovědností..

Co dát pod hlavu dítěte v kočárku?

Pro dítě je nutná chůze na čerstvý vzduch. Čerstvý vzduch je užitečný pro kojence i matky, které jsou unavené domácími pracemi. Na ulici obvykle spí v kočárku dítě mladší než jeden rok. Nově vyrábění rodiče se často zajímají o to, zda by během spánku měli dát něco do kočárku pod hlavu. Pokud máte speciální matraci, nemusíte nic připevňovat. Takové kočárkové matrace se obvykle vyrábějí z kokosových vláken. Je to velmi pohodlné pro dítě. Pokud dítě často vyplivne, vložte si pod hlavu flanelovou plenu. V případě kontaminace je snadné ji vyměnit.

Pokud žijete v ruském vnitrozemí nebo v oblasti se špatnými cestami, můžete v takových případech použít malý polštář. S ní se dítě nebude cítit silně třese a bude spát několik hodin.

Alternativy k ortopedickým zařízením

Rodiče, aniž by čekali na čas, kdy dítě může spát na polštáři, mohou mít alternativní řešení. Za prvé, plenka, několikrát složená a umístěná pod hlavu, ji může mírně zvednout. Výška tohoto designu je pouze 1–2 cm, takže tato možnost nepřinese velké změny v poloze hlavy.

Můžete použít jinou metodu - změnit úhel postele nebo matrace. V této poloze je hlava vyšší než tělo. Chcete-li to provést, vložte válec pod matraci (na hlavu). Dno postele můžete zvednout ze strany hlavy.

Mírné předpětí zajišťuje normální krevní oběh v mozkových cévách. Pokud dítě často vyplivne, tato poloha zabrání uvolnění přidělených hmot do dýchacího systému. Když je nos zablokován, je užitečné mírně zvednout hlavu..

Optimální velikost polštáře pro různé věkové skupiny

Pokud jde o šířku a délku polštáře, dětští lékaři nedávají žádná doporučení, proto vycházejte z pohodlí při používání. Praxe ukazuje, že nejvhodnější modely, jejichž šířka odpovídá šířce postýlky. Polštář široký 60 cm se na postel nepoškodí a zajistí, aby se dítě mezi ní a stranou neposunula. Délka může být zvolena malá, stačí 30-40 cm, protože 60 centimetrový produkt zabírá polovinu celého lůžka.

Jak opravit polštář

Chcete-li udržet její polohu beze změny i při neklidném spánku, získejte model s upevňovacími popruhy, které jsou upevněny kolem matrace. Se stejným úspěchem si můžete sami ušít proužky široké gumy a vytvořit pro ně otvor v polštáři..

Velmi důležitým parametrem je výška, protože určuje fyziologii ohybu páteře drobků. Standardní metoda výpočtu říká, že výška by se měla rovnat vzdálenosti od krku k rameni, a proto při určování, v jakém věku může být polštář veden, by mělo být dítě vedeno stejnými parametry:

 • Novorozenec nepotřebuje polštář, protože boční povrch hlavy je ve stejné rovině s ramenem.
 • Pro plivání kojenců se často doporučuje, aby se pod hlavový konec matrace vložil válcovaný ručník a pod hlavu rozprostřela dvojitou skládanou plenu, aby se zjednodušila výměna oblečení..
 • V období od 1 do 2 let je přípustný vzestup 1-2 cm, což plně poskytuje čtyřnásobnou plenu.
 • Ve věku 2 až 3 let je optimální výška polštáře 4-5 cm za předpokladu, že dítě spí na boku. Děti, které upřednostňují spaní na zádech, mohou stále odpočívat na rovnoměrném základě..
 • Děti od 3 do 6 let se cítí pohodlně na polštářích vysokých 6-8 cm a po dosažení věku 7 let mohou jít na dospělé modely.

fotka z https://www.youtube.com

Rodiče se musí rozhodnout, kdy dítě položit na polštář a zda to vůbec udělat. Zaměřte se na své dítě - pokud si všimnete, že během spánku tvrdohlavě sklouzne pryč od vybraného polštáře, je to pro něj nepříjemné. Odložením jeho používání o více dospělé období mu poskytnete celodenní odpočinek.

Proč je to škodlivé?

Na otázku, zda je to škodlivé pro spánek bez polštáře, bude odpověď ne. Lékaři doporučují dětský spánek (do roku) bez této podestýlky. Pak budete muset konzultovat pediatra. Řekne vám, na kterém polštáři je bezpečné spát.

Důsledky brzkého používání polštářů:

 1. Novorozenec se může otočit na jednu stranu nebo se převrátit na břiše. Zatím se sám nedokáže vrátit zpět, takže existuje riziko, že se zadusí.
 2. Materiály, z nichž je produkt vyroben, mohou způsobit alergické reakce.
 3. Existuje možnost zakřivení páteře. Zadní svaly jsou v tomto věku poměrně slabé, a proto nesprávná poloha těla (pokud je hlava mnohem vyšší než tělo) vede k deformaci kostry..

Používání ortopedického příslušenství je nutné pouze po návštěvě u pediatra. Požadavky na dětské polštáře:

 1. Pružnost. Výrobek musí odpovídat konturám hlavy a krku, nesmí se během provozu a po mytí deformovat. Pokud se výplň po stisknutí nevrátí do své původní polohy, doporučuje se takový polštář vyměnit.
 2. Prodyšnost. Hlavní kvalita polštáře, protože život dítěte závisí na tom. Pro normální přenos tepla je nutná schopnost proudění vzduchu.
 3. Hygroskopičnost. Důležitá kvalita produktu: regurgitace, pocení, slzy, sliny, mléko - to vše pomáhá zvlhčit polštář. Proto musí absorbovat vlhkost a vypařovat ji..
 4. Péče. Tato ložní prádlo se rychle zašpiní, takže musí odolat mnoha praním. Při nákupu je třeba se podívat na štítek: mělo by existovat označení, které umožňuje praní v pračce.

Seznam materiálů, které splňují všechny požadavky:

Kryt produktu by měl být příjemný na dotek, aby nedráždil pokožku dítěte. Optimálním materiálem pro jeho výrobu jsou přírodní bavlněné tkaniny. Výrobek musí být šitý zevnitř silným a častým švem.

Co hledat při výběru

Chcete-li vybrat kvalitní polštář, musíte se zaměřit na několik kritérií. Lékaři varují, že nesprávně vybraný model může vyvolat napětí svalů krku, způsobit neklidný spánek a bolesti hlavy u dítěte. Proto je třeba přistupovat ke koupi tohoto atributu podestýlky s veškerou odpovědností. Před nákupem musíte vždy dodržovat radu odborníka: pokud je pro novorozence nebo děti prvního roku života nutný polštář, lékař sám řekne rodičům, jaké parametry produktu jsou pro jejich dítě vhodné.

Velikost polštáře pro děti různého věku

Tvar polštáře by měl být pravoúhlý: takový model je umístěn v postýlce a je vhodné, aby na něm dítě spalo, i když se několikrát otočil a otočil uprostřed noci. Délka se může lišit od 30 cm do 45 cm, šířka závisí na parametru postele: v průměru je to 40–60 cm. Hlavním kritériem pro velikost produktu je však výška, která závisí na věku dítěte:

 • u novorozenců a dětí mladších dvou let by neměla být větší než 1 - 2 cm;
 • u dítěte ve věku 2 až 3 let je výška 6 - 8 cm;
 • dítě ve věku 3 - 7 let se vejde do produktu s výškou 9 - 10 cm.

Jak dítě stárne, je třeba polštář změnit na vyšší

Rozdíl ve tvaru

 1. Se sklonem: jsou to vysoké polštáře asi 10 cm a sklon je asi 15 - 30 stupňů. Specialisté věnují pozornost tomu, aby takový polštář měl být nejen pod hlavou, ale také pod zády dítěte. Lze jej doporučit pro svalovou hypertonicitu, aby se uvolnily svaly krku. Nakloněný polštář je vhodný také pro děti, které často praskají, takže zvracení se nedostane do dýchacích cest.
 2. Porézní: Model je speciálně navržen tak, aby snížil riziko syndromu náhlé kojenecké smrti. Pokud dítě leží v polštáři lícem dolů, bude moci dýchat, protože vpustí vzduch.
 3. Anatomický model je vyroben tak, že hlava dítěte je pevně upevněna v poloze na boku a dítě ji nemůže otáčet.
 4. Ortopedické: modely takových produktů jsou kratší než klasický polštář. Po stranách jsou speciální válce s výškou nepřesahující 4 cm, které brání drobivkám v otáčení hlav. Má vybrání pro zvláštní podporu hlavy a krku dítěte. V této poloze se nejen uvolňují svaly, ale zlepšuje se také krevní oběh. U dětí s vrozenými zraněními spánek na takovém polštáři pomáhá zmírnit bolest v krku a bolesti hlavy.

Druhy dětských polštářů na spaní


Ortopedický polštář je jednou z metod léčby torticollis a také uvolňuje svaly krční oblasti


Anatomický polštář upevňuje dětskou hlavu do boční polohy


Porézní polštář ze speciálního materiálu propouštějícího vzduch


Nakloněný polštář je položen nejen pod hlavu, ale také pod záda dítěte

Nejoblíbenější jsou ortopedické polštáře. Jejich použití u zdravých dětí se však nedoporučuje. Některým dětem je povoleno používat polštáře nejdříve tři měsíce, zatímco jiné tyto přípravky předepisují do několika týdnů po narození. Čas používání denně určuje také ošetřující lékař: u některých dětí stačí 5-8 hodin, u jiných se doporučuje neustále spát na ortopedickém polštáři.

Podle lékařů a matek dětí, které mají problémy, použití ortopedických polštářů přináší pozitivní výsledky. Přispívají k klidnějšímu spánku dítěte, korekci torticollis a deformaci kostí lebky a také dobře pomáhají s hypertonicitou svalů. Polštáře tohoto modelu můžete používat, dokud dítě nebude mít dva roky. Po tomto věku si můžete koupit dítě plochý a tuhý polštář, který spíše připomíná dospělého.

Ortopedické polštáře pomáhají s mnoha vrozenými problémy s krční páteří u novorozenců

Jak používat ortopedický polštář - video

Možnosti výplně

 1. Peří nebo peří: nejlehčí materiál a nejpopulárnější před několika desítkami let. Ale dětem se nedoporučuje kupovat polštáře s takovým plnivem kvůli riziku alergické reakce. Péče o peří nebo prachové peří jsou také velmi komplikované: je třeba je umýt pouze při velmi vysokých teplotách, aby se zbavilo plniva možných parazitů. Kvalitativně to lze provést pouze při chemickém čištění. Pokud se rodiče rozhodnou koupit dítě právě takovým polštářem, pečlivě si přečtěte informace na etiketě: měly by existovat informace o vícestupňovém zpracování peří a dolů, aby se snížilo riziko alergií u dítěte.
 2. Ovčí nebo velbloudí vlasy: lze také najít na prodej, protože takové polštáře jsou lehké a měkké. Ale nedostatkem je křehkost, protože rychle ztratí tvar. A metody čištění těchto modelů jsou identické s péřovými polštáři. Pro dítě je lepší zvolit jiný model.
 3. Bavlněná vlna: dnes není oblíbená, protože polštář rychle ztratí svůj tvar a je nepohodlné na něm spát, výplň po prvním praní vyjde.
 4. Hollofiber nebo syntetický winterizer: plnivo, které dobře drží svůj tvar a nezpůsobuje alergické reakce, ale neumožňuje průchod vzduchu. Proto může dítě v horkém počasí potit.
 5. Lyocell: nejoblíbenější výplň používaná v ortopedických polštářích. Vyrábí se z eukalyptových dřevěných vláken. Tyto polštáře jsou trvanlivé a hypoalergenní..
 6. Pohanka: dnes nejlepší výplň pro dětské polštáře. Má masážní vlastnosti, má formu dětské hlavy, nezpůsobuje alergie a dokonale prochází vzduchem. Nevýhodou takových polštářů je však šustění pohanky, která často probouzí dítě. Měli byste také věnovat pozornost tomu, že polštáře s pohankou je třeba měnit často, protože nebudou trvat dlouho.
 7. Umělé dolů: také jeden z nejlepších výplní. Je lehký, nezpůsobuje alergie, je snadno vymazatelný a dokonale schne. Takové polštářové modely vydrží dlouho, protože chmýří nejde na scestí a udržuje si svůj tvar dobře.
 8. Pěna Memorform: Speciální materiál s paměťovým efektem. Princip působení tohoto výplně: z tepla dětského těla se pěna zahřívá a má podobu hlavy dítěte. Takové polštáře jsou tvrdé a vydrží dlouho, ale výrobci nepíšou úplné informace o složení. Proto existuje u dítěte riziko alergií.

Při výběru polštáře a výplně byste měli pamatovat na hlavní pravidlo - povlak na polštář by měl být vyroben pouze z přírodních materiálů. Ideální pro novorozence a starší děti je bavlna.

K dispozici jsou také polštáře se speciálními popruhy, které lze snadno upevnit do postele. I když se dítě otáčí celou noc, nebude moci polštář pohnout.

Než si koupíte polštář, musíte pečlivě prostudovat složení. Pokud byly pro výrobu modelu použity materiály nízké kvality, je lepší to riskovat a zvolit jiný polštář

Tipy pro výběr od Dr. Komarovského - video

Nemoci, u nichž je indikována korekce

Důvody pro nákup ortopedických výrobků:

 1. Vrozená torticollis. Vadu můžete napravit, pokud neustále udržujete správnou polohu hlavy.
 2. Kraniální deformita. Když dítě začne spát vždy na stejné straně nebo jen na zádech, dochází k nesprávné tvorbě kostí lebky. Je zapotřebí polštář s vybráním, aby hlava mohla být ve vodorovné poloze.
 3. Dlouhodobé pobyty v autosedačce.
 4. Křivice.
 5. Vnitřní tlak.

Ortopedické polštáře na hlavu se nedoporučují zakoupit, dokud není dítě ve věku 3 let. Výjimkou jsou případy vrozených vad. V tomto případě lze zařízení pro pohodlnou polohu během spánku používat mnohem dříve..

Pediatr vám pomůže zjistit, kolik měsíců můžete používat ortopedické doplňky. I když existují důkazy, dítě spí na rovném povrchu až 15 dní.

Hodnocení plniv

Náklady na polštáře přímo závisí na tkanině použité pro šití. Kromě toho jsou často výrobky vyrobené z různých materiálů stejné. S ohledem na to je třeba věnovat pozornost výplně.

Důležité: Přírodní plniva dobře propouštějí vzduch a vlhkost, ale vyžadují pečlivou péči. Umělé, naopak, se snadno umývají, neumožňují však dobře procházet vzduch a vodu.

Pojďme se tedy podívat na populární výplně, které jsou běžnější u atributů spánku:

 1. Výrobky plněné chmýří nebo vlnou nemají tuhost a často vyvolávají alergie. Proto se pro děti nedoporučují.
 2. Výplň sinteponu není v provozu trvanlivá, stěží prochází vlhkostí a vzduchem a také špatně udržuje svůj tvar. Takový polštář přitahuje pouze hodnotu.
 3. Hollofiber se vyrábí na bázi syntetického zimního činidla a má stejné výše popsané vlastnosti.
 4. Polštáře s lyocellem jsou vyráběny na bázi celulózy produkované eukalyptem. Je určen pro kojence s vysokým pocením a náchylností k alergickým reakcím. Tato možnost je omyvatelná a trvá dlouhou dobu..
 5. Polyuretanová pěna s paměťovým efektem. Takové výrobky zachovávají tvar hlavy, podporují cirkulaci kyslíku a absorbují vlhkost. Jedinou nevýhodou jsou vysoké náklady.
 6. Pohanková pleva je nejlepší výplň přírodního původu. Masíruje hlavu dítěte, ale šustí.
 7. Výrobky s bambusem. Další materiál přírodního původu, který má antibakteriální účinek na tělo.
 8. Kokosové polštáře. Přírodní produkt, který má jednu nevýhodu, je vysoký stupeň tuhosti. Tyto spací atributy jsou vhodnější pro dospělé, protože děti nebudou spát pohodlně.
 9. Komfort míče. Udržuje formu dobře a dlouho, lze ji prát v pračce, větrat a snadno absorbuje vlhkost. Jedinou nevýhodou je nadměrná měkkost.
 10. Latex. Přírodní materiál s porézní strukturou z pryže. Tato možnost spánku je středně těžká, absorbuje pot, který dítě vylučuje v noci, udržuje správnou polohu těla a může trvat déle než 15 let. Dnes se Ascona zabývá výrobou latexových polštářů. Jediným negativem je vysoká cena a velké množství padělků, které mají bílou barvu a lesklý odstín.
 11. A poslední možností v našem hodnocení je gelová výplň. Výhodou tohoto modelu je, že je vybaven pružností, pevností, ochlazováním a masáží těla. Určeno pro děti a dospělé..

Důležitá součást ortopedického polštáře, výplň. Je to on, kdo dává ložnici atribut požadovaný tvar, který je hlavním kritériem výběru. A nezapomeňte, že kvalitní spací příslušenství nemůže být levné.

Mnoho rodičů má zájem, a když jejich dítě může spát na polštáři

Je důležité, aby rodiče věděli přesně věk, kdy dítě může spát na polštáři, aby nezačaly používat ložní prádlo příliš brzy a nepoškozovaly zdraví dítěte. U kojenců a novorozenců je použití věci, s výjimečnými výjimkami, kontraindikováno, protože pro správnou tvorbu páteře potřebují rovný povrch.

V jakém věku je to nutné

Klasické výrobky, zejména s přírodními plnivy, se nedoporučují pro děti do 3 let. Důvodem je riziko vzniku zakřivení páteře, alergií a udušení, pokud dítě při spánku v produktu propíchne nos. Lékaři doporučují dětem dát polštář co nejdříve, a pokud dítě spí bez předmětu, nespěchejte s jeho představením. Pokud je nutné zvednout horní část těla rýmou nebo problémem s regurgitací, měl by se pod matraci několikrát položit ručník složený několikrát..

Pokud však dítě plochě odmítá spát, můžete použít speciální model pro kojence, který je vyroben z hypoalergenního materiálu a je zohledněn jeho anatomické rysy. Pokud jde o takovou věc, doporučujeme se nejprve poradit s ortopedem nebo pediatrem. Od jakého věku je polštář pro děti potřebný, je určován individuálními charakteristikami dítěte a jeho připraveností spát na úrovni.

Je to zdravotní riziko?

Když už mluvíme o tom, zda je věc nutná pro drobky, je třeba zjistit, zda to může být nebezpečné pro zdraví dětí. Ano, možná ne jen jeden.

 1. Alergie. Děti do tří let jsou náchylné k alergiím kvůli imunitě, která se dosud nevytvořila. V důsledku toho je vyloučeno použití modelů naplněných přírodou. Negativní reakci těla na dráždidlo se může projevit nejen svěděním kůže a rýmou, ale také otokem sliznic, což způsobuje vysoké riziko udušení..
 2. Rachiocampsis. Nesprávná poloha těla v období, kdy dochází k aktivnímu vývoji páteře a tvorbě pravidelných ohybů, způsobuje patologické změny. Až do tří let, pokud neexistuje způsob, jak se bez polštáře obejít, vybírejte produkty pouze z kategorie ortopedických pro kojence.
 3. Udušení. Běžné modely vám nedovolí normálně dýchat, pokud se do nich pohřbíte. Pokud spí děti starší tří let, pokud se v něčem pohřbí, otočí se bez probuzení. Děti, pokud ve snu tlačí nos na polštář, s velkou pravděpodobností budou i nadále spát a zůstanou v této poloze. Výsledkem je hypoxie, která může být dokonce fatální..

Vzhledem k celému riziku používání položky je odpověď na otázku, zda je pro malé dítě potřeba polštář - odpověď zní ne. Do postýlky by neměl být umístěn žádný polštář..

Dětští ortopedové doporučují používat pouze ortopedické polštáře pro děti starší tří let, které zajistí anatomicky správnou oporu hlavy a krku.

Výhody používání

Polštáře pro dítě do jednoho roku mohou být vyžadovány, pokud to bude lékařsky indikováno. V takovém případě bude použití věci užitečné, pouze pokud je model vybrán správně. Tyto situace zahrnují:

 • vrozená torticollis - léčba patologie musí začít ihned po detekci. Korekce porušení krční páteře se provádí pomocí masáží a speciálních ortopedických polštářů;
 • spát v jedné poloze - kosti lebky dítěte jsou měkké a pokud dítě spí ve stejné poloze téměř po celou dobu, aniž by došlo ke změně polohy hlavy, může dojít k deformaci. Model se zvláštním vybráním pro hlavu eliminuje pravděpodobnost problému;
 • nadměrně vysoký nebo snížený tón svalů krku a zad - speciální model nebo váleček vám umožní obnovit normální stav dítěte. Používejte položku pouze po konzultaci s pediatrem nebo ortopedem;
 • nadměrná regurgitace - v této situaci lékaři často doporučují položit malý polštář pro novorozence nebo zavinovanou plenu několikrát.

Rodiče by neměli produkt používat na drobky. Výhoda věci bude pouze v případě, že ji předepíše lékař s přihlédnutím k individuálním charakteristikám dítěte.

Známky správné volby

Výběr modelů dětských ortopedických polštářů je široký, takže není vždy snadné koupit ten, který bude optimálně vykonávat jeho funkce. Hlavní vlastnosti kvalitní věci jsou:

 • výška polštáře nejvýše 2 cm;
 • šířka rovná šířce postýlky;
 • hypoalergenní plnivo - častěji se používají vysoce kvalitní syntetika;
 • přírodní náprsník bez drsných švů;
 • držák, který zabraňuje zakrytí hlavy dítěte.

Kvalitní výrobek musí mít bezpečnostní osvědčení. Výrobce v dobré víře vždy uvádí na etiketě úplné informace o předmětu a pravidla péče o něj.

Nejlepší plniva

Polštáře pro kojence by měly mít správné výplně. Pokud to není vhodné, může být dítě vážně zraněno. Přírodní plniva - vlna a chmýří - mají schopnost dobře udržovat teplo, což je v zimě příjemné; ale pro děti je takové plnění nevhodné.

Pohanková pleva je přírodní výplň s příjemnou vůní. Má dobré ortopedické vlastnosti, ale kvůli šustění nemůže být použit pro děti. Mimořádné zvuky během spánku dítě otravují a způsobují jeho nervozitu.

Vysoce kvalitní syntetické hypoalergenní materiály vhodné pro dětské výrobky. Levné syntetika rychle ztrácejí tkaní a také vytvářejí efekt nádechu. Z tohoto důvodu musí člověk při nákupu věci pro dítě zvolit model, který není z kategorie hospodářství.

Použití polštářů pro děti od tří let je povinné. Pokud se dítě ještě neobrátilo na tři roky, není nutné postel doplnit takovou podestýlkou, aniž by k tomu byly k dispozici lékařské indikace. Pokud je pro dítě předepsán polštář, měl by lékař při nákupu přísně dodržovat doporučení specialisty. Model musí být vybrán s přihlédnutím k individuálním charakteristikám dítěte a doporučení lékaře.

Články O Neplodnosti
V kontaktu s: