Hlavní Bolest

Potřebuje dítě dát pitnou vodu

Pitná voda je důležitá pro tělo každého člověka, zejména pro děti. Téměř všechny matky se proto zajímají o to, zda by se dítěti kromě hlavní výživy mělo dostat vody. Názor pediatrů a babiček v této záležitosti se obvykle neshoduje. Starší generace trvá na tom, že své děti zalévaly již od prvních dnů života, ale lékaři doporučují počkat se zavedením do stravy. Důležitým bodem v tomto sporu je však způsob krmení. Proto zvažujeme, v jakých případech je nutné kojit děti vodou a jak to udělat správně.

Je nutné dát kojencům vodu během kojení

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemusíte navíc kojit dítě do 6 měsíců věku. Vše je vysvětleno jednoduše - mateřské mléko pro 90% se skládá ze samotné vody, která plně uspokojuje potřebu dítěte, zbývajících 10% jsou vitamíny, stopové prvky, bílkoviny, tuky, sacharidy, nezbytné k posílení imunitního systému, rozvoji a růstu těla. Kromě toho objem žaludku dítěte není dostatečně velký, aby mohl přijímat další tekutinu, protože prostě nebude žádný prostor pro mléko.

Existují však situace, kdy tělo začne ztrácet velké množství tekutiny. V tomto případě je nutné podat pitnou vodu, aby se zabránilo rozvoji dehydratace u dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • přehřát;
 • zvracení, průjem;
 • teplé počasí;
 • nadměrná suchost vzduchu.

Po 6 měsících života mateřské mléko nestačí na vývoj a růst dítěte a nastal čas na zavedení doplňkových potravin. Poté je pro tělo potřeba tekutina navíc.

S umělým krmením

Dítě, které jí mléčnou směs, musí být dabováno, jinak se nedá vyhnout problémům se zácpou. Směs, i když je svým složením podobná mateřskému mléku, se stále mírně liší - obsahuje hodně bílkovin a je velmi výživná.

Smíšené krmení dítěte by mělo být také podáno..

Kdy a jak pájet

Objem žaludku dítěte je malý a ihned po jídle nebude schopen pít dostatek tekutiny. Voda se proto nabízí jednu hodinu po krmení.

Podává se dětem, které jsou krmeny mateřským mlékem pouze ze lžičky nebo ze stříkačky bez jehly, a pro starší děti z pijáku. Použití láhve s dudlíkem je nepřijatelné, protože je možné odmítnutí prsu. Koneckonců, můžete se z toho vysát bez velkého úsilí.

Kolik mohu dát za den

Objem tekutiny je individuální. V některých situacích stačí jedna lžička, ale stane se, že 10 ml bude malé. Existují však normy, které je třeba dodržovat. Zvažte, kolik vody dítě denně potřebuje:

 • až 1 měsíc - 15-20 ml;
 • 1-2 měsíce - 60-90 ml;
 • 5-6 měsíců - 90-100 ml;
 • 7-8 měsíců - 110-130 ml;
 • 9 - 12 měsíců - 130 - 150 ml.

Pokud dítě nepije požadovaný objem, nemusíte do něj nalít vodu. Samotné tělo ví, kolik tekutiny potřebuje.

Nebezpečí pitné přebytečné vody:

 • Podvýživa. Objem žaludku dítěte je velmi malý a pokud pije hodně vody najednou, bude v něm málo místa pro mléko. V důsledku toho dítě nedostane potřebné množství potravin a živin.
 • Snížená laktace. Při nasycení vodou bude dítě méně kojit, což nakonec vede ke snížení produkce mléka.
 • Narušení minerální rovnováhy. Nadměrný příjem vody v těle dítěte vede k tomu, že z něj jsou odstraňovány nejen škodlivé, ale i užitečné látky.
 • Zatížení močových cest se zvyšuje. Velké množství vody ve stravě vede k intenzivní práci ledvin a močového měchýře.

Proč dítě hodně pije

Množství spotřebované vody může být ovlivněno atmosférou a činností dítěte. V horkém počasí tělo vždy vyžaduje více. Také příliš aktivní děti budou pít hodně tekutiny, čímž se kompenzují náklady na energii.

Příznaky nedostatku vody v těle

Podmínky naznačující, že dítě nemá dostatek tekutin:

 • letargie, letargie;
 • suché oči, ústa;
 • nedostatek slz při pláči;
 • zapuštěný fontanel na hlavě;
 • snížená močení (méně než 6krát denně);
 • štiplavá tmavá moč.

Podobné známky naznačují vývoj dehydratace v těle. V tomto případě musíte dítě zalévat vodou každých 15 minut, 5-10 ml. Pokud se stav po několika hodinách nezlepší, potřebuje pomoc lékařů.

Která voda je vhodná

Malé děti by neměly pít vodu z vodovodu, protože se mohou vyskytovat bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Až po průchodu filtrem s hlubokým stupněm čištění se stane bezpečným..

Pro kojence musíte koupit speciální dětskou balenou vodu. Má vyvážené složení solí, minerálů, je absolutně bezpečný, protože prochází přísným testem a je vhodný - nevyžaduje vroucí.

Pokud z nějakého důvodu není možné koupit takovou vodu, pak obyčejné z kohoutku, ale pouze vařené.

Vědci považují vařenou vodu za nevhodnou, protože v ní umírají nejen škodlivé, ale také všechny užitečné látky.

Co dělat, když dítě nechce pít vodu

Protože tato kapalina je bez chuti a bez zápachu, je pro dítě obtížné si na ni nejdříve zvyknout. Musí si na to být zvyklý postupně a nabízet v malých dávkách několikrát během dne mezi krmením. Starší děti mohou do vody přidat několik kapek šťávy nebo kompot. Jakmile si na to zvyknou, je doplněk postupně odstraňován.

Můžete experimentovat s jídly. Někteří děti dávají přednost pití pouze ze lžíce, jiné z běžné sklenice nebo pití. Někteří nemají rádi studenou vodu, zatímco jiní naopak teplou.

Můžete pít dítě například rozptylováním hračkou nebo sledováním karikatury.

Je normální, že dítě vyplivne vodu

Podobný jev může nastat z různých důvodů:

 • Mateřské mléko koaguluje v žaludku dítěte a dělí se na tvaroh, syrovátku, která obvykle vyjde, když se po jídle regurgitujete po několika hodinách. Navenek je průhledný, takže jej lze snadno zaměnit s vodou.
 • Zvýšená slinění u dítěte. Obvykle se tento jev nepovažuje za patologii a je pozorován během zubů. V tomto případě je regenerovaná tekutina slinami, které dítě nedávno spolklo.
 • Nadměrný příjem vody u dítěte současně.

Obvykle by množství, které dítě prasklo, nemělo přesáhnout 2 lžičky. Pokud se vyskytne velké množství výboje, pak je možná problém vážnější než ty uvedené. Ale pak budou pozorovány další příznaky nemoci - nadýmání, štiplavá moč, prodloužený pláč, úzkost.

Voda je důležitou součástí normálního fungování těla. Nepochybně musí být přítomna ve stravě dítěte, které jedí mléčnou směs. Podává se také během nemoci, horkého počasí, v přítomnosti suchého vzduchu v místnosti a po zavedení doplňkových potravin..

Měla by být novorozence dána voda

Existuje mnoho otázek pro mladé matky, z nichž jednou je, zda novorozenci potřebují vodu pro kojení, a pokud ano, kolik a za jakých okolností. Problém je docela relevantní.

Odpověď na otázku, zda děti potřebují vodu, je celkem jednoduchá. Jen se pokuste mentálně vrátit, dokonce před sto lety. A řekněme si, kolik matek má vždy dostatek čisté (zjevně vařené) vody, aby dala svému dítěti bez rizika jeho zdraví? Po mnoho tisíc let lidské evoluce nedostaly děti v prvních měsících života vodu, protože to znamenalo přímé nebezpečí pro jejich život. To znamená, že u člověka jako biologického druhu je neobvyklé, že malé děti pijí. Stejně jako u jiných savců však mláďata začnou dostávat vodu, když začnou jíst stejné jídlo jako jejich rodiče.

Pokud hovoříme nejen o zdravém rozumu, ale také o lékařských důvodech, pak Světová zdravotnická organizace a nejnovější pokyny Ministerstva zdravotnictví Ruské federace navrhují, aby nedojčeným dětem bez zvláštních lékařských indikací nebyly podávány další nápoje, a to až do šesti měsíců. Proč?

Prvním nebezpečím je podvýživa. Žaludek dítěte je velikost jeho pěst a je schopen přijmout a zpracovat omezené množství příchozího jídla (v prvním měsíci života je to 1/5 - 1/6 tělesné hmotnosti denně). A zvláštnost nervového systému novorozence je taková, že voda způsobuje falešný pocit sytosti. Proto je důležité, aby matka pochopila: pokud její dítě vypilo 100 ml vody, nedostalo 100 ml mléka. Navíc růst a vývoj dítěte závisí na mléce a voda mu nepřináší absolutně žádný užitek.

Druhým nebezpečím je snížení produkce mléka. Mléko se vyrábí v reakci na sání dítěte, to znamená, kolik dítě saje - tolik mléka následně dorazí. Pokud matka dala dítěti vodu, pak bude méně kojit. Obzvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu noční pití dítěte vodou, protože během nočního krmení je stimulována produkce hormonu prolaktinu, což zvyšuje denní produkci mléka. To znamená, že dítě, které v noci živí prsa své matky, si tak během dne poskytne potřebné množství mléka. A pokud „dobrodruzi“ radí matce „podvádět dítě vodou, aby se v noci neobtěžovala“ - domnívejte se, že můžete dítě podvádět, ale nemůžete oklamat přirozený systém produkce mléka...

Třetím nebezpečím je narušení přirozené rovnováhy v zažívacím systému dítěte. Dítě se narodí se sterilním střevem a do asi šesti měsíců dochází k aktivnímu očkování jeho prospěšné mikroflóry. Mateřské mléko pomáhá utvářet a udržovat přirozenou rovnováhu bakterií v trávicím systému a vše, co dítě během mateřského mléka během této doby života dostává, tuto rovnováhu zhoršuje. A pokud se praxe pití stává konstantní, pak se u dítěte často vyskytuje nadměrné množství škodlivé mikroflóry nad prospěšným - jevem, který naši lékaři obvykle nazývají dysbiózou. Studie provedené Světovou zdravotnickou organizací konkrétně ukazují, že většina kojenců výhradně kojených během prvních 6 měsíců je zdravých a dobře rostou. A děti, které kromě mateřského mléka, které dostaly vodu nebo čaj, trpěly střevními poruchami třikrát častěji než děti, které byly plně kojeny... Potřebujete takové riziko?

Čtvrtým nebezpečím je pravděpodobnost selhání prsu. Voda se obvykle podává z láhve s bradavkou, což často vede děti k „zmatku bradavky“ - tj. Odmítnutí sát matce prsa ve prospěch láhve.

Podívejme se nyní na argumenty těch, kteří trvají na potřebě rozdrobit vodu.

„Voda pomáhá eliminovat kojeneckou žloutenku“

Žloutenka způsobuje bilirubin, což je enzym rozpustný v tucích. Není rozpustný ve vodě, ale rozpustný v tucích. To znamená, že voda se nevylučuje z těla, ale vylučuje se přesně kolostrem a následně mlékem, které na rozdíl od vody obsahují optimální proporce pro dětské tuky..

"Například mléko je stejné jídlo jako kaše." Hlad musí být spokojený s jídlem a žízní po pití. V opačném případě dítě získá další kalorií! “

Ve skutečnosti je konzistence mléka a obilovin zcela odlišná. Mléko je 85 až 90% vody. Pokud by dospělí neustále jedli stejné tekuté jídlo, pak by neměli žádné předpoklady, že by bylo nutné ho ještě více zředit... Kromě toho malé dítě do určitého věku nerozlišuje hlad a žízeň. Proto, jak již bylo zmíněno, voda v něm vytváří pocit falešné sytosti a vytlačuje mateřské mléko. Posouváme důraz: protože získání vody není biologicky odůvodněné, je správné říci, že dítě, které je výhradně kojeno, dostává „extra kalorií“, ale že dítě, které je dopováno vodou, ztrácí potřebné kalorií.

"Voda by měla být podávána, pokud je venku horká a místnost má suchý vzduch"

V létě se tlumení projevuje teplem a v zimě suchým vzduchem ve vytápěné místnosti. Mnoho studií však bylo provedeno po celém světě v suchých a horkých zemích (například v Indii při teplotě 35-40 ° C a vlhkosti od 10 do 35%; v Pákistánu při teplotě 27,4-40,7 ° C a vlhkosti od 24 do 77%; v tropy při teplotách od 4 do 41 ° C a vlhkosti od 9 do 60%), což jasně ukázalo, že děti, které dostaly pouze prsa, byly dehydratací méně než děti, které byly krmeny pouze mateřským mlékem. Faktem je, že mateřské mléko obsahuje optimální koncentraci všech solí a minerálů nezbytných pro dítě - mimochodem, pokud dospělý trpí dehydratací, doporučuje se mu obnovit rovnováhu vlhkosti nejen čistou vodou, ale roztokem speciálně vybraných solí... Takže, pokud Máma si myslí, že je pro dítě horké - neměl by být přidáván vodou, ale je jednodušší oblékat a ventilovat místnost! Dítě, které má žízeň, jednoduše požádá matku o prsa častěji. Při extrémním teplu můžete tělo dítěte otřít studenou vodou a vzduch z místnosti způsobí, že parní zvlhčovač nebo jednoduchý rozprašovač bude méně suchý, ale v tomto případě je voda žádoucí venku a ne uvnitř těla dítěte...

"Pokud je dítě nemocné, nemůžete se obejít bez vody - obnoví rovnováhu vlhkosti, pomůže odstranit viry močí a v něm se mohou rozpustit léky."

Ve výše uvedeném neexistuje jediná funkce, s níž by mateřské mléko nedokázalo lépe poradit než voda. Stejný lék, který se dítě bude snažit co nejlépe plivat, když se zředí vodou, bude brát mnohem příznivěji s vyjádřeným mateřským mlékem, což také pomůže lepší absorpci.

"Moje dítě se někdy uklidní až poté, co dostane láhev vody."

Klíčovým slovem je zde láhev. Z mnoha různých důvodů chce dítě někdy sát něco, ale nikoli hrudník své matky. Dva z nejjednodušších a nejnebezpečnějších způsobů, jak uklidnit dítě, které právě nemá matčinu prsa, je sát jí čistě umytý prst nebo jen spát, protože děti, které jsou unavené denními dojmy, se takto chovají před usnutím.

"Každý má žízeň a děti nejsou výjimkou!"

Existuje mnoho potravin, které mohou dospělí bezpečně jíst, ale které způsobují velké problémy dětem, protože jejich trávicí systém není dostatečně zralý. Pokus o krmení dítěte se zaměřením na potřeby dospělého žaludku by měl závažné následky. Většina dětí sama odmítá pít vodu, kterou jim nabízí, a začnou uhasit žízeň až po 9–12 měsících.

Voda pro novorozence: od kdy dávat, příznaky dehydratace a přebytečná tekutina

Voda je nezbytná pro všechny živé věci. Mnoho pediatrů však radí mladým rodičům, aby novorozencům nedali vodu, dokud nedosáhnou určitého věku. Toto doporučení se týká zvláštností krmení dítěte, jeho individuálních potřeb, takže rodiče dítěte by měli vědět, zda potřebují dát novorozencům vodu během kojení..

Musím dítě dojit

Mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje. Asi 90% z toho je tekuté, a proto, když je dítě krmeno mateřským mlékem, není mu třeba mu navíc nic dávat. To je způsobeno tím, že tělo dítěte dosud nerozlišuje mezi tekutinou a vodou, dostává vše, co potřebuje, s mlékem.

Pokud dítě potřebuje více tekutin, pak jen častěji vyžaduje prsa, zatímco konzumuje přední mléko, které není tak silné a nasycené. Ženské tělo cítí potřeby dítěte a přizpůsobuje se mu.

Dokud dítě nedosáhne věku 5-6 měsíců (s kojením), nepotřebuje vodu. Kromě toho může být přebytek tekutiny v těle dítěte stejně nebezpečný jako jeho nedostatek. Výjimkou je umělé krmení dítěte směsí. V tomto případě potřebuje vodu.

Proč nemůžete pít vodu s dítětem do 6 měsíců

Novorozenci začínají pít vodu ve věku 6 měsíců. Vše záleží na kvalitě a množství mateřského mléka u matky. Pediatr by měl rozhodnout, v jakém věku by mělo dítě pít vodu. Rodiče by si měli uvědomit, že žaludek dítěte je malý, o velikosti dětské pěsti, jeho naplnění vodou může mít negativní důsledky:

 • riziko rozvoje dysbakteriózy u dítěte se zvyšuje 3krát;
 • množství živin potřebných pro tělo se snižuje (veškerý volný prostor v žaludku je dáván vodě);
 • je obtížné odstranit bilirubin, který u novorozenců vyvolává fyziologickou žloutenku:
 • dochází k přetížení ledvin, z těla se vylučují soli.

Pokud žena dá dítěti vodu místo mateřského mléka, může být jeho výroba významně snížena. Neexistuje žádná záruka, že voda vstupující do těla je čistá a bezpečná. I ve vroucí vodě zůstávají látky škodlivé pro novorozence.

Jaká voda může být dána dítěti v gv

Pediatrové a rodiče by měli být velmi přísní ohledně kvality vody používané kojícími dětmi. Je zakázáno dávat dětem:

 • Vařící voda. Při varu se ničí pouze malé množství bakterií. Sloučeniny chloru přítomné v takové vodě jsou škodlivé pro kojence.
 • Voda z otevřených zdrojů (dobře, dobře). Voda obsahuje dusičnany a škodlivé bakterie pro organismus s nezralým imunitním systémem..
 • Minerální nebo šumivá voda. Taková voda vyvolává koliku a je škodlivá pro žaludek..
 • Filtrovaná voda prošla standardním filtrem. Kapalina vyčištěná tímto způsobem je bezpečná pro dospělé, ale není vhodná pro děti..

Batole mohou vydávat výhradně balenou vodu. Lze ji zakoupit v lékárně nebo supermarketu. Na lahvích s vodou určených pro malé děti obsahuje odpovídající označení. Balená voda obsahuje:

 • až 200 - 300 mg / l minerálů;
 • až do 60 mg / l vápníku;
 • až 5-20 mg / l draslíku;
 • až do 20 mg / l sodíku;
 • až do 10-35 mg / l hořčíku.

Balená voda se skladuje po otevření láhve ne déle než 1 den na chladném místě, nejlépe v lednici ve skleněné nádobě. Taková voda se nedoporučuje vařit.

Nakoupená voda je drahá. Za účelem úspory peněz si můžete zakoupit vodní filtr pro děti. Voda, která je vyčištěna, se používá k pití a přípravě směsí. Při nákupu věnujte pozornost kvalitě plastu. Je vhodné, aby takový filtr byl schválen pediatrem..

Jak provádět dávkování vodou

Voda se často kojí při kojení. Pokud dítě cítí potřebu tekutiny, pak ji neodmítne. Doping se provádí pomocí speciální kojenecké láhve s dudlíkem nebo běžnou lžičkou. Ve druhém případě dítě nejenže dostane tolik vody, kolik potřebuje, ale také se naučí používat lžíci, která následně usnadní krmení.

Při dávkování hraje velkou roli teplota vody. Musí být zahřátý na 26-30 stupňů Celsia. K tomu stačí lahvičku položit do nádoby s teplou vodou. Jak dítě vyroste, teplota vody se sníží a sníží na 20 stupňů Celsia.

Kolik vody potřebuje kojící dítě?

Množství vody spotřebované konkrétním dítětem během kojení je individuální. Pokud je dítě krmeno výhradně mateřským mlékem, pak denně nepotřebuje více než 1–2 hodiny. To je přibližně 30-70 ml. Při umělém krmení se zvyšuje množství vody. Jinak se kojenci začnou hroutit, zácpa je možná. Norm - 100 ml tekutiny denně. Většina potřebného dítěte se dostane s mlékem, takže při kojení postačuje stanovený počet lžic vody. Pokud však dítě odmítne pít tekutinu v tak malém množství, není třeba ho nutit.

Kojení dětská intoxikace

Přebytečná tekutina v těle dítěte může vést k intoxikaci těla vodou. Důvod je:

 • pít více vody, než je nutné kojící matce (7-8 sklenic denně stačí ke zvýšení mateřského mléka);
 • nucené pájení vody k dítěti;
 • časté používání klystýrů;
 • dítě polykání vody při koupání.

Ledviny dítěte, i když jsou plně tvarované, dosud nedokážou vylučovat veškeré množství vody, kterou používají. To vede k narušení rovnováhy voda-sůl a otravě.

Hlavní příznaky intoxikace vodou u dítěte

Pokud má dítě intoxikaci vodou, lze tomu rozumět podle následujících příznaků:

 • zvracení
 • výtok z oblasti kolem očí;
 • podrážděnost, slznost;
 • ospalost
 • uvolnění velkého množství potu;
 • záškuby končetin a svalů obličeje.

Při značné intoxikaci těla po dlouhou dobu existuje riziko rozvoje mentální retardace a dokonce mozkové paralýzy. Příznaky intoxikace se mohou objevit bez ohledu na to, jaká voda byla dítěti dána.

Názor pediatrů

Pediatrové doporučují dávat dítě vodou během umělého a kojení v horkém počasí. Děti musí dostávat tekutinu pravidelně. Známkami dehydratace dítěte je ochablá fontanel, suchá pokožka kolem očí. Děti začínají jednat a žádají více prsou.

V žáru se doporučuje nejen dokončit dítě, ale také jej otřít vodou. Tělo potřebuje vodu na celý život, ale jeho nadměrné používání, zejména u kojenců, může mít negativní důsledky. Vždy existuje nebezpečí, že pravidelné pití vody dítětem ho donutí opustit mléko. Při kojení není vždy nutná voda. Pokud dítě nepije vodu, není třeba ji nutit.

Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení??

Mateřské mléko není jen jídlem pro dítě, ale také nápojem, protože v 9/10 se skládá z vody.

Tělo ženy se může přizpůsobit potřebám dítěte a určit složení mléka v závislosti na jeho potřebách. Zdá se, že další voda není nutná, nicméně existují situace, kdy dítě ještě stojí za to dabovat. Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení, kdy to nemůžete udělat?

Kdy dát novorozence vodu během kojení?

Kojení dítěte do 3 měsíců věku by měl být doporučen pouze pediatrem. Starší děti mohou dostat vodu beze strachu z opuštění prsou. Pokud dítě rád pije vodu, neměli byste ho připravovat o pití. Dehydratace je velmi nebezpečná, je důležité, aby si rodiče pamatovali rychlý metabolismus novorozence a výraznou ztrátu vlhkosti.

Grudnichkov je lepší začít pít ve věku 4 měsíců a starších. Doporučuje se to mezi kojením. Objem vody spotřebované denně je pro každé dítě individuální, pediatrové však nedoporučují dávat dětem více než 100 ml tekutiny na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To zahrnuje také mateřské mléko, takže voda odpovídá 30 až 70 ml, v závislosti na potřebách dítěte.

Můžete pít své dítě jak z láhve, tak lžičkou. Druhá možnost je výhodnější, protože v budoucnu změkčí proces zavádění doplňkových potravin, dítě si bude pamatovat, k čemu je tento příbor a k čemu slouží. Nezapomeňte, že novorozenci mají stále velmi malý objem žaludku, takže nemusíte dávat hodně vody najednou. Nejprve postačí 2-3 lžičky.

Potřeba tekutin se v některých případech výrazně zvyšuje. Například nedostatek vlhkosti je způsoben příliš suchým vnitřním vzduchem nebo přehřátím. V horkém počasí ztratí děti také hodně vlhkosti a potřebují pít.

 • vzácné močení;
 • suché sliznice, kůže, jazyk;
 • sestup z fontanelu.

Lékaři doporučují dávat vodu na nachlazení a jiná onemocnění, která jsou doprovázena zvýšením tělesné teploty. Často voda pomáhá, když malý člověk škytá.

Mohu dát novorozencům vodu? Co říkají přední odborníci?

Slavný pediatr E.O. Komarovsky tvrdí, že děti by neměly být nuceny pít vodu, pokud to nechtějí. Rodiče by však měli dítěti pravidelně pít, protože v tomto věku stále nedokáže prokázat žízeň. Máma a táta, když jsou s dítětem, by měli mít vždy čistou láhev speciální pitné vody pro děti od narození.

Komarovsky poznamenává, že pokud je nedostatek mateřského mléka, je to kontraindikace pitné vody. Ženské tělo se přizpůsobí potřebám dítěte, a pokud se na prsu stává méně často, může mléko úplně zmizet..

Evgeny Olegovich věnuje pozornost tomu, jaká voda může být novorozencům věnována. Vařené je „mrtvé“, zvířata to nepijí, nemá to nic společného s přírodním pitím. Lékař nevidí nic špatného s použitím kompotů, klobás, želé, ovocných nápojů, pokud jsou tyto produkty vhodné pro věk dítěte a nejsou kontraindikovány kvůli alergiím a jiným možným patologiím.

Pediatr Irina Vostrikova tvrdí, že novorozenci nemusí být dotováni, pokud kojící žena dostává dostatek tekutin denně a pije nejméně 2 litry čisté vody denně. Navíc, v horkém počasí mezi krmením může být dítěti podáno 10 až 15 ml vody, ale pouze pokud to neodmítne. Je vhodné nedovolit překročení denní normy ve 150-200 ml vody, jinak se může výrazně zvýšit zátěž zažívacího traktu. Někdy můžete dát vodu v noci, to platí pro případy, kdy se dítě probudilo a pláče, a rodiče si jsou jisti, že nemá hlad.

V takových případech není možné kojit novorozence během kojení?

Hlavním pravidlem, které musí mladí rodiče dodržovat, je nepodávat dětskou vodu, pokud o to nepožádá a nechce ji, jakož i při absenci příznaků dehydratace. Během prvních tří měsíců života se novorozenec nemusí dotovat vůbec. Pokud má matka pocit, že dítě má žízeň, jen mu dejte hrudník. Mléko pomůže vyrovnat ztrátu tekutin, zatímco dítě pije přesně tolik, kolik potřebuje.

Rovněž nemusíte dávat vodu navíc, pokud je dítě podvyživené. Po vypití vody může mít falešný pocit sytosti a přestane „bojovat“ o mléko v hrudi své matky.

Přebytečná voda může vést k průjmu. Pokud tekutina není dostatečně vyčištěna a filtrována, může infekce proniknout do dětského těla, což má za následek vážné nemoci, které je u dětí velmi obtížné bojovat..

 • vařený z kohoutku (při vaření ne všechny bakterie umírají, zatímco taková kapalina obsahuje chloridové sloučeniny nebezpečné pro kojence);
 • z otevřených zdrojů (pravděpodobně obsah dusičnanů, škodlivých bakterií a dalších složek nebezpečných pro děti);
 • minerální a sycené oxidem uhličitým;
 • z běžných domácích filtračních džbánů určených pro dospělé;
 • pokud výrobní láhev nemá odpovídající označení, že je určena pro děti, s uvedením věku dítěte;
 • pokud od otevření dětské vodky uplynulo více než den a bylo uloženo mimo chladničku;
 • od neznámých výrobců, získaných na podezřelých obchodních místech, s porušenou integritou balení, vypršela platnost.

Malý muž potřebuje vodu od narození. Pokud je dítě kojeno, dostává během prvních měsíců života dostatečné množství tekutiny s mateřským mlékem. Existují však situace, kdy je stále nutné mléko novorozence dojit. Než dáte dětskou vodu, měli byste se určitě poradit s pediatrem.

autor-expert: Andrei Gennadievich Smirnenko,

pediatr, kandidát lékařských věd, homeopat

Co si myslíte o tom, kdy můžete dát novorozeným, milým čtenářům vodu? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Měl by novorozenec pít vodu

Je možné, aby voda novorozence - ano, pokud je podávána s mírou. Kojenci kojení začínají dojit nejdříve 3-4 měsíce, kojení při umělém krmení jsou dávkována od prvního měsíce života.

Je pro kojení potřeba voda?

Kojení je ideálním jídlem pro novorozence. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace prohlášení nazvané „Ochrana, podpora a podpora kojení, zvláštní role mateřských služeb“. Tento dokument poskytuje pokyny a doporučení zaměstnancům mateřských nemocnic a dětských klinik.

Jaký je názor WHO, pokud jde o dávkování, zda je nutné kojit novorozence během kojení:

 1. V odstavci 6 zásad úspěšného kojení se uvádí: „Nepodávejte dítěti žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka. Výjimkou jsou lékařské důkazy. “ Toto pravidlo je určeno především pro zdravotnické pracovníky, aby nedokončili krmení a krmení novorozenců v prvních dnech života v nemocnici (na pomoc při zavádění kojení u matek).
 2. Odstavec 4 v části „Zásady optimálního kojení“ předepisuje doporučení pro zachování výhradně kojení po dobu prvních 4-6 měsíců, ale neexistují žádné kategorické věty o výslovném odmítnutí příjmu vody..

Doporučení týkající se odmítnutí pití jsou zvláště důležitá pro první měsíc života dítěte (podle definice WHO je novorozenecká doba 28 dní od narození dítěte), protože:

 • žaludek dítěte je příliš malý. Pokud pije vodu, nebude schopen jíst a bude mít hlad;
 • mateřské mléko pomáhá tvořit mikroflóru gastrointestinálního traktu dítěte a voda tento proces narušuje;
 • pokud dáte vodu z láhve, existuje nebezpečí, že dítě opustí matčino prsa (sání z láhve je snazší, tento proces nevyžaduje úsilí).

Jedním z faktorů určujících, v jakém věku můžete dát novorozeně vodu, je doba zavedení doplňkových potravin (4-5 měsíců). Až do třetího měsíce jsou kojencům nabízena voda pouze za horkého počasí, aby nedošlo k dehydrataci.

Smíšené a umělé krmení

Při umělém krmení potřebuje dítě další tekutinu. V dětských směsích je mnoho bílkovin a složení nasycené vitamíny a minerály často vede k zácpě. Dávkování dětí při umělém krmení vodou pomáhá práci ve střevech, snižuje riziko zácpy, zlepšuje celkové zdraví.

Při umělém krmení pediatrové doporučují dávat dítě, při kombinovaném krmení novorozenec potřebuje vodu ve věku, kdy k němu dítě přešlo od kojení.

Kdy dát dětskou vodu

Děti jsou opilé někdy po jídle a mezi jídly (aby nedošlo ke ztrátě chuti k jídlu). Hlavním pravidlem pití je: dítěti je nabídnuto trochu vody, ale do něj netlačte tekutinu. Pokud chce dítě pít, pije, pokud nechce, nepije.

Když je byt teplý a velmi suchý vzduch, bude dítě potřebovat více tekutiny. Pokud bylo dítě také zabaleno do teplého oblečení, je to plné přehřátí. Dodržujte optimální pokojovou teplotu (doporučené hodnoty - 20-22 ° C) a vlhkost.

V létě se dítě potí a bez dalšího pití mu hrozí přehřátí. Jak zjistit, že dítě musí být dopováno:

 • píše zřídka (norma je až 20krát denně, pokud dítě píše méně než šestkrát denně, je to známka dehydratace);
 • má suché sliznice, jazyk, kůži;
 • padlý fontanel - jeden ze znaků dehydratace těla dítěte.

Pediatrové berou na vědomí období nemoci dítěte jako případ, kdy je nutné kojit novorozence při kojení. Vysoká teplota není pro dítě tak nebezpečná, pokud pije dost. Děti jsou opilé s akutní otravou, s průjmem a zvracením, aby v těle obnovily dostatečné množství tekutin. Voda se podává dětem s kolikou a škytavkou..

Jaký druh vody je povoleno pít

Lékaři nedoporučují dítěti vařit vodu. Také není vhodná minerální léčivá voda. Existují určité požadavky na to, co může být novorozenému dítěti podáno, aby nedošlo k poškození:

 • balená voda (prodávána v lékárnách, obchodech) označená jako „dětská“. Taková voda obsahuje nízký obsah minerálů;
 • filtrovaná voda. Jedná se o ekonomickou možnost, kdy rodiče jsou nezávisle odpovědní za kvalitu vody: monitorují její čerstvost a včasnou výměnu filtračních vložek.

Kolik vody dát

Objem vody, který se doporučuje podávat dětem denně, závisí na tom, zda jsou kojeny nebo kojeny. V prvních třech měsících je důležité nedávat dětem příliš mnoho vody, aby nedošlo k narušení správného trávení. Děti dostávají vodichku 4krát denně.

Odhadované objemy, kolik vody denně dát novorozenému dítěti kojením nebo umělým krmením:

 • kojící dítě nedostává více než 50-100 ml vody denně. Pokud odmítne pít, znamená to, že má dostatek tekutiny z mateřského mléka;
 • děti při umělém krmení denně dostávají až 100-200 ml vody.

Ve zvláštních případech je povoleno více než tyto dávky:

 • s zvracením;
 • s průjmem;
 • silné pocení;
 • vysoká teplota;
 • kolika;
 • na zácpu.

Nikdy nepijte své dítě násilím. Tělo každého dítěte je jedinečné a dítě určí, kolik vody denně potřebuje..

Jak zalévat dítě

Pediatrové doporučují, aby si dítě zvyklo pít trochu vody ze lžíce. Tato metoda má několik výhod:

 • děti si rychle zvyknou na „dospělé“ příbory;
 • je snazší řídit objem a rychlost spotřeby vody.

Ve vyšším věku, kdy není třeba přísně kontrolovat množství opilé vody, se dají děti pít vodu z pitné mísy nebo z hrnečku.

Stanovisko Dr. Komarovského

Na otázku, zda novorozenci potřebují vodu během kojení, Komarovsky Evgeny Olegovich odpovídá:

Kolik vody dát novorozence?

Díky vzhledu prvorozených v rodině mají mladí rodiče spoustu otázek: jak se vykoupat, krmit, oblékat se a podvádět. Starší generace, zastoupená prarodiči, dobrovolně sdílí své zkušenosti a znalosti, aniž by vzala v úvahu, že v průběhu několika desetiletí se mohly změnit přístupy k vývoji novorozenců a jejich výživě. Kámen úrazu může být dokonce nejnebezpečnější otázkou: zda dát novorozenému dítěti další pití a kolik vody by měl pít denně.

Dříve byla ve stravě nutně přítomna voda pro novorozence. Nyní, podle doporučení zkušených pediatrů, kojené dítě nemůže být dojeno, pokud není přehřáté, není nemocné a nepociťuje žádné nepohodlí. Ale každá máma by měla cítit své dítě a reagovat včas na problémy. V jakých případech musí být dítě opilé a kolik vody by měl pít, měli by to vědět všichni rodiče.

Kojící voda pro novorozence

Zdravé dítě do 6 měsíců nevyžaduje další pití - potřebuje dostatek vody obsažené v mateřském mléce. Maminky vědí, že proces krmení lze obvykle rozdělit do dvou fází: první, ve které dítě saje tzv. „Přední“ mléko, a druhou, když se vylučuje „zadní“ mléko.

V první fázi dítě uspokojí žízeň a díky „zpětnému“ mléku, které má vyšší procento obsahu tuku, soutěží. Proto je důležité krmit dítě po dobu nejméně 10 minut, aby měl čas vysát „zpětné“ mléko, díky kterému bude přibírat na váze.

Pokud prvních šest měsíců života dítěte klesne na podzim, v zimě, na jaře, je zdravý a jeho rodiče si v bytě udržují optimální teplotní podmínky, potom se dítě může dobře obejít bez další vody. Pokud však v místnosti, kde dítě žije, je horké (teplota více než 20 stupňů), suché (vlhkost pod 50-70%), je oblečený a vřele se přehřívá, pak dítě potřebuje další pití.

Také musíte dát svému dítěti drink, pokud:

 • má zácpu;
 • onemocněl, tělesná teplota se zvýšila;
 • zřídka píše, což může naznačovat nedostatek vody ve stravě.

Voda pro cínu-řemeslníka

Ať už říkají výrobci dětské výživy, směsi se liší od mateřského mléka a nejsou absorbovány tělem dítěte. U uměle krmených dětí, které jsou krmeny nasycenými směsmi, je větší pravděpodobnost zácpy a jsou možné alergické reakce..

Pediatrové doporučují začít dítě uměle mnohem dříve, než dítě pít mámino mléko. Můžete mu dát drink po období novorozence - od 4 do 5 týdnů.

Jak a jakou vodu by mělo být dítěti dáno

Když se rozhodli dát dítěti drink, rodiče se obvykle setkávají s takovými problematickými otázkami: jak často pít, kolikrát, kolik času, jakou vodu, ohřát nebo ne.

Pediatrům se doporučuje pít dítě mezi jídly, asi hodinu po jídle. Pokud je dítě úzkostné, pláče, můžete mu nabídnout trochu vody kdykoli, ale ne před krmením. Dítě má malý žaludek, pokud pije vodu, pak může odmítnout mléko, takže je lepší dát mu trochu vody po jídle. Pediatrové a kojící poradci doporučují dávat dětskou vodu z lžíce. Rodiče tak mohou kontrolovat množství nápoje najednou.

Umělec, který jí láhve, už z nich může pít. Samozřejmě, že na procházky je pro všechny matky výhodnější používat lahve vody. Jeho teplota by neměla být nižší než 20-25 stupňů a při ponořování drobků je vhodné nejprve ohřát vodu na 30 stupňů..

Mnoho matek chce vědět přesnou odpověď na otázku „Kolik vody mám dát novorozenci?“ Stejně jako potřebuje uhasit žízeň. Pediatrové obvykle doporučují zaměřit se na tato čísla: asi 30 ml denně na 1 kg hmotnosti dítěte. Musíte dítě monitorovat a regulovat jeho pitný režim: pokud dojde k zácpě, dítě je horké, potí, ne močí, můžete mu nabídnout více vody. Obvykle je dáno dítěti několik lžiček najednou, dívat se, jak pije, dychtivě, s radostí nebo neochotně.

Dalším kamenem úrazu pro rodiče prvorozených je otázka, jakou vodu mu dát: vařenou, jarní nebo speciální lahvovou láhev pro kojence. Nejjednodušší a nejbezpečnější možností pro psychiku maminek a tatínek je vařená voda. Děti starší než 3–6 měsíců mohou dostat kojeneckou vodu na pití z lékárny nebo obchodu. Výrobci tvrdí, že prošli zvláštním čištěním a jsou navrženi speciálně pro tělo dětí. Jak ukazuje praxe, rodiče druhého, třetího dítěte, jak vyrůstá, dají mu pít vodu, kterou sami pijí - jaro, čištěný filtry nebo minerální stůl neutrální chuti.

Aby mohli novorozenci napít nebo ne dát, musí se rozhodnout rodiče a posoudit pohodu dítěte a stav jeho prostředí. Mladé mumie a tatínky si musí pamatovat několik „zlatých“ pravidel:

 1. Pokud je teplota vzduchu kolem 20-22 stupňů, musíte pít dítě. Čím je teplejší a sušší, tím rychleji dítě ztrácí tekutinu a musí být doplněno další vodou.
 2. Nezapomeňte dát vodu na střevní koliku a další problémy s bříškem. Dříve byla „koprová“ voda považována za všelék na zácpu, gazici, nyní téměř každý chápe, že musíte dát svému dítěti pít vodu - pomůže střevním šťávám při trávení potravy.
 3. Nejprve je třeba vodu ohřát na 30 stupňů, kojencům starším než 3 měsíce je již voda při pokojové teplotě.

Dítě se rozhodne, zda pít, nebo ne, hlavní věcí pro rodiče je poskytnout mu pohodlné podmínky (teplota, vlhkost), správně se obléknout, bez svinutí a nepřehřátí, a nabídnout trochu vody mezi krmivy. V horkých dnech během procházek, pokud se dítě intenzivně potí, by maminka měla mít vždy po ruce láhev vody, aby ji vypila a zabránila přehřátí. Při pozorném pozorování svého dítěte se maminka naučí rozeznat všechny příznaky v krátkém čase a bude jasně vědět, kdy má dítě žízeň a potřebuje další vodu..

Je možné dát novorozencům vodu, kdy a kolik?

Voda je látka nezbytná pro každý živý organismus. Člověk může žít bez vody déle než 3-5 dnů. Tato léčivá tekutina přispívá k hladkému fungování všech orgánů, je aktivním účastníkem všech chemických reakcí, které se vyskytují v těle, dodává energii, čistí krevní cévy a klouby, odstraňuje škodlivé látky, normalizuje tělesnou teplotu.

Je přijatelné pro dojnice

Pitný režim kojenců má své vlastní vlastnosti spojené se způsobem krmení a obecným stavem těla s imunitou, která se dosud nevytvořila. Otázka potřeby a pravidel pití v dětství se proto obává všech rodičů.

Kdy mohu dát novorozence vodu? Až 4-6 měsíců je mateřské mléko pro dítě hlavním jídlem a pitím, které v ideálním případě splňuje všechny jeho potřeby..

Je velmi důležité řádně organizovat krmení v prvních týdnech života, protože mléko bohaté na živiny a kalorie je schopno poskytnout dítěti vše potřebné, udržovat rovnováhu mikroflóry a formovat imunitu.

Protože většina mateřského mléka je voda, zdravé dítě, které ho používá, dostává veškerou tekutinu, kterou naplnilo. Kromě toho není třeba ředit již dostatečně tekuté hlavní jídlo. Pediatrové proto nedoporučují zalévat dítě do 4 měsíců věku, dokud není žaludek dostatečně silný.

Tekutinou naplněný, dosud zcela netvorený trávicí trakt bude obtížné zvládnout zvýšenou zátěž. Přebytečná voda nepřinese tělu žádný užitek a může mít nežádoucí důsledky pro zdraví dítěte:

 • vyplnění místa určeného pro mléko, a tedy nedostatek nezbytných kalorií a živin;
 • obtížnosti práce nezralých ledvin dítěte a eliminace prospěšných látek pocházejících z mateřského mléka;
 • zvýšení bilirubinu v krvi, což vede k dětské žloutence;
 • riziko dysbiózy a intoxikace vodou.

Pokud namísto prsu nabízíte dětskou vodu, jako mnoho z nich, například v noci, může matka přerušit kojení, a aby se tomu vyhnula, bude muset trávit spoustu času a zvýšeného úsilí pumpováním mléka, zatímco to není nutné..

Kromě toho může dítě zvyklé odebírat tekutinu z bradavky relaxovat a nakonec se vzdát na prsou: takové sání ostatně nevyžaduje mnoho úsilí.

Někteří rodiče jsou uváděni v omyl chamtivostí, s níž se dítě drží navrhované láhve a pije veškerou tekutinu. Toto chování není vysvětleno žízní, ale rozvinutým sacím reflexem, který rozlišuje všechny kojence, zejména pokud mají hlad.

Na druhé straně nedostatek vody není pro dítě o nic méně nebezpečný než jeho přebytek: zvýšený metabolismus a zvýšená pohybová aktivita vyžadují pravidelné doplňování tekutin. Proto odpověď - je možné dát novorozence vodu a jak udržovat normální vodní rovnováhu - pouze pediatr může.

Jak zjistit, zda má dítě dostatek vody

Pokud se objeví následující známky dehydratace, dítě potřebuje další tekutinu:

 • vzácné močení;
 • celková letargie nebo naopak zvýšená úzkost;
 • suchost a bledost pokožky;
 • suchý jazyk a sliznice;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nasycená barva a štiplavý zápach moči;
 • výskyt zácpy;
 • chamtivost, se kterou dítě chytí jeho hruď, láhev nebo šálek.

Pomocí metody „mokré plenky“ je možné určit, zda má dítě dostatek tekutiny nebo ne. Zdravé děti močí 20-25krát denně. Na jeden den počítali 12 nebo více mokrých plenek, což znamená, že je vše v pořádku. K pájení je nutné méně. Barva moči může také naznačovat dehydrataci. Tmavší než obvykle - naléhavě pijte.

V tom případě musíte dát novorozence vodu

Je možné dát dětem vodu za určitých okolností? Existují situace, kdy je nutné dojení dítěte ukončit. Pediatr předepisuje kojení dítěte během jakékoli nemoci nebo v případě nepříznivých vnějších podmínek, které zahrnují intenzivní teplo a suchý vzduch, tj. V situacích, kdy dítě má zvýšené pocení a způsobuje dehydrataci..

Názor odborníků na to, jak staré je možné začít kojit děti v podmínkách špatného zdraví nebo tepla, se liší. Mnoho odborníků, včetně Dr. Komarovského, věří, že v takových situacích by dítě mělo dostat vodu již v prvním měsíci života a podle WHO by se před zavedením doplňkových potravin neměly opít ani děti, a to ani za nepříznivých okolností..

Alternativou k dávkování může být častější aplikace na prsa (nejméně 1krát za hodinu během dne a 3krát v noci): velké procento vody v „předním mléku“, nenasycené bílkovinami, pomáhá uspokojit žízeň a udržovat rovnováhu vody v těle na správné úrovni.

Léky předepsané lékařem mohou být také rozpuštěny v mléce. Kromě toho často vykoupejte, oplachujte a otřete dítě vodou. Taková opatření dokonale pomáhají vyrovnat se s žízní a přehřátím. A pouze pokud to vše nestačí, musíte dětem nabídnout trochu vody, ale pouze po konzultaci s lékařem.

Aby se předešlo dehydrataci, je nutné v dětském pokoji vytvořit příznivé mikroklima: teplota je asi 20 ℃ a vlhkost je od 50 do 70%. V horkém počasí je vhodné odstranit nadměrné oblečení a plenky od dítěte. Pokud je vzduch příliš suchý, použijte zvlhčovače vzduchu..

Kdy jinde musíte dát kojení novorozence při kojení? Dítě musí být dopováno, pokud má:

 • Poruchy trávení: zvýšená tvorba plynů, zácpa a další gastrointestinální poruchy.
 • Teplo. V této situaci pomůže voda obnovit normální rovnováhu tekutin v těle..
 • Škytavka - kontrakce svalů hrtanu nebo bránice. Malé množství vody pomůže vyrovnat se s touto podmínkou..

Může být novorozenec podán s průjmem? Je nutné doplnit nejen ztrátu tekutin, ale také ztrátu solí, takže byste měli dát speciální řešení pro rehydrataci. Můžete jej vařit sami přidáním malého množství soli, sody a cukru do převařené vody.

Je možné dát žaludku vodu s kolikou? Je lepší použít koprovou vodu (infuze semen kopru). Eliminuje tvorbu plynu.

Měl by novorozenec pít vodu se žloutenkou? Pokud příznaky žloutenky přetrvávají déle než 3 týdny, musí dítě kromě mateřského mléka vypít alespoň 100 ml vody denně.

Jak dát novorozence vodu

Nyní o tom, jak dojit dítě vodou. Nabídněte dítěti další nápoj mezi hlavními krmivy, ale ne před nimi, jinak bude jíst špatně a nebude přibírat na váze. Pokud dítě odmítá vodu, netrvejte na tom a nevynucujte silou. Chce pít - určitě pije. Strouhanka nemůže být omezena jak pitím, tak přetížením.

Existuje názor, že dítě je zlobivé a nechce pít obyčejnou vodu, protože je bez chuti, a proto musí být oslazeno. Pediatrové to neschvalují. Za prvé, bříško dítěte může bobtnat ze sladké vody. A za druhé, kazy, cukrovka a obezita se mohou v budoucnu vyvinout ze sladkostí. Ale pokud opravdu chcete, aby byl nápoj atraktivnější, je lepší použít ne cukr, ale fruktózu a v minimálním množství - ne více než lžičku na 200 ml.

Existuje několik způsobů, jak dát dítěti vodu. Můžete pít z láhve s anatomickým dudlíkem, z kávy nebo lžičky. Někdy použijte stříkačku nebo kapátko. Když je dítě o něco starší, můžete si ho zvyknout na pohár.

Jak dojit děti po přidání doplňkových potravin

V jakém věku musíte do dětské stravy vstříknout více tekutiny? Potřeba vody vyvstává se začátkem používání tuhých potravin, asi 4-6 měsíců.

Při novém jídle dostává tělo větší množství kalorií, což zvyšuje potřebu další tekutiny. Voda velmi usnadňuje proces trávení přijatých potravin a zabraňuje zácpě.

Měli byste začít zvykat dítě na vodu s malým množstvím, asi půl čajové lžičky a postupně ji zvyšovat. Nepijte dítě před jídlem: to může vést ke ztrátě chuti k jídlu.

Neméně důležitá je teplota kapaliny. Příliš studená voda způsobuje riziko podchlazení křehkého organismu a horká voda může spálit žaludeční sliznici. 20 ℃ - optimální ukazatel teploty vody.

Přípustné množství vody

Normální funkce těla závisí na množství další tekutiny, takže je důležité správně určit, kolik vody dát dítěti. Pokud má dítě dehydrataci spojenou s jakýmkoli onemocněním, stanoví množství pediatrického lékaře množství vody v závislosti na stavu a hmotnosti dítěte.

StáříObjem vody za den, ml
1-3 měsíce.10-30
4-6 měsíců.30-50
7-12 měsíců.70-100
1-1,5 let100-150
1,5-3 roky150-300

V případě nedostatku vody v důsledku tepla nebo suchého vzduchu můžete dítě podle svých potřeb dojit.

Kojencům by mělo být nabízeno 30–60 ml denně, protože mléko již obsahuje požadované množství vody a dítě, které dostává umělé nebo smíšené jídlo, by mělo vypít asi 100–200 ml denně. Tento výpočet by však měl být individuální povahy a měl by být upraven lékařem.

Pokud zdravé dítě nechce vodu, není nutné ho nutit nebo přesvědčovat. Nikdy nesladit vodu: taková kapalina neuhasí žízeň a nepřináší výhody.

Jaká voda je vhodná pro kojence

Trávicí systém novorozeného dítěte je vysoce citlivý na jakékoli změny ve stravě, včetně zavádění vody. Vše, co vstupuje do těla dítěte, by mělo být kvalitní a naprosto bezpečné. Proto je nutné určit, jakou vodu by měla být novorozence podána. Zde je počet užitečných prvků, které by voda, která splňuje všechny normy, měla obsahovat v množství 1 litr:

 • stopové prvky - od 200 mg;
 • vápník - až 60 mg;
 • hořčík - od 10 do 35 mg;
 • sodík - až 20 mg;
 • draslík - 5-20 mg.

Běžná vařená voda z vodovodu nesplňuje tyto požadavky: je příliš tvrdá, obsahuje určité množství škodlivých cizích nečistot a také ztratí všechny prospěšné vlastnosti v procesu vaření.

Lze jej použít pouze s dětským filtrem vyrobeným z ekologického plastu. Vyčištěnou vodu uložte do skleněné mísy nebo plastové láhve označené „7“.

Pro kojence není vhodná ani minerální ani perlivá voda. Destilovaná a deionizovaná voda může být dána dítěti nejdříve 3 roky.

Nejlepší volbou je speciálně připravená balená voda pro kojence, která obsahuje vše, co potřebujete, ve správných proporcích, je čistá a nemusí být vařená, měkká a příjemně chutná. Můžete si ji koupit v lékárnách a po otevření lahvičky by měla být v chladničce maximálně jeden den.

Jak zalévat dítě umělým a smíšeným krmením

Extra tekutina se stává potřebnou pro dítě, když začne používat kojeneckou výživu obsahující více kalorií než mléko. Potřebuje vodu, zejména za horkého počasí nebo nemoci. V takové situaci je nutné začít dávat vodu bez ohledu na věk. Mezi krmením je nutné dojet dítě. V tomto případě je lepší nepoužívat láhev s dudlíkem, ale lžíci nebo piják.

Je velmi obtížné uhodnout potřeby novorozence. Někdy jeho tělo potřebuje vodu navíc a speciální režim pití.

Pití by mělo především přinést výhody pro dítě a nemělo by být škodlivé pro zdraví, proto před zavedením nové tekutiny do nabídky byste se měli vždy poradit s pediatrem, který určí, kolik vody má dát novorozence, podle věku a celkového stavu dítěte..

Články O Neplodnosti