Hlavní Zdraví

Jak často vyměňovat plenky za novorozence?

Plenky na jedno použití jsou vynálezem, který v životě matky a dítěte učinil mnoho pozitivních věcí. Doby nekonečného praní a zavěšení plenek po celém domě jsou zapomenuté. Vlhkost nenarušuje spánek dítěte, plenka spolehlivě absorbuje vlhkost, čímž poskytuje drobky suchost a pohodlí. Procházky v zimě byly tak dlouhé jako v létě. Výhody jsou zřejmé, ale existují i ​​menší nevýhody. Hlavní je cena. Finanční možnosti rodičů jsou různé, mnoho z nich musí spočítat počet plenek tak, aby poskytovaly dítěti pohodlí po dlouhou dobu. Zkusme zjistit, kolik plenek denně potřebuje novorozenec, aby se cítil klidný.

Aby dítě zůstalo suché a čisté, stačí, aby si moderní máma vyměnila plenky

Připravujeme plenky do nemocnice

Poplatky za porodnici jsou zásadním a vzrušujícím okamžikem. Jednou z hlavních otázek, na které se každá mladá matka ptá, je, kolik plen si s sebou vzít. Pojďme vypočítat množství společně. Na základě dvou ukazatelů: plánovaný počet dní, které strávíte v nemocnici, plus frekvence použití.

Je těžké předvídat, jak se situace změní, ale vždy můžete kontaktovat své příbuzné - sdělí vám požadovaný počet plenek.

Druhým bodem, který ovlivňuje vaše rozhodnutí, je to, jak je hodláte uplatnit: neustále nebo pouze v noci. Pracovní plán porodnic zahrnuje vydávání sady čistých plenek pro každého novorozence, které se mění každý den (další podrobnosti viz: jaká je standardní velikost plen pro novorozence?). Sada je dostačující k zajištění toho, aby drobky byly vždy suché.

Pediatrové doporučují vydávat se na oficiálních plenkách. Tento názor je způsoben skutečností, že v prvních 2-3 dnech dítě trochu močí (2-6 denně). Tato frekvence je vysvětlena nízkým příjmem tekutin dítěte. Ponechte moderní možnost na noční dobu, aby dítě spalo klidně, nemusíte se k tomu dostat. Pokud mluvíme o množství, pak stačí 3 kusy denně. Proto po celou dobu pobytu v nemocnici asi 15.

Obzvláště znepokojující matky, které se obávají o dítě a věří, že pár minut ve vlhké plence dítě zmrazí, byste si měli vzít plenky s dodávkou (5-7 kusů denně). Budeme brát v úvahu všechny výpočty a faktory, které je ovlivňují, vyvodíme konečný závěr: balíček 30 kusů je rozhodně dostačující. Pokud plánujete císařský řez nebo vzniknou jiné komplikace a strávíte v nemocnici déle než 3–5 dní, příbuzní pomohou problém vyřešit..

V nemocnici je dáno dítěti několik oficiálních plenek, které jsou dostačující poprvé

Kolik plenek potřebuje novorozence v prvním měsíci?

Mateřská nemocnice je pozadu, vracíte se domů s dítětem a znovu stejnou otázku: kolik plen je potřeba pro drobky na den. Až nyní je k výpočtu přidána finanční stránka. Hlavním argumentem je fyziologická charakteristika novorozence. Dítě dostává mateřské mléko nebo mléčnou formu, které se vztahují k tekutému jídlu.

Střeva, která je zpracovávají, dávají uvolněné stoličky svěžké konzistence. Dítě chodí „po velkém“ po každém krmení, močí ještě častěji, asi 10-25krát denně. To jsou normální hodnoty pro zdravé dítě..

Moderní plenky absorbují vlhkost dobře, takže není třeba je měnit po každém „výletu“ na toaletu malým způsobem. Zpravidla stačí 10 směn, aby dítě zůstalo suché. Ukazuje se, že za měsíc budete potřebovat 300 kusů. Pokud si vezmete balení po 90 kusech, musíte vzít 3 z těchto balíčků.

Zakoupením několika balíčků najednou můžete výrazně ušetřit. Následně se jejich potřeba sníží a o 6 měsíců už budete potřebovat polovinu množství plen.

Jak často vyměňovat plenky za novorozence?

Zjistili jsme přibližné číslo, ale otázky zde nekončí. Jak často je třeba plenky měnit? Zvažte, na čem to záleží:

 • množství moči, které dítě vylučuje;
 • reakce kůže;
 • teplota místnosti, kde je dítě;
 • kvalita samotného produktu;
 • množství tekutiny, kterou dítě spotřebuje.

Máma by měla tyto faktory zvážit a na základě nich vytvořit rezervy. Je zřejmé, že všechny výše uvedené ukazatele jsou individuální pro každou rodinu. Zde je názor doktora Komarovského, kterého mladé matky tak často zmiňují. Evgeny Olegovich doporučuje:

 • Když novorozenec poopuje, ujistěte se, že jste se posunuli. Je nemožné připustit, že drobky „stoupaly“ ve vlastních výkalech. Kromě toho, výkaly v moči, vytvářejí toxickou látku, která dráždí jemnou pokožku drobků..
 • Pokud víte, že během chůze nebo výletu nebudete moci plenu normálně měnit, vyměňte ji před vozovkou.
 • Při pohledu pod plenku jsme zjistili, že drobky mají mokrou pokožku - okamžitě se změní na suchou, po ošetření pokožky krémem.

Poslední bod doporučení Komarovského vyžaduje podrobnou analýzu. Je to důležité především proto, že ovlivňuje pohodu dítěte. K vlhkosti dochází ze dvou důvodů: nekvalitní produkt a nesprávná velikost. Rodiče by měli okamžitě eliminovat oba negativní faktory, aby nedošlo k poškození dítěte.

Snižte počet plenek: malé domácí triky

Zpočátku se vám bude zdát, že vaše rezervy jsou volatilní v nepřiměřené míře. Několik užitečných tipů pomůže výrazně snížit proces „odpařování“ plenek. Zapište si:

 • Pokud je místnost, kde se dítě nachází, teplá (nad +21), nemusíte při chůzi nosit drobky produktu. Tílko a olejová utěrka potažená plenkou udrží dítě v pohodlí. Skvělou volbou jsou opakovaně použitelné plenky prodávané ve všech lékárnách. Existuje však jedna nuance vyplývající z pohlaví novorozence. Chlapci pustili takový proud, že zvlhčily nejen plenky, ale také stěny a nábytek. Rozložte svého syna nahého na břicho.
 • Rady pro kojence do 2 měsíců věku. V případě potřeby použijte nepromokavý produkt, vyjděte ven nebo jej nasaďte v noci. Zbytek času používejte plenky. Pro děti starší 2 měsíců jsou vhodné jezdce.
 • Praxe mnoha pozorných matek ukazuje: pokud držíte novorozence nad miskou bezprostředně po krmení, bude čůrat (doporučujeme si přečíst: kdy by měl být novorozenec vykoupán - před krmením nebo po?). Pak si můžete dát na výrobek.
Pokud je doma teplo, musíte dítěti pravidelně dávat příležitost zůstat bez plen

Užitečné tipy pro rodiče

Popularita jednorázových plenek je tak vysoká, že všechny matky jednoznačně upřednostňují jejich používání. Jednoduché výrobky se snadno používají, poskytují dítěti ochranu před vlhkostí po celý den, chrání ji před nocí. Několik důležitých pravidel vám pomůže dobře je využít:

 1. Vyberte si model podle váhy vašeho syna nebo dcery. Stísněné nebo příliš velké dítě přinese hodně nepohodlí.
 2. Všimli jsme si zarudnutí, vyrážky, podráždění na kůži vašeho pokladu - změňte značku produktu. Je chybou je obstarat pro budoucnost bez kontroly reakce kůže dítěte.
 3. Při výměně otřete tělo drobky čistým navlhčeným hadříkem, nechte uschnout a potom nasaďte na čerstvou plenu.
 4. Doplňte speciální krém nebo dětský prášek. Nezapomeňte zkontrolovat, zda produkt neobsahuje alergie. Existuje mnoho nabídek, vždy si můžete vybrat krém, který je bezpečný pro vaše drobky. Dopřejte každé kůži kůži vašeho dítěte.
 5. Pokud dítě neuzdraví pupeční ránu, kupte speciální plenky, které mají otvor pro pupek.
 6. Maminky používající pravidelné gázové plenky by je měly po každém použití vařit. Gázové kalhotky musí být před nasazením žehleny horkým železem. Tyto operace jim pomohou učinit je sterilními..

Po prostudování těchto doporučení si můžete snadno správně vybrat jak velikost, tak značku produktu. Přiveďte otce do procesu. Možná budete muset někdy opustit svůj domov a pak vás váš manžel snadno nahradí a vypořádá se s plenkami. Pravidla jsou jednoduchá, jejich zapamatování je snadné. Nyní pojďme k hlavnímu procesu: naučíme se, jak správně vyměnit plenky (viz také: jak nosit plenkové kalhotky?).

Pokud je volba provedena ve prospěch běžných gázových plen, je třeba je po každém použití vařit

Jak vyměnit plenky?

Nestačí jen obléknout si čistou plenku, je třeba provést řadu hygienických postupů. Pokud nejsou prováděny, ani ta nejkvalitnější plenka nechrání dítě před podrážděním a vyrážkou. Kůže dítěte musí být důkladně očištěna od zbytků moči a stolice, namazána smetanou. Zkušené matky o těchto jemnostech vědí, pro nezkušené jsme sestavili podrobné pokyny.

Před zahájením směny připravte čistý produkt, dětské mýdlo, misku teplé vody, dětské vlhké ubrousky, měkký ručník, krém na plenky nebo prášek. Umyjte si ruce, osušte je, udělejte si prostor pro zavěšení oblečení. Děláme to:

 • rozložili jsme přebalovací stůl olejem, přikryli jej čistou plenkou;
 • položte na stůl dítěte;
 • uvolněte špinavou plenu, ale neodstraňujte ji;
 • otřete střevní pohyby pokožky dítěte přední částí pleny;
 • zvedáme drobky za kotníky tak, aby také stoupal zadek;
 • vytáhněte plenku a převalte ji;
 • vezmeme misku teplé vody a myjeme dítě (pokud máš holku, umyj ji pohybem vpředu a vzadu) (doporučujeme si přečíst: jak správně umýt novorozeného chlapce pod tekoucí vodou?);
 • opatrně otřete dítě suchým ručníkem;
 • namažte pokožku krémem;
 • oblékli jsme si čistou plenku, položili záda pod kořist a narovnejte přední část mezi nohama.

Definice plenky jako jednorázového produktu naznačuje, že ji nelze prát, čistit ani sušit. Použitý produkt se hodí do koše.

Je lepší nespěchat na nákup velkého počtu balíčků. Nezapomeňte na individuální práci těla každého dítěte. Sledujte svůj poklad za první týden, abyste určili maximální počet plen, které potřebuje na jeden den. Na základě vašich výpočtů zvažte přijaté číslo a nakupte tolik balíčků, kolik potřebujete.

Zdravý zadek bez plenek

Zkušenost s péčí o dítě bez plen

"Chováte dítě a neví, co je dermatitida plen. To prostě nemůže být!"

Toto je citát z nedávné příručky „Toddler and Huggies“ od matky k dítěti. Populární - mírně řečeno, protože dotazník vyplňuje každá nově vyrobená maminka v nemocnici výměnou za balíček s dárky od sponzora. Hlavní součástí daru je samozřejmě zázračný „Huggies“, který právě dává příležitost „vychovat dítě bez dermatitidy plenky“. Na značce jednorázových plenek však nezáleží - všichni výrobci v různých podobách slibují to samé.

Toto je reklama, ale jak jsou věci ve skutečném životě? Jsou jednorázové plenky pevně zakořeněné v našich životech asi před deseti lety, všelékem na všechny nemoci a nenesou v sobě žádnou skrytou újmu? Na toto téma bylo napsáno více než tucet článků a nejuznávanější autoři, jejichž obecný názor se scvrkává na něco podobného: plenky na jedno použití jsou skvělý vynález, který matkám umožňuje šetřit čas a úsilí při péči o děti. Zde nejzajímavější začíná za slovem „nicméně“. Plenky však nemůžete nosit celý den a celou noc. Nemůžete však nosit plenky pro dítě s teplotou. Plienku je však nutné vyměnit vždy, když je špinavá, a to nejpozději po 2-3 hodinách. I přes dokonalou suchost hýždí slibovanou reklamou je však třeba citlivou pokožku namazat ochranným krémem na pleny. A tak dále a tak dále.

Je třeba spravedlivě zmínit ještě jednu „však“ - o cenách a obecných výdajích. Vzhledem k tomu, že dítě obarví plenu nejméně 3-4krát denně (a někdy i 6-8), a nezapomínáme ani na to, že je nutné pravidelně měnit nejen špinavé, ale i mokré pleny, zjistíme, že pro novorozence je nutné minimum. 8-10 plenek denně. Ekonomický maxi-pack „Huggies“ pro novorozence obsahuje 84 z nich - to je na osm dní. No, ať to bude deset. Takže za měsíc musíte koupit tři balíčky. Takové balíčky stojí na trzích asi 450 rublů (i když je pravděpodobné, že si je můžete koupit někde levněji), což znamená, že částka kolem 1 000 - 1 200 rublů se utratí za dětský „kundička“ za měsíc. Samozřejmě existují levnější značky - já prostě nevím. V žádném případě se však celkový údaj příliš neliší. Nezkušený může říci, že dítě bude každý měsíc potřebovat menší počet plenek. Obecně platí, že pozorování je správné, ne-li u jednoho „ale“: balení s plenkami pro novorozence mají absolutně stejnou velikost jako balení s plenkami pro jednoleté děti. Plenky samotné se však stále více a více zvyšují, což znamená, že do balení dostávají stále méně. Například v ekonomickém balení je již 62 „Huggies“ o hmotnosti 8–14 kg a ty, které jsou určeny pro 12–16 kg, jsou 54. Cena však zůstává stejná, tj. Obecná úroveň nákladů během prvního roku život dítěte se nemění.

Nic však není pro dítě škoda a částka tisíc rublů mnoho rodičů vůbec nevyděsí. Zejména pokud je alternativou bezútěšná vyhlídka na praní, vaření, oplachování, žehlení a také vstávání v noci, převlékání oblečení a nemoc z pohybu od rána do noci. a spoustu podobných „hororových příběhů“.

Každá rodina si vybírá, a většina z nich má sklon k pokroku. Jednali jsme jinak a chtěl bych se podělit o své zkušenosti a mluvit o těch „plusech“, které přináší „metoda babičky“, která rychle ztrácí na popularitě, a také jak jsme zvládli všechny zmíněné „potíže“, které se ukázaly být vůbec ne obtížné.

Naše rodina byla vždy proti jednorázovým plenám. No, ne zcela agresivně proti - uznali jsme jejich právo na existenci, ale ve velmi omezených oblastech použití. Konkrétně jsme si mysleli, že plenky jsou dobré na silnici, na klinice, na večírku, na ulici atd. To je na krátkou dobu a mimo dům. Ale obecně byla otázka pro mě vždy vyřešena jednoznačně: moje dítě nebude růst v plenkách! Navíc, ultrazvuk s jistotou předpověděl chlapce pro nás, a my jsme považovali zvěsti, že jednorázové plenky mohou ovlivnit reprodukční funkci budoucího muže, jako příliš zlověstné na to, aby je jen zamávaly.

Takže k mému synovi a mému návratu z nemocnice na nočním stolku byla taková sada věcí:

 • 19 gázových plenek (90 x 90 gáza je šita na polovinu, výsledný obdélník je třikrát a třikrát přeložen; získá se obdélník o velikosti 15 x 30 cm z 18 vrstev gázy); 19 se stalo, protože v tu chvíli se u nás přesně ukázalo tolik gázy;
 • přibližně stejný počet „trojúhelníků“ starých listů (čtvercové záhyby o rozměrech 100 x 100 cm) - použili jsme je prvních pět měsíců jako „kalhotky“; výroba takových „trojúhelníků“ je skvělou příležitostí k výměně staré a opotřebované podestýlky za novou novou a zdá se, že neexistují měkčí hadry než staré přikrývky;
 • 10 tenkých bavlněných a 4 flanelové pleny; dát dítě do prvního měsíce do kalhotek, pokud nemá na sobě plenu, je příliš nepříjemné, ale pokusili jsme se ho co nejvíce volně zabalit do plen;
 • 3 tenké vesty a 3 flanelové halenky;
 • No, ty malé věci, které existují, jsou různé, jako jsou ponožky a kapuce, které téměř nesouvisejí s vydáváním plen..

Když se dítě stalo měsícem, začali jsme během dne postupně přecházet z plen na sliders. Nejprve je nosili několik hodin denně, zatímco Sanka nespala a chtěla si hrát, pak stále více a ve věku dvou měsíců používaly plenky pouze na noční spánek. Nepoužili jsme současně více než pět párů jezdců a každý jezdec jsme nosili 3-4 měsíce, protože běžné kalhoty „sovětského“ typu bez úchytů (s knoflíky nebo knoflíky na ramenou) se nosí dokonale, i když si koupíte trochu pro růst.

Žili jsme takhle. V prvních měsících svého života byla Sanka odfouknuta - je strašidelné říkat, kolikrát denně! V každém případě, nejméně 3-4krát po každém krmení odpoledne, a měli jsme jich nejméně 6 a 6-7krát za noc. Někdy to dosáhlo bodu absurdity: Vyměňuji si plenky, obléknu si plenu, začni ovíjet „trojúhelník“ a přes to se už rozprostře nové místo, stále zabalené do konce - to znamená, že postup musel být znovu zahájen. Zároveň syn nepatřil do kategorie morálně stabilních dětí, v tom smyslu, že netoleroval mokré a špinavé plenky, křičel přímo tam. Neplakal, konkrétně křičel, to znamená, požadoval, aby se o něj postaral. Jednoduchá aritmetika ukazuje, že jsme museli vyměnit oblečení 20, nebo dokonce 25krát denně. V souladu s tím vyperte 20-25 sad prádla.

Taková vyhlídka, zvláště vynásobená doporučeními lékařů sovětské generace (tj. Praní každé plenky mýdlem, vařením, oplachováním a žehlením na obou stranách), může opravdu vyděsit každého. Ale vyzýváme zdravý rozum k pomoci, což naznačuje, že většina doporučení pediatrů, mírně řečeno, je přehnaná, jednali jsme takto. Mokré plenky a trojúhelníky byly jednoduše opláchnuty pod horkou tekoucí vodou (je velmi vhodné hodit je do umyvadla, dát do ní vodu a opláchnout 3-4 minuty) a vysušit. Hladili jsme jejich první měsíc a to bylo jen díky entuziasmu a lásce k železě mé babičky, nebo bychom to nechali dříve - vyžehlení pouze absorbují lépe. S plenkami to udělali úplně stejně a někdy ještě více „svátostně“: pokud byla skvrna velmi malá, jednoduše ji usušili (totéž platí pro jezdce). Špinavé prádlo se samozřejmě umývalo, ale vždy se pralo okamžitě, čerstvé, když všechny hovno odešlo bez námahy. Byly umyté běžným mýdlem nebo namočeny v prášku (použili jsme americký dětský prášek Amway, velmi dobře se vymaže, a co je nejdůležitější, snadno se opláchnou). Vařené pouze v případech, kdy nebylo možné skvrny redukovat (přibližně jednou za 2-3 týdny).

Celkově to trvalo 30-40 minut denně, než se myly, pověsily a odstranily plenky z lan a baterií, ne tolik, kolik by se mohlo zdát. Necítil jsem žádné výčitky z nedostatečného úsilí při mytí. To, co v prvních měsících (před zavedením doplňkových potravin) vylévá z přirozeného dítěte, lze bezpečně nazvat vodou - tato kapalina je prakticky bezbarvá a vůbec necítí. Takže nikdo by nikdy nerozlišoval naše propláchnuté plenky od vařených plen a na sušených plenách to není jako skvrny, nebyly tam žádné stopy.

Naše druhé „know-how“, vynalezené vlastně vůbec ne, bylo výsadba. Samozřejmě ne na banku! Jednoduše, pokud se syn najednou probudil v suchu nebo byl suchý hned po krmení, drželi jsme ho na kolenou nad novinami a rozdával své „záležitosti“. Nikitins doporučil použít pro tyto účely povodí, zjistili jsme, že je vhodnější použít noviny na linoleum (přirozeně jsme museli otírat louže). Začali jsme to dělat ve věku dvou týdnů a v prvních týdnech dva nebo tři významné výsledky samozřejmě nebyly. Ale každý den jsme se navzájem přizpůsobovali: syn se naučil vydržet a neplakat, že už byl mokrý, ale že se právě chystal oklamat, a naučili jsme se mu porozumět z poloviny pohledu a z poloviny křičet a následovat jeho „toaletní plán“. ".

Do pěti měsíců jsme dosáhli toho, že alespoň v polovině případů Sashka „šla“ do novin, a když jsme změnili „trojúhelníky“ na tucet kalhotek, myli jsme každý kalhotky obvykle ne více než jednou denně.

Myslím, že kdyby se Sanya narodila na jaře, a ne v říjnu, a náš byt by byl teplejší, mycí objem by se snížil, ale dost chladného vzduchu a častých průvanů nutí, aby i dospělí chodili na záchod častěji, takže co dítě!

Koupili jsme hrnec, když mému synovi bylo osm měsíců. Okamžitě to zvládl: to znamená, že pokud byl vysazen včas, udělal vše, na co se spoléhal. Na pár týdnů v chatě (a tam jsme začali používat hrnec), se v hrnci vyskytly téměř všechny „velké věci“. Samozřejmě se Sashka ještě nepokusil o to požádat, ale často vydržel a čekal, až se dostane na „přítele“..

Nejtěžší zkouškou pro mě byla druhá zima. Moje jednoleté dítě, které se tehdy úplně změnilo na cereálie, zeleninu, maso, polévky atd., Chodilo 12 až 15krát denně. Kromě toho, když ho unesli studie bytů a hraček, zapomněl na všechno a na kalhoty bez svědomí vyrazil. Tady nebylo možné udělat bez opláchnutí a sušení, bylo nutné prát. Ale tady k záchraně přišla dětská pračka (vše se stejným práškem), bylo pouze nutné ji spustit, stlačit prádlo a zavěsit. Také obecně, trochu práce, i když nudné - musel jsem se umýt každý den.

Snažil jsem se, aby Sasha překonal: každou půl hodinu, po spánku, po jídle, před spaním, před jídlem, pro každý podezřelý signál jsem ho zasadil do hrnce. Někdy jsem se naštval, někdy jsem mu vyjádřil vše, co si myslím o dalších mokrých / špinavých kalhotách. Naštěstí zima jednou skončila a na jaře s teplem všechno proběhlo hladce.

A konečně, dlouho očekávaná událost! Na dovolené (my jsme šli do Finska na dva týdny), když Sasha bylo 1 rok a 8 měsíců, jednoho dne to znělo: "Write! Poop!" Samozřejmě se okamžitě nenaučil ovládat všechny své touhy. Pokračovali jsme v tom a nabízeli kelímek a občas se objevily vpichy, ale led se zlomil. Teplé slunce a nový dekor udělali svou práci.

Nyní je jeho syn 2 roky a 1 měsíc starý. Pevně ​​se naučil všechna nezbytná pravidla pro používání hrnce, problémy se vyskytují velmi zřídka (1-2krát týdně, ne častěji) a hlavně pokud spal velmi tvrdě nebo pil příliš mnoho tekutiny.

Zvláště chci zmínit procházky a noční spánek. V první zimě, když dítě chodilo, hlavně na balkóně, jsme pokračovali v používání gázových plen. Na čerstvém vzduchu spal 2-3 hodiny (na jaře 3-4) a probudil se mokrý, ale zabalený do teplé přikrývky a obálka nikdy nezmrzla. Když začalo jaro a začali jsme chodit ven, vzali jsme si s sebou 2 až 3 směny prádla a převlékli se přímo do kočárku. A často nejen vyměnil oblečení, ale také zasadil Sanka doma. S příchodem podzimu musely být takové experimenty zastaveny a já jsem nechtěl běžet domů, takže k záchraně přišly jednorázové plenky. Pro druhou podzim-zimu jsme použili dvě ekonomické balíčky - v průměru dva kusy za tři dny (často vycházely ze suchého vycházky). Zbytky třetí smečky („Huggies Adventures“) zde leží dodnes. Teď jdeme na procházku v obyčejných kalhotkách a proražení na ulici se stalo jen jednou, a to i kvůli mírnému zažívacímu potíže.

Pokud jde o noční spánek, jediné řešení, které se mi zdá být možné, když používám gázové pleny, je dát dítě spolu s rodiči. První měsíc jsme se pokusili bojovat, ale ztratili jsme příliš mnoho síly a nervů. A nebyla to ani plenka, syn prostě nechtěl spát sám. Ve druhém měsíci jsme plivli a položili ho dál. A sen se zlepšil. Ano, museli jsme se probudit 5-6krát za noc, někdy častěji a vyměnit plenky. Ale to není vůbec tak obtížné, jak se zdá, a je stále nutné krmit v noci, takže 3-4 probuzení budou stále zaručena, i když dítě spí v plence. Brzy jsme trénovali do té míry, že i v noci jsme Sanku úspěšně zasadili do klína. Pokud jde o „velké věci“, které se v noci zdráhají eliminovat, dítě je docela rychle přestane dělat v noci nebo alespoň ne více než jednou za noc.

Je tu ještě jeden detail, o kterém bych chtěl mluvit zejména, je hygiena. V knihách a časopisech, které poskytují tipy na péči o kojence, jsou výrobci dětské kosmetiky obvykle sponzorováni hygienické výrobky, a proto jsou plná doporučení, jako například: „otřete krémem jako je tento“, „aplikujte takový a takový prášek“, „aplikujte krém s tímto a takovým“, „připravte takové a takové ubrousky“ atd. ad infinitum. V důsledku toho se kilogramy krémů a olejů přenášejí na děti a pokožka rychle ztrácí veškerou schopnost vyvinout si ochranu proti podráždění sama o sobě..

Udělali jsme to. Po „drobných záležitostech“ je buď vůbec neumývali, nebo v případě potřeby použili obyčejnou vodu a ručník. Po „velkých“ byly samozřejmě umyté, v zásadě stejnou obyčejnou vodou z vodovodu - podle mého názoru zatím nebylo vyvinuto nic hygieničtějšího. A vždy se myl bez mýdla. A v noci, když se necítíme, jako bychom táhli dítě kolem bytu (a také jsme táhli pryč skrz vstupní místnost), použili jsme naolejované dětské ubrousky. Zde je velký luk pro výrobce, opravdu velmi výhodná věc! Po mytí nebo setření nepoužívali žádné krémy ani prášky, pouze ve výjimečných případech, pokud se objevilo zarudnutí, rozmazaly zmačkané kousky dětským mlékem (líbilo se nám Fidgetovo mléko od Lindy a jedna láhev stačila na deset měsíců). Večer jsme každý den plaval ve velké lázni, po plavání první měsíce namazal všechny záhyby olejem (také „Fidget“). Umýt mýdlem jednou týdně..

To je vše o péči o dítě. Upřímně řečeno, všechny tyto „potíže“ se mi nikdy nezdály zvlášť obtížné. Například kojení mi vzalo mnohem více síly!

Nakonec uvedu "plusy" slibované na začátku:

 1. Už dva roky jsme se nikdy nesetkali s problémem s vyrážkou a podrážděním plen a nezjistili jsme takové zvíře, jako je „dermatitida plenky“. Dva týdny po propuštění z nemocnice, když Sanka prošla všemi kojeneckými bílými pupínky, se naše pokožka stala hladkou a čistou a zůstala tak dodnes. Nejzávažnější zarudnutí se objevilo v naší nemocnici, když jsme použili „Huggies Standart“ s plastovými gumičkami. To bylo samozřejmě usnadněno nejen plenkami, ale také mateřským mlékem a elegantně podávanými doplňkovými potravinami, které vylučovaly diatézu, ale náš zadek byl vždy a zůstává suchý a čistý..
 2. Zdá se mi, že dobrá schopnost používat hrnec ve věku 2 let nevyžaduje žádné další komentáře. Obzvláště na pozadí poznámek z knih o péči o děti: dívky se učí chodit na květináči ve věku 2,5 let, chlapci - nejdříve tři roky.
 3. Časté výměny plen a včasná výsadba jsou vynikajícím temperováním, které nevyžaduje zvláštní čas. Jednoduchá aritmetika: dítě bylo drženo v novinách 10krát denně, pokaždé 3-5 minut, ukázalo se, že je 30-50 minut nahý (tj. V košili na sezónu). Při výměně plenek je to přinejmenším stejné množství, ale můžete se svléknout, ale nenoste okamžitě. Přidejte k tomu praní pod tekoucí vodou, když můžete zapnout velmi teplou vodu nebo ne příliš teplou - v závislosti na počasí. Výsledkem bylo, že za dva roky Sasha chytila ​​třikrát nachlazení a dva ze tří nevyžadovaly k uzdravení žádný lék ani žádné zvláštní postupy - jednoduše si vyčistila nos a odkapala mateřské mléko. Předností je samozřejmě opět nejen plenka, což usnadnil celý náš životní styl jako celek: nebalit se doma ani na ulici, plavat, nosit studenou vodu po plavání a nečekat na nemoci. A kdo z těch, kteří používají plenky, se může chlubit tak intenzivním, ale nijak zvlášť tvrdě pracným?
 4. Častou změnou plen je také dobrá gymnastika pro dítě. Nohy se zvedly, nohy se spustily, otočily se na stranu, na druhé se otočily - a tak 20-25krát denně. Bříško je tak měkké, tak chutné - musíte ho políbit a lechtat, a přesto je to nejlepší prevence pupeční kýly. Chcete-li kalhotky přetáhnout přes prdel, je velmi vhodné dát dětským prstům a on skočí na nohy (od tří měsíců - snadno). A když se dítě začne plazit, není větší štěstí, než utéct od matky na pohovce holým kořistem! Mimochodem, vždy jsme se střídali pouze na pohovce nebo na posteli - žádné převlékací stoly, protože se na ně nemůžete otočit, ale můžete padnout, ach, jak bolestivé!
 5. Mokré pleny - to je snad druhý nejdůležitější důvod pro navázání kontaktů mezi matkou a novorozencem po krmení. A co do frekvence - a první. Dítě oznámí, že je mokrý, máma to uslyší a přijde k záchraně. Vypadá to jako maličkost, ale ve skutečnosti je to vážný základ pro základní důvěru dítěte ve svět. Teprve v prvních týdnech pláče, když je mokrý. A pak už to neplaká, ale jednoduše to hlásí, bez zvláštních negativních emocí. Protože ví: máma pomůže. A první proces, který má k dispozici, jsou všechny stejné „záchodové skříně“. Čistota a disciplína jsou položeny doslova z kolébky.
 6. A jaké užitečné hry můžete hrát při oblékání dítěte! Myslíte si, že nemá smysl říkat dvouměsíčnímu: „Nyní položíme levou nohu a teď pravdu!“? Když dvouletý syn s jistotou prohlásí: „Tohle je levá noha, to je pravá noha!“ - to se už nezdá tak nesmyslné. Najdeme úchyty-nohy, ukážeme, políbíme, pohladíme břicho, poklepeme na zadek a současně poletíme v náručí mámy, objetí, polibku. Láska matek samozřejmě nezávisí na plenkách nebo gázových plenách. A s dítětem zabaleným v plenkách si můžete hrát a dupat celý den, ale. Jak často se stává, že klidné, suché dítě leží s hračkami, nepožaduje nic a matka sedí poblíž a zaneprázdněná svými vlastními záležitostmi nepracuje půl hodiny, hodinu ani více (osobně jsem to viděl!) bude hrát.
 7. A konečně se vracím k otázce peněz, úspor - a docela značné! Žhaví obránci plenek tvrdí, že praní peněz nese nic méně, ale to je naprosto nepravdivé. Deset až dvanáct tisíc, kteří byli během roku skutečně hodeni na záchod, jsou to stále peníze. Na nich si můžete koupit slušný kočárek, postýlku, krásné zimní kombinézy a spoustu všech druhů elegantních drobností. Ale dítě, které žilo v plenkách první rok, je neodmítne téměř celý rok nebo dokonce půl. Takže dalších pět tisíc nebo dokonce sedm.

V žádném případě nenaléhám na všechny, aby opustili jednorázové plenky! Ale velmi rád bych všem popřál: nebojte se to zkusit! Obtíže, které obránci plenek děsí, nejsou vůbec obtížné, nezabrání tolik času a úsilí mamince, a pokud existují alespoň někteří pomocníci, pak obecně neexistuje žádné potíže. A existuje mnoho plusy, velmi mnoho plusy, a zdá se mi, že nejsou o nic méně důležití než klid rodičů o převlékání a možná ještě cennější.

Jednorázové plenky jsou škodlivé nebo ne - čas ukáže. Doposud na Západě vyrostla pouze jedna generace, která tento vynález používala. V Rusku jsou první děti vychovávané v plenkách ve věku 10–12 let. Opravdu doufám, že mluvit o škodě nebude vážné. Ale zatímco důsledky nejsou úplně pochopeny, což znamená, že riziko zůstává. Riskovat nebo ne - každý rodič se rozhodne sám za sebe.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Je škodlivé nosit plenky nebo ne?

Nyní je vše zaměřeno na usnadnění života pro člověka a jeho zpříjemnění. Není proto překvapivé, že seznam výrobků určených pro kojence se každým rokem rozšiřuje. A plenky v tomto seznamu zaujímají téměř první místo a způsobují řadu námitek od příznivců gázových hadrů a dalších improvizovaných zařízení.

Vzhledem k tomu, že konečná odpověď na otázku, zda jsou pleny potřebné, dosud nebyla dána, zkusíme, pokud se neprokáže jejich přínosy, alespoň alespoň vyvrátit jejich újmu.

Plenky a jejich účel

Než začnete mluvit o tom, jaké role hrají plenky a jak jejich nošení ovlivňuje budoucnost dítěte, měli byste pochopit, co jsou. V souladu s GOST R 52557-2011 se jedná o vícevrstvý hygienický výrobek určený k jednorázovému použití.

Existují normy, které stanoví přísné požadavky na požadovaný počet vrstev, na kvalitu materiálů, na rozměry a jejich absorpční vlastnosti. To vše ukládá výrobcům povinnost vyrábět vysoce kvalitní a bezpečné výrobky pro hygienu dítěte, které:

 • chránit dítě před únikem;
 • Absorbujte a udržujte pohyby střev
 • vám umožní volný pohyb.

Obecně platí, že plenky plní všechny funkce, které gáza, jakmile jsou složeny v několika vrstvách, jednou provedeny. Pouze když poskytují mnohem vyšší ochranu, je pro dítě mnohem pohodlnější se v něm pohybovat a maminka musí trávit méně času umýváním.

Existují však některá doporučení samotných výrobců plen a pediatrů, které je třeba dodržovat:

 • plenka musí být vyměněna, jak je naplněna (v průměru každé 3 hodiny);
 • pokud je dítě pooping, musí být plenka vyměněna;
 • dítě musí být pravidelně umýváno a při výměně plenek si dávat přestávky (minimální doporučená doba je 15 minut, ale čím delší je přestávka, tím lépe);
 • u alergických reakcí, cystitidy a jiných chorob močových cest by se plenky neměly nosit.

Poznámka! V článku Jak často měnit plenku pro dítě? Doporučení týkající se správné frekvence výměny plen jsou podrobně popsána.

Nedodržení základních pravidel pro nošení a výměnu plenek může vést k řadě komplikací.

Musíte však pochopit, že stejná pravidla platí pro rodiče, kteří dávají přednost použití improvizovaných prostředků, protože dlouhodobý pobyt dítěte ve vlhké hadru může snadno vyvolat stejnou cystitidu.

S důvěrou tedy můžeme říci pouze jednu věc: je škodlivé neměnit pleny, pokud je to nutné!

Plenky a reprodukční funkce chlapců

Mnoho žen, které rodí chlapce, se bojí, že se jejich syn stane neplodným v důsledku plen, které údajně zvyšují teplotu varlat, narušují jejich normální vývoj a ovlivňují kvalitu spermií..

Ve skutečnosti u dospělých mužů klesá kvalita spermií v důsledku zvýšení teploty varlat, ale u novorozenců je situace odlišná, protože teprve po 7 letech se spermatocyty objevují u chlapců a plnohodnotné spermie se tvoří až o 10 let nebo později.

Není tedy důvod říkat, že pleny mohou ovlivnit kvalitu spermií, které se objeví pouze v pubertě.

Často existují děsivá fakta, která ukazují, že teplota šourku u chlapců v plenkách stoupá na + 45 °. Ale v gázových plenkách se šourek zahřívá až na + 34,9 ° C, a v běžných plenách - až na 36 ° C.

To znamená, že teplota je opravdu vyšší, ale rozdíl není tak velký, aby zněl alarm. A ani u dospělého muže nemůže takové zvýšení teploty vyvolat zhoršení kvality spermií a o neplodnosti nelze říci nic.

Plenky a hrnec

Prarodiče novorozeného dítěte často říkají mladým rodičům, že kvůli plenám se dítě později učí používat nočník. Z tohoto důvodu doporučujeme používat plenky a plenky úplně opouštět, což je podle jejich názoru skutečný problém na cestě vývoje a dospívání dítěte..

Ale pouze rodiče mají právo rozhodnout, zda si na své dítě položí plenku, nebo ne, a neměli byste se bát takových příběhů, protože jakýkoli dětský psycholog a pediatr bude říkat, že to nejsou plenky, ale maminky a tatínky, kteří ovlivňují proces výuky dítěte do hrnce.

Samozřejmě, pokud budete mít dítě neustále v plenkách, nenechte ho namočit a nemluvit o hrnci, pak bude pro arašídy obtížné naučit se řídit proces defekace a jít na toaletu sám.

Miliony rodičů po celém světě, aniž by se vzdaly plenek, bez problémů naučily své děti chodit po nočníku. Tento proces můžete urychlit, pokud:

 • ráno, jakmile se dítě vzbudí, zasadte ho do hrnce, aby si nezvykl psát na plenkách, ale na speciálně určených místech;
 • oblékat si plenku pro dítě pouze během spánku nebo při chůzi na ulici, doma, oblékat si kalhotky a punčocháče;
 • Neměňte oblečení ihned poté, co je dítě vyschne, ale nechte je chodit ve vlhkém oblečení;
 • nikdy nevyhledávat dítě za znečištěné kalhoty, ale nezapomeňte vysvětlit, že všechny dospělé děti píšou a hovínají do hrnce a ne do kalhotek;
 • Nezapomeňte pokaždé arašídy pochválit, pokud se mu podařilo do hrnce sám.

Důležité! Rodiče by měli pochopit, že každé dítě se vyvíjí jinak, a pokud některá děťátka sedí tiše na hrnci od osmi měsíců, neznamená to, že vaše malé dítě bude na to připraveno ve stejném věku. V žádném případě nemůže být dítě nuceno sedět na květináči a plísnit ho o selhání, protože psychologové dokázali, že psychologicky a fyziologicky to děti dozrají pouze o dva roky (přesněji, ve věku 18 až 30 měsíců). A předtím netuší, proč jsou vysazeni na toto téma a jsou nuceni na něj sedět.

Ze všeho výše uvedeného lze vyvodit pouze jeden závěr: spojovacím článkem mezi dítětem a potem nejsou plenky, ale rodiče! Proto pouze v době, kdy maminka a táta vědí, že jejich dítě chápe, že je čas, aby se naučil chodit na toaletu sám.

Plenky a křivé nohy

Předsudky proti plenkám často vyvstávají ze skutečnosti, že někteří lidé našli spojení mezi zakřivením nohou u malých dětí a nošením plenek..

To samozřejmě neplatí a ovlivňuje rovnoměrnost nohou:

 • dědičnost;
 • nedostatečný příjem vápníku, fosforu, hořčíku a dalších prvků důležitých pro tvorbu kostní tkáně;
 • problémy s trávením, díky nimž je snížena stravitelnost stejného vápníku, fosforu, vitamínu D a hořčíku;
 • touha rodičů položit dítě na nohy co nejdříve.

Důležité! Nadměrné používání chodců a silné povzbuzení pro brzké postavení a chůzi dítěte, když se kostra ještě netvořila, vede k velkému svislému zatížení a následně ke zakřivení nohou..

Také někdy lidé najdou spojení mezi dysplázií kyčle a plenkami. Ale to vše je z nedostatečného seznámení se s příčinami vzniku tohoto typu dysplazie, a přesto je to vrozený a nikoli získaný problém, což znamená, že plenky nemohou vést k jeho vzhledu.

Dysplazie kyčle je patologie, ke které může dojít v důsledku:

 • dědičnost;
 • nesprávná poloha femorální hlavy vzhledem k acetabulu;
 • blízká poloha velkého plodu v lůně a nedostatek vody;
 • gynekologická onemocnění matky (fibroidy dělohy komplikují intrauterinní pohyb dítěte).

Pro informaci, dislokace kyčelních kloubů ještě více prohlubuje těsné zabalení, což znamená, že plenky s touto diagnózou neubližují, ale dokonce se ukazují, že se nosí, protože pohyby dítěte nejsou plaché a můžete volně provádět terapeutická cvičení..

Je pro vaše dítě špatné nosit plenky? Vy sami musíte odpovědět na tuto otázku, ale rozhodně se nemusíte bát neplodnosti, křivých nohou nebo problémů s močením, protože plenky mohou tyto okamžiky ovlivnit stejně jako kojení na budoucí výkon vašeho dítěte ve škole..

Jaké choroby dostanou děti, pokud jsou drženy v plenkách?

Pro moderní matky jsou jednorázové plenky skutečným záchranářem. S nimi není hora plenek na mytí tak děsivá a na další starosti je více času. Tábor babiček zase vyžaduje použití osvědčených prostředků po celá desetiletí - svinutých do několika vrstev gázy. Jeden z hlavních argumentů starší generace - moderní pleny vedou k neplodnosti. Je to pravda nebo je to mýtus, požádal KP, aby to řekl dětem.

Mužská neplodnost, dermatitida a nespolehlivost

- Mám dvojí postoj k jednorázovým plenám. Ano, plenky se vyznačují dýcháním a ne, ale je těžké sledovat, zda je to pravda. Všechno stejné není v „plenkách“ v ideálním případě suché - skvrny na kůži, ”řekla Zhanna Khrushcheva, pediatr na klinice Kinder.

Co může způsobit takový „skleníkový efekt“? Specialista identifikoval několik pravděpodobných problémů.

- Nebylo marné, že příroda položila varlata chlapců venku, aby jim poskytla chladný stav. A v „nedýchavých“ plenkách se šourek přehřeje. Pro chlapce je nejlepší používat plenky na minimum. Noste se jen na procházku. A doma je lepší používat látku. Jako pediatr nemůžu s absolutní přesností říci, že celulózové plenky vedou k mužské neplodnosti. Ve vědecké komunitě se ale mluví o takové pravděpodobnosti. Pokud jde o dívky, otázka neplodnosti za to nestojí.

Při používání plen je u některých dětí vyvinuta kontaktní dermatitida. V tomto případě se nedoporučuje použití jednorázových plenek. Kůže potřebuje kontakt se vzduchem. Existuje také alergická dermatitida - na samotné pleně. V tomto případě kůže zčervená ve tvaru pleny. To je alergie na impregnaci, tkáňovou strukturu pleny. Pokud změníte značku, alergie zmizí, pediatr sdílí.

Mezi mladými rodiči jsou ti, kteří odkládají okamžik zvyknutí dítěte na nezávislé rozhodnutí „všech jeho záležitostí“ na neslušné po dlouhou dobu - téměř až 3 roky. Jak staré jsou plenky??

- Je to výhodné pro rodiče, když jsou děti neustále v plenkách, ale pomáhá to zajistit, aby si dítě na banku zvyklo dlouho. V létě vám doporučuji, abyste pro děti starší jednoho roku opustili plenky. V noci lze plenu používat, ale během dne je lepší jít bez nich i na procházku a zvyknout dítě na samostatnou pořádek, vysvětlil lékař.

Hlavní věc je rozumný přístup

Elena Smetanina, dětská lékařka, neonatologka, vedoucí dětského oddělení kliniky „Matka a dítě“, věří, že pokud je dítě zdravé, nemá žádné kožní choroby (vyrážka z plen, vyrážka), pupeční rána se zahojila, pak můžete použít plenky.

- Dítě je pohodlnější v jednorázových plenkách. Například na procházce se gázová plenka zvlhčí a máčá kombinézy a přikrývku. A ve vlhkém oblečení není nikdo pohodlný chůze. Nebo při návštěvě kliniky pomáhají „plenky“.

Pokud se však objeví vyrážka na plenkách, musí dítě častěji užívat vzduchové koupele. Ale použití gázových plen v tomto případě je plné - dítě bude mokré a plenková vyrážka se rozšíří, řekla Elena Alekseevna.

Podle odborníků jsou jednorázové plenky dvojsečný meč. Na jedné straně je to výhodné, ale na druhé straně mohou vzniknout potíže, pokud budou použity nesprávně:

- Jednorázové plenky musí být vyměněny každé 3-4 hodiny nebo bezprostředně po pohybu střeva. Mezi směnami by dítě mělo brát 1-2 hodiny vzduchové koupele. U kořene je nesprávné nosit jednu plenu v noci. Dítě předstírá, a tam je kompresní efekt. Když dítě spí pod teplou přikrývkou v pyžamu a pleně, bude horký. Pak je třeba plenu vyměnit častěji. I když dítě nevymočilo, po 3–4 hodinách je třeba plenky vyměnit - vnitřní vrstva byla v kontaktu s obsahem potních žláz a může dojít k pichlavému teplu. Dosud nebylo rozhodnuto, zda pleny ovlivňují mužskou neplodnost. Byly provedeny studie na toto téma, ale na starších dobrovolnících. Teplota v šourku vzrostla, ale ne moc. Vzhledem k tomu, že dítě nemá aktivní spermatogenezi, mírné zvýšení teploty není škodlivé. Další studie ukazuje, že plenky mají negativní vliv na zdraví chlapce. Zde je zapotřebí přiměřený přístup. Je špatné držet chlapce nepřetržitě v plence. Jemnější situace s dívkami. Mají krátkou, širokou močovou trubici, a pokud dítě chodí po dlouhou dobu ve špinavé „plence“, může se objevit cystitida a pyelonefritida. To je způsobeno střevní flórou vstupující do stěny močového měchýře a močových cest..

Pokud jde o vliv plen na nezávislost dítěte, Elena Smetanina se domnívá, že výsadba dítěte do květináče je psychologicky obtížná situace a není vždy spojena s používáním plenek..

- Předpokládá se, že dítě by mělo chodit v plenkách maximálně 1,5 roku a starší - pouze na nočník. Můžete si zvyknout na banku a zároveň pomocí plenek. Po spaní a po jídle by dítě mělo být vysazeno na květináči a odstranit plenu. Nejdůležitější věcí je vštípit schopnost sedět na květináči, což lze provést za 3-6 měsíců, pediatr sdílel.

TIPY DOKLADŮ

1. U novorozence s nezhojenou pupečníkovou ranou je zavinovací pás právě v oblasti pupku. Lékaři doporučují otáčet pás a řezat otvor pro pupek tak, aby kůra pupeční šňůry nezmizela. Pro novorozence jsou speciální pleny.

2. Plenky musí být vybírány podle hmotnosti dítěte. V žádném případě by neměly mít dětské plenky pro děti o hmotnosti 2-5 kg ​​hmotnost 2-5 kg. Ve stísněné plence dítěte se v oblasti tříslaných záhybů vyskytují otěry a zarudnutí. Žilní lymfatické cévy jsou zúženy.

3. Používejte plenky zvlášť pro chlapce a dívky, kteří potřebují starší děti. Když se objem moči zvětšuje (blíže k roku), existují znaky distribuce tekutiny v pleně. U chlapeckých plenek je více gelu v přední části a pro dívky uprostřed.

4. Dítě by nemělo nosit plenky, pokud je vysoká teplota.

5. Kůže pod plenkou musí být namazána krémem, zejména v létě. Pokud dítě hodně potí - pak talek prášek. Krém a prášek nelze kombinovat dohromady.

Články O Neplodnosti