Hlavní Testy

Potřebuje dítě dát pitnou vodu

Pitná voda je důležitá pro tělo každého člověka, zejména pro děti. Téměř všechny matky se proto zajímají o to, zda by se dítěti kromě hlavní výživy mělo dostat vody. Názor pediatrů a babiček v této záležitosti se obvykle neshoduje. Starší generace trvá na tom, že své děti zalévaly již od prvních dnů života, ale lékaři doporučují počkat se zavedením do stravy. Důležitým bodem v tomto sporu je však způsob krmení. Proto zvažujeme, v jakých případech je nutné kojit děti vodou a jak to udělat správně.

Je nutné dát kojencům vodu během kojení

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemusíte navíc kojit dítě do 6 měsíců věku. Vše je vysvětleno jednoduše - mateřské mléko pro 90% se skládá ze samotné vody, která plně uspokojuje potřebu dítěte, zbývajících 10% jsou vitamíny, stopové prvky, bílkoviny, tuky, sacharidy, nezbytné k posílení imunitního systému, rozvoji a růstu těla. Kromě toho objem žaludku dítěte není dostatečně velký, aby mohl přijímat další tekutinu, protože prostě nebude žádný prostor pro mléko.

Existují však situace, kdy tělo začne ztrácet velké množství tekutiny. V tomto případě je nutné podat pitnou vodu, aby se zabránilo rozvoji dehydratace u dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • přehřát;
 • zvracení, průjem;
 • teplé počasí;
 • nadměrná suchost vzduchu.

Po 6 měsících života mateřské mléko nestačí na vývoj a růst dítěte a nastal čas na zavedení doplňkových potravin. Poté je pro tělo potřeba tekutina navíc.

S umělým krmením

Dítě, které jí mléčnou směs, musí být dabováno, jinak se nedá vyhnout problémům se zácpou. Směs, i když je svým složením podobná mateřskému mléku, se stále mírně liší - obsahuje hodně bílkovin a je velmi výživná.

Smíšené krmení dítěte by mělo být také podáno..

Kdy a jak pájet

Objem žaludku dítěte je malý a ihned po jídle nebude schopen pít dostatek tekutiny. Voda se proto nabízí jednu hodinu po krmení.

Podává se dětem, které jsou krmeny mateřským mlékem pouze ze lžičky nebo ze stříkačky bez jehly, a pro starší děti z pijáku. Použití láhve s dudlíkem je nepřijatelné, protože je možné odmítnutí prsu. Koneckonců, můžete se z toho vysát bez velkého úsilí.

Kolik mohu dát za den

Objem tekutiny je individuální. V některých situacích stačí jedna lžička, ale stane se, že 10 ml bude malé. Existují však normy, které je třeba dodržovat. Zvažte, kolik vody dítě denně potřebuje:

 • až 1 měsíc - 15-20 ml;
 • 1-2 měsíce - 60-90 ml;
 • 5-6 měsíců - 90-100 ml;
 • 7-8 měsíců - 110-130 ml;
 • 9 - 12 měsíců - 130 - 150 ml.

Pokud dítě nepije požadovaný objem, nemusíte do něj nalít vodu. Samotné tělo ví, kolik tekutiny potřebuje.

Nebezpečí pitné přebytečné vody:

 • Podvýživa. Objem žaludku dítěte je velmi malý a pokud pije hodně vody najednou, bude v něm málo místa pro mléko. V důsledku toho dítě nedostane potřebné množství potravin a živin.
 • Snížená laktace. Při nasycení vodou bude dítě méně kojit, což nakonec vede ke snížení produkce mléka.
 • Narušení minerální rovnováhy. Nadměrný příjem vody v těle dítěte vede k tomu, že z něj jsou odstraňovány nejen škodlivé, ale i užitečné látky.
 • Zatížení močových cest se zvyšuje. Velké množství vody ve stravě vede k intenzivní práci ledvin a močového měchýře.

Proč dítě hodně pije

Množství spotřebované vody může být ovlivněno atmosférou a činností dítěte. V horkém počasí tělo vždy vyžaduje více. Také příliš aktivní děti budou pít hodně tekutiny, čímž se kompenzují náklady na energii.

Příznaky nedostatku vody v těle

Podmínky naznačující, že dítě nemá dostatek tekutin:

 • letargie, letargie;
 • suché oči, ústa;
 • nedostatek slz při pláči;
 • zapuštěný fontanel na hlavě;
 • snížená močení (méně než 6krát denně);
 • štiplavá tmavá moč.

Podobné známky naznačují vývoj dehydratace v těle. V tomto případě musíte dítě zalévat vodou každých 15 minut, 5-10 ml. Pokud se stav po několika hodinách nezlepší, potřebuje pomoc lékařů.

Která voda je vhodná

Malé děti by neměly pít vodu z vodovodu, protože se mohou vyskytovat bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Až po průchodu filtrem s hlubokým stupněm čištění se stane bezpečným..

Pro kojence musíte koupit speciální dětskou balenou vodu. Má vyvážené složení solí, minerálů, je absolutně bezpečný, protože prochází přísným testem a je vhodný - nevyžaduje vroucí.

Pokud z nějakého důvodu není možné koupit takovou vodu, pak obyčejné z kohoutku, ale pouze vařené.

Vědci považují vařenou vodu za nevhodnou, protože v ní umírají nejen škodlivé, ale také všechny užitečné látky.

Co dělat, když dítě nechce pít vodu

Protože tato kapalina je bez chuti a bez zápachu, je pro dítě obtížné si na ni nejdříve zvyknout. Musí si na to být zvyklý postupně a nabízet v malých dávkách několikrát během dne mezi krmením. Starší děti mohou do vody přidat několik kapek šťávy nebo kompot. Jakmile si na to zvyknou, je doplněk postupně odstraňován.

Můžete experimentovat s jídly. Někteří děti dávají přednost pití pouze ze lžíce, jiné z běžné sklenice nebo pití. Někteří nemají rádi studenou vodu, zatímco jiní naopak teplou.

Můžete pít dítě například rozptylováním hračkou nebo sledováním karikatury.

Je normální, že dítě vyplivne vodu

Podobný jev může nastat z různých důvodů:

 • Mateřské mléko koaguluje v žaludku dítěte a dělí se na tvaroh, syrovátku, která obvykle vyjde, když se po jídle regurgitujete po několika hodinách. Navenek je průhledný, takže jej lze snadno zaměnit s vodou.
 • Zvýšená slinění u dítěte. Obvykle se tento jev nepovažuje za patologii a je pozorován během zubů. V tomto případě je regenerovaná tekutina slinami, které dítě nedávno spolklo.
 • Nadměrný příjem vody u dítěte současně.

Obvykle by množství, které dítě prasklo, nemělo přesáhnout 2 lžičky. Pokud se vyskytne velké množství výboje, pak je možná problém vážnější než ty uvedené. Ale pak budou pozorovány další příznaky nemoci - nadýmání, štiplavá moč, prodloužený pláč, úzkost.

Voda je důležitou součástí normálního fungování těla. Nepochybně musí být přítomna ve stravě dítěte, které jedí mléčnou směs. Podává se také během nemoci, horkého počasí, v přítomnosti suchého vzduchu v místnosti a po zavedení doplňkových potravin..

Jak pít dítě s umělým krmením?

Jak pít dítě s umělým krmením?

Když se v domě objeví dítě, okamžitě vyvstává mnoho otázek o tom, jak se o něj správně starat. A jedna z nich je spojena s množstvím vody potřebné pro umělé krmení. Dnes o tom mluvíme.

Potřebuji vůbec vodu?

V případě přirozeného kojení vůbec nevznikají otázky týkající se další vody. Většina pediatrů pevně věří, že v této situaci není potřeba voda, protože je obsažena ve správném množství ve složení mateřského mléka. Při tomto způsobu krmení dítě nejprve vysává první porce mléka, které se používá k pití, a potom se používá tzv. „Zpětné“ mléko, které funguje jako jídlo. Příroda vymyslela všechno správně, navíc, i v závislosti na klimatu a sezónnosti, se složení mateřského mléka mění. Například v letním období se stává tekutějším, v zimě naopak hustší a vysoce kalorický. Ze všech výše uvedených důvodů kojící děti nepotřebují další vodu, dokud nejsou k dispozici žádné doplňkové potraviny..

V případě umělého krmení je však situace úplně jiná. Rozhodně potřebuje vodu, protože ve složení směsí je více bílkovin než v mateřském mléce, a proto je pro její plné štěpení potřeba více tekutin. Takže novorozenec při umělém krmení potřebuje další vodu průběžně, měl by být dáván mezi krmením směsi.

Umělé děti lépe dávají vodu z láhve. Získejte speciální vodní nádrž. Ale pro ty, kteří kojí se zavedením doplňkových potravin, je vhodnější dávkování ze lžíce. Jinak může dítě odmítnout kojení, protože bradavka je pro krmení výhodnější..

Ujistěte se, že teplota vody v počáteční fázi je stejná jako tělesná teplota (asi 36 stupňů). Následně můžete mírně snížit teplotu na pokojovou teplotu, což lze provést po dvou až třech měsících.

Je lepší pít dítě hodinu po dokončení krmení, protože kojenecká výživa je také naředěna vodou, proto dítě nebude chtít pít ihned po jídle.

Proč děti potřebují umělou vodu??

 • Díky dodatečnému pití dítě nejen lépe vstřebává jídlo, ale netrpí zácpou (častý problém dětí při umělém krmení). S nedostatkem tekutin v těle se stolice stává suchší a hustší, což způsobuje potíže s jejich výstupem.
 • Voda také slouží jako dobrý pomocník pro škytavku, uvolňuje křeč hrtanu a bojuje proti příčině stavu. A aby se předešlo opakování potíží, je nutné dítě zahřát, zaujmout ho ve svislé poloze (pokud bylo dítě ve spěchu během krmení a vzduch vstupuje do trávicí soustavy) a uklidnit se (v případě, že škytavka vzniká v důsledku stresové situace a nadměrného buzení)..
 • Když mají děti horečku, měla by jim být také dána voda. Zmírňuje stav a stabilizuje teplotu, díky čemuž je vše zbytečné odstraněno z těla.
 • Když dítě trpí zvracením nebo průjmem, potřebuje zejména vodu, protože tělo rychle a ostře ztrácí hodně tekutin a je nutné kompenzovat ztracenou vlhkost. V těchto případech se vyplatí zalévat dítě tak často, jak chce.
 • Existuje velmi kontroverzní prohlášení o skutečnosti, že voda je údajně užitečná pro novorozenou žloutenku. Lékaři však tvrdí, že vzhledem k tomu, že se žloutenka vyskytuje v důsledku zvýšeného obsahu ve vodě nerozpustného bilirubinu v krvi, další voda nepomůže zmírnit stav a odstranit tuto látku.

Výběr vody pro další pití dítěte

Děti jsou samozřejmě naprosto zakázány dávat vodu z vodovodu, dokonce i filtrovanou vodu. Je lepší riskovat a kupovat speciální balenou vodu pro kojence, najdete ji v jakékoli lékárně nebo dokonce v běžném obchodě. Označuje věk dítěte a složení minerálů. I ve speciální dětské vodě se často vyskytují potřebné vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. A pro láhve se používá plast, který je zcela bezpečný pro zdraví.

Ideálním řešením je artézská nebo pramenitá voda z čistého zdroje. Pokud není možné zakoupit speciální dětskou vodu, je vhodná jakákoli balená voda bez plynu. Pamatujte, že příliš mineralizovaná voda je pro kojence nepřijatelná, je lepší dát přednost neutrálním sloučeninám. Proto štítky pečlivě prostudujte.

Pro ty, kteří používají vysoce kvalitní vodní filtry, je také vhodná možnost filtrované kapaliny. V nejextrémnějším případě si můžete vzít převařenou vodu, nepoškozuje ji, ale je málo užitečná. Důvodem je, že při vaření se ničí zdravé soli i škodlivé látky. Proto je taková voda prakticky bezvýznamná, pouze uhasí žízeň. Odvar z bylin je ale místo vody docela vhodný, ale nemůžete si vzít žádnou z nich, ale pouze ty, které jsou určeny speciálně pro kojence. Pokud mají děti kolickou, koprovou nebo fenyklovou vodu, je-li dítě nadměrně nadměrné, podejte si heřmánku a mátu. Pro studené dítě je však vhodná lípa. Čaje pro děti v granulích jsou obzvláště pohodlné, snadno se používají a jsou zcela bezpečné pro novorozence.

Pro děti nemůžete sladit vodu. Ano, děti pijí tento nápoj lépe, ale cukr pouze zvyšuje žízeň. Cukr je také obtížné pro tělo absorbovat a přetížení. Pokud dítě v současné době odmítá pít, nepotřebuje to nyní. A nesnažte se přidávat cukr a pít ho násilím, je lepší počkat, až se dítě chce pít.

Kolik vody je potřeba pro dítě při umělém krmení?

Nejprve se zaměřte na přání dítěte. Nabídněte mu vodu a sám se rozhodne, zda chce pít nebo ne. Nikdy ho nenuťte pít vodu násilím.!

Když je venku horké nebo ucpané v místnosti, můžete své dítě pít častěji, i když v tomto případě to bude každých 20–30 minut normální. A v chladném počasí (doma méně než 20 stupňů) je nepravděpodobné, že by dítě vůbec nechtělo pít, s největší pravděpodobností bude mít s touto směsí dostatek tekutiny. V pohodlných pokojích s teplotou 24 stupňů Celsia musíte dát svému dítěti asi 60 až 100 mililitrů vody denně. Ale ani zde není jasný přehled. Ovlivňuje touhu dítěte a klimatické podmínky a hustotu použité směsi.

Vždy existují děti, které milují nebo nemají rádi vodu vůbec. Vezměte v úvahu skutečnost, že objem žaludku dítěte je malý, je to pouze asi 250 mililitrů. Proto čím více vody v ní bude, tím méně prostoru zůstane pro směs. Takže na nějakou dobu před krmením je lepší nepít dítě. Poslouchejte potřeby dětí a pak nevzniknou žádné problémy s pitím!

Voda pro novorozence: od kdy dávat, příznaky dehydratace a přebytečná tekutina

Voda je nezbytná pro všechny živé věci. Mnoho pediatrů však radí mladým rodičům, aby novorozencům nedali vodu, dokud nedosáhnou určitého věku. Toto doporučení se týká zvláštností krmení dítěte, jeho individuálních potřeb, takže rodiče dítěte by měli vědět, zda potřebují dát novorozencům vodu během kojení..

Musím dítě dojit

Mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje. Asi 90% z toho je tekuté, a proto, když je dítě krmeno mateřským mlékem, není mu třeba mu navíc nic dávat. To je způsobeno tím, že tělo dítěte dosud nerozlišuje mezi tekutinou a vodou, dostává vše, co potřebuje, s mlékem.

Pokud dítě potřebuje více tekutin, pak jen častěji vyžaduje prsa, zatímco konzumuje přední mléko, které není tak silné a nasycené. Ženské tělo cítí potřeby dítěte a přizpůsobuje se mu.

Dokud dítě nedosáhne věku 5-6 měsíců (s kojením), nepotřebuje vodu. Kromě toho může být přebytek tekutiny v těle dítěte stejně nebezpečný jako jeho nedostatek. Výjimkou je umělé krmení dítěte směsí. V tomto případě potřebuje vodu.

Proč nemůžete pít vodu s dítětem do 6 měsíců

Novorozenci začínají pít vodu ve věku 6 měsíců. Vše záleží na kvalitě a množství mateřského mléka u matky. Pediatr by měl rozhodnout, v jakém věku by mělo dítě pít vodu. Rodiče by si měli uvědomit, že žaludek dítěte je malý, o velikosti dětské pěsti, jeho naplnění vodou může mít negativní důsledky:

 • riziko rozvoje dysbakteriózy u dítěte se zvyšuje 3krát;
 • množství živin potřebných pro tělo se snižuje (veškerý volný prostor v žaludku je dáván vodě);
 • je obtížné odstranit bilirubin, který u novorozenců vyvolává fyziologickou žloutenku:
 • dochází k přetížení ledvin, z těla se vylučují soli.

Pokud žena dá dítěti vodu místo mateřského mléka, může být jeho výroba významně snížena. Neexistuje žádná záruka, že voda vstupující do těla je čistá a bezpečná. I ve vroucí vodě zůstávají látky škodlivé pro novorozence.

Jaká voda může být dána dítěti v gv

Pediatrové a rodiče by měli být velmi přísní ohledně kvality vody používané kojícími dětmi. Je zakázáno dávat dětem:

 • Vařící voda. Při varu se ničí pouze malé množství bakterií. Sloučeniny chloru přítomné v takové vodě jsou škodlivé pro kojence.
 • Voda z otevřených zdrojů (dobře, dobře). Voda obsahuje dusičnany a škodlivé bakterie pro organismus s nezralým imunitním systémem..
 • Minerální nebo šumivá voda. Taková voda vyvolává koliku a je škodlivá pro žaludek..
 • Filtrovaná voda prošla standardním filtrem. Kapalina vyčištěná tímto způsobem je bezpečná pro dospělé, ale není vhodná pro děti..

Batole mohou vydávat výhradně balenou vodu. Lze ji zakoupit v lékárně nebo supermarketu. Na lahvích s vodou určených pro malé děti obsahuje odpovídající označení. Balená voda obsahuje:

 • až 200 - 300 mg / l minerálů;
 • až do 60 mg / l vápníku;
 • až 5-20 mg / l draslíku;
 • až do 20 mg / l sodíku;
 • až do 10-35 mg / l hořčíku.

Balená voda se skladuje po otevření láhve ne déle než 1 den na chladném místě, nejlépe v lednici ve skleněné nádobě. Taková voda se nedoporučuje vařit.

Nakoupená voda je drahá. Za účelem úspory peněz si můžete zakoupit vodní filtr pro děti. Voda, která je vyčištěna, se používá k pití a přípravě směsí. Při nákupu věnujte pozornost kvalitě plastu. Je vhodné, aby takový filtr byl schválen pediatrem..

Jak provádět dávkování vodou

Voda se často kojí při kojení. Pokud dítě cítí potřebu tekutiny, pak ji neodmítne. Doping se provádí pomocí speciální kojenecké láhve s dudlíkem nebo běžnou lžičkou. Ve druhém případě dítě nejenže dostane tolik vody, kolik potřebuje, ale také se naučí používat lžíci, která následně usnadní krmení.

Při dávkování hraje velkou roli teplota vody. Musí být zahřátý na 26-30 stupňů Celsia. K tomu stačí lahvičku položit do nádoby s teplou vodou. Jak dítě vyroste, teplota vody se sníží a sníží na 20 stupňů Celsia.

Kolik vody potřebuje kojící dítě?

Množství vody spotřebované konkrétním dítětem během kojení je individuální. Pokud je dítě krmeno výhradně mateřským mlékem, pak denně nepotřebuje více než 1–2 hodiny. To je přibližně 30-70 ml. Při umělém krmení se zvyšuje množství vody. Jinak se kojenci začnou hroutit, zácpa je možná. Norm - 100 ml tekutiny denně. Většina potřebného dítěte se dostane s mlékem, takže při kojení postačuje stanovený počet lžic vody. Pokud však dítě odmítne pít tekutinu v tak malém množství, není třeba ho nutit.

Kojení dětská intoxikace

Přebytečná tekutina v těle dítěte může vést k intoxikaci těla vodou. Důvod je:

 • pít více vody, než je nutné kojící matce (7-8 sklenic denně stačí ke zvýšení mateřského mléka);
 • nucené pájení vody k dítěti;
 • časté používání klystýrů;
 • dítě polykání vody při koupání.

Ledviny dítěte, i když jsou plně tvarované, dosud nedokážou vylučovat veškeré množství vody, kterou používají. To vede k narušení rovnováhy voda-sůl a otravě.

Hlavní příznaky intoxikace vodou u dítěte

Pokud má dítě intoxikaci vodou, lze tomu rozumět podle následujících příznaků:

 • zvracení
 • výtok z oblasti kolem očí;
 • podrážděnost, slznost;
 • ospalost
 • uvolnění velkého množství potu;
 • záškuby končetin a svalů obličeje.

Při značné intoxikaci těla po dlouhou dobu existuje riziko rozvoje mentální retardace a dokonce mozkové paralýzy. Příznaky intoxikace se mohou objevit bez ohledu na to, jaká voda byla dítěti dána.

Názor pediatrů

Pediatrové doporučují dávat dítě vodou během umělého a kojení v horkém počasí. Děti musí dostávat tekutinu pravidelně. Známkami dehydratace dítěte je ochablá fontanel, suchá pokožka kolem očí. Děti začínají jednat a žádají více prsou.

V žáru se doporučuje nejen dokončit dítě, ale také jej otřít vodou. Tělo potřebuje vodu na celý život, ale jeho nadměrné používání, zejména u kojenců, může mít negativní důsledky. Vždy existuje nebezpečí, že pravidelné pití vody dítětem ho donutí opustit mléko. Při kojení není vždy nutná voda. Pokud dítě nepije vodu, není třeba ji nutit.

Jakou vodu dát dětem od prvních dnů života: užitečné tipy

Jakou vodu dát dětem od prvních dnů života: užitečné tipy

Nyní je problém kvality pitné vody, její čistoty a bezpečnosti velmi akutní pro každého z nás. Výběr správného čističe vody je úkolem, který je třeba vyřešit, aby se zachoval a posílil zdraví všech členů rodiny. Problém bezpečnosti pitné vody ve větší míře ovlivňuje mladší generaci. Pro křehké tělo dítěte je kvalita vody nanejvýš důležitá. Jaká voda by měla být dána dětem? Odpověď na tuto důležitou otázku najdete v našem článku..

Z tohoto článku se dozvíte:

Musím pít novorozence

Jakou vodu by měla být kojencům poskytována až rok

Jaká voda je vhodná pro děti po roce

Proč je užitečné mít doma vodní filtr

V jakém věku dostávají děti vodu

Měl bych dát novorozencům vodu? Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku, která zajímá mnoho matek, lékaři nemají jednoznačnou odpověď. Někteří věří, že děti nepotřebují další tekutinu (všichni to dostanou s mateřským mlékem), zatímco jiní dětští lékaři tvrdí, že děti potřebují další pití.

V prvních týdnech života kojenců je mateřským mlékem pro ně jídlo i voda. Obsahuje asi 90% kapaliny, udržuje vodní rovnováhu na správné úrovni. Díky enzymům, které obsahuje, podporuje správné trávení. Mateřský organismus se „přizpůsobuje“ potřebám dítěte. Například pokud má dítě žízeň a je často aplikováno na hrudník, dostává nenasycené „přední“ mléko, které dokonale uhasí jeho žízeň.

Novorozenec nemusí na první pohled podávat další nápoj, ale není tomu tak. Existují situace, kdy dítě potřebuje vodu. Až do tří měsíců by děti měly dostávat vodu pouze na doporučení lékaře. Ale pít děti starší než čtyři měsíce mohou a měly by být naprosto klidné. Názor, že to bude mít za následek odmítnutí prsu nebo vyčerpání dítěte, je zcela neopodstatněný. Pokud neexistují kontraindikace a dítě je šťastné pít vodu, neodmítávejte ho. Dospělí by si měli pamatovat, že u novorozenců dochází k „vysokorychlostnímu“ metabolismu a významné ztrátě tekutin, takže jeho nedostatek v těle je pro jejich zdraví velmi nebezpečný.

Při umělém krmení novorozenců kojeneckou výživou obsahující velké množství bílkovin potřebují kojenci další pití. Nedostatek tekutin při krmení nasycených přípravků může způsobit zácpu a špatný zdravotní stav kojenců. Je nutné dát dětem vodu, pomůže vyprázdnit střeva a zlepšit stav dítěte.

Doporučené články pro čtení:

Po jídle by kojenci měli pít v malých porcích - stačí pár lžiček. Velké množství jejich malých komor se jednoduše nemůže přijmout.

Během nemoci (například při vysoké horečce a kolice) většina pediatrů doporučuje dětem dávat vodu. Kolika je velmi snadno diagnostikována napjatým bříškem, pevnými nohama a neklidným chováním dítěte. Když škytavka musí dát dětem několik doušek teplé vody.

Jakou vodu dát dětem až rok

Vařící voda. Příliš mnoho rodičů dělají chyby, protože věří, že potřebují dát dětem vodu, teprve poté, co ji uvařili. Při vaření však nejsou zničeny všechny bakterie, ale pouze část z nich navíc vařená voda obsahuje velké množství chloridových sloučenin, které jsou pro kojence velmi škodlivé.

Přírodní voda. Nemůžete dětem dávat vodu z otevřených přírodních zdrojů - je nebezpečná pro kojence, protože obsahuje velké množství bakterií, dusičnanů a dalších škodlivých nečistot z půdy..

Léčivá voda. V žádném případě byste dětem neměli dávat šumivou nebo minerální léčivou vodu.

Filtrovaná voda. Neměli byste dávat dětskou vodu vyčištěnou pomocí běžných filtračních džbánů, protože je určena pro dospělé.

Balená voda. Nyní se v supermarketech a lékárnách prodává speciální balená voda pro děti. Každá maminka bude moci najít to nejlepší řešení, které může bezpečně dát svému dítěti. Voda pro děti má zvláštní označení a informace, že prošla testem RAMS. Z hlediska kvality se velmi liší od vody pro dospělé a předkládají se jí následující požadavky na obsah minerálů:

celkový obsah minerálů méně než 200-300 mg / litr;

vápník méně než 60 mg / litr;

draslík méně než 5-20 mg / litr;

sodík méně než 20 mg / litr;

hořčík méně než 10-35 mg / litr.

 • Voda z „dětských“ filtrů. Nejvýhodnější možností je nákup speciálního filtru typu „dětský“ typu džbán. Stojí to hodně, je to velmi pohodlné a ekonomické (jedna kazeta stačí na 100-200 litrů vody). Tento filtr má velmi vysoký stupeň čištění: odstraňuje mechanické nečistoty, chlor a pesticidy, ničí všechny bakterie. Pouzdro je vyrobeno z vysoce kvalitního ekologického plastu, schváleného pro použití pediatry. Můžete bezpečně dát dětem vodu vyčištěnou tímto filtrem..

Jakou vodu dát dětem po roce

Pitná voda je tekutina, kterou lze pít každý den v neomezeném množství. Pochází z různých zdrojů: z řek, jezer, podzemních studní nebo z centrálního vodovodu (speciálně vyškolení).

Z jakýchkoli zdrojů pitné vody pochází, musí nutně splňovat všechny standardy, pokud jde o organoleptické (chuť, vzhled, vůně) a hygienicko-toxikologické (bezpečnostní) ukazatele. Kromě toho by měl zahrnovat všechny hlavní užitečné prvky. K tomuto účelu je voda, „dětská“ i „dospělá“, očištěna od zbytečných nečistot a obohacena (přizpůsobena stavu) potřebnými solemi.

Voda by měla odpovídat jedné z kvalitativních kategorií, první nebo nejvyšší, v závislosti na přítomnosti látek užitečných pro zdraví a nepřítomnosti škodlivých složek..

První kategorie zahrnuje vodu, která je bezpečná k pití z jakéhokoli zdroje. Je to mnohem lepší než voda z vodovodu (nejsou v ní žádné vedlejší produkty chloru), ale nižší než voda nejvyšší kategorie.

Nejvyšší kategorie zahrnuje bezpečnou vodu ze zdrojů chráněných před znečištěním. Již jsou na ně kladeny přísnější hygienické a hygienické požadavky a pro obsah makroprvků a mikroelementů jsou stanoveny přijatelné limity..

Děti do tří let mohou dostávat vodu pouze v nejvyšší kategorii. Vyrábí se bez použití konzervačních látek (stříbro a oxid uhličitý), které nepříznivě ovlivňují mikroflóru gastrointestinálního traktu dítěte. Obsah fluoridového iontu je také přísně regulován (v rozmezí 0,6 - 1,0 mg / litr). Je-li koncentrace této látky vyšší, pak není možné podávat takovou vodu dětem, jinak může způsobit její nadbytek v těle dítěte.

Pitná voda může být přírodní a připravená, to znamená, že prošla procesy čištění a umělé mineralizace. Je jim přidělena příslušná kategorie kvality..

 • Artéský - extrahovaný z artéských zdrojů ležících pod zemí. To je tající a dešťová voda, která se hromadí ve střevech Země. Protéká horninami a je očištěna a obohacena o různé přírodní minerály prospěšné pro lidské zdraví. Voda je ve velkých hloubkách chráněna před vnějším znečištěním. Poměrně často je při správné produkci ze studen nutné pouze čištění od zavěšení a normalizace (pokud je to nutné) složení stopových prvků..

  Jaro - je získáváno z podzemních zdrojů, které mají přístup na povrch Země. Tato voda chutná velmi dobře, ale vzhledem k přírodním podmínkám (přívalové deště, záplavy, průmyslové podniky atd.) Je téměř nemožné zaručit její dobrou kvalitu. Z tohoto důvodu je balená pramenitá voda zařazena do první kategorie jakosti..

  Ledová - taková voda se vytváří v důsledku tání ledovců. Považuje se za nejčistší a jeho vlastnosti jsou velmi blízko destilované, to znamená, že obsahuje minimální množství minerálních solí.

  Přírodní voda vždy obsahuje minerální soli, má během výroby konstantní složení a teplotu. Ideální jakost svého druhu (pokud se těží v souladu se všemi preventivními opatřeními) lze omezit na mechanické čištění ze suspenzí. Většina však vyžaduje úpravy chemického složení..

  Reverzní osmóza. Jedná se o nejběžnější technologii čištění vody. Voda prochází speciálními membránovými filtry, které zachycují všechny nečistoty a zaručují stálou kvalitu. Umožňuje získat dokonale čistou sterilní vodu.

  Takto získaná voda postrádá nejen škodlivé, ale i prospěšné látky. „Odsolená“ voda není vhodná pro každodenní použití, neměla by se podávat dětem, protože její pH je posunuto na stranu kyseliny a pro obnovení nerovnováhy budou minerály „odstraněny“ ze zubů a kostí dítěte. Taková voda by proto neměla být podávána dětem.

  Ozonace je velmi účinná metoda čištění vody. Umožňuje oxidaci mikroorganismů při zachování původního minerálního složení vody. Ozon zabraňuje růstu bakterií v láhvi. Zároveň existuje riziko, že vytvoří suspenzi rozpustných organických látek, a pokud nebude odstraněna, voda se znovu „naplní“ mikroby, ale již nebezpečnější.

  UV expozice. Před úpravou ultrafialovým zářením je zakalená voda mechanicky očištěna od nečistot. Ultrafialové záření ovlivňuje pouze živé buňky mikroorganismů, bakterií a virů, neovlivňuje chemické složení vody.

  Ve vodě, která může být podána dětem, je povoleno minimální množství škodlivých a toxických látek. Ale ve složení a poměru minerálů by „dětská“ voda měla být ideální.

  Zvýšená i snížená mineralizace pitné vody mají na tělo negativní vliv. První problém je vyřešen poměrně snadno v různých fázích čištění. Ale co dělat, když je voda chudá na minerály, je stále nevyřešenou výzvou pro ekology a lékaře.

  Přečtěte si související materiál: Analýza pitné vody

  5 důležitých tipů, na kterých je voda nejlepší pro děti

  Novorozenci jsou velmi křehká a něžná stvoření. Tělo dětí je 86% vody. Je nezbytný pro růst, tvorbu vnitřních orgánů a jejich normální fungování. Proto musí být voda čistá a neškodná. Kojenci dostávají výživu, vitamíny a všechny potřebné látky mateřským mlékem, takže matky by měly pít pouze vysoce kvalitní vodu. Při umělém krmení závisí zdraví kojenců na tom, jakou vodu budou dávat svým dětem.

  Použití průtokových filtrů pro čištění vody pomáhá posilovat imunitu dětí a chrání před bakteriemi. Nikdy nedávejte dětem neupravenou vodu..

  Použití hlavních filtrů a sprchových hlavic, které čistí vodu od chloru, chrání jemnou dětskou pokožku při koupání. Chlor a soli tvrdosti způsobují podráždění, zarudnutí, vyrážku a mohou vyvolat alergickou reakci.

  Velmi dobrou volbou pro získávání vyčištěné vody, kterou lze dát dětem starším než čtyři roky, je filtrační džbán. Skládá se z pouzdra z vysoce kvalitního plastu, filtrační patrony a patrony obsahující užitečné minerály pro obohacení vody.

  Pokud se rozhodnete obejít bez domácích filtrů pro čištění vody, pak je vaše volba balená speciální „dětská“ voda. Taková voda může být dána dětem beze strachu. Nemělo by se vařit a můžete jej uchovávat v lednici maximálně jeden den po otevření lahvičky. Ideální nádobou na tuto vodu je skleněná láhev nebo polykarbonátová nádoba (na spodní straně označená číslem „7“)..

  To vše zřejmě vás nenechalo na pochybách o důležitosti používání kvalitní vody pro děti. Můžete si koupit ready-made vodu, která se nejlépe hodí pro rostoucí a vyvíjející se organismus, nebo si můžete vybrat správné filtry pro čištění vody a nainstalovat ji doma. Kde tyto filtry získat?

  Biokit nabízí široký výběr systémů reverzní osmózy, vodních filtrů a dalších zařízení, která mohou vrátit své přirozené vlastnosti do vody z vodovodu..

  Specialisté naší společnosti jsou připraveni vám pomoci:

  připojte filtrační systém sami;

  porozumět procesu výběru vodních filtrů;

  vyzvednout náhradní materiály;

  opravit problémy nebo vyřešit problémy pomocí instalačních techniků;

  najděte odpovědi na své otázky telefonicky.

  Svěřte systémy Biokit pro čištění vody - udržujte svoji rodinu zdravou!

  Vybrat
  vhodné pro vás
  možnost výběru,
  nutné
  systém
  úprava vody

  Chcete-li získat konzultaci
  náš odborník

  Vyzvedněte zařízení,
  odpověď na 4 otázky

  Vyberte systém na základě výsledků
  analyzovat vaši vodu

  ODESLAT VÝSLEDKY ANALÝZY

  VÝBĚR VÝSLEDKŮ
  ANALÝZA VODY:

  Zadejte telefon a připojte dokument s výsledky

  4 důvody, proč byste neměli dávat vodu dítěti mladšímu 6 měsíců

  Péče o dítě není snadné a noví rodiče sami pochybují o každém kroku. Může to moje dítě nosit? Může takhle spát? Může to sníst? A jedna otázka, která je mimořádně běžná, zní: „Mám dát novorozencům vodu?“ Voda je elixírem života a je nezbytné, aby přežil každý živý organismus, takže odpověď na tuto otázku by měla být zřejmá, ale není to tak!

  Proč se nedoporučuje voda pro novorozence?

  Odborníci se domnívají, že není nutné dávat vodu novorozencům z několika důvodů:

  1. Voda ovlivňuje vstřebávání živin. Přebytečná voda ovlivňuje schopnost absorbovat živiny z mateřského mléka nebo směsi. Snížená stravitelnost vede k úbytku hmotnosti a zvýšení bilirubinu.
  2. Intoxikace vodou. Příliš mnoho způsobuje intoxikaci vodou, čímž se zředí živiny v těle. To povede ke křečím a nižší tělesné teplotě..
  3. Ztráta minerálů. Podle vědců by děti mladší šesti měsíců neměly dostávat vodu, protože jejich ledviny nejsou stále dostatečně vyvinuté, aby dokonale regulovaly metabolismus voda-sůl. A odstraňují sodík spolu s přebytečnou vodou.
  4. Ztráta chuti k jídlu. Žaludek dítěte je naplněn vodou, což vede k imaginární saturaci. Dítě potom nebude chtít pít mateřské mléko ani směs. To vede k nedostatku požadovaného množství živin..

  Kdy mohu dát dítěti vodu??

  Hlavním signálem, kdy začít dítěti dávat vodu, je čas, kdy je dítě připraveno k zavedení doplňkových potravin. Jedná se o věkový interval 4 až 6 měsíců nebo po objevení prvního zubu.

  Když je dítě starší než jeden rok a začne jíst téměř stejně jako dospělí, můžete dát tolik vody, kolik chce dítě.

  Kolik vody dát novorozenému a staršímu dítěti?

  Od narození do 3 měsíců. Nedávejte novorozeně vodu. Děti mají malý žaludek, takže voda je naplní a nahradí hlavní jídlo. Kromě toho velké množství vody narušuje zdravou rovnováhu elektrolytů v těle a může ovlivnit funkci mozku a srdce..

  Od 4 do 6 měsíců. Ačkoli kojenci tohoto věku smějí dávat trochu vody, není to nutné..

  Od 6 do 12 měsíců. Když začnete dávat jídlo a doplňková jídla, spotřeba vašeho dítěte klesá z 750 - 900 ml na 420 - 750 ml za den. To však záleží na typu doplňkových potravin, které se zavádějí, a frekvenci, se kterou dítě jí..

  Spolu s mateřským mlékem nebo směsí může dítě vyžadovat 60 až 120 ml vody denně každý den.

  Od 12 měsíců. Když dítě dosáhne tohoto věku, sníží se spotřeba mléka na 500 ml denně. Do této doby už dítě konzumuje nejrůznější jídla a rodiče nastavují režim snídaně, oběda a večeře. Díky sníženému příjmu mléka, různému příjmu potravy a zvýšené aktivitě se přirozeně zvyšuje potřeba vody pro dítě.

  Batole potřebují přibližně 1,3 litru vody každý den. To zahrnuje vodu z mléka, potravin a dalších zdrojů. Správné nasycení tekutiny usnadní pohyb střev a vyrovná nedostatek..

  Jaký typ hrnečku nebo láhve, v závislosti na věku?

  Rodiče si budou muset vybrat mezi různými druhy šálků a lahví v závislosti na věku dítěte.

  • asi šest měsíců: v tomto ideálním věku použijte k zavádění vody šálek s držadly vybavenými slámou nebo měkkým nosem. Měli byste také zvolit blokovací ventil, který lze odstranit;
  • asi 12 měsíců: to je věk, kdy musíte pomoci dítěti naučit se pít z pohárků. Pokud již dítě pije z hubičky nebo z trubičky, je pro něj snazší jít do šálku. Můžete použít sportovní nebo otevřený pohár.

  Jak dát dítěti vodu?

  1. Naučte své dítě držet hrnek / sklenici.
  2. Pomozte mu naklonit šálek tak, aby voda tekla nepřetržitě.
  3. Držte šálek, když z něj dítě pije.

  Budete to muset dělat pravidelně, než bude dítě moci držet šálek bez dozoru a nevysypat obsah..

  Experimentujte s nimi, dokud nenajdete vhodný šálek pro vaše dítě..

  Malé triky pro dostatečné nasycení vodou

  Rodiče mohou udělat první dny spotřeby vody pro dítě zajímavé a zdravé.

  Zde je několik návrhů:

  • nechte dítě pít často, ale v malém množství;
  • Používejte barevné kelímky a zkumavky různých tvarů, aby bylo dítě potěšeno pitnou vodou;
  • Buďte opatrní s počasím. Během her a za horka dejte dostatek vody. Nechte své dítě vypít nejméně 120 ml každých 20 minut;
  • nabízí více jídel bohatých na vodu, jako jsou polévky nebo ovoce (pomeranče, meloun a hrozny);
  • můžete ztratit tekutinu tím, že dáte dítěti směs, mateřské mléko nebo rehydratační roztok.

  Jaká voda je pro kojence zakázána?

  • minerální voda. Minerální voda je čistá, ale minerály, zejména vápník, se nacházejí v množství příliš velkých pro kojence;
  • pramenitá voda. Pramenitá voda také obsahuje mnoho minerálů. To by mělo být vyloučeno..

  Jaká voda je bezpečná pro novorozence?

  Nejvhodnější je stolní voda pro novorozence, protože má odpovídající množství minerálů.

  Filtrovaná voda z kohoutku je obvykle zdravá a bezpečná. Pokud je voda z vodovodu ve vašem domě testována na bezpečnost, nemusíte používat balenou vodu, což zvýší rodinné výdaje. Pokud potřebujete vařit vodu k pití nebo vaření, vařte pouze tři minuty, abyste zabili škodlivé bakterie.

  Voda je životně důležitou součástí lidského těla. Každá buňka, tkáň, orgán a nádoba obsahuje vodu, která pomáhá přenášet živiny a kyslík z jedné buňky do druhé a nasycuje všechny části těla. Vzhledem k tomu, že potřebu hydratace dítěte uspokojuje mléko, je proto velmi důležité, abyste po 6 měsících věku podali vodu. S rozvojem nemoci je nejlepším poradcem v otázce, zda dát novorozence vodu.

  Měla by být novorozence dána voda

  Existuje mnoho otázek pro mladé matky, z nichž jednou je, zda novorozenci potřebují vodu pro kojení, a pokud ano, kolik a za jakých okolností. Problém je docela relevantní.

  Odpověď na otázku, zda děti potřebují vodu, je celkem jednoduchá. Jen se pokuste mentálně vrátit, dokonce před sto lety. A řekněme si, kolik matek má vždy dostatek čisté (zjevně vařené) vody, aby dala svému dítěti bez rizika jeho zdraví? Po mnoho tisíc let lidské evoluce nedostaly děti v prvních měsících života vodu, protože to znamenalo přímé nebezpečí pro jejich život. To znamená, že u člověka jako biologického druhu je neobvyklé, že malé děti pijí. Stejně jako u jiných savců však mláďata začnou dostávat vodu, když začnou jíst stejné jídlo jako jejich rodiče.

  Pokud hovoříme nejen o zdravém rozumu, ale také o lékařských důvodech, pak Světová zdravotnická organizace a nejnovější pokyny Ministerstva zdravotnictví Ruské federace navrhují, aby nedojčeným dětem bez zvláštních lékařských indikací nebyly podávány další nápoje, a to až do šesti měsíců. Proč?

  Prvním nebezpečím je podvýživa. Žaludek dítěte je velikost jeho pěst a je schopen přijmout a zpracovat omezené množství příchozího jídla (v prvním měsíci života je to 1/5 - 1/6 tělesné hmotnosti denně). A zvláštnost nervového systému novorozence je taková, že voda způsobuje falešný pocit sytosti. Proto je důležité, aby matka pochopila: pokud její dítě vypilo 100 ml vody, nedostalo 100 ml mléka. Navíc růst a vývoj dítěte závisí na mléce a voda mu nepřináší absolutně žádný užitek.

  Druhým nebezpečím je snížení produkce mléka. Mléko se vyrábí v reakci na sání dítěte, to znamená, kolik dítě saje - tolik mléka následně dorazí. Pokud matka dala dítěti vodu, pak bude méně kojit. Obzvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu noční pití dítěte vodou, protože během nočního krmení je stimulována produkce hormonu prolaktinu, což zvyšuje denní produkci mléka. To znamená, že dítě, které v noci živí prsa své matky, si tak během dne poskytne potřebné množství mléka. A pokud „dobrodruzi“ radí matce „podvádět dítě vodou, aby se v noci neobtěžovala“ - domnívejte se, že můžete dítě podvádět, ale nemůžete oklamat přirozený systém produkce mléka...

  Třetím nebezpečím je narušení přirozené rovnováhy v zažívacím systému dítěte. Dítě se narodí se sterilním střevem a do asi šesti měsíců dochází k aktivnímu očkování jeho prospěšné mikroflóry. Mateřské mléko pomáhá utvářet a udržovat přirozenou rovnováhu bakterií v trávicím systému a vše, co dítě během mateřského mléka během této doby života dostává, tuto rovnováhu zhoršuje. A pokud se praxe pití stává konstantní, pak se u dítěte často vyskytuje nadměrné množství škodlivé mikroflóry nad prospěšným - jevem, který naši lékaři obvykle nazývají dysbiózou. Studie provedené Světovou zdravotnickou organizací konkrétně ukazují, že většina kojenců výhradně kojených během prvních 6 měsíců je zdravých a dobře rostou. A děti, které kromě mateřského mléka, které dostaly vodu nebo čaj, trpěly střevními poruchami třikrát častěji než děti, které byly plně kojeny... Potřebujete takové riziko?

  Čtvrtým nebezpečím je pravděpodobnost selhání prsu. Voda se obvykle podává z láhve s bradavkou, což často vede děti k „zmatku bradavky“ - tj. Odmítnutí sát matce prsa ve prospěch láhve.

  Podívejme se nyní na argumenty těch, kteří trvají na potřebě rozdrobit vodu.

  „Voda pomáhá eliminovat kojeneckou žloutenku“

  Žloutenka způsobuje bilirubin, což je enzym rozpustný v tucích. Není rozpustný ve vodě, ale rozpustný v tucích. To znamená, že voda se nevylučuje z těla, ale vylučuje se přesně kolostrem a následně mlékem, které na rozdíl od vody obsahují optimální proporce pro dětské tuky..

  "Například mléko je stejné jídlo jako kaše." Hlad musí být spokojený s jídlem a žízní po pití. V opačném případě dítě získá další kalorií! “

  Ve skutečnosti je konzistence mléka a obilovin zcela odlišná. Mléko je 85 až 90% vody. Pokud by dospělí neustále jedli stejné tekuté jídlo, pak by neměli žádné předpoklady, že by bylo nutné ho ještě více zředit... Kromě toho malé dítě do určitého věku nerozlišuje hlad a žízeň. Proto, jak již bylo zmíněno, voda v něm vytváří pocit falešné sytosti a vytlačuje mateřské mléko. Posouváme důraz: protože získání vody není biologicky odůvodněné, je správné říci, že dítě, které je výhradně kojeno, dostává „extra kalorií“, ale že dítě, které je dopováno vodou, ztrácí potřebné kalorií.

  "Voda by měla být podávána, pokud je venku horká a místnost má suchý vzduch"

  V létě se tlumení projevuje teplem a v zimě suchým vzduchem ve vytápěné místnosti. Mnoho studií však bylo provedeno po celém světě v suchých a horkých zemích (například v Indii při teplotě 35-40 ° C a vlhkosti od 10 do 35%; v Pákistánu při teplotě 27,4-40,7 ° C a vlhkosti od 24 do 77%; v tropy při teplotách od 4 do 41 ° C a vlhkosti od 9 do 60%), což jasně ukázalo, že děti, které dostaly pouze prsa, byly dehydratací méně než děti, které byly krmeny pouze mateřským mlékem. Faktem je, že mateřské mléko obsahuje optimální koncentraci všech solí a minerálů nezbytných pro dítě - mimochodem, pokud dospělý trpí dehydratací, doporučuje se mu obnovit rovnováhu vlhkosti nejen čistou vodou, ale roztokem speciálně vybraných solí... Takže, pokud Máma si myslí, že je pro dítě horké - neměl by být přidáván vodou, ale je jednodušší oblékat a ventilovat místnost! Dítě, které má žízeň, jednoduše požádá matku o prsa častěji. Při extrémním teplu můžete tělo dítěte otřít studenou vodou a vzduch z místnosti způsobí, že parní zvlhčovač nebo jednoduchý rozprašovač bude méně suchý, ale v tomto případě je voda žádoucí venku a ne uvnitř těla dítěte...

  "Pokud je dítě nemocné, nemůžete se obejít bez vody - obnoví rovnováhu vlhkosti, pomůže odstranit viry močí a v něm se mohou rozpustit léky."

  Ve výše uvedeném neexistuje jediná funkce, s níž by mateřské mléko nedokázalo lépe poradit než voda. Stejný lék, který se dítě bude snažit co nejlépe plivat, když se zředí vodou, bude brát mnohem příznivěji s vyjádřeným mateřským mlékem, což také pomůže lepší absorpci.

  "Moje dítě se někdy uklidní až poté, co dostane láhev vody."

  Klíčovým slovem je zde láhev. Z mnoha různých důvodů chce dítě někdy sát něco, ale nikoli hrudník své matky. Dva z nejjednodušších a nejnebezpečnějších způsobů, jak uklidnit dítě, které právě nemá matčinu prsa, je sát jí čistě umytý prst nebo jen spát, protože děti, které jsou unavené denními dojmy, se takto chovají před usnutím.

  "Každý má žízeň a děti nejsou výjimkou!"

  Existuje mnoho potravin, které mohou dospělí bezpečně jíst, ale které způsobují velké problémy dětem, protože jejich trávicí systém není dostatečně zralý. Pokus o krmení dítěte se zaměřením na potřeby dospělého žaludku by měl závažné následky. Většina dětí sama odmítá pít vodu, kterou jim nabízí, a začnou uhasit žízeň až po 9–12 měsících.

  Je možné dát novorozencům vodu, kdy a kolik?

  Voda je látka nezbytná pro každý živý organismus. Člověk může žít bez vody déle než 3-5 dnů. Tato léčivá tekutina přispívá k hladkému fungování všech orgánů, je aktivním účastníkem všech chemických reakcí, které se vyskytují v těle, dodává energii, čistí krevní cévy a klouby, odstraňuje škodlivé látky, normalizuje tělesnou teplotu.

  Je přijatelné pro dojnice

  Pitný režim kojenců má své vlastní vlastnosti spojené se způsobem krmení a obecným stavem těla s imunitou, která se dosud nevytvořila. Otázka potřeby a pravidel pití v dětství se proto obává všech rodičů.

  Kdy mohu dát novorozence vodu? Až 4-6 měsíců je mateřské mléko pro dítě hlavním jídlem a pitím, které v ideálním případě splňuje všechny jeho potřeby..

  Je velmi důležité řádně organizovat krmení v prvních týdnech života, protože mléko bohaté na živiny a kalorie je schopno poskytnout dítěti vše potřebné, udržovat rovnováhu mikroflóry a formovat imunitu.

  Protože většina mateřského mléka je voda, zdravé dítě, které ho používá, dostává veškerou tekutinu, kterou naplnilo. Kromě toho není třeba ředit již dostatečně tekuté hlavní jídlo. Pediatrové proto nedoporučují zalévat dítě do 4 měsíců věku, dokud není žaludek dostatečně silný.

  Tekutinou naplněný, dosud zcela netvorený trávicí trakt bude obtížné zvládnout zvýšenou zátěž. Přebytečná voda nepřinese tělu žádný užitek a může mít nežádoucí důsledky pro zdraví dítěte:

  • vyplnění místa určeného pro mléko, a tedy nedostatek nezbytných kalorií a živin;
  • obtížnosti práce nezralých ledvin dítěte a eliminace prospěšných látek pocházejících z mateřského mléka;
  • zvýšení bilirubinu v krvi, což vede k dětské žloutence;
  • riziko dysbiózy a intoxikace vodou.

  Pokud namísto prsu nabízíte dětskou vodu, jako mnoho z nich, například v noci, může matka přerušit kojení, a aby se tomu vyhnula, bude muset trávit spoustu času a zvýšeného úsilí pumpováním mléka, zatímco to není nutné..

  Kromě toho může dítě zvyklé odebírat tekutinu z bradavky relaxovat a nakonec se vzdát na prsou: takové sání ostatně nevyžaduje mnoho úsilí.

  Někteří rodiče jsou uváděni v omyl chamtivostí, s níž se dítě drží navrhované láhve a pije veškerou tekutinu. Toto chování není vysvětleno žízní, ale rozvinutým sacím reflexem, který rozlišuje všechny kojence, zejména pokud mají hlad.

  Na druhé straně nedostatek vody není pro dítě o nic méně nebezpečný než jeho přebytek: zvýšený metabolismus a zvýšená pohybová aktivita vyžadují pravidelné doplňování tekutin. Proto odpověď - je možné dát novorozence vodu a jak udržovat normální vodní rovnováhu - pouze pediatr může.

  Jak zjistit, zda má dítě dostatek vody

  Pokud se objeví následující známky dehydratace, dítě potřebuje další tekutinu:

  • vzácné močení;
  • celková letargie nebo naopak zvýšená úzkost;
  • suchost a bledost pokožky;
  • suchý jazyk a sliznice;
  • ztráta chuti k jídlu;
  • nasycená barva a štiplavý zápach moči;
  • výskyt zácpy;
  • chamtivost, se kterou dítě chytí jeho hruď, láhev nebo šálek.

  Pomocí metody „mokré plenky“ je možné určit, zda má dítě dostatek tekutiny nebo ne. Zdravé děti močí 20-25krát denně. Na jeden den počítali 12 nebo více mokrých plenek, což znamená, že je vše v pořádku. K pájení je nutné méně. Barva moči může také naznačovat dehydrataci. Tmavší než obvykle - naléhavě pijte.

  V tom případě musíte dát novorozence vodu

  Je možné dát dětem vodu za určitých okolností? Existují situace, kdy je nutné dojení dítěte ukončit. Pediatr předepisuje kojení dítěte během jakékoli nemoci nebo v případě nepříznivých vnějších podmínek, které zahrnují intenzivní teplo a suchý vzduch, tj. V situacích, kdy dítě má zvýšené pocení a způsobuje dehydrataci..

  Názor odborníků na to, jak staré je možné začít kojit děti v podmínkách špatného zdraví nebo tepla, se liší. Mnoho odborníků, včetně Dr. Komarovského, věří, že v takových situacích by dítě mělo dostat vodu již v prvním měsíci života a podle WHO by se před zavedením doplňkových potravin neměly opít ani děti, a to ani za nepříznivých okolností..

  Alternativou k dávkování může být častější aplikace na prsa (nejméně 1krát za hodinu během dne a 3krát v noci): velké procento vody v „předním mléku“, nenasycené bílkovinami, pomáhá uspokojit žízeň a udržovat rovnováhu vody v těle na správné úrovni.

  Léky předepsané lékařem mohou být také rozpuštěny v mléce. Kromě toho často vykoupejte, oplachujte a otřete dítě vodou. Taková opatření dokonale pomáhají vyrovnat se s žízní a přehřátím. A pouze pokud to vše nestačí, musíte dětem nabídnout trochu vody, ale pouze po konzultaci s lékařem.

  Aby se předešlo dehydrataci, je nutné v dětském pokoji vytvořit příznivé mikroklima: teplota je asi 20 ℃ a vlhkost je od 50 do 70%. V horkém počasí je vhodné odstranit nadměrné oblečení a plenky od dítěte. Pokud je vzduch příliš suchý, použijte zvlhčovače vzduchu..

  Kdy jinde musíte dát kojení novorozence při kojení? Dítě musí být dopováno, pokud má:

  • Poruchy trávení: zvýšená tvorba plynů, zácpa a další gastrointestinální poruchy.
  • Teplo. V této situaci pomůže voda obnovit normální rovnováhu tekutin v těle..
  • Škytavka - kontrakce svalů hrtanu nebo bránice. Malé množství vody pomůže vyrovnat se s touto podmínkou..

  Může být novorozenec podán s průjmem? Je nutné doplnit nejen ztrátu tekutin, ale také ztrátu solí, takže byste měli dát speciální řešení pro rehydrataci. Můžete jej vařit sami přidáním malého množství soli, sody a cukru do převařené vody.

  Je možné dát žaludku vodu s kolikou? Je lepší použít koprovou vodu (infuze semen kopru). Eliminuje tvorbu plynu.

  Měl by novorozenec pít vodu se žloutenkou? Pokud příznaky žloutenky přetrvávají déle než 3 týdny, musí dítě kromě mateřského mléka vypít alespoň 100 ml vody denně.

  Jak dát novorozence vodu

  Nyní o tom, jak dojit dítě vodou. Nabídněte dítěti další nápoj mezi hlavními krmivy, ale ne před nimi, jinak bude jíst špatně a nebude přibírat na váze. Pokud dítě odmítá vodu, netrvejte na tom a nevynucujte silou. Chce pít - určitě pije. Strouhanka nemůže být omezena jak pitím, tak přetížením.

  Existuje názor, že dítě je zlobivé a nechce pít obyčejnou vodu, protože je bez chuti, a proto musí být oslazeno. Pediatrové to neschvalují. Za prvé, bříško dítěte může bobtnat ze sladké vody. A za druhé, kazy, cukrovka a obezita se mohou v budoucnu vyvinout ze sladkostí. Ale pokud opravdu chcete, aby byl nápoj atraktivnější, je lepší použít ne cukr, ale fruktózu a v minimálním množství - ne více než lžičku na 200 ml.

  Existuje několik způsobů, jak dát dítěti vodu. Můžete pít z láhve s anatomickým dudlíkem, z kávy nebo lžičky. Někdy použijte stříkačku nebo kapátko. Když je dítě o něco starší, můžete si ho zvyknout na pohár.

  Jak dojit děti po přidání doplňkových potravin

  V jakém věku musíte do dětské stravy vstříknout více tekutiny? Potřeba vody vyvstává se začátkem používání tuhých potravin, asi 4-6 měsíců.

  Při novém jídle dostává tělo větší množství kalorií, což zvyšuje potřebu další tekutiny. Voda velmi usnadňuje proces trávení přijatých potravin a zabraňuje zácpě.

  Měli byste začít zvykat dítě na vodu s malým množstvím, asi půl čajové lžičky a postupně ji zvyšovat. Nepijte dítě před jídlem: to může vést ke ztrátě chuti k jídlu.

  Neméně důležitá je teplota kapaliny. Příliš studená voda způsobuje riziko podchlazení křehkého organismu a horká voda může spálit žaludeční sliznici. 20 ℃ - optimální ukazatel teploty vody.

  Přípustné množství vody

  Normální funkce těla závisí na množství další tekutiny, takže je důležité správně určit, kolik vody dát dítěti. Pokud má dítě dehydrataci spojenou s jakýmkoli onemocněním, stanoví množství pediatrického lékaře množství vody v závislosti na stavu a hmotnosti dítěte.

  StáříObjem vody za den, ml
  1-3 měsíce.10-30
  4-6 měsíců.30-50
  7-12 měsíců.70-100
  1-1,5 let100-150
  1,5-3 roky150-300

  V případě nedostatku vody v důsledku tepla nebo suchého vzduchu můžete dítě podle svých potřeb dojit.

  Kojencům by mělo být nabízeno 30–60 ml denně, protože mléko již obsahuje požadované množství vody a dítě, které dostává umělé nebo smíšené jídlo, by mělo vypít asi 100–200 ml denně. Tento výpočet by však měl být individuální povahy a měl by být upraven lékařem.

  Pokud zdravé dítě nechce vodu, není nutné ho nutit nebo přesvědčovat. Nikdy nesladit vodu: taková kapalina neuhasí žízeň a nepřináší výhody.

  Jaká voda je vhodná pro kojence

  Trávicí systém novorozeného dítěte je vysoce citlivý na jakékoli změny ve stravě, včetně zavádění vody. Vše, co vstupuje do těla dítěte, by mělo být kvalitní a naprosto bezpečné. Proto je nutné určit, jakou vodu by měla být novorozence podána. Zde je počet užitečných prvků, které by voda, která splňuje všechny normy, měla obsahovat v množství 1 litr:

  • stopové prvky - od 200 mg;
  • vápník - až 60 mg;
  • hořčík - od 10 do 35 mg;
  • sodík - až 20 mg;
  • draslík - 5-20 mg.

  Běžná vařená voda z vodovodu nesplňuje tyto požadavky: je příliš tvrdá, obsahuje určité množství škodlivých cizích nečistot a také ztratí všechny prospěšné vlastnosti v procesu vaření.

  Lze jej použít pouze s dětským filtrem vyrobeným z ekologického plastu. Vyčištěnou vodu uložte do skleněné mísy nebo plastové láhve označené „7“.

  Pro kojence není vhodná ani minerální ani perlivá voda. Destilovaná a deionizovaná voda může být dána dítěti nejdříve 3 roky.

  Nejlepší volbou je speciálně připravená balená voda pro kojence, která obsahuje vše, co potřebujete, ve správných proporcích, je čistá a nemusí být vařená, měkká a příjemně chutná. Můžete si ji koupit v lékárnách a po otevření lahvičky by měla být v chladničce maximálně jeden den.

  Jak zalévat dítě umělým a smíšeným krmením

  Extra tekutina se stává potřebnou pro dítě, když začne používat kojeneckou výživu obsahující více kalorií než mléko. Potřebuje vodu, zejména za horkého počasí nebo nemoci. V takové situaci je nutné začít dávat vodu bez ohledu na věk. Mezi krmením je nutné dojet dítě. V tomto případě je lepší nepoužívat láhev s dudlíkem, ale lžíci nebo piják.

  Je velmi obtížné uhodnout potřeby novorozence. Někdy jeho tělo potřebuje vodu navíc a speciální režim pití.

  Pití by mělo především přinést výhody pro dítě a nemělo by být škodlivé pro zdraví, proto před zavedením nové tekutiny do nabídky byste se měli vždy poradit s pediatrem, který určí, kolik vody má dát novorozence, podle věku a celkového stavu dítěte..

Články O Neplodnosti