Hlavní Bolest

Nesprávně nošený bezpečnostní pás během těhotenství může poškodit nenarozené dítě.

Obvaz je speciální elastický pás, který je žádoucí nosit po celou dobu těhotenství. Existují výhody a nevýhody obvazu pro těhotné ženy, které je třeba vzít v úvahu před výběrem správného produktu a jeho použitím.

Bandáž je zpravidla ve formě pásu nebo kalhotek vyrobených ze specializovaného materiálu s vysokou úrovní elasticity. Jeho hlavním cílem je pohodlná fixace vnější břišní stěny.

Obvaz musí být použit ke snížení zátěže muskuloskeletálního systému těhotné ženy. Správná a pohodlná fixace páteře hraje důležitou roli v normálním průběhu těhotenství. Antatatální pás má dlouhou historii. Aniž bychom šli do podrobností, stojí za zmínku, že se začal používat v 60. letech. 19. století.

Výhody

 1. Plná podpora rychle rostoucího břicha. V tomto případě samotný plod není pod tlakem a poškozením.
 2. Obvaz nutí plod zaujmout správnou polohu. To minimalizuje riziko předčasného snížení dítěte a významné problémy přímo během porodu.
 3. Prenatální pás může významně snížit zatížení páteře a zmírnit tlak v bederní oblasti. Kromě toho má pás blahodárný účinek na nohy nastávající matky, podporuje správný krevní oběh a brání její stagnaci.
 4. Kosmetický účinek. Počet obvazů lze díky obvazu výrazně snížit.

Lékařský výzkum potvrzuje účinnost a přínos obvazu pro matku i nenarozené dítě. Je však třeba si uvědomit, že pozitivního účinku lze dosáhnout pouze správným výběrem a správným použitím obvazu. Z lékařských důvodů by měl mít pouze určité kategorie těhotných žen pod zvláštní kontrolou ochranný pás. Ostatní budoucí matky to mohou nosit podle svého uvážení.

Lékařské indikace

Autoritativní odborníci doporučují používat obvaz v následujících případech:

 • velké ovoce nebo nesoucí několik plodů najednou. V tomto případě je na muskuloskeletální systém těhotné ženy, která potřebuje účinnou podporu, velký tlak;
 • hrozba potratu;
 • v nepřítomnosti tónu vnější břišní stěny. V některých případech to může vést k předčasnému prolasu plodu;
 • předporodní pás pomáhá správně fixovat polohu plodu;
 • v přítomnosti akutní bolesti v bederní páteři, silných otoků nebo křečových žil;
 • chirurgické zásahy do dělohy několik let před početí plodu;
 • špatný vývoj děložního čípku;
 • sevřené nervové zakončení v bederní oblasti, které může vyvolat silnou bolest;
 • obvaz je nutný pro ženy trávící většinu času na nohou;
 • v případě opakovaného těhotenství předporodní pás pomáhá vyhýbat se prohýbání v břiše a nadměrným striím. Je třeba poznamenat, že během druhého těhotenství dochází k natahování peritoneálních tkání mnohem rychleji, proto je důležité této oblasti věnovat zvláštní pozornost.

Pokud takové indikace neexistují, není třeba obvaz aplikovat pravidelně. Svalová tkáň vnější stěny břicha by měla být v dobrém stavu, a proto může sama zvládat zvýšené zatížení..

Kontraindikace

Obvaz je přísně zakázán v případě:

 • nesprávná poloha plodu. Pokud po 24 týdnech plod nezapadá správně do dělohy, může mu obvaz pouze poškodit použití obvazu. Prenatální pás bude zbytečnou překážkou, pokud se dítě přesto rozhodne samostatně změnit svou polohu v lůně a otočit hlavu dolů. V situaci, kdy je dítě krátce před nástupem porodu stále obráceno, někteří gynekologové doporučují používat obvaz, aby zabránili návratu plodu do původního stavu;
 • výskyt různých alergických reakcí spojených s materiálem, ze kterého je bandáž vyrobena. V tomto případě je vše čistě individuální.

Různé obvazy

V moderním světě existuje několik typů obvazů, které je vhodné nosit během těhotenství. Nejčastěji jsou vyrobeny z bavlny a elastanu. Může se jednat o speciální kalhotky, pásek nebo korzet.

V lékárnách můžete také vidět obvazy, které lze nosit po těhotenství. Jejich hlavním účelem je obnovit plné fungování vnější stěny břišních svalů.

Obzvláště často se takové obvazy používají po císařském řezu nebo po velmi těžkém těhotenství. Mají řadu anatomických funkcí, takže těhotné ženy by se neměly kategoricky používat.

Univerzální obvaz

Možná je to nejjednodušší a nejúčinnější model, ke kterému se většina těhotných žen uchyluje. Univerzální obvaz znamená širokou elastickou pásku, která je upevněna k břiše pomocí jistého suchého zipu. Účinnost jeho funkce spočívá v tom, že tento pás lze nosit jak před těhotenstvím, tak po něm.

Během těhotenství tato bandáž pomáhá správně rozložit tlak vyvíjený na záda a bederní bednu a také pomáhá snižovat zátěž na nohy. Tento pás lze nosit kdykoli v roce. Má na sobě spodní prádlo pod šaty..

Některé obvazy jsou vyrobeny ze specializovaného perforovaného materiálu, který umožňuje pokožce dýchat i ve zvláště horkém období. Tento model předporodního pásu je nejvhodnější pro nastávající matky, které jsou náchylné k rychlému nárůstu hmotnosti a vzhledu velkého počtu strií. Kromě toho má tento obvaz poměrně široké cenové rozpětí, díky čemuž je cenově dostupný pro každou mámu.

Bandážové kalhotky

Jsou to druh korekčního spodního prádla, které má před břicho předimenzovanou vložku, která vám umožňuje udržovat svalový tonus. Dnes existuje celá řada různých modelů a barev podobných kalhotek.

Hlavní předností takového prádla je pohodlná ponožka, pohodlná údržba zaoblené bříško a finanční dostupnost. Nicméně, stejně jako každá jiná věc, tyto kalhotky mají některé nuance, které je důležité dodržovat při jejich používání..

Bandážové kalhotky se musí prát každý den, proto pro větší hygienu musíte mít na skladě několik modelů, nebo je můžete použít na běžném spodním prádle.

Existuje speciální řada izolovaných modelů, které se doporučuje nosit v chladném období, aby se udržely v teple. Tyto kalhotky jsou kontraindikovány pro nastávající matky, které rychle přibírají na váze nebo mají velmi velké ovoce, protože toto zařízení není určeno pro velmi velké roztahování. Pokud toto pravidlo nedodržíte, kalhotky začnou v průběhu času vyvíjet tlak na přední stěnu břicha a jednoduše se třením, což je extrémně negativní po celou dobu těhotenství..

 • v pozdních stádiích je nošení takových kalhotek docela problematické, protože je velmi obtížné je nosit s velkou bříškou;
 • Pokud na klínu není žádný upevňovací ventil, budete muset pokaždé, když jdete na záchod, odstranit své kalhotky úplně. To způsobuje těhotným ženám řadu vážných nepříjemností. Mimochodem, u některých žen se tento problém objevuje i na recepci gynekologa;
 • pokud je podpůrný nástroj nesprávně zvolen ve velikosti a neodpovídá anatomickým rysům ženy, může způsobit vážné poškození zdraví a narušit úplný vývoj dítěte v děloze.

Je nemožné dát jasná doporučení ohledně výběru velikosti kalhotek, takže zbývá doufat v maximální péči a svědomitost matky během jejich nákupu.

Ve prospěch obvazových kalhotek je skutečnost, že mohou být dokonale skryty pod oblečením, a to je velmi výhodné pro ženy, které se až do pozdního těhotenství snaží vést aktivní životní styl. Mohou jít do práce, na procházku nebo na nákupy.

Korzet

Jedná se o poměrně zajímavou verzi podpůrného zařízení, které má šněrování na přední straně břicha. Přestože tento nástroj dokonale podporuje břicho nastávající matky, je nesmírně obtížné jej nasadit bez pomoci.

Tento model není tolik žádaný jako pás a kalhotky. Hlavní výhodou korzetu je, že jej lze snadno přizpůsobit téměř každému břichu, i když se zvyšuje téměř každý den.

Jak si vybrat obvaz s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla?

Pro správnou volbu podpůrného prostředku je nutné vyhledat radu porodníka-gynekologa, který během těhotenství vede ženu. Protože jen on zná všechny lékařské kontraindikace, které mohou výrazně ovlivnit výběr obvazu.

Hlavní doporučení, která je třeba dodržovat při výběru obvazu:

 • materiál, ze kterého je bandáž vyrobena, musí být výhradně přírodní. Tkanina by měla být dobře větraná. Je nezbytně nutné, aby pokožka dostávala potřebné množství vzduchu;
 • většina obvazů je suchým zipem připevněna na břiše. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost jejich kvalitě a trvanlivosti. Měly by být drženy co nejdále od exponovaných oblastí kůže, aby je při nošení neměly;
 • Je důležité, aby produkt nestiskl břicho a neomezoval pohyby. Nastávající matka by měla pohodlně chodit, sedět a jíst. K tomu je třeba během montáže provést co nejvíce různých pohybů, což pomůže pochopit, zda vás obvaz váže;
 • v případě, že těhotenství je doprovázeno rychlým přibýváním na váze, je nutné změnit obvazy v závislosti na požadované velikosti;
 • je lepší nekupovat první dostupný model, ale zhodnotit kvalitu a výhody několika současně. Možná se v jednom z testovaných modelů bude žena cítit mnohem lépe.

Po zakoupení obvazu je nejlepší ukázat to gynekologovi, který potvrdí nebo odmítne správnost svého výběru.

Kde mohu koupit?

Dnes existuje mnoho obchodních platforem, kde si můžete koupit obvazový nástroj. Zpravidla se jedná o lékárny, obchody specializující se na prodej zboží pro nastávající matky a různé online trhy.

Jak ukazuje praxe, je nejlepší provést nákup na důvěryhodných místech. Většina matek dává přednost nákupu obvazů v lékárně, protože lékárník poskytne odbornou pomoc při výběru správné velikosti a materiálu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla. Žena bude moci klást všechny její otázky a získat profesionální lékařské odpovědi.

A v situaci, kdy se nehodí, nebudou peníze vráceny, protože obvaz odkazuje na výrobky osobní hygieny, které podle zákona nelze vrátit. Během montáže musí žena pečlivě poslouchat své vlastní tělo, reagovat na všechny neobvyklé komprese a nepohodlí.

Při nákupu podpůrného produktu přes internet riskuje nastávající matka, že dostane nejen zboží nízké kvality, ale také zdravotní problémy, které mohou vzniknout v důsledku nošení. Proto je lepší se této možnosti uchýlit..

Měl bych nosit, pokud neexistují indikace?

Tato otázka musí být nejprve projednána s gynekologem, který přímo vede těhotenství. Je to on, kdo po posouzení fyziologického stavu ženy a po analýze jejích hlavních ukazatelů může doporučit nebo zakázat obvaz..

Kdy začít nosit?

Toto rozhodnutí je učiněno čistě s ohledem na individuální vlastnosti nastávající matky. Ještě jednou však chci upozornit na skutečnost, že přijetí nezávislých rozhodnutí se v tomto případě nedoporučuje. Všechny akce by měly být koordinovány s pozorujícím gynekologem. Pouze on může posoudit přítomnost nebo nepřítomnost zdravotního stavu..

Z jakého období?

Těhotné ženy zpravidla začínají nosit podpůrnou látku, počínaje 23 týdny. Z lékařského hlediska je optimální období pro zahájení obvazu 4. měsíc těhotenství. Protože v této době začíná děloha růst, což vede ke zvýšení velikosti plodu.

V tomto případě je hlavní věcí striktně dodržovat doporučení specialisty a poslouchat své vlastní tělo. Od 39. týdne je pro dlouhodobé zatížení páteře nezbytný obvaz. Mnoho žen jej nosí na dlouhé procházky nebo na domácí práce. Právě v této době začíná dítě připravovat práci. Proto je nesmírně důležité správně opravit jeho polohu.

Jak používat předporodní bandáž?

Doporučuje se koupit obvaz ve 3-4 měsících těhotenství. Vzhledem k tomu, že během tohoto období začíná plod znatelně narůstat. Někteří porodníci-gynekologové doporučují používat podpůrný lék po dobu nejvýše 4-5 hodin denně.

Většina lékařů je toho názoru, že ani dlouhodobé nošení obvazu nemá vliv na zdravotní stav matky a dítěte. Stále však stojí za to si udělat nějaké přestávky v ponožce. K tomu stačí pás vyjmout nejméně půl hodiny každých 4-5 hodin.

Během spánku by se břišní svaly měly zcela uvolnit a přestat se cítit nadměrným napětím. Obvaz je nezbytný při dlouhých procházkách, při provádění fyzických cvičení a při sportu. Tento nástroj lze použít v pozdním těhotenství..

Pro plné využití se doporučuje gynekologům mít alespoň dva bandážové pásy. Musíte pečlivě sledovat vlastní hygienu a pravidelně mýt obvazy. To je způsobeno skutečností, že intenzivní opotřebení a těsná blízkost těla nejenže kontaminují obvaz, ale také jej výrazně protahují. A to zase vede ke zhoršení jeho hlavní funkce - stažení.

Abyste mohli nosit obvaz, který prospívá jak mamince, tak i dítěti, musíte dodržovat řadu standardních pravidel pro nošení:

 1. Pro správnou fixaci obvazu je nutné lehnout si na rovný a pohodlný povrch a lehce zvednout hýždě. V některých případech můžete použít měkký polštář.
 2. Je třeba nějakou dobu tuto pózu opravit. Pomůže plodu zaujmout anatomicky správné postavení. Navíc je to právě toto uspořádání pánve, které uvolní zatížení močového měchýře.
 3. Poté musíte pomalu obvaz. Je nutné se ujistit, že produkt nikde nestlačuje a nepřináší pocit nepohodlí. Obvaz musí být upevněn tak, aby byl tažen, ale ne sevřen. Slabé napětí obvazu nebude dobré, ale spíše způsobí nepříjemnosti.
 4. V případě správně fixovaného obvazu by žena neměla pociťovat nepohodlí ani při chůzi, ani při sezení.
 5. Při správné fixaci obvazu by ženská ruka měla volně procházet mezi jejím tělem a elastickou tkání.

Doporučení odborníků

Navzdory skutečnosti, že volba obvazových prostředků je přísně individuální, je nutné přísně dodržovat standardní doporučení odborníků:

 • nejlepší je zakoupit produkt pouze na specializovaných místech (lékárna, specializované obchody), kde na něj můžete plně vyzkoušet;
 • je nutné pečlivě prostudovat složení obvazového materiálu;
 • při výběru obvazu je lepší se zaměřit na národního výrobce. Navzdory skutečnosti, že variační rozsah těchto produktů není tak rozmanitý jako v případě dovážených, ale domácí výrobci přísně dodržují všechny normy pro výrobu těchto produktů. Navíc mají cenově dostupnější cenu;
 • v případě nákupu obvazových kalhotek byste měli zvláště pečlivě zvážit volbu jejich velikosti. Měl by být o několik pozic větší, než je obvyklá velikost vašeho spodního prádla;
 • je nesmírně důležité sledovat stav produktu během jeho používání.
 • v případě, že se dítě začne pohybovat aktivně, je nutné okamžitě odstranit podpůrný prostředek;
 • je nutné pečlivě prostudovat návod k použití přípravku, metody praní a složení tkaniny. To umožní déle udržovat pružnost tkání;
 • obvaz je zakázán během spánku.

Znala všechna pravidla pro výběr, vyzkoušení, nákup a použití obvazu, žena na pozici jí velmi usnadní těhotenství, zejména v pozdějších fázích, kdy je těžké nejen chodit po dlouhou dobu, ale jen ležet..

Jak nosit těhotenský obvaz


Před a po porodu lze nosit univerzální obinadlo. Je určen k nošení od 20 do 24 týdnů. Noste čas - ne více než 10 hodin denně. Bandáž můžete nosit s půlkruhovou částí nahoru i dolů, v závislosti na vašich pocitech a doporučeních porodníka-gynekologa.
Po porodu musí být pás otočen „dozadu“, aby se jeho široká část napínala a upevňovala žaludek a úzká se upevňovala na záda. V období po porodu používejte obvaz denně, dokud není břicho úplně obnoveno..
Velikost univerzálního obvazu je nutné zvolit podle obvodů boků pod žaludkem podle tabulky pro stanovení velikosti..


Trh se zdravotnickými prostředky zahrnuje obvazové kalhotky vyrobené bez švů, s dvojpolohovým spodním uzávěrem, díky kterému nelze obvaz odstranit při návštěvě toalety (stačí uvolnit knoflíky nebo háčky). Obvazy tohoto designu jsou velmi oblíbené u těhotných žen: jsou snadno použitelné, dobře sedí, nevyčnívají pod šaty. Kromě toho také uspokojují estetické potřeby žen díky přítomnosti různých modelových a barevných variací. Velikost obvazu se volí v závislosti na velikosti rostoucího břicha. Obvazové kalhotky jsou umístěny v poloze pro ležení, aby správně fixovaly těhotnou dělohu a správně rozložily tlak: méně v horní části břicha, více v dolní části. Odstranění antatální bandáže je také výhodnější při ležení.

Je třeba poznamenat, že obvazové kalhotky lze nosit jak na nahém těle, tak na kalhotkách. V prvním případě bude nutné obvaz prát každý den, a proto si budete muset koupit alespoň dvě obvazy za směnu. Pokud je žena obézní nebo je doprovázena těhotenstvím
patologické přibývání na váze a otok, pak v některých případech, na konci termínu, obvazové kalhotky začnou „narážet“ do boků a třít kůži.

2. Prenatální bandážový pás - opěrný elastický pás se třemi nastavitelnými klouby se suchým zipem, který se nosí přímo na spodním prádle. Střední a dva boční klouby umožňují upravit velikost obvazu. Model položen na obě lhaní
a postavení.

Je třeba mít na paměti, že široká a hustá opěrná páska bude mít při nošení lepší účinek a bude se méně deformovat (přejíždět, složit, narazit do těla). Dalším pozitivním bodem této vzpěry je to, že umožňuje přizpůsobit uložení díky bočním ventilům. Pokud se v procesu nošení ukáže, že obvaz začal vyvíjet větší tlak na žaludek, nebo naopak, byl napnutý, pak boční ventily umožňují upravit průměr bez rozepnutí obvazu. Současně opraví dělohu, ale netlačí nahoru. Velmi praktické, pohodlné v létě, protože zcela nezakrývá žaludek, těhotná žena nebude příliš horká.


Bandážový pás na oděvy je elastická páska, která je upevněna suchým zipem pod žaludkem, což snižuje tlak a napětí v břiše a pánvi.

3. Univerzální (kombinovaný) obvazový pás se používá jak před porodem, tak i po nich. Jedná se o oboustranný pás ortopedické konstrukce, ve kterém je jedna strana mnohem širší než druhá, vyztužená náplastí. Boční suchý zip umožňuje nastavení
velikost a stupeň utažení řemenu bez jeho vyjmutí. Takový obvaz lze nosit jak prenatální (zesílená část pásu bude umístěna na spodní části zad), tak i poporodní (v tomto případě široká část napíná břišní stěnu). Před porodem můžete nosit obvaz s půlkruhovou částí nahoru i dolů, v závislosti na pocitech těhotné ženy. Po porodu potřebuje kůže a svalová tkáň přední břišní stěny čas, aby obnovila svůj původní tón. Poporodní obvazy jsou vyzývány, aby ženě v této situaci pomohly..

Poporodní obvaz - produkt, který napíná břišní stěnu a podporuje rychlejší obnovení svalového tonusu a břišní kůže v období po porodu, vede k normalizaci tlaku uvnitř břišní dutiny. Obvaz zmírňuje stres páteře, zmírňuje bolesti zad, pomáhá udržovat správné držení těla a půvab. Nošení poporodní ortézy eliminuje strie, pomáhá zaujmout správnou polohu břišních orgánů, zabraňuje prolapsu vnitřních orgánů nebo tvorbě kýly.

Jak si vybrat mateřskou bandáž?

Článek připravila Orlova Elena Nikolaevna, anesteziologicko-resuscitátorka,
nejvyšší kategorie. Speciálně pro web medprostor.by

Obsah:

Mnoho těhotných žen čelí otázce: „Jaké obvazy nosit během těhotenství?“ Tento produkt, vyrobený z elastické tkaniny a šitý podle speciálního vzoru, pomůže ženě cítit se pohodlněji a nezažívat bolesti zad nebo těžkosti v dolním břiše. Z jakého týdne těhotenství nosit obvaz? Obvykle se doporučuje nosit od 20 do 24 týdnů, ale v případě potřeby může lékař předepsat, aby se nosila dříve..

Na co je obvaz během těhotenství??

O tom, zda je možné nosit obvaz během těhotenství, přemýšlí každá nastávající matka. Ne každá žena by měla nosit prenatální obvaz.

Indikace pro nošení jsou následující:

žena vede aktivní životní styl, často je ve stoje a pracuje po mnoho hodin (více než 3) denně;

přítomnost časté bolesti v zádech nebo bederní páteři;

slabé břišní svaly;

vysoká hmotnost plodu;

riziko strie;

některé porodnické patologie: hrozba přerušení těhotenství, značně zvětšená děloha atd.;

křečové žíly a bolesti nohou.

Jak nosit obvaz před porodem a kdy ho začít oblékat, řekne doktor, který pozoruje těhotenství.

Prakticky neexistují kontraindikace pro nošení poporodní bandáže. Hlavní věc je, že nezpůsobuje nepohodlí nastávající matce a dítěti. Volba tohoto produktu by měla být přijata odpovědně, protože nekvalitní textilie nebo šití mohou způsobit podráždění, alergické reakce nebo poškodit kožní prvky..

Druhy obvazů

V internetových obchodech a lékárnách po mnoho let existuje široké spektrum obvazů pro těhotné ženy. Aby nedošlo k chybě při výběru, měli byste se poradit s lékařem nebo zkušeným konzultantem a on vám řekne, jaký model potřebujete.

Existuje několik typů poporodní bandáže:

 • Bandážový pás. Toto zařízení podporující břicho se nenosí na těle, ale na spodním prádle. Fixace se provádí pomocí suchého zipu (šněrování je nepříjemné a je již považováno za zastaralou možnost). Mnoho modelů není vybaveno jedním upevňovacím ventilem, ale třemi. Pomáhají upravit velikost produktu. V břiše je ortopedický výrobek vybaven dvěma elastickými vložkami - v břiše a na zádech.
 • Kalhotky-bandáž. Na obvazovém pásu je elastická vložka. Používá se jako spodní prádlo, a proto vyžaduje časté praní. Proto byste měli koupit 2-3 výrobky.
 • Univerzální obvaz pro těhotné ženy a ženy při porodu. Je vyroben ve formě řemenu a lze jej použít před i po dodání.

Jak nosit obvaz před dodáním, záleží na vybraném modelu. Všimněte si, že nyní jsou pro výrobu těchto obvazů používány moderní materiály, které poskytují neomezený přístup kyslíku do kůže.

Jak si vybrat obvaz pro těhotné ženy?

Při výběru prenatálního obvazu byste měli věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • Pohled. Funkčnější možností je obvazový pás a při správné volbě se nosí pohodlně. Pokud žena potřebuje nenápadnější variantu, můžete si kromě popruhu koupit také obvazové kalhoty. Nejsou vidět ani pod oblečením z tenkých tkanin a snadno se oblékají..
 • Velikost. Pochopte, jak určit velikost obvazu pro těhotné ženy, můžete se řídit jednoduchými pravidly. Před těhotenstvím by měla být vybrána podle vaší velikosti. Chcete-li to provést, přidejte ještě jednu do své velikosti. Například před těhotenstvím jste nosili velikost M a pás by měl mít velikost L. Při nákupu nezapomeňte vyzkoušet produkt a neváhejte využít služeb zkušeného konzultanta.
 • Oblečení. Nejlepší textilie: bavlna s elastickými vlákny vyrobenými z polyesteru nebo lycry a mikrovlákna. Prochází vzduchem dobře, jsou hygroskopické a měkké na dotek. Výrobky z nich vyrobené jsou pro tělo pohodlné a příjemné.. Je lepší odmítnout koupit obvazy vyrobené ze syntetických materiálů, protože mohou přispívat k vyrážce, podráždění nebo otěru plen.
 • Stehy. Na obvazech by neměly být silné hrubé švy. Musí být pružné.. Pokud tyto požadavky nejsou splněny, může produkt otřít pokožku a způsobit nepohodlí..
 • Hardware. Je lepší, když je spona vybraného modelu víceúrovňová. S jeho pomocí můžete upravit velikost produktu. Spojovací prvek by měl být dobře upevněný a spolehlivý. Nejlepší možnosti jsou suchý zip, háčky nebo zipy. Šněrování je nepříjemné a hodně problémů.

Dokážete pochopit, jak zvolit u těhotných žen tu správnou kapelu u lékaře nebo zkušeného konzultanta. Nebojte se žádat odborníky o podobnou žádost. V případě potřeby vyberou potřebný model a ukáží, jak produkt správně nosit..

Bandáž pro těhotné ženy by měla být pohodlná, praktická a správně podepřít zadní a přední břišní stěnu. Tento produkt pomůže ženě cítit se pohodlněji a eliminovat stres na zádech, bedrech a dolním břiše..

Těhotenský úvazek

Jak připnout na těhotnou ženu, ať ji potřebuje, jak se vyhnout nepohodlí

Pamatujte na tato slova jako na obyčejnou pravdu - každý a zejména těhotné matky by vždy měly mít zapnutý bezpečnostní pás. Vaše bříško neustále roste, zvyšuje se s prudkým brzděním, které je v některých dopravních situacích nezbytné, bezpečnostní pás vás ochrání před nárazem na volant. Proč taková rána může být nebezpečná - není třeba ji vysvětlovat. Proto musíte co nejvíce chránit sebe a své dítě, jak to udělat, nyní to zjistíte.

Než odjedete, zkuste pečlivě zkontrolovat napnutí pásu. Neměl by vás moc přitahovat, ale neměl by se potkávat ve stejnou dobu, v opačném případě nebude mít absolutně žádné využití. U moderních automobilů je napětí řemenu automaticky nastaveno, stačí si vybrat jeho optimální umístění na karoserii. Nejprve upravte výšku zařízení od místa, kde je pás vytáhnut, u většiny automobilů je to možné. Protáhněte spodní část pásu pod žaludek a horní část mezi levými a pravými ňadry, v žádném případě by neměla ležet na žaludku, je to nepřijatelné.

Vzhledem k nárůstu publika řidiček, s přihlédnutím k možným změnám jejich postavení, mohou být těhotenské pásy velmi pohodlné, protože existují speciálně určené pro nastávající matky. Jsou mnohem flexibilnější než obvykle a jsou připevněny ve čtyřech bodech, což výrazně zvyšuje snadnost použití. Držáky na ně se také prodávají s pásy, jsou speciálně konstruovány pro tyto modely. Pokud máte příležitost, samozřejmě, stojí za to získat takový bezpečnostní prostředek, nezpůsobí vám nepohodlí a zvýší důvěru.

Pokud si nemůžete takovou novinku koupit, neměli byste být naštvaní předem. Můžete být plně chráněni svým obvyklým pásem a abyste mohli upravit nejvhodnější délku a napětí, abyste jej mohli opravit, budete potřebovat pravidelný špendlík na prádlo. Ano, nesmej se, ten, kterým si připevňuješ šaty na provaz. Stačí si vytáhnout bezpečnostní pás na požadovanou délku a zajistit jej pomocí špendlíku poblíž držáku, který ho drží. Vše je pevné, pás se neposune a nezmění svou polohu, resp. Nebudete muset být rozptylován od silnice. Upozorňujeme vás, tuto metodu lze použít pouze k mírnému snížení napětí, pás by neměl viset volně!

Nejdůležitější věcí je samozřejmě dodržování všech dopravních pravidel. Nenechte se rozptylovat různými faktory, měli byste být tak opatrní a soustředěný, jak je to možné. Pokud se necítíte dobře, nejezděte, nepožádejte svého manžela, aby vás odvezl nebo zavolal taxi. V každém případě je riskování hloupé a nepřijatelné, nyní mír a bezpečnost jsou to, co potřebujete, především pro normální průběh těhotenství a vývoj dítěte. Pokud jste nespali nebo trpíte toxikózovými útoky, řízení není také možné, můžete se kdykoli cítit špatně a neměli byste se rozptylovat za volantem. Buďte chytří, starejte se o sebe a své dítě, vždy, když se budete cítit lépe, budete mít čas řídit auto.

14 otázek obvazů pro těhotné

Sdílet s přáteli:

Těhotenství není jen časem radostného očekávání, ale také vážným testem pro ženu. Tak úžasné pocity, jako když očekávají dítě, matky nezažijí žádné jiné podmínky. V tuto chvíli však zvyšuje odpovědnost nejen za sebe a své zdraví, ale také za dítě. Břicho, které roste s plodem, se může nakonec stát těžkým břemenem, zvyšuje se zatížení páteře a bolí nohy. V takových situacích se často používá speciální zařízení zvané obvaz pro těhotné ženy. Co je obvaz pro těhotné ženy a kdy je to možné a kdy to není možné nosit? Pokusíme se o tom v tomto článku vyprávět co nejúplněji..

Co je to mateřská obvaz?

Mateřská obvaz vypadá jako speciální elastický lékařský pásek nebo kalhotky. Jeho hlavní funkcí je poskytovat podporu břichu během těhotenství. Jak vypadá obvaz pro těhotné ženy, každý se rozhodne sám za sebe, je však třeba mít na paměti, že pás je mnohem praktičtější než kalhotky. Během těhotenství musí matka chodit častěji na záchod, takže obvazové kalhotky je třeba často odstranit a obléknout. Vyžaduje také časté, téměř každodenní praní. Ti, kteří během těhotenství nosili obvaz, již viděli, že se jedná o pás, který je nejvhodnější jako podpora a opora pro zaoblené břicho, protože to neomezuje pohyby, a jakmile je jednou fixujete, můžete obvazový pás nosit po dlouhou dobu, ne vzlétání.

Musejí všechny těhotné ženy nosit obvaz?

Bandáž je zpravidla doporučována lékařem, který „vede“ těhotnou ženu. Poradí o správné velikosti tohoto zařízení a zodpovídá otázky týkající se nošení. Přestože ani mezi lékaři neexistuje shoda v tom, zda je možné, aby těhotné ženy nosily obvaz - některé to doporučují téměř každé budoucí ženě při porodu, zatímco jiné kategoricky nepřijímají. Ale pokud vás bolí záda nebo jste dlouho na nohou - má smysl kontaktovat svého lékaře s dotazem na možnost použití obvazu.

Musím během těhotenství nosit obvaz??

Ne všechny nastávající matky by si rozhodně neměly vzít obvaz. Jak je uvedeno výše, dokonce i lékaři pochybují o tom, zda je nutné během těhotenství nosit obvaz. Proto, pokud se neobtěžujete bolestmi zad, otázkou je: musíte dokonce během těhotenství dát obvaz.

I když je třeba poznamenat, že toto zařízení kromě léčebného hraje také kosmetickou roli - pomáhá snižovat počet strie, které jsou neoddělitelnými společníky těhotenství. O tom, zda nosit obvaz během těhotenství, aby se zabránilo strie - každá žena se rozhodne pro sebe. Mnozí se samozřejmě chtějí starat o porod stejně atraktivní jako dříve.

Pokud neexistují kontraindikace týkající se umístění plodu, nezaznamenáte žádné nepříjemnosti a povolíte finanční prostředky, možná se nebudete ptát, zda stojí za to nosit obvaz během těhotenství, ale neváhejte jej koupit a použít..

Na co je těhotenský obvaz??

Již bylo naznačeno, že obvaz snižuje zátěž na zádech, pomáhá snižovat bolest zad a také snižuje počet strie. Ale to není všechno, proč potřebujete mateřskou bandáž.

Je předepsáno ze zdravotních důvodů:

 • slabé břišní svaly, zejména ve druhém a následném těhotenství;
 • bolest nohy
 • velké ovoce;
 • hrozba pozdního potratu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • porušení lumbálního nervu;
 • těhotenství po nedávné operaci pobřišnice (méně než 1,5 roku);
 • riziko předčasného prolapsu plodu a dalších porodnických patologií;
 • děložní patologie - nedostatečný vývoj děložního hrdla, zvýšení, polyhydramnios;
 • patologie páteře - skolióza, osteochondróza.

Aktivní ženy se také nemusí ptát, proč během těhotenství potřebují obvaz - protože tráví hodně času na nohou a těhotenství neznamená vždy změnu v zavedeném rytmu života. Obvaz současně podpoří již zaoblené břicho, sníží zátěž a tím sníží únavu po náročném dni. To platí nejen pro pracující ženy, ale také pro nadšence cestování - každý, kdo nesnižuje svou aktivitu ani během tohoto vzrušujícího období očekávání dítěte..

Anténní obvaz - kdy začít nosit?

V prvním trimestru těhotenství nevzniká otázka nošení obvazu - protože bříško je stále malé a nezatěžuje. Lékař dává doporučení, kdy začít s obvazem během těhotenství. Zpravidla je vhodné začít používat toto zařízení ve 25. týdnu těhotenství, a pokud dítě není osamělé, pak dříve. Obecně platí, že pokud existuje touha získat prenatální obvaz, kdy začít nosit - každý se rozhoduje individuálně a zaměřuje se na své vlastní pocity. Pokud máte bolesti zad, nepohodlí při chůzi, můžete už myslet na obvaz. Samozřejmě se můžete samostatně rozhodnout, kdy obvaz nosit během těhotenství, ale je nejlepší se poradit s odborníkem, který nejen zodpoví otázku, kdy má obvaz nosit během těhotenství, ale také poradí, jaký typ bude vyhovovat individuálním charakteristikám budoucí matky.

Obvazy pro těhotné ženy - jak si vybrat?

Pokud kupujete obvaz poprvé, pak Je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 1. Nejprve byste se měli poradit se svým lékařem. Existují však ženy, které nechtějí být rušivé, a zeptejte se lékaře na mnoho otázek, zejména o tom, jak si vybrat obvaz během těhotenství a které tuto volbu provádějí samostatně..
 2. Rozhodněte se o typu obvazu - bude to pásek nebo kalhotky. Můžete si také vybrat jak přímo předporodní bandáž, tak univerzální.
 3. Před výběrem prenatálního obvazu byste měli věnovat pozornost materiálu, ze kterého je vyroben. Je lepší upřednostňovat přirozené dýchací tkáně, které nezpůsobí alergie a podráždění. Nejčastěji se jedná o bavlnu. Také obvaz by měl být natažený, aby pevně držel žaludek..
 4. Věnujte pozornost výrobci. Domácí obvazy dnes nejsou v žádném případě horší než ty zahraniční, a dokonce vyhrávají díky nižším nákladům.
 5. Pokud si vyberete kalhotky s bandáží, pak by jejich velikost měla výrazně převyšovat velikost spodního prádla, které se nosí před těhotenstvím. Pokud dáváte přednost obvazovému pásu - měli byste brát v úvahu velikost boků a břicha získanou během měření při stání. Před výběrem obvazu pro těhotnou ženu byste měli vzít v úvahu jeho schopnost zvětšit se (například obvazový pás může být suchý zip), protože bříško stále roste.
 6. Nákup musí být proveden ve specializovaných prodejnách, kde můžete být konzultováni o tom, jak vybrat správný obvaz pro těhotné ženy a nosit ho. Tam si můžete nejen prohlédnout, ale také zkusit, co nebudete dělat v lékárně. Zároveň je lepší vzít s sebou asistenta, aby přispěl k vybavení. Vzhledem k tomu, že obvaz by neměl při nošení způsobovat rozpaky a nepohodlí - je lepší to okamžitě vyzkoušet před nákupem.
 7. Bandáž musí být vybrána na základě svých finančních možností.

Jak zjistit velikost obvazu pro těhotné ženy?

Záleží na tom, jaký druh dáváte přednost. Bandážový pás odpovídá velikosti, kterou jste měli před těhotenstvím - (S (42-44), M (46-48), L (50-52), XL (52-54), XXL (od 56))). Ještě lepší je, než si koupíte prenatální obinadlo, jak si vybrat velikost - změřte boky a žaludek. Bandážové kalhotky by měly být vybrány alespoň o jednu velikost větší než prádlo, které bylo nošeno před dodáním.

Jak nosit těhotenský obvaz?

Jak nosit obvaz pro těhotné ženy, je také určen jeho typ:

 • Bandážový pás lze nosit jak v poloze na břiše, tak ve stoje, což je velmi výhodné pro aktivní ženy. Pokud se obléká poprvé - je lepší to udělat v poloze na zádech. Bandáž vpředu by měla projít pod žaludkem a zachytit ochlupení kosti za - na hýždích, s důrazem na boky;
 • bandážové kalhotky se nosí pouze v poloze na zádech se zvednutými boky - to může být usnadněno polštářem pod sedák umístěným pod zády.
 • univerzální obvaz se nosí hlavně ve stoje. Pokud jste si vybrali univerzální obvaz pro těhotné ženy, lékař nebo poradce obchodu, u kterého jste provedli nákup, vám poradí, jak ho nosit. Tento proces je také jasně demonstrován na pokynech přiložených k nákupům. Takový obvaz by měl být umístěn široký pod žaludek, aby poskytoval maximální oporu a pohodlí. Po těhotenství se naopak nosí.

Pořadí, jak nosit obvaz pro těhotné ženy ležící, je následující:

 1. Lehněte si na záda s polštářem pod hýždě.
 2. Lehce si lehněte, dejte dítěti čas, aby se posunul nahoru, což sníží tlak na močový měchýř a uvolní břišní svaly.
 3. Upevněte obvaz. Hlavní věc zde není přehánět to, aby nedošlo k mačkání plodu. Nemělo by se však ani slabě upevňovat - neočekává se žádný účinek.
 4. Opatrně se převalte na bok a pomalu stoupejte.

Doporučujeme také odstranit obvaz při ležení, aby břicho nespadlo ostře.

Jak nosit těhotenský obvaz?

Existují určitá pravidla pro nošení obvazu pro těhotné ženy, díky čemuž je používání tohoto zařízení co nejpohodlnější:

 1. Správně zvolený obvaz nevyčnívá zpod oblečení, nevytváří pocit nepohodlí. Žádný tlak na břicho.
 2. Také, obvaz během těhotenství by měl být založen na vašich vlastních pocitech - pokud je dítě úzkostné nebo je cítit nedostatek kyslíku, je okamžitě odstraněn. Po půlhodinové přestávce si můžete dát obvaz.
 3. Abyste pochopili, jak nosit univerzální obvaz pro těhotné ženy, musíte si přečíst pokyny. Má úzké a široké okraje. V prenatálním období je široká část umístěna na zádech a úzká část podporuje žaludek.
 4. Chcete-li zjistit, jak nosit mateřskou bandáž a pravidla péče o ni, měli byste se seznámit s pokyny, které jsou přiloženy k takovému nákupu.
 5. Nepřetržité nošení prenatálního obvazu se nedoporučuje, protože může narušovat krevní oběh v pánevních orgánech.
 6. Nenoste obvaz příliš vysoko - způsobuje nepohodlí a ztuhlost.

Kolik můžete nosit obvaz mateřství?

Správně nošený obvaz je tak pohodlnou věcí, že ho chcete nosit celý den, ale nemůžete to udělat, protože to negativně ovlivňuje krevní oběh. Musí se nosit denně, ale občas. Každá žena se může rozhodnout, kolik obvazu nosit, na základě svých vlastních pocitů - pokud se dítě začne bát, obvaz by měl být odstraněn. Také, kolik hodin můžete nosit obvaz pro těhotné ženy, můžete doporučit lékaře. Obvykle je doba 3-4 hodiny. Poté musíte přestat 30 minut. Na doporučení lékaře se obvaz nosí od čtvrtého měsíce těhotenství každý den - až do samého začátku porodu.

Mohu sedět v předporodní bandáži?

Názory na to, zda je možné sedět v prenatálním obvazu, jsou naopak. Někteří to kategoricky zakazují, zatímco jiní říkají, že je to možné. Člověk by si však měl pamatovat, jak sedět v obvazu pro těhotné ženy - záda by měla být rovná. Pokud máte nepohodlí - je lepší odstranit obvaz a sedět bez něj.

Obecně platí, že odpověď na otázku: je možné nosit prenatální obvaz při sezení, zní to takto: je možné, pokud si potřebujete sednout na krátkou dobu.

Mohou těhotné ženy spát v obvazu?

Obvaz v noci nebo během denního spánku se doporučuje odstranit. Koneckonců, jeho hlavním úkolem je snížit zatížení na zádech a přitom zůstat ve vzpřímené poloze.

Jak odstranit obvaz pro těhotné ženy?

Je třeba poznamenat, že k tomu, aby se zabránilo náhlému břišnímu prolapsu, by se to mělo udělat při ležení..

Jak prát obvaz pro těhotné ženy?

Péče o obvaz spočívá v jeho praní při stanovené teplotě. Jak prát obvaz naleznete v přiložených pokynech. Je lepší to udělat poprvé před nošením - ihned po zakoupení. Jednoznačná odpověď na otázku: „Je možné prát obvaz pro těhotné ženy?“ - nutné! Koneckonců to zabrání šíření nebezpečných bakterií a zachová zdraví matky i dítěte.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou nejen vybrat nejlepší obvaz pro sebe, ale také jej správně použít, aby přinášel maximální užitek pro vás i pro dítě, které očekáváte. A v našem katalogu zboží pro matky si můžete koupit obvaz pro těhotné ženy.

Jak nosit obvaz pro těhotné ženy: 8 důležitých bodů

Těhotenství je vždy zátěží na páteři ženy. Chcete-li ji snížit, pomůže speciální obvaz.

Jaký obvaz je určen těhotným ženám?

Obvaz je speciální zařízení vyrobené z husté elastické tkáně, která podporuje žaludek nastávající matky, snižuje zátěž na svaly zad a svaly břišní.

Obvazy jsou prenatální a poporodní. Existují také univerzální modely, které lze nosit nejen během těhotenství, ale i po porodu, aby podpořily a rychle obnovily napnuté svaly pobřišnice..

Podpůrné obvazy mají navíc mnoho podob..

 • Pás. Jedná se o elastickou pásku se speciálními upevňovacími prvky po stranách, takže můžete nastavit výšku a hustotu přizpůsobení v závislosti na velikosti břicha. Takový obvaz se nosí na spodním prádle, takže ho lze vidět pod oblečením. Ale pás má také nevýhody. Při delším nošení takové ortézy jsou břišní svaly oslabeny (proto je nutné pravidelně provádět masáže a cvičení). V procesu nošení se pás může kroužit, klouzat nebo naopak zvedat as mírně intenzivnější fyzickou námahou - kroucení. Proto pro budoucí matky-atletky nebude pásový obvaz vůbec fungovat;
 • Kalhotky. Ve skutečnosti je to spodní prádlo s vysokým pasem, ve kterém je našita speciální elastická vložka, která podporuje těhotné břicho. Toto je jeden z nejpohodlnějších typů obvazů na nošení. Navíc není vůbec vidět pod oblečením. Ale taková obvaz vyžaduje každodenní praní (jako každé jiné spodní prádlo), a to není vždy vhodné. Kromě toho není vhodný pro ženy, které jsou během těhotenství náchylné k velkému nárůstu tělesné hmotnosti. Bandážové kalhoty nejsou navrženy pro silné protahování, takže po krátké době otřou pokožku a vymačkají žaludek. Jedinou cestou ven v této situaci je koupit několik modelů „pro růst“. Konečně v létě v kalhotkách může být příliš horká, což je na kůži plné podráždění;
 • Univerzální obvaz. Je velmi podobný obvazovému pásu s tím rozdílem, že univerzální model má pohodlnější design - má širokou a úzkou stranu. Před narozením se používá úzká část k podepření břicha a široká část se používá k odlehčení zátěže zezadu. Po porodu - opak je pravdou. Široká část obvazu pomáhá napnout žaludek po porodu. Univerzální model má kontraindikace. Nemělo by se nosit, pokud je dítě v pánvové nebo příčné podobě.

Proč těhotné ženy nosit obvaz

O tom, zda je obvaz skutečně potřebný nebo ne a proč, debatují odborníci. Někteří věří, že svaly tisku průměrné ženy jsou docela schopny podporovat váhu zvětšené dělohy a rostoucího plodu..

Jiní lékaři se domnívají, že za určitých zdravotních podmínek je obvaz nezbytný:

 • poranění páteře, u nichž je zakázáno vážné zátěže;
 • břišní operace břicha, která proběhla před méně než rokem a půl;
 • jizvy na děloze po císařském řezu a dalších chirurgických postupech;
 • velké břicho (mnohočetné těhotenství, polyhydramnióza atd.);
 • hrozba potratu ve druhém a třetím trimestru;
 • nízko umístěná placenta;
 • slabé pánevní dno a břišní svaly kvůli předchozím těhotenstvím a porodu;
 • křečové žíly a tendence k trombóze;
 • pokud se žena během těhotenství i nadále věnuje sportu a jiným podobným činnostem;
 • patologie dělohy (například nedostatečný vývoj děložního hrdla);
 • onemocnění páteře (skolióza, osteochondróza).

Stojí za zmínku, že některé těhotné ženy se v obvazu cítí pohodlněji. Proto kromě přímých předpisů stojí za zvážení i váš vlastní stav (samozřejmě po konzultaci s lékařem).

Jediným případem, kdy lékař nemusí doporučit obvaz, je to, že dítě v břiše po dobu asi 30 týdnů ještě nepřijalo správnou polohu (hlava dolů). Upevnění pomocí obvazu může způsobit, že dítě bude v břiše špatně: to povede ke jmenování plánované císařské řezy.

Bandáž pro těhotné ženy - vyberte si to pravé

U žen, které jsou těhotné s prvním dítětem, často vyvstává otázka: proč, kdy a co je nejdůležitější, jak nosit obvaz pro těhotné ženy? Antenatal bandage - speciální elastický pás, který se používá k udržení zvětšeného břicha. O tom, zda nastávající matka potřebuje obvaz, rozhoduje sama těhotná, ale její porodnice-gynekologka, protože je předepisován pouze podle indikací, a ne všem. Na základě zdravotního stavu ženy, stížností na nevolnost může lékař doporučit začít používat obvaz po dobu od 20. do 30. týdne.

Proč během těhotenství potřebujete obvaz?

Během těhotenství má obvaz velký význam pro zdraví žen. Jedná se o speciální lékařský pás (nebo elastické kalhoty) a upevňuje přední břišní stěnu. Je snadné uhodnout, jaký je skutečný účel tohoto zařízení. To má příznivý účinek nejen na fyzickou kondici ženy, ale také přispívá k normálnímu vývoji plodu. Není známo, kolik zátěže na páteř budoucí matky. Zejména pokud očekává, že se objeví dvě nebo tři děti najednou. Kromě toho jsou ovlivněny vnitřní orgány, stlačené zvětšenou děloží. To je přesně podmínka, když během těhotenství potřebujete obvaz. Účelem nošení je vyrovnání zátěže a také zamezení strie na kůži. Hodně záleží na tom, zda si vyberete speciální podpůrné kalhotky nebo obvaz pro těhotné ženy: pro každou nastávající matku je to individuální a je třeba vzít v úvahu mnoho funkcí těla.

V jakých případech by těhotné ženy měly nosit obvaz

Existuje řada indikací, podle kterých může gynekolog předepsat obvaz pro těhotné ženy:

 1. Vícečetné těhotenství. Děloha, vážená dvojčaty nebo trojčaty, zvláště zdůrazňuje páteř.
 2. Nervové poškození způsobující bolest v bederní páteři. Pokud obvaz není opotřebovaný, pak čím více se žaludek stává, tím silnější je neurologická bolest. Což v konečném důsledku může vést k nutnosti užívat léky proti bolesti, což je pro dítě nežádoucí.
 3. Pokud byl břišní chirurgický zákrok proveden po dobu 18 měsíců před těhotenstvím.
 4. Jizva na děloze (po gynekologické operaci nebo císařském řezu).
 5. Pokud jsou slabé břišní svaly a nízká poloha dítěte. Obvaz pro těhotné ženy fixuje plod a zabrání předčasnému pádu.
 6. Cervikální nedostatečný vývoj.
 7. Hrozba potratu.
 8. Neustálá bolest zad. Obvaz pomůže snížit zátěž páteře a odstranit bolest.
 9. Aktivní životní styl. Pokud žena tráví většinu dne na nohou, pak obvaz pomůže vyhnout se těhotenským komplikacím..

Když není potřeba obvaz

Jsou chvíle, kdy obvaz pro těhotné ženy není něco, co není nutné, ale je dokonce kontraindikováno. Například, pokud má žena kožní alergickou reakci na materiál, ze kterého je bandáž vyrobena, pak je přirozené, že nebude chodit několik měsíců s kožní vyrážkou a neustálým svěděním. Dalším významným důvodem, proč nemůžete nosit obvaz, je příčná nebo pánevní prezentace plodu. Jakýkoli porodník-gynekolog řekne těhotné ženě, že nošení obvazu pro těhotné ženy s tímto uspořádáním plodu nedovolí, aby se dítě otočilo (hlavou dolů), a proto existuje riziko komplikací během porodu. Proto vzhledem k tomu, že obvaz fixuje polohu plodu v břiše, není-li prezentací bolest hlavy, pak i když existují náznaky nošení obvazu, nemůžete jej nosit.

Pozitivní aspekty nošení obvazu během těhotenství:

 • výrazně usnadňuje těhotenství, zejména pokud je těhotenství vícečetné;
 • pomáhá snižovat pocit únavy, bolesti v kloubech kloubů;
 • snižuje nepohodlí v bederní oblasti, snižuje tlak na páteř a orgány umístěné v malé pánvi;
 • zabraňuje strie;
 • zabraňuje předčasnému prolasu plodu (fyziologicky je tento jev typický pro 38 týdnů těhotenství), snižuje riziko předčasného porodu;
 • podporuje žaludek, jsou-li oslabeny břišní svaly;
 • přispívá ke správnému umístění dítěte uvnitř lůna matky;
 • díky speciálním dýchacím látkám v takovém zařízení nebude horké ani v létě;
 • snadné použití (každý model je doplněn podrobnými pokyny a schématy provozu).

Jak si vybrat obvaz. Druhy obvazů!

Mateřská bandáž

Objevili se v prodeji ještě před nedávnem, ale kvůli svému pohodlí již obdrželi mnoho pozitivních recenzí. Takový obvaz je kalhotky s elastickou vložkou pásu umístěnou pod spodním břichem. Existuje celá řada stylů a barev. Jednou ze zřejmých výhod je nízká cena tohoto typu obvazu. Zařízení se navíc snadno nasazuje a snadno se nosí. Díky promyšlenému modelu a zejména přítomnosti elastické vložky je zaručena dobrá opora břicha - spodní prádlo se během růstu natahuje.

Nevýhody:

 1. Měli byste je nosit v poloze na břiše, což ztěžuje, pokud potřebujete navštívit toaletu na veřejném místě.
 2. Výrobci předepisují nutnost každodenního praní v pokynech. Nastávající matka proto bude muset koupit několik obvazů současně.
 3. Nevhodné pro ženy, které jsou náchylné k nadměrnému přírůstku na váze: model není určen k nadměrnému protahování, takže kraťasy brzy vymačkají žaludek, tře pokožku a vytvoří značné potíže..

Univerzální obvaz pro těhotné

Zvláštností tohoto zdravotnického prostředku je to, že jej lze nosit nejen během těhotenství: obvaz je určen k použití po porodu. Vypadá to jako pás se širokou a úzkou částí, z nichž každý je lepkavě nastavitelný se sponami. Během ložiska dítěte by měla být zúžená část pásu pod zvětšeným břichem, široká oblast by měla být umístěna na spodní části zad. Při použití poporodního období musíte obvaz otočit naopak. Tento typ je nejvhodnější pro ženy, které jsou náchylné k rychlému přibírání na váze během těhotenství. Výrobek zabraňuje výskytu strie na těle a působí jako profylaktický prostředek proti ochabnutí kůže po porodu. Výhodou je praktičnost obvazu, jeho univerzální účel a nízké náklady.

Mateřský korzet

V současné době je považována za památku minulosti, protože moderní výrobci nabízejí pohodlnější a všestrannější výrobky. Hlavní nevýhodou tohoto zařízení je přítomnost šněrování, které je velmi problematické uvázat bez pomoci těhotné ženy.

Jak se nosí a kdy začít obvaz?

Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, který obvaz je lepší pro těhotné ženy - musíte se poradit s gynekologem, který to prozkoumá, prozkoumá výsledky vyšetření a učiní rozhodnutí. Specialista určí gestační věk a věk budoucí matky, zjistí, jaký druh porodu by měl nastat a na jaké pozici je dítě. Základem pro nákup obvazů může samozřejmě být pocit samotné ženy. Pokud se cítí lépe chráněna pomocí obvazu, tak proč ji nosit. Naslouchání názoru lékaře na to však nebude na místě.

Při nákupu obvazu věnujte pozornost obecným pravidlům pro používání tohoto produktu.

 • Obvaz musí být nutně vhodný, pokud jde o velikost, jinak stlačí žaludek a podle toho i dítě. Navíc „malá“ obvaz narušuje krevní oběh, a to by nemělo být! Pokud po obvazu pocítíte nedostatek kyslíku, objeví se dušnost a dítě se pohybuje příliš aktivně, je třeba obvaz naléhavě uvolnit nebo odstranit.
 • Možná, že během prvních pár dnů zažijete nepohodlí při nošení obvazu. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že se vaše tělo přizpůsobuje novým pocitům a potřebuje čas. Pokud ale po 2-3 dnech nepohodlí přetrvává, můžeme říci, že tvar a velikost obvazu jsou zvoleny nesprávně.
 • Můžete nosit obvaz s přestávkou každé 3-4 hodiny. Můžete chodit 30-40 minut nebo volně ležet, aniž byste si fixovali břicho, a pak se znovu otočte na obvaz. Někteří výrobci obvazů vyvinuli takové vzory, které vám umožní je nosit neustále, a to pouze před spaním.
 • Obvaz musí být nošen během aktivních chůzí, dlouhých procházek. Pokud se chystáte posadit nebo stát, připravit jídlo, sundejte ho.
 • Pás nebo elastická vložka by měla být umístěna před žaludkem a mírně zakrývat ochlupení. Je to tak, aby žena mohla používat obvaz: upevněte a uvolněte ji bez vnější pomoci. V pevném stavu by neměl vyvíjet tlak na břicho budoucí matky, působit ani mírné nepohodlí nebo, horší, bolest.

Jak si vybrat mateřskou bandáž podle velikosti?

K dispozici je tabulka velikostí obvazů, na které se můžete při výběru soustředit. Jediným způsobem, jak si vybrat pás, který je opravdu ve velikosti, je vyzkoušet ho. Pásek si můžete koupit v lékárně nebo ve zvláštních obchodech pro nastávající matky. Odborníci vám doporučují vybrat si zařízení v lékárně umístěné v nemocnici nebo v oddělení pro těhotné ženy. Existují konzultanti, kteří vám pomohou určit typ a materiál zařízení a jeho velikost. Neváhejte a vyzkoušejte různé pásy. Koneckonců, nesprávná velikost obvazu může ovlivnit zdraví dítěte. Tkáň by neměla tlačit na žaludek, ale pouze jej jemně obalit a podepřít. V případě těsného obvazu riskujete vážné poškození vyvíjejícího se dítěte.

Články O Neplodnosti