Hlavní Zdraví

Mateřská obvaz, kdy a jak se nosí

- zda je nutné nosit obvaz, jak správně nosit, proč je třeba a tak dále.

O bandáži se ale obvykle přemýšlíme v pozdějších stádiích, kdy nám gynekolog už řekl, že musí být použit. Z pohledu muže není obvaz nutný, stlačuje krevní cévy, krevní zásobení dítěte se zhoršuje, což snižuje jeho pohyblivost. Ale to vše je z pohledu mužů, pozorují těhotenství manželky ze strany a nemohou jen fyzicky cítit to, co žena cítí.

Ale ze zdravotních důvodů potřebuje těhotná žena obvaz, aby snížila zátěž páteře, pokud se hodně nebo často pohybuje, nehybně sedí, trpí bolestmi zad a je unavená. Obvaz je doporučen pro ženy, které se bojí strie na břiše a chtějí zabránit jejich vzhledu.

Pokud jste v aktivním pohybu, hodně chodíte a nemáte příležitost zpomalit, pak vám bandáž pomůže zbavit se nepříjemných pocitů v zádech a v lumbosakrální zóně.

Podle některých lékařů je nezbytný prenatální korzet, aby se dítě upevnilo do správné polohy, když před porodem sklonil hlavu do pánve matky, aby se v zadku nekroutil. Jiní lékaři se domnívají, že pokud je dítě v pánevní poloze, to znamená, že leží pod kořistí, pak by měl být obvaz nasazen, dítě bude stále zabírat hlavu, správná poloha, pak nebude potřeba císařského řezu.

Jak ukazují recenze žen, které používaly obvaz a praxi, tyto dva názory jsou správné, ale žádný z nich nemůže být stoprocentně pravdivý pro všechny nastávající matky. U některých došlo k porodu bez komplikací, u jiných bylo nutné provést císařský řez nebo porodit „kořist vpřed“. Všechno je zde individuální, tady vy sami budete cítit, co bude pro vaše dítě a pro vás lepší.

Některé těhotné ženy používají obvaz, aby se nemusely bát, že by údajně „měly vypadnout pupeční šňůru“, aby neměly žádné nepříjemné pocity, když se v posledních měsících nakloní vpřed, když uklízejí byt, cítí se s obvazem jistější a klidně. Obvazy se také doporučuje nosit ve 2., 3. těhotenství, kůže na břiše je natažená, je nutné, aby po porodu bylo co nejméně strií.

Doporučuje se těhotným ženám s problémy se páteří, pokud jsou pánevní a břišní svaly špatně vyvinuté..

Pokud existuje riziko potratu, nízká poloha placenty, polyhydramniá, děložní jizva, mnohočetné těhotenství, velmi velký plod, pak podle pokynů lékaře mohou předepsat obvaz..

Musíte začít nosit obvaz od 4 nebo 5 měsíců těhotenství. Nemůžete nosit obvaz pořád. Musí být odstraněna, když těhotná žena jde spát. Také každé 2 nebo 3 hodiny musíte odstranit obvaz, alespoň na půl hodiny, může dítě onemocnět nedostatečným přísunem krve, a to je stažení odpadních látek, vzduchu, jídla.

Představte si, že jste byl zavřený v žaludku své matky, a pomocí obvazu jste omezil její pohyb. Opravdu nepříjemné? A dítě se chce hýbat a potřebuje dobrý průtok krve.

Obvazy pro těhotné ženy se prodávají v lékárnách, v obchodech, kde prodávají oblečení pro těhotné ženy. Široký výběr takových zařízení lze nalézt v lékárnách v porodnicích. Obvazy jsou podle délky těhotenství: prenatální, poporodní, smíšené.

Obvaz je ve formě opasku nebo korzetu, který podpírá spodní břicho. Je oblečený v jakékoli poloze, sedí, stojí, leží, širší část je upevněna na zádech suchým zipem, užší část je upevněna pod žaludkem. Obinadlo je ve formě spodních kalhot, je nošeno v náchylné poloze. Pokud těhotná žena často chodí na záchod, bude praktičtější nosit obvazový pás.

Správný obvaz by neměl dítě stlačit, protože matka nechce porodit postižené dítě. Obinadlo by mělo žaludek pouze jemně a jemně podepírat a nemačkat na něj.

Při nákupu obvazu neváhejte vyzkoušet různé velikosti a modelové možnosti a vyberte si pohodlnou volbu pro sebe, podle tohoto principu, velikost kalhotek před těhotenstvím plus další velikost.

Obvaz musí být nošen na spodním prádle pro hygienické účely, abyste byli pohodlní a také prodloužili dobu jeho nošení.

Teď víme, proč potřebujeme obvaz pro těhotnou ženu. Pokud jde o poporodní obvaz, musíte se poradit s lékařem, někdy po porodu může způsobit více škody než užitku. Po císařském řezu je obvaz přísně zakázáno nosit.

Mateřská bandáž

V druhé polovině těhotenství nebo o něco dříve lékař obvykle doporučuje nastávající matce nosit obvaz.

Aby to bylo užitečné, pojďme na to, jak si ji vybrat a použít ji správně..

Bandáž v medicíně je speciální pás pro udržování přední břišní stěny a vnitřních orgánů v normální poloze. Používá se v pooperačním období, kýly, těhotenství a poporodní období. Obvaz pomáhá ženě cítit se lépe během těhotenství a zotavovat se rychleji po porodu.

Na co je obvaz?

Budoucí matka potřebuje obvaz nejen k zachování krásy a zdraví - pomáhá udržovat kvalitu života, na kterou je žena zvyklá. S každým měsícem těhotenství se zvyšuje zatížení páteře, zadních svalů a přední břišní stěny. To vede k časté bolesti zad, únavě. Správně zvolený obvaz poskytuje oporu pro břišní svaly, aniž by jej stlačoval, rozděluje zátěž na páteř a záda, čímž zmírňuje stav bolesti zad. Kromě toho chrání pokožku břicha a stehen před přetížením, zabraňuje vzniku strií a také snižuje zátěž vnitřních orgánů, včetně močového měchýře, čímž ženu chrání před neustálým nutkáním k močení.

Obvaz se doporučuje nosit od okamžiku těhotenství, kdy dochází k aktivnímu růstu plodu a podle toho i břicha. U většiny žen se to stane kolem 20. týdne, někdy později. U některých nastávajících matek, například čekajících dvojčat, se mohou náznaky nosit obvazy objevit před 20 týdny. Použití ortézy se doporučuje bez ohledu na velikost břicha - jakmile začne růst.

Nezapomeňte nosit obvaz doporučený za následujících podmínek:

 • bolesti zad, včetně dolní části zad, během těhotenství, zakřivení páteře, osteochondróza: obvaz zmírňuje stres z lumbosakrální páteře, který ulevuje ženě od každodenní bolesti během posledních měsíců těhotenství;
 • slabé svaly přední břišní stěny a pánevního dna, predispozice ke striím - proužky těhotných žen: obvaz zabrání nadměrnému roztažení kůže a svalů přední břišní stěny díky svému designu rovnoměrně rozdělujícím tlak na celý povrch břicha;
 • opakované těhotenství, během kterého je břišní stěna napínána rychleji a silněji - obvaz nedovolí přetížení kůže a svalů, sníží riziko slabosti pokusů při porodu;
 • nadměrné zvětšení dělohy, polyhydramnií, vícenásobné těhotenství, velké velikosti plodu - obvaz za všech těchto podmínek omezuje přetížení kůže, chrání páteř před přetížením;
 • hrozba ukončení těhotenství ve druhém a třetím trimestru, isthmicko-cervikální nedostatečnost - stav, ve kterém se děložní čípek otevírá dlouho před porodem: použití obvazu v tomto případě může významně snížit tlak současné části plodu a plodové vody na děložní hrdlo;
 • nízká poloha hlavy plodu až do 36 týdnů těhotenství - obvaz fixuje dítě výše a neumožňuje mu dopředu klesnout;
 • placenta previa nebo low placenta - úlohou obvazu je zabránit předčasnému porodu, snižuje tlak na děložní čípek již existující částí plodu a placentou;
 • jizva na děloze poté, co podstoupila císařský řez nebo odstranila děložní myomy - obvaz zabraňuje převisu břicha přes švu, snižuje tlak na oblast jizvy;
 • změna polohy plodu v děloze od pánevní k hlavě - obvaz fixuje plod ve správné podélné poloze;
 • bolest nohou, otok, křečové žíly - obvaz snižuje tlak rostoucí dělohy na velké žilní cévy probíhající podél páteře, čímž se snižuje žilní kongesce a otoky;
 • aktivní životní styl, když nastávající matka je ve vzpřímené poloze 3 hodiny denně nebo déle - obvaz pomáhá snáze snášet zátěž.

Kontraindikace

Někteří lékaři jsou si jistí, že nošení ortézy způsobuje, že břišní svaly jsou „líné“ a obtížnější se zotavit z porodu. Avšak obvaz obhajuje výrazně větší počet odborníků. Porodník-gynekolog předepisuje jeho použití s ​​přihlédnutím k věku matky, gestačnímu věku, poloze plodu a počtu předchozích narození. Proto je před rozhodnutím o koupi nutné se poradit s lékařem.

Použití obvazů lékař nedoporučuje ani neomezuje v následujících situacích:

 • nesprávná poloha plodu po dobu delší než 30 týdnů těhotenství. Bandáž fixuje polohu dítěte a při pánevní nebo laterální poloze bude pro dítě téměř nemožné se otočit, což znamená, že se zvyšuje riziko komplikací a chirurgického zákroku během porodu. K opravě nesprávných poloh jsou obvazy zrušeny a je předepsána speciální gymnastika, která stimuluje plod k zaujetí správné polohy. Jakmile je hlavová prezentace plodu ustavena, je ženě okamžitě předepsán obvaz pro trvalé nošení až do doby porodu;
 • chirurgický zásah do břicha během těhotenství: tření švu povede ke zpožděnému hojení a infekci rány;
 • nemoci gastrointestinálního traktu: například při zácpě a nadýmání může obvaz narušovat podporu obsahu střev, zvyšovat nepohodlí;
 • kožní a alergická onemocnění, jako jsou reakce na produkty vyrobené ze syntetických materiálů. Při ekzému, molech, zraněních obvaz poraní bolestivou oblast a zvýší nepříjemné pocity;
 • onemocnění ledvin doprovázené otokem.

Jaké jsou

Nejběžnější jsou tři typy obvazů: prenatální je určen k nošení těhotnými ženami, po porodu - v prvních týdnech po narození. Kombinovaný obvaz lze použít před a po porodu: stačí jej otočit na druhou stranu.

Obinadlo může být vyrobeno z bavlny, elastanu, mikrovlákna nebo jejich směsí.
Mezi obvazy jsou nejčastěji nalezeny následující modely:

Bandážové kalhotky s elastickou nosnou vložkou vpředu pod žaludkem. Tento obvaz připomíná vysoké kalhotky pro těhotné ženy se šitým elastickým pásem z břicha. Za mírného počasí jej můžete nosit na spodním prádle, což usnadňuje péči o obvaz.

Bandážový pás. Jedná se o velmi oblíbenou elastickou bandáž. Používá se před porodem i po nich. V prenatálním období široká část pásu zpevňuje záda, rozděluje zátěž a úzká část je upevněna pod žaludkem. Po porodu se pás převrátí opačně: široká část drží žaludek, úzká - záda. Tyto obvazy mají 3 klouby - jeden vpředu a dva na boku. Délka každého z nich se mění pomocí suchého zipu. Boční klouby jsou vyztuženy elastickým materiálem. Pokud se v procesu nošení ukáže, že obvaz začal vyvíjet větší tlak na žaludek, nebo naopak, byl napnutý, pak boční ventily umožňují upravit průměr bez rozepnutí obvazu. Tento model je výhodnější pro problémy se zády, zejména pokud není podpora nutná celý den..

Nosný pás je nasazen na spodní prádlo. Někteří výrobci mají perforovanou pásku: díky otvorům materiál „dýchá“ a není v bandáži tak horký. Některé modely řemenu mají elastickou část zakrývající žaludek, určené k lepší fixaci obvazu ve správné poloze.

Některé modely obvazových pásů lze použít jak během těhotenství, tak i po porodu. V prvním případě je produkt opotřebován tak, že široká část je vzadu, ve druhém - vpředu.

Poporodní obvazy. Tyto obvazy nejsou vhodné pro těhotné ženy. Nošení poporodní ortézy je volitelné. Lékaři doporučují použití po porodu k co nejrychlejšímu obnovení tónu břišních svalů a po císařském řezu k fixaci stehu a podpoře břišní stěny. Zmenšující se poporodní kalhotky obvykle vypadají jako široká stuha, stejná šířka. Jsou dostatečně dobří, aby se žaludek napnul. Část poporodní obvazy sestává z vysokých kalhotek se sponami na bocích nebo na obou stranách břicha, často se spodní sponou, jako je kombinéza, která vám umožňuje je v případě potřeby neodstraní, například při návštěvě toalety..

Pooperační obvazy jsou určeny speciálně pro ženy, které porodily císařským řezem. Připomínají velmi široký pás - od pasu a téměř po pubis (šířka 20-30 cm), se zipem po celé výšce. Tento obvaz je měkčí než obvykle po porodu a je navržen speciálně pro nošení po operaci. Upevňuje pooperační šití a podporuje svaly přední břišní stěny. Doporučuje se nosit při ležení.

Jak vybrat velikost?

Některé ženy věří, že obvaz silně stlačuje žaludek a poškozuje plod. To není pravda. Je naprosto bezpečné pro matku i dítě za předpokladu, že mají správnou velikost. Pokud obvaz sedí ženě, nikam netlačí, ale naopak způsobuje úlevu.

Při předepisování obvazu lékař obvykle pomáhá pacientovi zvolit správnou velikost. Pokud si sami vyberete velikost, požádejte o pomoc poradce v místě prodeje. Bandážový pás se volí následovně: musíte měřit obvod boků pod žaludkem centimetrovou páskou - toto číslo bude velikost obvazu. Takže s obvodem kyčle 85–95? Cm bude velikost obvazu 90 nebo 1; s kruhem 95–105, respektive 100, nebo 2., více než 105–115? cm - 110, nebo 3.. Někteří výrobci doporučují volit obvaz založený na obvodu obou boků a pasu: počet velikostí v řadě v tomto případě může dosáhnout šesti. Velikost obvazových pásů je někdy označena latinskými písmeny nebo obvyklým počtem velikostí oblečení: v tomto případě velikost obvazu odpovídá velikosti oblečení před těhotenstvím: S (42–44), M (46–48), L (50–52), XL (52–52) 54), XXL (56 a výše). Chcete-li zjistit velikost punčocháče, je třeba přidat k velikosti „pre-těhotné“ prádlo ještě jednu velikost.

Je vhodné zakoupit spodní prádlo tam, kde je možnost jeho upevnění. Nejlepší je vyzkoušet několik možností a přejít na tu, ve které se cítíte nejpohodlněji..

Mateřské obvazy se prodávají v lékárnách a obchodech, kde si můžete koupit i oblečení pro těhotné ženy.

Jak nosit obvaz

Lékař musí ukázat, jak správně obvaz nasadit, protože ilustrace na obalech nejsou vždy správné. Spodní prádlo je často na modelu příliš vysoké: v tomto případě to může vytlačit plod.

Je třeba si nasadit obvaz ležící na zádech, mírně zvednout boky: v této poloze plod netlačí na přední břišní stěnu, protože je vyšší. Když žena stojí, děloha spadá do své vlastní váhy a po jejím ustálení v této poloze jen prohloubíme problémy, proti nimž je obvaz povolán k boji. Pro odstranění obvazu je také výhodnější ležet. Je docela obtížné dodržovat pravidlo „odstranit a nasadit“ mimo dům. V případě, že není kam lehnout, opřít se, lehce zvednout žaludek rukou a držet ho, pak tuto polohu okamžitě fixovat obvazem. Je lepší nosit výztuhu na spodním prádle: to vám umožní cítit se pohodlněji a prodloužit životnost výztuhy.

Správně nošený obvaz by neměl vyvíjet nadměrný tlak. Obvazový pás se nosí šikmo: měl by procházet dolní částí zad, horní částí hýždí a poté - pod žaludkem, spočívajícím na bocích a vpředu - zachytit ochlupení. Pokud si obvaz nasadíte správně, pak si ho po chvíli prostě nevšimnete, cítíte to na sebe. Ležení upevňuje přední ventil obvazového pásu. Nastavitelné napětí obvazu při stání, boční chlopně. V budoucnu nemusí být boční ventily rozepínány a upevňovány denně - je třeba pouze přizpůsobovat stupeň napětí obvazu s růstem břicha.

Skutečnost, že obvaz je nošen nesprávně, vám řekne pocit nepohodlí. Často však během prvních 2-3 dnů bude nutné si zvyknout na nové pocity, teprve poté bude pohodlnější pobyt v obvazu.

Se všemi výhodami těhotné obvazy v ní nemůžete zůstat 24 hodin. Každé 3-4 hodiny byste měli mít přestávku 40 minut. Obvaz je odstraněn bez problémů, když nastávající matka jde v noci spát nebo spočívá v odpoledních hodinách.

Pokud je obvaz předepsán lékařem ze zdravotních důvodů, musíte jej nosit až do samého narození, zejména pokud trávíte hodně času na nohou. Pokud ji použijete pouze ke zlepšení celkové pohody, nemusíte ji neustále nosit.

Za účelem přípravy svalů dělohy a břicha na porod musí být nošení prenatálního a postnatálního obvazu kombinováno se speciálními fyzickými cvičeními. To, zda nosit obvaz během fitness třídy, záleží na stavu ženy. Pokud jste zvyklí vést aktivní životní styl, máte silné břišní svaly a zdravý záda, nemusíte obvaz vůbec potřebovat. U ostatních žen vám obvaz během tréninku umožní cítit sebedůvěru a eliminovat možné negativní důsledky: protože svaly budou fungovat aktivně, bolest zad se může objevit bez obvazu.

Bandáž pro těhotné ženy - vyberte si to pravé

U žen, které jsou těhotné s prvním dítětem, často vyvstává otázka: proč, kdy a co je nejdůležitější, jak nosit obvaz pro těhotné ženy? Antenatal bandage - speciální elastický pás, který se používá k udržení zvětšeného břicha. O tom, zda nastávající matka potřebuje obvaz, rozhoduje sama těhotná, ale její porodnice-gynekologka, protože je předepisován pouze podle indikací, a ne všem. Na základě zdravotního stavu ženy, stížností na nevolnost může lékař doporučit začít používat obvaz po dobu od 20. do 30. týdne.

Proč během těhotenství potřebujete obvaz?

Během těhotenství má obvaz velký význam pro zdraví žen. Jedná se o speciální lékařský pás (nebo elastické kalhoty) a upevňuje přední břišní stěnu. Je snadné uhodnout, jaký je skutečný účel tohoto zařízení. To má příznivý účinek nejen na fyzickou kondici ženy, ale také přispívá k normálnímu vývoji plodu. Není známo, kolik zátěže na páteř budoucí matky. Zejména pokud očekává, že se objeví dvě nebo tři děti najednou. Kromě toho jsou ovlivněny vnitřní orgány, stlačené zvětšenou děloží. To je přesně podmínka, když během těhotenství potřebujete obvaz. Účelem nošení je vyrovnání zátěže a také zamezení strie na kůži. Hodně záleží na tom, zda si vyberete speciální podpůrné kalhotky nebo obvaz pro těhotné ženy: pro každou nastávající matku je to individuální a je třeba vzít v úvahu mnoho funkcí těla.

V jakých případech by těhotné ženy měly nosit obvaz

Existuje řada indikací, podle kterých může gynekolog předepsat obvaz pro těhotné ženy:

 1. Vícečetné těhotenství. Děloha, vážená dvojčaty nebo trojčaty, zvláště zdůrazňuje páteř.
 2. Nervové poškození způsobující bolest v bederní páteři. Pokud obvaz není opotřebovaný, pak čím více se žaludek stává, tím silnější je neurologická bolest. Což v konečném důsledku může vést k nutnosti užívat léky proti bolesti, což je pro dítě nežádoucí.
 3. Pokud byl břišní chirurgický zákrok proveden po dobu 18 měsíců před těhotenstvím.
 4. Jizva na děloze (po gynekologické operaci nebo císařském řezu).
 5. Pokud jsou slabé břišní svaly a nízká poloha dítěte. Obvaz pro těhotné ženy fixuje plod a zabrání předčasnému pádu.
 6. Cervikální nedostatečný vývoj.
 7. Hrozba potratu.
 8. Neustálá bolest zad. Obvaz pomůže snížit zátěž páteře a odstranit bolest.
 9. Aktivní životní styl. Pokud žena tráví většinu dne na nohou, pak obvaz pomůže vyhnout se těhotenským komplikacím..

Když není potřeba obvaz

Jsou chvíle, kdy obvaz pro těhotné ženy není něco, co není nutné, ale je dokonce kontraindikováno. Například, pokud má žena kožní alergickou reakci na materiál, ze kterého je bandáž vyrobena, pak je přirozené, že nebude chodit několik měsíců s kožní vyrážkou a neustálým svěděním. Dalším významným důvodem, proč nemůžete nosit obvaz, je příčná nebo pánevní prezentace plodu. Jakýkoli porodník-gynekolog řekne těhotné ženě, že nošení obvazu pro těhotné ženy s tímto uspořádáním plodu nedovolí, aby se dítě otočilo (hlavou dolů), a proto existuje riziko komplikací během porodu. Proto vzhledem k tomu, že obvaz fixuje polohu plodu v břiše, není-li prezentací bolest hlavy, pak i když existují náznaky nošení obvazu, nemůžete jej nosit.

Pozitivní aspekty nošení obvazu během těhotenství:

 • výrazně usnadňuje těhotenství, zejména pokud je těhotenství vícečetné;
 • pomáhá snižovat pocit únavy, bolesti v kloubech kloubů;
 • snižuje nepohodlí v bederní oblasti, snižuje tlak na páteř a orgány umístěné v malé pánvi;
 • zabraňuje strie;
 • zabraňuje předčasnému prolasu plodu (fyziologicky je tento jev typický pro 38 týdnů těhotenství), snižuje riziko předčasného porodu;
 • podporuje žaludek, jsou-li oslabeny břišní svaly;
 • přispívá ke správnému umístění dítěte uvnitř lůna matky;
 • díky speciálním dýchacím látkám v takovém zařízení nebude horké ani v létě;
 • snadné použití (každý model je doplněn podrobnými pokyny a schématy provozu).

Jak si vybrat obvaz. Druhy obvazů!

Mateřská bandáž

Objevili se v prodeji ještě před nedávnem, ale kvůli svému pohodlí již obdrželi mnoho pozitivních recenzí. Takový obvaz je kalhotky s elastickou vložkou pásu umístěnou pod spodním břichem. Existuje celá řada stylů a barev. Jednou ze zřejmých výhod je nízká cena tohoto typu obvazu. Zařízení se navíc snadno nasazuje a snadno se nosí. Díky promyšlenému modelu a zejména přítomnosti elastické vložky je zaručena dobrá opora břicha - spodní prádlo se během růstu natahuje.

Nevýhody:

 1. Měli byste je nosit v poloze na břiše, což ztěžuje, pokud potřebujete navštívit toaletu na veřejném místě.
 2. Výrobci předepisují nutnost každodenního praní v pokynech. Nastávající matka proto bude muset koupit několik obvazů současně.
 3. Nevhodné pro ženy, které jsou náchylné k nadměrnému přírůstku na váze: model není určen k nadměrnému protahování, takže kraťasy brzy vymačkají žaludek, tře pokožku a vytvoří značné potíže..

Univerzální obvaz pro těhotné

Zvláštností tohoto zdravotnického prostředku je to, že jej lze nosit nejen během těhotenství: obvaz je určen k použití po porodu. Vypadá to jako pás se širokou a úzkou částí, z nichž každý je lepkavě nastavitelný se sponami. Během ložiska dítěte by měla být zúžená část pásu pod zvětšeným břichem, široká oblast by měla být umístěna na spodní části zad. Při použití poporodního období musíte obvaz otočit naopak. Tento typ je nejvhodnější pro ženy, které jsou náchylné k rychlému přibírání na váze během těhotenství. Výrobek zabraňuje výskytu strie na těle a působí jako profylaktický prostředek proti ochabnutí kůže po porodu. Výhodou je praktičnost obvazu, jeho univerzální účel a nízké náklady.

Mateřský korzet

V současné době je považována za památku minulosti, protože moderní výrobci nabízejí pohodlnější a všestrannější výrobky. Hlavní nevýhodou tohoto zařízení je přítomnost šněrování, které je velmi problematické uvázat bez pomoci těhotné ženy.

Jak se nosí a kdy začít obvaz?

Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, který obvaz je lepší pro těhotné ženy - musíte se poradit s gynekologem, který to prozkoumá, prozkoumá výsledky vyšetření a učiní rozhodnutí. Specialista určí gestační věk a věk budoucí matky, zjistí, jaký druh porodu by měl nastat a na jaké pozici je dítě. Základem pro nákup obvazů může samozřejmě být pocit samotné ženy. Pokud se cítí lépe chráněna pomocí obvazu, tak proč ji nosit. Naslouchání názoru lékaře na to však nebude na místě.

Při nákupu obvazu věnujte pozornost obecným pravidlům pro používání tohoto produktu.

 • Obvaz musí být nutně vhodný, pokud jde o velikost, jinak stlačí žaludek a podle toho i dítě. Navíc „malá“ obvaz narušuje krevní oběh, a to by nemělo být! Pokud po obvazu pocítíte nedostatek kyslíku, objeví se dušnost a dítě se pohybuje příliš aktivně, je třeba obvaz naléhavě uvolnit nebo odstranit.
 • Možná, že během prvních pár dnů zažijete nepohodlí při nošení obvazu. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že se vaše tělo přizpůsobuje novým pocitům a potřebuje čas. Pokud ale po 2-3 dnech nepohodlí přetrvává, můžeme říci, že tvar a velikost obvazu jsou zvoleny nesprávně.
 • Můžete nosit obvaz s přestávkou každé 3-4 hodiny. Můžete chodit 30-40 minut nebo volně ležet, aniž byste si fixovali břicho, a pak se znovu otočte na obvaz. Někteří výrobci obvazů vyvinuli takové vzory, které vám umožní je nosit neustále, a to pouze před spaním.
 • Obvaz musí být nošen během aktivních chůzí, dlouhých procházek. Pokud se chystáte posadit nebo stát, připravit jídlo, sundejte ho.
 • Pás nebo elastická vložka by měla být umístěna před žaludkem a mírně zakrývat ochlupení. Je to tak, aby žena mohla používat obvaz: upevněte a uvolněte ji bez vnější pomoci. V pevném stavu by neměl vyvíjet tlak na břicho budoucí matky, působit ani mírné nepohodlí nebo, horší, bolest.

Jak si vybrat mateřskou bandáž podle velikosti?

K dispozici je tabulka velikostí obvazů, na které se můžete při výběru soustředit. Jediným způsobem, jak si vybrat pás, který je opravdu ve velikosti, je vyzkoušet ho. Pásek si můžete koupit v lékárně nebo ve zvláštních obchodech pro nastávající matky. Odborníci vám doporučují vybrat si zařízení v lékárně umístěné v nemocnici nebo v oddělení pro těhotné ženy. Existují konzultanti, kteří vám pomohou určit typ a materiál zařízení a jeho velikost. Neváhejte a vyzkoušejte různé pásy. Koneckonců, nesprávná velikost obvazu může ovlivnit zdraví dítěte. Tkáň by neměla tlačit na žaludek, ale pouze jej jemně obalit a podepřít. V případě těsného obvazu riskujete vážné poškození vyvíjejícího se dítěte.

Jak dlouho nosit poporodní obvaz?

Jak dlouho nosit poporodní obvaz?

Poporodní pás přispívá k rychlejšímu zotavení postavy. Podporuje svaly dělohy a břicha, zvyšuje svalový tonus a také snižuje tlak na páteř. V důsledku nošení takového produktu je bolest v oblasti zad výrazně snížena a únava nohou zmizí.

Neexistuje žádná jednoznačná rada, jak nosit poporodní obvaz. Zvláštní doporučení by měl podávat lékař pod dohledem matky. Průměrná doba používání takového produktu je od 3 týdnů do šesti měsíců. Některé ženy se navíc dokáží obejít bez opěrného pásu, ale obecně to nebude zbytečné.

Kdy začít nosit?

Čas začít používat poporodní pás je stanoven individuálně pro každou ženu. Některým matkám se doporučuje nosit podpůrnou bandáž jen pár hodin po porodu, zatímco jiné jen o týden později. Pouze lékař může dávat přesná doporučení na základě obecného blaha, fyziologického stavu a toho, jak probíhal proces porodu.

Při nošení obvazu je nesmírně důležité udržovat přirozený oběh. Proto nenoste taková zařízení déle než 12 hodin. A dokonce i v tomto časovém období je nutné pás vyjmout asi 40 minut každé 3 hodiny. Toto obecné doporučení musí být dodrženo pro všechny typy výrobků..

Je to nutné po přirozeném porodu?

V mnoha případech se obvazy doporučují ženám, které měly císařský řez. Ve všech ostatních situacích však není zákaz nošení tažných věcí zakázán. Naopak, bude to užitečné pro urychlené zotavení postavy i pro vyložení páteře.

Přirozený porod tedy není překážkou nošení obvazu. Kontraindikace pro jeho použití jsou pouze následující situace:

 • Přítomnost stehů v perineu - napínací pás přispěje k narušení oběhu, což prodlužuje dobu hojení stehů.
 • Vzhled otoků - zpravidla se objevuje u onemocnění ledvin, a pak bandáž naopak otoky zkomprimuje.

V každém případě byste se měli před použitím poporodní trakční techniky poradit s lékařem.

Po porodu mnoho žen používá ortopedické výrobky, které jsou navrženy tak, aby usnadňovaly první týdny, a poté se vrátily do svých předchozích podob. Pro dosažení maximálního účinku je však důležité vědět, jak zvolit poporodní bandáž. Musíte být také schopni toto příslušenství správně nosit a nosit..

Jak si vybrat poporodní obvaz

Po narození dítěte se ženy nemohou ani v dokonalé fyzické kondici chránit před problémem vzdáleného břicha. Odstranění mastné vrstvy není snadný úkol. Usnadnění a urychlení procesu obnovení předchozích proporcí postavy pomůže obvaz po porodu.

Jak správně vybrat poporodní pás?

Nesprávně vybraná obvaz může způsobit ženě velké potíže. Namísto vykonávání užitečných funkcí ke zlepšení svalového tonusu může nevhodný korzet vést k nadměrnému poškození pánevních kostí a poškození orgánů umístěných v dolním břiše. Abyste se těmto chybám vyhnuli, musíte před nákupem věnovat pozornost následujícím položkám:

Pro správný výběr ortopedických polštářků je důležité nejprve změřit objem pasu a boků. Výrobci obvykle poskytují tabulku s velikostmi, kde si můžete vybrat správnou možnost..

Kvalitní napínací pásy jsou vyrobeny z elastických tkanin na bázi přírodních vláken (bavlna, mikrovlákno, elastan). Přírodní materiály dokonale absorbují vodu a umožňují pokožce dýchat. Pokud jsou preferovány syntetické textilie, nedojde k žádnému poškození. Pásy vyrobené z takových vláken také spolehlivě fixují polohu břicha a odstraňují přebytečnou vlhkost.

Před zakoupením produktu po porodu byste měli věnovat pozornost typu upevňovacích prvků. Víceúrovňové spojovací prvky optimálně upravují šířku pásu na základě změny objemu těla. To umožňuje, aby obvaz lépe seděl bederní.

Bez zvláštních potřeb nemusíte brát ortopedickou podložku již používanou jinými osobami. I když jsou to velmi dobří přátelé, o jejichž čistotě si můžete být jisti. Skutečnost je taková, že po uplynutí času se užitečné vlastnosti zařízení ztrácejí - ztrácejí pružnost a již nepřinášejí dřívější efekt.

Modely pásů

Existují tři hlavní typy poporodní stahovací bandáže:

1. Kombinovaný (univerzální) pás. Vhodné jak před narozením dítěte, tak po něm. Je to nejdostupnější varianta. Po porodu se tento typ produktu nosí se širokou stranou k žaludku a úzkou - zadní stranou.

 • šetří finanční prostředky, dobře, musíte si koupit dva produkty najednou;
 • zvýšená úroveň hygieny;
 • účinně plní své funkce: díky vysoké zádové části je žaludek napnutý a nízký - páteř je podepřená, na dolní část zad není žádný tlak.
 • existuje možnost, že se pás bude po porodu zdát nepříjemný, i když se přípravek během těhotenství dokonale hodí;
 • při častém používání se korzet rychle opotřebovává, některé dívky si uvědomují, že jejich pásek nikdy „nedosáhl“ k narození;
 • může se zdeformovat;
 • je posuvné.

2. Korzetové spodky. S pomocí takového produktu jsou odstraněny nadbytečné vrstvy na těle a na bocích projevy jamek a hlíz.

 • dokonale koriguje parametry pasu, boků, hýždí;
 • Můžete si vybrat model velmi odlišného cenového segmentu - od rozpočtových možností po prémii;
 • velký výběr produktů;
 • neklouže (je-li správně vybrán);
 • Vypadá působivě pod jakékoli oblečení.
 • těžké vytáhnout v prvních dnech po těhotenství;
 • obvaz je položen na nahé tělo, které je nehygienické;
 • je nevhodné navštívit toaletu a gynekologický úřad (není-li níže uvedeno zvláštní upevnění);
 • pokud je produkt vybrán nesprávně, nelze model upravit.

3. Bandážová páska. Tento produkt pomocí speciálních suchých zipů spolehlivě zakrývá a táhne žaludek.

 • slouží jako účinná podpora páteře;
 • snadno se přizpůsobí postavě pomocí suchých zipů;
 • nezpůsobuje potíže při darování, snadno se odstraňuje;
 • vysoká hygiena;
 • široký výběr modelů.
 • pod těsným oblečením viditelné prvky pásu;
 • během pohybu se často valí k dolní části zad;
 • neopravuje chybné postavy.

Moderní výrobci ortopedických výrobků každý rok vylepšují model utahovacích korzetů. Mladá matka může podle svého vkusu volně zakoupit poporodní zařízení, které bude plně vyhovovat jejím fyziologickým vlastnostem.

Jak nosit poporodní obvaz

Je důležité, aby každá žena po porodu vypadala krásně a cítila se co nejpohodlněji ve svém těle. Tomu může pomoci speciální napínací korzet, který během několika týdnů používání pomůže obnovit předchozí formy i po podrobení se těžké operaci. Jak nosit poporodní obvaz? Dále zdůrazňujeme tento problém..

Jak nosit obvaz po porodu

Chcete-li dosáhnout požadovaného účinku používání ortopedického přípravku, je důležité dodržovat několik pravidel. Dodržování těchto pokynů ovlivní konečný výsledek..

Uvádíme sedm klíčových doporučení, která by každá žena měla vědět po porodu..

 • Nenoste lékařskou podložku ihned po jídle. Musíte strávit jednu až dvě hodiny, než se jídlo stráví. Toto opatření může také zabránit selhání žaludku a střev..
 • Lékaři nedoporučují jíst jídlo, když nosí obvaz. Odtahovací činidlo již maže břišní dutinu a pánevní kosti a během jídla se tento proces může zhoršovat a vést k mechanickému nadměrnému namáhání této oblasti.
 • Jakákoli verze poporodního zařízení by měla být natažena v poloze na zádech a mírně zvedat boky. Předtím je důležité uvést všechny vnitřní orgány do normální polohy..
 • Aby se vyloučilo mdloby, musí mladá matka vstávat bez náhlých pohybů.
 • Při ležení si musíte zkontrolovat, jak jsou přirozeně upevněny všechny detaily pásu. Je důležité, aby se poporodní tlak netlačil na žaludek a nenarušoval krevní oběh.
 • Bandáž by měla být nošena pouze po předchozí konzultaci s gynekologem. Některé ženy mohou pás používat ihned po porodu, zatímco jiné mají ještě několik dní na čekání..
 • Doba nošení ortopedického korzetu by neměla přesáhnout 12 hodin.

Doba používání pásu

Doba nošení zdravotnického zařízení pro každou matku je čistě individuální. Důvodem je skutečnost, že každý člověk má své vlastní charakteristiky vývoje svalové tkáně. Existují ženy, které mají dost pravidelného nošení obvazu, aby se zbavily vrásek v pase a uvedly tělo do normálního stavu. Jiní naopak nosí poporodní korzet po mnoho měsíců. To platí zejména pro ženy v porodu po umělé stimulaci porodu nebo nouzovém císařském řezu. Doporučuje se nosit ortopedickou podložku po dobu dvou až tří měsíců..

Na co je těhotná obvaz?

Mnoho žen používá při nošení dítěte speciální ortopedické doplňky. Proč je obvaz potřebný během těhotenství a mohou ho všichni používat? Jaké modely lze zakoupit? Jak si vybrat a nosit takový obvaz?

Proč potřebujete obvaz - všechny klady a zápory

Anténní obvaz - zařízení, které vám umožní udržovat bříško v pozdějších stádiích. Výhody jeho použití je mnoho. Příslušenství odlehčuje napětí od dolní části zad, pomáhá udržovat hladinu zad, zlepšuje krevní oběh a svalový tonus. S jeho pomocí je zatížení kostry a všech orgánů rovnoměrně rozloženo. Ortéza účinně podporuje břišní dutinu a zabraňuje strie.

Žena by se neměla samostatně rozhodovat o tom, zda během těhotenství nosit obvaz. Pouze ošetřující lékař může doporučit použití příslušenství, stanovení denního času a harmonogramu nošení.

V jakých případech může gynekolog doporučit použití „podpory“?

 • Hrozba potratu v 2-3 trimestru těhotenství.
 • Nízká placenta.
 • Pelvicní prezentace plodu.
 • Polyhydramnios a velká velikost ovoce.
 • Několik dětí.
 • Opakované těhotenství.
 • Nemoci pohybového ústrojí, osteochondróza.

Existují však také skeptičtí lékaři, kteří nejsou ochotni na obvaz vkládat příliš velké naděje. Jsou si jisti, že v normálním průběhu těhotenství se žena bez tohoto příslušenství může dobře postarat. Jako příklad jsou uvedeny tisíce babiček a prababiček, které dokonale porodily zdravé děti bez obvazu..

Existuje celá řada kontraindikací, které neumožňují použití předporodní bandáže. Například otok, onemocnění ledvin nebo porucha kardiovaskulárního systému. Pokud máte cukrovku nebo jiná chronická onemocnění, můžete si obvaz nasadit až po konzultaci s odborníkem.

Druhy obvazů

Ortopedický průmysl si je dobře vědom toho, že ženy nemají sklon šetřit na zdraví a zdraví svých dětí, takže trh nabízí široký výběr modelů.

Bandážové kalhotky

Toto příslušenství vypadá jako obyčejné kalhotky, před nimiž je hustá a široká páska, která podporuje žaludek. Pro obvazy jsou stovky možností. Mnoho z nich je zdobeno elegantní krajkou a je vyrobeno z bezešvých materiálů, aby si žena mohla užít pohodlí i důvěru v její přitažlivost..

Nasazení takového obvazu by mělo být v náchylné poloze. Při častém močení se takové kalhotky nemusí zdát příliš pohodlné. Abyste je mohli nasadit nebo sundat, musíte vyvinout dostatečné úsilí, zejména v pozdějších fázích. Proto výrobci nabízejí výrobky se spodní sponou. Tyto kalhotky jsou ideální pro návštěvu lékaře a pro každodenní použití..

Bandážový pás

Jeden z nejpopulárnějších modelů a vysoká poptávka po něm je díky své univerzálnosti. Bandáž je vyrobena ve formě širokého pásu, který podepírá žaludek. Několik řad upevňovacích prvků pomáhá upravit pás a zvětšuje jeho objem, jak roste břicho.

Noste ji na spodní prádlo. Obzvláště pohodlné v tom v létě. Obvaz na opasek je šitý z prodyšných látek, kůže, pod kterou se nepotí. Pokud je velikost zvolena správně, pás nebude sklouzávat ani nafouknout.

Bandáž - "bříško"

Jedná se o vylepšený analog pásu. Má nejen pásový pás, který ve větší míře podporuje žaludek zespodu, ale také širokou bavlněnou vložku s elastickými vlákny, která ukládá celou bříško. Tento obvaz je šitý z přírodních tkanin, takže jej můžete nosit na svém nahém těle.

Univerzální obvaz

Univerzální předporodní bandáž umožňuje ženě ušetřit peníze, protože nemusí kupovat dva produkty - předporodní a postnatální obvaz. Lze je snadno nahradit jedním příslušenstvím. Má vzhled pásu se širokými a úzkými stranami. Během těhotenství je velká část umístěna na zádech, což účinně podporuje páteř a vykládá spodní část zad. Úzká část je upevněna pod žaludek pomocí spolehlivých upevnění..

Po porodu se pás převrátí tak, že široká část působí efektivně na břišní svaly a pomáhá tělu rychleji se zotavovat.

Kdy nosit obvaz během těhotenství

Obvaz nelze použít, dokud plod zaujme správnou polohu. Obvykle se to stane před 30 týdny, ale pokud se to z nějakého důvodu nestane, žena bude muset nejprve absolvovat speciální gymnastický kurz, který pomůže plodu převrátit. A teprve poté, co se plod rozvine a zaujme správnou polohu, bude možné použít obvaz.

Nedoporučuje se používat anténní obvaz v řadě déle než 3 hodiny. Každé tři hodiny musí být obvaz odstraněn na hodinu, aby tělo mohlo odpočívat.

V prvních dnech se můžete oblékat při obvazu. Pokud však nepříjemné pocity nezmizí a dítě tvrdě tlačí, „protestuje“ proti „podpoře“, měli byste odmítnout nosit vybraný model a obrátit se na specialistu na druhou konzultaci..

Jak si vybrat obvaz

Některé ženy kupují obvaz „pro růst“ - a to je vážná chyba. Pokud je produkt velký, nebude provádět své funkce. Pokud to nestačí, způsobí to vážné poškození zdraví. Je užitečné pochopit, že při vývoji designu obvazu si výrobci dobře uvědomují: žaludek roste během těhotenství. A tuto vlastnost vzali v úvahu při prenatálním obvazu: je šitá z elastických tkání, které jsou schopny protáhnout se a přizpůsobit se anatomickým rysům ženského těla. Odpovědně přistupujte k výběru předporodní ortézy.

Je důležité zvolit správnou velikost. Pokud se rozhodnete koupit bandážové kalhotky, odstraňte před těhotenstvím své parametry plus 1-2 velikosti. Pokud mluvíme o získání pásu, musíte se soustředit na hlasitost pod žaludkem.

Upozorňujeme, že někteří výrobci uvádějí velikost spodního prádla (42-44, 44-46 atd.), Ostatní pod břichem (90-100, 100-110 atd.), Zatímco jiní používají formát písmen (L, M, S atd.). Obvykle jsou tyto parametry duplikovány velikostí v centimetrech - právě na nich byste se s největší pravděpodobností měli soustředit na dobu nákupu.

Měli byste koupit produkty v lékárnách nebo speciálních salonech pro nastávající matky. Vezměte prosím na vědomí, že obvaz má všechny potřebné certifikáty potvrzující jeho soulad s hygienickými a zdravotními normami.

Nezapomeňte vyhodnotit kvalitu a strukturu, ze které je pásek šitý. Krajkové vložky jsou samozřejmě krásné, ale dráždí pokožku? Jak dobře je tkanina odvětrávána? Jsou spony pohodlné?

Anténní obvaz během těhotenství odvede dobrou práci a zlepší pohodu matky. Jeho nošení často pomáhá tělu rychleji se zotavit po porodu a vyhnout se mnoha poporodní komplikacím. Na břiše se objeví méně strie a svaly rychle získají požadovaný tón. Bandáž by se však měla používat pouze po konzultaci s lékařem, protože nesprávné použití příslušenství může mít katastrofální následky..

Z jakého období nosit obvaz pro těhotné ženy

Během těhotenství je mnoho žen předepsáno nosit obvaz u lékařů. Jedná se o typ zdravotnického prostředku, který se obvykle vyrábí ve formě korzetu zvláštního tvaru nebo širokého pásu. Účelem těchto produktů je podpora břicha, které přispívá ke zdravějšímu těhotenství, snížení stresu působícího na záda a bolest a také zabraňuje tvorbě strií. Výrobek je předepisován pouze ze zdravotních důvodů. Důležitým bodem je správná volba období těhotenství, od kterého musíte začít používat produkty.

Kdy začít s obvazem během těhotenství

Obecná doporučení pro použití tohoto přípravku jsou dána ošetřujícím lékařem. Také určuje, od kterého měsíce nosit obvaz pro těhotné ženy. Při určování tohoto období by měla být zohledněna celá řada faktorů.

Zpravidla se doporučuje nošení opasku asi od 4 do 5 měsíců těhotenství. Do této doby je žaludek již poměrně rozšířený. Signálem k zahájení používání pásu je zvýšené zatížení, které je obtížné zvládnout samostatně. Až do 20. týdne mnoho lékařů nedoporučuje nosit ortopedický obvaz, pokud k tomu neexistuje konkrétní lékařská indikace..

Otázka je řešena individuálně, od kterého týdne je třeba nosit obvaz pro těhotné ženy za následujících podmínek:

 • vícenásobné těhotenství;
 • jizva v důsledku předchozí operace na děloze;
 • nadbytek plodové vody.

V takových případech lze možnost komplikací snížit opaskem od 16. týdne. Povinné lékařské indikace také zahrnují abnormální zvýšení plodu nebo dělohy, příliš nízký placenta a riziko neplánovaného potratu. Je třeba vzít v úvahu možné kontraindikace. Hlavní je nesprávná poloha plodu uvnitř dělohy.

Při dobrém vývoji břišních svalů není nutné nosit pás v raných stádiích. Pokud vás neobtěžuje nepohodlí a bolest v bederní oblasti, je předepsán opěrný pás asi od 28 týdnů. Tato doporučení, z jakého období těhotenství je obvaz nošena, však platí pouze pro porod prvorozených. Ve druhém a následujících těhotenstvích je pozorováno intenzivnější protažení břišní stěny, proto se doporučuje obvaz nosit i v případě, že se objeví viditelné břicho..

Režim nošení

Kromě správného stanovení doby, od které se má obvaz nasadit, je také nezbytné dodržovat režim použití doporučený lékařem. Nemůžete nosit pás nepřetržitě. Produkt musí být odstraněn jak v noci, tak i během denního spánku. Odpoledne by měl být obvaz odstraněn každé 2-3 hodiny. Délka takových přestávek v nošení by měla být 30-40 minut.

Od 38. týdne těhotenství je použití obvazu omezeno na maximum. V této době se tělo nastávající matky aktivně připravuje na narození dítěte. Břicho se začíná postupně snižovat. Další podpora již může být škodlivá. Bandáž by se proto měla nosit pouze pod břemeny, například před prací doma nebo před dlouhými procházkami. Je však třeba mít na paměti, že toto doporučení platí pouze pro případy, kdy neexistují žádné konkrétní indikace. Například, pokud byl obvaz doporučen na základě zvýšeného rizika časného prolapsu plodu, musíte jej nosit téměř do posledních dnů těhotenství..

Jak nosit obvaz pro těhotné ženy: 8 důležitých bodů

Těhotenství je vždy zátěží na páteři ženy. Chcete-li ji snížit, pomůže speciální obvaz.

Jaký obvaz je určen těhotným ženám?

Obvaz je speciální zařízení vyrobené z husté elastické tkáně, která podporuje žaludek nastávající matky, snižuje zátěž na svaly zad a svaly břišní.

Obvazy jsou prenatální a poporodní. Existují také univerzální modely, které lze nosit nejen během těhotenství, ale i po porodu, aby podpořily a rychle obnovily napnuté svaly pobřišnice..

Podpůrné obvazy mají navíc mnoho podob..

 • Pás. Jedná se o elastickou pásku se speciálními upevňovacími prvky po stranách, takže můžete nastavit výšku a hustotu přizpůsobení v závislosti na velikosti břicha. Takový obvaz se nosí na spodním prádle, takže ho lze vidět pod oblečením. Ale pás má také nevýhody. Při delším nošení takové ortézy jsou břišní svaly oslabeny (proto je nutné pravidelně provádět masáže a cvičení). V procesu nošení se pás může kroužit, klouzat nebo naopak zvedat as mírně intenzivnější fyzickou námahou - kroucení. Proto pro budoucí matky-atletky nebude pásový obvaz vůbec fungovat;
 • Kalhotky. Ve skutečnosti je to spodní prádlo s vysokým pasem, ve kterém je našita speciální elastická vložka, která podporuje těhotné břicho. Toto je jeden z nejpohodlnějších typů obvazů na nošení. Navíc není vůbec vidět pod oblečením. Ale taková obvaz vyžaduje každodenní praní (jako každé jiné spodní prádlo), a to není vždy vhodné. Kromě toho není vhodný pro ženy, které jsou během těhotenství náchylné k velkému nárůstu tělesné hmotnosti. Bandážové kalhoty nejsou navrženy pro silné protahování, takže po krátké době otřou pokožku a vymačkají žaludek. Jedinou cestou ven v této situaci je koupit několik modelů „pro růst“. Konečně v létě v kalhotkách může být příliš horká, což je na kůži plné podráždění;
 • Univerzální obvaz. Je velmi podobný obvazovému pásu s tím rozdílem, že univerzální model má pohodlnější design - má širokou a úzkou stranu. Před narozením se používá úzká část k podepření břicha a široká část se používá k odlehčení zátěže zezadu. Po porodu - opak je pravdou. Široká část obvazu pomáhá napnout žaludek po porodu. Univerzální model má kontraindikace. Nemělo by se nosit, pokud je dítě v pánvové nebo příčné podobě.

Proč těhotné ženy nosit obvaz

O tom, zda je obvaz skutečně potřebný nebo ne a proč, debatují odborníci. Někteří věří, že svaly tisku průměrné ženy jsou docela schopny podporovat váhu zvětšené dělohy a rostoucího plodu..

Jiní lékaři se domnívají, že za určitých zdravotních podmínek je obvaz nezbytný:

 • poranění páteře, u nichž je zakázáno vážné zátěže;
 • břišní operace břicha, která proběhla před méně než rokem a půl;
 • jizvy na děloze po císařském řezu a dalších chirurgických postupech;
 • velké břicho (mnohočetné těhotenství, polyhydramnióza atd.);
 • hrozba potratu ve druhém a třetím trimestru;
 • nízko umístěná placenta;
 • slabé pánevní dno a břišní svaly kvůli předchozím těhotenstvím a porodu;
 • křečové žíly a tendence k trombóze;
 • pokud se žena během těhotenství i nadále věnuje sportu a jiným podobným činnostem;
 • patologie dělohy (například nedostatečný vývoj děložního hrdla);
 • onemocnění páteře (skolióza, osteochondróza).

Stojí za zmínku, že některé těhotné ženy se v obvazu cítí pohodlněji. Proto kromě přímých předpisů stojí za zvážení i váš vlastní stav (samozřejmě po konzultaci s lékařem).

Jediným případem, kdy lékař nemusí doporučit obvaz, je to, že dítě v břiše po dobu asi 30 týdnů ještě nepřijalo správnou polohu (hlava dolů). Upevnění pomocí obvazu může způsobit, že dítě bude v břiše špatně: to povede ke jmenování plánované císařské řezy.

Články O Neplodnosti